PDA

View Full Version : şeftali hastalıkları

Balıkcı
23-05-2007, 22:25
Kış döneminde yanına uğrayamadığım şeftali ağacımı Mayıs ayında bu halde buldum.:(

Bu duruma geldikten sonra ilaç kullanılarak kurtulabilir mi, bilmiyorum.

http://img443.imageshack.us/img443/7410/barbarosmay305s2007017dq3.jpg (http://imageshack.us)

http://img469.imageshack.us/img469/8278/barbarosmay305s2007018rb4.jpg (http://imageshack.us)

Ben de oturdum, deli pösteki sayar gibi tek tek bütün hastalıklı yaprakları koparıp ortamdan uzaklaştırdım.

Zavallı ağaç çırçıplak kaldı ama umarım kurtulur.

http://img50.imageshack.us/img50/2135/barbarosmay305s20072027sn2.jpg (http://imageshack.us)

(Bu hastalığın adı, amili, mücadelesi belki başka konularda geçmiştir ama fotoğraflarla ve verilecek cevaplarla örnek teşkil eder diye ayrı konu açtım.)

Sevelim
23-05-2007, 23:58
Sevgili Balıkçı şöyle (http://www.agaclar.net/index.php?id=2092&first_item=0) bir sayfa buldum. Umarım işinize yarar. Forumda da bununla ilgili bir yer vardı ama aramak lazım.

Selahattin Yılmaz
24-05-2007, 00:12
Klok/Kurbağacık (http://www.agaclar.net/index.php?id=2092) kısaca sevgili sevelimle aynı link. ;)

Todor
24-05-2007, 08:27
Şeftaliniz yaprak kıvırcıklığı denilen manatari bir hastalığa yakalanmış. Mücadelede geç kalınmış ama, ağaç kendini kurtaracaktır. Dökülen bütün yaprakların yerlerine yenisi çıkacak. Hastalıklı yaprakları yakarsanız iyi edersiniz.

Yaprak kıvırcıklığı hastalığı ile mücadelede en etkin yöntem, tomurcuklar uyanırken bordo bulamacı uygulamak. Bu şekilde hem mantara karşı önlem alırsınız, hemde ağacın uyanmasını 1 kaç gün geciktirerek don riskini azaltırsınız.

Ayrıca bordo bulamacına 1 ton suya 1 Kg. şeker karıştırısanız, ilacın yapışkanlığını arttırır ve kolayca ağacın üzerinden yıkanarak gitmesini engelemiş olursunuz.

sabah
24-05-2007, 09:49
Benim bodur şeftali bol yapraklı, iyi gibi görünüyor ama uç kısımlar beni tedirgin etti. Hem delikler hem kıvrılma var gibi. Üzerinde bir böcek görmemiştim. Bu yıl çiçeklenme döneminde don yemiş olma ihtimali de vardı.

Sizce sağlıklı mı?
11472

Balıkçı,
Geçmiş olsun, bütün yaprakların yeniden çıkacağına sevindim :-)

Todor
24-05-2007, 09:51
Üzerinde karınca görebiliyo rmusun, **** küçük yeşil sinekler?

sabah
24-05-2007, 09:59
Görmemiştim ama tekrar kontrol edeyim.

Balıkcı
24-05-2007, 16:44
İlgilenen tüm dostlara teşekkür ederim.
Sağ olun, var olun.

sabah
25-05-2007, 13:29
Bugün baktığımda gözlerime inanamadım. Çok hızlı değişim olmuş
Karınca bir iki misafir olarak gelen vardı. Sinek yok ama siyah noktalar, örümcek ağı vs her şey vardı.
Fotoğrafları ekliyorum.
11600

11601

Todor
25-05-2007, 16:15
Bana pirecik diye tabir edilen yaprak biti gibi geldi. Gene de uzman görüşü almak lazım. Forumlarda arama yaparsan bazı bilgilere ulaşabilirsin.

