PDA

View Full Version : Aşılı ceviz budaması

Lilium
15-03-2009, 16:29
BUDAMA

Ceviz Ağaçları Zamanında budanmazlarsa gereğinden fazla gelişirler. Bu durum ileride budamayı , ilaçlamayı ve meyve verimini zorlaştırır.
Bu nedenle daha çok meyvesi için yetiştirilen ceviz ağacı orta derecede büyütülmeli, sonra büyüme hızı yavaşlatılarak verime yatırılmalıdır.
Buna ulaşmak için aşağıdaki amaçlar ilke edinilmelidir :
- Elverişli, düzenli ve bol meyve elde etmek.
- Ağaçlara istenilen şekli vermek.
- Ağacın bütün kısımları arasında iyi bir denge kurmak.
- Ağacları daima genç tutmak.
-Ceviz ağaçları bir anda yapılan fazla ve şiddetli budamayı sevmediklerinden, budamayı aşılı fidan henüz dikim safhasında iken başlanılmalı ve aşağıda açıklanacağı gibi değişik zamanlarda ve değişik biçimlerde devam edilmelidir.
Cevizde yapılacak budamalar sırası ile Şunlardır.

Göz Budaması : Dalların gövdeye geniş açı yapmaları sağlanır.
Şekil Budaması : Dengeli bir taç oluşturulur.
Ürün Budaması : Meyve verimi ve kalitesi artırılır.
Bakım budaması : Kuru dallar kesilerek ağacın sağlıklı ve uzun ömürlü olması sağlanır.

Göz Budaması : Açik alanda yetiştirilen aşılı ceviz fidanları genellikte dallanma yapmadan bir sopa gibi uzayıp giderler.
bu tip fidanlarda ilk yıl göz budaması yapılıp tepeleri kesilmediği takdirde, ilerde dar tepe taçlı ve kavak şeklinde gelişen,gövde ile dar açı yapan dallara sahip ağaç olarak karşımıza çikar.Dar açılı dallarda odunlaşma kötü olacağı için gelecekte kaliteli bir gövde elde edilemez.
Bu nedenle bu tip fidanlara dikildiği yılın ilkbaharında göz budaması uygulanır.Ancak geç donların etkili olduğu yörelerde göz budamasınız yapılması sakınca yaratmaktadır.Kışı sert geçen bölgelere dikilen aşılı cevizlerde göz budamasında dikkatlı olunmalıdır.

Şekil Budaması : Düğme gözden süren ve 1-2 yıl serbest olarak gelişmesi sağlanan dalların arasında “tacı” oluşturacak çatı dalları oluşturmak için üstten itibaren çeşitli yönlere bakan 20-25 cm , aralıklı 5 dal seçilir.Diğer dalların yaprak yüzeyinden faydalanmak için eğilebilir **** bükülebilir,boylece bu dalların gelişmeleri durdurulur.
Ertesi yıl,eğilen dallarla yeni çikan dallar dipten kesilerek fıdanda 5 dallı bir tepe çatısı kurulmuş olur. Bu tür budamaya değişik doruk dallı ( modified Leader) şekil budaması da adı verilir.

Ürün Budaması : Aşılı ceviz fidanı dikilip göz budaması yapıldıktan sonra birkaç yıl devam eden şekil budamaları sonunda, iyi bir meyve üretimi için güçlü bir “taç” geliştirilmiş olur.Ancak , tacın güçlü olarak gelişmesi çok gereklidir ama bu durum meyve verimini güneş ışığını sızdırmaz,bu durumdaki ceviz ağaçlarında meyve verimi çok düşük olur.
Bunun için ürün çağındaki ceviz ağaçlarında taç içini sıkıştıran ince dallar dipten taç yüzeyini oluşturan dallarda 2-3 yıllık dal seviyelerinden budanarak seyreltilir. Boylece güneş ışığı sızmıyorsa ürün verimi düşük olur.
Bu durumda iç kısımda kalan dallarda meyse gözü , hatta sürgün gözü teşekkülü çok az olmaktadır, bu nedenle ağacın iç kısmı boşalmakta, taç dışa doğru gelişme gostererek meyvelerinde sadece ışık olan taç yüzeyinde yapmaktadır.
Bu olumsuz durumu önlemek ve ağacın yalnız taç yüzeyinde değil iç kısımlarında da meyve verimini sağlamak için, taç yüzeyini oluşturan dallarda budama yapılarak güneş ışınlarının ağaç içlerine doğru süzülerek budamada hastalık bulaşması ve yaranın çürüme istimali azdır.

BİR YAŞINDA CHANDLER CEVİZ ÇEŞİDİ (http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=16897&c=136)

http://www.ceviz.com.tr/bahcekurma.htm#6

himmetvermez
27-01-2010, 13:57
İyi günler.AFYON'da 990 rakımda 15 dekar ceviz bahçesi kurdum.Fidanları Kasım sonu ve aralık başında diktim.Çeşit olarak Şebin,Bilecik çoğunlukta.Bunun yanında Kaman 1 ,Pedro,Chadler,Maraş 18 (deneme maksatlı)diktim.Hiçbir budama yapmadım.Yalnız Maraş 18 ler 1,5 metreden gövdesi kesilmiş olarak geldi.Sormak istediğim , ilk budamayı nasıl yapmalıyım.Takip ettğim kadarıyla ilkyıl boyunlu gözlerin budaması yapılmalı.Ama bizim burada geç donlar olmakta .Boyunlu göz budamasını ne zaman yapmalıyım;veya nasıl bir budama tavsiya ediyorsunuz.Teşekkürler,herkese selamlar.

Çınarmunarı
29-01-2010, 09:54
Merhaba arkadaşlar,Sonbaharda diktiğim aşılı ceviz fidanlarını dikmeden yaklaşık 1.20 den keserek dikmiştik.Şimdi bu işten anlayan bir arkadaş bu fidanları mart ayında aşı üzerindeki 3. gözün üzerinden tekrar budarsam ve bu gözlerden birinden oluşacak ana dallı bir gövdenin oluşmasının daha sağlıklı olacağını söyledi.Amerikada bu iş artık böyle yapılıyormuş.Böyle bir budama doğru olur mu?

harami
22-04-2010, 11:45
Sayın Lilium
http://www.ceviz.com.tr nin adresini de eklemişsiniz . chandler cinsi fidanları bu siteden mi temin ettiniz.

Lilium
22-04-2010, 12:05
Fidanları o siteden temin etmedim, sitede güzel bilgiler ve anlatımlar olduğu için bilgilenme açısından koydum.
Ben ektiğim zaman bu çeşit bu kadar yaygın değildi, bir düzcede vardı birde bursada ben bursadan temin ettim. Şimdi hemen hemen tüm fidancılarda bulabilirsiniz.

Lilium
22-04-2010, 12:23
Merhaba arkadaşlar,Sonbaharda diktiğim aşılı ceviz fidanlarını dikmeden yaklaşık 1.20 den keserek dikmiştik.Şimdi bu işten anlayan bir arkadaş bu fidanları mart ayında aşı üzerindeki 3. gözün üzerinden tekrar budarsam ve bu gözlerden birinden oluşacak ana dallı bir gövdenin oluşmasının daha sağlıklı olacağını söyledi.Amerikada bu iş artık böyle yapılıyormuş.Böyle bir budama doğru olur mu?
Öncelikle geç farkettiğim için özür dilerim,
Evet budama ve ya ekim şekli diyelim, Ben bu şekil altı yıl önce deneyip bir bahçe kurduk, bu şekilde fidanların tutma oranlarıda artıyor, yeni ekilen bir fidanın 1.20lik kabuklu gövdeyi beslemesi daha zor, üç dört göz üzerinden kesilen fidan, ve bu gözlerden patlayan filiz ve kök çalışması daha iyi oluyor.

Bu şekil uygulamayı ığlamur ağacından tecrübe ettim, fidanı alıyor ekiyordum kuruyordu, yaşlı bir büyüğüm sen bunu üç dört göz üzerinden kes öyle ek demişti, hadiya olurmu demiştim, dediğini yapmadım fidan tekrar kurudu, bir daha aldım, ve ne kadar da kıyamasam da gözlerimi kapadım ve kestim ektim, kısa zaman da güçlü bir filiz vererek hızla büyüdü.

Lilium
22-04-2010, 12:56
Budanmış bir pedro ağacı
http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=126671&d=1266916889
Budanmış ve mudanmamış pedro
http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=126672&d=1266916889

Sitem:http://vadidekicennet.blogspot.com/

Çınarmunarı
26-04-2010, 15:31
Sağolasın Lilium.Sende olmasan ne yapardık?

harami
30-04-2010, 18:27
Fidanları o siteden temin etmedim, sitede güzel bilgiler ve anlatımlar olduğu için bilgilenme açısından koydum.
Ben ektiğim zaman bu çeşit bu kadar yaygın değildi, bir düzcede vardı birde bursada ben bursadan temin ettim. Şimdi hemen hemen tüm fidancılarda bulabilirsiniz.

Cevizin nemli bölgeleri sevmediği söyleniyor. daha kuru iklimlerde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılıyor sanırım ağırlıklı olarak.
Düzce ve Burasadaki bahçelerdeki verim hakkında bilginiz var mı ?
cahandler türü için, düzcede 300m ve 700 m de 2 arazi alternatifi olması durumunda hangisi tercih edilmeli sizce ?

Lilium
20-05-2010, 02:13
Cevizin nemli bölgeleri sevmediği söyleniyor. daha kuru iklimlerde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılıyor sanırım ağırlıklı olarak.
Düzce ve Burasadaki bahçelerdeki verim hakkında bilginiz var mı ?
cahandler türü için, düzcede 300m ve 700 m de 2 arazi alternatifi olması durumunda hangisi tercih edilmeli sizce ?

Mesajı cevaplamıştım, gitmediğini yeni fark ettim, bu nedenle özür dilerim.

Cevizin nemli bölgelerde de yetiştiriciliği yapılabilir, bilhassa ceviz kabuğu çatladığı dönemde rutubetli bölgelerde yeşil kabuktan daha çabuk ayrılıyor, bu da ceviz iç kararması yapmıyor,bu cevizin değerini arttırıyor, ben bu dönemde hep yağmur yağması için bakıyorum.
Belirtiğiniz bölgelerdeki verim hakkında bir bilgim yok, arazi alternetifi için üçyüz metreyi tercih ederdim.

ufukgokturk
25-06-2010, 19:15
http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=17021&c=136 şu resimdekiler kaç cm den tepe kesimi yapılmıştır sizce

ufukgokturk
25-06-2010, 19:21
bahsettiğiniz bahçe sizinmi sayın lilium

Lilium
29-06-2010, 10:15
http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=17021&c=136 şu resimdekiler kaç cm den tepe kesimi yapılmıştır sizce

Sizce değil kesen benim, bu bahçeyi de kuran benim 6cı mesajda bahsettiğim fidanları üç dört göz üzerinden kesip yetiştirdiğimiz bahçe, şu an çok daha geliştiler, resimde ileride görülen elektirik direği olan yer orasıda chadler ekildi.

Ekerken üç dört göz üzerinden kestiğimiz fidanları bir sonraki yıl 120 den tepe vurduk yandalları oluşturduk, daha sonrakli yıllar düzenli budamaları yapılarak meyve verimine yatırıldı.

WM1TR
30-06-2010, 14:55
sn lilium, fidanların hepsinin gövdesinin boyalı olduğunu görüyorum.
açık köklü fidanları tarlaya dikerken su bazlı boya ile boyamak gerekir mi? yoksa toprağa iyice yerleşmesini ve canlanmasını beklemek mi gerekir? biliyor musunuz?

Çınarmunarı
30-06-2010, 22:27
Ben açık köklü fidanları tarlaya diktiğim gün fırça ile su bazlı boya kullanarak boyadım.Şu anda fidanlarım ilk yazlarını yaşıyorlar ve herşey normal.Boya fidanı sıcaktan ,soğuktan ve kemirgenlerden nisbeten koruyor.

Lilium
30-06-2010, 23:18
sn lilium, fidanların hepsinin gövdesinin boyalı olduğunu görüyorum.
açık köklü fidanları tarlaya dikerken su bazlı boya ile boyamak gerekir mi? yoksa toprağa iyice yerleşmesini ve canlanmasını beklemek mi gerekir? biliyor musunuz?

Genelde yeni ekilen fidanları iyi taç yapamamış yaprak (vs) fidanların gövdelerini güneş yakmalarına karşı kireçle boyamakta fayda var, haşere çalışmasını da yavaşlatır.

Açık köklü fidanları boyamak diye bir şey yok, açık kök olsun tüplü olsun, körpe güneşin yakabileceğini düşündüğünüz tüm fidanların gövdelerini kireçle boyamakta bir zararı yok, faydası var. Hem bu faydaların yanında bahçenin daha güzel görünmesinden de keyif alınıyor.

Toprağa iyice yerleşmesini ve canlanması ile kireçle boyamanın hiç bir ilgisi yok.

Çamtepe
05-06-2011, 21:24
Sn. Lilium,

Bizim yöredeki bir tecrübeli meyveci abimiz ağaçların gövdelerini kireçle boyayacağım zaman biraz bordo bulamacı da katarsam daha da etkili olacağını söylemişti. Siz böyle bir şey duydunuz mu? Ya da akla yakın geliyorsa, acaba oranını yine %2-2.5 arasına mı ayarlamak gerekir?

Saygılar,

Çamtepe

Lilium
06-06-2011, 00:45
Çok bir etkisinin çok bir yararının olacağını sanmıyorum. Toprağın daha fazla bakır alma oranı sizin için önemli değilse, zararlı da değil. Faydalı da diyemeyeceğim.

Göztaşına bitkinin ya da ağaçın, koşullardan dolayı ihtiyaç varsa verilmesi en doğrusu, ihtiyacı yoksa verilmesi ağaça çok bir zarar vermez ama topraktaki bakır oranını arttırır.

Çamtepe
06-06-2011, 17:38
Dip kurdu problemine karşı (bizde var, özellikle şeftalilerimizde) önermişlerdi. Bordo bulamacı ve kireç birlikte olursa bu haşereler için daha itici olur derler.. Bu sene belki dip kurdu olan bir kaç ağaçta denerim kireci yaparken.

Saygılar..

Orhan Özbilgiç
20-11-2011, 16:59
Sayın Lilium;
Bahçeme 2008 nisanında diktiğim ilk ceviz fidanımın, bir yerlerde okudum ve 2010 martında 150 cm.den tepesini vurdum. Görüldüğü gibi o kadar güzel gelişti ve dallandıki, o günden sonra sadece bir yan dalı geçen gün gövde hizasından kestim o kadar.

Köyde kendi duyumları ile (Bilgisayar kullanıcısı değil!) 20-25 ceviz (Henüz 6 yaşında:) üreten bir arkadaşım, tüm dalların uclarını almamı önerdi. Bende arka tarafa geçen sonbaharda diktiğim 5-6 ceviz dışında başka yok. Bu ağacımın formu güzel. Ancak verimli bir ağaç olmasınıda isterim doğrusu.

Siz deneyimli ve birikimi olan bir arkadaşımızsınız. Bu ağacı söylenilen şekilde budayayım mı?
Yardımcı olursanız memnun olurum. Saygılarımla.

