PDA

View Full Version : Kışın balkon seracılığı

suzan7
25-10-2008, 22:19
kışın kapalı cam balkonlarda yetiştire bilecegimiz çiçek ve sebze çeşitleri.

izzeterisen
26-10-2008, 16:39
Domates yetiştirin. Tunceli'nin Mazgirt İlçesinde çalışırken (1450 m.) odamda bir tane cherry domates yetiştirdim. 5 litrelik yağ tenekesinde. Daha küçük hacime dikmeyin. Kaloriferin üzerine bir tahta koydum, üzerine de saksıyı. Harika meyveler verdi. Kalorifer ısısının verdiği hava hareketinden döllenme oluyordu.
Ama ne oldu. Alt katta çalışan eşim her gün kızaranları gelip gelip yiyirdu. Yeni evliydik ne yapayım :)

suzan7
26-10-2008, 22:04
Domates yetiştirin. Tunceli'nin Mazgirt İlçesinde çalışırken (1450 m.) odamda bir tane cherry domates yetiştirdim. 5 litrelik yağ tenekesinde. Daha küçük hacime dikmeyin. Kaloriferin üzerine bir tahta koydum, üzerine de saksıyı. Harika meyveler verdi. Kalorifer ısısının verdiği hava hareketinden döllenme oluyordu.
Ama ne oldu. Alt katta çalışan eşim her gün kızaranları gelip gelip yiyirdu. Yeni evliydik ne yapayım :)

teşekürler izzeterisen,
Bu konuda bilgi ve deneyimlerinizi bekliyoruz arkadaşlar.

limon
27-10-2008, 13:21
Yazlık domatesleri sökerken dökülen çeriler bahçede kendi kendine filizlenmişler. İzzeterisen i okuyunca bir kaç tanesini annemin kapalı balkonuna dikmeye karar verdim. Bahçede çok bol ürün vermişti bakalım kışın balkonda nasıl olacak? 2-3 kök te biber fidesi var.

izzeterisen
27-10-2008, 14:09
Kapalı ortamda domatesin döllenme sorunu olur, bunu unutmayınız, hormon veya vibratör kullanılması gerekiyor.

suzan7
27-10-2008, 18:58
Kapalı ortamda domatesin döllenme sorunu olur, bunu unutmayınız, hormon veya vibratör kullanılması gerekiyor.

Sayın izzeterisen,
hangi hormondan bahsediyorsunuz,viratör nedir .
Bu konulda da açılkama yaparsanız memnun olurum.

derya Derya
27-10-2008, 21:15
Acaba kış seralarında sıcaklık kaç derece civarı tutulmalı?

Selahattin Yılmaz
27-10-2008, 21:24
En az 15ºC olmaldıır.

derya Derya
27-10-2008, 22:28
Teşekkür ederim. Fanatiğiniz olabilir miyim?

suzan7
29-10-2008, 13:19
Ekim ayında kapalı balkonda tohum ekmek için kaç derece sıcaklık olmalı?
Sabahtan öğlene kadar güneş tohumların çimlenmesi için yeterli mi?
Bu konulara da deginelim.
Amaç bu mevsimde tohumları çimlendirip ,yaza girmeden çiçek ve sebze fidelirine kavuşmak.Güzel olur.

suzan7
29-10-2008, 13:21
Teşekkür ederim. Fanatiğiniz olabilir miyim?

istiyorsan seve seve fanatigimiz olabilirsin.
Hayırlı olsun.

derya Derya
29-10-2008, 18:55
Oluyorum o zaman!
Sonra bu kız amma soru soruyor, yaz yaz bitiremiyoruz demeyin ama:)

suzan7
02-11-2008, 20:52
kasım ayı şartlarında kapalı balkonlada bulunan sebze ve çiçekler için nasıl bir önlem alınmalı?
ne gibi bakımlar yapılamlı .Bu konuda bilgisi olanlar lütfen yazsın.

suzan7
04-11-2008, 19:42
Arkadaşlar,
ben yazın aldıgım mavi çam sarmaşıgı ve sarkan begonya tıhumlarını dayanamayıp zamanından önce ekim geçen hafta.
Şimdi çimlenmelerini bekliyorum.Sonucun nasıl olacagı hakkında hiç bir bilgim yok.Bu konuda bilgisi olanlar lütfen yazsın.

izzeterisen
04-11-2008, 20:50
Sayın izzeterisen,
hangi hormondan bahsediyorsunuz,viratör nedir .
Bu konulda da açılkama yaparsanız memnun olurum.

Kapalı balkonda eğer domates yetiştirirseniz ;

Sıcaklığı gece 17, gündüz 25 derece dolayında tutabilirseniz (tabii güneş te lazım) domateste tozlaşma dolayısıyla meyve tutumu olur, eğer daha soğuk olursa ortam, hormon kullanmanız gerekir. Çünkü meyve tutumu olmaz, meyvesiz domatesleriniz olur.