ekip2004
28-07-2007, 01:28
Sayın BALIKÇI şeftalinizde yaprak kıvırcıklığı sorunundan bahsetmişiniz,siteye yeni girdim dolayısı ile yardım edebilme olanağını kaçırdım.Tomurcuklarlar kabarmadan önce ağacın tüm kısımları atlanmadan bordo bulamacı ile ilaçlanmalı,çiçeklerin taç yaprakları döktüğünde ise %80 ziram 300gr/100lt,%50 lik folpet veya sıvı dodin terkipli fungusitleri uyguladığınızda bu problemle karşılaşmayacaktınız.Bu konuda ruhsatlı %50 lik coc,captan vs.terkipli ilaçlar ileriki dönemlerde netice vermemekle beraber resimdekine yakın ileri safhalarda bile %80 ziram içerikli ilaç 3.gün hastalığı durdurmakta yapraklar hızla iyileşmektedir.ideal olan bu duruma gelmeden çiçeklerin taç yaprakları dökülür dökülmez bu ilaçları uygulamaktır.çok iyi bordo uygulaması yapılsa bile bol yağışlı ve ılık geçen kışın ardından şeftalide bu problem yoğun görülebiliyor.Zararlılar konusuna gelince yine kışlık yağ denilen ürünleri kullanmalısınız aksi taktirde filiz ve meyve güveleri,kabuklu bitler,koşniller kaçınılmaz zamanında uygun ilaçlar dozunda kullanılmalı bu konu çok kapsamlı zamanı geldiğinde çok pratik bilgiler yazabilirim...

bahar22
07-04-2009, 11:53
Merhaba ben yeni üye oldum

Bahçemde 3 tane şeftali ağıcım var, hersene klok hastalığı oluşuyor bu sene mart ayında 15 gün arayla bordo bulamacı attım. Şeftali çiçek açtı klok hastalığna yakalanmaması için ne yapmam gerekiyor.Teşekkürler

serpilcix
17-04-2009, 19:08
kışlık yağ nedir. ne zaman ve nasıl kullanılır. Bu konuda bilgisi olan lütfen yardımcı olsun.

Balıkcı
17-04-2009, 20:25
Yazlık yağ böcek ve kırmızı örümcek gibi zararlıların üzerini kaplayarak nefes almalarını engelleyen, bu yolla sonuç alan bir ilaç diyelim.
Fakat artık zirai ilaçları da bir ziraat mühendisinin yazacağı reçete ile alabileceğiz.

horka
24-04-2009, 18:01
merhaba arkadaşlar şeftali ağaçın da bir problem var sanırım hastalandı bunu nasıl tedavi ederim ŞEFTALİDE KLOK (KURBAĞACIK) HASTALIĞI denilen şey bunun bir lacı varmı diyer ağaçlarıma yayılırmı ?

hizals
25-04-2009, 11:45
Eğer önlem olarak gözler uyanmadan bordo bulamacı veya hazır bakır preparatlar kullanmadıysanız ve hastalık baş gösterdikten sonra kurtarmak isterseniz Ziram vb. ilaçları prospektüsündeki dozlarla uygulamanız(mümkünse içine bir miktar da yaprak gübresi karıştırarak) hem hastalıklı yaprakları çabucak dökmesini hem de yeni yaprakları hızlı bir şekilde vermesini sağlayacaktır.

wega
11-06-2009, 16:56
bu mantarlar hakkında bir bilgisi olan varmı.ve mücadelesi?

MİRİCİ
14-06-2009, 21:49
selamlar..

MİRİCİ
14-06-2009, 21:58
arkadaşlar ben yeni üye olarak ve yeni bilgisayar kullanıcısı olarak sizlerle bazı konularda bilgilenmek istiyorum.benbi şeftali bahçesi kurdum bu yıl beşinci yıl epey bir meyvesi var 450 ağacım var fakat şeftali konusunda hiç bir bilgim yok fakat tarım il müdürlüğü ile irtibat ediyorum.Baharın gözler uyanırken %1.5 bordo bulamacı ile ağaçlarımı ilaçladım şu ana kadar çok güzeldi fakat şuan yeşil yaprak biti ağaçları sarmaya başladı bana caniplan diye bir ilaç tavsiye ettiler bu konuda sizler ne önerirsiniz?şimdiden teşekkürler...

h_dogan
15-06-2009, 22:15
Yaprak biti için Acetamiprid terkipli ilaçlar şimdilerde yaygın olarak kullanılıyor. Caniplan da bu ilaçlardan biri.