256262

256263

Lilium
20-11-2011, 22:50
Sayın orhan bey önceki yıl tepe vurmasını çok uygun yerden vurduğunu belirtmek isterim,tepe vurmasını yapmamış olsaydınız şu gördüğümüz ana dalları oluşturamayacaktı. Resimlerden görebildiğim kadar anlatmaya çalışayım, önce ilk resimde başka bir konuya değineyim.
256361
Bu resimde işaretlediğim yerlerdeki uyanmayan gözlere değineceğim, daha önce yani geçen yıl uç alması yapılsaydı buradaki gözler uyanıp meyva gözü oluşturacaklardı, uç alması yapılmadığı için filiz uzayıp daha ileride meyva dalı oluşturmuş, buda ağaçın kısa sürede büyük bir taç yapmasın olanak sağlar. Bu sizin ağacınız için çok önemli değil sanırım yavova cinsi bir ağaç chandler pedro olsaydı mutlaka geçen yıl uç alınması yapılması gerekirdi. bu gözleri uyandırıp meyva alımı sağlanmalıydı.

256379

İkinci resimde resimden görebildiğim alınması gereken dalları işaretlemeye çalıştım. 1 olarak işaretlediğim uygun açı oluşturuyorsa ana nal olarak bırakılabilir.

256363
Üçüncü resim biraz daha yakın çekilseymiş daha iyi işaretleme olanağımız olacaktı.
1-2 -8 çıkacak dallar.
3-4-5 kalıcı ana dalların.
7-9 bu yılda kalabilir ama gelecek yıl çıkarılması gerekir, onları işaretlediğim yerlerden vurarak gelişimlerini zayıflatabilirsin.
6- ana lider dalın, ama biraz zayıf, bu dalı geliştirmen ve liderliği ona vermen gerekir, ondan daha yukarılardan ana dallar oluşturman gerekir ki, ileride 7 ve 9 numaralı dalı çıkarabilesin.

Bu yıl 3-4-5 ana dalları işaretlediğim yerlerden, 7-9 dalı yine işaretlediğim yerlerden (dikkat ederseniz yukarıya ve içe giden dalları alarak kalacak ana dalların liderliklerine mani olmamış olursunuz) kesin ki ana dalların liderliğini alamasınlar.

4 ve 5 çok güzel ana dallar 3 numara daha ileri ki yıllarda ağaçın gelişimine ağacın daha yukarılarda oluşacak ana dala göre kesilebilir.

Orhan Özbilgiç
21-11-2011, 00:13
Sayın Lilium;
Bir bilgi, ancak bu kadar net ve güzel aktarılabilir.
Varlığınız bizler için ciddi bi kazanç. Verdiğiniz bilgiler ışığında, gelecek yıllarda, kalan 5-6 cevizime de form kazandırmaya çalışacağım.
Tekrar teşekkür ederim.

Lilium
21-11-2011, 00:59
Sayın Lilium;
Bir bilgi, ancak bu kadar net ve güzel aktarılabilir.
Varlığınız bizler için ciddi bi kazanç. Verdiğiniz bilgiler ışığında, gelecek yıllarda, kalan 5-6 cevizime de form kazandırmaya çalışacağım.
Tekrar teşekkür ederim.
Hepsi yerli ırklarsa ağaçlarınız genç, tam aşılanacak gibiler yabancı ırklardan chandler, pedro, ya da fernor önerebilirim. daha iyi verim alabilirsiniz. hele daha çok görülen bir yerdeyse görünüm olarakta verim olarakta pedro güzel olur.
256382

Orhan Özbilgiç
21-11-2011, 05:41
[QUOTE=Lilium;881138]Hepsi yerli ırklarsa ağaçlarınız genç, tam aşılanacak gibiler yabancı ırklardan chandler, pedro, ya da fernor önerebilirim. daha iyi verim alabilirsiniz. hele daha çok görülen bir yerdeyse görünüm olarakta verim olarakta pedro güzel olur.

Sağol be Lilium.
Köyde aşı konusunda, özellikle ceviz aşısı konusunda uzmanlaşmış bir Ziraat Mühendisi genç kardeşimiz var. Son iki yıldır görevlendirilmiş. Gün boyu köyde muhtarlığın tahsis ettiği bir büroda kalıyor.
Ayrıca, sevdiğim bir dostumun iki yıldır oluşturduğu,(Sözünü ettiğim Ziraast Mühendisi' nin kontrolünde, bir chandler bahçesi var. Yaani kalem bulmam zor olmayacak. Ayrıca, belki Pedro'yuda bulabilirim. Malum artık kapama ceviz bahçeleri buralardada oluşmaya başladı. (Fındığa alternatif olarak.)

fatihduranoglu
19-01-2012, 07:48
S.a. Hocam
Sizden bir konuda yardım istiyorum Kandıra da 30 kadar yalova 3 ceviz fidanı diktik (30.12.2011), bunları gelip diken fidancılar dikim budaması yapmadılar fidanların boyları 1,60 - 1,80 - 2 m kalınlığı 2 - 2,5 cm civarıydı. Bu fidanları mart sonu aşı gözünün üzerinden 4 göz bırakarak budayabilirmiyim.

Bilgi Verirseniz sevinirim

Lilium
19-01-2012, 14:50
Özel mesajınızı önce gördüğüm için sorunuzu özelden bilgilendirdim umarım yardımcı olabilmişimdir.

Yalnız, "S.a. Hocam'ı" anlayamadım. :)

Forum kuralları (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-netten-duyurular/11.htm)

fatihduranoglu
21-01-2012, 08:12
Selamün Aleyküm

Özel mesajıma verdiğiniz cevap için çok teşekkürler inşallah Mart ayında budamayı yapacağım. "s.a. hocam" kısaltması alışkanlık haline gelince Forum Kurallarını ihlal etmiş oldum bundan sonra daha dikkatli olurum. Uyarı içinde teşekkürler.

ezo
26-01-2012, 12:15
Bahçemde yaşı tahminen 7-8 ve cinsini bilmediğim ceviz ağacım var.Her sene ceviz veriyor fakat dış kabuğu çatlamadan içi kararıyor. Gerçi bu ayrı bir konu neyse. Ceviz ağacımı budamak istiyorum 6 yıldır hiç budama yapılmadı daha öncesini de bilmiyorum. nasıl bir budama yapmam gerekiyor. Hiç budamadan anlamayan birine yardımcı olurmusunuz..

Lilium
29-01-2012, 14:14
Sevgili ezo, ceviziniz hiç budama görmemesine rahmen şekil olarak güzel şekil almış, fakat alınması gereken dallarda biraz geç kalınmış, yani kalıcı ana dalları tercih etme konusunda biraz geç kalınmış.
Şimdi ağaçında gelişimini fazla bozmadan aralarından bir kaç dal alalım ana dallarımızı oluşturalım.
Resimlerden dalların üst üsteymiş gibi gelmesi beni yanıltabiliyor tam olarak dalların açılarını göremiyorum, görebildiğim kadarıyla işaretlemeye çalıştım.
1-2-3-4-5 kalıcı ana dalların olarak işaretledim, 6 lider dalın, daha ileride ağaç büyüdükce belli mesafelerden ve uygun açılardan anadallar oluşturabilirsin.

Ana gövdeden çıkan ana dalların aralarındaki ince dalları alabilirsin, maviyle işaretlediğim dal açısı iyiyse kalabilir üst kırmızıyla işaretlediğim yerden kesebilirsin, açısı kapalıysa dipten kesiniz.

Önce işaretlediğim kalın dalları kesiniz sonra gövdeden ana dallar arasındaki ince dalları alınız, daha sonra içeriye doğru giden ince dalları alınız en son uçlarını alarak budamayı bitiriniz.

Mart ayın da bordo bulamacıyla ilaçlayınız.

266412

266413

Çamtepe
29-01-2012, 16:30
Merhabalar

Mevsim itibarı ile bu konu çok popüler olacak. Ben de müsaadenizle bir soru sormak istiyorum.

Biliyorsunuz, yerli çeşitlerimizin çoğu dal uçlarında meyve vermekte. Yani uzayıp giden bir daldan eğer ufak yan dallar türemediyse sadece bir "grup" meyve alabiliyoruz. Grup dediğim de ağacın türüne ve gücüne göre tekli, çiftli ve bazen de daha çoklu meyve grupları şeklinde olabiliyor.

Yani dal uçlarında meyve veren cevizlerden uç alma yaptığımızda kabaca o dalın vereceği meyveyi o sene için öldürmüş oluyoruz. Tabi önümüzdeki sene budanan bu daldan muhtemelen yeni dallar açılacağından bir sonraki sene için bir yatırım oluyor.

Sn. Lilium'un ağaçları Pedro ve Chandler diye biliyorum, dolayısı ile hep yan dallardan verimli çeşitler. Peki yerli çeşitlerimiz için (Yalova, Şebin, vs.) modifye lider budama ve 1/3 oranında uç alma halen geçerli bir budama tarzı mıdır?

Kaynaklardan okuduklarım geçerli olduğunu söylüyor ama ürün alma isteğimiz ile budama arasındaki dengeyi nasıl kurmalıyız?

Örneğin diyelim ki (oldu ya) tüm dışa doğru açılan dallardan 1/3 aldım. Uç alınan dallar üstündeki ufak yan dallar hariç meyve alamayacaktık diye hissediyorum. (ki onlarda da meyve oluyor, ama benim Yalova çeşidinden gözlemim, bu dalların nispeten güçsüzcene olduğu için meyvelerin daha çok tekli olduğu yönünde..)

Ne dersiniz? Gözlemim doğru mudur? Ya da zaten teoride bir ağaçtaki tüm uç dalların 1/3 geri katlamaya ihtiyacı olmayacaktır, dolayısı ile bu sene veriminiz çok azalmayacaktır mı demek lazım...

Teşekkürler, herkese iyi budamalar..

Çamtepe.

Not: Modifiye Lider Budama ile şu videolar gerçekten yol gösterici, ancak elma ve armut üzerine. Bu videoların bir de ceviz versiyonu olsa ne güzel olur.

Giriş:
Budama - İznik -1- Giriş - YouTube (http://youtu.be/pDNiX5vyHj4)

Budama Zamanı:
Budama - İznik -2- Budama Zamanı - YouTube (http://youtu.be/EI_sZPFaF6w)

Bölüm 3: (Birinci yıl budaması)
Budama - İznik -3- dikim yılı - YouTube (http://youtu.be/0MGr1xWMLKU)

Bölüm 4: (İkinci yıl budaması -a)
Budama - İznik -4-ikinci yıl - a - YouTube (http://youtu.be/pezqHiiWlwg)

Bölüm 5: (İkinci yıl budaması - b)
Budama - İznik -5-ikinci yıl - b - YouTube (http://youtu.be/0qyY2JMnvac)

Bölüm 6: (Üçüncü yıl budaması)
Budama - İznik -6- üçüncü yıl - YouTube (http://youtu.be/VU1RZjkCjyE)

Lilium
30-01-2012, 00:24
Mevsim itibarı ile bu konu çok popüler olacak. Ben de müsaadenizle bir soru sormak istiyorum.

Biliyorsunuz, yerli çeşitlerimizin çoğu dal uçlarında meyve vermekte. Yani uzayıp giden bir daldan eğer ufak yan dallar türemediyse sadece bir "grup" meyve alabiliyoruz.

Doğrudur yerli çeşitlerimizde uç dallar verim veriyor. Yalnız bazı uzayıp giden dallar gelecek yıl uyanmayan gözler ve cıplak bir gövde oluşturuyor, işte bu tür dalları gelişimlerine göre belli mesefelerden vurmak gerekir ki, hem ağaç taç yapısını küçültmüş oluruz hem yan gözler uyansın, bazen aynı yıl da uyanan gözde meyva verebiliyorlar vermeseler bile gelecek yıl bu oluşan gözlerden bir önceki yıldan çok daha fazla meyva alırsın.

Yani dal uçlarında meyve veren cevizlerden uç alma yaptığımızda kabaca o dalın vereceği meyveyi o sene için öldürmüş oluyoruz. Tabi önümüzdeki sene budanan bu daldan muhtemelen yeni dallar açılacağından bir sonraki sene için bir yatırım oluyor.

Evet aynen öyle, Budanmayan uzayıp giden bir dalda iki veya üç meyva, budanan dalda uyanan gözlerin her birinde iki ya da üç meyva ve daha küçük bir taç yapısı.

Sn. Lilium'un ağaçları Pedro ve Chandler diye biliyorum, dolayısı ile hep yan dallardan verimli çeşitler. Peki yerli çeşitlerimiz için (Yalova, Şebin, vs.) modifye lider budama ve 1/3 oranında uç alma halen geçerli bir budama tarzı mıdır?

Chandler kadar olmasada hele ki, pedro kadar hiç olamaz, evet uç alma kuruyan üst üste geçmiş dalları almak yerli cinslerimiz içinde gereklidir. Yalnız 1/3 oranına ben katılmıyorum, bu oranı ağaçın gelişimine göre budayıcı tespit eder. Gelişi güzel 1/3 diye bir şey olamaz.

Kaynaklardan okuduklarım geçerli olduğunu söylüyor ama ürün alma isteğimiz ile budama arasındaki dengeyi nasıl kurmalıyız?

Zor bir soru, ama önemli bir konu, şöyle anlatmaya çalışayım, Ürün budamaları ağaçın gelişimine göre yapılmalıdır, her (ceviz) ağaçın ürün budaması aynı değildir. Budayıcı ağaçı iyi tanımalı, iyi bir budayıcı ağacın yanına geldiği zaman nasıl bir budama yapacağını bilmelidir.

Ürün budamalarında daima, dinç gelişen ağaç daha hafif, zayıf gelişen ağaç daha sert, orta gelişen ağaç da orta derecelerde budanmalıdır. Bunu tam olarak anlatabilmek anlayabilmek için iyi bir budayıcıyı ve ağacı ağacın gelişimini görerek gözlemleyerek ağacı göstererek anlayabilir ve anlatabiliriz, fotoğraflar videolardan tam olarak anlayabilmek yetersiz kalıyor.

Aşağıdaki resimden de anlatmaya çalışayım. 1 numaralı dalın tepe budamasını yapmazsan ucunda bir iki meyva yapar ve geri kısım çıplak kalır. İki numaralı dal da geçen yıl vurulmamış ama (nedenini bilemem ama mutlaka vardır bir nedeni)o bir şekilde yan gözleri uyanmış ve bu gözlerde bu yıl meyva yapar. Şimdi terciğinizi yapın uç dalda bir iki meyvamı yoksa bu uyanan gözlerin her birinde bir iki meyva mı?

266592

Bu videoların bir de ceviz versiyonu olsa ne güzel olur.
Bu yaz belki oda olur. :)

Çamtepe
30-01-2012, 05:41
Bu yaz belki oda olur. :)

Teşekkürler sayın Lilium, yazdıklarınıza katılıyorum.

Bendeki ağaçlarda daha çok o uzayıp gitmiş dallardan mevcut. Sözde geçen sene "profesyonel" bir budama ekibine budattık, iyi anladıkları şeftalileri iyi yaptılar ama cevizde hiç istediğim gibi olmadı, yine elimde "Avarel" dalları olan ağaçlar oldu.

