PDA

View Full Version : 2009 Dev bal kabağı yarışması konuşmaları

Sayfalar : [1] 2 3

Todor
27-11-2008, 15:39
2009 ile ilgili olan mesajları yeni bir başlığa taşıdım. Buradan devam ederiz.

sercan1969
07-12-2008, 18:24
Arkadaşlar Dev kabak yarışmaları dünyanın değişik ülkelerinde yapılıyor.Genellikle tercih edilen bir balkabağı çeşidi olan Atlantic Giant'dır. Bu çeşidin tercih edilmesinin sebebi ağırlık ve hacim olarak diğer kabak çeşitlerinden daha avantajlı olmasıdır.Atlantic Giant hibrit bir kabak değildir.Dolayısıyla tohumluk olarak seçilecek kabağın hastalıksız, iri ve gösterişli olması tercih edilir.Eşit şatlar derken bazı arkadaşlar herkesin aynı çeşit kabağı kullanmasını mı kastediyor acaba? Onun dışında bir eşitlik düşünemiyorum...Çünkü her yörenin iklimi farklı,toprağı farklı, su kalitesi farklı, herkes tercih ettiği gübreler farklı, herkes kabağını hastalık ve zararlılardan korumak için çok farklı yöntemleri deneyecek, herkes farklı miktarlarda ve farklı yöntemlerle sulamasını yapacak...o halde neyin eşitliğinden söz ediyoruz ki...
Şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum.Yarışmaya katılan tüm arkadaşlar aynı kabaktan alınmış tohumlarla yarışmaya başlasalar dahi eşitlik söz konusu değil...Çünkü her kabak tohumu ayrı bir genetik potansiyel içerir.Bunu şöyle izah edeyim; İri yapılı bir anne ile iri yapılı bir babanın çocuklarından biri iri ve kaslı diğeri de zayıf ve çelimsiz olabilir.Bir bitkiyi çelikten (Vejetatif) değilde tohumdan üretiyorsanız herzaman için süprizlere hazır olun.....

sercan1969
07-12-2008, 18:42
Bazı arkadaşlar malesef aldatılıyormuş ve sonuçta emek ve zaman kaybı ******...Bir arkadaşımıza sıradan yemeklik kabak tohumları göndermişlerdi yanılmıyorsam.Arkadaşımız eminim verdiği paradan çok harcadığı emeğe üzülmüştür.Bir iki fotoğtaf ekledim. Atlantic giant' ın tohumları renk olarak biraz farklı...

hexus
17-12-2008, 19:47
Bugün Fransadan internet üzerinden tanıştığım bir çiftçi vasıtasıyla. 2007 Dünya Rekoru kabağın tohumları geldi.

hexus
17-12-2008, 19:48
Bu arada gerçek dev bal kabağı tohumu ayıretmeleri açısından arkadaşlara bir uyarım var. Dev Bal Kabağı tohumları da Dev oluyor. Normal Bal Kabağı tohumlarından daha iri ve kalın.
Yakında bendeki Dev bal kabağı tohumlarının Resimlerini buraya koyacağım.

Todor
17-12-2008, 19:59
Evet biraz daha etli olduklarını bende gözlemledim. Ayrıca Dill's ırkı tohumların etrafında ince çizgiler var.

kürşad
17-12-2008, 20:30
Dünya rekoru olmasa da herhangi bir Dills tohumu ile 400 pound yani 170-200 kg ağırlıkta bir kabak yetiştirmeniz mümkün.

700 kg lık bir kabak tohumundan yetiştireceğiniz 200 kg ağırlıkta bir kabak tohumları da genetik olarak geriye gitmiş olmaz mı?

malbman
18-12-2008, 09:42
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/10594356.asp linkindeki çiftçi sanırım bu sayfalardan haberdar değil:D:D

Yoksa Sercan' ın 36,5 kiloluk kabağından sonra 55 kiloya şaşırmazdı. :p

sercan1969
18-12-2008, 16:28
Dev bal kabağının tohumlarının, diğer bal kabağı tohumlarından daha iri olacağı, çok mantıklı bir düşünce değil...

Todor
18-12-2008, 18:10
Sayın malbman, yarışmaya istediğiniz ırk ile katılabilirsiniz. Selleksiyon yolu ile elde edilmiş dev gri bal kabaklarıda var. Biz her ne kadar ikisine de bal kabağı desek te, ingilizcede pumpkin (turuncu, ince kabuklu olanlar) ve squash (Adapazarı diye tabir edilen, gri, kalın kabuklu) olarak ayrılmış durumda. Artık sizin kaynaklarınıza ve tercihinize bağlı.
http://ottawastart.com/pics/2006-10-29-squash.jpg

ismet şenad
28-12-2008, 21:09
Arkadaşlar siz tohumları paylaşıncaya kadar, birileri kabakları götürüyor. Yarışmacılara bol şans dilerim.

Cumhur Tonba
28-12-2008, 21:22
Ben 2008 şampion olan bal kabağı tohumundan istemiştim. Şansımı deneyeceğim. ****** devreye Mendel Kanunları girecek. Fakat başka tohumda ekeceğim. İddialıyım. Şimdiden size bir ip ucu. Bitkinin alacağı azotlu gübrenin % 15 ini % 46 lık üre gübresini suda eriterek yapraktan verebilirsiniz. Yanmış koyun gübreside kullanarak verimi % 30 arttırabilirsiniz. Birde fide ekerken toprağı fümigasyon yaparsanız bayağı iddialı olursunuz.
Görüyorsunuz ne kadar çentimen bir yarışmacıyım.

odemis35
02-01-2009, 01:10
Sayın Cumhur Tonba verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Kabakta Fumigasyon hakkında kısaca bilgi verebilirmisiniz?

serdar1
02-01-2009, 07:51
Fümigasyon: Bitki, bitkisel ürün, bitkisel sanayi ve orman ürünlerinde bulundukları veya yetiştikleri ortamlarda ve boş binalarda bulunan zararlı organizmaların herhangi bir biyolojik dönemine karşı gaz halinde etkili olan katı, sıvı veya gaz formundaki pestisitlerin kullanılmasıyla yapılan imha işlemini, toprağın diğer bitkisel artıklardan ve fungal maddelerden temizlenmesi kısaca

Cumhur Tonba
03-01-2009, 21:53
En basit olarak toprağı siyah bir naylon ile örtüp, toprak ısısını arttırarak bir çok etmeni yok edebilirsiniz. Bu örtülü olarak bulunan kısma Tarım İl-İlçe müdürlüklerine müracaat ederek basit ve pratikta kullanılan toprak fümigasyonu için tabletler alabilirsiniz. ( Onları tavsiye edeceği). Fümigasyon da kullanılan malzemelerinin satışı yasak. Bunları sadece kullanma yetkisi olanlar alabiliyor ve kullanılma esnasında da kullanma yetkisi olan en az iki kişi bulunması şart. Çok tehlikeli ve sakıncalı. Bu konuda forumda arama kısmına yazıp aradım. Bir bilgi çıkmadı. Yarın daha geniş bir arama yapıp gerekirse yazacağım.
Saygılarımla.

odemis35
05-01-2009, 18:29
Teşekkürler.Bu konuda daha önce kabak yetiştiren arkadaşlar bu yöntemi kullanıp kullanmadıklarını merak ediyorum.Bilgi verirlerse memnun olurum.

odemis35
05-01-2009, 18:32
Arkadaşlar bir arkadaşın tanıdığı tarafından 100 kg gelen bir kabağın bayağı iri tohumları elime geçti. Bu yüzden tohum dağıtım listesinde elinde tohum olmayan arkadaşlara da şans tanımak istediğimden tohum isteğimden vazgeçtim. Ama hala yarışmaya elimdeki tohumlarla devam edeceğim:))

sercan1969
05-01-2009, 19:07
En etkili fumigasyon ilacıdır.Ancak amatörlerin kullanamayacağı kadar tehlikeli bir ilaçtır.Arkadaşlar ne geliyorsa başımıza bu kimyasal ilaçlardan geliyor.Bence doğal yöntemleri tercih edelim...

izzeterisen
07-01-2009, 21:27
En etkili fumigasyon ilacıdır.Ancak amatörlerin kullanamayacağı kadar tehlikeli bir ilaçtır.Arkadaşlar ne geliyorsa başımıza bu kimyasal ilaçlardan geliyor.Bence doğal yöntemleri tercih edelim...

Methyl bromide artık yasak,solarizasyon tercih edilmesi gereken bir yöntem olmalıdır.

sercan1969
08-01-2009, 08:57
Solorizasyon en sevdiğim yöntem ancak bal kabaklarının vegetasyon süresi 180 gün solorizasyonu hangi aylarda yapacağız........??? Bence farklı bir yöntem bulmamız lazım...Bence bu noktada organik tarım yapan arkadaşların fikirlerine ihtiyacımız var....

fahrikucuktas
09-01-2009, 16:47
Tohum alırken sap kısma yakın olan tohumların daha iyi olduğu konusu doğru mu?

capitano
11-02-2009, 20:27
2008 Mahsulünden 2 büyük.

odemis35
11-02-2009, 22:20
Sayın Capitano,

Maşallah kabakları gzel yetiştirmişsiniz. Acaba yetiştirirken ön hazırlık,sulama ve ek besleme ve gübreleme aşamalarında neler kullandınız.Bilgi verebilirseniz seviniriz.Teşekkürler.

agozce
13-02-2009, 01:58
Diyarbakırlı çifçilik yapan bir arkadaşım, meşhur diyarbakır karpuzlarını meşe külü ve güvercin gübresi ile yetiştirdiklerini anlatmıştı. Aynı mantık kabakta da olabilir diye düşünüyorum. Bir tanesini deneyeceğim. Bakalım sonuç ne olacak da...

Bu kabakların tadı kötü ise neden yetiştireceğiz hala anlamış değilim.:) :) Bir bilen anlatsın lütfen.

Yetiştirdikten sonra ne yapacağız :) :)

capitano
13-02-2009, 07:53
Çok özel bir yetiştirmem yok. En baştan bilhassa döllemede dikkatli olmak gerekiyor. Bunuda elle yapmakta yarar var. Damlam su veriyorum. Jiffy e dikip 2 yaprak olduğunda toprağa dikiyorum. Kırmızı örümceğe çok dikkat ediyorum.

Mart ayında yetiştirme klavuzunu hazırlıyacağım. Çünkü benim bir başka Dev Kabak Grubum daha var orası için. Ama tabiiki sizlerle de paylaşıcam.

Bir noktayıda belirtmek istiyorum, ki ben Ziraat Mühendisi değilim, hoby olarak ilgilenirken birden üretici oldum.

En büyüğünden tohum isteyenlere ancak 1 adet yollıyabilirim ve buraya toplam 30 adet ayırdım. Diğerlerinden daha fazla adet olabilir.

Sevgiyle Kalınız

capitano
13-02-2009, 07:57
Benim bildiğim duyduğum ise Diyarbakır Karpuzunun en irileri acık akan lağım çivarındaymış. Ne derece doğru bilemem.
Eğer hakiki Diyarbakır Karpuz tohumu elinde olan varsa lütfen benle irtibata gecsin, 200 gr kadar yahut daha fazla alabilirim. Bir keresinde getirttim ama 1 adet bile yetiştiremedim.

Sevgiyle Kalınız

malbman
13-02-2009, 08:57
Çok özel bir yetiştirmem yok. En baştan bilhassa döllemede dikkatli olmak gerekiyor. Bunuda elle yapmakta yarar var. Damlam su veriyorum. Jiffy e dikip 2 yaprak olduğunda toprağa dikiyorum. Kırmızı örümceğe çok dikkat ediyorum.

Mart ayında yetiştirme klavuzunu hazırlıyacağım. Çünkü benim bir başka Dev Kabak Grubum daha var orası için. Ama tabiiki sizlerle de paylaşıcam.

Bir noktayıda belirtmek istiyorum, ki ben Ziraat Mühendisi değilim, hoby olarak ilgilenirken birden üretici oldum.

En büyüğünden tohum isteyenlere ancak 1 adet yollıyabilirim ve buraya toplam 30 adet ayırdım. Diğerlerinden daha fazla adet olabilir.

Sevgiyle Kalınız

Sevgili capitano, sizi aramızda yeniden görmek güzel. Dev kabak grubunuzun bir web sayfası varsa bilmek isteriz. Bilginin fazlası göz çıkarmaz.

