PDA

View Full Version : izzeterisen / Adenium çalışmalarım

izzeterisen
27-04-2008, 11:40
Bu bitki hakındaki bazı tecrübelerimi anlatmak istiyorum.
Bu eklediğim resimdeki bitkiler, kotiledon yapraklardan (ilk çıkan yapraklar) sonra ilk gerçek yapraklar çıkmaya başladığı zaman, saçak köklerin üstünden keserek yeniden diktiğim bitkilerdir.
Tohum ekim tarihim 2 nisan 2008 dir.
Amaç bonsai elde etmek idi. Ben bu işlemi 22 Nisan 2008'de yaptım. Bitkiler köksüz olduğu halde o tarihten beri hiç solma göstermedi. Sadece köksüz olmasından kaynaklanan yapraklarının yeşilinde daha koyu bir renk ortaya çıktı.
Tam güneşte ve güneye bakan balkonda duruyorlar, hava sıcaklığı da gündüz 25 derece dolayında. Ben bu bitkilerin köklenmelerini bekliyorum. hiç çürüme yok. Bunları anlatmaktan kastım çok dayanıklı bitkiler.
Ektiğim karışım da şu elemanlardan oluşuyor :
Kum + torf + orman toprağı + volkanik tüf + ince kıyılmış kuru ağaç dalları.
Oldukça kaba ve havalanır, sulandığı zaman suyu rahatça süzebilir özellikte.

68405
dikim öncesi kesim.

68404
Saksıdaki durumları

Çıkıştan itibaren toprak yüzeyi hafif kurudukça çok az su vererek devam ettim yetiştirmeye.

izzeterisen
28-05-2008, 21:23
Bonsai yapmak amacıyla yukarıdaki mesajımda belirttiğim gibi kestiğim ve diktiğim Adenium'lardan 14 tanesi önce buruştular. ben ölecek sandım, ama sonra filiz vermeye başladılar, (tabii bu arada 4 tanesi çürüdü).

68406

Ben şimdi bekliyorum fazla sayıda kök vermelerini, gelişmeleri hep birlikte izleyeceğiz.

izzeterisen
23-03-2009, 18:25
Herkese selamlarımla.

Adenium'larda yaptığım keserek köklendirme çalışmalarımı size anlatmıştım. Amacım bonsai çalışmaktı. Bu bitkilerden olumlu sonuç aldım.
Özellikle ağustos ayından itibaren kök ve gövdelerinde hızlı kalınlaşma başladı. Benim yaşadığım iklimde bitkilerde mart ayında hareket başladı. Bitkileri artık tek tek ayrı saksılarda yetiştirmem gerekiyordu. Ben öyle gerektiğini düşünüyorum. Çünkü 2009 yılı onların ikinci yılları olacak . Çok hızlı gelişme bekliyorum. daha fazla dallanm, daha fazla kök gelişimi ve çiçek . Zaten supernoble concubine tomurcukta.
Ben, sizlerin yardımları ve fikirleri, önerileriyle yaptığım çalışmaları sürdürmek istiyorum. yardımcı olur fikirlerinizi, önerileriniz bana iletirseniz çok çok memnun olurum. Bitkilerim daha küçük ama internetten edindiğim bilgiler doğrultusunda bonsai yapmak için çalışmalara şimdiden başlamam gerekiyor.
Adenium da köklerin düzenlenmesi (organization) kökler kahverengileşmeden yapılması gerekiyor. Bunu arkadaşların yaptığı bir tercümeden okumuştum Adenium sayfasında.
Ben, ilk defa bitkileri tek tek saksılara aldım. Hepsi tek saksıda idi. Yaz ortasında kökler biraz daha gelişeceğinden köklerde düzenleme amacıyla tekrar saksı değiştirmeyi planladım. youtube'de böylesi bir film de var. Saksıyı döküp kökleri düzenleyip hemen yine dikiyorlar bitkiyi. Ben de öyle düşündüm.
Aşağıda bitkilerimi sırasıyla vermeye çalışacağım. Bana aklınızdan geçen her şeyi yazarsanız çok sevinirim.

izzeterisen
23-03-2009, 18:32
Bu bitkim en kalın gövdeli olanıdır. Toprak seviyesinde gövdesinin çapı 4,5 cm . (kış boyunca 0,5 cm kalınlaşmış) , boyu 13 cm. altlarına koyduğum taşın çok faydası olmuş, kökler biraz yanlara doğru yönlenmiş. Yanlardan filiz çıkarmaya başladı. Bu yaz sanıyorum gövdesi 10 cm.e yaklaşacak, eğer bir hastalık bulup ölmezse.

2008 de toprağı azar azar (0,5-1 cm. her seferinde) aldım saksıdan, kökleri açığa çıkarmak ve kalınlaşmayı sağlamak için. Ekim ayından itibaren kökleri iyice açığa çıkardım. bunu yapmaktan amacım kış güneşinin yakıcı olmayacağı idi. Kendimce öyle düşündüm.

68394

Saksısından sökülmeden önce, çok kalın kökleri var. Kök kalınlıkları 3 cm. dolayında.

68395

Saksı çok fazla derin değildi, En alta koyduğum sivrisinek telinin altına geçen kökler kalınlaşmış, sinek teli kökü sıkmış, ayrımakta güçlük çektim.

68396

Kendi saksısındaki şimdiki durumu

Adeniumları bol kumlu, çakıllı karışıma dikmek anladığım kadarıyla çok iyi sonuç veriyor.

Saksılara dün (22.03.2009) aldım havalar yağışlı ve oldukça serin (soğuk gibi) inşallah bu bitkinin başına bu nedenle çürümek gibi bir sorun gelmez. Güneye bakan ılık balkondalar ama. Yeni diktiğim halde gün boyu güneş altındalar. Sıcaklık sanıyorum 20 derece dolayında, gece sanırım 6-7 derecelere düşüyor. Bir kaç gün sonra sulamayı düşünüyorum.

Karışım (torf, perlit, dişli kum,biraz toprak ) + geçen yıl kullandığım bol çakıllı, kumlu karışımın karışımından oluşuyor. geçen yıla göre biraz daha su tutan cinsten ve biraz nemli.

AyhanMoran
23-03-2009, 19:13
Sn. izeterisen gerçekten harika çiçekli hallerinide ilerleyen günlerde inşallah görürüz.Allah saglıklı uzun ömürlü her daim çiçekli büyütmek nasip etsin.
Darısı bizim başımıza:rolleyes:

izzeterisen
23-03-2009, 21:41
Bu bitki de kesilerek köklendirdiğim bitkilerdendir. Toprak üstü aksamı çok zayıf ama toprak altı aksamı çok kuvvetlidir. Üzerinde de iki salkım çiçek tomurcuk halde. Aralık ayından beri tomurcukar soğuk nedeniyle gelişmeden duruyor. Bunun da toprak karışımı her şey Adenium arabicum'da olduğu gibidir. Diğerlerinden tek ayrılan önemli farklılığı toprak üstü/toprak altı farklılığıdır.

68418
1 şubat 2009 daki durumu

68419
saksısından sökülmüş halde köklerinin durumu.

68420
köklerini biraz kendimce düzenledim.

68421
Yeni saksısındaki durumu

vyssera
23-03-2009, 21:48
İzzet bey, adeniumlarınız bizimkilere oranla çok iyi bir gelişme göstermiş. Adenium çalışmalarınız hepimize yol gösterecek. Kök durumları çok güzel. Hem bu şekilde hem de kaya üstü olarak kullanılabilir. Başarılı, sağlıklı çalışmalar dilerim. Elinize sağlık.

izzeterisen
23-03-2009, 21:48
Sn. izeterisen gerçekten harika çiçekli hallerinide ilerleyen günlerde inşallah görürüz.Allah saglıklı uzun ömürlü her daim çiçekli büyütmek nasip etsin.
Darısı bizim başımıza:rolleyes:

Teşekkür ederim dilekleriniz için. İmkanlarım ölçüsünde bu bitkilerle oynamaya devam ediyorum. Ne de olsa benim içini çok yeni bir bitki Adenium spp. Yeni tohum aldım bu yıl, yeni çalışmalarımı da sizlerle paylaşmak isterim. Size şimdiden önerim şudur: Adeniumları bonsai yapmak amaçlı yetiştiriyorsanız şaşırtırken altına en az 5 cm.çapında birşey koyun, biraz karışım serdikten sonra kökleri yayarak bitkiyi yerleştirin, daha sonra 5 cm karışım koyun derim . Saksının çapı 30 cm.den daha az olmasın. Ama yanlış ama doğru. Ben bunu tecrübe ettim. Önümüzdeki yıl aldığım tohumların tamamını keserek köklendirip böyle şaşırtacağım.

izzeterisen
23-03-2009, 22:03
İzzet bey, adeniumlarınız bizimkilere oranla çok iyi bir gelişme göstermiş. Adenium çalışmalarınız hepimize yol gösterecek. Kök durumları çok güzel. Hem bu şekilde hem de kaya üstü olarak kullanılabilir. Başarılı, sağlıklı çalışmalar dilerim. Elinize sağlık.

Merhaba Vyssera,
Sayenizde bir şeyler yapacağız . Önce bunu belirtmek isterim. Herşey sayenizde olacak. ben bu bitki ile bu site sayesinde tanıştım ve bitki çok hoşuma gitti. Ben de tohum satan arkadaşımız karınca 70'ten tohum alarak ektim. Şimdilik sonuç böyle.
Kaya üstü çalışması yapmaya ben korkuyorum. Neden derseniz. Bizim iklimimizde kayaya yakın deliceleri (yabani zeytin) bile kaya aşıyı yakar diye aşılamaz üreticiler. Ben de bundan korkarak yapmayı düşünmedim. Bitkiyi öldürmekten korktum.
Yardımlarınız beklerim her konuda . ben daha bir bonsai bile yapamamaış bir kişiyim. Özellikle bir yorum alamadığım Hedera helix ve cascade tarzında planladığım P.afra (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=8504&page=2 ) ve Hedera sp. konusunda ( http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=7840 mesaj : 26 )
İyi akşamlar

Adalet Yağcı
23-03-2009, 22:10
Sayın İzzeterisen, doğrusu iyi cesaret, onsekiz saksı adeniumum var ama ben bir tanesini bile gözden çıkaramam, yani kökünü kesip bitkiyle oynayamam.
Bu konuda siz benden tecrübelisiniz, buradan mesajlarınızı takip edeceğim, dilerim amaçladığınız sonuca ulaşırsınız.

Ben Mersin'de oturmama rağmen adeniumlarım hâlâ oda içindeler, belirgin bir gelişme de yok, sizden cesaret alarak ben de balkona çıkarmaya karar verdim.
Tohum viyollerinden, karton viyollere almıştım tek tek, şimdi de viyolleri ile birlikte 11 cm. saksılara aldım, haftada iki kez sulama yapıyorum, toprak harcı, dere kumu, orkide harcı, perlit, pirinç kabuğu ve çiftlik gübresinden oluşuyor.

Sıvı gübrelemeye ne zaman geçmemi önerirsiniz, bitkilerim henüz 4,5 aylık.

berduray
23-03-2009, 22:15
Çalışmalarınız bize ışık tutuyor İzzet Bey, başarılarınızın devamını dilerim.

Benim de amacım bonsai yapabilmek. O yüzden fotolu çalışmalarınız, bizim için çok önemli.

Acaba kökleri şekle sokmaya çalışmanın bir mevsimi, zamanı var mı?

Yanlış bir müdahaleyle hayatını riske atmayalım minik dostlarımızın.

Siz ne zaman yapmaya başladınız şekillendirme işlemlerini?

izzeterisen
23-03-2009, 22:22
Sayın İzzeterisen, doğrusu iyi cesaret, onsekiz saksı adeniumum var ama ben bir tanesini bile gözden çıkaramam, yani kökünü kesip bitkiyle oynayamam.
Bu konuda siz benden tecrübelisiniz, buradan mesajlarınızı takip edeceğim, dilerim amaçladığınız sonuca ulaşırsınız.

Ben Mersin'de oturmama rağmen adeniumlarım hâlâ oda içindeler, belirgin bir gelişme de yok, sizden cesaret alarak ben de balkona çıkarmaya karar verdim.
Tohum viyollerinden, karton viyollere almıştım tek tek, şimdi de viyolleri ile birlikte 11 cm. saksılara aldım, haftada iki kez sulama yapıyorum, toprak harcı, dere kumu, orkide harcı, perlit, pirinç kabuğu ve çiftlik gübresinden oluşuyor.

Sıvı gübrelemeye ne zaman geçmemi önerirsiniz, bitkilerim henüz 4,5 aylık.

Bu bitkileri aşırı gübre dayanıksız kılıyor, hasta ediyor. Benim bu bitkileri toplu olarak yetiştirdiğim saksıya su verdiğim zaman birkaç saniye içinde su altaki delikten çıkıyor. En iyi sonucu böyle elde ettim. Ne amaçla haftada iki kere suluyorsunuz anlamadım. sulamayın daha çok erken.

Bol çakıllı ,bol kumlu ,torf, biraz toprak , bulabilirseniz çam kabuğu, karışımları kullanın derim. Ben hiç pirinç kabuğu görmedim, bulamam da, kullanmadım. karışımınız iyi havalaır, süzek ama biraz gida verir cinsten olsun. ben sizin yerinizde olsam sıvı gübreler değil şerbet kullanırım veya 15.15.15. gübresinden gelişmeyi takip ederek gelişme azaldığında biraz veririm. bitki sukkulent, Gübreye çok iyi tepki veriyor ama fazlasına gerek yok sanıyorum.

Nedense Sn. Mine Pakkaner hiç bu sayfaları okumuyor.Yardıma ihtiyacımız var.
Adenium sayfasında yapılan bir tercümede sadece tavuk gübresinin yeterli olduğu sanılıyordu.
siz de benim gibi sabırsız birisiniz galiba . istiyorsunuz ki bitkiniz bir yılda dev gibi olsun :)

Çıkarın artık dışarı bitkilerinizi, benimkiler epeyden beri dışarda . Sizin ikliminiz bizden daha sıcak,ama güneşe alıştırarak. Size bir kopya : Ben güneşe alıştırırken üzerlerine 4-5 gün pamuklu cibinlik bezi geriyor, sonra kaldırıyordum . Hiç bir şey olmuyordu.

Şunu da belirtmek istiyorum. Benim bir saksım serada idi , ki içerisinde 20 kadar Adenium sp. var idi, gelişmeleri çok kötü idi. Evde gece içeri, gündüz dışarı aldığım bitkiler burada resimlediğim bitkiler, seradakiler hala sırıtıp duruyorlar orada, su da vermiyorum neredeyse bir aydan beri.
Kolay gelsin. bir yardımım olursa seve seve.

vyssera
23-03-2009, 22:26
İzzet bey, hem bu çalışmalar, hem link verdiğiniz çalışmaların bizim çalışmalarımızdan aşağı kalır bir yanı yok. Dalı ile kökü ile saksısı ile tam olarak şekil almış kaç tane ağacımız var ki, çok çok az. Bence gayet güzel bir ilerleme sergilediniz.

Adeniumun çöl bitkisi olduğu düşünülürse, kayanın ısınmasından çok zarar görmeyeceğini sanıyorum. Tabi ne kadar doğrudan güneş ışiğı alıp, ne derece ısınıyor bilemiyorum ama ayakla basılamayacak kadar sıcak kumda zambak oluyorsa, sıcaktan yanan taşların üzerinde sarıçam büyüyorsa, çöldeki kızgın kumlarda kaktüsler oluyorsa, bence denemeye değer. Bolca adeniumunuz varsa birini deneyin :)

izzeterisen
23-03-2009, 22:37
Çalışmalarınız bize ışık tutuyor İzzet Bey, başarılarınızın devamını dilerim.

Benim de amacım bonsai yapabilmek. O yüzden fotolu çalışmalarınız, bizim için çok önemli.
Acaba kökleri şekle sokmaya çalışmanın bir mevsimi, zamanı var mı?
Yanlış bir müdahaleyle hayatını riske atmayalım minik dostlarımızın.
Siz ne zaman yapmaya başladınız şekillendirme işlemlerini?
Sn.berduray, teşekkür ederim . Ben şekillendirme işlemlerine dün başladım. bir şey yaptığım da söylenemez. Yazın tekrar saksı değişimi yaparak kalın köklerde bir şeyler yapmaya çalışacağım. bitki küçük ne de olsa. Adenium bölümünde yapılan tercümede köklerde yapılacak şekillendirmenin (organizenin) kökler beyaz iken yapılması gerektiği yazılıyordu. kökler kahverengileştikten sonra yapılamıyormuş. Şekil elde etmek amacıyla 2008 Nisan ayında iki yapraklı bitkileri kesip köklendirdikten sonra taş üzerine dikerek (tabii bu internetten faydalanarak oldu) bir yaz geçirdim. Size göndeklerim kazık kökünü keserek tekrar diktiklerimdendir. Ama sizinki gibi bitki bende 20 kadar daha var. Adenium bölümünde bunların da nasıl kesilerek bonsai yapıldığına dair internetten alınma resimleri ben koymuştum. Ama bunu yapmak için en azından nisan 2009 ayının sonunu beklemek gerektiğini düşünüyorum bizim iklimimizde . soğukta, serinde bu bitki çok çabuk çürüyor.
Yazışmalarımızın devamını dilerim, iyi günler.

izzeterisen
23-03-2009, 22:42
Bu da aynı şekilde köklendirdiğim Pink çeşididir. şimdilik olduğu gibi diktim.

68425
söküm öncesi

68426
Kök durumu

68427
Yeni saksısında

izzeterisen
23-03-2009, 22:49
İnternetten gördüğüm çalışmalardan esinlenerek eğik tarzda çalışmak üzere yatay olarak diktiğim pink çeşidini de burada koymak istedim. Önerilerinizi, fikirlerinizi beklerim.

68428
Saksıda sökülmeden önce.

68429
Yeni saksısında.

Saygılarımla.

izzeterisen
23-03-2009, 22:56
Bu bitkimi 2008 yılında kazık köklerini keserek şaşırtmıştım. daha sonra gövdesini keserek dallanmasını sağladım. Bu bitkiden pek ümitli değilim ama, bakalım bir dedim.
Bu bitki ile ne şekilde çalışılabilir, hiç fikrim yok. Sizlerin yardımlarına ihtiyacım var. Sonuçta ben yaratıcı birisi olduğumu sanmıyorum. Bonsai yaratıcılığın olduğu bir sanat.
Burada bitkinin iki yanından çekilmiş fotoğrafını eklemeyi kendimce uygun buldum. görüşlerinize....
68431
68432

malina
23-03-2009, 23:02
Nedense Sn. Mine pakkanert hiç bu sayfaları okumuyor. Mu acaba?

