PDA

View Full Version : Tarhana

malina
12-07-2006, 18:56
Tarhana farklı yönelerde farklı yapılır, bakalım neler çıkacak :) Yöreyi eklemeyi unutmayın...

memet
13-07-2006, 11:53
1 kilo kuru soğan..yarım kilo kırmızı salçalık biber..Acı kırmızı biber(miktarı keyfe göre..1/2 kilo)..bBirer demet dereotu nane maydanoz..Bolca sarmısak.(yarım kafa uygun)..Bir kilo domates kabukları çekirdekleri ayıklanmış...biberlerin de çekirdeklerini temizlemekte fayda var.

Acı biber az suda kaynatılacak..Robotta çekilecek.
Soğan robottan geçirilip pişirilecek..Sarmısak çekilip eklenecek..
Dereotu nane maydanoz robottan geçirilecek. Domatesler de..Hepsi aynı kapta biraz daha pişirilecek.
(Bulunursa tarhana otu da katmak gerekiyor.)
Ateşten alınarak bir kilo yoğurt karıştırarak katılacak..
(Ateşteyken malzeme eğer biraz su katarsanız..Yoğurt eklediğinizde, malzemenin acılı nefis bir suyu oluyor..Buna böce denir..Süzüp içmenin tadı bambaşka.. Ben dolapta tutuyorum suyunu, arasıra içmek için.)

Suyunu da içtikten sonra, kıvamlı bir hamur elde edene kadar un eklenecek.
10 kilo kadar un katmanız gerekebilir. Bu kadarı da çok derseniz ölçülerde azaltma yapabilirsiniz..
büyük bir kapta üstü örtülerek mayalanamaya bırakılacak. İki gün yeterli. arasıra karıştırılacak.Hamur kabaracak iyice.

Temiz bir örtüye parçalar halinde serilecek, gölgede kurumaya başlayacak .Arasıra parçalar bölünecek, çevrilecek hızlı kuruması için..

ceviz iriliğe kadar küçülüp kıvamı uygunlaşınca, robotta un haline getirilecek..
İyice kuruyup nemini kaybedene kadar, günlerce gölgede karıştırılarak kurutulacak. Geniş bir tepside, tamamen kuruduktan sonra kavanozlara...

malina
05-11-2006, 09:31
Tanhana çeşitleri:

Tarhana yaparken farklı yörelerde farklı karışımlar kullanılıyor.

Tarhanada genel olarak ortak kullanılan malzemeler:

un
domates
kırmızı biber
soğan
yoğurt
tuz

Yöreye bağlı tarhaya eklenen malzemeler

yeşil biber
acı biber
yoğurt kaymağı
tohuma kaçmış dereotu (tarhana otu)
nane
kekik
reyhan
fesleğen
bayat ekmek
ayva rendesi
irmik
tarhun tohumu
maydonoz
yumurta
pancar
mısır unu
Kızılcık
mantar
haşlanmış nohut
haşlanmış fasulye
kereviz

Bulunduğunuz yöreye ait karışımları biliyorsanız yazar mısınız?

Mine Pakkaner
05-11-2006, 15:27
Rumeli kökenli bir İzmir'li ailenin( benim ailem ) tarifine ait malzeme listesi.

Domates,
Kuru soğan,
Kırmızı salçalık biber (Yağlık biber,Kapya biber)
Kese yoğurdu,
İrmik,
Un,
Tuz,
Su,
Tarhana otu,
Çörtük otu.

memet
05-11-2006, 15:43
tarhana otunu yabani topluyorlar buralarda, acaba başka bir şey mi dereotundan..
yine tarhana otu diye başka yabani bir bitki daha kullanılıyor adını bilmiyorum..

malina
05-11-2006, 15:46
Egeliyim bizim orada tarhana otu diye çiçeğe durmuş dereotuna denirdi... Bir öğren bakalım senin bitkinin adı neymiş... :)

memet
05-11-2006, 15:57
evde biraz varmış tarhanadan artan.. dereotundan farklı sanki, büyücek bir çalı.
yabani, otuz kırk santim bir boyu var. bakalım bir bileni bulabilir miyim.
Bizim kullanmadığımız başka bir çalı daha var, dediğim gibi o da yabani.

Mine Pakkaner
05-11-2006, 15:58
Bazı yerlerde çötük otuna tarhana otu deniyor. İzmir pazarlarında çörtükler tarhana otu diye de satılıyor.Biz hem çörtük otu, hem de tarhana otu koyarız.

malina
05-11-2006, 15:59
Sadece sap mı yoksa yaprağı var mı?

Benim dediklerim 0,5 cm ile 1 cm arası kalınlığı olan kurumuş sap kısımları...

Mine, senin dediğin tarhana otu ile benimki aynı değil mi? Çörtük otu nasıl bir ot?

memet
05-11-2006, 16:01
Çörtüğü bilmediğim için kafam karıştı.. saplar ve çiçekli kısımları olan bir bitki bizim pazardan aldığımız..

Mine Pakkaner
05-11-2006, 16:13
Tarhana senin dediğin gibi dereotu kurusuna benzeyen ot.Aşağı yukarı şekli şöyle

http://biyolojiegitim.yyu.edu.tr/flora/yembitkileri/images/Daucus%20carota%20%20L_%20%20_jpg.jpg

Kuru çörtük otu ise yapraksız, sadece dallı, çalı gibi bir karış boyunda birşey.

Mahmut Leventoğlu
06-11-2006, 10:11
Mudurnu yöresinde Kızılcık Tarhanası bulunur. Tarhana yapılırken domates yerine kızılcık kullanılıyor. Özellikle soğuk algınlıkları için tavsiye ediliyor.

Hhatice
17-12-2006, 11:22
biz trakyada iki çeşit tarhana yaparız biri göce tarhanasıdır diğeri un tarhanası

ben evde her sene un tarhanası yaparım biz tarhanayı on günde çıkarırız on günden az tutulan tarhana tatsız olur .

Kırmızı etli biberi rondada çekip çiğden una ilave ederiz soğanıda aynı şekilde çiğden katarız yoğurt irmik süt domates tuz ile yoğururuz

arzu eden arkadaşlara tam ölçü veririm ama şimdi zamanı geçti eylül ayı tarhana için en güzel aydır hem sebze açısından hem kurutma açısından

malina
17-12-2006, 11:56
Siz yine de tam ölçüleri yazsanız iyi olur :)
göce tarhanası nasıl yapılıyor?

ada
18-12-2006, 09:22
Aslında bende tarhana otunu merak ederdim.
Öğrendiğime göre iki tür tarhana otu var.

Biri Mine Hanım'ın söylediği dere otuna benzeyen tür. Ancak Mine hanım'ın verdiği Fotoğraf daha çok Daucus'a (yabani havuç) benziyor. Meyvelerinin dikenli oluşu ve Umbellanın meyvede bu şekilde yakınlaşması ile Anethum (dereotu)'dan farklı. Gerçekten bu bitki mi Kullanılıyor?

Çalı şeklinde olan tarhana otu da Hippomarathrum cristatum. Ve bana kalırsa Ege Bölgesindeki tarhanaların kendine özgü tadını ve kokusunu veren bu bitki.

bonsade
07-01-2007, 10:56
Göce tarhanası Eskişehir yöresine aittir.Göce,Yumurta,un,yağlı yoğurt çok nefistir.

malina
05-08-2007, 19:50
Tarhana yapma zamanı geliyor...

Filiz
05-08-2007, 21:10
Göce (yarma da denilir) değirmenden geçirilir süt ile haşlanır dibi tuttuğu için düdüklü tencere kullanmayın ve sürekli karıştırın. Haşladığınız göceyi soğuduktan sonra yağlı yoğurt, yumurta ve unla yoğurup un ektiğiniz bezin üzerine küçük küçük ceviz kadar yumakları tırnaklayarak bırakın ve gölgede kurutun. Ters yüzlerini de çevirmeniz gerekiyor. Daha sonra bu tarhanayı pişirirken bir 6 saat önce falan suda bekletip yumuşatmanız gerekiyor. Yumuşayan tarhanayı elinizle iyice ezdikten sonra karıştırarak pişirebilirsiniz. Üzerine de tereyağıyla nane kızartıp döktüğünüz zaman o çorbadan daha güzeli var mı......

Billur Korkmaz
05-08-2007, 22:15
Mmmm özendim şimdi doğrusu, havalarda biraz serinledi ya bu mevsimde.. Kışı özlemeye mi başladık acep?.. :D

Bir ara bende tarif vereceğim kendi usülüm tarhana.. Ama göce tarhanasını bilmiyorum..

nevsune
05-08-2007, 23:06
Filiz'in tarif ettiği tarhanayı bir komşum vermişti. Bir süre hiç bir şeye benzetemeyip, bir kenarda bırakmıştım. Sonra bir gün elime geçti ve suda bekletip pişirdim. Aman ne lezzet, ne lezzet.

Filiz'ciğim iyiki tarif etmişsin. Bir yapmaya çalışayım ben de.

Derya Özen
06-08-2007, 08:25
Filiz'in verdi tarif özellikle köylerde çok yaygındır. Bizim köyümüzde yarma haşlanmadan yapılır, ve cevizden büyük dökülür, çünkü küçük olursa daha kuru oluyor, bu yüzden cevizin 3 katı büyüklükte ve bir yuvağı andıracak şekilde yapılır. Ayrıca tarhana yapılacak yoğurt, önce tuzda bekletilir, bir hafta kadar diyebilirim. Bu yoğurdun üzerine hergün temiz bir bez ıslatılarak koyulur, yoğurt sararmasın diye. Yoğurt artık ekşiye yakın bir kıvama geldiğinde içine yarma katılır ve ilk gün güneş gören bir yerde kurumaya bırakılır, ilk günden sonra gölge bir yere alınır ki, tarhanalar sararmadan beyaz kurusun diye. Pişirilmeden önce, suya ıslatılır ve iyice ezildikten sonra pişirilir.

Filiz
06-08-2007, 18:23
Afiyet olsun. Bir de yoğurdun 15 gün süresince her gün yoğuralarak yapıldığı bir tarhana var onu da daha sonra anlatayım.

Billur Korkmaz
06-08-2007, 18:54
Bekliyoruz yeni tarhana tarifini de hadi bakalım.. Hızırbey İçanadolu Bölgesinde mi Sevgili Filiz? Yaşınıza göre çok fazla bilginiz var gibi geliyor bana.. Ne mutlu size.. :)

Filiz
06-08-2007, 20:12
Hızırbey, Isparta ilinde ;) Küçükken annemi çok izlerdim. İş başa düşünce de insan damak tadını arıyor ister istemez.

Tarifi veriyorum:
Un tarhanası- yağı alınmış katı yoğurt(keş yoğurt da derler, tereyağı yapıldıktan sonra ayranın süzülmüş halidir. Bulamazsanız herhangibir katı yoğurt da olabilir. Un, Salça.
Yoğurt, bir leğen içerisine konulur ve içine bir miktar un konularak karıştırılır. Üzeri kapatılır. Daha sonraki günler yoğurt hamur gibi kabaracaktır her gün bu karışımı yoğurun üzerini unlayıp bezi örtün. Bu işlemi yoğurt ekşi güzel bir koku alana kadar sürdürün. Bu işlem bizim evde yaklaşık 15 gün sürer. Daha sonra unladığınız bir beze bu hamurdan alıp yuvarlak ve ince bir şekil vererek -yaklaşık çapı 10 cm olan küçük kalın yufka gibi- bezin üzerine birbirinin üstüne gelmeyecek şekilde döşeyin ve gölgede kurutun. Tam kurumayan (bu kıvamı nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum ama tecrübeyle öğrenilir gibime geliyor)bu hamurları elekten geçirin elek delikleri ne kadar kalın olursa o kadar güzel oluyor. Kalbur(halbur) işinizi görecektir eğer bulamazsanız kevgir de işinizi görür. Tarhanayı parçalayıp elinizle bastırarak geçireceksiniz yoksa un eler gibi kolay olmuyor en zahmetli tarafı bu kısmı zaten. Daha sonra gecirdiğiniz bu tarhana tanelerini iyice kuruyuncaya kadar gölgede bekletiyorsunuz.

Pişirirken içine yumurta ve salça koymayı unutmayın zevke göre haşlanmış nohut, mercimek ya da içine katmak istediğiniz herşeyi katabilirsiniz. Taze yoğurt da tadına farklılık verir. Salçayı kavurup üzerine dövülmüş sarımsağı da ekleyip sarımsağı kavurduğunuzda miss gibi bir koku tüm komşuların iştahını açıyor :D

Ölçüleri veremediğim için üzgünüm zira bizim orda herşey göz kararı yapılıyor :) bu konuda hassomandan yardım istiyorum.. Afiyet olsun.

Billur Korkmaz
06-08-2007, 23:33
Hassoman tatilde.. :D

Filizcim benim yaptığım tarhanaya benziyor ancak biraz ilave malzemeler var.. Kaç gündür tarhana tarifi yazmayı düşünüyorum da, ille de o malzemelerin miktarı konusunda göz kararını nasıl gram ve kilogram hesabına dökücem diye düşünüp durmaktayım; bende tahmini kararla yapıyorum.

Aslında forumda Memet Beyin tarhanasındaki malzemelerine ilave olarak unla birlikte bir miktar irmik, mısırunu; ayrıca yaşmaya, kurunane, pulbiber ilave ediyorum. Yoğurdu ekseri torbadan süzdürüp kullanıyorum.. Proses aynı Memet Beyle. Kuruduktan sonrada kevgirden geçiriyorum ama robottan geçirmek daha kolay olacak sanırım, denemeli.. Tarhana otunu ilk kez burada duyuyorum, bilmiyordum öğrendim.

Tarifiniz için teşekkürler.. :)

nevsune
06-08-2007, 23:53
Ben de robottan geçiriyorum. Billur Hanım hiç kevgirle uğraşmayın, 2 dakikada ufalanıveriyorlar.

Hassoman'ın kulakları çınlasın. Olsaydı şimdi bana kızardı herhalde, neden elimde ufalamıyorum diye.

Billur Korkmaz
07-08-2007, 14:08
Bir süre sonra kesin yorum yapacaktır bizlere Sevgili Hassoman eminim.. :D

Bende robota müracat edeyim Nevsune Hanım, sahi kevgir çok zahmetli oluyor..

Filiz
07-08-2007, 14:12
Hassomanın ilk cümlesini söylüyorum sizlere: Tarhanayı elinizde hissetmelisiniz, bağ kurmalısınız. Saygılar.

nevsune
07-08-2007, 16:07
Eğer tarhana yapımında da muhafazakarsa, vay başımıza geleceklere:mad:

Müjgan
22-08-2007, 20:18
Ben de bu hafta hayatımda ilk kez tarhana yapmayı deneyeceğim. Manisa'dan kargo ile tarhana otu gelecek. Annemden tarifesini de aldım. :)

1 kg kuru soğan
1 kg süzme yoğurt
Yarım demet tarhana otu
2 kg kırmızı biber
2 kg domates
Bunlar kaynatılacak, soğuyunca kabukları olanlar kabuklarından kurtarılacaklar. Yeteri kadar un ile iyice yoğurulduktan sonra, fermantasyon için beklemeye alınacak. Her gün yoğurulma işi tekrarlanacak. Bu işlem 9 gün sürecek. Fermentasyon işlemi bittiğinde hamur tatlı ve yenebilir bir hale gelecek. Hamur minik, yassı parçalara ayırılıp kurutulacak, elle ovup elekten geçirmek istenirse hamur tavını aldığı zaman bu işlem yapılacak. Eğer robotta halledilmesi istenirse, biraz daha kurutulacak ki robota hamurlar yapışmasınlar...

