PDA

View Full Version : Turna yemişi (Cranberry)

mahon67
06-02-2009, 20:53
Vaccinium macrocarpon (Cranberry)

Bu meyve hakkında daha önce başlık vardı, sanırım çok gerilerde kaldığından forumdan çıkmış. Konuyu tekrar canlandırmak istedim.

Alttaki linkte meyve ile ilgili geniş bilgi mevcut.

http://www.uzumsu.com/incele.asp?blok=makaleler&kimlik=334

eylems
07-02-2009, 05:06
Bauhausede görevlilerden birine sordum martta gelir dediler. Merakla satışa çıkmasını belkiyorum.

kürşad
25-02-2009, 20:53
Almanyadan bir paket kuruyemiş olarak alıp getirdim ve kurutulmuşunun tadı aynı kuru eriğe benziyor ve içinde dişe dokunur bir çekirdek yok. Susam tanesinin yarısı kadar tohumları var. 15 g. kadarını tartıp suya koydum ve 2 gün sonra blendırdan geçirip 1 ay buzdolabında bekleteceğim. Ne kadar tohum çıkacağını ve çimlenip çimlenmeyeceğini deneyeceğim. Eğer meyveleri fırında kurutmadılarsa muhtemelen çimlenecektir. 100 g. fiyatı da 2 € gibi bir fiyattı sanırım.

Oğuzhan
26-02-2009, 11:46
Beklediğim bir bitki.Satışa başlarsalar alacam.Tohumdan başarılı olamadım.:(

bari
13-03-2009, 14:21
Yurtdışından getirttiğim cranberry çam kabuklı asidik toprağa ektim. İki haftadır dışarda gayet sağlıklı gelişim gösteriyor..

kuyucu
16-03-2009, 10:52
Geçen cuma Sapancadaki Berceste' de kahvaltı yaparken kurutulmuş Cranberry gördüm. Bir avuç alıp yedim ve tohumlarını da sakladım. Etiketinde "Türkiye'de ilk defa vs. " yazıyordu. Tohumlardan ben de şansımı deneyeceğm.

sındırgılı
14-04-2009, 16:53
Benimkilerde asitli topraklarına kavuştular.Biraz büyüsünler görücüye çıkarlar!

AgacSevdalisi
17-04-2009, 09:21
arkadaşlar ben tohum getirtmeyi düşünüyorum.tohumdan çimlendirmeyi başaran varmı acaba?

kaktüs
20-04-2009, 16:48
Bu meşhur Cranberries grubuna adını veren meyve mi oluyor şimdi?

Romantik
07-05-2009, 08:55
Ve Cranberry de mutlu son.

İlk diktiğim partide çıkan fide 0,

2. diktiğim partide çıkan fide sayısı 13,

3. Diktiğim partide çıkan fide sayısı 100 ün üzerinde.

Tamda umutlarım artık bitmişken, bu gelişme beni çok çok sevindirdi.

Müjgan Yılmaz
08-05-2009, 17:11
Cengiz Bey
Toprak karisiminiz nasildi,nelerle desteklediniz,umarim sir degildir!Bilgilendirirseniz cok sevinirim

Romantik
08-05-2009, 22:36
Cengiz Bey
Toprak karisiminiz nasildi,nelerle desteklediniz,umarim sir degildir!Bilgilendirirseniz cok sevinirim

Müjgan Hanım,

İlk Partide diktiğim normal bahçe toprağıydı,

2. partide toprak yanık hayvan kemresi ve kum karışımıydı,

3. patide diktiğim yine yanık hayvan kemresi, kum ve perlit karışımıydı.

Çimlenen fideleri tam olarak incelediğimde 500 ün üzerinde fidan çimlendiğini farketdim. Daha çimlenmeye almadığım 3 bin tohumum var, onlarıda en yakın zamanda aynı karışımla çimlenmeye alacağım.

Müjgan Yılmaz
08-05-2009, 22:52
Cengiz Bey
Cranberry yi bir sure daha saksida mi buyutsem bahceyemi diksem karar veremedim,ne dersiniz ?Oyle guzel ki yasatamazsam cok uzulurum.Bu arada Pauwlonialar kendilerini toparladi ,galiba yerlerine alistilar.

Romantik
08-05-2009, 23:32
Müjgan Hanım,

Cranberryleri şimdiden arazideki yerine almanız daha mantıklı olur. -45 derece soğuğa dayanıklı bir bitki, şimdiden asıl yerine alın derim. Ayrıca eylems Hanımdan bende rezerve etmiştim, bugüne yetişmedi, yarın sabah elimde olacak.Bu sene inşallah meyvelerinide göreceğiz. Ayrıca netden biraz araştırdım eylems Hanımın gönderdiği Cranberryler erkenci ve güzel çeşitler.
Bu arada Paulowniaların asıl yerlerine alışmasına ve kendini toparlamasına sevindim. Temontosa cinsi -25 kadar dayanıklı olsada en iyi gelişimlerini +8 den sonra gösteriyorlar.

kürşad
13-05-2009, 09:23
soğuk katlama için farklı sitelerde farklı zamanlar belirtilmiş.
Tecrübe eden var mı ne kadar süre buzdolabında bekletmek gerekiyor.
İki senedir Ribes rubrum çimlendirmeye çalışıyorum çimlenen yok.

Romantik
13-05-2009, 22:30
soğuk katlama için farklı sitelerde farklı zamanlar belirtilmiş.
Tecrübe eden var mı ne kadar süre buzdolabında bekletmek gerekiyor.
İki senedir Ribes rubrum çimlendirmeye çalışıyorum çimlenen yok.

kürşad Bey,

Ben Cranberryleri kışın kar yağmadan dikmiştim, soğuk katlamayı toprakta yaptı.

eylems
14-05-2009, 03:03
Çoğu arkadaşımızın cranberry si oldu. Gelişmelerini buradan paylaşırsanız sevinirim. Kendime ayırdıklarımı daldırma usulü çoğaltmayı düşünüyorum.

kürşad
14-05-2009, 07:35
Ben kuruyemiş olarak paketlenmişini getirmiştim Almanyadan. Çekirdeklerini çıkardık ve buzdolabına koydum. 25-30 kadar tohum oldu. Fırınlanmış olma ihtimali de var ancak yine de mayıs sonunda bir çimlendirme denemesi yapmak gerek az bir tohum ile.
Google da "cranberry harvest" yazıp görseller bölümünde aratırsanız ne büyük bir sektör olduğunu görürsünüz. Videosu bile var önce gölette yıkanıp konveyörle aktarılıp kamyon kasalarında taşınıyor. İşleme tesisini de gösteriyor ardından.

denizakvaryumu
14-05-2009, 07:52
78417

Raconları bilinirse kolay bitki.

Toprağın Ph ı düşük ve nemli olacak.Güneşi de sever.

Kireçli toprağa ekilip, çeşme suyu ile sulanırsa bitki gider.

