PDA

View Full Version : Çınar Fidanı Üretimi

hakanfurtun
23-05-2006, 12:21
Değerli ağaçsever arkadaşlar,
daha önce sitemizde yazdığım üzere bir çınar fidanı oluşturmak istiyorum. Bu konuda foruma yazmış olduğum mesaja yanıt verilmiş ve kışın ya da ilkbaharda ağaçsürgünlerinden elde edeceğim çelikleri köklendirmek yoluyla fidan elde edebileceğim belirtilmiş ve köklendirmeyi hızlandıracak bazı kimyasalların da bu hususta yararlı olabileceği ifade edilmişti. Köklendirmeyi hangi kimyasallar hızlandırır bana bu konuda bilgi verebilirseniz de çok mutlu olurum.

Saygılarımla

HF

Mine Pakkaner
23-05-2006, 12:35
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=22781&postcount=12

Bu mesaj sorunuzu cevaplıyor.;)

Önce bütün başlıkları okursanız, ve forum içi arama makinasında tararsanız sorularınızın cevaplarını bulmanız muhtemeldir.

Yoksa, bir ihtimal, daha önceden bu soru cevaplandı diye kimse görüş bildirmeyebilir.http://www.agaclar.net/forum/images/icons/icon10.gif

hakanfurtun
05-06-2006, 08:35
Sayın Pakkaner, mesajınızın ekindeki yazıyı okudum bilgilendim ama itiraf edeyim ki biraz fazla teknik geldi (latince bitki ve kimyasal formül adları ile özel ölçekler) umarım şansım yaver gider de çeliklemeyi bu kadar teknik detaya girmeden daha kolay yoldan başarırım. Sitenin yapısını zaman içinde algılamaya başladım bir süre sonra daha efektif biçimde bilgi edinebileceğimi umuyorum. İlgi ve desteğiniz için teşekkürler.
saygılarımla
Hf

Selahattin Yılmaz
05-06-2006, 09:20
Sevgili hakanfurtun,

Defalardır başlığınıza bakıp geçiyorum bu defa geçmeyeceğim :).

Tohumla veya çelikle üretme konusunda çınar fidanında sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum öğrenmeniz en fazla bir yılınızı alır, yapar yapar bozarsınız ama sonunda öğrenirsiniz. Ancak benim dikkat çekmek istediğim nokta üretmek istediğiniz çınar fidanının peyzaj alanlarında kullanmak üzere ve eğer ticari amaçlarla üretmek istiyorsanız ekonomik önemi olan ve pazarlama sorunu olmayan çınar türlerine yönelmeniz gerektiği konusudur. Eğer bu konuda ki tercihleri dikkate almazsanız üretseniz bile pazarlama sorunları yaşamanız olası bir durumdur, yoksa sonbaharda çınar ağaçlarının olduğu dere boylarında kum içerisinde çimlenmiş ve sel gedliğinde kaybolamak üzere bol miktarda fidan temin etme olasılığınız yüksek. Satarsınız ancak ne kadar ekonomik olur onu bilemem. Gelelim bunu niçin söylediğime. Yanılmıyorsam (bilenler düzeltsin) yaprak altı tüylü olan çınar türlerinin ticari değeri daha yüksek veya tüysüz de olabilir emin değilim.

Tohum çimlendirme ve çelik köklendirme aşamaları deneme yanılma yoluyla teklnik bir yardımla kişisel tecrübelerle de aşılacak bir şey ve dediğim gibi bir yılda ustası olursunuz ancak üreteceğiniz çınar fidanının ekonomik olmaması yıllarca ürettiğiniz fidanın ekonomik önemini kaybedip sizin için sadece zaman kaybınba neden olduğunu farketmeniz bir yıldan daha ağır bir zaman ve maliyet kaybıdır. Bakın 8 ay kaybetmişsiniz bile :)

Umarım bu konuyu dikkate alırsınız.

Not: Üretilecek bitkilerde pazar ve tür/çeşit araştırması yapılması hususu üretiminin yapılması düşünülen her bitki için geçerlidir.