Forumun tümünü siz okuyor musunuz? :)
Burası bonsai bölümü... Mine neden buraya da baksın? :)

izzeterisen
23-03-2009, 23:07
Forumun tümünü siz okuyor musunuz? :)
Burası bonsai bölümü... Mine neden buraya da baksın? :)

Sn. Mine Pakkaner Hanım benim meslektaşım, ondan yardım istemek hakkımdır.
o bu yazdıklarımdan sanıyorum hiç alınmazdı. neden böyle yazdınız?

malina
23-03-2009, 23:16
Alınmazdı, çünkü burayı okuma ihtimali çok az :)

Ayrıca ben yardım istemek hakkınız değil demedim ki...

mel-i
23-03-2009, 23:28
İzzeterisen sizi tebrik ederiz.
Adenium ile ilgili güzel çalışmalar yapmışsınız ve adenium ağacına bonsai çok yakışıyor.

bonsaisan
23-03-2009, 23:49
Çok güzel bir geliştime ve bakım zaten sizin elinizde her bitki bir başka yetişiyor.

Çok güzel bir bonsai olaçağı kesin her bir fidan ayrı ayır kullanılar bilir.

BU arada bana hediye olarak getirdiğiniz crasulalardan ortaya çıkardığım görseli yakın zamanda sitede üyelerin çalışmaları ksımına fotoğraf olarak gösteriçeğim.

Saygılar.

Ali H. ALI
24-03-2009, 11:06
Izzet bey iyi gunler Colgulleriniz(Adenium) ellerinizde guzel sekilleniyor.
Sanirim Turkiyede ilk colgulu bonsaileri siz yapacaksiniz.

Benim colgulu ile hic bir calismam yok, gunun birinde onlardan bonsai yapmiya kalkarsam sizin deneyimlerinizden oldukca yaralanacagimi dusunuyorum.

Ilk kok budamasindan sonra fidanlarinizi ikinci kez saksiya alirken uzayan kokleri ilkinci kez budayip, sacak koklerin cogalmasini sagliyabilirsiniz diye dusunuyorum. Yeni saksilarina kok budamasi yapmadan diktiginiz colgullerinizi o koklerle bonsai saksisina almaniz biraz zor olacak.

Kokleri budamak sizi korkutmasin en az bir tanesinin uzerinde deneyiniz. Bir de Veysseranin onerdigi guzel bir kaya uzerine yerlestirin o uzun kokleri. Ben olsam denerdim.

Kolay gelsin.

izzeterisen
24-03-2009, 12:14
Teşekkür ederim Ali Bey.
Bitkilerin kökleri ile oynamamamın nedeni bitkilerin daha bir yıllık olmaları, birkaç kalın kökten başka kalın kök bulunmaması, ayrıca böyle bir kök budamasının varlığından haberim olmaması da en önemlisi. Teşekkür ederim bilgileriniz için.
Bitki iri bir bitki. Sanıyorum bu nedenle kök gelişimini epey ilerletmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir tanesinde kökleri birbirine dolamak şekil vermek istedim ama ince beyaz kökler hemencecik kopuveriyor. Yan kökler biraz daha kalınlaşacak ki böyle bir şey yapılsın kararına vardım. Temmuz ayında kökler biraz daha uzamış, kalınlaşmış ve elle tutulur duruma gelmiş olacak. Ben o zaman yapmayı düşünüyorum köklerde çalışmayı. Bu arada bir tane de taş üstü çalışması tabii.

Ancak merak ettiğim konu taşın büyüklüğü ne olabilir şeklinde. Bu sitede taşların 15 cm. kadar olması gerektiğini okumuştum. Acaba bu büyüklükteki taş Adenium için de geçerli midir. Bitkinin kökleri fazla kalınlaşıyor, bitki fazla büyüyor, eğer bu büyüklükte bir taş seçilirse, taş kalınlaşan köklerin içinde kaybolmaz mı.
Teşekkürler tekrar.

berduray
24-03-2009, 18:23
Kökler büyüdükçe taşın boyutunu da büyütmek en mantıklısı, yoksa nette gördüğümüz kalın köklerin içinde minik taşların kaybolması olası...

izzeterisen
24-03-2009, 18:45
Haklı olup olmadığınız konusunda fikrim yok ama ben böyle olacağını sanmıyorum. Bu bitki gövdesinde su topluyor. Sürekli kökleriyle oynamak onun çürüyüp ölümüne neden olabilir. Bu nedenle baştan uygun bir taş seçilmeli ve taş hep kendisini saran kökler içerisinde olmalı.
Ustalarımız bizi yönlendirecektir mutlaka.

bonsaisan
24-03-2009, 21:28
Bu konuya çaılık getireyim.

Aşağıda uygulamalarınız gördüğünüz bitki üzeriden uygulama
http://bp0.blogger.com/_cWnXkDEsl-s/RrDhzaR5VEI/AAAAAAAAApc/uD6LFXILtcg/s400/Root-program1.jpg

geliştirmek istenen kök sitemşi yuarıda peki nasıl yapıcaz.

Kök sitemni çıkarın
http://bp2.blogger.com/_cWnXkDEsl-s/RrDkP6R5VFI/AAAAAAAAApk/c2Dn1PtK-VU/s400/Adenium-Root-program1a.jpg

Sonra kök sistemini kesin.
http://bp0.blogger.com/_cWnXkDEsl-s/RrDb2aR5VDI/AAAAAAAAApU/f-s2t-XFpY4/s400/Adenium-Root-program1b.jpg
Kesilen yerin üsütnde bir rafya ile bağlayın.
http://bp3.blogger.com/_cWnXkDEsl-s/RrDa2KR5VCI/AAAAAAAAApM/ZoPcdaDF6Cc/s400/Adenium-

Sonra plastik düz bir zemine oturtun.
http://bp0.blogger.com/_cWnXkDEsl-s/RrDZ2aR5VBI/AAAAAAAAApE/PhYPghlz90Y/s400/Adenium-Root-program1d.jpg

ve toprakla destekliyerek normal bakım programın uygulayın.
http://bp2.blogger.com/_cWnXkDEsl-s/RrDXJ6R5U_I/AAAAAAAAAo0/685cNayfhkM/s400/Adenium-Root-program1e.jpg

Başarılar.

berduray
24-03-2009, 22:26
Bu sistemi daha önce inceledim ama 3 fidanımı ya kaybedersem endişesiyle tümden köksüz bırakmaya içim elvermiyor.

Ayrıca bu işlem fidan kaç yaşındayken, hangi ay da yapılmış, bilgi yok?

Bunların önemli olduğunu düşünüyorum, bir ağacın dalını bile zamansız budayarak, ağacın kurumasına sebep olabiliriz.

Ali H. ALI
25-03-2009, 11:04
Haklı olup olmadığınız konusunda fikrim yok ama ben böyle olacağını sanmıyorum. Bu bitki gövdesinde su topluyor. Sürekli kökleriyle oynamak onun çürüyüp ölümüne neden olabilir. Bu nedenle baştan uygun bir taş seçilmeli ve bitki hep kendisini saran kökleri içerisinde olmalı.
Ustalarımız bizi yönlendirecektir mutlaka.

Izzet bey dusundugunuz gibi, her hangi bir agac kokleri kaya uzerine sarilmis bir tarzda yapilacaksa artik o kaya agacin bir parcasi olur ve agac yasamini o kaya ile birlikte surdurur. Kaya agac icin secildikten ve onunla yasamiya basladiktan sonra kok budamalarinda bile agac kaya ile yerinden sokulur kok budamasi yapilr ve tekrar kaya ile birlikte saksiya dikilir.

Kaya secerken bitki ile uyumlu olmasina ozen gosteriniz, koklerin zaman icerisinde ne kadar buyuyup kalinlasacagini tahmin edip ona gore bir kaya kullaniniz. Bence kokleri kaya uzerindeki bir colgulu guzel olacaktir.

izzeterisen
25-03-2009, 14:07
Teşekkür ederim ali bey,
Ben uygun bir kaya bulmaya başlıyorum. Bulacağım kaya 30 cm. kadar yüksekliğinde bir kaya olsun istiyorum. İnternette bakıyorum pek fazla Adenium kayaüstü çalışması yok. Bu resmi internettte buldum. Ama kök sanki bitkiden apayrı duruyor.

69009
Buna benzer bir şey yapmaya çalışacağım.

Düşündüğüm bitki eğik duran bitkidir. (16 no.lu mesaj)
69018

Acaba bu bitkiyi mi kayaüstü yapsam
69008

Yazın hep birlikte kaya üzerine sardırırız. yardımlarınızı beklerim. Sevgiler, saygılar.

AyhanMoran
01-04-2009, 10:51
Sn. izzeterisen forumun bir yazısında diyorsunuz ki kökleri keserken mantar ilaç uygulaması yapılırsa iyi olur.Siz şaşırtırken köklerini kestiginiz fidelere dikmeden önce herhangi bir mantar ilacı uygulaması yaptınız mı? Yaptıysanız hangi ilacı nasıl uyguladınız.?

izzeterisen
01-04-2009, 18:19
Kullanmadım. Temiz bir karışımda tabii havalar da iyiyse çürüme olacağını sanmıyorum. Bu yıl yaparken odun kömürü tozu kallanacağım.

AyhanMoran
07-04-2009, 20:50
Merhaba sn. izzeterisen saksı çapı ilk şaşırtılacagı zamandamı 30 cm olacak.Birde bende bütün adenıumlarımı(yeni tohumlarımda dahil) bonsai olarak düşünüyorum bunun için şu an bazıları 4 yaprak olmak üzereler bunların köklerini aynen sizinki gibi kesip 5 cm çapında plastik daireye dikeyim mi? Kök kesimi için nisan ayını çıkarayım mı?(bahsetmişsiniz yazınızda)Soğukların tamamen geçmesi için malüm buralarda yağmur yagıyor ve havada serin.

sasahin
07-04-2009, 22:09
Adeniumları görünce bugün internethaber'deki (bir adanın resimlerinin olduğu) galeri geldi aklıma, http://galeri.internethaber.com/gallery.php?id=3544&no=18 ben onsekizinci fotoğrafın linkini vereyimde siz hepsine bakın.

izzeterisen
29-04-2009, 20:33
Merhaba sn. izzeterisen saksı çapı ilk şaşırtılacagı zamandamı 30 cm olacak.Birde bende bütün adenıumlarımı(yeni tohumlarımda dahil) bonsai olarak düşünüyorum bunun için şu an bazıları 4 yaprak olmak üzereler bunların köklerini aynen sizinki gibi kesip 5 cm çapında plastik daireye dikeyim mi? Kök kesimi için nisan ayını çıkarayım mı?(bahsetmişsiniz yazınızda)Soğukların tamamen geçmesi için malüm buralarda yağmur yagıyor ve havada serin.

Bu sadece benim düşüncem: 20 cm.kadar yükseklikte ve 30 cm.kadar çapında bir saksıya olacak şaşırtma sonrasında bitkinin altına da köklerin yanlarına gitmesi için bir şey yerleştirilirse iyi olacağını, köklerin bonsai olma yolunda çok iyi gelişeceğini düşünüyorum. Eğer dar bir saksıda ise yazın, örneğin temmuzda da dediğim ölçülerde bir saksıya şaşırtma yapılabileceğini düşünüyorum. Böylesi bir sskdıda da 2 yıl kalır sanırım. Köklerdeki ve gövdedeki kalınlaşmalar ve uzamalar temmuz-ağustos aylarında çık hızlanıyor. Normal saksıda kökler yanlardan çıkmış olsa bile yönlendirmeyince aşağı doğru yönleniyor ve kazık kök halini alıyor.

Havalar serin gidiyor. Mayıs geldi ama. Yeni tohumlarımı ekmek için hala bekliyorum. bir kısmını 4 nisan da ekmiştim . Kalorifer peteği üzerinde çimlendirdiğim halde ufak tohumlarda başarı % 0, diğerlerinde % 50 diyebilirim.
Sizin oralar daha serindir buralara göre, bana kalırsa bu gidişle en azından 15 Mayısı beklemenizi öneririm. Uygun ortam yaratabiliyirsanız, sorun yok tabii.

zelish
06-05-2009, 17:04
Merhaba Sn. İzzeterisen,

Forumunuzun sıkı takipçilerindenim. :)

Bende gecen Sn. Karınca70 den adenium tohumu almıştım. Çoğu çimlendi. Sizin ilk resimlerde olduğu gibi 4 yapraklı ve gövdeleri kahverengileşmeye başladı. İlk kesime başlamak istiyorum.

Fotoğraflarını en yakın zamanda paylaşacağım.

Sizin adeniumların son durumları nedir acaba ??

izzeterisen
06-05-2009, 19:56
Havalar bir türlü ısınmadı, biraz daha beklemenizi öneririm. Ben geçen yıl gövdeyi kestiğim zaman bitkileri güneşten korumaya bile çalışıyordum. Şimdi sıcak ve güneşli yer arıyorum.
Bitkilerimi şaşırtmamdan sonra, epey duraklama geçirdiler. Bir kısmı tamamen yapraksızlaştılar. 5 tanesinde (toplam 11) hiçbir hareket halen yok, havaların ısınmasını bekliyorlar veya köklerde çürümeler oldu sanırım. 1 cm.e yakın dalını uzatan da var tabii bu arada.
Ben de ne zaman bir şey yapsam hava soğuyup yağmur başlıyor. Acelecelikten, başka hiç bir şey değil.
4 nisan 2009 da ektiğim Adeiumlar ise 2-6 yapraklı dönemdeler. Soğuktan büyüyemiyorlar. Havaların ısınmasını bekliyorum ben de keserek yeniden köklendirmek için.
Acaba bu yıl sadece kazık köklerini kesip 5 cm kadar çapında yuvarlak bir plastiği kesip, üzerine 1-2 cm. karışım koyup onun üzerine mi bitkilerimi diksem?

Hatice Tarhan
06-05-2009, 23:43
sayın izzeterisen sekiz adet adenium un sadece iki tanesi çıktı tam 1 ay önce ekmiştim ben pes ettim fide arıyorum adenium fidesini nerden bulabilirim bilginiz varmı paylaşırsanız sevinirim birde şimşir ve begonvil den bonzai adaylarım var telleme işini normal saksıda yapsam olurmu bonzai saksısına almaya cesaretim yok ilk denemem olacak lar

izzeterisen
07-05-2009, 12:12
Geçen sonbahar ayında olacak, bir üyemiz Adenium fidelerini satışa çıkarmıştı. Onlar gayet güzellerdi. Ama linkini bulamadım sitede. Oradan alırsanız, bir yıl harcamamış olursunuz.
Ben de bu yıl aldığım tohumların % 50 kadarını ancak çimlrendirebildim.
Şimşir ve begonvil konusunda size bir şey söylemem için daha çok erken. Ustalarımız size cevap verirler umarım.

denizakvaryumu
07-05-2009, 12:49
sayın izzeterisen sekiz adet adenium un sadece iki tanesi çıktı tam 1 ay önce ekmiştim ben pes ettim fide arıyorum adenium fidesini nerden bulabilirim bilginiz varmı paylaşırsanız sevinirim birde şimşir ve begonvil den bonzai adaylarım var telleme işini normal saksıda yapsam olurmu bonzai saksısına almaya cesaretim yok ilk denemem olacak lar

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=11117&highlight=adenium

Mehtap Gürbüz Hn. a mesaj atın, benim bildiğim yüzlerce adenium fidanı vardı.

Ali H. ALI
07-05-2009, 13:26
Sayin Cennetbahcesi, Gelinduvagi ve simsirlerinize olduklari saksida budama yapip telleyebilirsiniz. Hazir oldugunuzu dusundugunuz zaman da onlari bonsai saksisina gecirirsiniz.

Hatice Tarhan
14-05-2009, 21:43
ali bey teşekür ederim bilgileriniz için yazılarınızı takip ediyorum siz beni bonzai konusunda çok cesaretlendirdiniz hedefim tema evinin masalarının üzerinde bonzai görmek sayı 25 fakat yapabilirmiyim bu kadar bonzaiyi nerden temin ederim bilemiyorum geçen hafta ilk bonzaimiz geldi 30 yıllık bir ficus çok güzel bir görüntüsü var yakında resmini koyarım adinium fidesini bulabileceğim bir yer varsa arkadaşlardan ve sizden yardım istiyorum teşekkürler

izzeterisen
18-06-2009, 13:09
68428
Saksıda sökülmeden önce.
68429
Yeni saksısında.
Saygılarımla.

Bu bitkimde kökte birden gelen aşırı sıcaklar, kökün etrafında yığılı olan toprağın aşağı kaymasıyla yanma oluştu. Ben de yeniden köklendirmek için keserek diktim. Bu sıcakta köklenir mi bakalım? Gölgede tutuyorum.
Bakalım...
87666
87667

izzeterisen
16-07-2009, 11:38
Geçen yıl 2 nisanda tohumdan ektiğim iki adet Adenium sp. var. Çeşit adı "mini size pink" ,küçüğünün boyu 6 cm, büyüğününki 8 cm.dir. Ben bu bitkilerin kazık köklerini alttan kazarak bu yıl ilkbaharda kestim. Oldukça kuvvetli kökleri var.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=6486&highlight=Adenium&page=9 (mesaj 268) Burada büyük olan bitkiyi yazmıştım daha önce. Bitkiler bu zamandan beri gövdesini epey kalınlaştırdı, dallar verdi, dalları daha da uzadı.