Karadeniz tam bu bitkiye göre.

denizakvaryumu
14-05-2009, 10:21
78419

Cranberry isminde bilinen bitkinin doğada yetişen üç tipi var.

Amerikan türleri - Vaccinium macrocarpon, meyvesi daha küçük
Avrupa türleri - V.oxycoccux,
üçüncü tür olarakta Amerikada Cowberry diye bilinenV. vitis-idaea (tadı çok acı, çiğ yenmesi imkansız gibi sadece pişirilip tüketilmekte).

Bitki likapa gibi yaprağını sonbaharda dökmüyor, daimi yeşil bir çalı halinde gelişir.

Toprakta 4.5 pH oranına bayılıyor. Doğada bir zaman bataklık gibi su basmış alanlarda kalmaktan hoşlanıyor.

Kışın - 45°C soğuğa kadar dayanıklı. Gelişme zamanı tam güneşten biraz gölgeli alanlar istiyor. Genelde budanmıyor. Likapada söz ettiğim kuş saldırısı bu bitki içinde geçerli, ağ ile kurtulabilirsiniz.

Eminim Karadeniz bölgesinde uygun yerler bulunsa Cranberry’de yetişir. (İsmi ne olacak peki?) Amerika kıtasında çok önceleri Kızılderililer bu bitkiye tıbbi etkilerinden dolayı çok önem verip yetiştirmişler.

Meyvenin kırmızı suyundan kumaşlarını bile boyamışlardır.

Cranberry’nin suyu çok kıymetli. C, D vitaminleri,potasyum ve demir ihtiva ediyor. Likapa gibi tatlı olmadığı için şekerle karıştırılarak tüketilebiliyor.
Kanserede iyi geldiği söyleniyor. Böbrek hastalıklarına, mesane iltahaplanmalarına, taş düşürmeye, boğazda habisleşmiş iltahaplanmalara iyi geliyor. (Ben Boğazımdakilerden bu sularla kurtuldum, Doktorum hala bana inanmıyor.)

Belki duymuşunuzdur **** tatmışınızdır, yılbaşında ve Amerikalıların Şükran gününde pişen hindiye Cranberry sosu dökülür (1620 senesinden beri bu geleneksürmekte). İstanbuldaki bazı marketlerde Ocean Sprey markasıyla satılmakta.

Murat Pilevneli.
http://bahcevan.com/her-derde-deva-blueberry-cranberry-vizyon-dekorasyon

ormancık
14-05-2009, 10:31
Cranberry de gojiberry gibi kanseri önlemede etkilimi acaba?

Eğer öyleyse ve özellikle Karadeniz şartlarına uygunsa bence birileri bunu hemen yetiştirmeye başlamalı diyorum. Böylece çoğu insanın canı Kanser illetinden belki yanmayacak ve yakınları üzülmeyecek.

Kim bilir?

Lütfen Karadenizli dostlar bu sesi duyun.........:(

Çok canlar gidiyor , çok canlar yanıyor.

Neden bu kadar faydalı berrylerle insan ömrü uzatılmasın? Keşke Karadenizde yaşayabilseydim de bu konuyu oralara getirebilseydim...

denizakvaryumu
14-05-2009, 10:37
http://www.hayrat.net/nuh/indexmeyva.html

http://www.haber61.net/news_detail.php?id=4205

ormancık
14-05-2009, 10:43
Ne oldu ki yine gözyaşı var yine göz yaşı.:(

Acaba pazarlarda **** manavlarda satışı var mı? Faydaları kullanılmadan önce ve sonra ne oldu diye araştırıldı mı?

Kimse bunlardan bahsetmiyor?

MeyveliTepe
27-05-2009, 21:14
"...En içte, boyutları 220x130 cm olan bir yükseltilmiş yastık yaptık. Derinliği yaklaşık 30 cm. Buralarda perforeli naylon bulamadığımız için, altına düz naylon döşeyip bir çatal yardımıyla boydan boya üç sıra perfore delikleri açtık. İçine her biri 340 lt'lik üç tane yüksek asitli peat-moss torf boşalttık.

Biraz kükürt, biraz kompost, biraz da su tutucu ile harmanlayıp her zaman nemli kalacak, yüksek asitli, gevşek bir ortam hazırladık. Arka sıraya dört açelya ve bir ortanca, onların önüne ise, ne zamandır istediğimiz dört tane cranberry fidanını diktik. Torf karışımının da üzerine kendi yaptığımız komposttan 3-4 santim kalınlığında malç serdik...."

Bu yöntemi bir İngiliz bahçecinin videosundan görmüştüm. Yukarıdaki gibi uyguladık (http://meyvelitepe.typepad.com/meyvelitepe/2009/05/yaz-gelirken.html).

Üzerinden bir kaç hafta geçti. Cranberry'ler gayet sağlıklı ve epey sürgün verdiler.

mahon67
09-06-2009, 13:36
Çelikle çoğalttığım parmak uzunluğundaki cranberry fidelerimin bazıları çiçek açtı :)

eylems
09-06-2009, 13:44
Benim cranberrylerin de çiçek açmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

denizakvaryumu
09-06-2009, 14:21
Çelikle çoğalttığım parmak uzunluğundaki cranberry fidelerimin bazıları çiçek açtı :)

Gözünüz aydın,hayırlı olsun.

Forumda bir ilk başarıldı.Cranberry bende de vardı ama çiçek açtıramamıştım.

Demekki siz tüm koşulları eksiksiz sağladınız.

bari
09-06-2009, 14:39

Tebrikler sevgili Mahon67..

kopshtar
09-06-2009, 21:22
Benim cranberry hakkın rahmetine kavuştu galiba. Topraktandır deyip asidik toprağa, saksıya ve daha güneşli bir yere aldım ama nafile. Dün son dal yeşildi bu gün o da gitmiş :( söküp atmaya bile kıyamıyorum, çok uğraştım çünkü.

eylems
18-07-2009, 05:21
Daldırma yöntemi ile köklenen cranberry çeliğimi diktiğim saksıyı yaklaşık 15 gündür saksı boyutunda su dolu bir kapta bekletiyorum(Bataklık gibi) halinden çok memnun gözüküyor.

sevincy
05-08-2009, 13:49
İdrar yolları enfeksiyonlarına karşı Cranberry
Ülkemizde bazı yörelerde "Ayıüzümü" veya "Çobanüzümü" olarak bilinen Cranberry üzerine yayınlanan yeni bir çalışmada bitkinin meyvalarının idrar yolları enfeksiyonlarına karşı etkili olduğu belirtildi.
317

Amerika'da New Jersey Rutgers Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen çalışmada Cranberry suyunun günlük tüketilmesiyle idrar yolları enfeksiyonlarına yol açan bakterilerin %80 oranında temizlendiği,
özellikle antibiyotiklere karşı direnç kazanmış olan bakterilerin de temizlenmesinin dikkat çekici olduğu belirtildi. Cranberry'nin içerdiği proanthocyanidin'lerin bazı bakterilerin idrar yollarına tutunmasını engellediği ve böylece bu bakterilerin atıldığı düşünülüyor.