MİRİCİ
16-06-2009, 18:41
Soruma yanıt verdiğiniz için teşekkürler...

mutlukeskin
09-07-2009, 10:07
İyi günler sevgili forum kullanıcıları,
Terasımda yetiştirdiğim şeftali ağaçlarına geçen yıldan beri birşeyler olmaya başladı.Ağaçlarım büyük varillerde bulunmakta ve henüz yaşları epeyli küçük olduğundan varilde bulunmalarında bir sakınca görmedim.Yeni çıkan yapraklar beyaz pamukçuk bi yapıyla kaplaınıyor ve kıvrık kıvrık çıkıyorlar,sizce bu hastalık nedir ve nasıl mücadele edebilirim?
Eğer mümkün olursa daha sağlıklı yorumlar yapabilmeniz için daha iyi fotoğraflarını da koymaya çalışacağım.
İlginizi için şimdiden teşekkürler...

mutlukeskin
12-07-2009, 15:14
Arkadaşlar lütfen, şeftali ağaçlarım için bi' çözüm öneriniz var mı?

Oğuz Alper
12-07-2009, 16:46
Sn.Mutlukeskin ;

Ağacınızın durumu Şeftali yaprak kıvırcıklığı hastalığıdır. Bionem başlığını inceleyebilirsiniz. Hastalık olmuş yapraklarınızı budayıp ilaçlama yapmanız gerekli. Sevgiler

mutlukeskin
12-07-2009, 20:50
Sayın Oğuz Bey,
Verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim, tavsiye ettiğiniz başlığı hemen inceleyeceğim fakat benim gördüğüm yaprak kıvırcığı hastalıkları daha net daha kıvrımlı idi o yüzden sizleri sorunumla meşgul ettim.Tekrardan verdiğiniz cevap ,gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim.
İyi günler....

MİRİCİ
22-07-2009, 22:49
Merhabalar;
benim 4-5 Ağaçta hastalık oluştu Tarım müdürlüğüne götürdüm hastalığı tam tespit edemediler,genç sürgünlerinin orta kısımlarında halkalı bilezik şeklinde kararmalar oluyor sürgünler buruşup,eğilip kuruyorlar meyvelerinide döküyorlar.Bununla ilgili bir bilgi verirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler..

selis
12-10-2009, 10:43
Yazın meyve veren ağacın şu sıralar bütün dalları bu böceklerle kaplı.. Ağaç garip bir sıvı salgılıyor bütün arılar ağacın üzerinde.. Babam ''Mazot'' sürersek geçeceğini söyledi.. Bu doğru mudur? Yazlık yağ mı süreceğiz yoksa?

Yazlık yağ böcek ve kırmızı örümcek gibi zararlıların üzerini kaplayarak nefes almalarını engelleyen, bu yolla sonuç alan bir ilaç .
Fakat artık zirai ilaçları da bir ziraat mühendisinin yazacağı reçete ile alabileceğiz.

gacal_salih
25-11-2009, 00:38
arkadaşlar benim de bir derdim var benim şeftali agaclarımada dibinden başlayarak ta en uc dalına kadar beyaz beyaz minik minik bişeyler oluştu tavsiye üzerine bir kac ilaç denedim yok edemedim bazı arkadaşlar buna beyaz bit diyor ne yapmalıyım şimdiden tesekkürler yarın resmini koyacagım görürsünüz

Halil Önen
25-11-2009, 22:11
Babam ''Mazot'' sürersek geçeceğini söyledi.. Bu doğru mudur? ?

Sn. selis dilerim mazot sürmemişsinizdir. Mazot ağacı kurutur. Ağacın dokusunu bozar. Toprağın da bozar bir şey yetişmez.

Ağacınızın beline kireç (badana kıvamında) sürünüz.

Sn. gacal_salih sizde kireç sürünüz.
Şeftali budama zamanı geldi. Budamadan hemen sonra bordo bulamacı atınız. Sonra tomurcuklanma öncesi ve çiçek sonrası yine borda bulamacı atınız. Klok hastalığı için iyi gelecektir.
Hazır bordo bulamaçları var ancak etkisi biraz az. Onun için üç defa kullanılmalı.

alpelli
22-02-2010, 17:14
benim bahçem Mersin de toros dağlarının eteğinde budama yapılırken destere ile veya makasla kesilen dalın içinden kurt çıkıyor..ağacın içinde kendine galeri açmış..ne yapabilirim .mücadele için bilgisi olanların yardımına ihtiyacım var..şimdiden teşekkür ederim.

yaprak 92
22-03-2011, 11:25
Arkadaşlar,
şeftali ağacında yeni sürgünler başlamış.Geçen sene yaprak kıvırcıklığı olmuştu bu ağaçta acaba şimdi daha ağaç yeni sürgün verirken bir müdahale etmek gerekir mi? uzman arkadaşların bilgisine başvuruyorum lütfen yanıtlarmısınız? Teşekkürler.....

