PDA

View Full Version : Fasulye hastalık ve zararlıları

papalinatava
08-06-2009, 21:43
Merhaba,

Bu yaz ilk defa bir sebze bahçesi tecrübe ediyorum. Domates, patlıcan, kabak ve biberlerde şimdilik bir problem yok. Ancak fasulyelerin en alttaki yaprakları resimlerdeki gibi sararmaya başladı. Bu bir hastalık mıdır yoksa sararmalar normal midir?

Havalar ısındıüı için her gün akşam saatlerinde su veriyorum. Çok sık suladığımdan da sararmış olabilirler mi? Haziran ayında ideal sulama aralığı ne olmalıdır?

Teşekkürler.

http://img229.imagevenue.com/loc61/th_90086_DSC00464_122_61lo.JPG (http://img229.imagevenue.com/img.php?image=90086_DSC00464_122_61lo.JPG)

http://img264.imagevenue.com/loc401/th_90188_DSC00465_122_401lo.JPG (http://img264.imagevenue.com/img.php?image=90188_DSC00465_122_401lo.JPG)

Birol Ketenci
11-06-2009, 20:39
Daha önceleri ben de fasülye çok su ister gibi yanlış bir bilgiye sahiptim. Bu yıl yetiştirmeye çalıştığım her sebze hakkında araştırma yaparak, doğruyu bulmaya çalışıyorum. Fasülyelerin sulanması konusunda ilk meyveler görünene kadar mümkün olduğunca su vermekten kaçının zira ilk meyvelerin oluşmasına kadarki dönemde çok hassas bitkilermiş. Fazla su sararma ve büyümede durgunluğa sebeb olur ancak hava sıcaklığının etkisiyle mutlaka su vermek gerekirse de bir iki kez az miktar sulama yapılabilir. Fasülyeler görünmeye başladıktan sonra dört beş günde bir sulama yapılması gereklidir. Sizdekiler hastalık değilse aşırı su sebebiyle sararmış olabilir, bir süre su vermeyin.

Selahattin Yılmaz
11-06-2009, 22:10
Kırmızı örümcek zararı gibi duruyor. Ev yapımı ilaçlar başlığına uğramanızın zamanı gelmiş...

papalinatava
12-06-2009, 09:25
Sararmış yapraklar sadece altlarda olduğundan çok su verdiğimi düşünüp sulamayı kestim. Sararmışları budayarak fasulyeleri takibe aldım, şimdilik yeni sararmalar görmedim.

Bu arada fasulyelerde çok fazla karınca var. Yaprak biti olabileceğini düşünüp mercekle inceledim karıncadan başka bir böcek göremedim.

Selahattin Bey, yeniden sararma olursa yaprağın daha net bir fotoğrafını ekleyeceğim. Kırmızı örümcek olup olmadığını da sürekli kontrol ediyorum. Kırmızı örümcek yoksa bile önlem için "Ev yapımı ilaçlar" başlığındaki şu tarifi uygulamanın bir zararı olmaz, öyle değil mi?

Tarif 3
Kükürt birçok mantari hastalıkta kullanıldığı gibi kırmızı örümcekte de çok etkilidir.Çevre dostu, organik tarımda ruhsatlı bir üründür.

Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

çiçekseli
03-07-2009, 22:51
Selam arkadaşlar. Çimlendirerek diktiğim fasulyelerim,1-1.5 metreye geldiğinde önce yaprakları sararmaya başladı,daha sonra bütün gövdelerini yapışkan bir madde kapladı. Şu anda ise çölde susuz kalmış gibi kurudu.Çok itinayla baktığım halde bu duruma gelmesi bütün hevesimi kırdı.Nerede yanlış yaptığımı bir bilsem,çok üzgünüm.

lazuribo
09-07-2009, 17:12
Dostum bu işin profesyöneli değilim ama bit gibi birşeyler geziyormu üzerinde eğer öyleyse bir ilaç formülü vardı forumda bir kaşık arap sabunu sıvı yağ gibi bulursam ekleyeceğim

lazuribo
09-07-2009, 17:14
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3062 şuraya bak cevabını bulursun belki