Bu bitkiler yanlış öğrenmediysem fazla büyümüyorlar. bir örnek :
93143

Benim bitkilerim:
93138
6 cm
93139
8 cm
Geçenlerde iki adet taş bulup altını mermerciye kestirerek düz yapmıştım. Kırmızı olan 16 cm. diğeri 12,50 cm. boyunda. Taşların her iki yönden fotoğrafını çektim. Taşlarım :
9314093141

Bu taşlarla bu bitkiler taş üstü çalışması yapılabilirmi. Yapılabilirse hangisi daha uygun. Ben sağdaki taşa 6 cm. olan bitkiyi sardırmak istiyorum.
Ne yapmam, nasıl yapmam gerektiğini ustalarımızdan öğretmelerini bekliyorum.
Saygılar, sevgiler.

memet
16-07-2009, 21:44
İzzetbey,ben bir incirde denemiştim kaya üstü. Gövdeyi kayaya yerleştirip, sargı bezini ince şeritler halinde kestim, kökleri onunla kayaya bağladım. Kayanın üstüne çıkacak kadar toprağa gömdüm. Sonun a fidanım öldü ama nedeni sergi ile uğraşırken susuz kalması oldu.
Sanırım saksının önemli kısmını kayaoluşturması daha sık sulama gereği doğuruyor.

izzeterisen
16-07-2009, 22:20
Sn.memet.
Bitkinizin öldüğüne üzüldüm.
Ben ilk defa deneyeceğim bu çalışmayı. Şu an hava dışarıda 33 derece. Bazı bitkilerimin yaprakları kavruldu sıcaktan. Taşüstünde buralarda bitki dayanır mı bilmiyorum.
Merak ettiğim, bitkini boyu ile kayanın boyu uyuşuyor mu, kayanın ne kadarı toprağın içerisinde kalacak, bitki ne kadar yükselecek gibi şeyler.
Yardımcı olursanız sevinirim. site yaz tatilinde.
İyi günler

AyhanMoran
17-07-2009, 08:23
Evet sn.memet benimde aynen sizinkisi gibi yaptıgım kaya üstü dağ muşmulam kurudu.Dediginiz gibi sulanması hassas,büyükce bir kovaya köklerini bir bez iple baglayıp diktim. İlk başta 1-2 filiz verdi 15 gün sonra kurudu.Galiba bende sulamayı ihmal ettim.

Ali H. ALI
18-07-2009, 14:02
Izzet bey iyi gunler.
Yapacaginiz tarz icin kayalariniz uygun. Adeniumlarinizin iyi ve saglikli bir kok sistemine kavusmasini bekleyiniz. Sonra bitkiyi saksidan cikarip hic kok budamasi yapmadan, ornegin 2. fotagraftaki adenimumu sagdaki fotografta gorunen acik renkli kayanin sag tarafindaki girintinin oldugu yere ve yukaridaki kisminda egik kalan kaya ile uyumlu bir sekilde, govdenin de ayni yone egik dikerek, kokleri de uygun yerlerden asagiya dogru sarkitip(onden bakildigi zaman en az 3 kokun gorunur olmasina dikkat ediniz) bez seritleri ile kokleri kaya uzerine tuturunuz sonra kayayi da icerisine alacak buyuklukte bir saksiya dikip, kaya uzerindeki koklerin tamamen toprak altinda kalmasini saglayiniz.

Agaciniz belki bir yil daha toprak altinda kalacak ve kokler kaya uzerinde gelisecek. Bundan sonraki asama bir iki aylik zaman araliklarinda topragi saksi uzerinden alip(gerekirse saksiyi usten bir bicakla kesebilirsiniz) kokleri gorunur duruma getirirsiniz belli zaman araliklarinida yapacaginiz bu islemi koklerin gorunesini istediginiz yere kadar indirebilirsiniz. Toprak, koklerin gorunmesini istediginiz seviyeye dustugu zaman, agaciniza bir bonsai saksisi bulup onu baharin ilk gunlerinde bonsai saksisina gecirebilirsiniz. Agaciniz artik bundan sonraki yasamini kaya ile birlikte surdurecektir. Gun gelip de agaciniza kok budamasi yapacaginiz zaman, agacinizi kaya ile birlikte saksidan cikarip, saksi icerisinde buyumus koklere kok budamasi yapip tekrar saksisina dikeceksiniz.
Kolay gelsin.

izzeterisen
22-07-2009, 10:26
İki bitkimde altta çok fazla sayıda dal var. Birinde dalların gelişmesi iyi ama birinde gövdede üstten olan dallanma nedeniyle alt dallarda gelişme zayıf. Üst dallar egemenliği ele aldı.

Bitkilerim :
9429194292

İnternetten aldığım Adenium resimleri :
94293
94294
İnternette Adeniumlara sürekli bakıyorum, benim de sanki kesim yapmam gerekiyor. Bu örnekleri acaba böyle mi elde ettiler?
Önerilerinizi beklerim.
Saygılar.

memet
22-07-2009, 21:18
Bence dallanmayı teşvik etmek için üst dalı kesmeli.

izzeterisen
27-07-2009, 08:38
Bu bitkimde kökte birden gelen aşırı sıcaklar, kökün etrafında yığılı olan toprağın aşağı kaymasıyla yanma oluştu. Ben de yeniden köklendirmek için keserek diktim. Bu sıcakta köklenir mi bakalım? Gölgede tutuyorum.
Bakalım...
87666
87667

Bu bitkimi sıcakta köklendiremedim ve öldü.

izzeterisen
06-08-2009, 13:46
Mini size pink çeşidi Adenium'u 22 Temmuz günü taşın üstüne dikmiştim ama burada veremedim.
Kökleri sayıca fazlaydı ama uzunlu kısalı idi. Elimden geldiğince taşa sardırmaya çalıştım. Köklerin bir kısmının kısa olması sarmayı çok zorlaştırdı. Kısa kökleri olduğu haliyle yine sardım, uçları açıkta kaldı. Bir kökü taşın arkasından öne doğru delikten geçirerek bıraktım. Tülbent bezini kökleri sıkmadan sarabildiğim kadar taşa sararak diktim. Önümüzdeki ilkbaharda bitkiyi bu haliyle sökerek uzayan kökleri yeniden sarmak istiyorum Sanırım sarma işi ancak bu şekilde tamamlanacak.

96771
Kökler (tersten)
96772
Sarılmış halde
96773
Taşla birlikte saksıda

isolet
12-08-2009, 13:58
Tebrtik ederim izzet bey güzel çalışma yapmışsınız. Bu çöl gülü acaba yetişmesi kolay olduğu için mi yoksa görüntüsü için mi tercih ediyorsunuz. Birde çiçek açtırmayı başardınız mı? Benim de hoşuma gitti bu bitki ama yetişmesi nasıl acaba onu öğrenebilir miyim sizden. Kaya çalışmanızda inşallah başarılı olur.

izzeterisen
12-08-2009, 21:29
Teşekkür ederim.
Ben çölgülünü ağaçlar.nete üye olmadan önce tanımıyordum. Zaten fazla süs bitkisi tanımam. Benim için süs bitkisi kaktüslerdir. Burada adını duyduktan sonra internette bu bitki ile ilgili her yere girdim. Bitkiden yapılmış bonsailer çok hoşuma gitti. Ben de tohum temin ederek yetiştirmeye başladım geçen yıl. Elimde 20 kadar bitki var şimdi . Bakalım kaçı bonsai olarak kalır.
Yetiştirmesi denince bana göre her bitkinin yetiştirmesi kolaydır. Yeter ki bitkinin istediği ortam verilsin. Benim için Adeniumda tek sorun kışın donmasıdır. Çok bitkim öldü ama bitkiyi öğreniyorum yetiştirirken.
Geçen yıl 2 nisanda ektiğim tohumlardan çıkan bitkilerden birisi geçen yıl, pink te bu yıl çiçek verdi. Çiçekleri çok güzel bir bitki. Asıl kökleri ve kalınlaşan gövdesi etkileyici.
Kimisi de daha 3-4 cm. kadar büyümeden duruyor.

http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=21917&catid=searchresults&searchid=11656

maki01
24-08-2009, 12:33
Merhaba,
Sizden cesaret alarak ilk bonsai çalışmasını bu (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=386058&postcount=27) yöntemle yaptım. Dördüncü gününde, yapraklar iyi durumda , köklenmesini umuyorum.

99477

Ali H. ALI
24-08-2009, 13:06
Sayin maki01, saksinizin icerisinde toprak altinda palstik bir poset gorunuyor.
Gorunen poset, verdiginiz linkte soz edilen plastikse ayni sonucu alamiyacaksiniz. Linkte soz edilen plastik sert bir plastiktir(Bir yogurt kabi kapagi kullanabilirsiniz) bitkinin kokunun kesik oldugu yer, sert palstigin uzerine oturur ve cikacak olan kokler asagiya dogru degil plastigin etkisi ile yanlara dogru buyur.

Posetinizin uzerinde suyun suzulmesi icin delikler yoksa topragin camurlasmasindan oturu bitkiniz curuyebilir.(4 gun uzun bir zaman degildir belki, uygulamayi tekrar linkteki gibi tam olarak yapabilirsiniz diye dusunuyorum.)

maki01
24-08-2009, 13:44
Merhaba,
Saksı değişimi ya da kök kontrolünde en az hasar için poşet koyuyorum. Toprağı oldukça süzek, dere kumu ağırlıklı, poşetin altı bol delikli. İzzet Bey'in sayfasını işgal etmemek için aşamaların fotosunu eklemedim. Sonuç alabilirsem, plastik dairenin de yer aldığı fotoları eklerim.
İlginiz için teşekkürler..

Ali H. ALI
24-08-2009, 14:04
Uygulamayi linkteki gibi yapamissiniz, fazladan saksinin en altinda poset var ve suyun cikip gitmesi icin, onun da uzerinde bircok delikler acilmissa, bir sorun olacagini sanmiyorum.
Bol sanslar.

izzeterisen
25-08-2009, 12:39
Sn. maki01 bitkinizi gölgeye alın, bu sıcaklarda kesim yeri bitkiyi suladığınız zaman hemen çürüyor. Gölgede olunca suyu azar azar ve ölçülü vereceğinizden çürüme olmayabilir. Ayrıca bitki serin havada daha güzel kökleniyor. Ayrıca ben karışımınızı bol havadar ve süzek bir karışım olarak görmüyorum. İri dişli dere kumu ekleyin derim zaman geçmeden. Şimdiki malzemeniz: 1 ve kum : 1 ölçek olabilir.
Adeniuma bir şey olmaz korkmayın. Ben ilkbaharda kökü çürüyen bir adeniumu balkondan aşağı atmıştım. Attığım yere de domates dikmiştim. Domates bitti. Bitkileri sökerken bir de baktım toprağa kök atmış bir tane adenium var. Asıldım, köküyle çıktı geldi. sonra bakarım buna demiştim, orada unutmuşum yine. Bulup bir saksıya dikeyim bari.
Bunu anlatmamdan kasıt bitkiden çürüyecek diye korkmayın, bir şey olmuyor kolay kolay. Onu çürüten bol bol verdiğimiz su ve çok su tutan karışımdır. Bunlar benim iki yıllık tecrübelerimdir.
Bitkiyi kestiniz. bitkinin önce alt yaprakları sararacak, solacak dökülecek, belki tüm yaprakları aynı şekilde sararıp dökülecek, belki gövdesi incelecek, yumuşayacak. Daha sonra köklenme olunca gövde şişecek, sertleşecek ve filiz vermeye başlayacak. Haberiniz olsun. kolay gelsin.

maki01
03-09-2009, 00:10
Sayın izzeterisen,
Adenium denemem 12. gününü doldurdu. Bitki çok iyi durumda. Hiç yaprak dökmedi. Bu durumda köklendiğini düşünebilir miyim?

izzeterisen
03-09-2009, 13:34
Hiç sanmıyorum.

ikbal71
17-09-2009, 15:10
13 tane Adınıumum var, Çimlendikten sonra topluca bir saksıya ektim ve 3 ay boyunca bahçede kaldılar haftada bir sulandılar ve toprağıda mil :) yazlıkta olduğum içinde hiç ilgilenemedim.
Şuan çok sağlıklılar ve 10 cm boyunda olup 2-3 te dalları var. Bonzai yapmak istedim ve forumu okudum fakat sadece 5 tanesini köklediğimde bazılarında 1 bazılarında 2 tane kazık kök dediğiniz onlar sanırım up uzun sivri kökleri ve minnacık saçaklı kökleri vardı sivri olanları kesip saçak kökleride açarak toprağa tekrar etkim, bir tanesinide kaya üzerine koyarak gömdüm... umarım doğru yapmışımdır. Diğer kalanlara ise hiç ellemedim.

http://i162.photobucket.com/albums/t264/ikbal71/Adnum.jpg

http://i162.photobucket.com/albums/t264/ikbal71/Adnum2.jpg

izzeterisen
24-09-2009, 11:56
Sn.ilkbal71,
Bitkileriniz çok güzel va sağlıklı görünüyor.
Ben sizin gibi kazık kökleri keserek yana giden kökleri bırakmaya cesaret edemedim. Bir tane Arabicumun kalın kökleri arasına taşlar yerleştirerek kökleri biribirlerinden biraz ayırdım ve öyle diktim. Ali Bey sizin yaptığınız gibi yapın diyordu ama çok çabuk çürüyor kökleri, ben cesaret edemedim. Kalın kökleri aşağıya doğru giden bir kısmında kökleri birbirine dolayarak diktim.
Şimdi bitkileriniz ne durumda?

tasdelenmurat
25-10-2009, 00:48
Bende adenium tohumu aldım. 3 çeşit adeniumum var. Toplamda 15 tohum. Bir işe başlayınca bayağı önaraştırma yaparım. Web'te bayağı bir araştırma yaptım ve ağaçlar.net sitemizdede.

Youtube'da adeniumlarla ilgili bayağı bir video var. İki adeniumu birleştirme videoları bayağı hoşuma gitti. Çiçek açınca bir bitkide değişik renkleri görmek bayağı hoş. Bende izlediğim videolara bakarak herhalde 3 adenium çeşidini bir gövdede birleştirmeye çalışacam. Sınır tanımazlıkta son nokta. :D Ama ortaya güzel bir şey çıkar herhalde.

Sizlerle şu olayı paylaşmak istiyorum.

109579

Bu resme bakarsınız. İşaret parmağınızın yarısı kadar bir adenium dalını kesiyorsunuz. Hiç yaprak olmayacak. Alttan ve üst kısmından düz olarak kesiliyor. Başka bir adenium'da ister aynı ebatta, isterseniz daha geniş ebatta
( Olabildiğince aynı ebat tavsiye ediliyor, ama geniş ebatında zararı yok ) iki adenium kolayca birleştiriyorsunuz.

Adenium yetiştiricilerinin çok fazla adenium üretmede kullandıkları bir yöntem varmış. Tavsiye edilende bu, bir kaç adenyumunuzu sırf kök sistemini kullanmak, bir damızlık gibi bir köşede saklamak, onların sırf köklerine yeni adeniumları aşılamak gibi bir sey.

örn : Başlıktaki bir resimde olduğu gibi, elinizde bir adenium var ve adenyumunuzun en azından birkaç kök sistemi var. ( ana gövdenin yanlarından değişik yönlere giden kökler ) bir kökü gövdeden ayırıyorsunuz ve gövdeden bir dalı keserek buna ekliyorsunuz. Değişik aşılama biçimleri, bir videoda adam kökün üstünü temizliyor zımpara yapar gibi bıçakla, kestiği adenium dalını ( düz kesim ) köke iple bağlıyor. Kökle dal birleşiyor. Güçlü kalın kökten gelen enerji yeni adeniumu hızlıca büyütüyor.

Yukarıda verilen örnek en çok ficuslarla adenium köklerini birleştirmede çok kullanılıyormuş, bunuda yeni öğrendim. Şahsen bundan bir kaç yıl önce aldığım bir ficus natasha bitkisinin altındaki yapı şimdiki bilgimle adenyum köküymüş meğersem. Ficus dalını, adenium köküne monte etmişler.

tasdelenmurat
25-10-2009, 00:52
İşin ilginç yanı yukarıdaki resimdeki gibi bile bir dalı kesiyorsunuz. Üst kısmından yinede bir oluşum meydana geliyor. Yukarıdaki resme benzer şekilde sizde değişik adeniumlarınızı birleştirerek ortaya bir çeşni yapabilirsiniz.

Bu arada aldığım tohumlar 7. gününde başlarını topraktan çıkardı.

Kaya üstü çalışacak arkadaşlar için önerim. Şahsen ben bir kaç tanesini kaya üstü yapmaya çalışacam. Kayayı daha en başta adeniumun altına yerleştirmek. En sağlıklısı bu olsa gerek. Ona görede derince bir saksıya almak. Çünkü içerde gelecekdeki yuvasıda var.

Bir sorum olacak. Aldığım tohumlar üzerinde ve internetten edindiğim bilgilerde bu yöndeydi hep. Tohumların hemen dikilmesi yönünde olduğu için. Tohumlarımı diktim. Muğla/Milas'da yaşadığım için burdada hala havalar sıcak. 20 derece falan. Günlük güneşlik. Tohumları diktim. Çiçek açma süresininde 157 gün yazıyor edindiğim bilgilere göre, buna göre yazın çiçeklenecekler. Ama problemim şu, şu an diktiklerim bu şekilde yaşacaklarmı, yani kışı nasıl geçirmeleri gerekecek. Sürekli evin içindemi kalmalılar yoksa dışarıda mı ?

AyhanMoran
25-10-2009, 09:47
Sn.tasdelenmurat adenıumlarla kendimce epey bir deneme yaptım galiba bulundukları yaşam tarzlarından dolayı sıcak iklimi ve çok aşırı olmamak şartıyla güneşi çok seviyorlar.Şimdi benimde 10 günlük yeni bir gurubum var ve ben hepsini doğuya bakan bir camın önünde hiç ellemeden durduruyorum gayette keyifliler.Kışı bu şekilde cam kenarı veya kapalı balkon ama ne olursa olsun güneşi çok seviyorlar gölgede ve kışın serin odalarda büyümeleri yavaşlıyor.Ha birde eger tekrar çimlenme yapacaksanız hemen yapın tahminime göre sizin oralar hala 23 derecenin üstündedir.Bu derecenin altına düştümü çimlenme oranı zayıflıyor.

izzeterisen
25-10-2009, 12:05
Sn.tasdelenmurat
Adeniuma ilginiz fazla sanırım. İsterseniz elimde fazla pink ve arabicum var. Yakınlardaysanız alabilisiniz.

tasdelenmurat
25-10-2009, 23:35
Benim elimde bright gem, noble concubine, red star of taiwan (redaurora ) var. 2 çeşit filizlendi. Ama bir çeşitte hiç ses seda yok. Bazı türlerin biraz daha geç filizlendiğini duymuştum.

http://www.s291989508.onlinehome.us/www.zengardentr.com/BRIGHTGEM.jpg

http://www.s291989508.onlinehome.us/www.zengardentr.com/NOBLECONCUBINEC1.jpg

http://www.s291989508.onlinehome.us/www.zengardentr.com/REDAURORA.jpg

Youtubeda aşılamayı seyretmek isteyenler "adenium grafting" yazarsa sonuçlara ulaşabilir.

Youtube giremeyenler varsa, google'a "open dns youtube" yazsın. Programa gerek duymadan youtube ve diğer sitelere girebilirsiniz.

İzzeterisan tohumlara çok sevinirim. Bireysel mesajlaşabiliriz.

