PDA

View Full Version : tohum çimlendirme makinası

member şip
28-12-2008, 20:21
Şu soguk günlerde tohumun istediği sıcaklığı verip çimlendirmek sorun ben de kendime bir tane makinasını yaptım.

57410

57411

Topak ampul,termostat,eski buz dolabı biraz el emeği o kadar. Çimlendireceginiz tohumun istedigi sıcaklıga termostadı ayarlıyorsunuz tamam. Ben biber için 24 e ayarladım .

praecox
28-12-2008, 20:38
Akıllıca...

ancak normal indakesan ampul yerine PL veya PLC 840 ışık renginde 4 ampul kullanmanız daha iyi olur diye düşünüyorum.
Drenajrezistansı kullanıp kum içi ne gömerseniz ve violleri bu kumun üzerine koyarsanız belli bir ısı kapasitesi kazanıp hızlı ısı farkları oluşturmıyan daha verimli ve akıllıca bir sistem olurdu.
ben iki thermostatla ve bir zaman saati ile bunu Heliconia Sterlizia veya diğer gece gündüz ısı farklılıkları isteyen tohumların çimlenmesinde kullanılmak üzere bir propagatör yapmıştım.

cagatayyucel
29-12-2008, 10:26
sayın member çok begendim, termostat nerede satılıyor acaba, siz nereden aldınız? bir de yapılışını daha ayrıntılı anlatsanız iyi olur sanırım, fikir verir ve fikri olanlar aktarırlar fikirlerini. selamlar

Todor
29-12-2008, 10:38
Havalandırmaya dikkat etmezseniz mantar ile çok uğraşırsınız. Bir bilgisayar fanı işinizi görebilir.

member şip
29-12-2008, 19:23
sayın member çok begendim, termostat nerede satılıyor acaba, siz nereden aldınız? bir de yapılışını daha ayrıntılı anlatsanız iyi olur sanırım, fikir verir ve fikri olanlar aktarırlar fikirlerini. selamlar

Yağcami dolmuş duragından sol karşı araya gir o arada sagda elektirik malzemesi satan dükkanda var 0-40 derece arasında olandan al.Resimdeki bir dondurma dolabı önüne göre cam kestim,demirden çerçeve yapıp üste dört adet ampül bagladım termostadı bağla istediğin ısıya ayarla o kadar.

Resulgur
23-12-2015, 17:04
Çok güzel bir çalışma olmuş. Yeni projelere açığız başka mini ısıtmalı sera yapan var mı ?