PDA

View Full Version : Tourkana / Sığla (Liquidamber orientalis)

tourkana
08-02-2009, 10:26
Bugün saksı değişimlerine başlamayı planlıyordum ancak İstanbul'daki hava şartları buna izin vermeyecek gibi görünüyor.
O yüzden şimdilik sadece temmuz ayında aldığım yaprak şeklini çok sevdiğim büyük sığla ağacına şekil budaması yaptım.
Yaparken yeni aldığım mini motorlu testereyi de denedim, bu tarz büyük ağaçlarda hızlı ve düzgün bir şekilde istediğiniz noktadan kesim yapmanızı sağlayan pratik bir alet..Ayrıca büyük ağaçların kalın kazık köklerini budarken de bu aleti kullanacağım, hem testere kullanmak biraz maharet istiyor hem de kesim yaparken zaman kaybı nedeniyle bir çok saçak kök zarar görüyor. (Özellikle çam ağaçlarında kök budamasının süratli bir şekilde tamamlanması gerekiyor)

İşte aşama aşama fotoğraflar.

En alt kısımda gördüğünüz uygulamaya başlamandan önceki yapraklı fotoğrafıdır.

Ali H. ALI
10-02-2009, 12:14
Tourkana yeni testereniz hayirli olsun.
Siglaniz bir iki yil icerisinde guzel bir bonsai olacak. Simdi agac yapraksizken dallari da tellemeniz iyi olur. Tellerken, dallar uzerindeki tomurcuklara zarar vermemeya ozen gosteriniz.
Kolay gelsin.

bonsaisan
11-02-2009, 10:54
Geçekden güzel bir sığla ve güzel bir bonsai olma yolunda eline sağlık.

msgurkan
11-02-2009, 11:41
Harika bir ağaç, Kıbrıs'ta bu ağaca hiç rastlamadım. Keşke ben de bulabilsem.

Ağacın gövdesi çok kalın olduğu için budanan yekdeki yara kolay kapanmayacak. Oraya kuru gövde uygulaması yapılabilir.

memet
11-02-2009, 18:27
Sığla endemik tür. Ancak buradan fidan almanız mümkün olur.

kaktüs
27-02-2009, 15:08
Ya da size tohum ulaştırılabilir belki. Tohumdan da kolaylıkla yetişebiliyorlar.
Gerçi bonsai yapabilmek için gerekli şartları bilmediğim için sizin için fidan mı iyi yoksa tohum mu iyi bilemiyorum..

msgurkan
27-02-2009, 17:52
Ben bonsaide uzun vadeli hedeflerle de çalıştığım için tohum da olabilir. Türkiye'ye geldiğim zaman bu ağacın fidan veya tohumlarından bulmaya çalışacağım. Böyle bir güzelliğe sahip olmak gerekir.

lastmohikan
06-09-2009, 10:22
güzel bir çalışma eelerinize sağlık.

tourkana
06-09-2009, 17:41
Teşekkür ederim , umarım sizin de çalışmalarınızı en kısa zamanda görürüz. Sığlayı öneririm, akçaağaca rakip olabilecek milli bir tür.

Bu da ağacın son hali...

tourkana
15-11-2009, 12:27
Sığlanın sararmaya başlayan yaprakları ile son hali.

Emre Kuzu
15-11-2009, 12:54
Gayet güzel..

kalambaklı
15-11-2009, 18:51
Sayın tourkana; Bitkilerinizi genelde ahşaptan yapılmış kasalara dikiyorsunuz nedeni nedir acaba!
İyi akşamlar,

tourkana
16-11-2009, 13:18
Geniş ,sığ sayılabilen ahşap saksı kullanıyorum çünkü ağaçların istediğim gibi dallanabilmesi için kök kısmının da rahat hareket etmesi gerekiyor.

Ayrıca illa seramik saksıda olsun gibi bir kaygım yok, hatta bazı ağaçlar ahşap saksıda çok hoş duruyor.Bir de ahşap saksıyı çok ucuz sayılabilecek fiyata yaptırabiliyorum .

şahin05
16-11-2009, 17:18
sayın tourkana , gövdesi kalın agacı üstten küt kesim yapmak yerine , pramidal şekilde bıçakla yontarak kalından inceye doğru yapsak , ağacın yaşama şansı ne olur , o küt kesim görüntüsünden kurtulsak.

tourkana
16-11-2009, 19:42
sayın tourkana , gövdesi kalın agacı üstten küt kesim yapmak yerine , pramidal şekilde bıçakla yontarak kalından inceye doğru yapsak , ağacın yaşama şansı ne olur , o küt kesim görüntüsünden kurtulsak.

Uygun zamanda ve doğru bölgede yapılacak oyma işleminin ağaca bir zararı olmaz, hatta dediğiniz gibi yapılan çalışmalar da var.
Ama üstten küt kesmek yerine ağacın önünü belirledikten sonra bakış açısınında dışında kalan yere doğru açılı budama yapmak , ya da kesim yerini yapraklarla kapatmak da çözüm olabilir.

tourkana
18-04-2010, 10:40
Sığlanın son hali.

Emre Kuzu
18-04-2010, 12:57
Çok güzel.

bonsaisan
19-04-2010, 12:12
Gelişimi güzel biraz daha sıkılaşması için bir şeyler yapman gerekiyor gibi.
Sanırm vakit bulamıyorsun işlerden.
Yokda çok güzel bir sıkılaşma sağlanaçağına eminim.

kirangokhan
14-06-2010, 11:18
Çok güzel gözüküyor. Darısı benim sığla ağacıma.

Sormak istediğim birşey var. Acaba ağacınızı güneşe çıkartıyor musunuz? Çünkü güneş gören yapraklarının sonbahara doğru kızarması gerekiyor diye biliyorum.

tourkana
14-06-2010, 11:59
Evet ,Sığla sürekli güneş altında..Geçen yıl sonbaharda beklediğim gibi kızarmadı ama yapraklar çok uzun süre dallarında kaldı..

kirangokhan
14-06-2010, 13:18
teşekkür ederim.