PDA

View Full Version : Goji berry yetiştirme

rapido34
04-05-2009, 00:58
aldığım goji tohumlarını 3 4 saat suda beklettikten sonra ikisini hiç meyveden çıkartmadan gömdüm
birkaçtanesini 3 ayrı danino kutusunun altın oyup dibine pamuk ve toprak koyup içi su dolu bir çay tabağına koydum pamuktan su çekiyor. bir kısmını pamuk içine koydum(bildiğimiz pamukta fasulye olayı) bir kısmınıda bir çay tabağına diktim normal çimlendirme yapacağım bakalım hangisi tuıtacak

rapido34
04-05-2009, 00:59
inşallah hepsitutarsa kendi terasımda büyüteceğim gerikalanını da hayırlısıyla dağıtmak düşüncesindeyim:)=

kadiray27
04-05-2009, 14:12
Sayın rapido34

Ben formdaki arkadaşımızın yollamış olduğu meyveden tohumlarını çıkardım. 1 gün suda beklettim. buna mutakip ufak bri saksıya 30-50 arası tohumu koydum üzerine 2-3 mm kalınlında tork koydum. %70 civarı çinlendi. Buna mutakip çinlenmeyn %30 da benim taham olması lazım o kısımlarda torf ince gelmiş olabilir. Meyveyi direk diktiğiniz için biraz sorun yaşabilirsiniz.

rapido34
07-05-2009, 23:50
bilmem bakalım işte denedik bir şeyler inşallah olur

rapido34
13-05-2009, 23:07
goji berry denemelerim başarılı oldu kısmen tabi ki:) pamuğa ektiklerim ve toprağa ektiklerim çıkmadı ancak dipi kesik olup ta dibine pamuk koyduğum laplarda 8 10 tane filiz çıktı ancak biraz cılızlar sanırım çok sudan:)

trlogic
29-06-2009, 14:11
ben pet bardakların altlarını delip içine torf doldurarak yüzeye yakın yerlere birer tohum bıraktım. üçü de 15 gün sonra filizlendi. İki ay kadar bu şekilde bıraktım. Boyları 30-40 cm arası oldular. Geçen hafta kalıcı saksılara aktardığımda gördüm ki pet bardakların içi tamamen kökler ile sarılmış vaziyette idi. Şimdi kalıcı olarak düşündüğüm saksılara köklerini yaymalarını bekliyorum ama hafif solma belirtileri ve eğilme belirtileri görmeye başladım.

Kapalı balkonda yetiştiriyorum. Dışardaki rüzgar vb. etkilerden uzak tutmaya çalışıyorum çünkü yaprakları çok hassas hemen kopuyor. Gövdeleri çok ince ve uzun... kazık yapıp bağlamayı düşünüyorum...

Kendi gözlemlerime göre suyu seviyorlar, toprağın sürekli nemli olmasını istiyorlar... Henüz gövdeleri zayıf olduğundan dış ortamı sevmiyorlar. Güneşe karşı hassaslar. Nispeten gölgeyi seviyorlar...

Bilen birileri gözlemlerimi değerlendirirse sevinirim...

rapido34
20-07-2009, 14:39
benim goji berryim yaklaşım bir karış boyuna geldi ama çok ince gövdeli sanki bir ot görünümünde acaba çok mu suladım yoksa böyle mi oluyor yoksa ben goji diye bir yabanıl ota mı bakıyordum bu kadar zaman:)

rapido34
20-07-2009, 14:40
sayın trlogic sanırım olay bu szinle benim deneyimim yaklaşık aynı sarmaşık tarzı bir şey sanki google dan biraz aratıp resimlere baktım ve bu kanıya vardım

alone35
21-07-2009, 17:25
selam arkadaslar ne yani goji berri tohumu deyılmıs mi?
bir sorum daha nerden bulabilirim tohumları acaba e ne kadar ücreti saygılar

rapido34
21-07-2009, 19:06
yok doğru goji berry tohumu imiş ancak biz bitkinin acamisi olduğumuz için olayı çözememiştik. sayın alone goji berrylerin bu sitede fidelerini satıyorlar isterseniz bir araştırın satanları mutlaka bulacaksınız benim elimde kalmadı olsa bedava fide yollardım

trlogic
21-07-2009, 20:50
ben morbeyaz botanikten tohum olarak aldım. hepsi filizlendi. filizlenmede sorun yok. ama çok cılız. Okuduğuma göre üstten kesip, su verme olayını da bol ama uzun aralıklarla yaparak, gövdede saçaklanma oluşmasını sağlamak gerekiyormuş... bir tanesi üzerinde deneyeceğim...

Gülüm
21-07-2009, 23:03
Ben Gojiberrylerin sürgün uç kısmını kopardım, yanlardan genişlemeye 2-3 sürgün dal oluşturmaya başladı. Sürgünleri kopardıkça tekrar oluşuyor. Zannedersem bu şekilde soğuğa ve sıcağa karşı daha dayanıklı oluyor ve daha da güçleniyor. Bu sene tohumdan ektiklerim baya bir duraklama dönemi geçirdikten sonra sıcaklarla beraber canlanmaya başladılar.

alone35
25-07-2009, 15:20
sn.rapido34 teşekkürler ben tohum arıyorum fide var zaten bunu nerden temin edebilirim ve ne kadar acaba?

rapido34
30-07-2009, 11:03
alone tohum için arada satış kısmnıda getiriyorlare tam hatırlamıyorum ama 5 meyveye 20 tl mi ne vermştim

alone35
12-08-2009, 22:25
sayın rapido34 5 meyve dedığınız tohum mu?
aslında bunu ben baya dikmeyi düşünüyorum kendim yetiştirip tarlaya ondan tohum olarak sormuştum az miktarda aldığım zaman pahalıya gelir bana dimi?

rapido34
28-08-2009, 12:07
5 meyve üzüm gibi bir şey zaten alone 35 içindende 10 tane falan tohum çıkıyor yaklaşık

trlogic
17-09-2009, 11:30
Benim gojilerin üstlerinden 15'er cm kestim. Hemen yanlardan sürgünler çıkmaya başladı. Kestiğim parçalardan birini hemen toprağa birini de bir süre suya koydum. Topraktaki kurudu. Sudakini tekrar toprağa diktim tuttu. Şimdi üzerinde bi sürü tomurcuk var, çiçek açacak gibi ama açmıyor, dökmüyor da... kaldı öyle... Ana gövdede hiçbir çiçeklenme belirtisi yok... Sanırım bunlara uygun bir bahçe bulmam gerekecek. Saksıda pek olumlu sonuç alamayacağım...

hasanyasar20
14-10-2009, 15:31
Merhaba Arkadaşlar
elimde 200-300 kadar sanırım tohum var.bunları çimlendirerek çoğaltmak istiyorum.en iyi hangi ayda çimlenme yapabilirim yardımcı olrsanız sevinirim.Birde en iyi çimlendirme yöntemi hangisi dir bana email atabilir veya msn ye ekleyip konuşabiliriz.hasanyasar20@hotmail.com

rapido34
04-03-2010, 14:24
sayın hasan yaşar ben nisan mayıs gibi dikmiştim şu anda evde 3 **** 4 tane fidem oldu boyları 2 karış falan fazla büyümediler nette okuduğum kadarıyla 1 yılda meyve bile alan olmuş.
direkt saksıya ekmiştim öle özel bir çabda sarf etmedim. bence ekin tutar

KIZILCIK
16-03-2010, 14:50
Bugün elimize goji tohumlarımız ulaştı yetiştirenlerden önerilerini rica ediyorum katkı sunarsanız sevinirim...

metintekin143
16-03-2010, 15:16
Merhaba arkadaşlar ben yeni üyeyim, gojibery kolay çimleniyor ama kuruyor.

MeyveliTepe
16-03-2010, 15:24
Bu hafta sonundan itibaren bin adet çelik köklendirmeye çalışacağım. Başarı durumu Nisan sonunda netleşir.

bari
17-03-2010, 11:18
Bu hafta sonundan itibaren bin adet çelik köklendirmeye çalışacağım. Başarı durumu Nisan sonunda netleşir.

%100'den aşağı bir başarı elde etceğiniz zannetmiyorum. Goji bu konuda en rahat köklenen bitki bence.. Sizinde tecrübeniz birleşince....

fmerry
23-03-2010, 15:47
bunun tadı nasıl güzel bişey mi

yarenimex
11-04-2010, 20:36
Merhaba arkadaşlar ben yeni üyeyim, gojibery kolay çimleniyor ama kuruyor.

Ben de gojilerimi kolaylıkla çimlendirdim.Hiç bir işleme tabi tutmadan kuru meyveden aldığım tohumları kum ve hayvan gübresi karışımı ortama ektim ve suladım.Bir haftada çimlendiler. Toplu iğne gibi doruyorlar toprağın üstünde.Ilk gün renkleri krem rengi gibiydi.Daha üç günlükler. Şimdi yeşile döndüler tepeleri çatallaştı. Sanıyorum yapraklanma gayreti var. Fire vermeden güneşe aliştırıp bahçe ortamına alabilecek miyim merak ediyorum.Zira şimdilik çok cılız görünüyorlar.

ertaan79
03-05-2010, 12:43
*** arkadaşlar ben yeni üyeyim ben goji berry aldım tohum olarak onları ektim filizlendiler bi problem yok ama 2-3 cm olduktan sonra hepsi kurudu şu an elimde iki tane falan kaldı ne yapmalıyım veya bana bir tane fide gönderebilecek olan varmı ilginize tşklr

rapido34
03-05-2010, 15:59
soğuktan flana etkilenmeyen bir bitki acaba fazla mı güneşe koydun ertan. normalde öyle kurumaması lazım

MeyveliTepe
03-05-2010, 16:09
*** arkadaşlar ben yeni üyeyim ben goji berry aldım tohum olarak onları ektim filizlendiler bi problem yok ama 2-3 cm olduktan sonra hepsi kurudu şu an elimde iki tane falan kaldı ne yapmalıyım veya bana bir tane fide gönderebilecek olan varmı ilginize tşklr

Bitki odunsu gövde geliştirene kadar direk güneşten korumanız lazım. Işıklı olsun ama direk güneş vurmasın.

ertaan79
06-05-2010, 12:07
hmm evet sanırım biraz fazla ışık verdim şimdi gölgede bırakıyorum kuruma yavaşladı ama son 5-6 tane kaldı üçüncü yaprak ta göründü ama bu ışık verme olayı bayağı zor görüyünyo

ertaan79
07-05-2010, 14:02
yine kurumaya :( geriye tek çrem çelik yöntemi kalıyor artık

narslan06
09-05-2010, 19:36
Bu bitkiyi Bolunun önde gelen iş adamlarından Bolu Kalite Yem Sanayi AŞ Genel Koordinatörü ziraat mühendisi Şerafettin Erbayram çok sayıda yetiştirmiş.Kendisi Boluda kabuksuz kabak çekirdeği, hindi ve saanen keçisi yetiştiriciliğinde de öncülük yapmıştır.İrtibat kurup kendisinden fidan alabilirsiniz. Neşet Arslan

GÜLHANGÜLER
14-05-2010, 16:18
Merhabalar;
Satınaldığım 50adet goji tohumunu ektim ve yaklaşık 24 kadar goji fidanım oldu bir kısmını dağıttım.Mart ayında tohumları ektim yaklaşık 1 ay kadar sonra çıktılar ve mayıs başında şaşırtmalarını yaptım.gayet sağlıklı görünüyorlar.Bir tanesinin resmini paylaşmak isterdim ama fotoğrafını yükleyemedim.:)

nariçi
14-05-2010, 20:59
Tenekede ki gojinin birinin yerini değiştirip biraz daha güneşli yer olsun dedim. İki gün içinde bir baktım yaprakları solmuş. Sadece sürgünlerin uç yaprakları diri. Bu komployu atlatabilir mi acaba? Dal ve gövdede ki yapraklara elimi sürünce hepsi de döküldü.

gurbik67
14-05-2010, 22:29
bendeki gojiler bu 3 yılı geçen yıl çiçek açtı fakat goji meyvesi olmadı gözlemlediğim kadarıyla kesinlikle direk güneş ışınlarından etkileniyor, yarı gölgede ancak kendine gelebiliyor. güneş ışınlarına maruz kaldığında yaprakları hem soluyor hem dökülüyor.

yarenimex
14-05-2010, 22:29
Tenekede ki gojinin birinin yerini değiştirip biraz daha güneşli yer olsun dedim. İki gün içinde bir baktım yaprakları solmuş. Sadece sürgünlerin uç yaprakları diri. Bu komployu atlatabilir mi acaba? Dal ve gövdede ki yapraklara elimi sürünce hepsi de döküldü.

Sayın Nariçi, Üç dört yapraklı gojilerimi çimlendirme kabından pet bardaklara şaşırttım ve açık alana gölge bir yere aldım.Direk gün ışığı almamaları için saate bakıp duruyorum içinde ve Güneş'in konumuna göre yer değiştirip duruyorum şimdilik.Bir kaç gün önce azıcık geç kaldım ve bir kaç fire verdim.Güneş hemen kavuruyor.Bu arada tenekedeki gojinizin boyu ne kadardı ? Tecrübenizden bari biz yararlanalım ve Güneş'e çıkarma zamanını doğru zamanlayalım.

nariçi
14-05-2010, 22:51
Sayın yarenimex, benimki geçen yıldan 1 metre civarında bu yılki sürgünlerde 50 cm ye yaklaşıyor. Gojiler genel olarak nemli ortamı seviyorlar. sera içindekilerin yaprakları daha geni ve büyük. Bir yaprak boyu 15 cm genişlik 3 cm ye yaklaşıyor. Açık alanda ise yapraklar ince ve kısa oluyor. Bakalım çiçeklenme nasıl olacak henüz çiçek görmedim.

yarenimex
15-05-2010, 01:06
Sayın yarenimex, benimki geçen yıldan 1 metre civarında bu yılki sürgünlerde 50 cm ye yaklaşıyor. Gojiler genel olarak nemli ortamı seviyorlar. sera içindekilerin yaprakları daha geni ve büyük. Bir yaprak boyu 15 cm genişlik 3 cm ye yaklaşıyor. Açık alanda ise yapraklar ince ve kısa oluyor. Bakalım çiçeklenme nasıl olacak henüz çiçek görmedim.