çiçekseli
10-07-2009, 12:59
lazuribo; sevgili kardeşim verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Fasulyelerimin üzerinde yaprak bitleri vs. hiç bir şey yoktu. Yemyeşil zümrüt gibiydiler. Balkonum güneş içinde ve sıcak oluyor onun ayarını yapamadım her halde. Şimdi yeniden fasulye ektim, bu sefer direk saksı içinde çimlendirmeyi amaçlıyorum.İnşallah bu sefer başarılı olurum. Paylaşım için çok teşekkür ederim.

baykal_77
08-07-2010, 19:02
arkadaşlar bu hastalık nedir mücadelesini nasıl yaparım kendileri kırılıyorlar böyle bişey başınıza hiç geldimi fasülyelerim tek tek gidiyo; cinsi nazande ve şu an çiçekteler

polat345
05-07-2012, 15:02
Merhabalar;
Fasulyemizin yapraklarında resimde görmüş oldugunuz kurumalar meydana geliyor.
Bu hastalıgın ismini veya ne tür bir ilaç kullanmamızı önerirsiniz.
Vakit ayırıp okuyan ve cevap yazan herkeze tesekkürler.

sarin
05-07-2012, 20:48
Sayın Polat345,

Eklediğiniz fotoğraftan çok şey anlamak mümkün değil, ik bakışta güneş yanığı gibi, ilaçlama yapmışsınızda ilaç damlamış yakmış gibi. Önlü arkalı yaprak fotoğrafı, fasulyeyi boydan çekerseniz daha iyi fikir yürütebilir üye arkadaşlarımız. Malum fasulye sıcakları sevmez, çok çabuk kırmızı örümcek olur. Kırmızı örümcek kontrolu yapın lütfen.

Kolay gelsin selamlar.

polat345
06-07-2012, 09:29
1 hafta once kırmızı orumcek ve beraberinde yaprak gübresi attık.
Çumra'da ziraat muhendisi ile tarlaya baktık ve magnezyum eksikligi oldugunu söyledi
gubre olarak beta'nın bor, demir, manganez, çinko karısımı gübre verdi.

IPEKBÖCEGI
13-06-2013, 22:28
herkese selamlar
ben toprakla ugrasmayı uzun süre düşünmüş ve sonunda düşüncemi gerçekleştirmiş ve balkonumu yeşillendirmeyi başarmış bir doğaseverim.Ancak henüz cok acemiyim.****** bitkilerimle sorun yaşıyorum.Bu nedenlede sorunlarıma çare bulmak,bilgilenmek,öğrenmek ve uygulamak için bu siteye bugün üye oldum.Benim sorunum aşağıda fotgrafta gördüğünüz fasulyelerimde ne olup bittiğini anlamamam.Beni acil bilgilendirmenizi şiddetle bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.
Birde yine fotografını gönderdiğim yeşilliğin ne olduğunu söylerseniz sevinirim.Saksıda kendiliğinden çıktı.Otmu yoksa sebze ise nedir?

h_dogan
13-06-2013, 22:40
1. reesim sebze değil, diğer resimlerde ise pek bir şey çıkaramadım yaprakların arka yüzlerinde bir şey var mı? Onları fotoğraflayabilir misiniz? Tabi flaşla çekmeden.

IPEKBÖCEGI
13-06-2013, 23:08
İlginize ve kısa süreli dönüşünüze çok teşekkür ederim.Gündüz vakti fotograflayıp göndereceğim.Ancak benim dikkatimi çeken yapraklar üzerinde leke olması bunlar normal mi? 4.resimden bahsediyorum.Ayrıca kenarlarında kuruma gibi bir durum var sanki 3.resimdeki gibi.
Birde sebze değilse herhangibir otmu zararlımı yoksa nedir.Çok soruyorsam kusura bakm ayın.***. syg

IPEKBÖCEGI
18-06-2013, 11:41
fotoğrafları yüklemede geciktim.
ekteler.
ayrıca salatalıklarımın yapraklarında sararma olmuş.Bunun nedeni nedir?***.