Bir de; kabak tohumlarınızı paylaşacaksanız, sanırım paylaşım sayfasında bir başlık açmanız iyi olacaktır. Böylelikle yalnızca bu başlığı takip edenler değil, diğer arkadaşlar da haberdar olabilir, ve kim bilir, belki de kendinize yeni dev kabak rakipleri yaratırsınız:D

Eğer öyle bir paylaşım açarsanız ben de (en büyük kabağın 1 adet tohumu da dahil olmak üzere,) kabak tohumlarına talibim.

Şimdiden kendimi sıraya yazayım dedim:p

Sevgiler

Lilium
13-02-2009, 12:09
Benim bildiğim duyduğum ise Diyarbakır Karpuzunun en irileri acık akan lağım çivarındaymış. Ne derece doğru bilemem.
Bir parçası doğru, açık akan lağım çivarında değil, açık akan nehir yatağında olduğudur, kışın nehrin taşması sonucu toprağa bıraktığı mil ve minareller, nehrin çekilmesinden sonra buraya ekilen karpuzlar oldukça iri olurlarmış, diyarbakır karpuzu meşhur eden neden budur.

Bir ara çekirdeğini ben de aradım, fakat bulamadım, bulduğum bilgiler, baraj yapımından sonra, nehir taşması olmadığı için, karpuzlar eski iriliğine gelmediği için toğumlar eski özelliğini kaymetmiş, ne kadar doğrudur bilmiyorum.

Kabak yetiştirenlere, küçük bir ip ucu vereyim, nehir yatağı gibi bir yeriniz varsa kabaklarınızı oraya ekin.
İyi bir cins toğumum yok, olsa çok iddialı bir şekilde yarışmaya gireceğim.

sercan1969
13-02-2009, 15:09
Öncelikle şunu belirtmeliyim Bal kabağı ile kestane kabağı birbirinden farklı...Bal kabağının su oranı kestane kabağına göre çok yüksek...Ama lezzet olarak hiç bir fark yok...Annem çok güzel kabak tatlısı yapar...Geçen sene yarışmada birinci olan kabağımı parçaladıktan sonra ilk işim anneme götürüp tatlısını yaptırmak oldu..Atlantic giant ( Dev Bal kabağı ) ın tadı gerçekten çok güzel ancak dediğim gibi pişirmesini bilene....Şöyle örnek vereyim bir kere bal kabağına konan şeker, Kestane kabağına göre daha az olmalı...Tatlıyı yaparken içine su asla koymuyorsunuz ve yeterli şekeri üzerine döktükten yarım saat sonra kısık ateşte pişirmeye başlıyorsunuz....Afiyet olsun..

Not: Üzerine kaymak koyar ve dövülmüş ceviz dökerseniz tadına doyum olmaz....

sercan1969
13-02-2009, 16:14
Sizlerle bir anımı paylaşmak istiyorum. Bir arkadaşıma bal kabağı hediye etmiştim...Tencereye su koyup bal babaklarını içine atmış ve bir saat kadar kaynatmış...Bir gün karşılaştık ve bana bal kabaklarının tadının iğrenç olduğunu söyledi...Nasıl yaptığını öğrenince epey gülmüştüm...:D

Todor
13-02-2009, 16:49
Tekrar etme ihtiyacı duydum. Tür sınırlamamız yok. İster turuncu, ister gri, ister alacalı bal kabakları ile yarışmaya katılablirsiniz. Adapazarı kabağı olarak adlandırdığımız türlerde 600-700 kilogram ağırlığa ulaşabiliyor.

http://www.gvgo.ca/images/mackenzie_squash_wr01.jpg

Derya Özen
14-02-2009, 07:49
Şimdiye kadar bu bölümü hiç okumadım, bugün bizarcık yazılanları okudum, fotoğraflara baktım. Bir sorum olacak, bu dev bal kabakları, yeniliyor mu? Eğer yeniliyorsa, bizim bildiğimiz bal kabakları gibimi pişiriliyor. (Arkadaşlar pişirildiğini yazmış ama yinede sorayım dedim) Banada tohumlarından gönderir misiniz? Hem yarışma için, hemde yemek için bende yetiştirmek isterim. Ama bu resimlerdeki kadar büyük bir kabağı nasıl yeriz onuda bilemiyorum. :eek:

Lilium
14-02-2009, 16:54
Ama bu resimlerdeki kadar büyük bir kabağı nasıl yeriz onuda bilemiyorum

Ben bu kadar büyük kabak yetiştirebilirsem, bir düğün yapana vereceğim, düğün tatlısı bal kabağı olacak.:D nasıl fikir ama.

Derya hanım katılın yarışmaya, bakın çok güzel geçecek.

Toğum için sevgili todor veya toğumu olan arkadaşlar yardımcı olacaktır, umarım.

Derya Özen
21-02-2009, 10:36
Tohumlarım geldi :) İnşallah bu seneki yarışta bende varım diyeceğim ;) Tohumlar için, sevgili sercan1969'a çok teşekkür ederim.

Mine Balseven
21-02-2009, 14:35
daha yeniyiz ama bizde yarışmaya katılmak isteriz tarım fuarından tohum aldık birde bursa yenişehire baglı çeltikçi köyü var ordan 62 kg gelen kabagın tohomlarından aldık inşahlah olur hepinize başarılar 26 mine balseven

aycan
21-02-2009, 16:57
pazardan tire kabağı fidesi diye satıcının verdiği fideden bal kabağı çıktı.Su kabağı şeklinde ,olgunlaşmadan önce çok koyu yeşil (koparılmaya yakın sarardı)ne kabağı olduğu konusundaki şüphelerime rağmen çok lezzetli bir balkabağı çıktı.çekirdeklerini kuruttum yeniden ekmek için ama çekirdeklerin içi boş gibi.sadece çekirdek zarı var.Acaba yaz sonunda ürün verdiği için çekirdekmi oluşamamıştır **** üretilemeyen üründenmidir.Bir fikriniz varmı acaba?

sercan1969
21-02-2009, 17:22
Tam hasad olgunluğuna gelmeden hasad edildiyse çekirdeklerini dolduramamış olabilir...

Baldaş
11-03-2009, 15:51
Burada kabağa kastani derler
Üzerine pekmez döküp yerler
Ben de yarışmaya katılayım
Ne ödül verilirse alayım
Pek iddialı değilim ama
Biraz renk gelir yarışmaya.

Todor tohumlar sizin verdikleriniz. Elimden geleni yapacağım. Yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim. Durumlarınızı güncellemenizi beklerim :) Herkese kolay gelsin

odemis35
16-03-2009, 21:08
Yarışma yöneticisi arkadaşlar
Tohumları eken arkadaşlar varmı?
Ayrıca tohum ekimi yapılacak tablaları hazırlık çalışmalarında ne gibi işlemler yapılması gerektiğini paylaşabilirmiyiz.Teşekkürler.

Todor
16-03-2009, 22:06
Ben bu ara poşetlere ekeceğim. Aslında direk tarlaya ekip, üzerlerine mini seralar yapacaktım ama sonra fareler aklıma geldi ve poşete karar verdim.

Baldaş
17-03-2009, 13:30
Yahu arkadaşlar ben daha önce hiç kabak şaşırtıldığını görmedim köydekiler de bu şekilde fideleri aktararak kabak yapamayacağımı söylediler. Şimdi kafam karıştı. Şu anda evde balık kutusunun içinde gayet mutlu bir şekilde büyüyorlar ama aktarırken olayı mahvetmek istemiyorum. Bu işi nasıl halledeyim ? Toprağıyla birlikte mi dikeyim ? O zaman da çok sık dikilmiş olacaklar... :(
Biliyorum rakibiz ama centilmence yarışmamız lazım...Herhalde bana yardım edecek birileri çıkar :)

Todor
17-03-2009, 13:46
Dev Bal Kabağı Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1924)

Burada tüm bildiklerimi anlatmıştım.

odemis35
17-03-2009, 21:09
Ben tohumları bugün plastik bardaklara diktim ama acaba siyah tüp poşetlere diksemiydim?

Todor
18-03-2009, 18:03
Ben tohumları bugün plastik bardaklara diktim ama acaba siyah tüp poşetlere diksemiydim?

Plastik bardakta çimlendikten sonra 15-20 gün kadar tutabilirsiniz. Daha sonra bardaklar küçük gelecektir. Çimlenmeleri içinde 1 hafta desek, toprağa aktarmak için yaklaşık bir ayınız kalıyor. Yani en geç 18 nisanda toprağa dikeceksiniz.

Bölgenizde son don ne zaman oluyor bilmiyorum. Son donlara göre hesap edip ona göre ekmenizi öneririm. 18 nisandan sonra don oluyor ise, daha büyük bir kaba ekmelisiniz.

hexus
18-03-2009, 19:49
Dünya rekoru olmasa da herhangi bir Dills tohumu ile 400 pound yani 170-200 kg ağırlıkta bir kabak yetiştirmeniz mümkün.

700 kg lık bir kabak tohumundan yetiştireceğiniz 200 kg ağırlıkta bir kabak tohumları da genetik olarak geriye gitmiş olmaz mı?

Hayır genetik yapısını korur. Yetişme koşullarından dolayı ve çevre koşullarından dolayı düşük verim verdiyse bu genotipini etkilemez.

sercan1969
19-03-2009, 06:55
Arkadaşlar kabağın tohumlarını geniş viyollere ekin fide 15-17 cm boya geldiğinde köklerini sarsmadan çıkarıp yerine şaşırtın...3-5 tohumu yanyana dikip sonra ayırmaya kalkarsanız kökler zarar görür.Bunun dışında fideleri diktikten sonra bölgenizde gece sıcaklıkları 15 derecin üzerinde olmalıdır.Erken fide dikiminde rekor kırmak hayal olur.

balbay
28-03-2009, 18:55
Bilgiden kasıt eğer ki yetiştirme tekniği ise paylaşırım.
Yetiştirilecek tohum tabi ki iyi bir nesilden olmalıdır.

En iri kabak için bunun etkisi 40% bir katkıdır.

Köklerin yayılacağı , yani fidenin dikileceği alan da özel bir toprak karışımı ve sulama yöntemi kullanılırsa en iriyi yetiştirme şansına katkısı 40% dir.

Bu yöntem de 100 cm e 100 cm bir alanın toprağı yaklaşık 70-80 cm derinlik de kazılarak toprağı boşaltılıp, dışarıda yeni bir karışım yapılır.

Bu karışım da her bir ürün 20 Litre olmak kaydı ile ''sıfır numara dere kumu , 2 numara dişli dere kumu, orman toprağı, ince reçinesiz odun talaşı, kil-mil karışımı ve kazdığınız toprağın üstteki 40 cm derinliğine kadar ki kısmından 40 litre toprak ile 5 litre güvercin gübresi, 5 litre yanmış keçi-koyun gübresi, 5 litre kömür tozu karıştırılarak karışım çukura aktarılır.

100 cm e 100 cm lik alanın 4 köşesinden 50 cm derine kadar su vermek için 4 adet 70 cm lik boru hazırlanır ve 10 cm de bir arkalı önlü su sızdıracak delikler açılır. Tüm sulama buradan yapılır.

Bu aşama da yetiştirme alanının su direnajı , eğimin mümkün olduğunca az oluşu, damlama sulama yapılması, açan çiçeklerden en iyi 3-4 tanesinin bırakılıp gerisini ve uzayan diğer kolların budanması, daha sonra körpe 3-4 kabaktan da bir tane bırakılıp diğerlerinin de budanması gerekmekte.

Tüm bu saydıklarım ve iklim şartları da 20% şans daha arttırmakta.

Bu bilgileri direkt yerinde ABD de Montana da ödüllü kabak yetiştiren bir at yetiştiricisinden almıştım. Ayrıca deniz seviyesinden 300-1300 metre yükseklikler en ideal yetiştirme yükseklikleriymiş. Bunun sebebide nem oranının 30-60% yi geçmemesiymiş.

Diyarbakır da da yıllar önce meşhur karpuzun buna çok yakın yöntemle yetiştirildiğini biliyorum. Burada aslında önemli olan karışım ve sulama taktiği. Toprağın ve kabak gövdesinin toprak yüzeyinden aşağıya doğru 20 cm lik kısmı hep kuru kalıyor. Böylece kökler hem hazırlanan yumuşak toprak karışımında yayılıyor hemde bol su alıyor.

