PDA

View Full Version : Yediveren Limon

TELAŞ
21-07-2007, 12:37
:rolleyes: Arkadaşlar Ben yeni üye oldum bütün üyelere merhaba herkese kolaygelsin ben yediveren Limon hk uzun süredir bilgi edinmeye çalışıyorum ama bir türlü internet üzerinden doğru anlaşılabilir net bir bilgiye ulaşamdım sizlerden bu konuda tecrübe ve bilginizden faydakanmak isterim şimdiden teşekkür ederim. Sayılarımla

cey_cey
22-04-2009, 11:39
limonumuz yediveren olup yılın 12 ayı üzerinde meyvesi olmaktadır bir meyvenin ortalama agırlıgı 1 kg gelmektedir ve bir meyveden 300ml ile yarım litre limon suyu alınmaktadır siz degerli arkadaşlarla bu meyveyi paylaşmak istedim umarım hoşunuza gider

Süha Şendoğan
22-04-2009, 14:52
Sevgili Cey Cey,
Tohumdan yetiştirmeğe elverişlimi acaba?
Balkonda yetiştirebilirmiyiz

cey_cey
23-04-2009, 11:57
sn turco tohumdan yetiştirmeye uygun degil elimde bulunan anaçtan üretim yapıyorum
balkonda yetiştirmeye uygun.
elimde bulunan anaç 30 yaşında ve boyu 2 metre bodur cinstir ve olgunlaşmış meyvenin ortalama agırlıgı 1 kg dir

izzeterisen
23-04-2009, 12:41
Turunç üzerine aşı yapma imkanınız var mı? Ben da bahçeme dikmek isterim bu limonu.

some_at
23-04-2009, 12:53
Bu limonu eskiden iskenderun yerel gazetesinde görmüştüm.

züleyha
23-04-2009, 13:38
Sayın cey_cey jumbo olup olmadığını bilmiyorum ama yaklaşık bir buçuk ay önce bir adet yediveren limon fidesini evimde balkona saksıya diktim. Bakımı ile ilgili çok bilgi sahibi değilim. Bu konuda bana tavsiyelerde bulunabilir misiniz acaba?

nariçi
23-04-2009, 13:38
Ben normal yediveren dikmek isterim. Bu ticari işletmeler için ekonomik. Hatay yöresinde yediveren normal limonlar var. Bu daha çok ekzotik süs limonu olarak güzel olur.

cey_cey
24-04-2009, 11:12
sn züleyha yediveren limonunuz için en güzel bakım yöntemi alt gövdesinde bulunan veya çıkacak olan dalları budamanız olur organik gübrede kullanırsanız daha güzel ve hızlı gelişim saglayacagından eminim

cey_cey
24-04-2009, 11:21
sn nariçi size katılıyorum ama belirmiş oldugum limondan çıkan suyuda hafife almamak gerekir ortalama yarım litre su çıkmakta olup yediveren oldugunuda hesaplarsak ticari boyutu yüksek benim bu limonla ilgili düşüncem bahçe kurup organik limon suyu üretimi gerçekleştirmek bunu yerli limonla yapmamız pek mümkün degil ayrıca marketlerde satılan limon sularının yüzde seksanı kimyasal benim bahçemde bulunan limondan bir yıda 500. 600kg limon almaktayım bir limondan 400 ml limon suyu çıktıgına göre bir fidandan alacagınız limon suyu oranı hafife alınmayacak kadar yüksek bu şekilde bir proje yapılarak yüksek gelir elde etmek mümkün

cey_cey
24-04-2009, 11:24
sn izzeterisen bu yıl aşı ve çelik yöntemi ile üretim yapılmıştır

cey_cey
29-04-2009, 12:01
yediveren cinsi jumbo limon

75371

75372

bulik
30-04-2009, 07:59
merhaba
ağacın da resmi var mı

cey_cey
28-05-2009, 11:17
82074

82075

82076

Oğuzhan
28-05-2009, 16:29
Maşallah çok güzel.Yanında çay kahve içmek ne güzel olur.:)
Bu fidandan edinmek lazım.

cey_cey
31-05-2009, 11:18
yılın 12 ayı üzerinde meyve görmeniz mümkün

cey_cey
10-07-2009, 13:12
geçen hafta jumbo limonun kabugundan reçel yaptırdım tadı çok güzel oldu kabugu kalın oldugundan reçel yapmaya uygun deneyelim dedik ******* denemişiz çok güzel oldu

cey_cey
15-07-2009, 14:32
tohumdan deneme yaptım bir meyveden ortalama 80 adet tohum çıkıyor şu anda tohumdan çıkan fidelerin boyu 10 cm civarında bakalım aynı ürünü alabilecekmiyiz deneyip görecegim

marner
26-07-2009, 12:38
Herkese selamlar,
bu tür limonları İtalya da Amalfi bölesinde yetiştiriyorlar ve o tadına doyulmaz Limoncello'yu üretiyorlar, gördüğümde inanamamıştım, üzüm asmaları gibi askıya almışlardı
limonları doğruca denize bakan dik yamaçlarda.
Cey cey bu bilgiye sonsuz teşekkürler en kısa zaman da bu fidandan edinip bahçeme
dikeceğim, kim bilir belki ülkemizde de İtalya gibi bu limonu ve ürünlerini üretme fikrini ateşleyebiliriz.

izzeterisen
29-07-2009, 16:32
Sn.cey_cey bu limon, normal limon tadında değil mi?

izzeterisen
30-07-2009, 08:18
Tadını tatlımsı bir tatta demişsiniz o nedenle sordum. Mutfaklarda kullandığımız limon bildiğimiz limon tadıdır. Örneğin interdonato limon gibi mi?

cey_cey
30-07-2009, 08:48
limonlar: Değişik asitler farklı tatlardadırlar. Ekşilik asidin miktarı ve çeşidinin yanı sıra gıdanın diğer bileşenleri özellikle şekerlerin varlığı ile de ilgilidir.bazı limonlar agıza alınmayacak kadar ekşidir bazılarında ise şeker oranı biraz daha yüksektir jumbo limonda şeker oranı orta degerlerde oldugu için çok ekşimsi bir tadı yoktur

isolet
28-10-2009, 17:37
Sayın cey ceyin gönderdiği fidemin son hali yazın bakamadığımdan biraz şimdi yavaş büyüyor. Birde yapraklarının 2 tanesinde çok açık sarılanma noktalaşma gibi birşeyler oluştu onlar ne acaba bilen var mı?