Sayın Nariçi, siz bana göre oldukça tecrübe kazanmışsınız, bu yılkı sürgünlerinizin bile 50 cm.ye gelmiş olması ne güzel.İnşallah yakında da çiçek ve meyvelerini görmek kısmet olur.Poşetlere ve tenekelere kaç cm olduklarında şaşırttınız ? Hızlı büyütmek için özel bir yöntem kullandınız mı ?

nariçi
15-05-2010, 05:36
Gojileri sık sık yer değiştirmemek lazım. Benim önce iki adet 25 cm lik fiderden birisi bahçe de durumu iyi bu yıl üç yaşında olacak boyu da 80 cm civarında. Dallanma henüz az. Bunun eşi böğürtlen gölgesinde kaldığından gelişim göstermedi.

Tohumdan açıkta ektiklerim zor çimlendi çimlenenler boylanmadı birçok arkadaşın dediği gibi bir iki yaprakla cılız cılız kaldılar. Bunları seraya koyunca bu yıl bugün itibariyle 60-70 cm boya ulaştılar. Nem durumu çok önemli. Buyıl ektiğim tohumlardan açıkta olan bardaklarda çimlenme hiç olmadı, seradakiler 10-15 cm oldular.

Benim 40. mesajda yazdığım gojileri kışın egetropical'den sabırsızlık gösterip biran önce büyük olsun diye aldım. Bakalım ne olacak, bunlarda devamlı boyuna uzuyor.

nariçi
15-05-2010, 05:39
Denizli daha uygun bir iklime sahip, Ben uzun süre kaldım; orada çok daha iyi olacağı kanaatindeyim.

GÜLHANGÜLER
15-05-2010, 08:53
144231

GÜLHANGÜLER
15-05-2010, 09:00
14 Martta ektiğim gojilerimden bir tanesi, ilerleyen zamanlarda diğer meyve fidanlarımında (hepsi bebekler)fotoğraflarını paylaşacağım.Şuan bunun dışında paylaşma imkanım yok.Tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacak.Bu sabah bazı goji fidanlarımın yapraklarının bir böcük tarafından yendiğini farkettim. Kıtır kıtır yemişler.:) İlaç kullanmalımıyım? Kullanmalı isem hangi ilacı kullanmalıyım? Daha önce bitkilerle ilgilenmediğim için bilgim yok yardımcı olur iseniz memnun olurum şimdiden cevaplar için teşekkür ediyorum.Saygılar.

yeşilyol74
15-05-2010, 16:13
sayın gülhangüler goji fidelerinde genelde yaprak biti oluyormuş.ilaç olarak ne kullanılır bilmiyorum ama doğal yöntemleri deneyin isterseniz.mesela uğur böceklerinin doğal olarak yaprak bitlerinin düşmanı olduğunu duymuştum.

yeşilyol74
15-05-2010, 16:22
sayın yarenimex öncelikla sorayım tavaslımısınız.tavasın eski adı yarengümedirya ordan aklıma geldi.bende gojibery ektim bu sene tohumdan yetiştiriyorum.şu anda yaşadığım şehir soğuk henüz açık alana çıkarmadım.27 martta falan ekmiştim.camın önünde sabahtan öğlene kadar güneş alıyorlar.boyları 7_8 cme ulaştı.torfa ekmiştim.ilk bir ay çıktıktan sonra hiç besin takviyesi yapmadım.****** onlarda büyümediler.daha sonra npk yaprak gübresi verdim sonrada bir kere yosun gübresi verdim çok hızlı gelişim gösterdiler.sürekli yer değiştirmeyin.direk ışıktan zarar görmüyorlar.hatta ışığı çok seviyorlar.ısı ve ışık çok önemli.gece gündüz dalgalanmaları şimdilik çok fazla.birkaç tanesini dışarı saksılara şaşırttım onlarda fazla bir gelişim yok.birde şaşırtırken pet bardaktan olduğu gibi çıkartıp öylece oturtmaya dikkat ederseniz daha iyi sonuç alıyorsunuz.yani köklere zarar vermeden toprağı ile beraber.şimdilik kolay gelsin.bu arada bende aslen tavaslıyım.

yarenimex
15-05-2010, 19:07
Gojileri sık sık yer değiştirmemek lazım. Benim önce iki adet 25 cm lik fiderden birisi bahçe de durumu iyi bu yıl üç yaşında olacak boyu da 80 cm civarında. Dallanma henüz az. Bunun eşi böğürtlen gölgesinde kaldığından gelişim göstermedi.

Tohumdan açıkta ektiklerim zor çimlendi çimlenenler boylanmadı birçok arkadaşın dediği gibi bir iki yaprakla cılız cılız kaldılar. Bunları seraya koyunca bu yıl bugün itibariyle 60-70 cm boya ulaştılar. Nem durumu çok önemli. Buyıl ektiğim tohumlardan açıkta olan bardaklarda çimlenme hiç olmadı, seradakiler 10-15 cm oldular.

Benim 40. mesajda yazdığım gojileri kışın egetropical'den sabırsızlık gösterip biran önce büyük olsun diye aldım. Bakalım ne olacak, bunlarda devamlı boyuna uzuyor.

Doğrudan gün ışığı yapraklarını kavuruyor diye aydınlık ama gölge bir yere alıyorum.Daha sonra da aynı yerlerine alıyorum.Yer değiştirmem bu şekilde.Bulundukları yerde gölgeleyeceğim ama bir fırsatım olmadı.Bugün yarın yapacağım inşallah.Açıkta bardakta ben de çimlendiremedim.Bardaklar çabuk kuruyor ve çimlenme olmuyor.Aynı bardakları içeri aldım iki gün sonra çimlenme başladı.Dallanmadan boyuna uzamalarda tepe sürgünü budaması tavsiye ediliyor.Tepe budaması yaparsanız dallanma da olur herhalde.Üstatlardan biri bir tavsiyede bulunacaktır umarım..

yarenimex
15-05-2010, 19:17
Denizli daha uygun bir iklime sahip, Ben uzun süre kaldım; orada çok daha iyi olacağı kanaatindeyim.

Sanırım sizil merkezinde bulundunuz .Benim bulunduğum ilçe (Çivril) Denizli ile Uşak arasında. Her ikisinin karışımı bir iklimimiz var.Odunsu yapıya bir gelseler gerisi gelir diye düşünüyorum. İklimden yana bir sorun olduğunu sanmıyorum. Havalar ısındı su ihtiyaçları arttı herhalde. Bu günden itibaren daha bol su vermeye başladım. Gene değişmezse sera ortamına almayı düşünüyorum. Umarım o kadar da inat etmezler artık..

yarenimex
15-05-2010, 19:33
sayın yarenimex öncelikla sorayım tavaslımısınız.tavasın eski adı yarengümedirya ordan aklıma geldi.bende gojibery ektim bu sene tohumdan yetiştiriyorum.şu anda yaşadığım şehir soğuk henüz açık alana çıkarmadım.27 martta falan ekmiştim.camın önünde sabahtan öğlene kadar güneş alıyorlar.boyları 7_8 cme ulaştı.torfa ekmiştim.ilk bir ay çıktıktan sonra hiç besin takviyesi yapmadım.****** onlarda büyümediler.daha sonra npk yaprak gübresi verdim sonrada bir kere yosun gübresi verdim çok hızlı gelişim gösterdiler.sürekli yer değiştirmeyin.direk ışıktan zarar görmüyorlar.hatta ışığı çok seviyorlar.ısı ve ışık çok önemli.gece gündüz dalgalanmaları şimdilik çok fazla.birkaç tanesini dışarı saksılara şaşırttım onlarda fazla bir gelişim yok.birde şaşırtırken pet bardaktan olduğu gibi çıkartıp öylece oturtmaya dikkat ederseniz daha iyi sonuç alıyorsunuz.yani köklere zarar vermeden toprağı ile beraber.şimdilik kolay gelsin.bu arada bende aslen tavaslıyım.

Sayın Yeşilyol74, Deneyimlerinizi paylaştığınız ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Ben Çivrilliyim.Ama Tavaslı arkadaşlarım var.Üniversite yıllarında beraber aynı yurtta ve evde kaldık.Sayın Nariçi'nin ve sizin mesajlarınızdan anladığım bol su ve doğrudan Güneş ışığı ilk elde olmazsa olmazlardan.Ben ekerken yanmış ahır gübresi ve kum karışımına ekmiştim çimlendirme aşamasında. Üç dört yapraklı olunca da pet bardaklara şaşırtmak zorunda kaldım (Kazara torunum çimlendirme kabını devirdi de) sağ kalanları.O pet bardakları da dış ortama aldım.Şaşırtırken de gene yanmış ahır gübresi,kum ve biraz bahçe toprağı karışımı kullandım. O yüzden şimdilik besin açığı olacağını pek sanmıyorum. Bir süre daha bekleyip ilerleme sağlayamazsam B5A uygulamayı düşünüyorum.

rapido34
19-05-2010, 13:31
çok kasmayın bence dediğim gibi kuvvetli bir bitki benimkinin ana gövdesi 80cm yi buldu 1 yaşını doldurdu. yandallarıda 20 25 cmi buldu. normal sıvı bitki besini haricinde de birşey kullanmadım.

ertaan79
28-05-2010, 13:33
bu goji beni uyuz etti . ben ta nisanın 10 civarlarında ektim normal bitti başta bayağı bir fire verdim şimdi işi öğrendim sıcağa gemiyorlar sürekli gölgede iki günde ancak 5-10 dk güneş gösteriyom ama bu seferde minnacık kaldılar hala 4 yaprak 5 yaprak yanında ot bitmişti deve kadar oldu bizim goji hala büyüyecekte adam olacak hala boyu
2 cm ye ulaşmadı :(

KAPTANzst
15-06-2010, 11:07
Bende 5 tl ye goji berry aldım saksılı olarak ama yetiştirme konusunda tereddütlerim var. Ufak bir seram var oraya alsammı diye düşünüyorum. Birde sisleme faydalı olurmu
Yer kırazı da aynı durumda. Yaprakların ıslanmasından zarar görürmü. Bilgisi olan arkadaştan yardim bekliyorum.
http://img31.imageshack.us/img31/2737/img1570bq.jpg

rapido34
15-07-2010, 15:44
benim goji 3 4 tane çiçek açtı. eğer olurda meyveye dönerse meyvelerini dağıtacağım olmazsa artık seneye:)

SEHA
23-10-2010, 21:57
Merhaba arkadaşlar
ben siteye daha yeni üye oldum. Uzun zamandır bu siteyi ziyaret ediyorum. Burdan çok güzel bilgiler alacağımada inanıyorum.

Goji berry yetiştirenlerden bilgi almak istiyorum. Ben mersin de yaşıyorum goji berry tohumlarını 11.10.2010 tarihinde plastik bardaklara ektim ve bugün tam 12 gün oldu goji berry tohumları 2 cm. Acaba akdeniz bölgesinde kış geldimi aralık ocak ve şubat aylarında goji berryleri içeri almalımıyım?

rapido34
16-03-2011, 06:04
sayın seha biraz geç cevap oldu ama goji zaten kış bölgesinde himalayalarda yetişen bir bitki:) varın gerisini düşünün yaoksa tibet miydi:)

kuşçu
17-03-2011, 18:48
arkadaşlar bende saksıya ektim tohumları çimlendi fakat 2.5 3cm olduktan sonra yatmaya başlıyorlar ne yapmalıyım tabi yatanlar kuruyor

serkanhoca
17-03-2011, 22:40
Goji tohumlarından yetişen bitkiler ürün veriyor mu?
Aşılama yapmaya gerek yoksa tohumdan üretme çalışmalarına başlayabilrim bende.
Bu arada ürettiğimiz goji meyveleri için pazar durumunu nasıl görüyorsunuz arkadaşlar.
Yiyebildiğimiz kadarını yeriz, eşe dosta dağıtırız ama reelde bize kazanç sağlar mı?
Fikirlerinizi paylaşır mısınız?

bsevencan
26-03-2011, 22:57
14 Martta ektiğim goji berry lerden 1 tane çimlendi ama okadar ince zayıf bişeyki yanında nefes almaya korkuyorum....Doğa yardımcımız olsun.

Atalya
27-03-2011, 11:54
Tohumu kolay çimleniyor, çeliği de neredeyse her şart ve şekilde tutuyor. Çok dayanıklı bir bitki.

adavci
27-03-2011, 19:17
Sayın Adelet Yağcı'nın,geçen yıl gönderdiği tohumlardan 2 adet goji bery yetiştirdim.Meyvesini de yedik.Çok yıllık bir bitki olduğunu,budarsam yeniden ürün vereceğini buradan öğrendim.Budamasını yaptım ve beklemedeyim.Yerlerini değiştirmek istiyorum.Bu mümkün olur mu?Zarar verecekse hiç dokunmayayım.Konu ile ilgili yardım rica ediyorum.Teşekkürler.

ensar
27-03-2011, 19:50
Yer değiştirebilisisniz, görebildiğim kadarı ile vejetasyon başlamamış. Yer değiştirme sırasında köklere sim derma bulaştırırsanız iyiy olur.

Ama şart değil.

Sevgiyle kalın.

MeyveliTepe
27-03-2011, 19:54
Çıkarırken derin kazın. Kök kimbilir nerelere gitmiştir :)

adavci
27-03-2011, 20:38
Sayın ensar,
Sayın Meyvelitepe, çok teşekkürler.
İki tane goji berry var.Aralarındaki mesafe bir metre olursa yeterlimi.Ayrıca yarı gölge yarı güneş bir yere almak istiyorum.Gelişiminde olumsuzluk olur mu?Tohum almayı bu yıl almadım.Seneye bol tohum elde edip paylaşımda bulunacağım.Selamlar.

ensar
27-03-2011, 20:46
Sevgili Adavci,

Goji ler bana göre marmara bölgesinin nerdeyse doğal bitkisi. Trakya nın her tarafında yabanisi mevcut ve de çok yerde çit bitkisi olarak kullanılmış.

Meyveleri güneşi alma miktarı ile doğru orantılı gelişiyor. Yaşamak için fazla yer seçici bir bitki değil.

Karar sizin.

Sevgiyle kalın

MeyveliTepe
27-03-2011, 21:31
Ensar beyin söylediği gibi bol güneşli, toprak derinliği yeterli olan ama sıkı olmayan, drenajı iyi olan ve taban suyu yüksek olmayan, havadar her yer iyidir.

adavci
27-03-2011, 21:40
Sayın Ensar,
Sayın Meyvelitepe,Sizlere çok teşekkür ediyorum.Bu konuda ihtiyaç duyduğumda sizlerin değerli görüşlerinize başvuracağım.Selamlar.

