PDA

View Full Version : Noni, Hint Dutu üretimi

Amazonn
10-04-2009, 13:02
80295

Ekmiş olduğum noni tohumlarını meraktan toprağını karıştırdım...

Tohumun tırnak makasıyla kesilen kısmında 2 mm kadar beyaz bir uzantı gördüm....

tohumlarımın çürümemiş olması ve yeni gelişme beni oldukça heyacanlandırdı.....

acaba bu aşamada köklendirici versem gelişimi hızlandırırmı?

Lonicera
16-04-2009, 16:55
Sn Amazonn, böyle giderseniz kapama Noni bahçesi kurarsınız artık:D. İnşallah tohumlar tazedir.

Amazonn
17-04-2009, 11:23
yeni noni fidelerim olması an meselesi...

bugün ektiğim tohumları dayanamayıp karıştırdım...

bir tohumda 1 cm kadar uzantı oluşmuş...hemen poşet torbaya ektim.. özel bakıma aldım...

diğer tohumlarında hemen hemen aynı olacağı düşüncesiyle fazla karıştımadan torfun üzerini vermikulitle kapadım....

büyük ihtimalle en fazla 2 hafta içince toprak üzerie çıkacaklarını umuyorum....

Lonicera
17-04-2009, 15:42
Hadi hayırlısı bakalım, gelişmeleri merakla bekliyoruz. Bu arada noni tohumlarındaki çimlenme süresi ne kadar sürdü?

Amazonn
17-04-2009, 17:18
Hadi hayırlısı bakalım, gelişmeleri merakla bekliyoruz. Bu arada noni tohumlarındaki çimlenme süresi ne kadar sürdü?

daha çimlenme yok sadece tohumdan 1 cm e yakın beyaz köke benzer bir uzantısı var.. bekliyorum.. doğum 1-2 hafta içinde olabilir..:)

kaktüs
21-04-2009, 11:22
Hadi bakalım sn Amazonn... Umarım bir an önce filizlenirler.

Amazonn
30-04-2009, 09:06
Hadi bakalım sn Amazonn... Umarım bir an önce filizlenirler.

topraktan çıkan ilk noni fidesi tepesindeki tohum kapsülünden bir türlü kurtulamadı. zarar vermekten korktuğum için dışarıdan müdahale etmek istemiyorum. gelişim süreci çok yavaş işliyor...... :(

YeşilSeven
30-04-2009, 09:57
topraktan çıkan ilk noni fidesi tepesindeki tohum kapsülünden bir türlü kurtulamadı. zarar vermekten korktuğum için dışarıdan müdahale etmek istemiyorum. gelişim süreci çok yavaş işliyor...... :(

Aman sabırsız davranıp sakın dokunmayın. O kadar narinler ki yabancı bir nesnenin değmesi bile gelişimlerinin durması ya da bozulmaları için yeterli oluyor. Kapsulden kurtulamıyor görünse de aslında kök ve gövde gelişimi daha çok oluyor bu dönemde.

Amazonn
04-05-2009, 08:50
Nonim sonunda bana kendini gösterdi...

Amazonn
08-05-2009, 10:25
bugün 3. noni tohumum çimlendi....

Amazonn
21-05-2009, 12:22
forumda noni ile ilgilenen birtek ben mi kaldım acaba.. :(

diğer macera perest arkadaşlar nerede acaba... beni yalnız bırakmayın ..;)

2 noni fiedemdede 4 yaprakları çıkmak üzere gelişme süreci çok yavaş...

nonileri havalar sıcak olduğu için serin ve bol gölgeli dış ortama aldım....

akşamları çok serin geçmesine rağmen dış ortamda tutuyorum...(ısı 13 c ye kadar düşüyor).. şimdiden kış aylarına hazırlıyorum.. umarım faydasını görürüm..

tecrübeli arkadaşlardan önerilerini bekliyorum... Şimdilik bukadar...

Lonicera
21-05-2009, 15:03
Sn Amazonn, ben dahil pek çok arkadaşımız tohumlarını çimlendirmeyi başaramadık. Bu durum da hevesimizi biraz olsun kırmıştır. Artık sizi izlemekle yetinmek zorundayız. Meyvesini elde etme durumunda tohumdan yeniden denemeyi isterim şahsen. Artık gözünüz gibi bakın o fideciklere. Noni hakkında tecrübeli arkadaş şimdilik sizden başkası yok herhalde:) Gelişmeleri paylaşmaya devam edip bizleri merakta bırakmayın.

Amazonn
22-05-2009, 12:03
Sn Amazonn, ben dahil pek çok arkadaşımız tohumlarını çimlendirmeyi başaramadık. Bu durum da hevesimizi biraz olsun kırmıştır. Artık sizi izlemekle yetinmek zorundayız. Meyvesini elde etme durumunda tohumdan yeniden denemeyi isterim şahsen. Artık gözünüz gibi bakın o fideciklere. Noni hakkında tecrübeli arkadaş şimdilik sizden başkası yok herhalde:) Gelişmeleri paylaşmaya devam edip bizleri merakta bırakmayın.

5 fideyi yaşatabilirsem yeni tohumlar sipariş etmeyi düşünüyorum...

sizede enaz 5 tohum hediye edeceğim...umarım kabul edersiniz. yaşadığınız yer itibarıyle yetiştirme şansınız yüksek...