hakanfurtun
28-06-2006, 13:12
Sayın klimanjaro,

mesajıma yanıt verdiğiniz ve değerli görüşlerinizle katkıda bulunduğunuz için çok teşekkür ederim. Benim ticari bir gayem yok, sadece güzel bir ağaç dikerek (ki çınar bence çok güzel bir ağaç) bu dünyaya kalıcı bir iz bırakmak istiyorum. Bugüne kadar yaptığım çelikleme çabaları ne yazık ki boşa çıktı ve çeliklemeye çalıştığım dallar kurudu burada sanırım teknik bir hata yapıyorum zira yazın bu işi yapmanın zamanı yaz ayları değil

saygılarımla

HF

ceratonia
29-06-2006, 07:42
tohumdan deneyin

ormanbotanigi
29-06-2006, 16:38
Çınarı, tohum dışında odunsu çeliklerle üretebilirsin. Bu çeliklerin alınma zamanı, hormon (bitki düzenleyici) kullanımı önem kazanır. Sizi tavsiyem illa çelikle üretmek istiyorsanız şunlara dikkat edin:
1) Çelikleri kış başlangıcında alın (Aralık)
2) Çelikleri ağacın alt kısmından alın
3) Tamamen odunlaşmış bir yıllık sürgünlerden alın.
4) Uzunluğu 15-20 cm kadar olsun
5) Alttaki tomurcukları kesinlikle köreltmeyin (koparmayın)
6) Genç ağaçlardan alınan çeliklerin tutma oranı yüksektir.
7) Çelikleri toprağa yarısı girecek şekilde tomurcuklu dikin.
8) Eğer bulunduğunuz bölge çok soğuksa çelikleri ters çevirerek toprağı gömün ve soğuk almayan aynı zamanda sıcak da olmayan bir yerde muhafaza edin.
9) Aşırı sulamayın çüremeye neden olabilir.
10) Eğer bir saksı veya kutunun içerisine diktiyseniz dip kısmı tabandan 2-3 cm yukarda kalsın.
11) Kar ve aşırı soğuktan koruyun sap saman v.b şeylerle bunu yapabilirsiniz.
12) Hormon olarak IBA'yı tavsiye ediyorum

Mart ve Nisan gibi dikilen her 10 çelikten 6-7'nin köklendiğini görecekseniz.

eskimo
05-08-2006, 12:55
balkonun dibinde kendiliğinden yetişmiş bir çınar fidesi var
orada büyümesi imakansız yerinden söküp uygun bir yere taşımamın imkanı varmıdır acaba?

sezinci
07-08-2006, 09:47
Var. Köklerini toprağıyla birlikte çıkarın. Köklerdeki toprağı dağıtmadan olduğu gibi taşımak istediğiniz yere dikin. Köklerdeki toprağı dağıtmadığınız sürece sorun çıkmaz. Yeni yerinde yaşamaya devam eder.

zulkufhacettepe
30-10-2009, 22:15
1-2 yıllık çınar fidanının fiyatını bilen varmı acaba

Shibumi71
31-10-2009, 08:10
burdan inceleyebilirsiniz istediğiniz fidanı

http://www.istanbulcevor.gov.tr/sube_detay.asp?id=101&sube=4

daisy_zelish
19-11-2009, 13:03
merhaba bende tohumdan çınar yetiştirmeye çalışıyorum ama bir türlü çıkmıyorlar. bir de yeni çıktığında yaprakları nasıl oluyor bilmiyorum. yuvarlakmı uzun mu? çıkmaları için ne yapmalıyım.güneş alan bir yere koydum saksıları, evişn içinde tutuyorum ve toprağın nemine göre suluyorum.teşekkürler

daisy_zelish
25-11-2009, 13:15
yaşasın çınar tohumlarım çılgın gibi çıkmaya başladı:) çok mutluyum..darısı isteyenlerin başına:D

daisy_zelish
18-01-2010, 13:18
merhaba daha önce de sizlere mesaj atmış sevincimi paylaşmıştım.Ama tohumdan çıkan çınar filizlerim solup kuruyorlar. Nedenini inanın anlamış değilim. çok üzülüyorum...20 tane kadar filizlenmişti. şimdi ise 3 tane kaldı.Ne yapmam gerekiyor.evin içinde duruyorlar.ondan mı acaba?

memet
18-01-2010, 17:48
Toprakta mantar olabiilir, enfekte oluyordur. Kış şartlarından ötürü soluyordur. Ortam şartlarını çok bilmeden daha fazla fikir üretmek zor.

HomeWork
25-01-2010, 15:55
merhaba daha önce de sizlere mesaj atmış sevincimi paylaşmıştım.Ama tohumdan çıkan çınar filizlerim solup kuruyorlar. Nedenini inanın anlamış değilim. çok üzülüyorum...20 tane kadar filizlenmişti. şimdi ise 3 tane kaldı.Ne yapmam gerekiyor.evin içinde duruyorlar.ondan mı acaba?