Çalışma sonuçları 19 Haziran 2002 tarihli JAMA'da (Journal of American Medical Assoc.) yayınlandı. Raporda pek çok bakterinin antibiyotiklere karşı direnç kazandığı ve Cranberry suyu gibi sağlıklı besinlerin antibiyotik kullanımını azaltarak toplum sağlığına yardımcı olabileceği belirtildi.

Çalışmada ayrıca Cranberry'nin etkisinin alındıktan sonraki 2 saat içinde başladığı ve 10 saat süreyle idrarda rastlanabildiği de belirtildi. Bu amaçla araştırmacılar Cranberry'nin ister meyva suyu ister standardize ekstre içeren kapsüller halinde günde 2 defa alınmasını tavsiye ediyorlar.

Amerika'da National Center of Complementary and Alternative Medicine (Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi), kısa süre önce idrar yolları enfeksiyonlarına karşı antibiyotikler yerine Cranberry'nin kullanımıyla ilgili çalışmaları destekleyeceğini açıklamıştı.

Amerika'da antibiyotiklere karşı direnç kazanan bakteriler üzerine yapılan araştırmalara 1992'de 7.8 milyon $ ayrılmışken bu rakam 1998'de 13.8 milyon $'a yükselmişti.

Araştırmacılar buna rağmen bu süre içinde antibiyotiklere karşı direnç kazanan bakteri sayısının dramatik şekilde yükseldiğine dikkat çekiyorlar.

Uzm. Ecz. Levent Gökgünneç"

bari
13-09-2009, 11:03
Cranberry'ler için bahçede uygun bir ortam oluşturdum. Saksıdan kurtuldular. Uzun dallarıda daldırma yöntemi ile toprakla kapattım. Saksıda denemiştim, rahatça köklenebiliyor.

eylems
13-09-2009, 22:31
Cranberry suyu Real hipermarketlerde satışa sunulmuş. 1 lt sulandırılmış meyve suyunu 9 YTL civarı fiyatla satıyorlar.

Oğuzhan
17-09-2009, 23:21
Bir türlü bu bitkiyle barışamadım.İkinci denememde hüsran oldu.:(

eylems
17-09-2009, 23:33
Kötü olmuş Oğuzhan. Saksıyı su dolu kapta bekletmek yani bataklık ortamında bitkiye bakmak daha olumlu sonuç veriyor. İstersen sana çelik gönderebilirim. Perlitte çok kolay kökleniyor.

Oğuzhan
17-09-2009, 23:44
Su dolu kapta idi.Sanırım kapalı ortam sevmiyor.Satış hala devam ediyor mu .Varsa yetişkin alayım .Bol dallı yetişkin. Ben inat ettim bu bitkide.Yaban mersinleri gayet güzel.

eylems
18-09-2009, 00:05
Var bir tane göndereyim.

Oğuzhan
18-09-2009, 00:24
Gönder.İnat ettim.Yetiştirene kadar devam.:)SEninkiler nerde duruyor.Dışarda mı.

eylems
18-09-2009, 03:21
Gönder.İnat ettim.Yetiştirene kadar devam.:)SEninkiler nerde duruyor.Dışarda mı.

:p Evet dışardalar.

tuan_a
14-10-2009, 16:55
Bu bitkiyi sevdiyseniz umarım Türkiye de yetiştirenler çoğalır.Buna benzer bir bitki daha var ve çok lezzetli Blueberry bilen varmı ?

AgacSevdalisi
18-12-2009, 09:34
arkadaşlar nette gezerken ANATOLIAN WILD CRANBERRY diye bir cinse rastladım.Ben kızılcık meyvesine çok benzettim.cranberry'e göre tohumlarıda çok pahalı.bu cranberry hk.bilgisi olan varmı?
Birde Kartopu amerikan cranberry var.meyveleri yaprakları aynı grebolu **** frenk üzümüne benziyor.meyveleri top gibi ve parlak.bunun tohumuda diğerine göre biraz pahalı.
resimlerini ekliyorum.

AgacSevdalisi
18-12-2009, 09:36
bu arada cranberry çeliği gönderebilecek olan varsa çok sevinirim.

bari
18-12-2009, 10:37
arkadaşlar nette gezerken ANATOLIAN WILD CRANBERRY diye bir cinse rastladım.Ben kızılcık meyvesine çok benzettim.cranberry'e göre tohumlarıda çok pahalı.bu cranberry hk.bilgisi olan varmı?
Birde Kartopu amerikan cranberry var.meyveleri yaprakları aynı grebolu **** frenk üzümüne benziyor.meyveleri top gibi ve parlak.bunun tohumuda diğerine göre biraz pahalı.
resimlerini ekliyorum.

Üstteki kızılcık, alttakide gilaburaya benziyor.

denizakvaryumu
28-01-2010, 19:23
Cranberry'ler için bahçede uygun bir ortam oluşturdum. Saksıdan kurtuldular. Uzun dallarıda daldırma yöntemi ile toprakla kapattım. Saksıda denemiştim, rahatça köklenebiliyor.

Bu bitki bataklık gibi bir toprak istiyor.

Sizdekilerin durumu nasıl?

Ya da bu bitkiyi şimdiye kadar yaşatabilen arkadaş var mı?

bari
28-01-2010, 19:46
SAksıdayken daha iyi durumdaydılar, gerçi kış geldi... Şu anda bulundukları yerin drenayı iyi o yüzden yaza bir çözüm bulmam lazım. Çok iyi drene olmayan bir kaba ekilebilir, Ya da bol sulamak lazım, bataklık tarzı bir ortam yaratmak için...

nariçi
28-01-2010, 20:00
Ben geniş bir kapda bol torf ve perlit karışımına birazda dere kumu (mil) karıştırıp baharda ekeceğim.

bari
28-01-2010, 20:02
Ben geniş bir kapda bol torf ve perlit karışımına birazda dere kumu (mil) karıştırıp baharda ekeceğim.

SEvgili Nariçi,
Asidik toprak isteği var, ona göre ph ayarlaması yapmanızı tavsiye ederim..

nariçi
28-01-2010, 20:06
İçine biraz da organik toprak karıştırırız. Birazda kükürt ilave yapsak olmaz mı? PH ölçü aleti yok.

bari
28-01-2010, 20:12
Başlangıçta çürük çam ibresi veya kabuğu kullanabilirsiniz.. Kükürtte oranı ayarlamak lazım...

nariçi
28-01-2010, 20:34
Çürük çam pürü çok ağaçların altında işe yarar desenize. Daha iyi bir yöntem.

sındırgılı
28-01-2010, 21:24
Ben, 2 adet yaşatamadığım için bu sevdadan vazgeçtim. Açelya toprağıda almama rağmen olmadı..Fazla zorlamamak gerek..Yani boyumun ölçüsünü aldım. :=)

YeşilSeven
29-01-2010, 09:26
Ben de bir adeti malesef yaşatamadım. Aydın'da çam toprağı dahil herşeyi denedim ama aşırı sıcak maalesef uygun değil.

nariçi
29-01-2010, 09:44
İstanbul sıcağı çok gelirse burada bayılır.

tropik
13-03-2010, 08:54
Arkadaşlar ben syn Denizakvaryumunun bahsettiği vaccinium oxycoccux diğer adıyla (Small cranberry) adlı cinsi buldum nasıl bir türdür,normal cranberryle aralarında fark varmı? Bu soruların cevaplarına göre almayı düşünüyorum. :)

denizakvaryumu
13-03-2010, 14:27
Cranberry devamlı nemli ve çok asidik toprak istiyor.

