PDA

View Full Version : Palu

kömür
31-03-2009, 12:32
Son birkaç aydır kurulumunu gerçekleştirdiğim ve artık faal duruma geçen paludaryumumu kurulum fotoğraflarıyla beraber iletmeye çalışacağım.

69840

69841

Akvaryum ebatları 115x65x40h.
Arka fonun yüksekliği 100 cm.

Su üzerindeki bitkiler: Sol tarafta salon sarmaşığı (Scindapsus -sanırım-) ve aynı familyadan olup daha iri yapraklı bir çeşidini kullandım.
Sağ tarafta ise esas bitki olarak areka (areca palm), ilk fotoğraflarda sağ önde göze gelen bitki ise kurdele çiçeği (Chlorophytum), ve aralarında bu fotoğraflarda gözükemeyen fittonia'lar mevcut.

Su altındaki bitkiler: Sol arkada iyi görünemeyen bitkiler Cryptocoryne 'willisi'.
Hemen önünde tutunma mücadelesi veren Nymphaea lotus zenkeri mevcut.
Köklere sarılmış Java fern ve Java mosslarımız var.
Orta bölümde bir kök Echinodorus cordifolius (sanırım) mevcut.
Sualtından yükselen taze japon şemsiyeleri görünüyor.
-Tabanda sadece dere kumu kullanıldı.

Balık olarak 2 adet Sajica, 2 adet Ateşağız ve 2 adet Cüce vatoz bulunmakta.

kömür
31-03-2009, 13:00
Öncelikle evimde gözüme kestirdiğim sehpa üzerine kafamda paludaryumu tasarlamaya çalıştım. Ve uygun ölçülerdeki akvaryumu özel imalat ile tedarik ettim. Fotoğrafta görebileceğiniz gibi 2 arka köşede bölmeler oluşturularak (saksı misali) karasal bölge hazırlandı. Bu bölmelere toprağın hava alabilmesi için ve olası su fazlalığı riski için delikler açılmıştı.

69846
69847

Arka fon için straforlarlar silikonla yapıştırıldı.

69848

Şekil verildi ve yüzeyi ısıtılarak düzleştirildi.

69849

Daha sonra derz dolguya renklendiriciler katılarak, farklı tonlarda 5 kat sıvandı. Son işlem olarak mangal fırçasıyla fon fırçalanarak hareli renkte bir yapay duvar elde edildi.

69850

kömür
31-03-2009, 13:24
Aynı şekilde sualtı bölümü içinde yapay fonlar hazırlandı ve akvaryum silikonu ile yapıştırıldı. Sualtındaki fonların yapıştırılmasını takiben temizlik ve arınma maksadıyla akvaryum su ile dolduruldu, kaya tuzu katıldı ve kafa motoru ile 1 hafta kadar bu su çevirildi.

69857

Şelale oluşturmak için, kafa motoru kullanılarak suyun taşınma debisine ve su yoluna bakıldı. (Önceleri şelale bu şekilde çalıştırılmasına rağmen daha sonra kafa motoru iptal edildi, sisteme bir ara eklenmiş olan dış filtrenin su veriş kısmı arka fonu orta kısmından delerek iliştirildi ve filtrasyon görevinin dışında şelale niyetine kullanılıyor. Böylece hem sualtında yer kaplayan bir ekipman çıkarılmış oldu, hemde suyun yüksekliği alçaltılarak etrafa sıçrayabilen su damlalarının önüne geçildi.)

69858

69859

Araya açılan parantezden sonra kuruluma devam edeyim. Bitkileri ekebileceğim yapı sonunda oluşmuştu :)
Karasal bölümünde toprağın havalabilmesi için evde önceden birikmiş olan şişe mantarlarını 3-4 cm yüksekliğinde yaydım.

