PDA

View Full Version : Isparta Gülü

inci gül
29-04-2006, 22:15
ISPARTA GÜLÜ ORİJİNİ (KÖKENİ)
VE BOTANİK ÖZELLİKLERİ

Soner KAZAZ
Süleyman Demirel Üniversitesi
Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü - Isparta

İnsanın günlük yaşamında çok özel bir yeri olan gül; aşkın, güzelliğin, sevginin ve saygının ifadesini en güzel bir şekilde bünyesinde toplayan bir çiçektir. Kuzey yarım küre bitkisi olan gülün orijini Doğu Asya'dır. Kesin olmamakla birlikte gül yağı ve gül suyunun ilk olarak İran veya Hindistan'da üretildiği, buradan Anadolu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Doğu Asya'ya yayıldığı bildirilmiştir. (Widrlechner, 1981)

Yağ gülü (Rosa damascena Mill.), bitkiler aleminin Spermatophyta (tohunlu bitkiler) bölümünün Angiospermae (kapalı tohumlular) alt bölümünden Rosales takımı, Rosaceae familyası, Rosa cinsi içerisinde yer almaktadır. Dünyada yaklaşık 1350 Rosa (gül) türü tanımlanmıştır. Türkiye florasında 24 gül türü kayıtlı (Davis, 1972) olmasına rağmen gül yağı elde etmek amacıyla kullanılan tür kültürü yapılan Rosa damascena Mill'dir.

Yağ için ticari olarak yetiştirilen başlıca gül türleri Rosa damascena Mill., Rosa gallica L., Rosa alba L., Rosa centifolia L. ve Rosa moschata'dır. (Tucker ve Maciarello 1988). Günümüzde gülyağı eldesinde yaygın olarak kullanılan ve kültürü yapılan Rosa damascena Mill türünün Rosa moschata J. Herm ile Rosa gallica L.'nin melezi olduğu tahmin edilmektedir. Fakat bu türün çok eski dönemlerde Rosa gallica L. ile Rosa phoenica Boiss, türlerinden oluşmuş bir melez olduğunun kayıtlarına da rastlanmaktadır. (Baytop, 1990; Garnero, 1982). Sistematikte Rosa gallica var. damascena Voss., Rosa calendarum Borkh gibi bazı sinonimleri de bulunmaktadır. Rosa damascena türünün bir çok çeşidi olmakla birlikte özellikle "Trigintipetale" çeşidi başta Bulgaristan ve Türkiye olmak üzere Fas, Mısır, İran, Suriye, Hindistan ve Kafkaslar'da gülyağı elde etmek amacıyla yetiştirilmektedir (Widrlechner, 1981).

Rosa damascena; Isparta Gülü, Pembe Yağ Gülü, Yağ Gülü, Sakız Gülü ve Şam Gülü adlarıyla da bilinen pembe renkli, yarım katmerli ve kuvvetli kokulu, çok yıllık, dikenli ve kışa dayanımı yüksek bir bitkidir. Rosa damascena bitkileri, 1,5 - 3 m arasında boylanmaktadır. Gövde silindir biçimli, içi dolu, esmer renkli, çok dallı ve dallar çok sayıdaki irili ufaklı sert dikenlerle çevrilidir. Yapraklar yumuşak yapılı ve ince tüylerle kaplı, alternans dizlişli, saplı ve stipulalı (kulakçık), 5-7 foliolludur.

Folioller (yaprakçık) 3-4 cm uzunluğunda oval şekilli, basit dişli kenarlı ve alt yüzleri tüylüdür. Çiçekler hafifçe sarkık, az **** çok koyu pembe renklidir. Tek renkli olan çiçeklerde içteki taç yapraklar dıştakilerden daha küçük yapılı olup, çiçeklenme çalı formundaki bir bitkide görülen biçimdedir. Kaliks (çanak yapraklar), korollodan (taç yapraklar) daha uzun, çok parçalı 5 sepalden (çanak yaprak) ibarettir. Korolla çok petalli, petaller (taç yaprak) oval şekilli, soluk pembe renkli, kaideleri beyaz lekelidir.

Stamen (erkek organ) sayısı çoktur. Dişi organlar çanak şeklinde çukurlaşmış olan reseptakulumun (çiçek tablası) içinde bulunur. Stilus (boyuncuk) uzunca, stigma (tepecik) baş şeklindedir. Reseptakulum zamanla etlenerek kırmızımtırak bir renk alır. İçinde etrafı tüylerle kaplı nukslar vardır. (Baytop, 1963; Krüsmann, 1974; Kürkçüoğlu, 1988, 1995)

http://www.ispartaya.com/isparta/gulyagi/gul1.htm

inci gül
29-04-2006, 22:24
Uluborlu: Uluborlu, tarih öncesi devirlerden beri çeşitli medeniyetlerin hüküm sürdüğü yörede yer almaktadır. Uluborlu’nun 4000 yıl öncesi Hititler tarafından kurulduğu bilinmektedir. Bu döneme ait kalıntılara yörede hala rastlanmaktadır. Uluborlu, Türklerin fethi öncesinde Apolonia, Sozopolis, Mardion, Mardiyon, Mardiaion adlarıylada anılmıştır. 1070 yılında Türklerin egemenliğine girmiştir. Bu devirden sonra Uluborlu, Borgulu, Burgulu, Uluğborlu isimleri de almıştır.

Uluborlu’da yaklaşık 17 türde kiraz yetiştirilmektedir. Uluborlu kirazı Avrupa ülkelerinde çok tutulmaktadır. Ürünün büyük bir kısmı ihraç edilmektedir. İlçede Temmuz ayının ilk haftasında 2 gün süreli Altın Kiraz ve Yağlı Pehlivan Güreş Şenlikleri düzenlenmektedir.

www.uluborlu.bel.tr

Erguvan Muhibbi
30-04-2006, 19:24
Merhaba Ispartalı herbalist
Isparta da çektiğim bir acı çiğdemin fotosu benim fotolarımın arasında var.
Ispartaya çoook selam.

inci gül
30-04-2006, 22:12
Merhaba Ispartalı herbalist
Isparta da çektiğim bir acı çiğdemin fotosu benim fotolarımın arasında var.
Ispartaya çoook selam.