Robottan çekildikten sonra da iyice kuruması için gölge bir yerde kurutulacak. Cam kavanozlarda ışık almayan yerde saklanacak.

Eğer becerebilirsem tarhana yapmak budur .:p

Billur Korkmaz
23-08-2007, 14:55
******* bu; miktarları ve usülü ile tarhana yapmasını bilmeyenlere yol gösterecek düzgün bir tarhana tarifi.

Ellerinize sağlık.. :)

GLCN
23-08-2007, 15:06
Bende size babannemden bir tarif vereyim malzemelr birtz çok çünkü biz çok yaparız..Bu malzemeler

1 kilo kırmızı biber
1 kilo domates
1 kilo soğan
1 bağ sarımsak
bunlar pişirilp salça gibi yapılır (bir nevi salça)
sonra içine
2 paket margarin
2 kilo yoğurt
istediğiniz miktar tuz
ve aktardan aldığınız tarhana kokusu ve fırından alınan çiğ ekmek atılır unla birlikte yoğrulur
gerisi ise sayın müjganın dediği gibi

kabarması için beklemeye alınacak. Her gün yoğurulacak(taşırmadan). Bu kabarma eskisi gibi çok olmayıncaya kadar sürecek. Hamur minik, yassı parçalara ayırılıp kurutulacak, elle ovup elekten geçirerek un kıvanmına getirilecek.hepsi bu

yanlız hamur kabardığı zamanda kullanabiilirsiniz oda çok lezzetli oluyor..BİR MİKTAR HAMURU SULANDIRIP KAYNAYAN YAĞLI SALÇALI SUYA BOCA EDİYORSUNUZ GERİSİ AFİYET OLSUN:::===

Müjgan
23-08-2007, 16:46
Yukarıda ölçülerini verdiğim sebzeler pişirildikten sonra, bir miktarı alınıp üzerine yoğurt dökülerek de yenilebilir. Nefis, serinletici bir yemek oluyor.

memet
23-08-2007, 17:17
Ben geçen sene tarhana tarifi yapmıştım, konudan geri kalmayayım diye böceyi anlatayım.
Böce yapılınca komşular çağrılır, bu ekşi, acı ılık "çorba" sunulur. Hangi komşuları böce içmeye çağırdıysan, tarhana ovalama vakti geldiğinde hepsi yardıma gelir.

Anem "dokuz gün bekleyen tarhana çok ekşi olmaz mı , iki gün neyinize yetmedi" dedi, şimdi.

Billur Korkmaz
23-08-2007, 17:27
Böce: henüz olmamış tarhanadan yapılan çorba mı? Böceyi ilk kez duydum da..
Hangi bölgeye mahsus?

memet
23-08-2007, 17:37
Narlıdere'li Tahtacılar yaparlar.
Tarhana malzemeleri karıştırılıp pişirildikten sonra, yoğurt katılır, un katılmadan önce, karışımdaki su ayrılır, o böce olur.

Billur Korkmaz
23-08-2007, 17:42
Anladım, teşekkürler..

Müjgan
28-08-2007, 12:34
Anem "dokuz gün bekleyen tarhana çok ekşi olmaz mı , iki gün neyinize yetmedi" dedi, şimdi.

Tarhanadaki sır bu 9 günlük süre zaten... içine konan sebzeler ve yoğurt ile mayalanması gerekiyor. 9 günde maya ekşiyor, köpürüyor ve nihayet tatlanıyor. Bütün sebze özsuları fermentasyonla homojen hale geliyor. Bu tür tarhanayı kışın üşütüp, hasta olan birine içirdiğinizde gerçekten de farklı bir tarhana olduğunu içen kişi anlıyor. Gözü hemen açılıyor. :p

İştahsız birine yemek beğendirmek zordur, ama bu tarhanayı kime sunsan içiyor. Kokusu ve lezzeti muhteşem. Tarhanayı yapan kişi 9 günlük sürede sevgisini ve enerjisini de ona aktardığında bu sonuçların ortaya çıkmaması mümkün mü?;)

Müjgan
28-08-2007, 12:34
Çok mu abartmışım ne :)

habibe
28-08-2007, 14:26
))))) hayır

Billur Korkmaz
28-08-2007, 14:37
Bence çok mantıklı, hayatı hep pozitif yönüyle değerlendiren hoşgörü ve sağduyu sahibi sevgi dolu bir insanın yorumları diye niteledim ben kendimce..
Tarhana yoğururken de pozitif ve sevgiyle yapmalı ki yiyenler de şifa bulsun değil mi ama? ..:o

nevsune
29-08-2007, 05:03
Benim annem de bu dokuz günlük süreyi dolduranlardan.

Sanırım bu süre içinde tüm sebze tatları ve kokuları kaynaşıyor. Biz tarhana otu veya tarhana kokusu kullanmamamıza karşın, mis gibi bir tarhana kokusu sarar ortalığı.

Biz diyorum, çünkü evvelki yıl ununu biraz kaçırmakla birlikte (acemilikten, cıvık olacak korkusuyla), anneminkine yaklaşan bir lezzette tarhana yapabilmiştim. Bu yıl şu kereviz yaprakları bir çıksa hemen yapacağım.

mehtap051
05-11-2007, 23:23
Bizde tarhanayı süzme yoğurt,tarhanalık buğday(yarma deriz)ve tuz atarak yaparız.
3 kilo tarhanalık buğday
3 kilo süzme yoğurt
tuz
Süzme yoğurt ve buğday iyice karıştırılır.su dökülerek ayran kıvamına getirilir ve ocakta pişirilir.Soğuduktan sonra elimizle şekil vererek güneşte kuruturuz..Çorba yapacağımız zaman tarhanalar sıcak suya ıslatılır.Yumuşayınca üzerine su ilave edilerek pişirilir.Daha sonra tereyağ,salça ve naneden sos yapılıp çorbaya dökülür.Artık içilmeye hazırdır.
Un tarhanası da yapılır ama ben bunu tercih ederim.Özelliklede soğuk havalarda pişirilirki içimiz ısınsın diye.

malina
03-09-2008, 13:14
Eylül geldi, tarhana yapan yok mu? Ben bugün yarın yapacağım... :)

kaju
03-09-2008, 13:49
Bir hafta önce denedim.
Birer kilo domates, biber kullandım. Biber sulanmasın diye buharda pişirip kabuğunu soydum. Domatesi süzdüm. Yoğurt olarak 1 kilo süzme yoğurt kullandım. Dereotu, maydanoz, taze nane kullandım. Bu malzemelere 2 kilo un ekledim. Ne çok katı ne de sıvı oldu.
Annemle bu un miktarı aramızda çekişme halini aldı. annem un koyalım diyor ben hayır diyorum. sanırım benden habersiz bir kilo un daha eklemiş. :)
Bana fazla un tadını bozucakmış gibi geliyor. Hem kalorisini de yükseltir diye az un kullanmaya özen gösterdim.

Sizler un miktarını nasıl ayarlıyorsunuz?

malina
03-09-2008, 13:59
Sonuçta bu hamurun kuruması gerek... Hazırladığın malzemeye uygun miktar un koymalısın ki bir gün içinde tava gelsin ve ufalanabilsin... Yani göz kararı :)

malina
03-09-2008, 14:03
tarifdefteri.com adresinde böyle bir tarif gördüm. Nohutlusunu hiç denememiştim..

3 kg domates , 2 kg kırmızı biber , 1 kilo yeşil biberi (acı isteğe bağlı) doğrayıp kaynatıyorum , el blendırı ile parçalıyorum , çekirdeklerini temizlemek için kevgirden geçirip , bir bez torbaya döküyorum.Bez torbada biraz suyunu süzüyorum ,çok sulu olursa kıvamı tutturmak için çok un ilave etmek gerekir.

Akşamdan ıslattığımız yarım kilo nohutu yumuşayıncaya dek haşlıyoruz.Fırından bir ekmek hamuru alıyoruz, veya kendimiz mayalayarak hazırlıyoruz.1-2 demet naneyi ve 1 kilo kadar kurusoğanı ince ince doğruyoruz.

Büyükçe bir kabın içine domates ve biber püresini , 1 kilo süzme yoğurdu , kıyılmış nane ve soğanı , haşlanmış nohutu koyup karıştırıyoruz .Ben bu yıl maydanoz da ilave etmeyi düşünüyorum , bakalım yakışacak mı? Tarhanamızı un ilave ederek mantı hamuru kıvamına getiriyorum, tabii ekmek hamurunu da unutmuyorum , hamur tarhananın mayalanmasını sağlıyor.Hamura tuz ilave etmeyi unutmayalım.

Geniş bir kapta tarhanayı yoğurup , kapağını biraz aralık bırakalım.İlk bir kaç gün çok kabarabilir.Hergün hamuru biraz süt ile yoğuruyorum.Ben tarhanayı bu şekilde 10 gün kadar mayalandırıyorum.Bildiğim kadarıyla bu süre tarhananın içinde B vitaminlerinin oluşması için gerekli.Bu süre için de yaş tarhanayı çorba pişirip tadına bakabilirsiniz.

Mayalanma sürecinin sonunda biraz un ilave ederek katı hamur kıvamında yoğuruyorum.Daha sonra masanın üzerine sofra bezi örtüyorum, tarhanadan el büyüklüğünde parçalar kopararak masanın üzerine aralıklarla dağıtıyorum.

Tarhana gölge ve havadar yerde kurur.Bundan sonra hergün tarhana parçalarını ikiye bölerek hamurları kurutuyorum.Çok kuru da olmasın çünkü kuruyup sertleşince toz haline getirmek de kolay olmuyor.

Dahasonra hamur parçaları mutfak robotu ile toz haline getirilir. Robotla çekildikten sonra toz tarhanayı bir kaç gün serip kurumasını sağlıyorum.Yeterince kuruyunca biraz tuz ile karıştırıp bez torbaya koyarak muhafaza edelim

www.tarifdefteri.com (http://www.tarifdefteri.com/forum/showthread.php?p=66033)

Passion
03-09-2008, 15:19
Ben de bu günlerde tarhana yapmayı düşünüyorum. Annem bu sene kızılcıktan yaptı. Ben sebzeli olan diğer tür tarhanayı sevdiğimden - üşenmezsem eğer- bir miktar yapmayı düşünüyorum.

Annem kızılcık tarhanasını şöyle yapmış. Ölçüler göz kararı , yaklaşık miktarlar şöyle :

2 kg kadar kızılcık püresi ( Kızılcığı kaynatıp kevgirden geçiriyor . Kevgirden geçen ilk suyunu atıyor. Daha posalı olan kısmı alıyor. )
1 kg yeşil mercimek ( bir gün önceden ıslatılıp , robottan parçalanıyor)
5-6 kaşık yoğurt
Yarım demet dere otu
1 çay kaşığı bira mayasıyla yapılmış bir avuç kadar hamur
Aldığı kadar un ( kulak memesi yumuşaklığında)

8 gün fermentasyona bırakılıyor. Günde 5-6 kez karıştırılıyor.

Annemin diğer sebzeli tarifi ise şöyle :
1/2 kg kırmızı etli biber ( kapya)
250 g yeşil biber
4 büyük baş soğan
5-6 adet iri domates
1/2 demet dere otu
1/4 demet nane
1/2 demet maydanoz
Yeşillikler doğranıyor, sebzeler ise isteğe göre ya küçük küçük doğranıyor ya da robotta parçalanıyor.

Bütün malzeme çiğ olarak karıştırılıyor. Bu karışıma
1 kg yoğurt ekleniyor.

Bu karışım 3 gün bekletiliyor ve bekleme süresi boyunca her gün sıkça karıştırılıyor.

3. günün sonunda
1 kg nohut ( akşamdan ıslatılıp, hafif haşlanıp , robotta parçalanmış ) - Nohut eklemek zorunda değilsiniz, tercih meselesi.
1 çay kaşığı bira mayasıyla yapılmış hamur
Aldığı kadar un ( kulak memesi yumuşaklığında)

8-9 gün fermentasyona bırakılıyor. Günde 5-6 kez karıştırılıyor.

Bekletme süresi isteğe bağlı. Eğer tadını ekşi seviyorsanız daha uzun süre, istemiyorsanız daha az bekletebilirsiniz. Eğer ilk kez yapıyorsanız şu şekilde anlayabilirsiniz. Tarhana fermentasyondayken 1-2 kaşık alıp pişirebilir ve tadına bakarak fermentasyon süresine karar verebilirsiniz.

Fermentasyon süresi bitiminde temiz bir beze , parça parça serilerek kurutuluyor. Robottan geçirilip tekrar kurumaya bırakılıyor.

Ayrıca benim gibi siz de yaş tarhana seviyorsanız ; tek pişirimlikler halinde buzdolabı poşetlerine koyarak derin dondurucuya atabilirsiniz. Ben kurusundan daha çok seviyorum bunun tadını.

Afiyet olsun :) .

berduray
06-09-2008, 23:02
Annem temel malzemelere ilave nohut ekler, geçen sene ben de öyle yaptım.Daha önce yaptıklarım anneminkine benzememişti,o lezzeti veren nohutmuş meğer.

Ben bu sene içine soya fasulyesi de ekleyeceğim kızlar için, belki böylece çaktırmadan yedirebilirim.

Nasipse yarın yapmayı düşünüyorum.

Gelişmeleri bildiririm.

eylems
07-09-2008, 00:36
Arkadaşlar, kendi kendine mayalanıp kabaran tarhana hamurundan çörek yapmayı düşünen **** yapanlarınız var mı?. Denemenizi tavsiye ediyorum. Müthiş lezzetli bir çörek oluyor.

berduray
09-09-2008, 10:16
Benimki tarhanadan ziyade ne bulduysam koydum çorbası oldu.Kızlara besin değeri daha fazla çorba yapmak adına...

Malzemeler, soya fasulyesi, nohut, azıcık kuru bakla, yarma(göce de deniyor, aşurelik buğday kısaca) haşladım.

46846

Domates,soğan, sarmısak,yeşil biber
46850
Meşhur otumuz
46851

46852
En alta otu yerleştirdim.soğanı, biberi doğrayıp, en üste domatesi rendeledim.

Ocakta hafif suyunu çekip, ot yumuşayana dek kaynattım.
Ot altta olunca sebzelerin suyuyla yumuşuyor, aroması çıkıyor, geçen sene domatesi de doğramıştım ama domates yumuşayıp suyunu verene dek otu yakmıştım, o yüzden bu sene rendeledim, otu yakmadan olayı hallettim.

46853

berduray
09-09-2008, 10:24
Pişince böyle bir şey oldu.

46854
Haşlanmış bakliyatı pişen domateslerle karıştırdım.Kekik, kuru nane,tuz ekledim.
46855
Bahçede tohuma duran rezene tohumlarından koydum
46856

46857
Hepsini karıştırıp, bir bağ maydanoz ekledim.
46858

berduray
09-09-2008, 10:32
Biraz normal un, biraz mısır unu ekledim.Süzme yoğurdu da karıştırdım.

