PDA

View Full Version : IBA (Indol Butirik Asit) (Köklendirme Hormonu) ile ağaçlardan çelik alma

Erkan Aktaşgül
24-04-2006, 10:03
Geçtiğimiz hafta Yalova'daki Süs Bitkileri Fuarında bonsaisever, rahvangider ve Plumbago ile tanışma fırsatımız olduğundan bahsetmiştim. Bu karşılaşmamızda bonsaisever (kendisi de benim gibi acer hastası) sağolsun IBA (Indol Butirik Asit) ve saf alkol karışımına batırılan ağaç çelikleri yönteminden bahsetti ve bir miktar da IBA yolladı bana.

Bonsaisever ayrıca 5gr IBA ile 600ml saf alkolün iyice karıştırılıp, ağaçlardan alınan çeliklerin bu karışıma en fazla 5sn batırılıp çıkarıldıktan sonra tercihen perlite, yoksa torf veya kolay köklenebileceği herhangi bir toprağa ekilmesi gerektiğini de yazdı. Bugün akşam elimdeki 0.75mg IBA ile 90ml saf alkolü karıştırıp bahsedilen yöntemle acer palmatumlarımdan çelik almayı planlıyorum.

Hem benim bu işlemi doğru yapabilmem için hem de herkesin yararlanabilmesi için bu başlığı açmak istedim. Başta ziraatçi arkadaşlar olmaz üzere bu yöntemin detayları hakkında bil sahibi olan herkesten yardım bekliyoruz..

bonsaisever
24-04-2006, 13:48
http://www.agr.ege.edu.tr/~fitekno/Doc12.htm

İlk olarak buradan ağacın türünü köklenme zamanını ve oranlarını bulup ona göre IBA nın oran ayarlamasını yapmak gerekiyor. .BenimAcer Palmatum'un İBA ile üretimi Nisan-Haziran aylarında yumuşak odundan 0.8’lik toz IBA %100 köklenme oluyormuş.

Tekrar düzeltme gereği duydum

İBA aldığımda yapılan tarif. 0.8(800)lik İBA için 1 gr'a 600ml %96 saf Alkol 600ml su ekleneceği.

http://www.agr.ege.edu.tr/~fitekno/Doc12.htm de
Acer buergeranum,Acer campestre,Acer japonicum ve Acer negundo için Haziran aylarında alınan yumuşak odunun 8000Ppm IBA ile köklendirildiği yazıyor.

IBA hesaplaması : http://www.tartes.com.tr/destek/INDOL%20BUTIRIK%20ASIT.pdf

1000 Ppm IBA nın hazırlanması için 1gr Toz IBA ya 500ml %96 lık saf alkol ile iyice eritildikten sonra 500 ml su katılıyor. 4000 ppm için 4 gr IBA ya 500ml alkol 500ml su katılıyor. Bu hesaplamaya göre 8000ppm için 0,75 gr toz IBA ya yaklaşık 47ml alkol 47ml su katılması gerekiyor.Tabi hesapta yanlışlık yoksa :)

Bu bilgilerin yanlışlığı durumunda ziraatçi arkadaşların bilgi verilmesini rica :)

Erkan Aktaşgül
24-04-2006, 15:12
Hımm.. Bana gönderdiğin kağıtta 5gr IBA için 600ml alkol yazıyordu. Ben oradan hesapla 0.75g IBA için 90ml alkol katılacak diye bulmuştum.

Linklerde IBA/alkol/su oranları yazmıyor sanırım. Aynı linklere ben de bakmıştım ama oran gösteren herhangi bir linke de rastlayamadım ne yazık ki..

%0.8lik IBA ne oluyor bu arada? bonsaisever sizin IBAlar %0.8lik mi??
Yeni sorularla karşınızda olmaya devam edeceğim :)

bonsaisever
24-04-2006, 18:33
http://ebkae.gov.tr/belgeler/bgd.htm
Bu adreste Büyüme ve Gelişim Düzenleyiciler ile ilgili bilgi var.

1. Çelik tabanına toz karışım uygulama

2. Konsantre eriyik içerisine çeliğin alt ucunu hızlı bir şekilde batırıp çıkarma (500-5000 ppm içinde 5 saniye kadar, konsantrasyon arttıkça daldırma süresi daha kısa olmalıdır.)

3. Sulu çözeltiye çelik alt ucunun uzun süre batırarak tutma (10-200 ppm içinde 24 saate kadar bekletilerek) (Güleryüz, 1982; Kaşka ve Küden, 1992).

Erkan Aktaşgül
06-05-2006, 10:07
Merhaba, ben bonsai adayı Acer Palmatumlarımın üstünde çalışma yapmadan önce çelik almak istiyordum ve bir arkadaşın uyarısıyla IBA denen madde ile tanıştım. Nasıl kullanıldığını az çok öğrenmiş olsam da detaylar, oranlar vs. konularında hala kafam biraz karışık. Bu konuyu bonsai ile alakalı olduğundan o bölüme açmıştım ama buradaki ziraatçiler/peyzajcıların da bilgisini almak çok iyi olur diye düşündüm. Bu konuda bilgisini paylaşabilecek arkadaşlar aşağıdaki linkten bizlere yardımcı olabilirlerse sevinirim.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1129

Mine Pakkaner
07-05-2006, 14:03
Aşağıda Zeytincilik Araştırma Enstitüsünün zeytin çeliklerini köklendirmekte kullandığı İBA solüsyonunun tarifini bulacaksınız.

4000 ppm IBA
4 gr IBA + 450 cc % 96’lık Etil alkol + 550 cc saf su
4 gr IBA 450 cc alkolde tamamen eritilir üzerine 550 cc saf su konur. Renkli bir şişede ve buzdolabında solüsyon 1-1,5 ay kullanılabilir. 250 cc lik hormon solusyonu ile 800-1000 çeliğe uygulama yapılabilir.

Hazırlanan bu solüsyon 25 lik çelik demetinin girebileceği büyüklükte bir behere konur. Beher içerisinde hormonun yüksekliği 2-2,5 cm olmalıdır.Daha sonra çelikler demet halinde hormona batırılır ve birkaç sn. tutulup çıkarılır.Üzerindeki alkol uçunca dikime alınır.

Mine Pakkaner
07-05-2006, 20:39
Bonsaisever 8000 ppm çözelti için 8 gr İBA 500 ml alkol ve 500 ml su ile muamele edilir.

Ancak acer üretimi için bilgi aldığımız belgeye (http://www.agr.ege.edu.tr/~fitekno/Doc12.htm de) göre toz İBA ile sonuç almışlar. Burada da % 0.8 lik diyor. 8 mg İBA 1 gr toz ile karıştırılarak bunu elde edebilirsiniz. Kolay gelsin.

Bu arada acerde üretim başarısı için çeliği genç bitkiden almak ve tohumdan yetiştiricilikte de dormansi oluşmadan yani tohum tam olgunlaşmadan tohumu toplamak gibi noktalara da dikkat edin.

Umarım bu bilgiler işine yarar. Kolay gelsin.

Erkan Aktaşgül
08-05-2006, 09:20
Dün (7 Mayıs Pazar) havaların da bir nebze ısınmasını fırsat bilerek ilk IBA denememi yaptım en sonunda. Elimdeki 0,75 gr'lık IBA'yı ikiye böldüm. yaklaşık 0,38gr'lık IBA'yı 24ml saf alkolün içerisinde iyice karıştırdıktan sonra karışımın içerisine 24ml su koydum ve bir süre daha karıştırdım. Sonra Acer Palmatumlarımın bu sene ve geçen sene çıkan yaklaşık 2-3mm kalınlığındaki sürgünlerinden aldığım 10-15cm'lik çelikleri karışımın içerisine 2cm kadar daldırarak 4saniye beklettim ve geri çektim. Çelikteki alkolün uçmasını bekledikten sonra ise bunları torf, hindistan cevizi kabuğu ve perlit karışımlı hazır toprağa ektim. Her çeliği bir plastik bardağa yerleştirdim ve hafifçe suladım. İnşallah doğru yapmışımdır işlemleri.

Şimdi bu işlemleri doğru yapıp yapmadığımın dışında aklıma takılan konu bu çeliklerin üzerlerini sera benzeri kapatıp nem kaybetmelerine engel olmam gerekir mi yoksa balkonumda diğer ağaçlarımın arasında, ışık alan ama direk güneş değmeyecek bir ortamda bekletmem yeterli midir? Bu aşamadan sonra dikkat etmem gereken farklı bir husus var mıdır?

Kalan IBA'nın tamamını ya da onun da yarısını Haziran ayında tekrar acer çeliği almada kullanmayı düşünüyorum. Yukarıdaki oranlarla hazırladığım karışım bile yüzlerce çeliğe yetecek miktardaydı.

Yardımlarını esirgemeyen herkese teşekkürler..

NoT: Mine hanım ve bonsaisever'in verdiği aşağıdaki linki bir süredir açamıyorum. Sorun bende mi yoksa linkte mi??

bonsaisever
08-05-2006, 17:54
Bonsaisever 8000 ppm çözelti için 8 gr İBA 500 ml alkol ve 500 ml su ile muamele edilir.
Burada da % 0.8 lik diyor. 8 mg İBA 1 gr toz ile karıştırılarak bunu elde edebilirsiniz.

Mine hanım Erkan AKTAŞGÜL de 0,75gr İBA olduğu için 0,75 gr toz IBA ya yaklaşık 47ml alkol 47ml su katılması gerekiyor demiştim. Hesabım doğru değil mi? :)

Mine Pakkaner
08-05-2006, 20:04
Hesabım doğru diyi mi? :)

Hata yok. Endişelenmeyin;)

Mine Pakkaner
08-05-2006, 20:09
Şimdi bu işlemleri doğru yapıp yapmadığımın dışında aklıma takılan konu bu çeliklerin üzerlerini sera benzeri kapatıp nem kaybetmelerine engel olmam gerekir mi yoksa balkonumda diğer ağaçlarımın arasında, ışık alan ama direk güneş değmeyecek bir ortamda bekletmem yeterli midir? Bu aşamadan sonra dikkat etmem gereken farklı bir husus var mıdır?
........................
NoT: Mine hanım ve bonsaisever'in verdiği aşağıdaki linki bir süredir açamıyorum. Sorun bende mi yoksa linkte mi??

Üzerlerini kapamalısınız.Nemi de sürekli kontrol etmelisiniz.Benim için açılan başlığa bir göz atarsanız orada saksıya geçirili pet şişe resmi var.Onu uygulayabilirsiniz. Bu arada linke baktım gerçekten açılmıyor. Ancak o belgenin adını arama makinesine yazın, dökümanı bulunca altaki ön bellek linkine tıklayın oradan açılıyor denedim. Daha olmadı bana e- posta adresinizi yollayın size dökümanı göndereyim.

bonsaisever
08-05-2006, 20:27
Sağolun :)

Erkan ben onu 8000 ppm lik karışım için vermiştim. Acer Palmatum ise 0,8gr(800ppm) için 240ml saf alkol 240ml su olması gerekiyor.

Tablo bu
Türü :..... Dönem köklendirme: Çelik Türü : IBA Oranı : Köklenme Yüzdesi
Acer buergeranum:Haziran sonu :Yumuşak odun:8000 ppm IBA: %75-95
Acer campestre:Haziran başı:Yumuşak odun:8000 ppm IBA: %75
Acer japonicum:Haziran ortası:Yumuşak odun:8000 ppm IBA :%66-100
Acer negundo:Eylül ortası:Yarı odun :8000 ppm IBA: %80-90
Acer palmatum:Nisan-Haziran:Yumuşak odun:% 0.8’lik toz IBA: %100

bonsaisever
08-05-2006, 20:35
O site artık açılmıyor. Yazının tamamını kopyalamıştım :)

Burada düzgün çıkmayabilir. İsteyene mail ile gönderebilirim.

IBA VE ÇELİK İLE ÜRETİMİN OPTİMİZASYONU

Murat ZENCİRKIRAN

[1]

ÖZET

Ülkemiz süs bitkileri sektörü içerisinde önemli alt sektörlerden biriside “Dış Mekan Süs Bitkileri”dir.

Özellikle bu sektör çevre düzenleme için ihtiyaç duyulan materyalin temini açısından son yıllarda giderek önem kazanmış, yapılan üretim miktarı ile karşılanamayan talep artışı dış mekan süs bitkileri ithalatı ile giderilmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte dış mekan süs bitkileri fidanı yetiştiriciliğinde, özellikle çelik ile üretimde: üretim materyalinin seçimi, alınma zamanı, köklendirmede kullanılacak hormon ve konsantrasyonu hakkında pratik bilgilerin eksikliğinden kaynaklanan düşük verimlilik de üretim kapasitesini ve fidan kalitesini olumsuz yönde etkilemiştir.

Bu bildiri ile çelik ile üretimi yapılabilecek önemli dış mekan süs bitkilerinde verimli bir şekilde köklendirme yapılabilmesi için uygun çelik alma zamanı, çelik tipi, köklendirme hormon ve konsantrasyonları konu ile ilgili araştırmalar ve yaptığımız çalışmalar incelenerek ortaya konulmaya çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler: Dış Mekan Süs Bitkileri, Çelik ile Üretim.

OPTIMIZATION OF THE PRODUCTION OF OUTDOOR ORNAMENTAL PLANTS WITH CUTTINGS

ABSTRACT

“Outdoor ornamental plants” are one of the most important subsector of Turkey ornamental plant sector.
This sector has improved its importance especially with the materials, needed for landscape design. It was tried to compensate the demand with importing of plant material. Together with in case of the cultivation of ornamental plants, especially in case of production with cuttings, the lack of practice knowledge for selection of production material, cutting time, hormone type and concentration, to be used for rooting have negatively affected the production capacity and young tree quality.
In this paper, suitable cutting taking time, type of cutting, hormone type and concentration for rooting were researched and determined for the productive rooting of some important outdoor ornamental plants.
Key Words: Outdoor Ornamental Plants, Propagation with Cutting.

1. GİRİŞ

Son yıllarda ülkemizde gerek resmi kuruluşların gerekse özel kuruluşların yeşil alan tesisine yönelik çalışma eğilimleri oldukça yüksek seviyelere ulaşmış, dolayısıyla bu tip eğilimlerin artması, özellikle dış mekan süs bitkileri fidanlarına yoğun bir talebin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Talep artışına paralel olarak ülkemizde bulunan fidanlık (kamu-özel) sayısı ve üretim miktarlarının bu gereksinimi karşılayacak düzeyde bulunmadığı görülmektedir. Bu nedenle dış mekan süs bitkileri ithalatı yapılarak bu açık kapatılmaya çalışılmaktadır.

Her ne kadar, yapılan ithalat süs bitkileri fidanlarının girişi yanında çeşitli araç, gereç, malzeme ve tekniğin (bitki yetiştirme ortamları, kaplar, besin maddeleri, ambalaj vb.) girmesine neden olmakta ve bunların kullanımını özendirmekte ise de sürekli olarak ithal yoluyla fidan temini fidancılık çalışmaları üzerinde olumsuz etki yapmakta ve fidancılığın gelişimini geciktirmektedir (Sözen ve ark. 1991).

Dış mekan süs bitkileri tohum, çelik, aşı, daldırma, doku kültürleri gibi yöntemlerden yararlanılarak üretilmektedir. Bu yöntemler arasında oldukça yaygın bir şekilde kullanılanı çelik ile üretimdir. Ancak dış mekan süs bitkilerinde çelik ile üretimin optimizasyonu konusunda (özellikle çelik tipi, çelik hazırlama zamanı, kullanılacak köklendirme hormonu ve konsantrasyonu) görülen eksiklikler sonucunda hem üretim materyali iyi değerlendirilememekte hem de kaliteli dış mekan süs bitkisi fidanı üretiminde aksaklıklar ortaya çıkmaktadır.