Erguvan Muhubbi abi size çok teşekkür ederim.
orkuş (kuşgözlem) gezimizde aynı bitki benimde dikkatimi çekmişti. Sizinki kadar iyi olmasada bende fotoğrafını çektim(telefonla çektiğim için bulanık). araştırdım ama bulamamıştım. sayenizde bende öğrenmiş oldum. yeniden ilginizden dolayı teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=2064

Liliaceae familyasindan
Colchicum variegatum (Acı cigdem, guz cigdemi)adlı
türe ait olup,turun Akdeniz Bolgesinde genis bir
yayılışı vardır. Bu cinse ait Akdeniz Bolgesinde
yayılış gosteren butun Colchicum turleri, benim 2004
yilinda tamamladigim Doktora tezimde mevcuttur.

inci gül
30-04-2006, 22:35
[QUOTE=Erguvan Muhibbi]Merhaba Ispartalı herbalist
ıspardada okuyorum. ama ıspartaya baya bi alıştım.
kastamonuluyum. türkiye florasına kastamonu ile ilgili baya bi ekleyeceklerim var. başarılar.

inci gül
03-05-2006, 00:27
buda benim ıspartada çekmiş olduğum acı çiğdem

http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=4046

Erguvan Muhibbi
04-05-2006, 18:07
Çok yakında bir iş görüşmesi için Isparta ya geleceğim.

inci gül
04-05-2006, 18:34
ıspartaya geldiğinizde (eğer benim okul bitmez ise) görüşe bilirsek sevinirim. okulum bittiğinde kastamonuyada yolunuz düşerse beklerim.

orman adamı
11-05-2007, 10:39
arkadaşlar çubuktan gül yetiştirmek istedim,ama çok fire verdim işin esasını bilen varsa bana yardımcı olsun msn okyanus_1881@ hotmail.com

Yigit77
16-10-2008, 19:49
[QUOTE=Erguvan Muhibbi]Merhaba Ispartalı herbalist
ıspardada okuyorum. ama ıspartaya baya bi alıştım.
kastamonuluyum. türkiye florasına kastamonu ile ilgili baya bi ekleyeceklerim var. başarılar.
*** inci gül bende ıspartada üniversitede yüksek lisans yapıyorum yağ gülü üzerine halen ıspartadaysan ve elinde yağ gülü ile ilgili dokuman varsa senden temin edebilirmiyim.
şu an araştırma aşamasındayım.
her hafta çarşamba ve perşembe günleri üniversite tarla bitkileri bölümünde olurum selamlar..

ileydagi
11-01-2009, 16:11
ısparta gülü şöyle yetiştirilir;yetişkin gül çalıları toprağın 5 cm altından kesilir.(genellikle keskin uçlu kazmayla)50-70 cm arık açılır.bunu su arığı olarak düşünebilirsiniz.gül çalıları bu arığa yatırılır.üzeri toprakla örtülür.biz böyle yaparız.

nariçi
11-01-2009, 16:32
Denizli, İzmir'den gelip giderken Isparta'dan çok geçtim, gül ürünlerini çok aldım ama şimdi bir İsparta gülü dikmem lazım. Çoktan beri aklımda. Çelik bulursak dileriz inşallah.

izzeterisen
11-01-2009, 21:30
Benim kızım İspartada okuyor. Bir tane saksıda al gel dedim bulamamış.

nariçi
13-01-2009, 10:35
Hiç mi gül bahçesi yakınından geçmiyor. Bir dal koparıp çelik olarak köklendirin. Hiç mi budama yapmıyorlarmış. :p:o

Mutlu Kutlu
13-01-2009, 10:59
Gerçek ismini bilmediğim, ama 7 veren ısparta gül diye adlandırdığım 3 çeşitim var. Pembe, açık kırmızı ve koyu bordo. 35 yıl öncesinde babamın köydeki tarlasında ısparta gülü vardı, biz ondan gül çayı yapar içerdik, baharda açar ve bir dahada açmazdı. Şimdi bende bulunanlar ilk baharla beraber açmaya başlıyor ve aşırı soğuklar başlayana kadar sürekli açıyor. 35 yıl önceki gül kokusu bu güllerle aynı.

Büyük çiçeklere sahip, zehir gibi gül kokan 2 cinsim daha var. Mor ve kırmızı, bunlarda 7 veren sürekli açıyorlar. Elimdeki 50 den fazla gül çeşitini ismlendirmede zorluk çekiyorum.

Şu bir gerçekki, bütün gül çeşitlerinin kendilerine özgü kokuları var, tür olarak kokuları ve çiçekleri birbirine benzemiyor.

denizakvaryumu
13-01-2009, 11:03
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=4313&highlight=peygamber+g%FCl%FC

Sn.Mutlu

linkteki peygamber gülü elinizde var mı?

Mutlu Kutlu
13-01-2009, 11:13
Bu gül den babamın bahçesinde hala var, ankarada 35-40 yıldır hala yaşıyor, dip sürgünlerinin ilerlemesinden dolayı komşu bahçelere bile sıçramıştı, en son 3 yıl önce bakmıştım. Sadece baharda 15-30 gün arasında açık kalıyor, 7 veren değil.

Bendeki 7 verenlerde aynı kokuya sahipler.

sezgin53
13-01-2009, 11:28
Peygamber gülü ile ilgili yazılanları okuyorum. Bende komşumun getirdiği çeliklerden yetiştirdiğim, baharda açan ,güzel kokan , bazı güllerin içinden yeni gül tomurcukları çıkan pembe renkli, isparta gülü var. Komşular peygamber gülü diyorlar. Şu an tam olarak ne cins olduğunu soylemem mümkün değil. Baharda bir sefer açtığı için bahçeye diktiğime pişman olmuştum. Çünkü 7 veren değil. Baharın gelmesıni sabırsızlikla bekliyorum.

nariçi
13-01-2009, 11:30
Bahar gelince bulunan tüm gülerimin resimlerini tanıtacağım. Bende öğrenmiş olacağım.

sezgin53
13-01-2009, 11:43
Bahar gelince bulunan tüm gülerimin resimlerini tanıtacağım. Bende öğrenmiş olacağım.