46860
İki gündür güneşte bekleyen kapya,salçalık biber vardı, onu da ekledim,çiğ olarak biraz daha domates rendesi ilave ettim
46862
Hepsini elimle güzelce karıştırdım, son durum bu
46863
Şimdi mayalanmaya başladı.
46864

berduray
09-09-2008, 10:40
10 gün sonra çok sık gözenekli bez torbaya aktaracağım,orada da mayalanmaya devam eder,3 gün sonra da sofra bezine alırım,geriye ufalayıp, kurutmak kalıyor.

eylems
09-09-2008, 10:44
Berduray şimdiden afiyet olsun. Senin de dediğin gibi ne bulduysam koydum çorbası olmuş. Yalnız bir sorum olacak domates çorbayı ekşi yapmıyormu? Mayalanma esnasında da bir ekşi tat oluşuyor. Duble eşki olur gibi geldi bana.

berduray
09-09-2008, 10:48
Valla ben kızlarımın doğru beslenmesi için herşeyi yaparım, çok faydalı olduğu halde soya fasulyesini yediremiyordum, tarhanaya da bayıldıkları için çaktırmadan yedirmek için yaptım, diğerleri temel tarhana malzemeleri zaten.

Bez torba orada devreye girecek ,çok fazla ekşilik akıp, gidecek.

Sebahattin Sargın
09-09-2008, 18:14
Uzun süredir bu bölüme yazılar yazamıyordum, kaynaklarımdan aktarım yapmaya başlayalım bakalım...

Öncelikle Sevgili Berduray bu güzel paylaşım için teşekkür ederiz, ellerine sağlık...

Derslerde gördüğümüz 2 çeşit tarhana yapımını yazayım dedim...

Yoğurt Tarhanası

Malzemeler:

1 kilogram yağlı yoğurt
Aldığı kadar,un tuz

Yapılışı:

Yoğurdu büyük bir kaba koyup, içine aldığı kadar un koyunuz. Yeterince un ilave edip, ekmek hamurundan biraz daha katı olacak şekilde hamurunu yoğurunuz. Üzerini kapatıp bir gece kendi haline bırakınız. Ertesi gün hamuru küçük parçalara bölüp temiz bir bez üzerine koyup kurutunuz. Hafif nemli haldeyken kalbur veya elekten geçiriniz ve toz haline getiriniz. Tekrar serin bir yere koyup kurutunuz. Tamamen kuruyunca serin bir yere koyup kışa saklayınız...

Domatesli Tarhana

Malzemeler:

1,5 kg yağlı yoğurt
2 kg domates
3-4 acı biber
3-4 adet soğan
Aldığı kadar un
Nane, maydanoz, tuz

Yapılışı:

Soğanları doğrayıp, geniş bir tencereye koyunuz. İçine doğranmış biber, domates, nane, maydanoz ve 1-2 bardak su ilave edip iyice kaynatınız. Tencereyi ateşten alıp soğuyunca içine yoğurdu ve alabildiği kadar unu koyup hamur yapınız. Ağzını kapatıp 3-4 gün mayalanmaya bırakınız. Bu süre zarfında zaman zaman hamuru yoğurunuz. Sonra hamuru küçük parçalara ayırıp kurutunuz. Hafif nemli iken elek veya kalburdan geçiriniz. Tekrar bez üzerine koyup kurutunuz. Tamamen kuruyunca torbalara koyup saklayınız...

Belki aynı tarifler yayınlanmıştır ama ben de yazayım dedim...

Sevgiler ;)

berduray
11-09-2008, 12:57
Teşekkür ederim Sebo, yollayayım istersen sana da tadımlık, kaktüs kardeşliği, yüzük kardeşliği oluyor da tarhana kardeşliği neden olmasın:)

Mermaid
11-09-2008, 13:47
Valla ben kızlarımın doğru beslenmesi için herşeyi yaparım, çok faydalı olduğu halde soya fasulyesini yediremiyordum, tarhanaya da bayıldıkları için çaktırmadan yedirmek için yaptım, diğerleri temel tarhana malzemeleri zaten.

Bez torba orada devreye girecek ,çok fazla ekşilik akıp, gidecek.

Konu çoçukların gıdası olunca anneler nasılda mucit oluyor.
Kutlarım sizi Berduray;

bende çoçuklarımın sevmedikleri şeyleri değişik atraksyonlarla sunuyorum onlara hiç haberleri olmadan yemiş oluyorlar.
Ama tarhanaya soya fasulyesi karıştırmak hiç aklıma gelmezdi. Fikir için teşekkürler. Hafta sonu kısmet olursa deneyeceğim
Elinize sağlık

Meşhur otunuz nedir? İstanbul'da bulabilirmiyim acaba?

Emel Yılmaz
11-09-2008, 14:51
Arkadaşlar bizim burada yani aydın yöresinde tarhana şöyle yapılır:

Büyük bir tencerenin içine mesela iki kilodanmı yapacağız
2 kilo yağlı yoğurt 2 kilo dometes 2 kilo kırmızı etli biber, 2.5 kilo kuru soğan 1 bağ tarhana otu doğranacak

olanları doğradıktan sonra iyice kaynatın. Bunlar kaynadıktan sonra soğutun.

Soğuyan malzemenin içine yoğurt un birde eklemek isteyen olursa tereyağını ekleyip iyice karıştırsın.

Bu hamur çok fazla katı olmayacak. Bunu bir kaşık yardımıyla unlanan tepsilere birer kaşık aralıklarla dökün.

Bu döktüğümüz tarhana hamurlarını suyunu çektikçe parçalara ayırın.En sonunda çok kurutmadan ****** avucunuzla avkılayın. Sonra süzgeçten geçirin. Çok ince isteyen olursa bunu ince elektende geçirebilir.

AFİYET OLSUN. Buda bizim aydın yöresinde çok yaygın bir tariftir.

kaju
11-09-2008, 17:48
Bizim tarhana oldu. Dün test bile ettik. Kendim yaptım diye söylemiyorum güzel olmuştu. :) Yeni tarhana pişirme şekli öğrendim. Tencerede biraz yağ eritip tarhanayı koyuyorsunuz ve biraz kavurup su ekliyorsunuz, karıştırarak pişiriyorsunuz.

berduray
11-09-2008, 23:29
Allah güle güle yedirmeyi nasip etsin inşallah.

Kavuruken sarmısak ve kuru nane koymayı denediniz mi?

berduray
11-09-2008, 23:32
Konu çoçukların gıdası olunca anneler nasılda mucit oluyor.
Kutlarım sizi Berduray;

bende çoçuklarımın sevmedikleri şeyleri değişik atraksyonlarla sunuyorum onlara hiç haberleri olmadan yemiş oluyorlar.
Ama tarhanaya soya fasulyesi karıştırmak hiç aklıma gelmezdi. Fikir için teşekkürler. Hafta sonu kısmet olursa deneyeceğim
Elinize sağlık

Meşhur otunuz nedir? İstanbul'da bulabilirmiyim acaba?

Teşekkür ederim efendim ot tarhana otu ben de burada bulamadım İzmir'den getirttim.İstanbul gibi baharat cenneti bir şehirde mutlaka bulursunuz gibi geliyor bana.

Yüklediğim resme dikkatlice bakın bakalım belki baharatçılarda görünce tanırsınız, çalımsı bir şey.
Size de kolaylıklar dilerim.

Ali H. ALI
15-09-2008, 13:17
Kibrislilarin en sevdigi corba. Hellimli tarhana corbasi.

47191

Ali H. ALI
15-09-2008, 13:27
Rahmetli nenemin, kocaman, disi kara ici bakir(kalayli) bir kazani vardi. atesi yakar uc ayak uzerine kazani oturtur, haftalarca eksittigi yogurt ve bulguru
kazana ekler, cali cirpi ile yanan hafif ateste karistira, karistira pisirirdi.

Tarana(tarhana) pistikten sonra, buyukler avuc icinde onu parmak uzunlugunda kesip, selelere siralarken biz kucukler de o taranayi cimcikleyip yemeyi cok seviyorduk.

Taranalar(tarhanalar) selelere dizildikten sonra duz dam uzerine, gunes altinda kurumaya birakiliyordu. Kuruduktan sonra da bez torbalara konup kis icin saklaniyordu.
Kis aylarinin en guzel corbalarindan biridir kavrulmus hellimli tarana(tarhana) corbasi.

Sergul hanim teskkurler, beni yine yillar oncesine goturdunuz.
Tarana(tarhana) corbaniz hellimli olacaksa ben de buyuk bir tahta kasikla gelirim :)

K. Kibris sayfasindan bir eklenti.

amalia
20-09-2008, 00:10
bir tarifte ben vereyim istedim.bu tarif Ege yöresine ait Uşak ve Denizlide (bazı yerlerinde ) yapılır.

Uşak ve Denizli yöresi tarhanası

1 kg domates
1 kg kırmızı biber (kapya denilen cinsinde)
1 kg sogan
1 kg yogurt
1 lt süt ( istenirse sadece yogurt koyulabilir yani 2 kg yogurt olur)
1 tane mayalanmış ekmek hamuru (kendiniz mayalayabilirsiniz )
tarhana otu ( yoksa bir bag nane)
acı olması istenirse minik acı biberlerden yaklaşık bir avuç
rengini daha kırmızı olması istenirse salça
aldıgı kadar un

yapılışı : hamur mayalanır ,tarhana yapılacak kaba alınır orda mayalanması beklenirken biberler biraz haşlanıp püre haline getirilir.Domates ve soganda robottan **** rendeden geçirilir.

hepsi hamurun üstüne alınır.yogurt ,süt ,istenen otlar ve acı biberde çekilip hepsi bir güzel karıstırılır.koyu bir kek hamuru oluncaya kadar un eklenir.

ilk yapıldıgı gun kabarma olacagı için sürekli karıstırılır.üstüne bir örtü kapatılıp beklemeye alınır ama her gun mutlaka karıştırmak gereklidir.

Havanın sıcaklıgına göre 15 ila 21 gun arası bekletilir ama en az 15 gun beklemelidir.parçalara ayırıp kurutmaya bırakılır ve ufalanarak kurutma işlemine devam edilir.iyice kurumaya başladıgında elekten ufalanır ve bu şekilde sıcak ama GÜNEŞ ALMAYAN bir yerde bir kaç gun daha bekletilir ve cam kavanozlara alınır.

yapılırken içine sarımsak konulur ve sıcacık içilir.Benim tavsiyem naçizane ; her ne kadar teknoloji artık işlerimizi kolaylastırsada ufalanırken robot KULLANMAMAK tır.El teması ve lezzeti bir başka oluyor.

ben bekleme süresindeyim,kurutup bir an önce tadına bakmak istiyorum ve her ne kadar yazı sevsemde kışın gelmesine sadece tarhana çorbası için katlanabilirim.

Kemal Kutlu
25-09-2008, 19:43
Ankarada, akrabalarım ve babaannem tarhanya ne koyduklarını tam olarak kestiremiyorum.Herşeyi katıyorlar (allah ne verdiyse) birde içine bolca az acılı biber turşusu katıyolar.

Ağzım sulandı şimdi karnım aç tabi :D

Sevgiler..

zenfree
25-09-2008, 23:17
Burada çok ilginç bir tarhana var.
http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=20160&catid=newposts&cutoffdate=lastvisit

berduray
27-09-2008, 21:55
Tarhanada son durum, sofra bezine alıp, kurtma işlemini bitirdim.

48318

48319

48320

susam
12-11-2008, 15:21
TARHANA (Denizli-Acıpayam)

Bizim oraların tarhanasının lezzeti bir başka olur. Tarhana olunca çorbayı yapmak marifet değil, asıl marifet tarhanasını yapmaktır. O yüzden belki evinde kışlık tarhanasını yapmak isteyenler olur diye yazayım dedim.

Önce bir ölçü nohut, bir ölçü kuru fasulye ayrı ayrı haşlanır. Suyuyla birlikte süzgeçten geçirilir. (Gerçi artık rondolar var. Onunla daha kolay olur.)

Bir tarafta süzme yoğurt suyla ezilip hazırlanır.
Domatesin kabukları soyulup salçalık biberle rondodan geçirilir.

Bunların hepsine yetecek kadar un (mümkünse bire bir buğday unuyla has un karışımı) büyükçe bir leğene konur. Üstüne hazırlanan bütün malzeme konup tuzu eklenir. Bir güzel yoğrulur. Cıvık bir hamur halini aldığında tarhana hamurumuz tamamdır.

Hamurumuzun üzerini bir örtüyle kapatıp 20 gün sabah akşam tahta kepçeyle karıştırarak iyice mayalandırılır.

Sonrasında güneş gören bir yere bez serilip o bezin üzerine parça parça hamur dökülür. Ara ara mıncıklayarak iyice kuruyana kadar birkaç gün bekletilir. Sonrada avuçlarınızla öğütülür.

Bez torbaya konulup canınız çektikçe bol biberli, sarmısaklı, naneli nefis tarhana çorbası yapılarak bir güzel yenilir.

denizakvaryumu
17-03-2009, 16:30
Tarhana otu bulamayanlara :)

ÇÖRTÜK OTU BİTKİSİ :

Latince adı : ECHİNOPHORA ANATOLİCA

Maydanoz giller familyasından, bodur çalı görünümünde, çok yıllık bir bitkidir.

Tarhana otu olarak da bilinir.

FAYDALARI:

Sindirim sistemi rahatsızlıkları ve mide ülserine karşı etkilidir.

İştah açıcıdır.

Çocuklarda zayıflık, gelişememe ve kansızlığa iyi gelir.

Şeker hastalığı, öksürük , balgam sökme ve göğsü yumuşatmada iyi sonuç veren bir bitkidir.

Hazımsızlığı giderir.

Uyarıcı ve kuvvet vericidir.

http://www.sahamarket.com/index.php?do=catalog/product&pid=9

denizakvaryumu
17-03-2009, 19:44
TARHANA YAPIMI

Tarhananın Hazırlanışı:Buğday özel olarak değirmende öğütülür. Bu öğütmeden göce denilen iri parçacıklı bölüm ile un elde edilir. Elekle birbirinden ayrılan göce ile un hafif rüzgarda savrulur, kepeğinden ayrılır.

Tarhana pilavı:Göce, pilav şeklinde pişirilir. İçine dorak otu konur, değişik bir tat ve koku alması sağlanır. Üzerinden yağlanarak naneli ayran ile yenir.

Tarhana çorbası için tarhana hazırlama:Öğütülen buğdayın unlu bölümü ayran ile hamur haline getirilir. Hamurun içine domates, nohut, yoğurt, boy otu, nane, dorak otu, kırmızı etli biber ve tuz konularak güzelce karıştırılır, yoğrulur. Koyu bir bulamaç elde edilince bir bez torbaya doldurulur.

Hazırlanan karışım bez torbada 3 hafta kadar bekletilir. Bu beklemede tarhana biraz sertleşmiş, mayalanmıştır. Üçüncü haftanın sonunda tarhana çıkarılır, bezlere serilir, kurutulur. Kuruyan tarhana elle övelenir un haline getirilir. Kışlık tarhana hazırlanmıştır.

http://bucakhem.meb.gov.tr/bucak.htm

maki01
05-06-2009, 21:04
ECHİNOPHORA ANATOLİCA yı nereden bulabiliriz?

Ayşe Özdil
30-06-2009, 15:15
Burada çok ilginç bir tarhana var.
http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=20160&catid=newposts&cutoffdate=lastvisit

Yaz gününde çok uygun olmadı ama, burada Zenfree nin dikkati çektiği Antalya- Akseki yöresine özgü ekşi tarhanayı biraz anlatayım istedim.
O bölgede yetişen bir yabani erikle yapılan tarhana çeşidi bu. Çocukluğumda sık sık babaannem yapardı. Biz torunları, bu çok lezzetli çorbayı, tabağında en fazla çekirdek bulma yarışına döndürür ve çok eğlenirdik..
Öğrendiğime göre, son yıllarda Akseki dağlarında eskisi kadar bol yabani erik bulunmadığı için yapımı azalmış ..
Elde edilen az miktar da, özenle kavanozlarda saklanıp, " birer çorbalık " benim gibi çok özleyenlere hediye edilir hale gelmiş..