111940

isolet
07-11-2009, 16:25
Yapraklarındaki sararma sadece 1 yaprakta idi ama şimdi artmaya başladı. Yeni çıkan yapraklarda da tek tük görülüyor. Neden acaba?

cey_cey
21-11-2009, 21:52
Yapraklarındaki sararma sadece 1 yaprakta idi ama şimdi artmaya başladı. Yeni çıkan yapraklarda da tek tük görülüyor. Neden acaba?

sn isolet her hangi bir gübre kullandınızmı kullandıysanız hangi gübre ttürü

copur 09
22-11-2009, 22:18
Bu ağaç jumbo limon mu? Sahibini bulup soramadım. Sahibini bulursam meyvenin bir fotoğrafını net çekebilirim.

bynpol
22-11-2009, 23:30
bu ağaçtan geçen gün Ankamoll migroz yanındaki koçtaş ta gördüm.Hiç görmemiştik bu kadar büyüğünü.Hatta oğlum anne buna hormon vermişler baksana bu kadar büyük limon olur mu dedi.Dalların bu büyüklükteki bir limonu nasıl taşıdığını merak ederek epey bir incelemiştik ağacı.Demek ki varmış ve hormon vermemişler :))

cey_cey
23-11-2009, 19:17
Bu ağaç jumbo limon mu? Sahibini bulup soramadım. Sahibini bulursam meyvenin bir fotoğrafını net çekebilirim.

sn copur resmini çektiginiz limon gördügüm kadarıyla altıntop türü bizim üretmiş oldugumuz jumbo limonun meyve agırlıgı en düşük 700 gram ve 1 kg arası meyveleri vardır ve kesinlikle hormon vb besleyiciler kullanılmamıştır tamamen dogaldır eger meyvelerini yakından çekebilirseniz daha net konuşabilirim

gulsen cucu
23-11-2009, 23:52
selam arkadaslar bir limon agacım resimde görüldügü gibi ilginc bir limon yaptı bunun sebebini ögrenmek istiyorum bilenler varsa paylasırsa sevinirim...

cey_cey
25-11-2009, 20:17
bütün agaçmı böyle yoksa sadece bir adet meyvemi bu şekli aldı

sinaninci1
26-11-2009, 03:30
yılın 12 ayı üzerinde meyve görmeniz mümkün

Sayın cey cey
Yalova'da jumbo limon fidesi var, fakat kalın kabuk, sizinkide öğlemi, resimde
ince kabukmuş gibi gözüküyor ama emin olmak istedim
Saygılarımla

gulsen cucu
26-11-2009, 16:13
*** teşekür ederim ilginize bir iki tane böyle bozuk var acaba yer altı gübresi atmıştık omdanmı olduki diyede merak ediyorum alında birde o agaca biz bir dalına klamentin aşısı yapmıştık bu yıl meyve verdi klamentin acaba bize isyanmı ediyor diyorum

cey_cey
26-11-2009, 17:11
Sayın cey cey
Yalova'da jumbo limon fidesi var, fakat kalın kabuk, sizinkide öğlemi, resimde
ince kabukmuş gibi gözüküyor ama emin olmak istedim
Saygılarımla

sn sinaninci evet benim üretiklerimde kalın kabuk hatta ben bu sene anneme kabugundan reçel yaptırdım harika tadı oldu kabuk yapısı agaç kavununa benzemektedir

cey_cey
26-11-2009, 17:38
*** teşekür ederim ilginize bir iki tane böyle bozuk var acaba yer altı gübresi atmıştık omdanmı olduki diyede merak ediyorum alında birde o agaca biz bir dalına klamentin aşısı yapmıştık bu yıl meyve verdi klamentin acaba bize isyanmı ediyor diyorum

pH düşüklüğü,
Aşırı kuraklık.

Çözümü
Kireç kapsamı düşük topraklarda topraktan Borax uygulanması,
Kireç kapsamı yüksek, aşırı kurak ve yağışlı yerlerde eriyik halde yapraklardan Borax uygulanması

**** sizinde bahsettiginiz gibi klementin isyanlarda

cey_cey
30-11-2009, 16:50
jumbo limon diger altıntop limona benzemektedir ancak jumbo limon daha iridir bir tanesi yaklaşık 1 kg gelmektedir ispatı resimlerde mevcuttur bunu yazmamın nedeni bazı arkadaşların altıntop limonu veya amerikan limonu diye belirtigi limonlarını şimdi jumbo limon diye degiştirmesidir jumbo li,monun üretimi yanlızca ordudaki arkadaşlarda ve bende mevcuttur bunu orduya kazandıran bizzat benim ama diger arkadaşlardada mevcuttur ayrıca jumbo limonun yılın 12 ayı üzerinde meyve görmeniz mümkün adeta 12 veren misali ben tekrardan elinde olan fidanın jumbo limon oldugunu iddaa eden arkadaşlar lütfen tartılmış bir adet limon resimi siteye ekleyiniz saygılar

cey_cey
30-11-2009, 20:31
buda kasım ayı fotosu

copur 09
01-12-2009, 16:24
Kimler iddia ediyor?