Casasera
29-03-2011, 12:46
Herkese selamlar ,

1 aydır Goji Bery Bitkisini Araştırıyorum.Şansızlıgım sitenizi yeni bulmam.Araştırmalarım son 1-2 gün çinde yoğunlaştı. tohum alıp üretmek istiyorum. Merak ettiğim şu Sizde bu ürün üretmeye değer mi ? 2 Dönüm Arazim var.

Soru: Kuru Meyvesini bugün tadına baktım.Fena degil ekşimsi bir tadı var. Kuru meyvesi eksem filizlenir mi? Yoksa tohum almak için eminönü kadar gideceğim.

Herkese İyi Günler.

Safranlı
29-03-2011, 13:31
Kuru meyvesını aldıgınız her bitki yeserır

Casasera
29-03-2011, 19:20
Tohumunu da aldım ama tohum almaya gerek yokmus zaten meyvesinin içi tohum dolu :)
1 hafta içinde ekmeye başlayacağım.

rapido34
14-04-2011, 13:42
casasera çimlernir ama meyve hibritse veya aşılıysa meyva vermeyebilir **** versede çok verimli olmayabilir

the_mc
26-04-2011, 19:32
casasera çimlernir ama meyve hibritse veya aşılıysa meyva vermeyebilir **** versede çok verimli olmayabilir

hibriti nerde buluyorsun :) kim hibrit çalışması yapmışda haberimiz yok ;) öyle birşey olsa hibrit tohumlarını temin ederdik zaten.

alpix
13-11-2011, 15:01
arkadaşlar ağacı üretmek isteyenler olabilir diye deneyimlerimi anlatmak istedi.Goji bilindiği gibi çalımsı ve soğuk iklimde zarar görmeyen birbitki.benim ektiğim 90 tahumun tamamı yetişti ve şu an 1 buçuk metreyi geçti(temmuz 10da ekilmiştir)bitki daha fide iken özellikle dik vuran güneş ışığından etkileniyor.yapraklarını düşürüyor osebepten sabah güneşini alabileceği ve sonra sade gün ışığı olan yerlerde daha hızlı büyüme gösteriyor .boyu 20 cmyi geçtikten sonra kesinlikle bitki bir çita veye dayanakla desteklenmeli.Boyatma oranı desdeklenmesiyle daha hız kazanıyor.şu anda terasımda bulunmalarına rağmen hala gayet sağlıklı ve yapraklı haldeler .şimdilik bukadar.ilgilenenlerin sorularını yanıtlaya bilirim.herkeze kolay gelsin.Saygılar:p

yüksek bahçe
13-11-2011, 20:35
Başlığı görünce daha önce bilmediğim bir bitki olduğu için internetten bir araştırma yaptım belki benim gibi bitkiyi tanımayanlar olur diye sizlerlede paylaşmak istedim bir çok faydası var ..

Mutluluk Meyvesi Goji Berry Faydaları

Türkiye'de de yetişebiliyor. Hem de balkonda bile oluyor. Cinsel gücün kaynağı. Mutluluk veren mucize bir şifa deposu.

Goji küçük yumuşak meyveleri olan 1,700 yıl boyunca Tibet'te üretilen çalı formunda bir bitkidir. Tibetliler yüzlerce yıl gojiden yaptıkları ilacı, böbrek ve karaciğer tedavisinde kullandılar.

Mutluluk meyvası denilen Goji, inanılmaz şekilde sulu ve tatlıdır. Tadı biraz yabanmersinini biraz da kirazı andırır.

Her parçasında ayrı bir şifa vardır. Parlak meyvası yenilir. Yapraklarından, şifa kaynağı bir çay elde edilir. Yaprakları ve sapları aynı zamanda yağ kaynağıdır... Posasından ise güzellik kremi yapılır.
Kurutulan Goji, kuru üzüm gibi tüketilebilir.

CİNSEL GÜCÜN KAYNAĞI

Bu küçük mucize bitki kolesterolu ve kan basıncını düşürür ve kanı temizler. Sadece bunlar da değil... Tibetliler ona cinsel gücü artırması nedeniyle "Mutluluk meyvası" diyor ve faydaları sıralandığında da bu ünvanı hak ediyor...

BALKONUNUZDA BİLE YETİŞTİREBİLİRSİNİZ

Türkiye'de üretimine yeni yeni başlanan Goji, iklimsel olarak da ülkemize uygun...

YETİŞTİRİLMESİ

Goji berry "-27" derece sogukluğa ve "+42" derece ve dahada sıcakları tolere edebilir.

Açık ve Kapalı mekanlarda meyve verir. 2 yıl içinde %80 verimlilikle meyve alınır.

Tibetlilerin cinsel gücün kaynağı olarak gördüğü bu küçük kırmızı bitki bakın nelere iyi geliyor;

ÖMRE ÖMÜR KATAR

Goji “Uzun Ömür Meyvesi” olarak bilinir. İçerisinde ana molekül olan polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin uğratacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı vücudunuzu korur.

Goji hipofiz bezinden salgılanan insan büyüme hormonu (hCG, gençlik hormonu) salınımını arttırır. hCG’nin olumlu etkileri pek çoktur: vücut yağ oranını azaltır, uyku düzensizliklerini engeller, hafızayı güçlendirir, iyileşme hızını arttırır, vücuda daha genç, diri bir görünüm kazandırır.

CİNSEL GÜCÜN KAYNAĞI

Goji Asya tıbbında yer alan başlıca cinsel güç arttırıcı bitkidir. Efsanevi olarak cinsel arzuyu tetiklediğine inanılır. Eski bir Çin atasözü evinden ve karısından uzaklara gitmek zorunda olan erkekler için “Kim ki evinden yüz kilometre uzağa gidecekse Goji yememelidir!” der.

Modern bilimsel çalışmalar ise Goji’nin kandaki testosteron seviyesini belirgin bir şekilde arttırarak her iki cinste de cinsel gücü arttırdığını göstermektedir.

GÖZLER İÇİN BİREBİRDİR
Çin’de tarih öncesi zamanlardan beri Goji meyveleri bazı görme problemlerinin giderilmesinde oldukça popülerdir. Modern Çin bilim adamları Goji’nin karanlığa uyum süresini belirgin olarak kısalttığını bulmuşlardır. Ayrıca az ışıklı ortamlarda da görüş kalitesinin arttırır.

Goji alan hastalarda görüş alanındaki siyah noktalarda belirgin azalma saptanmıştır. Goji içerisinde yer alan güçlü antioksidan karotenoidler sayesinde makula dejenerasyonu ve katarakt engellenebilir

BAŞ AĞRISINI YOK EDER, İYİ BİR UYKU ÇEKTİRİR

Geleneksel Çin tıbbında baş ağrısı ve sersemlik hissinin böbrek Yin (yaşam özü) ve Yang (fonksiyon) yetersizliğineden kaynaklandığına inanılır. Goji Yin/Yang dengesinin ayarlanmasında en çok kullanılan bitkidir.

Goji tüm Asya’da uzun süredir insomnia (uykusuzluk) doğal tedavisinde kullanılmaktadır. Yaşça büyük insanlar üzerinde yapılan bazı tıbbi araştırmalarda, Goji alan tüm hastalarda uyku kalitesinde iyileşme bildirilmiştir.

KOLESTROLÜ DÜŞÜRÜR, KAN SEVİYESİNİ DENGELER

Goji, kolesterol seviyelerini düşüren beta-sitosterol maddesi içerir. Ayrıca antioksidanları sayesinde kolesterolün oksidasyonunu ve damar duvarında plak oluşturmasını engeller. Goji içerisindeki flavonoidler ise atar damarlarınızın açık kalmasını ve elastikiyetinin korunmasını sağlar.

Uzun yıllardır Çin’de erişkin tip diyabet tedavisinde kullanılan Goji’nin polisakkaritleri sayesinde kan şekerini ve insülin cevabını düzenlediği görülmüştür. İçeriğinde yer alan betain maddesinin de özellikle diabet hastalarında sıkça görülen karaciğer yağlanması ve damar rahatsızlıklarını önlediği bilinmektedir.

EN DEĞERLİ ŞEYİ; DNA'NIZI KORUR

DNA vücudumuzdaki en önemli yapıdır. Atalarımızdan miras kalan tüm özelliklerimizin bulunduğu şablonumuz olmasının yanı sıra vücudumuzdaki on tirilyon kadar hücrenin yenilenmesi gerektiğinde, sağlıklı ve aslına uygun kopyasının üretilmesini sağlar.

Kimyasallar, kirlilik ve serbest radikallere maruz kalan DNA hasarlanır ve kırılabilir ve sonuç olarak genetik (kalıtsal) mutasyonlara, kansere ve hatta ölüme sebebiyet verebilir. Goji’deki betain ve ana molekül olan polisakkaritler hasarlı DNA’nın tamiri ve restorasyonunu gerçekleştirir.

TÜMÖRÜ DURDURUR, KEMOTERAPİ ETKİSİNİ YOK EDER

Bir hücresel protein olan Interlökin-2 (IL-2) bir çok kanser türünde oluşan anti-tümör cevapların oluşmasını sağlar. Çin kaynaklı araştırmalar Goji polisakkaritlerinin IL_2 üretimini arttırdığını göstermiştir. ABD’de IL-2, 1983 yılından beri bazı kanser ve AIDS hastalığının tedavisinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Goji ayrıca, tümör hücresinin ölümüne neden olan apopitoz olayını hızlandırır.

Bir çalışmada, Akciğer kanser tedavisi sırasında uygulanan radyasyon etkisinin Goji alımıyla arttığı böylece uygulanan radyasyon dozunun azaltılabileceği gösterilmiştir. Bir başka çalışma Goji’nin radyoterapi ve kemoterapiye bağlı istenmeyen yan etkileri azalttığı gösterilmiştir

KARACİĞERİ KORUR

Goji çok bilinen bir karaciğer hücre koruyucusu olan serebrozid içeriği sayesinde, yüksek toksik etkisi olan klorlanmış hidrokarbonlara karşı dahil koruma sağlar.

SABAH BULANTILARINI ÖNLER
Çinde sıcak Goji çayı özellikle gebeliğin ilk üç ayındaki kadınlarda sabah sıkıntılarının önlenmesinde kullanılmaktadır. Bu çayın içilmesi hızlı ve etkili bir çözümdür. 60 gram kaliteli goji suyunun üzerine sıcak su eklenmesiyle de hazırlanabilir.

DOĞURGANLIĞIN KAYNAĞIDIR

Goji çok uzun zamandır Asya’da kadın ve erkek infertilite (kısırlık) tedavisinde kullanılmaktadır. Kadınlarda benzersiz bir şekilde Ying düzenlemesi (doğurganlık özü) gerçekleştirdiğine inanılır.

Erkeklerde ise, goji polisakkaritlerinin sperm hücrelerinin ömrünü uzattığı ve testisteki hücrelerin strese bağlı azalmalarını ve ölümlerini engellediği gösterilmiştir.

İYİ BİR HAFIZA İÇİN MUCİZE ETKİLERİ VAR

Goji Asya’da bilinen bir beyin güçlendiricidir. İçerdiği betain vücutta kolin maddesine çevrilerek beyindeki hafıza ve hatırlama fonksiyonlarında yer alır.

MUTLULUK VERİR

Goji’nin sürekli olarak tüketiminin neşeli ve mutlu bir ruh hali sağlar. Bu nedenle Asya’da “mutluluk meyvesi” olarak da tanınır

KANSERE KARŞI DERMANI VAR

Goji ile birlikte kanser ilacı kullanan hastalarda olumlu cevapların yalnızca ilaç kullanan hastalara oranla %250 oranında arttığı görülmüştür.

Malign melanom, böbrek karsinomu, kolorektal karsinom, nasofaringeal karsinom ve malign hidrotoraks gibi kanser hastalarının tedavilerinde inanılmaz derecede iyileşme sağlanmıştır. Goji ile tedavi gören hastaların remisyonu (iyilik hali) Goji almayan hastalardan belirgin olarak daha uzun olmaktadır

HASTALIKLARA KARŞI VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRIR

Serbest radikallerden olan süperoksit’in hastalıkların oluşumu ve ilerlemesinde önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir. Süperoksit vücutta bulunan süperoksit dismutaz enzimi sayesinde etkisiz hale getirilir. Ancak bu enzim yaş ile birlikte azalmaya başlar.

Goji alımının süperoksit dismutaz enzim değerlerini %40 oranında arttırdığı ispatlanmıştır.

KALBİ GÜÇLENDİRİR

Goji bir sesquiterpene olan ve kalp ile kan basıncı ayarlamalarına yardımcı olan cyperone içerir. Anthocyanin maddesi ise kalp damarlarının dayanıklılığını arttırır.

KİLO VERDİRİR

Asya’da yapılan bir anti-obesite (aşırı şişmanlık) çalışmasında, hastalara sabah ve öğleden sonra Goji verilmiştir. Sonuçlar çoğu hastanın belirgin kilo vermesi şeklide olmuştur. Bir başka çalışma ise Goji içerisndeki polisakkaritlerin alınan gıdaları yağ şeklinde depolanması yerine enerjiye dönüştürdüğünü göstermektedir.

Mutluluk Meyvesi (Goji Berry),goji berry,goji berries,goji berry fidan (http://www.mutlulukmeyvesi.com/index.html)

alpix
14-11-2011, 12:14
evet işte bende bundan bahsediyorum yararları yazmakla bitmiyor ama yetiştirmesi gayet bahis:D

meh12
14-11-2011, 12:41
Goji ile ilgili forumda sayfalarca bilgi var arkadaşlar zaten.Yine emeğinize teşekkürler

ferr1
24-11-2011, 16:14
gojiberry tohumu ve fidanı temin etmek isteyenler goji_berry1@hotmail.com a mail atarlarsa kargo ücreti karşılığında tohum ve fidanı gönderebiliriz.şu an hobi amaçlı üretiyoruz.önce küçük bir alana diktik ama sonra yere dökülen tohumlar nedeniyle büyük bir alana yayıldı.

kutluhan60
14-12-2011, 15:55
slmben tokattayn yazıyorum.bu yıl 50adet nq1 fidanı aldım açık araziye diktim.ilk yılında meyvalarını aldık ve yedik.çok tatlı ve sulu.iklime adaptasyonuna bakıp çoğaltacağız.en iyi bilgiyi almak için ilk yılınızı deneme yapıp kendi kendinizin ziraatçisi olmanız gerekir. sağdan soldan çok fazla bilgi aramaya kalkmayınız.yap-öğren metodu.

kutluhan60
14-12-2011, 16:00
ilk meyvalardan tohumlar aldık onlarıda toprağa ekip deneyeceğim.ayrıca sürgünlerindende çelikler alıp köklendirme yapmayaı hedefliyoruz.hayırlısı.

kutluhan60
14-12-2011, 16:08
goji yetiştirmesinde çok hasas olmanıza gerek yok,rahat olun.güneş gölge fazla takılmayın.20-30cm olduktan sonra korkmayınız.yaprak bitleri için kezbi ilacı kullanabilirsiniz.daha sonrada kırmızı örümcek istilası başlar.onada kırmızı örümcek ilacıyla çözüm mevcut.boluda üretim yapan bolca hindi sahibinin arazisini netten inceledim.fidanları standart tip fidan sanırım. çünki seyrek ve tane tane meyve görünüyor.3.cü yılında olan bir fidan daha fazla meyve tutmalıydı.bizim fidanlar ilk yılında 10cm kısmında bile 20-30 arası meyva verdi.tür çeşidine dikkat ediniz.

baykal_77
14-01-2012, 13:35
elinde goji tohumu olan varmı

lightsussex
05-02-2012, 23:17
en kısa zamanda bende deyeceğim

bluemercan
28-02-2012, 21:46
Arkadaşlar ben 2 adet gojy bery aldım 1.5 mt boyunda birini yazlığa götürmek istiyom birini balkonda yetiştirmek istiyom sizce olur mu kendine verimlimidir gojy bery tek ağaçtan meyve alabilirmiyim ?

