PDA

View Full Version : Mavi Kelebek Çiçeği (Clerodendrum ugandense) çimlendirme

aaylin
23-02-2009, 16:00
Haydi bakalım hepimize hayırlı uğurlu olsun. Beni tohumlar ilk koyduğumda su üzerinde yüzüyorlardı. Şimdi baktım hepsi bardağın dibine çökmüş :)

Orkun Kırcı
23-02-2009, 19:42
Bende birazdan ılık suyla buluşturacağım ama şimdilik tek tohumla deneme yapmayı düşünüyorum. Kaloriferin üzerinde bekletmek iyi olur sanırım ılık kalması için değil mi?

Orkun Kırcı
23-02-2009, 19:57
Ağlamak istiyorum :( Sanırım ilk tohumu soyarken pörtlettim ama diğeri iyi. Bir tane de yedek bırakıyorum ne olu ne olmaz.

aaylin
23-02-2009, 20:49
İşte çok zor soymak demiştim. Ben tamamen yarısını soymadım, tohumun uç kısmından az bir şey soydum, çünkü hakikaten küçücük tohumu elde tutmak ta çok zor, kalın kabuğunu çıtlatmakta. Ben hepsini denedim. İnşallah sonumuz hayırlı olur.

Orkun Kırcı
23-02-2009, 20:55
En iyisi ince zımpara ile inceltmek(selluka gibi). Eee denemeden bilgi sahibi olunmuyor işte. Bu da bize ilk tecrübe oldu.

aaylin
23-02-2009, 21:00
Hiç selluka tohumu çimlendirmedim. Ama baktım bunlar tırnakla falan soyulmuyor, manikür makasının ince ucuyla çıtlattım önce sonra da o çıtlattığım yerden tırnağımla 1-2mm falan ancak soyabildim. Tohumun özüne bir şey olmasın diye de fazla kurcalamadım. Şimdi suya koyduklarıma baktım, hepsi aşağıya inmişler ve biraz da şişmiş gibiler

Kalorifer üzerinde tutmak iyi fikir, başka türlü ılıklığı sürekli sağlamak zor olur.

aaylin
24-02-2009, 14:45
Tohumları torf ile buluşturup maratona başladım :D

Orkun Kırcı
24-02-2009, 20:06
Bende az önce torfa ekim yaptım. Bakalım neler olacak?

Orkun Kırcı
24-02-2009, 22:33
Bence tohum kabuğunu soyma işlemini zımpara ile inceltmek en iyi tercih olur. Bitkiyi edinen arkadaşlara duyurulur.

Adalet Yağcı
26-02-2009, 21:40
Mesaj alınmıştır, sayın Orkunkırcı, siz merak etmeyin bir çaresini buluruz.

aaylin
03-03-2009, 10:40
Benim 24 Şubat'ta ektiğim mavi kelebeklerden hala bir haber yok. Tohumunu eken diğer arkadaşlarda ses seda var mı acaba ?

Adalet Yağcı
03-03-2009, 10:45
Ben ekeli daha dört gün oldu, bu yüzden ben sizlerden bekliyorum gelişmeleri.
Ayrıca, ben tohumları ıslatmayı unuttum, nasıl oldu bilmiyorum ama inşallah çimlenir, zaten topu topu iki tohumcuğum vardı, biri bile çimlense razıyım.
Ekmeden önce ben de ince bir makasla tohum kabuğunu çıtlattım öze inmeden, bakalım neler olacak, buradan müjdeyi vermek için sabırsızlanıyorum.

aaylin
03-03-2009, 10:54
Aslına bakarsanız ben de ekeli 6 gün olmuş :D Ama heyecanla bekleyince sanki daha fazla olmuş gibi geliyor :) Netten çimlenme süresiyle ilgili bilgi arıyorum. Bulabildiklerimi buradan paylaşacağım. Adalet Hanım'cığım; tohumları ekmeden önceki ilk şart ılık suda bekletmek. İnşallah sizinkiler hepimizi şaşırtır :) Beklemeye devam.

Orkun Kırcı
03-03-2009, 11:13
Bendekilerden de tık yok. Daha çok yeni beklemek lazım.

Adalet Yağcı
17-03-2009, 13:05
Benim pandora yaseminim ve mavi kelebek çiçeği tohumum çimlenmedi, Abutilon ise ikisi de çimlendi, diğerlerinde bir anormallikmi var acaba.
Sayın Orkunkırcı, siz çimlendirebildinizmi?