Forma yüklenen resimlere bakmaya doyamıyorum. Arkadaşlara teşekkür ediyorum. Sizin gül resimlerinizi sabirsızlıkla bekliyoruz. Kolay gelsin.

denizakvaryumu
15-05-2009, 14:54
Isparta gülünün kulaklarını bugünlerde çok çınlatmışken;

Bu aralar rosa damascena nın yani pembe altının tarlalarda açma vakti olduğunu belirtiyim.

Isparta dan foruma üye olan arkadaşlar varsa resimlerini isteriz.

78691

Başka hiçbir gülde bu kokuyu bulamazsınız.Bu güller Fransa'ya gidiyorsa elbet bir sebebi vardır.

78692

BalıkcıSerdar
15-05-2009, 14:56
Bilmiyoruz bir sebebi var mı? Görmek nasip olmadıki:(

denizakvaryumu
15-05-2009, 15:04
Sizin çardağa ve olursa benim çardağa bir Isparta gülü yakışır...:)

Bu arada bir de Isparta gülü sirkesi tarifi de vereyim:

Gül sirkesi:

1lt’lik bir şişeye Gül çiçeklerinin taç yaprakları doldurulur ve üzerine kalitelisinden sirke ilave edilir ve de sirke taç yapraklarını tamamen kapatmalıdır.

Pencere önünde 4-6hafta bekletildikten sonra süzülerek Gül sirkesi elde edilir. Gül sirkesi gargara yapmak için, göze damlatmak için ve dahilen günde 3-4defa 1 tatlı kaşığı alınarak kullanılır

Öznur
16-06-2009, 12:03
Bizim buralarda başka güller yok maalesef. 7 veren gülleri kıskanır dururdum. :oBahçemizdeki gülün çiçekleri birkaç günde dökülüyor diye. Ama 7 verenlerin de kokusu böyle olmuyormuş. Isparta gülleri 2 gündür açmaya başladı.

barisapa47
24-05-2010, 14:11
Isparta gülünü görmek de koklamak da toplamak da nasip oldu bana.

barisapa47
24-05-2010, 14:23
Kuşluk vakti kalkıp yola düşülür. Gün doğmadan güllüğe varılır ve toplamaya başlanır. Sabah çiyi, güllerin üzerindedir ve asılan her bir gülle birlikte çiy taneleri de dökülmeye başlar eteklerinize. Derken günün ilk ışıkları görünür. (Bu, zamanla bir mücadeledir aslında. Hava çok ısınmadan toplama işlemi bitmelidir. Yoksa güller sıcakta kilo basmaz.) Bülbüller ötmeye başlar bahçede. Bunun bir nedeni vardır: Bülbül güle yapar yuvasını. Mayıs ayında da her bir yuvada 3-4 yumurta vardır. Bu nedenle bülbül terk etmez yuvasını. Şakımaya başlar etrafınızda. Dem çeker. İçli içli öter durur. Derken arkanızdan sabah güneşi vurmaya başlar sırtınıza. Önceleri ısıtır içinizi. Sabah çiyinden ıslanmış bedeninizi kurutur. Sonraları da yakmaya başlar sizi. Bitsin istersiniz, bitsin de gideyim.

Orhan Özbilgiç
24-05-2010, 16:14
Bu da benim Isparta'lım.
İki yıl önce, Samsun-Çarşamba- Kızılot Köyü' ndeki bahçeme, İstanbuldan getirmiştim. Bugünlerde habire açıyor. Nefis kokusuyla da, mesthediyor.
Üstelik tüm mantari hastalıklara karşı, en dayanıklı gül olduğu gibi bir tesbitim var!;)

146646

Dudi
24-05-2010, 17:24
Çok güzel görünüyor Orhan bey, içi katmer katmer muhteşem.

delete61
25-05-2010, 08:13
Sayın Orhan bey gerçekten görüntüsü muhteşem, kokusununda bir okadar güzel olduğu belli. Mantar hastalığına karşı gerçekten dirençlimi, öyle ise nereden bulabilirim bilmiyorum ama araştırayım. Saygılar

tamaşa
25-05-2010, 13:37
Orhan bey,çok güzel görünüyor eminim reçelide bir o kadar güzel olur, acaba nerden temin etmiştiniz?

bonsade
25-05-2010, 14:06
Katmerli ve yediveren cinsleri ısparta gülünün aynısı ise neden neden ıspartada yetiştirilmez . Bir de nasıl budandığını bilsek iyi olacak .

feriha
25-05-2010, 16:27
Gerçek Isparta gülü Sn. denizakvaryumunun 20 numaralı mesajında eklediği resimdeki olduğunu biliyorum. Geçen yıl bir kök apartmanın bahçesine diktiğimiz gülden yaprakları dökülmeden alabilmek için annem erkenden kalkıyor ve güneş çıkmadan her gün bir iki gül kurutmak için koparıyor. Daha sonraki saatlerde gül açınca çabucak dökülüyor. Bu gerçek yağ elde edilen Isparta gülü için geçerli.

Diğer katmerli olan yediveren Isparta gülü diye adlandırılanlar çiçekleri dayanıklı, güzel kokmalarına rağmen yağ elde edilen Isparta gülünden çok farklılar. Elbette yağ elde edilen Isparta gülünün kokusu çok keskin, diğer kokulu güllere benzemiyor. Ama çiçekleri açtıktan sonra dalında kalma süresi çok az. Bu sebeple gün doğmadan açılan goncalar dökülmeden toplanıyorlar. Zaten sadece bu ay açıyorlar.