Ayşe Özdil
30-06-2009, 15:21
Yaz gününde tarhana çorbası içilir mi ? Dün öğleyin ben afiyetle içtim ve merak edenler için de fotoğrafladım.. Aslında daha önce geçen yılki Akseki ziyaretimde Ekşi tarhanayı fotoğraflamıştım.Yapımında kullanılan yabani eriği de. Bütünlük oluşturması açısından buraya tekrar küçülterek ekliyorum ve ardından da çorbanın tarifini yazacağım...

Ayşe Özdil
30-06-2009, 15:31
Çocukluğumdaki bu lezzeti tekrar tadabilmek çok hoştu.

Çorbayı bana pişiren kuzenim şöyle anlattı :

Parça kemikli dana eti, haşlanmış nohut, kuru börülce , salça , 1-2 çorba kaşığı tahin, yağ , ekşi tarhana , su..

Tüm malzeme bir arada pişiriliyor. Nohut geç piştiği için önceden haşlanıyor sadece. Son derece besleyici ve lezzetli bir kış çorbası.

Ekşi tarhananın yapılışını öğrenebilirsem daha sonra onu da eklerim..

Ayşe Özdil
30-06-2009, 15:35
Görüldüğü gibi, dün benim tabağımda sadece iki yabani erik çekirdeği çıktı !

berduray
01-07-2009, 13:58
Ben de adının nereden geldiğini merak etmiştim hep..Bilmem gerçek, bilmem rivayet...Paylaşayım.

Tarhana Çorbasının Hikayesi...

Devrin sultanı, Ramazan ayında, bir gün tebdil-i kıyafetle şehri dolaşmaya çıkar. Yanında baş veziri vardır. Sultan; Paşa, akşam ezanı kimin kapısının önünde okunursa o evde iftar edelim, der. İftar vakti yaklaşmıştır. Ara sokaklara girerler. Her evin kapısının önünde bir kişi beklemektedir. Bir misafir bulup evlerine iftar için çağıracaklardır. Başkalarına iftar ettirmenin zevkine tadacaklar ve sevabını alacaklar.

Sultan ve veziri kendilerini tanıtmadan, herkese selam vererek giderler. İftar topu atılıp akşam ezanı okunmaya başladığında, fakir ama gönlü zengin bir Müslümanın evinin önündedirler. Zaten ev sahibi de iftara birilerini çağırabilmek için kapıda beklemektedir. Sofra hazırlanmış. İftar sofrasında ekmek, tuz ve mis gibi tüten bir çorba vardır. Tuzla iftarlarını açarlar, ekmek ve çorba ile karınlarını doyururlar. Çorba, sultanın çok hoşuna gitmiştir. Ev sahibine;

-“Bu çorba çok hoşuma gitti. Ne çorbasıdır bu?” diye sorar.

Çok zeki ve ferasetli olan ev sahibi;

-“Darhane çorbasıdır, sultanım” diye cevap verir.

Darhane, Anadolu insanının dilinde “tarhana” olarak yerini alır. Bazı yerlerde ise daha da kısaltılarak “tarana” olarak kullanılır.

züleyha
02-08-2009, 17:08
Arkadaşlar afiyet bal şeker olsun, tarhana çorbalarınızı büyük bir iştahla ve afiyetle yudumlayınız. Bu sene bende niyet ettim tarhana yapmaya ama aklıma takılan bir soru var. Tariflerden anladığım kadarıyla tarhana otu genelde ege yöresinde kullanılan bir ot. Daha önceden hiç kullanmadım ama bu sefer kullanmak niyetindeyim. Bu hafta tarhana otunu buldum ve aldım hamurun içine koymak için. Ama merak ettiğim konu bu ot haşlandıktan sonra çıkartılıp atılıyor mu, yoksa hamurun içinde bırakılıyor mu?

acemifüsun
02-08-2009, 17:22
Sevgili züleyha domates,kırmızı biber, soğan, birlikte pişirilirken;kuru bir çalı demeti olan bu ot da tencereye konur,pişme bitince,soğuduktan sonra,demet halindeki otlar içinden alınır.

züleyha
02-08-2009, 17:35
Teşekkür ederim sevgili acemifüsun, dediğiniz şekilde yapacağım.

Fatih
02-08-2009, 18:03
DENİZLİ ---KAKLIK YÖRESİ---TARHANA---YAPIMI

Önce kese yoğurdunu bir iki gün ekşimesi için beklenir(kaymaklı olursa yemede yanında yat:D).
Domatesle kırmızı salçalık biberi doğrayıp bir iki gün güneşte erimesi için bekleriz.
Daha sonra çörtük otunu kaynatıp soğuturuz.
Domatesli biberi kevgirden geçirip azcık ocakta pişiririz.
Nohutla buğday öğütülüp tarhanalık un haline gelir.
Yoğurdu da ayran yapıp bekleriz.
Kaynattığımız domatesle unun bir kısmını pişirip kalan unun üzerine dökeriz.
Sonra yoğurtla yoğururuz. Kaynattığımız çörtüğün suyunu da döküveriz.

Mayalanması için bir deri (biz keçi derisi kullanıyoruz.) içine suyunun süzülmesi için üç hafta bekletiriz. Kabardıkça yani mayalandıkça karıştırır derinin dışını hergün yıkarız (tarhananın akan suyunun temizlenmesi için.).

3 hafta sonunda tarhanayı çıkartır küçük parçalar halinde kuruturuz. Kuruyan tarhanayı robottan geçirip hazırlığımızı tamamlarız. (Yaptığımız tarhanayı pişirirken kaymak yağı ve bir diş sarımsak çok güzel tat verir.)

Telefonda sizin için aneannemden aldığım tarif. Yedikten sonra mide ağrısı yapmaz. Çünkü ekşi suyu deriden akar. Deri yerine çok sık akıp gitmeyeceği bir kesede kullanılabilir.

erolhas
02-08-2009, 23:19
kızılcık tarhanasını üst ve alt solunum yolları ilacı larak denemelisiniz bence.. kızılcıkın içine un katılarak yoğrulur ve elekte elenir.. sonra kurutulur.. kışında.. kaynatılan suyun içine katılarak bol sarımsak damates veya salça ile karıştırılıp çorba yapılır..en sonda bol karabiber eklenir.. mükemmel bir ilaç denemelisiniz..

maki01
02-08-2009, 23:43
Muğla'dan bir arkadaşımın annesinin yaptığı tarhana nefisti. O yöre, nohutla birlikte kuru börülce de koyuyormuş tarhana hamuruna.

selis
26-08-2009, 15:39
Hiçbir tarifi baz almadan hayatımda ilk defa tarhana yaptım.. Normalde içinde olması gereken tarhana otu, soğan ve yoğurt yok..Kurubakliyat, biber çeşitleri ve yeşil otlarla çok farklı bir şey oldu.. Sadece bir deneme idi bu nedenle 2 kg unu feda ettim.. Bence tadı çok güzel ve bana özel oldu.. ;)

habibe
27-08-2009, 14:45
Annemin yaptığı tarhana; Afyon yöresi.

Süzme koyun yoğurdu
Un
Kırık pirinç yarım kilo
Biber salçası 1 ölçü
Domates salçası 2 ölçü
Tuz
Nane' den oluşan sert bir hamur yapılır.

10-15 gün boyunca, her gün yoğurulur. Ekşime tamamlanınca parçalar halinde güneşte kurutulur. Kuruyan parçalar robot ya da el ile ufalanır. Parçaların tamamının ufalanması bitince, son kalan neminin de kuruması için 3-4 gün güneşe çıkarılır.
Pişirilirken arzuya göre kıymalı veya kıymasız pişirilir.

Bulunduğum yerde ise tarhananın hamuruna ayva rendesi ve çemen katıyorlar. Kokusu çok güzel ve lezzetliydi.

maki01
14-10-2009, 22:25
Kimse tuzdan bahsetmemiş. Tuz konulmuyor mu?

almira
14-10-2009, 22:45
Bende size bizim yörenin tarhanasından bahsedeyim. Yarma buğday(döğme) güzelce yıkanıp süzülüyor. Kazana konup üstünü biraz geçecek kadar suyla pişiriliyor. Yarmalar hafif açılınca üzerine keçi sütü ekleniyor. ( 4 kilo yarmaya 10 kilo süt şeklinde) yarma sütü çekene kadar sürekli karıştırılarak pişiriliyor. İçine kesinlikle tuz ekleniyor. Pişen yarma güneşe ince bir tabaka halinde serilerek kurutuluyor. Aynı tarif yoğurtla da yapılıyor. Kurutulan tarhana bez keselere doldurularak saklanıyor. Akşamdan ıslatılan tarhana sade olarak pişirilip yenildiği gibi üzerine toz biber, nane kurusu yağda kavrularak sos hazırlanıp dökülerek te tüketiliyor. Afiyet olsun.

acemifüsun
14-10-2009, 23:09
Tuzun mutlaka konması gerek , miktarını tadarak ayarlıyabilirsiniz.

Hhatice
05-12-2009, 08:16
trakya un tarhanası

enaz yapılan ölçü
1 kilo domates
2 kilo kırmızı biber
2 kilo soğan
yarım kilo irmik
1 kilo yoğurt
1 kilo süt
aldığı kadar un tuz
un 2kilodan biraz az olabilir

domates yıkanıp doğranır tencereye alınır
kırmızı biberlerde aynı şekilde tencereye konur
soğanlar ayıklanır piyaz şeklinde yani yarım ay doğranır
suyunu salan ve çeken domates biber yoğurt süt ve soğanlar harmanlanır tuz konur ve un yavaş yavaş yoğurarak ilave edilir hamur ele yapışacak çok katı olmayacak ,üzerine temiz bir bez serilir hava alması sağlanır
beş gün sonunda ceviz büyüklüğünde ciğ ekmek hamuru ilave edilir 2 gün daha bekletilir yoğurmaya devam
8. gün temiz bir çarşaf üzerinde ben salonda kurutuyorum genelde balkon ve bahçalerde kurutuyorlar ama salonda daha hijyen :)
2 günde kuruyor zaten çok kurumasın ki robottan rahat çekilsin
robottan çektiğim tarhanayı kevgirden veya makarna süzgeçinden tekrar geçiriyorum
içine asla salça koymayın çok ekşi oluyor
un tarhanası hiç pütürsüz hafif koyu ve çok lezzetli besleyici bir çorba biraz uğraşsanızda bütün kış elinizin altında oluyor :)

7 gün aklımıza geldikçe yoğurmamız gerekiyor

dafni
20-08-2010, 09:11
Herkesin ellerine sağlık.Tarifler çok güzel.Ben 1kg.havuç ve bir baş sarımsak da ilave ediyorum.Tarhananın oldugunu (9_10 günde mayalanır)yoğururken elimize alıp kaldırdığımızda süner eğer tarhana mayalanmışsa elimize alıp kaldırınca kopar ve kurutma zamanı gelmiş demektir.Birde biz her gün yoğururken tuz serpiyoruz yoksa kokarmış.Ağustos sonu eylül başı artık tarhana yapma zamanı geldi.Herkese afiyet olsun.

gumeysa
28-08-2010, 12:28
ya benimki rondoda çok zor tozlaşıyor makinede sorun yok ama sonra küflenir diye 4gün kuruttum keşke rondolayıp sonra iyice kurutsaydım

dafni
28-08-2010, 21:42
Evet sevgili gumeysa aynen bende çok ugraştım biraz iri kalıyor.Sanırım hamurlar iyice kurumadan rondodan geçirip sonra tekrar kurutmak gerekiyor.

malina
29-08-2010, 09:50
Kızılcık tarhanasının tam zamanı, yaptınız mı?

Güler
30-08-2010, 13:08
Iııı ıhhh! Bahçedeki kızılcıkların bir kısmı reçel oldu bir kısmı da sorbe.

Tadına bakacağım, ama nasıl yaptınız? Tarifini rica etsem. Çarşı, pazarda bulup alırız da nasıl yapacağız?

osalke
24-01-2011, 17:40
biz tarhanayı ince yapıp kızartıp çerez gibi yiyoruz

malina
24-01-2011, 17:45
biz tarhanayı ince yapıp kızartıp çerez gibi yiyoruz

Daha ayrıntılı anlatır mısınız?

kraker
31-01-2011, 14:15
memleketim osmaniyede de, yoğurt bidonlarda üzerine tuz atılıp bidonun üsttü sürekli silinerek 1 hafta ekşitilir

döğme dediğimiz yarma buğday koca kazanlarda pişirilir.sofra bezlerine birer kazanlık kalıplar halinde konup ılınmaya bırakılır. (az el yakacak şekilde olacak suğumayacak) ılıyan döğmeler leğenlere alınır.

ekşiyen yoğurtumuza tatlanacak kadar tuz, kekik ve çörek otu ekleriz.

leğendeki döğmeye katıp iyice köfte gibi yoğururuz. sonra bez bir çuvala konup diğer sabaha kadar beklenir. ( döğmenin pişimi sabah başlanır, yoğrulması filan derken zaten akşam olur, akşamdanda çuvalda bekler)
bu aşamadayken tabaklarla bu karışımdan komşulara dağıtmak adettir :) akşam yemeğide bunu yiyerek geçer.

sabah 6-7 gibi çatıya kocaman naylonlar veya bezler serilir. elimizi ara ara suya batırarak incecik sereriz. ne kadar ince olursa o kadar iyidir. hatta inşaat mazemesi olarak kullanılan mala'larla serende var, (boşluk bırakılmadan dümdüz serilecek) öğlen güneşini iyice yiyince üzeri kurur, altı yoğurtlu firik olur kokusu ve tadi mükemmeldir ^^

akşam üzeri alt üst çevrilir kıtır kıtır olana kadar gerekirse arada tekrar çevrilerek kurutulur. sonra çuvallara konup nemsiz ortamda kışa saklanır. kışın akşamdan içine su konup sobanın üzerine bırakılır, sabaha kadar o kendi kendine pişer sabahta pul biberli sarımsaklı yağ ilavesiyle hazırlanan, kekik kokulu ekşimsi mis gibi çorbamızı özellikle kahvaltıda içeriz. tuz atmaya gerek kalmıyor kendi tuzu yetiyor.

ayrıca kıtır haliyle çay yanınada kraker gibi ikram edilir.

http://img211.imageshack.us/img211/7100/34281869.jpg

işte böyle oluyor, resim netten alıntı, biz tarhanayı çoktan bitirdik ^^

http://img211.imageshack.us/img211/7100/34281869.jpg

berrinb
01-09-2011, 01:39
243420

243421

243422

243423

berrinb
01-09-2011, 01:42
243424

243425

243426

Yücel Canpolat
01-09-2011, 09:17
Sayın Berrin hocam inanın ilgi ve merakla takip ediyorum Siz'i tanımasaydım anlatsalar inanmazdım,boya fırça tual tamam da yapmış olduğunuz ürünlerin değerlendirilmesi(tarhanalar,turşular soslar v.s.)çalışmaları harika ellerinize sağlık,hele o tarhananın dantelli bez torbaları yok mu:)
Sayın hocam biz ağaçlar net üyelerine çok şükür açlık yok çalışanın rızkı nı Allah veriyor,bakarmısınız dostlar,Erzincan dan Kemaliye den,Manisa dan,İzmir den,Gümüşyakadan,Sinekli den:)lezzet sofraları hazırlanıyor ve arkadaşlara sesleniyorlar ''hadi buyurun halil ibrahim sofrasına'':)
Sayın hocam ellerinize emeklerinize hepsinden öte kacaman yüreğinize sağlık,iyi ki varsınız bir ben değil site sizin katkılarınızdan dolayı hakkınızı ödeyemez ödeyemeyiz,selamlar yolluyorum hem de yürekten:)

Periş
01-09-2011, 12:28
Sevgili Berrin baklavalar harika görünüyor tarhana mükemmel herşey okadar güzelki ellerinize emeklerinize o güzel yüreğinize sağlık Sevgili Yücel beyin düşüncelerine canı gönülden katılıyorum İyiki varsınız bahçenizi ilgi ve merakla takip ediyorum Sevgiler selamlar...