Videoları da heyecanla bekliyoruz. İznik Tarım'dan olan arkadaşların yaptığı gibi çeşitli yaşlardan fidanların budamasını gösteren videolarımız olsa çok süper olur, ilham almak isterseniz, çekinmeyin derim. Zamanım olsa size teknik yardıma kesin geleceğim ama daha kendi budamamı hangi haftaya denk getireceğimi bile bilemiyorum bu yoğunlukta.. :(

Selamlar, kolay gelsin.

Safranlı
30-01-2012, 09:03
]

Aşağıdaki resimden de anlatmaya çalışayım. 1 numaralı dalın tepe budamasını yapmazsan ucunda bir iki meyva yapar ve geri kısım çıplak kalır. İki numaralı dal da geçen yıl vurulmamış ama (nedenini bilemem ama mutlaka vardır bir nedeni)o bir şekilde yan gözleri uyanmış ve bu gözlerde bu yıl meyva yapar. Şimdi terciğinizi yapın uç dalda bir iki meyvamı yoksa bu uyanan gözlerin her birinde bir iki meyva mı?

Resimdeki 2 nolu dalda meyve gözleri görünüyor
dalın ucundakı yaklasık 60 cm düz büyüyen sürgünü nasıl budamalıyız acaba
aşagıdakı son meyve güzünden sonra sürgünü tamamem almalımızyız...?

ezo
30-01-2012, 09:04
Sevgili Lilium, yardımlarınız için çok teşekkürler. O kadar güzel belirtmişsiniz ki nerden ve nasıl budama yapacağımı benim gibi anlamayan biri için bile çok kolay olacak. Aslında budama konusunda eğitim, kongre vericek yerler olsa çok iyi olur. Ben bilimsel olarak bunu öğrenmeyi istredim. Sayın Çamtepe nin yüklemiş olduğu vidolardaki teknik ceviz içinde geçerlimi acaba?

mitat10
30-01-2012, 09:43
Sevgili lilium abim çok süpersin.Benim jeton remsimli anlatımdan sonra şimdi düştü.
Birde bunu videolu organize bir anlatımla yaptınmı çok hayırduva alırsın.Teşekkürler.
Bir fikir olarak yazıyorum . Bu çekimler olursa veya yapılırken bunu hem bir,senelik toplantı babında hemde eğitim babında katılmak isteyen sitedeki arkadaşlarında katılımıyla bir ortam oluşturula bilirmi acaba?

Lilium
30-01-2012, 15:02
"Bendeki ağaçlarda daha çok o uzayıp gitmiş dallardan mevcut."

Bakın bir şeyler konuşuldukça bir şeyleri de anlatma fırsatı oluyor. İşte ağaçlarda o uzayıp giden dalların çok oluşu bir budama hatasıdır, hiç olmayacak anlamı da çıkmamalı, çok olmuşsa budama ve bakım hatasıdır, düşünün ki, budayıcı sert budadı ve ya çeşitli nedenlerden dolayı sert budama zorunda kaldınız, bu sefer bunu dengeleyebilmek için bakım programıyla dengelemeye çalışacaksınız, nedir bakım programı, örneğin: gübrelemesini sulamasını kısarak dengelemeye çalışacaksınız.
Onun için en güzeli her bir ağacın kendi gelişimine göre dengeli bir budama, ne dince kaçırmak nede ağaçı çok yormak.

"Videoları da heyecanla bekliyoruz. İznik Tarım'dan olan arkadaşların yaptığı gibi çeşitli yaşlardan fidanların budamasını gösteren videolarımız olsa çok süper olur."

Kısmet diyelim, bu budama mevsiminde böyle bir şey düşünüyorum, şartlar zaman uygun olursa çekip anlatmaya çalışacağım bozuk türkçemle :)

Lilium
30-01-2012, 15:17
Aslında budama konusunda eğitim, kongre vericek yerler olsa çok iyi olur. Ben bilimsel olarak bunu öğrenmeyi istredim. Sayın Çamtepe nin yüklemiş olduğu vidolardaki teknik ceviz içinde geçerlimi acaba?

Budama konusunda budama zamanı bir toplantı yapılsa çok iyi olur diye düşünüyorum, ama bunu bir seminer gibi değilde bahçede ağaçın başında ağaçın genel görünüşüyle nedeni niçinini iyi anlatılarak soru cevap şeklinde olması çok daha yararlı olur düşüncesindeyim, fakat kış günü mart ayında hava soğuk olabilir yağış olabilir, bilemiyorum katılımcı olurmu açaba.

Videolar elma armut gibi fidanlara uygulanan budama şekilleri, (anlatan güzel anlatmış, 4 ve 6 cı video anlatımı daha güzel.) Aşılı ve aşısız cevizlerde bu biraz farklılıklar gösterir, en başta tepe kesimi, hele bir pedro ırkında çok daha fark eder.

Çamtepe
30-01-2012, 19:16
İşte ağaçlarda o uzayıp giden dalların çok oluşu bir budama hatasıdır
Sn. Lilium,

İşte tam bu yüzden, bu sene budamayı "sözde profesyonellere" bırakmadan kendim amatörce yapacağım. Yöremizde çok ceviz bahçesi olmadığından İlçe Tarım'daki mühendis arkadaşların da bilgisi biraz yetersiz kalıyor.

Videolar elma armut gibi fidanlara uygulanan budama şekilleri, (anlatan güzel anlatmış, 4 ve 6 cı video anlatımı daha güzel.) Aşılı ve aşısız cevizlerde bu biraz farklılıklar gösterir, en başta tepe kesimi, hele bir pedro ırkında çok daha fark eder.

Dedim ya budamayı kendimiz yapacağız diye, bu başlık o yüzden faydalı oluyor. Keşke programımız uyuşsa da sizi Bayramiç'te misafir etsek.

Ancak en kötü ihtimalle bu başlıkta bilgilerini paylaşan sayın site üyelerinin, başta da sizin tecrübelerinizden faydalanıp teoriyi pratiğe dökmeye çalışacağız.

Siz budamayı Mart ayında yapacağınıza göre sizin videolar bize yetişmeyecek sanırım, o yüzden sizden rica etsek, bu videolarda anlatılan hangi bilgilerin cevizlere uygulanmaması gerektiğini ana başlıklar halinde yazsanız olur mu?

Yani hazır videoların üzerine bir "fark" kümesi oluşturur, hayalimizde ceviz nasıl videosuna dönüştürebiliriz :)

Lilium
30-01-2012, 20:07
Sayın Çamtepe, bigadiçte budamayı ne zaman yapıyorsunuz.

Çamtepe
30-01-2012, 22:49
Bigadiç değil, Bayramiç :)

Ama bizim bahçe Bayramiç merkezden yukarıdadır. Ovada şeftali ağaçları çiçek açtıktan (Mart sonu-Nisan başı) 1-2 hafta sonra (Nisan 1. - 2. Hafta) bizim orada şeftaliler (beyaz tüysüz) açar.

Yalova 3-4, Şebin çeşitlerimiz 2011 senesinde Nisan son haftasında çiçek açtı. Biz 2011 senesinde budamayı 12 Şubat'ta yapmışız. Ardından da hemen Bordo Bulamacı uygulandı.

Bu sene hedefimiz hava iyi olursa 3 Mart ya da kötü olursa da 10 Mart hafta sonunda budamak, ardından da rüzgar olmazsa hemen bordo bulamacını uygulamak. 10 Mart'ı çok geçiremem zira şeftaliler-vişneler artık çiçek açmaya başlayabilir.. Ya da bu sene şeftali-vişne grubunu "sözde profesyonel" ekiplere Şubat ayında budatıp, cevizleri keyfimce MArt ayında budamak.

Eğer bu seçeneği tercih etmek zorunda kalırsak, bu durumda önce bordo bulamacı, sonra budama gibi bir işlem olacak, bilmem uygun olur mu?

Lilium
30-01-2012, 23:23
:) Dört gözle bakıyorum ama arkadaşlarda lafa tutunca bigayla bayramı karıştırmışım :) son iki harf şaşmamış ama :D

Bende de bir kaç şeftali var, onlardan dolayı bordo bulamacını iki defa yapmak zorunda kalıyorum, şeftali erik kayısılara daha erken atmak gerekiyor, her ne kadar yapraklar fare kulağı devresinde dense de bir iki hafta önce atmaktan ben daha fayda gördüm.

Cevizlere de budamaları bitirdikten sonra ikinci bir kez bordo bulamacı yapıp atıyorum.
önce bordo bulamacı, sonra budama gibi bir işlem olacak, bilmem uygun olur mu?
Siz yinede önce budama sonra bordo bulamacı uygulamaya bakın.

serkanhoca
04-02-2012, 07:52
Açıklamalarınız sayesinde az çok bilgi sahibi oldum sadece uç alma konusunda sorular kaldı aklımda, cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Uç alma hakkında sorum olacaktı.

Bütün dalların uçlarını alacak mıyız?

Uç alırken keseceğimiz uzunluk ne kadar olmalı?

Lilium
07-02-2012, 22:51
"Bütün dalların uçlarını alacak mıyız?"

Ağaçın büyük bir taç yapmaması için almakta yarar var.

"Uç alırken keseceğimiz uzunluk ne kadar olmal?"

Her ne kadar 1/3 desekte bu dalın göstermiş olduğu gelişime ve dalın ağaç üzerindeki görevine göre değişir.

serkanhoca
07-02-2012, 22:53
"Bütün dalların uçlarını alacak mıyız?"

Ağaçın büyük bir taç yapmaması için almakta yarar var.

"Uç alırken keseceğimiz uzunluk ne kadar olmal?"

Her ne kadar 1/3 desekte bu dalın göstermiş olduğu gelişime ve dalın ağaç üzerindeki görevine göre değişir.

Açıklamalar için teşekkürler.

Lilium
07-02-2012, 23:40
Abi bu da başka ceviz...

Burdan yeni ceviz ekecek arkadaşlara da tavsiye edelim. İlk yıl tepe vurması yapacak arkadaşlar ya hiç yapmasınlar **** nisan 20 den sonra havalar ısınınca tepe vurması yapsınlar.

Böyle bir tavsiye doğru değil, yeni ekilen fidana, fidan boyluysa uygun boydan kesilmesi doğrudur, Hatta benim deneyimlerimde aşı yerinin üstünden 3-4 göz üzerinden vurup tek ana dal oluşturup ikinci yıl 1.20 lerden tepe vurulursa oluşturacağınız ana yan dalları belli mesafelerden oluşturmak çok daha uygun olacaktır.

"Ben 70 cm den tepe vurması yaptım ağaçların üstten 50 cm i kurudu."

Yeni ekilen bir fidan 70 cm 1metre olan gövdeyi bakamıyor ya da besleyemiyor çıplak bir gövde güneş yanıklığına da maruz kalıp gelişemiyor, İşte bu gibi nedenlerden dolayı yeni ekilen bir fidanı 3-4 göz üzerinden kesilmesini daha uygun buluyorum.

Fotoğrafa gelecek olursak, işaretlediğim yerlerden kesiniz. 1 numara ana lider dalınız, bu liderin eğikliğini bir kazık çakarak 2 numaralı yerden bağlayarak doğrultunuz, ve bu liderden daha sonraki yıllar içerisinde daha yukarılardan yan ana dallar uluşacak ya da oluşturunuz.

Göreceksiniz ileride çok güzel iyi şekil verilmiş kalıcı ana dallarını oluşturmuş bir ağacınız olacak.

267958

Mesut Karakaş
08-02-2012, 17:42
Abi verdiğin bilgilere teşekkür ederim. 3-4 göz den kesersek tahminen 40 cm den falan kesmemiz gerek. Bu sene 20 tane daha ceviz ektim. Onları 40 cm den yani 3-4 göz üzerinden hangi zamanda, mesela nisan 25 de açan şebin cevizi için nisan 1 de tepe vurması yapsam nasıl olur? Bi de tepe vurması yaptığım yere aşı macunu mu, tutkal mı süreyim?

Lilium
08-02-2012, 23:13
Mart ayında kesebilirsin, kesilen yeri aşı macunu ya da sutut ile kapatınız.

resul çalış
12-02-2012, 21:19
abi benim 30tane karma (şebin bilecik kaman ) ceviz var geçen yıl dikmiştim. bunların hepsi tuttu. ama ağustos tan sonra üçü kurudu. bunların yerine hangi cins önerirsiniz? (dölleme açısından ). geçen yıl dikimden sonra tepelerini vurduk. ziraat müh. bu yıl sadece bordo bulamacı önerdi. sizin bir tavsiyeniz olur mu? fidanların yanında sebze de yetiştiriyoruz onların bir zararı olur mu ? teşekkürler.
yaklaşık on yaşında bir ceviz daha var aşısız. ama verimi çok iyi bunun sorunu iç kurdu. çözüm için ne önerirsiniz?

Avanos
16-02-2012, 15:20
Şarköy 'de yaklaşık 40 dönüm kapama ceviz bahçem var. Chandler'larım 3 yaşında, diğerleri (Bursa95,Kaman1,Şebin,Pedro,Bilecik) 5 yaşına geldi. Bugüne kadar tüm bakım işlerini kendim yapmaya çalıştım fakat İstanbul'da ikamet etmem nedeniyle bu yıl yetişemiyeceğimi düşünüyorum. Profesyonel budayıcılara ihtiyacım var. Tavsiye edebileceğiniz birileri varmı.?

Sayın juglandales 3 ve idğer yaşlardaki ağaçlarının verimlerini yazarsanız bize yol göstermiş olursunuz.Şimdiden teşekkür ederim.

juglandales
17-02-2012, 10:04
Sayın juglandales 3 ve idğer yaşlardaki ağaçlarının verimlerini yazarsanız bize yol göstermiş olursunuz.Şimdiden teşekkür ederim.

Henüz ağaçları meyveye yatırmadım. Kısmet olursa bu hasat sezonu sonunda mahsul miktarını sizinle paylaşırım.

Avanos
17-02-2012, 21:02
Şebin ve Bilecik 4. yılınımı tamamladı 5. yılı büyüdümü.Beşinci yılında hiç ürün alamadınızmı.

juglandales
20-02-2012, 08:34
Şebin ve Bilecik 4. yılınımı tamamladı 5. yılı büyüdümü.Beşinci yılında hiç ürün alamadınızmı.