Lonicera
22-05-2009, 20:47
Çok teşekkür ederim, taze tohumlara hayır demem:)) Umarım 5 fideniz de sağlıklı gelişip serpilirler. Antalya ikliminde de yaşamazlarsa yapacak fazla da bir şey kalmıyor. Bendeki tohumları çimlendirmeyi başarabilseydim İzmir için de deneme şansımız olurdu. Ne yapalım artık, başka sefere kısmetse.

Lal08
01-06-2009, 09:26
amazonn, bende istanbul'dayım ama ısıtmalı kış bahçem var (komple cam kaplı), orda yetiştirmeye çok özeniyorum. meyvesi inanılmaz şifalı. biliyosun bende 5 tane kadar tohum aldım ama iyi çimlenmediler, bakalım artık. gene paylaşırım son durumlarını. internette okuduklarımdan anladığım kadarıyla tohumların "taze" olması çok çok önemliymiş. acaba bizdeki tohumlar ne kadar taze diye de merak etmeye başladım açıkçası...

Amazonn
01-06-2009, 12:34
noni tohumlarını aylar öncesinden ekmiştim iklim şartları düzelince tohumlar tek tek çıkmaya başladı... dış etkenlere çok hassas gerçek manada 3 noni fidesi yaşama devam ediyor... diğerlerine gelince onları ya yeşil kurt tepesini yedi **** sümüklü böcek zarar verdi ...bazende topraktan çıkan yapraklar zamanla uç kısımlardan başlayarak kurudu..enaz 6 noni fidesi kaybettim saydığım nedenlerden dolayı...elimde yeni çıkan 3 çimlenmiş noni var onların akibeti ne olacak bilmiyorum...
ama enaz 10 nini fidem olacakdır die umut ediyorum..

Lal08
01-06-2009, 13:32
belki bi dahaki sefere hassas evreyi dış ortamda geçirmemek daha iyi olur. bakalım benimkiler yeşerecek mi...

bari
09-06-2009, 11:38
Benimde bir tane noni çimlendi.. Pek taze tohum olması gerekmiyor galiba.

polatuz
09-06-2009, 12:03
Google Books'da Noni hakkında kapsamlı bir kitabın özeti yayınlanmış.
Noni: The Complete Guide for Consumers and Growers (http://books.google.com/books?id=SCBkIrgdFpIC&pg=PA50&lpg=PA50&dq=noni+seed&source=bl&ots=PX0_VQoPFk&sig=nzZGoOXfKsty2PidWgVAvU_4--E&hl=en&ei=VS4uSu2pLZCZ_AbAz6HdCg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=4#PPA62,M1)

bari
09-06-2009, 14:37
Şaşırttığımız zaman ne tür toprak kullansak ki? Volkanik toprak nereden bulabiliriz? pomza taşı işe yararmı.. Sevgili Amazonn , Lonicer, Snowman ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Lonicera
09-06-2009, 18:21
Sn bari, bence volkanik toprağa ihtiyacımız olmayacak. Bolca vermiculit veya leonardit, cocopeat veya 6-6.5 aralığında kaliteli bir torf , biraz da yanmış ve elenmiş koyun gübresinin yetiştirmeyeceği bitki yoktur sanırım.

bari
10-06-2009, 20:20
Sn bari, bence volkanik toprağa ihtiyacımız olmayacak. Bolca vermiculit veya leonardit, cocopeat veya 6-6.5 aralığında kaliteli bir torf , biraz da yanmış ve elenmiş koyun gübresinin yetiştirmeyeceği bitki yoktur sanırım.

Bir kaç yerde okuduğum kadarıyla bitki her türlü toprakta yetişebiliyormuş.. FAkat tohum ve bitki çok steril ortamda gelişmesi gerekiyormuş.. Bu yüzden vermiculitte çimlendirmek en garanti yöntem herhalde.. Benim daha önce çimlenen iki fidemi torfa geçirdikten sonra kaybettim.. Bir kaç hafta yaşadıktan sonra birden öldüler.. Dediğiniz gibi yanık hayvan gübresi kullanacak olursak kesinlikle toprağı steril hale getirmek gerekebilir..

Lonicera
10-06-2009, 20:41
O zaman kullanılacak toprak ya fırınlanıp kullanılacak ya da başka bir ortam oluşturulacak. Fide sayınız fazla ise bence denemeye değer. En azından tecrübe etmiş oluruz.

Amazonn
11-06-2009, 11:44
noni fidesinde son denemelerim:

torf ve vermikulitli çimlendirme kabında çimlenen tohumları naylon poşetlere şaşırtma yaptım.... şuanda sağlıklı gözüküyorlar...

daha önce çimlenenlerin, 3 tohum hariç hepsini kaybettim...

bu 3 tohum daha iyi korumaya bilmek için şaşırtma yapmıştım sorun çıkmamıştı.. Şaşırtma yapmadığım tüm nonileri kaybettim..

Amazonn
15-06-2009, 15:57
üzerine düşen bir limon meyvesi nedeniyle bir noniyi kaybettim...

şaşırtma yaptığım 8 noniden 7si yaşamlarını sürdürmeye devam ediyor....

şuan toplamda 10 noni oldu...

köklenmiş ama filizlenmemiş tohumu poşete ektim kısa zamanda çimlenmesini bekliyorum...

nonilerimin neden çimlendikten sonra kaybettiğimi sanırım buldum...