Ben diğer katmerli pembe yediveren güllerin güzel kokanlarının sadece benzedikleri için Isparta gülü diye adlandırıldıklarını düşünüyorum.

feyzon
30-03-2011, 14:19
Bizim bahçemizde 21 nolu mesajdaki güllerden vardı ancak bunları babamlar çok dağıldığı için sökmüşlerdi. Şimdi 27. mesajdakilere benzer güllerden diktik. Bundan da reçel yapılabiliyor. Ancak çoğaltmak mümkün olmadı bir türlü. Ayrıca budama ile ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim. Bu tip güller yılda bir defa o da mayıs ayı içerisinde çiçek açıyorlar. Diğer bazı kokulu gül diye satılanlar var sürekli açabiliyor ama onların kokusuda diğerinin kokusunu tutmuyor.

feyzon
01-06-2011, 23:27
Bauhausta bulunan güller arasında kokulu ısparta güllerinden var. Yaprakları bildiğim güllerden epey farklı ama kokusu harika. Ben hemen bir adet aldım. 219507
Güller dökülmüş olabilir ama sanırım yapraklarından tanınabilir. Yaprakları ve dalları çok dikenli değil. Yediveren gibi tekrar çiçek açacaklarını sanmıyorum.

menekşegül
03-06-2011, 09:48
Isparta gülünün kulaklarını bugünlerde çok çınlatmışken;

Bu aralar rosa damascena nın yani pembe altının tarlalarda açma vakti olduğunu belirtiyim.

Isparta dan foruma üye olan arkadaşlar varsa resimlerini isteriz.

78691

Başka hiçbir gülde bu kokuyu bulamazsınız.Bu güller Fransa'ya gidiyorsa elbet bir sebebi vardır.

78692

Güller diyarı Ispartam, nasıl özledim gül kokusunu ...
Haftaya nasipse memleketimde Isparta' da olacağım, sizler için doya doya koklayıp resim çekerim inşallah arkadaşlar.

feyzon
03-06-2011, 10:36
Bunlarda Boluda bahsettiğim reçellik ısparta gülleri. Ancak 21 nolu mesajdaki ve bauhaustan aldığım güllerle farklılar. Sanırım orjinal ısparta gülleri 21 nolu mesajda ve bauhausta satılanlar.
220035

220037
Bu iki gül İstanbul Üsküdarda bir bahçeden teyzenin verdiği kök. Bir dalını yere yatırmıştım. Sanırım köklenmiş. Bunlar yılda sadece bir kez açıyorlar. Reçeli de çok güzel. Katmer olmasına rağmen yediveren değil.

220036
Bu gül ise Boluda bir satıcıdan aldığım, sanırım sarmaşık ve yediveren özellikli ısparta gülü. Ancak kokusu diğer gül kadar keskin değil.

İki gülde tomurcuk oluşturmuş ama sanırım açtıkları sırada ben İstanbulda olacağım.

feyzon
03-06-2011, 10:42
Bauhausta bulunan güller arasında kokulu ısparta güllerinden var. Yaprakları bildiğim güllerden epey farklı ama kokusu harika. Ben hemen bir adet aldım. 219507
Güller dökülmüş olabilir ama sanırım yapraklarından tanınabilir. Yaprakları ve dalları çok dikenli değil. Yediveren gibi tekrar çiçek açacaklarını sanmıyorum.

220038
Isparta gülüm çiçeklerini savdıktan sonra tekrar filiz vermeye başlamış. Üst dalların içindende filizler çıkıyor. Tekrar açacağını sanmıyorum ama budama için ne yapılabilir acaba?

Mine Pakkaner
08-06-2011, 07:26
220038
Isparta gülüm çiçeklerini savdıktan sonra tekrar filiz vermeye başlamış. Üst dalların içindende filizler çıkıyor. Tekrar açacağını sanmıyorum ama budama için ne yapılabilir acaba?

Şu aşamada sert budamayın. Çiçek açıp vermiş olan dalları kesip alın. O gösterdiğiniz sürgünlerin üzerinden de kesebilirsiniz ancak çok güneş alıyorsa ani sıcaklardan tazecik sürgünler zarar görebilir.

Güler
08-06-2011, 09:47
Ben de uzun zaman Isparta gülü aradım. Sağ olsun üyemiz Filiz, hiç üşenmemiş Isparta'dan Bursa toplantısına gelirken bana çeliklerden getirmiş. 4-5 kök daldırdım ama sadece 2 kök tuttu.

İki senedir çiçeklenme yapıyor. Ben budamadım, boya gitsin istiyorum.
Gülleri dolgun dolgun ve nefis kokuyor. Gövdeleri irili ufaklı çok dikenli, tutabilmeniz neredeyse imkânsız.

Gövde dikenlerini gösteren fotoğrafı iyi çekemedim, güneş vurmaya başladı.

221837

221838

Manolya_
16-11-2011, 17:41
Bu da benim Isparta'lım.
İki yıl önce, Samsun-Çarşamba- Kızılot Köyü' ndeki bahçeme, İstanbuldan getirmiştim. Bugünlerde habire açıyor. Nefis kokusuyla da, mesthediyor.

Merhaba Orhan Bey,
İsparta gülünüz muhteşem görünüyor. gülleri solmasın ve bereketi daim olsun maşallah.
Budama yaptıgınız zaman çeliğinden alma şansım olabilir mi?

Teşekkürler

Manolya_
16-11-2011, 17:43
Güler Hanım
Maşallah diyeyim öncelikle isparta gülünüze. kokusunu iyice içinize çekin (ama lütfen beni anarak)

gulbirsen
10-02-2012, 17:16
Benim de bir ısparta gülüm var. Üzerinde gülü varken almıştım.Bir daha açmadı. Bu baharda açarsa resimleyeceğim.

münevver
10-02-2012, 21:02
Ben ıspartalı arkadaşıma ısmarladım. Getirmemiş zühtü:(
Arayıp ben sana reçelinden getiririm bol bol dert etme diyor..Yahu reçeli napayım bana gülü lazımdı..:D diyemedim tabii..