idris şenol
01-12-2009, 17:16
jumbo limon diger altıntop limona benzemektedir ancak jumbo limon daha iridir bir tanesi yaklaşık 1 kg gelmektedir ispatı resimlerde mevcuttur bunu yazmamın nedeni bazı arkadaşların altıntop limonu veya amerikan limonu diye belirtigi limonlarını şimdi jumbo limon diye degiştirmesidir jumbo li,monun üretimi yanlızca ordudaki arkadaşlarda ve bende mevcuttur bunu orduya kazandıran bizzat benim ama diger arkadaşlardada mevcuttur ayrıca jumbo limonun yılın 12 ayı üzerinde meyve görmeniz mümkün adeta 12 veren misali ben tekrardan elinde olan fidanın jumbo limon oldugunu iddaa eden arkadaşlar lütfen tartılmış bir adet limon resimi siteye ekleyiniz saygılar
sevgili cey cey bende sizin bahsettiğiniz limon fidanından temin etmek isiyorum ANNEM limonu çok seviyor her seferinde limon al liman al tekrarı ve benim unutmam bu tür yedi veren limon ağacına yönelti bana
fidan konusunda yardımcı olurmusunuz:)

cey_cey
01-12-2009, 21:03
Kimler iddia ediyor?

sevgili copur bunu açıklamak yakışık almaz

Mutlu Kutlu
01-12-2009, 22:20
Sn. cey cey,

Burası genel yazışmalara açık bir alan, Başlığı sizin açmanız benim veya bir başkasının yazmasına engel teşkil etmiyor.

Ortaya bir laf atıp, sonrada bunu açıklamak yakışık almaz demekle ucuz kahramanlık yapmakta hiç yakışık almaz.

Açık açık daha önce tropiksera.com da amerikan limonu olarak isimlendirdiği narenciye türünü, sonradan jumbo limon olarak değiştirmiş diyebilirdiniz.
http://www.tropiksera.net/tropikmeyveler/id6.htm

Yukarıdaki linkte önceden amerikan limonu diye belirttiğim, sonradan jumbo limon olarak değiştirdiğim limon çeşitine ait yeni çiçek, meyve tutum aşaması ve yeşil ile sararmış hallerinin yakın çekim fotoğrafları var.

Bu resimlere bakarak limon çeşitinin altıntop diye isimlendirdiğiniz limon çeşitiyle bir alakası olmadığını görmeniz gerekirdi.

Jumbo limon tarafınızdan isim tescili yapıldı ise bunu belgeleyin. jumbo limonun mucidi benim diye ortada dolanmanın terbiyeyle ilgi ve alakası olduğunu sanmıyorum.

Amerikan limonu ismi üreticinin yakıştırması bir isimdi. Jumbo limon başka birinin yakıştırması.

Google ye girip taratınca ne amerikan limonu nede jumbo limon olarak kesin bir kaynak bulunmuyor. Mutlaka latince bir ismi vardır, bunu araştırmak yerine durduk yere birilerini tırmalamayın derim.
sevgili copur bunu açıklamak yakışık almaz

Mutlu Kutlu
01-12-2009, 22:29
jumbo li,monun üretimi yanlızca ordudaki arkadaşlarda ve bende mevcuttur bunu orduya kazandıran bizzat benim ama diger arkadaşlardada mevcuttur

Yazdığınız bu bölüm yeni dikkatimi çekti.

Tek kelimeyle müthişsiniz. Bir ara mersin tarafını bir gezin diyeceğim, dedenizin zamanında dikilmiş bu tür limonlara raslayabilirsiniz.

cey_cey
01-12-2009, 22:58
sn Mutlu Kutlu dikkat ederseniz orduya kazandıran benim dedim dünyaya degil ayrıca dedemin veya bir başka şahsın bu limonda mutlaka bir yerlere dikilmiş fidanı mutlaka vardır ben yaratmadımya töpe aşşa birileri dikti ve madem sizin oralarda çoktu neden ismini hatırlamıyorum şu anda bir şehir söylemiştiniz bana oradan aldım dediniz

Mutlu Kutlu
01-12-2009, 23:06
sn mutlu kutlu

Mutlu Kutlu özel bir isimdir, baş harfleri büyük yazılmalı. Takma isim ise büyük küçük yazılmasında bir mahsur olmaz.

Bitkiler evrenseldir, bende bir çok bitkinin satışını ve dağılımını yapıyorum. Hiç bir zaman şu bitkiyi ben kazandırdım diyemem, bu o bitkiyi keşfeden ve ya eldesi için gece gündüz çalışan kişilere haksızlık olur.

Jumbo limonu ben felanca şehirden temin ettim diye bir söylemde bulunmadım. Türkiyenin bir çok yerine mersin tarafındaki üreticiler tarafından yayıldığını biliyorum.

Kullandığınız kelimelerde, söylemlerinizde biraz daha dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

cey_cey
01-12-2009, 23:17
sn Mutlu Kutlu bu zamana kadar bu limon Türkiyenin degişik bölgelerinde vardı.Ama bu türü kimse bilmediginden üretimini ve satışını yapmadı ben bu bitkiyi bölgemizde tespit edip isimlendirme yaptım bu işlemi yaparken gerekli kaynakları inceledim ve bu türün üzerine daha önce çalışılma yapılmadıgını farkettim ve bu bitkiyi ürettim benden sonra bazı üretici arkadaşların web sitesinde bu bitkiyi gördüm. Yediveren Jumbo Limon çelik üretimi ve saksıya uygun bir limon türüdür benim bölgemdeki tespit ettigim Yediveren Jumbo Limon anacım 30 yaşında ve 2 m boyundadır meyve agırlııgı 700 gr 1 kg arasında degişmektedir bunuda ekledigim resimlerden anlayabiliriniz.
Saygılar sunarım

limoncu
01-12-2009, 23:26
kıymetli arkadaşlar, sayın cey_cey forumumuzda biribirnden güzel resimler paylaşıp bu güzel bitkiyi bize tanıtıyor, diğer yandan sayın Mutlu Kutlu ise yine güzel işlerini sürdürüp bizlere en iyi hizmeti vermeye çalışıyor.