Kabak 1-2 kg a ulaştığından itibaren ise kabağı mutlaka yan yatırıyorlar. 30 kg dan sonra ise altına destekli saman koyuyorlar. Şekilli-biçimi bozulmamış ama çok iri olmayan kabak için ise kabağı dip kısımdan samanlı yere oturtuyorlar.

Yani epey zahmet istiyor ama başarıyorlar.

Benim paylaşabileceğim bilgiler şimdilik bunlar.

envor
28-03-2009, 20:04
Sayın balbay, teşekkürler bilginizi paylaştığınız için, yanlız burada (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1924) paylaşırsanız bilgilerinizi, daha iyi olur, arada kaynayıp gitmez.

balbay
29-03-2009, 00:23
Sevgili Malina hanım da bana hep söylüyor)). Hatta arada kızıyorda)). Ben bu kabak karpuz işini dediğiniz yerde paylaşayım tabi. Ama henüz tam anlayamadım herhalde, neden bazı konular yeriden taşınıp başka yerlere gidiyor. Popüleritemi bu?

Todor
29-03-2009, 08:27
Sizin verdiğiniz bilgiler çok önemli detaylar içeriyor. Fakat buraya bakmak, kabak yetiştiriciliği hakkında bilgi arayan arkadaşların aklına gelmeyecek. O zaman, sizin verdiğiniz bilgiler sadece bu başlığı takip eden kişilere ulaşmış olacak.

Yani bilgilerin derli toplu olmasını, kolayca ulaşılabilmesini istiyoruz. İki sene sonra, foruma yeni üye olmuş bir arkadaşımız bal kabağı yetiştiriciliği hakkında bilgi aradığı zaman, tüm bilgileri bal kabağı yetiştiriciliği başlığında bulabilmeli. Bilgilerin yarısı bir başlıkta, yarısı diğer başlıklarda araya serpiştirilmiş olursa, arayan kişi bilgilere ulaşsa bile, bilgi kirliliği yaratacaktır. Sizin yazmış olduğunuz bilgiyi okuduğunda, daha önce yazılmış olan 120 mesajıda okuduğu için, ne aradığını unutmuş olacak. Tabi sıkılmadan 120 mesajı okuyup, sizin yazdığınız mesaja kadar geldiyse.

Amacımız bilgiyi mümkün oldukça fazla insana ulaştırmak olduğu için böyle disiplinli davranıyoruz. Çünkü inanıyoruz ki, bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Başlıkların popüler olması ile ilgisi yok. Bugün bu başlık popüler, 200 gün sonra 2010 dev bal kabağı yarışması konuşmaları popüler.

balbay
29-03-2009, 11:17
Sevgili Todor'

Haklısınız. Arkadaşlar bilginizi paylaşırsanız seviniriz deyince buraya yazmışım. Şimdi anladım forumda bilgi paylaşımı ve konu takibi nasıl yapılacak. Sizin veriğiniz link e en kısa zamanda çok daha detaylı bilgileri yazacağım. Seyahatimde aldığım notları tekrar inceleyeceğim.

demir66
31-03-2009, 21:58
Erken ekim denemesi

Cumhur Tonba
31-03-2009, 22:37
Sayın Balbay. Çok yararlı bilgiler vermişsiniz. Yarışmayı kazanamassanız bile, ilk planda çentilmenlik ödülünü size vermek gerek. Ben de fide dikiminde, dikilecek yeri 25-30 cm yüksek yapmayı düşünüyorum. Suni gübre kullanmıyacağım. Daha ziyade şerbet ile besleyeceğim.

balbay
31-03-2009, 22:51
Sayın Cumhur Tonba'

Şerbet demişken, 20 günde bir 5 litre suya yarım kilogram şeker eritip bu şerbeti su diye veriyorlar. Bu sulamanın ardından 5 gün su vermeden bırakıyorlar. Ama bu şerbet verme işi eylülde başlıyormuş. Ege iklimine göre sanırım kasım daha uygun olacak. Ben geç fide ile başlamak istiyorum. Yani toprağa tohumumun girişi haziran, yerine şaşırtma temmuz sonu olacak.

Gübre şerbeti yerine şeker şerbeti nasıl olur bakacağız)))

Lilium
01-04-2009, 00:03
Bu yıl kabak yarışması çok hızlı, bu gidişle türkiye kabağa kık diyecek gibi gözüküyor, herkeze bol şanslar.

A.Şahin
01-04-2009, 18:22
Kabak tadı veren, kabak. :D:D

Cumhur Tonba
01-04-2009, 19:43
Sayın Cumhur Tonba'

Şerbet demişken, 20 günde bir 5 litre suya yarım kilogram şeker eritip bu şerbeti su diye veriyorlar. Bu sulamanın ardından 5 gün su vermeden bırakıyorlar. Ama bu şerbet verme işi eylülde başlıyormuş. Ege iklimine göre sanırım kasım daha uygun olacak. Ben geç fide ile başlamak istiyorum. Yani toprağa tohumumun girişi haziran, yerine şaşırtma temmuz sonu olacak.

Gübre şerbeti yerine şeker şerbeti nasıl olur bakacağız)))

Ben gübre şerbeti ile besleme yapacağım. Sizin yazdığınızın da bir n-mahzuru yok. Fideyi Nisan sonu, mayıs başı yetiştirip mayısın ortalarına doğru şaşırtmak istiyorum. Ekim yapacağım yeri 40-50 cm kadar belleyip daha sonra 5-10 gün kadar siyah naylonla örteceğim. Meydana gelecek ısı ile bir çok zararlı etmen yok olabilir. Biliyorsunuz ki virus lar bile 60-65 derece sıcaklıkta yok olabiliyor. Yaptıklarımızı aktarırız.
Saygılarımla.

sercan1969
01-04-2009, 22:03
Siyah naylon toprak ısısını yükseltmez.

ihyetim
01-04-2009, 22:52
25.03.2009 tarihinde ektiğim kabak çekirdeğim bir haftalık olmasına rahmen bayağı boy attı normal mi acaba :)
nisanın 15'inden sonra bahçeye şaşarıtsam erkenmi olur karadeniz bölgesi için ne dersiniz.

malbman
01-04-2009, 23:17
İlk söyleyebileceğim bolca ışık almasını sağlayın demek olacaktır. Zira ışık ararken bayağı bir uzamış ve zayıf kalmış.

Cumhur Tonba
02-04-2009, 10:40
Siyah naylon toprak ısısını yükseltmez.

Kullanacağım naylon şeffaf denecek kadar siyah. Yani geri dönüşümden elde edilen naylon.

alimallah
02-04-2009, 15:55
Erken ekim denemesi

Sayın Demir66,

Siz tohumu toprağa gömmeden mi çimlendirdiniz.
Fotoğraftan ben onu çıkardım.
Selamlar

demir66
02-04-2009, 21:32
tohum boyu kadar toprak altına dikildi. Resimdeki görüntü ilk çimlenme aşamasında toprak üstüne doğru çıkan kısıma ait

alimallah
03-04-2009, 10:26
tohum boyu kadar toprak altına dikildi. Resimdeki görüntü ilk çimlenme aşamasında toprak üstüne doğru çıkan kısıma ait

Teşekkürler demir66.

Baldaş
03-04-2009, 15:42
İtiraz ediyorum bu ne kalabalık ... Bölgelere ayrılarım bence :) Bu gidişle tozu yutan olacağım. Bu arada benim kabaklar hepinizi solladı haberiniz olsun, toprağa yayılmaya başladı bile akşama fotoğrafları eklerim... ( Tamam tamam anladım erken ektim, sonum hüsran olmasın dua edin )

demir66
03-04-2009, 23:15
Yararlı bir site
http://www.pumpkinnook.com/

demir66
03-04-2009, 23:21
Sanırım doğru tohumları aldım. Fikri olan varmı

sercan1969
06-04-2009, 08:58
Sevgili demir66 resimde ortada görülen tohumlar A giant tohumları yandakiler de sanırım gri renkli kestane kabakları...

indomie
09-04-2009, 22:35
Sevgili Todor'un gönderdiği ve 15 Mart'ta diktiğim kabak çekirdeğinin bugünkü durumu. Yarışma için start almak için dikileceği yeri beklerken emin adımlarla büyüyor ;).

A.Şahin
09-04-2009, 23:19
Çok sağlıklı bir fide olmuş :) Bol şans...

serazad
10-04-2009, 19:55
Merhaba arkadaşlar,
Karınca70 arkadaşımın hediye olarak yolladıgı iki tohumun on günlük resimleri,
örtü altı serada çimlendirdim. Klasmann torf yanmış hayvan gübresi ve toprak karışımına ekim yaptım.
Hepinize bol şans ve kocaman kocaman kabaklar dilerim.

Chotanaq
11-04-2009, 10:10
Bu resimde kurulmuş düzeneğin ne işe yaradığını anlatabilir misiniz rica etsem.

Ve bu balkabaklarına ne yararı var?

Ve 2-3 saksı için mi bunların hepsi?

Bende evde büyük bir saksıya balkabağı tohumu ektim, büyüme şansı var mı bu şekilde?

Remzi Sarıoğlu
11-04-2009, 10:47
Damlama sulama sistemi kurmuşlar. Zannederim saksıların içine üst kısma zeolit koymuşlar. Bir çok sera gördüm ama bu kadar düzenlisini görmemiştim.

Chotanaq
11-04-2009, 10:49
Ben onların bir yararı olduğunu düşünmüştüm, fosfata benzettim ya da fosfor tam bilmiyorum ama.

Chotanaq
11-04-2009, 10:51
Damlama sulama sistemi kurmuşlar. Zannederim saksıların içine üst kısma zeolit koymuşlar. Bir çok sera gördüm ama bu kadar düzenlisini görmemiştim.

Fakat bu sera çok boş geldi, gördüğüm gibi değil mi, yani içi boş bir sera, pek birşey yok. Sulama sistemi var, bitki yok.

Bu balkabakları, bu kadar küçük saksıda yetişir mi? :confused:

nehiryilmaz
11-04-2009, 11:11
tohumu çimlendirmek için sadece torf yeterli olmazmı ? Birde ben biraz daha havaların ısınmasını bekliyordum yanlışmı?

sercan1969
11-04-2009, 13:19
15-20 nisana kadar ekim yapılırsa bence geç kalınmış sayılmaz.Hatta nisan sonuna kadar tohum ekimi yapılabilir.Asıl zor olan toprağa fide dikiminden sonra başlıyor.Uygun toprak ve iyi bir sulama düzeni çok önemli çünkü dev kabağın susuzluğa toleransı hiç yok.

nehiryilmaz
11-04-2009, 13:41
ben arka bahçeye dikmeyi düşünüyorum ama geçen seneye kadar orda bir çam ağacı vardı. sanıyorum iğnelerden dolayı asitlenmiş oluyor toprak, günün yarısında güneş alıyor ben toprağa takviye ne yapmalıyım birde ne kadar sulamak gerekir sulamak için uygun zaman nedir.Biraz acemiyimde :)

hexus
13-04-2009, 13:18
Arkadaşlar uzun uğraşlar sonucu yurtdışından getirttiğim seri numaralı Atlantic Dills in 2008 Dünya Rekoru kıran bal kabağı tohumlarını 11 Nisan tarihinde ektim. Ekim öncesi 24 saat ılık suda beklettim. Umarım geç kalmamışımdır. Fakat bu yıl ilginç bir nokta çok fazla yağmur yağdı ve toprak ancak bu haftaya kadar ekime müsati oldu. Benim ekimimi yaptığım tohumların genetik soy ağacını burdan yayınlayacağım. Bu arada ekim yeri için 40 kg yanmış çiftlik gübresi kullanıyorum. Bu arada tohumları gönderen kişiye sürekli rapor etme ve sonucu bildirme şartıyla aldım.

hexus
13-04-2009, 13:26
Sanırım doğru tohumları aldım. Fikri olan varmı

Orta kısımda görülen 4 adet tohum doğru fakat diğerlerinden emin değilim.

hexus
13-04-2009, 13:26
Arkadaşlar hepinizden özveri ile yetiştirmenizi bekliyorum. İnşallah bu yıl rekor Türkiyeden çıkar :)

Todor
13-04-2009, 17:24
Sayın Hexus, ırk olarak siz bizden epey ileridesiniz. Bitkinin gelişim sürecini merakla bekliyoruz. Umarız aşama aşama bizimle paylaşırsınız.

