PDA

View Full Version : Kivi (Actinidia) Yetiştiriciliği

Sayfalar : 1 [2]

caturanga
25-06-2009, 14:54
narnara bölgesi kivi için elverişlidir.yalnız bahçende kullannacagın fidanların virüs ve hastalıklardan ari doku kültürü ile üretilmiş ismine doğru olmasına dikkat et...ileride verim döneminde bir sorun yaşamamak için...

aydın
25-06-2009, 22:48
Arkadaşlar bu yıl aldığım küçük kivi fidanımın yeşil olan dalı çarpmanın etkisiyle kırıldı. Üzerinde şuan yeşil dal veya tomurcuk bulunmamakta. Kalın kısmında 3 haftadır ses seda yok. Acaba kurur mu?:( Açık araziye daha dikmemiştim. Yarı gölge bir alanda poşet tüpün içinde. Çokta güzel ilerliyordu ama ne yazık ki üzerine düşen cisim yüzünden kırılmış.( kivi fidanı dişi idi )

ziraat makina
30-06-2009, 10:57
Merhaba;
Arkadaşım kivi yetiştiriyor, meyve oluşup toplayacağı zaman (hasada yakın zamanda) meyveler kendiliğinden düşüyormuş, ne yapmam gerekiyor diye sordu biraz araştırdım ama net bir cevap elde edemedim. Yardımcı olursanız sevinirim :) İyi Çalışmalar

burrcu
30-06-2009, 22:40
Arkadaşlar mart sonu diktiğim kivi çelikleri yapraklandı fakat büyükçe bir saksıdalar ne zaman bahçeye geçirmeliyim acaba?

aydın
30-06-2009, 22:47
Toprağıyla birlikte dikerseniz sorun olmayacağı kanaatindeyim. : )

burrcu
01-07-2009, 22:09
Çok sağolun Aydın Bey

aydın
01-07-2009, 22:23
Rica ederim.

nariçi
12-07-2009, 12:15
Kivilerden, ikisi 2 m. ulaştı ancak yandllanma henüz yok. Yapraklarda kırmızı noktalar oluşmakta bu neyin habercisi olabilir? Diğer 4 kivi sürgün uzaması yapmadı beklemedeler, bunların sorunu ne olabilir, Ölmelerini istemiyorum:(

tugo
12-07-2009, 16:42
Kivilerin erkekleri dişilere nazaran daha çabukmu uzarlar?

Geçen yaz sonu aldığım diz boyundaki fidelerimin erkek olanı 2,5 metreyi geçti ancak dişiler henüz diz seviyesinin yeni yeni üzerine çıkmaktalar.

Satın aldığım fidanlıktaki kalan kiviler de aynı şekilde ve üretici bu durumun normal olduğunu söylüyor.

Deneyimi olan arkadaşlardan alacağım bilgi muhakkak daha gerçekçi olacak.
Teşekkür ederim.

Sn nariçi, kendi sorumu da cevaplamış olayım bu arada. Evet uzama hızlarında fark olurmuş, özellikle dişiler daha geç uzarlarmış. Şimdi benim erkek 3 metre oldu, dişiler de ise uzun süre üçer, dörder göz oluşmasına rağmen, herhalde hangi gözden yürüyeceklerine karar verememeleri nedeniyle uzama yoktu.

Şimdi dişiler de uzamaya başladı.

Yan dallanma bende de yok. Herhalde seneye verecekler.

nariçi
12-07-2009, 19:20
Sn. Tugo teşekkürler. Ama uzayanlardan birisi dişi olarak gelmişti, Yoksa Sn. Kutlu Mutlu yanlış mı gönderdi! Aksine iki uzayan kivide diğerlerinden uzak ve yanyana dikili. Yapraklarda oluşan kırmızı nokta lekeler neden acaba? Bilen yok mu? Herhalde toprakta bir eksiklik veya havanın nisbi neminden olabilir diye düşünüyorum, Kiviciler yardımcı olsun. Akdeniz-ege bölgesi daha uygun olabilir.( Karşılaştırma açısından.)

tugo
13-07-2009, 10:53
Benim de bu tip bilgilere çok ihtiyacım var ama nette her yeri aradım bulamadım. Örneğin 3 metreyi geçen kiviye artık destek falan yapamıyorum ve üst ucunu kendi etrafında dolanmaya bıraktım. Diğerleri de adam gibi uzamadan "T" veya pergola şeklinde bir şey henüz yapmak istemiyorum. İlkbahara kadar bu şekilde beklesem olurmu? Uzayıp giden ucu, yan dallar vermesi açısından, belirli bir zamanda köreltmek mi gerekiyor?
Kırmızı lekelerim henüz yok ama sizde olduysa bende de olabilir tabii.

Nariel
13-07-2009, 11:32
Kivinin ucunu keserseniz hemen yeni sürgün verir, 1 ya da 2 tane. Benim balkonda var 1 adet dişi kivim, uzuyor uzuyor ve desteğin yetmediği yerde kendi etrafına dolanıyor. Sonra da ucu kuruyor. Ucu körelince de körelen yere en yakın gözden sürgün verdiği gibi, gücü varsa gövdenin aşağı kısımlarından da sürgün veriyor.

Ben her mevsim kesiyorum ve o dur durak bilmeden sürgün veriyor. Tabii bu zamansız budamaların çiçeklenmeyi nasıl etkileyeceği konusunda bir fikrim yok.

tugo
13-07-2009, 12:11
Teşekkür ederim Nariel. O zaman zaten yeteri kadar düzgün uzaması olduğundan, kış çıkışını bekliyeyim, uyanmadan önce keseyim, daha iyi olur herhalde. Maalesef ben sizin sorularınıza yardımcı olamıyorum ama umarım bilen arkadaşların dikkatini çeker.

mustafa07
23-07-2009, 12:16
Ya benimde 2 dişi 1 erkek kivim var 3 yaşındalar T sistemi yaptık üzerine ağdı ama kış geldiğinde nasıl budayacağız bilmiyorum.kivi budamanın bir kuralı varmı ? bilen arkadaşlar bir yardımcı olsa.

Romantik
23-07-2009, 22:49
Ya benimde 2 dişi 1 erkek kivim var 3 yaşındalar T sistemi yaptık üzerine ağdı ama kış geldiğinde nasıl budayacağız bilmiyorum.kivi budamanın bir kuralı varmı ? bilen arkadaşlar bir yardımcı olsa.

Sayın mustafa07,

Kiwilerinizi yaz budaması ( şimdi ) yapacağınız gibi, asıl budamayı Kasım sonu-Aralık başı yapabilirsiinz. Kural olarak meyve veren dallar her sene belli yaprak ohumlarından budama yapılabilir. bu dalın gelişimine göre 3-6 arası olabilir.

Romantik
23-07-2009, 22:57
Kivinin ucunu keserseniz hemen yeni sürgün verir, 1 ya da 2 tane. Benim balkonda var 1 adet dişi kivim, uzuyor uzuyor ve desteğin yetmediği yerde kendi etrafına dolanıyor. Sonra da ucu kuruyor. Ucu körelince de körelen yere en yakın gözden sürgün verdiği gibi, gücü varsa gövdenin aşağı kısımlarından da sürgün veriyor.

Ben her mevsim kesiyorum ve o dur durak bilmeden sürgün veriyor. Tabii bu zamansız budamaların çiçeklenmeyi nasıl etkileyeceği konusunda bir fikrim yok.

sayın Nariel,

Balkonda Dişi Kiwiniizn yanında erkek kiwide varmı ? Erkek kiwi yoksa dişi kiwiniz tek başına meyve vermez. Ayrıca Kiwiniz büyük bir ihtimalle Saksıda olduğu için buda meyve vermesini etkileyecektir.

Romantik
23-07-2009, 23:01
Benim de bu tip bilgilere çok ihtiyacım var ama nette her yeri aradım bulamadım. Örneğin 3 metreyi geçen kiviye artık destek falan yapamıyorum ve üst ucunu kendi etrafında dolanmaya bıraktım. Diğerleri de adam gibi uzamadan "T" veya pergola şeklinde bir şey henüz yapmak istemiyorum. İlkbahara kadar bu şekilde beklesem olurmu? Uzayıp giden ucu, yan dallar vermesi açısından, belirli bir zamanda köreltmek mi gerekiyor?
Kırmızı lekelerim henüz yok ama sizde olduysa bende de olabilir tabii.

Sayın tugo,

dolana Kiwi ucu sürekli körleeycektir. Kiwinizin iiy bir gelişimi için 2 metre boyunda bir T direğe ihityacı vardır. Bu T direkdeki tellere asılıp, yanlara doğru gelişimini sağlamınız gerekir.
Taç vermesi, yana yatması açısından budama yapmanız şart.

kiwici
23-10-2009, 20:29
Selam kerem50 bey,
yeni üye olduğumdan özelden mes.atamıyorum.sanırım bahçeniz istanbulda.bende istanbulda, bir dönüm alanda bahçe kurmaya çalışıyorum araştırma yapıyorum bahçenizi görme ve bilginizden yararlanma imkanı verirseniz çok sevinirim...ercanbekdemyr@hotmail.com

kiwici
23-10-2009, 20:31
bu sayfadakilerden özür....yanlış sayfaya mes.yazdım ...

kiwici
23-10-2009, 20:33
.Selam kerem50 bey,
yeni üye olduğumdan özelden mes.atamıyorum.sanırım bahçeniz istanbulda.bende istanbulda, bir dönüm alanda bahçe kurmaya çalışıyorum araştırma yapıyorum bahçenizi görme ve bilginizden yararlanma imkanı verirseniz çok sevinirim...ercanbekdemyr@hotmail.com..

kiwici
23-10-2009, 20:33
.Selam kerem50 bey,
yeni üye olduğumdan özelden mes.atamıyorum.sanırım bahçeniz istanbulda.bende istanbulda, bir dönüm alanda bahçe kurmaya çalışıyorum araştırma yapıyorum bahçenizi görme ve bilginizden yararlanma imkanı verirseniz çok sevinirim...ercanbekdemyr@hotmail.com....

Samsunlu55
24-10-2009, 00:35
Sn kiwici, arka arkaya birkaç mesaj birden göndermenize gerek yoktur. Mesajı yazdıktan sonra eklemek istediğiniz birşey olursa mesajın altındaki düzelt komutuna tıklayarak yazınızı devam ettirebilirsiniz. Yazım kurallarını okuyunuz ve kendinizi yeni gelenler başlığında tanıtınız. Aramıza hoşgeldiniz...