Ben her ikisinden de güzel fidanlar ve güzel resimler bekliyorum. Teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.

Jumbo Limon hakikaten güzel bir çeşit.

Mutlu Kutlu
01-12-2009, 23:40
İlk yazdıklarınızla şimdiki yazdıklarınız arasında belirgin bir fark görülmeye başlandı.

Jumbo limon ismini kimin yakıştırdığını bilemem ama yakıştıran güzel yakıştırmış. Önemli olan latincesini bulabilmek bu limon türünü isimlendirirken. Ben o kadar aradım latince bir kaynağa raslayamadım.

Geçen yıl ben bu limonu farkettiğimde satışına ve üretimine yönelik çalışmaya başladım, başka villaların bahçelerinde rasladığım jumbo limonların ağırlıkları 1 kg civarında olduğu dallarını aşağıya çekmesinden belli. Saksı ve torba içerisinde fidan üretimlerinde 400-500 gr kadar bir ağırlığa ulaşabiliyor, haliyle saksı ve torbadan alabileceği besin sınırlı.

Bir bitki hakkında tanıtım yaparken bu bitkiyi ben keşfettim yerine, böyle bir bitkinin varlığından haberdar oldum demek. O bitki ile ilgili doğru gözlemler yaparak bu gözlemleri doğru bir şekilde yansıtmak, daha fazla saygınlık kazandırır kişiye.

Saygılar.

alice
02-12-2009, 00:40
İnternette araştırma yaparken ''Citrus Limon Ponderosa'' nın Jumbo limona benzediğini fark ettim. Jumbo limonun latincesi Citrus Limon Ponderosa olabilir mi?

900-1800 gr meyve ağırlığında, Kalın Kabuklu ,Yediveren ,Tipik limon tadında, ağacı 3-4 metre boyunda ...

limoncu
02-12-2009, 00:48
sayın alice'nin de dediği gibi latincesi o olabilir. aşağıdaki adresten bilgi almak mümkün:

http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/41021/

copur 09
02-12-2009, 08:49
Arkadaşlar dün çektiğim limon meyvesinin fotoğrafları bunlar. Ağaç sahibi satın alırken satıcı cinsini antrikot limon demiş. Sahibi ağaçtaki meyveleri toplamıştı. Bir tane istediğimde kendisi içeriden getirdi. O yüzden ortalama büyüklüğünü bilmiyorum. Meyveyi Migros tartısında tarttırdım. 400 gr. geldi. Makinem olmadığı için fotoğrafını çekemedim. Limon biraz büyük gelince bende kolayca kabuğundan ayırıp zeytin kabının içine doğradım. İçinden bir iki tane deforme olmuş çekirdek çıktı. Tadı ekşiydi.

cey_cey
02-12-2009, 19:21
Arkadaşlar dün çektiğim limon meyvesinin fotoğrafları bunlar. Ağaç sahibi satın alırken satıcı cinsini antrikot limon demiş. Sahibi ağaçtaki meyveleri toplamıştı. Bir tane istediğimde kendisi içeriden getirdi. O yüzden ortalama büyüklüğünü bilmiyorum. Meyveyi Migros tartısında tarttırdım. 400 gr. geldi. Makinem olmadığı için fotoğrafını çekemedim. Limon biraz büyük gelince bende kolayca kabuğundan ayırıp zeytin kabının içine doğradım. İçinden bir iki tane deforme olmuş çekirdek çıktı. Tadı ekşiydi.

sn copur gördügüm kadarıyla rengi biraz turuncu yanılmıyorsam ve şeklide armutu andırıyor gibi

isolet
03-12-2009, 07:22
Sayın cey-cey ben herhangi bir gübre kullanmadım ama bazı yapraklarda ufak ufak sarı noktalar oluyor bazılarında olmuyor.

Abdi
14-12-2009, 22:53
Limon ağacı ne zaman budanır.Budamada nelere dikkat etmeliyiz.Lütfen bir arkadaş cevap versin.

Halil Önen
09-01-2010, 10:24
Limon ağacı ne zaman budanır.Budamada nelere dikkat etmeliyiz.Lütfen bir arkadaş cevap versin.

Kış aylarında budanır.

Yani ağaçlar uyurken. Yediveren ise uyumasını hiç beklemeyin. Budayın. O hep uyanıktır.
Bir yanda olgun meyveleri , onun küçükleri, yeni meyve oluşumları ve çiceklerin vardır üzerinde.

Limon ve mandalina budaması aslında meyve toplanırken
yapılır.
Elle koparılmaz. Hastalık yapar. O bölgede meyve vermez.

Makasla kesilerek toplanır ve bu aynı zamanda budamadır.

İster limon ister mandalin olsun, budanmaz sözü doğru değildir.

Bu yılın sürgünü ortasından kesilir. Yukarı uzayan sürgünler ve aşağıya yere çok yakın uclar kesilir.
Gözler dışa bakacak şekilde.

Kalın dallardan çıkan obruk -genç dallar_ dikine büyüyenler dipten çıkarılır.

İster limon ister mandalin ve portakal ağaçları, özellikle sıcak bölgelerde, aynen şemşiye gibi görünmeli.

Yani iç tarafı biraz boşaltılmış ama sarkan dallar yere yakın olmalı.
Budanarak böyle şekil verilmeli.

Bu şunun için önemli.

Ağaç böylece orta bölümünde kışın ılık, yazın ise serin bir atmosfer oluşturur.

Hatta yaz aylarında, akşamları ağacların üzerine su püskürtülmelidir.