Tohumları size gönderen kişi ile, meyveden alacağınız tohumlar konusunda konuştunuz mu? Size koşulan koşullar standart koşullar mı yoksa irtibat kurduğunuz kişinin keyfi bir uygulaması mı? Yani, sizde tohumları vreceğiniz kişilerden aynı koşulları istemek zorunda mısınız?

darkfriairs
14-04-2009, 18:30
Üç adet ufak pet bardağa ekim yaptım, galiba ufak oldu benim ilk ekim yerim :(

hexus
16-04-2009, 14:58
Sayın Hexus, ırk olarak siz bizden epey ileridesiniz. Bitkinin gelişim sürecini merakla bekliyoruz. Umarız aşama aşama bizimle paylaşırsınız.

Tohumları size gönderen kişi ile, meyveden alacağınız tohumlar konusunda konuştunuz mu? Size koşulan koşullar standart koşullar mı yoksa irtibat kurduğunuz kişinin keyfi bir uygulaması mı? Yani, sizde tohumları vreceğiniz kişilerden aynı koşulları istemek zorunda mısınız?
Evet ırk olarak çok ileri derecede tohumlar. Elbette bitkilerin gelişim sürecini burdan paylaşacağım. Meyveden alacağım tohumlar konusunda konuşmadım gönderen kişiyle fakat bana sadece düzenli olarak rapor etmem istendi. Sanırım meyveden alacağım tohumlar benim. Eğer iyi sonuç alabilirsem sitede dağıtım yapacağım. Amacım Türkiyede Dev bal kabağı ırkının yaygınlaşması ve bu konuda uluslararası platformda yer almamız.

hexus
16-04-2009, 14:58
Üç adet ufak pet bardağa ekim yaptım, galiba ufak oldu benim ilk ekim yerim :(

farketmez pet bardaklarda olur.

Amazonn
16-04-2009, 15:52
10 adet tohum elde ettim bende katılabilirmiyim..?

aranıza benide alırsanız sevinirim...

balbay
16-04-2009, 16:42
Arkadaşlar Montana usulü yetiştirmek üzere getirttiğim kabak tohumunun yanında bu yöntemin normal bal kabağına etkisini araştırmak içinde dikim yapacağım. Bu arada elinde cins kabak tohumu fazlası olan 2 **** 3 arkadaşında 2-3 tohumunu bu metodla denemek için yerim var. Fazla tohumu olan varsa deneyebilirim.

malbman
16-04-2009, 17:08
Montana usulü nedir sayın balbay?

balbay
16-04-2009, 20:44
Sn malbman'
123 nolu mesaj da açıklaması var.

malbman
16-04-2009, 20:57
Sayın Balbay teşekkür ederim. Başlık yarışma başlığı olduğu için bilginin burada olabileceğini hiç düşünmemiştim.

İncifem
17-04-2009, 07:37
Televizyonda yabancıların dev bal kabağı yarışmasını izlemiştim. Sizleri de takip ediyorum. Dışarıda kabakları kantarlala tartıyorlar en ağır olan kazanıyor, bayram havasında geçiyor yarışma. Bizde sadece sanal ortamda mı kalacak? Ben yurt dışındakiler gibi olmasını isterdim.

Sn. Hexus büyüteceğiniz bal kabağı tohumlarına gelecek sene için ben şimdiden talibim.
Saygılar.

Derya Özen
17-04-2009, 09:59
Ben henüz ekim yapmadım. Çünkü: Ankara hala çok soğuk, şuanda benim bulunduğum yerde, hava sıcaklığı 10 derece, ve yağmur yağıyor. Birde ben, tohumları direkt olarak yetiştireceğim yere dikmeyi düşünüyordum. Acaba yanlış mı yapıyorum?

nehiryilmaz
17-04-2009, 10:05
Bende dün plastik bardaklara iki tohum ektim öncesinde 24 saat suda beklettim umarım çimlenirler .. yaklasik kac gunde cimlenirler yani çimlenmedigini kaç gün sonra anlarım ben :)

sercan1969
17-04-2009, 11:16
Kaliteli bir torf kullanmışsanız ve ortam sıcaklığı 20-25 derece arasındaysa ve torfun nem durumu uygunsa 5-7 günde çimlenmesi gerekir.Unutmadan söyliyeyim bardakların altına drenaj deliği açmayı ihmal etmeyin...

nehiryilmaz
18-04-2009, 14:07
torf toprak karışımına ektim her akşam ve sabah su püskürtüyorum toprakları kuruyo çünkü sıcaklık gece 10-15 gündüz 15-18 arasında değişiyo drenaj deliği falan açmadım su gitsin diyemi o çünkü o kadar sulamıyorum sadece toprağı ıslatıyorum yanlışmı bu yaptığım?

odemis35
19-04-2009, 00:20
Sayın nehiryılmaz drenaj deliği açmazsanız tohumların çürüme ihtimali var.Bence si b ardakalrın altına 2-3 delik açın.

Chotanaq
21-04-2009, 10:50
Şunu sormak istiyorum ben büyük bir saksıya ektim tohumu ama ilk günden beri dışarıda.
geceleri 7-10 gündüzleri 10-20 derece arasında seyretti. ve 2 hafta oldu filizlenmedi.
Bende toprağı karıştırıp baktım çürümüşmü diye. 3cm filizlenmiş ama açtım diye bozulmaz değil mi?

Bende sera etkisi için evin içine aldım. ev 20-25 derece.

Çok sulamak zarar verir mi?

ugur0548
22-04-2009, 20:01
evet zarar veriyor tohumlarda çürümelere yol acıyor

SEMİH35
22-04-2009, 23:14
evet arkadaşlar benim kabaklar gitgide büyüyor gözüm gibi bakıyorum 10 gün sonra topraga şaşırtcam şimdilik herşey yolunda.işte resimler

http://img222.imageshack.us/img222/4500/fotoraf0100.jpg (http://img222.imageshack.us/my.php?image=fotoraf0100.jpg)
http://img222.imageshack.us/img222/6998/fotoraf0101.jpg (http://img222.imageshack.us/my.php?image=fotoraf0101.jpg)

alimallah
23-04-2009, 08:46
Çok güzel ve sağlıklı görünüyorlar.
( 10 güne karar bunlar çiçek açar yahu:)

Chotanaq
23-04-2009, 09:38
Bunları ekeli ne kadar olmuştu? Çok güzeller.

Şunu sormak istiyorum ben büyük bir saksıya ektim tohumu ama ilk günden beri dışarıda.
geceleri 7-10 gündüzleri 10-20 derece arasında seyretti. ve 2 hafta oldu filizlenmedi.
Bende toprağı karıştırıp baktım çürümüşmü diye. 3cm filizlenmiş ama açtım diye bozulmaz değil mi?

malbman
23-04-2009, 11:41
Sayın Semih35, kahverengi saksıdaki salyangoz arkadaşı bahçenin başka bir köşesine taşıyın isterseniz. Zira kabak sürgünlerine bayılıyorlar. Sana hiç bir şey bırakmayabilir. Sen de dev kabak değil, dev bir salyangoz yetiştirirsin:p:p

SEMİH35
23-04-2009, 12:49
Sayın Semih35, kahverengi saksıdaki salyangoz arkadaşı bahçenin başka bir köşesine taşıyın isterseniz. Zira kabak sürgünlerine bayılıyorlar. Sana hiç bir şey bırakmayabilir. Sen de dev kabak değil, dev bir salyangoz yetiştirirsin:p:p

haklısınız fakat salyangoz ölü diye ellemedim takip ediyorum sürekli ilgileniyorum tavsiyene teşekkürler.

Amazonn
23-04-2009, 18:13
Bu yıl dev kabak yarışması çok çetin geçecek......

rakipler çok bilinçli ve organize..:) :)

banim tohumlar daha çimlenmedi gösteririm size..:D :D :D

hexus
23-04-2009, 21:01
Ben henüz ekim yapmadım. Çünkü: Ankara hala çok soğuk, şuanda benim bulunduğum yerde, hava sıcaklığı 10 derece, ve yağmur yağıyor. Birde ben, tohumları direkt olarak yetiştireceğim yere dikmeyi düşünüyordum. Acaba yanlış mı yapıyorum?
Direk toprağa ekimin avantajları çok fazla olmakla birlikte , dezavantajlarıda bulunmaktadır. Dış faktörlerden gelmesi muhtemel kırılma ve yaralanmalara karşı bitkinin etrafını kümes teli ve benzeri materyallerle çevirmenizi tavsiye ederim. Ve ikinci bir önemli nokta ise karınca ve benzeri toprak canlıları tohumu taşıyıp götürebilir Toprağa direk ekimin en büyük avantajı ise ; Daha stabil kök sistemi oluşturması vede toprağa adaptasyonudur. Aslında toprağa direk ekimde kabağın sağlıklı büyümesine katkıda bulunmuş oluruz. Ben aceleye geldiği için vede bu yıl adana yöresinde aşırı yağışlar sebebiyle toprağın halen balçık kıvamında olmasından pet bardaklara ekim yaptım. Hava sıcaklığı 18-20 derece toprak ise : 10-14 dereceye kadar ekim yapabilirsiniz.
Saygılarımla

hexus
23-04-2009, 21:13
torf toprak karışımına ektim her akşam ve sabah su püskürtüyorum toprakları kuruyo çünkü sıcaklık gece 10-15 gündüz 15-18 arasında değişiyo drenaj deliği falan açmadım su gitsin diyemi o çünkü o kadar sulamıyorum sadece toprağı ıslatıyorum yanlışmı bu yaptığım?
11 Nisanda ektiğim tohumlar , 22 Nisanda çimlendi. Hava sıcaklığı ; 20 C , Toprak ; 12 C derece civarında idi.

hexus
23-04-2009, 21:37
Geciken arkadaşlar için önerim ; tohumlarınızı bir gece ılık suda bekletmeden önce tohumların kenarlarını sıfır numara zımpara kağıdı ile çok hafif bir şekilde zımparalamanız. Dünya rekoru kıran kişilerden duyduğum kadarıyla kabağın tohumunu ekmeden önce kabugunu açarak ekim yapıyorlar. Çıkış kuvvetli olması açısından.

alimallah
24-04-2009, 08:11
Geciken arkadaşlar için önerim ; tohumlarınızı bir gece ılık suda bekletmeden önce tohumların kenarlarını sıfır numara zımpara kağıdı ile çok hafif bir şekilde zımparalamanız. Dünya rekoru kıran kişilerden duyduğum kadarıyla kabağın tohumunu ekmeden önce kabugunu açarak ekim yapıyorlar. Çıkış kuvvetli olması açısından.

Pes yani. Korkulur bunlardan.

Chotanaq
24-04-2009, 08:31
Arkadaşlar;

Ben toprağı açıp baktım kabak aşağıda 4 kola ayrılmış fakat yüzeye paralel büyüyor ne zaman çıkacak bu filizler yukarıya? Ekeli 2 haftayı geçti.

hexus
24-04-2009, 13:34
2 gün önce çıkış yapan kabak şimdiden 5 cm uzunluğuna ulaştı.
çıkış yapan kabak --> 284 kg elde edilen tohum.

Soyağacı ise ;

558 kg Pukos 2005 ( Female ) x 655 kg Werner 2004 ( Male )

2008 Dünya rekortmeni kabak tohumlarından ise hiç bir ses seda yok malesef.

h_dogan
24-04-2009, 20:26
Sn. hexus Adana'dan çıkar mı birinci bu sene ne dersiniz. :)

Chotanaq
24-04-2009, 21:58
100 kez soru sordum burada ve dev balkabağı üretimi konusunda cevap alamadım.

Neyse ben cevabımı balkabağından aldım.

Bugün sabah işe giderken sadece toprak vardı saksıda akşama kadar yaprak çıkmış. İşten gelince gördüm.

sabahtan akşama 6cm olmuş sağdan sola kadar.

Maaşallah.

Lilium
25-04-2009, 01:18
Sayın Chotan;

Dört tane masajınız var, demek ki sorularınızı iyi soramıyorsunuz.
Bunları ekeli ne kadar olmuştu? Çok güzeller.

Sorduğunuz soruya cevap vermişsiniz.
bende 2 tohum var, tutma şansı ne kadar bilmiyorum bu saatten sonra. Bende ektim yarışmaya katılmak istiyorum.
Bu sorumuydu?

evet zarar veriyor tohumlarda çürümelere yol acıyor
Bir tanesine Uğur arkadaşımız cevap vermiş.

Sorunlarınızı güzel anlatırsanız, her bir arkadaşımız canı gönülden cevep verirler.

Chotanaq
25-04-2009, 09:41
Ekeli ne kadar oldu diyorum cevap alamadım.