IPEKBÖCEGI
20-06-2013, 10:32
bilgilerinize ihtiyacım var.cevaplarınızı bekliyorum.teşekkürler.....

IPEKBÖCEGI
22-06-2013, 19:41
Bana yardımcı olacak bir dogaseverin bilgisine ihtiyacım var.bitkilerimin görüntüleri bana ne anlatmak istiyor.fotoğrafları daha önce gönderdim.teşekkürler.

bahcevan0618
24-06-2014, 20:17
Fasulye deki sorun ne olabilir sizce, fasulyelerinin dış kabuk rengi beyaz oluyor.

kerkenez
29-06-2015, 08:56
Merhaba,

Bazı yapraklarda kuruma ve sararma var. Yapraklara baktığımda bir böcek yok gibi ancak iki hafta önce bahçede bitler vardı. Neemezal attım temizlendi gibi. Acaba onlar mı yaptı yoksa toprakta bir eksiklik falan mı var?

gtasdeviren
25-06-2016, 18:00
arkadaşlar bu hastalık nedir mücadelesini nasıl yaparım kendileri kırılıyorlar böyle bişey başınıza hiç geldimi fasülyelerim tek tek gidiyo; cinsi nazande ve şu an çiçekteler
Hocam bu konuda acil yanıt var mı? 10 dönüm fasulyelerim çatır çatır kırılıyor. Bu hastalık mı, zararlı mı anlayamadık. Bilen acil yanıt versin, e-posta atsın lütfen

ibrahimes
14-07-2016, 15:51
Şimdiye kadar gayet güzel büyüyen fasulyelerim birden kurumaya başladı köklerle alakalı olabilir mi? Kostebek veya kadı lokması bu zararı verir mi?

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160714/3813d12ad580f6fa821f52a8ae706901.jpg

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İsmail Kuzucu
14-07-2016, 21:10
Kök çürüklüğü veya solgunluk hastalığı olabilir. Köklerin durumu nedir?

ibrahimes
14-07-2016, 21:19
Kök çürüklüğü veya solgunluk hastalığı olabilir. Köklerin durumu nedir?
Gövdenin toprakla birleştiği nokta bıçakla kesilmiş gibiydi. Köklere yarın bakarım. Çok teşekkür ederim İsmail bey cevabınız için.

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ingilizanahtari
31-07-2017, 13:35
Köyümüzde diktiğim (Sivas/İmranlı, rakım. 1800m) fasulyelerin yapraklarını bir canlı yiyor. Bunu önlemek için ne yapabilirim? Fasulyelerin daha hızı büyümesi için ne yapabilirim?

latif.07
01-08-2017, 00:46
Köyümüzde diktiğim (Sivas/İmranlı, rakım. 1800m) fasulyelerin yapraklarını bir canlı yiyor. Bunu önlemek için ne yapabilirim? Fasulyelerin daha hızı büyümesi için ne yapabilirim?

Buradan bakınca çekirge yemiş gibi duruyor

Fatih_Soydemir
02-08-2017, 11:08
Hızlı büyümesi için pek bir şey diyemem ama toz kükürt ile külü harmanlayıp su ile ıslanmış bitkinin üstüne dökünce zararlı gelmez artık. dikim için çok geç kalmışsınız fazla bir verim **** ürün beklemeyin seneye şansınızı denersiniz eylül ile birlikte o rakımda soğuklar başlamış olacak geceleri için.

Erdaldoao
06-06-2018, 07:29
potonsiyum eksikliği var bence toprakta

acemi ciftci
08-06-2018, 20:40
Kac defadir fasulye yetistirmeye calisiyorum. Daha ufacikken kurumaya basliyolar. Kirmizi oerumcekten suphelenip bugun bitkinin her yerine Neemazal t/s siktim. Sizce dogru mu yapmisim?

balmuk
03-10-2018, 22:29
Kac defadir fasulye yetistirmeye calisiyorum. Daha ufacikken kurumaya basliyolar. Kirmizi oerumcekten suphelenip bugun bitkinin her yerine Neemazal t/s siktim. Sizce dogru mu yapmisim?

neemazal işe yaradı mı ?

eicoz26
27-06-2019, 11:21
Hocam soruna çözüm bulabildiniz mi bendede aynı sorun başladı.