Henüz 4. yılı tamamladık, ağaç başı yaklaşık 1 kg. Aslında daha çok olmalıydı fakat toprak biraz zorladı.

leonfather41
20-03-2012, 16:24
Selamlar;

Siteye yeni üye oldum.Değerli bilgilerinize, görüşlerinize ihtiyacım olacak.Benim 130 adet 2004 yılında diktiğim ceviz ağaçlarım var.Bugüne kadar zamanım olmadığından ilgilenemedim.Ağaçlarımın durumu pek iç açıcı değil.Hafta sonu bordo bulamacı attım,33 nitrat gübreleme yaptım;ot kurutucu ilaç attım,Ağaçları forma sokmak için kendimce budama yaptım.Budadığım yerleri macun ile sıvadım.Ağaçlarımın daha verimli olması için neler yapmam gerektiğini bilen varmıdır.
yardımlarınız için teşekkürler

ezo
21-03-2012, 10:31
Sn.leonfather41; 130 adet aslında hiç azımsanmayacak miktar bence. Ben işin uzmanı değilim ama ilk önce toprak tahlili, ona göre gübreleme ve budama çok önemli. Ot kurutucu ilaç da benim asla uygulamıyacağım birşey. Bahçenizin resimlerini de görmek isteriz. Hayırlı olsun..

leonfather41
21-03-2012, 12:38
Her gübrelemeden önce tahlil yapılması gerekiyormu?Evet budama önemliymiş Sn.Lilium un paylaştığı resimleri gördüm.Benim için yeterli resimlerdir.Daha önce bu siteyi bulmayı isterdim.Çok eğitici bilgiler ve işi bilen kişilerin olduğunu düşünüyorum.Elimden geldiği kadarıyla uygulama yapmaya çalışacağım.Ancak hafta sonu resimleri çekip paylaşabilirim.Ot kurutuya gelirsek benim tarlamda çok fazla ot oluyor.Sürdürme ve taratma imkanı yok tarla biraz dik kimse uğraşmak istemiyor.
ilginiz için teşekkürler

Lilium
27-03-2012, 02:07
Budamalarıma devam ederken Lider doruk dallı budama sistemi anlatabilmem için şu resmi çektim, yararlı olursa sevinirim.

276793

leonfather41
27-03-2012, 20:03
Kaplan cinsi cevizler çok büyük ama işe yaramazlar.içleri boş.verimleri çok iyi.ağaç büyümesi çok iyi ama kuruyunca bitiyor.

leonfather41
27-03-2012, 20:11
2 yıl önce çekilen resimler.hangi bahçede gördünüz bu kadar otu.ot ilacından başka ne çare var?bahçe düz olsa yapacağımı biliiyorumda düz değil

Çamtepe
28-03-2012, 09:55
2 yıl önce çekilen resimler.hangi bahçede gördünüz bu kadar otu.ot ilacından başka ne çare var?bahçe düz olsa yapacağımı biliiyorumda düz değil

Arazinizin eğimi resimlerden çok anlaşılamıyor, ama traktör giremediğini anlıyorum.
Bu durumda küçük motorlu el çapaları belki işe yarayabilir.

Araziniz çok büyük değilse motorlu bir tırpanla otları biçip malç yapmayı düşünmez misiniz?

Ayrıca malç malzemesini dışarıdan alıp ağaçların taç izdüşümlerine yaysanız çok pratik bir şekilde ot sorununu çözmüş olursunuz diye düşünüyorum. Zaten malçın faydalarını saymakla bitiremiyoruz biliyorsunuz. Malç gibi bir çözüm varken niye ot ilacı ile doğaya zarar vereceksiniz ki?

leonfather41
28-03-2012, 16:15
Sn Çamtepe görüşleriniz için teşekkürler.

Evet bu yıl a kadar otları tırpanla biçtiriyordum.Ot biçme makinası aldım otlar uzun olduğundan makinaya sardığı için yapamadım.işim çiftçilik olmadı için zor geliyor.Vucut ham olduğundan hafta içi hiç keyfim kalmıyor yorgunluktan.çıkan otlarıda tarlada bırakıp çürüyorlardı.arazi 6400 m2 çok büyük değil ama, sadece hafta sonları yetişemiyorum.Adam tutuyorum oda binbir nazla yapıyorlar. bu yıl böyle bir yola başvurdum bakalım nasıl fayda/zarar olacak.arazinin eğimi ilk beş sıra görünüyor diğer 6 sıra çok dik olduğundan görünmüyor.Bu hafta sonu gidebilirsem son hallerini yayınlayacağım.budama yaptım bana göre oldular ama birde sizlerin görüşlerini almak isterim

kolay gelsin

sen79
24-10-2012, 16:41
Bütün meyve bahçelerinde önemli olan ağaç iz düşümlerindeki yabancı otlarla mücadele etmektir bunun için değişik yöntemler kullanılabilir,herbisitlerde bunlardan biridir lakin yanlış ve aşırı doz herbisit uygulamaları hem ağaca hem de toprağa zarar vermektedir benim tavsiyem iz düşümlerine naylon branda örtüsü sermek şeklindedir bu şekilde hem yabancı ot sorunundan kurtulursunuz hem de ağacın kuraklığa dayanımında toprak nemi muhafaza edildiği için artış olur resimde uygulamayı görebilirsiniz ...
http://www.ceviz.com.tr/resimler/kaliforniya/avrupa/cevizotmucadelesi.JPG

derdin
16-11-2012, 21:51
Yazılarınızı okudukca ceviz yetiştirmeye karar verdim ancak bir sorun var.Ben bolu mudurnuluyum orada 6 dönümlük bir bahçe kurmak istediğimi söylediğimde köyden arkadaşlar burada ceviz olmaz haziran ayına kadar kırağı ve sis oluyor erken açan çiçekleri öldürüyor ağaçlarda meyve vermiyor diyorlar.bu konuda bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatırsa çok sevinirim .Şimdiden çok teşekkürler.

Lilium
16-11-2012, 23:22
Sayın derdin, sorunuzu şu başlıkta (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/5289.htm) sormanız gerekiyordu, yeni katılan bir arkadaşımız olduğunuz için siteyi de çok iyi bilmiyor olduğunuzu düşünerek cevaplamaya çalışayım.

Cevaplamadan önce bir iki soruma yanıt alabilirsem cevaplamaya çalışırım.
Rakımınız nedir? Bölgenizde hiç ceviz ağacı yokmu? Toprak yapınız hakkında bilgi verebilirmisiniz. Su, sulama imkanı nasıldır?

cetiner
01-01-2013, 16:55
Budamalarıma devam ederken Lider doruk dallı budama sistemi anlatabilmem için şu resmi çektim, yararlı olursa sevinirim.

276793

sn. Lilium elma da veya kiraz da budamada iki-üç kat oluşturulduğunu öğrenmiştim fakat ceviz de ilk defa sizin fotoğrafınızda gördüm bu konudan biraz bahsedermisiniz birde kamçı fidanda boyunlu gözlerin budanmasının daha geniş açılı yan dal oluşumuna mı faydalı yoksa daha iyi bir gövde oluşumuna mı faydalı, teşekkür ediyorum.

seymen66
14-01-2013, 17:03
Budama sayfasını baştan sona okudum bilgilerinize ve emeğinize sağlık. Şİmdi sesli düşüneyim Aralık ayında tüplü olarak chandler cinsi ceviz diktim aşıların boyları 20-30 cm civarında baharın bunlar büyüyüp gelişmeye başladıktan sonra 1- 50 cm civarında tepe vurup,seneye 1,20 tepe vurması yapılacak ve arada çeşitli yönlerde 3 veya 4 dal bırakılacak
2- bu yıl 100 cm tepe vurması yapıp 50 cm üzerinden yine çeşitli yönlerde 3 veya 4 dal bırakmak hangisini tercih etmeliyim

goksal
14-01-2013, 20:45
sayın seymen ben ceviz fidanı üreticisiyim cevizlerinizi 80cmden tepelerini vurmanızı tavsiye ederim 1m yüksek olur.fidanlarınızın gelişimi iyi ve boylu ise bu sene tepevurması yapın ve 50 ile 60 cm üzerinden dal barıkın.detaylı bilgi isterseniz özelime tel. numaranızı göndermeniz yeterli.saygılar.

seymen66
14-01-2013, 22:44
Sn goksal bey geçen sene bir miktar bodur elma dikmiştim. bodur elmanın budamasına çok benziyor anlatımınız

goksal
14-01-2013, 23:07
seymen bey ceviz budaması en uygun anlattığım şekildedir.ben ceviizfidanı yetiştiricisi olduğum için elma budamasından falan anlamam

goksal
14-01-2013, 23:08
seymen bey ayrıca fidanlarınızı hangi firmadanaldınız acaba ve sertifika aldınızmı?

seymen66
15-01-2013, 08:53
Denizliden sertifikalı olarak aldım

ATORAMAN
04-02-2013, 14:44
Herkese Merhaba,

Forumu çok uzun sureden beri takip ediyorum, ancak üye olup yazı yazmak bugüne kısmet oldu. Aslen İstanbul'da çalışan beyaz yakalı bir işçiyim, ancak doğaya olan tutkum, toprağa olan sevgim ve emekliliğim sonrası hayatımı bir köyde tamamlamak istemem beni bir ceviz bahçesinin içerisine itti :). Ve her hafta sonumu artık orada geçiriyorum.

2010 yılının başında Kırklareli'nin Vize ilçesi Akpınar Köyünde 11 dönümlük bir tarla aldım. 2010 yılının Ekim ayı başında ise 20-30cm lik tüplü fidanlar ile 200 adetlik bir ceviz bahçesi kurdum. Bahçemde 145 adet chandler, 40 adet pedro, 15 adet franquette bulunmakta.

İlk sene, biraz fidanları diken arkadaşların işgüzarlığı, biraz da bizim tecrübesizliğimiz nedeniyle zayıf bir gelişme yılı geçirdik.

Dikim yapan arkadaşlar getirilen fidanların hepsinin dal uçlarında kesim yapmış ancak macun sürmemişler bundan dolayı ilk yıl çok fazla derecede sürgünlerde geriye doğru kuruma yaşandı, geçen senenin sürgünlerinin çoğunu kaybettik.

Fakat ertesi yıl durumu gayet iyi toparladığımızı düşünüyorum :). Okumayla bu iş olmuyor işin içerisine girdiğinizde her şeyi tecrübe ederek en iyi şekilde öğreniyorsunuz. Bundan sonra zaman zaman tecrübelerimi sizinlede paylaşmak isterim.

Geçtiğimiz ekim ayında ağaçlar 2 yaşını doldurdu. Bu sene mart ayında bir kısmının ilk budamalarının yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu iş için profesyonel yardım almak istiyorum elbet. Fakat yaşadığım tecrübe ve izlenimlerim profesyonellerin arasında da bazı konularda ciddi fikir ayrılıklarının olduğunu gösteriyor. Bu konuların başında da budama geliyor.
Bundan dolayı bu işe girişmeden önce fidanlarımın bir kısmının yapraklıyken ve yaprak döktükten sonra fotoğraflarını çektim ve sizinle paylaşıyorum. Lillium gibi bu işin erbabı olanlardan da yorum ve fotoğraflar üzerinde çalışma rica ediyorum. Hem bana çok yardımcı olmuş olur duamı alırsınız, hemde diğer katılımcı arkadaşlara da bir temel oluşturur. Zaman ayırabilirseniz çok mutlu olurum...

Not: Şunu da söylemeliyim ki tüplü fidanların şekil alması açık köklülere gore çok daha sıkıntılı oluyor, bundan dolayı artık açık köklu fidanları tercih ediyorum.

Herkese Sevgiler

Lilium
04-02-2013, 21:30
Lillium gibi bu işin erbabı olanlardan da yorum ve fotoğraflar üzerinde çalışma rica ediyorum.

Sayın ATORAMAN öncelikle sitemize hoş geldiniz, ceviz sevdalıların çoğalması ne güzel, bu sevdanızdan dolayı kutlarım sizleri.

Ağaçlarınız üzerinde yorum yapabilirim hatta çok kötü bir taçlama uluştuğunu söyleyebilirim örneğin şu, çok iyi bir budama gerekiyor.

367218

Fotoğraftan ne kadar anlatabilsekte ağaçın başındaki gibi olmuyor, o nedenle ben size daha güzel bir öneride bulunayım.

Büyük bir ihtimal Mart başı gibi kırlareline bahçe budamaya geleceğim, arzu ederseniz ve zaman ve takvimimiz uyarsa yerinde görüp isterseniz budama yaparız uygulamaları da anlatırız

Not: Şunu da söylemeliyim ki tüplü fidanların şekil alması açık köklülere gore çok daha sıkıntılı oluyor, bundan dolayı artık açık köklu fidanları tercih ediyorum.

Tüplü fidanların şekil almasında biraz daha dikkat edilmesi hususları var bilinçli yapılırsa sıkıntı olmaz.
Açık köklü fidanlarında faklı sıkıntıları var, o nedenle biraz bilgilenmek gerekiyor ne yapacağını bildikten sonra ikisinde de sıkıntı olmaz.

ATORAMAN
04-02-2013, 22:02
Sn. Lilium,

İlginiz ve hızlı cevabınız için çok teşekkur ederim.
Taçlandırma konusunda çok sıkıntılı olduğumun farkındayım. Profesyonel yardım almak istediğimi mesajımda da belirtmiştim. Budama işlemini sizinle yapmak beni mutlu edecektir. Şubat sonundan sonra neredeyse her haftasonu bahçede oluyorum.Eğer geliş tarihiniz hafta sonuna denk gelirse mutlaka zamanımız kesişir. Size nasıl ulaşabilirim?

Görüşmek Üzere

Lilium
04-02-2013, 22:17
Oradaki çalışmamız bir hafta belkide daha uzun sürebilir şimdiden bir şey söylemek yanlış olur fakat bir hafta sürecek olursa hafta sonuna da denk gelir.

Telefonumu özelinize yazıyorum.

metinkck
11-02-2013, 18:22
selam
sorum lılıum a
2012 mauıs ayında toplam 160 adet cevız dıktım chandler petro ve frenguatte sımdı tepeden vurulması gerekıyor dedıler ne kadar mesafeden tepe vurdurması yaptırmalıyım zman olarak hangı tarıh uygun ve tepe vurmalardan sonr kesılen yerlere bıseler surmelıyım tepe vurma konusunda aydınlatırsanız memnun olurum.
cevız bahcem BALIKESIR ın IVRINDI ılcesının GOZLUCAYIR koyunde rakım 550
teskkurler

Lilium
12-02-2013, 00:07
selam
sorum lılıum a
2012 mauıs ayında toplam 160 adet cevız dıktım chandler petro ve frenguatte sımdı tepeden vurulması gerekıyor dedıler ne kadar mesafeden tepe vurdurması yaptırmalıyım zman olarak hangı tarıh uygun ve tepe vurmalardan sonr kesılen yerlere bıseler surmelıyım tepe vurma konusunda aydınlatırsanız memnun olurum.
cevız bahcem BALIKESIR ın IVRINDI ılcesının GOZLUCAYIR koyunde rakım 550
teskkurler

Sayın metinkck, fidanlarınızı mayıs ayında ektiyseniz tüplü fidan ekmişsiniz, tüplü oldukları için fazla boylu da değildirler, mayıstan sonra ne kadar bir gelişim gösterdiler ya da fotoğraf ekleyebilirsen daha iyi bir şeyler söyleyebiliriz.

Tarih için mart 15 uygundur. Kesilen yerlere aşı macunu ya da sutut ile kapatınız.

Tüplü fidanlarda daha ziyade alçaktan taçlanma görülür, ve bu taçlanmaya kıyılamayıp kesilemez buda taç yapısını alçaktan oluşmasına sebep olur alt dallar kalınlaşır ileride taç yapısını yukarılara çekmede zorluklar çekilir, O nedenle tüplü fidanlarda daha düzgün bilinçli yıllara yayarak dengeli bir budama yaparak taç yapınızı istediğiniz seviyelere çekerek verime yatırmak ve sonraki yıllarda da Periyodisite göstermeden düzgün verim alabilmek budamada önemlidir.