Kış ayları limon için tehlikelidir. Ağacın orta kısmına_dibine_ yanmış hayvan gübresi donun etkisini azaltır.

izzeterisen
09-01-2010, 18:27
selam arkadaslar bir limon agacım resimde görüldügü gibi ilginc bir limon yaptı bunun sebebini ögrenmek istiyorum bilenler varsa paylasırsa sevinirim...
Turunçgil tomurcuk akarı (Aceria sheldoni) buna neden olur.
http://www.turuncgiller.com/ttomurcukakari.htm
Bromopylate 500 g/l EC terkipli bir ilaçla (Neoron 500 EC) Mart sonu-nisan başında ilaçlama yapılması gerekir.

isolet
18-02-2010, 22:17
Sayın cey_cey'in gönderdiği fidanlar ne alemde arkadaşlar. Resimleri paylaşıp bakalım mı? Süreçleri nasıl ilerliyor. Ben dikkat ettim suyunu düzenli verip ışığı ve ısıyı eksik etmeyince çok güzel gelişiyor ve susuzluğa çok dayanıyor. Benim ki düz olarak uzuyor şimdilik dal filan vermedi. Yarın resmini çekip eklicem.

AgacSevdalisi
19-02-2010, 15:26
merhaba arkadaşlar sayın cey cey den gelen fidem sohbaharha biraz dışarda soğuk aldığı için uç sürgünü kurudu bende içeriye aldım şu anda yandan 2 adet dal uzamaya başladı.boyu tahminen 12-14 cm civarında.merak ettiğim bu limon büyüyünce meyve verecekmi acaba?sanırım çekirdekten büyümüştü bunlar.

cey_cey
19-02-2010, 21:17
Sayın Agaç sevdalısı
Merak etmeyiniz,göndermiş olduğum fidanlar meyve verecektir,fidanlar küçük olduğu için soğuktan etkilenmeleri doğal,ayrıca paylaşım başlığında tohumdan üretmiş olduğumu belirtmiştim,,tohumdan olmalarına rağmen meyve verecektir.
Sevgi ve saygılarımla...

isolet
20-02-2010, 22:13
İşte fidem 40 cm i geçmiş durumda şuan. Garibim ben yokken iyi bakmış kendine. Ben gelince seviniyor boy atıyor.

126377

AgacSevdalisi
21-02-2010, 23:00
teşekkür ederim sayın cey cey benim fidanımın boyu fazlaçıkmadı resim ekleyeceğim.fidanın gelişimi için tavsiye edeceğiniz bişey varmı.sulamayı nasıl yapmalıyım,gübre atmam gerekirmi vs.

cey_cey
23-02-2010, 19:47
teşekkür ederim sayın cey cey benim fidanımın boyu fazlaçıkmadı resim ekleyeceğim.fidanın gelişimi için tavsiye edeceğiniz bişey varmı.sulamayı nasıl yapmalıyım,gübre atmam gerekirmi vs.

Sayın AgaçSevdalısı
Limonunuzun gelişimi için hayvan gübresi kullanabilirsiniz,en önemli faktör geçirgen toprak kullanmanızdır,orman topragı gibi.

Birol Ketenci
27-02-2010, 18:03
Şu bölüme bir göz atabilirsiniz. http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=349

lale76
28-02-2010, 21:41
127563
Sizden aldığım jumbo limon. Gübre ihtiyacı var mı?

lale76
28-02-2010, 21:43
127569

Muhsin81
13-03-2010, 18:58
Arkadaşlar jumbo limonumda çiçek tomurcukları var ama yeni sürgün yok üstelik yaprakları dökülüyor.

Muhsin81
13-03-2010, 19:01
Resim yüklemeyi başarabilirsem resimle göstereceğim

cey_cey
13-03-2010, 19:57
Resim yüklemeyi başarabilirsem resimle göstereceğim

Muhsin bey sürgün için erken ama yaprakları dökmesi normal değil resim eklerseniz yardımcı olurum.

Muhsin81
15-03-2010, 22:35
Sayın Cey Cey;
jumbo limonumun resimleri.
130542
130543

Resimler çok net olmadı acemilik işte.
Resimlerde tomurcuklar görülebiliyor. Yaprakları oldukça fazlaydı ama son zamanlarda birer ikişer dökülüyor. Taze sürgün de yapmayınca bir sorun olduğunu düşündüm.

Muhsin81
15-03-2010, 22:41
Limonu havaların değişken olmasından dolayı balkona çıkaramıyorum. Güneşi çok kısa bir süre görüyor bunun etkisi olur mu? Yanında greyfurt var ve taze sürgünler verdi.
130548

Nufer
25-03-2010, 18:28
Merhabalar,
Ben yeni üyeyim, forumlarda paylaşılan konuları merakla takip ediyor, bilgilerden yararlanmaya çalışıyorum.
Şu anda Bodrum'da yaşıyorum. İstanbul'da evde yetiştirdiğim 2 yaşındaki limonumu Bodrum'a gelince bahçeye diktim. Ancak keyfi kaçtı, üzerinde 5-10 yaprak var ama yeni sürgün ve çiçek yok. Bol güneşli bir alanda ekili, kışın çok rüzgar yedi, şu ana kadar yeni yaprak vermeyip çiçek açmaması doğalmı?
Yapmam gereken birşey varmı acaba?
Hepinize bol güneşli bir bahar diliyorum...

Mutlu Kutlu
26-03-2010, 20:03
Sn. Nufer,

Narenciyeler ortam değişikliklerine bazen aşırı tepki verebiliyorlar. Gövde hala yeşil kaldığı sürece problem yoktur. Yeterince güç topladığında aniden hareketlenir, Kendi haline bırakmanız daha faydalı olur.

isolet
04-04-2010, 09:31
Benim limon fidem 60 cm boyu geçti. Acaba ne yapayım üstten budayayım mı? Yukarı doğru büyümeye devam ediyor sürekli. Devam ettiği kadar yere gitsin mi? Uç sürgününü resimde belirttim. Sabah güneşi gören bir yerde bakıyorum. Fazla sulamayıp sadece yaprakları biraz salınca suluyorum.