Yanılmıyorsam , bataklık ortamı gibi...

Benim cranberryler öldü yetiştiremedim.Bari nin deneyimleri yol gösterebilir.

bari
13-03-2010, 19:09
Arkadaşlar ben syn Denizakvaryumunun bahsettiği vaccinium oxycoccux diğer adıyla (Small cranberry) adlı cinsi buldum nasıl bir türdür,normal cranberryle aralarında fark varmı? Bu soruların cevaplarına göre almayı düşünüyorum. :)

FArkı meyvelerinin ufak olması, yapraklarıda çok ufak.. Ama çok şirin duruyorlar. Yalnız bodrumda yaşatmak için çok çaba sarfetmen lazım...

tropik
13-03-2010, 19:15
Sağol Bahri abi peki nasıl bakabilirim burda small cranberrye.
Bearberry nasıl bir üzümsü?
Biraz çok soru sordum ama kusura bakmayın. :(

bari
13-03-2010, 19:23
Bearberry (kinnikinnick) güzel bir yer örtücü. Şifalıda bir bitki ama tam detayını bilmiyorum. Meyvelerinin pek tadı olmasada yenebiliyor.
Cranberry için bataklık ortamı yaratman lazım, ama birazda serin tutman gerekebilir. Ve ya saksıda asidik toprak ile bakabilirsin, fazla sıcak ve güneş göstermeden, nemli tutarak..

tropik
13-03-2010, 20:11
Teşekkürler Bahri abi bilgiler için. :D

Plantae
13-03-2010, 20:43
resimlerini ekliyorum.

Sayın AgacSevdalısı

Birinci resim dediğiniz gib kızılcık meyvesine çok benziyorun ötesinde kızılcık bitkisinin ta kendisi zaten.
İkinci resim ise sanırım bir viburnum türü yani girabolu ile aynı cinse ait bir bitki
zaten americancranberry bush denilen bitki girabolunun yakın akrabası bir bitkidir ayrıca Viburnum opulus yani girabolu europeancranberrybush olarakta isimlendirilir.
Bir ekleme daha yaparsak lingonberry yani Vaccinium vitisidea bitkiside mountaincranberry olarakta adlandırılır.

bari
05-04-2010, 19:41
Vaccinium macrocarpon ve vaccinium oxycoccus bir arada. Yaprakları minyatürü gibi...Meyveside öyleymiş...

remagen
13-05-2010, 21:37
cranberry yetiştirmek için dere kumu ve çam ağacının dökülen parçalarını (iğnelerini) iyice karıştırın alın size muhteşem ve ph düşük karışım.Bataklık ortamı yapmanıza gerekyok.
Stevens varyetesinden olan tohumlarım çimlendi çok yavaş büyüyorlar :)

nariçi
13-05-2010, 23:21
Bana gönderilen tohumlar çimlenmedi. Tohumu olan varsa göndersin de birdaha deney yapalım bu tarife göre.

Ben altına akansunun kenara vuran mili koydum, üstüne tohumu ekip torf serptim. Diğer kapda normal torf karışımı toprağa ektim, yine çimlenme yok.

bari
14-05-2010, 16:23
cranberry yetiştirmek için dere kumu ve çam ağacının dökülen parçalarını (iğnelerini) iyice karıştırın alın size muhteşem ve ph düşük karışım.Bataklık ortamı yapmanıza gerekyok.
Stevens varyetesinden olan tohumlarım çimlendi çok yavaş büyüyorlar :)

Dere kumu bence cranberry için pek uygun olmayan bir yetiştirme ortamı..Kullanılsa bile suyun pek iyi drene olmaması lazım, organik malzemeninde bolca olması lazım..

Oğuzhan
14-05-2010, 17:07
Aynı karışımı ben satın aldığım fidanda denemiştim.Fakat başarılı olamadım.Fidanlar öldü.

remagen
22-05-2010, 22:36
Merhaba Arkadaşlar,

Bugün 300 adet tohum ektim dere kumu + çam iğneleri ve biraz da peat moss olabilir.
PH düşürmek gerekiyor.

Dere kumu ve çam iğnelerinden yapılan karışım bana özel değil wisconsin deki ve new jersey deki profesyonel yetiştiricilerin önerisi.

Profesyonel yetiştiricilikte gübre olarak 10-10-10 kullanılıyor.
Ben şu anda 30-10-10 kullanıyorum.(Miracid)

Saygılar

athena -asena
24-06-2010, 23:31
arkadaşlar elinde cranberry fidesi veya çeliği olan varsa bende denemek istiyorum. eski fındık çonçisiyle dibini devamlı nemli tutabilirim.

nariçi
25-06-2010, 09:13
Fındık çonçisi ne demek anlamadım, satın athena-asena.

athena -asena
25-06-2010, 12:21
sayın nariçi ; fındığı makineye vurduğumuz zaman çıkan kabukları onlar toplu bir halde dururlar üzerine 1 çuval kireç koyarız 2 sene durdumu alın size organik gübre nereye koyarsanız koyun dibi daima nemli olur . havalar açınca da resmini yüklerim . saygılar..

artemisia10
27-09-2010, 12:37
Bu sene Küçükkuyu(Balıkesir) de pazarda bolca satılan turna yemişlerinden bolca tükettik. Bütün yemiş türlerine olan merakımdan ötürü hemen tohumlarını ektim. Kısa sürede çimlenmelerine rağmen çok miniklerdi ve kısa sürede öldüler.İkinci denememde torfta olanlar hala iyi durumdalar ama çok ufaklar. Tabi yılmadım forumu okuyup asitli toprakta üçüncü denememi yaptım. Sonuç çok iyi oldu nerdeyse diğerlerinden beş kat daha büyük gözüküyorlar yalnız çok inceler ve boya gidiyorlar fazla sulayınca yamuluyorlar. Birde benim aldıklarım sanki iki cins gibiydi yani bazıları ufaktı ve çimlenenlerde iki değişik tür gibi gözüküyor. Acaba karadenizde yetişen ve bizim buralarda yaban mersini diye satılan cranberry ler hakkında bilgisi olan var mı?

Romantik
23-12-2010, 20:28
Cranberryinin tohumdan üretimi çok zor. Bende tohumdan 2 kez denedim ama sonuç nafile. Cranberry de en iyi üretim şekli çelik.

Ama doğası gereği çok zor bir bitki, yaşatmak apayrı bir olay.