Halil Önen
22-03-2011, 20:13
Arkadaşlar,
şeftali ağacında yeni sürgünler başlamış.Geçen sene yaprak kıvırcıklığı olmuştu bu ağaçta acaba şimdi daha ağaç yeni sürgün verirken bir müdahale etmek gerekir mi? uzman arkadaşların bilgisine başvuruyorum lütfen yanıtlarmısınız? Teşekkürler.....

Geçen sene yaprak kıvırcıklığı olduysa ve ilaçlama yapılmadıysa yine olur.

Sürgünler gelmeyecek şekilde ağacın odunsu kısımları _ taç bölgesi _ yani orta ve alt kısımları bordo bulamacı kullanılabilir.

denizakvaryumu
22-03-2011, 20:31
Labicuper

http://www.tagemziraat.com.tr/hbrhasad.html

son zamanlarda öne çıkan bir ürün.

Çamtepe
31-03-2011, 08:50
benim bahçem Mersin de toros dağlarının eteğinde budama yapılırken destere ile veya makasla kesilen dalın içinden kurt çıkıyor..ağacın içinde kendine galeri açmış..ne yapabilirim .mücadele için bilgisi olanların yardımına ihtiyacım var..şimdiden teşekkür ederim.

Bahsettiğiniz zararlı dip kurdu (capnodis) olabilir.
Aşağıdaki mesajları okumanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla

http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=769521&postcount=245
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=769826&postcount=248
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=769858&postcount=252

alectoris
31-03-2011, 09:09
Klok hastalığı için bordo bulamacı vb. gibi kimyasal ilaçlar yerine doğal bir çözüm yok mudur?

İlaç kullanmak istemiyorum? Sırf bu tip narin yapısından dolayı şeftali ağaçlarımdan sogudum açıkçası.

erguva_N
31-03-2011, 09:11
sayın çamtepe eklentilerdeki fotolar açılmıyor ne yazıkki. bir bakabilirmisiniz acaba...

kurtkus
31-03-2011, 10:00
Bordo bulamacı kimyasal değildir ki,ayrıca bu yılki bir seminerde şeftalinin sert budandığında daha az yaprak açtığını,dal üzerinde sürgün ve çipillerin fazla bırakılmasının bu rahatsızlığın önüne geçeceğini anlatmışlar.Ama bu dururmda meyvenin fazla olacağı,ağacın kısa olan ömrünü daha da kısaltacağını söylediklerinde daha sonra meyve seyreltme işleminin yapılması gerektiğini söylemişler.Seminere katılşan bir arkadaşımdan duydum.

Çamtepe
04-04-2011, 13:54
sayın çamtepe eklentilerdeki fotolar açılmıyor ne yazıkki. bir bakabilirmisiniz acaba...

Merhaba,

Orjinal mesajın sahibi ben olmadığım için maalesef yardımcı olamayacağım. Ancak kendi bahçemden iki güzel capnodis ergininin resmini göndermeye çalışacağım altta..

http://img851.imageshack.us/img851/7545/img1974d.jpg

alectoris
04-04-2011, 14:17
Bordo bulamacı kimyasal değil mi?

Güvenle kullanabilir miyiz?

Yağmurla beraber taban suyuna karışırsa insan sağlığı ve doğa için tehdit arzeder mi?

ihsankaya45
05-04-2011, 10:22
Sayın yaprak 92
yaprak kıvırcık hastalığı için gözlerin kabardığı dönem tek seferlik bakırlı ilaç kullanımı yeterli olur.

ihsankaya45
05-04-2011, 10:39
Capnodislerin,
erginlerini elle topluyoruz ve ağaç dip boğazlarını açıyoruz.
Bu şekilde yoğunlugunu çok azaltabildik.

erguva_N
12-04-2011, 13:17
sayın çamtepe teşekkür ederim. sağolun.