çimlendirme kabının derinliğinin az olması kök gelişimini engelliyor olmasından kaynaklanıyor.

ilk çimlenen 3 nonide 6. yapraklarınıda çıkardı.

bari
16-06-2009, 22:44
3 tane nonim çimlendi şimdilik...

agozce
17-06-2009, 02:18
Merhaba, arkadaşlar. Geçen ay Küba ya gitmiştim. Restoranda oturuyordum. Baktım karşımda bir Noni ağacı, üzeri beyaz mayve dolu. Nasıl çığlık atmışım bilseniz. Aynı dut ağacına benziyordu. Yaprakları, ağaç yapısı. Neyse izin isteyerek bir kaç tane topladım. Bir tanesini hemen ısırdım. İğrenç. Asit içmisim gibi boğazımı yaktı, Kaşındırdı. Çok kötüydü. Kübalılar çok güldüler. Bunun bir tıbbı bitki olduğunu, öyle yenmeyeceğini ancak bir meyve suyu içerisinde çok az olarak suyunun içilebileceğini söylediler. Yine de tohum için 4 tane büyük meyve aldım. Valize koydum. Bir kaç gün sonra valiz kokmaya başladı. Açtım - gerçek anlamda - leş gibi kokuyordu. Çok kötüydü. Aklıma geldikçe hala midem bulanıyor.

Diyeceğim o ki: umarım bu çabalarınızdan hayal kırıklığına uğramassınız. Ben uğradım. (Fotograf yükleyemedim.İsteyene mail ile foto yollayabilirim.)

Hiç te öyle özel bakım isteyen bir ağaca benzemiyordu. Ekili olduğu yer kıraç, beton gibi bir topraktı. Sulama yapıldığını da sanmıyorum.

Amazonn
17-06-2009, 14:56
Bizimki biraz gurur meselesi oldu... :D ne olursa olsun yetiştireceğiz..

dün nonilerden birini daha kurban verdim sümüklü böceklere..:(

yaprak gübresi (azot ) köklendirici verdim tüm bitkilere..(bambular, noniler, pitaya, yabani mersin, acai ve gojiler )

Amazonn
17-06-2009, 14:57
3 tane nonim çimlendi şimdilik...

Bitkiniz çok sağlıklı umarım muvaffak olursunuz...

bari
21-06-2009, 22:22
Noniler dörtlediler.. Noni uygun ortam sağlandığında, çimlenme oranı bayağı yüksek bir bitki bence..(vermiculit, nem,sıcaklık)

Amazonn
23-06-2009, 13:59
çimlendirme için yaz ayları en uygun mevsim...yazın 1 ayda çimlenen noni bahar aylarında 3 ay ve daha fazlası olabiliyor...

syn bari umarım çimlendirme kabınız derindir yoksa kaybedersiniz nonileri...

bari
23-06-2009, 16:08
EVet özellikle derin bir kap seçtim bu sefer.. Çünkü inanılmaz kök yapıyor.

Lal08
24-06-2009, 12:38
benim nonilerde hiç hareket yok ne yazık ki, sizde fazla çimlenen bir tohum olursa, fide olarak alabilir miyim:)

bari
24-06-2009, 15:12
benim nonilerde hiç hareket yok ne yazık ki, sizde fazla çimlenen bir tohum olursa, fide olarak alabilir miyim:)

Büyütebilirsek biraz paylaşırız...

Lal08
24-06-2009, 15:17
çok sevinirim, ben beceremedim hiç bi noni tohumunu çimlendirmeyi. çok nazlı çıktılar. açai ekmiştim aynı zamanda, onda başarım daha iyi 2si filizlendi, büyüyo...

Amazonn
24-06-2009, 17:43
3 noni 6 yaprakta diğerleri 2 yaprak hala 4. yaprağa hazırlanıyorlar..

Lal08
03-07-2009, 10:28
Tohum filizlendirme durumum: maqui 5 tohumda 3 filiz :) , acai 5 tohumda 3 filiz :) , noni 5 tohumda 0 filiz :(

Amazonn
06-07-2009, 17:32
Tohum filizlendirme durumum: maqui 5 tohumda 3 filiz :) , acai 5 tohumda 3 filiz :) , noni 5 tohumda 0 filiz :(

noniler biraz sabır istiyor...yeterki toprak nemini kaybetmesin çıkmaması için bir neden yok..

eser42
06-07-2009, 17:40
merhaba
tohumlara çimlendirmeyi artırmak için herhangi bir işlem uyguluyormusunuz.

Amazonn
06-07-2009, 18:16
merhaba
tohumlara çimlendirmeyi artırmak için herhangi bir işlem uyguluyormusunuz.

hiçbir ek işleme gerek yok.
tohumların uclarını tırnak makasıyla alma konusu hariç zaten bu konu forumda işlendi..bu konuyu ekstra olarak görmüyorum..

eser42
06-07-2009, 18:59
çimlenmeyi hızlandırmak, fide gelişimini hızlandırmak ve toprağın verimliliğini artırmak için hümik asit kullanılabilir, leonardit kökenli hümik asit tarım sektöründe yaygın olarak kullanılıyor, fiyatı da uygun.

bari
11-07-2009, 21:50
Gelişimleri çok yavaş, daha ilk yapraklarını yeni çıkardılar..