Meyvesi için ancak küçük saksılarda, hobi bahçelerinde yetiştirilebilir.

artemisia10
24-12-2010, 21:03
Benimkiler de olmadı çimlenenleri yaşatamadım...

piri demir
15-01-2011, 11:53
kiraz çekirdeği kadar iri çekirdekli olan türü vamı.yoksa başka bir yemiş mi.koyu mavi ve kültür cinsi kadar iri bir meyveye sahip.açıklamalarınız için şimdiden teşekgür ederim.samsun da ormandan topladım

eylems
01-07-2011, 20:40
Benden bir sürü fide alan olmuştu onlardan kimsecikler yok burada yaşatması zor bir bitki sanırım hep öldüler. Bence pirinç gibi sulu ortamı seviyor. suyun içinde değilde hep sulu bir toprak olmalı.

ciceksever70
01-07-2011, 21:29
Benden bir sürü fide alan olmuştu onlardan kimsecikler yok burada yaşatması zor bir bitki sanırım hep öldüler. Bence pirinç gibi sulu ortamı seviyor. suyun içinde değilde hep sulu bir toprak olmalı.

Bende neredeyse dört yildir birkac cranberry var, etrafindan bicmesem yer örtücü gibi yayiliyor. Normal bahce topraginda özel bir bakim olmadan yasiyorlar. Yilda iki kez rhododendron gübresi veriyorum sanirim o ph´i düzenliyor.

ozgeidali
18-12-2012, 20:00
Merhaba, hala crnberry üretimi yapıyor musunuz?

ozgeidali
18-12-2012, 20:49
Yurtdışından getirttiğim cranberry çam kabuklı asidik toprağa ektim. İki haftadır dışarda gayet sağlıklı gelişim gösteriyor..

merhaba, şuan ne durumda acaba cranberry ler? verim alabildiniz mi? bende üretmek istiyorum. türkiye de nerden bulabilirim?

bari
19-12-2012, 07:46
Yaz ortasına kadar getirdim, ama bir kaç gün ilgilenemedim, hemen kurudu. Sürekli nemli tutmak gerekiyor. Aslında biraz gölgede bıraksam yaşayacaklarmış. Biraz gölgede olan gaultherialar ve lingonberry yazı atlattı.

Nenay
11-02-2013, 20:09
Merhaba ben Nenay, buradaki fikir alisverisi cok guzel. Bu siteye yeni uye oldum. Bende cranberry bitkisini yetistirmek istiyorum.Su an Amerikadayim. Yakinda Ulkemiz Turkiye ye donucem.Burdan Cranberry bitkisini fidan olarak getirmek istiyorum.Ayni zamanda Blueberry fidani da olabilir, acaba Izmir Gumuldurde yetistirebilirmiyim.Zor gibi gozukuyor.Benim sagligim icin gerekli.Bu meyvelerin fidanlarini Orada bulabilirmiyim.Burdadaki blueberrylerin taze meyvesinin icinde hic tohum yok. cok guzeller.

Fagus Sylvatica
11-02-2013, 21:57
Ben de cranberry yetiştirmek isterim. Bauhause'de bulmak mümkün mü (2009daki konuşmalar bundan bahsediyordu da :D )

eylems
11-02-2013, 23:09
Ben de cranberry yetiştirmek isterim. Bauhause'de bulmak mümkün mü (2009daki konuşmalar bundan bahsediyordu da :D )

cranberry öyle kolay satın alabileceğiniz bir bitki değil yani kimse satmıyor. Site üyeleri için ben getirtip satmıştım bir daha da satan olmadı sürekli araştırıyorum getirten firma da duymadım. Romantik çoğaltıp satmak için benden çokça almıştı belki üretip çoğaltmıştır.

FatihBahce
12-02-2013, 06:48
Cranberry satan varsa ben de almak isterim.

bari
12-02-2013, 09:01
Cranberry çok zor bitki, yazın çok zorlanır, özel bakım gerektiriyor.

denizakvaryumu
13-02-2013, 13:20
Cranberry satan varsa ben de almak isterim.

Turna yemişi fidanını , praktiker market hem de meyveli olarak getirip satıyordu ama çok az getirdiğinden o gün orada olanlar satın alıyor ve bir daha o yıl gelmiyordu.

Praktikerler iflas ettiğinden artık turna yemişini getiren olur mu bilinmez ama...

Cranberry Pilgrim Blackmoor Nurseries (http://www.blackmoor.co.uk/category/303/products/15379)

Linkten satın alabilirsiniz...

FatihBahce
13-02-2013, 13:39
Turna yemişi fidanını , praktiker market hem de meyveli olarak getirip satıyordu ama çok az getirdiğinden o gün orada olanlar satın alıyor ve bir daha o yıl gelmiyordu.

Praktikerler iflas ettiğinden artık turna yemişini getiren olur mu bilinmez ama...

Cranberry Pilgrim Blackmoor Nurseries (http://www.blackmoor.co.uk/category/303/products/15379)

Linkten satın alabilirsiniz...

Teşekkürler. Blackmoor'dan ahududu fideleri getirtmiştim.
Cüzi bir kargo ücretine 5 günde gelmişti.
Hem döviz gitmesin hemde gümrüğe takılma riski var diye Türkiye'den almayı tercih ediyorum.

Çünkü butür şeylerin ithalatı Tarım İl Müdürlüğü onayına tabi. Bu konuda ithalat yetkisine sahip değilseniz bir iki parça bile olsa Tarım İl Müdürlüğü (http://www.tohum.bugem.gov.tr/tohum/mevzuat/genelge/susBitkileriIthalat_2012_3.doc)ülke girişine izin vermiyor. Birde toprak veya torf içersindeyse Zira Karantina Müdürlüğü de teste tabi tutuyor ki test ücreti çok pahallı.

Gümrükte çoğu zaman gözden kaçarak son kullanıyıca geliyor.

adembaba1
22-03-2013, 19:03
resimlerini ekliyorum.

ustteki fotograftaki meyve olsa olsa kirenberry dir:D

kazanlik
05-04-2013, 23:11
arkadaslar, bende cranberry var, asitli topragi sevdigini bildigimden saksidan cikarmadim, sizi bilmem ama benimkiler cok kez yaz sicaginda susuz kaldi ve hic bir sey olmadi, bu yaz meyve aldim, meyvelerin tadini begenmedigim icin dalinda butun kis durdu, hatta saksinin dibine dusen meyvelerde kisin bozulmadan uzerindeydi,kisin saksili olarak bodrum katinda bakmistim, hatta bahcede bazi meyveler topraga dusmus, kar altinda butun kisi gecirdiler, buna ragmen meyvelerde ne bir curume ne de yumusama olmamis,,
hala saksida bitki uzerinde birkac meyve var, (-;

bari
06-04-2013, 07:09
Bulundugu yerin havasi nemli olmali, yoksa kururdu mutlaka.