Ben yukarıdaki güzellerimi bir gövdede birleştirmeye çalıştırcam. Bakalım yapabilecekmiyim.

Bu arada dün gece adeniumlara "veneer graft" yöntemi de uygulanabiliyormuş bunuda öğrendim. Veneer aşılama ile ilgili yine youtubeda araştırma yapabilirsiniz.

izzeterisen
06-11-2009, 11:38
Arkadaşlar,
Adeniumlarınızla ilgili çalışmalarınız için ayrı sayfa açmanız mümkünmü? Böylelikle hem ben hem diğer üyelerimiz ne yapıldığını takip edebileceğiz. Teşekkür ediyorum.

izzeterisen
06-11-2009, 12:03
Kış gelmek üzere, Adenumlar büyümeyi durdurdular, bu nedenle bonsai olarak çalışacağım Adenıumların gelişme durmlarını burada vermek istedim.

113038
Bu en büyük gövdeye sahip olan A.arabicum. Geçen yıl sonunda 4 cm. gövdesi vardı, şimdi 8 cm.gövdeye ve 28 cm boya sahip. Bu yaz başında büyük bir kiremit saksıya aldım. Kalın köklerini taşlarla ayırdım. Önümüzdeki ilkbaharda köklerini tekrar kontrol edip son durumu göreceğim. Köklerini tekrar ayırmayı veya birbirine dolamayı düşünüyorum. Bakalım nasıl bir kök durumu çıkacak bitkiyi sökünce. Bir ay kadar önce kökleri güneşe alışsın diye bir miktar toprağı saksının üzerinden aldım. Bitki kendisi köklerini biraz toprak üstüne çıkarmıştı, ben de biraz toprak alınca kökleri çok güzel görünmeye başladı. Bu bitkiye bonsai gözüyle bakmaya başladım.

113039
Bu A.arabicum da aslında bonsai yapmak istemediğim, gelişmesini çok güzel görünce ayrı saksıladığım bir bitki. 6 cm.çapı var ve boyu 30 cm, iki dallı. Seneye eğer çürümezse bu bitkiyi de büyük bir saksıya alacağım.

113040
Bunlar da : soldaki üst kısmı iyice dallanan üst dalını kestiğim pink, ortadaki ise çıkışının ardından yeniden köklendirdiğim s.noble concubine, bunun da üst dalını dallanmayı arttırmak için kestim, sağdaki ise ilk yılında tek gövdeli küçük bir bitki iken gövdenin ucunu kestiğim böylece dallanan pink. (mesaj 49) Boyları 19-30 cm, gövde çapları ise 3,50-7,00 cm.arasında değişiyor. Büyümeye bıraktım hepsini, sadece birinden, dalları çok sık olduğu için aykırı bir dalı dipten kestim. Önümüzdeki yıl saksılarının veya toprağını yenilemem, kökleri düzenlemem gerekiyor sanıyorum.

113041

Soldaki normal büyüttüğüm minisize pink, 2 cm.gövdeli ve 8 cm. boyunda,
Sağdaki taşüstü olarak diktiğim minisize pink, bu büyük saksıya alınca çok iyi gelişmeye başladı, yanına yaklaşılmıyor.
Ortadaki 5 cm.gövdeli, 39 cm.boyundaki pink. Uç dalında tomurcukları var. Bu bitkiyi aslında çalışmayı düşünmüyordum, çok bitkim oldu çünki, bitkinin gelişmesi çok iyi olunca büyük saksıya aldım, önümüzdeki ilkbaharda üstten kesim yaparak dallanmayı arttırmayı düşünüyorum.
Bitkilerimde önümüzdeki yıl yapmam gerekenler konusundaki bilgilenirizi önerilerinizi beklerim. Saygılar.

izzeterisen
14-11-2009, 11:22
113038
Bu en büyük gövdeye sahip olan A.arabicum. Geçen yıl sonunda 4 cm. gövdesi vardı, şimdi 8 cm.gövdeye ve 28 cm boya sahip.
Biraz önce bu bitkimin gövdesinin çapında farklılık olduğunu hissettim. Daha önce ölçtüğüm aynı yönden ölçtüm. 9,50 cm. Yani 8 günde 1,50 cm. Sonbaharda bu bitk iyi bir ortamda bulunursa çok hızlı gövde ve kök kalınlaştırıyor. Geceleri 7-15 derecelerde ama gündüzleri sürekli güneş alan ve sıcaklığın 30 dereceleri bulabildiği güneye bakan balkonda duruyor.
Aralık ayı başına kadar takip edeceğim kalınlaşmayı.
Bu bitkiyi herkse öneririm. 2 yılda bonsai. :)

Adalet Yağcı
14-11-2009, 16:02
Son derece sağlıklı bitkiler yetiştirmişsiniz sayın Erişen, kışın adeniumlarınızı kapalı ortama mı alıyorsunuz yoksa balkonda mı kalacaklar?
Benimkilerin ilk kışı olacağı için tereddütteyim, güneye bakan balkonumda muhtemelen en çok 2 C° olabilecek bir konumda, sürpriz olmazsa tabii.
Genellikle kışlarımız yumuşak geçer, ama belli de olmaz.

izzeterisen
14-11-2009, 16:15
Bitkilerinizin kışa hazırlıklı girerse o sıcaklıkta bir şey olacağını sanmam. (En düşük 2 derece ise) Geçen yıl bir kısmını bir domates serasınabıraktım. Evde kalanları gece içeri gündüz dışarı(güney balkon) yaptım . Çok soğuk günlerde 3-4 gün içerde kaldıkları oldu.

memet
24-11-2009, 16:25
Buradaki linke bakınca, (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=395176&postcount=34) yapraksız bir dönemi olduğunu gördüm adeniumun. Bu durumda kışın yaprak dökmesi gerekiyor anladığım kadarıyla.
Aslında neden çöl gülü dendiğini anlamadım. Çöl ortamında yetişmiyor belliki.

izzeterisen
24-11-2009, 17:09
Mehmet Bey,
http://adenium.tucsoncactus.org/large.html Bu linkte adeniumlarda olan dormansi ve çok değişik konularda çok detaylı bilgi var. Ama ben tercüme edemiyorum. İngilizcem iyi olsa bu tercümeyi hiç üşenmeden yapar ve burada verirdim. Keşke bir üyemiz bu sayfaların tercümesini yapda da tüm üyelerimiz bu bilgilerden faydalansa.

memet
24-11-2009, 17:22
Çeviri başlığına koydum linki, belki çeviren bir arkadaş buluruz.

kalambaklı
24-11-2009, 17:47
Sayın izzeterisen; Adenium pinklerin sıcak iklim istediğini, soğuk iklime zor adepte olduklarını okumuştum ve elimdeki pink tohumlarının ekimini yapmaya çekiniyorum. İzmir gibi bir yerde yaşama şansı nasıldır? Bilgileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.
İyi akşamlar,

izzeterisen
24-11-2009, 18:18
Yukarıda verdiğim sitede Adeniumların Yemen, Namibia, Somali'de olan resimleri var. Buralarda yıllık ortalama sıcaklık 27 -32 derecelerde.(Somali). Sıcak iklim yani .Bizim dışarıda şansımız yok galiba. tercümeye ihtiyaç var. ingilizceniz iyi ise yukarıda sitedeki iklim isteklerini tercüme edebilir misiniz?

memet
24-11-2009, 18:22
Benim linki verilen metinden anladığım kadarıyla hafif donlara dirençli olması gerkiyor. ama, bunun genç fidanlar için geçerli olmadığnı düşünüyorum.
Kışın serin ama korunaklı bir yerde durması öneriliyor. Anladığım kadarıyla bir uyuklama dönemi gerekli.

AyhanMoran
25-11-2009, 10:08
Adenium Kültür: üretmek Büyük Örnekler hızlı
Mark A. DIMMITT §
Fotoğraflar: Şekil 4 walter Michot, diğerleri yazar tarafından.

§ Arizona-Sonora Çöl Müzesi, 2021 N. Kinney Rod. Tucson, AZ 85.743
Yazarın izni olmadan çoğaltılması ©

Giriş

Cins Adenium bitkileri-genellikle kurak yayla denilen gül, çöl, veya sadece Adenium (italik değil ya da büyük harfle)-mükemmel koleksiyoncu örnekleri olup olarak tutulur hale Impala zambak, Sabi star, gül cüceler veya küçük ağaç haline. Hem şişmiş, bükülmüş ve saplar büyük parlak çiçekler dikkat çekici bulunmaktadır. Ancak büyük güzellik rağmen çok popüler ve nadiren büyük bedenler için yetiştirilir, etli toplayıcılar tarafından bile değildir. Adeniums büyüyen ve maymun iştahlı yavaş olduğu için hak edilmemiş bir itibar kazanmıştır. Aslında hızlı olan büyüyen ve ne zaman verilen uygun bakım yetiştirmek için kolay. Bu makalenin onların kültürel ihtiyaçlarını ayrıntılı ayrılmış.

Bu pachycaul çalı veya küçük ağaç Nine takson yakın zamanda bu dergide tarif edildi ve özetlenmiştir part 6 (Hanson ve Dimmitt, 1996b). İster tam türler veya un-hatta varietal durumu hak olarak (, Rowley, 1983 ile Plaizier, 1980 karşılaştırın), Takson belirgin farklı bahçecilik varlıklar. Amacıyla onları da büyümeye Onların farklılıklar göz önüne alınmalıdır. Kültür teknikleri ve performanslarını burada açıklanan yetiştirilen tohum içindir-bitkiler kaplarda yarı-Tucson Arizona çöl iklimi, açık Nisan-Ekim arasında. Benzer performans bekliyoruz nerede Benzer güneş ve ısı sağlanabilir. Old, özellikle yaban-, örnekleri çok daha dikkatle tedavi edilmelidir toplanır.

Key to Success: Onlar Çöl Tesisleri Aren't

Adeniums hakkında geçerli algılamasında temel bir değişim onları da büyümek için gereklidir. Ortak bilgelik ki iyi bir sulama tahammül değildir. Ben eski bitkiler sadece birkaç santim kronik su stresi ile bodur boylu birçok on yıl gördüm. Bu maddenin özü iki önemli kural olarak özetlenebilir: 1) değil, çöl bitkileri sulak tropicals olarak adeniums büyütün. 2) Reddet kuralı # 1 zaman tesisleri atıl bulunmaktadır.

Sulama

Bazı nüfus son derece kurak çöllerinde büyümeye yapmak, o mutlaka bir kaya çatlak ve sıkışmış olarak sürekli su yoksun gerek anlamına gelmez. Birçok xerophytes tropik türleri çoraklık yerine adapte olarak orman iklim değişikliği nedeniyle geri çekildi göç türemiştir. Bu Adeniums olan görünüşte arasında ve takson en fazla büyüyen Mesiç koşulları için onların ilgi kaybetmiş değil.

Tüm takson olasılıkla (hariç A.socotranum) Cömert sulama sıcak havalarda yanıt. Davranmasını sanki hibiscus veya gingers gibi tropicals oldukları ve büyük ölçüde cevap verecektir. Bu durum özellikle büyük gücü sergi melezler birçok geçerlidir. Aktif büyüme sezonunda konserveleme karışımı sürekli nemli tutun. Kök bitkiler neredeyse sıcak havalarda her gün sulanan bağlı olabilir. Adeniums Filipinler ve Hindistan, nerede fazla 60 inç (1500mm) yağış bir yıl içinde gelişmek Hedges olarak ekilir (Alfred B. Lau, Ahmet Hansoti, pers. Comm.). Takson bu eksikliği zorunlu bir uyuşukluk (A.obesum ve A.swazicumEğer sıcak (en azından 80F, 27C gün, 5OF, 10C gece) tutulur) de olmak kış boyunca, sulanan ama orta neredeyse sulama arasında kuru olmasına izin.

Bu yeterince tekrar haklı önemlidir; Su onları sanki coleus edildi veya domates bitkileri süre onlar sıcak havalarda artan, fakat sanki hassas olduğunu, rot-kışın eğilimli kaktüsler. Adeniums son derece rot zaman çok sık serin havalarda veya sulanan eğer kronik bir mevsimde su dolu karşı hassastır. Kullanılması iyi drene orta en çürüyen sorunları önler çömlekçilik.

Şekil 1. Orijinal fide ile Adenium 'Endless Sunset' beş yaşındayken. Bitki 18 inç çanak beş metre yukarıda duruyor
Şekil 2. Dört yaşındaki kesme A. 'Crimson Star'. Bir 18-inç tencerede dört ayak yayılır ve kalınlaşması önemli kök gösterir

Işık

Adeniums yüksek ışık yoğunluğu, 5.000-8.000-ayak mumlar açık (tam güneş gerektiren net, kuru hava yaklaşık 10.000 FC) olduğunu. Onlar çırpı bulutlu yazları iklimlerde ya da büyümeye eğer az yarım gün güneş alma eğilimindedir. Çölde gerçekleştirmek takson en iyi ışık öğleden sonra gölge (30-50%) olarak iklimlerde. Tüm takson ve Olgun bitki tam çöl güneşe rağmen sadece acclimated olabilir Adenium swazicum de aşırı ısı performans. In, soğutucular, cloudier veya daha fazla nemli iklimlerde adeniums tam güneş bütün gün dışarıda veya cam altında 4000-6000 footcandles ile olmalıdır.

Bitki tüm yaz aynı yöne bakacak şekilde tutun. Eğer pot döndürülür, yoğun güneş ciddi kaynaklanıyor ve eski gölgeli taraf yazabilir. Sonbahar en tehlikeli zaman, ne zaman güneş gökyüzünde ama hala güçlü düşük olmasıdır. Küçük bitkilerin üsler, özellikle güneş-ihale ve kadar en az üç inç (7-8 cm) kalın kurak iklimler ve güneşten korunmalıdır. Zaman ilk dışarıdan kışlama sonra koymak, bitki örtüsü yakmak olabilir. Bu ciddi değildir;, yeni güneş adapte yaprakları çok yakında belirlenecek

Fig.3. 'Ile aynı bireysel Endless Günbatımı' de Şekil 1 yaş 13 yaşında. Bu 30 yedi metre yukarıda inç pot, standları yüksekliğinde önceki sekiz yıl artı iki ayak eklendikten sonra kalınlaşma kök çok.
Fig.4. Adenium obesum ( "Big Mama") yaş yaklaşık 12 yıllık bir 45-galon konteynır doldurma. It (caudex? Bu tür tartışma bakın 71 / 2 feet (2.3 m) yerden uzun boylu ve maruz kök-kütle önlemler Dimmitt ve Hanson, 1991) 34 inç (86 cm) genişliğinde.
John Lucas fotoğraf () Tradewinds Güney Nursery, Florida yetişir.

Sıcaklık

Adeniums orta derecede sıcak havalarda (85-95F, 30-35C) sırasında, tercihen yüksek orta nem eşliğinde gelişirler. Ancak, büyüme ve çiçeklenme görünmek 100F sürekli üzerindeki sıcaklıklarda (38C) tarafından bastırılır gerekir. Bitki açık havada Güney Florida (Jim Georgusis ve John Lucas pers. Comm.), Büyüyen ya da güney Arizona bir sera içinde yaklaşık yıllık büyüme boyunca. Bu iki yerde ortak faktörler orta, yüksek sıcaklık ve yüksek nem vardır. Bitki açık güney Arizona muson (nemli tropikal hava) sonra güçlü kök-büyüme başlar yetiştirilen Temmuz ayında geldi.

Dormansi tüm takson zaman gece düzenli hakkında 50F (10C) altına düşen indüklenmektedir. Zaman tamamen kuru ve yakın tahammül edebilirsiniz dondurucu soğuklar uykuda, kök rağmen orada artmış risk-50 aşağıda rot. Hatta hafif don ve tüm adeniums için rot dan genellikle sonraki ölüm dışında ciddi hasara neden olur A.swazicum, Hangi üst 20SF tahammül (yaklaşık-2C) zaman kuru ve uykuda.

Besleme

Adeniums da iyi düzenli ve cömert gübreleme yanıt. Ben konserveleme medya yavaş sürüm gübre kullanımı ve benim sulama suyu enjekte büyüyen sezonunda 200 ppm nitrojen bir konsantrasyonda 20-20-20 artı mikro besinler gibi dengeli bir gübre ile.

Sulama ve yetersiz beslenme yavaş olarak kabul edilmiştir önemli sebeplerinden adeniums-büyüyor. Cömert kültür gerçekten inanılmaz sonuçlar üretir. Çünkü bir yıl eski sınırından daha az oldu inanmıyordu (sekiz aylık bitki yarma altı inçlik pot ben fide kategorisinde CSSA Show'da girmiş hakim tarafından diskalifiye edildi.) Örnekler çok metre boyunda ve 18 inç geniş kaplarda sadece üç ila beş yıl içinde (Res. yetiştirilebilir1, 2) Ve hatta bazen daha az.

Adeniums hem güçlü büyüme ve yüksek azot gerektirir gibi görünüyor bol çiçekli. Ben olgun adeniums çoğunda bir girişim ise daha uzama minimize onların köklerini kalınlaştırmak için düşük azotlu gübre (2-10-10) kullanılan bir yıl için. Sadece düşük azot bitki kayda değer kalınlaştırmak yoktu, onlar da kötü o yıl çiçekli. (İyi beslenen normal çiçekli bitkiler.)

Overwintering

Adeniums don veya soğuk, ıslak kışları iklimlerde yetişen kaplarda olmalıdır. Adenium obesum, A.swazicumVe bazı melez bir, yukarıda gece sıcaklıkları 50F (10C) sürdürerek aktif tutulabilir. Diğer takson sonbaharda ne olursa olsun şartları uyuşukluk değişik derecelerde gireceğiz.

Tanıma uyuşukluk, tesisin yaşaması için önemlidir. Sadece zamanlama ve uyuşukluk derinliği yok takson arasında değişebilir, ancak bireysel bitkiler aynı clone (çift) bir yıldan yıla kültürel koşullarına göre değişir. Uyuşukluk genellikle ani sarılık ve en ya da tüm yaprak of bırakarak sinyallerini olduğunu. Birkaç hafta önce bu oluşur Su tüketimi önemli bir düşüş fark edebilirsiniz. Ya bu olayların keskin azalma sulama talepleri.

Orada sonbahar noktası yakınındaki büyük yaprakları bazı dökülme, görünüşte kısalma gün yanıt olabilir. Eğer yeni yapraklar büyümeye devam kaynaklanıyor Bu olay daha az sulama gerektirmez. Kısmi yaprak dökümü de diğer zamanlarda kaçırılmış bir sulama veya hava belirgin bir değişiklik yanıt olarak oluşabilir. Sürece kök ipuçları-aktif, yeni yapraklar üretiyoruz normal sulama tutun.