2. DIŞ MEKAN SÜS BİTKİLERİNDE ÇELİKLE ÇOĞALTIMI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Çelikle çoğaltımı etkileyen faktörler Couvillon (1988)’e göre:
1. Kimyasal faktörler (Hormonlar, Karbonhidratlar vb.)
2. Bitki faktörleri (Çelik alma zamanları, Çelik tipi, Tür ve çeşitlerin etkileri vb.)
3. Çevresel Faktörler (Nem kontrolü, Işık ilavesi, Alttan ısıtma, Fotoperiyot vb.)
4. Diğer Faktörler (Ortam, Yaralama vb.) adı altında dört grupta incelenmektedir.

Yapılan araştırmalar belirtilen bu faktörlerin ayrı ayrı veya kombinasyonlar halinde kullanılmasının köklenme üzerinde önemli etkilerinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Başarılı bir köklendirmenin yapılabilmesi: uygun zamanda ve tipte çelik alımına, kullanılacak köklendirme hormon ve konsantrasyonunun doğru seçimine, köklendirme ortam koşullarının optimum şartlarda tutulmasına bağlıdır.

3. ÖNEMLİ DIŞ MEKAN SÜS BİTKİLERİNDE UYGUN ÇELİK HAZIRLAMA ZAMANI, ÇELİK TİPİ İLE KULLANILACAK KÖKLENDİRME HORMONU VE KONSANTRASYONLARI

Ülkemizde üretimi ve kullanımı fazla olan yapraklı ve iğne yapraklı dış mekan süs bitkilerinde optimum çelik alma zamanları, çelik tipleri köklendirme amacıyla kullanılacak hormon ve konsantrasyonları ile çeliklerin köklendirme durumları yapmış olduğumuz araştırma sonuçları, üreticilerle yapılan özel görüşmeler ve bu konu ile ilgili çalışmaların incelenmesi sonucunda Çizelge 1 ve 2’de verilmiştir.

Çizelge 1. Yapraklı Dış Mekan Süs Bitkilerinde Çelik Alma Zamanı, Çelik Tipi, Kullanılan Hormon ve Konsantrasyonları

Tür Çelik Alma Zamanı Çelik Tipi Kullanılan Hormon ve Konsantrasyonu Köklenme -%

Abeliaxgrandiflora Haziran-Ağustos Yumuşak odun 1000-2000 ppm IBA 90-100 (Dirr ve Heuser 1987)
Acer buergeranum Haziran sonu Yumuşak odun 8000 ppm IBA 75-95
Acer campestre Haziran başı Yumuşak odun 8000 ppm IBA 75
Acer japonicum Haziran ortası Yumuşak odun 8000 ppm IBA 66-100
Acer negundo Eylül ortası Yarı odun 8000 ppm IBA 80-90
Acer palmatum Nisan-Haziran Yumuşak odun % 0.8’lik toz IBA 100
Acer saccharinum Temmuz Yeşil çelik % 0.8’lik toz IBA 60 (Mengüç 1996)
Amelanchier canadensis Mayıs Yumuşak odun % 0.8’lik toz IBA 95(Lamb ve ark. 1975)
Arbutus unedo Kasım-Şubat Yarı odun % 0.8’lik toz IBA 80-90
Aucuba japonica Ocak-Şubat-Mart Yarı odun 3000 ppm IBA 90-100
Berberis thung.
var atropurpurea Haz.-Tem.-Ağustos Yarı odun 1000-5000 ppm IBA 100
Betula popyrifera Haziran-Temmuz Yarı odun 8000 ppm IBA 100
Betula maximowieziona Temmuz başı Yarı odun % 1 toz IBA 50
Betula lutea Mayıs-Haziran Yarı odun % 0.8 toz IBA 75-92
Buxus harlandii Haziran Yarı odun 3000 ppm IBA 100
Buxus sempervirens Temmuz Yarı odun 1000-3000 ppm IBA 100
Calluna vulgaris Ağustos Yarı odun 1000 ppm IBA 100
Catalpa bignonoides Aralık sonu Odun çeliği %0.8’lik IBA+Thiram 40
Carpinus betulus cv. Fastigiata Ağustos Yarı odun % 0.8’lik toz IBA 100(Lamb ve ark.1975)
Chaenomeles japonica Haziran-Temmuz Yumuşak odun % 0.8 ‘lik toz IBA 85-95
Cornus controversa Ağustos sonu Yarı odun 8000 ppm IBA 100
Corylus maxima var. purpurea Temmuz sonu Yumuşak odun % 1 toz IBA 100
Cotoneaster franchetti Ekim Yarı odun % 0.8 toz IBA 45-80
Cotoneaster dammeri Haziran Yarı odun 2000 ppm IBA 86
Deutzia gracilis Haziran-Temmuz Yumuşak odun 1000 ppm IBA 100
Eleagnus pungens Şubat-Mart Yarı odun % 0.8 toz IBA 90-100
Euonymous alatus Haz.-Tem.-Ağustos Yarı odun 1000-3000 ppm IBA 90
Euonymous europaeus Temmuz-Ağustos Yarı odun 3000-5000 ppm IBA 100
Hedera helix. Temmuz Yumuşak odun 1000-4000 ppm IBA 82-88 (Mengüç ve Zencirkıran 1998)
Ilex aquifolium Eylül-Şubat-Mart Yarı odun 7000 ppm IBA 90-100
Lagerstroemia indica Mart Odun çeliği 6000 ppm IBA 25 (Mengüç ve Zencirkıran 1994)
Lagerstroemia indica Temmuz-Ağustos Yeşil çelik 3000 ppm IBA 45(Mengüç ve Zencirkıran 1994)
Liquidamber styraciflua Haziran Yumuşak odun 4000-8000 ppm IBA-Talk 80-90
Magnolia grandiflora Haziran-
Temmuz Tepe Çeliği 5000-10.000 ppm IBA +Yaralama 20-25
Magnoliax soulangiana Temmuz-Ağustos Yarı odun
Uç çeliği 8000 ppm IBA 75
Pachysandra terminalis May.-Haz.
Tem.-Ağus. Yarı odun 1000-8000 ppm IBA 75
Pittosporum tobira Nis.- May.- Haz.an Yumuşak odun 1000-3000 ppm IBA 80-100
Pittosporum tobira nana Temmuz-
Ağustos Yumuşak odun 2000 ppm IBA 80-90
Punica granatum Haz.-Tem.-Ağustos Yumuşak odun 1000 ppm IBA 40-80
Rosmarinus officinalis Mart-Nisan
Tem.-Agus.
Ekim.-Kasım Sürgün Çeliği
500-100 ppm IBA 100
Sambucus nigra Haziran-Temmuz Yumuşak odun 1000ppm NAA+%2 Captan 80 100
Syringa sp. Mayıs-Haziran Yumuşak odun 3000-8000 ppm IBA 60-90
Ulmus sp. Haziran-Temmuz Yumuşak odun 8000 ppm IBA 50-85
Vibirnum tinus Haziran Yumuşak odun % 0.8 toz IBA 90( Mengüç 1996)
Vibirnum tinus Eylül Yarı odun % 0.8 toz IBA 85-95( Mengüç1996)
Wagelia florida Haziran Yeşil çelik % 0.8 toz IBA 100( Mengüç1996)

Çizelge 2. İğne Yapraklı Dış Mekan Süs Bitkilerinde Çelik Alma Zamanı, Çelik Tipi, Kullanılan Hormon ve Konsantrasyonları
Tür Çelik Alma
Zamanı Çelik Tipi Kullanılan Hormon ve Konsantrasyonu Köklenme - %
Cedrus deodora Ekim-Aralık Sürgün çeliği
Yarı odun % 0.1 IBA 60-90
Cedrus libani Kasım Yarı odun - 30
Chamaecyparis lawsoniana
“Stricta”ve “Aurea” Eylül-Nisan Sürgün çeliği 3000-8000 ppm IBA 45-75
Cupressocyparis leylandii Şubat-Mart Sürgün çeliği 3000-8000 ppm IBA 80-90
Cupressus arizonica Kasım-Şubat Sürgün Çeliği 4000-10.000 ppm IBA 12-18 (Mengüç ve Zencirkıran 1998 a)
Cupressus macrocarpa Şubat Sürgün Çeliği 8000 ppm IBA 25-50
Juniperus sabina
“Pfitzeriana glauca” Ağustos Sürgün çeliği 2000-4000 ppm IBA 60-70 (Mengüç ve Zencirkıran 1998 b).
Metasequia
glyptostrobodies Ağustos ortası Yumuşak odun 8000 ppm IBA-Talk 93
Piceaglauca “conica” Temmuz Yumuşakodun-Sert odun 8000 ppm IBA-Talk 85
Picea punges
var. glauca Haziran Yumuşak odun 8000 ppm IBA-Talk 80
Pinus mugo
var. mugo Erken Haziran Yumuşak odun 3000ppm IBA-Talk+
%0.5 Benlate 74
Sequoia sempervirens
“Majestic Beauty” Mart Sürgün çeliği,
Yan sürgün çeliği 3000 ppm IBA+
3000 ppm NAA 65
Taxus sp. Şubat-Mart,
Eylül-Ekim Sürgün çeliği 6000-8000 ppm IBA 70-80
Thuja sp. Eylül-Mart Sert odun 3000-8000 ppm IBA 60-90

4. SONUÇ

Dış mekan süs bitkileri üretimi son yıllarda önemli gelişmeler göstermesine rağmen ülkemiz potansiyelini yansıtacak seviyeye henüz ulaşamamış, özellikle dış mekan süs bitkilerinde artan ithalat ve üretimde bilgi eksikliğinden kaynaklanan verim düşüklüğü vb. gibi faktörler bu durumda önemli rol oynamıştır.

Sonuç olarak ülkemizin sahip olduğu avantajlar göz önünde tutularak, ucuz, kaliteli ve bol miktarda dış mekan süs bitkileri üretim için:

1. Dış mekan süs bitkilerinin vegetatif yöntemlerle çoğaltımı konusunda üreticileri bilgilendirecek eğitim çalışmaları planlanarak hayata geçirilmelidir.

2. Dış mekan süs bitkileri yetiştiriciliğinde en büyük sorunlardan birisi olan damızlık materyal temini konusunda gerekli adımlar atılmalı, kamu veya özel sektör tarafından damızlık alanlar tesis edilmeli, üreticilerin sağlıklı ve ismine doğru bitkiler ile üretim yapmaları sağlanmalıdır.

3. İbreli ve yapraklı dış mekan süs bitkilerinin vegetatif yollarla çoğaltımında önemli bir eleman olan sisleme tezgahlarının (alttan ısıtma özelliğine sahip) kullanımı yaygınlaştırılmalıdır.

4. Dış mekan süs bitkileri yetiştiriciliği bölgesel ve ülkesel bazda üretim programları yapılarak iç ve dış pazara yönelik olarak teşvik edilmeli, özel sektör kuruluşları düşük faizli krediler ile desteklenmelidir.

5. Son yıllarda yetiştiriciliği olumsuz yönde etkileyen dış mekan süs bitkileri ithalatına sınırlandırmalar getirilmelidir.

KAYNAKLAR

Couvillon,A.G. 1988. Rooting Responses to Different Treantments. Acta Horticulturae 227,187-196.
Dirr,M.A., Heuser,W.C. 1987. The Reference Manual Woody Plant Propagation. From Seed to Tissue Culture. Varsity Press. Inc.239s.
Güler,H. 2000. Özel Görüşme. Karaca Arboretum. Yalova.
Lamb, J.G.D., Kelly, J.C., Powbrick, P. 1975. Nursery Stock Manuel. Grower Books. London 298p.
Mengüç,A., Zencirkıran, M. 1994. Farklı Köklendirme Ortamları ve IBA Uygulamalarının Lagerstroemia indica L. (Oya Ağacı) Odun ve Yeşil Çeliklerinin Köklendirilmesi Üzerine Etkileri. Bahçe 23 (1-2):3-8.
Mengüç,A. 1996. Süs Bitkileri. T.C. Anadolu Üniv. Yayınları No: 904, Açık Öğretim Fakültesi Yayınları No:486. I.Baskı. Eskişehir.
Mengüç,A., Zencirkıran, M. 1998. Hedera helix L. Çeşitleri Çeliklerinin Köklendirilmesinde Farklı Dozlardaki IBA Uygulamalarının Etkileri Üzerine Bir Araştırma. Bursa Şartlarında Cam ve Plastik Seralarda Kesme ve Saksı Çiçekleri Yetiştiriciliği Üzerinde Araştırmalar (93/45 No ’lu Araştırma Projesi). Bursa.
Mengüç,A., Zencirkıran, M. 1998 a. Effects of Different Times for Collecting Cuttings and Hormone Concentration on the Rooting in Cupressus arizonica “Glauca”. Propagation of Ornamental Plants. Third Scientific Conference. IPPS in Bulgaria. Sofia. 83-87p.
Mengüç,A., Zencirkıran, M. 1998 b. A Research on the Effects of Different Cutting Types and IBA Application on the Rooting of Some Juniperus sabina Cultivars. Propagation of Ornamental Plants. Third Scientific Conference. IPPS in Bulgaria. Sofia. 77-82p.
Sözen,N., Haleplioğlu,N., Şahin,Ş. 1991. Ülkemizde Süs Fidancılığının Durumu ve Pazar Açısından Karşılaşılan Sorunlar. Türkiye I. Fidancılık Sempozyumu. 411-419.

ferther
15-07-2006, 14:37
nereden ve ne fiyatla IBA temin edebileceğimiz konusunda bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın.
http://www.kobiline.com/alisveris/tartes/str_prod.asp?StoreID=205&ProductID=1268

Bu linkte 5 ml si 88YTL. Fiyat uygun mudur sizce.

hasanbars
01-10-2006, 20:18
iba'nın nasıl hazırlandığını bilmiyorum.Fakat kullanımı sırasında çok dikkatli olmalısınız.Almış olduğunuz çeliğin köklendireceğiniz kısmını 3-5 saniye daldııp çıkarmalısın.Eğer elinize dökülür veya yüzüne sıçrarsa size zarar verebilir.Eldivenle çalışırsanız iyi olur.Çalı formundaki çiçeklerde dendim olumlu sonuç aldım

fmt79
01-10-2006, 22:23
O linkte Mine hanım çok güzel açıklamış. IBA Zeytin ve Nar çeliklerinin köklendirilmesinde çok yaygındır. Süs bitkileri için kullanımını kendinize göre ayarlayacaksınız. Size kalmış. Kaynaklarda çok farklı oranlar verilmiş. Ama bence Mine hanımın Zeytincilik Araştırma Enstitüsünden almış olduğu tarifi biz kullanıyoruz. Bir sorun olmuyor.
4000 ppm IBA solüsyonu hazırlamak için
4 g IBA'yı 500 ml %96 etil alkolde çözüyorsunuz, iyice çözüldükten sonra üzerine 500 ml su ilave ediyorsunuz. IBA suda çözülme oranı çok düşük olduğu için önce alkolde çözülüp sonra su ilave ediliyor.

Bu solüsyonun hacmini azaltmak için iki tarafı istediğiniz rakama bölebilirsiniz. küçültebilirsiniz.

Tanus
07-10-2006, 11:17
Selamlar ;

İstanbul/Kalamışta oturmaktayım.
İNDOL BUTİRİK ASİT (IBA)
Nerden temin edebilirim istanbulda acaba ?

aybala
07-10-2006, 15:40
Sanırım internet üzerinden sipariş edilebiliyor
http://www.kobiline.com/alisveris/tartes/str_prod.asp?StoreID=205&ProductID=1268

fmt79
07-10-2006, 21:11
İndol Bütirik Asit sadece tarımsal amaçlı değil, aynı zamanda bitki genetik mühendisliğinde de doku kültürü amacıyla kullanılmaktadır. İstanbulda oturmadığım için yanıt veremiyorum. Ama Medikal cihaz ve kimyasal satan yerlerden bulabilirsiniz. Pahalı olabileceğini düşünüyorum. Biz bir projeden almıştık ama fiyatını hatırlayamıyorum.

Başka bir başlıkta sormuşsunuz IBA yerine NAA ve NAD olur mu? diye. Olabilir, sonuçta hepsi oksinlerden. Oksinler genel olarak köklendirmede kullanılıyorlar. Ancak IBA'nın köklenme üzerine etkisi diğerlerine göre kat kat daha fazla. Onun için IBA bulmaya çalışın bence.