Altlardan oluşan dalların bir kısmını alarak diğerlerini de gelecek senelerde almak için şimdilik zayıflatarak taç yapınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz, lider dalınız 120-150 santimlerdeyse tepe kesimi yapabilirsiniz ki, 80-100 santimlerden ana yandallarınız oluşsun.

Unutmamanız gereken bir şey var ki, budamada ya da biz buna ağaça şekil verme veya taç yapısı diyelim.
Bu birazda bahçe sahibini bahçeyi kullanacak kişinin tercihine kalmış bir şey, bazısı traktörle kültürel işlemlerini yaptığı ya da büyük bahçe sahipleri makinazyonlu işleme yapacağı için yüksek bir taç yapısı tercih edebilirler gayet doğaldır fakat ağaç taç yapınızı birden yükselmenizi asla önermem, fidan gençken gövdenin güneşe maruz kalmaması gerekir güneşe maruz kalan fidan güneş yanıklığı görülür iyi gelişemez rüzgar yatırır düzgün bir gövde oluşturamaz , yüksek bir taç yapısında ilaçlama hasat budama zor olur.

Bazısı ise alçak bir taç yapısı oluşturmak ister, bunun da artı ve eksileri var, hasat ilaçlama rahat olur fakat kültürel mücadele zor olur bahçe hava almaz mantari hastalıklar fazla olur.

O nedenle her şeyi düşünerek en uygun şekilde bahçenizin yerinin ve coğrafi koşulları da göz önüne getirerek fidanlarınızın şekil budamalarını taç yapılarını oluşturmak en doğrusu.

cetiner
16-02-2013, 20:34
sn. Lilium elma da veya kiraz da budamada iki-üç kat oluşturulduğunu öğrenmiştim fakat ceviz de ilk defa sizin fotoğrafınızda gördüm bu konudan biraz bahsedermisiniz birde kamçı fidanda boyunlu gözlerin budanmasının daha geniş açılı yan dal oluşumuna mı faydalı yoksa daha iyi bir gövde oluşumuna mı faydalı, teşekkür ediyorum.

sn. lilium sizi burada görmek ne güzel benim de sorularıma cevap verirseniz sevinirim ayrıca balıkesir fuarına veya gönen fuarına katılmayı düşünüyormusunuz sizinle tanışmak isterdim saygılar...

Lilium
16-02-2013, 22:39
Sayın cetiner mesajınız gözümden kaçmış görseydim mutlaka yazardım çok özür.

Diğer mevva ağaçlarında olduğu gibi kat yapmak cevizde de uygulanması gayet normal sonuçta o da bir meyva ağaçı.

boyunlu gözlerin budanmasının daha geniş açılı yan dal oluşumuna mı faydalı
Evet, Geniş açılı bir taç isteniyorsa ana yandalların boyunlu gözlerden değilde düğme gözlerden oluşturulması gerekir, boyunlu gözler dikine dal oluştururken düğme gözler geniş açılı dal oluşturur, düğme gözleri uyandırmak içinde boyunlu gözleri kesmek gerekiyor, kesilmezse boyunlu gözler gelişir düğme gözler uyanmaz.

Balıkesir fuarına tabi ki gelmek isterim iki yıl önce gelmiş hayal kırıklığına uğrayarak dönmüştüm. :).
Gönen fuarına zamanımız uygun olduğunda her gün gidip dolaşıyorum. Tanışmak için fuarı beklemeye gerekte yok her zaman gelebilirsiniz, gelmeden bir gün önce haber vermeniz yeterli olur.

orion1988
24-02-2013, 23:59
Sayın Lilium;
2011 Mayıs ayında yapmış olduğum kabuk altı ceviz aşılarından tutan iki tanesinin görüntüleri. Cevizlerin cinsi "Maraş 18"dir. Hangi dalları almam gerektiği hakkında bilgi vermeniz mümkün mü ?. Teşekkürler. Selamlar

tasci
25-02-2013, 21:12
Ağaç Dostları Merhaba,

Geçen sene ağustos ayında aldığım tarlada 60 ağaç yalova cinsi ceviz ağacı var. Tarla İzmir'in Menderes ilçesinde rakım 80 herhalde. Cevizler 9 yaşında. Budama ile ilgili bilgi sahibi olamak için sitede bazı yazıları okudum.

Okuduğum yazılara göre ve Lilium'un video anlatımlarına göre benim ağaçların şeklinin yanlış olduğunu gördüm. Modifiye lider uygulamasından çok uzak bir budama yapılmş. Aşağıda resimleri eklediğim ağaçlarıma ne yapabilrim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

373134
373135
373136
373137
373138

Lilium
25-02-2013, 23:09
Sayın orion1988, birinci resim çok güzel modifiye lider sistemine uygun bir fidan onda alınması gerekenleri ve ilk ana yan dalların gelişmesi için üstekilerini biraz durdurmak için vurulması gerekir, işaretledim yerlerden kesiniz.

İkinci fidanınız goble sisteminede uygun yeri uygunsa goblede sistemi de uygulayabilirsiniz, modifiye lider dallı isterseniz sağdaki dalı bu yıl diğerinide seneye kesip modifiye lider dallı oluşturabilirsiniz,
Goble sistemini tercih ederseniz bize göre sağdaki dal açısını açmanız gerekir.

373165

373166

Lilium
25-02-2013, 23:29
Sayın tasci, taç yapılarını oluşturmada epey geç kalmışsınız, yavaş yavaş yıllara yayarak taç yapılarını düzeltebilirsin.

373171

Bu ağaçın bir dalını bu yıl diğerini de seneye alarak güzel bir taç oluşturabilirsin, üstü de sık fakat alacağın dal bayağı kalın olduğu için bu yıl üstüne müdehale etme

373172

Bununda şu dalını çıkarıp üstüne fazla müdehale etme.

373173

Aynı şekilde bunu da alıp üste müdehale etmiyoruz.

373174

Bu bu şekilde de kalabilir fakat iki eşit kalınlıkta iki dal, aynı şekilde giderse ileride çatal yerden yarılma ihtimali var, bu ihtimali aza indirmek için daha yatay olan dala müdehale etmeniz gerekir yani biraz gelişimini durdurmak gerekir, diğerinin liderliği alması için, bunun içinde aralardan çıkması gereken dalları çıkarıp kalanlarında uçlarını vurmak yeterlidir.
Ya da, yatay dalı çıkarıp diğerini de bir gergiyle çekip doğrultup bir yıl bağladığınızda gövde doğrulmuş olur.

tasci
26-02-2013, 15:21
Lilium yardımlarınız için teşekkür ederim.

Budama işini bugünlerde yapayım mı? İzmir'de havalar ısınmaya başladı. Ayrıca budanan yerlere aşı macunu da sürmem gerekiyor mu? Bugünlerde ağaçlara bordo bulamacı atıyorum, etkisi ne olur?

orion1988
26-02-2013, 15:51
Sayın Lilium , yoğun işlerinizden zaman ayırıp da forum da bizleri hiçbir MENFAAT ve ÇIKAR gözetmeden bilgi ve tecrübelerinizi paylaştığınızdan dolayı teşekkür ediyorum.Sevgi ve selamlar.

Lilium
26-02-2013, 23:35
Lilium yardımlarınız için teşekkür ederim.

Budama işini bugünlerde yapayım mı? İzmir'de havalar ısınmaya başladı. Ayrıca budanan yerlere aşı macunu da sürmem gerekiyor mu? Bugünlerde ağaçlara bordo bulamacı atıyorum, etkisi ne olur?

Sorunuz İzmir içinse budamalarınızı yapın derim izmir kolay kolay don görmez ve yaz daha erken gelir ağaçlarda daha erken uyanır, ağaçlar uyanmadan %1- 1.5 oranında bordo bulamacınızı atınız.

Ağaçlar uyandıysa atmanızı önermem.

Bordo bulamacının etkisini hangi anlamda sorduğunuzu anlayamadım fayda bakımından soruyorsanız tabi ki, etkisi olur.

Budanan yerlere aşı macunu sürmenizde yarar var. Bilhassa keseceğin kalın dallara sürmenizi öneririm.

Lilium
26-02-2013, 23:44
MENFAAT ve ÇIKAR

Bu hissiyatı size verebildiysem benim için en büyük MENFAAT ve ÇIKAR .

Teşekkürler..

Bir daha belirtmem gerekirse ilk fotoğraftaki fidanınız çok güzel bir fidan her fidan bu kadar güzel gelişip bu kadar uygun ve güzel yandallar oluşturmaz, maşallah diyeyimde kimseniz nazarı dokunmasın (hurafe gerçi ama)

Anaç genç ve güzel kök sistemini de kurmuş olunca aşıda güzel gelişim gösteriyor. uygun budaması da yapılınca çok güzel bir taç yapısı oluşturacak.

tasci
27-02-2013, 07:49
Lilium merhaba,

Aşı macunu kullanınca bordo bulamacının etkisi ne olur diye sormuştum. Son yazınızda bunu da anladım.

Yardımlarınızdan dolayı tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla.

tiryaki
25-11-2013, 15:28
Selamlar,
ilk ekimden sonra tepe vurması için 40 cm, 50 ya da 80 cm gibi çeşitli tavsiyeler duydum. Chandler için en uygun mesafe nedir? 40 fazla alçak, 80 fazla yüksek geldi bana.
teşekkürler

Lilium
25-11-2013, 22:59
Fidanlarınız açık köklüyse şurada (http://www.agaclar.net/forum/909006-post45.htm)düşüncemi paylaşmıştım.

tiryaki
26-11-2013, 19:37
Evet açık köklü olacak. O zaman iki senede 120cmden tepe vurduğumuza göre lideri 2. sene sonunda belirliyor olacağız değil mi?

Lilium
26-11-2013, 22:56
Doğrudur.

tiryaki
03-12-2013, 11:18
teşekkürler. bu 3-4 göz yukarıdan kestiğimiz kısımlar aşı için kullanılabilir mi?

Abies e.trojana
03-12-2013, 15:42
teşekkürler. bu 3-4 göz yukarıdan kestiğimiz kısımlar aşı için kullanılabilir mi?

Tabiiki kullanılabilir Sn Tiryaki. Zaten çoğunlukla da budama ile çıkan dallar kullanılıyor

ellagrup
06-12-2013, 14:56
sn. lilium öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim benim siz e sorum İstanbul tuzlada ekim ve aralık aylarında 60 adet yarısı tüplü yarısı açık kök olmak üzere chandler tipi ceviz diktim bunların bazılarının boyu 50 veya 70 cm bazılarının boyu ise 1mt ben bunların hepsine tepe kesimi yapacakmıyım yapacak isem hangi ayda ve ne kadardan kesmeliyim, ve son olarak toprağım çok verimsiz olduğundan bu cevizlerin hepsini kepçe ile çukur açtırıp içine dışarıdan toprak getirttim çukurların ebatı 2mt eninde 1.5 mt derinliğinde bu ebat ceviz için yeterlimidir saygılarımla.

Lilium
06-12-2013, 23:04
ben bunların hepsine tepe kesimi yapacakmıyım yapacak isem hangi ayda ve ne kadardan kesmeliyim, ve son olarak toprağım çok verimsiz olduğundan bu cevizlerin hepsini kepçe ile çukur açtırıp içine dışarıdan toprak getirttim çukurların ebatı 2mt eninde 1.5 mt derinliğinde bu ebat ceviz için yeterlimidir saygılarımla.

Tüplü fidanları kesmenize gerek yok, açık köklü ektiklerini 3-4 göz üzerinden martta kesmeni öneririm.

Çukurları derinlik olarak 2-2.5 mt yapsaymışın daha iyi olurdu, getirdiğiniz toprak üst topraksa iyi, alt topraksa o da verimsizdir, bulabilirseniz hayvan gübresiyle bulamazsanız leonardit alıp toprakla karıştırınız, toprak analizine göre de zirai gübre kullanınız.

ellagrup
07-12-2013, 14:10
Tüplü fidanları kesmenize gerek yok, açık köklü ektiklerini 3-4 göz üzerinden martta kesmeni öneririm.

Çukurları derinlik olarak 2-2.5 mt yapsaymışın daha iyi olurdu, getirdiğiniz toprak üst topraksa iyi, alt topraksa o da verimsizdir, bulabilirseniz hayvan gübresiyle bulamazsanız leonardit alıp toprakla karıştırınız, toprak analizine göre de zirai gübre kullanınız. çok teşekkür ederım

ellagrup
07-12-2013, 14:15
sn.Lilium bir yerde okumuştum lakin okuduğumdan ziyade sizin fikriniz benim için daha önemli 100lt bordo bulamacı ve kireç karışımına 200gr üre gübresi katılırsa ağaçlar hem çok daha iyi beslenir hem de kışın donlara karşı ağacı korurmuş ,bu doğrumu ?

Lilium
07-12-2013, 22:54
Yok böyle bir şey, böyle söylemler çok sağlıklı değil, İlaçların kendi özelliklerini bozmadan tek başına atmak en doğrusu, bazı ilaçlar için karıştırılabilir dense de karıştırmadan uygulamak en doğrusu.

Nerede okuduğunuzu yazarmısınız, Üre gübresinin kabuktan verildiğini de sizden duyuyorum. Ayrıca üre gübresi bitkiyi serin tutar kışın dondan nasıl koruyacakmış :(

Çamtepe
08-12-2013, 07:19
Yok böyle bir şey, böyle söylemler çok sağlıklı değil, İlaçların kendi özelliklerini bozmadan tek başına atmak en doğrusu, bazı ilaçlar için karıştırılabilir dense de karıştırmadan uygulamak en doğrusu.

Nerede okuduğunuzu yazarmısınız, Üre gübresinin kabuktan verildiğini de sizden duyuyorum. Ayrıca üre gübresi bitkiyi serin tutar kışın dondan nasıl koruyacakmış :(

Ben de ilk defa duydum, araştırdım. Kahve ağaçlarındaki bazı hastalıklarla mücadelede kullanılıyormuş, ama bakın şu kaynak (http://www.indiacoffee.org/userfiles/file/Coffee%20Cultivation%20Guide%20-%20Coffee%20Kaipidi.pdf) ne diyor:

There is a common practice of adding urea to the Bordeaux mixture. This is a bad practice which should be avoided. Mixing of urea in the mixture leads to the loss of nitrogen in the form of ammonia as well as results in lower efficiency of the spray solution.

Yani karışıma üre eklerseniz hem üre ammonyuma dönüşür, azot kaybınız olur hem de bordo bulamacının etkinliğini düşürürsünüz diyor.

ellagrup
08-12-2013, 10:48

http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/14799.htm sn. lilium bu linkte Kasved adlı paylaşımı rica etsem bakarmısınız burada yazıyor saygılarımla.

ellagrup
17-12-2013, 11:02
Sn. Lilium 2011 aralık ayında 30 adet chandler açık kök ceviz fidanı aldım, lakin toprağım verimsiz oldugundan saksıya dikmek zorunda kaldım, ama saksıda çok gelişemediler kökleri çok gelişti ama boyları uzamadı 2012 aralık ayında ise açmış olduğum çukurlara diktim şimdi sayın lilium bunlara tepe kesimi yapmalımıyım yapmam gerekiyorsa ne kadardan kesmeliyim şimdiden ilginiz için sonsuz tesekkurler Saygılarımla .