Dormansi tam yaprak dökümü arasında değişir (A.boehmianum ve A.multiflorumKök) için sadece kısıtlanmasından büyüme (A.somalense ve A.arabicum ) yaprakları eğer idareli sulanır saklayın. Olsun ya da yaprakları olmadan uyuşukluk öncelikle sırasında bazı takson çiçek (A.somalense ve A.multiflorumSırasıyla).

Eğer sıcak bir güneşli alan veya mevcut değildir tesisi zorunlu bir kış rester, azaltmak veya sulama durdurmak zaman gece düzenli olarak aşağıda 50F (10C) veya bir bitki uyuşukluk ve başlangıcı sinyalleri azalmasını. Bir, serin ama soğuk-kuru yere yerleştirin. Hafif uykuda bitkilere dışında önemli değildir kış jimnastik pantolonu olacaktır düşük ışık değil çiçek normal. Başarılı bir olgun bitki overwintered var A.obesum, A.swazicumVe A.multiflorum Bir yanları açık garaj, su ile, Kasım Nisan arasında altında. Ben kış benim büyük bitkilerin hangi sıcaklık (32C), güneşli günlerde 90F ve yaklaşım yaygın 40F Aşağıdaki gece (5C) DIP bir unheated ve soğutulmayan sera en. Birçok bitkinin de kış içine çiçekli devam Bu koşullar altında, ancak sonunda kapatıldı. Bu ideal daha soğuk ve birkaç tesisleri çürümeye ölmek her kış.

Uyuşukluk sonuna tanıma daha da önemlidir. Çok fazla su sonucu Kök çürüklüğü genellikle ilkbaharda saldırılarını çok erken; overpotted bitkiler en yatkındır. Ağaç formu A.somalense Kuzeybatı Kenya dan özellikle duyarlıdır. Öte yandan, adeniums olacaktır Genellikle yaprak dışarı olursa konserveleme orta tamamen kuru. Bu yüzden idareli kış boyunca sulama öneririz (olarak ayda büyük, yapraksız bitkiler için) az. Zemberek Terminal tomurcuklar genişletecek. Faaliyet ilk işaretini kadar kademeli bitki tam büyüme bulunmaktadır sulama sıklığını artırmaktadır.

Konserveleme

Adeniums yeterli kök alanı hızlı büyümesi için gereklidir. Root-büyük ölçüde büyüme bile sulanan ve cömertçe Bitkiler beslenen kısaltmak kadar onların istenen boyutu elde sık repotted olmalıdır bitkiler bağlı. Plastik, gözenekli kil, beton, ve Çanak çömlek kaplar tüm uygundur. Ancak adeniums ve büyük kökleri pahalı seramik kaplar saygıları yok unutmayın. Kullanım kalın duvarlı ve tercihen kase biçimli kaplar kırılmaları önlemek için.

Konserveleme daha yetiştiriciler arasında değişkendir karışımları ve diğer bahçecilik konu daha fazla tartışma tabidir. Burada sadece iki kritik noktaları stres olacaktır. İlk: Eğer bitkilerin ben tavsiye sulama rejimi hayatta olan ZORUNLU mükemmel drenaj ve havalandırma sağlamak konserveleme karıştırın. Herhangi bir ortamda bu tatmin Bu kriterlere en az tatmin edicidir. Adeniums iyi medya 4:1 pomza kadar performans: humus saf Sunshine Mix # 1 (çoğunlukla turba yosunu) ve pH değerleri 5,5 8 kadar az. İkinci: Her üretici gerekir deneme konserveleme orta bulmak için onun veya iyi çalışıyor onu. Üzgünüz, daha iyi cevap!

Bu deney önemi üzerinde çok durmak mümkün değildir. Örneğin, birkaç Tucson yetiştiriciler bu humus madde performansını önemli ölçüde etkiler karar verdi. Adeniums ve diğer birçok succulents mükemmel medya Sunshine Mix, Ball Mix, ve Hindistan cevizi içeren performans (birkaç diğer markaları ile ürün Hindistan cevizi kabuğu yapılmış gibi bir turba) ve zayıf. Biz mi bu sonuçlar ürün veya kültür şartları nedeniyle bilmiyorum; hem büyük ölçüde değişir. Iyi bir uygulama aynı türden birçok bitki elde edilir ve farklı bunları pot senin kültürel koşulları için en iyi olanı belirlemek için karışımları.

Repot aktif büyüme sezonunda, daha önce daha iyi. Bu düşüş kökleri ile pota dolu değil Tesisleri çok daha büyük olasılıkla çürümeye bir zamansız sulama gelmektedir. Bir hafta için değil su mu ya da bu nedenle herhangi bir büyük kökleri veya hava sıcak değilse ve kuru hasar gördü repotting sonra. Eğer büyük kökleri zarar henüz, tropikal, nonsucculent model ve su tesisleri hemen repotted izleyin. Su stres Dor-ki şu kadar yaz sonu olmayabilir mancy tetikleyebilir. Kükürt ve sulama ile toz kesim ele-fungisit ile muhtemelen yararlıdır, gerçi nadiren bunu.

Bitki önceki toprak çizgi üstü, caudex veya etli kökleri daha açığa kaldırdı olabilir. Bu yeni güneş yanığına maruz kökleri karşı hassastırlar sakının; onlar tam bir büyüme mevsimi gerektiren kademeli olarak tam çöl güneşe havaya alıştırmak için gölgelendirme azalttı.

Fig.5. 1.995 CSSA Kongre Tucson, Arizona de büyük adeniums bir ekran
Şek. 6. Bir küçücük takson bir "büyük" örneği, A.somalense var. crispum, Tohum yedi yaşında. Iki ayak bir 12 (0,6 m) boyunda (30 cm) pot inç.

Zararlıları, Hastalıklar, Sorunlar

Zararlıları nadiren zarar adeniums açık büyüdü. Bazen yeni yaprakları büyüyen ipuçlarını bir görünmeyen pest (muhtemelen Thrips veya psyllids) tarafından deforme. Kontrol sistemik bir insektisit gerektirir; birkaç uygulama gerekebilir. SAP son derece zehirli rağmen. kemirgen bazen kök ve gövdeleri üzerinde kemirmek.

Kapalı kırçıllı böcek, örümcek akarları, aphids ve beyaz sık sık istila bitki sinekleri; tüm ciddi hasara neden olabilir. Pestisit kullanımı dikkatli olarak adeniums bazı duyarlıdır. Böcek sabun ve mikro kapsüllü Diazinon (Knox.Out) bitkiler için güvenlidir (I) insan veya hayvanları için hiçbir iddiamız yoktur. Sistemik DIMETHOATE 267EC eğer olarak kullanılır phytotoxic değildir 90F altındaki sıcaklıklarda (32C) de etiketli. Beware; Cygon "etkisiz" çözücü yeşillik öldürür ama aynı etkin madde bulunmaktadır.

Kökler su kalıpları (örneğin, Pythium ve Phytophthora) olan su dolu topraklarda gelişirler yatkındır. Önleme en iyi strateji çünkü çoğu mantar ilaçları bu gruba ve bu (örneğin, Ridomil, bastırmak, Banrot) azdır karşı etkisiz olmasıdır pahalıdır. Iyi drene orta kullanılması ve dikkatli sulama en kök çürüklüğü engeller.

Uyarı; etkin madde oryzalin adeniums (örneğin, Surflan) veya diğer birçok Apocynaceae (örneğin, Plumeria, Pachypodium, Mandevilla, Macrosiphonia) ile herhangi bir ön-acil herbisit kullanmayın. Kalıcı tutuklamalar yavaş ölmek büyüme ve bitkilerin kök tek bir uygulama. Zakkum ailecek (Dimmitt, yayınlanmamış veri) etkilenmez test edilen tek üyesidir.

Soldurma (uzun zayıf büyüme) çok fazla su ve / veya gübre çok az ışık veya kötü hava hareketi ile kombine kaynaklanır. Bu ortak sorun kolayca büyüyen koşulları ve uzun bacaklı kapalı budama geliştirerek giderildiği bir kaynaklanıyor.

Bakım Olgun örneklerinin

Bir bitki istenen boyuta ulaştığında, sulama azaltmak ve daha fazla büyüme yavaş besleme. Sıcak havalarda bile, adeniums iyi tarihinde korumak olarak ayda iki waterings az. Zor yetişen bitkiye sahip kök ipuçlarını sadece, tamamen kendi budaklı formları açığa bırakır. Süre floriferousness belirgin düşüş olabilir, sertleştirilmiş bitki zararlıları ve hastalıklara daha dayanıklıdır.

Yayılma

Üstün klonlar kesimler tarafından yayılan olabilir. Sertleştirilmiş Büyük dependably kök ancak kaynaklanıyor birkaç ay sürebilir. Ben de güçlü dört hızlı sonuç almak-altı-sıvı köklenme hormonu batırılıp, (10 ila 15cm) uç-kupürleri veya yarı sonraki alt segment kök sertleştirilmiş "ahşap" inç ve kaba bir ortamda (örneğin sıkışmış, perlit-vermikülit) 90 alt ısı-95F (32-35C) ile sis altında. Iki ile dört hafta bu koşullar altında kökleri formu. Bir fungisit su kalıplara karşı formüle kullanma kaybı azaltır. Onları iyi sulanan tutun; kesimler bu solgunluk genellikle kök başarısız.

Aşılama da yayılma etkili bir yöntemdir, ve aynı zamanda büyüme formu artırabilirsiniz. Tipik bir klon gibi spindly bitkiler A.swazicum belirgin bir stouter anacı üzerine aşılı daha dayanıklı hale gelir. Aşılama da caudiciform anaç ile üstün bir çiçek veya birleştirerek tek bir bitki üzerine çeşitli çiçek türleri yerleştirmek için yararlıdır. Yarık-yarı aşılama-kalın kaynaklanmaktadır (1.25 cm) inç tarafında daha yumuşak sendika-aşılama üretir. Ben başarı aktif büyüyen anaç kullanarak% 90 daha oldu; evlât uykuda olabilir ya da aktif.

Ama tozlaşma bir sorundur tohum dan Yetiştirme kolaydır (Anderson, 1983) Ve tohum temizleme sıkıcı bir iştir. Benim başarı neredeyse% 100, bazı yıllarda bilinen uyumlu anne aralıkları kullanarak diğerlerinde sıfır. Birçok klonlar ya erkek gibi görünüyor-veya-steril ve bazı nadiren her iki yönde çapraz kadın. Sonra follikül, ekim öncesi tohum her iki ucunda kılların (tutam) koma kaldırmak olgun.

Tohum içinde 85F yaklaşık bir hafta de (30C) filizlendirmek. Önce ekim kaybını azaltır fungisit ile ele. En takson ve seedlings hızla büyür. Önce zorunlu uyuşukluk görünür Genellikle tropikal koşullar altında ilk kış boyunca büyüyen ve bazen ikinci bir koruyacaktır. Az bir veya iki yıl içinde birçok takson ve seedlings ve en melez olacak çiçek, bazen altı ya da sekiz ay. Adenium somalense crispum ve multiflorum üç ve beş yıl sırasıyla olgun.

Üreten Büyük Örnekler

Gibi pek çok bitki için de geçerlidir, sadece genç adeniums hızlı büyüme kapasitesine sahip. Büyük örneklerinin Üretim ilk iki ya da üç yıl içinde fide veya cömert kültürü ile küçük kesimler iterek gerektirir. Büyüme büyük ölçüde olgunluk içinde yavaşlar; eski bitkileri nadiren güçlü büyüme devam ikna edilebilir. 'Endless Sunset in' Fig.3 sekiz yıl aynı bitkinin fotoğraf daha eski Şekil 1, Bu nedenle ilk birkaç yıl içinde bugünkü boyutunun en kavuşmuştur.

Korku bitkilerin bu şekilde itti kendi karakterini kaybeder değil. Yaprakları ile süslü Büyük bitki olan MA-Ture adeniums büyük ölçüde kalınlaşma kök içine kanalize olduğunu photosynthate, birçok olun. Bu gerçekten cılız zayıf zaman, yüksek sıcaklıklarda özellikle itti kaynaklanıyor büyümeye yapmak ilgili Pachypodium türler ile adeniums karşılaştırın etmeyin. I ağaç formu büyümüştür A.somalense sekiz metre boyunda tohum iki yıl için. Üçüncü yıl da, kök uzama yavaşladı ve ana gövdeleri kalınlaşma başladı hangi çiçeklenme başladı vade girdi (Hanson ve Dimmitt 1.995). Onların beşinci yıl da iyi giderken "mini doğru-Baobab yabani bitkilerin" şeklidir. Süre gençlik sırasında kuvvetle nihai boyut etkisi koşulları büyüyen Büyüme formu (örneğin, ağaç veya çalı) Genetik olarak belirlenir.

Zeyilname: Bu yazının göndererek sonra, Florida da binlerce adeniums üretiyoruz Kreş ziyaret etti. Onların popülerlik bir artış üzerinde gibi görünüyor.

[Ev] [Referans]

AyhanMoran
25-11-2009, 10:08
Google çeviriden koydum.

izzeterisen
25-11-2009, 11:49
(Adeniums must be grown in containers in climates with frost or cool, wet winters. Adenium obesum, A.swazicum, and some of their hybrids, can be kept active by maintaining night temperatures above 50F (10C). The other taxa will enter various degrees of dormancy in autumn regardless of conditions. Recognizing dormancy is critical to a plant's survival. Not only does the timing and depth of dormancy vary among taxa, but individual plants (even of the same clone) vary with cultural conditions from year to year. Dormancy is often signalled by a sudden yellowing and dropping of most or all of the leaves. Some weeks before this occurs you may notice a significant decline in water consumption. Either of these events demands sharply reduced watering.
There may be some shedding of older leaves near the autumnal equinox, apparently in response to shortening days. This event does not require less watering if the stems continue to grow new leaves. Partial defoliation may also occur at other times in response to a missed watering or a dramatic change in weather. As long as stem-tips are actively producing new leaves, keep watering normally.)

Bu kısmın çevirisini ben böyle yapabildim. inşallah doğrudur.

Adeniumlar serin ve soğuk (kırağı, don), nemli kışlarda kaplarında yetiştirilmelidir. A.obesum, A.swazicum ve bunların diğer hibritleri, gece sıcaklıkları 10 derecenin altında sürdürülerek canlı olarak korunabilir. Diğer sınıflar, koşullar ne olursa olsun, sonbaharda dormansinin değişik derecelerinde başlayacaklardır. Dormansi yaprakların ani sararma ve tamamının veya çoğunun dökülmesi şeklinde sinyal verir. Bu ortaya çıkmazdan birkaç hafta önce su tüketiminde belirgin azalma dikkati çeker. Bu sonuçlar, hemen (aniden, şiddetle) azaltılmış sulama gerektirir .Sonbahar gündönümü yakınında, gündönümüne tepki (yanıt) olarak yaşlı yapraklarda dökülme olabilir. Bu olay, gövdeler de yeni yaprak oluşumu varsa az sulamayı gerektirmez. Kısmi yaprak dökümü, diğer zamanlarda tepki olarak sulamanın azaltılması, ani hava değişikliğinde ortaya çıkabilir. Gövdede yeni yapraklar oluştuğu müddetçe normal sulamayı sürdürün.

yasemin
17-12-2009, 20:09
Sn. izzeterisen bu başlığınızı ilgiyle takip ediyorum.
Adeniumların verdiği dormansi sinyaline karşı ne yapılması gerektiği hakkında bilginiz varmı? Bendeki adeniumların yapraklarında ani sararma, uçlardan başlayıp yaprağın yarısına kadar kurumalar oldu. Bu yaprakları tamamen bitkilerden uzaklaştırmalımıyım karar veremedim.

Bir de şu kök budama işleminden sonra her hangi bir işleme tabi tutuyormusun... Ben kaç tane denediysem çürüttüm.

izzeterisen
18-12-2009, 06:54
Galiba sizin bitkilerinizin kökünde sorun var. Soğuk-serin hava ile birlikte ıslak toprak şartlarında köklerde çok kolay çürüme ortaya çıkıyor. Eğer 20-25 derece sıcaklıkta değillerse suyu çok azaltın . Bitkide büyümede duraklama başladığı zaman ben toprağı kupkuru iken su veriyorum. Onu da bitkinnin çevresine küçük çukur yapıp içine az döküyorum.
Geçen yıl kök çürüklüğü nedeniyle çok bitki kaybettim. Bu yıl da yağmur çıvgınından ıslanan 4 bitkimim kökleri çürüdü ve öldüler. Şimdiki şartlarda bir daha yağmurda kalsalar hepsi bu nedünle ölür. Balkondalar ama fırtınalı yağışta yağmurdan ıslandılar.Ama hemen sobanın başına götürüp toprağının kurumasını sağladım, kurtuldular.
Kök budama işlşeminden sonra herhangi bir işleme tabi tutmadım. Gölgede bir süre beklettim. Kesim yerinin hafif kurumasını sağladım.

jvx
23-12-2009, 10:32
Ben karabükten murat bende bonsai çalışması içerisine girdim.çok sayıda fidan kaybettim.birde adenıum çalışması içerisine girdim,15 tohumdan 10 tane adenıum çıkarmayı başardım..sonra bunlarda gitti.elimde şu anda 2 adet adenıum kaldı.boyları 6-7 cm kadar ..şu anda ev içindeler.haftada 1 kez sulama yapıyorum fazla su vermiyorum ..bunları ilkbahar zamanı kök budaması yapsam nasıl olur izzet bey.sizin çalışmalarınızı gördüm ve yazılarınızı okudum bayağı deneyim sahibi olmuşsunuz başarılar dilerim....

izzeterisen
23-12-2009, 16:30
İnternette bonsai yapmak için gösterilen kök değil de gövdeden kesim yaklaşık 10 günlükken yapılıyor. Ben size bir şey söyliyemem bu konuda. Ama kazık kökü kesip çalışma yapabilirsiniz sanıyorum. Kazık kökü veya alttaki kökleri keserek yana olan kökleri bırakırsanız benzeri bir sonuca ulaşılabileceğinizi sanıyorum. Önümüzdeki yıl da kökleri ayırrısınız olur biter gibime geliyor.

skaraca
24-12-2009, 08:58
Sayın İzzet bey,

Adeniumlarınız gerçekten güzel. Bende adeniumu ilk kez bu sitede gördüm ve çok hoşuma gitti. Bu nedenle hemen tohum temin ettim ve 8 Aralık tarihinde ilk tohum ekimini yaptım. Bu ekim sonucu sadece bir tohum çimlendi. Çimlenen tohuma ilişkin son durumuda http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=551185#post551185 560 nolu mesajda açıkladım. Çimlenme yaklaşık 15 günde gerçekleşti. Bu sürede değişik toprak karışımlarına başka tohumlarda ektim. Şu anda 5 değişik toprak karışımında yaklaşık 30 tohum çimlenmeyi bekliyor.