Mine Pakkaner
07-10-2006, 22:00
IBA yı kullanıma hazır toz halinde de bulabilirsiniz.

Örneğin POKON marka çiçekçilerde ve ziraatçilerde mevcut. İzmir'de olduğuna göre İstanbul'da da haydi haydi bulursunuz. Bu amatörler için kullanımı daha kolay bir preparat. Çeliğin dip kısmını nemlendirip toza batırıyor ve bir fiske ile fazlasını silkeliyorsunuz.

carpediem AHU
03-12-2006, 20:53
ılk once merhaba ben zıraat teknıkerıyım ve mustafa kemal unuıversıtesınden bu sene mezun oldum su anda bır payzajda calısıyorum ve orada uretım yapıyoruz dıs mekan üzerıne.Benım sorum IBA mıktarı ne kadar olmalıdır yanı ornek olarak yarım lıtre suya ne kadar IBA VE ALKOL karıstırılmalı ve bu karısım ne kadar zaman bekletıle bılır cevap verırsenız cok sevınırım

Mine Pakkaner
03-12-2006, 21:13
Ahu hoşgeldiniz.

Sorularınıza cevap alabilmek için nelere dikkat etmelisiniz? (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2126) başlığına bir bakmanızı rica ederiz.

Yeni üyeler için kullanma kılavuzu (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2001)nu okuyun , Yeni gelen arkadaşlar (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=157) başlığında kendinizi tanıtın. Dilimizi hem konuşurken hem yazarken doğru kullanma konusundaki özenimize katılmanızı rica edeceğiz.

ferther
09-12-2006, 12:13
http://www.greenlightco.com/products/_PlantCare.htm
Bu linkte görülen iba toz karışımından elimde 1 adet 2oz şişe var. Ebaydan almıştım. Mavi ladin çeliklemek için kullandım. 2 denemede sonuç alamadım. Çok da uğraşamadım. Amatör olarak kullanmak isteyen 3-5 kişinin işini görecektir. İsteyenlere posta ile ücretsiz yollayabilirim. Türkiyede internetten satılan sıvı iba bence amatör deneme yapmak için pahalı. İlgilenenler msj atsın.

agronomistmrt
09-12-2006, 19:31
arkadaşlar racine denilen bir preparat ta var. tabiiki iba kadar profesyonel bir ürün değil ama yeni başlayanlar bence rahatlıkla kullana bilir diye düşünüyorum. yani bitkiyi 3-5 sn. solüsyonda bekletmek değil 1-2 saat bile bekletseniz zararı olmuyor diye duydum. tabiiki iba kadar çok etkili olduğunu bilmiyorum ama denemeye değer.

kürşad
19-12-2006, 12:37
tohum çimlendrme için düşünmüştüm ancak ebkae linkinde tohum çimlendirmesine uygun olmadığı yazmış.
akvaryumda doku kültürü denemesi yapayım diye düşünüyordum ancak bu daha olumlu görünüyor.
acaba bu kimyasal ile çimlendirme denemesi yaptığım ortamda bulunsam soluma ile bir zararı olur mu?

acemi çiçekçi
17-02-2007, 08:06
Neden kimse köklendirici satmıyor:( gıttığim çiçekçi de köklendirinin çok gereği yok diye vermedi yine yaaa
Ne kı bu böyle kıymetli:confuseBir sürü laf ebeliğinden sonra yine vermediler...
Uffff yaaaaa

tourkana
17-02-2007, 10:45
ben de uzun aramadan sonra bu sitedeki bir arkadaş yardımcı oldu da bulabildim ancak deneyemedim hala...
bendeki dalda köklendirme yapmak için toz olarak (o.7)satılanından.markası Radix rooter..

Mine Pakkaner
17-02-2007, 17:03
% 0.7 lik hormon, odunsu çelikle üretimde kullanılır. Otsulara ve yarı odunsulara kullanmayınız. Havai köklendirmeyi odunsu bir dalda yapacağınız için uygundur.

praecox
17-02-2007, 18:08
Arkadaşlar...
Bu IBA'yı gerçi Merck malı satan yerler var. ancak herkes 100 g a ihtiyacı olabilir veya miktarı fazla gelebilir.
Ben tabletin de sorun yaratabileceği bitkilerde örneğin etoburlarda saf hormonu seyretlme yolu ile kullanabiliyorum şimdilerde super-grow diye bir siteden 1 g lık 5 g lık saf her tür phhytohormonu temin edebilirsiniz. fazlaca da reklam olmasın diye açık linki eklemiyorum. hormonlar sorunsuzca mektup zarfı ile evinize kadar posta ile yollanıyor.
IBA ANAA GA3 vs gibi hormonların temininde offf ufff achhh çekenlerin bilgisine.

saygılarımla

muratdnr
17-02-2007, 19:25
Eminönü den köklendirici satın aldım,ama etiketinde solisyon hazırlamak için herhangi bir açıklama yok, ürün Provit-h .1 litrede 120 gr. hümik asit içerir yazılı üstünde.solisyon hazırlamam için yardımınıza ihtiyacım var.Yalancı akasya çelikleri için kullanacağım.teşekkürler.

Mine Pakkaner
17-02-2007, 19:29
Murat Bey hümik asit bahsettiğimiz şekilde bir köklendirme hormonu değildir.

muratdnr
17-02-2007, 19:31
Herhangi bir bitkinin çeliğinde kulanamam mı yani Mine Hanım?

Mine Pakkaner
17-02-2007, 19:52
Murat Bey hümik asidi köklendirme için değil de, köklenmiş çeliklerde kök gelişimini desteklemek ve arttırmak,fakir toprağınızı zenginleştirmek gibi amaçlarla kullanabilirsiniz. http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1653 başlığını okumanızı öneririm.

Ferda Ülkümen
21-02-2007, 17:05
Dün Eminönünde IBA içeren köklendirme hormonu almak için girdiğim birkaç dükkanda,kimsenin IBA dan haberi bile yoktu.Son uğradığım tanınmış bir firma 'dan 100 gr lık beyaz bir zarfta toz halinde bir preparat aldım.
Formülü şöyle;
%0,5 BETA INDL.BUTY.ACID
%0,21 MET INTL.A.ACID
%0,84 ALFA INTL.ACETAM
%0.13 2MET.INTL.ACETAM
Bunu toz halinde veya suyla bulamaç yaparak kullanabileceğimi söylediler.
Bu formül çelik köklendirmede işime yarayacakmı?
Forumda tarif edildiği gibi alkollü çözeltisi hazırlanabilirmi?

Selahattin Yılmaz
21-02-2007, 18:42
Aldığınız aparatı toz olarak kullanın. Sıvı solüsyon olarak kullanılan IBA ayrı satılır.

Ferda Ülkümen
21-02-2007, 21:02
Teşekkür ederim klimanjaro

kürşad
24-03-2007, 19:16
%1 lik iba almıştım ferther den. Önceden elma daldırım olmadı, suyunu çekmişti veya zamansızdı, geçende kirazların aşı yerlerinden kestik, atılan kısımlardan 30 kadar çelik aldım.
1 hafta kadar suda bekledi, yarısını IBA sız toprağa daldırdım.
Diğer yarısını da (25 kadar) ıslak vaziyette IBA olan poşete sokup poşetin ağzını büzerek içinde salladım. IBA çelike iyice yapıştı az da silkeleyip yarısı torf yarısı toprak olan karışıma batırdım.
Tabii toprağı 5 cm kadar koydum kaba, çelikleri daldırdım ve kalan kısmının toprağını sonradan koydum, çelikleri toprağa saplama yaparken IBA sıyrılmasın diye.
Unutmadan jiletle yarmak yerine çeliklerin toprağın altında kalacak kısımlarındaki gözleri falçata ile kestim. Buralardan kök atabilir diye.Sonucu bekliyorum.
Şimdi kirazlarda gözler yeşillenmeye başladı.

abeydogan
24-06-2007, 16:23
Sağolun :)

Erkan ben onu 8000 ppm lik karışım için vermiştim. Acer Palmatum ise 0,8gr(800ppm) için 240ml saf alkol 240ml su olması gerekiyor.

Tablo bu
Türü :..... Dönem köklendirme: Çelik Türü : IBA Oranı : Köklenme Yüzdesi
Acer buergeranum:Haziran sonu :Yumuşak odun:8000 ppm IBA: %75-95
Acer campestre:Haziran başı:Yumuşak odun:8000 ppm IBA: %75
Acer japonicum:Haziran ortası:Yumuşak odun:8000 ppm IBA :%66-100
Acer negundo:Eylül ortası:Yarı odun :8000 ppm IBA: %80-90
Acer palmatum:Nisan-Haziran:Yumuşak odun:% 0.8’lik toz IBA: %100

öncelikle herkese merhaba benim sorum şu IBA burada verilen tarihler sera içinde de mi aynı yoksa serada herzaman çeliklemeyi uygulayabiliyormuyuz?

Mine Pakkaner
27-06-2007, 23:45
Her mevsim alınan çelikler aynı sonucu vermez. Çelikleri uygun mevsimde alıp sera içinde köklendirme ortamına dikiniz.

oakland
11-07-2007, 21:55
merhaba,
ben erguvan agacından çelik aldım 1 ay önce,1 aydır suda duruyor ,köklenmedi..

hazır toz halinde ve sadece 2-3 çeligi köklendirebilecek kadar az miktarda iba nereden bulabilirim istanbul'da?

bütün yazanları okudum bu başlık altındaki..hazır sıvı iba satılıyormuş ama fiyatı 70 milyon, ben o fiyata büyümüş 2 erguvan fidanı falan alabilirim herhalde.
bu nedenle çok daha ucuza ve az miktarda toz iba arıyorum ..

yok mu benim gibi 2-3 çeligi köklendirmek için uğraşanlara az miktarda iba verecek ya da satacak biryer acaba . .

Selahattin Yılmaz
11-07-2007, 22:26
Sevgili oakland, bu başlığı (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3605) bir inceleyin olur mu?

Joy
17-08-2007, 10:09
Selahattin bey ben bitki gelişimini düzenleyici (emülsiyon)
beta-naphtoxy acedic acid aldım iba sormak için giridihim yerde bunuda köklendirmek içinde kullanıldıhını söylediler ve satıklarını söylediler.Sıvı halde şişede daldırma yönteminde 1-1.5 ml/ ye 1 lt su yazıyor iba gibi köklendirmek için acer palmatumda kullanabilirmiyim.

Selahattin Yılmaz
17-08-2007, 10:18
İşin doğrusu beta-naphtoxy acedic acid'in köklendirmede kullanıldığını hiç duymadım hatta bu maddeyi ilk defa duyuyorum. Bence üzerinde yazan tarife göre veya tavsiye edilen doza göre uygulayın onların bu konuda tecrübeleri vardır. Acer palmatum içinse bir an önce yapın ki önü kış bitki kök yapısını geliştirsin.

Joy
18-08-2007, 09:04
Selahattin bey en kısa zamanda tavsiyeniz üzerine kullanmak istiyorum daha sağlıklı bir köklendirme yapmam için toprak perlit torf turba vb. gibi şeyler kullanırsam çelik in tutmasına faydası olurmu.

Selahattin Yılmaz
18-08-2007, 13:11
Ben şahsen kendi yaptığımı havai daldırmada sadece torf kullandım. Eğer kullandığınız dış koruyucu malzeme saydam olursa köklendiğinde kökleri görebildiğiniz için bitkiyi ayıracağınız zaman güzel bir avantaj sağlıyor. Bunun dışında sağlıklı ve nemi muhafaza edecek bir materyalde köklendirme için kullanabilirsiniz (Perlit, torf, funda toprağı gibi).

Selcukhan
02-09-2007, 16:32
Merhaba. Bu IBA yı turunçgil sürgünlerinin çimlendirilmesinde de kullanabilirmiyim? Olumlu sonuç alabilirmiyim?

nyhang
06-09-2007, 15:03
selamlar,
İBA kullanarak sarmaşık, ligustrum ve aptenia üretimi yaptım.
Karışım oranlarını doğru hazırladığımı düşünüyorum. 500ml saf alkole 1gr iba karıştırdım odunsular için. yeni sürgünlerin köklerini 2sn batırdım.
Bunun için bir sera kurdum. http://img.blogcu.com/uploads/altyapim_sera.jpg
Yalnız bitkileri poşetlere yerleştireli 3hafta olacak ama herhangi bir gelişim, köklenme yok.
Bitkilerin bir kısmı serada duruyor bir kısmı da dışarda duruyor.
Saklama koşulları nedir? Ben özellikle sarmaşıklardan umutluydum ancak köklenme göremedim henüz umudumu yitiriyorum.
Aptenialar iba ya gerek kalmadan ürüyorlar zaten. Ligustrum ve Hederalardan 1000e yakın ürettim (üretmeye çalıştım) ama sonuç göremiyorum.
nasıl bir yol izlemeliyim?

nyhang
06-09-2007, 15:09
Bu arada bende üretimi poşette ve sadece torf kullanarak yaptım

tpasvanoglu
15-12-2007, 00:28
Neden kimse köklendirici satmıyor:( gıttığim çiçekçi de köklendirinin çok gereği yok diye vermedi yine yaaa
Ne kı bu böyle kıymetli:confuseBir sürü laf ebeliğinden sonra yine vermediler...
Uffff yaaaaa

mailinizi yeni gördüm köklendirici iba yı internetten alırsanız iki misli pahalıya alırsınız. toros ecza da var. bu ilaç merck ilaca ait. fiyatı 53 ytl

tzanako
31-01-2008, 15:54
2000 ppm ve 4000 ppm _ndol Bütirik Asit (IBA) Çözeltisinin Hazırlanması
A)2000 ppm lik 1 litre çözelti hazırlanması (otsu bitkiler)
a)2 gr. IBA tartılır
b)500 cc %98 lik etil alkolde eritilir (iyice eritilmesi gerekir)
c)Bu eriyi_in üzerine 500 ml saf su ilave edilir
d)Çözelti iyice karı_tırılır renkli bir _i_ede a_zı kapalı olarak buzdolabında
saklanır
e)Kullanılacak miktar bir kap içine az miktarda konur ve bitkisel materyalin dip
kısımları (1 cm kadar) bu eriyik içine 5 sn müddet ile batırılıp çıkarılır.
B)4000 ppm 1 lt. Çözelti hazırlanması (odunsu bitkiler)
a)4 gr. IBA tartılır
b)500 cc %98 lik etil alkolde iyice eritilir
c)Bu eriyi_in üzerine 500 ml saf su ilave edilir
d)Çözelti iyice karı_tırılır renkli bir _i_ede a_zı kapalı olarak buzdolabında
saklanır
e)Kullanılacak miktar bir kap içine az miktarda konur ve bitkisel materyalin dip
kısımları (1 cm kadar) bu eriyik içine 5 sn müddet ile batırılıp çıkarılır.

kürşad
01-02-2008, 07:39
2000 ppm ve 4000 ppm _ndol Bütirik Asit (IBA) Çözeltisinin Hazırlanması
A)2000 ppm lik 1 litre çözelti hazırlanması (otsu bitkiler)
a)2 gr. IBA tartılır

Bu bahsettiğiniz tartılacak olan burada dağıtılan IBA dan değil galiba.
% kaç lık olması gerekiyor.

ahmdmrl
29-01-2009, 17:17
Ben meyve fidanı yetiştiricisiyim ve bodur anaçlar için köklendirici hormon hazırlamak istiyorum fakat bunun için yoğun veya seyrek çözelti olarak hangisini hazırlamam gerektiğini bilmioyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek olan varsa bilgilerini paylaşmasını istiyorum..
Teşekkürler!

nazlı06
29-01-2009, 18:36
Bu karışımı uzun süre saklayabilirmiyiz?

Mine Pakkaner
30-01-2009, 17:20
Bu karışımı uzun süre saklayabilirmiyiz?

Buzdolabında olmak koşuluyla evet.