Lilium
17-12-2013, 22:45
Sn. Lilium 2011 aralık ayında 30 adet chandler açık kök ceviz fidanı aldım, lakin toprağım verimsiz oldugundan saksıya dikmek zorunda kaldım, ama saksıda çok gelişemediler kökleri çok gelişti ama boyları uzamadı 2012 aralık ayında ise açmış olduğum çukurlara diktim şimdi sayın lilium bunlara tepe kesimi yapmalımıyım yapmam gerekiyorsa ne kadardan kesmeliyim şimdiden ilginiz için sonsuz tesekkurler Saygılarımla .

2012 de diktiğinize göre toprakta bir yıllarını tamamlamış sayılırlar,

Tepe kesimi kişinin yani üreticinin ne şekilde ne yükseklikte bir taç yapısı istiyorsa o yüksekliklerden tepe vurulmasıyla ilgili bir şey, tepe vurmasının amacı fidanın yandallarını oluşturması için yapılan bir budama şekli,

Bazı yerlerde 2 - 2.5 metrelerden vurulması öneriliyor, ben bunu önermiyorum nedeniyse bu metrelerden vurulan fidan çok yüksek bir taç yapısı oluşturur gövde henüz incedir ve o taç yapısını rüzgarlardan taşıyamaz eğilebilir yamuk bir gövde oluşabilir, çıplak bir gövde güneşe maruz kalır fidan zarar görür, ikinci neden alt dallardan 3-5 yıl meyva alıp gövdede tacı taşıyabileceği kalınlığa geldikten sonra yüksek bir taç yapısı isteniyorsa bu dallar alınır ve ağacı gençleştirmişte oluruz.

Dolayısıyla benim önerim 1.20 - 1.50 den tepe kesimi yapıp 80cm,90cm,100, metrelerden yandallarını oluşturmak.

Fidanlarınız bu boylara geldiyse martta tepe kesimi yapabilirsiniz, gelmediyse bu boylara gelmesini bekleyiniz hafif budamalarla lidere liderlik veriniz, yani altlarda lidere ortak olacak dallar varsa bunları zayıflatınız, duruma göre de bazı dallar tamamıyla çıkartılmak isteyebilir.

İlla tepe vurulması yapılacak diye de bir şey yok, yapmayabilirsinizde, ağacınız yine gelişir büyür, fakat yukarıda da bahsettiğim nedenlerle birlikte şekilsiz terbiye edilmeden gelişi güzel gelişir, yani budama demek birazda terbiye demek ağaça şekil vermek diyebiliriz, Yandal verimli çeşitlerde budamalarla ağaç taç yapısını daha küçük tutarak hem kültürel çalışmalar için hem hasat için hem ağaçların dağa iyi güneş almalarını sağlamış oluruz dolayısıyla da daha iyi verim almamızı sağlamış oluruz.

Lilium
17-12-2013, 23:11
Üst mesajıma bir ekleme yapayım.

Şayet fidanınız 120 cm lerdeyse ve siz 150 cm lerden kesim yapmak istiyorsanız 120 cm boyda olan bir fidan haziran ayına kadar 150 leri geçer, haziran ayına kadar 150 leri geçen fidanınızı haziran ayı içerisinde 150 den tepe kesimi yapabilirsiniz, hazirandan sonra kesim önermiyorum.

ellagrup
18-12-2013, 10:15
çok teşekkür ederim Sn. lilium, verdiğiniz bilgiler sayesinde benim gibi hobiciler, bilgi sahibi oldu ve doğru üretim yapmaya başladık .

ellagrup
18-12-2013, 11:36
Sn lilium son olarak yaş a göre ve yeni dikilen cevizlere kaç el arabası hayvan gübresi koymalıyım ? yani kaç yaşındaki cevize kaç el arabası ahır gübresi koymalıyım? Saygılarımla.

Lilium
18-12-2013, 12:28
İyi yanmış hayvan gübresiyse bir yaşında fidana yarım el arabası iki yaşında bir araba gübre koyup toprağıyla karıştırılmalıdır, Önerim ise gübreyi gübrenin durumuna göre üç ay ile bir yıl malçlama yapılarak bekletilmesi daha sonra kullanılması, bu malçlama esnasında içindeki zararlılardan kurtulmuş oluruz.

İyi yanmamış hayvan gübreside kullanılabilir besin olarak değeride daha yüksek olur, fakat hastalık ve zararlı olabilme durumu ve yanmamış gübrenin kullanma miktarını ne kadarı zarar vermez oranını tutturmak oldukça zor olduğu için önermiyoruz.

Not: Hayvan gübresi, hava koşullları toprak yapınız uygunsa derhal toprak altı ya da toprakla karıştırılmalıdır, toprak koşullarının uygun olmadığı kış günlerinde yüzeyde kalabilir bu aynı zamanda da fidanın kök kısmını kış soğuklarından koruyacaktır da, yaz günlerinde sıcak güneşli havalarda fidanın etrafında yüzeysel olarak kesinlikle kalmamalı.

ahmettugrul55
18-12-2013, 16:12
peki yanmış hayvan gübresi mi dap mı? arada kaldım. kış öncesi bakım sırasında 2. yaşına girecek bahçeme yanmiş hayvan gübresini taç izdüşümüne toprakla karıştırıp verdim.

ağaç köke kuvvet vermesi için Dap atılmalı mı?

Lilium
18-12-2013, 22:43
Hayvan gübresinin çok besin değeri yok, toprağın humuslaşmasına kökün daha iyi çalışmasına toprağın daha iyi su tutmasına fayda sağlar,

ağaç köke kuvvet vermesi için Dap atılmalı mı?

Toprak analinizde fosfor eksikse uygulama yapılabilir, fosfor fazlalığı varsa uygulama fayda yerine zarar getirir.

Bu mesajlar konuyu bölmemek için uygun başlığa taşınabilir.

Nilüferce
05-01-2014, 11:48
Merhaba Sayın Lilium

derin ve faydalı bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim ... işin ustasına benim de bir kaç sorum olacak müsadenizle ...

Biz kasım ayında Sakarya Pamukova' dan bir bahçe aldık, içinde 4 yetişmiş, 15 kadar da yetişmekte olan ceviz var . Cinsini bilmiyoruz . Resimleri paylaşmak istiyorum acaba bunlara nasıl bir bakım yapılabilir?

Nilüferce
05-01-2014, 12:09
bunlarda var

Lilium
06-01-2014, 00:09
Sayın Nilüferce, öncelikle bahçenizin hayırlı olmasını ve doyasıya keyfini yaşamanızı dilerim.

Resimlerden görebildiğim kadarıyla ağaçlarınıza hiçbir uygulama yapılmamış olasıya nasıl olursa olsun ne kadar olursa olsun kendi kaderlerine terk edilmişler gibi gördüm,
Bahçe sahibinden yapmış olduğu uygulamalar hakkında bilgi alabilirsiniz bu bilgiler sizlerin bundan sonraki ne şekilde hareket etmenize kolaylık olacaktır.

Ön bilgi olarak şunu söyleyebilirim, öncelikle iyi bir budamaya ihtiyaçları var, ikincisi gördüğüm kadarıyla bunlar hiç bir ilaç da görmediklerini tahmin ediyorum, sizin vereceğiniz bilgiler doğrultusunda hareket etsek daha doğru olur.

Cinsleri hakkında ya da öğrenebilirseniz bilgi verseniz çok daha iyi olur.

Nilüferce
06-01-2014, 20:39
Sayın Lilium

güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Yılların hayali gerçek oldu ...

Bahçe kısa süre bir kaç el değiştirdiği için bahçe sahibine ulaşıp ağaçlar, cinsleri ve geçmişteki bakımlar hakkında bilgi edinemedik.

Resimlerde görüldüğü kadarıyla;

nasıl bir budama tavsiye edersiniz ?

İlaçlama için ne yapmalıyız ?

Bir de yeni yetişmekte olan fidanlar çok dağınık. Onları söküp farklı bir yere dikmek fidanlara zarar verir mi?

Bu konuda o kadar tecrübesisiz ki soru sorarken bile yanlış yapmaktan çekiniyorum.

cemilahmet
06-01-2014, 20:49
sayın Lilium

bütün üye arkadaşlarımızın dedikleri gibi emeğiniz çok büyük.sanırım bizlere de cevizi sevdiren birkaç kişiden birisi de sizsiniz.sizin öneri ve görüşleriniz bizler için çok değerli.aman ne olur sıkılıp da bir kenara çekilmeyin.
sizden benim de bir ricam olacak. verimsiz vede yalancı bir fidancıdan 6 yıl önce almış olduğum badem fidanlarının cinsleri bozuk olduğundan ceviz ile değiştirmek istiyorum.badem dikim aralığımız 5x5 dir. sekilde de görüleceği üzere.14 ton/saat suyumuz vardır.damlama ile sulanacaktır.
sizden ricam nasıl bir dikim aralığı ve nasıl bir şekil önerirsiniz.çizim üzerinde işaretleyebilirmisiniz. saygılar kolay gelsin

Lilium
06-01-2014, 23:23
Sayın Lilium

güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Yılların hayali gerçek oldu ...

Bahçe kısa süre bir kaç el değiştirdiği için bahçe sahibine ulaşıp ağaçlar, cinsleri ve geçmişteki bakımlar hakkında bilgi edinemedik.

Resimlerde görüldüğü kadarıyla;

nasıl bir budama tavsiye edersiniz ?

İlaçlama için ne yapmalıyız ?

Bir de yeni yetişmekte olan fidanlar çok dağınık. Onları söküp farklı bir yere dikmek fidanlara zarar verir mi?

Bu konuda o kadar tecrübesisiz ki soru sorarken bile yanlış yapmaktan çekiniyorum.

Sayın Nilüferce, resimlerden görebildiğim kadarıyla ve muhtemelen yerli bir cins olasılığı yüksek, yerli cinslerin çoğu uç dallarda meyva veren türler olması nedeniyle bu tür bir budama önereceğim. Hiç budama yapılmamış gibi bir durumda söz konusu o nedenle önce ana dallarınızı tercih edin belirleyin bu belirlemeden sonra önce kuruyan dalları çıkarın, sonra ağacın içininde güneş alabilmesi için aralardan dallar çıkarın çok fazla kalın dal çıkarmamaya bakın çıkacaksa da çok fazla kesim yapmama adına bazılarını bir sonraki yıla bırakın gördüğüm kadarıyla çok dinç uzun filiz çalışması yok o nedenle bu yıl uç almamaya gayret edin,
Budamada bilinmesi en gerekli bilgiyi unutmayınız, çıkaracağın dal bırakacağın daldan kalın olmamalıdır.
1- şubat ayında kışlık yağ ( Halk arasında adı sarı ilaç ) atmanızı öneririm.
2- mart ayında budamalarını yapınız.
3- şubat mart aylarında çukurlara ya da çizgiye (verebildiğiniz en derine) büyük ağaçlar 1 kilogram dap gübresi veriniz, baharda da amonyum sülfat (şeker gübre) veriniz. Benim bu önerim hiç gübreleme yapılmamış düşüncesiyle olan bir önerim en güzeli toprak analizi yaptırarak gübre uygulamak.
4- mart ayında %1 ya da %1.5 bordo bulamacı uygulayınız.

Yeni yetişmekte olan fidanları yol erkenken söküp uygun yerlere ekmek tabi ki en mantıklısı,
zarar verir mi? tabi ki, verir, fidanların durumlarına göre 1 ya da 2 yıl geriler.

Soru sorarken yanlış yapmak niye olsun ki, hepimiz bilgiye açız bizlerde bazı şeyleri bilen arkadaşlardan öğreniyoruz sitemizin güzel bir tarafı da burası değil mi?
Her konuda uygun başlıklarında sorularınızı hiç çekinmeden sorabilirsiniz ilgisi bilgisi olan arkadaşlar cevaplamaya çalışaçaktırlar.

Lilium
06-01-2014, 23:48
sizden ricam nasıl bir dikim aralığı ve nasıl bir şekil önerirsiniz.çizim üzerinde işaretleyebilirmisiniz.

<Çizimim zayıf, ellisinde klavye gören biri daha oralara gelemedi, :)

Bir çok yerde yazdım yeriniz uygunsa çok aç gözlü de değilseniz çok fazla da ticari düşünmüyorsanız ve ekeceğiniz cinsler yeni meşhur ırklarsa (chandler, fernor), 8x8 ekin derim,
Yerim az biraz daha fazla olsun ya da ticari derseniz 8x6 ekin, daha fazla sık ekmenizi önermem, 8x6 da da çit sistemini öneririm, Yani 8 metre aralar rüzgar yönüne gelecek ve bu aralar hiç bir zaman kapanmayacak, 6 metre aralar da dallar bir birine değecek ya da birbirine geçecek şekilde budamalar ile terbiye edilerek düzenli güzel verimli bir bahçe olabilir.

Bazı yerlerde 8x4 - 7x3.5 metrelere ceviz fidanı ektiriyorlar öneriyorlar önerebilirler ektirebilirler ya da eken arkadaşlarımız ekecek arkadaşlarımız olabilir bir şey diyemem, o onların tercihi. Ben uygun görmediğimi belirtmek istiyorum, kişiler uygun görür eker bir şey diyemeyiz.

drokya
07-01-2014, 18:23
Sayın cemilahmet soruyu sayın Lilium' a sormuşsunuz.
Dilerseniz sayın Lilium'un izniyle ben yanıtlamaya çalışayım.

Sizin çizdiğiniz şema üzerinde işaretledim.

Kırmızı daireler ceviz dikeceğiniz noktalar.
Silinen kısımda ki badem fidanlarının yerine bir şey dikmeyin.

Ceviz fidanlarınız arası 7.07 x 7.07 metre olucak. (Sizin şemanıza göre.)
Tarlanızın boyutlarını bilmiyorum, ancak komşu sınırınıza dikim aralığının yarısı kadar yani 3,5 metre boşluk bırakmayı unutmayın ileride oluşacabilecek iltilafları şimdiden önlemiş olursunuz.

Bu şekilde verevine dikim yapmakla şemada işaretlediğiniz batı ve kuzeybatı yönlü hakim rüzgarlar bahçenizi oldukça iyi bir şekilde havalandıracaktır.

Bahçeniz büyük ise sıra ve fidan aralarını sayın Lilium'un belirttiği gibi
8 x 8 hatta mümkünse 10 x 10 şeklinde oluşturun.

Unutmayın mandalina fidanı değil CEVİZ fidanı dikilecek.
10 yıl sonra dövünmektense şimdiden araları mümkün mertebe büyük tutun.
Sevgi ve saygıyla.

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=463667&stc=1&d=1389114505

cemilahmet
08-01-2014, 05:07
Sayın cemilahmet soruyu sayın Lilium' a sormuşsunuz.
Dilerseniz sayın Lilium'un izniyle ben yanıtlamaya çalışayım.