Fazla su vermekten de kaçınmak lazım.

ismailay
11-02-2010, 13:58
İyi günler bende aralık ayı içinde çınar agacı tohumunda çokca ektim. 15 gün önceye kadar sogukta yani dışarda bekletiyordum soguk görmeleri için. 15 tatil itibariyle sıcak yere aldım düzenli sulama yapıyorum ama tohumlar halen çıkmadı daha beklemelimiyim deneyimli arkadaşlardan yardım istiyorum. Çok sabırsızım sürekli gidip topragı kurcalamk geliyor içimden :D

Sivrice
23-06-2010, 20:51
Ben deniz kenarına çınar agacı yetiştimek istiyorum olur mu acba?

murat yavuz gök
01-03-2011, 18:21
3000 adet çınar fidanım var elimde yetişmiş 150 boylarında fiyatta her türlü anlaşma sağlarız irtibat 0555 778 1245

maybach
02-03-2011, 03:57
sn. murat yavuz gök fidanlarınızın güncel resimleri ile aklınızdaki fiyatı bana bildirir iseniz yardımcı olurum

kalıcı olmak isteyen arkadaşlar çınarın yanında köknar da ekmenizi tavsiye ederim 9000yıllık köknar ağacı keşfedildi

çınar çögür olarak alınıp fidanlıklarda çeşitli çap ve şekillerde yetiştirilir dikkat edin boyu çok hızlı büyür bu hiç istenen birşey değil kabaca gövdesi kalınlaşınca ekonomik bir değer sayılır en az 5-6 yıl bakılması gerek bakım şartları da miktarı çok olunca oldukça ağırıdır tohum atarsınız çelik yaparsınız tutar yapın yetiştirin muhakkak deneyin yalnız masrafsız yapın sakın büyük kar beklentisi ile yatırım yapmayın

HomeWork
02-03-2011, 12:58
sn. murat yavuz gök fidanlarınızın güncel resimleri ile aklınızdaki fiyatı bana bildirir iseniz yardımcı olurum

kalıcı olmak isteyen arkadaşlar çınarın yanında köknar da ekmenizi tavsiye ederim 9000yıllık köknar ağacı keşfedildi

çınar çögür olarak alınıp fidanlıklarda çeşitli çap ve şekillerde yetiştirilir dikkat edin boyu çok hızlı büyür bu hiç istenen birşey değil kabaca gövdesi kalınlaşınca ekonomik bir değer sayılır en az 5-6 yıl bakılması gerek bakım şartları da miktarı çok olunca oldukça ağırıdır tohum atarsınız çelik yaparsınız tutar yapın yetiştirin muhakkak deneyin yalnız masrafsız yapın sakın büyük kar beklentisi ile yatırım yapmayın

SN.MAYBACH

Çelik ile nasıl yetiştiriliyor. Açıklarsanız sevinirim.

eneser
02-03-2011, 13:38
cınar üretenler bu cınarları nerede kullanıyorlar satıyorlarmı ? yoksa hobi amaçlı mı uzun süre takip edilmesi gereken zevkli bir ugraş merak ettim.

maybach
03-03-2011, 03:52
SN.MAYBACH

Çelik ile nasıl yetiştiriliyor. Açıklarsanız sevinirim.

özel bir çelikleme yöntemini bilmiyorum yetiştirilmesinde sıkıntı olmayan bir tür yapıcaksanız tohum daha verimli olur

cınar üretenler bu cınarları nerede kullanıyorlar satıyorlarmı ? yoksa hobi amaçlı mı uzun süre takip edilmesi gereken zevkli bir ugraş merak ettim.

park bahçe çeğunlukla yol kenarlarında kullanılır büyük miktarlarda üretilir yetiştirilip yine büyük miktarlar ile satılır çınar deyince benim aklıma yalova gelir yalovanın bataklık bölgelerin ıslahında kullanıldı

ahmetiri
24-01-2013, 22:26
Arkadaşlar Bir hafta kadar önce evimin yakınındaki parktan aldığım çınar tohumlarını plastik bardakların içine toprak ve torf doldurarak ektim. Ve çimlenmeye başladılar. Şimdilik 10 da 3 ama daha çıkar diye diye düşünüyorum.

Size fotoğraflarını da yükleyeceğim çok sevinçliyim inşallah büyük ağaç olduklarını da görürüm.

Fagus Sylvatica
25-01-2013, 19:16
Ben de yol kenarından bir ağaçtan tohum alarak ektim. 80 adet. Umarım çimlenirler. Sizinle aynı şeyleri hissediyorum. Bir tanesi bile yetişse büyük şey.

ahmetiri
25-01-2013, 22:38
İşte doğuş anları.

ahmetiri
25-01-2013, 22:42
Ben de yol kenarından bir ağaçtan tohum alarak ektim. 80 adet. Umarım çimlenirler. Sizinle aynı şeyleri hissediyorum. Bir tanesi bile yetişse büyük şey.

İnşallah sizinkilerde çimlenirler.