Amazonn
12-07-2009, 23:29
sayın bari noniniz çok güzel form yakalamış.. 5ve 6cı yapaklar yolda kısa zamanda onlarıda göreceksiniz gayet sağlıklı..tehlikeli aşamayı geçmişkendini kurtarmış...güle güle büyütün..

snowman77
13-07-2009, 00:30
Ben noni tohumlarını torf perlit karışımına ekmiştim son 1 haftadır 4 adet noni çimlendi.

snowman77
14-07-2009, 02:42

Umudunuzu kaybetmeyin sn lal08 tohumları ektiğiniz torf ya da vermiculiti nemli tutmaya devam edin kuru bırakmayın.Çimlenmesi uzun sürebiliyor.

Amazonn
15-07-2009, 15:18
merhabalar arkadaşlar.. noni fidesi yetiştirmekteyim.. elimde noni fideleri bulunmaktadır.. ilgilenenen arkadaşlara duyrulur...

nonileriniz kaç yaşında..?

erolhas
15-07-2009, 16:46
filizlendikten sonra 1 ay geçti..

Amazonn
16-07-2009, 07:52
filizlendikten sonra 1 ay geçti..

enaz 6 ay iyi bir bakım yapmanız gerek..satış yapabilmeniz için..

erolhas
16-07-2009, 10:41
şuanda Antalya ya yolladım bitane sorunsuz gitti.. fideler çok sağlıklı.. 15 güne kadar hepsinin 6 büyük yapraklı olmasını bekliyorum..

Amazonn
16-07-2009, 14:17
şuanda Antalya ya yolladım bitane sorunsuz gitti.. fideler çok sağlıklı.. 15 güne kadar hepsinin 6 büyük yapraklı olmasını bekliyorum..

yetiştirdiğiniz fidelerin resmini koyma imkanınız var mı?

erolhas
16-07-2009, 15:48
nonilerin bugünkü halleri..

erolhas
17-07-2009, 00:50
çok iyi bakmışsınız iyi büyütmeler:)

teşekkür ederim.. sizede iyi çimlendirmeler:) büyütemezseniz yetişmiş fidelerden size temin edebilirim..

Amazonn
17-07-2009, 09:16
nonileriniz 1 ayda çok iyi gelişmişler..tebrikler..

erolhas
17-07-2009, 12:12
nonileriniz 1 ayda çok iyi gelişmişler..tebrikler..

teşekkür ederim.. meyve sularını içtiğimiz günleride görürüz inşallah.. Antalyadaki müşterime, ilk meyve çıktığında suyunu içmeye gidicem:))

erolhas
19-07-2009, 13:37
işte bu resim tarihe geçer bence:))

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=93702&d=1248002994

snowman77
19-07-2009, 20:23
işte bu resim tarihe geçer bence:))

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=93702&d=1248002994

Resim gözükmüyor...

Amazonn
20-07-2009, 10:13
1 hafta önce çektiğim ve foruma mega pikselleri yüksek olduğu için koyamamıştım.resim boyutlarını anca bugün süşürebildim.. umarım güzel olmuştur

Bunlarda benim noniler..

erolhas
20-07-2009, 11:05
Resim gözükmüyor...

şimdi baktım açılıyor resim.. görebildin mi..

tolgahann
20-07-2009, 12:55
Link bende de açılmıyor.

erolhas
20-07-2009, 19:49
Link bende de açılmıyor.

çok ilginç.. başka bilgisayarda denedim açıldı.. bide noni fidesi konusundan deneyin.. müthiş bi resim:)

agozce
21-07-2009, 01:48
Kübada gördüğüm noni ağacı

94071

94073

94074

Amazonn
21-07-2009, 10:32
noni meyvalarını görünce koparıp yiyesim geliyor...bana dev dut meyvası hissi veriyor..:D

agozce
21-07-2009, 16:02
noni meyvalarını görünce koparıp yiyesim geliyor...bana dev dut meyvası hissi veriyor..:D

Sayın Amazon hiç tavsiye etmem...:) :)

tolgahann
21-07-2009, 16:05
Tatları kötümü ki?

agozce
21-07-2009, 16:12
Tatları kötümü ki?

27 nolu mesajda yazmıştım.

tolgahann
21-07-2009, 16:14
Özür dilerim farketmemişim.Halbuki çok güzel görünüyordu. Ben de hayal kırıklığına uğradım gerçekten.:(

erolhas
21-07-2009, 17:00
avakado gibi bir tadı olduğunu düşünüyorum:)

erolhas
21-07-2009, 17:02
sayın amazon.. kaç tane fide var elinizde:)

Amazonn
21-07-2009, 17:18
sayın amazon.. kaç tane fide var elinizde:)

7 fidem olduğunu söyleyemem devlet sırrı..:D

erolhas
22-07-2009, 12:29
hayırlısıyla büyütün.. daha önce göremediğiniz tarihi resmi tekrardan yoluyorum. ilk yoladığımda yanlışlık olmuş:)

Amazonn
22-07-2009, 16:11
hayırlısıyla büyütün.. daha önce göremediğiniz tarihi resmi tekrardan yoluyorum. ilk yoladığımda yanlışlık olmuş:)

bir kartal gibi heybetli duruyor..güle güle büyütün..

erolhas
22-07-2009, 18:02
bir kartal gibi heybetli duruyor..güle güle büyütün..

bir büyüğü var aslında o daha muhteşem.. yanlış yükledim.. şimdi kabul etmiyor.. bidaha çekicem fotoğrafını...