Güngör Salman
26-10-2009, 21:42
Bu da benim tohumdan yetiştirdiğim kivi.

beyazkep
23-11-2009, 18:22
forumda yeni sayılırım.forumdaki kivi ile ilgili yazışmaları okurken kivi üretimine merakım arttı.internetteki bazı alışveriş sitelerinden hemen kivi tohumu siparişi verdim.forumda yazıldığı gibi bu tohumları ilk önce yaklaşık olarak 15 gün buzdolabında (buzluğun içinde değil)beklettim.daha sonra bu tohumları alarak kaloriferin üzerinde paçetenin içine sararak3 gün kuruttum.aldığım tohumları plastik bir kabın taban kısmına serdiğim 3 cm kalınlığındaki pamuğun üzerine aralıklı olarak serptim ve bu tohumların üzerini yine bir kat daha pamuk ile kapattım,yani tohumlar pamuk katmanının ortasında kaldılar.daha sonra normal musluk suyu ile pamukların üzerini hafif hafif ıslattım,pamuklarının tamamının ıslandığını kanaat getirdikten sonra plastik kabın üzerini hava almayacak şekilde naylon poşet ile kapattım ve bu poşettede iğne vasıtası ile üzerinden çok az hava alabilmesi için bazı yerlerinden küçük küçük deldim.böylece basit şekilde hazırlanmış bir çeşit sera elde ettim.kabın içindeki su buharlaşarak sürekli devir daim yapıyordu.bu kabı evin içinde bir hafta muhafaza ettim.bir hafta sonra kabı açtım ve pamukları hafifçe aralayarak tohumların durumuna baktığımda tohumların yarısından çoğunun yeşillenerek 3-4 santim boyuna ulaşmış olduklarını gördüm.maket bıçağı yardımı ile fideleri zedelemeden pamukların arasından alarak plastik bardak içine koyduğum çiçek toprağı diye bilinen çiçekçilerde bulunan toprağın içine (her bardağa bir fide)olarak diktim.şu anda elimde yaklaşık 14-15 tane fide bulunmakta.bu fidelerin bulundukları bardakları bir leğenin içine koyarak ,leğenin tabanına bir miktar su döktüm ve üzerini tekrar sera etkisi yapsın diyerek naylon ile kapattım.şu anda fidelerin gelişimini takip ediyorum.
benim kivi yetiştiriciliği maceram şu ana kadar böyle,ancak fidelerimin ne kadar boya ulaştıktan sonra ve ne zaman toprağa dikmem gerektiği hakkında bir fikrim yok.bu konuda bilgisi olana arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

renon
01-12-2009, 12:04
merhaba sayın bitki dostları.

fidan satış sayfasında başlığı bulunmadığı için buraya yazmayı uygun buldum.
kivi ile lgilenen arkadaşlar eğer fidan ihtiyaçları olursa tarafıma mesaj atabilirler.e-mail adresim renon08@hotmail.com.

not:fidanlar rizede üretilmektedir.

limoncu
17-12-2009, 22:17
Ben de kivilerin çekirdeklerini çıkarıp toprağa ektim. Hiç bir tohumu çöpe atmıyorum neredeyse her yer tohum oldu. biraz çılgınlık.

nariçi
17-12-2009, 22:56
Arkadaşlar kivi çelikten de kökleniyor.

Erdal85
18-12-2009, 14:08
Merhaba

Özel bir firmada çalışıyorum. Kivi üretimimiz ve satışımız var. Kivi ile ilgili internette araştırma yaparken, Yunanistan'da bir firmanın Kivi üretimi dikkatimi çekti. Agrohara isimli Yunan firması, Tsechelidis adında bir Kivi üretimi yapıyor. Tsechelidis'in anlamını bilmiyorum ama firmanın verdiği bir isim olduğunu düşünüyorum. Meyve ağırlığı 170-180 gr oluyormuş.

%2 Hayward, %70 tozlaşma diye bir bilgi var. İçeriği yazmıyor. Hayward'a göre daha tatlı ve dayanıklıymış.

Bunun dışında fazla bilgi bulamadım. Bu konuyla ilgili bilgisi olanlar var mı?

Firmanın internet adresi http://www.kiwi-tsechelidis.com/en/index.htm

limoncu
18-12-2009, 14:18
On yıllık çalışmayla ve hayvard çelikleri kullanarak ürettiklerinden dem vurmuşlar, mega kivi olarak da bilinir diyorlar. Epey teknik bilgi de sunmuşlar, çok güzel bir çeşit aslını isterseniz. Akşama hepsini okuyacağım. :)

Erdal85
18-12-2009, 16:14
Tercüme için teşekkürler Limoncu. Mega Kivi hakkında başka bilgisi olan var mı?

http://farm3.static.flickr.com/2631/3977645625_21e58c1ccc.jpg

Bu da Mega Kivi'nin fotoğrafı.

Samsunlu55
18-12-2009, 19:02
Mega kivinin özelliği büyük olması mı, yoksa fotoğraf çekmek için seçilipde mi fotoğraflandırılmıştır?

Erdal85
18-12-2009, 21:48
Samsunlu55,

Mega Kivi ortalama 170-180 gr ağırlığında oluyor. Yani büyük. Özellikle bulunup çekilmiş bir fotoğraf değil. Hepsi böyle.

nariçi
18-12-2009, 22:00
Megakivi sitesine baktım ama bizim manavlarda satılan büyük kiviler de var. Hatta bazıları ikiz gibi yassı ve geniş.

Bizim kiviler yapraklarını döktü. Bakalım kışın kuru soğuklarına dayanacak mı!

Bahar
18-12-2009, 22:33
Arkadaşlar bahçemde bir kivim eksik keşke konyanın soğuklarına dayanabilse
hiç düşünmem eker gözüm gibi bakarım.
İnternette araştırdım sıcak ve nemli ortamlarda verimli oluyormuş.
Sn nariçi sizin ikliminiz nasıl, bende biraz ümitlensem kivi dikme konusunda:)

nariçi
18-12-2009, 22:40
Bizim iklim de karasal yazın kuru sıcak, kışın kuru soğuk. Ben çam ağaçları çatısı altına diktim. Siper olsun, yazın nemi tutsun kışın da ayazdan korusun diye bu ilk kışları. Bu yıl 1,50 m. boy yaptılar bakalım seneye ne olacak.

Bahar
18-12-2009, 22:46
Sağolun sizin kiviler kışı atlatırsa temennim o bende dikerim diye düşündüm.

Samsunlu55
18-12-2009, 23:50
Arkadaşlar bahçemde bir kivim eksik keşke konyanın soğuklarına dayanabilse
hiç düşünmem eker gözüm gibi bakarım.
İnternette araştırdım sıcak ve nemli ortamlarda verimli oluyormuş.
Sn nariçi sizin ikliminiz nasıl, bende biraz ümitlensem kivi dikme konusunda:)

Sibirya kivisi yetiştirebilirsiniz...

nariçi
19-12-2009, 09:00
Üzüm asması altına dikilirse başarı olabilir. Siper altı oluşturulmuş olur.

Samsunlu55
19-12-2009, 12:25
Sn. nariçi, Adıyaman ile Konya'nın sıcaklık değerleri çok fark ediyor.

Adıyaman:http://www.dmi.gov.tr/veridegerlendirme/il-ve-ilceler-istatistik.aspx?m=ADIYAMAN

Konya:http://www.dmi.gov.tr/veridegerlendirme/il-ve-ilceler-istatistik.aspx?m=KONYA

agozce
19-01-2010, 00:49
(önceki mesajlara yazılmış mı diye baktım ama göremedim. Kivi bahçesi yapmayı düşünenler için bence önemli)

Kivi’de kontrolsüz üretim

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, Türkiye’de son yıllarda kivi üretiminin kontrolsüz bir şekilde yapıldığını belirterek, ”Biz bugün 30 bin civarında kivi ürettiğimizi tahmin ediyoruz.

Çok yakın bir zamanda bu rakam 100-150 bin tona çıktığında ”bu kivi nasıl tüketilecek” sorusu akla gelecektir” dedi.

Karadeniz, kivi üretiminde alan genişlemesinin son yıllarda kontrolsüz bir şekilde artmaya devam ettiğini söyledi.

Yapılan istatistiklere göre Türkiye’de kivi dikim alanlarının 15 bin hektarın üzerine çıktığını vurgulayan Karadeniz, ”Oysa ilk dikimi yapılan Yeni Zelanda’da bu rakam 13 bin hektar” bilgisini verdi.

Kivide kontrolsüz artmaya devam eden dikim alanlarının beraberinde bazı olumsuzlukları getirdiğine de işaret eden Karadeniz, şunlar kaydetti:

”Türkiye’de son yıllarda kivi üretiminde alan genişlemesi çok fazla oldu. Yapılan istatistiklere ülkemizde kivi dikim alanlarının 15 bin hektarın üzerine çıktığını görüyoruz. Oysa ki kivinin ilk dikiminin yapıldığı Yeni Zelanda da bu rakam 13 bin hektardır. Kivi dikim alanı olarak Yeni Zelanda’yı geçmiş durumdayız.

Bu ne gibi problemleri getirecek. Biz bugün 30 bin civarında kivi ürettiğimizi tahmin ediyoruz. Bu rakam çok yakın bir zamanda 100-150 bin tona çıktığında ”bu kivi nasıl tüketilecek” sorusu akla gelecektir. Bu soru sorulmaya başlandığı andan itibaren de arz fazlası tehlikesi kivide gün yüzüne çıkmaya başlayacaktır.”

Karadeniz kivinin dünya da çok fazla tüketilen bir meyve olmadığına da değinerek, ”Baktığımız zaman ülkelerin bir çoğu kivi ihtiyaçlarını kendi üretimleriyle karşılayabiliyor” dedi.

Bu nedenlerle gelecekte yaşanabilecek muhtemel bir arz fazlası durumunda kivi üreticilerinin önemli sıkıntılarla karşılaşabileceklerini anlatan Karadeniz, şimdiden gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

AA

prophecy
17-02-2010, 12:37
Öncelikle herkese merhabalar, anne ve babam tarafından tarımsal faaliyetlerde bulunan bir aileden geliyorum küçük yaştan beri çeşitli bitkilerin yetiştirilmesinde bulunmuşumdur. Ama ağırlıklı olarak son 5 senedir kivi üreticiliği üzerine faaliyette bulunuyoruz. Türkiyede bu konuda çok az bilgi olduğundan yurtdışı araştırma merkezlerinden veriler toplayarak kendi fidelerimizi yetiştirdik ve son 3 senedir verimli şekilde meyve alıyoruz. Şuan 1000 ağaç ve 15 dönüm arazide faaliyet gösteriyoruz. Ziraat mühendisi olmasamda bildiğim kadarıyla sorularınıza cevap vermeye çalışabilirim. Saygılarımla.