Eğer sıcaklık yukarıdaki gibi uygun olur ise tozlaşma için ya arı faailiyeti gerekir ya da vibratör denilen ve 2 günde bir çiçek salkımlarını titreten bir aygıt kullanmak gerekir. Bazıları bunu otomatik diş fırçası ile yapıyormuş.
Çiçek tozlarının erkek organdan ayrılarak çiçeğin dişicik tepesine konması gerekiyor döllenme için.
Dememden kastım budur.

suzan7
05-11-2008, 19:23
Teşekürler izeterisen verdiginiz bilgiler için.

suzan7
16-11-2008, 14:41
kışın balkonda çiçek tohumlarını çimlendirebilir miyiz?
Ben sabah sefası,akşam sefası,yer açelyası tohumlarını ektim.
Sonlarının ne olacagını bilmiyorum.Bu konuda bilgisi olanlar yazarlarsa memnun olurum.

suzan7
16-11-2008, 20:50
bu konuda fikri olan yok mu? arkadaşlar.

suzan7
19-11-2008, 08:53
15 derecenin altında çiçekler ve sebzeler kışın yaşayabilir mi?
bilenler yazarsa sevinirim.

çelebi
19-11-2008, 16:28
Tabii ki yaşayabilirler ama gelişmeleri çok yavaşlıyor, eğer çok yıllık bitkiyse dinlenmeye çekiliyorlar. Benim bahçemde roka ile maydanozlarım vardı. Geçen kış karın yağmurun altında kalmalarına rağmen bahara çıktılar.

çelebi
19-11-2008, 16:37
kışın balkonda çiçek tohumlarını çimlendirebilir miyiz?
Ben sabah sefası,akşam sefası,yer açelyası tohumlarını ektim.
Sonlarının ne olacagını bilmiyorum.Bu konuda bilgisi olanlar yazarlarsa memnun olurum.

Çimlenme için yeterli şartları verirseniz sıcaklık ve nem çimlenir tabii. Her tohumun çimlenebilmesi için gereksindiği bir sıcaklık aralığı mevcut mesela maydanoz 17-27 derece arasında sıcaklıkta çimlenir. Bu sıcaklık aralığı dışına çıkılırsa çimlenme gerçekleşmez. Sizin tohumlarında böyle bir sıcaklık aralığı eminim vardır, pakette aldıysanız pakette yazar **** aldığınız yere sorun ama optimum çimlenme sıcaklığı 20-25 derece arası bir sıcaklığı ev içerisinde yakalayabiliyorsanız evde çimlendirin bitki biraz kuvvetlenince sonra balkona alırsınız.

Yalnız unutmayın bir önceki mesajımda da dediğim gibi bitkinin istediği sıcaklığın altına düşerse balkon sıcaklığı, gelişme yavaşlar bitki henüz kuvvetlenmemiş ise veya bu sıcaklık bitkinin yaşaması için çok düşükse ölüm bile olabilir.

İnsanlar gibi Erzurum'da yaşayabilen İzmir'de duramaz. Antalya'ya alışan Hakkari'ye gitmez.

envor
19-11-2008, 17:01
15 derecenin altında çiçekler ve sebzeler kışın yaşayabilir mi?
bilenler yazarsa sevinirim.

15 derecenin altı, ama ne kadar altı? 8 - 10 derecelerde domates yetiştirebilirsiniz, ama daha altında yetişen domatesten pek randıman alamazsınız.

suzan7
21-11-2008, 22:36
şu an kapalı balkonumda gündüz sıcaklık 18 derece akşamları 11 -12 dereceye kadar düşüyor.Bu sıcaklık balkondaki bitkiler için yeterli mi ? acaba.Çok endişeliyim.

suzan7
25-11-2008, 19:59
selamlar,
buraya kimse pek ugramıyor galiba.
Sorun ne arkadaşlar.Konu gayet yararlı.Şu aralar herkes balkonunu sera gibi kulanmayı düşünüyor.****** sorunlarda çıkıyor.Paylaşarak bu sorunları aşabiliriz.

ahmeter
25-11-2008, 22:29
Kışın begonvil ve sakız sardunyası olabilir .Vereceğiniz suya cok dikkat etmeniz lazım ve sıcaklık 5 derecenin altına düştüğünde ısı takviyesi lazım kolay gelsin

suzan7
28-11-2008, 23:30
teşekürler ahmeter.
şu aralar saksılık domateslerim çiçeklenmeye başladı.Domates oluştururmu merak ediyorum.

kahyanur
29-11-2008, 11:28
Balkon denemelerim. Fındık turp ve marullardan ümidi kestim. Domateslerim ise iyi durumda.

suzan7
30-11-2008, 11:40
kahyanur,saksıların çok ilginç,iyi akıl etmişsin.
bitkilerine uzun ömürler dilerim.

kahyanur
30-11-2008, 12:20
kahyanur,saksıların çok ilginç,iyi akıl etmişsin.
bitkilerine uzun ömürler dilerim.