Sizin çizdiğiniz şema üzerinde işaretledim.

Kırmızı daireler ceviz dikeceğiniz noktalar.
Silinen kısımda ki badem fidanlarının yerine bir şey dikmeyin.

Ceviz fidanlarınız arası 7.07 x 7.07 metre olucak. (Sizin şemanıza göre.)
Tarlanızın boyutlarını bilmiyorum, ancak komşu sınırınıza dikim aralığının yarısı kadar yani 3,5 metre boşluk bırakmayı unutmayın ileride oluşacabilecek iltilafları şimdiden önlemiş olursunuz.

Bu şekilde verevine dikim yapmakla şemada işaretlediğiniz batı ve kuzeybatı yönlü hakim rüzgarlar bahçenizi oldukça iyi bir şekilde havalandıracaktır.

Bahçeniz büyük ise sıra ve fidan aralarını sayın Lilium'un belirttiği gibi
8 x 8 hatta mümkünse 10 x 10 şeklinde oluşturun.

Unutmayın mandalina fidanı değil CEVİZ fidanı dikilecek.
10 yıl sonra dövünmektense şimdiden araları mümkün mertebe büyük tutun.
Sevgi ve saygıyla.

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=463667&stc=1&d=1389114505
sn drokya
verdiğiniz bilgilerden dolayı sizlere çok teşekkür ederim.sanırım benim size verdiğim bilgilerde biraz eksiklik var. biraz ayrıntı daha vereyim.aslında badem dikilen arazi 20 dekar.bu alanın 10 dekarını(batı tarafı50mtxkuzey tarafı200mt) dönüştürmek istiyoruz.lütfen arkadaşlarımız fidancılarını iyi seçsinler.6 yıl önce yanlış bir fidancının bizi getirdiği nokta bu oluyor.dönüştürmek istediğimiz badem arazisinde yer yer tutmayan boş yerler olduğu gibi birde buna ilaveten hem çok zayıf,hem cinsi belli olmayan hemde aşısız fidanlar karışık ve serpilmiş şekilde bir dağılımı var. bundan dolayı kademeli olarak bir plan çerçevesinde değişimini yapmak istiyoruz.şuanda komşu ile aramızda 2,5mt lik bir mesafemiz var.ayrıca sizden ricam böyle bir alandaki tozlayıcı çeşitlerin dağılımını resim üzerinde görme şansımız olursa sevinirim.teşekkür ederim saygılar sunuyorum.

Nilüferce
08-01-2014, 19:29
Sayın Lilium

değerli önerileriniz için teşekkür ederim, uygulamaya çalışacağım. İlk fırsatta da toprak analizi yaptıracağım.

cemilahmet
08-01-2014, 20:15
sn drokya
ben dün göndermiş olduğum badem tarlasının gerçek boyut ve durumunu çizdim.bu sizin önermiş olduğunuz şekil diye düşünüyorum.bu alana 200 adet ceviz fidanı dikilebiliyor. ben chadler düşünüyorum. kaç adet tozlayıcıyı nerelere dikersem iyi olur. resim üzerine işaretleyebilirseniz çok memnun olurum.
saygılar sunuyorum.tesekkür ediyorum.

cemilahmet
08-01-2014, 20:23
<Çizimim zayıf, ellisinde klavye gören biri daha oralara gelemedi, :)

Bir çok yerde yazdım yeriniz uygunsa çok aç gözlü de değilseniz çok fazla da ticari düşünmüyorsanız ve ekeceğiniz cinsler yeni meşhur ırklarsa (chandler, fernor), 8x8 ekin derim,
Yerim az biraz daha fazla olsun ya da ticari derseniz 8x6 ekin, daha fazla sık ekmenizi önermem, 8x6 da da çit sistemini öneririm, Yani 8 metre aralar rüzgar yönüne gelecek ve bu aralar hiç bir zaman kapanmayacak, 6 metre aralar da dallar bir birine değecek ya da birbirine geçecek şekilde budamalar ile terbiye edilerek düzenli güzel verimli bir bahçe olabilir.

Bazı yerlerde 8x4 - 7x3.5 metrelere ceviz fidanı ektiriyorlar öneriyorlar önerebilirler ektirebilirler ya da eken arkadaşlarımız ekecek arkadaşlarımız olabilir bir şey diyemem, o onların tercihi. Ben uygun görmediğimi belirtmek istiyorum, kişiler uygun görür eker bir şey diyemeyiz.
sn lilium
değerlendirmeniz ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.sn drokya nın önerisini beğendim.onun önerisi doğrultusunda yeni bir çizim daha yolladım.bu işleri hem ticaret olsun diye hem de köylülere model olsun diye yapıyorum.yeni cizim için sizin de görüşleriniz benim için çok önemli.kolay gelsin.

drokya
08-01-2014, 23:33
Sayın cemilahmet,

Verdiğiniz bilgilere göre aplikasyon şeması ekte.

Tarla komşularınızdan 5'er metre çekerek ilk önce 10 x 10 sıraları oluşturup
ardından 10' a 10 sıraların köşegenlerinden hizalayarak
ara sıraları bulabilirsiniz.
Bu durumda fidan aralarınız 7,07 metre olacaktır.
Toplam 176 adet fidan dikebilirsiniz.

Uzun kenarlar tarafındaki komşulara 4' er metre,
kısa kenar tarafındaki komşulara 5,5'ar metre bırakarak
7 x 7 kare dikim yaparsanız
toplam 189 adet fidan dikebilirsiniz.

Sevgi ve saygı ile.

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=463852&stc=1&d=1389219428

drokya
09-01-2014, 00:56
Sayın cemilahmet,
izninizle kare dikim ile diagonal dikim şeklini
sizin 200 m x 50 m (10 dekar) bahçenizde karşılaştırma yaparak avantaj ve dezavantajlarını değerlendirelim.

7 x 7 kare dikimde bahçeye 189 adet dikim yapılıyor.
Diagonal dikimde ise 176 adet dikim yapılabiliniyor.

Diagonal dikimde 13 adetlik bir kayıp sözkonusu.

Ancak aradan 7-8 sene geçtiğinde 7 x 7 dikim şeklindeki
bahçemizde bıraktığımız aralıkların yetmediği bir durumla karşılaştığımızda;

7 x 7 kare dikimde birer atlayarak ağaçları sökme durumunda
189 ağaçtan 133 ağaç sökmek gerekiyor.
Bu durumda 14 metre gibi biraz fazla bir aralıkla 56 ağacımız kalıyor.

7.07 x 7,07 dioğanal dikimde ise ilk oluşturduğumuz 10 x 10 sıraları bırakıp
köşegenlerinden hizalayarak ara merkezde oluşturduğumuz sırayı söktüğümüzde
10 x 10 aralıklı 100 ağacımız kalıyor.

Ceviz ağaçlarının 5-10 senelik değilde yüzyıllık birer değer olduğunu düşündüğümüzde,
kısa vadede çok kazanma hırsımız, uzun vadede oldukça büyük bir kayıp olarak bize geri dönüyor.

Yeni bahçe oluşturacak dostlara aşağıda ki planlara göz atmalarını öneriyorum.

Sevgi ve saygıyla.

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=463853&stc=1&d=1389224965

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=463854&stc=1&d=1389224965

ermana
09-01-2014, 07:19
Sayın cemilahmet,

Verdiğiniz bilgilere göre aplikasyon şeması ekte.

Tarla komşularınızdan 5'er metre çekerek ilk önce 10 x 10 sıraları oluşturup
ardından 10' a 10 sıraların köşegenlerinden hizalayarak
ara sıraları bulabilirsiniz.
Bu durumda fidan aralarınız 7,07 metre olacaktır.
Toplam 176 adet fidan dikebilirsiniz.

Uzun kenarlar tarafındaki komşulara 4' er metre,
kısa kenar tarafındaki komşulara 5,5'ar metre bırakarak
7 x 7 kare dikim yaparsanız
toplam 189 adet fidan dikebilirsiniz.

Sevgi ve saygı ile.

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=463852&stc=1&d=1389219428

189 adet ağaca 20 adet tozlayıcı fazla. 10 tane yeterli olur. fazla tozlanmada çiçek dökümüne neden olur.

drokya
09-01-2014, 10:00
Sayın Lilium'un AŞILI CEVİZ BUDAMASI konu başlığını,
Bahçe Tesisi Nasıl Olur'a döndürdüğüm için affola.

Tozlayıcı durumunu açıklamak adına son iletim;

Sayın ermana doğru söylüyorsunuz fazla tozlayıcı çiçek dökümüne
neden olmakla kalmayıp hasat ve hasat çeşitliliği gibi sorunlara da neden olmakta.

Genel kabul tozlayıcı adedinin toplam fidan adedinin % 5' i % 10' u arasında olmasıdır.

Tarlamız küçük ve kenarlar eşitse, sözgelimi 50 x 50 ( 2,5 Dekar) ve hakim rüzgar yönleri
tozlanma döneminde de değişim göstermeyen uzun yıllar ortalamasına
sahip bir seyir izliyorsa bu tarlada % 5 tozlayıcı yeterli olur.

Tarlamız uzun bir dikdörtgen, hatta < S > biçimli ya da < L > biçimli ise
ve de bölge itabari ile hakim rüzgar yönleri değişken ve uzun yıllar
ortalaması stabil değilse bu durumda % 5 tozlayıcı yetersiz gelmekte,
hatta böylesi tarlalarda % 10 luk tozlayıcı bile yetmemektedir.

Sayın ermana sizden ricam, cemilahmet beyin oluşturmayı düşündüğü
hakim rüzgar yönleri Batı ve Kuzeybatı yönlü olan
alttaki şema da görülen tarlada tozlayıcıların yerlerini işaretlemeniz.

Sakın yanlış anlamayın tartışma ve ben bilirim havasında değilim.
Amacım değişik görüşlerden oluşacak harmanın,
ceviz dostlarına bilgi kaynağı oluşturması.

Sevgi ve saygıyla.

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=463867&stc=1&d=1389257247

cemilahmet
09-01-2014, 10:08
Sayın cemilahmet,
izninizle kare dikim ile diagonal dikim şeklini
sizin 200 m x 50 m (10 dekar) bahçenizde karşılaştırma yaparak avantaj ve dezavantajlarını değerlendirelim.

7 x 7 kare dikimde bahçeye 189 adet dikim yapılıyor.
Diagonal dikimde ise 176 adet dikim yapılabiliniyor.

Diagonal dikimde 13 adetlik bir kayıp sözkonusu.

Ancak aradan 7-8 sene geçtiğinde 7 x 7 dikim şeklindeki
bahçemizde bıraktığımız aralıkların yetmediği bir durumla karşılaştığımızda;

7 x 7 kare dikimde birer atlayarak ağaçları sökme durumunda
189 ağaçtan 133 ağaç sökmek gerekiyor.
Bu durumda 14 metre gibi biraz fazla bir aralıkla 56 ağacımız kalıyor.

7.07 x 7,07 dioğanal dikimde ise ilk oluşturduğumuz 10 x 10 sıraları bırakıp
köşegenlerinden hizalayarak ara merkezde oluşturduğumuz sırayı söktüğümüzde
10 x 10 aralıklı 100 ağacımız kalıyor.

Ceviz ağaçlarının 5-10 senelik değilde yüzyıllık birer değer olduğunu düşündüğümüzde,
kısa vadede çok kazanma hırsımız, uzun vadede oldukça büyük bir kayıp olarak bize geri dönüyor.

Yeni bahçe oluşturacak dostlara aşağıda ki planlara göz atmalarını öneriyorum.

Sevgi ve saygıyla.

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=463853&stc=1&d=1389224965

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=463854&stc=1&d=1389224965
dökümanların çizimi renklendirilmesi ve değerlendirmeleriniz vede zaman ayırdığınız için size sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.ben de bunun üzerine uzun uzun düşünerek en iyi dikimi yapacağım. emeğinize sağlık.size ileriki zamanlarda bilgi veririm.bu renkli çizimleri nasıl yaptığınızı da ayrıca öğrenmek isterim.resimdeki mavi iki noktanın koruyucu olduğunu yazmışsınız.bunlarda fidan mıdır yoksa nedir.selamlar saygılar. kolay gelsin.

ermana
09-01-2014, 14:09

Tozlayıcı durumunu açıklamak adına son iletim;

Sayın ermana doğru söylüyorsunuz fazla tozlayıcı çiçek dökümüne
neden olmakla kalmayıp hasat ve hasat çeşitliliği gibi sorunlara da neden olmakta.

Genel kabul tozlayıcı adedinin toplam fidan adedinin % 5' i % 10' u arasında olmasıdır.

Tarlamız küçük ve kenarlar eşitse, sözgelimi 50 x 50 ( 2,5 Dekar) ve hakim rüzgar yönleri
tozlanma döneminde de değişim göstermeyen uzun yıllar ortalamasına
sahip bir seyir izliyorsa bu tarlada % 5 tozlayıcı yeterli olur.

Tarlamız uzun bir dikdörtgen, hatta < S > biçimli ya da < L > biçimli ise
ve de bölge itabari ile hakim rüzgar yönleri değişken ve uzun yıllar
ortalaması stabil değilse bu durumda % 5 tozlayıcı yetersiz gelmekte,
hatta böylesi tarlalarda % 10 luk tozlayıcı bile yetmemektedir.

Sayın ermana sizden ricam, cemilahmet beyin oluşturmayı düşündüğü
hakim rüzgar yönleri Batı ve Kuzeybatı yönlü olan
alttaki şema da görülen tarlada tozlayıcıların yerlerini işaretlemeniz.

Sakın yanlış anlamayın tartışma ve ben bilirim havasında değilim.
Amacım değişik görüşlerden oluşacak harmanın,
ceviz dostlarına bilgi kaynağı oluşturması.

Sevgi ve saygıyla.

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=463867&stc=1&d=1389257247

benim bahçem de bu bahçeye çok benzemekte benim bahçemde 200 m uzunlukta ve ortalama enide 40-50 metre civarı ben 7.5m*7.5 ara ile 160 adet fidan ekimi yaptım bunların 10 adeti tozlayıcı tozlayıcıların yerleşimini de olması gereken konu başlığının altında ceviz yetiştiriciliği konusunda şemasal çizimini paylaştım. benimde çok bildiğimden değil saolsun forumda ki diğer arkadaşların yazılarından tecrübe ederek bilgilere dayanarak bu şekilde ekim gerçekleştirdim.

cemilahmet
09-01-2014, 18:45
benim bahçem de bu bahçeye çok benzemekte benim bahçemde 200 m uzunlukta ve ortalama enide 40-50 metre civarı ben 7.5m*7.5 ara ile 160 adet fidan ekimi yaptım bunların 10 adeti tozlayıcı tozlayıcıların yerleşimini de olması gereken konu başlığının altında ceviz yetiştiriciliği konusunda şemasal çizimini paylaştım. benimde çok bildiğimden değil saolsun forumda ki diğer arkadaşların yazılarından tecrübe ederek bilgilere dayanarak bu şekilde ekim gerçekleştirdim.
sayın dostlar siteyi ve sizleri çok seviyorum.çok faydalı ve çok da hızlı olan sitemiz ülkemiz coğrafyasına ve bizlere ziyadesiyle faydalı bir hizmet vermekte.bu da konusunu bilen bilgili arkadaşlarımızla oluyor. hepinize çok teşekkür ederim.saygılar

Lilium
09-01-2014, 23:43

Benim için çok bir mahsuru yok ama forumu okuyan arkadaşların budama hakkında bilgi ararken bahçe tesisi mesajları sıkabilir forumun düzenini bozduğu için yöneticilerimizde bunu hoş karşılamıyor.