Amazonn
23-07-2009, 09:12
bir büyüğü var aslında o daha muhteşem.. yanlış yükledim.. şimdi kabul etmiyor.. bidaha çekicem fotoğrafını...

fidelerinizin yaşlarınıda belirtirseniz enazından bir fikir edinmiş oluruz..

erolhas
23-07-2009, 11:45
fidelerinizin yaşlarınıda belirtirseniz enazından bir fikir edinmiş oluruz..

5cmlik fidelerim 1,5 aylık.. 2 tanede 40cmlik var onlarda 7 aylık diyebiliriz..

sayın amazon benim merak ettiğim güney illerimizde noni meyvesi yetiştiren bahçeler var mı hiç duydunuz mu?

Amazonn
23-07-2009, 12:47
bana kalırsa bu forumdakilerden başka kimsede noni fidesi olduğunu sanmıyorum..yani bie elin parmaklarını geçmez kişi saysı ..onlarda bu forumdaki arkadaşlarımız..

isolet
23-07-2009, 13:14
Noni ağacı bana pek yabancı gelmedi. Bizim üniversitede bol sayıda var galiba öle tahmin ediyorum. Bir sürü dut ağacı var ama ağaç normal dut gibi durmuyordu. Bende merak ediyordum bu ne ağacı diye meğersem Hint dutu imiş. Bu ağacın tohumları neresinde nasıl oluyor acaba? Eğer bana topalma zamanı ve nasıl toplama hakkında bilgi verecek arkadaşlar olursa ben bunları toplayıp sizlerle paylaşabilirm. Eğer tabi doğru ağaçsa. En yakın zamanda gidip fotoğrafını ekleyip bu başlık altına koyayım. Eğer tahminlerim yanlış değilse sizlerle paylaşak bişe bulduğum için çok sevinirim.

Amazonn
23-07-2009, 14:40
Noni ağacı bana pek yabancı gelmedi. Bizim üniversitede bol sayıda var galiba öle tahmin ediyorum. Bir sürü dut ağacı var ama ağaç normal dut gibi durmuyordu. Bende merak ediyordum bu ne ağacı diye meğersem Hint dutu imiş. Bu ağacın tohumları neresinde nasıl oluyor acaba? Eğer bana topalma zamanı ve nasıl toplama hakkında bilgi verecek arkadaşlar olursa ben bunları toplayıp sizlerle paylaşabilirm. Eğer tabi doğru ağaçsa. En yakın zamanda gidip fotoğrafını ekleyip bu başlık altına koyayım. Eğer tahminlerim yanlış değilse sizlerle paylaşak bişe bulduğum için çok sevinirim.

doğru ağaç olduğunu sanmıyorum...türkiye dış ortamda yetişmesi zor olan bir ağaç , nette verilen bilgiler doğruysa antalyada iklimi yetersiz kalıyor. seralada sıcaklık kışın bazen - dereceleri görüyor..noni için minumum sıcaklık 17c olması gerekiyor..(bana kalırsa enaz 5c sıcaklık olması gereken sıcaklıtır diyorum)

konu başlığının hemen altında noni fotoları yeralmakta görmüş olman gerekir..:) meyvaların içindede tohumları var..
sizin üniversite hangisi merak ettim...

erolhas
23-07-2009, 17:04
Amazon okadar umutsuz olma Antalyada bunun meyve bahçesini kurmaya gelcem yanına :) bir de ne iş yapıyorsun.. seracılıkla felan mı uğraşıyosun..

isolet
23-07-2009, 18:37
Ben anadolu üniversitesinde okuyorum. Eskişehirdeyim. Resimlere baktım da o yüzden diyorum zaten. Meyvesi, yaprakları, dalları aynı o şekilde gibi. Yarın size çekip getireceğim inşallah.

Amazonn
23-07-2009, 19:12
Ben anadolu üniversitesinde okuyorum. Eskişehirdeyim. Resimlere baktım da o yüzden diyorum zaten. Meyvesi, yaprakları, dalları aynı o şekilde gibi. Yarın size çekip getireceğim inşallah.

büyük bir merakla bekliyorum...gojiberryden sonra, noniyide eskişehirde bulursak kafayı yerim herhalde. :p
..

tolgahann
23-07-2009, 19:39
Ben de gojilerden sonra ümitlendim. Belkide yurt dışından getirtilen tohumlar/çelikler dibimizdedir.

isolet
23-07-2009, 20:43
büyük bir merakla bekliyorum...gojiberryden sonra, noniyide eskişehirde bulursak kafayı yerim herhalde. :p
..

Eskişehir'de gojiberry mi varmış. Kışın buraası çok dondurucu oluyor ama bende merak ettim. Size yarın muhakkak resmi getiricem tel ile bile olsa. Eğer gerçek ise bu eskişehir'de muz bile ekerim ben.

bari
24-07-2009, 07:41
Eskişehir'de gojiberry mi varmış. Kışın buraası çok dondurucu oluyor ama bende merak ettim. Size yarın muhakkak resmi getiricem tel ile bile olsa. Eğer gerçek ise bu eskişehir'de muz bile ekerim ben.