Kıbrıs_Doga
03-04-2012, 21:00
merhaba arkadaşlar bende goji berry yetiştirmek istedim iki-üç yere baktım ama ne tohum ne de fidan bulamadım. Elinizde fazla tohum varsa 4-5 tane de bana yollayabilir misiniz lütfen?

bluemercan
04-04-2012, 13:44
Arkadaşlar ben goji berry aldım 2 tane birini yazlığa ektim birini balkonda 31lt lik saksıya saksıdaki sorunsuz şekilde büyüyodu bugune kadar yeni dallar cıktı uzadı ama şimdi yapraklarda hafif buruşma ve içe donme olmaya başladı çok sulamadan mıdır yoksa bi hastalık filanmıdır

bluemercan
04-04-2012, 13:45
merhaba arkadaşlar bende goji berry yetiştirmek istedim iki-üç yere baktım ama ne tohum ne de fidan bulamadım. Elinizde fazla tohum varsa 4-5 tane de bana yollayabilir misiniz lütfen?

goji berry aktarlarda var kurusu az bi miktar alıp çekirdekleri ıslak pamukta bekletin tum çekirdekler yeşilleniyor

Kıbrıs_Doga
04-04-2012, 17:17
Bluemercan, bi hastalık olduğnu düşünüyorum.. Bu arada Kıbrısta aktar bulabilirsem bende sevinecem yani :D

bsevencan
04-04-2012, 19:22

Bende fidanı var, budadığım dallardan verebilirim.

Kıbrıs_Doga
05-04-2012, 12:37
Bende fidanı var, budadığım dallardan verebilirim.

Teklifiniz için teşekkür ederim Behire hanım. Siz kıbrıstan mı buldunuz? Bulabileceğim bir yer söylerseniz sevinirim,olmadı budaklardan alırım :)

bsevencan
05-04-2012, 13:37
Teklifiniz için teşekkür ederim Behire hanım. Siz kıbrıstan mı buldunuz? Bulabileceğim bir yer söylerseniz sevinirim,olmadı budaklardan alırım :)

Kibris ta bulabilecegini sanmiyorum, ben cok sordum yoktu. Istanbuldan tohum aldim ve ektim. Bulamazsan teklifim gecerli.

Kıbrıs_Doga
05-04-2012, 15:41
Anladım çünkü bende birçok yere baktım, bulamadım. Rum tarafına bile baktım bulmak için ama goji beri dışında birçok şey buldum. Sanırım teklifinizi seve seve kabul edeceğim :)

Gazi Barış
23-04-2012, 21:31
286106

Bu da benim gojybery denememden bir örnek. Çıkmazlar diye her bardağa 3-4 adet atmıştım ne hikmetse hepsi çıkmış. Çıkışta problem olmadı da bakalım ileriki aylarda yetiştirme aşaması nasıl devam edecek!

Yarkin
22-08-2012, 17:54
Gojibeere hakkinda ilginc izlenimlerim var. Aktarayim... Bu sene mart ayinda Avrupanin bir sehrinden hatta migros dan goji beere aldim. Kurutulmus ve 80 gr olarak satiliyordu.
Fiati 8.- Tahminen 15 TL ye geliyor. 5 tanesini hemen suya koydum. Ertesi sabah iclerini acip kücük siyah tohumlari ayiklayip kuruttum. Kuruyan tohumlarin 7-8 tanesini alti ve üstü pamuklu kücük plastik kutuda beklettim. 3 hafta sonunda 5 tanesinin yesillendigini gördüm. Cimbizla alip bir saksi de deneme yaptim. Haziran basi Türkiyedeydim. Pazar da dolasirken, Yaban mersini satan pazarcilar dikkatimi cekti. Görünüs itibari ile ne kadar da goji beere ye benziyordu.. Esim ile birlikte hemen tadina baktik. Hayretki ne hayret.. Yedigimiz goji beere`ydi... Yaban mersini diye satiyorlardi...
Satici ile konustuk. Onlarda bilmiyorlar. Hele hele goji beere yi hic duymamislar.
Goji beere de hos bir eksilik ve tat var. Fazla tatli degil ama. Yaban mersini ise eksi fakat cignenip yutuldugunda agizda acilik birakiyor. Bu acilik az hissedilsin ve yensin diye seker katiliyor... Goji beere ise seker katilmadan yenilebiliyor. Kurutulmus görünüsü hemen hemen ayni... Rengi ve büyüklügüde ayni... Her ikiside muhtesem ve hemen hemen ayni elementleri iceren cok faydali nesne olduklari kesin. Tabii benim gojiler geldigimde kurumuslardi... Kurutulmuslarda elde ettigim 50-60 tohumu ilk bahara sakliyorum. Tohumlari cok para vermeden de elde edebilirsiniz... Ege de her pazarda bunlar var...

Yarkin
22-08-2012, 18:17
Cok önemli bir ayrintiyi atlamisim... Gojibeere kurutulmus kizilcik görüntüsünde. Biraz uzun, yuvarlak degil. Yaban mersini ise, yuvarlak. Kurutulup paketlendiginde o yuvarlaklik aldatici olabilir. Yaban mersini sekerlenmis olarak pek tavsiye edilmiyor. Taze yenilmesi cok faydaliymis. Internette izledigim kadari ile, ben, goji beere nin sögüt agaci gibi fazla büyümeyen bir agac olarak düsünüyorum. Meyveleri sögüt agacinin yapraklari arasinda gibi... Tabii henüz agac olarak görmedim... Yaban mersini ise, bildigimiz bögürtlenlere benziyor sanirim...

MeyveliTepe
22-08-2012, 19:48
Goji'nin çekirdekleri siyah değil sarıdır. Bir yanlışlık olmasın?

Yarkin
22-08-2012, 20:50
Goji'nin çekirdekleri siyah değil sarıdır. Bir yanlışlık olmasın?

Sn. Meyveli tepe, hemen esime sordum, o da sari oldugunu söyledi... Hayret bende siyah olarak aklimda kalmis... Zira tohumlar su an, dikili yazlikta...
Selamlar....

Yarkin
23-08-2012, 10:37
Uzun yaşamanın sırrı: Goji foto galerisi 1. foto (http://www.haber3.com/uzun-yasamanin-sirri-goji-foto-galerisi-20895-p1.htm#image)

Bugün internete haber olarak düsmüs...

fatih1453
06-09-2012, 18:20
iki ay önce satıcının dediğine göre 2 yıllık bir goji aldım.
bol su istiyor diye bol bol suladım fakat çiçekler meyve olmadan döküldü,daha sonra suyu azaltmam söylendi suyu azalttım ama çiçekler hala dökülüyor.sadece bir tane meyve verdi.arka bahçede duruyor 4-5 saat güneş alıyor.ne yapmam lazım bilen varmı?

Gazi Barış
06-09-2012, 20:04
Aynı detten ben de muzdaribim. Bu sene ektiğim tohumlarım 1 mt ye yakın boylandılar fakat ne toprağa diktiğim nede saksıdakilerde açan çiçeklerden meyve tutan olmadı. Çok çiçek açtılar fakat hiçbiri şu anlık tutmadı. Bu sene olmadı inşallah önümüzdeki yıl mürüvet görürüz.

rozkan
07-09-2012, 08:40
Benim gojilerde ilk yıl meyve tutmamıştı, ikinci yıl meyve tutuyor. Meyve yeni dalların uç kısımlarında oluştuğundan budama konusunu araştırınız.

mirsat
07-09-2012, 09:59
Tohumdan yetiştirdiğim Saksıdaki gojilerim bu sene meyve verdi. 2 yaşında meyvelerini yemek nasip oldu. Çiçeklendiler fakat meyve olmayacak zannetmiştim. Tatildeyken turuncu turuncu hepsi olmuş . Kara renginden de dikmiştim ama sadece turunculardan yetiştirebilmişim. Bu sene bir saksıyı afyonda toprağa vereceğim bakalım nasıl olacak.

fatih1453
07-09-2012, 10:25
güneş ışığını az görmesi etkili olabilir mi

Ana dallar tek tek ele alınmalı, bunlar üzerinde dikine büyüyen birbiri üzerine gelen dallar var ise çıkartılmalıdır.
Ana veya yardımcı dallardan çıplaklaşmaya yönelenler kısa kesilerek boş yerlerde yeni dalların oluşturulmasına çalışılır.
Meyve dallarından bir kısmı özellikle yaşlı olanları kesilerek atılır. Kuru, hastalıklı veya zayıflamış dallar diplerinden kesilerek çıkarılır.
Bir ana veya yardımcı dal üzerinde fazla miktarda meyve dalı oluşmuş ise bunlar arasında seyreltme yapılır.
Verim budamasında dal bükme ve eğmelerine yer verilmemeli, dallar ancak bağ olarak kullanılmalıdır.
tam anlamadım ama böyle birşeyler buldum

wisdom
14-09-2012, 10:16
Gojiberry gübreleme ister mi? ne türgübre ne sıklıkla olmalı? Biliyorum toprak cinsi önemli vb.

ancak genel olarak en basit olarak ne zaman ve nasıl gübrelenir? Bilgi verirseniz sevinirim.

papatya73
16-09-2012, 00:21
Benim bu sene internetten aldığım gojim hiç açmadı balkonda boyuna uzadı. Balkonda yaprak sinekleriile epey mücadele ettim, etkilendi sanırım yaprakları buruşuk, ilaçladım, budadım. Ama yine boyuna uzuyor ve yaprakları buruşuk sanrım bir sorunu var ama nedir. Bu sene çiçek falan göremedim. Tekrar budasam mı? Balkonda Ankara soğuğuna dayana bilir mi acaba?

metinata
16-09-2012, 07:34
Benim bu sene internetten aldığım gojim hiç açmadı balkonda boyuna uzadı. Balkonda yaprak sinekleriile epey mücadele ettim, etkilendi sanırım yaprakları buruşuk, ilaçladım, budadım. Ama yine boyuna uzuyor ve yaprakları buruşuk sanrım bir sorunu var ama nedir. Bu sene çiçek falan göremedim. Tekrar budasam mı? Balkonda Ankara soğuğuna dayana bilir mi acaba?

Soğuk kanusunda sıkıntı yok
Bahçemdeki 2 yıllık fidan geçen sene çok rahat atlattı. Daha meyvesini göremedik ama idare ediyoruz.

cetiner
03-10-2012, 21:07
geçen sene fidancıdan aldığım 1 kök goji defalarca çiçek açmasına rağmen hep döktü bu sene meyve verir diye bekledim yine hep çiçeğini döktü ta ki bu sene tohumdan yetiştirdiğim fidanı yakın bir yere dikene kadar fidan biraz büyüyüp çiçek açınca ikisi beraber meyve vermeye başladılar acaba tozlaşması mı gerekiyor ?

acemi89
22-04-2013, 12:55
arkadaşlar 10 dk önce aranıza katıldım ve ilk mesaj olarak ben goji berry istanbulda bulabileceğim bir yer var mı

bezginkuh
26-04-2013, 09:59
Benim gojileri dışarda unuttuğum gün yağmur yağmış, çoğu öldü belki bir iki tane kurtarabilirim.

torkulu
29-04-2013, 23:54
arkadaşlar tohumdan goji berry yetiştiriyorum , şu an 12 cm kadar oldu. ancak yaprakları buruşuk gibi geliyor, bu bir hastalıkmı acaba ?
hergün su veriyorum , toprak nemli kalıyor , 5-6 saat güneş görüyor.

Ozlem A
01-05-2013, 17:02
Ben Nisan ayı başında Makro markette kuruyemişçinin ikram ettiği goji çekirdeklerini çimlendirdim ama 2 cm boyunu geçemediler. Pek zayıf görünüyorlar. Acaba bu sıralar şaşırtmam ya da dışarı almam mı gerekir?

torkulu
03-05-2013, 20:04
Ben Nisan ayı başında Makro markette kuruyemişçinin ikram ettiği goji çekirdeklerini çimlendirdim ama 2 cm boyunu geçemediler. Pek zayıf görünüyorlar. Acaba bu sıralar şaşırtmam ya da dışarı almam mı gerekir?

sn ozlem a , bildiğim kadarıyla boyu 20-30 cm olmadan dışarı almayın derim. bendeki önce küçük saksıdaydı dediğiniz gibi bir süre boyu kısa kaldı, sonradan uzamaya başladı. ama o sürede kökleri saksıyı doldurmuştu. güneşli bir yere koyun , normal bir sulama ile boy atar bir süre sonra. o zaman esas saksısına alın.

Ozlem A
13-06-2013, 13:43
İçerde tek tek ekip süper dikkatle baktığım gojiler kurudu ama elime yapışan tohumları attığım dışarıdaki saksıdan bir goji çıktı. Yanında 3 ağaç fidesi daha var.. Bunu artık ayırmak lazım herhalde.

limon_sever
13-06-2013, 14:49
İçerde tek tek ekip süper dikkatle baktığım gojiler kurudu ama elime yapışan tohumları attığım dışarıdaki saksıdan bir goji çıktı. Yanında 3 ağaç fidesi daha var.. Bunu artık ayırmak lazım herhalde.

Sayın Ozlem A,

Eklediğiniz fotoya ben daire çizdim, daire içindekiler gojiye daha çok benziyor.