Volare
17-03-2009, 17:10
Merhaba .
Ben yaklaşık 2 ay önce onur 1972'den (GG)almıştım (2şubatta),
1 tanesi çimlendi ,şu an 2çift yaprağı var .
Malüm Ugandanın baltagirmemiş ormanları anavatanı olduğu için İzmiri bile soğuk bulmuş olabilir .Tepesinde 24 saat led ampül ve ısı için halojen yanmasına rağmen ;).
Nazar değer diye bahsetmedim -biraz daha büyümesini bekledim .
Bu mavi ye gönlünü veren herkese kolay gelsin .

Orkun Kırcı
17-03-2009, 20:37
Bizde bekliyoruz bakalım ama benim umudum yok. Tohumu çıtlatırken biraz zedeledim sanırım. Neyseki yedekte tohumum var. Madem sıcak seviyor yazın Aydın'da denesem olur mu acaba.

Orkun Kırcı
17-03-2009, 20:46
Tam tersi durumdan haberdarız. Diğer başlıkta konuşurken sevgili Todor bir kısımdan sonra buraya taşıdı. Çimlenmeyle ilgili konuları buradan yazın diye tavsiyede bulundu. Bu yüzden çiçek bilgileri diğer tarafta kaldı.

Orkun Kırcı
17-03-2009, 20:48
Benim pandora yaseminim ve mavi kelebek çiçeği tohumum çimlenmedi, Abutilon ise ikisi de çimlendi, diğerlerinde bir anormallikmi var acaba.
Sayın Orkunkırcı, siz çimlendirebildinizmi?

Üç pandoranın tamamı, iki abutilonun ise bir tanesi çimlendi. Ancak çok yavaş büyüyorlar. Mavi kelebekten tık yok(tohumu zedelemiştim sanırım ondan). Birde aşırı sıcak istiyormuş sanırım. Diğer başlığa Volare arkadaşımız yazmış.

Adalet Yağcı
17-03-2009, 22:01
Üç pandoranın bir tanesi benim olsunmu?
Bu gün dayanamayıp toprağı karıştırdım, tohumdan eser yok, çok üzgünüm çok, mavi kelebeklere de elveda :(

Orkun Kırcı
17-03-2009, 22:28
Olmaz olur mu abla.Ama bi görsen o kadar ince ve minikler ki. İki üç hafta sonra ayırıp tekli olarak dikerim inşallah. Ama yollama işini nasıl yapacaz. Bi akıl verin bana. Olmadı yine tohum yollayabilirim. Kelebeklerin yok olması üzücü bende de yedek 1 tohum var. Napsam bilemiyorum yaa.

Orkun Kırcı
18-03-2009, 09:18
Yaa abla benim pandora sandığım minikler meğer Snow in summer mış. Ben hiç pandora ekmemişim. Ama az önce iki tanesini plastik bardakta torfa ektim. Bakalım ne olacak.

Adalet Yağcı
18-03-2009, 09:49
Sevgili Orkunkırcı, ben latife yapmıştım, siz güle güle yetiştirin tohumlarınızı, bu sene tohum alabilirseniz onları paylaşırız.

Orkun Kırcı
18-03-2009, 11:14
İnşallah alırım tohumlarını. Seneye paylaşım bölüümünden dağıtırım.

Volare
30-03-2009, 16:49
Bu benim mavi kelebeğin şu anki hali ...

Volare
30-03-2009, 20:11
Merhaba,
cepten yaziyorum, turkce karakter yok :)
Arkadaslar sizin gibi ben de 5 tohum aldim .
Ilk asamada 2 tanesini once kabugunu catlatip sicak suya koydum .
Bu islemi her zaman kucuk termos bir bardagim var , onun icinde yaparim.
24 saat sonra 1 tanesini preslenmis coco tablete digerini perlit torfa ektim .
7 gun sonra kurdanla tohumun uzerindeki ince tabakayi actim .
tohumun koklendigini gordum , 3 gun sonra kotiledonlar ortaya cikti . Cevre isisi 18-26 derece arasinda seyretti . Bu arada diger tohum curudu , sebebini bilmiyorum .
Bu preslenmis cocopeat tabletleri yuzunden jakaranda bitkimi kaybetmistim 3 cu haftasinda , tabletteki asiri basinca koku dayanamamisti , kurudu .
O yuzden mavi kelebegi de kaybederim korkusuyla tabletin disindaki zari ince keskin makasla kestim .2 hafta oldu bu isemden bu yana , hala saglam .
son cikan 4 cu cift yaprak , boyu uzadikca gevsek bir sekide govdeyi toprak(cocopeat) la destekliyorum .Simdilik durum bu.2 tohum daha ektim ama biraz fazla nemli kaldilar , cok sik da kurcaladim sanirim ,curuduler .
Son tohum su an cimlendi gibi , kokunu gordum , artik kurcalamadan bekliyorum.
toprak yuzeyi kuruyunca fisfisliyorum.
Bu sefer tabletin ustunu sadece perlitle kapatim , curumesini istemiyorum .
Arkadaslar biri bile yaşasa , yeter , eger tohumlarim olursa dagitacagim .
Soru olursa cevaplamaya hazirim , yaptiklarim tamamen icgudusel .
Kolay gelsin .