Adil
01-09-2011, 17:57
Tarhana çok güzel görünüyor:)İçim çekti vallahi.Domates püresi yemeklere çok güzel yakışır doğrusu.Hamaratlığınız yine üstünüzde.Ellerinize sağlık.Kimin gelini.:)Size Beyinize ve ailenize sağlıklı huzurlu güzel günler diliyorum.

fatma sunay
03-09-2011, 22:27
Sevgili berrinb afiyet olsun tarhana dantelli torbalara dolmuş. Darısı bizim başımıza bu hafta köyden süt getirteceğiz yoğurt yapalım Bizde aşurelik buğdadan tarhana yapacağız. Yoğurdu biraz ekşitiyoruz ki tarhana mayhoş olsun. Şimdi elimde kızılcık var acaba biraz kızılcık tarhanası yapsammı diye düşünüyorum. Hiç yemedim tadını bilmiyorum bunun için kararsızım.

Sevgi Durul
22-09-2011, 23:29
Şimdi tarhana zamanı. Tarifini vereceğim tarhana Uşak tarhanası. Aslında Uşak'lı olanlar daha iyi bilirler. Bu tarifi öğrendiğimden beri, bizim evde başka tarhana yenmiyor. Biz seviyoruz.

Ölçülerinde 7 kg. kırmızı biber, 7 kg. süzme yoğurt, 5 kg. kuru soğan ve 1 su bardağı tuz vardı. İlk yaptığımda bu ölçüden yapınca epey çok tarhanamız olmuş, bir kaç yıl bitirememiştik. Şimdi bu ölçüleri azaltarak yaptım.

Önce kırmızı biberler yıkanıp ayıklandıktan sonra robotta çekilecek.

247170

Bir su bardağı iri tuz eklenip iyice karıştırılacak.

247171

Süzme yoğurt ve nane ilavesiyle karıştırılıp üç gün bekletilecek.

247172

247173

247174

Üç günün sonunda soğanlar ayıklanıp, robottan geçirilecek. Aldığı kadar sarı buğday unuyla yoğurulup, en az iki hafta bekletilip, tarhanaya uygulanan işlemler uygulanıp kurutulacak.

Sevgi Durul
26-10-2011, 22:03
Tarhanamızı nihayet dün tamamına erdirdim.:p Şimdi kurumakta.

252703

Fatoş
27-10-2011, 00:05
Eline sağlık Sevgi'ciğim, biberleri pişirmiyor musun? Değişik olmuş seneye senin tarifinde yapayım. Bu sene eylül sonunda yaptım, domates ve biberleri pişirmiştim, annemler ona tarhana yemeği derlerdi:)

Sevgi Durul
28-10-2011, 18:41
Teşekkür ederim, sevgili Fatoş. Her şey çiğden. Tarhananın tümü elekten geçiyor, bir tutamı bile ziyan olmuyor. Ve çok lezzetli. Denersen pişman olmazsın.

Bugün yeni tarhanadan ilk kez pişirdim, tadına baktık. Alel acele fotoğrafladım. Fena olmamış.

252991

Biz de eskiden senin söylediğin gibi yapardık. Ve yöremizde tarhana yapılacak malzeme, çok tutulup aşure gibi dağıtılır. Buna burada pişirgi (http://telldolap.blogspot.com/2006/09/piirgi.html) derler.
Buralılar çok sever, belki güzeldir, ben hiç tatmadım.

Halil Önen
28-10-2011, 23:21
...
Bugün yeni tarhanadan ilk kez pişirdim, tadına baktık. Fena olmamış.

252991

İçine iki kaşık taze haşlanmış _ kuru da olur_ börülce katılmalı.

Yandaki turşu biberler de acı olmalı. Ya da Sn. Güler hanımın 'şekerli biber turşusunun ;

acı biberinden yapılmış olanı iyi giderdi...:p

(yukarıda dil çıkarmamın sebebi biberin acılığındandır). :dilli: ...:)

akkelebek
23-11-2011, 16:13
Goca Moola Taarnası'nın tarhanası kayınvalidem tarafından yaptırılıyor. Biz sadece hazırını yapıyoruz ancak muhteviyatı şudur;

Bulgurdan daha kalın çekilmiş buğday,
tereyağ, domates püresi ve soğan püresi ile kavrulur ve yarı zamanlı pişirilir...

Ilıdığında süzme yoğurt ile karıştırılır, ne kadar yoğrulursa o kadar makbuldür...

Kurabiye şeklinde yayılıp kurutulur...

Bundan sonra biz devreye giriyoruz...

Adambaşı 2 adet kurabiye ve bir miktar kuru börülce geceden ıslatılır.. Ertesi gün kurutulmuş kaburga kemikleri, ıslatılmış tarhana ve börülce ıslatma suyu ile kaynamaya konur.. Börülce haşlanana kadar pişirme devam eder... Pişmeye yakın, adambaşı 1 adet kurutulmuş etli kırmızı biber, bütün halde eklenir...

Pişme işlemi bittiğinde dövülmüş sarımsak eklenir, bir çevrilir kapatılır.. Böylece sarımsaklar erimez, buna da "sarımsak çalmaca" denir... İsteyen tarhana otu ekler..

Aslında Moola motfaa, bilimum yeşil sebze ve bitkilerin soğanla kavrulup, sarımsak çalınması ve limonla, zeytinyağı eklenip ılıkken sofraya konulması gibi basit, bir o kadar da eşsiz lezzet sunan bir mutfaktır...

akkelebek
23-11-2011, 16:23
Bunlar da fikir için 2 fotoğraf... aslında her aşaması çekilecekti ancak, bir gece önceden ıslananlar şöyle kuzine üstünde tıngırdamaya başlasın diyip bırakıldı.. 5 saat sonra güneşli bahçeden girildiğinde, doğal olarak tencerenin dibi tutmuş ve bizim 4 bacaklı arkadaşlara yaraşır akşam yemeği olmuştu...

Goca Moolalı eşim yemeyeceklerini iddia etti amma 3 dakikada hepsini tükettiler..

Bu tarhana bildiğimiz tarhanadan daha katı pişirilir.. Başlangıç değil asıl yemek olarak turşu ile servis edilir... Ayak altındaki yardımcının katkıları da önemlidir...

Ayrıntılı bilgi isteyenler için;

Goca Taharna (Mula Tarhanas) Mula tarhanas Mulallar iin neredeyse - Mula Kltr ve Turizm Mdrl Mula Kltr ve Turizm Dergisi dijital dergi yayncl (http://webdeyim.net/tr/e_dergi/mugla-il-kultur-ve-turizm-mudurlugu/mugla-kultur-ve-turizm-dergisi/5/110)

17mine
07-12-2011, 00:53
Tokat yöresinden biri olarak ben de tarhanayı hemen hemen yukarıdaki tariflerde anlatılanlar gibi yapıyorum.Fakat yoğurdu diğerlerine oranla daha fazla katıyorum.

Evde süzdüğüm ve ekşittiğim 5-6 kg.yoğurda 2 kg. taze kırmızı biber,2 kg.domates,2 kg.kuru soğan,bir demet taze nane,2 avuç tuz,1 yemek kaşığı ekmek mayası ve aldığınca un.İri iri doğranan domatesler,çekirdekleri çıkarılan kırmızı biberler ve kuru soğanlar tencereye doldurulur,kapağı kapatılıp kısık ateşte sebzeler hafifçe yumuşatılır.

Bekletilirken çıkan renksiz suyu da alınır,atılır.Soğuyunca hepsi rondodan geçirilir,bir demet nane de incecik kıyılarak karışıma eklenir.

Hepsi büyükçe bir leğene dökülür,yoğurt da eklenip karıştırılır.Kenarına 1 kaşık ekmek mayası konulup el yardımıyla ezilip,eritilir.Sonra hepsi un ilavesiyle yoğrulur,çok fazla cıvık olmasına gerek yoktur.Çünkü yoğurt zaten süzülmüştür,sebzelerin de duru suyu alınmıştır.

Bir veya 2 gün yoğurarak bekletiyorum.Çünkü bir hafta beklettiğim zaman evde herkes kokudan rahatsız olmuştu.Zaten olgunlaştığı zaman hoş bir koku yayılıyor.Kuruma sırasında da biraz daha ekşiyor.Çok ekşitmek isteyen de istediği kadar bekletebilir.

Temiz bezlerin üzerine sererek kurutuyoruz.Hergün parçaları elimizle ufalayarak kurumasına yardımcı olmalıyız.Tam kurumadan ince delikli bir kevgirden geçiriyoruz.Geçiremediklerimizi de rondodan.Tamamının rondodan geçirilmesini doğru bulmuyorum.Çünkü tarhana toz olmasının yanı sıra incecik parçacıklar da ihtiva etmelidir.Tarhana yeniden temiz bezlerin üzerine serilmeli ve kurutulmaya devam edilmelidir.(Kevgirden geçirmeden önce eğer fazla kurumuş ise elimizle yağmurlarcasına su serpip sonra da bir kaç saat bekletirsek yumuşar ve kevgirden de kolay geçer.)

Pişirirken 2 yemek kaşığı sıvıyağ tencerede hafif kızınca ocağın altı kısılır, bir küçük kase tarhana içine konup hızlıca kavrulup az salça ilavesiyle biraz daha tencerede çevrilip telle çırpılarak soğuk su ilave edilir.Topaklaşmasına fırsat vermeden sürekli karıştırmalıyız.Suyun kalanını da sıcak olarak ilave edersek ocak başında fazla zaman kaybetmemiş oluruz.

Başkasını bilmem ama kaynamaya başlayınca ben 1/2 yemek kaşığı da tel şehriye katıyorum.Fazla sulu olmamalı,biraz kıvamlı olmalı.(Bilmeyenlere yardımcı olmak maksadıyla sadece tecrübemi paylaştım,ukalalık addetmeyin lütfen).

LavantaSE
26-06-2012, 21:17
Tam bir tarhana tutkunu olarak hemen her türünü denediğimi düşünüyorum. Ama sanırım alıştığım lezzetten vazgeçemediğimden ötürü her yıl aşağıdaki basit, risksiz ve kolay tarifle yapmayı tercih ediyorum. Meraklıları ile paylaşayım dedim.

Mürüvvet Yengemin Tarhanası
2 kg domates ( kabuklarını soydum ve rondodan geçirdim)
2 kg kırmızı biber ( haşlayıp kabuklarını soydum, çekirdekleri ayıklayıp yine rondoda püre oldu)
0,5 kg yoğurt ( biraz süzdürülmüş olacak)
2 ekmek hamuru ( fırından aldım:)).
4-5 kg un.

Un hariç hepsini büyük bir kapta vıcık vıcık karıştırdım.
Sonra unu ekledim ve yoğurdum. Poğça hamurundan biraz daha yumuşakça bir hamur oldu.
Hamur kabarmaya başladı.( Aman yarabbim ne çok kabarıyor şaşarsınız! ) 3 ayrı kaba böldüm. Gidip gelip yoğuruyorsun (Tabi un ekleyerek). 1 hafta böyle yoğrulacak. Her geçen gün kuruyor ve üzerin kabuk gibi oluyor. ( Mutfaktan eve çok hoş bir tarhana kokusu yayılıyor! )

Sonra yassı kadınbudu köfte büyüklüğünde parçalara ayırıp temiz bir çarşaf üzerine havadar bir odada kurumaya bırakılıyor.

Parçalar kurudukça onlar da ufak parçalara bölünüyor. 2-3 günlük iş.
En son hepsini rondodan geçirip 2 gün de son hali ile serilip kurutuluyor.
Nihayetinde bez torbalara:)

Not: Tuz yok mu diye merak edebilirsiniz. Rahmeti bol olsun, yengeme sormuştum, " yok kızım ben annemden böyle öğrendim, pişirirken katarsın " demişti. Orjinaline sadık kalıp katmadım.

Sağlıcakla...

LavantaSE
26-06-2012, 21:42
İşte benim tarhana sürecinin fotoları...

Kiraz
26-07-2012, 18:33
Ben de bugün ilk tarhanamı yapmaya başladım. Bir çok tarif var, malzemeler biraz fark ediyor, bazılarında pişmiş, bazılarında çiğ malzeme kullanılıyor. Bir çok tarif okudum, kendime uygun şekilde uygulamaya çalıştım.

1 kg domates
1 kg kırmızı biber
1 kg soğan
3 kg un
1/2 paket irmik unu (250 gr)
1 kg süzme yoğurt
nane
maydanoz
dereotu
tarhana otu
1 yemek kaşığı tuz
1 yemek kaşığı pul biber
1 adet de saksıdan minik acı biber

Yaş tarhana yapacağım ve buzlukta saklayacağım. Acı ile aramız pek yok, bu nedenle acısı az, isteyene pişirme sırasında acı ilave edeceğim.

Tarhana otunu, Kastamonu'lu biri tarif etti, ne fotoğrafı gösterdiysem tanıyamadı, yaz başı bana bir tutam tohum getirdi. Kolayca çimlendiler ama çilekler coşunca aralarında bazıları yok oldu, neyse tohumluk kadar kendime ayırdım. Geçen hafta bir tutam kuru tarhana otu gelince, bu hafta da tarhanayı yapayım dedim. Tarhana otu, buy otu, çemen,... gibi bir çok ismi var. Tohumları, kapsülleri ile ve bitki sapları ile kullanlıyormuş, yaprakları kullanılmıyormuş.

Kırmızı biberin çekirdeklerini ayıkladım, domatesleri bölerken fazla çekirdeklerini aldım ama suyunu ziyan etmemeye çalıştım. Domates, kırmızı biber ve soğanı irice doğrayıp biraz yumuşayıncaya kadar pişirdim. Dereotu, maydanoz ve naneyi irice doğrayıp içine attım ve rondodan geçirdim. Pul biber, tuz, süzme yoğurt ilave ettim. Tarhana otunu süzgece koyup soğuyana kadar içinde beklettim, sonra çıkardım.

İrmik ununu ve buğday ununu ilave ederek karıştırdım. Yumuşak ama cıvık olmayan bir hamur yaptım. Taşma ihtimaline karşı iki büyük tencereye böldüm. 3 gün mayalanmasını bekleyeceğim, bu arada karıştırmayacağım. Aklıma gelseydi, az miktarda ekşi mayadan koyacaktım ama unuttum.

Bakalım becerebilecek miyim?