417194

denizinkizi
13-06-2013, 15:39
ben de de gojy berry tohumu var ektim ama hiç bir şey çıkmadı.bu gojjy tohumunu kaç günde bir sulamalı.

selim_50
13-06-2013, 15:56
sayın Ozlem A. saksıdaki büyük fide kesinlikle goji değil

Ozlem A
14-06-2013, 09:23
Sayın limonsever ve selim_50 diğer fideler at kestanesi, fındık ve erik, elime ne geçerse ekitiğimden böyle garip aranjmanlar oluyor :)

Goji tohumlarını bu saksıya öylesine atmıştım diğer fidelerin dibine, tesadüf ayrı kaplara ektiğim tohumlar yeşerdikten kısa süre sonra öldü, buradaki yaşadı..

Şimdi burada at kestanesinin dibindeki gojiyi ayırmazsam kaybederim diye korkuyorum, boyu 15 cm kadar oldu.

selim_50
14-06-2013, 10:09
plastik bardaklara aktarabilirsiniz

M.Fıstık
14-06-2013, 10:42
gojiberry tohumu ve fidanı temin etmek isteyenler goji_berry1@hotmail.com a mail atarlarsa kargo ücreti karşılığında tohum ve fidanı gönderebiliriz.şu an hobi amaçlı üretiyoruz.önce küçük bir alana diktik ama sonra yere dökülen tohumlar nedeniyle büyük bir alana yayıldı.

bu mesajı yazalı uzun bir süre olmuş , hala goji berry tohum ve fidanı yolluyor musunuz ?

yarenimex
14-06-2013, 11:31
Sayın limonsever ve selim_50 diğer fideler at kestanesi, fındık ve erik, elime ne geçerse ekitiğimden böyle garip aranjmanlar oluyor :)

Goji tohumlarını bu saksıya öylesine atmıştım diğer fidelerin dibine, tesadüf ayrı kaplara ektiğim tohumlar yeşerdikten kısa süre sonra öldü, buradaki yaşadı..

Şimdi burada at kestanesinin dibindeki gojiyi ayırmazsam kaybederim diye korkuyorum, boyu 15 cm kadar oldu.

Sayın Özlem A, evet daire içindeki fideleriniz goji.. Zaman geçirmeden ayırın derim. Saksınızı bolca suladıktan sonra bir çay kaşığı yardımıyla teker teker pet bardaklara alabilirsiniz..Pet bardaklarda gerçek yapraklarını çıkardıktan sonra bir kaç gün bol ışık alan ancak direkt güneş almayan bir yerde dışarda tutarak dış ortama alıştırın. Bir kaç gün sonra da günde bir kaç saat akşam veya sabah güneşi alsınlar.. İki üç gün sonra da büyük poşetlere veya kalıcı yerlerine dikerek devamlı güneş almalarını sağlayın. Kısa zamanda boylandıklarını göreceksiniz. Hızlı büyüdükleri için yanlarına destek çubuğu dikmeyi de ihmal etmeyin ki düzgün bir gövde yapısı oluşsun.. Kolay gelsin..

Ozlem A
14-06-2013, 12:52
Sayın yarenimex, çok teşekkür ederim ayrıntılı cevabınıza. Şu anda fideler balkonda direkt güneş almayan bir noktada duruyor. Bu durumda direkt sürekli duracağı saksıya alabilir miyim?

yarenimex
14-06-2013, 21:10
Sayın yarenimex, çok teşekkür ederim ayrıntılı cevabınıza. Şu anda fideler balkonda direkt güneş almayan bir noktada duruyor. Bu durumda direkt sürekli duracağı saksıya alabilir miyim?

Demek ki dış ortama alışmış durumda fideleriniz..Çekinmeden kalıcı yerlerine dikebilirsiniz..Ancak saksıda büyütmeyi düşünüyorsanız saksınızı mümkün olduğunca büyükçe tutmanızda yarar var..

yigitgoktug
22-06-2013, 04:48
sizce narenciyenin bolca yetiştiği dalaman bölgesinde bu ürünün ticari amaçlı üretimi yapılır mı ? pazar sorunu olacağını düşünmekle birlikte, gerekli mali yatırım miktarı, süre ve emek düşündüğümde "neden olmasın,olur" diye bir düşünceyi içimden geçiriyorum.. Tibet yükseltileri gibi soğuk iklime sahip bölgenin, bu bitkinin anayurdu olarak söylenilmesi bir nebze aklımı karıştırmış olsa da, bizdeki yaban mersini ile akrabalığının tartışma götürmediğini düşünüyorum. Ege ve akdeniz bölgesinde yaban mersini nin doğal ortamda dahi kolayca yetiştiği göz önüne alınır ise bu bitkinin tarla formunda yetişmemesi (verimli, ticari anlamda gelir getirecek şekilde yetişmemesi) için bir neden yok gibi.. Elbette ki, bütün bunlar benim okuduklarım üzerine kendimce oluşturduğum basit düşünceler. Forumda yüksek tecrübeye sahip olan arkadaşlarımızın varlığı ve sorumun cevaplanması konusunda her türlü yardımı esirgemeyecekleri düşüncesi, beni burada yazmaya itti.. Düşüncelerinizi okumak için sabırsızlıkla bekleyeceğim
Saygılarımla

yarenimex
22-06-2013, 12:39
Sayın Yiğitgöktuğ, gojinin ticari olarak Türkiye'nin her yerinde yetiştirilebileceğini düşünüyorum. Ben yaklaşık 2000 metrekare bahçeme tohumdan kendi ürettiğim 250 adet fideyi diktim. Bulunduğum yerde rakım 825. Yazları sıcak ve kurak, kışın bazen ılık bazen soğuk ama genellikle yağışlı..Fidanlarım bu yıl üçüncü yaşlarındalar ve 3 hazirandan bu yana günlük meyve hasatı yapıyorum, hasat da aşağı yukarı kasım başına kadar devam ediyor. O zaman donlar zaten bitkilerin uyku moduna geçmesine neden oluyor. Umarım değerlendirmelerinize katkısı olur..

yigitgoktug
22-06-2013, 21:40
Efendim, katkı kelimesi azımsanacak bir ifade olmuş. Bu tip yorumlarınız ile beni yüreklendiriyorsunuz.. Bir kaç zaman daha bekleyip diğer forumdaşlarında fikirlerini öğrenmek istiyorum. Herkes sizinle ortak ya da birbirine yakın fikir üretir ise bende yaklaşık 8 dekarlık bir arazide bu işe soyunmak istiyorum.. Neyse şimdilik kendi adıma nasip ise, hayırlısı olacak ise diyeyim..Kendimi tanıyorum bir işe balıklama dalarım sonra da zorluklarını görünce pes etmem devam ederim ancak önceden yapamadığım öngörüsüzlükler nedeniyle de burnum da sürtülür :-)... Artık genç olmadığım için geçmişteki hatalarımı tekrar etmek istemiyorum..Bu nedenle de sizler gibi konuya hakim insanlara danışma amaçlı da olsa şiddetle gereksinim duyuyorum.. Bu arada ilginize de teşekkür ediyorum.

cetiner
25-06-2013, 22:06
Sayın Yiğitgöktuğ, gojinin ticari olarak Türkiye'nin her yerinde yetiştirilebileceğini düşünüyorum. Ben yaklaşık 2000 metrekare bahçeme tohumdan kendi ürettiğim 250 adet fideyi diktim. Bulunduğum yerde rakım 825. Yazları sıcak ve kurak, kışın bazen ılık bazen soğuk ama genellikle yağışlı..Fidanlarım bu yıl üçüncü yaşlarındalar ve 3 hazirandan bu yana günlük meyve hasatı yapıyorum, hasat da aşağı yukarı kasım başına kadar devam ediyor. O zaman donlar zaten bitkilerin uyku moduna geçmesine neden oluyor. Umarım değerlendirmelerinize katkısı olur..

Sn. yarenimex benim de birkaç goji fidanım var iki yıllık bu sene nisan ortalarından beri çiçek açıp . çiçekleri dökülüyor .geçen sene meyvesini gördüğüm halde bu sene hala meyve vermemesinin sebebi ne olabilir acaba . Goji lere haftada bir defa 35 - 40 litre su veriyorum...

yarenimex
26-06-2013, 10:00
Sayın Çetiner, sorunuz ile ilgili düşüncelerimi forumun "Üzümsü meyveler" bölümünde gojibery başlığı altındaki kısımda belirttim. Umarım çözümüne katkısı olur..

yarenimex
26-06-2013, 10:06
Efendim, katkı kelimesi azımsanacak bir ifade olmuş. Bu tip yorumlarınız ile beni yüreklendiriyorsunuz.. Bir kaç zaman daha bekleyip diğer forumdaşlarında fikirlerini öğrenmek istiyorum. Herkes sizinle ortak ya da birbirine yakın fikir üretir ise bende yaklaşık 8 dekarlık bir arazide bu işe soyunmak istiyorum.. Neyse şimdilik kendi adıma nasip ise, hayırlısı olacak ise diyeyim..Kendimi tanıyorum bir işe balıklama dalarım sonra da zorluklarını görünce pes etmem devam ederim ancak önceden yapamadığım öngörüsüzlükler nedeniyle de burnum da sürtülür :-)... Artık genç olmadığım için geçmişteki hatalarımı tekrar etmek istemiyorum..Bu nedenle de sizler gibi konuya hakim insanlara danışma amaçlı da olsa şiddetle gereksinim duyuyorum.. Bu arada ilginize de teşekkür ediyorum.

Ticari goji yetiştirmedeki şimdilik görebildiğim en büyük zorluk iş gücü ve kurutma problemi..Çünkü günlük olmasa bile en azindan haftada iki kere mutlaka toplanması gerekiyor ve taze meyvenin dayanıklı olmaması nedeniyle ya hemen işlenmesi ya da kurutulması gerekiyor. Bu hususları da baştan planlayarak ve hazırlanarak işe başlamanızda fayda var Sayın Yiğitgöktuğ..

Ozlem A
27-06-2013, 19:06
:oGojiberry mi toprak yokluğundan ancak dün ayrı saksıya alabildim, cansuyundan sonra bu sabah biraz da enzimli su verdim. Şu anda durum pek parlak görünmüyor. Narin bir meyve olduğundan toparlanırsa sürpriz olur gibi geliyor..

yarenimex
28-06-2013, 08:31
Sayın ÖzlemA, goji yaşama isteği çok yüksek bir bitki..Hemen ümitsizliğe kapılmayın, sadece toplanasıya kadar bol ışıklı ancak gölge bir yerde tutun. Canlanma başlayınca da doğrudan güneş alacağı yere alabilirsiniz. Bir de destek çubuğuna bağlarsanız yakında sizi sevindirecektir..

hasoli
07-04-2014, 21:46
[QUOTE=yarenimex;1172751]Sayın Yiğitgöktuğ, gojinin ticari olarak Türkiye'nin her yerinde yetiştirilebileceğini düşünüyorum. Ben yaklaşık 2000 metrekare bahçeme tohumdan kendi ürettiğim 250 adet fideyi diktim. Bulunduğum yerde rakım 825. Yazları sıcak ve kurak, kışın bazen ılık bazen soğuk ama genellikle yağışlı..Fidanlarım bu yıl üçüncü yaşlarındalar ve 3 hazirandan bu yana günlük meyve hasatı yapıyorum, hasat da aşağı yukarı kasım başına kadar devam ediyor. O zaman donlar zaten bitkilerin uyku moduna geçmesine neden oluyor. Umarım değerlendirmelerinize katkısı olur..[/QUOT

merhaba arkadaşlar. ben de sizin gibi 2 dönüme dikim yapmak istiyorum. sizin tecrübeleriniz bizim için çok önemli paylaşırsanız çok memnun oluruz.

In God We Trust
26-07-2014, 03:43
Merhaba acaba bu zamandan sonra gojiberry çiçek açar mı?

muratcolak55
26-07-2014, 08:15
tohum paylasimi varmi

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

yarenimex
26-07-2014, 08:16
Merhaba acaba bu zamandan sonra gojiberry çiçek açar mı?

Denizli'de Ekim'in son haftasına kadar çiçeklenme devam ediyor. Şu anda gojilerimin üstünde tomurcuk, çiçek, ham meyve ve olgun meyve hepsi aynı anda mevcut. Gojiniz saksıdaysa bahçeye ( bahçeniz varsa elbette ) bol güneş alan bir yere dikin. Bahçeye dikme olanağınız yoksa saksısı büyükçe olmalı ve mümkün olduğunca çok güneş alan bir yerde durmalı.. Kısa zamanda çiçeklenme yapacaktır..

Arif başyiğit
09-11-2014, 01:25
Denemek için almıştım 10 adet fide Aynısı bende de oldu çiçek açtılar çiçekler döküldü insallah yeniye görürüz meyvesi ni

atmaca01
20-11-2014, 10:51
arkadaşlar elimde 30-40 kadar goji berry fidesi var niğde ye yolu düşene verebilirim

sonkez
20-11-2014, 15:15
Bir tanesini istesem ptt kargo ile göndermeniz mümkünmü..:mad:

Kayahann
20-11-2014, 18:54
kargoyla gönderirseniz ben de isterim :)

YeniBON
20-11-2014, 19:20
Bir tanesini istesem ptt kargo ile göndermeniz mümkünmü..:mad:

Bir tane meyve vermesi açısından yetersiz. En az iki tane tozlaşma açısından uygun olur.

atmaca01
22-11-2014, 21:06
Arkadaşlar ücret falan istemiyorum kargoyla uğraşacak zamanim yok

sonkez
23-11-2014, 20:07
Canın sağ olsun..

atmaca01
26-11-2014, 19:29
Aslında üretmek çok kolay bir arkadasimdan 5-6 tane meyvesini aldim içinden 20-30 çekirdek cikiyor 3gün suyun içinde islattim çiçek topragina ektim mayis ayında bahçeye aktardim çoğunu ese dosta dagittim ayni yil meyve vermedi ama bu yil epey yedim biraz arsiz 6 adet dikmistim köklerden 52 adet sürgün verdi bilgilerinize

sapinuva
26-11-2014, 20:08
Bildiğim kadarıyla çeliklerden de çoğaltılabiliyor.Bir arkadaşım bana verdi.diktim aynı sene meyvesini de yemek nasip oldu.gerçekten hoşuma gitti.Çoğaltmayı düşünüyorum.