Goji zaten soğuk iklim bitkisi. Lycium familyası.. Fakat noninin olma ihtimali bence yok . Çünkü tropikal bir bitki.. Üniversitenin içinde bende karayemiş ağaçları görüyorum, değişik türler var ama, sonuçta nonilerin yetişmesi imkansız bana göre..

denizakvaryumu
24-07-2009, 07:59
Karayemiş Ankara'da da var, noni 4,5 derecenin altını görürse ölür.Antalya'da bile 4-5 yaşına gelene kadar korunaklı yetiştirilmesi gerek ondan sonrası bile riskli bence en iyisi sera içinde yetiştirilmesi

erolhas
24-07-2009, 10:13
******* edindiğim tecrübelere göre 25 derecenin altında noniler yerinde sayıyor.. sıcağı gördüğü zaman çoşuyo bitki inanılmaz..

isolet
24-07-2009, 11:47
Özür dilerim sizleride heyecanlandırdım ama noni değilmiş normal dutmuş. Meyvesi küçük benim gördüğüm ve meyvesinin tadi aynı dut.

erolhas
24-07-2009, 13:00
Özür dilerim sizleride heyecanlandırdım ama noni değilmiş normal dutmuş. Meyvesi küçük benim gördüğüm ve meyvesinin tadi aynı dut.

bende heycanlandım çünkü.. noni bahçesi kurmayı düşünüyodum.. yine de Antalya da yetişebilceğini düşünüyorum.. kışın en sıcak ilimiz hangisi oluyor..

erolhas
09-08-2009, 15:28
09.08.2009 nonilerimin son hali..

snowman77
09-08-2009, 20:56
Tebrik ederim erolhas harika görünüyorlar gerçekten iyi bakmışsınız.
Arkadaşlar antalya ya da anamur taraflarında noni yetiştirmeyi düşünmeye başlasalar iyi ederler.Piyasada amerikadan ithal meyve suları ve tabletleri satılmakta.

erolhas
12-08-2009, 18:11
teşekkür ederim snowman.. onları büyütmek için çok çaba sarfettim:) ben istanbuldayım.. eğer antalyada felan olsaydım.. şuanda bu fideleri ekmiş meyve bekliyor olurdum..

Amazonn
13-08-2009, 11:27
teşekkür ederim snowman.. onları büyütmek için çok çaba sarfettim:) ben istanbuldayım.. eğer antalyada felan olsaydım.. şuanda bu fideleri ekmiş meyve bekliyor olurdum..

fideleriniz en düşük kaç derece sıcaklığı gördü?

bari
28-08-2009, 20:29
Noni çeliklerinin son durumları...

Ali İnan
28-08-2009, 20:55
Çok güzel görünüyorlar. Güle güle büyütün.

Amazonn
31-08-2009, 13:12
çok güzeller..1 yıl içinde meyva almaya başlarısınız..

bari
02-09-2009, 14:54
Yeni fotolarını koyacağım yakında bayağı uzadı sürgünler... İnşallah meyve alalımda tohum paylaşırız...

erolhas
09-09-2009, 09:49
noniler meyve verdi.. iki tane nur topu gibi çocuğum oldu:))

snowman77
09-09-2009, 10:09

Hayırlı olsun allah analı babalı büyütsün:)
Fotoğraflarını bekliyoruz...

Amazonn
09-09-2009, 12:24

Güzel bir gelişme..başarılar..resimlerini bekliyoruz...

bari
13-09-2009, 10:53
Noni son durumları paylaşayım.

denizakvaryumu
13-09-2009, 12:27
Sık dikilmiş çelikleri sonra nasıl ayıracaksınız?

bari
13-09-2009, 12:34
Bir tanesini ayırdım. Diğerlerinide bu ay sonunda ayırmayı düşünüyorum. Ayırdığım 4 tane kılcal kök yapmıştı. Sizin çelikler ne durumda Sayın denizakvaryumu

denizakvaryumu
13-09-2009, 12:40
102445

Tropikal bitkileri Antalya'daki kardeşimin bahçesi için alıyorum.

Elimde 2 adet davidson plum (15 cm,10 yapraklı), 30 cm kadar maqui ve 2 adet noni var.

Nonilerde sera etkisini yapacak naylon geçirmediğim için henüz bir kıpırtı yok :)

Amazonn
02-10-2009, 13:22
sayın bari nonilerde son durum nedir acaba bir foto kayabilirmisin?..
meyvaya oturmadılarmı daha :)

erolhas
04-10-2009, 13:15
Türkiyenin ilk noni meyve çiçeklerini yayınlıyorum ve tarihi yeniden yazıyorum:))

erolhas
04-10-2009, 13:32
uzun çabalardan sonra bu sevinci sizler ile paylaşıyorum.. saygılarımla..

isolet
04-10-2009, 14:26
Tebrik ederim sayın erol. Türkiye de böle şeyleri başaran insanları görmek çok güzel. Daha çok meyveler görürsünüz inşallah. Siz ilk resmi koyan bende ilk tebrikleyen oldum. :)

Amazonn
05-10-2009, 07:58
tebrikler Erol Bey..Başarınızı kutlarım. darısı bizim başımıza..:D

meyva veren birkiniz hakkında bilgi verirseniz seviniriz.. yetiştirirken nelere dikkat ettiniz.. neler kullandınız...en düşük kaç derece sıcaklığa kadar test edebildiniz aydınlatırsanız sevinirim..teşekürler.

snowman77
05-10-2009, 10:27
Tebrik ederim erolhas yerli ilk noni meyvesini görmek güzel elinizde sanırım epey çimlenmiş noni mevcut.