Tohumlar filizlenmedi diye içini açıp baktım içeride filizlenmiş.

Bozulur mu demiştim bu yüzden, ama bozulmadı yaprakları çıktı.

idealist_efe
26-04-2009, 15:56
heralde içinizde en hızlınız benim. benim kabaklar kol atma safhasına geldi..

indomie
27-04-2009, 16:20
Bahçenin bir köşesinde bulunan torf, cocopit, perlit ve keçi gübresinden ikişer kürek el arabasına atarak güzel bir gübre kolteyli yaparak bel ile kabarttığım toprağa karıştırdıktan sonra vatan-millet için hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle bugün bal kabağı fidelerimi toprağa şaşırttım.

Diğer yarışmacıları hafife almıyorum ama, Envor, Todor ve Sercan1969'dan başka rakip tanımıyorum.... :D

Chotanaq
27-04-2009, 17:04
Bir sorum olacak, bu kabak bu saksıda bırakılsa sonunda mutlaka solar mı yoksa küçük bir kabak mı verir?

Bir de benim kabak yapraklarının bunlarla alakası yok akşam fotosunu koyarım benimkinin özelliği ne acaba şimdi meraklandım :)

tek tohumla yarışmaya katılıyorum :D o tek tohum da ömer abi'nin hediyesi.

ama filizlenen kabağı derenin kenarına şaşırtınca görürsünüz siz.

Kabaklar bostana göre çok hızlı büyüyor. Benim bostanlarım sağlıklı şekilde filizlendiler fakat 5cm den sonra durdular güneşe koyunca yaprakları açılıyor geceleri büzüşüyor sebebi nedir anlayamadım. Kabakla benzerlik gösterdiği için burada sordum. Arama yapıp bostanla ilgili sağlıklı bir konu bulamadım en son.

idealist_efe
27-04-2009, 21:17
benim kabaklar çiçeklenmek üzere sulasam mı acaba diye düşünüyorum ama okudğum kadarıyla meyve vermeden sulanmamalıymış deneme yanılma sistemi uygulıycaz heralde

hexus
27-04-2009, 22:23
Sn. hexus Adana'dan çıkar mı birinci bu sene ne dersiniz. :)
inşallah :) çıkmasada ne yapalım sağlık olsun.

Chotanaq
27-04-2009, 22:44
Benim kabak bu, ekeli 3 hafta oldu.

fakat 5 gün önce filizlendi ve 5 günde bu kadar oldu.

Önceki filizlenmiş resimlere bakıyorum da benim yapraklar, bana farklı geldi diğerlerinden.

Lilium
28-04-2009, 00:01
Benim kabak bu, ekeli 3 hafta oldu.

fakat 5 gün önce filizlendi ve 5 günde bu kadar oldu.

Önceki filizlenmiş resimlere bakıyorum da benim yapraklar, bana farklı geldi diğerlerinden.

İlk yapraklar böyledir, ikinci yapraklar mesaj 198 deki gibi olurlar.

member şip
28-04-2009, 22:26
Benim kabak tembel çıktı nisan 1 de bir gün suda bekleterek ekmiştim daha yeni yeşerdi.

sercan1969
29-04-2009, 06:31
OLsun geç olsunda güç olmasın:D Ha bu arada goji berrylerinizde çok sağlıklı görünüyorlar...

ugur0548
29-04-2009, 20:19
dostum çok büyük konuşmuşsun mesajın sonunda:)

ugur0548
29-04-2009, 20:20
Bahçenin bir köşesinde bulunan torf, cocopit, perlit ve keçi gübresinden ikişer kürek el arabasına atarak güzel bir gübre kolteyli yaparak bel ile kabarttığım toprağa karıştırdıktan sonra vatan-millet için hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle bugün bal kabağı fidelerimi toprağa şaşırttım.

Diğer yarışmacıları hafife almıyorum ama, Envor, Todor ve Sercan1969'dan başka rakip tanımıyorum.... :D

dostum çok büyük konuşmuşsun mesajın sonunda ama bekleyip göreceğiz

h_dogan
29-04-2009, 21:44
Ben iddaasız bir yarışmacı olarak hemşerim hexus'u destekliyorum. :D

Cumhur Tonba
01-05-2009, 01:27
Benim kabak büyümeye başladı. Çok özel bakım yapıyorum. Sığır ve köpek gübresi ile besliyorum. Haberiniz olsun.

Amazonn
01-05-2009, 08:57
yukarıdaki tablo çok güzel böyle giderse bütün forum yarışmaya girecek....

heyacan ve adrenalin yüksek.. :D

Bu arada sesiz ve derinden giden arkadaşları hafife almayın derim mesala ben.. :D

fkarsli
01-05-2009, 10:51
Arkadaşlar
herkese kolay gelsin
Tohumlarımı ektim

k0900
01-05-2009, 21:41
Kırkaltıncı da olsam (daha eklenen olursa işte o kadarcı) hiç gam yemem:p

Mühim olan Türkiye'nin her tarafından katılanlarla aynı duyguları yaşamak;)

Çapa, dua ne lazımsa, yanındayız :)

BalıkcıSerdar
02-05-2009, 15:23
Çapa, dua ne lazımsa, yanındayız :)

Yanımda olduğunuzu bilmek güzel, teşekkürederim;) Ama iddialı değilim, dediğim gibi yarışmaya katılmakta çok güzel bence, zaten şimdiden 48.'liği garantiledim:p

Liste düzenleme için teşekkürler Sn. İndomie;)

Tüm yarışmacılara bol şanslar + başarılar.

hüseyindeniz
02-05-2009, 16:34
merhaba arkadaşlar
bende 1 mayısta tohumları ektim.bizim buraların iklimindendolayı ancak bu günlerde ekebiliyoruz daha erken ekilirse suğuk alıyor buranın yüksekliği rakım 1250 mt.
sonuçta centilmence bir yarışma hırs yapmaya gerek yok iyi olan kazansın.herkese bol şanclar. kapadokyadan sevgiler.

bekiralkanat
02-05-2009, 22:06
sercan1969 arkadaştan aldığım dev balkabağı tohumalrını saksılar diktim bakalım ne olacak
allahtan sera ortamı iyi çabukcak fide haline geleceğini düşünüyorum.

berduray
04-05-2009, 21:22
Konuyla pek ilgisi yok ama kabakları ne hale sokmuşlar, sizler de görün istedim.

Çocuklara eğlence;

bu sayfa (http://www.inhabitat.com/2007/06/30/mickey-mouse-sustainable-farming-at-disney-worlds-epcot-center/)

M_GULAN
14-05-2009, 21:30
merhabalar....
öncelikle bütün arkadaşlara başarılar dilerim inşallah seneye bende sizinle bu heycanı paylaşırım fakat müthişsiniz arkadaşlar kıyasıya bir yarış sonucu merakla takip edicem .....
cumhur tomba arkadaşımız beni bayagı şaşırtı köpek gübresi yıllardır köpek besliyorum şimdide ikitane var kıymetini bilememişim:D

eser42
19-05-2009, 11:53
merhaba

dev bal kabağı tohumlarından elinde olanlar varsa göndermeleri rica olunur. ücretini banka hesabına veya ptt aracılığıyla gönderebilirim.

selamlar

ahmet58
19-05-2009, 20:47
arkadaşlar merhaba
sercan1969 dan aldığım kabak tohumlarını 1 mayısda ektim ben direk yerlerine ektim bakalım sonuç ne olacak kabul ederseniz bende varım bu yarışmada fotoları en kısa zamanda devamlı sizlerle paylaşacağım

member şip
19-05-2009, 22:13
Şanssız bedeviyi çölde kutup ayısı kovalarmış benimkide o hesap ,iki kabak ekmiştim biri adanada biri yumurtalıkta ikiside kökünden kırıldı. Dün itibari ile bir tohumdaha ektim yeşerirse kaldıgım yerden devam.

alimallah
20-05-2009, 07:50
Yorumsuz

Bildiğimden söylemiyorum ama çiçek açmak için çok erken davranmamış mı arkadaş?

okanbayram
20-05-2009, 19:06
arkadaşlar *** ben yarışmaya katılmadım 32 kök atlantik dev kabagı 25 kök kestane kabagı yapdım bunlar deneme üretimi yerleri degişik koşullar oluşturdum sulak alan kırsal alan ve güneşli ve gölge olan olarak bakacam hangisi daha iyi şartlarda olacak hayvan gübresi den başka bir şey kullanmadım yakında resimleri yayınlayacam selamlar

Lilium
29-05-2009, 00:08
Hımmm burası kızışıyor, kızışın ama kırışmayın, herkeze yarışmada başarılar dilerim.
Kabakların içini su doldurmayın ha:p
Avrupa rekoru kırılmazsa şampiyon demem ,:p herkez kabaklarına iyi baksın, bir şampiyon da türkiyeden çıksın yahu:p

malina
02-06-2009, 23:21
Dev Bal Kabağı Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1924)

Yazılarınızın bir kısmı burada.

jofi
05-06-2009, 01:09
Merhaba arkadaşlar sanırım çok geç kaldım ama yinede arkadaşlardan bir isteyeyim bakalım elinde fazla fidesi olan **** Isparta için tohum dikimi zamanı deyip elinde tohumu olup gönderebilecek arkadaşlar varmı acaba? Sercan1969 bey ve Semih35 beyden rica ediyorum
saygılar

ibka
07-06-2009, 22:08
Ya arkadaşlar benim kabaklarda döllenme ile ilgili problem var zannedersem.Kabak görüldükten 1 hafta sonra sararıp düşüyor .El ile dölleme yöntemi kullansak uygun olurmu acaba.Ayrıca bir arkadaştan öğrendiğim tekniği sizlerle paylaşayım ancak ben cesaret edip henüz uygulamadım.Yöntem şu:Önce erkek çiçeği kesip alıyoruz sonra yapraklarını güzelce temizleyip içindeki polenlerin bulunduğu çıkıntıyı açığa çıkartıyoruz.Bir iki damla temiz suya dokundurup bütün polenlerin suya geçmesini sağlıyoruz.Ardındanda bir enjektör veya damlalık kullanarak bu polenli suyu dişi çiçeğin ortasında bulunan dişi organının içine damlatıyoruz.Evet yöntem bu ama dediğim gibi henüz uygulamadım.Bu yöntemle ilgili düşüncelerinizi paylaşın lütfen

odemis35
08-06-2009, 00:38
Aradaşlar selamlar.Ufak kabakçıklarımızın büyüme sürecinde hayvan gübresi yanında hangi gübreleri ne oranda vermemiz gerektiği konusunda bilgi alabilirmiyim.Teşekkürler.

berduray
09-06-2009, 00:40
Sayın Cumhur Tonba köpek gübresi mi yazmış? Ne demek istemiş acaba?
(mesaj no-122)

sercan1969
09-06-2009, 09:34
Sevgili joji yarışma için geç kaldınız.Elimdeki fideler istekli çıkmadığından hepsi kurudu.Tohum için ise bence çok geç kaldınız.

N.Hel
09-06-2009, 11:44
Ya arkadaşlar benim kabaklarda döllenme ile ilgili problem var zannedersem.Kabak görüldükten 1 hafta sonra sararıp düşüyor .El ile dölleme yöntemi kullansak uygun olurmu acaba.Ayrıca bir arkadaştan öğrendiğim tekniği sizlerle paylaşayım ancak ben cesaret edip henüz uygulamadım.Yöntem şu:Önce erkek çiçeği kesip alıyoruz sonra yapraklarını güzelce temizleyip içindeki polenlerin bulunduğu çıkıntıyı açığa çıkartıyoruz.Bir iki damla temiz suya dokundurup bütün polenlerin suya geçmesini sağlıyoruz.Ardındanda bir enjektör veya damlalık kullanarak bu polenli suyu dişi çiçeğin ortasında bulunan dişi organının içine damlatıyoruz.Evet yöntem bu ama dediğim gibi henüz uygulamadım.Bu yöntemle ilgili düşüncelerinizi paylaşın lütfen

Sn ibka, benim kabaklarda da ilk çiçekler döllenmeden düştü. 4-5 gün önce fazla teferruata girmeden erkek çiçeği kopartıp, polenlerin olduğu kısmı dişi çiçeğin ortasına sürttüm. Şu anki halini ekteki fotoğrafta görebilirsiniz. Çapı 5-6 cm'i buldu. Döllenmesini benim yaptığım işlem mi sağladı yoksa doğal yollarla mı oldu bilmiyorum açıkçası. Çünkü bir diğer kökte hemen hemen aynı zamanda açan çiçeğin de döllenmiş olduğunu görüyorum.

