PDA

View Full Version : Sporla çimlendirme

Assassin
24-02-2009, 19:17
Selam Arkadaşlar,

Ben, daha önce karınca70 dostumuzdan temin etmiş olduğum Bird's Nest Fern bitkisinin sporlarından çimlendirme yapmak istiyorum.. Ancak çok aramama rağmen sporla çimlendirmenin nasıl yapılacağına dair bir bilgiye ulaşamadım.. Bu konuda hem bilgilenmek hem de uzman dostlarımızın tavsiyelerini de alabilmek amacıyla bu konu başlığını açıyorum.. Katılımın bol ve bilgilerin doyurucu olması dileklerimle sözü uzman arkadaşlara bırakıyorum :D

Özelde Bird's Nest Fern bitkisi, genelde de diğer sporlu bitkiler nasıl ve hangi şartlarda çimlendirilir?

karinca70
25-02-2009, 00:38
Selam Arkadaşlar,

Ben, daha önce karınca70 dostumuzdan temin etmiş olduğum Bird's Nest Fern bitkisinin sporlarından çimlendirme yapmak istiyorum.. Ancak çok aramama rağmen sporlarla çimlendirmenin nasıl yapılacağına dair bir bilgiye ulaşamadım.. Bu konuda hem bilgilenmek hem de uzman dostlarımızın tavsiyelerini de alabilmek amacıyla bu konu başlığını açıyorum.. Katılımın bol ve bilgilerin doyurucu olması dileklerimle sözü uzman arkadaşlara bırakıyorum :D

Özelde Bird's Nest Fern bitkisi, genelde de diğer sporlu bitkiler nasıl ve hangi şartlarda çimlendirilir?

Ben de getirttiğim sporlardan çimlendirme henüz denemedim. Ancak çok iyi dezenfekte edilmiş bir toprak olması gerekiyor. torf toprak karışımınızı mikrodalga fırında daha önce dezenfekte edebilirsiniz, ortalık biraz kokabilir :) Daha sonra dezenfekte edilmiş torfun üzerine serpiyorsunuz ve üstünü streç filmle kaplayıp nemi sabitliyorsunuz.

mahon67 gönderdiğim sporlardan çimlendirme yapmıştı, kendisine sorabilirsiniz, daha deneyimlidir bu konuda.

Assassin
25-02-2009, 01:55
Teşekkürler karınca70 dostum :)

Mahon67'nin açıklamasını bekleyeceğim

pomodoro
01-04-2013, 08:48
Bu konuyla ben de ilgileniyorum. Uzun zamandır bir şey yazılmaması ne kötü...

Youtube'da şöyle bir video buldum. İşe yarayacağını umuyorum.

growing ferns from spore - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=4tYTz7ONMXU)