--------------------
2. gün notu: Tuzu azmış, 2. gün mecburen tuz ilavesi yaptım. Toplam tuz miktarı 1/2 su bardağı oldu.

malina
27-07-2012, 12:32
3 gün mayalanmasını bekleyeceğim

7 - 9 gün gibi bekletmen daha iyi olur :)

...nokta
27-07-2012, 13:00
Ben Uşak yöresine ait tarhanayı yazmak istedim arkadaşlar...

Un,yoğurt,kırmızı biber,yeşil acı biber,domates, taze nane,soğan,tuz,maya,isteyenler haşlanmış nohutta katar...

malzemelerin hepsini robotta çekip karıştırıyoruz...maya ve un ile yoğurup hamur haline getiriyoruz...

3 hafta bekleyerek küçük hamurlar halinde bölüyoruz ve biraz kurumaya başlayınca da un haline getiriyoruz...hatta kurutmadan önce o yaş halinden biraz saklıyoruz...çünkü bozulma ihtimali fazla...şahsen ben onu daha çok seviyorum...daha lezettli oluyor...

ha bir de unutmadan arkadaşlar...maya ve unu katmadan önce diğer malzemelerden de ayırıyoruz bazen... onu birazcık yoğurtla karıştırdığınızda çok güzel bir sos oluyor...bir deneyin isterseniz...güzel bir lezzet...:)

malina
27-07-2012, 13:03
ha bir de unutmadan arkadaşlar...maya ve unu katmadan önce diğer malzemelerden de ayırıyoruz bazen... onu birazcık yoğurtla karıştırdığınızda çok güzel bir sos oluyor...bir deneyin isterseniz...güzel bir lezzet...:)

Benim gibi canı çektikçe, bu "diğer malzeleri" hazırlayıp yiyen var mı acaba? :)

...nokta
27-07-2012, 14:58
Benim gibi canı çektikçe, bu "diğer malzeleri" hazırlayıp yiyen var mı acaba? :)

ben varım galiba:)...onun için hemen onu da ekledim oraya:)

Kiraz
28-07-2012, 09:41
Bakalım becerebilecek miyim?

--------------------
2. gün notu: Tuzu azmış, 2. gün mecburen tuz ilavesi yaptım. Toplam tuz miktarı 1/2 su bardağı oldu.

Sabah kalktığımda ev mis gibi kokuyordu, ekmek de pişirmemiştim, şaşırdım. Tarhana aklıma gelince hemen baktım, iyi ki tencerelerin altına büyük fırın tepsilerinden koymuşum, taşmışlar, hemen üçüncü kabı hazırladım. Bu sıcaklarda çabuk ekşiyecekler anlaşılan, daha bir buçuk günde hacimleri iki katına ulaştı. Hazır olduğunu nereden anlayacağım, koskusundan, tadından mı?

memet
28-07-2012, 10:12
Bence hazır diye bir şey yok. Biz üç gün mayalandırıp kurutmaya başlıyoruz. Bekleme süresi uzadıkça, tarhana pişirildiğinde süreye göre tadı, ekşiliği değişiyor.

üzüm
28-07-2012, 11:50
Bizde un, maya hariç bütün malzeme çiğden karıştırılıp ekşitilir; daha sonra un ve maya ilave edilir. Un katılma zamanını kokusundan anlarız; dökme işleminide hamur göz göz olunca yaparız.

limon
28-07-2012, 15:16
Biz de tarhanasını çok beğendiğimiz Uşaklı komşulamızdan bu şekilde öğrenmiştik. Özellikle soğanı piyaz şeklinde doğrayıp yoğurda katıp sanırım 1 gün bekletiyorlardı. Tam tarifini (ben hiç yapmadım) annem gelince tarhanayı yaparken paylaşırım. Yalnız öyle 3-5 gün değil oldukça uzun süre bekletiyorlardı diye hatırlıyorum.

Köy pazarında evde hazırladığı ürünleri satan bir abladan aldığım tarhanayı da çok beğenmiştik. Onda da hafif kereviz kokusu vardı, sanırım kereviz sapı katıyor.

...nokta
28-07-2012, 17:22
Biz de tarhanasını çok beğendiğimiz Uşaklı komşulamızdan bu şekilde öğrenmiştik. Özellikle soğanı piyaz şeklinde doğrayıp yoğurda katıp sanırım 1 gün bekletiyorlardı. Tam tarifini (ben hiç yapmadım) annem gelince tarhanayı yaparken paylaşırım. Yalnız öyle 3-5 gün değil oldukça uzun süre bekletiyorlardı diye hatırlıyorum.

Sevgili limon...
Ben bu başlığı görünce şaşırmıştım...çünkü tarhananın Uşak yöresine ait bir çorba olduğunu biliyordum...çevreden hep öyle duymuştuk...ama baktım insanlar farklı farklı yapıyor...denemek lazım tabi...ve doğru hatırlıyorsun Uşak ta uzun süre bekletiliyor...fakat soğan konusunu bilmiyorum...kişiden kişiye göre değişiyor...öyle yapan da vardır muhakkak...:)

üzüm
28-07-2012, 21:05
...

Domates, kapya biber, sivri biber, kuru soğan, nane ve maydanoz kullanarak tarhanayı yapıyorum. Bu malzemeleri salata yapımına göre biraz daha irice doğrayıp, yoğurtla karıştırıyorum. Yoğurt mayalar gibi beze sarıp günde bir kaç kez karıştırıyorum. Yaklaşık 3 gün sonunda un ve maya katılacak hale geliyor (kokusu belirleyici oluyor). 2-3 gün sonrada hamur göz göz olunca dökme işlemi başlıyor.

Pişirilmesi ile ilgili bir bilgide vereyim. :)

15-20 dakika önceden un tarhanası (1 küçük çay bardağı) ufak bir kasede çok az suyla ıslatılır; 1-2 kere karıştırılır. Sürenin dolmasına yakın tencerede yağ ve su kaynatılır. (Eğer kıyma ile yapılacaksa kıyma yağda kavrulur, su ilave edilir). Karışım kaynayınca boza kıvamına gelen tarhana tencereye karıştırılarak ilave edilir. Su tekrar kaynayana kadar karıştırma işlemi devam eder. Bu yöntemle karıştıma işlemi kısa sürede biteceği için topaklanma riski olmaz.

sakagun
31-07-2012, 20:31
Tarhana hamuru kızartması.

Kiraz
31-07-2012, 21:00
Kızartmayı denemedim, deneyeceğim. Bugün olmakta olan tarhanadan çorba yaptım, hiç fena değildi. Kızartma örneği, beni tarhanalı, ekşi mayalı, minik ekmekler denemeye kışkırtıyor:-)

sakagun
31-07-2012, 21:05
Denenebilir, bu kızarmayı ekmek yerine yedik. Oldukça doyurucu.

limon
31-07-2012, 23:45
Uşaklı komşumuz bükme yaparken otlu içlerin içine biraz tarhana da serpiştirirdi. Ben sevmezdim ama herkes bayılırdı.

...nokta
31-07-2012, 23:52
Uşaklı komşumuz bükme yaparken otlu içlerin içine biraz tarhana da serpiştirirdi. Ben sevmezdim ama herkes bayılırdı.

Benim bilmediğin ne çok şey yapıyorlar ya...memleketimden şüphe edeceğim yakında ya da kendimden...bükme bizde yapıyoruz ama hiç içine tarhana falan serpmeyiz...büyük bir ihtimal ben de sevmem... :)

Kiraz
01-08-2012, 09:11
Bir arkadaşımız, hamsileri una değil de ince elenmiş tarhanaya bulayıp kızartmıştı, harika olmuştu.

selis
12-08-2012, 20:35
malzemelerin hepsini robotta çekip karıştırıyoruz...maya ve un ile yoğurup hamur haline getiriyoruz...

Eşimin anne ve babası Uşak'lı.. Sanki bu malzemelerin hepsi pişiriliyor diye hatırlıyorum..

Uşak'lılar tarhanayı ekşi sevdikleri için 15 günden fazla bekletiyorlar.. Ben geçen sene yaptığım tarhananın içine eklediğim malzemeleri pişirmeden doğrayıp koymuştum, hepsi çürüyene kadar (1 hafta kadar) bekletmiştim..

Bugün bir kök tarhana otu kopardım.. Kimse onu kullanmıyor sanırım..
Yarın ben de yapayım :)

elve
12-08-2012, 22:16
ne güzel tarifler vermişsiniz hangisini yaspacağıma karar veremedim
çok güzel tarifler var teşekkürler....

...nokta
13-08-2012, 00:00
Eşimin anne ve babası Uşak'lı.. Sanki bu malzemelerin hepsi pişiriliyor diye hatırlıyorum..

Sevgili selis...
Biz hepsini çiğ olarak robotta çekiyoruz daha sonra yoğurt,un ve mayayı ekliyoruz...Uşak'ta olsa dediğim gibi farklı farklı yapanlar var...Uşak'ın ilçelerinde bile farklı şeylere rastlıyor insan...pişirenlerde vardır muhakkak...mesela biz nohut katmayız ama dedemler nohutta koyarlar...bunun gibi... :)

ilksenozturk
17-08-2012, 10:41
ben beceremedim tarhanayı a dostlar.

sizin anlattığınız gibi kabarmadı, hatta hafiften küflenmeye durmuştu bile :(
neyseki deneme boyu olarak az yapmıştım.
muhtemelen dolapta saklamalık birşey olacak benimkisi

bir dahaki sefere artık...

selis
17-08-2012, 12:36
Benimki de 5 gün oldu yapılalı.. 10 gün beklese iyiydi, çok zamansız yapmışım, bayramı hesap etmedim..
326001
Bayramda uğraşmayayım diye, sabah örtüye serdim ufalıyordum..
Gidip gelip 2 kulaç atıyorum, sonra biraz daha mola.. :)
Henüz şu aşamadayım, çok zor iş yahu :p
326002

MOKAY
18-08-2012, 10:02
Bende tarhana yapımını okuyunca yeniden yapmaya karar verdim.İki sene once yapmıştım ama başarılı olamadım.Daha doğrusu istediğim tadı yakalayamadım.Dün akşam yeniden denedim.Ölçüleri azaltarak yaptım.Soğan,kırmızı biber ,domates,sarımsak ,taze maydanoz,dere otu,dere otunun tohum vermiş olan sapları ve nane ve tuzu tencereya koydum.Bir su bardağı su koyarak iyice pişirdim.Soğuyunca ilistirden geçirdim.İçine yoğurt kattım.Saat çok geç olduğu için karışımı buzdolabına koydum.Bundan sonra içine mayalı ekmek hamurumu katıp mayalandırsam mı ? yoksa oda sıcaklığında ekşiyip direk un katarak yunursam mı ona karar veremedim.Sizlerin bu konuda önerisini bekliyorum.

malina
18-08-2012, 16:29
Un koyup yoğurun. Nasıl olsa 9-10 gün boyunca kendi mayalanacaktır...

selis
18-08-2012, 21:03
ilistir
O süzgeçlerin bir ismi de varmış demek ;)

İlistir (https://www.google.com.tr/search?hl=tr&tok=TRpvSDmwwbnjpGvYJ50nLQ&cp=7&gs_id=98&xhr=t&q=ilistir&biw=1366&bih=598&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=p-cvUNb_DoOKhQe35oHACw)

Sevgi Durul
18-08-2012, 21:43

İlistir (https://www.google.com.tr/search?hl=tr&tok=TRpvSDmwwbnjpGvYJ50nLQ&cp=7&gs_id=98&xhr=t&q=ilistir&biw=1366&bih=598&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=p-cvUNb_DoOKhQe35oHACw)

Biz de kevgir diyoruz.:)

Sevgili selis, tarhana fazla kurursa ovalaması zor olur. En iyisi robottan geçirmek.:) Bazıları eleştirse de, ben robottan geçirmeyi tercih ediyorum.

ilksenozturk
22-08-2012, 06:53

samsunlular ilistir der :)

hosseda
22-08-2012, 10:45
Geçen yıl bu zamanlar, elde malzeme torbaları kafa önde bahçeye doğru inerken köylü komşulardan bir tanesi evin önüne çıktı, abi içerde tarhana aşı kaynıyor sanada bir tas koyalım istedik beklede al götür dedi. Ben tarhana çorbası pişirdiler onu ikram ediyorlar sandım, sağolun almayayım hanımında olduğu başka bir zamanda içeriz dedim yürüdüm.

Bahçede yardım eden köyden başka komşuya sordum tarhana aşı ikram ettiler almadım ayıp etmedim demi diye. Ayıp olmaz ama kısmetini tepmişsin alsan iyimiş; " O senede bir gün olan bir şey, saati bile denk gelmesi şansdır" dedi.

Köylü tarhana malzemelerini kaynattığı gün, o kaynayan malzemeden içer ayrıca yakınlarına da ikram edermiş.

gulşen
22-08-2012, 17:10
bu sene hayatımda ilk defa tarhana yapayım dedim;kızılcık tarhanasını yaptım fakat maalesef bayramı hesaba katmamışım,3 günde yaydığım tarhanalar bezin üzerinde küflenmiş.hepsini atmak zorunda kaldım :((

memet
11-09-2012, 14:49
Tarhana yapıyorum. Bunlar malzemeler.
330880
Dereotu, nane, maydanoz.
330881
Acı biberler.
330882
Kurusoğan
330883
Domates.
330884
Sarmısak.

memet
11-09-2012, 14:52
330888

Salçalık biber

330885

Önce soğanı sonra salçalık biberi pişirmeye başladım.

330886

Tarhana otunu başka yerde pişirip suyunu aldım. Biraz da çiçeklerinden kattım.

330887

Hepsi pişiyor. Daha sonra yoğurt katacağım pişme bitmedi daha.

memet
11-09-2012, 16:54
Tüp bitti madara olduk.

330913
Malzeme yumuşayana kadar pişti.

330914
Suyundan birazını süzdüm.

330915
Bu tarafta buna böce deniyor. Böce içmeye komşular çağırılıyor. Daha sonra o komşular ovalamaya yardıma geliyor.

330916
Unu da kattım, biraz dinlensin akşama hemen taze hamurdan biraz pişireceğim onun da tadı ayrı oluyor.

malina
11-09-2012, 17:53
Senin tariften yararlanacaklar için ekleyeyim :)

Tarhana otunu, sebzeleri pişireceğin tencerenin dibine yerleştirirsen, pişme süresi boyunca bitkinin aroması tüm sebzelere siner. Böylece daha yoğun bir aroma hissedersin.

Suyunu olabildiğince uçurman ya da baştan dikkatli koyman iyi olur, böylece çok fazla un eklemek zorunda kalmazsın. Yoğurdu, süzme yoğurt olarak kullanmanın da amacı budur.

Eline sağlık, afiyetler olsun :)

Sakaki
11-09-2012, 22:10
Bir bonsaiciden tarhana da ancak bu kadar olur :)
Eline sağlık Memet hocam. Tarhanalara hangi tarzda şekil vereceksin?

kelebek çalısı
12-09-2012, 00:45
Suyunu olabildiğince uçurman ya da baştan dikkatli koyman iyi olur, böylece çok fazla un eklemek zorunda kalmazsın. Yoğurdu, süzme yoğurt olarak kullanmanın da amacı budur.

Bu durum annemin ilk defa tarhana yaptığında ortaya çıkan bir oda dolusu kurutulmaya çalışılan tarhanaları aklıma getirdi :D, iki katlı evin her köşesi haftalarca tarhana kokmakla kalmayıp, bir yanda kuruyan bir yanda çekilen tarhanalar, nereye başımı çevirsem tarhana deryasıydı sanki :p. Zaten o dönem yapılan tarhanadan eş, dost, akraba herkese bir kavanoz tarhana düşmüştü. Annem de yorgunluktan mahvolmuştu.

memet
12-09-2012, 07:04
Bir bonsaiciden tarhana da ancak bu kadar olur :)
Eline sağlık Memet hocam. Tarhanalara hangi tarzda şekil vereceksin?