Açıkçası ben çok teferruatlı işlemlere gerek olmadığı kanaatindeyim.

h_dogan
09-06-2009, 13:09
Bunlar da benim minik kabaklarım sizinkiler kadar dev olmayacak ama idare edeceğiz artık. :D

ialp32
09-06-2009, 16:06
Tebrikler şimdiden, photoshop mu dermişim :D insan yanına bir futbol topu falan koyar bizde kıyaslardık neyse bizim Ispartada daha geceler yeni ısınıyor daha benim kabacıklar 3-4 yaprakta en azından 55.cilik garanti:p. İyi günler...

adem_09
09-06-2009, 16:37
selam herkese
benim kabaklarda oldu
resim eklemeyi çalışıyorum olmadı ama en kısa zamanda yükleyeceğim
kabaklarım futbol topundan büyük olanları var
herkese bol ürünler

h_dogan
09-06-2009, 22:13
1. kabak yaklaşık 1 kg kadar oldu 2. resimdeki ise yarım kg falan benim gözüme öyle gözüktüler genelde tahminlerim iyidir. :) Bir dahaki sefere yanına bir şeyler koyup resimlerini çekerim. :cool:

YONAL
10-06-2009, 16:04
Sercan1969
2-Serdar1
3-Alimallah
4-Todor
5-lilium
6-Tekin
7-Kudret
8-A.ŞAHİN
9-odemis35
10-emrecin
11-Snowman77
12-Balıkcı
13-Yolac
14-Feridun usta
15-Berkants
16-egetropical
17-tatarbeyi
18-Cumhur Tonba
19-Amazonn
20-Agozce
21-stulu
22-indomie
23-capitano
24-adem_09
25-omertufekci12
26-ihyetim
27-Hexus
28-Baldaş
29-cihan_as
30-Serazad
31-Derya Özen
32-Semih Çetin
33-Hüseyindeniz
34-Korhan - darkfriairs - coşkun
35-aral
36-ugur0548
37-nehiryilmaz
38-kemal türkoğlu
39-h_dogan
40-balbay
41-demir66
42-BalıkcıSerdar
43-Harun45
44-kartalbaba34
45-mrcengel
46-fkarsli
47-Chotanaq
48-Kandıralı
49-satsuma
50-N.Hel
51-yusufaycan17
52-Svlscorpion
53-enginnaz
54-tamaşa
55-ialp32
56-YONAL

Henüz yeni üye olarak bu yarışmaya katılmak istiyorum. Geçen Yıl yapıldımı ve kim, kaç KG ile kazandı. Bu yarışmayı daha formal hale getirelim. Kendi aramızda para toplayıp 1. 2. ve 3 HEDİYE alalım. Sizlere geçen yıl yetiştirdiğim 68 KG olan kabak resimlerimi gönderiyorum

serdar1
10-06-2009, 19:46
Snowman77 hediye olarak gelen 2 adet bal kabakçekirdeğinin ikiside son sürat büyümeye devam ediyorlar ben Diyarbakır karpuz usulünü deniyorum.

ialp32
11-06-2009, 08:07
Adanadaki kabakla Ispartadaki kabağın oyu aynımı :p :D :p

h_dogan
11-06-2009, 12:51
Sayın ialp32 yetiştirme konusunda en iyi rakım aralığının 300-1300 olduğu yazmış bizim burda 23. :) Nem oranı %30-60 arası demiş burda çok daha fazlasını buluyor. Bunları da göz önüne alın. :D

indomie
11-06-2009, 20:48
56-YONAL
Sizlere geçen yıl yetiştirdiğim 68 KG olan kabak resimlerimi gönderiyorum.

Öneri: YONAL bu yıl yarışma dışı bırakılsın. :D

Baksanıza yarışmadan habersiz 68 Kg kabak yetiştirmiş, yarışmaya katılırsa... :( :( :(

indomie
11-06-2009, 21:41
Sayın Todor'un gönderdiği çekirdekten diktiğim kabak.
Üzerinde bir tane bıraktım, inşallah başına birşey gelmez.
Aynı kabağın bir hafta ara ile çekilmiş resimleri.

Elemtere fiş,
Kem gözlere şiş. :D

h_dogan
11-06-2009, 22:11
Allah nazardan saklasın tebrikler. Bunlar Giant mı?

A.Şahin
11-06-2009, 23:08
Maşallah çok güzel meyve bağlamış ama gövde ve yaprak sapları çok cılız görünüyor. Umarım büyük bi kabak olur.

okanbayram
14-06-2009, 15:56
sercan bey kardeşim şu an antlantik dev kabagı ekdim ama anlayamadıgım normal kestane kabak bundan daha fazla gelişim saglıyor acaba bu kabak daha geç oluyor birde bir kökde birden fazla olursa alacakmıyız selamlar

sercan1969
14-06-2009, 18:07
Dev kabak yetiştirmek istiyorsanız sadece bir kabak bırakmanız gerekiyor.
Yalnız bırakacağınız kabak kökün hemen dibinden olmasın.Benim tavsiyem kökle arasında en az 1 metre mesafe olmalı.

YONAL
15-06-2009, 07:12
Snowman77 hediye olarak gelen 2 adet bal kabakçekirdeğinin ikiside son sürat büyümeye devam ediyorlar ben Diyarbakır karpuz usulünü deniyorum.
Serdar1 Merhaba, Diyarbakır kabuzu usulü nasıldır? neler yapılır?

Amazonn
16-06-2009, 09:58
kabak fidelerini toprağa geç diktiğim için çiçekler kabak vermeden kuruyor..
ne yapmalıyım...?

h_dogan
18-06-2009, 13:28
Bence bitki daha küçük diye tutmuyordur. :)

indomie
18-06-2009, 15:57
Teşekkürler h dogan, A.Şahin.

Diğer yarışmacıların kabaklarını da görebilseydik iyi olurdu.

okanbayram
18-06-2009, 18:57
arkadaşlar *** ben yarışmaya katılmadım 32 kök atlantik dev kabagı 25 kök kestane kabagı yapdım bunlar deneme üretimi yerleri degişik koşullar oluşturdum sulak alan kırsal alan ve güneşli ve gölge olan olarak bakacam hangisi daha iyi şartlarda olacak hayvan gübresi den başka bir şey kullanmadım yakında resimleri yayınlayacam selamlar

bekleyin niksarın verimli dev kabagı geliyor

serdar1
18-06-2009, 20:23
Serdar1 Merhaba, Diyarbakır kabuzu usulü nasıldır? neler yapılır?
Diyarbakır karpuz usulü 60-70 cm eninde 50 cm derinliğinde bir kuyu hazırlanır, kabak büyüdükce hayvan gübreli toprak doldurulur. Her 15 günde bir hayvan gübresi bir tenekede ıslatılmış bekletilerek çimlere zedelemeden toprak açılıp cimlere dökülür bu arada kök çürümesi olmasın diye gövdeye yakın sulamaya dikkat edilmeli yani 10 cm kadar gövdede boşluk bırakılarak sulama yapılmalı, ana kök kısmına su deydirilmemeli sadece kabağın çimleri sulanmalı.

indomie
18-06-2009, 20:59
Moral bozmak için değil, sadece bilgilendirmek amacıyla. :D

malbman
18-06-2009, 21:05
41X41 kere maşallah sevgili indomie. Ama beni geçemediğinizi de belirtmek isterim bu arada:p:p:D

indomie
18-06-2009, 21:13
Teşekkürler sayın malbman,

Ne de olsa ben amatörüm.
Sizin gibi ustalarımız sayesinde geliştireceğim kendimi.
Bu yıl olmazsa kısmetse seneye. ;)

Topraksız tarımdaki başarılı çalışmalarınızı takdir ve kıskançlıkla izliyorum.
Ben de ay başında ilk mahsüllerimi toplamadan önce resimleyeceğim sayfamda.

Selam ve saygılarımla.

A.Şahin
18-06-2009, 23:21
indomie; kabağınızın meyvesi ana gövde üzerinde mı yoksa yan kollar üzerinde mi?

Lilium
19-06-2009, 01:44
56-YONAL

Henüz yeni üye olarak bu yarışmaya katılmak istiyorum. Geçen Yıl yapıldımı ve kim, kaç KG ile kazandı. Bu yarışmayı daha formal hale getirelim. Kendi aramızda para toplayıp 1. 2. ve 3 HEDİYE alalım. Sizlere geçen yıl yetiştirdiğim 68 KG olan kabak resimlerimi gönderiyorum

Bu kabak toğumundan bende de var, geçen yıl ektim fakat kabağın tadı hiç hoşuma gitmedi.

Lilium
19-06-2009, 01:45

Bende.

indomie
19-06-2009, 05:56
indomie; kabağınızın meyvesi ana gövde üzerinde mı yoksa yan kollar üzerinde mi?

Köke bir metre mesafede ve ana dal üzerinde.

malbman
19-06-2009, 06:55
Teşekkürler sayın malbman,

Ne de olsa ben amatörüm.
Sizin gibi ustalarımız sayesinde geliştireceğim kendimi.
Bu yıl olmazsa kısmetse seneye. ;)

Topraksız tarımdaki başarılı çalışmalarınızı takdir ve kıskançlıkla izliyorum.
Ben de ay başında ilk mahsüllerimi toplamadan önce resimleyeceğim sayfamda.

Selam ve saygılarımla.

Beni şımartmışsınız sevgili indomie ama sizden daha usta değilim. Aramızdaki tek fark benim sizden biraz daha erken başlamam olabilir, o kadar.
Merakla fotoğraf bekliyoruz.
Sevgilerimle

alimallah
19-06-2009, 08:05
Moral bozmak için değil, sadece bilgilendirmek amacıyla. :D

Bunları gördükten sonra yarışmadan çekiliyorum.
Ben dev değilde, deve yetiştiriyorum galiba:)

YONAL
19-06-2009, 15:59
Arkadaşlar merhaba,
68kg kabağı , bir çok arkadaşıma dağıttım, tatlı yapma konusunda,bir çok farklı yöntem uygulandı.Benim yaptırdığımda, bol şeker oldu ve tadı ve aroması çok iyi idi.Lokum gibi oldu. Bazı arkadaşlar ise sütte bekleterek yaptılar. Onlardan da aldığım izlenim iyi idi. Hangi kabak olursa olsun, yetiştirme döneminde yapmış olduğunuz bakım(sulama,güneş,gübre(inek gübresi, güvercin,vs) ) önemlidir.

erdogancihann
20-06-2009, 12:43
Sercan1969
2-Serdar1
3-Alimallah
4-Todor
5-lilium
6-Tekin
7-Kudret
8-A.ŞAHİN
9-odemis35
10-emrecin
11-Snowman77
12-Balıkcı
13-Yolac
14-Feridun usta
15-Berkants
16-egetropical
17-tatarbeyi
18-Cumhur Tonba
19-Amazonn
20-Agozce
21-stulu
22-indomie
23-capitano
24-adem_09
25-omertufekci12
26-ihyetim
27-Hexus
28-Baldaş
29-cihan_as
30-Serazad
31-Derya Özen
32-Semih Çetin
33-Hüseyindeniz
34-Korhan - darkfriairs - coşkun
35-aral
36-ugur0548
37-nehiryilmaz
38-kemal türkoğlu
39-h_dogan
40-balbay
41-demir66
42-BalıkcıSerdar
43-Harun45
44-kartalbaba34
45-mrcengel
46-fkarsli
47-Chotanaq
48-Kandıralı
49-satsuma
50-N.Hel
51-yusufaycan17
52-Svlscorpion
53-enginnaz
54-tamaşa
55-ialp32
56 -YONAL
57 -erdogancihann

bu yıl yine ben de varım.

darkfriairs
21-06-2009, 17:09
Kabaklar büyüyünce mi resim ekleyecez :)

Nazar değmesin diye henüz eklemiyorum...

Avanos
23-06-2009, 10:29
Bu yıl yarışmacı olarak değilde bende bu zevki tatmak istiyorum güzel bir şeyler yapmak için.

h_dogan
23-06-2009, 20:07
Ben dev değilde, deve yetiştiriyorum galiba:)

Aynen katılıyorum. :D

indomie
23-06-2009, 20:47
Orjinal Mesaj Sahibi alimallah
Ben dev değilde, deve yetiştiriyorum galiba.