bari
05-10-2009, 13:41
Tebrikler sevgili erolhas, gerçekten çok hoşmuş. Darısı başımıza..

erolhas
05-10-2009, 13:59
Hepinize teşekkür ederim.. sevincimi paylaştığınız için.. çiçek veren iki nonim 12 aylık.. evet elimde çok miktarda noni fidesi var.. hepimizin bildiği çimlendirme yöntemlerini kullanıp.. ayrı kaplara aldım..şuanda hepsi balkonda en düşük gece 14 dereceyi gördü.. ekim sonunda içeri almayı düşünüyorum.. 4 aylık ve 25cm boylarına geldiler.. gittigidiyorda satıyorum şuanda.. ilk başta hobby olarak başlamıştım ama çok olunca satmayı düşündüm.. saygılarımla..

bari
05-10-2009, 20:59
Benim çelikler ve tohumdan yetişen 6 aylık fidelerimde son durumlar.

YeşilSeven
05-10-2009, 21:15
Erol bey tebrikler bakalım daha sevinçler yaşayacağız beraberce. Bu sene aramızda fide ve çelik olarak oldukça yaygınlaştı, önümüzdeki dönemde eminim daha nice çiçekler ve ve nice türler göreceğiz.

Amazonn
06-10-2009, 08:15
sayın bari sizinkilerde çok haşmetli görünüyor umarım sizde yakın zamanda meyvalarınıza kavuşursunuz...

ozbey
17-10-2009, 23:37
Sayın erolhas,
sizi tebrik ediyorum, bu kadar fide'yi fire vermeden yetiştirebildiğiniz için.
Ben bir ay önce almış olduğum minik noni fidesini büyütmeyi başaramadım, ona bir şey olacak diye çok korkuyordum, korktuğum oldu, kaybettim . Cılız çubuğunu atmaya kıyamıyorum, belki ,belki...bir umut işte. İnternette satılık tohumunu çok aradım, bulamadım, bu konuda bilginiz varmı?
Sizinkinler inşallah hep sağlıklı kalır ve büyürler.

bari
21-11-2009, 18:17
Çelik noniler kötü durumdalar. Yaşatabilirmiyi bilmiyorum. Tohumdan yetişenler iyi durumda 6 aylık oldular.

YeşilSeven
24-11-2009, 10:29
Çelik noniler kötü durumdalar. Yaşatabilirmiyi bilmiyorum. Tohumdan yetişenler iyi durumda 6 aylık oldular.

Dostum benim çelik de geçen hafta sizlere ömür gitti. Kontrol ettiğimde hiç köklenme olmadığı gibi çeliğin ortasındaki öz kısmı en alttan çürüyerek yukarı doğru ilerlemiş. Belki hiç vermiculitten almayacaktım. 6-7 yapraklı koca çelik soldu gitti :(

denizakvaryumu
24-11-2009, 11:12
Benimkiler de öldü.

snowman77
24-11-2009, 11:38
Benim de 35 adet noni fidem öldü.1 akşam 5 derecenin altına inmesi yetti.

Savaş
25-11-2009, 16:11
Desenize noni bizim diyarlara özgü değil. Adapte de olamadı. Arkadaşlar hiç olmazsa tohumdan yetişenler belki gurbete alışırlar diye umuyorum. Tohumdan yetişenlerde meyve alırsanız o vakit tohum bekleriz sizlerden.

Geçmiş olsun.
Saygılarımla.

snowman77
26-11-2009, 00:03
Desenize noni bizim diyarlara özgü değil. Adapte de olamadı. Arkadaşlar hiç olmazsa tohumdan yetişenler belki gurbete alışırlar diye umuyorum. Tohumdan yetişenlerde meyve alırsanız o vakit tohum bekleriz sizlerden.

Geçmiş olsun.
Saygılarımla.

Bendekilerin tümü tohumdan yetişen noni fideleri idi ama malesef tümü kurudu.

denizakvaryumu
26-11-2009, 07:47
Aslında uyum gösteren bir anaç bulup aşılansa çok daha iyi bir sonuç alınabilir.

bari
09-12-2009, 11:53
Bİr dahaki sefere değişik metodlar deneyelim. Aşıda olabilir. Benim bütün çelik noniler kurudu maalesef. Tohumdan yetişen iki tane kaldı, onlar iyi durumdalar.

ahmetshur
09-12-2009, 13:25
sn bari dilerim kalanlar kurtulur.

erfeser
12-12-2009, 21:06
Sayın Bari, Umarım kalan fideleriniz yaşar ve onlardan bol bol ürün alırsınız.

erfeser
12-12-2009, 21:06
Erol Bey sizi de başarınız sebebiyle tebrik ederim. İmrendim doğrusu.