çözbeniarapsaçı
02-09-2009, 22:09
Dün Eminönünde IBA içeren köklendirme hormonu almak için girdiğim birkaç dükkanda,kimsenin IBA dan haberi bile yoktu.Son uğradığım tanınmış bir firma 'dan 100 gr lık beyaz bir zarfta toz halinde bir preparat aldım.
Formülü şöyle;
%0,5 BETA INDL.BUTY.ACID
%0,21 MET INTL.A.ACID
%0,84 ALFA INTL.ACETAM
%0.13 2MET.INTL.ACETAM
Bunu toz halinde veya suyla bulamaç yaparak kullanabileceğimi söylediler.
Bu formül çelik köklendirmede işime yarayacakmı?
Forumda tarif edildiği gibi alkollü çözeltisi hazırlanabilirmi?

pardon ama o eminönündekiler çok cahiller vede kazıkcılar bende neemazal aradım duyan eden yok nasıl bunlar kime ilaç satıyor hayret

umutkara
14-10-2009, 01:19
Ankara'daki bazı çiçekçileri gezdim, adamlar "öyle bir şey yok" diyorlar.:D Bulunca buraya yazacağım.

umutkara
26-10-2009, 03:41
Arkadaşlar ben sonunda uzun araştırmalarım sayesinde hormonu nereden bulabileceğimizi buldum. Hormonu çiçekçiler, bitkiciler, ziratçılar falan satmıyor. Kimyacılar satıyor. Adı "bilmem ne kimyasal" diye geçen şirketlerden bulabiliyorsunuz. Genelde en az 5 gram satıyorlar ki gramı 20 TL. Ama orijinal kutudan 1 gram da tartıyorlar ve 1 gram ile yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 250 çelik hormonlanabiliyor. Ben öyle yaptım. Amatörler için 1 gram yeterli. 20 TL de büyük para sayılmaz.

ozgur0ozdemir
29-10-2009, 02:16
http://www.kimyasalmarket.com/pinfo.asp?pid=2191

ben bu sitede online satış yapıldığına rastladım. Bu tür kimyasalları satan yerlerden uzak olanlar için faydası olabilir.

Selahattin Yılmaz
30-10-2009, 07:48
Arkadaşlar ben sonunda uzun araştırmalarım sayesinde hormonu nereden bulabileceğimizi buldum. Hormonu çiçekçiler, bitkiciler, ziratçılar falan satmıyor. Kimyacılar satıyor. Adı "bilmem ne kimyasal" diye geçen şirketlerden bulabiliyorsunuz. Genelde en az 5 gram satıyorlar ki gramı 20 TL. Ama orijinal kutudan 1 gram da tartıyorlar ve 1 gram ile yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 250 çelik hormonlanabiliyor. Ben öyle yaptım. Amatörler için 1 gram yeterli. 20 TL de büyük para sayılmaz.

Bu şekilde gramajla satılan köklendiriciyi mutlaka saf su ve alkolle bu başlığın ilk sayfalarında bulunan tarifle binde kaçlık hazırlayacaksınız ona göre terkip etmelisiniz ve be terkibi kullanmayacaksanız buzdolabında ışık görmeyecek şekilde saklamalısınız.

umutkara
02-11-2009, 02:17
Teşekkürler Selahattin Bey. Ben de söylediğiniz gibi yaptım.1 gram asiti 125 ml etil alkol içinde çözdükten sonra 125 ml su ekledim (saf olmasını unuttum ama). Kalanını da soda şişesine, yeşil renkli, koydum. Soda şişesini de kağıda sarıp buzdolabında tutuyorum.

Arnavut
08-03-2010, 09:33
Arkadaşlar resimde gördüğünüz IBA formasyonlu ürünü (Stim - Root No.3 Rooting Hormone Powder 0.8% IBA) almayı düşünüyorum.Daha önce bu ürünü kullanan var mı acaba içimizde? Çeliklemede uyun şartlarda kullanılırsa randuman alınabilirmi bu ürünle? Fiyatıda bana uygun geldi,U.S.A için fiyat $4.99, Ülkemize maliyeti $10.00 civarı sanırım normalmi sizce?
Saygılar.

128969

onurekrem
13-03-2010, 18:09
arkadaşlar abilerim ablalarım hepinize iyi akşamlar.konuları baya okumaya çalıştım fakat anlamakta ister istemez güçlük çekiyorum.şimdi sormak istedigim hep yabancı isimler var.mesela çelikle hangi bitkiler üretilebilir yani türkçe olarak :) mesela kayısı mesela elma armut şeftali ceviz vs çelikler üretilebilirmi? bide köklendirme hormonu falan bunları nerelerden temin edebiliriz? illaki kullanmak gerekirmi? biraz fazla soru sordum ama kusuruma bakmayın.sadece anlamakta güçlük çetigim için srmak istedim.eminimki forumda yazılanların çogunu anlamayan arkadaşlar mevcuttur.bunları göz önünde bulundurup biraz daha anlaşılır şekilde yazılsa daha iyi olmazmı.şimdiden herkese teşekkür ederim...

kumyaka2010
13-03-2010, 18:39
Sevgili oglum , onur ekrem !,
Ben çok uzman degilim ,bildiklerimi anlatayım . Çelikle tutanlar , gül , kiraz , limon , Dikensiz bohrtlen ,incir,asmalar Ahududu , frenk uzumu ,aklıma gelenler .Eger koklendirme tozun yoksa , gozun hemen altından kes , gozun tam arkasından sadece kabugu kazı , sonra odun yoksa sigara kulune daldır , yukarıdan 2ila en fazla 4 goz kalacak şekilde dik . Eger bitki yapraklı ise yaprakları dibe yakın kes ( çunki beslemiyor ) golge ve havadar bir yere dik . Çok sulama ,ama nemli tut . Selamlar .

onurekrem
15-03-2010, 08:49
*** ederim çokkkk sağolun..

birgaripyolcu
30-03-2010, 13:23
şu indol buturik asiti bulamadık ya,bulduklarımızda siparişi göndermedi.Yok mu bunun ticaretini yapan bir yer.selamlar

Şevket Yaşar
30-03-2010, 13:46
Satış bölümünde hem sıvı hemde toz şeklinde hazırlanmış satışını yapan arkadaşlarımız var.İhtiyacınız varsa bu bölüme bakınız.

saime26
30-03-2010, 19:57
arkadaşlar bu asitten siparis verdim ve aldım.Yalnız bir arkadaşın yazısında buzdolabında 1-1,5 ay kullanılabilir.Bunun bir kullanım süresi var mı yoksa istediğiniz her zaman kullanabilir misiniz.

umıt79
31-03-2010, 22:59
Kullanılabilirliği acaba içeriğinde ki alkolün uçmasıyla mı ilgili diye düşünüyorum. Kullanmadığınız sürece ışıksız ve serin bir buzdolabı köşesinde saklanabiliyor. Ben öyle yaptım ...

ARSEN DEVADZE
09-04-2010, 18:11
merhabalar

Bir kaç gün önce tarım ilaçları satan bir yerden çelik kölendirmek için iba istedim fiyatı 20 tl olan massplant isimli bir toz verdiler üzerinde %52NAA+ 48iba yazıyor, saf iba'dan nasıl hazırlandığını yazanlar olmuş fakat bendeki ürünle alakalı bir açıklama bulamadım. Bu ürünün dozunu nasıl hazırlamam lazım bilen kişiler yardım ederlerse memnun olurum.

aliok1
14-04-2010, 16:50
Arkadaşlar başka bir sitede İBA çözeltisi satan bir arkadaşın ilanı vardı copy paste ediyorum.
------------------------------------------------------------------------
1000 ppm İndol Bütirik Asit Çözeltisi

1000 ppm’ lik Sıvı indol bütirik asit çözeltisini Otsu yapıdaki Çeliklerin köklendirilme aşamasında kullanabilirsiniz.

50 ml’lik ambalajda 1000 ppm 5TL

100 ml’lik ambalajda 1000 ppm 10TL

2000 ppm İndol Bütirik Asit Çözeltisi

2000 ppm’ lik Sıvı indol bütirik asit çözeltisini Otsu-Yarı Odunsu yapıdaki çeliklerin köklendirilme aşamasında kullanabilirsiniz.

50 ml’lik ambalajda 2000 ppm IBA Çözeltisi 7.5TL

100ml’lik 2000 ppm’lik IBA çözeltisi şatış fiyatı : 15 Lira

4000 ppm İndol Bütirik Asit Çözeltisi

4000 ppm’ lik Sıvı indol bütirik asit çözeltisini Odunsu yapıdaki Çeliklerin köklendirilme aşamasında kullanabilirsiniz. 100 ml’lik ambalajda satışa sunulmaktadır.

50ml’lik 4000 ppm’lik IBA çözeltisi şatış fiyatı : 10 Lira

100ml’lik 4000 ppm’lik IBA çözeltisi şatış fiyatı : 20 Lira

8000 ppm İndol Bütirik Asit Çözeltisi

50ml’lik 8000 ppm’lik IBA çözeltisi şatış fiyatı :20 Lira

100ml’lik 8000 ppm’lik IBA çözeltisi şatış fiyatı : 40Lira

Uygulama: Kullanılacak miktar bir kap içine az miktarda konur ve bitkisel materyalin dip kısımları (1 cm kadar) bu eriyik içine 5 sn müddet ile batırılıp çıkarılır.

Seyreltilmiş İndol Bütirik Asit (IBA) Toz Köklendirici Hormonu

KÖKLENDİRME HORMON ÖZELLİKLERİ

•Yarı odunsu ve odunsu çeliklerin köklendirilmesinde kullanabilirsiniz.
•50 gr’lık paketlerde satışa sunulmaktadır.
•50 gr’lık toz forumdaki 1500-2000 adet çeliği köklendirebilmektedir.
•Seyreltilmiş olarak IBA toz forumda olup, güneş ışınlarını almayan bir yerde saklayabilirsiniz.
•%98 köklenme sağlamaktadır.

Uygulama;

•Çeliği 45 derecelik açıyla yatay olarak kesin.
•Çeliğin tabanından 1 cm'lik kısmı nemlendirilir, nemlendirilen kısım seyreltilmiş IBA hormonuna bandırılır.
•Çeliklerin dikilmesi için hazırlanmış meteryale ,çeliğin hormona bandırılmış kısmının zarar görmemesi için ön hazırlık olarak çeliklerin toprağa rahat şekilde dikilebilmeleri amacıyla küçük delikler oluşturulur, çelikler bu kısımlara tespit edilir.
•Dikim öncesinde toprak meteryalinin nemli olması tavsiye edilir.

1 Paket 50 gr'lık olup paket fiyatı 10 liradır.

memet
14-04-2010, 18:12
Siitede nasıl satış yapılacağına dair bir kaç kuralımız var, onları bir gözden geçirmenizi rica ediyorum.

seyyah53
29-05-2010, 00:08
Değerli arkadaşlar bende geçenlerde odunsu gövdeler için 4000 ppm lik iba aldım bir arkadaşımdan fakat bu köklendirme hormonunu çeliğin 1cm lik ucuna değilde en az 5cm lik yerine batırdım ve genelde 5 sn civarında tutun diyorlar ben tabi acemilik en az 10 sn tuttum hormonun içinde bu gibi durumların köklenmede yan etkileri olabilirmi çünkü incir çeliklerini dikeli nerdeyse 2 ay oldu ama en ufak bir hareket bile yok ..

esersuna
28-09-2010, 17:47
Amatör olarak bu işle ilgilenmeye başladım. Bu hormonla ilgili o kadar olumlu şey söyleniyor ki almak istedim. Ama Türkiyede 1 gram bulmak mümkün değil herhalde. Ya da ben bulamadım. Şimdi yurddışından getirtiyorum. 5 gr lık ürün %99 saflıkta. 1 gramını kendime ayıracağım. Fazla olan kısmını benim gibi az ihtiyacı olan arkadaşlara verebilirim. Gramını 15 TL verebilirim. İzmirde iseniz orjinal şişesinden gözünüzün önünde vereceğim. Başka ilden iseniz Kargo ile gönderebilirim. Ama güvenmeniz gerekecek. Bu iş ticari amaçlı değildir. Sadece elimde olan 4 gramı elden çıkaracağım ve başka da yok. İhtiyacı olan arkadaşlar özel mesaj atabilir.

Wolf_Kanuni
01-10-2010, 12:14
Ta Amerika'dan getirtmekle uğraşmasaydınız keşke, burada da bulunabiliyor. Örneğin bu sitede de satışı var: http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=21531

levokero
19-10-2010, 14:23
Amatör olarak bu işle ilgilenmeye başladım. Bu hormonla ilgili o kadar olumlu şey söyleniyor ki almak istedim. Ama Türkiyede 1 gram bulmak mümkün değil herhalde. Ya da ben bulamadım. Şimdi yurddışından getirtiyorum. 5 gr lık ürün %99 saflıkta. 1 gramını kendime ayıracağım. Fazla olan kısmını benim gibi az ihtiyacı olan arkadaşlara verebilirim. Gramını 15 TL verebilirim. İzmirde iseniz orjinal şişesinden gözünüzün önünde vereceğim. Başka ilden iseniz Kargo ile gönderebilirim. Ama güvenmeniz gerekecek. Bu iş ticari amaçlı değildir. Sadece elimde olan 4 gramı elden çıkaracağım ve başka da yok. İhtiyacı olan arkadaşlar özel mesaj atabilir.

bende izmirde yaşıyorum.1 gr alabilirim.

ziraatteknikeri
19-10-2010, 14:31
Arkadaşlar merck diye firma var onlardan temin edebilirsiniz. Yalnız toz halide olduğu için iki türlü seyreltme yapılıyor. Birincisi talk pudrası ile diğeri saf alkol ve su ile

Mine Pakkaner
19-10-2010, 23:13
İBA doğrudan suda erimez. Alkolde eritilip sonra seyreltilir. Talk ile de doğrudan karışmaz.

Kullanacağınız çelik tipine uygun oranda solüsyonu baştan hazırlarsınız sonra talka giydirirsiniz ve buharlaştırırsınız. Çözücü uçunca İBA talk tarafında rasyonel olarak taşınmış olur.

yaprak 92
20-10-2010, 04:42
Arkadaşlar,
Oya agacından çelik alınıp tutturulabilirmi ve şimdi zamanımıdır.Bunu deneyen arkadaşlar varmı acaba?

ziraatteknikeri
20-10-2010, 06:58
Her çelik için ( köklendirilecek bitkinin cinsine göre) eritilecek Indol bütirik asit ayarlanmalı daha sonra bu IBA saf alkolle seyreltildikten sonra ( su da erimediği için ) saf su ile karıştırılıp mümkünse cam şişelerde saklanmalı ve güneş görmeyen (renkli ) kaplar tercih edilmelidir. Yine bu solusyona hazırlana bitki çelikleri ( üzerinde 2-4 göz bulunan kalemin ağaç gövdesine yakın tarafı gözün hemen altından kesilip uç kısmı ise yine 45 derece açı ile kesilip ) çeşitlerine göre 5-10 saniye çeliğin köklenecek kısmı 1-2 cm batırılarak köklendirme ortamına ( perlit, torf vb.) içine yere dik pozisyonda çeliğin yaklaşık yarısına kadar gömülür. Üstten sisleme ile ince püskürtme araçları ile sisleme yapılır. Uygun zamanda poşetlere ordanda araziye dikilir

Oya ağacını köklendirmek mümkün ( IBA kullanarak)

murtiiii
10-02-2011, 05:29
Bilgilerini burada paylaşan arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.

serkanhoca
20-02-2011, 09:55
Bilgiler İçin TEşekkürler

serkanhoca
20-02-2011, 21:00
Ben meyve ağaçlarının çeliklerinden yeni meyveler oluşturmak istiyorum. (zeytin,erik,şeftali,kayısı....) Amacım hoşuma giden meyveleri bulduğumda fidan olarak kullanabilmek. Ticari bir amacım yok.
Bunu yaparken IBA kullanmak yerine söğüt suyu ya da ASpirin kullansam olur mu?
Yoksa mutlaka IBA mı olmak zorunda?
Bunlardan herhangi birisini kullandığım zaman % kaç başarı elde ederim?
Söğüt suyunu tarlaya yeni dikmiş olduğum zeytinlere can suyu olarak versem nasıl sonuç alırım? Eylül-Ekim aylarında?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

nikon_
21-02-2011, 15:13
Bugün internetten köklendirme tozu siparişi verdim. Gelecek olan hormon %0,5'lik IBA içeriyor. Bununla ters dut çelikleri köklendirebilir miyim? Çelikleri 10 gün kadar önce kesip perlite dikmiştim. Tutum oranını yükseltmek için, bu çelikleri çıkarıp köklendirme tozu uygulayıp tekrar perlite dikmeyi düşünüyorum. Sizce uygun mudur?