Aynen katılıyorum. :D

Yapmayın, etmeyin, böyle giderse bu haftaki resmi de yüklersem yarışmacı olarak kimse kalmayacak. :D:D:D

Gerçi sayın malbman hala meydan okuyabiliyor ama, çok sıkışırsam dayarım hormonu haaa. :mad:

Not: henüz hormon falan kullanmadım.

malina
23-06-2009, 21:08
Yazılanlara, resimlere bakıp oyuna gelmeyin; yarışmaya katılın :)

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=22655&d=1192638513

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=22701&d=1192716388

Amazonn
24-06-2009, 17:42
arkadaşlar bu yarışmanın süresi nekdar..ölçümler nezaman yapılacak nekadar vaktimiz kaldı..?

satsuma
26-06-2009, 03:06
bunlarda benimkiler

http://img155.imageshack.us/img155/5002/spa0051d.jpg

http://img155.imageshack.us/img155/3222/spa0047y.jpg

sercan1969
26-06-2009, 08:34
Arkadaşlar yarışma süresi bitimini bence kasım sonu yapalım.Geç ekim yapan arkadaşların kabakları anca ortaya çıkar.

Amazonn
26-06-2009, 09:44
Arkadaşlar yarışma süresi bitimini bence kasım sonu yapalım.Geç ekim yapan arkadaşların kabakları anca ortaya çıkar.

mesala benim gibi.. ben çok geç kaldım minik bir kabağım bile yok hala..:(

indomie
26-06-2009, 10:35
Sahiden yarışıyor muyuz? Resimler nerede?

Yarışmacı adayları 57 kişiyi buldu, 57 tane resim yok. Yok bu böyle olmayacak. Diğer yarışmacıların kabak resimleri yayınlanmadığı müddetçe, ben de, bu hafta çektiğim resimler dahil bundan böyle herhangi bir resim yayınlamayacağım. :mad:

Zaten, Çeşmealtı'na gelen yerli ve yabancı turistler gruplar halinde kabağımı görmeğe ve önünde resim çektirmeğe geliyorlar. Yani kabağımın yeteri kadar resmi çekiliyor. :D:D:D

Öneriyorum; yetkili arkadaşlarımız yarışma kuralı olarak, yarışmacılara "en az 15 günde bir resim koyma mecburiyeti" getirmeliler.

Selam ve saygılarımla.

serdar1
26-06-2009, 10:50
25.06.2009 tarihinde yağan dolu nedeniyle dev kabak bağlarım oldukca zarar görmüş olup hafta sonu resimledikden sonra yarışmaya devam edip etmiyeceğime karar vereceğim .

eser42
26-06-2009, 11:36
merhaba
arkadaşlar yarışmanıza sonradan katılmaya karar verdim. resim konusunda ısrarınızı anlıyorum ama resim koyacak cesaretimiz yok. henüz kabaklarım 4 yaprak. ilerleyen tarihlerde resim koyabilirim.

eser42
26-06-2009, 11:41
arkadaşlar

formun baş taraflarını tam okuma fırsatım olmadığı için kuralları tam olarak bilmiyorum. organik mi yarışıyoruz yoksa konvansiyonel yöntemler geçerlimi? gerekirse hormon **** BGD kullanabilirmiyim.
selamlar

ayax
27-06-2009, 17:18
ben katılmayı pek düşünmüyordum ama diktiğim kabak fideleri acaip hızlı gelişme gösterdi en büyük olmasada en hızlı olabilirler. şu anda kabaklar oluşuma başladı meyveler kendini gösterdi.

satsuma
29-06-2009, 05:32
Televizyonda yabancıların dev bal kabağı yarışmasını izlemiştim. Sizleri de takip ediyorum. Dışarıda kabakları kantarlala tartıyorlar en ağır olan kazanıyor, bayram havasında geçiyor yarışma. Bizde sadece sanal ortamda mı kalacak? Ben yurt dışındakiler gibi olmasını isterdim.

Sn. Hexus büyüteceğiniz bal kabağı tohumlarına gelecek sene için ben şimdiden talibim.
Saygılar.

Yarasmacılar bir hasat tarihinde anlasır ve her ilde ayrı ayrı bir toplanırız ve sonucları paylasırız hemde festival havasında gecer bir organizasyon şart oldu ne dersiniz?

serdar1
29-06-2009, 12:06
25.06.2009 tarihinde yağan dolu nedeniyle dev kabak bağlarım oldukca zarar görmüş olup hafta sonu resimledikden sonra yarışmaya devam edip etmiyeceğime karar vereceğim .
Dolu Sadece ön kısımlara zarar vermiş kısım kısım zararlı olmuş yarışmaya devam.Diyarbakır karpuz usulünü denediğimden oldukca geniş bir alana yayılmış durumda 2 kök kabak oldukca geniş alanı doldurdu bakalım kabakları nasıl olacak

satsuma
29-06-2009, 17:05
Dolu Sadece ön kısımlara zarar vermiş kısım kısım zararlı olmuş yarışmaya devam.Diyarbakır karpuz usulünü denediğimden oldukca geniş bir alana yayılmış durumda 2 kök kabak oldukca geniş alanı doldurdu bakalım kabakları nasıl olacak

diyarbakır karpuz usulu nasıl acıklar mısın?

indomie
29-06-2009, 20:19
Sahiden yarışıyor muyuz? Resimler nerede?

Yarışmacı adayları 57 kişiyi buldu, 57 tane resim yok. Yok bu böyle olmayacak. Diğer yarışmacıların kabak resimleri yayınlanmadığı müddetçe, ben de, bu hafta çektiğim resimler dahil bundan böyle herhangi bir resim yayınlamayacağım. :mad:

Öneriyorum; yetkili arkadaşlarımız yarışma kuralı olarak, yarışmacılara "en az 15 günde bir resim koyma mecburiyeti" getirmeliler.

Selam ve saygılarımla.

Hımmmm. Kimse destek çıkmadığına göre, demek ki herkes bu durumdan memnun.

Önerimi geri alıyorum.

Amazonn
30-06-2009, 09:44
Hımmmm. Kimse destek çıkmadığına göre, demek ki herkes bu durumdan memnun.

Önerimi geri alıyorum.

demekki arkadaşlar süpriz yapmayı seviyorlar.. :D

Amazonn
30-06-2009, 09:45
Yarasmacılar bir hasat tarihinde anlasır ve her ilde ayrı ayrı bir toplanırız ve sonucları paylasırız hemde festival havasında gecer bir organizasyon şart oldu ne dersiniz?

antalyada yerel bir tv ayarlanabilir.

Amazonn
30-06-2009, 09:48

yetkililer bu konuda bir açıklama yapabilirlermi...?

kabağın büyümesi için yeterli süremiz olmayacaksa boşuna umutlanmayalım...ilgimizi alakamızı balka konulara yöneltelim...

eser42
30-06-2009, 13:38
merhaba
kabak bitkisi doludan epey zarar görmüş ama herşey bitmiş değildir.
doludan hemen sonra uyguladığımız bir kaç tedbir vardır. bunları uygularsan sanırım sorun kalmaz.
1- doludan hemen sonra bitkiler temiz su ile yıkanmalıdır. mümkünse aynı saatte.
2- açık yaralardan mikrop kapmasın diye mantar ilaçları ile ilaçlama yapılır.
3- yağış çok fazla ise toprak tava gelince bitki araları çapalanarak havalandırılır.
4-dolu yarası oluşmuş meyveler kopartılarak bitkinin darbesiz meyve oluşturması sağlanır.

kullanabileceğiniz mantar ilaçları ve kullanım dozları

mancozeb 200gr/100 lt su
metalaxil+mankozeb 250gr/100 lt su
cymoxanil+mancozeb 300 gr /100 lt su

malina
30-06-2009, 14:56
1. Yarışma için son katılım, 1 Aralık saat 24.00'de kadardır.

Biçiminde düzeltme yapılmıştır.

Dev Bal Kabağı Yarışması Kuralları (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=10369)

Amazonn
30-06-2009, 15:56
Çok teşekürler MALİNA;

Benim için hala bir umut var...Yarışmaya devam..

A.Şahin
01-07-2009, 19:22
Yarışmadaki adaylarım... Henüz küçükken göstereyim istedim, :D yeni meyve bağladılar. Üç kök ve üç meyve.

nehiryilmaz
03-07-2009, 14:10
tekrar merhabalar benim iki cekirdegimden bir tanesi filizlendikten sonra curudu bır tanesi ise bu boya geldi ama ben burda dogal gubre bulamiyorum kimyasal birseyde koymak istemedim ama bahcemin durumu topragi ortada cok yavas ve cok gec buyudu benim kabagimda bir suru cicek var neredeyse heryerinden cicek cikiyor bazilari kuruyor bazilari devam ediyor govdesi kucucuk kaldi yani hic dev kabak degil adeta kabakcik :) gibi gorunuyor. resimlere bakarak bana onerebileceginiz birsey varmi cunku arkadaslarimizin resimlerine bakinca benimkinden bisey cikmicakmis gibi geliyor :)

nehiryilmaz
03-07-2009, 14:15
buda birkac meyveden en buyuk olani :) ama buyuk bir nohut kadar henuz :)

sercan1969
03-07-2009, 18:40
Arkadaşlar kabağın ucundaki çiçeği vakit kaybetmeden koparın.Yoksa çürüyor ve çürüklük meyveye kadar geçebiliyor.

A.Şahin
03-07-2009, 19:48
Resimdeki gibi kararsız kalmış bir meyve oluşumu gerçekleşti; yani dal mı uzatayım yoksa meyve sapı yapıp meyve mi geliştireyim diye düşünen kararsız bi bitkim var.
Bekleyip görmeyi çok isterdim ama kabağım kadar en az ben de kararsızım. Şöyle ki; aynı zmanda yan dala da yapışık gelişen meyve bence sadece meyve sapından beslenene göre çok çok daha iyi gelişebileceğini düşünüyorum ama işin kötü tarafı bir metre ardında bıraktığım meyve futbol topu büyüklüğüne ulaştı, iki meyveli bir bitki istemiyorum gelişmeyeceğini düşünerek. İkisine de kıyamadım sizce ne yapmalıyım ?
Keşke yeni bir bitkideki ilk döllenen meyve olsaydı bu resimdeki.:(

eser42
04-07-2009, 10:41
merhaba
sayın A.Şahin
mutasyonun sebebleri nelerdir. yüksek dozda kimyasal bir şeylermi kullandınız.

A.Şahin
04-07-2009, 11:39
Hayır, kimyasal hiç bir şey kullanmadım tamamen organik. Ama fosfor içerikli gübre kullanımından bahsedilmişti sanırım meyveler biraz daha büyüyünce kullanacağım, henüz kullanmadım. Sadece hayvansal gübre( yanmış ahır gübresi, orman altı yaprak çürüntüsü, yanmış tavuk gübresi ve saman çürüğü karışımı ) kullandım.

eser42
04-07-2009, 12:14
Hayır, kimyasal hiç bir şey kullanmadım tamamen organik. Ama fosfor içerikli gübre kullanımından bahsedilmişti sanırım meyveler biraz daha büyüyünce kullanacağım, henüz kullanmadım. Sadece hayvansal gübre( yanmış ahır gübresi, orman altı yaprak çürüntüsü, yanmış tavuk gübresi ve saman çürüğü karışımı ) kullandım.

fosfor kullanacaksanız hemen kullanın fosfor çiçeklenme ve kök gelişimi için gerekli bir besin, meyvelerde irileşme döneminde güvercin gübresi veya potasyumlu gübre kullanın eminim faydasını görürsünüz.

sercan1969
04-07-2009, 12:44
Sn A. Şahin bence küçük meyveyi budayıp büyük meyveyle yolunuza devam edin.Yaprak sapına bağlı olmak meyveye bir avantaj sağlamaz.Yalnız kabağı dikltiğiniz yer müsaitse kabak kollarından toprağa kök bağlantısı oluşturmaya çalışın.

alimallah
04-07-2009, 15:02
Sn A. Şahin bence küçük meyveyi budayıp büyük meyveyle yolunuza devam edin.Yaprak sapına bağlı olmak meyveye bir avantaj sağlamaz.Yalnız kabağı dikltiğiniz yer müsaitse kabak kollarından toprağa kök bağlantısı oluşturmaya çalışın.