Yarın yanmış koyun gübresi getirecek bir arkadaş. Önceki ekimlerde koyun gübresi katmamıştım topraklara. Gelen gübreyi toprak üstüne serpmeyi düşünüyorum. Uygun olur mu? Ayrıca bildiğim kadarı ile bazı sebze tohumları gübrede çimlendirilebiliyor. Birkaç tohumu gelen gübrede çimlendirmeyi denemeyi düşünüyorum. Sizin bu konuda denemeniz oldu mu? Gübrede çimlendirme konusunda ne düşünürsünüz?

Ayrıca gerek sizin gerek başka arkadaşların vermiş oldukları bilgilerde aydınlatıcı. Teşekkür ediyorum.

Selam ve saygılarımla...

memet
24-12-2009, 17:43
Kışın adenium ve başkaca fidanınızı gübrelemeyin.
Bilinen garantili yolları deneyin tohum çimlendirmek için. Elimde tohum var ziyan olsa önemli değil demiyorsanız.
Ben olsam kışa girerken tohum çimlendirmek istemezdim.
Tohumu bahara kadar koruyabilirim ama, çıkan fideyi korumak o kadar kolay olmazdı.

izzeterisen
24-12-2009, 21:49
Sn.skaraca,
Bu bilgilere uymanız gerekir.Sadece çiftlik gübresi çok aşırı su tutar ve tüm tohumlarınız çürür. çiftlik gübresi sıcak tutar sadece.
Tayvan'dan adenium siparişi başlığında karınca70 158 no.lu masajını buraya da taşımakta fayda var.
Adenium Çimlendirme ve Yetiştirme Bilgileri
--------------------------------------------------------------------------------
En kolay ve en kolay Bonsai türlerinden birisi olan Adenium ağacını tohumdan kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. %80 çimlenme oranına ulaşmak için aşağıdaki önerileri yerine getirmelisiniz:
1. Kaliteli torf, perlit ve kum karışımı bir toprak kullanılacak. Bu toprağın özelliği geçirgen olması.
2. Tohumlar ekilmeden önce 2-4 saat su içinde bekletilecek.
3. Tohumlar yatay şekilde 1 cm derinliğe ekilecek.
4. Tohumlar %50 gölge bir ortama yerleştirilecek (direkt güneş almayacak).
5. Çimlenmenin olması için gece ve gündüz 20 ile 3 derece arasında sıcaklık olacak.
6. İlk 10 gün boyunca bol miktarda ve aralıklarla spreyleme ile sulama yapılacak. İlk iki yaprak çıkıncaya kadar toprak sürekli nemli tutulacak. 3. günden itibaren çimlenme başlayacaktır.
7. İki yaprak olduktan sonra; her iki sulama arasında toprağın kuruması beklenecek.
8. Tohum ekildikten sonra iki ay sonunda 1-2 cm çapında minik Bonsai'ye sahip olacaksınız.
9. Toprağı gübrelemek yerine; 4-5 günde bir NPK karışımı gübreli su ile bitkiyi spreylemek tercih edilmelidir.
10. Ağaç gövdesi kalınlaşması ile birlikte üzerinde budama yapabilirsiniz. Hatta hibrit Adenium türlerini aşılayabilirsiniz.
11. Bonsai yapmayacak olanlar süs bitkisi olarak salonlarında veya camekanlı balkonlarında güzel çiçekleri için yetiştirebilirler. Adenium Pink, dona dayanıklı değil. Bahçede yetiştirilecekse, kışın içeri bir ortama taşınmalıdır.

skaraca
25-12-2009, 10:02
Sayın memet ve sayın izzeterişen,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. Bundan sonrakiler için bu yöntemi deneyebilirim.

Selamlarımla...

izzeterisen
01-03-2010, 15:43
127725

Yukarıda önceki durumlarını gördüğümüz Adeniumlar bu yaz oldukça gelişti. Havalar ılık gidiyor ve bitkilerde hareket başladı. Budama yapmam, sadece gereken dalları bırakmam gerektiğini düşünüyorum.
Ben yukarıda soldaki ve ortadaki iki bitkime nasıl bir şekil-tarz vereceğimi uzun zamandan beri düşünüyorum. Ama baka baka düşüne düşüne bir karara varamadım.
Diğer ,Adeniumlarım hakkında aşağı yukarı bir karara varabildim.

Bu ortadaki Adeniumun (supernoble concubine)dört tarafından resimleri :

127647
127648
127649
127650

Yardımcı olursanız, fikirlerinizi esirgemezseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

izzeterisen
01-03-2010, 15:45
Bu da soldaki Adeniumun resimleri (pink) :

127653
127654
127655
127656

Saygılarımla.

zelish
01-03-2010, 16:13
Harikalar maşallah.

Gövde kalınlaşması için özel birşey yapıyormusunuz ?

kalambaklı
01-03-2010, 19:17
Sayın izzeterisen, sen harikalar yarattığının farkında mısın?.. İnşallah bize de nasip olur.
saygılarımla,

izzeterisen
01-03-2010, 19:44
Sn.zelish,
İlk bitki çıkıştan 20 gün kadar sonra kökü kesilenlerdendir. Görülen kalın kısımlar köktür. Gövde üstte daralan kısım olup kökle gövde arasında iz bellidir.
İkinci bitki olduğu gibi büyüttüklerimdendir.
Bonsai yapmak için kestiklerimde kök kalınlaşması çok güzel, ancak olduğu gibi büyüttüklerimde kök derine gidiyor. Kesilenler gibi gelişmiyor.

sagdil
01-03-2010, 22:54
İzzet Bey adeniumlarınız harika olmuş.Gerçekten nazar değmesin...
Bende adenium bonsailerin hastasıyım ama iki kez denememe rağmen maalesef başaramadım tohumlarım çürüdü.Sizin fotoğraflardan yine adenium damarım kabardı.
Ben en iyisi bir denemede daha bulunayım tohum siparişi vereyim hemen belki bu sefer
beceririm...
Saygılar...

bonsaisever
01-03-2010, 23:23
İzzet bey; çok güzel adeniumlara sahip olmuşsun, tebrik ederim.
Bir de bunlardan bonsailer yaparsanız, seyrine doyum olmaz :)

Başarılar diliyorum...

izzeterisen
02-03-2010, 08:23
91 no.lu mesajımdaki ilk resimde en sağda görülen Adenium da böyle şimdi. Boyu 30 cm. kadar. Alt yapraklarını her üç bitkimde gövdenin iyi görünmesi için kestim. Zaten hafiften yaprak atıyorlardı.

127824
127825

Bu bitkiyi ikili veya 3 gövdeli olarak geliştirmek istiyorum. Sizce de uygun mudur? Bu bitkim ile ilgili başka bir öneriniz var mı?.
İyi günler.

memet
02-03-2010, 08:31
Soldaki, en uzunu ve en sağdakini bırakıp diğer iki dalı kesebilirsiniz üçlü gövde olması için.
Daha sonra uçlarını alıp dallanma teşvik edilebilir.

izzeterisen
04-03-2010, 18:59
Mehmet Bey,
91 ve 92 no.lu mesajımdaki btkiler için de bir fikriniz var mı?
98 no.lu mesajdaki bitkiyi dediğiniz gibi üç gövdeli olacak şekilde gövdeleri kestim. Ama ilk iki bitki aynen duruyor.
Ben arkadaşların görüşünü almak isterdim. çünkü Adenium farklı bir bitki.
Teşekkürler.

Emre Kuzu
04-03-2010, 19:33
Çizim biraz kötü oldu ama demek istediğimi anlatır
Ağacınızda gösterdiğim gibi bir tepe tacı oluşturabilirsiniz

Yaprak küçültmeye geliyormu bilmem ama geliyorsa yaprak küçültmede yaparsınız ardından sürekli çimdiklemeyle dolgun bir görüntü ortaya çıkartırsınız
Benim nacizane acemi görüşüm bu şekilde

memet
04-03-2010, 19:54
Sanırım altı dal var. Onu beşe indirmeli. Uçlarını budamalı dallanmayı teşvik etmek için.

Sonra hokidachi/ süpürge formunda dalanmayı teşvik edebiliriz.
Buna benzer bir şey olur.

128389

Emre Kuzu
04-03-2010, 20:02
Memet hocam katılıyorum dediklerinize

izzeterisen
05-03-2010, 15:57
Teşekkürler.

bonsaisan
05-03-2010, 17:10
Harika gelişme göstermişler.
Bu arada bana vermiş olduğunuz crasulalar harika bir orman çalışması olma yolunda hızl ilerliyorlar.

izzeterisen
05-03-2010, 17:19
Ben buradan izliyorum orman çalışmanızı.
Elimde çok sayıda P.afra var . Ben de P.afralar ile hep düşündüm bir orman çalışması başlatayım diye ama yerimin uygun olmayacağı, fazla yer kaplayacağı için erteliyorum.

bonsaisan
05-03-2010, 17:26
Sizedaha minimal yapıda bir orman hazrılayın.
Mesela 25cm 16 cm 4 cm lik bir saksıda

izzeterisen
06-03-2010, 22:26
Minipink size çeşidinin bu gün köklerini keserek toprağını yeniledim.

128777

128778

128779

Önümüzdeki kış bu bitki sanıyorum yarışmaya girebilecek bir duruma gelecek.

izzeterisen
10-03-2010, 22:19
[QUOTE=izzeterisen;528427] 113038QUOTE]

Dün bu bitkimin toprağını yeniledim. Geçen yıl dikerken köklerin arasına kökler ayrı olarak gelişsin diye büyük çakıl taşları koymuştum. Kökler ayrılmışlar. Güneşe alıştırabildiğim seviye saksının en üstüne gelecek şekilde diktim. Sonbahardan bu yana saksıdan az az toprak alarak üst kısımda biraz kökü güneşe alıştırdım. Bu işleme her ay 1 cm.kadar toprağı saksıdan alarak devam edeceğim.
Çektiğim görüntüler:

129461
Köklerin ayrılmış durumu (alttan)

129462

129463

Bu şekliyle ince kökleri biraz düzenleyerek tekrar diktim. Ağustos gibi tekrar söküp düzenlemeyi düşünüyorum.

Dikkatimi çeken şey şu oldu : Kalın kökler derine doğru kalınlaşmayı bırakmışlar. Her yer ince kök dolmuş.

dyebto
11-03-2010, 11:39
Harika görünüyorlar Adeniumlarınız.Bende 21 ekimde ektim 4 tane ikisi çmlendi şuan bitane kaldı ama çok durgun..

Kharel
01-05-2010, 14:40
gerçekten harika çalışma.
yalnız bir sorum olacak. en kalın gövdesi olan arabicum mu?

izzeterisen
11-05-2010, 15:44
127655

92 no.lu mesajımdaki Adenium şimdi bu halde. Budamanın ardından yeni filizleri çıktı ve uzamaya başladı. Acaba ne kadar doğru yaptım?. Bitkiyi söktüğüm zaman bir kökünün çok fazla geliştiğini , adeta yatar gibi bir halde olduğunu gördüm. Ben de yatay olarak yeniden diktim. Arka dalın çıkışına bağlı olarak yönünü seçtim. İlk dal yattığı yönde ama böyle yatay bonsai geliştirilebilir mi?

143301

Budama yaptığım diğer adeniumları gelişme gösterdikleri zaman da burada vereceğim .

memet
11-05-2010, 16:45
Adenium'u bonsai olarak yetiştiren ikimizden başkası yok sanırım. Biraz deneme yanılma yoluyla gidiyoruz. İnternette sürekli bakıyorum kim ne yapmış diye orda da deneyimli birileri yok gibi.

kalambaklı
11-05-2010, 18:34
Sevgili arkadaşlarım, bu konudaki çalışmalarınızı merakla izliyorum ve memet arkadaşım kusura bakma ama izzeterisen dostumuz biraz önde.
Kendinize iyi bakın.

memet
11-05-2010, 18:42
İzzet bey biraz önde değil. Zaten bendeki büyük adeiumlar da onun. O epey önde gidiyor.
Yetişirsek, arkasından koşuyoruz işte.

kalambaklı
11-05-2010, 18:48
Sevgili memet, bende senden sonra adenium bonsai çırağı olarak geliyorum.:p
İyi akşamlar,

izzeterisen
11-05-2010, 19:47
Şımardım :). Şaka bir yana başka arkadaşlar da çalışmalarını koysa artık ta ben de onlardan örnek alabilsem bu bitki konusunda. Benim ve bizim için çok iyi olacak.
2008'de çok fazla sayıda bitki ekildi Türkiye'de ama Adenium yetiştiren arkadaşlardan hiç ses yok.

kalambaklı
11-05-2010, 20:32
Sevgili üstadım, bizler sizin çalışmalarınızı görerek, cesaretleniyor ve birşeyler yapmaya çalışıyoruz.
Şu anki çalışmalarım görsel olarak uygun değil, çünkü dört-beş aylık çalışmalar.
Kendinize iyi bakın ve bizi çalışmalarınızdaki fotoğrafları görmekten mahrum bırakmayın.

izzeterisen
01-06-2010, 17:53
129463

148825

Bu bitkimin (A.arabicum) şimdi gövdesinin boyu 30 cm, gövde başlangıcı 12 cm kalınlığında, görünen kökü 7 cm kalınlığında ,sağdaki dalı 18 cm boyunda.

Ama şekli gördüğünüz gibi. Aynı hizadan sağa sola ve arkaya çıkan 3 dalı var. Gövdede filiz vermedi başka.
Yaz iyice başlamadan oluşturacağım bir tarz için dallar oluşturmaya yönelik kesim yapmak istiyorum ki dal elde edebileyim. Başka bir A.arabicum'u kestim yeni yeni dallanıyor. O bitkimde ilk dalın başladığı yer bir tarz oluşturabilmek için bana yardım etti ve bir karara varabildim.
Bu bitkimde ne yapacağıma ne gibi bir tarzda çalışma yapmam gerektiğine karar veremiyorum.

Yardımlarınızı esirgemez iseniz çok sevinirim.

Dallanma başlayan bitkim :
148830

Hhatice
01-06-2010, 18:00
Şımardım :). Şaka bir yana başka arkadaşlar da çalışmalarını koysa artık ta ben de onlardan örnek alabilsem bu bitki konusunda. Benim ve bizim için çok iyi olacak.
2008'de çok fazla sayıda bitki ekildi Türkiye'de ama Adenium yetiştiren arkadaşlardan hiç ses yok.

Benim bir tanecik çimlendi .Şu anda daha 1 karış bile olmadı 4 parmak filan boyu gözünün içine bakıyorum .Asla kesemem ki büyüse de kesemem :(
Nedense ektiğim tohumların hiçbiri çimlenmedi :(Eğer 2 tane olsaydılar bu çalışmayı takip etmek isterdim :(

minka
02-06-2010, 14:33
Sayın izzeterisen, Adenium gerçekten kendinize has bir alanınız oldu. Zorluğu da bu olsa gerek. İnternette gördüklerime benziyor. Doğrusu harika olmuşlar. Bu kadar büyütmek benim için adeta rüya... Sizinle aynı dönemlerde başlamıştım, tohumdan aldım ve 8 tanesi güzelce büyüdü, sonra kış döneminde 10-15 cm iken teker teker kaybettim. Şimdi elimde kalan tohumlardan sabırla deniyorum ama sanırım tohumlar bozuldu.
Ağacınız çok güzel aslında, gövdesi özellikle... Her daldaki alttaki büyük yaprakları alınca palmiye gibi görünebilir. Küçük bir palmiye ağacı... ama ne kadar doğru olur bilemem. Gerçekten bu başarınızdan ötürü tebrik ediyorum. Çok uğraş verdiğinizi hatırlıyorum. Emeklerinize değmiş... :))

izzeterisen
02-06-2010, 23:24
Ve ben, Adeniumlarım konusunda hep yalnız kalacağım galiba :(

minka
03-06-2010, 01:07
Ve ben, Adeniumlarım konusunda hep yalnız kalacağım galiba :(

Bu kadar umutsuz olmayın:) Şu adresteki işlemi biliyorsunuzdur belki... Gelişmiş bir adenium üzerinde çalışıyorlar. İlginç, bitkiye işkence gibi ama sanırım başarı var.
http://www.adeniumsindia.com/grafting_group.php?seriesId=4

bonsaisan
03-06-2010, 01:40
BU tür üzerindeki çalışmalarınız harika form konsunda aslında bu türde ki bonsai fotorğaflarına bakmanız yeticektir.Genelde birbirine yakın formlar mevcud.

maomao
03-06-2010, 16:55
Merhabalar,
Adenium yetiştirmede 2. seneme girmek üzereyim ancak geçen sene diktiğim ve şu an 1 yaşına basan adeniumlarım bakıyorum da resmen cüce kalmış. Zaten kış başında 53 tanelerdi ama havalar soğuyunca eve aldım ve karanlık evde kala kala 10 kadarı hayatta kaldı. Ayrıca anladığım kadarıyla İstanbul iklimini de hiç sevmiyorlar.
Geçen yaz hep aydınlık ve sıcak ortamdalardı ve 2 haftada bir adenium için özellikle tavsiye edilen, püskürtülerek kullanılan sıvı gübre de verdim ama en fazla 7 santim kadar uzadılar ve hiç dallanmadılar. Öyle ki sizlerin koyduğu fotoğraflara çok ama çok imrendim :)
Acaba İstanbulda dallı budaklı yetiştirebileniniz, çiçek açtırabileniniz oldu mu?
Tavsiyeleriniz var mı?
Bir de sizin topraklarınızda gördüğüm türden küçük taşlar ben hiç bulamadım. Hep vermikülit, perlit ve irice akvaryum kumunu karıştırıyorum torf ile ki sanırım bu toprak işini de kıvıramadım. Malzeme almak üzere tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı?
Teşekkürler.

izzeterisen
04-06-2010, 07:23
Ben beton şirketlerinden 0-5 ayarında kırma kum toprak, perlit ve torf kullanıyorum. Yarı yarıya kum ve perlit. Çok iyi sonuç veriyor suyunu fazla kaçırmazsan. Saksının altı da 5 cm. kadar kalınlıkta bu kumdan süzek olması için doldurulumş durumda.
Sürekli güneşteler. Ama bu Arabicum, köklerini güneşe alıştırmak için yarı güneşte şimdi. Plastik örtü üzerine gölge plastiği koydum. Satıcının dediğine göre % 40 güneşi kesiyormuş.
Yazın kökünü yakmadan güneşe alıştırmak için burada kalacak. Ekimde balkona tam güneşe alacağım tekrar.

izzeterisen
04-06-2010, 12:18
A.arabicumun gövdesinin ve dallarının uçlarını dallanma sağlamak için dün kestim. Bakalım gelişme nasıl olacak?