Lal08
16-09-2010, 18:45
selamlar... kusura bakmayin uzun zamandir yazamiyorum. esimin isi sebebiyle abd'ye tasindim. ama merak etmeyin burda da tohum merakina devam;) istanbuldaki noni denemem tamamen basarisiz olmustu (tohumdan denemistim ama cimlenme bile olmamisti) ne yazik ki. burda tekrar deniycem mutlaka. tohumlar oldukca ucuz, benim denemelerden kalanlari Turkiye'ye yollamak istiyorum, ilgilenenlerin kullanmasi icin. ayni sekilde mangosteen ve acai'de deniycem. bir de burda bi arkadas kakao agacini ovdu de ovdu, bende kapildim hemen tabi, biraz zorluymus kakao, bakalim onuda deneyebilirim.

internet arasitirmalarim, noninin oldukca nazli oldugunu soyluyo zaten ama tohumun taze olmasi da cok cok cok onemliymis. bi de daha once belki eksik yaptigim, tohumun dar ucunu, tirnak cit-citiyla kesme islemi var. bakalim tohumlari ismarliyorum, tekrar denemelerimi daha ayrintili paylasicam.

tohum konusunda biraz simardim:D cunku ebay'den 20-30 adet agac tohumu posta masrafi dahil 5 dolara falan aliyorum (ve hep taze tohumlar). yukarda bahsettigim uzere tohumlar geldikce durumu ve buyutme macerami paylasicam sizlerle. herkese tekrar sevgiler...

Lal08
24-09-2010, 02:23
noni tohumlarim geldi, bu aksam suya (icme suyu) koydum. 2 gun birakicam suda.

noni tohumlari oldukca hafif, su yuzunde yuzuyolar normalde. icinde kalip, suyu cekmeleri icin uzerlerin baska bi bardagi agirlik olarak koydum.

gectigim surecleri basamak basamak paylasicam, belki diger noni buyutmek isteyen arkadaslara faydasi olur.

selamlar...

Lal08
26-09-2010, 00:36
2 gun suda bekletmenin sonunda, tirnak cit citiyla dar uclarini kestim tohumlarin ve vermikulite ektim. 5 tohum var bakalim, kaci filizlenicek. az mi kestim cok mu kestim diye emin olamadim, umarim cok kesmemisimdir tohumlari. 4-6 hafta icinde filizlenme olur deniyo, merakla bekliyorum bu ikinci noni denememin sonuclarini...

remagen
10-11-2010, 19:44
Buda benim Noni :)
179441
8 -9 Ay oldu sanırım Gövde odunlaşmaya başladı.

KAPTANzst
11-11-2010, 17:48
Remagen emeğinin karşılığını alacaksınız gibi görünüyor.Bol ürünüde görmek dileğimdir. Kolay gele

KAPTANzst
05-12-2010, 08:48
Çelik alma zamanları yaklaştı ama kimsede bu konuda ses yok;)

KAPTANzst
30-01-2011, 17:12
Bir sene geçti hala mesaj yok, bari ben canlandırayım noni sayfasını;)

KAPTANzst
19-05-2011, 08:01
Noniciler günaydın.
Nasılsınız, noniler ne durumda nerelerde iyi sonuçlar alındı haberlerinizi bekliyoruz.;)

Nonibu
07-08-2011, 22:29
merhabalar.. herkes noni yetiştirmekten vazgeçti sanırım.. hala meraklısı varsa elimde yaklaşık 25 ile 40 cm arasında noniler var saygılarımla..

suatic
16-10-2011, 19:00
arkadaşlar bende yanlışlıkla noni sipariş ettim geldi artık balıokesirdeyim isteyen arkadaşlara nonimi verebilirim takas ederiz büyük saksı ile de degişiriz *** ler

suatic
16-10-2011, 19:02
noni 10 yaprak var saksıda 2 lt lik heralde

KAPTANzst
17-10-2011, 18:16
Selam noninize karsılık kafkas gülü ve hebe çiçegi yeterli olurmu takasta

vehbi
18-10-2011, 09:29
Bende mart sonunda noni tohumu çimlendirmeye çalıştım A.B.D' den gelmişti sanırım bir tane şayet noni ise büyümeye çalışıyor en kısa zamanda resmini yüklemeye çalışırım,diğer tohumlarım çimlenmedi.

emel inanç
12-08-2014, 21:31
kolay gelsin.Bende 5 adet noni tohumu var ama nasıl filizlenecek bilmiyorum.denemiş olanlardan yardım istiyorum.şimdiden sağolun. fam.inanc2014@hotmail.com

emel inanç
12-08-2014, 22:20
çok sevindim.umarım bir gün onların suyunu yapabilirsiniz.satın alabileceğimiz bir adres olsa keşke

birwebci
26-02-2019, 19:36
Merhaba değerli arkadaşlar ;

Noni çimlendiren ve yetiştiren dostlar arasında , fidan satmak isteyen olursa satın almak isterim. Lütfen bana ulaşınız

birwebci@gmail.com

Hüseyin noni
19-04-2019, 21:41
Merhaba bende noni ağaç veya filizi almak istiyorum satmak isteyen olursa yazsın bana lütfen05362274412 arasın WhatsApp tan yazın lütfen aramayın iş nedeniyle bakamayabilirim

tropikal.
07-01-2020, 20:24
Noni yetiştiriciliğinde başarılı olan arkadaşların fidanları ağaç olmuştur sanırım. Sayfayı canlandırsak, güncel bilgileri paylaşsak harika olur.

Semna Blgn
15-05-2020, 23:46
Noni bitkisinin faydalarini tohumunu araştırırken yolum bu foruma düştü. Baya mesaj da okudum ama henuz basabilen olmadi galiba. Ulkemize ait bir meyve degil. Bilemiyorum nasil olur. İnsallah bir gun birimiz basarir. Ben direk noni meyvesinin icinde oldugu takviyeyi kullanmak bana daha kolay geldi😊