Orkun Kırcı
30-03-2009, 20:16
Çatlatma işlemini ne ile yaptınız. Ben bu aşamada birini parçaladım da.. :(

Volare
30-03-2009, 20:27
İnce uclu cımbız kullandım , su an çimlenen tamamen kabugundan çikmis durumda .
Selluka cimlendirirken biraz tecrube kazandim .
Baska herhangi bir tohumu soyarak tecube edinebilirsiniz , son tohumu riske atmamak icin.

Orkun Kırcı
30-03-2009, 20:30
Teşekkür ederim. Sellukalarda şimdiye dek bir sorun yaşamadım(tırnak törpüsüyle inceltmiştim sellukalarımı). Bu neden böyle çürüdü gitti anlamadım. Yarın elimdeki tek tohumuda çıtlatıp suda beklemeye alayım. Bakalım bu kez başarabilecek miyim.

Adalet Yağcı
30-03-2009, 21:18
Çok teşekkürler sevgili Volare, bir cerrah titizliği ile işlemi başarmışsınız, tebrikler.
Elimde yalnızca iki tohum vardı, bir aydır çimlenmesini bekliyorum, ümidimi kaybetmedim çünkü, onlarla birlikte ektiklerimden bir tanesi daha dün göründü.

Volare
31-03-2009, 09:50
Sevgili Adalet hanım,
sabretmeniz güzel de , açıp baksanız mı acaba ?

Adalet Yağcı
31-03-2009, 16:04
Sevgili Volare, ben on gün önce diğerleriyle birlikte açıp bakmıştım zaten :p tohumları göremedim bile, çürümüşler diye üzülmüştüm, ama on gün sonra bulamadığım tohumlar çimlendi :p
Gerçi bu işe başlarken tek amacım Mavi kelebek çiçeğine sahip olmaktı, diğerleri de güzel ama maviş bambaşka.

Netice olarak hâlâ Mavilerin çimlenmesini bekliyorum :( bir tanesi çimlense yine razıyım.

Volare
07-04-2009, 16:56
Sevgili mavisevenler ,
yok mu bir gelişme ? Bu arada çimlendi diye beklerken son tohum çürüdü .
Tek çimlenen uzamaya devam ediyor . Yani gözüm gibi bakıyorum desem yalan olmaz .
Hayırlısı...

oceanheart
07-04-2009, 20:05
Nasıl olur bilmiyorum ama mavi çiçek denilince ben de bundan edinmezsem daha uyku da uyuyamam.Sn Volare umarım kısa sürede bitkinizi yetiştirirsiniz de tohum ya da çelik falan bir şekilde bu çiçeğin yaygınlaştırılmasında büyük hizmet edersiniz diye dua ediyorum.

saygılar,

Orkun Kırcı
07-04-2009, 20:18
Ben son tohumu dün gece inceltip çıtlattım ve suya koydum hala suda :) Yarın ekeceğim bakalım artık hayırlısı.

Volare
07-04-2009, 23:50
Bence problem bitkinin tropik olmasi - tohum olusur olusmaz hemen ekmek gerek .
Bekletince tohumlar eskiyor ,cimlenme yuzdesi dusuyor?!
Bu benim fikrim .Tohum elde edersem , cimlendirip , biraz buyutup oyle dagitayim diyorum.
Saygilar.