Akif
17-02-2010, 12:43
Arkadaşlar belki biraz saçma bir soru olabilir ama acaba kapalı balkonda kivi yetiştirmek mümkün müdür? Bir arkadaşımla balkonda bodur meyve ağacı yetiştirebilir miyiz acaba sorusu sonucunda işler biraz karıştı ve bodur meyve ağacından vazgeçerek kivi yetiştirmeye karar verdik ama balkonda yetişir mi yetişmez mi sorusu kafamıza takıldı.

Balkon komple camekan olduğundan kısmen olsa da sera ortamı yaratılabilir ve kivi'nin nem ihtiyacını rahatlıklar ayarlayabiliriz düşüncesindeyiz.

prophecy
17-02-2010, 12:58
Genel olarak yazılanları incelediğimde şunları öncelikle belirtmem gerekir;
1- Kivi tohumdan pamuk içerisinde 25 c sıcalıkta çimlenir ve yetişir, fakat yetişen fide hiçbir zaman meyve vermez. Bu fidenin mutlaka 1 yaşından sonra parmak kalınlığına vardığında aşılnması gerekir. Bu şekilde yetişen fide hepsinden sağlıklıdır ama aşı tutturması çok zordur.
2- Daldan alınan çelikten yetiştirme şansı daha yüksektir. Fakat bunu perlit dediğimiz bir madde içinde ve köklenmesini sağlayacak özel ilaçlarla tututurabilirsiniz. Bu fideye aşı yapmadan meyve alırsınız. Bu şekilde hazırlana çeliklerden sadece %60-%65 civarındaki kısmı verimli şekilde kök verir.
3- Meyve alabilmek için düzgün şekilde kış budaması yapılmalıdır.(Aralık-Ocak)
4- Meyvenin büyümesi içinde düzgün şekilde yaz budaması yapılmalıdır.(Haziran-Temmuz)
5- Ayrıca meyve büyümesinin düzgün olması için haziran sonuna doğru yamuk ve küçük meyvelere tekleme yapılmalıdır(Bilmeyenler için tekleme: seyreltme, koparma)
6- Meyvenin lezzetli olmasını istiyorsanız kesinlikle kimyasal gübre kullanmayın...!!!!
7- Meyvenin lezzetli olmasını ve ekşi kalmamasını istiyorsanız kasım ayı ilk haftadan önce kesinlikle toplamayın....!!!
Kivi üretimi gerçekten yoğun çalışma ve emek isteyen bir uğraştır.....!!!!

Samsunlu55
17-02-2010, 19:30
Aramıza hoş geldin prophecy. Kendini yeni gelenler ve şehirlere göre üyeler bölümündede tanıtırsan sevinirim. Bahçeniz nerede hangi ovada? Saygılarımla...

mustafa07
22-02-2010, 23:07
Arkadaşalr kivinin dişimi erkekmi olduğunu nasıl anlarız?Bazı sitelerde çiçeklerinden anlaşılır diyor ama benim kivilerim daha hiç çiçek vermedi ve bu senede çiçek vereceğini sanmıyorum.yapraklarından filan anlamanın yolu varmı? varsa lütfen bilgilendirin bizleri.

Samsunlu55
22-02-2010, 23:14
Tam olarak bilmesemde ağacın üstünde kalan dalda önceki meyvenin sapı duruyorsa bir çiçek durmuyorsa diğer bir çiçek oluyor diye biliyorum.

mustafa07
23-02-2010, 22:15
kivinin dişimi erkekmi olduğunu yapraklarından anlamanın bir yolu yokmu?

mustafa07
27-02-2010, 11:25
kivinin dişimi erkekmi olduğunu yapraklarından ve ya gövdesinden anlamanın bir yolu varmı?
Arkadaşlar bi bilen varsa lütfen bir cevap yazsa.

bari
27-02-2010, 12:24
Biraz araştırdım, çiçeklerden ayırdetme hariç pek bir bilgi bulamadım.

Plantae
27-02-2010, 18:51
kivinin dişimi erkekmi olduğunu yapraklarından ve ya gövdesinden anlamanın bir yolu varmı?
Arkadaşlar bi bilen varsa lütfen bir cevap yazsa.

Kiwinin erkek veya dişi olduğunu ancak çiçek açınca anlayabilirsiniz en garanti yöntem budur.

k_donmez
27-02-2010, 19:00
Kivinin cinsiyetini anlama yolu budur.:D

mustafa07
28-02-2010, 20:07
Çok güzel kivi çiçeği fotoğrafı koymuşsun ' bari' arkadaşım ama bu çiçeklerden hangisi dişi hangisi erkek?
'plate' arkadaşım demişsinki en garanti yol çiçeklere bakmaktır ,garanti olmayan yol hangisi ?

bari
28-02-2010, 20:09
Çok güzel kivi çiçeği fotoğrafı koymuşsun ' bari' arkadaşım ama bu çiçeklerden hangisi dişi hangisi erkek?
'plate' arkadaşım demişsinki en garanti yol çiçeklere bakmaktır ,garanti olmayan yol hangisi ?

SEvgili Mustafa07
Male:ERkek
Female: Dişi

kürşad
01-03-2010, 07:30
Cumartesi günü ilk defa aşı yaptım o da tarif üzerine yongalı göz aşısıydı. Aşı almak için gittiğim arkadaşın iki fidanı vardı. Dişinin üstünde hala meyve salkımları duruyordu. Erkek olanda ise yoktu.

copur 09
01-03-2010, 09:15
Geçen gün bir arkadaş erkek kivi bitkisinin gövdesindeki tüylerin dişi bitkidekinden daha belirgin olduğunu söyledi. İki fidan gösterdi, Yalova'dan getirmiş. Eğer doğruysa öyle görünüyor du.

YeşilSeven
01-03-2010, 09:20
Geçen gün bir arkadaş erkek kivi bitkisinin gövdesindeki tüylerin dişi bitkidekinden daha belirgin olduğunu söyledi. İki fidan gösterdi, Yalova'dan getirmiş. Eğer doğruysa öyle görünüyor du.

Aynen böyle, erkek kivideki tüyler zayıf dikenleri andırıyor. Dişilerin ki ise tüy gibi.

mustafa07
04-03-2010, 06:33
Çok güzel bende böyle bir bilgi istiyordum çok sağolun .arkadaşlar bir sorum daha olucak şu sıralar bordo bulamacı yapma zamanı bahçemizdeki birkaç kiraz ağacına bord bulamacı atarken kivilerede geldi herhangi bir zararı olurmu?

Samsunlu55
04-03-2010, 21:16
Çok güzel bende böyle bir bilgi istiyordum çok sağolun .arkadaşlar bir sorum daha olucak şu sıralar bordo bulamacı yapma zamanı bahçemizdeki birkaç kiraz ağacına bord bulamacı atarken kivilerede geldi herhangi bir zararı olurmu?

Kiviler uyku döneminde ise bir zararı olmaz.

mustafa07
06-03-2010, 22:37
Peki bordo bulamacının bir yararı olurmu kivi fidanına?

mustafa07
11-03-2010, 11:50
Peki bordo bulamacının bir yararı olurmu kivi fidanına?

bilen birisi varsa bi cevap yazabilirmi?

serkanulas
18-03-2010, 20:30
selamlar sevgili kivi dostları
Kuracagım kivi bahçesinin sulama sistemi hakkında sorumu sulama sistemleri başlığı altında sordum.
siz değerli kivi dostalarının da yorumlarını bekliyorum.
şimdiden teşekkürler.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=8991&page=6

musty41
30-03-2010, 20:19
selam.mustafa arkadaşım bildiğim kadarıyla bordo bulamacı halk arasında göztaşı olarak adlandırılıyor.kivi ye bir zararının olmadığını aynı zamanda bitkinin köklerinde oluşabilecek mantari hastalıklara iyi geldiğini biliyorum.yanlışım varsa lütfen düzeltin.teşekkürler...

nariçi
30-03-2010, 21:33
Bir kivinin yarı açmış tomurcuğunu tepeden yarısını haşere yemiş. Makasla kesilmiş gibi, yeni yapraklardan birinde tırtıl yemişe benziyor. Görmedikleri çeşit hoş geliyor herhalde. Ne önlem alabilirim?

gilaburu
02-04-2010, 14:38
Merhaba arkadaşlar ben kivi fidanı almak istiyorum acaba nereden bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim

okay-55
02-04-2010, 19:32
Sayın gilaburu samsun tarım enstitüsü kivi fidanları yetiştirip karadeniz bölgesindeki yetiştiricilerin ihtiyaçlarını karşılıyordu ayrıca yetiştirmek için teknik danışmanlık hizmeti veriyor olması gerekir esenkalın

serkanulas
08-04-2010, 16:34
Merhaba arkadaşlar ben kivi fidanı almak istiyorum acaba nereden bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim
Sn gilaburu,
Kivi fidanı ve daha birçok çeşit fidanı Sn cey_cey den temin edebilirsin.
onunla irtibata geçmeni tavsiye ederim.

nariçi
08-04-2010, 19:07
Geçen yıl arkadaşlardan aldığım kiviler yeni sürgünlerini vermeye başladı. Denemek için Akdeniz ve Karadeniz'den almıştım.

Gezegen
17-04-2010, 00:36
merhaba arkadaşalar daha önce bahçeye ekilmiş 2 adet kivi fidanı vardı ma geçen sene 1 tane çiçek vardı fidanlarda bu sene 1 erkek 1 tane de dişi kivi fidanı aldım inşallah 1 kaç seneye kivilerin tadına bakmak kısmet olur

Gezegen
17-04-2010, 00:39
sayın gilaburu yanılmıyorsam kayseride ikamet etmektesiniz bende bir kayserili olarak oranın iklimini yakından bildiğim için orada kivi olması imkansız gibi birşey sanırım ama ordakı bir arkadaşıma denemesi için 1er adet kivi nar trabzon hurması ve kestane göndermeyi düşünüyürum umarım başarılı olur

limon
17-04-2010, 12:06
5 yıl önce diktiğim 2-3 adet Kivi fidanları çok büyümelerine rağmen bırakın meyve vermeyi henüz hiç çiçek açmadılar. Meyveden geçtim, bir çiçeğini görmeye de razıyım. Çiçeğe teşvik için Potastum versem işe yarar mı?