Gelecek olan köklendirme tozu aşağıdaki fotoğrafta yer alan paket.

193689

can17can
10-07-2011, 14:59
arayıp bulamayanlar için burda var arkadaşlar
bende almayı düşünüyorum 5 gr saf olanın raf ömrü konusunda bir bilgi bulamadım?
bilen varmı?

http://www.e-tartes.com/KIMYASALLAR-indol-butirik-asit-iba-5gr.html

calatli
04-08-2011, 09:34
arkadaşlar merhaba
bana 40 50 adet çelik köklendirmek için IBA solusyonu gönderebilecek ya da elden verebilecek arkadaş yok mudur? ,İstanbul bakırköy deyim elden de alabilirim...sevgiyle kalın

aydoner
04-08-2011, 14:11
Bugün internetten köklendirme tozu siparişi verdim. Gelecek olan hormon %0,5'lik IBA içeriyor. Bununla ters dut çelikleri köklendirebilir miyim? Çelikleri 10 gün kadar önce kesip perlite dikmiştim. Tutum oranını yükseltmek için, bu çelikleri çıkarıp köklendirme tozu uygulayıp tekrar perlite dikmeyi düşünüyorum. Sizce uygun mudur?

Gelecek olan köklendirme tozu aşağıdaki fotoğrafta yer alan paket.

193689

Bakın ters dut dediğiniz şeyin aslı yabani çöğüre aşılanmış elastik dut türüdür. Üst aşıl kısmından almadığınız takdirde sıradan çöğür elde edersiniz. Üst kısım ise hayli elastik, ayakta durmaz. köklendirdiğiniz şeyin nasıl bir şekil alacağını merak ediyorum. Büyük ihtimal yerde sürünen bir tür elde edersiniz.

aydoner
04-08-2011, 14:14
şu indol buturik asiti bulamadık ya,bulduklarımızda siparişi göndermedi.Yok mu bunun ticaretini yapan bir yer.selamlar

Ben Bursa'dan zeytin fidanı yetiştirenlrden getirttim. 2,5 litre kadar, binlerce fidan köklendirme imkanım var. Bursada hem hazır çözelti gönderiyorlar ki hiç uğraşmazsınız % Lik ayarlar ile vs.

calatli
05-08-2011, 19:52
Ben Bursa'dan zeytin fidanı yetiştirenlrden getirttim. 2,5 litre kadar, binlerce fidan köklendirme imkanım var. Bursada hem hazır çözelti gönderiyorlar ki hiç uğraşmazsınız % Lik ayarlar ile vs.

bana Bursa'dan nereden aldığınızı söyler misiniz? saygılar

calvus42
01-11-2011, 20:59
Yayılıcı ardıçta çelik ne zaman alınmalı ve hangi şartlarda muhafaza edilmelidir?
IBA ile muamele de yüzde çak köklenme görülür ?

Mine Pakkaner
09-11-2011, 00:14
Temmuz - ekim ayları arasında alınan çeliklerde %,08 oranında İBA muamele edildiğinde çeliklerde % 100 civarı bir köklenme gerçekleşir. Her mevsim çelik alınabilir ama kış çelikleri önerilmez. Alınan çelikler muhafaza edilmez doğrudan çelik tavalarında kklendirmeye alınır. Sisleme uygulaması başarıyı arttırır.

Sevtap Bilgün
03-12-2011, 10:24
IBA solusyonunu odunsu şakayıkta uygulamak mümkün müdür?

doğalbahçe
13-12-2011, 17:20
IBA solusyonunu odunsu şakayıkta uygulamak mümkün müdür?
Sn. Sevtap Bilgün;

IBA solusyonu uygulamasında çelik yapısına göre yarı odunsu çeliklerde 4000ppm lik,

Odunsu yapıya sahip çeliklerde ise 8000 ppm lik olarak uygulanabilmektedir.

Selahattin Yılmaz
13-12-2011, 20:45
arkadaşlar merhaba
bana 40 50 adet çelik köklendirmek için IBA solusyonu gönderebilecek ya da elden verebilecek arkadaş yok mudur? ,İstanbul bakırköy deyim elden de alabilirim...sevgiyle kalın

Kargo bedelini öderseniz size 25 gr kadar kendi yaptığım toz köklendirici formunda üründen deneme olarak gönderebilirim ancak sonucunu mutlaka benimle paylaşmanız kaydıyla.

naralita
02-01-2012, 20:22
köklendirme hormonuyla zeytin hangi aylar içerisinde işleme tabi tutulmalıdır.

mrduran
03-01-2012, 08:04
köklendirme hormonuyla zeytin hangi aylar içerisinde işleme tabi tutulmalıdır.

Merhaba,

Köklendirmeyi (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/1129.htm) ve çelik almayı (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/8452.htm) araştırın lütfen.

Ağaçlar.net' te, aradığınızda bulabileceğiniz her türlü bilgi mevcut.

Saygılarımla lütfen.

antigen
06-01-2012, 16:06
IBA ve IAA köklendirme için ayrı ayrı ve karışım halinde kullanılıyorlardı yanlış hatırlamıyorsam, bu asitleri google da aramayı deneyin birde..

falcon00
23-02-2012, 23:18
s.a. arkadaşlar
şu hatayı yapmayın derim.
iba hormonunu veya benzerlerini buzdolabında saklamayın derim. nedenmi?
yakın çevremde bir kişi geçen seneler hanımı açıkta satılan kezap almış,
onuda su şişesi içine koymuşlar su içeçeğim derken yanlışlıkla bunu içmiş allah korumuş yani ölümden döndü. Olmuş bir hadise hikaye değil.
siz siz olun bu tür kimyasaları ve ilaçları evinizde kimsenin ulaşamayacağı yere koyun derin
allah korusun gazoz şişeleri meyvasu şişeleri. dikkatli olmak lazım

baykal_77
23-02-2012, 23:21
s.a. arkadaşlar
şu hatayı yapmayın derim.
iba hormonunu veya benzerlerini buzdolabında saklamayın derim. nedenmi?
yakın çevremde bir kişi geçen seneler hanımı açıkta satılan kezap almış,
onuda su şişesi içine koymuşlar su içeçeğim derken yanlışlıkla bunu içmiş allah korumuş yani ölümden döndü. Olmuş bir hadise hikaye değil.
siz siz olun bu tür kimyasaları ve ilaçları evinizde kimsenin ulaşamayacağı yere koyun derin
allah korusun gazoz şişeleri meyvasu şişeleri. dikkatli olmak lazım
evet çok haklısın özelliklede çocuklardan uzak tutmalıyız çünkü çok meraklılar

drtimur
25-02-2012, 19:36
Kargo bedelini öderseniz size 25 gr kadar kendi yaptığım toz köklendirici formunda üründen deneme olarak gönderebilirim ancak sonucunu mutlaka benimle paylaşmanız kaydıyla.

herkese merhaba,
siteye yeni üye oldum bilgi paylaşımı harika..
Selahattin Bey İzmirde oturuyorum mÜmkünse bu tozu denemek isterim

Selahattin Yılmaz
27-02-2012, 13:58
sadece bir kişiye verecek kadar var maalesef o da siz olacaksınız artık. Eğer özel mesajla adresinizi gönderirseniz kargo ederim. Yalnız sonuçların bana iletilmesi için söz istiyorum :)

tekn0manyk
10-03-2012, 12:33
merhabalar efendim bende isterim bu tozdan.eğer elinde olupta bana yollayabilecek olan varsa çok sevinirim.

calvus42
01-04-2012, 09:57
indol bütürik asit'in toz formunu nasıl sıvı forma dönüştürebiliriz. hangi madde çözebilir. etil alkol çözemedi.

praecox
01-04-2012, 16:59
indolButirik asit ordanik bir madedir. suda çözünmez...
ya KOH gibi alkalik bir çözelt deneyebilirsiniz veyahut da alkolda çözüp sudaki doyma noktasına kadar seyreltebilirsiz.

aynen rakıya su katılma olayı gibi..
nasıl ki anethol su ethanol oranıa göre çökme gösterip suyu beyazlatıyorsa
o tür bir şey

ancak en olağanı "K" tuzu yapmak.

livingdead1978
05-04-2012, 09:08
İyi günler
Bahceden kopardıgım gül dalını her bir celikte bir yaprak yeri kalacak şekilde kestim ve ekim yapacagım alt kısmını 45 derece acılı kesim yaptım ve 4000ppm ibaya batırıp cıkardıktan sonra nemli tofra ektim üzerinide şeffaf sitreçle örttüm ve yapraklardaki su damlaları kurudukca günkül olarak yapraklarını su püskürterek nemlendirdim ama bir hafta gecti hiç gelişme olmadı birini çekip baktım kök durumu nasıl diğye yaprakları halen canlı hiç ölmedi ama kök yok ve üsttaraflarında siyah jelimsi bir doku oluşmaya başladı ve yumşamaya başladı neden böyle oldu ne yapmam lazım **** yanlış yaptıgım nedir yardımcı olursanız çok memnun olurum

Sakaki
17-04-2012, 11:31
Toz halinde kullanılan IBA'lar için ufak gramajları konvansiyonel yöntemlerle tartma amaçlı hangi aletleri nasıl kullanabiliriz?
(Örneğin bir silme çay kaşığı kaç gram toza karşılık gelir?)
Teşekkürler.

Blacksoul1903
19-04-2012, 11:48
Herkese selamlar, saygılar. İzmir'de ikamet ediyorum. IBA ile zeytin çeliği köklendirmek istiyorum(100 adet civarı). Burada söz konusu köklendirici hormonu nasıl temin edebilirim. Temin edeceğim hormonun köklendirilecek bitki açısından hangi özellikleri taşıması gerekiyor (kaç ppm ) ve kaç gr'lık hormon işimi görür. Yardımcı olursanız sevinirim. Hoşçakalın.

Blacksoul1903
22-04-2012, 22:51
Yok mu İzmir'de bu konuyla daha önceden karşılaşmış olan kimse acaba?

Sakaki
22-04-2012, 23:11
Sn Blacksoul1903

IBA artık internet üzerinden de kolaylıkla bulunabiliyor.
İzmir'de nerede satılıyor bilmiyorum ancak internetten satış yapan sitelere bakarsanız mutlaka bir tane görürsünüz. İzmir'de olmasına da gerek yok.
Kargo ile 2 günde elinize geçiyor.

Mustafa Abdal
22-04-2012, 23:30
Herkese selamlar, saygılar. İzmir'de ikamet ediyorum. IBA ile zeytin çeliği köklendirmek istiyorum(100 adet civarı). Burada söz konusu köklendirici hormonu nasıl temin edebilirim. Temin edeceğim hormonun köklendirilecek bitki açısından hangi özellikleri taşıması gerekiyor (kaç ppm ) ve kaç gr'lık hormon işimi görür. Yardımcı olursanız sevinirim. Hoşçakalın.

Burada (http://www.agaclar.net/forum/toprak-gubre-gida-malzeme-basili-yayin-tarla-bag-bahce-arazi-vb-satis/) iki ayrı arkadaş satıyor. Aradığınız bilgiler satış konularında açıklanmış.

calvus42
27-04-2012, 11:58
tuz oluşturmak değil sadece çözmek istiyorum sıvı forma nasıl getirileceğini bilen yokmu?

livingdead
30-04-2012, 08:46
5 gr İBA aldım bir firmadan ve torf aldım limde mevcut var isteyenlere 0.5 gr **** 1-2 gr şeklinde sata bilirim oldukca pahalı 5 gr 120 tl ye aldım toprfta aldım toft var elimde İBA almak isteyene torf 1-2 kilo ücretsiz verrim
Ben aldıgım İBa yı 0.5 gr la 4000ppm İBA köklendirici solüsyon yaptım ve yaptıgım denemyide sizinle paylaşayım istedim
öncelikle gül üzerinde deneme yaptım gül yarı odunsu oldugu için 4000ppm solüsyonla denedim yaptıgım sölüsyonda bir hafta sonra kristallenme oldu sanki erittigim İBA geri toparlanmış gibi araştırdım ve aldıgım yere danıştım onlarda bir üniversiteden bilgi almışlar ve bunun nedenin eriyik yapmakta kullandıgım alkolün tamamen saf olmamasından solayı kaynaklandıgını söylediler eczanelerde satılan alkoller %96 oranında % 100 alkol olmadıgı için yaptıgım eriyik tam saf olmamış.
yoldan gecerken bir gül gördüm ve dalını kestim ve kesitigim dalı bir yaprak kalacak şekilde kısa kısa kestim ve alt kısmını 45 derece acı ile kestim kesitigim 45 derece açılı kısmı İba köklendirici hormonuma batırdım ve elde sıkıldıgında su akmicak kadar nemli olan torfa ektim üzeri strecle kapattım ve hergün kurudukca yaprakları püskürtme yaparak nemlendirdim belli bir süre sonra bazı fidelerim siyaklaşıp jelleşerek uldu bunun nedeni nem oranı ve gelişim ışıgının 16 satten düşük oldugunu ögrendim en son iki hafta sonra vazgectim ve üzeri açık şekilde damdaki odaya attım üzerinde 4 tane fide kalmıştı dün odadan bişey almak için girdigimde mesak edip ikitanesini çektigimde köklenmiş oldugunu gördüm lakin iki üç gündür kup kuru oldugu için torf üsttarafı kurumuştu celiklerin yinede alttı köklü ve kurumamış oldugu için yeniden suladım ve beklemeya aldım bu arada çelikte kullanılacak gül fide dalının yeni dal degil bir yıllık dal olması gerektigini ve her çelikte bir yaprak dalı olması ve yaprgın uç kısmını kesiyorsun sadece iki yaprak kalıyor gülde yaprak olması boyunun uzamansını saglıyor fazla yaprak sadece boya vermesini saglarken az yaprak aynı zamanda kök gelişimini destekliyor ondan dolayı bir yaprak yalının ucunu kesip iki yaprak bırakarak hem kök hemde boy olarak dengelemiş oluyorsun şimdilik bukadar iyi çalışmalar herkese

qqaazz
02-05-2012, 12:07
İyi günler
Bahceden kopardıgım gül dalını her bir celikte bir yaprak yeri kalacak şekilde kestim ve ekim yapacagım alt kısmını 45 derece acılı kesim yaptım ve 4000ppm ibaya batırıp cıkardıktan sonra nemli tofra ektim üzerinide şeffaf sitreçle örttüm ve yapraklardaki su damlaları kurudukca günkül olarak yapraklarını su püskürterek nemlendirdim ama bir hafta gecti hiç gelişme olmadı birini çekip baktım kök durumu nasıl diğye yaprakları halen canlı hiç ölmedi ama kök yok ve üsttaraflarında siyah jelimsi bir doku oluşmaya başladı ve yumşamaya başladı neden böyle oldu ne yapmam lazım **** yanlış yaptıgım nedir yardımcı olursanız çok memnun olurum

Geçen sürede köklenme oldu mu?Yumuşama ölme süreci belirtisidir.Köklenecek bitkide yaprak olması şart değil,hatta benim köklendirdiklerim de üzerinde hiç yaprak bırakmam.Birde yapraklara su püskürtürseniz bitki kök yapmada iyice tembelleşiyor.

zevren07
23-05-2012, 21:07
Arkadaşlar,bir çok odunsu ve yarıodunsu ağaçlar için mevsim olarak haziran başı ve sonu yazmasından dolayı sıvı halinde hazır solisyon olarak satılan 8000 ppm IBA köklendirme hormonu aldım.Verilen çizelgelerde bazı türlere 4000 ppm veya 6000 ppm yazıyor.Bunun için 8000 ppm yi su ile seyreltmek mi yoksa daldırma süresini o oranda kısaltmak mı? Daha uygun?

livingdead1978
11-07-2012, 08:19

Var satan bir firma ben satın aldım E-Tartes yaz oradan bulursun iyi bir firma

Yavuz DELEN
20-09-2012, 21:51
Bildiğim kadarıyla Bulunduğunuz bölgede bitkiler uyanmadan biraz önce çelikler bu hormonlarda 15-20 dk bekletilip dikilerek yapılır.

dogaci59
20-09-2012, 22:35
15-20 dakika değilde benim bildiğim 5 saniye olmalı.