kazanlik
06-04-2013, 21:02
bugun dalinda kalan iyice kizarmis olgun bir meyvenin tekrar tadina baktim, bu sefer yesil erik tadi aldim, nohuttan biraz buyuk ve etli meyvelerin icinde incir cekirdegi kadar kucuk 7-8 cekirdek vardi, demekki nisanda ciceklenen cranberry meyvelerini kan kirmizi olunca yemek gerekiyor,

kazanlik
06-04-2013, 21:55
bahsi gecen cranberry meyvesi

Nenay
14-08-2013, 11:50
Merhaba Arkadaşlar,Benim az da olsa cranberry fidanlarım var. Onlara bebek gibi bakıyorum.Hergün suluyorum serin saatlerde.Suyunu tasıma su ile suluyordum.Araba ile gidip bidonlarla uzaktan dağdan gelen ,klorsuz ve kireçsiz su ile. Fakat artık bıktım su taşımaktan.Artık büyük bir bidona ev suyunu doldurup sonra havalandırıyorum kloru uçsun diye.Suda biraz kireç var..Onunla suluyorum.sabah erken **** akşam geç vakit.Herşey olacağına varacak sonuçta.Henüz kurumadılar.Daha ilk yılımız.Birkaç meyvemiz vardı,onlarda kayboldular.Yinede çok dikkat ediyorum.İzmir Gümüldürdeyiz.5. ayımız.Bakalım sonbahar yağmurları başlayınca bırakıcam.İnşallah kurumazlar.Çünkü kış mevsiminde burda olmayacağız. Nasıl tedbir almalıyım bilmiyorum.:))

bari
16-08-2013, 19:43
Gölge ve nemli bir yer olmazsa pek şansı olmaz.. Kurak bir sonbahar **** kıştan sağ çıkamaz.. Damlama sulama tarzı bir sistem kurabilirsiniz.. Ben çok öldürdüm, bir tane bu yazı gayet güzel götürüyor, ama gölge bir yerde ve asla kurumasına izin vermiyorum...

Nenay
18-08-2013, 11:25
Damlama sistemi düşünüyorum ama,musluk suyu olduğu için riskli görünüyor.Birisini görevlendiricem sanırım,kloru bekletilerek uçmuş sudan döktürtmek en iyisi galiba. Zor iş. 8 kök cranberry var. Nisan ayından beri iyi baktım,çok filizi var. Kumlama yapmam gerekiyor sonbahar ayında. Derekumu kireçsiz bulmam lazım.

bari
18-08-2013, 11:36
Damlamayı depo tarzı bir şeyle yapabilirsiniz, 1 tonluk plastik tanklar oluyor..

Nenay
11-10-2013, 20:57
Turna yemislerini ,oylece biraktim.Sadece , komsumuz soz verdi sulama yapacagina dair. Dere kumu bulamadim.Oyle kirecsiz ve PH si 4,5- 5.00 gibi. Bakalim Bir Ziraat Muhendisi arkadas bir yerlerden getirttiririm dedi.Sonbahar aylarinda kumlama yapmam gerek. uzumsu meyveler kitabini okudum.Cranberryler icin kumlamada Kuvars kumunun da cok iyi olacagini yaziyor. Tabii ki o kum cesidini de bulmam mucize.Hayirlisi. Su ana kadar Cranberryler olmedi.

Blueberryler saksilarda, 10 saksi var. Yapraklarini doktuler.Prof Dr Huseyin Celik Hoca Blueberry bitkisinin yapraklarini sararip kirmizi renk alip doker dedi. Fakat benim bitkilerimin yapraklari direk kahverengi oldular ve yapraklari dokuldu.Onlarda olecek mi ne pek anlamadim.Meyve ve surgun tomurcuklari cok az sayida var.

ngunduz71
28-08-2015, 11:19
meyve vermeye başladılar.

aydemiraydın
09-10-2015, 08:56
Turna yemislerini ,oylece biraktim.Sadece , komsumuz soz verdi sulama yapacagina dair. Dere kumu bulamadim.Oyle kirecsiz ve PH si 4,5- 5.00 gibi. Bakalim Bir Ziraat Muhendisi arkadas bir yerlerden getirttiririm dedi.Sonbahar aylarinda kumlama yapmam gerek. uzumsu meyveler kitabini okudum.Cranberryler icin kumlamada Kuvars kumunun da cok iyi olacagini yaziyor. Tabii ki o kum cesidini de bulmam mucize.Hayirlisi. Su ana kadar Cranberryler olmedi.

Blueberryler saksilarda, 10 saksi var. Yapraklarini doktuler.Prof Dr Huseyin Celik Hoca Blueberry bitkisinin yapraklarini sararip kirmizi renk alip doker dedi. Fakat benim bitkilerimin yapraklari direk kahverengi oldular ve yapraklari dokuldu.Onlarda olecek mi ne pek anlamadim.Meyve ve surgun tomurcuklari cok az sayida var.

cranbery ve bluebery üretimi sıkıntılı.

Erdogan Er
07-04-2017, 10:46
Merhaba,

Ben bir ay kadar önce Trabzon'daki bir firmadan "Ekin Doğal ürünler" ( https://www.ekindogalurunler.com/turnayemisi-cranberry-fidani ) saksıda Cranberry getirttim. Geldiğinde küçük bir çalıydı ama yeşildi. Fiyatı uygun, ama kargosu böyle küçük bir saksı için biraz fazla geldi bana. Hala ofisimde orjinal saksısında duruyor. Yeni filizler verdi her yerinden, açık yeşil renkteler ve hızla büyüyorlar. Henüz bahçeye ekip ekmeme konusunda tereddütlüyüm. Bahçede gölge yer var ama yazın İstanbulda yağmur nasıl olur kestiremiyorum. Tatil için İstanbul dışına çıktığımda diğer apartman sakinlerinin ilgilenip ilgilenmeyeceğini bilemiyorum.

Saksısının toprağına baktığımda normal torflu bahçe toprağından pek farklı gözükmedi bana. Bahçemdeki toprakta şeftali, erik, malta eriği, dut vesaire fidanları var, sorunsuz büyüyorlar.

Bahçedeki pH değeri nedir bilemiyorum. Acaba İstanbul'da nerede toprak analizi yaptırabilirim, bilen var mı?

Esen kalın,

Erdoğan :)

aydemiraydın
07-04-2017, 10:57
cranbery nin ph isteği 4.5-5 civarı. sizin toprağında ph sı 7 civarıdır. çok büyük çukur kazıp özel torf toprağyla doldurup doğru gübrelemeyle ancak yetiştirebilirsiniz.

Erdogan Er
07-04-2017, 13:15
Sn. aydemiraydın, yanıt için teşekkür ederim. Özel torfu sanırım internetten arayıp bulmam gerekecek. Gübre için öneriniz var mı? Marka ve içerik değerleri gibi?

Tekrar teşekkürler vakit ayırdığınız için.

Erdogan Er
07-04-2017, 13:16
Merhaba Arkadaşlar,

Bugün 300 adet tohum ektim dere kumu + çam iğneleri ve biraz da peat moss olabilir.
PH düşürmek gerekiyor.

