PDA

View Full Version : İmece Evi-Kazdağı / Külsuyu hakkında (14 Mart 2009 Cumartesi)

denizakvaryumu
04-03-2009, 20:46
Imece Evi-Kazdagı 14 Mart 2009 Cumartesi

14 Martta hem doğal deterjan hem de sabun çalışması yapacağız. İmece Evi kurulduğundan bugüne “kostiksiz sabun” yapma denemelerine devam ederken bu esnada yeniden keşfettiğimiz külsuyunun nimetlerini,şehirlerde dahi kolayca hazırlanmasını oldukça basit yöntemlerle uygulayarak gerçekleştireceğiz.

Son bir senedir otomatik çamaşır ve bulaşık makinesinde dışarıdan hiçbir temizleyici satın almadan tamamen doğal malzemelerle kendimizin ürettiği temizleyicileri kullanıyoruz.

Ve son 5 aydır bazı imece grubu üyeleri kişisel temizliklerinde kendi yaptığımız sabunu da bırakarak sadece kül suyunu kullanmaya başladılar.Saçları hala yerinde durup ciltlerinde deformasyon yerine canlılık gözlüyoruz ::-)

Kişisel temizliğimizde dahi pek çok kimyasal kullanırken bunların zararlarına karşı her gün yeni bir rapor yayınlanıyor. Kullanılan bu hoş kokulu, bol köpüren cicili bicili temizleyicilerin alternatifi hemen yanı başımızda! Hazırlaması ve kullanımı çok kolay.Üstelik kül suyunu tamamen bedavaya hazırlanabiliyor.

Her çalışmamızda olduğu gibi doğal, ekolojik çözümümüzü hem uygulamalı hem de yazılı olarak sitede diğer paylaştığımız deneyimlerimizin yanında atölyeden önce yayınlamayı planlıyoruz. Tüm çalışmalarımızda olduğu gibi doğal temizlik çözümümüzün uygulamasında sizin katılımınıza, tanıklığınıza ve bilmeyenlerin bilmesine, öğrenmesine açığız.

Bekleriz ::-)

Kayıt için ;

Imece Evi Kolektifi
Dogal Yasam ve Ekolojik Çözümler Çiftligi Kooperatif Girisimi
www.imeceevi.org
+90286-7526043
+90533-2168359
+90552-4142363

İncifem
05-03-2009, 11:43
Sayın Denizakvaryumu verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Siteye baktım ve adresinizi arkadaşlarıma da ilettim.

Bu deterjan çılgınlığında, kimyasal maddeleri kullanmadan, söylediğiniz yöntemlerle hem sağlıklı yaşarız hemde dışarıya bağımlı olmaktan kurtuluruz.

denizakvaryumu
05-03-2009, 11:57
14 Martta açıkçası ben de İmece evinde olmak isterdim...

Zamanı ve işini ayarlayanlar kaçırmasın derim.

malina
05-03-2009, 12:15
Bulaşık makinesi deterjanı olarak arap sabunu kullanılır mı? (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=12367)

Başlığına eklediğiniz yazının, orası ile bağlantısı var ama duyuruların ayrıca yapılması daha doğru olur. Yoksa daha az kişi okur...
Yazıyı ayrı başlık olarak taşıdım.

denizakvaryumu
23-07-2010, 12:06
106. denemede kül suyu ve zeytinyağını birleştirerek sabun yapmayı başardık!

Haziran ayında gerçekleşen çalışmayı bir kenara kuruması için bıraktıktan sonra
geçen gün merak edip denedik veee elimizde yağ kalmadı!!!
suyla beraber elimizdeki kiri pası söküp "gıcır-gıcır" oldu.

Biraz arap sabunu kıvamında oldu.
Olsun...tüm amacımız endüstriyel olarak üretilen "sodyum hidroksit" kostiğini sabunumuza koymamaktı.

Ve başardık ::-)

Bu şu anlama geliyor;
temizlik ve hijyen isteyen herkes isterse bunu evinde yapabilecek.
Yani kül veya kül suyunu doğal temizlik malzemesi olarak kullanmayı henüz kabul edemeyenler için alışkanlıklarımızı sürdürebileceğimiz kostiksiz bir çözüm var artık.

Şimdi planımız şu;
14-20 Ağustos haftasının ağırlıklı çalışma konusu Sabun ve Doğal Deterjan olsun.

Bu hafta kostiksiz sabunu hem sıcak hemde soğuk yöntemle tekrar üretelim.
Katılımcıların "evet başardık" demesi üzerine formülü açık ortamdan tüm dünya ile paylaşalım.
Yakında programın duyurusunu yayınlayana kadar bu müjdeyi verelim dedik ::-)

Kazdağından sevgiler ::-)

İmece Evi Dogal Yasam ve Ekolojik Çözümler Çiftliği
0286-7526043
Küçükkuyu-Assos yolu 5.km. Çanakkale.
www.imeceevi. org