17mine
12-02-2012, 00:12
Ben ıspartalı arkadaşıma ısmarladım. Getirmemiş zühtü:(
Arayıp ben sana reçelinden getiririm bol bol dert etme diyor..Yahu reçeli napayım bana gülü lazımdı..:D diyemedim tabii..

Münevver hanım, www.fidanistanbul.com'dan getirtebilirsiniz.Şimdi alırsanız mayısa koklama zevkine de erişebilirsiniz.;)

gultar
21-04-2012, 17:33
Bu yıl ilk açan Isparta gülüm oldu.Isparta Gülü diyorum yıllar evvel Ispartalı bir tanıdık vardı o getirdi.Öyle bir gece açıp dökülenlerden değil. Harika kokulu, nefis reçeli olan bir gül. Geçen yıl siteden bir arkadaştan rica ettim kendisi bu gülü yetiştiriyor sağolsun gönderdi tomurcukta henüz açmadı onu da merekla bekliyorum. Açıp çabuk dökülenden mi? Yani yağlık mı?
Diğer kokulu güllerimden açanların da fotoğrafını ekledim. Hepsinin kokusu farklı...Buyurun seyredin.

kartal124
26-04-2012, 14:57
Münevver hanım, www.fidanistanbul.com'dan getirtebilirsiniz.Şimdi alırsanız mayısa koklama zevkine de erişebilirsiniz.;)
Sayın 17mine,
Aynı yerden ve hemen hemen aynı tarihlerde aldığımız Isparta gülünüzün durumu nasıl?Umarım uyum sağlamıştır.
Benimkinde bir hayli tomurcuk oluştu.Bakalım gerçek Isparta gülümüymüş,kısa süre sonra anlayacağız.

feyzon
06-06-2012, 11:05
Arkadaşlar ısparta gülleri çok güzel açmaya başladılar ama kimseden ses yok. Benim güzellerin hafta sonu Boluda fotoğraflarını çekmiştim. Çok da güzel kokuyorlardı. http://www.agaclar.net/forum/979716-post17.htm

feyzon
06-06-2012, 11:07
Bu resimde de güllerden yaptığım demet var. Ispartalar ve yalancı gül.

305188

gultar
11-06-2012, 14:34
Isparta gülleri ve diğerleri son demlerini yaşıyor. Sıcaklar bastıkça güller küçüldü. Yeniden güllerin gösterisini seyretmek için güzü bekleyeceğiz. Güz gülleri de mayıs güllerine yakın güzelliktedir.

17mine
08-07-2012, 21:26
Sayın 17mine,
Aynı yerden ve hemen hemen aynı tarihlerde aldığımız Isparta gülünüzün durumu nasıl?Umarım uyum sağlamıştır.
Benimkinde bir hayli tomurcuk oluştu.Bakalım gerçek Isparta gülümüymüş,kısa süre sonra anlayacağız.

Evet,benim gül bahara kadar zor dayandı.İçerde iken oluşan tomurcukları döküldü,yaprakları pörsüdü.Havalar iyice ısınınca dışarıya bıraktım.Bir türlü kendine gelemeyince hafiften budadım,eski yapraklarını hepten kopardım.İnanılacak gibi değildi. Çünkü ertesi gün yeni sürgünler,yapraklar için faaliyete geçmişti.Tam 6 adet gül verdi.Ben de bu güllerden reçel yaptım.Gerçekten nefis oldu ;)

feyzon
27-09-2012, 15:22
Merhaba
Isparta gülü normalde bir defa açar. Bahçemizdeki diğer güller böyle. Ancak Bauhaustan aldığım gül üçüncü sefer gül verdi. Her sürgünde gül vermesi çok ilginç. http://www.agaclar.net/forum/1024263-post19.htm

ezgigül
29-04-2013, 11:27
Ben bir Ispartalı olarak güller diyarında yaşamaktan ve gül ürünleriyle uğraşmaktan çok mutluyum. GÜLHANE adında bir gül ürünleri dükkanımız var.

Bahar geldi,bahçelerin gülle dolma vakti de geldi. Gül ürünü satan her dükkanın önünde 5er 10ar gül fidanı var. Bu yıl bir değişiklik yapın,bahçelerinizi Isparta gülleriyle şenlendirin.

Isparta gülünün diğer güllerden farkı nedir derseniz: Isparta gülü yağ gülüdür. Bu yüzden de sıcağa pek dayanıklı değildir. Katmerli yapraklı, açık pembe renkli, keskin kokulu ve çok dikenlidir.
Mayıs gibi bolca çiçeklenir, bahçenizi mis gibi bir koku kaplar...

Isparta gülünden elde edilen hammadenin çoğu parfüm ve kozmetik sanayinde kullanılır. Gül suyu, gül kremi ve diğer gül ürünleri de bakımlı bayanlara ve beylere doğanın bir hediyesidir. Gül reçelinde yaprakları ve gül lokumunda da esansı ve yaprakları kullanılır. Gül sabunu yapımındaysa gül dallarının yakılmasıyla elde edilen külden yapılan kül suyu kullanılır.

Yani gülün yaprağını yedik, dalından sabun yaptık, suyuyla cildimizi temizledik, kremiyle nemlendirdik, parfümüyle ya da yağıyla mis gibi kokulandık, bahçemizdeki güllere bakıp gözümüzü gönlümüzü şenlendirdik, ürünlerini satıp geçimimizi de sağladık... İşte mutlu bir gün...

Sevgi
02-05-2013, 09:46
Benimde 5 kök İsparta gülüm var. Geçen sene reçel yapmıştık annemle. Bu sene farklı tariften yapmayı düşünüyorum.