Feragnesim
17-02-2015, 10:13
Merhaba arkadaşlar Gojibery tohumu arıyorum ama bilen ya da satan varmı

saffetxyz
11-03-2015, 14:11
googlede arat site çok yalnız fazla alma yetiştirilmesi çok kolay dalı kesip toprağa koysan gene çıkıyor ilk sene çok küçük meyveleri oluyor onların çekirdeğini toprağa koy hemen çıkıyor

fiko59fiko
17-03-2015, 07:59
Bendede goji fidesi vardı ama evde **** bahçede yetiştirmek çok zor goji bitkisi yüksek rakimli yerlerde oluyormuş ben çok ugrastim yetiştirmek için ama olmadi arkadaslar

evandevan5
17-03-2015, 09:16
GOJİ BERRY tohumları cok yumuşak eğip bükülebiliyor.

MeyveliTepe
17-03-2015, 11:42
GOJİ BERRY tohumları cok yumuşak eğip bükülebiliyor.

Tohumlar çok küçüktür ve eğilip bükülmez. Siz kurutulmuş meyvesini kastediyorsunuz sanırım. Öyle ise, tohumlar meyvenin içinde ve her bir meyvede onlarca tohum olabiliyor.

aydemiraydın
20-08-2015, 10:42
yaklaşık 5 yıl evvel goji pek bilinmiyordu. firmanın birinden tohum alıp ürettim. bi kısmını tanıdıklara dağıtıp diğerlerini kendime ayırdım. bu fidanlar şimdi ağaç oldu. bunlardan bir tanesi çok verimli ve çok iri meyve veriyor. aynı özellikte gojiler edinmek için tohumdanmı yoksa çeliktenmi çoğaltayım. goji bitkisinde aşı yöntemi kullanılıyormu.

MeyveliTepe
20-08-2015, 11:35
yaklaşık 5 yıl evvel goji pek bilinmiyordu. firmanın birinden tohum alıp ürettim. bi kısmını tanıdıklara dağıtıp diğerlerini kendime ayırdım. bu fidanlar şimdi ağaç oldu. bunlardan bir tanesi çok verimli ve çok iri meyve veriyor. aynı özellikte gojiler edinmek için tohumdanmı yoksa çeliktenmi çoğaltayım. goji bitkisinde aşı yöntemi kullanılıyormu.

Çelikten üretin

rençber02
27-09-2015, 15:45
http://i.hizliresim.com/7bO76l.jpg (https://hizliresim.com/7bO76l)

Bu da benim ikisinden birisi goji berry olmasini umdugum filizlerim/ otlarim :) sizce bunlar goji midir?
Ben tohumlari meyvelerinden ayirdim sonra da arka bahcemden aldigim topraga yarim kurek inek gubresi kattim sonra gordugunuz 3 kiloluk yogurt kabina karistirip suyla oturttum sonra da yaklasik 30 tohum ektim. 5-6 gun sonra bi kac filiz mi yoksa ot mu oldugunu anlayamadigim seylet cikti iki cesit ot var burada sizce filiz mi yoksa yabani ot mu?

Portakal06
26-10-2015, 09:20
http://i.hizliresim.com/7bO76l.jpg (https://hizliresim.com/7bO76l)

Bu da benim ikisinden birisi goji berry olmasini umdugum filizlerim/ otlarim :) sizce bunlar goji midir?
Ben tohumlari meyvelerinden ayirdim sonra da arka bahcemden aldigim topraga yarim kurek inek gubresi kattim sonra gordugunuz 3 kiloluk yogurt kabina karistirip suyla oturttum sonra da yaklasik 30 tohum ektim. 5-6 gun sonra bi kac filiz mi yoksa ot mu oldugunu anlayamadigim seylet cikti iki cesit ot var burada sizce filiz mi yoksa yabani ot mu?

Bunlar Goji değil. Biraz daha beklerseniz daha ince uzun yapraklı filizleri göreceksiniz.

Portakal06
26-10-2015, 09:28
Ben Goji Berry'nin kurusunu aldım yiyorum. Ağzıma gelen çekirdekleri çıkarıp toprağa ektim, neredeyse hepsi 15 gün içerisinde filizlendi. Ama ilk yapraklarını verdikten sonra büyümesi durdu. Birkaç tanesini şaşırtma yaptım. Onlardan birkaçı öldü ama birkaç tanesi hala ayakta. Resimleri daha sonra yükleyeceğim.

aydemiraydın
26-10-2015, 12:39
Ben Goji Berry'nin kurusunu aldım yiyorum. Ağzıma gelen çekirdekleri çıkarıp toprağa ektim, neredeyse hepsi 15 gün içerisinde filizlendi. Ama ilk yapraklarını verdikten sonra büyümesi durdu. Birkaç tanesini şaşırtma yaptım. Onlardan birkaçı öldü ama birkaç tanesi hala ayakta. Resimleri daha sonra yükleyeceğim.

hayvan gübresi ağır gelmiştir. torfta çimlenirse sorun olmuyor.

nuriaykut
26-01-2016, 12:49
Merhaba hocam,

ben aktardan almış olduğum goji berry meyvelerini suda belli bir süre beklettikten sonra tohumlarını almak sureti ile pet bardak içine ekimini yaptım yaklaşık 10 gün gibi sürede çıktı 1 cm kadar oldu fakat sonrasında boyun eğdi ve kaybolmaya başladılar. Bulunduğu ortam oda içi gündüzleri gün ışığı alıyor. Nedeni ne olmuş olabilir.

Kolay gelsin.

Doğal Şifa Rehberi (http://dogalsifarehberi.com/)

aydemiraydın
26-01-2016, 14:48
Merhaba hocam,

ben aktardan almış olduğum goji berry meyvelerini suda belli bir süre beklettikten sonra tohumlarını almak sureti ile pet bardak içine ekimini yaptım yaklaşık 10 gün gibi sürede çıktı 1 cm kadar oldu fakat sonrasında boyun eğdi ve kaybolmaya başladılar. Bulunduğu ortam oda içi gündüzleri gün ışığı alıyor. Nedeni ne olmuş olabilir.

Kolay gelsin.

aşırı sulanmaktan toprakta mantar hastalığı oluşmuştur. fideliklerde çok karşılaşıyoruz.

keyik
31-01-2016, 15:58
Gojiberry diye 6 adet çıplak kök fide aldım(emin değilim tabii)Bunun dikimi bakımı budaması hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım talep ediyorum..

potemkin
06-02-2016, 22:03
2 haftalık

doğa64
08-02-2016, 13:58
*** arkadaşlar...

19.01.2016 tarihinde tohumdan ekmiş olduğum goji berry fidanlarımı ne zaman şaşırtma yaparak saksılara almam gerekiyor acaba. Yardımlarınızı bekliyorum...

yarenimex
18-03-2016, 13:41
*** arkadaşlar...

19.01.2016 tarihinde tohumdan ekmiş olduğum goji berry fidanlarımı ne zaman şaşırtma yaparak saksılara almam gerekiyor acaba. Yardımlarınızı bekliyorum...

Sayın Doğa64,

Fidecikleriniz biraz ışıksız kalmışlar,şaşırtmak için de vakit kaybetmeyin. Fideciklerinizi suladıktan bir saat kadar sonra bir çay kaşığı yardımıyla şaşırtabilirsiniz. Şaşırttığınız fideciklerinizi aydınlık ama fidelerinizin direkt Güneş ışığı almayacakları ılık bir ortamda tutun bir süre. Gerçek yapraklarını vermelerini müteakip (5/6 yaprak ve 10 cm kadar boylanınca) dış ortama ve Güneş'e alıştırmaya başlayabilirsiniz. Kolay gelsin..

Bayram18
16-04-2016, 07:58
Merhaba arkadaşlar yaklaşık bir hafta önce tohumdan ektiğim goji berileri 2 yaprak oldu ayırmam mı gerekiyor fotografını aşagıya ekleyeceğim.

aydemiraydın
16-04-2016, 08:55
Merhaba arkadaşlar yaklaşık bir hafta önce tohumdan ektiğim goji berileri 2 yaprak oldu ayırmam mı gerekiyor fotografını aşagıya ekleyeceğim.

bir üst yazıda cevabı var.

Bayram18
19-04-2016, 11:02
Merhaba arkadaşlar Goji Berry çimlendirme kabında 2 farklı şeyler çıktı . İkiside gojı berry olma ihtimali var mıdır? 1. ve 2. diye ok işaretiyle işaretledim.

acemi89
19-04-2016, 12:20
merhaba
ben yeniyim
NQ1 ve damaye cinsi arasında ki fark nedir ? hangisini tercih etmeliyiz

müstakil evin bahçeye ve köy bahçesine ekeceğiz yanlız...

b,z,m bahçe de büyük ağaçlar var biraz gölge de kalacak sıkıntı olur mu ? (yerimiz küçük
diğer bahçe tepede ve gayet heryerinden güneş alacak

3 er fidan olarak dikeceğiz öneriniz var mıdır?
ticari amaçla değil bahçemizden toplayıp yemek için ekeceğiz...

ilkertilki
02-05-2016, 22:37
Merhaba ben Kahramanmaraş elbistanda bu bitkinin bahçesini kurmayı düşünüyorum( 50 dönüm kadar )fakat bazı problemlerim var size danışmak istedim;
Benim asıl üzerinde durduğum konu şu aralar bu işin işçiliği.Şu anda köyde bu işle ilgilenecek güvenilir birisini bulamıyorum ya da çok fazla maaşa bulabiliyorum.Ben de şu anda istanbulda bir özel şirkette çalışıyorum dolayısıyla köyde durma şansım yok.Fakat 15 günde bir gidip 2 gün kalıp,kuracagım bahçeyi kontrol edebilirim( 50 dönüm düşünüyorum).Yani ayda 4 gün kadar.Sulama sistemini damla sulama yapacagım,sanırım işçiliği en az bu.Toplama ve kurutma işçiliklerinde 4 ay babam ilgilenecek problem yok.Budamayı da hallederim.Sorum şu:
1-)Bu bitkinin hergün gün günlük bakımını yapacak birisinin olması şartmı( vişne,elma,kayısı vb. gibi)?
2-)Ayda 3-4 gün kontrol etsem ne gibi riskleri göze almam gerekir(mümkünmü en azından)?
3-)İşiçilği nasıl en aza indiririm?(Tohum ekmekten tutunda ağaç %100 verime geçinceye kadar)
Teşekkürler..

yarenimex
04-05-2016, 12:00
Merhaba ben Kahramanmaraş elbistanda bu bitkinin bahçesini kurmayı düşünüyorum( 50 dönüm kadar )fakat bazı problemlerim var size danışmak istedim;
Benim asıl üzerinde durduğum konu şu aralar bu işin işçiliği.Şu anda köyde bu işle ilgilenecek güvenilir birisini bulamıyorum ya da çok fazla maaşa bulabiliyorum.Ben de şu anda istanbulda bir özel şirkette çalışıyorum dolayısıyla köyde durma şansım yok.Fakat 15 günde bir gidip 2 gün kalıp,kuracagım bahçeyi kontrol edebilirim( 50 dönüm düşünüyorum).Yani ayda 4 gün kadar.Sulama sistemini damla sulama yapacagım,sanırım işçiliği en az bu.Toplama ve kurutma işçiliklerinde 4 ay babam ilgilenecek problem yok.Budamayı da hallederim.Sorum şu:
1-)Bu bitkinin hergün gün günlük bakımını yapacak birisinin olması şartmı( vişne,elma,kayısı vb. gibi)?
2-)Ayda 3-4 gün kontrol etsem ne gibi riskleri göze almam gerekir(mümkünmü en azından)?
3-)İşiçilği nasıl en aza indiririm?(Tohum ekmekten tutunda ağaç %100 verime geçinceye kadar)
Teşekkürler..

Sayın ilkertilki, goji bahçenizi ve sulama sisteminizi tesis ettikten sonra karşılaşacağınız en büyük sorun toplama ve kurutma işçiliğiniz olacaktır.Çünkü meyveler günlük olarak **** günaşırı toplanmak zorunda. Bu da önemli bir işgücü istiyor. Meyvenin taze olarak değerlendirilmesi ve hele de sizin düşündüğünüz boyutta bir bahçeden gelecek taze meyvenin değerlendirilmesi henüz pek kolay değil. o yüzden mutlaka kurutmanız gerekecek. Gojinin pek zararlısı hastalığı yok, en büyük zararlısı kuşlar. O boyutta bir bahçeyi ticari olarak tohumdan üretim fidanlarla kurmanız pek doğru gelmiyor bana. Çünkü tohumdan yetiştireceğiniz fidanların homojen bir meyve standardı olmaz. Yani kimisi uzun, kimisi tombul,kimisi küçücük,kimisi iri olacaktır. Bu durumu göz önüne almanızı,hem zaman kazanmanız hem de yatırım maliyetleriniz açısından,öneririm. Diğer sorunlarınızı çözerseniz işlerin organizasyonu anlamında haftasonu ziyaretleriniz ve kontrolleriniz yeterli olabilir diye düşünüyorum. Kolaylıklar ve bereketli bir bahçeniz olmasını dilerim..

Kozanli
14-07-2016, 06:26
arkadaşlar elimde 30-40 kadar goji berry fidesi var niğde ye yolu düşene verebilirim

Araştırmaya göre Niğde en fazla güneş alan bölge.
Gojiberi vatanı olabilir ülkemizde...

atmaca01
10-08-2016, 13:36
arkadaşlar goji berry'de aşıya gerek yok tohumu aynı meyvesini veriyor, tohmu çiçek toprağına ekin sert güneş altında tutmadan az sulamak şartıyla istediğiniz kadar üretebilirsiniz ben niğdede mart ortalarında toprağa aktardım şimdide sürgünlerine baş edemiyorum çok arsız bir büyümesi var.Budamasını bir arkadaşım merak etmiş bildiğimiz şemsiye şeklinde budanırsa iyi olur naçizane benim düşüncelerim herkese kolay gelsin

Mahsunylmaz
09-11-2016, 10:55
Nerden bulabilirim bu tohumu

aydemiraydın
09-11-2016, 10:59
Nerden bulabilirim bu tohumu

internetten tohumunu satan var. aktarlarda meyvesinden tohum alabilirsin.

mhmet_do
15-03-2017, 14:29
Merhaba,
Satın aldığım birkaç gojiberry fidanından bir dal kırılmıştı ve ben de bunu suya koyup deneyim istedim. Bahar gelince suya koyduğum dal yaprak çıkarmaya başladı. Ancak hiç kök çıkartmadı. Ben de alıp küçük ve derin bir saksıya koydum ve bol su vererek dalı bir önceki ortamına yakın hale getirmeye çalıştım.Ayrıca 5 litrelik pet şişeyi kesip sera etkisi yapmaya çalıştım. Tabi bu düzeneğin hepsi evin içinde oda sıcaklığında. Sizce son pet fazla mı olmuş ya da o çubuğun köklenmesi için herhangi bir öneriniz olur mu ?