Portakal Rengi
11-07-2019, 09:50
2019 Tohum Paylaşım Etkinliği sırasında Sn Zekoş'tan edindiğim fasulyeler ilk ürünlerini çok güzel bir şekilde verdi. İlk aldığım fasulyeler "U" şeklinde kıvrılmış oluyordu. Düz uzayan az miktarda fasulye olmuştu. Ancak, tadı nefisti.
Meyve başlangıcında, bahçedeki baklalardan geldiğini düşündüğüm bakla yaprak biti bitkiyi sardı. Zirai ilaç kullandım.
Büyümesini yavaşlatmak için araştırırken yapraklarda değişimi fark ettim. (İlk ürünlerden tohum aldım.) Ancak ikinci ürüne geçemeden yapraklarda sararma başladı.
Sararma başlangıcı resimdeki gibi küçük benekler ile oluyor. (Genel görünüm son resimdeki börülce ile aynı.)

696520

Sararma artıyor. Resimdeki yaprağın arkadan görünümü. Ancak ön görünüşü de aynı.
696521

Sararma ilerledikçe yapraklar dökülüyor. Fasulye resimdeki duruma geliyor.
696522

Sanırım yanındaki börülceye de bulaştı.
696523

Bu börülcenin 1 m ötesindeki börülcelerde herhangi bir sorun yok. Meyve veriyorlar.
Yanyana duran 5 fasulyenin 3 ü üçüncü resimdeki gibi. Biri ilk resimdeki gibi. Diğeri de ikisinin arasındaki durumda.
Damla sulama kullanıyorum. Aynı koldan sulanan börülcelerde sorunum yok.

Hastalığın ne olduğu ve çözümü konularında yardımınıza gereksinim var.

TCM
12-07-2019, 15:34
@ Portakal Rengi, fasulye hastalıklarının (http://www.bitkisagligi.net/Fasulye/fasulye_hastaliklari.asp) çoğuna baktım, ancak sizinkini bir şeye benzetemedim. Ancak Muğla merkezde oturuyorsanız, yani yaylalarda değilse bu mevsimde aşağılarda bakliyat grubundan verim alamazsınız. Ürün aldığınızı söylüyorsunuz; muhtemelen havalar ısınmadan aldıklarınızdır. Artan sıcaklıklarla birlikte kırmızı örümcek bitkilere musallat oluveriyor. İlk başlarda fasulye - barbunyayı viyollere ekmiştim ovada, geç ektiklerim birer karış olup sıcaklarla tanışınca yaylaya dikemeden sizinki gibi olup ölmüşlerdi. Emin olmamakla birlikte düşüncelerim bunlar, geçmiş olsun. Dediğim gibi ovadaysanız seneye daha erken veya geç ekin.

Zekoş
12-07-2019, 15:43
Sn.Portakal Rengi fasulye de kıvrılma son dönemde olur yani güz fasulyesi olarak ektiklerimizde birkac kez urun aldiktan sonra sulamayi birakmisizdir bir de havalar iyice sogumustur fasulye hem kucuk hemde kıvrılmis olur..ayni seyden bahsediyorsak bu durum hastalik degil yani...
Baklalarda olan siyah böcek bazen fasulyede olabiliyor.Bu durumda ben üzerine kül serpiyorum geciyor...Sararma konusunda birsey diyemicem sulama yetersiz gelmis olabilir biz vahsi sulamayla haftada bir olmak uzere epeyce suluyoruz çünkü..damlama hic yapmadim bilgim yok malesef..
Bir diger nokta iklim onemli..bizim buralar sadece 1 ay cok sicak olur o da gündüz..geceleri oldukca serin..sıcak iklimde hastalik yapabilir.İleriki zamanlarda sizin yapabileceginiz dönem dönem ekip denemek..kolay gelsin..