69860

Ekimi %30 toprak %70 torf olan, yapı marketten aldığım toprak ile bazısı evde önceden bulunan bazısı paludaryum için edindiğim bitkilerle yaptım. Ve keyfini sürmeye başladım :)

69861

kömür
31-03-2009, 13:50
Yaşadığım sıkıntı şelale bölümünden toprak alana su sızması şeklinde oldu.
Bu su sızması straforun suyu emmesi ve toprak üzerine gelen kısımından damlatması şeklinde oluyordu. Su döngüsününde 7/24 çalıştığı ve filtrasyon sebebiyle çalışması gerektiği düşünülürse bu suyu kesmem gerekiyordu.
Öncelikle suyun damladığı alt bölümü bolca silikonlayarak durumu çözmeye çalıştım ancak başarılı olmadı.

69863

Sonrasında aşağıdaki siyah renkte görebileceğiniz ince uzun 4 cm genişliğinde, 1.5 cm yüksekliğinde, tava şeklindeki paslanmaz malzemeden olan parçayı, fonun altına 115cm boyunca yerleştirip sızan suyun bu parça içerisinde toplanıp, parçanın ön orta tarafından akvaryumun içerisine akmasını sağladım.

69864

Şuan için sorun çözülmüş gibi görünüyor, ancak takipteyim.

kaktüs
20-04-2009, 13:25
Harika işler çıkartıyorsunuz... Emeğinize sağlık

kömür
06-05-2009, 10:47
Teşekkürler, beğenmenize memnun oldum.
Önceki yapılan işler hakkında tecrübe paylaşımları olmasa belki cesaret edemezdim. Umarım benzer kurulum niyetleri olan arkadaşlarada fikir iletebilmişimdir.
Bugün sabah güneşiyle birkaç yeni foto aldım.

76688

76689

kömür
10-05-2009, 16:53
Kanaryamız suluğunu kullanmayıp sürekli paludan su içmeye başladı :eek: bende kaldırmaya karar verdim suluğu. :)
Paludan birkaç taze foto:
77574

77575

77576

kömür
09-06-2009, 10:26
Geçen zaman içerisinde japon şemsiyelerinin yerini değiştirerek sol tarafa aldım.
Sarmaşığımın hızlı gelişiminden de çok memnunum :)

85076

85077

tugo
10-06-2009, 20:03
Elinize sağlık, çok güzel. Eh kanaryanız da haklı olarak oradan su içecek.

kömür
17-06-2009, 08:57
Sis efekti eklendikten sonra palunun durumu:

87357

87358

87359

Arzu Kasapoğlu
17-06-2009, 09:27
Sayın kömür paludaryumunuz çok güzel olmuş, elinize sağlık. Bu yılın popüler bitkisi sarı güzel de paludaryuma çok yakışırdı diye düşünüyorum, suyu çok seven bir bitki çünkü.

Evde uygun bir yer olsa ben de yapmayı çok isterdim.

kömür
17-06-2009, 09:40
Sayın kömür paludaryumunuz çok güzel olmuş, elinize sağlık. Bu yılın popüler bitkisi sarı güzel de paludaryuma çok yakışırdı diye düşünüyorum, suyu çok seven bir bitki çünkü.

Evde uygun bir yer olsa ben de yapmayı çok isterdim.

Teşekkürler. Umarım sizede kısmet olur.
Sarı güzel bitkisi hakkında link ya da latince ismini rica edebilirmiyim. Bu bitkiyi sizden duydum, araştırayım ;)

Arzu Kasapoğlu
17-06-2009, 14:24
Burada (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=422396&postcount=216) :)

limon
17-06-2009, 17:10
Asıl konu başlığı şurada :) http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=15586 Ama kontrolde zorlanılır diye düşünüyorum, umduğumdan da arsızmış bitki.

nevsune
17-06-2009, 17:55
Ben nasıl kaçırmışım bu başlığı. Muhteşem olmuş ellerine sağlık.

Sis efekti çok farklı bir hava vermiş. Bitkiler çıldırmış gibi. İlk fotoğraflarındaki o küçük pembeler ne oldu, yaşamadı mı göremedim. Çok farklı bir hava verirdi onlar da olsaydı sanki, ne dersin. Yeşil dışında bir tonlama iyi olurdu. Hani bu kadar düzenek gözümü korkutmasa yapacağım geldi diyeceğim de mümkün değil ben başa çıkamam. Canım çektikçe seninkini seyrederim:)

Sarıkız "Lysimachia Nummularia" istersen ve beklersen bendeki biraz gelişince sana çelik hazırlarım. Arzu'nun yazdığı gibi hoş olur bence de.