Sakaki efendi, ilk defa yapmıyoruz herhalde bu işi.
:D
Suyunu böce olarak lıkır lıkır içtiğimiz için dört kilo unla işi bağladık.
Zaten genellikle dört beş kilo un kullanıyoruz.

münevver
12-09-2012, 09:06
Annemin tarifi(Manisa yöresinden);
Biber
Soğan
Tarhana otu,
Su,
Normal yoğurt

Biberlerin çekirdekleri çıkarılır ve turşu gibi ikye üçe bölünür.
Soğanlar soyulup biberlerin üzerine eklenir, biraz su konularak kaynatılır.
Biberlerve soğanlar yumuşayıp dağılmaya başalayınca tarhana otu, fesleğen eklenir ve karışım ocaktan alınır.

Bu karışım suyu süzülür ve alabildiğine un ve yoğurt ile birlikte yoğurulur.(hiç su eklemeden)Biber ve soğanlar zaten pişmiş olduklarından hamur içinde yoğurulurken eriyip hamura karışırlar.

Hamur kıvama gelince 30-35 derece sıcaklığını kouryacak şekilde sarılır ve bekletilir.ara ara karıştırılır. Daha sonra bu hamur temiz bir örtü üstüne serilir.Serilen parçalar karıştırılarak ,ters yüz edilerek kurutulur. Hamur parçaları kurudukça ufalanır ve iyice inceldikten sonra kevgirden geçiriliir.Bu sırada biber kabukları, büyük soğan parçaları vs kevgirden geçmeyenler elenmiş olur.

Daha sonra oluşan un, ince elekte elenir ve nemli yumuşak tarhana yine serilip kurutulur.

hepgül
12-09-2012, 10:19
Tarhana otu nereden bulunur?

denizakvaryumu
12-09-2012, 14:36
331134

331135

Arkadaşlar bazı yörelerde tarhana otu diye;
dere otunun çiçek ve sapına tarhana otu deseler de gerçek tarhana otu yukarda yer alan resimlerdeki gibidir.

Kiraz
12-09-2012, 16:03
Tarhanaotu, buyotu diye kullandığım bitki aşağıdaki gibi.
331160

Tohumların birazını bahçeye ektim, az tohum aldım. Çemen olduğunu sonradan öğrendim. Demek ki yöreye göre ot da değiştiği için tarhanaotu farklı olabiliyormuş. Sn. Denizakvaryumu, isterseniz bu tohumdan gönderebilirim.

sakdag
13-09-2012, 07:33

Bu ot, burada sürülmüş tarlalarda olur, kendiliğinden çıkar. Yöresel adı da çörtük otudur. Yoğun bir aroması olduğu için her damak tadına hitap etmeyebilir.Biz tarhanada hiç kullanmadık; turşularda kullanılıyoruz. Tohum oluşturup oluşturmadığına hiç dikkat etmedim doğrusu.

Kiraz
13-09-2012, 08:17
Tarhana kurutmada vitamin kaybının az olması için genellikle gölgeyi tavsiye ediyorlar. Bu yazılardan biri:

"Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Gıda Güvenliği Daire Başkanlığı uzmanları tarhananın güneş altında kurutulması başta B2 vitamini (riboflavin) olmak üzere bir çok besin öğesinin kaybına neden olur. Bu nedenle tarhananın güneş altında değil gölgede veya üzerinde ince bir örtü ile kurutulması gerekmektedir diyor."
Yiyeceklerin Saklanmasındaki Püf Noktalar | Yemek Tarifleri (http://www.y1t.net/yiyeceklerin-saklanmasindaki-puf-noktalar.html)

Dün, bir arkadaşımın verdiği tarhanayı denedim, un yerine buğdayla yapılmış, daha önce yediğim sadece yoğurt ve buğdayla yapılan tarhanadardan farklı olarak, içinde domates, biber, pazı gibi sebzeler de vardı. Biberi çocuklara fazla geldiği için bol yoğurt ilavesi ile pişirdim, ben beğendim. İnternette araştırırken bu tür tarhanın Elazığ tarhanası olarak geçtiğini gördüm.

Maraş tarhanası ilgimi çekti, çerez olarak da yenebiliyormuş. Bu mesajdaki (http://www.agaclar.net/forum/749889-post102.htm) gibi.

Sevgi Durul
13-09-2012, 13:38
Sadece sap mı yoksa yaprağı var mı?

Benim dediklerim 0,5 cm ile 1 cm arası kalınlığı olan kurumuş sap kısımları...

Mine, senin dediğin tarhana otu ile benimki aynı değil mi? Çörtük otu nasıl bir ot?

Çörtük otu burada (http://www.agaclar.net/forum/1007833-post2250.htm).

denizakvaryumu
13-09-2012, 15:50
Sn. SDurul
sizin çörtük otu dediğiniz ot kuruyunca 159.mesajdaki ot gibi mi oluyor?

memet
13-09-2012, 16:02
Bu bizim tarhana otu dediğimiz bitki değil bana göre.

selis
13-09-2012, 19:07
Tarhana otunu, sebzeleri pişireceğin tencerenin dibine yerleştirirsen,
Defne yaprağı da harika oluyor. Özellikle de yaprak sarmasında ve dolmalarda..

Bu sene tarhana yaptım ve Memet Bey gibi kaynatmadan kuru halde eklemiştim ben.. Gayet de güzel oldu..
Kalan tarhana otunu toz haline getirip kavanoza koymuştum..
Sn. Hepgül yakınmıyız bilmiyorum, değilsek postayla yollarım..

denizakvaryumu bizim bu taraflarda çok oluyor.. Ki geçtiğimiz hafta Ankara'da kurak tarlalarda da çok fazla gördüm..
Şu an sarı sarı çiçek açmışlar.. Tohumu oluyor mu bilmiyorum ama biraz kurusunlar bakayım..
Olmazsa minik bir tanesini köklerim..

Sevgi Durul
13-09-2012, 22:22
Sn. SDurul
sizin çörtük otu dediğiniz ot kuruyunca 159.mesajdaki ot gibi mi oluyor?

Sayın denizakvaryumu, daha önce hiç kurutmamıştım. Bu yüzden benzeyip benzemediği hakkında yorum yapamıyorum.

Şimdi bir arkadaş için topladım, kurutuyorum. Daha sonra fotoğraf eklerim.

hepgül
14-09-2012, 09:53
Sn. selis "yakınmıyız bilmiyorum, değilsek postayla yollarım.." demişsiniz. Çok naziksiniz.
Teşekkür ederim. Ben Urladayım. Bu civarda sorabilirim birilerine. Posta için zahmet etmeyin lütfen. Şunu öğrenmek istiyorum. Rahmetli
Annem yapardı ama ben çocuktum ve hatırlamıyorum içine neler kattığını. Sorarak, okuyarak ve buradan öğrendiklerimle genel anlamda neler katılacağını ve nasıl yapılacağını sonuca bağladım ama Tarhana otunda kaldım. Onun için sormuştum nereden bulabilirim diye. Mutlaka gereklimi Tarhana otunu katmak?
Hayat kırkından sonra başlar dedikleri bu herhalde. Kırkından sonra İzmire taşındım ve İzmire taşındıktan sonra kendim birşeyler yapmaya başladım.
Nelermi yaptım? Nar reçeli... İncir reçeli... Turunç reçeli... Nardan marmelat. Salamura Zeytin....Bahçemden topladığım malzemelerden turşu... Domates salçası... Biber salçası... off offf offf neler neler yapmışım yahu Kendimi aşmışım :D Sizlerle paylaşmak istedim.

Ağaçlar.net tüm bu yaptığım şeylerde hep ilk başvuru kaynağım oldu. Tüm üyelere sonsuz teşekkürler.

selis
14-09-2012, 12:16
off offf offf neler neler yapmışım yahu Kendimi aşmışım :D Sizlerle paylaşmak istedim.

Gerçekten de bu zamana kadar yapmayıp da bir anda yapan biri için harikasınız.. Genelde ilk yapılanlar hüsran oluyor.. ;)
Tarhanam güzel oldu ama salça ve domates kurutma işinde tecrübesizlikler yaşadım.. Çürüttüm :(

Tarhana otu aktarlarda da, demeti 1-2 tl den satılıyor.. Ki Urla gibi bir yerde hayli hayli bulursunuz..
Genelde yazılanlara göre bu ot pişirilerek eklenmiş.. Ben kuru eklediğim için aradaki farkı da çok merak ettim doğrusu.. Verdiği koku, aroma güzel ama.

Herşey gibi tarhanayı da layıkıyla yapacaksınızdır.. Afiyet olsun ;)

üzüm
14-09-2012, 14:43
... Mutlaka gereklimi Tarhana otunu katmak? ...

Sayın hepgül, biz tarhana otunu kullanmayız, bilmeyiz de. :)

Tat farkı yaratıyor mu bilmiyorum ama galiba tarhananın rengini daha kırmızı yapıyormuş.

selis
14-09-2012, 15:17
Yeşil ve kuru olan bir bitki, nasıl yeşil renk verir bilmem ama, tarhana otunun hoş bir koku verdiğini biliyorum..

memet
14-09-2012, 15:55
Sayın hepgül, biz tarhana otunu kullanmayız, bilmeyiz de. :)

Tat farkı yaratıyor mu bilmiyorum ama galiba tarhananın rengini daha kırmızı yapıyormuş.

Tarhana otunun kokusu olmayınca, tarhananın yarısı eksik gibi bir şey oluyor.

Sevgi Durul
14-09-2012, 21:04
Sayın denizakvaryumu, daha önce hiç kurutmamıştım. Bu yüzden benzeyip benzemediği hakkında yorum yapamıyorum.

Şimdi bir arkadaş için topladım, kurutuyorum. Daha sonra fotoğraf eklerim.

Bugün, bu bitkinin çiçeklendiğini gördüm. Daha önce hiç dikkât etmemiştim. Aradığınız bitki olup olmadığına yardımcı olur belki.

331523

Çiçek detayı.

331524

Daha sonra bu mesajımı silerim.

hepgül
15-09-2012, 00:36
Dün Urla pazarında Tarhana otu ile tanıştım :D

memet
17-09-2012, 15:04
Dün Urla pazarında Tarhana otu ile tanıştım :D
Urlada peynircilerde lor doldurulmuş biber de bulabilirsiniz.

Malina'nın önerisiyle tarhananın bir kısmını ayırdım ekşimesi için. Altıncı gününde ama bir tad farkı olmuyor gibi geldi bana.

memet
18-09-2012, 15:44
Birgün öyle bir gün böyle diyor bu diyecekler. Bugün tamamen değişti tadı ekşidi.

denizakvaryumu
18-09-2012, 17:30
Bugün, bu bitkinin çiçeklendiğini gördüm. Daha önce hiç dikkât etmemiştim. Aradığınız bitki olup olmadığına yardımcı olur belki.

Evet bugünlerde tarhana otunun çiçekte olması gerekir, kokusu çiçekteki dere otu gibi...

Yabani doğada bulmak mümkün ancak sürülen tarım yapılan araziler nedeniyle bulmak zorlaştı ama arayan bulurmuş sonunda buldum;)

ayseldeniz
27-09-2012, 12:37
Sayın Kiraz uzun zamandır buyotu tohumu arıyorum.Rahmetli annem buyotu kullanırdı.Çok güzel kokusu olur.Bizim damak tadına uygun.Fazlalık tohumunuz varsa gönderirseniz sevinirim. Teşekkürler.

hepgül
03-10-2012, 20:14
İyi akşamlar yaptığımız tarhanada küçük küçük sinekler oluşu : ( Yani sineğe benzettim ben. Ortamda sinek böcek olmamasına rağmen neden oldu bilmiyorum. Komşumuz bunun normal olduğunu söyledi. Güneş gören bir yere ser biraz beklesin geçer gider dedi. Bu durum gerçekten normalmi? Yoksa bu tarhanayı atayımmı? Saygılar

ayseldeniz
09-10-2012, 11:55
Atmayın.Sinekler olur.Güneşi görünce giderler.

Sevgi Durul
09-10-2012, 11:58
İyi akşamlar yaptığımız tarhanada küçük küçük sinekler oluşu : ( Yani sineğe benzettim ben. Ortamda sinek böcek olmamasına rağmen neden oldu bilmiyorum. Komşumuz bunun normal olduğunu söyledi. Güneş gören bir yere ser biraz beklesin geçer gider dedi. Bu durum gerçekten normalmi? Yoksa bu tarhanayı atayımmı? Saygılar

Tarhananız geçen yıldan kalmışsa güvelenmiş olabilir, eğer öyleyse atmanız gerekecek.

malina
09-10-2012, 12:56
Bence yeni yapıyor...

Sirke sineği mi "küçük küçük sinekler" dedikleriniz?

ilksenozturk
09-10-2012, 15:51
tarhanayı toz hale getirmeyip iri parçacıklar halinde saklasak küflenme gibi bir sıkıntı olur mu?
çok sert oldular, blenderin bıçaklarını kırabilirler neredeyse.
hem çorba yapımından önce biraz suda bekletince açılıyor da zaten, un haline getirme neyin önüne geçiyor?

tamam, kabül, çok uğraştım bu kadarına, üşenmiyor da değilim toz haline getirmeye :)

malina
09-10-2012, 16:23
Gerçekten kuruduysa sorun olmaz. Zaten bu biçimde, parçalar halinde kurutulan tarhana çeşitleri de var ...

selis
20-10-2012, 13:26
Tarhana otunu inceledim, çiçekleri arasında tohum aradım ama bulamadım.. Fakat ana kök etrafında çıkan çok sayıda minik bitkiler var.. Yumru ile oluşmadığına göre mutlaka tohumla çoğalıyor.. Yine de tohum aramaya devam edeceğim..

Yaklaşık bir ay önce 4 kök söktüm ve saksıya diktim..
Aldığım yerdeki toprak çok sertti, saksıdaki yumuşak ve gübreli toprakta
daha güzel gelişeceğini düşünmüştüm..
Çok heveslenmiştim ama hepsi kurudu..

Bu sabah görünce şaşırdım.. ;)

Ebru_83
07-01-2013, 00:50
Gecen tarhana yapiyim dedim elime yuzume bulastirdim. 4 cu gun kuflenmeye basladi. Aslinda kokusu guzeldi ama ben olmadi diye cope attim. Yoksa atmamalimiydim? Malzemeleri olmasi gerektigi gibi attim.
Sizce nerde yanlis yaptim? Kuflenmesini engellemem icin ne yapmaliydim? Icim ciz etti, hala cozemedim hata nerde diye.:confused

malina
04-10-2013, 18:09
Yeşil tarhana denedim :)

Yeşil yağlı (salçalık) biber
Yeşil domates
Bol yeşil dereotu
Yabani rezene

Kuru soğan, un, kuru dereotu vb. klasik malzemeler
Farklı olarak, haşlanmış buğday...