133804

133805

133806

Nufer
12-04-2010, 02:27
Merhaba isolet,
bence limonunu budama, sanırım saksısı küçük gelmiş, bahar bitmeden daha büyük bir saksıya alırsan kökü rahatlar,birde mayıs ayından itibaren narenciyelere uygulanan bir ilaç var, gerçi bahçede yetişenlere uygulanıyor o ilaç ama bir araştır istersen...
Bitki besini koymaktada fayda var, naçizane öneriler....;)
Sevgilerimle

isolet
12-04-2010, 20:30
Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için hepsini uygulmaya koyucam en kısa zamanda.

lale76
17-04-2010, 04:23
isolet maşallah çok güzel büyümüş.

lale76
17-04-2010, 16:42
136678

136679
Erkan Bey den aldığım jumbo limon çiçeklenmeye başladı.

Tenar11
23-04-2010, 13:00
Merhaba , foruma dün üye oldum ve sabah 3 e kadar ilgimi çeken herşeyi okudum, gerçekten burada olmaktan çok memnun oldum, şubat ayında bahçeme Ege üniversitesinden yedi veren limon aldım 2 adet fakat bulunduğum yer çok rüzgar aldığı için bütün yapraklarını döktüler , bir tanesini daha korunaklı bir yere almama rağmen hala bir değişiklik yok. Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler

isolet
28-04-2010, 18:10
Sayın lale nasıl başardınız tebrik ederim sizi. Bende hiç çiçeklenme filan olmadı. Çok maşşallah nazar değmesin aman. Meyvesini verir inşallah da buradan görürüz. Özel bir formülünüz var mı acaba.

lale76
13-05-2010, 10:59
isolet özel birşey yapmadım. Son durumu nedir bilmiyorum, 3 haftadır şehir dışındayım.

isolet
14-05-2010, 10:13
Tebrik ederim sizi o zaman benimki belki saksı da idi ufak o yüzden gelişmemis olabilir. Bende seneye *** görürüm meyvesini.

isolet
03-06-2010, 21:46
Sayın lale acaba çiçeğiniz açtı mi? Meyve tuttu mu?

Sahil Deniz Ö.
07-06-2010, 15:59
Sn. cey cey Ankara'da yetişme olasılığı nedir acaba?

izzeterisen
26-01-2011, 23:32
Aşağıdaki resimdeki jumbo limon 2 yıldan beri saksıda. Bu sene çiçek açtı. Sadece tek bir meyve bıraktım nasıl bir meyve olacağını görmek için. Bu gün kopardım meyveyi. Boyu 18 cm, eni 13 cm ve ağırlığı 840 gram.
Ama meyveyi kesmedim daha. Asıl merak ettiğim içinin durumu. Çok kalın bir kabuğu olması lazım, öyle görünüyor.

190418

190419

betito
27-01-2011, 17:33
Bu limon ağacını Ordu, Giresun ve Sinop'ta bulabilir miyiz?

izzeterisen
22-02-2011, 16:23
Jumbo limonu kestim, ama apay beklettikten sonra.
Ağaçta çok beklediği için meyve oldukça kabarmıştı. Böyle olmasına rağmen oldukça sulu. Sanırım daha erken koparılsa daha iyi su elde edilebilecek. Çok meyve olunca bunu da deneriz artık. Çok fazla çekirdekli bir çeşit.
193791

Yanında 200-250 g. kadar ağırlığı olan interdonatyo çeşidi limon meyveleri duruyor.

Virtue
05-03-2011, 16:10
Benim rahmetli limonum...
http://img51.imageshack.us/img51/6402/limonum1.th.jpg (http://img51.imageshack.us/i/limonum1.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

günışığı
24-07-2011, 18:18
benim limon ağacım çok güzel çiçek açıyor 30 40 tane ama limoncuklar çekirdek kadarken hepsini döküyor neden böyle oluyor bilgisi olan varsa yardımcı olsun lütfen acill

Romantik
24-07-2011, 19:15
benim limon ağacım çok güzel çiçek açıyor 30 40 tane ama limoncuklar çekirdek kadarken hepsini döküyor neden böyle oluyor bilgisi olan varsa yardımcı olsun lütfen acill

Merhabalar,

Limonunuz çok sıcak bir ortamda ise bu dökülmeler normal. Çünkü bitkiler belli bir sıcaklıkların üzerinde meyve yapamazlar.

günışığı
25-07-2011, 12:30
kışında çiçeklendi 24 derece de bile meyvecikler tüm döküldü acaba bitkiler için sıvı bitki besini mi versem çok canlı bi ağaç ama meyve neden dökülüyor???????Bitki besini versemmi

Romantik
25-07-2011, 16:22
kışında çiçeklendi 24 derece de bile meyvecikler tüm döküldü acaba bitkiler için sıvı bitki besini mi versem çok canlı bi ağaç ama meyve neden dökülüyor???????Bitki besini versemmi

Siz bitkinizin güncel resmini ekleyin, daha sağlıklı yorum yapma imkanımız olur.

Ayrıca turunçgillerde uyulması gereken sabit kuralalr vardır.

Sabit yer kışın iç mekanda pencere önü, yazın daha havadar bir yer, düzenli ve az miktarda sulama, toprağının torf ve kumlu toprak karışımı olması gibi.

ooguz
03-09-2012, 19:34
cok hoş

etnarh
15-10-2012, 19:08
Çok güzel ağaçlar ellerinize sağlık

gulsen cucu
16-10-2012, 12:04
teşekkür ederim sagolun

satsuma
01-12-2012, 03:01
Bu da benim jumbo limonum :=)

h0cA
03-02-2013, 18:09
1 tanesi 1 ay yeter herhalde :D Bir fidan alıp limon masrafından kurtulunabilir :D

merlict
05-02-2013, 00:42
Merhaba arkadaşlar.

Bence turunçgiller ile uğraşanların bunları izlemesini tavsiye ederim.Kimi amatör kimi ticari olarak bu sevda peşinde.En azından doğru bilgiyi bulma adına videolar faydalı olacaktır.