Dere kumu ve çam iğnelerinden yapılan karışım bana özel değil wisconsin deki ve new jersey deki profesyonel yetiştiricilerin önerisi.

Profesyonel yetiştiricilikte gübre olarak 10-10-10 kullanılıyor.
Ben şu anda 30-10-10 kullanıyorum.(Miracid)

Saygılar

Merhaba,

Cranberry denemeniz başarılı oldu mu?

Erdogan Er
17-04-2017, 08:38
Bu sabah ofisie geldiğimde Cranberry'nin ilk çiçeklerini açtığını gördüm. Ortam müsait olduğu için Cranberry'i iş yerimde tutuyorum, hem bütün günü beraber geçirmiş oluyoruz. Evde bahçedeki asitli ortamını henüz hazırlamadım. Hazırladığımda, bahçeye alacağım fideyi.Sizinle 2 resim paylaşayım istedim...

seda.
06-01-2018, 11:39
Merhaba, ben bu bitkiden yetiştirmek istiyorum fakat İzmir'de yaşıyorum. Malesef ki bitki yetiştiriciliği konusunda da bilgisizim. Nerden başlamak gerekir? Nasıl yapılır? Hangi mevsim idealdir?
Yardımcı olabilen olursa çok sevinirim. Ve İzmir şartlarında toprağa dikince yaşar mı dersiniz?

aydemiraydın
13-01-2018, 10:48
Merhaba, ben bu bitkiden yetiştirmek istiyorum fakat İzmir'de yaşıyorum. Malesef ki bitki yetiştiriciliği konusunda da bilgisizim. Nerden başlamak gerekir? Nasıl yapılır? Hangi mevsim idealdir?
Yardımcı olabilen olursa çok sevinirim. Ve İzmir şartlarında toprağa dikince yaşar mı dersiniz?

güzel İzmir de yetiştirilebilecek o kadar bitki varken kuzeyli ekşi meyveli cranberry i neden düşünüyorsunuz?

thunderon
26-03-2018, 10:06
MErhaba,

Cranberry fidelerim yerini sevdi sanırım. Köklendirme için havada kalan dalları toprağa gömdüm. Çoğaltıp son bahara bahçedeki yerine ekmeyi düşünüyorum.

s.toprak
10-05-2018, 20:08
Merhaba, arkadaşlar sorum, Yaban Mersini- Frenk Üzümü benzeri üzümsülerden anlayan herkesedir. Aktar ya da kuru yemişçi de( Kumrular Sokak, Çerez durağı) gördüğüm bir kuru meyvenin Blue berry mi yoksa Frenk üzümü mü olduğunu bilemedim. Tanıtım etiketinde Yaban mersini yazıyor. Rengi koyu- mor siyah arası. Kg. 85 liraya yakın. Tadı buruk değil, tatlı, biraz mayhoş olsa bile daha çok tatlı ve güzel. Frenk üzümüne Ingilizlerin "Black Currant" dediklerini "Ribena" adlı suyunu C Vitamini kaynağı olarak severek tükettiklerini biliyorum. Bizde de pastalarda kullanlıyor. Yani Frenk üzümünden pek endişem yok, ancak bu yemiş, eğer Karadeniz'de her ilde farklı adı olan şifa kaynağı "Likapa"-" Mavi Yemiş" ise tüketiminde biraz dikkatli olmak mı lazım bilemiyorum. Araştırınca, bol oksalat içerdiğini, melatonin de içerdiğini, bu meyvenin bazı bünyelerde alerjiye neden olduğunu okudum.
Söz konusu yer, yolunuzun üzerinde ise bir bakabilir misiniz gördüğüm meyve hangisidir acaba? Teşekkürler ediyorum.

AkisSoftware
04-07-2018, 14:52
Arkadaşın sorduğuna benzer bir soru da ben sormak istiyorum. Aliexprees üzerinden bu tohumdan bulamadım. Bizim ülkemizde de sanırım tohum satan yok. Bunun tohumlarını nereden bulabiliriz veya sitelerde ne isimde bulabiliriz? Cranberry demeyin o isimde bulamadım.

AkisSoftware
17-07-2018, 17:11
A101 de satılan turna yemişinden aldım ve içlerinden tohumlar çıktı. Bu tohumları çimlendirmem için bana yol gösterecek olan varmıdır?

AkisSoftware
09-08-2018, 14:23
Sanırım bu konuda kimsenin hevesi kalmamış...

siflera12
13-08-2018, 13:43
A101 de satılan turna yemişinden aldım ve içlerinden tohumlar çıktı. Bu tohumları çimlendirmem için bana yol gösterecek olan varmıdır?Bence bir denemelisiniz ama aktardan almak ( eğer varsa ) daha garanti olmazmı [emoji848]

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

AkisSoftware
07-09-2018, 17:19
Bence bir denemelisiniz ama aktardan almak ( eğer varsa ) daha garanti olmazmı [emoji848]

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aktardan bulacağımı zannetmiyorum ama yinede sorarım. Fakat A101den aldıklarımla yaptığım denemelerde sonuç sıfır. Çimlenme olmadı. Bu konuda bana fidan gönderebilecek birileri varmı? Verilen adreste tükenmiş görünüyor.

AkisSoftware
13-11-2018, 08:40
Herkes için çok iyi bir haber vermek istiyorum. Bir site buldum online satış yapıyorlar. Fidan fiyatı bana çok ucuz geldi. Herkes alabilir. 3 tane ürün satışları var. Maviyemiş, Güzyemişi ve Turna yemişi.. Fidan fiyatları Kargo hariç 20TL..

Gifimey Maviyemiş Meyvecilik (http://www.gifimey.com/gifimey/satis.html)

sinank37
17-12-2018, 15:46
Herkese iyi günler dilerim, efidancım dan bir fidan satın aldım hakkında konuşmak istemiyorum, 5cm uzunluğunda bir kürdan yolladılar.. Şuan tohumunu arıyorum kendim yetiştirmek için, makul fiyata bitkiyi satan olursa onada talibim ? tohum & bitki Turnayemişi Cranberry arıyorum, yardımlarınızı bekliyorum.

sinank37
17-12-2018, 15:46
Gifimey Maviyemiş Meyvecilik -- bu arkadaşlarda şuan ne tohum ne bitki var

sinank37
17-12-2018, 15:48
elinizde bitki **** tohum var mı ? dalı toprağa batırıp çoğaltılabilen bir bitkiymiş bir umut soruyım dedim

AkisSoftware
17-12-2018, 16:03
Ordaki fidanlar çok çok iyi ve ucuzdu.. Ben aliexpressten sipariş verdim. Daha önceki aldıklarım çimlenmedi. Ben de çok aradım. Bir arkadaş sağolsun 1 dal göndermişti. Ondan çoğaltmaya çalışıyorum ama çok zor...
Edinirseniz bana da haber verin lütfen

AkisSoftware
18-12-2018, 12:29
2-3 ay sonra gifimeyde satislar basliyormus

aydemiraydın
21-12-2018, 12:08
Gifimey fidancılık üretici ve toptancı firma. fidan satıcılarıda uygun fiyata oradan fidan temin ediyor.