Fena olmadı :)

cemo
04-10-2013, 18:16
Yeni yeni icatlar cıkartmayın sevgili Malina:)

Atadan gördüğümü zor yaptım, birde buna heveslendirmeyin şimdi.

fund@
05-10-2013, 12:01
1 hafta önce tarhana yoğurdum ilk kez..cıvık bir hamur elde ettim.her gün karıştırmama rağmen bozulmuş galiba..üzeri küflendi ve çok pis kokuyor..neden böyle oldu anlamadım:((

malina
05-10-2013, 17:53
Nasıl yaptınız?

fund@
06-10-2013, 12:40
domates, biber gibi tüm malzemeleri rondoya çekip yoğurt ve unla yoğurdum.

cemo
17-10-2013, 06:58
Sevgili Malina nın yeşil tarhanasından yapayım dedim, ama abarttım yine.:p

Bahceden yeşillikleri topladım. Sirkeli suda bekletip, güzelce yıkadım.

Kullandığım yeşillikler.

Kereviz, yeşil domates, yeşil biber,fasulye, pazı, nane, maydanoz, reyhan, havuç.

Sarımsak ve soğanı ilave ettim.
448034

cemo
17-10-2013, 07:11
Bi ryerde buğday eklendiğini duymuştum. Buğdayı haşladım.
Buğday olursa mısır da olur diyerek, mısırı da haşladım.
Biraz daha abarttım, bulguru da haşladım.

Bir yandan da korkuyorum ama, rezil birşey olacak diye:))
448039
448040
448041
Bir yandan guzinede salcalık biberleri kızarttım.
448043
Biberleri temizleyip süzdürdüm. (biberi fazla yapmıştım dondurucuya koymak için.) 5-6 biber ve yarım litreye yakın biber suyunu ayırdım.
Süzme yoğurt ve tarhana baharatı sırasını bekledi:)
448042
Tüm malzemeyi pişirdim.

cemo
17-10-2013, 07:28
Pişirdiğim malzemeyi robottan geçirdim.
Yoğurt, kırmızı biber suyu, tuz ve tarhana baharatını kattım.
Yorgunluktan beynim durmuş olmalı ki, el blenderiyle bıztttt etmek aklıma gelmemiş:))
448044
Unu katmadan malzemenin durumu.
448045
Ve nihayet oflaya poflaya yoğurmayı başardım.
448046

İlk gün hamurda tık yok. Naptım ben ya olmıcak bu dedim.
2. gün hafif kabarma başladı. 3. gün derken fos fos kabarıyor, günde 2 kez karıştırıyorum.

6. gün epey oldu bu dedim ve tarhanayı serdim.

1 gün boyunca gidip gelip tarhanayı alt üst ettim. Ertesi gün tam kıvamındaydı, robottan çektim ve kuruması için serdim.

Henüz pişirip tadına bakamadım tabii:)

Tarhanayı yaptıktan 2 gün sonra sağolsun eşim, fotoğraf makinamın üstünden arabayla geçti:((( Makinamın içi dışına cıktı:eek: Yeni makina aldığımda çorbanın fotoğrafını eklerim inşallah.

Neden bu kadar abarttım:confused: Ehh torun yiyecek organik olsun, o da olsun bu da olsun derken, böyle birşey oldu işte.;):))

cemo
17-10-2013, 07:31
Benim tarhana yeşillikten cıktı tabii:))

Salçalık biber ve domates katınca kırmızı tarhana oldu yine.
Daha önce yaptığımdan daha açık oldu rengi, ama doğal oldu ..

alanur
17-10-2013, 13:53
Ellerine sağlık cemo görüntüler harika, eminim tadı daha da güzel olacak. Sağlıkla tüketin, toruna şifa olsun.
Tarhana baharatı kattığını söylüyosun içinde neler var merak ettim. Sevgiler.

cemo
17-10-2013, 13:57
Canım, 7 çeşit baharat var içinde rengarek. Ama isimlerini bilmiyorum inan. Annemler tarhana yoğururken hep bu baharatı katarlardı.

Konu başlığına yüklemeleri yaptıktan sonra, sucuklu tarhana yaptım. Tat bildiğin tarhana.
Mısır buğday belli değil içinde. Epey besleyici oldu bence.

Kahvaltı yapmayı sevmediğimden, kışın tarhana içerim genelde.

Kiraz
21-10-2013, 09:20
1 hafta önce tarhana yoğurdum ilk kez..cıvık bir hamur elde ettim.her gün karıştırmama rağmen bozulmuş galiba..üzeri küflendi ve çok pis kokuyor..neden böyle oldu anlamadım:((

Her karıştırmada az da olsa un ilave ettiniz mi? Hiç tuz attınız mı?

Dilek Sarıkaya
09-12-2013, 08:12
Biz Kastamonuluyuz.Annem yıllardır aynı tarhanayı yapar.10 kg yoğurt alınır.Biz dorak deriz fakat doğrusu dereotunun karta kaçmışıdır.2 demet dorak yoğurdun içine katılır.Bidona basılır. Bir hafta dorakla kalır. Bir hafta sonra yoğurdun içinden dorak çıkartılır,2 kg sivri biber(isteyen acı biber de katabilir.Biz çocuklardan dolayı katamıyoruz.)2 kg soğan gelişi güzel yoğurdun içine doğranılır.Soğan ve biberle de bir hafta kalan yoğurdumuzu 10 gün sonra;aldığı kadar un,3 demet maydanoz,3 demet dereotu,3 demet nane ve aktarlarda satılan karışık baharatlar var paketli 2 tane de onu katıp büyükçe bir leğende iyice özleşene kadar yoğururuz.Bu hamur karışımının ağzını tülbentle örter,2-3 gün gider gelir karıştırırız;yoksa taşar.Kabarması ve taşması durduktan sonra da kavanozlara doldurur,üstüne zeytinyağı gezdiririz(üzeri küf olurmuş annem öyle söyler)yiyeceğimiz kadarını dolaba,kalanını da balkon gibi serin bir yerde muhafaza ederiz. Biz buna hamur ya da yaş tarhana deriz.Daha önceden ev müsaitken yaş halini bezlere serer kurutur,daha sonra elekten geçirir kuru tarhana yapardık.Şimdi yapmıyoruz.Hamur haliyle tüketiyoruz. Yiyeceğimiz zaman da; kavanozdan 3 yemek kaşığı alır,bir kasenin içine sıcak suyla beraber koyarız.Bu arada tencerede yağ ve salçayı istenirse kıymayı kavururuz. Kavrulma işi bitince kasedeki tarhanayı ezip yumuşatır tencereye alırız. Üzerine sıcak su ilave eder,kaynayana kadar karıştırırız. Tuzunu karabiberini ekler,altını kapatırız.Bir alternatif de (bunu genellikle sabahları kahvaltı yerine içeceğimiz zaman yaparız.) Tarhanayı yağ ve salça ile pişirir,inmeye yakın üzerine tuz ile dövülmüş sarımsak katar öyle içeriz.Bu haliyle işkembe çorbasına benzetirim.Şu an tarhanaya soğan ve biber doğradım,haftaya yoğuracağım.Unutmazsam resimlerini eklerim.

Ozlem A
09-12-2013, 11:39
Ben bu yıl annemle Ege tarhanası yaptım. Tarifi 40 Fırın Ekmek sitesinden uyarladım, yapılışı düşündüğümden çok basit oldu ve malzemeler de yazın her evde bulunabilir şöyle ki:

Malzemeler:
1 kilo domates
3 adet kapya biber
3 adet orta boy kuru soğan
Yarım kilo süzme yoğurt
1 adet ayva (eğer bulabilirseniz) (Özlem A - yabani armut yani çördük koyabilirisiniz ben ikisini de bulamadığım için koymadım)
2 silme çorba kaşığı tuz
1,5 kg un (gerekirse artırın)

(Özlem A notu : Ben malzemelere undan aynı miktarda eksilterek 250 gram irmik ve 1 demet tarhun otunun yaprağını da yakıştığını düşündüğüm için ekledim. Annem nane koyar. Sonuçta 2 kg kadar tarhana elde ettim.)

Yapılışı:

Domates, biber, kuru soğan ve ayvayı gerektiği gibi ayıklayıp güzelce yıkayın. İri parçalara kesip düdüklü tencereye alın. Düdüklünün basıncı istenen seviyeye ulaştıktan sonra (düdüğü çıktıktan sonra) 15-20 dakika pişirin. Normal tencerede pişirecekseniz, malzemelerin yumuşaması 40-45 dakika sürebilir.

Tencereyi kenarda ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonra pişen malzemeleri el blenderi kullanarak hafifiçe parçalayın. Bu işlem, malzemenin kevgirden süzülmesinde büyük kolaylık sağlar.

Tenceredeki malzemeyi kevgirden veya süzgeçten ezerek geçirip posayı atın. Tuzu ilave edip karıştırın.

Unu geniş bir karıştırma kabına alın, ortasını havuz biçiminde açın. İçine yoğurdu ve kevgirden geçen karışımı ilave edip yoğurun. Hamurunuz ekmek hamurundan daha sert kıvamda olmalıdır.

Hamurun üstünü temiz bir mutfak beziyle örtün ve 7 gün boyunca hergün 2-3 dakika kadar yoğurun. (Özlem A - İlk 3 gün çok fazla kabarma oldu, pay bırakacak büyüklükte bir kapta mayalamaya dikkat edin)

7 günün sonunda hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar koparıp yassıltın ve temiz bir bez üstüne büyük bir masa üstüne veya ayak altı olmayan bir alana serin.

12 saat sonra hamurları kontrol edip alt üst edin. Ertesi gün kurumayı kolaylaştırmak için parçaları elinizde kırarak küçültün.

Hamurları ertesi gün tekrar kontrol edip avucunuzda ufalamaya çalışın. Elinize yapışmadan ufalanıyorsa toz haline getirmeye hazırdır.

Hamurları parça parça mutfak robotuna alıp toz haline gelinceye kadar çekin. Toz haline gelen tarhanayı geniş bir tepsi veya siniye alıp üstüne mutfak bezi serin. 1-2 gün daha masa üstünde veya temiz bir yerde iyice kuruması için bekletin. Bu esnada arada karıştırmak kurumasını kolaylaştıracaktır. Cam kavanozda serin bir yerde saklayabilirsiniz. (Özlem A : Ben bez torbaya koyup bir ay kadar havadar bir yerde tuttum)

Sonuç mükemmel çıktı tavsiye ederim.

habiş
09-12-2013, 13:46
geçenlerde komşuyla otururken tarhanadan açıldı laf. ben yapacaktım geç kaldım bu sene onunda kaynanası yapmış bana da biraz denemelik verdi yoğurt, un, soğa, fasülye nohut yeşil mercimek haşlayıp koymuş onlar alışmış seviyorlar ama bana biraz ağır geldi kokusu zaten rengi de kaverengimsi

durdu
09-02-2014, 13:10
selamlar,
tarhana yapımıyla ilgili konuları okudum. her yöreye göre **** her şehre göre tarhana yapımı değişiyor. bırakın şehri her mahallede bile farklı yapılabiliyor...
ben sadece şuana kadar baktığım tariflere ek olarak anneannemin kattığı bir agacın yapraklarınıda sizlere tavsiye edeceğim tadına ayrı bir tat katıyor....
malzemeleri;
un, tuz, salçalık biber, domates, sogan, sarımsak, tarhana otu, çötük otu, haşlanmış nohut,yogurt yani genel malzemeler... bunlara ek olarak melengiç agacı yaprağı
sogan, çötük otu, sogan, sarımsak, biber, dometes, tarhana otu, melengiç yapragı ve diger koymak istediğiniz yeşillikler hepsi bir kazanda kaynatılıp süzgeçten geçirilerek çıkan su ile yogurt karıştırlıp unla yogrulur en az 15 gün alt üst edilerek mayalandırılır...gerisi aynı zaten ....

tekrar yazayım melengiç agacı yapragı kaynatılıp konuluyor malzemeye....ayrı bir tat veriyor...
saygılarımla
durdu

s.toprak
29-09-2017, 16:21
Merhaba, hepiniz nasılsınız? Artık evde kendi yaptığım mayamı kullanarak ekşi maya ekmeğimi sürekli yapıyorum. ek olarak marketten yoğurt da almıyorum, yoğurdumu da kendim yapıyorum. Son yıllarda çoğunluk yoğurdunu evde yapmaya başladı. Şu anda çok sevinçliyim çünkü uzun bir aradan sonra yine buradayım. Bir sonbahar videosunda tarhana otu, kürdan otunu görünce Google'da Tarhana otu yazıp arattım. Tanımadığım bir ot çıkıyor, çürdük otu imiş. İzmir-Tire'liyim. Çocukluğumda evimizde tarhana yapılırdı, sebzelerin haşlandığı suyunda bir demet tarhana otu da bulunurdu. Ölçü oranı: 1 kg una 1kg. tam yağlı süzme koyun (kese) yoğurdu idi. Bizim tarhana otumuz dere otunun çiçeklenmiş tohuma kaçmış olanı dır. Bu otun kozalak gibi baş vermiş kurumuş kısmının minik dalları kürdan olarak da kullanılabilirdi. Burada okudum, meğer sevgili Malina da İzmir'li imiş ve o da ayni tarhana otunu tanıyormuş. Buna da sevindim, çok memnun oldum. Herkese sevgilerimi gönderiyorum.
Belki Ağaçlar Net'te Tire'den İzmir'den ortak tanıdıklarımız çıkar kim bilir. Şu anda Ziraat Fakültesi mezunlarından kimse aklıma gelmese de belki çocukluk komşumuz rahmetli veteriner Hurşit Keser, veya yine komşumuz Kemal Yılmaz'ı ya da başkalarını, öğretmenleri doktorları veya başka meslekten olanları tanıyanlar olabilir belli mi olur .

s.toprak
29-09-2017, 16:41
selamlar,
tarhana yapımıyla ilgili konuları okudum. her yöreye göre **** her şehre göre tarhana yapımı değişiyor. bırakın şehri her mahallede bile farklı yapılabiliyor...
ben sadece şuana kadar baktığım tariflere ek olarak anneannemin kattığı bir agacın yapraklarınıda sizlere tavsiye edeceğim tadına ayrı bir tat katıyor....
malzemeleri;
un, tuz, salçalık biber, domates, sogan, sarımsak, tarhana otu, çötük otu, haşlanmış nohut,yogurt yani genel malzemeler... bunlara ek olarak melengiç agacı yaprağı
sogan, çötük otu, sogan, sarımsak, biber, dometes, tarhana otu, melengiç yapragı ve diger koymak istediğiniz yeşillikler hepsi bir kazanda kaynatılıp süzgeçten geçirilerek çıkan su ile yogurt karıştırlıp unla yogrulur en az 15 gün alt üst edilerek mayalandırılır...gerisi aynı zaten ....

tekrar yazayım melengiç agacı yapragı kaynatılıp konuluyor malzemeye....ayrı bir tat veriyor...
saygılarımla
durdu

Ooooo, Melengiç ağacı yaprağı! Melengiç ağacı antep fıstığı bitkisinin yabanisi. Aşılanınca antep fıstığı ağacı oluyor.Tire Karagöl Mevkii dağları tepeleri melengiç doludur. melengiç yaprakları tazecik filizler elle toplanır,
küçük demetler yapılır haşlanır, zeytin yağı limon dökülerek salata gibi (Turp otu, hardal vb. gibi) yenir, nefis olur. Melengiç haşlamasının üzerine su içerseniz ağzınızda şeker tadı oluşur. Ayni filizler haşlanıp sirkeye yatırılarak melengiç turşusu yapılır. Filizler toplandıktan sonra minik demetler halinde bağlanır öyle haşlanır, haşlandıktan sonra servis tabağına alınırken bağcıklar çözülür çıkarılır.