Turunçgil Hastalıkları (http://www.tarimtv.gov.tr/VD97_turuncgil-hastaliklari.html)
Turunçgil Zararlıları (http://www.tarimtv.gov.tr/VD90_turuncgil-zararlilari.html)
Standart Turunçgil Çesitleri (http://www.tarimtv.gov.tr/VD92_standart-turuncgil-cesitleri.html)
Turunçgil Yetiştiriciliği (http://www.tarimtv.gov.tr/VD88_turuncgil-yetistiriciligi.html)

Sadece turunçgiller değil diğer tüm bitkiler hakkında geniş bilgi (budama, ilaçlama, zararlılar, toprak ve su, vs.) bulabileceğiniz bir yer.

Tarım TV (http://www.tarimtv.gov.tr/index.php)

Mehmet

h0cA
05-02-2013, 18:04
Merhaba, Bu jumbo limonu almayı düşünüyorum, boyu 160cm civarı.
http://f1302.hizliresim.com/16/5/jtjjt.jpg
Yalnız yaprakları sararmış
http://f1302.hizliresim.com/16/5/jtjkt.jpg

bir sıkıntısı hastalığı mı var?

Turunçgil
05-02-2013, 18:18
Çok sağlıklı bir limon fidanı sadece ''Bu küçük saksı tomurcuklarımı açtırmama izin vermiyor'' diyor fiyatı ne kadar acaba ? :)

h0cA
05-02-2013, 18:52
Çok sağlıklı bir limon fidanı sadece ''Bu küçük saksı tomurcuklarımı açtırmama izin vermiyor'' diyor fiyatı ne kadar acaba ? :)

50 TL idi. Biraz da pazarlık yaparım düşerlerse :) Fotoğraflar neden bu kadar büyük yüklendi anlayamadım. Yönetici arkadaşlar düzeltirse daha güzel görülür herhalde :) Yapraklarının sararması normal bir durum mu?

Turunçgil
05-02-2013, 19:41
Merak etmeyin çok sağlıklı görünüyor :) Sararmış yapraklar saksının küçük geldiğinden bunun sonucunda' da besin yetersizliği çektiğinin göstergesidir.Yeni yerine alınınca sararmış yapraklar düşecek yerine taze filizler ve tomurcuklar çıkacaktır :))

ayazkentli
05-02-2013, 19:51
Sn. Hoca,

Picasa programı ile fotoğrafların çok kolayca piksellerini ayarlayabileceğiniz "fotoğraflı anlatımını" verdim.

Aşağıda ki linkte ki (435 no.lu mesaj) işlemeler ile çok kolay pikselleri ayarlayabilirsiniz. Piksellerini ayarladığınızda, bu fotoğrafları silip, ayarladığınız fotoğrafları yükleyin, normal görünecekler.

http://www.agaclar.net/forum/oneri-yorum-ve-sorunlariniz/6848-15.htm#post1097395

h0cA
05-02-2013, 21:04
Merak etmeyin çok sağlıklı görünüyor :) Sararmış yapraklar saksının küçük geldiğinden bunun sonucunda' da besin yetersizliği çektiğinin göstergesidir.Yeni yerine alınınca sararmış yapraklar düşecek yerine taze filizler ve tomurcuklar çıkacaktır :))

Fiyatı nasıl? Uygun mudur?

Turunçgil
06-02-2013, 18:07
Fiyatı' da uygun bende yaklaşık aynı fiyata almıştım 2 sene önce :)

h0cA
07-02-2013, 13:08
Fiyatı' da uygun bende yaklaşık aynı fiyata almıştım 2 sene önce :)

Hocam bir sualim daha olacak kusura bakmazsan. Jumbo Limon, Amerikan Limon, Arjantin Limon bunlar aynı şeyler mi yoksa farklı türler mi? Satıcı kadın bana o limonun Amerikan Limonu olduğunu söyledi ancak ben herhalde aynı şey diye düşündüm ancak internette aynı olduğuna dair bir ibare göremedim.

satsuma
09-02-2013, 02:27
Hocam bir sualim daha olacak kusura bakmazsan. Jumbo Limon, Amerikan Limon, Arjantin Limon bunlar aynı şeyler mi yoksa farklı türler mi? Satıcı kadın bana o limonun Amerikan Limonu olduğunu söyledi ancak ben herhalde aynı şey diye düşündüm ancak internette aynı olduğuna dair bir ibare göremedim.

güney amerika limonu= arjantin limon aynı sanırım. jumbo limon ise daha farklı bende jumbo var resmini yayınlamıstım 50 tl o fidan için bence fazla illa büyük limon agacım olsun ve yakında limon versin diyorsanız satıs bölümünde daha ucuza jumbo limon fidanı almanızı tavsiye ederim

satsuma
22-12-2013, 06:39
jumbo nun bu seneki halleri :=)

copur 09
22-12-2013, 09:54
Sayın Satsuma, meyvelerin kesilmiş haldeki fotağraflarını görebilirmiyim?

satsuma
23-12-2013, 02:27
Sayın Satsuma, meyvelerin kesilmiş haldeki fotağraflarını görebilirmiyim?