Bunu nasıl becereceğiz?
Selamlar

A.Şahin
04-07-2009, 19:46

Bu konu hakkında aklımda büyük bir soru var; meyveden sonraki boğumlardaki köklenmenin meyveye bi katkısı olacak mı yoksa her zman ileriye yönelik bir besin akışı mı olur? Aynı şey yan kollar üzerindeki kök oluşumları ana gövdedeki meyveye nasıl bi katkı sağlar? Başka bi deyişle bitki üzerindeki sıvı akışı tek yönlü müdür? Birde resimdeki meyvecik yaprak sapında değil ilerde gövde üzerinde paralel olarak yapışık kalacak şekildeydi ama artık bi önemi yok, bugün açmış büyük ihtimalle tozlaşamadan sönmüş.Çiçeğin taç yaprağında da hata olduğundan tam açılamamış.

A.Şahin
04-07-2009, 19:49
Bunu nasıl becereceğiz?
Selamlar

Yaprakların gövdeye baglandığı boğumların alt kısımlarında pasif kök gözleri bulunuyor bunlar gerekli ortamı bulduğunda aktif hale gelip gelişmeye başlıyor. Yani hafif toprağı kabartıp, nemlendirip gömerseniz ışık almayacak gibi köklenme başlayacaktır.

alimallah
06-07-2009, 10:25
Teşekkürler A.Şahin.

adiyez
07-07-2009, 14:22
Merhaba arkadaşlar, dev balkabağı yarışmasına ben de katılmak istiyorum. Daha doğrusu biz ekip olarak katılacağız (kabul edilirse) :p şöyle ki; Geçen yıl bu yarışmadan haberim olduğunda 2009 da ben de katılayım demiştim. Bu yıl nisan gibi ABD den dev balkağı yarışmasında dereceli kabaklardan tohum getirttirdim. Ama ben ekmedim. tarlası olan bir kaç arkadaşa 3-5 adet ektirdim. Bunlardan birisi de aynı yerde çalıştığımız bir arkadaş. Ağaçlar.net ten edindiğim (bu arada bilgi veren arkadaşlara bolca teşekkür ediyorum) bilgiler çerçevesinde çukur açma gübreleme, sulama filan ne gerekiyorsa yapan bu arkadaşın şimdi 2-3 kökte yine 2-3 kabağı var ve cuma günü çektiği resimleri de ekliyorum. bi aksilik olmasa 30-40 kilonun üzerinde olur diye bekliyorum
herkese saygı ve selamlar...

adiyez
07-07-2009, 14:29
arkadaşlar atlamışım, kabağın şu anki ağırlığı yaklaşık 10-12 kg civarında

msafak
07-07-2009, 15:15
merhaba
mesajların birinde köpek gübresiinden bahsediliyor. Et yiyen hayvanların dışkısından gübre olmaz biliyorum. Bu konuda bilgi verecek var mıdır?

sercan1969
07-07-2009, 15:48
Geçen sene birinci olan kabağımın tohumundan yetiştirdiğim 15 mayıs dikim tarihli dev kabağım. Sizlerle paylaşmak istedim.

indomie
07-07-2009, 16:42
Hah şöyle... Yarışma neşelensin biraz. :D :D :D

odemis35
07-07-2009, 21:37
Maşallah.Bizimkilere bayağı fark atmış:)

alimallah
08-07-2009, 10:58
Kabaklar güzel görünüyor.
Dilerim başlarına kötü bir şey gelmez.
( Benimkilerden en büyüğünü inek yedi de:)
Selamlar

A.Şahin
08-07-2009, 20:43
( Benimkilerden en büyüğünü inek yedi de:)
Selamlar

:( Büyük talihsizlik. Geçmiş olsun. İnek nerde? :p

sercan1969
09-07-2009, 07:02
Benim 4 kök kabağı yetiştirdiğim yer tel örgüyle çevrili olduğundan inek tehlikesi yok:D Yalnız saksağanların sağı solu belli olmuyor.

alimallah
09-07-2009, 11:04
:( Büyük talihsizlik. Geçmiş olsun. İnek nerde? :p
A.Şahin,
Gülme komşuna,
Gelir başına.:mad:

A.Şahin
09-07-2009, 15:29
Aman Allah korusun zaten üç tanecik kabağım var. Günde hiç gitmesem beş defa yanlarına gidiyorum. Allah'tan benim inekler devamlı kapalı ahırdalar.

serdar1
10-07-2009, 12:00
-Bu da benim dev Balkabağım.

A.Şahin
11-07-2009, 16:06
serdar1 kabağın cinsi adapazarı kabağı mı?

ayax
11-07-2009, 16:52
Geçen sene birinci olan kabağımın tohumundan yetiştirdiğim 15 mayıs dikim tarihli dev kabağım. Sizlerle paylaşmak istedim.

benim kabaklarımda bu kadar var yarin kısmet olursa fotoraflayacağım

indomie
12-07-2009, 13:26
Öğünmek gibi olmasın ama... :D

sercan1969
12-07-2009, 15:22
Ne kadar öğünseniz bence azdır.Fide dikim tarihiniz nedir? Merak ettim doğrusu?

indomie
12-07-2009, 23:13
Teşekkürler sayın sercan1969,

15 Mart : Çekirdek büyükçe bir saksıya dikildi,
27 Nisan : Saksıda epeyce büyüyen fide toprağa şaşırtma yapıldı.

k0900
12-07-2009, 23:20
Maşallah, muhtemel hasat tarihi nedir? Daha büyüyecekmi:)

Amazonn
12-07-2009, 23:34
Teşekkürler sayın sercan1969,

15 Mart : Çekirdek büyükçe bir saksıya dikildi,
27 Nisan : Saksıda epeyce büyüyen fide toprağa şaşırtma yapıldı.

bu büyüklükte olması gayet doğal...güle güle büyütün..bakalım büyüme nereye kadar devam edecek..belki bir rekor çıkar kimbilir..gayet sağlıklı görünüyor..

indomie
13-07-2009, 00:10
Teşekkürler sayın k0900, sayın Amazonn

Önceleri gözle görülür bir gelişme oluyordu. Bu gidişle 50 kiloyu rahat geçer 100 kiloyu zorlar diye düşünüyordum. Ancak 15-20 gündür sanki artık büyümüyormuş gibime geliyor. Neticeyi ben de merak ediyorum.

Sayın Malina, yarışmanın bitiş tarihini Aralık ayı olarak belirtti ama bu kabak (hatta diğer kabaklar) Aralık ayına kadar dayanabilir mi bilemiyorum. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar görüşlerini belirtirlerse memnun olurum.

k0900
13-07-2009, 00:21
Dev bal kabağı yarışması kuralları:

1. Yarışma için son katılım, 1 Aralık saat 24.00'de kadardır.

2. Bal kabağının hasat sonrası tartımı ve tespiti, yetiştirici hariç, iki agaclar.net üyesi katılımıyla yapılır. Tartımın fotoğraflarla belgelenmesi gerekir.

3. 15 Kasım - 1 Aralık arası, forum kullanıcı adınızı yazarak, yeni bir konu açınız. Kabanızın ağırlığını yazınız, tartım ve kabağın fotoğraflarını ekleyiniz.

4. Yarışımaya en az 10 mesajı olan agaclar.net üyeleri katılabilir.

5. Dereceye giren kabağın tohumları bir sonraki yıl damızlık olarak kullanılacaktır. Bu nedenle birinci seçilen kabağın tohumlarından 1/3 kadarının, yani yaklaşık 100 adedinin Agaclar.net Forum adına, Todor'a teslimi gerekmektedir.

Sn. Todor'un yazısından tüm kabaklar aralık ayına kadar yetiştirilecek anlamı çıkarmadım:)

15 kasım 1 aralık ayı katılımcıların ürün bilgilerini deklare tarihi gibi anladım.

ayax
13-07-2009, 12:09
bunlarda benim kabaklarım boy boy... iddalı değilim.

sercan1969
13-07-2009, 12:16
Arkadaşlar yarışmanın biraz daha heyecanlı geçmesi için katkıda bulunmak istiyorum.İlginç bitkilerden oluşan tohum hediye paketi hazırladım.

YONAL
13-07-2009, 15:58
Merhaba,

yarışma için hazrıladığım kabak 1 hafta içinde 16 cm çapa ulaştı. Bu büyüme hızı, yarış için beni umutlandırıyor.

serdar1
13-07-2009, 18:42
serdar1 kabağın cinsi adapazarı kabağı mı?

Kabak tohumlarını snowman77 hediye olarak gönderdi ben sadece tozlaşmada başka bir tür kabak kullandım.Büyük ihtimal Todorun kabak tohumundan bana gönderilenler.Resimde gözüken kabak sadece1 haftalık

sercan1969
15-07-2009, 05:58
Geçen yıl Denge Tarım Dev kabak yarışmasına Sponsor olmuştu.
1. olan yarışmacıya 5 LT lik Natural Bioplas Biyolojik gübresini hediye etmişti.
Ben şimdi kabaklarımda bu ürünü kullanıyorum ve çok memnunum.Yarışmaya böyle sponsorlar bulabilirsek daha renkli geçeceğine inanıyorum.

A.Şahin
16-07-2009, 00:10
Kabağımın rengi giderek koyulaşıyor, bu da onun büyüme hızının azaldığı anlamına geliyor. :(

sercan1969
16-07-2009, 09:56
Düşüncelerim konusunda olumlu **** olumsuz düşüncelerini belirtecek yarışmacı arkadaş yok mu ? Kendimi birden çok yalnız hissettim.:confused:

YONAL
16-07-2009, 11:04
Sercan1969 Merhaba, Önerine katılıyorum. Yalnız bu yarış işini biraz daha popüler hale getirmek lazım. Görsel basını çağırmak, Plaket vermek, yarışmanın yapılacağı yer(herkesin rahat ve kısa zamanda ulaşabileceği) tesbiti gibi.

alimallah
16-07-2009, 15:22
Bence daha görsel yarışmalar yapabilmek için, yarışmacıların da görsel olması gerekir.
Örneğin yarışmacıların 200 kg ve üzeri olması gibi.
Selamlar

Lilium
16-07-2009, 16:18
Bunlarda benim şampiyon aday adayları

Sevgili todorun gönderdiği tohumların kabakları
93186
93187

Bunlarda kendi tohumlarımın kabakları çok iri değiller ama çok güzel bir cins kar gibi beyaz yusyuvarlak ve çok leziz her yıl ekerim.

93188
93193

A.Şahin
16-07-2009, 19:55
Bence de biraz daha gösterişli kabaklar olması lazım ama bir kaç yıla kalmaz muazzam kabaklar yetiştrebileceğimize inanıyorum. Her yıl bi öncekine göre daha iyi gidiyor ve tecrubeler artıyor. 40-50kg.lık kabaklara hemen her yerde rastlamak mümkün ama 200 kg.lık kabak kesinlikle herkesin ilgisini çekecektir.

A.Şahin
16-07-2009, 19:56
Bu arada indomie nin kabağından daha büyük olan var mı ? :confused:

indomie
17-07-2009, 15:12
Düşüncelerim konusunda olumlu **** olumsuz düşüncelerini belirtecek yarışmacı arkadaş yok mu ? Kendimi birden çok yalnız hissettim.:confused:

Sayın sercan1969,

Sponsor konusunda sizi gönülden destekliyorum.

Hatta sadece desteklemekle kalmayıp iki gün önce Simbiyotek Biyolojik Ürünler San. ve Tic. A.Ş. yetkilisi Selim bey ile görüşerek, yarışmamıza sponsor olup olamayacaklarını, kargo ücreti yarışmacılara ait olmak üzere, dereceye girecek ilk üç kişiye ödül olarak;

1.'ye 5 litre Sim Organic + 1 kutu Sim Derma Granül, 1 kutu Sim Derma Toz
2.'ye 5 litre Sim Organic + 1 kutu Sim Derma Granül,
3.'ye 5 litre Sim Organic,

verip veremeyeceklerini sormuştum.

Ben geçen yıl satın aldığım bu ürünleri bütün bitkilerimde kullanıyorum. Kabak çekirdeğini Sim Derma Toz'a buladıktan sonra saksıya dikmiş, yetişen fidenin köklerini Sim Derma Granül'e buladıktan sonra toprağa şaşırtma yapmıştım. Şimdi de 15-20 günde bir Sim Organic'li su takviyesi yapıyorum.

Biraz reklam yapar gibi oldu ama ne yapayım hakediyorlar bunu.

Umarım teklifimi kabul ederek hem yarışmamıza heyecan katarlar hem bizleri memnun ederler. ;)