149281

Dallanma durumuna göre tarza karar veririm dedim. Ben diğer bitkilerde olduğu gibi normal ağaç görünümde bir bitki elde etmek istiyorum. Şu örnekteki gibi:
149282

yasemin
04-06-2010, 14:17
Benim de geçen seneden beri yetiştirmeye çalıştığım adeniumlarım var. Fakat maomao'nun dediği gibi bol güneşte ve düzenli gübre vermeme rağmen maalesef cüce kaldılar, boyları bir türlü 6-7 cm yi geçmiyor.

izzeterisen
04-06-2010, 19:05
Yarı gölge sıcak bir ortamı deneyin. Kendini toplayabilir bitki.

maomao
08-06-2010, 08:30
Sizinkiler muhteşem olmuşlar İzzet bey. Darısı başımıza. Harikalar...
Bu sene Mayıs ayının başından beri bir ağacın altına aldım adeniumları. Sabah ve akşam güneşi alıyorlar, öğlen ancak yaprakların arasından geliyor azar azar, daha mutlu gibiler ama yine de büyümüyorlar. Sadece yaprakları dirileşti biraz.
Bu arada bahçedeki kediler sağ olsunlar çoğunun tepesini uçurmuş. Bazılarının yapraklı kısmı tamamen gitmiş ama birkaçı kopan yerin altından sürgün vermeye başladı. Diğerleri için endişeliyim.
Dışarıya iyice alışsınlar toprak değiştireceğim çünkü şu anki toprakları geçen senden beri sulana sulana sıkışıp sertleşmiş.
Açıkçası benim yaptığım her toprak bir süre sonra sertleşiyor ve bu da büyümelerini engelliyor gibi geliyor. Halbuki eskisine nazaran daha fazla vermikülit, kum koyuyorum ama eskisi kadar olmasa da yine sertleşiyor toprak.
Bu konuda bir öneriniz var mı?
Işık

izzeterisen
08-06-2010, 11:18
İsterseniz karışımda perliti de deneyimn. Bir de bitkiyi dikerken sıkıştırmayın. diktikten sonra saksıyı hafifçe yere vurun. Sıkıştığı kadar sıkışsın.
internette adeniumlarda saksı değişimi , kök düzenlenmesi konusunda bir video vardı. Eğer onu bulabilirseniz , Adenium toprağının ne kadar kaba olduğunu göreceksiniz. Siz de ona yakın bir karışım hazırlarsanız sanıyorum sorununuz çözülür.
Volkanik tüf kullanmayın. Bitkinin kökleri bu kayaya denk geldikçe kayaya saplanıp alıyor.Uzaması duruyor.
ben 15 günde bir bitkiyi gübreliyorum büyüme sırasında. Suyu da toprağı üstten kuruyunca veriyorum. Kışın ise çok az su veriyorum.

izzeterisen
19-06-2010, 11:32
127824
127825

154228

Bu Adenium (A.obesum pink) 3 gövdeli bir bitki olacak artık. Biraz daha dalları uzayınca dallanma sağlamak için yaprak ve uç alımı yapacağım. Çalışmayı iyi sürdürebilmek için çok gövdeli bitkilerde gövdelerin ve dalların düzenlenmesi nasıl olacak bunu öğrenmem gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevineceğim.

izzeterisen
19-06-2010, 11:37
113041

154229

Bu Adeniumu (A.obesum Pink) da dik veya kıvrımlı dik tarzda çalışacağım. Budamayı bu şekilde yaptım. İlk iki dal birbirine çok yakın olarak duruyor. Yukarıda bulunan dallardan birisi sağ veya sol dal yapıp büyütmeye devam edeceğim. Acaba bu şekilde kalsa nasıl olur ?
Önerilerinizi beklerim. Tüm bonsaici arkadaşlara iyi çalışmalar dilerim.

maomao
21-06-2010, 15:39
İzzet bey ben bu konuda yorum yapabilecek durumda değilim ancak ikisi de çok güzel görünüyorlar.
Merak ettiğim birşey var. Bu bitkilerin ikisi de Arabicum türünden değil mi? Özellikle ilk fotoğraftaki çok Arabicum gibi gözüktü gözüme...
Güya bende de var Arabicum ancak hiç dal vermediler, yeterince ışık da aldıkları halde dimdik ve incecik bir şekilde yukarı doğru uzadılar.
Bir de ayıptır söylemesi, ben canı yanacak ya da zarar vereceğim diye ne kök ne dal budaması yapamıyorum sizin gibi. Keşke benim de elim alışmış olsa bu işe...
Gerçi bahçedeki kediler benim yerime buduyorlar ama sonuç herzaman güzel olmuyor tabi... :)
Yazın sonuna doğru sizinkiler bayağı muhteşem olacaklar görünen o ki. Gelişmeleri merakla bekliyoruz...

Sakaki
22-06-2010, 00:43
Izzet bey,

Ben de 3-4 gun once 25-30 kadar tohum ekerek Adenium'a adim attim ve 3-5 gundur de internette bu konudaki yabanci siteleri gezdim bayagi. Buldugum bir kac ticari sitede (linkleri kaydetmemisim, simdi de bulamiyorum iyi mi :() dallanmayi saglamak icin budama ve cimdikleme yerine devamli asilama yapildigi yaziyordu ve bir suru de resimlerle gostermisler, hatta bu bitkilere sekil vermek icin bile telleme vs. yerine devamli asilama ile yapiyorlardi bu isleri. Nedenini bilemiyorum ancak bir adenium bonsai elde etmek icin anladigim kadari ile o calisma icin en az 5-10 kadar daha donor bitki yetistiriliyor sanirim.
Belki de sebebi; ticari amac guduldugunden sonuca daha kisa surede gitmek icindir!

maomao
22-06-2010, 11:28
Ne güzel İzzet Bey, hiç bu kadar kalın gövdeli bol dallı budaklı Obesum görmemiştim. Bulunduğunuz yerin ikliminin de etkisi vardır tahminimce. Adeniumlarınız çok mutlu herhalde... :)

izzeterisen
17-07-2010, 12:33
04.06.2010
149281

A.arabicum'un dalları ve gövdesini kestikten sonra bitki dallandı. Sağda ve solda görünen dal büyüklüğünde tam arkada bir dal daha var. Fotoğrafta sadece ucu görünüyor.

161213

------------------------------------------------------------------------
Bu da diğer A.arabicum bitkim :
161214

------------------------------------------------------------------------

Sanırım altı dal var. Onu beşe indirmeli. Uçlarını budamalı dallanmayı teşvik etmek için.Sonra hokidachi/ süpürge formunda dalanmayı teşvik edebiliriz.Buna benzer bir şey olur.
128389

Mehmet Bey, bu bitkimdeki dal sayısı 7, bir de yukarı giden dal toplam 8 adet.
Olduğu gibi bıraktım dalları ve 4,5 ay önce budadım. Bitkide gelişme çok kötü oldu. Çünkü köklerinde çürüme ortaya çıkmış, yeni saksısına dikmeden önce dışarıda çok beklettim. Kendini toplayıncaya, filiz verinceye kadar çok zaman geçti. Bitki önce ki çürümeden kaynaklandığını sanıyorum, tek tarafındaki dallarından filizler verdi. Buradaki filizler bir süre büyüdükten sonra bu filizlerin ucunu kestim. Böyle yapınca filiz vermeyen dallardan da filizler verdi . Ve bitki şimdi resimdeki durumda :

161217

Bitkilerimi önerilerinize sunuyorum.

izzeterisen
17-07-2010, 12:45
06.08.2009
96773

taşüstüne diktiğim A.obesum, minisize pink çeşidinin şimdiki görünümü ile köklerin yerleşimi : (Bu ilkbaharda kökleri tekrar taşa sardırdım ve saksı altlığına diktim)

161218
161220

Köklerin olduğu fotoğraftan da görüldüğü gibi , bitkilerin ince köklerini sarıyorsunuz, çok güzel taşa sarılıyor ama bitki kökü kalınlaştığı zaman taştan hemen ayrılıyor.
İnternette bu bitki ile yapılan taşüstü çalışmalarını sanıyorum bu nedenle göremiyoruz.
Bu nedenle bu bitkimi taştan ayırıp normal yetiştireceğim.

kalambaklı
17-07-2010, 13:22
İzzet bey harika çalışmalar yapıyorsunuz, tebrik eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Sakaki
17-07-2010, 22:44
Izzet bey, Adeniumlariniz gercekten harika gorunuyor, hayran kaldim dogrusu!
Benim bu sene tohumdan ektiklerimin sadece 3 tanesi cimlendi :(
Ama eger seneye tohum bulabilir de daha fazla cimlendirebilirsem ben de devamli asilama yontemini denemek istiyorum.
Acaba bir tane damizlik birakip devamli tohum mu alsam ondan ;)

bonsaisan
18-07-2010, 18:09
Çok güzel ve başarılı olmuş elinize sağlık.
Sıcak iklimlerin en güzel türleri.

izzeterisen
20-07-2010, 11:22
Taşüstü çalışmasındaki bitkiyi söküp normal saksıya alamadım. Gövdesi taşın arasında sıkışmış. Bakalım ne olacak?
-----------------------------------------------------------------------
Burada vermediğim bir bitkim vardı. 30 cm.kadardı. İlkbaharda kestim. Bonsai adayı oldu. Şimdi çiçeklendi. A.obesum "pink" çeşidi sanırken kıpkırmızı çiçek açtı. Herhalde tohum karışmış.
Bitki iyice dallanınca, bir de çiçek açınca harika olacağa benzer.

161706

161707

İlkin
20-07-2010, 12:24
Çalışmalarınızın hepsi çok hoş ve takdire değer bence. Ellerinize emeklerinize sağlık. Bizlere çok iyi örnek oluyorsunuz. Çalışmalarınızda başarılı sonuçlar almanızı dilerim...

jeomeo
20-07-2010, 21:53
İzzet Bey, adeniumlar harika. Kökler kalınlaştığı için taş üstü yapamıyor olabilirsiniz ama taş içine harika oturacaklardır, uygun bir kaya bulup çok başarılı kaya içi bonailer yapabiliriniz diye düşünüyorum.

Kolay gelsin

izzeterisen
01-08-2010, 17:03
161217

Bu Adeniumumun 17.07.2010 daki görünüm yukarıdaki (alıntıdaki) resimdeki gibidir.
Galiba fazla suladım. Bitkinin köklerinin çürüyeceğinden korktum ve bitkiyi söktüm. Geçenlerde bir çiçekçide güveç kabı bulmuştum. Bu bitkiye uygun olduğunu düşünerek bu saksıya alayım dedim.
Bu bitki fazla irileşmeyen bir çeşit olsa gerek (supernobleconcubine) . Şimdiki boyu (yeni boyu) 22 cm. Kökleri 4 cm. daha yukarı alarak (şimdi kökler 8 cm. yüksekliğinde) kökleri olabildiğince dağıtarak diktim.
Artık bundan sonra hep bu saksıda veya ileride Adenium için bulacağım uygun bir saksıda ömrünü geçirsin istiyorum.
% 50 kadar güneşi kesen gölgelik altında şimdi. Köklerinin yanmaması için de tülbent bezi ile kökleri sardım. inşallah kökler yanmaz. Bu uygulamayı facebookta kayıtlı Taylandlı birinin bitkilerine uyguladığını görmüştüm.

Bitkinin 2 yönden görünümü :
163783
163784

Sardığım cibinlik bezi ile :
163785

Sakaki
01-08-2010, 20:43
Sn izzet bey,

Sardiginiz tülbent ıslak mı yoksa kuru olarak sadece güneş ışınlarını kesmesi icin mi sardınız?

izzeterisen
01-08-2010, 21:05
Kuru cibinlik bezi, delikleri fazl açık galiba. acaba tülbent mi bağlasaydım dersiniz.
Evet sadece köklerin yanmaması için bağladım. 15-20 gün sonra sökerim veya köklere bakarım, beyaz renk yeşile dönmüşse artık kök yanmıyor güneşten.

Sakaki
01-08-2010, 21:21
Cibinlik mi tülbent mi olması gerektigi konusunda bir yorum yapamayacagim zira istediginiz filtreleme sıklığı olduktan sonra hangisi oldugunun önemi olacagini sanmam. Ama bu uygulama (nem oranı yüksek bölgelerde yaşadığımızdan) bitki için kökleri yanmasın derken nemi hapsedip kökü çürütmenize sebep olmasın sonra?

izzeterisen
28-08-2010, 10:47
Adeniumlarımın gövdelerinde çıkan bir hastalık nedeniyle 4 tanesini kesmek zorunda kaldım. 3 çeşit ilaçla ilaçlama yaptım ama kurtulmadı. Kesimden sonra yeniden filiz veriyor.
154228

168101

161706
161707

Hastalığın bu bitkideki görünümü:

168102
168103

Yapraklarda kavrulma, gövdede içeri çökme, çökme yerinde yarılma, yarılan kısımda kuruma , kahverengileşme, kabuk ve odunsu kısımda sararma, gövdede yumuşama gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Bir hafta gibi bir zaman sonra dal canlılığını yitiriyor. Adenium bölümündeki gövde hastalıkları ile ilgili tercümeden yararlanarak hastalıklı kısımları kestim. Bitkiler yeniden filizleniyor.

kalambaklı
28-08-2010, 17:57
Sevgili dostum, bir virüs ya da sıcaklardan dolayı olsa gerek, geçmiş olsun ve çok üzüldüm.
Ben de onlarca ağacımı kaybettim.

ozgur0ozdemir
01-09-2010, 00:06
Geçmiş olsun izzet bey. Umarım adeniumlarınız kendini toparlar.
Acaba saksı harcınızı havalandırmak çözüm olabilirmi diye düşündüm.
Adenium yetiştiriciliği bölümündeki çevirideki saksı harcına strafor ekleyerek sonuca ulaştıkları geldi aklıma.

izzeterisen
01-09-2010, 14:58
Ne olduğunu bilmediğim için bir şey diyemiyeceğim.
Hastalık sıcak ve nemli havalarda (yazın tam ortasında) ortaya çıktı. Çok nemli ve sıcak bir yaz geçirdik. (Bu arada 5 dakika önce yağmur başladı)
Bu yılın dalları bu hastalıktan gitti. Ama gövdeden (geçen yıl oluşan) yeni filizler verdi.

izzeterisen
28-01-2011, 17:38
Arkadaşlar,
Adeniumların saksısında kullanılan bu malzeme acaba nedir?
Bitki, saksısı neredeyse su içinde ama bitki zarar görmüyor.
Bilgisi olan arkadaş varsa ve adenium yetiştiren bizleri de bilgilendirir ise çok sevineceğim.

190686

190687

artemisia10
28-01-2011, 18:37
Sn. İzzeterisen çalışmalarınızda başarılar diliyorum bonsai çalışmalarını izlemekten gerçekten çok keyif alıyorum. Saksıların üstünde kullanılan buna benzer bir şey görmüştüm ama aynısı mı emin değilim clay ball denilen kil topları saksı üstünde kullanılıyor suyu absorbe eden yalıtım özelliği olan bir madde ama bu mudur emin değilim...

jeomeo
28-01-2011, 21:23
Yüksek sıcaklıklarda fırınlanmış kil tanecikleri. Artemisa10'un dediği gibi clay ball, hydroton, seramis gibi isimlerle bilinen, hatta Türkiye'de şamut olarak bilinen bir malzeme. Gözenekli yapısı ile vermikülit, diyatomit, pomza, perlit, zeolit vb malzemelere benziyor fakat bu saydığım malzemelere oranla muhtemelen biraz daha çabuk kuruyor. Ben seramis'i ve hydrotonu kaktüs ve sukkulentlerimde, hatta bonsai toprağı karışımlarımda kullanıyorum. Köklenmede son derece başarılı bir ürün. Boyutu çok küçük olmadığı için su içerisinden hızla akıp geçiyor. Günde 10 defa da sulama yapsanız sulamanın hemen ardından köklere oksijen ulaştığı için kök çürümesini olmuyor ya da en azından torf ve toprak içerikli karışımlara göre daha zor oluyor.

izzeterisen
28-01-2011, 22:14
Teşakkür ederim.

bettyycim
28-01-2011, 22:52
Tohumlarını kırık kürdan parçalarına bezettiğim ve çimlenme ihtimali olmadığını düşündüğüm 10 tane Adenium tohumundan 8' çimlendi hem de 3 gün gibi kısa bir süre de :D

izzeterisen
28-01-2011, 23:34
Toprağı çok ıslak hemen sıcak bir yere koyup toprağın aşırı nemini atmaya çalışın. Ondan sonra da kurudukça azar azar su verin.
yoksa kökler hemencecik çürüyebilir.

bettyycim
29-01-2011, 07:28
Teşekkür ederim İzzet bey, hemen uygulayacağım ;)

izzeterisen
01-02-2011, 17:56
Bunlar da 3 yıllık Adenium obesum türünün minisizepink çeşidi bitkilerim :

191167
Minipink size çeşidinin bu gün köklerini keserek toprağını yeniledim.128777128778128779
Bu bitkimi bu yıl ilkbaharda budamıştım. Budama sebebim ise bonsai kurallarına uygun bitki elde etmek. Ama budamadan çok aşırı etkilendi ve bir türlü kendini toplayamadı.
---------------------------------------------------------------------------------------

191168 161218
17.07.2010

Bu bitkimi de bu ilkbahar budasam mı acaba*

Harun Parlak
01-02-2011, 18:37
Yapraklar küçülüp dallar belirgenleş tiğinde. Türkiye de sayılı Adenium bonsai arasına girmeye hazırgibi bence.
Tebrikler kaya ya güzel adepde etmişsiniz.

izzeterisen
02-02-2011, 06:57
143301
11.05.2010 tarihinde yukarıdaki şekilde olan bu Adenium, Aralık ayında kabına sığmaz oldu, kökleri kabını neredeyse patlayacak derecede sıkıştırdı iyice. Ben de kökleri rahat bırakmak için kabını bir yönden kestim ve çok sayıda delik açtığım saksı altına yerleştirdim. Bu gün de önceki kabını atarak tamamen saksı altına diktim. Hem kökleri düzenledim, hem de kökleri açığa çıkardım. En sonra da cibinlik bezi ile kökler yanmasın güneşten diye kapattım ve köklerin düzenlediğim yerinde kalmasına yardımcı olsun diye taşları üzerine yerleştirdim.
Bu genişlikten daha geniş bir saksı bulursam o saksıya bulunca aktaracağım.
Çalışmam :
191191

191192

191193

Bu arada bu bitkide 3 dal ve doruk dalı vardı. Tellemeye çalışırken ikinci dalı dibinden ayırdım. Arka dalı da bu durumda kesmek zorunda kaldım. Bu nedenle bu şekilde kaldı.

bonsaisan
02-02-2011, 23:36
Her zaman ki gibi başarılar diliyorum.
Doğru tür ile çalışma ve onu tanıma konusnda her zaman başarılısınız.
Saygılar.