S Güngör
19-04-2010, 21:58
Çok emin değilim ama kivi çiçeklenmek için soğuk yemeye ihtiyaç duyarmış. Bu sebeple Akdeniz'de üretim pek verimli olamıyormuş. Acaba bununla alakalı birşey olabilir mi?

kürşad
20-04-2010, 09:38
Çiçeğe teşvik için Potastum versem işe yarar mı?
Fosfor gerekiyor.
Azot: Yaprak ve sürgün
Fosfor: Kök gelişimi ve çiçek tutumu
Potasyum: Meyve teşekkülü için.

Sayın S Güngör: Soğuklama bir tek kivi için değil diğer çiçekli ve meyve veren bitkiler için gereklidir. Ancak çiçek tutmama değişik sebeplerle olabilir.
Fosfor ve diğer besin elementlerinin noksanlığından olabilir, soğuklama (vernalizasyon) ihtiyacının karşılanmamasından olabilir.
Dişi çiçek döllenme için erkek çiçeğe ihtiyaç duyar ki bu kivide ayrı iki bitkide olur (aynı bitkiye hem erkek hem dişi aşılanmazsa)
Aşırı derecede nemli olduğunda polen tozları çiçekten ayrılamaz yani yapışır bundan olabilir.
Çok sıcak havada döllenme az olabilir.
Arıların ve böceklerin yokluğundan olabilir (erkek çiçekleri el ile kopartıp dişi çiçeklere sürünüz)
Çiçekler açıp dökülüyor mu hiç açmıyor mu bu da incelenebilir. Veya açıldıktan sonra nasıl dökülüyor.
Çileklerde çarpık şekilli meyveler genelde tozlaşmadaki eksiklikler yüzünden olabilmekte. Zira bunlar agregat meyve yani her bir tohumun olduğu kısım aslında ayrı ayrı döllenmekte. Üzümsü meyveler diyebiliriz kısaca.
kivide döllenme biyolojisi (http://www3.omu.edu.tr/anajas/pdf/20(2)/98-105.pdf)

BAHAR88
21-05-2010, 10:18
*** ben siteye daha yeni katıldım size iki sorum olacak sera da kivi yetistirmek istiyorm bilgilendirirseniz sevinirim.İkincisi ise çelik üretimi yapıyorm köklerde sevindiricci bir gelişme göremiyorm daha da canlandırmak için ne yapmalıyım

limon
21-05-2010, 12:07
Açıklayıcı bilgiler için çok teşekkür ederim. Soğuklama sorunu olamaz çünkü özellikle bu kış oldukça soğuk gördüler. 1 erkek 1 dişi dikmiştim ama satıcının güvenirliği tartışılır. Çiçek açsa döllenmede problem yaşanacağağını sanmam çünkü çok fazla arı, karınca, böcek türleri var. Sorun hiç çiçek açmaması. 1 tane bile.

Dikim yerinde hata yapmış olabilirim, kivi gölge sever diye o zaman ufak olan ağaçların arkasına dikmiştim. Şimdi ağaçlar çok büyüdüler, kökten itibaren 2,5 metre kadar tamamen gölgede kaldılar ama uzayan sürgünler artık tam güneşe ulaştılar.

Aynı sorunu Nar ağacında da yaşıyorum. Ağaç çok gelişmesine rağmen sadece geçen yıl 2-3 çiçek verdi ama bir haftada çiçeklerini döktü. Aynı yerde dikili diğer meyvelerde sorun yok. (Kayısı, Vişne, Armut)

Üzümsü meyveler ve çileklerde sorun yok, bu sene oldukça verimli görünüyorlar.

süreyya
30-05-2010, 13:37
Merhaba,
Bu gün benim de bir kivim olduğunu öğrendim.:D

Geçen yaz bir yerden gelen torbadaki bitkide iki dal ve birkaç yaprak vardı. Bir saksıya dikip terasıma koydum. Kışın yapraklarını döktü. Kuru iki dal kaldı. Kış sonu saksı topraklarını değiştirirken yersizlikten atmayı düşündüm ama kıyamayıp toprak bir saksıya aldım. Saksıyı terasın güneş alan bir yerine koydum. Bitkide nisan ayı başlarında bir hareket yoktu. ( Gözlere önceden dikkat etmediğim için farkı anlamamışım. Oysa dallarda gözler belirmiş.) Neyse, yer darlığını teras bahçevanları iyi bileceklerdir. Yer tasarrufu için bir saksıda iki üç bitki olabiliyor. Baktım bitkide hareket yok yerinde iyi gelişmeyen nane köklerini bu saksıya diktim. Teras çeşmesine yakın, güneşi direk almayan ışıklı bir konuma koydum. Nane suyu sever diye sık sık da suladım. Nanelerin keyfi yerine geldi ve benim ne olduğunu bilmediğim bitki de yaprak vermeye başladı. Sarıcı olduğunu anlayınca terasta sarılmasını istediğim konumlara taşıdım. Ama oraları sevmedi, bitki büyümeyi bırakıp öylece kaldı. (Bitki sürgünü çok hızlı uzadığı için bitkiyi gözlemleyip yerini sevip sevmediğini anlamam fazla zaman almadı zaten). Şimdi yine ilk gelişim gösterdiği konuma aldım. Bitkilerin genelinde olan ışığa uzanma çabası bunda yok. Daha çok serine kaçmak ister gibi tavrı var.

Geçen gün fırsat bulup "bu bitki nedir başlığında" bitkimin adını sordum. Az önce de Sn. Güngür Salman Kivi olması gerek demiş. Kivi başlığındaki bitkinin özellikleriyle bizimkinin özelliklerini eşleştirince aile üyelerine "bir kivimiz var" duyurumu yaptım. :p

Bitkimin resimlerini daha önce başka başlığa yüklediğim için buraya yüklemeyi beceremedim. Link mi veriliyor, nasıl yapılıyor bilemedim.
Bu bitkinin, çiçeğin adı nedir? (Sormadan önce ilk mesajı okuyun) başlığındaki #91 mesajdaki bitki.

Sanırım çiçek açmadan dişi mi erkek mi olduğunu bilemeyeceğim. Şu sıralar çiçeklenme zamanları olduğunu okudum. Umarım çiçeklenir. Bu yıl çiçek vermeyebilir de. Çünkü bitkiyi tanımadığım için ona gereken ortamı hazırlayamadım, kendini anca toparladı zavallıcık ::o

Sorularım;
*Yüzey kökü yapıyormuş. Yerini değiştiriken ( sanırım sonbaharda yapmak gerek) 30 - 40 cm derinlikte 70- 80 cm çapta bir ortam uygun olur mu?

* Erkek veya dişi bitki almak yerine aşılama yapabilir miyim. (Böylece bir kök için yer ayırmış olurum.)

tifany
31-05-2010, 10:35
6 yıllık kivilerde çiçek ve yaprak dökümü var sebebi ne olabilir sizce.....

yarenimex
15-06-2010, 22:56
Geçen yıl Istanbul dönuşü Mart ayında üç dişi bir erkek tüplü kivi fidanı getirdim ve bahçemde doğrudan güneş alan bir yere diktim.Baharda gözler patladı ve sürgünlerin gelişimi gayet iyi gidiyordu. Ağustos ayında iki gün süren sıcak bir rüzgar esti ve kivilerin yaprakları kavruldu. Yani kivi yüksek nemi sadece toprakta değil havada da istiyor.Kivi dikecek arkadaşların emeklerinin heba olmaması bakımından bu hususu göz önüne almalarını dilerim.

Şimdi tüylü kivi yerine arktik kiviyi (tüysüz olanı) denemek istiyorum. Yalnız aynı şey onda da olur mu endişem var. Arktik kivi konusunda tecrübesi olan arkadaşlar bu konuda bilgilendirirlerse sevinirim..

musa78
23-06-2010, 23:37
arkadaşlar 2 hafta önce 3 dişi 1 erkek kiwi,3 adet pepino,1 adet feijoa fidanı aldım 2 günlük seyahat aşamasından sonra dikimi gerçekleştirdim.2 haftadır gözlemlediğim en bariz durum kiwi cok ama çok hassas bir bitki...öyleki bir çok meyve ve sebzem olmasına ragmen kiwide daha garip bir durum söz konusu...
bildiğiniz gibi kiwi yetiştiriciliği batı karadenizde cok yaygın öyleki son yıllarda büyük bir gelir kaynağı olarak görünmekte(bartın,zonguldak düzce...)yanlız karabük ilinde oturduğumdan dolayı içerde kalıyorum ve kiwininde siddette istek duyduğu rutubetli ve nemli ortam karabük ili için pekte geçerli değil...yanlız burada şu dikkatimi çekiyor ve bunun cevabını bulamıyorum 5 senedir kiwi yetiştiren arkadaşım erkek ve dişi olmak kaydıyla verim alamıyor..burada tıkanıyoruz...

bundan dolayı bende denemedeyim arı kovanlarımızla birlikte seneye bakalım nasıl bir tablo bizi bekleyecek ama malumunuz bazı bitkilere bazı yörelerde ağzınızla kuş tutsanız yer edinemezsiniz.deneyip meyve oluşumu olacakmı olmayacakmı göreceğiz...

serdar1
10-10-2010, 22:48
arkadaşlar 2 hafta önce 3 dişi 1 erkek kiwi,3 adet pepino,1 adet feijoa fidanı aldım 2 günlük seyahat aşamasından sonra dikimi gerçekleştirdim.2 haftadır gözlemlediğim en bariz durum kiwi cok ama çok hassas bir bitki...öyleki bir çok meyve ve sebzem olmasına ragmen kiwide daha garip bir durum söz konusu...
bildiğiniz gibi kiwi yetiştiriciliği batı karadenizde cok yaygın öyleki son yıllarda büyük bir gelir kaynağı olarak görünmekte(bartın,zonguldak düzce...)yanlız karabük ilinde oturduğumdan dolayı içerde kalıyorum ve kiwininde siddette istek duyduğu rutubetli ve nemli ortam karabük ili için pekte geçerli değil...yanlız burada şu dikkatimi çekiyor ve bunun cevabını bulamıyorum 5 senedir kiwi yetiştiren arkadaşım erkek ve dişi olmak kaydıyla verim alamıyor..burada tıkanıyoruz...

bundan dolayı bende denemedeyim arı kovanlarımızla birlikte seneye bakalım nasıl bir tablo bizi bekleyecek ama malumunuz bazı bitkilere bazı yörelerde ağzınızla kuş tutsanız yer edinemezsiniz.deneyip meyve oluşumu olacakmı olmayacakmı göreceğiz...