Portakal Rengi
13-07-2019, 00:24
Hımmmm. Hava sıcaklığı 35-40 arsında değişti. Çok sıcak gelmiş olabilir.
Takıldığım konu; fasulyenin yanındaki börülcede de benzer durum var. Ancak az ilerisindeki börülcelerde sorun yok.
Bakteri türü bir hastalık olabilir mi şüphesinde idim. Bu konuda bilgi edinemediğime göre köklerin etrafını açıp, sulamayı elle yaparak arttırayım. Eğer düzelme olursa burada paylaşırım. Sulama börülce için yeterli ama fasulye için yetersiz olabilir, belki.
İlginize teşekkür ederim.

Muda
14-07-2019, 20:35
Sn. Portakal Rengi;

Fasulyelerdeki zarar kırmızı örümcek gibi duruyor. Yaprakları dikkatlice inceleyin. Komşumun ektiği fasulyelerde sıcaklar iyice artınca bu zararlı ortaya çıkıyor. Serin havalarda bu zararlı çok etkin değil. Kırmızı örümcek geldiği zaman kolay kolay kurutulunmuyor. Ancak zararı azaltılabiliniyor. Mutlaka arka arkaya ilaçlamak gerekiyor. Tabi o kadar ilaçtan sonra fasulye nasıl yenir o da ayrı mesele. Bazı bitkiler kırmızı örümcekler için mıknatıs gibi oluyor. Bazı bitkiler ise kırmızı örümcekten etkilenmiyor. İlaçlama yaparak tabi birden fazla yapmak gerekiyor. Yumurtalarına bir şey olmuyor genelde. Yeni çıkan yavruları yetişkin hale gelmeden farklı ilaçlarla öldürmek gerekiyor. Tohumluk olarak değerlendirebilirsiniz. Söküp atarsanız başka bitkilere de bulaştırmış olursunuz. Sürekli olarak gelir. Bende meleklerin borazanında genelde oluyor. ilaçlama yapıyorum geçiyor. Yeniden ilaçlam yapmayınca bir süre sonra bitkilerin tamamını kaplıyor. Ölmelerine neden oluyor.

h_dogan
15-07-2019, 09:16
Kırmızı örümceğe benziyor. Belli süre sonra yapraklar sararıp dökülür.

Yaprak arkalarına bakın minik minik kırmızı nokta gibi böcekler var mı?

2019 Tohum Paylaşım Etkinliği sırasında Sn Zekoş'tan edindiğim fasulyeler ilk ürünlerini çok güzel bir şekilde verdi. İlk aldığım fasulyeler "U" şeklinde kıvrılmış oluyordu. Düz uzayan az miktarda fasulye olmuştu. Ancak, tadı nefisti.
Meyve başlangıcında, bahçedeki baklalardan geldiğini düşündüğüm bakla yaprak biti bitkiyi sardı. Zirai ilaç kullandım.
Büyümesini yavaşlatmak için araştırırken yapraklarda değişimi fark ettim. (İlk ürünlerden tohum aldım.) Ancak ikinci ürüne geçemeden yapraklarda sararma başladı.
Sararma başlangıcı resimdeki gibi küçük benekler ile oluyor. (Genel görünüm son resimdeki börülce ile aynı.)

696520

Sararma artıyor. Resimdeki yaprağın arkadan görünümü. Ancak ön görünüşü de aynı.
696521

Sararma ilerledikçe yapraklar dökülüyor. Fasulye resimdeki duruma geliyor.
696522

Sanırım yanındaki börülceye de bulaştı.
696523

Bu börülcenin 1 m ötesindeki börülcelerde herhangi bir sorun yok. Meyve veriyorlar.
Yanyana duran 5 fasulyenin 3 ü üçüncü resimdeki gibi. Biri ilk resimdeki gibi. Diğeri de ikisinin arasındaki durumda.
Damla sulama kullanıyorum. Aynı koldan sulanan börülcelerde sorunum yok.