Alp Er
25-01-2013, 23:17
Arkadaşlar ben de tohumdan çimlendirmeye çalıştım. 20 kadar çimlenmiş ve 5-6 cm boya ulaşmışlardı. Fakat daha sonra yavaş yavaş hepsi boyunlarını büktü. Şimdi elimde bir tane bile kalmadı. Bugün birkaç tohum daha ektim umarım tutarlar. Mevsiminden olarak erken ekmiş olabilirmiyim bilmiyorum. Gelişmelerden sizleri haberdar edeceğim.

ahmetiri
20-02-2013, 22:47
Arkadaşlar havaların güneşlendiği şu günlerde güneşi gören kapalı balkonuma çıkardığım çınarlar ölüyor. Sanki güneş yaramıyor gibi. İçeri alıyorum can geliyor. Su durumu da iyi. Problemin ne olduğunu söyleyebilecek var mı? Teşekkürler.

Uysal01
22-02-2013, 18:33
Muhtemelen aniden güneşe çıkardığınız için yaprakları yanıyordur.Birkaç gün yarı güneşli yerde tutun,sabah güneşini görsün akşam güneşi yakıcı olur.

ahmetiri
23-02-2013, 22:36
Tavsiyenizi denicem '' Uysal01 '' teşekkürler. Ama bu arada 5-6 zaiyat verdim.

Nazlı N92
25-02-2013, 15:21
merhaba arkadaşlar siz değerli ağaçlar net üyelerine sormak istediğim bir soru var;
şimdi bizim burada bu yıl içerisinde 4 metre aralıklarla çınar ağacı dikilmiştir.
illerde **** şuan sağlıklı gelişmesi için ne yapabilirim ve bu ağaçların gelişimi nasıl olur sizce ? bu ciddi anlamda bir sorun yaratır mı acaba ?yardımlarınızı bekliyorum

sadecegeçen
05-03-2013, 17:25
Arkadaşlar aşağıdakilerden hangisi çınar ağacı tohumu? ortadaki çekirdek mi ? çekirdeğin etrafındakiler mi tohum ?

375232

sadecegeçen
06-03-2013, 16:55
Bilen bir arkadaş yok mu ?

ahmetiri
06-03-2013, 17:46
Muhtemelen aniden güneşe çıkardığınız için yaprakları yanıyordur.Birkaç gün yarı güneşli yerde tutun,sabah güneşini görsün akşam güneşi yakıcı olur.

Galiba doğru alıştırarak güneşe çıkarmak gerekiyor. Bir sorunum daha var; tohumdan çıkarken yarılan tohum tamamen düşmeden fide bozuluyor. Yapraklar yarım çıkmış vaziyette iken fide ölüyor.

Gazi Barış
06-03-2013, 17:57

Püsküller tohum, esas tohum kısmı püskülün ucundaki küçük sivri kısım fakat ayrılmayacağından (zaten gerekte yok) püskülle beraber ekebilirsiniz. Ortasından çıkan sert yuvarlak odunsu cisim hiçbir işe yaramaz, atabilirsiniz, sakın ola ki tohum diye ekmeyin çıkacak diye çok beklersiniz.
Tohumları çabul çimlenir sıkıntı çekmezsiniz, yalnız derine gömmeyin üstüne hafif serpin yeter.

sadecegeçen
06-03-2013, 18:28
Püsküller tohum, esas tohum kısmı püskülün ucundaki küçük sivri kısım fakat ayrılmayacağından (zaten gerekte yok) püskülle beraber ekebilirsiniz. Ortasından çıkan sert yuvarlak odunsu cisim hiçbir işe yaramaz, atabilirsiniz, sakın ola ki tohum diye ekmeyin çıkacak diye çok beklersiniz.
Tohumları çabul çimlenir sıkıntı çekmezsiniz, yalnız derine gömmeyin üstüne hafif serpin yeter.

Artık çok geç hepsini bir ektim :D

teşekkür ederim

Uysal01
06-03-2013, 22:39

Kenardaki püsküllerin içinde bir cm.boyunda incecik parçalar halındeki cisim tohumdur.

Uysal01
06-03-2013, 22:52
Galiba doğru alıştırarak güneşe çıkarmak gerekiyor. Bir sorunum daha var; tohumdan çıkarken yarılan tohum tamamen düşmeden fide bozuluyor. Yapraklar yarım çıkmış vaziyette iken fide ölüyor.

Tohum çıktıktan sonra fide ölüyorsa muhtemelen çok sulamadan kökler çürüyebilir.Hevesle bazen sulamayı çok yapmış olabilirsiniz.Tabi bunu söylemek başka uygulamak başka,bende bundan dolayı bır çok fideyi daha önce kaybettim.
Fide az sulamadan hemen ölmüyor,susuz kaldığını farkedersiniz ama çok suladığınız zaman bunu farkdemessiniz,ölmek üzereyken farkedersiniz o zamanda geç kalınmış olur.

sadecegeçen
06-03-2013, 23:00
Kenardaki püsküllerin içinde bir cm.boyunda incecik parçalar halındeki cisim tohumdur.