Sayın Musa78 Ben Zonguldak Gökçebey(Tefen) İlçesinde İkamet etmekteyim Köyüm Gökçebeye Bağlı Bodaç Alaoğlu Mahallesidir. Köyüm Karabük İl sınırındadır.Yenice Kayadibi Bize oldukca yakın iklim Karabükle hemen hemen aynı sadece sizde kışlar 1-2 derece sizde daha soğuk ben kivilerimde suni gübre kullanmam sade doğal hayvan gübresi kullanırım, yanmış büyük baş hayvan gübresi ile koyun-keci gübresini karıştırıp diblerine verin birde böyle deneyin...

musa78
29-10-2010, 16:30
serdar1 hemşerim tanıştığımıza öncelikle memnun olduğu söylemek isterim sanırım sorun şundan kaynaklanıyor bölgenizin hatta köyünüzün rutubetli oluşu kestane de yetişiyordur yanılmıyorsam??bende merkeze bağlı bulak köyünde oturuyorum merkezle aramda 10 km var ilk defa bu sene başinda ben getirdim ve denedim tamam tuttular yanlız sürgün atamıyorlar gelişim gösteremediler 15 metre kadar uzadılar diyebilirim sonra duruşa geçtiler:( aynı tempoda devam ediyorlar bakalım kışı çıkaracaklarmı.en kısa sürede foto atacağım teşekkürler yorumunuz için

serdar1
08-11-2010, 12:09
Kivilerin hasad zamanı 7 yılın sonunda nihayet kiviler ürün verdi 43 dişi kivi ağacın tamamı meyve verdi sadece bu yığıntı 3 ağacın meyvesi.

gilaburu
15-04-2011, 23:58
Merhaba arkadaşlar kivi fidanı almak istiyorum.
Nereden alabilirim.
Tavsiye ettiğiniz bir yer var mı ?

İyi akşamlar.

musa78
20-04-2011, 17:48
ben botanik marketten almıştım erkek olmak zorunda yanlız rüzgarsız ve soguk(bir hassa ilk 2-3 sene)olmamaısna dikkat et.cinsleri var ama uzman olmadığım için bilmeden aldım:)

black__rose
21-04-2011, 11:47
Arkadaşlar bende kivi çimlendirmeyi başardım hemde hiç zahmet çekmeden. iki hafta önce kivi yerken aklıma geldi çimlenirmi acaba diye düşündüm ve yediğim kivilerin çekirdeklerini bir havlu kağıdın üstüne aldım sonra bir plastik saklama kabının altına kum koydum onu ısladım onun üzerinede havlu kağıda almış oldugum çekirdekleri koyup bir havlu kagıt daha koparıp üzerlerini kapatıp bi sprey şişesinin içine su koyup onlarıda ısladım ve saklama kabının kapağını kapatıp sobanın arkasına koydum. arada aklıma geldikçe bir saat kadar kapağını açıp havalandırdım daha sonra tekrar sulayıp kapağını kapattım. ve iki hafta sonunda kivilerim çimlendi. anlattığım gibi ben hiç kurutma işlemi falan uygulamadım **** dolapta bekletmedim. ama yinede çimlendi. şimdi onları saksıya ekicem bakalım.

nikılıs
06-07-2011, 15:36
Merhaba,geçen sene ilk defa meyve veren kivi fidanım nedense bu sene vermedi,geçen sene iki adet meyve vermişti.oysa bu sene daha fazla vermesi gerekiyordu.gayet sağlıklı bir fidan ve bakımına dikkat ediyorum.sizce neden olabilir? acaba seneye meyve verir mi?

işte geçen sene çektiğim resim;

ziyamaz
11-07-2011, 20:40
***.yaklaşık 50 adet kıvım var ve her sene meyve alıyorum.AYRATEN 3 adet kivim var ne çiçek açiyor nede meyve verıyor ve 7 sene oldu oyle duruyorlar.bu konu hakkında araştırdım ama bı sonuç bulamadım .

ziyamaz
11-07-2011, 20:46
***.yaklaşık 50 adet kıvım var ve her sene meyve alıyorum.AYRATEN 3 adet kivim var ne çiçek açiyor nede meyve verıyor ve 7 sene oldu oyle duruyorlar.bu konu hakkında araştırdım ama bı sonuç bulamadım .

musa78
15-07-2011, 16:57
bu anlamda benimde 3 yaşına girmiş olan 5 adet kivim mevcut 1 erkek 4 dişi hepsi nurtopu gibi ama bırakın meyveyi çiçek bile yok :(

bluemercan
05-03-2012, 02:00
Arkadaşlar bu sene 1. yılı kivilerimin 1 dişi 2mt boya geldi onu budamam gerekiyor mu üstten yana dallar vermesi için

Adalet Yağcı
05-03-2012, 08:21
Kiviniz 2 metre boy yaptı ise tepe budaması yapmanız gerekli ki, bitkinin dalı ikiye ayrılsın, aynen asma gibi.
Alt kısımda yan dallar varsa onları da budayın, çaatallaşmadan sonra çıkan dalları nazikçe sağa ve sola ayırın, tabii yeterince uzadıktan sonra.

limon_sever
17-04-2012, 17:13
Bahçemizde 1-2 ay önce diktiğim 3 dişi, 1 erkek kivi var. Kivi fidanlarından dişiler yaklaşık 2-3 hafta önce uyanmaya başladı. 3-5 gün sonra yaprakları açmış olur. Ama erkek fidanda hiç uyanma belirtisi yok. Erkek fidanlar geç mi uyanıyor? Veya fidan uyanmadığı için ölmüş olabilir mi?

justice
02-05-2012, 14:52
bende köydeki bahçede organik olarak yetiştirdiğimiz kivilerden kurutma tekniğiyle meyve kurusu yaptım ama tadları biraz ekşi gibi geldi bana , **** mayhoş desem daha doğru olur.kışın afiyetle çerezlik niyetine yenilebilir diye umuyorum.trabzon hurmasıda yapmak istiyorum ama bakalım hayırlısı.

athena -asena
02-05-2012, 21:50
Sayın justice ; Ben kivi ve trabzon hurma kurutması yaptım ikisinin de tadları çok güzel geldi bana tabi kişiye göre tadlar değişir.

justice
03-05-2012, 11:50
Sn. athena-asena sizinkilerde çok hoş görünüyor.Tad konusunda haklısınız tabi ama ben güneşte değil yarı kalorifer üzerinde kuruttum belkide ondan olabilir biraz ekşimtrak oluşu.Bu arada biz akçakoca gibi deniz kenarlarında püfür püfür esen deniz rüzgarlarına hasret kaldığımızdan malesef kalorifer üzerlerinde yapmak zorunda kalıyoruz düzcede....:) yaz gelsin yavaş yavaş o taraflara gelir bolca deniz havası alırız artık..

ayseruscuk
06-05-2012, 15:01
benimde bahçemde kivim var dişisinin yaprakları sarardığı için yaprak gübresi attım ama bu sefer yeni sürgünlerde tamamen kurudu ne yapmalıyım tekrar canlandırmak için

Safranlı
07-05-2012, 09:15
Resim yollarsanız fikir verilebilir

kazanlik
03-06-2012, 21:18
ici sari renkli olan kivinin tadi harika, sekerli bir tadi var. kabuklarinda tuy yok denecek kadar az. umarim cekirdekten yetistirebilirim

dussokagi
19-06-2012, 18:34
kasım ayında sinopta çelik ile kivi üretim yapmak isiyorum bununla ilgili yardımcı olacak arkadaş varsa özel mesaj atarsa sevinirim

Safranlı
20-06-2012, 08:35
kasım ayında sinopta çelik ile kivi üretim yapmak isiyorum bununla ilgili yardımcı olacak arkadaş varsa özel mesaj atarsa sevinirim

mirim....
Ticari üretim düşünüyorsan başka kendin için yapıcaksan başkadır
ben kivi bahçesini bu yıl kurdum
daha önce bir kaç fidanımız vardı
gecenyıl kendım tohumdan yetiştirdim
tohumdan olanlar müthiş büyüyorlar...
Ben ce şöyle bir yol izlemeyi düşünebilirsiniz
hemen bugün marketten en iyisinden 5 adet iri kivi alınır
hemen içindeki tohumlar el yordamıyla çıkarılır
bir fidanda en az 1000 adet tohum olucaktır
onda biri yeşerse 100 adet fidanınız olur
norma bir saksıya torf doldurulur...
Tohumları iki gün kuruttuktan sonra torfon üzerine dökünüz....
üzerine çok az torfla kapattınızmı 15 güne çıkacaktır
çıkan filizler 7-8 cm oldumu öylece hemen ayrı saksılara alınır
ve bügün başlasanız dahi sonbaharda en az 20 cm ve üzeri büyüyeceklerdir...
Bu benim yöntemim
karar sizindir

Adil
20-06-2012, 09:07
Tohumdan yetişen fideler meyve vermez ,gövdeleri kalem iriliğine gelince aşılanmaları lazım.Çelik üretiminde buna gerek yoktur.