alpelli
26-04-2011, 18:30
Bahsettiğiniz zararlı dip kurdu (capnodis) olabilir.
Aşağıdaki mesajları okumanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla

http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=769521&postcount=245
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=769826&postcount=248
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=769858&postcount=252

zahmetine çok teşekkür ederim kardeşim..hoş kalın hoşçakalın..

nurguldk
27-05-2011, 11:30
Merhaba,
Şeftalimde yaprak kıvırcığı oldu geçen sene. Yapraklar sarı-kırmızı olup kıvrılıyorlar. Bu hastalıklı kısımlar yaprakta daha etli görünüyor.
Bu sene bordo bulamacı yaptık ancak şu anda yaprakların çoğu yine aynı durumda. Üzerinde minik meyveleri var ve yakından incelediğimde meyve ve yapraklarda minik beyaz-yeşil bit gibi böcekler olduğunu gördüm. Bu konudaki forumları inceledim ancak bu aşamada üzerinde meyve varken ne uygulamam gerektiğini tam olarak anlayamadım.

Organik bir çözüm varsa tercih ediyorum. Ama yoksa mecburen ilaçlayacağım. Yardımlarınızı bekliyorum.

DTR
21-02-2012, 11:59
Merhaba herkese;
Aranıza yeni katıldım;Uzman arkadaşların bulunduğu, geniş bir ağ içinde olmaktan mutluluk duyuyorum;
Küçük bir şetali bahçem var 800 rakımda olan.5 yaşında olan bu ağaçlarımda yazın gördüğüm ve halen bulunan bir hastalık var.
Ağaç gövde ve dallarında küçük küçük pamuklamalar var,bunlar nedir ve nasıl mücadele edebilirim.
Yardımlarınızı rica ediyorum.Teşekkürler...

Nuri Murvet
01-03-2012, 14:42
Merhaba sayın DTR

Şeftali ağaçlarınızdaki pamuksu oluşum unlu bit zararlısıdır.

Gözler uyanmadan, ziraii ilaç bayilerinden (insektisit) kışlık kaplama yağı olarak isteyin, sarı boya olarakta ismi geçer. (Hektaş kışlık kaplama ilacı veya A.B.C kışlık kaplama ilacı) İlaç kutusu üzerinde yazan, uygulama dozlarında kulanın

Ağaçlarınız uyanmadan, gözler patlamadan evvel uygulamasını yapalım, zaman az kaldı acele edelim...

Kolay gelsin...

miyawy
28-03-2012, 20:45
bu şeftali ağaçlarının durumu nedir, eğer hastalarsa ne yapmam gerekiyor,

Teşekkürler

hk50
01-06-2012, 22:27
Şeftali deki hastalığın çaresi.

hk50
24-06-2012, 20:18
Şeftali ağaçında yaprak düren.

sel-ay
25-06-2012, 01:41
Sn.Talip Ayıkol,eriklerinizde gördüğümüz hastalığın Monilia adlı bir mantari hastalık olduğunu düşünüyorum.Konu ile ilgili bilgiyi aşağıya ekledimİ

Tanımı ve Zarar Şekli : Hastalık konukçusunun (kiraz,vişne, şeftali, kayısı, erik, badem) çiçek, çiçek sapı, sürgün ve meyvelerinde belirti oluşturur. Hastalığa yakalanmış çiçeklerin taç yaprakları, dişicik borusu ve erkek organları kahverengileşir, bu renk değişimi daha sonra tüm çiçeğe yayılır. Hasta çiçekler dal üzerinde kurur ve mumyalaşır. Hastalık meyvelerde genellikle olgunluğa yakın bir devrede meydana gelir. İlk belirti meyve kabuğunda oluşan kahverengi bir veya birkaç lekedir. Lekelerin etrafında açık kahverengi bir halka oluşur. Çürüklük meyve etinin içine doğru gelişir. ancak leke çukurlaşmaz. Zamanla meyve buruşur ve tamamen kurur. Kuruyan meyveler mumyalaşır ve dalda asılı kalır. Hastalığı çiçek sapından alan sürgünler esmerleşir, ince sürgünler tamamen kurur, kalınlarında ise kanser yaraları oluşur. Kanser yaraları kapanmaz, ortası çökük yumurta şeklinde **** uzun yarıklar şeklinde kendini gösterir. Kanser yaralarının altındaki doku erir ve kahverengine döner. kuruyan kısımlardaki tomurcuk, çiçek, meyve ve yapraklar da ölürler ve dala asılı halde kalırlar. Yağmurlu ve nemli havalarda yara etrafında zamklanma görülür. Mücadelesi: Kültürel Önlemler : Hastalığın görüldüğü bahçelerde ağaçlar üzerindeki tüm kuru dallar budanıp yakılmalı, mumyalaşarak ağaç üzerinde kalmış ve yere düşmüş meyveler toplanarak imha edilmelidir. İlaçlı Mücadele : Birinci ilaçlama çiçeklenme başlangıcında ( % 5 – 10 çiçekte ). İkinci ilaçlama tam çiçeklenmede ( % 90 -100 çiçekte ). İlaçlamalar rüzgarsız havada yapılmalı ve ağacın tüm aksamları iyice ıslatılmalı. İlacın adı Dozu (100 lt. Suya) İlacın adı Dozu (100 lt. Suya) Benlate Fungucide 60 gr. Ozyimil 50 WP 60 Gr Benor 60 ” Hekvistin 50 WP 75 “ Bavistin 75 ” Anvil 50 ml Derosal 50 WP 75 ” Hector 50 WP 60 Gr Kemdazin 50 WP 75 ” Captan H 300 ” Mitrosal 50 WP 75 ” Agro Captan 50 WP 300 ” Çekudazim 50 WP 75 ” Enovit Süper 60 ” Koruma Captan 50 W 300 “