İşte benim güzellerim;

398505,

398506,

398507

ezgigül
07-05-2013, 10:52
Reçeli de mis gibi kokar:)

capsaicin
17-07-2014, 23:53
Arkadaşlar bu ısparta gülünün kokusu tam olarak nasıldır? Geçen annemlerde bahçeden kesilmiş güller vardı. Hepsi güzel güzel kokuyorlardı ama bir tanesi vardı ki buram buram kokuyordu. Fakat alışılageldik kadifemsi tatlımsı gül kokusu yerine daha ekşi limoni tatlı bir kokusu vardı. Tip aynen 21. mesajdakinden. Acaba bu kokladığım ısparta gülü müydü başka bir gül müydü? Hayatımda gördüğüm en yoğun kokulu güldü heralde.

Muda
18-07-2014, 23:52
Arkadaşlar bu ısparta gülünün kokusu tam olarak nasıldır? Geçen annemlerde bahçeden kesilmiş güller vardı. Hepsi güzel güzel kokuyorlardı ama bir tanesi vardı ki buram buram kokuyordu. Fakat alışılageldik kadifemsi tatlımsı gül kokusu yerine daha ekşi limoni tatlı bir kokusu vardı. Tip aynen 21. mesajdakinden. Acaba bu kokladığım ısparta gülü müydü başka bir gül müydü? Hayatımda gördüğüm en yoğun kokulu güldü heralde.

Isparta gülü veya diğer adıyla bizde mayıs gülü sadece mayıs ayında çiçeklerini açar. Bu nedenle yakın zamanlarda koklamanız pek mümkün değil.

capsaicin
26-07-2014, 11:35
Isparta gülü veya diğer adıyla bizde mayıs gülü sadece mayıs ayında çiçeklerini açar. Bu nedenle yakın zamanlarda koklamanız pek mümkün değil.

Merhaba, konuda yakın zamanda kimseden cevap gelmeyince bende kendim alıp görmek istemiştim. Aldığım ısparta gülü fidanı yeni açtı, aynen tarifim şeklinde limoni tatlı buram burak kokulu çok güzel bir gül. Herkese tavsiye ederim kokusu için. Benimki yediveren türü olduğu için şu an hala gül veriyor olabilir.

510932

510933

510934

capsaicin
19-06-2015, 12:04
560300
560301
560302
560303

nanemolla
13-05-2016, 17:09
Gulleriniz çok güzel capsaicin. Ben de kokusu yogun güller arıyorum. Sizin yoğun kokulu gulunuzun tam olarak adı ne acaba.yani cicekcilerde ona göre arasam

Gardenias
13-05-2016, 21:50
Uluborlu: Uluborlu, tarih öncesi devirlerden beri çeşitli medeniyetlerin hüküm sürdüğü yörede yer almaktadır. Uluborlu’nun 4000 yıl öncesi Hititler tarafından kurulduğu bilinmektedir. Bu döneme ait kalıntılara yörede hala rastlanmaktadır. Uluborlu, Türklerin fethi öncesinde Apolonia, Sozopolis, Mardion, Mardiyon, Mardiaion adlarıylada anılmıştır. 1070 yılında Türklerin egemenliğine girmiştir. Bu devirden sonra Uluborlu, Borgulu, Burgulu, Uluğborlu isimleri de almıştır.

Uluborlu’da yaklaşık 17 türde kiraz yetiştirilmektedir. Uluborlu kirazı Avrupa ülkelerinde çok tutulmaktadır. Ürünün büyük bir kısmı ihraç edilmektedir. İlçede Temmuz ayının ilk haftasında 2 gün süreli Altın Kiraz ve Yağlı Pehlivan Güreş Şenlikleri düzenlenmektedir.

ULUBORLU BELED0YE BA^KANLII (http://www.uluborlu.bel.tr)

Uluborlu; ata memleketimiz olup; bu yüzden inşaat mühendisi olup müteahhitlik yapan, (ve Fransa'ya gidip baraj yapmayı öğrendikten sonra Türkiye'ye gelip Türkiye'de ilk baraj projesini çizen ve böylece Türkiye'ye çok fayda sağlayan ,Uluborlu'ya da baraj yaptırılması için önayak olan) babam tarafından bankalara teminat mektubu için teminat olarak gösterilmek üzere bir arazi satın almış ve İktisatçı olan annem de arazi boş kalmasın, ihracata yönelik, yetiştirilmesi elma gibi çetrefilli olmayan ve ekonomik değeri olan bir ürünü Uluborlu'da yetiştirmeyi kafasına koymuş olup; bu yüzden tarlamızdan biraz toprak örneği alarak yaşadığımız şehir olan Ankara'da, Toprak-Su 'ya toprak analizi yaptırtıp,toprağın çok kireçli olduğu ,dolayısıyla burada ihracata uygun "Napolyon Kirazı" denilen türün iyi yetişeceği,kirazın ise kışın soğuklama isteği nedeniyle iklim olarak da Uluborlu'ya uygun olduğu saptanmış olup,annemle babam o zamanlar köylülerin tüm itirazlarına ve köylülerin "siz üniversite okumuş insanlarsınız çiftçilikten birşey anlamazsınız" alaylarına rağmen yurtdışından Napolyon kirazı fidelerini getirtmiş ve Uluborlu'da (ata memleketim diye) aldığı tarlaya dikmişlerdir.
Uluborlu'da kurulan ilk Napolyon Kirazı bahçesi bize aittir.(Napolyon kirazı denmesinin sebebi; Napolyon gibi sapının kısa boylu olup,sapın ucundaki kirazının, Napolyon'un başı ve dolayısıyla aklı gibi büyük olmasından gelmektedir.)
İlk olduğu için Napolyon kirazındaki tozlaşma problemi ,iyi hesaba katılmamış olmasına rağmen ,bugün bütün o yöre kirazla geçinmekte ve kirazı direkt olarak yurtdışına ihraç etmektedir.Dolayısıyla kiraz o havzanın ekonomisine büyük bir katkı kaynağı olmuştur.
Sen çiftçilikten ne anlarsın diye alay edilen ve asıl mesleği İktisat olan Annemin öngörüsüyle o yörede -akıllıca bir araştırma neticesinde yöre özelliklerine uygun olması nedeniyle- çok güzel yetişen kiraz ,Avrupa'da "ULUBORLU KİRAZI" diye bilinen bir marka olmuştur.Ve Avrupa'da da bugün bu isimle bilinmektedir.
O zamanlar ürün gamını bilmeyen yöre köylüsü, ticari olarak elma yetiştirmekte, bunun dışında da, her evde kendilerinin yiyeceği meyve ağaçlarından birer ikişer bulundurmaktaydı.
Anne ve babamı yıllar önce kaybettik.Ruhları şadolsun...Ama onlar memleketlerine çok güzel bir hediye bıraktılar, "Uluborlu Kirazı" nın yurtdışında bir marka olmasını sağladılar.(Tıpkı babamın Türkiye'ye ilk baraj prototip projesini çizip barajların Türkiye'de artık Fransızlar tarafından değil de Türkler tarafından yapılmasını sağlaması gibi...Önceden Türkiye'de baraj yapılması pek bilinmiyordu,bu yüzden de milli gelirimizi yurtdışına vermek zorunda kalıyorduk.)
Vaktiyle Bulgaristan'da çalışıp, oradan memleketi Isparta'ya gelen bir Ispartalı'nın da bastonu içine (başka bir yörede yetiştirilmesin, sadece bizde olsun diye, sınırların dışına çıkarılması yasaklandığı için gizlice bastonunu oyarak içine gizlediği) "Isparta Gülü" diye bilinen ve parfüm endüstrisinin temeli olan gülyağı elde edilen mis kokulu gülün fidesini , Isparta'ya kazandırması gibi...Bugün Isparta'nın pek çok ilçesinde gülyağı fabrikası olup elde edilen gülyağı direkt yurtdışına ihraç edilmektedir.
Güzel Türkiye'mizin her yöresinde, öngörü sahibi insanların çoğalarak kendi yörelerinin zenginliklerini, özelliklerini ve değerlerini idrak edip su yüzüne çıkartarak, bölgelerinin kalkınmasına katkıda bulunmaları dileğiyle...