Yavuz DELEN
21-09-2012, 11:56
Belki hormondan hormana veya markaya göre de değişebilir...

faruks
11-11-2012, 20:15
İNDOL BUTİRİK ASİT (IBA) 5gr - KİMYASALLAR (http://www.e-tartes.com/KIMYASALLAR-indol-butirik-asit-iba-5gr.html) pahalı bişeymiş bu :)

Fazlı Çelen
18-11-2012, 10:45
Köklendirme hormonu iba arayanlar. aşağıdaki linkten bana ulaşabilirsiniz.
Fazlı Çelen Ziraat Mühendisi

Kklendirme hormonu IBA* indol butirik asit indole -3- butyric acid (http://www.qsl.net/ta2vb/iba/iba)

Hurci
20-11-2012, 10:50
Herkese selamlar, yan komşumuz her zamanki gibi bu senede dut ağacını budamadığından dolayı bu iş yine bana düştü çünkü uzayan dallar bizim bahçenin üstünde bulunmakta yazın dut verdiğinde ise bütün dutlar bizim bahçede evi aldığımız ilk sene sırf bu yüzden çimleri kaybettim ve bu yüzden benim budamam gerekecek yine :(
Aklıma bir şey takıldı ve sizlere sormak isterim bu buduyacağım dalların çoğu kalın dallar bu dalların 1-2 tanesinden ortalama 50cm civarı uzunluğunda kalın dallardan alsam ve köklendirebilirmiyim ve bonsaiye uyarlayabilirmiyim? Köklendirirken ne gibi işlemler yapmalıyım bana bu konuda yardımcı olucak ve fikirlerini esirgemeyecek herkese çok teşekkürler saygılar.

Çamtepe
20-11-2012, 11:16
Merhabalar

Sitede bu konuyla ilgili muhtelif başlıklar mevcut:
http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/1129.htm
http://www.agaclar.net/forum/biyoteknoloji/1405.htm

Ayrıca "dutun IBA ile çoğaltılması" ya da "dutun çelik ile çoğaltılması" diye internette bir araştırma yaparsanız bir PDF makale bulacaksınız. Orada dutun köklendirilmesi için gereken optimum IBA konsantrasyonu üzerine yapılmış bir araştırmanın sonuçları var. Uygun IBA oranı hakkında da ondan faydalanabilirsiniz.

Syg.

Ç.

Çamtepe
20-11-2012, 11:17
Hatta buldum:
http://www.uzumsu.com/dosyalar/II_Ulusal_Uzumsu_Semp_172-175.pdf

Hurci
20-11-2012, 11:18
Bilgi için teşekkürler peki bu asit nereden temin edilir?

Hurci
20-11-2012, 11:32
bir kaç yerde buldum ürünü peki hormonsuz bu iş olmuyormu?

memet
20-11-2012, 13:26
Köklendirme hormonu önemli ölçüde köklenmeyi kolaylaştırıyor. Ama kesinlikle gerekli diye bir durum yok. Ondan önemlisi bu mevsimde alınacak çeliklerin köklenmesi olur mu olmaz mı durumu.
Kış boyunca dalların orada durması sorun olmayacaksa, çelik almayı nisan başına ertelemek daha uygun olur.

Çamtepe
20-11-2012, 13:40
Gönderdiğim makaleyi tamamen okursanız çelik alma mevsimi ile ilgili ve köklendirme hormonunun bu süreçte oynadığı rolü okuyabilirsiniz.

Ayrıca yine gönderdiğim konu başlıklarında bu hormonun zararlı bir hormon olmadığı bilgisine de yer veriliyor.

Sitede yine IBA diye aratırsanız satın alabileceğiniz yerleri de bulabilirsiniz. Ben reklama girmesin diye o linkleri mesajıma eklememiştim.

Hurci
20-11-2012, 14:04
Bahar başında budama yapsamda olur sıkıntı olmaz en iyisi beklemek sanırım.

memet
20-11-2012, 14:55
Bende biraz hormon var, çok tüketilen bir malzeme değil, bahara kadar bir toplantıda önceden hatırlatırsanız verebilirim.

Hurci
20-11-2012, 15:00
Tamam çok teşekkürler.

cilekci
23-11-2012, 12:52
Mine hanım verdiği bilgiler Rizede Pazar Meslek Yüksek okulunun verdiği bilgiler ile aynı bende bu sene (5.sene beceremedim) iba uygulaması ile kivi yapacam bu seferde yapamazsam asiti kendimde denesem acaba ben köklenirmiyim)))

nikılıs
19-02-2013, 10:19
Arkadaşlar İBA yı ve saf alkolü nerede bulabilirim?alkol olmadan İBA işe yaramıyor mu?

cilekci
19-02-2013, 14:50
ibayı tartes.com dan alkolü büfelerde satılandan değil ecza depolarından bulabilirsin)))

goknarcı4
21-02-2013, 18:52
arkdaşlar istanbulda nerde bulabirilirim üsküdar kadıköy civarlarında eminönünde bulamadım yaskalandı falan dedi bir ziratci.:confused:

KAPTANzst
21-02-2013, 19:19
Hazır sıvı hormonu alacakaranlık adlı üyeden temin edebilirsiniz.

İstanbulda çiçekçidir satışı var.

miralay
24-02-2013, 22:50
Bulunduğunuz coğrafyanın iklim şartları önemlidir süre olarak standart gün verilmesi doğru değil.

Bayer
06-03-2013, 14:43
Merhaba, yazılarınızı okurken karşılaştım. Size cevap yazmak istedim indol 3 bütirik asit bizim stoklarımızda mevcuttur. İlgilenen arkadaşlara yardımcı olabiliriz. umarım faydamız olur.

Bayer
06-03-2013, 14:48
Arkadaşlar, IBA veya Indol butirik asit bizim ithal kalemimizde mevcut isteyen herkes son tüketici olarak ta bunu alabilir. Bilginiz olsun istedim.

ozgur_a
15-03-2013, 10:06
arkadaşlar şöyle bir sorum olacak ben bu köklendırıcıyı çelik yaparken değilde park bitkilerinde ağaç ve çalılarda dikimi yapıldıktan sonra çanaklara versem bir faydasını görebilir miyim dikim yaptığım yer toprak açısından çok zengin değil ve ağaçlarında durumu bıraz muallakta bu köklendiriciyle karsılastım bu konuyla bilgisi olan var mıdır acaba ??

cansugun
27-04-2013, 22:47
acaba köklendirme hormonuyla herhangi bir bitkiyi köklendirebilirmiyim? Mesela erik ağacından çelik alsan bu hormonla köklendirebilirmiyim?

hasan caba
29-04-2013, 01:01
Köyde bu sıvıyı duymuştum yazıları baştan sona okudum, ama sıvı nın bitkiye göre hazırlanması diye konular yazıyordu bununla ilgili tablo veya hazırlanış bilgisi var mı.

tireme
22-05-2013, 13:18
Merhabalar.

Umarım ölü bir başlığı canlandırmıyorumdur.

Öncelikle acemiyim. İstanbul'da yaşıyorum ve çok az güneş alan balkonumda saksılar içinde tohumdan yetiştirdiğim 1 yaşını doldurmamış akasya, meşe, çam, defne ve kestanelerimi yaşatmaya çalışıyorum.

Hafta sonu IBA ile bonsai amaçlı çelikler almayı ve bunları perlit-cocopeat ortamında çimlendirmeyi amaçlıyorum. Öncelikli hedefim İzmit'teki evimin çevresinde bolca bulunan meşe ve akçaağaçlar (türünü bilmiyorum) olacak. Çözeltileri 2000 ve 4000 ppm olarak hazırlayarak kendi çapımda bir deney de yapmış olacağım. 45 derecelik kesiklerle 20-30 cm'lik çelikler toplamayı planlıyorum.

Sorularıma gelince;

1. Özetlediğim kadarıyla planımda göze çarpan bir hata var mı ?
2. Çeliklerin çapları en az - en fazla kaç cm olmalı ?
3. Çeliklerde kullanılan IBA çözeltisi ile air layering mümkün müdür ?
4. Işık problemimi yapay yoldan nasıl çözebilirim ?

Ali Yigit
22-10-2013, 04:05
Herkese saygı ve selamlar.

Foruma yeni katıldım, cok yararlı bilgiler paylaşılmış. Ögrenmenin yaşı yokmuş bir kez daha anladım.
Herkese paylaşımları için cok tesekkurler.

Belki kaçırmış olabilirim affınızı dileyerek soruyorum, iba nın sıvı olan mı toz olan mı daha iyi netice verir ve hangisi uzun süre saklanabilir.

Saygılar

emrullah mutlu
22-10-2013, 17:03
arkadaşlar şöyle bir sorum olacak ben bu köklendırıcıyı çelik yaparken değilde park bitkilerinde ağaç ve çalılarda dikimi yapıldıktan sonra çanaklara versem bir faydasını görebilir miyim dikim yaptığım yer toprak açısından çok zengin değil ve ağaçlarında durumu bıraz muallakta bu köklendiriciyle karsılastım bu konuyla bilgisi olan var mıdır acaba ??
Kökü bulunan bitkilere vermemelisiniz çünkü kullanılan bu İBA bir asit türüdür doğal olarak o bitkileri öldürür denemeyin... Köklendirme için kullandığımız halde bile çelikleri çok kısa bir süre için bu sıvıda bekletiyoruz...

kar çiçeğim
02-11-2013, 08:16
Arkadaşlar herkese merhaba ben bu başlığı baştan sona kadar okudum fakat kimse yapmış olduğu çalışmaların sonucunu yazmamış hangi bitkide hangi hangi doz iba kullanılmış sonuçları mevsimi gibi ,bu konuda deneyim edinmiş arkadaşlar detayları burada paylaşırsa çok iyi olur bence şimdiden teşekkürler arkadaşlar...

belliufuk
08-11-2013, 11:50
şu ibayı bulamadım günlerdir arıyorum yaa :(

sametcan
08-06-2014, 19:38
Emononunde bir satici bana koklendirme hormonu yerine humik asit vermis... begonvil celiklendiricem dedim bana tamam begonvil celigini bu asitte yarim saat beklet ve direk dik... ayni sey dedi.. beni kandirdimi acaba?

seccomann01
08-06-2014, 22:54
IBA bulması zor zirai ilaç satanlara sorduğumda yasaklandığı söylenmişti.

modelci
12-10-2014, 14:31
IBA bulması zor zirai ilaç satanlara sorduğumda yasaklandığı söylenmişti.

bazı internet sitelerinde satılıyor, yasak olsa ürünün ithali mümkün olmazdı bence.

seccomann01
13-10-2014, 13:36
Internetten baktiklarim insanlarin kendi cabalariyla getirttigi urunler :) azicik pahali

acropora
14-10-2014, 08:25
Ben bir kaç gün önce tekzenden aldım. İyi ya da kötü bir fikrim yok ama içerisinde %20 İBA olduğu yazıyor.

Derbent
23-02-2015, 22:17
selam ağaçseverler. yardımınıza şiddetle ihtiyacım var. izmirdeki seramda, eylül ayında, limoni servi den çelikler aldım. başlangıçta şevine kestiğim çelikleri, köklendirme tozuna bandırıp, önceden hazırladığım milin içine diktim. yaklaşık 5 ay geçmesine rağmen köklenme olmadı. ama önemli bi miktarı hala kurumadı. 2 ay öncesine kadar hümikl+fülvik asit de vermiştim. racine isimli bi hormon tavsiye edildi, bu ve diğer sayfalarda da okuduğum kadarı ile İBA da yararlı. ama bu aşamada ne tür bi önlem ve gayretle çelikleri kurtarabilirim. açıkçası kafam çok karışık. yanlış bişey yapıp bi çuval inciri berbat etmekten de korkuyorum.. emeklerimin heba olmasından da...

pacanga
16-04-2015, 11:44
Aşağıda Zeytincilik Araştırma Enstitüsünün zeytin çeliklerini köklendirmekte kullandığı İBA solüsyonunun tarifini bulacaksınız.

4000 ppm

tohumal sitesinde 25 tl ye hazır solisyon var bu ürün hakında bilgisi olan arkadaş varmı?

phantom_lord_
23-04-2015, 01:07
tohumal sitesinde 25 tl ye hazır solisyon var bu ürün hakında bilgisi olan arkadaş varmı?

sayin pacanga by urunu aldinizmi ?

phantom_lord_
23-04-2015, 03:02
sayin pacanga by urunu aldinizmi ?

by ürünü deneyen varmı?

taisenberg
05-05-2015, 14:39
Yukarıdaki solüsyonu deneyen varsa bilgilendirirse sevinirim.

eneskrky
05-05-2015, 18:36
ya ben bu ürünü almadım ama köklendirme hormonu diye sıvı bir içerik aldım çokta iyi işe yarıyor. tavsiye edebilirim isteyene..

taisenberg
05-05-2015, 19:42
ya ben bu ürünü almadım ama köklendirme hormonu diye sıvı bir içerik aldım çokta iyi işe yarıyor. tavsiye edebilirim isteyene..

Ben istiyorum :)

Edit: Artık gerek kalmadı :)

arascem
18-05-2015, 13:37
bazı sayfalara giremiyorum neden acaba

arascem
18-05-2015, 16:43
arkadaşlar bu linkte hazır solüsyon var tavsiye ederim
Köklendirme-Hormonu (http://mitatarim.com/K%C3%B6klendirme-Hormonu%2CK%C3%B6klendirme%2CK%C3%B6klendirici%2CT oz-K%C3%B6klendirme-Hormonu.php)

arascem
19-05-2015, 18:20
Ayrıca şimal fidancılıkk sitesinde İba hesaplama programı mevcut merak edilenler Bölümü'nde

hobiciakvarist
05-08-2015, 09:54

Enes Bey,

Tavsiye etmenizi isterim. Bilgi verebilirmisiniz?

Udebay
19-08-2015, 22:58
Herkese merhaba;
İki sorum olacak:
1- IBA'nın talk pudrası ile hazırlanması nasıl yapılmalıdır ve bu şekilde kullanımı ne kadar doğrudur?
2- Domates ve biber gibi bitkilerin dallarının köklendirilmesinde hangi ppm değerlerini kullanmak gereklidir?
Şimdiden teşekkürler.

Doğaperest
19-09-2015, 17:52

Ancak acer üretimi için bilgi aldığımız belgeye (http://www.agr.ege.edu.tr/~fitekno/Doc12.htm de) göre toz İBA ile sonuç almışlar. Burada da % 0.8 lik diyor. 8 mg İBA 1 gr toz ile karıştırılarak bunu elde edebilirsiniz. Kolay gelsin.