.

lcagatay
01-08-2012, 17:12
Resimde görülen kurtlar şeftali iç kurdu mudur? Yoksa başka bir şey mi? 5-6 yıldır şeftali ağacıma musallat olan bu illetten ne yaptıysam kurtulamadım. Bu zararlının yaşam döngüsünü ve mücadele yöntemlerini bilenler varsa açıklayabilirler mi ya da beni doğru kaynaklara yönlendirebilirler mi?

Her yıl bu kurtlar meyvenin çekirdek evinden başlayarak erken olgunlaşmasına ve düşmesine sebep oluyor. Meyvenin içi püre halini alıyor ve küçük beyaz kurtlarla dolu oluyor. Düşen meyveleri yerde bırakmayıp hemen ortamdan uzaklaştırmama rağmen kış boyu bir yerlerde bir şekilde barınıp ertesi sene yeniden meyvelerime musallat oluyor. Resimler ekli. Şimdiden teşekkürler.

Türkan
01-08-2012, 18:25
benim sevtalim degmeden yere dokuluyor.sebebini bilmiyorum.bilen varsa yardimci olurmusunuz

Halil Önen
01-08-2012, 23:46
Resimde görülen kurtlar şeftali iç kurdu mudur? Yoksa başka bir şey mi? 5-6 yıldır şeftali ağacıma musallat olan bu illetten ne yaptıysam kurtulamadım. Bu zararlının yaşam döngüsünü ve mücadele yöntemlerini bilenler varsa açıklayabilirler mi ya da beni doğru kaynaklara yönlendirebilirler mi?

Her yıl bu kurtlar meyvenin çekirdek evinden başlayarak erken olgunlaşmasına ve düşmesine sebep oluyor. Meyvenin içi püre halini alıyor ve küçük beyaz kurtlarla dolu oluyor. Düşen meyveleri yerde bırakmayıp hemen ortamdan uzaklaştırmama rağmen kış boyu bir yerlerde bir şekilde barınıp ertesi sene yeniden meyvelerime musallat oluyor. Resimler ekli. Şimdiden teşekkürler.

Evet şeftali iç kurdu, ergini bir kelebek zararlısı;

bir hafta ara ile delfin _ organik tarımda kullanılır_ ilaçlaması yapabilirsiniz. Çok geç kalınmış, olgunlaşmayanları kurtarırsınız...

Halil Önen
01-08-2012, 23:52
benim sevtalim degmeden yere dokuluyor.sebebini bilmiyorum.bilen varsa yardimci olurmusunuz

Bir hastalık belirtisi yoksa ve iyi bakılmışsa; şeftalide seyreltme yapılmamışsa olgunlaşma esnasında dökülmeye başlar. Yani fazla yükten de dökülür, kendi kendine seyretme yapar.

Türkan
02-08-2012, 08:25
ama hepsini doktu.altinada direk koymustum ama.ama olgundu yani biraz

Aysis
09-01-2013, 19:24
Geçen hafta eşim ağaçlara göztaşı yapıyor ben de diplerini çapalıyordum.