Hastalığın ne olduğu ve çözümü konularında yardımınıza gereksinim var.

Portakal Rengi
31-07-2019, 12:31
Fasulyemdeki hastalık kırmızı örümcekmiş. Büyüteç ile bakıldığında görülebiliyor. Göz ile görülmeyecek kadar küçük.
Hemen yanındaki börülce etkilendi. Hala direniyor. 60 cm uzaktaki börülce dahil diğerlerini etkilemedi. 1 m uzaklıktaki patlıcanlar da etkilenmedi.
Artık ilaçlama yapacağım. Duvarın arkasındaki bahçede bulunan fasulyeden gelmiş. İki yıldır ürün alamıyorlarmış. Erken yetiştirdiğim için ürün alabilmişim.
İki adedi ilaçlanmış olarak gözleyeceğim. (Böcek sardı ama kurumalar başlamamış durumda.)
Aldığım tohumlardan yenilerini diktim. Güz fasulyesi deneyeceğim.

TCM
31-07-2019, 13:25
Koca koca dört kişiye inanmadınız küççüğcük büyütece inandınız demek.

Aşırı sıcaklara kalmamak lazım sebze yetiştirirken, yoksa ne kullanırsanız kullanın randıman olmuyor. Buralarda yazdan önce çıkacak şekilde ayarlarlar bir de dediğiniz gibi yaz sonrası, ağustos ikinci yarısında çıkmaya başlayacak şekilde. Minik bir hatırlatma; toz kükürdü tülbent ile sabahları (çiğ de varsa yapışsın diye) üzerlerine serperseniz mantari hastalıklara ve kırmızı örümceğe karşı koruma sağlar, hastalık başlamadan tabi.

Brdn20
20-10-2019, 11:25
Arkadaşlar yardım edin fasulyenin yaprakları buruşkun ve yapiş yapış acaba neden olur bilgi verirmisiniz ne yapmam gerekiyor

yusuf123
20-10-2021, 20:19
Meraba koruma sebebi s9yledir ektiginizde yer gübresi atmanız gerekiyor ve haftada 2 defa ilaç atmanız gerekiyor kızımızı örümceğe harita ve sulu gübre atmazsanız fasulye sararır sularkende maksi diye bir ilaç var onu sularken karıştırıp her satıra biraz atmanız lazım

gürmüzlü
27-04-2023, 03:53
Toz kükürt ile su karışmaz diye biliyorum denedim çünkü ve karışmadı.Sıcak su soğuk su içme suyu her şıkkı yaptım olmadı ve sordum kimyacılara dediler kükürt suda çözünmez..

Organiktarım_34
05-08-2023, 03:19
Selam dostlar trips denen bir zararlı geldi fasulyeler. 3 dönüm ektik solucan gübresi kendi yaptığım sıcak kompost, laktik asit, oksijenli ortamda ısırgan otu, lavanta, adı çayı, biberiye çayları ve bu arkadaş konuk oldu fasulyeye. Ev yapımı ilaçlara baktım ancak trips zararlısına hangisi uygun bilemedim. İlaç kimyasal bir şeyler kullanmadım organik olarak tavsiye beklerim..

Organiktarım_34
05-08-2023, 03:27
neemazal işe yaradı mı ?
Arkadaşlar selam. Yeni üyeyim 3 dönüm fasulye ektim oturak cinsi.Solucan gübresi ve kendi yaptığım komposta diktim tohumları. Bokaşi çayı, laktik asit, ısırgan otu, lavanta, adaçayı vb. Oksijenli ortamda çaylar yaptım püskürttüm ve trips denen bir canlı geldi. Bütün köy halay çekiyor ilaçsız olmaz hocam diye. Ben direniyorum.. ne yapmam lazım..

Organiktarım_34
05-08-2023, 22:31
O nedir acaba?

zynlsnl
14-08-2023, 07:16
merhaba,
Fotoğraftaki böcekler fasulyelerimin canına okumuş, böceğin adı nedir? ayrıca doğal mücadele için önerinize açığım.