B_1
22-03-2017, 16:43
Arkadaşlar aktardan aldığımız kurutulmuş gojiberry meyvesinin çekirdekleri tohum olarak kullanılırmı ??

mustafa_myb
22-03-2017, 19:36
arkadaşlar aktardan aldığımız kurutulmuş gojiberry meyvesinin çekirdekleri tohum olarak kullanılırmı ??

evet hobi amaçlı kullanabilirsiniz. Zaten yukarıda cevabını sn. Aydemiraydın bey vermiş.

B_1
22-03-2017, 22:14
Sağolun yarın deneyeceğim

Trakyalı39
22-03-2017, 22:16
Arkadaşlar aktardan aldığımız kurutulmuş gojiberry meyvesinin çekirdekleri tohum olarak kullanılırmı ??

B 1 benim bahçemde var ve çok fazla sürgün veriyor sürgünlerin hepsini verdiğimi sanıyordum ama bir tanesi gözümden kaçmış Kırklareli'ne yolunuz düşerse size verebilirim

B_1
23-03-2017, 11:15
Sayın Trakyalı39 çok teşekkür ederim öncelikle ben Uzunköprü de oturuyorum ve pek seyahat edemiyorum fakat bana kargo ile yollayabilirmisiniz ben kargonun ücretini öderim çok sağolun tekrardan

muratcolak
28-05-2017, 15:38
Kaliteli tohum önereceğiniz bir yer varmıdır

tarku
28-05-2017, 15:49
Kaliteli tohum önereceğiniz bir yer varmıdır

Gojiberry Organik, Organik Kurt Üzümü (http://www.gojiberryorganik.com/index.php?s=icerik-kategori&id=16)

muratcolak
28-05-2017, 17:07
Gojiberry Organik, Organik Kurt Üzümü (http://www.gojiberryorganik.com/index.php?s=icerik-kategori&id=16)

Siteden inceledim.Cok fazla sayida tohum almamiz gerekiyor.Bizizmki hobi tarzi oldugu icin maximum 50 tohum alsak yeterli.

Birde her turnunun faydali olmadigina dair bir sey okudum.yaklasik 80 turden 16 si faydaliymis.Biz bunu nasil ayirt edecegiz.

tarku
28-05-2017, 17:14
Siteden inceledim.Cok fazla sayida tohum almamiz gerekiyor.Bizizmki hobi tarzi oldugu icin maximum 50 tohum alsak yeterli.

Birde her turnunun faydali olmadigina dair bir sey okudum.yaklasik 80 turden 16 si faydaliymis.Biz bunu nasil ayirt edecegiz.

Siteye maille veya telefonla ulaşıp, perakende satış olup, olmadığını sorabilirsiniz. Az miktarda yetiştirecekseniz, fide satışları da var. 1 sene kazanmış olursunuz.

muratcolak
29-05-2017, 05:55
Siteye maille veya telefonla ulaşıp, perakende satış olup, olmadığını sorabilirsiniz. Az miktarda yetiştirecekseniz, fide satışları da var. 1 sene kazanmış olursunuz.

Haklisiniz.Yalniz zaten 5 fidan aldim diktim bu nisanda. Amacim kendim ugeasip tohumdan yetistirmek.Daha zevkli geliyor.Bu yuzden kaliteli tohum aramaktayim.

tarku
31-05-2017, 18:33
Kuruyemişçilerden meyve alıp, içinden çıkan tohumlardan fidan yetiştirecek olanlar için bir bilgi;
NQ1 Cinsi Bu cins şu ana kadar en yaygın olarak kullanılan ve goji berry ‘i ticari olarak düşünenlerin aradğı türdür. Melezleme yoluyla geliştirilmiş bir cinstir. Hastalıklara karşı dayanımlıdır. Erken verime yatar. Dikenleri azaltılmıştır. Meyveleri orta büyüklükte ve su oranı normaldır.
Verimi ağaç başına 8 kğ. Civarındadır.Taç yaprakları meyvenin kenarında barbaryumda olduğu gibi iki tanedir.
Yaprakları koyu yeşildir.
Hızlı büyüme ve gelişme özelliğine sahiptir.

Nq7 cinsi Nq1 ile özellikleri benzerlik gösterir. Onun bir üst versiyonudur. NQ1 e göre %34 dolayında daha fazla ürün verir.Meyveleri ondan biraz daha büyüktür. Günümüzde kurulan modern goji berry bahçeleri bu cinslerden kurulmaktadır.
Hibrit özelliğine sahiptir

"Meyveden çıkan çekirdekleri çimlendirdim neden meyve vermiyor?" şeklindeki sorulara cevap olabilir.

Alıntı: Goji Berry Cinsleri ve Özellikleri - Siyah Goji Berry Özellikleri (http://gojiberryfidanligi.com/goji-berry-cinsleri-ve-ozellikleri/)

muratcolak
01-06-2017, 02:24
20 tohum aldim bir siteden ancak her goji tohumundan cikan fide benzer kalitemidir

tarku
01-06-2017, 08:17
20 tohum aldim bir siteden ancak her goji tohumundan cikan fide benzer kalitemidir

Goji, aslen yabani bir bitki. Her Bitkiden ürün alırsınız ancak yukarıda alıntı yaptığım yazıda göründüğü gibi bol ürün veren çeşitleri hibrit olanlar. Hibrit bir bitkinin verdiği meyveden alınan tohumlar aynı özellikleri taşımaz. Ülke de yeni bir meyve olduğu için, kolay para kazanmak için insanları aldatanlar çıkacaktır. en garantili üretme şekli; Verimli bir fidan bulup, çelikle üretim.

muratcolak
01-06-2017, 08:33
Tesekkurler ....veriimli fidan da da alisveris te ayni kandirilmaya ugrayabilirz.Bildik birvyer olmali ozaman

KAPTANzst
01-06-2017, 08:34
Tohum satın almayın bence. Aktarlarda satılan kurutulmuş goji meyvesi alıp ondan üretin. Çünkü o meyveler ekonomik olanlardan ve kaliteli ağaçlardan alınan meyvelerdir. Ben seneler önce son çare o yolu denedim. Bahçemde 7 ağaç var Ağaç diyorum çünkü 5 metreyi geçtiler Teller vasıtasıyla ayakta duruyorlar. Her zamanda altlarında fide çıkıyor dökülen meyvelerden. Kuşlar çok yiyor. Tek zararlı onlar :D Alçak dallara da tavuklar musallat oldu. 1 Metreye kadar torun. Geri ne kalırsa benim :D

tarku
01-06-2017, 17:38
Maalesef yeni bir ürün olduğu için sertifikasyon sistemi oturana kadar üç kağıtçılar çıkacaktır. 173. mesajda verdiğim linkteki firmadan 12 kırmızı, 12 siyah fide siparişi verdim. Yarın elime ulaşacağını tahmin ediyorum. Aylardır araştırıyorum ve en güvenilir site olarak orasını buldum. Üretim yapanların üniversite bağlantılı olmalarının bunda katkısı oldu. Abartılı yorumlar yapmıyorlar. Bazı sitelerde 20-30 kilo meyve alımından bahsediliyor. Bitkinin büyüklüğünü ve meyvelerin gramajını düşününce, böyle yorumlar insanları kandırmak için yapılıyor gibi geliyor.

tarku
01-06-2017, 17:43
Tohum satın almayın bence. Aktarlarda satılan kurutulmuş goji meyvesi alıp ondan üretin. Çünkü o meyveler ekonomik olanlardan ve kaliteli ağaçlardan alınan meyvelerdir. Ben seneler önce son çare o yolu denedim. Bahçemde 7 ağaç var Ağaç diyorum çünkü 5 metreyi geçtiler Teller vasıtasıyla ayakta duruyorlar. Her zamanda altlarında fide çıkıyor dökülen meyvelerden. Kuşlar çok yiyor. Tek zararlı onlar :D Alçak dallara da tavuklar musallat oldu. 1 Metreye kadar torun. Geri ne kalırsa benim :D
Aktardan aldığını meyvenin kaliteli bir fidandan üretildiğini varsayalım. Melezleme yoluyla elde edilen bir fidandan aldığınız meyvenin tohumları, aynı fidanı oluşturabilir mi? İlk bir kaç yıl hangi fidan iyi, hangisi yabani bunu bilemez, ancak fidan tam olarak meyveye yattığında bu ortaya çıkar ki, kaybolan yıllar demek bu da. Bir fidanı ucuz olarak elde ettiğimizi düşünürken, bunun için harcadığımız zamanı ve emeği hesaba katmıyoruz maalesef. Kaybedilen zamanın bedelini ödeyebilecek para henüz basılmadı.

muratcolak
01-06-2017, 20:39
Aktardan aldığını meyvenin kaliteli bir fidandan üretildiğini varsayalım. Melezleme yoluyla elde edilen bir fidandan aldığınız meyvenin tohumları, aynı fidanı oluşturabilir mi? İlk bir kaç yıl hangi fidan iyi, hangisi yabani bunu bilemez, ancak fidan tam olarak meyveye yattığında bu ortaya çıkar ki, kaybolan yıllar demek bu da. Bir fidanı ucuz olarak elde ettiğimizi düşünürken, bunun için harcadığımız zamanı ve emeği hesaba katmıyoruz maalesef. Kaybedilen zamanın bedelini ödeyebilecek para henüz basılmadı.
Fidan 5 tane aldim zaten.Tohundan uretme istegim sadece kendi hevesim icin.Tohumla uretme islemleriyle ugrasnayi seviyiruz.Aldigim fidslerde daha goji vermedigi icin buardan tohum alamadim.Kaliteli fide onersi olirsa fide ariyorum zaten..Oneri saticilara acigim

KAPTANzst
02-06-2017, 17:36
Tohumdan üretimle alınan fidenin büyümesi açısından kayıp olmaz. Bu bitki kazık kökü olan bir bitki. Fidelerin kazık kökleri kesilmiş olduğundan gelişme yavaş oluyor.
Bu bilgiyi göz önüne alarak deneme de yapabilirsiniz.
5 metrelik ağaçtan toplam yarım kilo meyve anca olur. Belki kuşlardan ben yanlış görüyorum ama 2 kiloyu imkansız geçmez.

tarku
02-06-2017, 17:50
Tohumdan üretimle alınan fidenin büyümesi açısından kayıp olmaz. Bu bitki kazık kökü olan bir bitki. Fidelerin kazık kökleri kesilmiş olduğundan gelişme yavaş oluyor.
Bu bilgiyi göz önüne alarak deneme de yapabilirsiniz.
5 metrelik ağaçtan toplam yarım kilo meyve anca olur. Belki kuşlardan ben yanlış görüyorum ama 2 kiloyu imkansız geçmez.

Kazık köklerin kesildiğini nereden okudunuz? Fidanlar zaten tüpte yetiştiriliyor, kök kesmenin neden gerektiğini anlayamadım.
Verim açısından muhtelif bilgi var. Benim fidan aldığım yer en gerçekçi bilgileri vermiş. Yüksek verim söyleyip, insanları büyük beklenti altına sokmanın anlamı yok. Fidan aldığım siteyi tercih etmemin bir sebebi de afaki miktarlar değil, gerçekçi miktarları belirtmişler. 10 yaşından sonra 10 kilo yaş meyve diye söyleniyor. 10 yaşında artık ağaç olmuş bir bitkiden, budamanın iyi yapılmasıyla bu miktar uçuk değil.

Bu bitki nasıl 5 metre oluyor? Budama önerilerinde en fazla 2 metre boya izin verilmesi tepenin sürekli kesilmesi öneriliyor. Çin sitelerinde kalın gövdeli ağaçlar var, insan boyundan yüksek değil.

muratcolak
12-07-2017, 21:02
Urettigimiz fidelrin ilk uc alma islemini kac cm uzayinca yapalalaimki govde kalnlassin

tarku
15-07-2017, 21:49
Urettigimiz fidelrin ilk uc alma islemini kac cm uzayinca yapalalaimki govde kalnlassin

Fidancının söylediği 30 cm. Duruma ve fidana göre değişir herhalde. İlk aldığım fidanlar zaten küçüktüler, büyümelerini teşvik etmek için bir iki cm lik tepe kesimleri yaptım, 2 katı büyüdüler ama çiçekler bir türlü meyveye dönmüyor, kuruyup dökülüyor.

muratcolak
16-07-2017, 05:01
Fidancının söylediği 30 cm. Duruma ve fidana göre değişir herhalde. İlk aldığım fidanlar zaten küçüktüler, büyümelerini teşvik etmek için bir iki cm lik tepe kesimleri yaptım, 2 katı büyüdüler ama çiçekler bir türlü meyveye dönmüyor, kuruyup dökülüyor.
Su an kac yasndalar acaba..Gecenlerde bir ogrenci velisi iki resim yollamaais..Gojiler egilmis meyveden.Tatlarini begenmedkleri icin de yemiyorlarmis:).Bakim yaptiklarida yok.Biz fazla uzerine mi dusuyoruz acaba

tarku
16-07-2017, 20:47
Su an kac yasndalar acaba..Gecenlerde bir ogrenci velisi iki resim yollamaais..Gojiler egilmis meyveden.Tatlarini begenmedkleri icin de yemiyorlarmis:).Bakim yaptiklarida yok.Biz fazla uzerine mi dusuyoruz acaba
Bu sene dikim yaptım. Sakınan göze çöp batarmış misali, uğraştıkça hüsrana uğruyorum. Belki de oluruna bırakmak gerekiyor.

muratcolak
16-07-2017, 21:01
Bu sene dikim yaptım. Sakınan göze çöp batarmış misali, uğraştıkça hüsrana uğruyorum. Belki de oluruna bırakmak gerekiyor.
Bende her gun basindayim...4 tane bahcede baya biyuduler.Evde de tohimdan urettiklerim.Fazlami ilgileniyoruz acaba ..
Bahcedeki gojilere bol miktarda koyun gubresi vermstim...Gecen haftada guvercinlerimin altindan aldigim bi miktar kuru otla kariisik guvercin diskisini verdim..

muratcolak
16-07-2017, 21:02
Siznkilerin resmleri yokmuydu

muratcolak
31-07-2017, 19:41
Gojilerim ciciciklelri doktu ve meyve baglamadi.Inanin soktayim.

aydemiraydın
01-08-2017, 10:54
Gojilerim ciciciklelri doktu ve meyve baglamadi.Inanin soktayim.

ilk yıl meyve beklemeyin. diğer ağaççıklar içinde bu böyle.