Adalet Yağcı
08-04-2009, 09:09
Sevgili Volare, aman çok iyi bakın elinizde kalan tek mavi kelebeğe, müşterisi çok biliyorsunuz :)

Volare
08-04-2009, 15:05
Ben umutluyum ,
şimdi 8 yaprağı var ama çok narin .
Yabancı kaynakları inceleme fırsatı olanlar ,bu aşamadan sonra yapmam gerekenler konusunda bana teorik destek verirlerse sevinirim .
Organik gübre takviyesi yapayım mı , yoksa NPK :confused:
Saksı değiştirmeyi düşünmüyorum , 15 cm çapında bir saksıda şu an , oraya da violden şaşırdım .
Rus kaynaklarda çok bilgi var , yani ruslar bile o iklime rağmen bakmışlar !!!
Bizim iklim koşullarımız daha uygun .
olacak;) .

Orkun Kırcı
08-04-2009, 17:10
Ben elimdeki son tohumu az önce ektim. Artık hayırlısı..

Volare
08-04-2009, 17:36
Biraz önce elde ettiğim bilgiye göre tohumdan elde edilmiş bitkiler 2 ci yıl çiçek açıyormuş . Dağıtıma geçmek için beklemeliyim ...Vee bahar/yaz aylarında haftada bir organik veya kimyasal gübreleme gerekiyormuş .
Nemi çok seviyormuş ,o yüzden bitkinin saksısının altına çakıl taşları , onları da başka bir kap içine koyup sürekli 2-3 santimetre su içinde olacakmışlar .
Su saksı ile temas etmiyecek ama:p
Bu gün de birşeyler öğrendim:cool:

Volare
12-04-2009, 21:51
Sevgili mavi kelebek severler ,
hic yeni haber olmayinca bari ben yaptiklarimi yazayim dedim .
3 gundur bitkime yeni ogrendigim kosullari sagladim , yani cakiltasi bulamadim , gecen tatilden kalan midye kabuklarini kullandim uzerlerini ortecek kadar su koydum , saksiyi da uzerine koydum .
Havalar cok isindi , direkt gunes olmamak sarti ile aydinligi seviyormus .
Bitkiyi plastik fanus icinde pencere dis pervazina koydum .2 gece iceride kaldi , 3'cu gece unutunca , ertesi sabah baktim hayatta disarda kalmasina karar verdim.

Orkun Kırcı
12-04-2009, 22:22
Aaaah aahhh bir çimlense.... Ne isterse yapacağım valla yaa:((

kaktüs
12-04-2009, 23:20
İstediğiniz yazıları çevirme konusunda yardımcı olabilirim dilerseniz...
Yeni bir heyecan noktasındasınız :)

tamaşa
19-04-2009, 20:39
mavi kelebek severler,kelebeklerden yeni haberler yok galiba çimlenmeler nasıl gidiyor? merakla deneyimlerinizi izliyorum.

Volare
21-04-2009, 01:03
Izmirde bile havalar tam sicak degil , bitki biraz boy atti , iki yeni yaprak cikardi .
Tamamen balkona cikarmak icin mayisi bekliyorum .Geceleri baya soguk oluyor .
Simdilik bu kadar...

tamaşa
21-04-2009, 14:24
sn.volera topraktan başını çıkarıp iki de yaprak verdigine göre inşallah mavi kelebeklerin de uçuşdugunuda görürsünüz.kolay gelsin

Volare
21-04-2009, 15:09
Sn tamaşa , yaprak sayısı toplam 10 oldu , dışarda gelişimi durdu o yüzden eve aldım ...

Volare
04-05-2009, 11:55
Dünkü hali ,yapraklar biraz daha büyük çıkıyor.

tamaşa
06-05-2009, 06:11
Sn tamaşa , yaprak sayısı toplam 10 oldu , dışarda gelişimi durdu o yüzden eve aldım ...

sn. volera,resimdeki mavi kelebekleri yenimi ektiniz:confused:

Volare
06-05-2009, 08:20
Sn tamaşa ,
İnanın o kadar üzerine titriyorum ki ,10 gerçek rakam .
30.3.2009 tarihinde yazdığım 66 nolu mesajdaki haline bakarsanız farkı anlarsınız .
Ektiğimde saksıdaki toprak 2/3 doluydu -amaç üzerine folyo kapatınca bitkinin tepesi değmesin .
Tabi boy uzadı ama çok narindi .
Bundan dolayı hep cocopeat /perlit eklemesi yaparak gövdeye destek oldum .

tamaşa
08-05-2009, 10:28
sizi çok iyi anlıyorum inanın,bende aynı şekilde yeni tanıştıgım sellukanın üzerine titriyorum.inşallah izmir sıcagında çok cabuk gelişip bol çiçekler açarda sizde bizimle resimleri paylaşırsınız.