Şeftalimin bir tanesinin kökünde jel kıvamında bir sıvı kaplı olduğunu farkettim.

Toprak altına gelen kısmı çapa ile açtığımda yer yer koyu renkli sanki yaralanmış gibi bir görüntü ile karşılaştım.

Önce ne yapacağımı şaşırdım. Resimlerini çektim aşağıda göreceksiniz.

1.5 - 2 ay kadar bahçeye gidemeyeceğimiz için koyu bir bordo bulamacı (hazır satılanladan sulandırarak) hazırlayıp fırca ile yaralı bölgeye sürdüm.

Yaptığım şeyin doğru veya yanlış olup olmadığını bilmiyorum ama hiç olmassa faydası olur belki diye düşündüm.

Sizce ağacım ölür mü?

2 ay kadar onunla ilgilenmem mümkün değil. Dönünce neler yapabilim..

360661

360662

360663

360664

horozkentli_20
22-04-2013, 17:59
bende 200 e yakın şeftali ağaçim var yaprak kıvırçığı olunça yanlış hatırlamıyosam zirag isimli bi ilaç var onu kullanıyom bide şeftali çiçegi döllendikten sonra küçük şeftaliler çıkınca bi ilaç da var adını hatırlamıyom basıra ilacı dıye onu atıyom akma falan olmuyo zararlı böceklerde olmuyo şunuda oneririm gülebilirsiniz belki solucan gübresi kullanırsanız üründe hem oldukça büyüme ve verim artışı oluyor yüzde 10 ila 60 arasında verim artıyor bide organik hem toprak gübreside atmıyosunuz bi deneyin derim faydasını gorursunuz

Aysis
22-04-2013, 21:35
Yazdıklarınızı zaten yapıyorum. Bu hastalık başka türlü bir şey. Ağacın toprakla buluştuğu noktadan toprağın içine doğru devam ediyor. Sanki ağaç ağlıyor gibi reçine bırakıyor. Yurt dışı dönüşü ağacı kontrol ettim sanki biraz düzelmiş gibi. Çok güzel çiçek açtı ve meyveye döndü ölmeden önceki son çırpınışları mı bilmiyorum. Eğer ölürse çok üzüleceğim.

attar
10-05-2013, 09:40
şeftalideki bu hastalık için bu haldeyken yapılabilecek bir ilaçlama var mı
402149

Çamtepe
10-05-2013, 15:48
Yaprak kıvırcıklığına etkili bir Fungusit ile ilaçlama yaparsanız en azından yayılıp tüm yaprakları dökmesini engellersiniz. Hasat zamanından en az 15-20 gün önce ilacı kesmeyi unutmayın. İlacın talimatnamesinde yazıyordur.

Derya Yıldız
20-07-2014, 13:15
510031

Derya Yıldız
20-07-2014, 13:18
Merhaba arkadaşlar. Şeftali ağacımın meyveleri bu durumda. Bu seneden geçti. Bahara kadar ağaçlara uygulayacağım bakım,ilaç işleri varmı. Ağaçlarım için sırayla ne yapabilirim. Organik yetiştirmek istiyorum.

Aysis
22-07-2014, 13:02
Biz tüm yapraklar dokuldugunde bir defa ağaçların tomurcuklari olusup cicek acmadan hemen önce ve meyeler fındık buyuklugune gelince bordo bulamaci veya diger ismi ile göz taşı ile agaclari yikarcasina ilacliyoruz. Yaprak biti olursa da arap sabunu puskurtuyoruz. Her yil sizinki gibi olan seftalimiz artik cok güzel oluyor.

Lonicera
22-07-2014, 13:41
Sn Derya Yıldız, tahminimce meyve üzerindeki o siyah lekeler içerisinde çok küçük kurtlar mevcut. Bir tanesinin içini açıp bakın isterseniz. Büyük ihtimalle Akdeniz meyve sineği larvaları bu hale getiriyor meyvelerinizi. Mücadelesini internette bulabilirsiniz. Organik yetiştiricilik yapıyorsanız kültürel önlemlere dikkat edip özellikle cezbedici tuzaklar kullanabilirsiniz. Kültürel önlem olarak şimdiden bu tip hasarlı tüm meyveleri toplayıp derince bir çukura gömmek gerek. Kolay gelsin.