Aynen bu şekilde ektim ama püskülleriyle beraber bakalım ne olacak

Uysal01
06-03-2013, 23:02
Artık çok geç hepsini bir ektim :D

teşekkür ederim

Endişelenmeyin ektiğiniz çınar tohumları muhtemelen çıkar.Çıkaramazsanız pes etmeyin tekrar deneyin.
İsterseniz Alaşehire yolunuz düşerse ben size çınar fidesi verebilirim.

sadecegeçen
07-03-2013, 18:57
Endişelenmeyin ektiğiniz çınar tohumları muhtemelen çıkar.Çıkaramazsanız pes etmeyin tekrar deneyin.
İsterseniz Alaşehire yolunuz düşerse ben size çınar fidesi verebilirim.

Çok teşekkür ederim ama bana çok fazla çınar fidanı lazım. 11 000 dönüm arazisi olan köyümüzde sadece 1 tane çınar ağacımız var. Onunda içi oyuk çok yaşlı belkide kuramak üzere. Eğer tohumlarım çimlenirse her yere dikeceğim inşallah

Alp Er
09-03-2013, 16:51
sadecegeçen inşallah başarırsın ve bol bol çınarın olur.

sadecegeçen
09-03-2013, 17:02
sadecegeçen inşallah başarırsın ve bol bol çınarın olur.

İnşallah.

Dedeğim gibi köyümüzde sadece 1 tane çınar ağacı var. Amacım en 100 çınar fidanı yetiştirip çeşitli yerlere dikmek. Tabi birde onları büyüyene kadar hayvanlardan korumakta var ama azmettim bir kere :)

Daha olmadı gidip fidancıdan 100 fidan alacağım yine dikeceğim

teşkkürler

ahmetiri
09-03-2013, 19:05
İnşallah.

Dedeğim gibi köyümüzde sadece 1 tane çınar ağacı var. Amacım en 100 çınar fidanı yetiştirip çeşitli yerlere dikmek. Tabi birde onları büyüyene kadar hayvanlardan korumakta var ama azmettim bir kere :)

Daha olmadı gidip fidancıdan 100 fidan alacağım yine dikeceğim

teşkkürler

Merhaba dostum hiç merak etme çınar çok kolay çimleniyor. Bende burada öğrendiklerimle 20 tane kadar çimlendirdim.10 gün gibi bir sürede çimleniyorlar. Daha sonradan sulama veya güneş nedeniyle ölenler oldu ama 10 tanesi gayet düzgün ve büyüyor. Sana başarılar.

Uysal01
10-03-2013, 15:44
Çınar tohumlarını katlamaya aldım,nisan sonuna doğru ekmeyi düşünüyorum.

sadecegeçen
10-03-2013, 18:00
Merhaba dostum hiç merak etme çınar çok kolay çimleniyor. Bende burada öğrendiklerimle 20 tane kadar çimlendirdim.10 gün gibi bir sürede çimleniyorlar. Daha sonradan sulama veya güneş nedeniyle ölenler oldu ama 10 tanesi gayet düzgün ve büyüyor. Sana başarılar.

Nasıl yani çok mu suladınız ? Devamlı güneşte mi bıraktınız ?

Gazi Barış
10-03-2013, 18:12
Unutmayın! Aşırı ilgi öldürür, geçen yıl saksılarımda yakındaki bir ağaçtan rüzgarla gelen yohumlardan 3-4 tanesi kendiliğinden hiç bir müdahelede bulunmadan 30 cm kadar boylandılar ki bunlar saksı topraklarını karıştırmamdan kurtulup arda kalanlar, yaz sonunda saksı temizliklarini yaparken onlarıda sökmüştüm (ihtiyaç olmadığı için, gerekirse yetiştiririz).

Fagus Sylvatica
10-03-2013, 19:58
Ah keşke biraz daha bekleyip dağa bayıra dikiverseydiniz, belki tutarlardı

Gazi Barış
10-03-2013, 20:05
Ah keşke biraz daha bekleyip dağa bayıra dikiverseydiniz, belki tutarlardı

Daha beklese idim saksılardakileri geçiyorlardı, esas bitki dışında saksıdaki diğerleri yabancı ot statüsünde :rolleyes:

ahmetiri
10-03-2013, 22:30
Nasıl yani çok mu suladınız ? Devamlı güneşte mi bıraktınız ?
İlk hevesle fazla suladım herhalde, bir de güneşe yavaş yavaş çıkarmak gerekiyormuş. Benim fidelerim bunlar, yaklaşık 1,5 ay kadar önce ekmiştim.