Volare
18-05-2009, 08:36
Mavi kelebeğimde biraz gelişme oldu ,
sizinle paylaşıyorum ,fanusundan ve saksının üzerinde durduğu çakıltaşı, midye kabukları ve kömür (bu kadar nemden mikrop gelişir çürür diye korkuyorum ).

Adalet Yağcı
18-05-2009, 10:31
maşallah.
Bu ne özen bu ne ihtimam, eh her şeye rağmen hastalanırsa çok ayıp eder.

tamaşa
18-05-2009, 10:44
maşallah,güzel ve saglıklı görünüyor bundan sonra işiniz biraz daha kolay olur sanırım çimlenme zorlugunu atlattınız ya.ne kadar daha fanus için de tutacaksınız? kolay gelsin

Volare
18-05-2009, 10:51
Sevgili tamaşa ,
fanus nemli kalmasını sağlıyor , İzmir sıcak ve cok ruzgarli.
Biraz daha bekleyip acacagim tabi , o zaman evin icine almam lazim .
Elimde fısfıs 24 saat Clerodendrum (mavi kelebek çiçeği )nöbeti tutarken hayal edemiyorum kendimi :p:D.

Volare
25-05-2009, 12:38
Hala başka çimlenen tohum olmadı anlaşılan .
Benim kelebeğin son hali burda .
Artık aylık fotoğraf yayınlayayım diyorum , haftalık biraz sık oldu ;)

Volare
07-06-2009, 14:21
Merhaba Bu gun kelebek fanustan cikti , cunku boyu fazla geliyordu ,
ucu tavana degdi .
Artik balkonda sabah gunesi alacak , 11'den sonra golgede ...
Bu arada fanusu acinca yaprak bitleri hemen saldirdi !
Nasil kokusunu aldilar bilmiyorum .
Mekanik temizlik yapiyorum .
Yaprak diplerindeki filizler daha belirgin oldu .
Ucunu alip yan dallarin gelismesini mi beklesem ?
Mudahale etmeyip oluruna mi biraksam ?
Gelismeler simdilik bu kadar ...,

Volare
13-06-2009, 07:03
Merhaba ,
2 gun once saksi degistirdik , 2-3 metreye ulasacak bir sarmasik icin
eski saksi(12cm) pek ufakti .
Capi 30 cm. bir saksiya alip biraz torf ve organik gubre ekledim .
Gayet memnun halinden ,4-5 saat tam gunes alan balkonda ,
yaprak bitleri tadini sevmediler , yok oldular...
Yan dallari gelistirmek icin ucunu alayim mi ?
Lutfen fikir verin !

Volare
03-07-2009, 11:36
Boyumuz uzadı biraz ,
yapraklarımız büyüdü ,kıyaslama yapmak için gözlüğümü koydum .
Sigara içmediğim için,çakmak , kibrit evimde bulunamadı ,30 dk aradım ,
yok,yok ;)

Adalet Yağcı
19-07-2009, 13:03
Sevgili Volare, içimizde Mavi kelebek çiçeğini çimlendirmeyi başarabilen tek kişisiniz sizi kutlarım.
Maşallah, gelişimi çok iyi, eğer dallanmasını istiyorsanız sanırım uç almak faydalı olacaktır, Küpe çiçeğinde de yapıyoruz bunu.
Yine de sizi yanıltmak istemem, tam olarak emin değilim, biraz daha uzamasına izin verip, uçtan alacağınız çeliği tekrar dikebilirsiniz, böylece çoğalmış olurlar :)

nuray kıyak
19-07-2009, 13:31
İlk defa görüyorum bu çiçeği harika bişey. Başarılar sayın Volare çiçeklerinide görürüz inşallah.

yerbudak
20-07-2009, 19:34
Harikasın
arkandayız ve sana güveniyoruz .İnşallah o güzel çiçek fotoğraflarınıda eklersin .

Volare
26-07-2009, 11:24
Dayanamadım ,1 ay geçmeden resim yüklemiyeceğim demiştim...
Bakın bakalım 1 hafta tatile gidince ve çiçeği sulama için emanetci bulamayınca ne olmuş :confused:

Volare
26-07-2009, 11:38
En uzun yan dal çelikleme mevsmi gelince manevi ve tercümanlık desteği sağlayan sevgili Günüm arkadaşımıza gidecek ...Bu bitkiyle ilgili türkçe kaynak yok da...