Gardenias
13-05-2016, 22:28
Bu arada Isparta Gülü'nü, dahili olarak, yiyecek ve içeceklerinizde kullanmanın, inanılmaz bir şifa kaynağı olduğunu da belirtmem gerek...
Uluborlu'da eskiden 100 yaşının üzerinde olan pek çok insan yaşar ve bunlardan çoğu her gün ama hergün ,yaklaşık neredeyse 2500 m. yüksekliğe sahip olan Kapı Dağı'nın yaylasına davarları çıkartıp, otlatıp, akşama doğru da Uluborlu'ya geri dönerlerdi.
100 yaşını aşmış bu insanların artrit başta olmak üzere hiçbir sağlık problemi yoktu.(Kalp damar hastalıklarına pek rastlanılmıyordu.Çok et-süt vs.tüketilmesine rağmen..(Isparta Gülü'nün müthis Anti-enflamatuar etkisi).100 yaşını aşmış bu hanımların ciltleri kırışıksız,pembe beyaz,son derece sağlıklı bir vaziyette ve genç kız cildi gibiydi...(Isparta Gülü Mucizesi...)
Eskiden Uluborlu'da,sabah çay demlenecekken içine hemen koku versin diye bir avuç kurumuş Isparta Gülü yaprağı konurdu.(Tabii aslında kokulu olsun diye koyuyorlardı, ama Isparta Gülü'nün kendilerini ne kadar sağlıklı tuttuğunun belki de farkında değillerdi.)Tüm tatlılara Isparta Gülü konurdu.(Keklere ,şıralı tatlıların şuruplarına vs.vs.) Zaten gülün yağı evlerde kendi buldukları yöntemleriyle hemen kolayca çıkartılıp, buzluğa konup, gereğinde kullanılmak üzere saklanılırdı.
Bugün de Isparta'lı hanımlara dikkat ederseniz ciltlerinin inanılmaz güzel olduğunu farkedersiniz...
Uluborlu'da çok miktarda yaşlı vardır, çünkü yaşam süreleri oldukça uzundur.
Isparta Gülü'nü dahili olarak tüketmek henüz daha keşfedilememiş olan pek çok özelliğiyle inanılmaz bir sağlık ve şifa kaynağıdır.İnsanı güzelleştirmesi de cabası...Belki de bu yüzden doğada bütün böcekler, hayvanlar güle akın ederler.Çünkü onlar biz henüz kıymetini tam idrak etmesek de Isparta Gülü'nün ne kadar şifalı olduğunu biliyorlar..

Erdem 01
15-05-2016, 10:41
Bu bölümdeki 1 ve 21 nolu fotoğrafların dışındakilerden hiç biri Isparta gülü değil. Isparta gülü açık pembe yalın veya 2 sıra kat çiçekli, yoğun gül yağı kokulu kuruduğunda bile koku geçmez, yaprakları diğer güllerden farklı mat tüylü,yabani çalı görünümünde, sürekli çiçek açmaz yılda 1-2 defa. Bir baharda birde bazen yaz ayında. Sürekli açmadığından çiçek satıcıları pek ilgi göstermiyor satılmıyor.

Ebrarnur
29-03-2019, 12:05
Benimde Rahmetli Teyzemin memlekete gittiğimde bana dalını verdiği ve dalından yetiştirdiğim Isparta Gülüm bu.Bu sene daha gölge bir yerde bakıyorum çünkü her sene sağolsun yapraklarında küf gibi birşey oluyor güneşi çok sevmediğini okudum.Bu resimdekiler geçen senelerdeki açan gülleri bu seneki halide yapraklı şekilde aşağıdaki resim.Kokusu mis gibi gül üzerinde çok fazla kalmıyor galiba sarılıcı benimki belkide değildir bilmiyorum artık ama çeliğinden büyütüp bu günlere getirebilmek güzel :)

AkisSoftware
29-03-2019, 13:38
Memlekette benzer bir gül vardı. Ne oldu bilmiyorum ama halen aklımda durur. Kokusu güzelliği hep aklımda... İnşallah bir şekilde yolum Isparta'ya düşerde bu gülden edinebilirim.