Bizimki ne yaptı, değişikliği farketti mi?

kömür
17-06-2009, 18:35
Tesekkürler bilgiler için. Tam bende bulunması şart bir bitkiymiş :)
Bu arada Sn limon, bahçeniz harika.

Nevsune hanım çok memnun olurum sarıkız çeliği için. Paluya yakışacaktır.
İlk başlarda bulunan pembeler ne ölüyor ne yaşıyor, 1-2 yaprağı var, o yapraklarda görünmüyorlar.
Bende paluya kızıl ya da çiçekli bir bitki eklemek istiyorum. Şuan çok yeşil, renk gelecektir.
Tam bu arada telefon geldi, işyerindeki astronot cinsi balıklarım yumurtluyormuş. :D

Bizimki (kanarya) iyi, ufak tefek değişiklikler hep oluyor, o uyum sağlıyor. Son günlerde bir saksı beğendi, oradan da paludaki balıkları izliyor. :)

nevsune
17-06-2009, 19:57
Çiçekli bitki deyince benim ilk aklıma gelen nilüfer oluyor. Şurada (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=15812) satışı da var.

Başka ne olabilir, sucul bitkileri çok bilmiyorum. Bir ara da bazı sucul çiçeklerin tohumları satışa verilmişti forumda ama şimdi bulamadım yerini.

kömür
17-06-2009, 20:02
Aslında palu içerisinde 2 adet Lotus zenkeri mevcut. Ancak güzel gelişmiyorlar.
Aydınlatmamı değiştirmem gerekiyor. 150 wattlık metal halide kullanıyorum. Zaman denk getirince 10000 kelvinlik olan satışını bulduğum lambayı karaköyden temin ettiğimde, sucul bitkilerde kendilerine gelecekler.

kömür
19-06-2009, 10:39
Palu sakini :D

88015

nevsune
19-06-2009, 12:35
Ne kadar minik, canım benim. Yakışıklı, resmen poz vermiş:)

Ne iyi ettin de aldın. Paludaryumun doğal bir parçası gibi. Sanki ormandan doğal bir görüntü gibi. Hani paludaryum onsuz olsa çok eksik kalacakmış gibi.

Sarı oğlana bir sarıkız:)
88057

kömür
19-06-2009, 12:42
Sarı oğlana bir sarıkız:)
88057:eek:
Harika.
Sizde iyiki cesaret verdiniz bana.
Evde kısıtlı vakit geçirebildiğim için şöyle hissetmeye başladım.
Sarıoğlan sanki evsahibi, ben arada gelip giden misafir. :)

kılıç
26-10-2009, 09:21
Sayın kömür çok uğraşmışsınız ama muhteşem bir şey ortaya çıkmış seyrederken insanın ömrü artar çok güzel

ahmeteren
07-11-2009, 21:50
Foruma yeni üye oldum ve foruma bir kaç gündür şöyle bir bakıyordum. İlk aklıma bu kadar güzel bir forumun neden akvaryum bitkilerine değinmediği olmuştu ki, bu başlığın gözümden kaçtığını fark ettim.

Sayın Kömür ellerinize sağlık harika bir iş çıkarmışsınız. Acaba dünyaca ünlü ADA ve AGA gibi yarışmalarda ülkemizi temsil etmek istermisiniz. Paludaryum dalında iyi bir derece alırsınız büyük ihtimalle.

kömür
09-11-2009, 10:22
Teşekkür ederim. Kendimce oyalanıp doğayı evimde hissetmeye çalışıyorum :). ADA ve AGA görüntülerine baktığımda ise gerçekten muhteşem işler var. Palunun bu yarışmalarda başarılı olabileceğini sanmıyorum. :) Üzerinde çok fazla çalışmak lazım.
Maksat keyif almak. Ve bu konulara ilgisi olanlara iyi-kötü tecrübe aktarabilmek.
Bu arada geçen zaman içerisinde palu tekrar yapılandı, yakın zamanda yeni görüntüleri aktarmayı umuyorum.