sadecegeçen
11-03-2013, 17:43
Maşallah Maşallah :)

Sadece birer tohum mu ektiniz? Ben 4-5 tane attım her kaba

ahmetiri
11-03-2013, 22:00
Maşallah Maşallah :)

Sadece birer tohum mu ektiniz? Ben 4-5 tane attım her kaba

Ben 1 ya da 2 tohum koyuyorum. Aynı kapta hepsi çimlenirse ayıramayabilir siniz. Bari aralarında mesafe olsun.

bonsaicimali
12-03-2013, 02:31
Benim de bahçem de ağaçlardan gelen, çimlenmiş fideler mevcut :D

Adventure4
16-03-2013, 10:44
İlk kez çınar ekeceğim, bu bitkide de tohumu suda bekletmek gerekiyor mu?

sadecegeçen
16-03-2013, 16:48
İlk kez çınar ekeceğim, bu bitkide de tohumu suda bekletmek gerekiyor mu?

Gerekmiyor.

Ben daha önce bu kadar kolay ağaç çimlendirmemiştim.

Belki çimlenmezler diye bir kaba 20-30 tohum ektim hepsi çimlendi. Şimdi ne yapacağı mı bilmiyorum. Ayırırsam kururlar belki deneyeceğim bakalım ne olcak

Adventure4
16-03-2013, 18:08
Gerekmiyor.

Belki çimlenmezler diye bir kaba 20-30 tohum ektim hepsi çimlendi. Şimdi ne yapacağı mı bilmiyorum. Ayırırsam kururlar belki deneyeceğim bakalım ne olcak

Eh, umarım bir şekilde doğaya kavuşturmayı başarırsın da sen gittikten yüzyıllar sonra da dünyada hatıraların kalır :p teşekkürler verdiğin bilgi için, gerçekten çok makbule geçti ;)

ahmetiri
16-03-2013, 21:50
Gerekmiyor.

Tebrikler ''sadecegeçen'' hayılı olsun.

sadecegeçen
16-03-2013, 21:56
Tebrikler ''sadecegeçen'' hayılı olsun.

Teşekkürler

Çok korkmuştum çıkmayacaklar diye ama hepsi çimlenmeye başladı..:rolleyes:

Synnada
05-04-2013, 18:10
Çınar tohumlarını katlamaya aldım,nisan sonuna doğru ekmeyi düşünüyorum.

Ekim zamanı bu ay içerisinde mi olmalı? Tam zamanı anladığım kadarıyla.

Uysal01
05-04-2013, 23:10
Sayın Synnada,
Evet zamanı gelmiştir.Havaların ısındığı bu günlerde ekebilirsiniz.

sadecegeçen
06-04-2013, 19:37
Sayın ahmetiri

Çimlenen çınar ağaçlarını bir kaç gün önce güneşe çıkardım bugün farkettim kurumaya başlamışlar:(( güneşten mi oldu acaba ?

ahmetiri
06-04-2013, 21:59
Sayın ahmetiri

Çimlenen çınar ağaçlarını bir kaç gün önce güneşe çıkardım bugün farkettim kurumaya başlamışlar:(( güneşten mi oldu acaba ?

Öncelikle herkese selam.

Tohumdan yeni çıkmış fideler ilk zamanlar güneşe karşı hassas oluyorlar ben de bu yüzden bir çok fide mi kaybettim. İlk önceleri aydınlık ama direk güneş görmeyecek bir yerde bir iki hafta geçirdikten sonra yarım güneş ve sonrada tam güneş olmalı. Tabi bu arada kök gelişimleri de yeni yeni olgunlaşmaya başladığı için tam güneşte susuz kalmamasını takip etmek gerek. Aşırı sulama da olmamalı, dengeyi takip etmelisiniz. Başarılar dilerim, umarım bundan sonra kaybınız olmaz.

vergatol
13-04-2013, 23:20
herkese selamlar ben de bugün hayırlısıyla ektim doğu çınar toumlarımdan 30 kadar..inşallah büyütebiliriz :D

profender
02-05-2013, 16:30
hepinize merhaba
parktaki çınar ağacının en tombul düzgün görünen tohumunu daha yapraklar çıkmadan ağaçtan kopardım (yani ham değil geçen yılın olgun tohumu)
içlerinden de cılız olmayanlarını plastik kaba koyduğum çiçek toprağına yerleştirdim. pencerenin önüne koydum. elimden geldiğince de toprağı kuru bırakmadım. güneş de aldı toprak
ama tohumlar nerdeyse 3 hf olmasına rağmen hiç oralı olmadılar..
nerde yanlış yapıyorum acaba?
teşekkürler