Kozanli
07-11-2017, 14:36
Çok meraklıydım büyük bir bahçe yapmaya, kuzenim 15 dekarlık bir alana dikim yaptı.
Bu yıl meyvesini toplamadı dalında kuşlar yedi ve geri kalanı da kuruyup döküldü...
Nedeni ise kurtarmadı.
Toplaması çok itina istiyor...

tarku
07-11-2017, 17:54
Çok meraklıydım büyük bir bahçe yapmaya, kuzenim 15 dekarlık bir alana dikim yaptı.
Bu yıl meyvesini toplamadı dalında kuşlar yedi ve geri kalanı da kuruyup döküldü...
Nedeni ise kurtarmadı.
Toplaması çok itina istiyor...

Kurtarmadı dediğinize göre bir fiyat bilgisi almışsınız demek ki? Meyveleri kuru olarak mı, yoksa yaş olarak mı pazarlamayı düşünmüştünüz? Toptan olarak ne fiyat verildi size? Benim fidan aldığım şirket, dernek kurma çalışmaları yapıyorlardı, belki pazarlama konusunda yardımları olur. 15 dekar araziye dikim yaptığınıza göre bence dernek üyeliğine geçmeniz sizin yararınıza olabilir.
Amerikalılar bu işin de suyunu çıkarmak üzereler. Çinlilerin elle topladığı mahsulü Amerikalılar makineli hasata geçmişler. Her hafta sürekli toplamak yerine, senede 2 defa makine ile hasat yapıyorlarmış.

Kozanli
07-11-2017, 20:04
Kurtarmadı dediğinize göre bir fiyat bilgisi almışsınız demek ki? Meyveleri kuru olarak mı, yoksa yaş olarak mı pazarlamayı düşünmüştünüz? Toptan olarak ne fiyat verildi size? Benim fidan aldığım şirket, dernek kurma çalışmaları yapıyorlardı, belki pazarlama konusunda yardımları olur. 15 dekar araziye dikim yaptığınıza göre bence dernek üyeliğine geçmeniz sizin yararınıza olabilir.
Amerikalılar bu işin de suyunu çıkarmak üzereler. Çinlilerin elle topladığı mahsulü Amerikalılar makineli hasata geçmişler. Her hafta sürekli toplamak yerine, senede 2 defa makine ile hasat yapıyorlarmış.
Güneşe ve suya gereksinimi çok olan bir bitki.
Yeraltı suyu kullanıyor masraf.
Ağ olmazsa olmaz kuşlardan korumak gerekiyor.
Kg 20 Tl bir fiyat aldığından bahsetti, işçilik ücreti ve bakım masrafını kurtarmadığını buyüzden çekilmiş olan koruyucu ağı kaldırıp kuşlara ziyafet çektiğine şahidim...
Amerikalılar makine ile çırparak topluyor ve dolayisiyla çok daha kolay oluyor.
Dernek konusuna gelince kendisinin internet bağımlılığı yok, ilgi duyacağını sanmıyorum.
Balıkesirli bir dostum iki yıl önce 20 kadar fide dikmişti bir hafta önce bolca ürün aldığını ve hala meyve verdiğinden bahsetti.
Bu nedenle bende ticari değil sadece hobi olarak kendime yeteri kadar dikim yapmayı istiyorum...

muratcolak
07-11-2017, 20:09
ilk yıl meyve beklemeyin. diğer ağaççıklar içinde bu böyle.Havalar soguk olsada kendilerine gire cok meyve verdiler..Seneye daha fazla verirler muhtemelen.Umarim cinsi iyi turdur

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

lilpar76
09-12-2017, 12:57
Bu sabah marketten eve dönerken yol kenarında goji berri gördüm. Üzerindeki portakalımsı kırmızı meyveleri ve yatay formu dikkatimi çekti, çok hoş bir görüntüsü vardı. Hemen foroqrafını çektim araştırmak için ve hakkında bilgilendikten sonra bahçemde olması için en yakın zamanda bir iki dalını söküp dikmegi düşünüyorum.

maysan80
20-01-2018, 23:01
düzgün bahçe kurumu yapıp deneyimlerini paylaşmak isteyen olur mu acaba?

overseas
10-03-2018, 15:13
Yetiştiriciliğinde hibe desteği hakkında bilgi paylaşabilecek olan var mı? Proje şartları nelerdir? Hibeyi kimler alabiliyor? Fidan temin edebiliyorlar mı? :rolleyes:

kadir69
20-03-2018, 20:14
tohumdan üretime ilk yıl meyve verir mi acaba ?

tarku
20-03-2018, 20:33
tohumdan üretime ilk yıl meyve verir mi acaba ?

Fideler bile ilk yılında meyve vermedi. Tohumdan yetiştirmede meyve alınabileceğini sanmıyorum.

yarenimex
26-03-2018, 18:44
Tohumdan yetiştirmede meyve alınabiliyor, ancak tadımlık. Ben nisan ayında toprağa aktardığım tohumdan ürettiğim fidelerden ağustos ayında tadımlık meyve aldım. Ağustos ayından sonra da ekim sonuna kadar meyve almaya devam ettim.

AkisSoftware
16-04-2018, 09:55
Merhaba arkadaşlar. Bende tohumdan yetiştirdim 2 tane var. Şimdilik çok ufaklar. Gün ışığını çok severmi? Nelere dikkat etmemiz gerekir?

AkisSoftware
16-04-2018, 09:56
Ayrıca ilave olarak büyük saksıya dikmek mi gerekiyor? Şimdiki saksısı 5lt ama havalar ısınmadığı için toprağa ekmedim.

AkisSoftware
16-04-2018, 17:03
Tohumdan dikilen bir goji berry ne zaman meyve verir aceba?

yarenimex
28-04-2018, 22:43
Tohumdan dikilen bir goji berry ne zaman meyve verir aceba?

Nisanda toprağa aktarılan gojibery fidesi ağustos gibi meyve verir. Sulamasına ve bol güneş almasına dikkat edilmeli. Birden fazla fidan dikmek aynı yıl meyve alma şansınızı artırır

muratcolak
25-07-2018, 05:16
Eğer saksı ise çok derin olmalı..Bol su ve güneş

Zaten 2 yıldan sonra verim alırsınz.Tam olgunluk için 5 yaşhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20180725/27b90c414debbe9668983e81c2c0409d.jpg

muratcolak
25-07-2018, 05:17
Bu işi bilimsel yapan Alanya da Mehmet Dingil Beydir.

YesilSiyah
05-09-2018, 20:00
2.99 tl goji berry fidanı aldım. Elime ulaşsın sizede link atarım. NQ7 Varyetesi

soganlibitkiler
06-09-2018, 14:29
aldığım goji tohumlarını 3 4 saat suda beklettikten sonra ikisini hiç meyveden çıkartmadan gömdüm
birkaçtanesini 3 ayrı danino kutusunun altın oyup dibine pamuk ve toprak koyup içi su dolu bir çay tabağına koydum pamuktan su çekiyor. bir kısmını pamuk içine koydum(bildiğimiz pamukta fasulye olayı) bir kısmınıda bir çay tabağına diktim normal çimlendirme yapacağım bakalım hangisi tuıtacak

merhaba
goji beri cabuk filizleniyor benimkiler bu sene 2 yaşinda ve 2 metre oldular suyu seviyor güneşi seviyor kolaylıklar dilerim

TUĞRULÜNAL
12-02-2019, 02:44
Gojiberry kolay çimleniyor.Kuru meyvaları suda bekletip içinden tohumları alıyorum.Saksıya diktikten sonra üstünü delikli şeffaf yoğurt kabı ile kapatırsanız,sera etkisi yapıp serin havalarda bile çimlenme başarılı oluyor.

AkisSoftware
08-12-2019, 10:32
Arkadaşlar ben bu bitkinin tadını hiç beğenmedim. Acaba başka türlerin farklı mı diye sarı çeşitten de aldım fakat gelecek sene ancak meyvesini görebilirim.

Sizdeki çeşitlerinde mi tadı kötü? Yoksa benim taddıklarım mı hep öyle denk geldi acaba

Jezebel
26-02-2020, 04:52
Arkadaşlar ben bu bitkinin tadını hiç beğenmedim. Acaba başka türlerin farklı mı diye sarı çeşitten de aldım fakat gelecek sene ancak meyvesini görebilirim.

Sizdeki çeşitlerinde mi tadı kötü? Yoksa benim taddıklarım mı hep öyle denk geldi acaba

Taze olarak mı tükettiniz? Tazede aynı bitkiden aldığımız meyvelerin acımtraklığı her meyvede aynı değil, bazıları çok tatlı. Bence olgunluk durumuna göre değişiyor.
Kurusunun tadı fena değil. Zaten şifa amaçlı yeneceği için tat mühim değil.

Bahçenin bir kısmını Gojiye ayıracağım.
İzmir için önerilen bir varyete var mı merak ettim.
Başlıkta arama fursatım olmadı.

celalamca
26-02-2020, 07:04
Yeni çeşitlerde tat oranı arttı.aynı zamanda büyüklük de arttı.Yani ilk gelen gojilere göre yeni tür gojiler çok daha iyi.tabi hem tat hem büyüklük hem verim arttı ama içindeki vitamin mineraller arttı mı orasını bilemem :)
Piyasaya en az 3 yeni çeşit çıktı eski klasik goji satılmıyor bile.
BESİN PARADOKSU adlı kitapda ise goji yenilmeyecek meyveler arasında sayılmış o da ayrı konu :)

aydemiraydın
26-02-2020, 10:20
Yeni çeşitlerde tat oranı arttı.aynı zamanda büyüklük de arttı.Yani ilk gelen gojilere göre yeni tür gojiler çok daha iyi.tabi hem tat hem büyüklük hem verim arttı ama içindeki vitamin mineraller arttı mı orasını bilemem :)
Piyasaya en az 3 yeni çeşit çıktı eski klasik goji satılmıyor bile.
BESİN PARADOKSU adlı kitapda ise goji yenilmeyecek meyveler arasında sayılmış o da ayrı konu :)

goji neden yenmeyecekmiş anlayamadım?

bildiğiniz iyi çeşit goji varmı? çok firmadan fidan aldım hiç biri benim anaçlarım kadar iyi değil. hepsini imha ettim. ben 10 yıl evvel tohumdan üretip seçilim yapmıştım. sonuçta iyinin iyisini arıyoruz.

AkisSoftware
26-02-2020, 11:28
Taze olarak mı tükettiniz? Tazede aynı bitkiden aldığımız meyvelerin acımtraklığı her meyvede aynı değil, bazıları çok tatlı. Bence olgunluk durumuna göre değişiyor.
Kurusunun tadı fena değil. Zaten şifa amaçlı yeneceği için tat mühim değil.

Bahçenin bir kısmını Gojiye ayıracağım.
İzmir için önerilen bir varyete var mı merak ettim.
Başlıkta arama fursatım olmadı.

Evet taze tüketmiştim. Tabii ki ilaç niyetine tüketiyoruz ama çok çok kötü idi. Belki onun çeşidi öyleydi bilemem....

Bende bir kaç çeşit var meyve verince tekrar denerim.

celalamca
26-02-2020, 11:36
goji neden yenmeyecekmiş anlayamadım?

bildiğiniz iyi çeşit goji varmı? çok firmadan fidan aldım hiç biri benim anaçlarım kadar iyi değil. hepsini imha ettim. ben 10 yıl evvel tohumdan üretip seçilim yapmıştım. sonuçta iyinin iyisini arıyoruz.

goji; patlıcan biber gibi aynı familyadan.otoimmün hastalığı olanlara veya olmasa bile ilerde olabilecekler için bu bitkiler yenilmemesi gerekenler arasında sayılmış.
Besin paradoksu adlı kitabı herkes okumalı.birçok kişi neden hasta olduğunu veya kendisine neyin dokunduğunu bilmiyor.bu kitap önemli.
goji fidanına gelince

https://www.esfloraonline.com/kategori/goji-berry-cesitleri-1

adına doğru olması önemli.

aydemiraydın
26-02-2020, 14:36
lektin le ilgili çok tatmin edici makale

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta » LEKTİN DUYARLILIĞINIZ OLABİLİR Mİ? (http://ahmetrasimkucukusta.com/2017/05/05/ordan-burdan-havadan-sudan/lektin-duyarliliginiz-olabilir-mi/)

celalamca
27-02-2020, 07:20
Evet doğru bir yazı.
Goji de malesef kitaba göre bu yiyeceklerden biri..

linkte yer alan ;

"Son olarak sözlerimi sevgili Prof Dr Ahmet Aydın hocamızın bir söylemi ile bitirmek istiyorum.

Taş Devri Diyeti’ni anlamak için ise evrim sürecini çok iyi bilmek gerekiyor. Maalesef insanlar ”ağızlarından girip bağırsaklarından çıkan her ürünü” besin sanıyorlar ve her şeyi tüketebileceklerini sanıyorlar. Bu tamamen yanlıştır. Bizler birer primat türüyüz ve primatların anatomik ve genetik yapısına uygun düşecek şekilde beslenmeliyiz. Biz kanarya değiliz. Tahıl bize faydalı değil zararlıdır."

bu cümle yazının özeti aslında :)

Jezebel
27-02-2020, 16:27
Mutlak olan bir şey yok aslında.
Doğru da yanlış kadar göreceli ve bu kişinin bakış açısında gizli.
Bazen doğru veya yanlış olarak düşündüklerimizin gerçek ile tamamen igisiz olduğunu söylemeliyiz.

Primatız evet ve tahıl değil primatlar gerçekte et yemez değil mi:confused:
Adamın biri öyle dedi diye patlıcandan ve biberden vazgeçmem , yarın başka bir adam çıkar başka bir şey söler.
Gluten gluten diye kulaklarımızı sağır ettiler yıllardır. Saf glütenle yemek yaptım, en ufak bir rahatsızlığım olmadı, % 100 glüten olduğu halde.
Şimdi de lektin çıktı.
Biz fare değiliz, deney faresi yani :)

HakanÇAKMAKÇI
17-12-2020, 05:35
İyigünler ben Hakan Çakmakçıoğlu 4dönüm tarlada gojiberry yetiştiriciliği yapmak istiyorum konu hakkında bilgisi olan varsa bilgilerini paylaşırsa sevinirim
Videolarını seyrettim genelde satan kişler olduğu için herşey süper olacak gibi gözüküyor
Benim amacım buradan gelecek para ile geçimini sağlamak bunu göz önüne alarak bilgilendirirseniz sevinirim
Şimdiden teşekkürler ederim zaman ayırdığınız için