O nedenle yöneticilerimiz tarafından bu mesajlar uygun başlığa taşınabilir.

karabuz
13-01-2014, 10:38
Sayın drokya cizimler gerçekten 10 numara , sıra arası konusunda bir ek yapmak istiyorum ilk cizimdeki seyreltme degişik yapılırsa çok müsait olacagını düşünüyorum.

7*7 Dikimde Siahlı kapladıgım şekil birer çıkarılır ise sıra araları 9,9 metre olur, gün gelir zaman gecer, bir daha seyreltmek ister ise KIRMIZIlı Ekledigim sıralar cıkarılır ise sıra araları 14 metre olur.

Saygılarımla

drokya
14-01-2014, 10:00
Sayın karabuz, haklısınız çıkarma işlemini düz hat yerine diagonal şekilde yaparsanız
ilk çıkarma işlemi sonunda bahsi geçen 189 ağaçlı tarlada
9,9 metre aralıklı 95 adet ağacımız kalır.
ikinci çıkarma sonucunda da 14 metre aralıklı 56 ağacımız kalır.
Katkınız için teşekkürler.

Sevgi ve saygıyla.

Cevizciankara
26-01-2014, 10:48
Sn Lilium..Verdiğiniz bilgiler sayesinde önce Allahın sonra sizin sayenizde nice ağaçlar canlanmış ve hayat bulmuştur.Forumda vermiş olduğunuz emekler için teşekkür etmek istiyorum.Size bir sorum olacak bilgilendirirseniz çok teşekkür memnun olurum. 6 ay kadar önce 18 dönüm buğday tarlasını bozup önce sürdürdüm. kepçeyle (fidancıların yanıltmasıyla) 8x4 çukurları kazdırdım. 3 ay bekledi sonra çukurları kapattım.kökün geleceği yere 2 şer kürek yanmış hayvan gübresi atıp toprağı karıştırdım.10. ayda 450 fernor 50 de tozlayıcı fernette diktim.en üstede 2 şer kürek gübre serptim.Başka bir ilaç kullanmadım boyları 1,5 m -2 m arası bilgilerinizde gördüğüm kadarıyla nisan ayında 4. gözden boyunlarını vuracağım.toprak analizini yaptırdım fakat yükleme yapamıyorum.bende aşağıda yazdım.sizden ricam fidelere veya toprağa ne vermem gerekir.Teşekkür ederim.
ph 7,95 hafif alkali
EC ds/m 0,208 tuzsuz
kireç % 6,74 orta kireçli
organik madde % 1,47 az
azot% 0,22 fazla
fosfor ppm 11,39 yeterli
potasyum ppm 344,9 yeterli

Lilium
27-01-2014, 00:30
boyları 1,5 m -2 m arası

Sanırım aldığınız fidanlar bir buçuk iki metreydi, ve öyle sanıyorum ki fidanlarda açık köklü,

Doğrumu algılamışım acaba?

Teyit ediniz ki yanlış bir şeyler yazmayayım.

Gübre konusuna gelirsek, analiz sonuçlarınız doğru yapıldıysa bu sonuçlara göre zirai gübre kullamamalısınız, toprakta var olan gübreyi fidan daha iyi alabilmesi için sulamalarınızla birlikte hümik asit uygulayabilirsiniz, organik madde olarak iyi yanmış hayvan gübresini kullanmaya devam edebilirsiniz.
Ph biraz yüksek bunun için kükürt kullanabilirsiniz.

Cevizciankara
27-01-2014, 17:35
[QUOTE=Lilium;1244832]Sanırım aldığınız fidanlar bir buçuk iki metreydi, ve öyle sanıyorum ki fidanlarda açık köklü,

Doğrumu algılamışım acaba?

Teyit ediniz ki yanlış bir şeyler yazmayayım.
Evet dediğiniz gibi fidanlarım açık köklü. Yardımlarınız için teşekkü ederim.

Lilium
27-01-2014, 23:45
Evet dediğiniz gibi fidanlarım açık köklü. Yardımlarınız için teşekkü ederim.

Bir buçuk iki metre olan fidanları açık köklü olarak aldınız ve öylece ektiniz sanırım,

Öyle sanıyorum ki fidancınız da bir şey söylememiş.

Bir önceki yıl ya da iki yıllık bir fidan toprakda kök sistemini kurmuş ve bir gövde oluşturmuş, bu fidan sökülüp tekrar Açık köklü olarak ekiliyorsa fidanın kök sistemi de bozulmuş oluyor dolayısıyla önceki yıllarda oluşturmuş olduğu gövdeyi bakmak da zorlanıyor heleki hiç bir müdahale yapılmamışsa mümkün değil o gövdeyi bakamaz çok su kaybeder, üst gövde kurur ya da fidan tamamıyla kurur ve ya altlardan patlar filiz verir.

Bu gibi riskleri en aza indirmek için yeni ektiğiniz açık köklü fidanları aşının 3-4 göz üzerinden keserseniz fazla su kaybı olmaz her hangi bir ya da bir kaç göz uyanır güçlü kuvvetli sürgün vererek yeni bir gövde oluşturmuş olursunuz, bu filiz çalışmasıyla da kök de kendini yeniler.

yalıçapkını
12-03-2014, 12:46
15 yıllık meyvecilik tecrübesi,3 yıllık ar-ge sonucunda Aralık ayında 9 chandler 1 fernette olmak üzere ilk ceviz fidanlarımı diktim.Bu 10 fidanla bi 5 yıl tecrübe edelim bakalım.

Ormancı_ali06
04-04-2014, 16:29
Sayın Lilium, öncelikle sizi gönülden tebrik ediyorum.
2013 Yılı Kasım ayı sonunda 1650 Adet Chandler (Tozlayıcı olarakta Franguette) Fİdanının (Açık Köklü) 8*4 aralıklarla dikimini yaptım. Ceviz bahçem Tokat/Zile de 70 Dönümlük bir arazi içerisinde bulunuyor (Dikim alanı yaklaşık 55 Dönüm ). Fidan boyları genelde 1-1.5 m civarında. Mart ayı sonunda budarım diye düşünüyordum fakat havaların soğuk gitmesinden dolayı bu işi biraz erteledim. İlk yıl tepe budamasını sizce 60-70 cm den yapmam uygun olurmu? Şu an babam arazide, küçük bir de ev yaptırıyoruz hafta sonları konaklamak için. Tepe kısımlarında hafif kurumalar olduğunu söyledi. Bu kadar fidan umarım zahi olmaz emeklerimiz boşa çıkmaz. Damla sulama sistemi için çalışmalara başladım birkaç hafta içerisinde o işide halledeceğim Allahın izniyle. Bir türlü arazinin resimlerini yüklemeyi beceremedim onuda bir sonraki mesajımda sizlerle paylaşırım. İyi çalışmalar...

Lilium
05-04-2014, 00:01
Sayın Ormancı_ali06, teşekkür ederim,

Ekmiş olduğunuz fidanlara ektiğinizde herhangi bir budama uygulaması yaptınız mı?

Fidan boyları 1-1.5 metre demişsiniz,

Fidan boyları tek gövde olarak mı yoksa bir kaç gövdeli mi?

Bir kaç gövdeliyse öncelikle bunları tek gövde oluşturmak gerekli, ama asıl gerekli olan bilmem gereken ektiğinizde budama uygulaması yaptınız mı? bunları bilirsem ve bir kaçta resim yükleyebilirseniz daha net bir şeyler söyleyebiliriz,

Ama hemen şunu söyleyim ki, şayet fidanların gelişimleri iyiyse tek gövdeyse 60-70 cm den tepe kesimi yapmayınız bırakın bu yıl da uzasınlar bir sonraki yıl 1.20 - 1.50 lerden tepe vurarak yan dal oluşturmasına teşvik edersin. Bir sonraki sene budamalarında ana yandallarını seçimini tercihini yaparsın.

cevizicin
06-04-2014, 17:03
resimdeki fidanları 2 sene önce dikmişdim ..büyüme ve gelişme durumu nasıldır bilgi verirseniz sevinirim ..bide bu sene malesef soguk aldılar heralde ..aşılı fidanlar idi bundan sonra ne yapmam gerekir..ilginiz için *** ederim

cevizicin
11-04-2014, 22:20
cevap verecek kimse kalmadımı buralarda :(

formullaone
11-04-2014, 23:19
cevap verecek kimse kalmadımı buralarda :(

Sayın cevizicin, fidanlarınızın gelişimi 2 yıl için yetersiz. Gelişmeme sebeplerini genel hatlarıyla şu şekilde sıralayabiliriz ;

1-Uygun olmayan toprak yapısı ( kayalık,fazla eğimli)
2-Fidanların dikimden itibaren düzgün budanmaması ve hereklenmemesi
3-Sulama suyu yetersizliği (bundan emin olamam ama öyle görünüyor)
4-Yetersiz gübreleme ve toprak işleme
5-Uygun olmayan çeşit seçimi ya da uygun olmayan iklime dikmek ( don vurduğunu söylediğiniz için)
6-Fidan dikiminden önce yapılmayan ya da eksik yapılan işler ( kepçe ile çukur açımı hızlı gelişim için en önemli etken)

Pek umut verici olamadım ama bu tür zayıf toprak ve kayalık yerlerde ceviz yetiştirmek çok zor. Yine de,bu yaz düzenli bir gübreleme ve sulama yaparsanız biraz daha iyi gelişebilirler.

cevizicin
15-04-2014, 12:00
öncelikle ilginizden dolayı *** ederim..söylediklerinize açıklık getirmek isterim
1- toprak derinligi son derece güzel ama sizine belirttiginiz gibi egim var
2- budama henüz hiç yapmadık sadece baş vurma budaması yapmıştık bu büyüklükte bir fadanı nasıl budayacagım yardımcı olursanız sevinirim
3- damlama sulama yapmaktayım su açısından bir problem yok
4-gübre olarak 3-15 attım gecen sene bu sende atacagım
5-don vurma olayı bu sene hemen hemen kayserinin bütün ağaçlarını vurdu
6- bütün çukurlar kepce ile açıldı

yakşalık 200 tane diktim umarım bundan sonrası için düzelirler ..budama konusunda yardım bekliyorum

Lilium
15-04-2014, 23:49
resimdeki fidanları 2 sene önce dikmişdim ..büyüme ve gelişme durumu nasıldır bilgi verirseniz sevinirim .

Gelişmeleri zayıf, 3- 15 atmakla gübrelediğinizi düşünerek seyretmişsiniz sanırım, Sayın cevizicin, bu kadar bilgiyle öneride bulunmak sizleri yanlışlara götürmek demektir, toprağınızın yapısını analiz değerlerinizi bilmiyoruz yaptırıp yaptırmadığınızı da bilmiyoruz resimlere bakarak bir şey söyleyin derseniz gelişmeleri zayıf deriz iki yaşında bir fidanın daha iyi gelişim göstermesi gerekirdi, gelişim göstermemesinin sebepleri arasında birinci faktör toprak yapınız sulama gübreleme kültürel mücadele toprağın organik madde değerleri (vs) tümü değerli göstergelerdir, Önerim toprağınızı analiz ettiriniz ve bu sonuçlara göre gübre veriniz.
bide bu sene malesef soguk aldılar heralde .

Aldılar mı almadılar mı? önce bunu saptayalım, herelde demek ikilem de bırakıyor, yakın çekim resimleriniz yok görülenlerde soğuk zararı görülmüyor, bu gelişimde olan fidanda soğuk zararı olacağını da sanmıyorum.

budama henüz hiç yapmadık sadece baş vurma budaması yapmıştık bu büyüklükte bir fadanı nasıl budayacagım yardımcı olursanız sevinirim

Fidanlarınız hepsi resimde görüldüğü gibiyse budamanıza gerek yok, sizin yapacağınız iş önce toprak analizi yaptırın sonra iyi yanmış hayvan gübresiyle (dönüme 5 ton) toprağınızı gübreleyin buna takviye olarak analiz sonuçlarınıza göre zirai gübre takviyesi etmek doğru bir sulama uygulayarak fidanlarınızı güçlendirin, güçlendirdikten sonra budamalarınızı bir sonraki bahar yaparsınız .

cevizicin
16-04-2014, 15:18
fidanların tomurcuk kısımları siyaha bürünmüş belli bir miktar geriye kadar da bu siyahlık devam ediyo..o yüzden soguk almış sanırım dedim ...
gübreleme tavsiyenizi tutacagım inşallah normal bir büyüme sürecine girerler ..bilginize müracaata devam edecegim

cevizicin
01-06-2014, 21:24
daha önceki mesajlarımda cevizlerin soguk aldıgını söylemişdim ve 210 tane agaçtan 65 i geri yeşillenmedi yeşillenenlerinde iki tanesinin resmini yüklüyorum ..bundan sonra ne yapaabilirim hızlı gelişmeleri için ..ilginize şimdiden teşekkür ederim

cevizicin
14-06-2014, 20:24
lütfen birisi yol gösterebilirmi

cevizadam
28-05-2015, 05:00
Merhaba saygıdeğer ustalarım, akhisar/manisa da bu kış 600 ağaçlık bir bahçe kurma planım var. Budama konusu beni düşündürüyor hem yeterli tecrübeye sahip değilim hem de ikamet ettiğim yer bahçeye uzak kalıyor. Profesyonel ceviz budama ekibi tavsiye eder misiniz? Ücretleri nasıl oluyor? Teşekkürler.

C'viz
30-10-2017, 15:02
Lilium merhaba;

Bu sene rahmetli kayın babamdam tarafımıza resimlerde görülen cevizler kaldı. Allah nurda yatırsın. Bildiğim kadarıyla bu cevizler yalnızca küçükken budanmış ve şu anda 18 yıllıklar. Sizin daha önceki işaretlemelerinizden hangi cevizin nasıl budanması gerektiğini az çok anladım. Bizim de kendi badem ağaçlarımız var 300 adet ve budamasını ben yapıyorum. Gene de ceviz için emin olamayıp sizden bilgi almak istedim. Bu Mart ayında (Ankara'da) ağacın yerden yüksekliğini yaklaşık 2 metreye ayarlayacak şekilde alt dallardan budama ile başlamak istiyorum, budadıpıö yerler snaırım cevizde hava alırsa kururmuş, aşı macunu ile büyük dalları kapatarak küçük dallarla devam edeceğim. Bu hafta güçlensinler diye diplerine tavuk gübresi attım. Rica etsem bir kaç uygun görsüğünüz resimde kırmızı çizgilerle uygun budamayı gösterebilir misiniz? Birde ağaçların cinslerini bilen yok, sizden rica edebilir miyim? Çok teşekkür ederim.