kılıç
10-11-2009, 07:06
Sabırsızlıkla bekliyoruz.

kömür
12-11-2009, 22:53
Ev taşıdıktan sonra tembellikle ve vakit bulabildikçe oluşan yeni palu:

113934

113935

113936

113937

Buda Nevsune hanımın palu hediyesi :) sarıkız. Biraz gelişince toprak alanın kenarlarına ekip suya sarkıtmayı planlıyorum.

113938

ahmeteren
21-11-2009, 15:44
Bu yarışmalarda ilk 200-300 de yer almak bile büyük başarıdır. Bana sorarsanız siz ilk yüz içinde çok rahat olursunuz. Ancak yeni resim gerektiği için zannedersem yeni oluşum baya vakit alacaktır. Yeni dekorunuz da en az öteki kadar güzel olur umarım.

reddown
22-11-2009, 05:53
Muhteşem bir görüntü. Küçük bir akvaryuma yavaştan denemelerle başlasam mı, bilemiyorum açıkcası. Gerçekten bu çalışmaları izlemek insana huzur veriyor, "acaba bende yapabilir miyim" diye düşünmekte heyecanlanmama neden oluyor.

kömür
06-12-2009, 21:29
Teşekkürler.
Bu arada su alanına anubias ve echinodorus bitkileri ile bir kaya ekledim.
Balık ağı yardımıyla da palu bir kanarya salmasına dönüştü :)

116636

116637

116638

nevsune
08-12-2009, 09:13
Palu eski formuna kavuşmaya başlıyor:) Ellerine sağlık. Biraz daha eklemeler yaptıktan sonra yarışma işini bir daha düşün istersen.

Balıklar, bitkiler, balıkağı, yakışıklı hepsi birbirine çok uyum sağlamış. Anubias gerçekten paluya çok yakışmış. Diğer bitki de güzel ama bu bir başka. Şemsiyeler iyice çılgın birhalde ve renkleri de çok güzel. Ben de kendi şemsiyemi suya iyice doyurayım bari.

Ya bir şey soracağım, eski evdeki şelalenin başına bir iş mi geldi?

kömür
08-12-2009, 11:36
Teşekkürler. Ciddi bir zaman ayırabileceğim ve kafamdakileri yansıtabilecek olduğumda yarışmayada katılırım umarım.
Seviyor şemsiyeler suyu, ışığıda bol aldığı zaman diplerinden çıkıyor yenileri.
Şelale bir kenarda duruyor. Önce bir çalıştırayım paluyu sonra istersem eklerim diye düşünmüştüm. Bu haliyle kanarya için oluşturduğum kuru ağaçları kolay yerleştirebildim ve karasal bitkilere daha geniş alan bırakmış oldum. Ayrıca bir araz çıkıp suyun taşması riskide azaldı.
Eklemek istersem, ağaç dalları sebebiyle uğraştırabilir ama montajı mümkün.

kömür
10-12-2009, 20:26
117273

117274

Sarıkızlar yerlerini benimseyecekler gibi, çoğaldıkça çok güzel bir görüntü oluşturacak :)
117275

İçerideki Melek; genel fotografta görünmeyince özel olarak poz verdirttim :)
117276

Benim onun alanına girmemden pek memnun olmadı :)
117277

Tubay
11-12-2009, 10:20
Kömür ellerine emeğine sağılık.Uzun zamandır bende böyle bir çalışma yapmak istiyordum fakat internetten araştırmak yetmiyordu.Siz bana cesaret verdiniz iyi bir öncü oldunuz.
Toplamda dört akvaryumum var.Üç tanesinde değişik türde balıklarım ve bitkilerim var bunlar yaklaşık 100 lt,50 ye 70 cm .Dördüncüsü(feda etmeyi düşündüğüm :) )en 80-50 yükseklik 50cm Arıtma,ısıtma sistemi kurulu bunda iki kaplunbağam var.Kaplunbağalarımla böyle bir sistem kurmam mümkünmüdür acaba?Fotağrafları en kısa zamanda ekılerim