Günüm
26-07-2009, 20:27
Çok teşekkür ederim sevgili Volare. Büyümesine çok sevindim. Bebekliği çok zor geçti bu yaramazın.

jineop
27-07-2009, 08:28
Sevgili Volare,
Mavi Kelebeğiniz duraklama döneminde,gövdesini çok güzel kalınlaştırıp,kendini emniyete almış. Merakla bekliyoruz,sık sık resimlemeye lütfen devam edin. Elinize sağlık. Sevgiyle kalın.

Volare
27-07-2009, 09:26
Sevgili jineop 1 hafta sulanmadı ,
tabi nem ortamı sağlamıştım ama ...
yine de bakımsız ve en önemlisi sevgisiz kaldı .
Bana 6 yan dal ( 7 gün içinde ) ile hoşgeldin dedi ve mutlu etti .

Volare
04-08-2009, 00:43
Clerodendrum ugandense çelikle üretme

Tüm Klerodendrum türlerini çelikle üretmek mümkün – nisandan eylüle kadar .

Köklendirmek için yarı odunsu 15-20 cm uzunluğunda (4 göz)çelikler kullanılır .Köklendirici hormon kullanmak sonuçların daha iyi olmasını sağlar. Bu işlem için uygun olan çelikler iki parmak arasında sıkınca ezilmez ,esneklik gösterir. Yeşil uç çelkler çok su içerdikleri için köklendirmek için uygun değiller kısa sürede çürürler .Köklenme 1-1,5 ay içinde gerçekleşir.

NELERE İHTİYACIMIZ VAR
Malzeme
· Ana bitki
· viol
· gevşek toprak
· çelik makası
1
15-20 santimetre uzunlukta yarı odunsu br çelik kesin .
Kestiğiniz ucu köklendrc hormona batırın .
Yaprakları1/3 oranında küçültün (sıvı kaybını önlemek için)
2
Torf perlitten oluşan gevşek toprak karışımına çelikleri dikin
ve toprağı sıkıştırın .
3
Nemlendirmeye devam ederek , naylon örtü sayesinde

mini sera ortamı yaratılırsa köklenme hızlanabilir.

Metnin aslı rusça olarak bu linkte:http://www.supersadovnik.ru/masterclass.aspx?id=43

Volare
08-08-2009, 16:53
Bu tarife gore , dun ve bu gun iki celik alip diktim.
Bekleyis basladi , 1-1,5 ay artik sabredecegiz .

Volare
03-09-2009, 07:36
Bu gün ...

Volare
21-10-2009, 19:12
Clerodendrumuma mühendis tırtılı saldırdı ,mekanik temizliği tercih ettim .
Keşfedip yokettim .

sedo
25-03-2010, 23:51
Coco peat tabletlerine ektiğim mavi kelebek çiçeği ancak 20 günde çimlendi. Tırnak makası ile hafifçe tohumu çıtlatmıştım. Bakalım bundan sonra yaşatabilecekmiyim.

gondag
12-06-2010, 14:06
Sevgili jineop 1 hafta sulanmadı ,
tabi nem ortamı sağlamıştım ama ...
yine de bakımsız ve en önemlisi sevgisiz kaldı .
Bana 6 yan dal ( 7 gün içinde ) ile hoşgeldin dedi ve mutlu etti .

zaman zaman girdiğim sitede mavi kelebek çiçeği ile ilgili yazınızın devamını merak ettiğim için ilk kez aktif olarak katılmaktayım.bende bir çiçek sever olarak konu ile yakından ilgilenmekteyim, geçen sene ektiğim tohumların sadece bir tanesi çimlendi onu bahçemin yarı gölge bir yerine ektim coşkuyla büyüdü 2 metre falan olmuştuki şubat ayındaki bir gecelik donda maalesef tüm tedbirlerime rağmen dondu,belki kökü donmamıştır umudu ile aylarca bekledim,gerçekten önce yavaştan sonra hızla büyümeye başladı,şimdi merak ediyorum ne zaman çiçek açacak sizin çiçeğiniz çiçeklendimi ,ne zaman bu konuda bilgilendirirseniz minnettar kalırım

dlk
30-09-2010, 22:02
bunun tohumundan ben de sipariş vermeye karar verdim.denemeye değer.çok ilginç bir bitki.evimde olsun istiyorum.umarım başarırım.