Ebrarnur
22-04-2019, 18:16
Resim yan çıktığı için Isparta gülümün bu resimlerini ekleyememiştim sanıyorum bu sorunu hallettim artık:)

Bunlar önceki seneden resimleri bu sene inşallah tekrar açarsa resim çekerim.

Toprağa hamsi balığı gömdüm:) bi kaç parça kışın tabi, güllere iyi geldiğini okumuştum şuan gerçekten önceki senelere göre faydasını gördüm yaprakları canlı şimdilik gelişimi ilerledi tavsiye ederim:)

AkisSoftware
22-04-2019, 20:46
Ilk defa duydum. Bu gülden edinebilirsem soylediginizi yaparim. Resimleri bekliyoruz

Ebrarnur
24-04-2019, 00:18
Ilk defa duydum. Bu gülden edinebilirsem soylediginizi yaparim. Resimleri bekliyoruz

Bende yeni edindim sayılır bu bilgiyi bitki uzmanı birinin verdiği seminerde videoya alan biri yotubeye eklemişti videoyu ordan gördüm.

Bitkiler ne ister balık ister diyordu :)

İsparta gülü gerçekten çok güzel çok seviyorum ama bakımı zor her sene daha tomurcuk çıkmadan bitlerin istilasına uğruyor hatta çoğu sene açmadı bu yüzden :( bitler bitkinin öz suyunu emdiği için yapraklar hep hastalıklı pas lekesi oluyor resimde görebilirsiniz.Dün balkona girip baktım bitler yavaş yavaş yerleşmeye başlamış :( her gün temizlemek gerekiyor ama bu güzellik için değer yinede..

Yapraklar gerçekten önceki senelere göre daha canlı şimdilik zaten 3 ay sonra balıklar tam faydasını gösterir demişti yaklaşık 2 ay oldu sayılır gözlemliyorum bu seneye kadar boyuda bu kadar büyümedi gerçekten.

Güllerim açsın resimlerini paylaşırım inşallah tabii açarsa bitlerden :)

AkisSoftware
24-04-2019, 04:20
Bende yeni edindim sayılır bu bilgiyi bitki uzmanı birinin verdiği seminerde videoya alan biri yotubeye eklemişti videoyu ordan gördüm.

Bitkiler ne ister balık ister diyordu :)

İsparta gülü gerçekten çok güzel çok seviyorum ama bakımı zor her sene daha tomurcuk çıkmadan bitlerin istilasına uğruyor hatta çoğu sene açmadı bu yüzden :( bitler bitkinin öz suyunu emdiği için yapraklar hep hastalıklı pas lekesi oluyor resimde görebilirsiniz.Dün balkona girip baktım bitler yavaş yavaş yerleşmeye başlamış :( her gün temizlemek gerekiyor ama bu güzellik için değer yinede..

Yapraklar gerçekten önceki senelere göre daha canlı şimdilik zaten 3 ay sonra balıklar tam faydasını gösterir demişti yaklaşık 2 ay oldu sayılır gözlemliyorum bu seneye kadar boyuda bu kadar büyümedi gerçekten.

Güllerim açsın resimlerini paylaşırım inşallah tabii açarsa bitlerden :)

Hep derdim ugur bocekleri acaba ne icin yaratilmis diye. Bu bitlerin bas dusmani. Havalar biraz daha isinir ve balkonunuza 1 adet bile gelse yeterli olacaktir diye dusunuyorum :) insallah resimlerinizide bekliyoruz.

Ebrarnur
24-04-2019, 19:49
Hep derdim ugur bocekleri acaba ne icin yaratilmis diye. Bu bitlerin bas dusmani. Havalar biraz daha isinir ve balkonunuza 1 adet bile gelse yeterli olacaktir diye dusunuyorum :) insallah resimlerinizide bekliyoruz.

Evet uğur böceklerinin bitlerin düşmanı olduğunu okumuştum ama bana 1 tane yetmez çünkü karşı komşunun bahçe katında gül dolu ordan sürekli yeniden geliyor komşum pek müdahale etmiyor bitlere onun gülleri normal benim gülüm bitlere karşı dayanıksız malesef:( açması için elimden gelen herşeyi yapacağım inşallah açarlarda resimlerim:) teşekkür ederim.

prıtt
02-03-2020, 08:27
Arkadaşlar ilk okula giderken okulun bahçesinde bir köşede yetişen ve orada yayılan bir gül vardı. Taa o zamandan neredeyse 25 sene önce alıp geldiğim bir kaç kök yıllardır bahçemizin bir köşesinde. ve yıllardır bizim gül şerbetimizi, reçelimizi karşılar. Ayrıca gülü açtığı günün ertesine solup gidiyor. günlük toplamak gerekiyor. yayılıcıda bir özelliği var. kökten yeni sürgünlerde veriyor.

Size sormak istediğim bu gül biraz yaşlandı ve verimden düştü. bu gülden mi tekrar çoğaltmalıyım, yoksa diğer çeşitleri var mıdır? onlardan mı önerirsiniz.

tavsiyelerinizi bekliyorum..

Gardenias
26-05-2022, 07:16
Bu arada Gül en yüksek frekansa sahiptir ve frekans yükseltmede kullanılır

Gül pembe. 53
31-03-2023, 13:56
Meraba 45 numaralı mesajda gönderiniz de ki gülden arıyorum ilk büyük goncaşı pembeden. Ama Isparta gülü adı altında bir sürü gül çıkıyor. Bu cinsiyle mi alakalı. Bu güle peygamber gülü diye diyorlar vardı benim kurudu aynısından bulamıyorum