Synnada
02-05-2013, 17:06
hepinize merhaba
parktaki çınar ağacının en tombul düzgün görünen tohumunu daha yapraklar çıkmadan ağaçtan kopardım (yani ham değil geçen yılın olgun tohumu)
içlerinden de cılız olmayanlarını plastik kaba koyduğum çiçek toprağına yerleştirdim. pencerenin önüne koydum. elimden geldiğince de toprağı kuru bırakmadım. güneş de aldı toprak
ama tohumlar nerdeyse 3 hf olmasına rağmen hiç oralı olmadılar..
nerde yanlış yapıyorum acaba?
teşekkürler

Bende ilk defa çınar tohumu çimlendirmeyi denedim. Benim izlediğim yöntem şöyle oldu:

Tohumları oda sıcaklığındaki suda 24 saat beklettim.
Hazırlamış olduğum toprak karışımını ıslattıktan sonra tohumları üzerine yerleştirdim.
Sonra tohumların üstünü ince bir tabaka halinde tekrar toprak ile örttüm.
Toprak dolu kutunun üzerini kendi kapağı ile (yoksa streç film vb. bir şey ile) kapattım.
Serin ve doğrudan güneş almayan bir yere koydum.
Günde bir defa kapağını açtım ve havalandırdıktan sonra tekrar kapattım.

Başlangıçta 15 kadar tohum kullanmıştım. Şimdi 13 tanesi çıkmış durumda.

kana06
14-05-2013, 00:28
Çok güzel , umarım ileride dev bir ağaç olurlar, ben de yakında ekeceğim sakladığım tohumları .....

sadecegeçen
20-06-2013, 18:10
çınar fidanlarımın son hali.. 17 adet çınarım oldu :)

ahmetiri
11-08-2013, 22:20
Arkada gözükenleri limon servi tohumu diye ektim ama çıkanlar sanki başka bir şey. Üç tane de karaçamım var.

Gazi Barış
11-08-2013, 22:40
Çınar oldukları aşikar, diğer yandakiler selvi ya tohumları karıştırmış olmayasınız; gerçi ikisininde tohumları farklı türden karışacak gibi de değil.

avtonoz
12-03-2014, 10:55
Bu kış ağacı üzerinden kopardığım batı çınarı tohumlarını kozalağından ayrıştırıp her bir saksıya 8-10 tane tohum düşecek şekilde şubat başında ektim. Tohumları mümkün oldukça sığ olacak şekilde yerleştirdim. Saksı her zaman nemli kalsın diye üstünü streç film ile kapattım.

475516

475517

avtonoz
12-03-2014, 11:05
Oda ısısında bekleyen saksılardan 13-15 gün sonra fideler gözüktü. Tohumun toprağa buluşmasından 15 gün sonraki fotolar aşağıdadır: 475519
475520

İlk fotoda gözüktüğü gibi streçleri hep üzerinde tuttum. Fideler rahat gözüksün diye ikinci fotoyu çekmek için geçici süre kaldırdım.

Bazı saksılarda fideler gözükür gözükmez üstündeki streç filmi tamamen kaldırmıştım. Ama ne yazık kı onları kaybettim. Fideler bu evrede iken direk güneş ışığına hassas oluyorlar. cam kenarına koyduğum bazı saksıları güneş gördükleri günün akşamı öldüler.

avtonoz
12-03-2014, 11:08
Çınar fideleri tahmin ettiğimden çok daha yavaş büyümekteler. Birönceki mesajdan yaklaşık bir ay sonraki halleri aşağıdadır. toprağa düşeli neredeyse 45 gün oldu. Üçüncü yaprakları çıktı ama hala çok cılız ve savunmasızlar. Ya bir yerde yanlış yapıyorum. Ya da gerçekten ilk gelişim evresi çınar için çok yavaş.

475526

sadecegeçen
12-03-2014, 20:06
Bence ilk gelişim evresi yavaş, geçen sene çimlendirdiğim çınar fidanları şuan hala 30 cm civarında. Yukarıda resimler var.

avtonoz
13-03-2014, 10:21
Bence ilk gelişim evresi yavaş, geçen sene çimlendirdiğim çınar fidanları şuan hala 30 cm civarında. Yukarıda resimler var.

Gelişimin normali bu ise sorun yok. Ama sizin önceki iki mesajınıja baktım. Mesajlardan anladığım sanki 2 ay içerisinde 4-5cm uzunluğa ve bu uzunlukla orantılı sağlam gövde yapısı ve yapraklara kavuşmuş gibi gözükmekte. Benim saksıdakiler ise hala çok cılızlar.. Umarım bu evreyi atlatıp sizin fotoda paylaştığınız forma ulaşırlar.

sadecegeçen
13-03-2014, 19:55
Gelişimin normali bu ise sorun yok. Ama sizin önceki iki mesajınıja baktım. Mesajlardan anladığım sanki 2 ay içerisinde 4-5cm uzunluğa ve bu uzunlukla orantılı sağlam gövde yapısı ve yapraklara kavuşmuş gibi gözükmekte. Benim saksıdakiler ise hala çok cılızlar.. Umarım bu evreyi atlatıp sizin fotoda paylaştığınız forma ulaşırlar.