Suryanarayana
03-02-2011, 15:22
Merhaba

Sayın izzeterisen. Öncelikle basarılı çalismalarınızdan dolayı sizi tebrik ederim.Size bir kac sorum olacak.

-Saksı degistirirken kök budaması yaptıktan sonra hangi islemleri yapiyorsunuz. Yurtdısındaki sitelerden anladigim kadariyla kokler yıkanip duzenlendikten sonra 1-2 gun boyunca havada asılı kalmak suretiyle bekletiliyor ve mantara karsi fungisitle ilaclaniyor. Bunu uygulanız mı acaba.

-Üst dallarinda budama yaptıgınızda kesilen bölgelere bir ilac uygulaması veya macunla kapama yapiyormusunuz?

-Adeniumlarinizda hic leonardit , potasyum humanate (humik ve fulvik asit%60 ph 8-9) ve solucan gubresi kullandiniz mi ? Kullandıysaniz sonuclari hakkında bilgi verebilirmisiniz.

Teşekkurler.

izzeterisen
04-02-2011, 12:05
Kök budaması yaptıktan sonra kesim yerlerinin kuruması için bekletiyorum.
Herhangibir mantari hastalığı karşı ilaçlama yapmadım.
nisan ve ekim aylarında Adeniumları benomyl terkipli ilaçla suluyorum. (ilaçlıyorum)
Dal kesimlerinde ilaçlı uygulama yapmadım.
Bu yıl hümik asit kullandım bir kaç kere. Solucan gübresi kullanmadım.
Toprak karışımım torf, toprak, kum, perlitten oluşuyor. Perlit ve kum toplamın % 50'sinden fazla.

Suryanarayana
07-02-2011, 11:50
Bilgi icin tesekkurler.

Elimde şu an 4 yaşinda bir arabicum var.Kendisini 2 aylıkken endonezyadan almistim.Govdesinin beyazlıgı disinda bir sorunu yok (yakında fotolarını koyarım).Ayrıca yakın zamanda cimlendirdigim 30 kadar obessum mevcut (geri kalan 100 kadar tohumuda 1 ay sonra ekmeyi planliyorum) . Bu yaz bol bol denemeler yapmayı planlamaktayım...

Saygılar.

Suryanarayana
08-02-2011, 12:44
İlk Adenium arabicumum 09.2007

Sayın İzzeterisen

Burdan bahsettigim adeniummu gorebilirsiniz.

izzeterisen
08-02-2011, 16:52
Adenium sayfasında Adeniumlarınızı gördüm. Ocak ayında ekilenler çok sağlıklı görünüyor. Neden 06.2009 tarihinde saksı değiştirdikleriniz az gelişmiş?

Suryanarayana
08-02-2011, 18:18
Acıkcasi pek ilgilenilmedikleri icin 2010 yılında 6aydan fazla sehir dısındaydım 1-2 kere dısında gubre bile verilmedi sadece su...

Bu sefer azimliyim, istanbulda rahat sekilde malzemede bulunuyor artık. Sırasıyla humuslu torf,perlit,vermikulit,hydroton,cocopeat,coconut husk chisp,leonardit,hümik acid,koklendirme hormonu,solucan topragı,Tatlı Su Kumu ve organik gubre satın aldim.

Cesitli karısımlar yapip denemelerde bulunucam bakalım.

Dort yasındaki adeniumu bu sefer mart nisan gibi 6-7 cm derinliginde 25 cm genisligindeki asagidaki guvec kabina almayı planlıyorum.

nurguldk
28-02-2011, 13:04
İzzet bey ellerinize sağlık.
Forumun başından itibaren resimlere baktıkça emeklerinizin karşılığını aldığınız belli oluyor. Taş üstü denemeleriniz çok başarılı, hayran oldum.
Aldığım Adenium tohumlarını sizden etkilenerek bonsai çalışması yapmak istiyorum.
Kök kesme çalışmalarını bitki ne kadarlıkken yapıyorsunuz? Kazık kök oluştuktan sonra mı? Okuduğum bazı yayınlarda adım adım kökü kesme öneriliyor. Ancak burada gördüğüm resimlerde kök bir seferde uzaklaştırılmış.

memet
28-02-2011, 15:03
Suryanarayana, İçi sırlı kabı kullanmayın. Bu haliyle delikler gerektiğinden daha küçük olmuş.

izzeterisen
28-02-2011, 21:35
Ben bonsai yapmak amacıyla bitkiler 20 günlükken köklerin üzerinden gövdeyi kestim ve yeniden köklendirdim. Şimdi bu şekilde üç bitkim var. İlle de şart mı diye sorarsanız değil sanırım. Bitkiyi bir süre büyüttükten sonra köklerin gelişmelerine göre köklerin yönlendirmesi yapılabiliyor. www.siamadenium.com sitesini inceler misiniz.

Suryanarayana
04-03-2011, 10:20
Mehmet bey

Delikleri birazdaha buyutebilirim hatta yenilerinide ekleyebilirim ama sırlı kabın ne gibi zarari olur onu bilmiyorum bilgilendirirseniz sevinirim

memet
04-03-2011, 14:03
Nemin iç çeperde kalmasına neden olacak sırlı yüzey, burada yosunlaşma olacak. Ağaç bakımından uygun olamayan bir ortam yaratacak. kılcal kökler belirli oranalrda saksının iç yüzeyine yapışıp ağacın sabit durmasını da sağlar, bu da gerçekleşmiyor içi sırlı saksılarda.

bonsaisan
05-03-2011, 19:03
Mehmet kardeşim çok güzel bir açıklama yapmış.
Drenaj deliklerine bende bir şey eklemek istiyorum.
Deliklerin sayısının değil aslında öenmli onlan deliklerin çap genişliğidir.
Saksı içinde yetişen her ağaç belirli bir süreden sonra gerek sulama gereksede kullanılan toprak karışımınınj etkisi ve gelişen köklerinde deliklere doğru hareketi ile sulama suyunda bulunan kireç ve yapılan gübrelemeler sonrası gübre tuzlarınında yer çekimi etkisi ile deliklere doğru hareketi çapları dar olan delikleritıkıyarak zaman içerisinde fazla suyun tahliye olmasını engelleyeçektir.

Bu yüzden çapı geniş olan delikler 3 ila 5 yılını aynı saksıda geçirek ağaçların aşırı suyu tahliyesi için idealdir.

Minimum delik çapı işaret parmağını kalınlığında olmalı ve bu delik saksının en derin noktasıda olmalıdır.

Saygılar

Suryanarayana
07-03-2011, 10:52
Bu degerli bilgiler icin tesekkurler.

nurguldk
10-03-2011, 12:52
Ben bonsai yapmak amacıyla bitkiler 20 günlükken köklerin üzerinden gövdeyi kestim ve yeniden köklendirdim. Şimdi bu şekilde üç bitkim var. İlle de şart mı diye sorarsanız değil sanırım. Bitkiyi bir süre büyüttükten sonra köklerin gelişmelerine göre köklerin yönlendirmesi yapılabiliyor. www.siamadenium.com sitesini inceler misiniz.

Çok teşekkürler..Gerçekten detaylı bir site :)

ykolko
14-05-2011, 19:07
Sayın izzeterisen merhaba.
Aslında, Adenium konusu ile ilgilenen, tüm arkadaşlaradan öğrenmek istediğim, bir çok arkadaşın sorusunun tersi,Adenium, belirli miktarda büyüdükten sonra,daha fazla büyümesini engellemek için, uygulanacak formül var mı?

izzeterisen
14-05-2011, 20:34
İnternetteki Adenium bonsailere bakıp bir de doğadaki Adeniumlara bakınca, bonsai saksısına giren bitkilerin fazla büyümedikleri görülüyor.

ykolko
14-05-2011, 20:42
Teşekkürler sayın izzeterisen bonsai için uğraştıkdan sonra büyümesini kontrol edememe düşüncesi korkuttu :)

izzeterisen
14-05-2011, 21:01
Sn.ykolko, sizin Adenium çalışmalarınızı görmek mümkün mü?

ykolko
14-05-2011, 21:08
Sayın izzeterisen ben daha çırak bile sayılmam :) yeni çimlendirdiğim adeniumlar, dışında tüm bilgileri topluyorum, adenium, sanırım ilgilendiğim bir numaralı bitki olacak.

bitki meraklısı
28-05-2011, 12:56
Sayın izzeterisen elinizde fazladan tohum varsa rica edebilirmiyim hangi tür olursa olsun isterim.

bitki meraklısı
28-05-2011, 12:56
Adresimi özelden bildirebilirim

izzeterisen
28-05-2011, 18:00
Ne yazık ki ben hiç tohum almadım bu güne kadar. bitkilerimden birisi bir kere tohum tuttu onları da budadığım için attım.
Bu günlerde pek çok bitkim çiçekte ama tohum bağlayan yok.
ama internette satış yapan siteler var.

izzeterisen
01-07-2011, 19:02
161707

Geçen yıl ilk defa çiçeklenmişti bu bitkim. Geçen seneden beri dallanıp budaklandı. Bir aydan beri de çiçekte. Sürekli salkım oluşturarak açmaya devam ediyor. Fotoğraflayayım dedim. Bitkileri biraz daha yaşlanınca çok güzel bitkiler olacaklar.

230256

sagol
02-07-2011, 15:59
Elinize, emeğinize sağlık, çok güzel bonsailer olacak gibi görünüyor.

Latif
02-07-2011, 17:09
Gövde kalın olunca çiçekleri toplamadan güzellige güzellik katmışsınız elinize saglık

izzeterisen
06-07-2011, 19:58
191192
02.02.2011

Bu bitkimin eğdiğim dalından yeni dallar çıktı ve şimdi çiçeklenmeye başladılar. Bu nedenle burada vermek istedim. Bu dalı eğdim ama şeklin gerisini nasıl getiririm bilmiyorum.
Önerilerinizi esirgemezseniz sevinirim.

231622
231623

-------------------------------------------------------------------------------

163784
01.08.2010

Güveç kabında olan bu bitkimin bazı dallarında hastalık oluştu. Dallardaki dengesizlik nedeniyle tüm dalları mart ayı içinde olacak kestim, üç yeni dal çıktı. Bu dalların gelişmesinden sonra önümüzdeki ilkbaharda yeniden kesim yaparak dal elde edip bir şekle varmaya çalışacağım.

231624
231625

izzeterisen
13-07-2011, 19:37
Adenium arabicum'un bu gün saksısını büyüttüm. 15 gün kadar zamandan beri sulamıyordum. İnternette izlediklerim kadar güzel bir kök düzenlemesi yapamadım ama kendimce kökleri yaydım. Toprağı ekledikten sonra telleri çektim.
5-6 gün daha bekleyip sulayacağım. Tam güneşte, toprağı kuru olarak duruyor.

233893

233894

233895

233896

233897

izzeterisen
13-07-2011, 19:37
233898

233899

Harun Parlak
13-07-2011, 19:46
Elinize sağlık. Yurt dışındakileri aratmıyor. Birde çiçekli halini görünce süper olacak.

Jezebel
13-07-2011, 21:38
Sn.İzzet bey, çalışmalarınız ilham verici.
Sizden feyz alıp çelikten yetiştirdiğim adeniumları uygun ebatta kayalara adapte etmeyi düşünüyorum.
Çok güzel çalışmalar, tebrik ederim.

izzeterisen
15-07-2011, 12:50
Sn.Jezebel, kaya üstü çalışması yapmanızı önermem. Bitkinin kökleri şiştikçe kayadan uzaklaşıyor. Dolayısıyla hiç te doğal olmayan bir görünüm ortaya çıkıyor. ben kaya üstü çalışmamı kayadan ayırarak normal saksıya diktim.

tekomusti
15-07-2011, 16:44
izzet hocam çalışmalar süper ellerinize sağlık.izzet hocam konyada adenium bulamadım yardımcı olurmusunuz nasıl bulabilirim saygılar

Jezebel
15-07-2011, 18:08
Sn.Jezebel, kaya üstü çalışması yapmanızı önermem. Bitkinin kökleri şiştikçe kayadan uzaklaşıyor. Dolayısıyla hiç te doğal olmayan bir görünüm ortaya çıkıyor. ben kaya üstü çalışmamı kayadan ayırarak normal saksıya diktim.

Teşekkürler, bu önerinizi dikkate alacağım.
İyi ki sormadan denememişim:)

tekomusti
28-08-2011, 15:03
sayın izzet hocam adenium fidelerini ne zaman(kaç günlük olunca)saksıya tektek kaldırmalıyız acaba

saygılar

izzeterisen
29-08-2011, 19:25
Benim düşüncem : eğer şu günlerde yapmayı düşünüyor iseniz hemen yapın. kış gelinceye kadar toprağa kök atsın bitki.

tekomusti
29-08-2011, 20:05
Teşekkür ederim hocam sagolun.resimler çektim bakarsanız sevinirim saygılar

izzeterisen
04-03-2012, 10:21
Adeniumlarımın tamamı 18-19-20 Ocak 2012 de olan dondan dondular
Galiba Sadece A.arabicumların gövdeleri donmamış. Hala nereye kadar ölecek diye bekliyorum. A.arabicum.un toprak yüzeyindeki ince kökleri sağlam, toprak altındaki kısmı donmuş.

272246

272247

272248

Böylece bu saayfa da kapandı. Çalışma sürerse sadece sağ kalan A.arabicum ile olacak. Bu tür sanırım birazcık daha soğuğa dayanıklı.

Emre Kuzu
04-03-2012, 10:47
Geçmiş olsun. Bir şeyi merak ediyorum neden riske girdiniz?

izzeterisen
04-03-2012, 13:15
Bitkileri korumak için kapalı alan yoktu. 3 kıştan beri donmamışlardı. -2 dereceye dayanmıştı. Ama bu sene don etkili olunca dondular.
Artık bundan sonra zeytin gibi doğal ortamımızda yaşayabilen bitkilere yöneleceğim.

sagol
04-03-2012, 17:29
Çok güzellerdi, asyadakilere benzer çalışmalar ortaya çıkıyor diye seviniyorduk. Emeğinize yazık oldu. Geçmiş olsun.

İyi çalışmalar dilerim..

miCRoBe`
04-03-2012, 20:02
yazık olmuş, geçmiş olsun.

meh12
04-03-2012, 20:34
İlgiyle takip ettiğim bir sayfaydı ,gerçekten çok üzüldüm.Dediğiniz gibi İzzet Bey Bu yıl soğuklar çok fena vurdu.Afyonda balkonumda Lale ,sümbül,Ters lale,nergizlerim vardı.Ocak ayında burası -27 görünce maalesef çoğunu kaybettim.

Emre Kuzu
08-03-2012, 13:23
Bitkileri korumak için kapalı alan yoktu. 3 kıştan beri donmamışlardı. -2 dereceye dayanmıştı. Ama bu sene don etkili olunca dondular.
Artık bundan sonra zeytin gibi doğal ortamımızda yaşayabilen bitkilere yöneleceğim.

Anladım. Yeni çalışmalarınızda başarılar.

Yeşim
11-03-2012, 02:27
Sayın izzeterişen;aynı tatsız olayı bu yıl ben de yaşadım Antalya'da.Tek saksı kurtuldu; o da arabicum..Biraz keyifsiz olmakla birlikte yaşayacak sanırım.
Sizin kaybınızı düşündükçe, bir türlü gövde yapmayan bitkilerimin ölümüne üzülmek garip geldi.Çok başarılıydınız ve önümüzdeki güzel örnektiniz... Geçmiş olsun. Bundan sonrası için
sağlıklı ve uzun ömürlü çalışmalar dilerim..

tekomusti
11-03-2012, 08:25
sn izzet hocam öncelikle geçmiş olsun canınız sagolsun ama yılmayın hocam sizki bizlere çalışmalarınızla örnek oluyorsunuz vazgeçmeyin ilk günki ağaç aşkınızla yeni çalışmalara DEVAM inşaalah ben inanıyorum size saygılar

zelish
22-04-2012, 21:22
İzzet bey bende cok uzuldum adeniumlarınızın donduguna... :(

Benimde acilen bilgilendirilmeye ve tavsiyelerinize ihtiyacım var; Şöyle ki,

Elimde tohumdan yetiştirdiğim 4 saksı adenium vardı, gecen sene 3ünü bende dondurmuştum.. 1 saksı eşimin ofisindeydi ki Allahtan o çok sağlıklıydı, taa ki ben onları bu yogun yagmurlarda dısarıda bırakana kadar... :(

Aksam üzeri gövesindeki kahverengileşme dikkatimi cekmisti, dokundugumda içinin çürüdüğünü fark ettim. Kök gençleştirme ile ilgili (yabancı sitelerden) hatırımda kalan fotograflar aklıma geldi. Hemen 4-5 cm capındaki hasta gövdeyi derinden kestim.

Kestim kesmesine de şimdi ne yapacagımı bilmiyorum. Bunu da vahşice öldürürsem eşim bana çok kızacak... :(

Siz bilgili dostlarımın yardımına acil ihtiyacım var...

Peşin teşekkürlerimle...

dryad
25-04-2012, 17:48
Şu an ne kadar üzüldüğümü anlatamam. Umarım bu olay hayırlara vesile olur da yeni ve daha güzel şaheserler yaratırsınız..

can17can
24-11-2012, 20:54
İzzet Abi gerçekten inanılmaz çalışmalar yapmış, hikaye gerçekten çok hüzünlü sonuna kadar okudum baya bir kötü oldum :( Herşey için çok teşekkürler İzzet Abi huzur içinde yat...