kömür
11-12-2009, 12:49
Kömür ellerine emeğine sağılık.Uzun zamandır bende böyle bir çalışma yapmak istiyordum fakat internetten araştırmak yetmiyordu.Siz bana cesaret verdiniz iyi bir öncü oldunuz.
Toplamda dört akvaryumum var.Üç tanesinde değişik türde balıklarım ve bitkilerim var bunlar yaklaşık 100 lt,50 ye 70 cm .Dördüncüsü(feda etmeyi düşündüğüm :) )en 80-50 yükseklik 50cm Arıtma,ısıtma sistemi kurulu bunda iki kaplunbağam var.Kaplunbağalarımla böyle bir sistem kurmam mümkünmüdür acaba?Fotağrafları en kısa zamanda ekılerim

Teşekkürler. 4 akvaryuma baktıktan sonra birini paludaryum ya da terraryuma çevirmek bence hiç dertli değil. Su alçak olacağı için ön camın sık temizlenme ihtiyacı olabileceğinin yanında 80x50x50 güzel bir ölçü. Kaplumbapa bakımını ve gereksinimlerini bilemiyorum ama mutlaka güzel birşeyler oluşturulabilir. Uygun tank var, canlı var, filtrasyon ve ısıtıcı var, sadece biraz hayalgücü ve emek lazım. :)

Tubay
11-12-2009, 16:17
Kömür,konu hayal gücü olunca çok şükür bu konda süperim:D
Kaplunbağalarım doğru beslenme ve iyi bakım sayesinde yaşıtlarının iki katı.Yeşil fesleğen,reyhan bunları çok seviyorlar.Şimdi iki temel sorunum var;bitkileri ne kadar yiyecekler?ve en büyük tehlike içine dalmaya çalışan çocuklar:D
Fotoğrafları biran önce yüklemek istiyorum ama şu anda yanımda değillerer.Bu arada senin konu başlığını fazla işgal etmeden kendime başlık açsam dahamı iyi olur?;)

kömür
11-12-2009, 16:25
İşgal denilemez ama :) yeni bir başlıkta daha faydalı bir beyin fırtınası oluşur.
Bitkileri ne kadar ve hangi bitkileri yiyecekleri konusunu bilmiyorum. Mutlaka öğrenmek lazım.

Tubay
11-12-2009, 17:47
Öğrendim.Paladaryumda kaplunbağalara yer yokmuş:(hem yiyebilirlermiş hemde kökleri sökerlermiş.Yaklaşık bir saattir diğer sitelerde geziniyorum ama bizim siteye o kadar alışığımki bilgiler beni doyurmadı.Hem çok daraldım;)

kömür
11-12-2009, 18:53
:)) O halde bitkisiz bir Kaplumaryumunuz olucak :)
Grili, kremli kahverengi :) tonlarda kayalar dizilerek ve birkaç kök ile dekore edip bataklık görüntüsü verilebilir. Bitki içinde zamanla birşeyler denenebilir belki.

aoktem
18-02-2010, 02:21
Sayın Kömür harika bir çalışma olmuş. Ayrıca kanaryalarda ayrı bir hava katmışlar. Tebrik ederim.

yigitkocbay
22-03-2010, 15:38
Mükemmel bir paladaryum olmuş.Ellerinize sağlık...

canannuman
06-07-2010, 12:13
Daha ne olsun tebrikler

sevgihoca
19-08-2015, 00:05
Benim için ilginç bir sayfaydı.Zevkle okudum.Güzel bir çalışma ama devamını merak ettim. Hala çiçeklerle sarmaşdolaş aynı odada mısınız?:p

hobiciakvarist
19-08-2015, 07:41
Sayın Sevgihoca, konu yazarının yaptığı son yorumun 2009 senesinin sonlarında olduğunu gözden kaçırdınız sanırım. :)