Kivi Yetiştiriciliğinde Çelikleme

Yeşil çelikler:
Yeşil çelikler yaz başlangıcında Mayıs-Haziran aylarında çoğunlukla yaz budaması ile kesilen sürgünlerden elde edilir. Bu çeliklerin kalınlıkları yaklaşık 45mm ve uzunlukları 20-25cm’dir. Üzerlerinde bulunan yaklaşık üç yaprağın altta kalan ikisi dipten, üst yaprak da yarıdan kesilerek mümkün olduğu kadar yaprak alanı minimuma indirilir. Eğer yapraklar tamamen kesilirse köklenme meydana gelmez. Çünkü kesilen çeliklerin bünyesinde yeterince besin maddesi henüz birikemediğinden ihtiyaç duyulan besinin bırakılan bu yaprak parçası tarafından fotosentez yolu ile karşılanması sağlanır. Çelikler alındıktan sonra su kaybetmemeleri için gerekli tedbirler mutlaka alınmalıdır. Zira çelikler yapraklı olup yeterince odunlaşamadıklarından su kaybına karşı dayanıklı değildirler.
Çelikler köklendirme ortamlarına konulmadan önce alt kısımları 1cm boyunda bir taraftan yontulmalıdır. Köklenmelerini teşvik etmek amacıyla çelikler İndol Butirik Asit (IBA) veya Naftalin Asetik Asit (NAA) hormonları ile muamele edilmelidirler. Çelikler IBA hormonu ile iki şekilde muamele edilmektedirler. Ya çeliklerin 5cm'lik dip kısmı 100g talk içerisine 0.8g IBA karıştırarak hazırlanmış toz içerisine batırılarak köklendirme ortamlarına dikilirler veya %50'lik Ethanol içerisinde eritilmiş 2000-5000 ppm konsantrasyondaki IBA solüsyonuna 3-5 saniye süreyle daldırıldıktan sonra köklendirilirler. Eğer NAA kullanılıyorsa solüsyonun konsantrasyonunun 1000-2000ppm olması yeterlidir. Çelikler hormonla muamele edildikten sonra dışarıda bir süre kurumaları için bekletilip daha sonra mantari hastalıklara karşı fungusitlerle ilaçlanıp steril haldeki köklendirme ortamına dikilmelidirler. Çelikler ortamlara dikilirken sadece 510cm'lik dip kısımları dikilmelidir. En uygun köklendirme ortamı, içerisinde yarı yarıya torf ve ince kum (5mm) karışımı olan ortamlardır. Ancak son zamanlarda kolay temin edilebilmesi ve steril olması nedeniyle perlit kullanımı yoluna gidilmektedir. Çelikler köklendirme yastıklarına yerleştirildikten sonra çeliklerin kök bölgesindeki sıcaklığın 25-27°C ve ortamın sıcaklığının ise 22-25°C olması istenir. Bu nedenle çelikle çoğaltmanın yapılacağı yastıkların alttan ısıtmalı olması gerekir. Ayrıca köklendirme yapılacak serada sisleme teşkilatının kurulması mutlak surette gereklidir. Sisleme ile hem yaprak yüzeyindeki ısı seviyesi düşürülerek yaprakların solması önlenir, hem de köksüz olan bitkinin bu aşamada ihtiyaç duyduğu su miktarı karşılanmış olunur. Sisleme cihazı kontrollü zaman saatine bağlanmalıdır. Zaman saati ilk 10 gün içerisinde her 10 dakikada bir 10 saniye süreyle sisleme yapacak şekilde ayarlanmalı, bunu izleyen 3-4 hafta içerisinde sisleme süresi tedrici olarak azaltılmalıdır. Bu süreler hava şartlarına bağlı olarak azaltılıp arttırılabilir. Kivi çelikleri çok hassas olduklarından kökler mineral birikiminden zarar görebilirler. Bu nedenle kökler teşekkül etmeden ortama besin maddesi ilave edilmemelidir.
Yaklaşık bir ay sonra çeliklerde köklenme başlar. İki ay sonunda tamamen köklenen çelikler yerlerinden sökülerek içerisinde torf bulunan 12cm çapında ve 1100cm3 hacimdeki torbalara şaşırtılmak suretiyle gölge bir ortama nakledilirler. Yaz boyu kuvvetli bir şekilde gelişen köklü fidanlar ertesi yıl ilkbaharda dikime hazır hale gelmiş olur. Yeşil çelikler gevşek dokulu olduklarından olumsuz şartlara özellikle hastalıklara karşı dayanıksızdırlar. Bu nedenle çoğu kez köklendirmeye alınan yeşil çeliklerde çürüme baş gösterir. Ortaya çıkan bu olumsuzluk nedeniyle kivilerin yeşil çelikle çoğaltılması yöntemi pek fazla benimsenmemektedir. Ancak uygun şartlarda yeşil çeliklerin %70-80 oranında köklenmeleri mümkündür.

2. Yarı Odunsu Çelikler:
Yarı odunsu çelikler aynı yıl süren tam olarak odunlaşmamış sürgünlerden Temmuz-Ağustos aylarında alınarak köklendirilirler. Çelikler saksıda büyüyen anaç bitkilerden alınabildiği gibi kalem damızlığından veya meyve bahçesinin yaz budamalarından da alınabilirler. Ancak yaz budamalarından yeteri ölçüde çelik alma imkanı olmayabilir. Yarı odunsu çelikler olumsuz koşullara karşı daha çok dayanıklı olduklarından çoğaltmada daha çok tercih edilmektedirler. Alınacak çelikler 20-15cm uzunluğunda, 5-10mm kalınlığında ve boğum araları kısa olmalıdır. Fazla gevrek, olgunlaşmamış sürgünler uygun değildir. Aynı sürgünün farklı bölgelerinden alınan çeliklerin köklenmeleri yapılan araştırmalar sonucunda farklı sonuç vermiş olup en fazla köklenme 9 ile 12. boğumlar arasından elde edilmiştir. Köklenme bakımından erkek ve dişi çeşitler arasında fark olmasa da Hayvard çeşidine ait yarı odunsu çelikler yaz ortasına doğru, Tomuri çeşidine ait olanlar ise yaz sonuna doğru daha iyi köklenmişlerdir.
Çelikler alındıktan sonra su kaybetmemeleri için gerekli tedbirler mutlaka alınmalıdır. Zira çelikler yapraklı olup yeterince odunlaşamadıklarından su kaybına karşı tahammüllü değillerdir. Kısa sürede ölmeleri mümkündür. Çeliklerin yapraklı olmaları gereklidir. Yapraksız çeliklerin köklenme oranları azalmaktadır. Su kaybını azaltmak bakımından yapraklar yarıdan veya yaprak çevresinden kesilmek suretiyle %50 ile %25' oranına kadar küçültülmelidir.
Köklenmelerini teşvik etmek amacıyla çeliklerin dip kısımları yeşil çeliklerde olduğu gibi hormonla muamele edilmelidir. Köklendirme yapılacak serada sisleme teşkilatı olmalı ve ilk 10 gün için her 15-20 dakikada 10 saniye süreyle sisleme yapılmalıdır. Bunu izleyen 3-4 hafta içerisinde sisleme süresi tedrici olarak azaltılmalıdır. 6 haftadan sonra sisleme durdurularak köklü çelikler gölgeli bir ortama şaşırtılmalı ve burada 2 hafta süreyle daha kuvvetli bir şekilde gelişmesi sağlanmalıdır.
Çeliklerin köklendirilmesi sırasında aktif durumdaki gözlerde şişme meydana gelir, hatta bazen 10cm’ye varan genç sürgünler oluşabilir. Bu nedenle 8 haftanın sonunda çeliklerin mutlaka torbalara şaşırtılması gerekir. Torbalar 12cm çapında ve 1100cm3 hacimde olmalıdır. Yumuşak odun çeliklerinde ortalama köklenme oranı %80 kadardır. Aynı mevsim içerisinde köklenen çeliklerin 15-30cm uzunluğunda sürgünler oluşturabilir. Kışın yaprağını döken genç fidanlar ertesi yıl bahçedeki yerlerine dikilebilirler.

3. Odun Çeliği:
Köklenme oranı %60'ın üstüne çıkamadığından odun çelikleri ile kivilerin çoğaltılması pek olağan değildir. Odun çelikleri ile çoğaltma yapılacağı zaman bir önceki yıla ait dinlenme halindeki pişkinleşmiş sürgünler kullanılır. 20-25cm uzunluğunda ve 10-12mm kalınlığındaki çeliklerin en az 2 göz ihtiva etmesi gereklidir. Köklendirmeyi artırmak amacıyla çeliklerin dip kısmı yontularak yara yüzeyi genişletilir. Çelikler bu şekilde hazırlandıktan sonra %50 etanol içerisinde eritilmiş 5 g/l konsantrasyondaki IBA solüsyonuna kısa süreyle daldırılarak köklendirme ortamına dikilirler. Ortamın nemli olması şarttır. Ayrıca köklerin alttan 25°C seviyesinde ısıtılması zorunludur.
Çelikler dikildikten 4-5 hafta sonra köklenirler. Bu sürenin sonunda bunların torbalara şaşırtılarak gölge bir yere nakledilmeleri gereklidir . Su kaybını önlemek için çeliklerin gölge bir ortamda sık sık sulanarak dış şartlara alıştırılmaları zorunludur. Yaz içerisinde gerekli bakımları yapılan fidanların vejetasyon sonundan itibaren bahçedeki yerlerine dikilmeleri mümkündür.

dussokagi
20-06-2012, 17:44
peki odun çeliği yaptık %50 etanol IBA onun içinemi karıştırıacaz etanol nereden temin edebiliriz peki tohum ile üretimde dişi erkek ayırmak için aşı yapmak şart değilmi?

falcon00
20-06-2012, 22:02
S.a. hayırlı akşamlar
Benim sorum, kivide erkek ve dişi fidanları, nasıl ayırt ediyorsunuz acaba?
Mümkünse erkek ve dişi fidan resmi koyabilirmisiniz?
Şimdiden teşekkür ediyorum.

Adil
20-06-2012, 22:13
Kullanılacak hormon dozu konusunda çok değişik araştırmalar yapılmış ve IBA için hormon dozu olarak 4000-6000ppm,NAA için 1000-2000ppm’lik dozlar önerilmiştir.Ancak Giresun Fındık Araştırma Enstitüsünde Haywart,Bruno ve Matua çeşitlerinde yapılan çoğaltım çalışmalarında 2000ppm IBA dozunda ve perlit ortamda yıllara göre değişmekle birlikte %90’ı aşan oranda köklenme sağlanmıştır.