Havalar biraz daha ısınınca dışarı alırsınız, o zaman yeteri kadar güneş ışığını aldıklarında daha hızlı gelişeceklerdir. Ben şaşırttıktan sonra balkona çıkarmıştım.

Uysal01
13-03-2014, 22:32
475990

475991Çınar fideleride diğer fideler gibi ilk yıl helede ilk çimlendiği günlerde güneşten,rüzgardan ve soğuktan korunmalı,doğal ortama yavaş yavaş alıştırılmalıdır,kayıplarda genellikle bu dönemde oluyor.
Fotodaki çınar fidelerini iki yıl önce tohumdan üretmiştik.

avtonoz
20-03-2014, 08:02
2 gün önce, 73 nolu mesajda üçü bir arada duran çınar fidelerinin ikisini (elimden geldiğince özen göstererek) söküp ayrı saksılara diktim. Sökerken birisinin tüm kökünü çıkarabildim. diğerinin ise kökünün bir kısmı koptu yazık ki. Bir de sebze fidanı dikermiş gibi cotyledonların hemen altına kadar torf ile doldurdum. Bu işlemin köklenmeyi arttırmasını umuyorum. Bir gün boyunca gözlemledim. Yer değiştirme yaptığım iki fidenin yapraklarının solmamasını işlemin başarılı olmasına yordum.

bu güne kadar oda içinde tutuğum bu fidanları ilk defa dün sabah cam balkon ile kapalı balkona koydum. Ankaranın şu zamanlardaki hava koşulları nedeni ile balkonun ısısı gece 9 gündüz 20 derece arası değişiyor. Bu şekilde dışarıya alışacaklar. aşağıdaki fotoyu yeni çektim:

477039

avtonoz
03-04-2014, 08:34
78 nolu mesajda gözüken çınar fidelerinin son hali aşağıdaki gibidir. İki foto arasında yaklaşık 15 gün var. Bu süre içerisinde cam balkon ile korunan balkonda bulunan fideler, dış ortama alıştılar. Geceleri 3-4 dereceye kadar düşmekte balkon . Gündüz ise 18 dereceye ulaşabilmekte eğer güneş var ise. Fideler öğleden sonra belli bir açıdan direk gün ışığı görüyorlar.

Fideler hala çok ama çok yavaş büyümekteler.
480415

uygar3
27-06-2014, 00:05
ÇINAR TOHUMU NASIL ÇİMLENDİRİLİR? - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=N51AHyGj784)

mstflgz
07-02-2015, 09:55
Şuan Şubat ayındayız ve tohum toplamak için en uygun aydır diye düşünüyorum. Kış boyunca dalında kalan tohumları katlama yapmaya gerekte olmayacaktır.
http://treepicturesonline.com/images/trees-sycamore/tree-sycamore-branch-fruit.jpg

onur esen
17-06-2015, 20:19
selam arkadaşlar bugün çınar ağacından 2 adet tohum aldım. ama tohumların neresinde olduğunu anlayamadım bu konuda bilgi verebilirmisiniz?

Muda
17-06-2015, 22:01
http://www.agaclar.net/forum/98974-post19.htm

http://www.agaclar.net/forum/1114752-post36.htm

Alyturan
03-07-2015, 08:56
Meraba arkadaşlar. Çınar tohumunu evde çimlendirmek için kışın bitmesini beklemek gerekiyor mu? Eylul ekim gibi olgun tohumları toplayıp evde hemen çimlendirme mümkün mü?

ivons
05-07-2015, 08:32
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık iki buçuk - üç aylık olan çınarlarım.
Artık ayırma vakti geldi sanırım, nasıl yapmak gerektiği hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını istiyorum.
Teşekkür ederim..

http://i.hizliresim.com/GY8r8V.jpg

ismailay
30-01-2016, 08:07
https://www.youtube.com/watch?v=P8_6rIFjMtA

grkmynm
07-04-2016, 21:14
Arkadaşar selamlar uzun zamandır konuyu takip ediyorum bir çok şey öğrendim sayenizde bunlar için teşekkür ederim :)

Bende 2 hafta kadar önce çınar tohumu ekmiştim şimdi hepsi çimlenmiş durumda. Merak ettiğim konu ise saksıyı streçfilm ile kapatmıştım bu örtüyü ne zaman çıkartmalıyım