Merhaba Mine hanım,
Yukarıda %0.8'lik toz IBA karışımının hazırlanması hakkında bilgi vermiştiniz. Benim size bu konu hakkındaki sorum; "8 mg. IBA 1 gr. toz ile karıştırılarak..." derken bu 1 gr.'lık tozun içeriğinin ne olduğunu pek anlamadım. Açıklayabilir misiniz? Bir de 8 mg.'lık IBA sanırım toz halde ve saf IBA olmalı. Doğru mudur?
Bir sorum daha olacak. Bazı bitki türlerini (Gül, hanımeli, oya ağacı vb.) köklendirmek için kullanacağım %0,5'lik toz IBA karışımını hazırlarken 5 mg. IBA ile 1 gr. ... tozu mu karıştırmam gerekli?
Şimdiden teşekkürler.

vural-can
27-10-2015, 09:39
arkadaşlar bu linkte hazır solüsyon var tavsiye ederim
Köklendirme-Hormonu (http://mitatarim.com/K%C3%B6klendirme-Hormonu%2CK%C3%B6klendirme%2CK%C3%B6klendirici%2CT oz-K%C3%B6klendirme-Hormonu.php)

Denediniz sanırım..Tecrübeleriniz aktarırsanız...ordan aldığım ürünü telef etmem...

Ben bu ürünün hem 4000 liğini...hem 8000 liğini aldım...

Satıcı " Bir buçuk iki dakika beklet " dedi... Yanlışınız olmasın dedim...

" Yok sen beklet" dedi...Çelikleri çürüttüm !

Aradım..." Yapamamışsın..1,5/2 ayda köklenmesi lazım" dedi...

Bu kadar sürede İBA ne lazım ???

Bir daha aradım..." Biri sizi arayacak" dedi...

Oldukça kibar...yardımsever bir ziraatçi aradı...

"Öyle şey olmaz..5/6 saniye yeterli...içindeki etil alkol çeliği yakar " dedi...

Onu da denedim....

Açıkcası hiçbir faydasını görmedim...

Çeşit çeşit çeliklerle denesemde...5sn de...10 sn de...bekletsemde olmadı...

İkisine kargo dahil 42tl verdim...

Bilesiniz !!

korayktu
20-01-2016, 10:16
Elimde iba mevcut, almak isteyenler mesaj ile iletişim kurabilir

Gardenias
13-03-2016, 11:12
Uffff yaaaaa

Eğer elinizde köklendirici hormon yoksa ;her evde bulunan balı kullanın...Köklendireceğiniz bitkinin sapını bala batırdıktan sonra dikin..Tuhaf gibi gelecek ama doğru..Hele ki balın antiseptik yani mikrop öldürücü hassasını da bildikten sonra..Eskiden kapanmayan yaraları açıp içine bal dökerlermiş,iyileşmeyi sağlasın diye..denemekte fayda var...

Jakin
13-03-2016, 12:36
Peki diktikten sonra azıcık bal döksek olur mu :confused: Dikmiş bulundum artık :(

erkandesat
14-05-2016, 23:56
ebay sitesinden Stimulator rooting "Ukorenit" olarak aratırsanız 10 gr'lık foruma 2.98 usd gibi bir fiyata sahip olabilirsiniz .

Doku_Kültürcü
15-05-2016, 13:41
Peki diktikten sonra azıcık bal döksek olur mu :confused: Dikmiş bulundum artık :(

Bal dökmeyin. Balın bozulmamasının nedeni, çok yoğun miktarda şeker yapıdaki maddeler içermesi nedeniyle oluşturduğu osmotik basıncın çok yüksek olması ve bakteri-küf gibi canlıların bu basınçta yaşamalarının söz konusu olmayışı nedeniyledir. Bal uygulayıp toprağa diktikten sonra sulayacaksınız ve bal yoğunluk kaybecek ve mikro organizmaların gelişmesine elverişli hale gelecektir. Bu mikro organizmalar, bitkinizi de bala katık yapıp yerler.:(

m4ng0
25-07-2016, 23:27
Sonuç olarak sanırım hepimiz aynı noktada durmuş durumdayız. Henüz uğramadım ama normalde gübre aldığım yere sormak niyetindeyim. Umarım içimizde online verimli bir ürüne rastlayanımız olmuştur. Arayış artık son bulsun :D

IBA bulundu ancak şimdi de Leylandii için oranların ne olması konusunda soru işaretleri var; artık deneme yanılma ile yön ve yol bulmaya çalışacağım.

remus2
11-11-2016, 16:37
İba tarım bakanlığınca yasaklanmış ziraatçılar satmıyor onun yerine köklendirici olarak bana BioMovie adlı bi organik gübre verdi ama pek inandırıcı gelmedi işe yarar mı?

Doku_Kültürcü
11-11-2016, 19:50
İba tarım bakanlığınca yasaklanmış ziraatçılar satmıyor onun yerine köklendirici olarak bana BioMovie adlı bi organik gübre verdi ama pek inandırıcı gelmedi işe yarar mı?

İndol Butirik aist (İBA) Tartes'in satış sitesinde var: http://www.e-tartes.com/arama/hizliErisim.aspx?tip=U&lang=tr-TR&text=iba&stk=True

İBA, saf kimyasal madde olarak satılıyor.

Kumdereli
11-11-2016, 20:42
İndol Butirik aist (İBA) Tartes'in satış sitesinde var: http://www.e-tartes.com/arama/hizliErisim.aspx?tip=U&lang=tr-TR&text=iba&stk=True

İBA, saf kimyasal madde olarak satılıyor.
Çok pahalı.

remus2
13-11-2016, 07:14
yasaklanmış bir şeyi netten elde edip kullanmak istemem yinede teşekkürler cevabınız için.
Benim için önemli olan elimdeki organik gübrenin köklendirici etkisi olup olmadığıdır? :D

Doku_Kültürcü
13-11-2016, 14:33
yasaklanmış bir şeyi netten elde edip kullanmak istemem yinede teşekkürler cevabınız için.
Benim için önemli olan elimdeki organik gübrenin köklendirici etkisi olup olmadığıdır? :D

%99-98 saflıktaki kimyasal maddelerin satışına Tarım Bakanlığı karışmıyor. Tarım Bakanlığının müdahale ettiği şey, çözülerek sıvı forma getirilmiş bu kimyasal maddelerin içerisine konulan etki artırıcı maddeler, koruyucu maddeler nedeniyle yasaklama getirmesidir. Saf halde IBA, kimyasal madde satan her dükkanda serbestçe satılıyor.
Humik asit ve türevlerinin (mesela leonardit) köklenmeyi teşvik ettiği ziraat fakültesinde öğretilen bilgiler arasındadır. Ancak, köklenmeyi teşvik etmeyle, köklenmeye zorlamak farklı şeyler. İndol butirik asit, naftalenasetikasit, indol asetik asit bitkiyi köklenmeye zorlar. Aldığınız çelikteki karbonhidrat rezervlerini kök oluşumu için harcanmasını sağlar.

Doku_Kültürcü
13-11-2016, 15:11
Çok pahalı.

Kullanabileceğiniz en ucuz köklendirme hormonu naftalen asetikasit'tir. Hollanda firması Duchefa sitesinde 25gramı 11euro'ya satılıyor. Duchefa'nın Türkiye temsilcisi Ant Medikal. E-posta gönderip Türkiye'deki satış fiyatını sormanız gerekiyor. antmedical.com (http://www.antmedical.com/)

Naftalen asetik asit (1-NAPHTALENE ACETIC ACID) kullanırken şunları unutmamanız gerekiyor: 100-400miligram/l çözelti hazırlamalısınız. Aldığınız bitki çeliklerinin alt uçlarını 1saniye kadar çözeltiye batırıp çıkartmanız gerekiyor (fazlası zararlı). Hormon çözeltisine daldırdığınız çelikleri 15-20 dakika bir kenarda tutup sonra dikmeniz gerekiyor. Naftalen asetik asit 20°C sıcaklıkta bir litre su içerisinde 420miligram kadar çözünür. Ancak, suda çözmek için oldukça uzun süre karıştırmanız gerekebilir.

Tohum60
19-07-2017, 15:08
Kullanabileceğiniz en ucuz köklendirme hormonu naftalen asetikasit'tir. Hollanda firması Duchefa sitesinde 25gramı 11euro'ya satılıyor. Duchefa'nın Türkiye temsilcisi Ant Medikal. E-posta gönderip Türkiye'deki satış fiyatını sormanız gerekiyor. antmedical.com (http://www.antmedical.com/)

Naftalen asetik asit (1-NAPHTALENE ACETIC ACID) kullanırken şunları unutmamanız gerekiyor: 100-400miligram/l çözelti hazırlamalısınız. Aldığınız bitki çeliklerinin alt uçlarını 1saniye kadar çözeltiye batırıp çıkartmanız gerekiyor (fazlası zararlı). Hormon çözeltisine daldırdığınız çelikleri 15-20 dakika bir kenarda tutup sonra dikmeniz gerekiyor. Naftalen asetik asit 20°C sıcaklıkta bir litre su içerisinde 420miligram kadar çözünür. Ancak, suda çözmek için oldukça uzun süre karıştırmanız gerekebilir.

Deneyip faydasını gördünüz mü

Doku_Kültürcü
19-07-2017, 15:37
Deneyip faydasını gördünüz mü

Evet, faydasını gördüm. GÜl çeliği, begonvil çeliği, karanfil çeliği, kasımpatı çeliği, hepsi köklendi.

david72
19-07-2017, 17:13
Aspirini(asetil salisilik asit) köklendirici olarak tavsiye edenler var, ne dersiniz bu konuda bir çalışma var mı ?

Doku_Kültürcü
20-07-2017, 01:35
Aspirini(asetil salisilik asit) köklendirici olarak tavsiye edenler var, ne dersiniz bu konuda bir çalışma var mı ?
Salisilik asit ve türevleri, bitkilerde savunma mekanizmasında yer alan moleküllerdir, köklenme üzerine etkisi yoktur.

aydemiraydın
20-07-2017, 12:17
Safa tarım firmasının unifruit ( naftalin asit) bitki gelişim düzenleyicisi var. fiyatı ucuz. ayrıca İNPOWER adlı ilacınada bi göz atın.

Lemuria
26-10-2017, 22:54
Merhaba;

Köklendirme hormonları kaktüs ve sukulentlerde de işe yarar mı? Deneyen oldu mu hiç? Böyle bir çalışma hiç yapılmış mı? Sukulentlerde yapraktan ve daldan köklendirmeyi hızlandırmak istiyorum. Alternatif fikri olan var mı?

looktr
18-12-2017, 11:41

4000 ppm IBA
4 gr IBA + 450 cc % 96’lık Etil alkol + 550 cc saf su
4 gr IBA 450 cc alkolde tamamen eritilir üzerine 550 cc saf su konur. Renkli bir şişede ve buzdolabında solüsyon 1-1,5 ay kullanılabilir. 250 cc lik hormon solusyonu ile 800-1000 çeliğe uygulama yapılabilir.

Hazırlanan bu solüsyon 25 lik çelik demetinin girebileceği büyüklükte bir behere konur. Beher içerisinde hormonun yüksekliği 2-2,5 cm olmalıdır.Daha sonra çelikler demet halinde hormona batırılır ve birkaç sn. tutulup çıkarılır.Üzerindeki alkol uçunca dikime alınır.

Bu karışımdan hazır olarak temin etme imkanı var mı acaba?

evandevan5
18-12-2017, 12:31
ağaçlardan pek bir işe yarıyor kullanılabilr.

Doku_Kültürcü
18-12-2017, 14:18
Bu karışımdan hazır olarak temin etme imkanı var mı acaba?
IBA'nın potasyum tuzu suda çözünür. Alkole gerek kalmadan doğrudan su içerisinde çözüp kullanabilirsiniz ama çözelti çok uzun süre dayanıklı kalmaz. Buna bir çözüm olarak 100ml'lik çözelti hazırlarsınız. IBA'nın potasyum tuzu Aliexpress'te satılıyor ve 30 gramı 18dolar : https://www.aliexpress.com/item/30g-indole-3-butyric-acid-potassium-IBA-K-water-soluble-3-Indolebutyric-Acid-potassium-98-IBA/32782373207.html?spm=2114.search0104.3.15.4KnCPS&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10152_10 151_10065_10344_10068_10345_10342_10343_51102_1034 0_10341_10609_10541_10084_10083_10307_10610_506002 0_5130020_10312_10059_10313_10314_10534_5000020_10 0031_10604_10603_10103_10605_10594_10142_10107_508 0020,searchweb201603_32,ppcSwitch_2&algo_expid=2d9b26c1-bf9a-43bd-b5bf-16cdbceabef0-2&algo_pvid=2d9b26c1-bf9a-43bd-b5bf-16cdbceabef0&rmStoreLevelAB=5

Köylü19
03-01-2018, 15:53
Arkadaşlar merhabalar. Koklendirme için kullanabileceğiniz iki hormon var biri IBA Indol ylbutyric acid diğeri NAA naphthylecetic acid. bu iki etken maddenin birarada olduğu inpower isimli koklendirici ürün var. Ankara'da oturanlar Ulus da inci tarım var ordan alabilirsiniz 50 gram fiyati 20 tl

Köylü19
03-01-2018, 16:00
5336357319 koklendirici ve diğer bitki ürünleri için yardımcı olurum

sertipozdag
19-09-2018, 00:38
bir sonraki paylaşım ne zaman olur

AkisSoftware
08-10-2018, 13:41
Arkadaşlar merhaba. İlkbaharda sevdiğim ağaçların dallarından çelik alıp onu köklendirici içerisinde bir süre tutup dikimini yapmak istiyorum. Bunun için uzunca süredir ilaç arıyorum. Racine köklendirici buldum ama tecrübeli arkadaşlardan bu konuda tavsiye istiyorum. Benden sonraki kişilere de ışık olacağını düşünüyorum.. Bu konuda tecrübesi olanlar yardımcı olabilirler mi?

Ormantik
09-10-2018, 11:33
Arkadaşlar merhaba. İlkbaharda sevdiğim ağaçların dallarından çelik alıp onu köklendirici içerisinde bir süre tutup dikimini yapmak istiyorum. Bunun için uzunca süredir ilaç arıyorum. Racine köklendirici buldum ama tecrübeli arkadaşlardan bu konuda tavsiye istiyorum. Benden sonraki kişilere de ışık olacağını düşünüyorum.. Bu konuda tecrübesi olanlar yardımcı olabilirler mi?