Kullanılacak hormon 1/1 oranlı saf su / alkol karışımında eritilerek istenen konsantrasyonda hazırlanır. Yönetimine uygun olarak hazırlanmış çeliklerin 1-2 cm’lik dip kısmı hormon eriyiğine hızlı daldırma yöntemiyle 5 saniye süreyle daldırılır. Hormon daldırılan çeliklerin hormonu emmesi için bir süre bekletilmeleri gerekir. Hormonu iyice emmen çelikler mistleme veya sisleme altındaki köklendirme ortamına dikilirler. Çelik dikim derinliği 5-10 cm arasında değişir. Mistleme aralığı hava durumuna göre değişmektedir. Kapalı havalarda mistleme aralığı artırılır, açık havalarda sıklaştırılır. Mistleme aralığı ya zaman rölesi ya da elektronik yapraklarla ayarlanır. Doğu Karadeniz Bölgesi gibi günlük havanın çok değişken olduğu bölgelerde elektronik yaprak kullanımı daha iyi sonuç vermektedir.Köklendirme ortamı olarak perlit, torf, dere kumu, vermikulit veya bunlardan hazırlanmış karışımlar kullanılabilir. Perlit en fazla kullanılan köklendirme ortamıdır. Köklendirme ortamı temiz olmalıdır. Bunu sağlamak için sterilizasyon yapılır. Farklı köklendirme ortamlarının köklenme oranına etkisi üzerine yapılan çalışmalarda çok önemli farklılıklar bulunamamıştır.mistleme altındaki köklendirme ortamında tutulan yarı odunsu çelikler 4 hafta içinde köklenirler. Köklenen çelikler; toprak ,kum çiftlik gübresi harcıyla doldurulmuş polietilen tüplere alınırlar. Tüplere alınan çelikler yarı gölge bir ortamda mini spring sulama yapılarak dış koşullara en az iki hafta süreyle alıştırılırlar. Çeliklerin üst gözlerinden yeni sürgünler sürebilir.bu nedenle kışın don tehlikesine karşı korunmalıdırlar. Kışın yaprağını döken köklü çelikler, ertesi ilkbaharda uyanıp sürgün verirler bir mevsim tüplerde bakıma alınan köklü çelikler fidan özelliği kazanırlar.

Adil
20-06-2012, 22:26
S.a. hayırlı akşamlar
Benim sorum, kivide erkek ve dişi fidanları, nasıl ayırt ediyorsunuz acaba?
Mümkünse erkek ve dişi fidan resmi koyabilirmisiniz?
Şimdiden teşekkür ediyorum.
Erkek ve dişi kivi yi ancak meyve verince ayırt edebilirsiniz.Meyve veren dişi, sadece dölleyici çiçek açıp döken erkek kividir.
Genç kivi fidesine bakarak gövde ve yaprak şeklinden ancak konusunda çok uzman kişiler erkek mi dişimi olduğunu bilebilir.
Tohumdan yetişen fidelerin hepsi erkek kivi olur.Bunlar gelişmiş dişi kividen(meyve veren bir kivi ağacından) alınan kalem ve göz aşılarıyla dişi kivi yani meyve verir hale getirilir.
Dişi kividen alınan kalemler dikilince aşı yapmaya gerek yok, dişi olarak meyve verir.

dussokagi
21-06-2012, 21:11
Kullanılacak hormon dozu konusunda çok değişik araştırmalar yapılmış ve IBA için hormon dozu olarak 4000-6000ppm,NAA için 1000-2000ppm’lik dozlar önerilmiştir.Ancak Giresun Fındık Araştırma Enstitüsünde Haywart,Bruno ve Matua çeşitlerinde yapılan çoğaltım çalışmalarında 2000ppm IBA dozunda ve perlit ortamda yıllara göre değişmekle birlikte %90’ı aşan oranda köklenme sağlanmıştır.

Kullanılacak hormon 1/1 oranlı saf su / alkol karışımında eritilerek istenen konsantrasyonda hazırlanır. Yönetimine uygun olarak hazırlanmış çeliklerin 1-2 cm’lik dip kısmı hormon eriyiğine hızlı daldırma yöntemiyle 5 saniye süreyle daldırılır. Hormon daldırılan çeliklerin hormonu emmesi için bir süre bekletilmeleri gerekir. Hormonu iyice emmen çelikler mistleme veya sisleme altındaki köklendirme ortamına dikilirler. Çelik dikim derinliği 5-10 cm arasında değişir. Mistleme aralığı hava durumuna göre değişmektedir. Kapalı havalarda mistleme aralığı artırılır, açık havalarda sıklaştırılır. Mistleme aralığı ya zaman rölesi ya da elektronik yapraklarla ayarlanır. Doğu Karadeniz Bölgesi gibi günlük havanın çok değişken olduğu bölgelerde elektronik yaprak kullanımı daha iyi sonuç vermektedir.Köklendirme ortamı olarak perlit, torf, dere kumu, vermikulit veya bunlardan hazırlanmış karışımlar kullanılabilir. Perlit en fazla kullanılan köklendirme ortamıdır. Köklendirme ortamı temiz olmalıdır. Bunu sağlamak için sterilizasyon yapılır. Farklı köklendirme ortamlarının köklenme oranına etkisi üzerine yapılan çalışmalarda çok önemli farklılıklar bulunamamıştır.mistleme altındaki köklendirme ortamında tutulan yarı odunsu çelikler 4 hafta içinde köklenirler. Köklenen çelikler; toprak ,kum çiftlik gübresi harcıyla doldurulmuş polietilen tüplere alınırlar. Tüplere alınan çelikler yarı gölge bir ortamda mini spring sulama yapılarak dış koşullara en az iki hafta süreyle alıştırılırlar. Çeliklerin üst gözlerinden yeni sürgünler sürebilir.bu nedenle kışın don tehlikesine karşı korunmalıdırlar. Kışın yaprağını döken köklü çelikler, ertesi ilkbaharda uyanıp sürgün verirler bir mevsim tüplerde bakıma alınan köklü çelikler fidan özelliği kazanırlar.

peki sizce hangisinin tutma oranı daha yüksek Yeşil çelikler Yarı Odunsu Çelikler Odunsu Çelikler mi ama ticari açıdan bu işi yapacak varsa çelik ile üretim daha kısa sürede üretim yapılabilir doğru değil mi

justice
09-07-2012, 19:00
bahçeden naturel

denizakvaryumu
27-08-2012, 16:06
Kırmızı kivi

327529

kaynak (http://www.baldur-garten.de/produkt/Neuheiten_Obst/4521/Obst/Neuheiten/Mini-Kiwi+Kiwino/detail.html)

copur 09
29-08-2012, 18:21
Kivi meyvesini kurutan arkadaşlar; yaptıkları işlemleri detaylı olarak açıklayabilir mi? tat farkının topraktan mı yoksa yapılan işlemden mi olduğunu merak ettim. Belki de hasat zamanından kaynaklanıyordur. Bu sene birkaç tane kurutmak istiyorum. Selamlar.

bari
29-08-2012, 19:22
Kırmızı kivi

327529

kaynak (http://www.baldur-garten.de/produkt/Neuheiten_Obst/4521/Obst/Neuheiten/Mini-Kiwi+Kiwino/detail.html)

Bende kens red ve purpurna sadowa var kırmızı olarak. İkiside tozlayıcı istiyor...

selis
03-12-2012, 19:07
Genç kivi fidesine bakarak gövde ve yaprak şeklinden ancak konusunda çok uzman kişiler erkek mi dişimi olduğunu bilebilir.

Aldığımız fidanın dişi mi erkek mi olduğu sadece satıcının insiyatifine mi kalmış yani? Eğer hepsi dişiyse senelerce bekle dur..

Yazın 2 fidan almıştım.. Tabii ki dişi ve erkek diye..
Bugün ikisini de inceledim.. Birinin gövdesi ve yaprakları tüylü, diğerinin formu daha düz.. Hangisinin ne olduğunu bilmiyorum ama, aralarında görsel olarak belirgin bir fark var..

bari
17-12-2012, 14:59
Actinidia melanandra siyah kiwi.

qwerty16
04-02-2013, 17:01
367151

bunlarda küçük kivilerim
meyvelerini yemek dileği ile.........:rolleyes:

obahar
27-02-2013, 14:36
kivi fidanı alacak olsak nereden temşn edebilirim yardımcı olabilecek birisi var mı acaba?

Safranlı
27-02-2013, 16:33
Meyve fidancılarında mutlaa vardır
bulamazsanız sahibinden .comda satılıyor
havael yaparsınız kapınıza gelir
tanesi 4-5 tl dir

fatih_isleyen
24-04-2013, 15:57
merhaba arkadaşlar elinde kivi çeliği olup yollaya bilecek varmı acaba ???

Safranlı
25-04-2013, 08:55
merhaba arkadaşlar elinde kivi çeliği olup yollaya bilecek varmı acaba ???

fatih kardeşim
bu mevsimde malesef olmuyor
çünkü bitki uanmış artık
yakın bir fidancıda 3-5 tl arası topraklı poşetlerde
satın alman gerekir
hem çelikleri bulsanda yeşermeyebilir
iyi bir fidan alırsan hemen hızlıca büyüyecektir
mevsim itibariyle bu şekilde olabilir

fatih_isleyen
25-04-2013, 09:06
ilgin için sağol SAFRANLI ama ben istanbul büyükçekmecede yaşıyorum burdaki fidanlıklarda kivi yok malesef internettende 15-20 tl arasında fiyatları ondan da ziyade kargoda sağlam gelmiyor 1 ay önce ceviz fidanı aldım fidanlar kırılmış kargoda kargoculara guvenmiyorum o yüzden çelik alsam en azından kırılmaz diye düşündüm ama zamanı değilmiş ozaman aramaya devam illaki yakınlarda bulcam :)

ilgin için çok sağol iyi günler dilerim

fatih_isleyen
17-05-2013, 09:03
merahaba arkadaşlar bende 10 şubatta kivi tohumları ekmiştim ve sadece 1 tane cimlendi diye çok üzülüyordum çimlenen kiviyi küçük bir saksıya aldım diğerler tohumlarıda çıkar ümüdiyle sulamaya devam ettim şuan resimdede görçeginiz gibi saksıya aldığım kivi 30-35 cm boyuna ulaştı ve üzerinde 50 taneden fazla çiçek var bunlardan 7-8 tanesinde meyve tutumu oldu. etrafımda (yakınlarda) başka kivide yok nasıl oldu anlamadım resimleri yolluyorum bilgisi olan arkadaşlar buna bir yorum yaparmısınız.

başka bir konuda resimleri kullandığımdan buraya ekleyemiyorum bakmak isteyen

http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/1889-2.htm

burdan bakabilirsiniz

cyildiz2013
25-05-2013, 21:29
Merhabalar,
Bahçemde birçok kivi bitkisi var, ancak hangisi erkek hangisi disi bir türlü ayıramıyorum.
Bu bitkileri ciceklerinden ayırmak mümküm mü?
Çektiğim bazı kivi cicek resimlerini gönderiyorum.
Acaba bunların cinsi konusunda bilgi verebilir misiniz.
Cunku şimdiye kadar hic meyve alamadım.

gilaburu
26-05-2013, 11:26
Bu çiçekler erkek kivi çiçeği.

cyildiz2013
26-05-2013, 12:12
çok teşekkür ederim

gilaburu
26-05-2013, 16:28
çok teşekkür ederim

Rica ederim.

bulgur
05-06-2013, 14:53
Balıkesir'de yetişme şansı var mı **** yetiştiren arkada var mı?