AkisSoftware
21-12-2018, 13:27
Gifimey fidancılık üretici ve toptancı firma. fidan satıcılarıda uygun fiyata oradan fidan temin ediyor.

Benim bu sektörde gördüğüm en düzgün firmalardan birisi. 3 tane fidan aldım bir problem yaşamadım. Fiyatlar da 20tl gibi komik bir rakam (diğer firmalara göre)

sinank37
21-12-2018, 14:30
ellerinde yok olsa üşenmeden gidip alırdım işi kargoya bile bırakmazdım

AkisSoftware
21-12-2018, 15:10
ellerinde yok olsa üşenmeden gidip alırdım işi kargoya bile bırakmazdım

Merhaba. Bende bu bitkiyi aşırı şekilde yetiştirmek istiyorum ama beklemekten başka çare yok. Elimde 2 adet dal var bekliyorum ki köklensin büyüsün.

Ayrıca Aliexpressten tohum siparişi verdim 1 ayı geçti onu bekliyorum. Eğer tohumdan çimlendirebilirsem sizinle paylaşırım, sizde o kadar beklememiş olursunuz.

Gifimeydeki yetkili; şuan satış için fidanların uygun büyüklükte olmadığını söyledi. Eğer çok istiyorsanız irtibata geçip boyutu önemli değil diyerek istekte bulunabilirsiniz...

thunderon
04-03-2019, 14:18
Geçen sene fide olarak aldığım cranberrler (Early black ve pilgrim) artık saksıya sığmaz oldu. Arazide onlara hazırladığım yatak içerisine diktim. Toprak olarak sphagnum torf ve solucan gübresi kullandım. Koyduğum yer yarı gölge bir alan bu sene gelişimini izleyip göreceğim.

AkisSoftware
04-03-2019, 14:21
Geçen sene fide olarak aldığım cranberrler (Early black ve pilgrim) artık saksıya sığmaz oldu. Arazide onlara hazırladığım yatak içerisine diktim. Toprak olarak sphagnum torf ve solucan gübresi kullandım. Koyduğum yer yarı gölge bir alan bu sene gelişimini izleyip göreceğim.

Maşallah iyice gelişsinler. Ben de bu bilgiyi (toprakla alakalı) arıyordum. Teşekkürler değerli arkadaşım.

celalamca
29-05-2019, 15:05
Turna yemişi cranberry arayanlar için zen gardenda satışı başlamış.
https://www.zengardentr.com/urun/kirmizi-mersin-cranberry-fidani-ithal-vaccinium-macrocarpon

AkisSoftware
29-05-2019, 17:03
Turna yemişi cranberry arayanlar için zen gardenda satışı başlamış.
https://www.zengardentr.com/urun/kirmizi-mersin-cranberry-fidani-ithal-vaccinium-macrocarpon

Simdi gordum. Buyuklugunu bilmem ama fiyati pahali. Gifimey firmasindan 2 adet daha satin aldim. Adet fiyatlari 20tl. Maviyemis, Turnayemisi ve Guzzeytini de var ve hepside ayni fiyat.

yoldaş
30-05-2019, 01:28
Tadı çok yavan bir şeye benzemiyor, neden bu kadar heves ettiniz? Meyvesini alıp bir denemenizi öneririm. Migrosta mevsiminde meyvesi satılıyor. Tam hatırlamıyorum eylül ekim gibi sanırım.

AkisSoftware
30-05-2019, 07:27
Tadı çok yavan bir şeye benzemiyor, neden bu kadar heves ettiniz? Meyvesini alıp bir denemenizi öneririm. Migrosta mevsiminde meyvesi satılıyor. Tam hatırlamıyorum eylül ekim gibi sanırım.

Benim kizim bayiliyor ve bende cok seviyorum. Damak tadi meselesi sanirim. Kurutulmusunun kg fiyati 120tl lerde. Migrostan hic almadim a101den alip denermisiniz? Bence cok cok guzel.

Ayrica olaya birde sifa tarafindan bakiniz lutfen. Faydalarini gorunce eminim sizde vazgecmezsiniz. Buyutebilirsem seneye 10 adet daha almayi planliyorum.

thunderon
30-05-2019, 08:18
Araziye ektiklerim çiçeklendi. Bu sene meyvesini tadacağız *** :)

AkisSoftware
30-05-2019, 17:24
Araziye ektiklerim çiçeklendi. Bu sene meyvesini tadacağız *** :)

Afiyet bal şeker, şifa olsun değerli arkadaşım... Resimlerini de bekliyoruz

Öldürmezsek bu sene sağ kalırsa, seneye biz de yeriz inşallah :) Toprak koşulları beni çok zorlayacak. PH sorununu bir şekilde çözmem gerekecek.

celalamca
12-06-2019, 08:45
Benim kizim bayiliyor ve bende cok seviyorum. Damak tadi meselesi sanirim. Kurutulmusunun kg fiyati 120tl lerde. Migrostan hic almadim a101den alip denermisiniz? Bence cok cok guzel.

Ayrica olaya birde sifa tarafindan bakiniz lutfen. Faydalarini gorunce eminim sizde vazgecmezsiniz. Buyutebilirsem seneye 10 adet daha almayi planliyorum.

Tadı güzel değildir.Ama şifalıdır ve bazı hastalıklarda etkili olduğundan hapı bile vardır.
Tadı güzel olmadığından bazı aktarlarda glikoza bulanmış olarak satılır.Eğer tatlı bir tat alıyorsanız kesinlikle glikozlanmıştır.

AkisSoftware
12-06-2019, 15:39
Tadı güzel değildir.Ama şifalıdır ve bazı hastalıklarda etkili olduğundan hapı bile vardır.
Tadı güzel olmadığından bazı aktarlarda glikoza bulanmış olarak satılır.Eğer tatlı bir tat alıyorsanız kesinlikle glikozlanmıştır.

Ben şifa olarak baktığım için tadları 2.planda tutuyorum. Acı olan şeylerde daha fazla şifa olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca güneşte kurutulunca o kadar tatsız olmayacağını düşünüyorum.

fatmanur yılmaz
21-02-2021, 16:27
turna yemişi güneşte mi yoksa gölgedemi bakılır

fatmanur yılmaz
21-02-2021, 16:28
bir de iki yıldır bitkim çiçek açıp çiçeklerini döküyor belki az güneş gördüğündendir çünkü arıların tozladığına eminim

boluluagacsever
01-07-2021, 16:42
bana da fidan lazım gönderebilecek arkadaş varsa

clioGT
14-12-2021, 11:34
Simdi gordum. Buyuklugunu bilmem ama fiyati pahali. Gifimey firmasindan 2 adet daha satin aldim. Adet fiyatlari 20tl. Maviyemis, Turnayemisi ve Guzzeytini de var ve hepside ayni fiyat.

şimdi sipariş ettim onlardan ben de