Derya Yıldız
24-07-2014, 00:21
Sayın Aysis ve Lonicera cevaplar için teşekkür ederim. Evet bu sene tüm ağaçların meyveleri böyle kurtçukluydu. Biz mayısta aldığımız için geç kalmıştık bazı bakımlara. O yüzden bundan sonrası için geç kalmayayım dedim. Tekrar sağolun.....

dobipa
27-04-2019, 19:39
692126
Bu resimdeki şaklabanların adı sanı nedir?
Kimyasal olmayan mücadelesi için önerilere açığım.

Fidan tahminime göre budamayla alakalı bir sıvı salgılamış ve bu böceklerde bitkiye dadanmış.

Aynı konuda bir arkadaş için kireç önerilmiş.
Kireçleme zaten yapacağız fakat başka bir öneri varsa lütfen bilgilendirsin.

Galiba bu resimde biraz daha net görünüyor böcekler.
692127

huso93
27-04-2019, 20:26
Kabuklu bit bunlar

Muda
27-04-2019, 21:06
Uğun böceği bunları da yiyebiliyor sanırım.

dobipa
27-04-2019, 21:47
Böcek sürüsünün etrafında 3-4 tane uğur böceği vardı galiba yiyorlar bunları evet.

Ayrıca galiba bu mahluklar kabuklu bit değil.

chelik26
11-05-2019, 20:47
Bu sene diktiğim 2 adet şeftali fiadnlarım yaprakları buruşuk buruşuk oldular, ziram76 almak için gittim bugün ancak 1 kilodan aşağı yoktu ve bende almaktan vazgeçtim. İlaç satan adam kes gitsin abi dedi, ya daha yeni diktim dedim olsun işte üzülmezsin dedi. Artık son çare tüm yaprakları/filizleri gövdeden koparıp ağacı tümüyle kaoline boyuyacağım. bakalım yeni çıkanlardada olacak mı.

juk
11-05-2019, 22:12
merhaba arkadaşlar şeftali ağacımızda meyveler yeşilken beyaz benekler oluşturuyor ve olgunlaşmadan kahverengiye dönüp dökülüyorlar neden olabilir? nasıl gideririz bu sorunu?

Şengülege
09-05-2020, 00:50
Merhaba ben de siteye yeni üye oldum. Tecrübeli arkadaşlardan öğrenmek istediğim bir kaç sorun olacak, yardımcı olabilirseniz sevinirim.
1) Şeftali ağaçlarımın bazı dallarında püs yumruları oluyor bunların zararı var mı? Varsa nasıl mücadele edebilirim?
2) Çekirdekten yetiştirdiğim kayısı ağacım 3 yaşına girdi ancak boy atıyor, yaprak veriyor ama çiçek oluşmuyor. Çiçek açıp meyve vermesi için kaç yaşında olmadı gerekiyor?
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

terastaağaç
24-05-2022, 15:45
Merhabalar,

Foruma yeni üye oldum. Evimin terasında 50 litrelik bir saksıda şeftali ağacı yetiştiriyorum. Geçen yıl dikimini yapmıştım. Mayıs başında siyah böceğin olduğu resimde de gözüken yeşil küçük bit oluşmuştu. Yaprakların özellikle yeni filizlenen kısımları kıvrılıp dökülmeye ve yapış yapış olmaya başlamıştı. Ben evde kendim arap sabunu ve su karışımı sıkarak bir haftada kurtulmuştum. Bu sene de yine mayıs başında bunlar oluşmaya başladı. Ben işlerimin yoğunluğundan dolayı boşverip kendiliğinden geçer diye bekledim ancak ağacın büyük kısmı sararıp yaprakları döküldü. Üstelik bu sene üzerinde birçok çağla da vardı. Ardından yeniden ben arap sabunlu su uyguladım ancak bu defa resimdeki böceklerden gördüm. İlk görünce tırtıl sandım ama yakından inceleyince daha farklı bir şey olduğu anlaşılıyor. Acaba nedir nasıl kurtulurum. Bir de sanırım küçük beyaz bite benzer bir şey daha var fotğraflar da pek belli olmuyor. Terastaki bu saksının yanında armut ve elma ağaçları var onlarda herhangi bir bulaşma yok ama biraz daha uzağında ceviz ve gül var onlara sıçramış gibi. Çözüm olarak ne yapmalıyım ?