Safranlı
05-06-2013, 17:35
Yetişir
bol su ister
biraz gölgelialan bulunuz
veya kuzey cephelerde güzel olabilir

bulgur
05-06-2013, 17:41
Yetişir
bol su ister
biraz gölgelialan bulunuz
veya kuzey cephelerde güzel olabilir

safranlı detaylı bilgi verebilir misin bana

denizinkizi
30-07-2013, 10:28
kivi nin dişi mi erkek mi olduğunu nasıl anlayacağız.biri kurudu.

hakansqr
17-10-2013, 13:03
merhabalar.3 dişi 1 erkek almayı düşünüyorum.bunları 2.5 metre arayla diktikten sonra aynı T üzerinemi yönlendirmem gerekiyor.dişiyle erkeğin çiçek uzaklıkları önemlimidir.teşekkürler

belliufuk
20-11-2013, 12:28
yeni aldığım kiwi ağaşlarımı poşetten büyük saksıya aldım. ancak yaprakları kuruyor. ne olduğunu kestiremedim. özel bir toprak gereksinimi ya da hassas olduğu bir nokta var mı?

bari
21-11-2013, 09:17
Kiwi nemli ortamda yetişir.. Koyduğunuz yerde nem yoksa yaprakları kurur..

belliufuk
25-11-2013, 08:58
anladım. sizin bilginiz ve tecrübeniz dahilinde olan bir durum galiba. benim iki fidanımdan çok az gelişmiş olanın yaprakları kurudu önce. ben fidan yeterince köklenmediğinden sanmıştım ilk gördüğümde ama sonra da daha çok yapraklı olan tamamen yapraklarını kuruttu.
demekki havanın nemsiz olmasından.. peki nasıl yapmalıyım ne yapmalıyım. kurtaramaz mıyım bu ağaçları? çözümü yok mu

bari
25-11-2013, 20:40
Nemli bir yere dikin, öğleden sonrası güneş görmeyen. Diktiğiniz toprak organik ağırlıklı olsun. Havuz kenarı bir yerlere dikebilirsiniz, **** fidanın yanın kapta sular koyabilirsiniz.

belliufuk
27-11-2013, 10:22
anladım teşekkür ederim. ama ben vazgeçtim bu fidanlardan çünkü burası çukurova kışın nemli bir yer bulsam yazın her türlü kavrulacaktır..

bari
27-11-2013, 18:33
Kuzey cepheye dikebilirsiniz, kökleri de malçlayın. Her gün sulayın..

mlevent.aktan
03-12-2013, 16:12
Kiwi nemli ortamda yetişir.. Koyduğunuz yerde nem yoksa yaprakları kurur..

güneş almaması mı gerekir?

hakansqr
28-04-2014, 08:59
merhabalar.serçe parmak kalınlığında çubukları topraga sokmuştum.herhangibir ilaç hormon vs. kullanmadım.gözler patladı ve yaprak açtı sizce tutmuşmudur.bunları ne zaman istediğim yere dikerim.kolay gelsin teşekkürler

carizma_009
28-04-2014, 14:55
Hiç dokunma yaprak açmış olabilir kök oluşumu henüz olmamıştır toprağının susuz kalmamasına özen göster kök oluşumunu tamamlasın.Şubat ayında köklere zarar vermeden söküm yapıp mart başı gerekli yere aktarabilirsiniz.

hakansqr
28-04-2014, 21:48
çok teşekkür ederim sayın hemşerim

hakansqr
08-05-2014, 12:10
merhabalar şimdide tomurcuklar çiçege dönüyor sanırım.sizce meyve verirmi?
Yukle.TC | Resim | Resim Galerisi | Resimler | Resim Ykle (http://img495.yukle.tc/image.php?id=7979DSC_00221.jpg)

macuroğlu
08-05-2014, 21:56
Merhaba benim bahçemde 2 adet kivim var boyları 1 metreden fazla bu sene aldım sizce kütahyanın ikliminde olurmu

netfoto
27-02-2015, 00:37
merhabalar ... kırşehirde kivi yetişirmi ... bilen biri varmı acaba...

Babişko
22-03-2015, 07:53
Merhaba,
Kiwi yetiştiriciği ile ilgili, milli eğitim bakanlığından derli-toplu, güzel bir kaynak:

http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Kivi%20Yeti%C5%9Ftiricili%C4%9Fi.pdf

Wanted.07
20-11-2015, 22:25
Selamın aleyküm Ben birbuçuk dönümlük araziye kivi yapmayı düşünüyorum alacağım fidanlar iki yaşında aşılı hayvard cinsi sorum ise kaç adet fidan almam gerek kaç metre aralıkta ekip kaç erkek kaç dişi olacak ekilecek olan arazi iki dağın Arsin akan derenin kenarı olup batıya bakan tarafta bölge Akdeniz şehir alanya bu konularda ağacın verimi nasıl olur yardımınız için şimdiden teşekkürler

hierapolis
16-05-2016, 12:07
Herkese merhaba, aranıza yeni katılmış bulunmaktayım. Güzel bilgiler var paylaşanlara teşekkür ederim. Kivi yetiştirmeye heveslenmiş bulunuyorum. Baharda denemek için saksıya kivi çekirdeği gömmüştüm yaklaşık 1 ay sonra çıktılar. Şimdi onları başka bir saksıya aktarmayı düşünüyorum. Acaba kışın evin içinde yetiştirebilir miyim?

LEVENTK_
13-06-2016, 20:39
Merhaba Arkadaşlar,

Ben de tohumdan kivi üretimi için beş aydır uğraşıyorum. Kivilerim şimdilik harika görünüyor :-)

Kivi 1[1] - Hızlı Resim (http://hizliresim.com/VY0XGV)

Kivi 2[1] - Hızlı Resim (http://hizliresim.com/0D1N68)

minikivi
29-10-2016, 20:09
Sarı ve Yeşil kivi yan yana, bu seneki ürünlerimizden.631511

halis33
12-02-2017, 20:57
Öncelikle herkese merhaba,
Mersin'in Erdemli'de 6 dönüm yere 4x3,5 450 fidan dikeceğim çeşit Harward clone 9 ithal. dikim 18 ya da 25 şubat. Arasına da masrafını çıkarsın diye fasulye dikmek istiyorum. Bunun için yanmış tavuk gübresi dökeceğim. Toprak analizinde toprak kireç sınırının biraz üzerinde çıktı. Bunun için de her dikim çukuruna 100'er gram kükürt tavsiye edildi. Dikimden sonra sulama, gübreleme ve bakım konusunda uzman birinin (Türkiye'nin heryerinden olabilir) takibini istiyorum. üretici ve mühendisler yardımcı olabilirse sevinirim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

halis33
12-02-2017, 22:32
Toprak analizi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

halis33
12-02-2017, 22:41
Bünye :54
Kireç :15,20
ph :7,13
organik madde: 2,90
potasyum :233,90
fosfor :20,20

B_1
20-03-2017, 19:33
arkadaşlar 6 ay kadar oldu çekirdekten çimlendirdiğim kivilerimin boyu 3 ya da 4 cm hiç büyümüyor neden sizce

minikivi
21-03-2017, 17:45
arkadaşlar 6 ay kadar oldu çekirdekten çimlendirdiğim kivilerimin boyu 3 ya da 4 cm hiç büyümüyor neden sizce

Havalar daha soğuk, ondandır.

B_1
21-03-2017, 17:52
Doğru ben onu düşünmedim sağolun

minikivi
21-03-2017, 18:28
Doğru ben onu düşünmedim sağolun

fidelerin uçlarında kızarıklık varmı, resim olsaydı daha iyi olurdu.

B_1
21-03-2017, 19:56
Evet kızarıklık var fotoğraf yüklerdimde fideler köyde

misoo83
30-04-2017, 06:51
Yeşil üzerine Kivi Aşılama ;).

http://www.youtube.com/watch?v=F9l-iISvIQo

rokayx
21-05-2017, 23:43
Mart ayında ektiğim kiviler gelişme göstermiyor. Ne yapmam gerekir ?

Resulgur
08-03-2019, 19:50
Çelik köklendirme çalışması geçen sene de yapmıştık. Bu sene de devam ediyoruz.

Dişi kivi çeliklerini ortalama 15-20 cm lik parçalara bölüp, 5sn köklendirme sıvısında bekleterek perlit dolu kaba daldırdık.

688436

AkisSoftware
08-03-2019, 21:11
Aslinda hardy kividen bulup yetistirmek lazim. Soguklara dayanimi cok iyi

siflera12
09-03-2019, 05:11
Aslinda hardy kividen bulup yetistirmek lazim. Soguklara dayanimi cok iyihttps://www.botanikmarket.org/Kiwi-Hardy-kiwi-Bebek-kiwi,PR-94.html Botanik markette varmış fiyatı da uygun bence sende bir bak [emoji3]

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Keremellek
29-05-2019, 07:32
10 yıl önce kivi aldık bahçemize diktik. Bize kivi fidanı veren arkadaş biri erkek biri dişi dedi. Ancak bu güne kadar hiç çiçek açmadılar. Neden kaynaklanabilir. Yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkürler.

kurkcutahir
21-07-2019, 10:27
Merhaba. Konya da oturuyorum. 3 yıl önce bir çift kivi fidanı aldık. ilk yıllarda evde saksıda yetiştirmeye çalıştık fakat fazla büyüyünce bahçeye dikmeye karar verdik. 2018 baharında soğuklar geçtikten sonra bahçede güneşli bir yer ayarlayıp diktik. Ne yazık ki tüm yapraklarının yandığını farkettiğimizde çok geç olmuştu ama hemen gölgeleme yaptık. Kışın sera naylonuyla güzelce kapattık ve baharda soğukların bittiğinden emin oluncaya kadar da açmadık. Şimdi yeni sürgünler güzel ve sağlıklı görünüyor fakat evde saksıda olduğu zamanlardaki gibi hızlı büyümedi. Tekrar yanmasından korktuğum için de perdeyi sökemiyorum.

serdar1
01-11-2022, 07:50
Kivi ağacını ceviz ağacına sardırdım hiçbir budamada yapmadım. Aynı üzüm asması gibi ağacın her tarafını sardı. Askıda alınanlardan daha fazla ürün verdi, tek başına 4-5 kök kivinin ürününü verdi bu yıl tek kök kivi tek başına 150 kğ yakın ürün bağladı.