Bugün face grubunda bir arkadaşla tanıştım

Ekşi karadutlar üzerinde köklendirici ile çalışmalar yapıyor

Haftasonu yine karadut çelikleri almaya gidicekmiş arabasında boş yer olduğunu dile getirmiş gelmek isteyen olursa diye

Dilerseniz iletişime geçmeniz için yardımcı olurum, bu sayede tecrübe de edinirsiniz ;)

AkisSoftware
09-10-2018, 13:25
Bugün face grubunda bir arkadaşla tanıştım

Ekşi karadutlar üzerinde köklendirici ile çalışmalar yapıyor

Haftasonu yine karadut çelikleri almaya gidicekmiş arabasında boş yer olduğunu dile getirmiş gelmek isteyen olursa diye

Dilerseniz iletişime geçmeniz için yardımcı olurum, bu sayede tecrübe de edinirsiniz ;)

Çok isterim ama arkadaşınız Ankara'da mı? Ayrıca işim çıkmazsa ancak gelebilirim... İlgi alakanız için ayrıca teşekkürler

junior
13-12-2018, 04:15
ben de fındık ağacından çelik köklendirmek istiyorum. iba'yı ne şekilde kullanmalıyım. bilgi verirseniz sevinirim.

sanpedro
14-03-2019, 17:21
ürünü daha önce denedim kaliteli bir ürün fakat bunun yerine aspirin tozu **** bal tarçın karışımı da aynı sonucu aynı zamanda veriyor zaten asprinin içindeki asit bu tozun içinde de var

halilhs
18-03-2019, 17:16
ürünü daha önce denedim kaliteli bir ürün fakat bunun yerine aspirin tozu **** bal tarçın karışımı da aynı sonucu aynı zamanda veriyor zaten asprinin içindeki asit bu tozun içinde de var
çelikleri ne kadar süre bu ballı karışımda tutmak gerekiyor?

siflera12
18-03-2019, 17:48
çelikleri ne kadar süre bu ballı karışımda tutmak gerekiyor?Bende genelde söğüt yaprağı ve ballı tarçın kullanıyorum , ben ballı tarçın sürdükten sonra dikiyorum [emoji4]

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

chelik26
18-03-2019, 18:23
Aynı ağacın 12 çeliğinden 5 tane toprağa diktiklerimden 1 tanesi kurudu, 1 tanesi o kadar gür o kadar canlı o kadar iştahla büyüyor, muhtemelen köklendi. Bir tanesi daha yeni yeni tomurcuk çıkarıyor, 1 tanesi küçük bir yaprakal hayatta kalma möcadelesi veriyor.
diğer 7 çeliği suya koydum, 1 tansei köklendi toprağa diktim 2 gün önce hala sudaki hali devam ediyor. 1 tanesi yeni yeni kök çıkarmaya başladı. Bir tanesi ne yapsam ki diye düşünmeye devam ediyor kararsız, 4 tanesi mefta oldu. Yani elde var 3 garanti. Aslında ölenlerin neden öldüğü, köklenenerin neden erken köklendiği, kararsızları neyin etkilediği belli değil. Ortamlarıaynıydı. Çelikleri işleme koyalı 3.5 ay oldu.
Toprakta ölen ballı tarçına bulanmıştı.
Sudaki ölen 4 ün sebebi köklenmeden toprağa dikmiştim, 3. günde birden kurudular.
İBA kullanmadım ama benzer bir yerli ürün kullanmıştım.

siflera12
18-03-2019, 18:30
Aynı ağacın 12 çeliğinden 5 tane toprağa diktiklerimden 1 tanesi kurudu, 1 tanesi o kadar gür o kadar canlı o kadar iştahla büyüyor, muhtemelen köklendi. Bir tanesi daha yeni yeni tomurcuk çıkarıyor, 1 tanesi küçük bir yaprakal hayatta kalma möcadelesi veriyor.
diğer 7 çeliği suya koydum, 1 tansei köklendi toprağa diktim 2 gün önce hala sudaki hali devam ediyor. 1 tanesi yeni yeni kök çıkarmaya başladı. Bir tanesi ne yapsam ki diye düşünmeye devam ediyor kararsız, 4 tanesi mefta oldu. Yani elde var 3 garanti. Aslında ölenlerin neden öldüğü, köklenenerin neden erken köklendiği, kararsızları neyin etkilediği belli değil. Ortamlarıaynıydı. Çelikleri işleme koyalı 3.5 ay oldu.
Toprakta ölen ballı tarçına bulanmıştı.
Sudaki ölen 4 ün sebebi köklenmeden toprağa dikmiştim, 3. günde birden kurudular.
İBA kullanmadım ama benzer bir yerli ürün kullanmıştım.Bende ananasta denemiştim söğüt yaprağıyla denediğim könlenmişti şimdide ballı tarçın la deniyorum inşAllah köklenir [emoji3]

halilhs
19-03-2019, 08:16
arkadaşlar bu günler dut ve armut ağaçları için uygun mu sizce? sonbahar olmalı diyenler var. hatta yabancı kaynaklarda haziran ayı daha uygun diyenleri gördüm.

siflera12
19-03-2019, 08:20
arkadaşlar bu günler dut ve armut ağaçları için uygun mu sizce? sonbahar olmalı diyenler var. hatta yabancı kaynaklarda haziran ayı daha uygun diyenleri gördüm.Uygun ancak serin bir yerde tutmanız gerekli yani soğuk veya çok sıcak ortamda olmamalı. 20 - 25 derece gibi bir sıcaklıkta daha kolay köklenme olur [emoji4]

chelik26
19-03-2019, 11:33
Yukarıda bahsettiğim bitki dut idi. Ev ortamında köklendirdim. Bu ara dışarı alıyorum akşamları tekrar içeri

glare
16-04-2019, 09:31
Merhaba Arkadaşlar,
Odunsu Çelikler için hangisini tavsiye edersiniz ?

indol asetik asit ??

indol butirik asit ??

https://i.ebayimg.com/images/g/4WcAAOxyF0pTiXCx/s-l400.jpg

https://i.ebayimg.com/images/g/8MsAAOSwPhdU~TVT/s-l400.jpg

Doku_Kültürcü
16-04-2019, 13:12
Merhaba Arkadaşlar,
Odunsu Çelikler için hangisini tavsiye edersiniz ?

indol asetik asit ??

indol butirik asit ??

https://i.ebayimg.com/images/g/4WcAAOxyF0pTiXCx/s-l400.jpg

https://i.ebayimg.com/images/g/8MsAAOSwPhdU~TVT/s-l400.jpg

İkisi de olur. İndol butirik asit daha dayanıklıdır, mikroorganizmalar hızlı şekilde parçalayamaz. 1gram/litre çözelti hazırlayıp, çelikleri bu çözeltiye 1 saniye daldırmanız yeterli. Sonrasında, çelikler plastik bir örtü üzerinde hormunu bünyesine çekmesi için 5-6 dakika bırakılır. Sonrasında perlit veya vermikulit içerisine dikilir.

w4rsoul
17-04-2019, 14:15
Gulden celik almak icin hangi ayda ve kac gram karistirmam lazim acaba

kuzen38
19-06-2019, 23:36
Merhaba bende köklendirici hormonu ile kiraz köklendirmek istiyorum. Onerilerinizi bekliyorum.

Sinan85
11-07-2019, 19:10
Arkadaşlar merhaba
Amatör olarak Çelik köklendirme yapiyorum.İlk celiklerimi bal, tarçın, kül, aspirin karışımın dan yaptım ikinci çelik lerimi iba bulamadığım için bitki düzenleyici ile yaptım şimdi de aralarında ki farkı görmek için iba alıp deneyecektim ki in power diye bir koklendirici yazmissiniz onu okudum iba hala bulamadım sizce in power i deneyim mi iba bulana kadar şehir dışında olduğun için foto ekleyemwdim calismalar la ilgili ama en kısa zamanda ekliyecegim.

Peyzajın Mimarı
28-10-2019, 07:01
Arkadaşlar merhaba,
Bir arazide ormanlık/yeşil alan oluşturmak amacıyla 170-200 cm boylarında Pinus nigra, çit oluşturmak amacıyla 150 cm boylarında Cupressus arizonica 'glauca' dikimi gercekleştirdik. Sonbaharda olduğumuz ve önümüzün kış olması sebebiyle bitkilerde köklenmenin, toprağa alışmanın hızlı olması için Iba veya giberallin hormon takviyesi yapmayi düşünüyoruz. Yapabilirmiyiz, yaparsak nasıl yapmalıyız?nereden temin edebiliriz? Birde dikilen ağaçlar için yabancı ot kontrolü için bana ilaç kullan dediler fakat herbisitleri dikimden en az 15 gün önce kullanmalıyız diye biliyorum, biz bitki dikimini tamamladık. alternatif ne öneriyorsunuz?

Doku_Kültürcü
19-04-2021, 23:11
Selamlar
1- IBA ürünü kimya malzemeleri satan yerlerden mi temin ediyorsunuz?
2- Adaptasyon için bu hormon takviyesi yetişkin tüplü kökleri var olan defne ağcına sulandırılıp toprakdan verilse ne olur?
3- Dün lavanta çelikleri diktim, köklendirme hormonu yoktu, peki sonradan hormon toprakdan verilir mi?

1. Eskiden kimyasal madde satan yerlerden alırdım. Şimdi Aliexpress'ten çok daha ucuza alabiliyoruz.
2. 0,5-0,6 mg/L dozunda hazırlanmış çözeltiden fide başına 150ml verdiğinizde bitkinin kök gelişimi artar.
3. Çelik alındıktan bir süre sonra iletim demetleri tıkanır ve vereceğiniz hormonu almaz duruma gelir. Bu nedenle hormon uygulamadan önce tıkanan kısmı uzaklaştırmak için kesim yapılır. Eğer, hormon verdiğiniz dönemde küçük bir miktar bile kök gelişimi meydana gelmişse, hormon bitki tarafından alınır ve köklenme teşvik edilmiş olur.

Kolay gelsin....

Ametistt
21-04-2021, 20:24
1. Eskiden kimyasal madde satan yerlerden alırdım. Şimdi Aliexpress'ten çok daha ucuza alabiliyoruz.
2. 0,5-0,6 mg/L dozunda hazırlanmış çözeltiden fide başına 150ml verdiğinizde bitkinin kök gelişimi artar.
3. Çelik alındıktan bir süre sonra iletim demetleri tıkanır ve vereceğiniz hormonu almaz duruma gelir. Bu nedenle hormon uygulamadan önce tıkanan kısmı uzaklaştırmak için kesim yapılır. Eğer, hormon verdiğiniz dönemde küçük bir miktar bile kök gelişimi meydana gelmişse, hormon bitki tarafından alınır ve köklenme teşvik edilmiş olur.

Kolay gelsin....
Merhaba sayin Doku Kulturcu bir kac tane celik koklendirmek istiyorum gul ve madagaskar yasemini gibi.Toz koklendiriciyi onerirmisiniz? Onerirseniz hangi markayi almam gerekir yardimci olursaniz sevinirim?

Doku_Kültürcü
21-04-2021, 21:12
Merhaba sayin Doku Kulturcu bir kac tane celik koklendirmek istiyorum gul ve madagaskar yasemini gibi.Toz koklendiriciyi onerirmisiniz? Onerirseniz hangi markayi almam gerekir yardimci olursaniz sevinirim?

Sıvı hormon çözeltisi Racine, https://www.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/celik-fide-koklendirici-cansa-racine-bitki-gelisim-duzenleyici-250ml_pdp_632544788 naftalen asetik asit hormonu ve diğer yardımcı maddeleri içeriyor. Seyreltilmediği sürece, buz dolabında yıllarca saklayabiliyorsunuz. Bir litre çözelti 25 gram hormon içeriyor. Seyrelterek kullanmanız gerekli . Eczaneden 20ml'ik ve 2ml'lik enjektör alın. 100ml'lik bir cam kavanoz içerisine enjektör yardımıyla 25ml su doldurun. Bu suyun üzerine 2ml'lik enjektör yardımıyla 0,5ml hormon çözeltisinden ilave edip iyice karıştırın. Çelikleri 1 saniye bu hazırladığınız çözeltiye daldırıp çıkartın. Eski bir gazete kağıdı üzerinde 15-20 dakika kenarda bekletip sonra ıslak perlit içerisine dikin. Çelikler kökleninceye kadar üzerini plastik bir örtü ile örtün. Örtü üzerinde kurşun kalem kalınlığı kadar genişlikte 2-3 adet delik bulunsun.

Kolay gelsin....

Ametistt
21-04-2021, 22:14
Sıvı hormon çözeltisi Racine, https://www.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/celik-fide-koklendirici-cansa-racine-bitki-gelisim-duzenleyici-250ml_pdp_632544788 naftalen asetik asit hormonu ve diğer yardımcı maddeleri içeriyor. Seyreltilmediği sürece, buz dolabında yıllarca saklayabiliyorsunuz. Bir litre çözelti 25 gram hormon içeriyor. Seyrelterek kullanmanız gerekli . Eczaneden 20ml'ik ve 2ml'lik enjektör alın. 100ml'lik bir cam kavanoz içerisine enjektör yardımıyla 25ml su doldurun. Bu suyun üzerine 2ml'lik enjektör yardımıyla 0,5ml hormon çözeltisinden ilave edip iyice karıştırın. Çelikleri 1 saniye bu hazırladığınız çözeltiye daldırıp çıkartın. Eski bir gazete kağıdı üzerinde 15-20 dakika kenarda bekletip sonra ıslak perlit içerisine dikin. Çelikler kökleninceye kadar üzerini plastik bir örtü ile örtün. Örtü üzerinde kurşun kalem kalınlığı kadar genişlikte 2-3 adet delik bulunsun.

Kolay gelsin....
Cok tesekkur ederim bilgilendirdiginiz icin.Peki orkidelerin aktif olmayan koklerindede ise yararmi?

Doku_Kültürcü
22-04-2021, 13:05
İki çeşit ürün satın aldım, birini kimya ham madde satıcısından temin ettim, diğerini ise, zirai ürünler satan bir firmadan temin ettim.

Sıvı olan çözeltiyi satan şahıs çok methetti, alman üretimi indol butirik asit içeriyormuş, yani 250 ml çözeltide 1 gr indol butirik asit içerdiğini söyledi.

Diğer satın aldığım ise daha ucuz toz şeklinde köklendirici.

Her iki ürün için değerli bilgilerinize ihtiyacım var.

1- 2,5 metre yükseklikte tüplü defneler için hangi ürünü ne kadar miktar kullanmalıyım.
2- Uygulama aralığı ne kadar zaman da bir tekrarlanmalı?
3- 30 adet kadar defne, incir, yeni dünya çeliği diktim büyük saksılara, topraktan tekrar sökmek istemedim, onlara ne oran da hangi ürünü vermeliyim?
4- Aynı şekilde bahçe etrafına çok sayıda lavanta çeliği diktim onlara da uygulamak istiyorum, uygulama metodu ve miktarı nasıl olmalı?

Çok sayıda diktiğim için çelikleri tekrar sökmek istemiyorum, aslında çelikleri bu karışımda bekletmek daha mantıklıymış, ancak tekrar sökmek çok meşakkatli olacağından, sulu çözelti şeklinde toprakdan 1 litrelik pet şişe kapağına iğne ile bir kaç delik açıp uygulamayı düşünüyorum, biraz fazla teferruatlı yazdım, umarım sizi yormuyorum :) Tüm ağaç severlere teşekkürler

Sıvı ürün kullanın. Toz olanları taze çelik aldığınızda, çelikleri bu toz içerisine batırıp dikersiniz.
Bitkilere sıvı (4000ppm=4000mg/l) üründen, eczaneden alacağınız 2-5ml'lik enjektörle 1,5ml çekin ve 10 litrelik su içerisine karıştırın. Büyük fidanlar için saksı başına 300ml. Diğerlerine ise dikim yoğunluğuna göre 50-150ml çözeltiden verin (tamamen kestirme değerlerdir).

Kolay gelsin....

Zihin kontrolü
27-04-2021, 14:39
Teşekkürler, bir kaç gündür defnelerde yeni mini yapraklar çıkmaya başladı, kuruyacak diye üzülmüştüm de, hayat emareleri var hepsinde, çiçeklenmeye de başladı çok şükür :) Rekor toprak düzenleyici vermiştim 25 gün önce, ardından amino asit verdim, faydası olmaya başladı sanırım, en son indol butirik asit verdim çok az. Tabi hangisi fayda etti bilmiyorum, bakalım ne olacak hayırlısı.
Emin ol Ankarada yetişmez, bırak kışı, ankara ikliminde henüz yazı çıkarmadan defnelerin ölecektir. Şimdiden geçmiş olsun.

Doku_Kültürcü
07-07-2021, 15:09
3 temmuzda giberelik asit tabletlerden suda çözüp ağaçlara uyguladım, umarım köklenmeyi hızlandırıp gövdeyi irileştirir.

1. Giberelik asitin köklenme üzerine uyarıcı bir etkisi yok.
2. Giberelik asit hücre bazında bakıldığında hücrenin uzamasını irileşmesini sağlar. Bu, bitkide boğum aralarının uzaması anlamına gelir. Bitkinin gövde çapı genişlemez, ince ve uzun bir gövde yapar. Ağacın, rüzgarda kırılma riski artar.
3. Bitkiler sıcaklar yükseldiğinde yaz dinlenmesine girerler. Uyguladığınız hormonun bir etkisini görmeyebilirsiniz.

Kimse yok mu?
17-07-2021, 16:35
Köklendirme ayrı, gövde irileştirme ayrı bir şey.
Bildiğim kadarı ile hormonların en yaygın kullanıldığı alan kereste için köknar ağaçları plantasyonları, hızlıca dev ağaçlar elde ediyorlarmış, Ankara sitelerde o dev kerestelerden tırlarda indirilmeden görmüştüm.

Doku_Kültürcü
09-05-2022, 15:04
Giberellik asit aynı zamanda kök üretimini de teşvik ediyor imiş, yanlış mı söylediler acaba (dakika 08:30)
https://www.youtube.com/watch?v=JQFFC1vCr10

Giberelik asit, hücre uzamasını sağlar. Boğum aralıkları, kökler uzar ama çoğalmaz.