Sayın copur 09
inan o da aklımdaydı ama limonların suyunu sıkarken telaştan unuttum. Fikir vermesi acısından söyleyeyim portakalın kabugundan daha kalın degil suyu cok ve aroması bildigimiz limondan farkı yok. Kabuklarından cok güzel recel oldu

copur 09
23-12-2013, 10:54
Teşekkürler sayın Satsuma iyi günler.

kartal22
28-10-2016, 20:20
*** cey cey limon fidani almak istiyom size nasıl ulasabilirim

kartal22
28-10-2016, 20:27
Evet cey bu li ondan almak istiyom size nasıl ulasirim

mehmet0791
07-01-2017, 22:21
https://www.youtube.com/watch?v=mhlLC2atCtk

Mehmet KÖKNAR
15-05-2017, 22:54
Mehmet0791 ustam maşallah baya diri limon ağacınız var. Bende de 6 yaşındaki limon ağacım vardı kurudu. bir sene sonra yeniden fidan aldım. ucu 10 santim kırık gelmişti 15 gün sonra kırılan yerinden 12-13 tane tomurcukları oluştu.Yerini sevdi bakalım işallah küsmez.

mehmet0791
31-05-2017, 10:11
https://www.youtube.com/watch?v=L0dCqYlPwA0

Mehmet KÖKNAR
31-05-2017, 19:18
Mehmet 1,5 yaşında limon ağacım var. Aldığımda üstden 10 cm kırılmıştı o bölgeden 25 tane tomucuk oluştu. 5 Tanesi açtı aynı sizin gibi fırça yardımı ile tozlaştırdım bakalım umarım tutar.

mehmet0791
11-06-2017, 22:23
https://www.youtube.com/watch?v=pkgPYQz2mrM&spfreload=10

mehmet0791
02-07-2017, 17:26
https://www.youtube.com/watch?v=ddOM4ol7jkA

acemilimoncu
13-09-2017, 10:34
Merhabalar, yaklaşık 15 gün önce 5 yaşında aşılı bir yediveren limon ağacı satın aldım. Hemen saksısını değiştirdim 30 cm'lik bir saksıda. Saksının altında drenaj için delik vardı fakat ben çakıl taşı da döşedim. Turunçgil toprağına transfer ettim. Geldiği zaman üstünde 3 küçük yeşil limon vardı. Haftada 1 suluyorum, ancak limonlarım gözle görülmeyecek kadar az büyüdü. Bir yanlış mı yapıyorum? Herhangi bir gübre kullanmalı mıyım? En önemli sorum da, sulama miktarını ne kadar olmalı, kaç L su kullanmalıyım? Bu arada evde yaptığım lor peynirinden arta kalan suyu da peynir altı suyunun bitkilere çok yararlı olduğunu araştırarak 1 bardak kadarını limon ağacıma döktüm. Önerileriniz nedir, gerçekten çok acemiyim bu konularda :rolleyes:
Sizlerin bu konuda profesyonel olduğunuzu da biliyorum o yüzden terimleri sıklıkla kullandığınızı varsayarak, bu terimleri anlamadığımı belirtmek istiyorum. Cevaplarınızı mümkün olduğunca sadeleştirerek bana iletebilirseniz çok mutlu olacağım.
Şimdiden teşekkürlerimle...

Mehmet89
23-09-2017, 04:14
Bahçemizde 3 tane limon ağacı var 2 tanesi lime diğeri normal limon. Ben 2 tane lime limonu söküp yerine yediveren dikmek istiyorum.
Amacım en azından kendi ihtiyacımız kadar limon üretelim. Lime olanlar birşeye yaramıyor.
Peki uygun cins hangisi olmalı? Mayer, kütdiken veya yediveren diye satılanlar. Antalya finikede gördüğüm yaprağından çok limonu olan ağaçlara hayran kalmıştım bizde 3 tane var öyle bir bolluk göremedik.

dans4me
23-12-2017, 17:57
https://www.youtube.com/watch?v=Qn5dr49wXB4&feature=youtu.be

mehmet0791
29-03-2018, 09:48
https://www.youtube.com/watch?v=wnCTLoXzqgY

Bengrim
29-03-2018, 13:19
maşallah çok güzel tomurcuklanmış çiçekleri güzel olucak

sanpedro
23-03-2019, 13:49
Geçen sene aşılı yediveren limon fidanı almıştım sera balkonda yetiştiriyorum
Yeni çiçekler tomurcuklanmaya başladı
bol su isteyen bir bitki
ben bu arkadaşa arada bir sabahları kahve ikram ediyorum sonuç süper değil!

içindeki asit oranı oldukça fazla
(deneme amaçlı ilginç bir test olarak) Piyasada satılan bir limon göze sıkıldığında neredeyse hiç yakmıyorken 10-15 dakika etkisi olan bir bitki, test edildi tavsiye edilmez!
saygılarımla

karakartal0684
28-03-2019, 13:31
Arkadaşlar merhaba benimde iki adet yediveren limonum var bakımlarına özen gösteriyorum elimden geldiğince, merak ettiğim birkaç konu var birincisi resimde çektim bir daldan 3-5 tane ciceklenme var bunların hepsi meyveye döner mi yoksa hepsi dökülüp bir tane mi kalır çünkü taşıması imkansız gibi düşünüyorum ikincisi sulamalarını toprak iyice kurudukça yapıyorum azı karar çoğu zarar mantığı ile sizce doğru mu bu sulama şekli.Arkadaşlar resimi küçültemedim bu arada kusura bakmayın

https://i.hizliresim.com/ZXPVya.jpg (https://hizliresim.com/ZXPVya)

Yelaqua
03-08-2022, 18:58
Merhabalar foruma bugün üye oldum aşağıda fotoğrafını eklediğim limon ağacım yediveren olup bir yıldır aynı konumda suyunu biraz fazla vermeden dolayı kucuk dalları kurumaya başladı dun cicekciden aldığım torflu toprak ile saksının altına bi miktar küçük taş kırmızı toprak ve torflu toprak ile toprağını değiştirdim. Bugün yapraklarının hepsi inmiş ve buruşmuş durumda sanki canlılığını kaybetti acaba kendisini toplar mi ? Hiç takviye gübre veya başka birşey vermedim neler yapmalıyım budamaya gerek varmı. Tavsiye ettiğiniz gübre veya ilaç varmıdır. Yardımcı olursanız sevinirim
https://resimyukle.io/r/W2sfbOIMQw

Yelaqua
03-08-2022, 18:58
https://resimyukle.io/r/W2sfbOIMQw