Sevgili Suzan7;
Sadece üç aydır sebze yetiştirmeye merak sardım. Bu konuda hiç bilgim olmadığı gibi malzemem de yoktu. Önce forumdan bilgi edindim. Yetmedi kitap edindim. Torf,cocopeat, perlit, hydroton, tohum ph kağıdı vs ile eksiklik tamamlama devam etti.
Sonra organik yetiştiricilik yapmaya karar verdim. Eh gübre lazım tabii ki. Oğlumu Edirne de bir köye yolladım. Motosikletinin arkasında taşıyabildiği kadar yanmış sığır gübresi getirdi.
Baktım toprak yok. Oturduğum yer yakınlarındaki tarlaları dolaşıp sanki kırk yıllık ziraatçiymişim gibi elimde eldivenler toprak mıncıklayıp tarla seçmeye çalıştım:D. Evde kürek olmadığı için delikli kepçe ile toprak kazıp torbalara doldurup arabanın bagajına yükleyip eve taşıdım.
Köpük bardaklar alıp tohumlarımı ektim.
Sonra baktım ki yaratıcılık eksik kalmış. Her şeyi dışardan almışım. Azıcıkta evdeki malzemeleri değerlendireyim dedim. Bunun içinde evde saksı yapımını seçtim. Fide aşamasına kadar su şişeleri yeterli olacak. Sonrası için saksı gerekiyor. Şimdi iki kova dolusu parçalanıp ıslatılmış gazete kağıdım var. Becerebilirsem saksı yapmaya çalışacağım.

ebrub
30-11-2008, 14:07
Bu kadar emeğinizi karşılıksız bırakmaz bence tohumlarınız, bereketli ürünler dilerim...

suzan7
30-11-2008, 15:49
Haklısın kayhanur,
Bende sizin gibi daha bir yıl olmadı bu işe gönül vereli.İlk günlerde bayagı para harcadım.Sonraları bu işi birazda ekonomik yönden degerlendirmeye çalıştım.Artık bazı şeylere para vermeyip artıkları degerlendiriyorum.Emeginize saglık.

nariçi
30-11-2008, 15:56
Suzan7 iyi akşamlar, Başkasını bilmem ama ben ikindiden bu tarafa üç oldu uğradım. Çalışmalarınızı izliyorum. kahyanur'un fide saksıları da güzelmiş. Ben (domates) ekeli 10 gün oldu ses seda yok. Daha 15 günü var herhalde.

suzan7
30-11-2008, 16:04
nariçi,
biraz dah bekle bakalım.10 günde filizlenmesi gerekirdi.
suyunu ışıgını kontrol et.

kahyanur
30-11-2008, 16:16
Haklısın kayhanur,
Bende sizin gibi daha bir yıl olmadı bu işe gönül vereli.İlk günlerde bayagı para harcadım.Sonraları bu işi birazda ekonomik yönden degerlendirmeye çalıştım.Artık bazı şeylere para vermeyip artıkları degerlendiriyorum.Emeginize saglık.

Evet işin ekonomik boyutu çok önemli. Hele işin başındaysanız azımsanacak rakkamlar değil doğrusu. Benim en çok kafama takılan saksı meselesi oldu. Çorlu'daki büyük marketleri gezip inceleme yaptım. Sadece plastik, çirkin saksılar var. Fiatları da azımsanacak gibi değil. Evi plastik saksılarla doldurmak istemiyorum. Toprak saksı olabilir hem bitki sağlığı hem estetik açıdan. Ama çok ağır oluyorlar hele içinide doldurunca kaldırıp yer değiştirmem imkansız gibi. Daha pratik ve hesaplı bir çözüm gerekiyor. Gazete kağıdından bir şeyler yapılabilirmi diye araştırdım. Hamur haline getirilmiş kağıda beyaz tutkal ve biraz torf **** cocopeat katıp kalıba koyarak saksı yapmayı deneyeceğim. Başaramazsam toprak saksı ve yer değiştirmek için oğlum çözüm olacak:D
İkinci olarak ev atıklarından kompost yapmak sırada bekliyor. Sebze tüketiyoruz ve artıklarını çöpe atıyoruz. Halbuki doğal **** suni gübre ile bitkilerimize verdiğimiz bütün besinler bu artıklarda var. Neden değerlendirmeyelim? Bir yandan evde nasıl kompost yapabilirim bunun arayışındayım.
Dünya ve Türkiye ve bizler ekonomik krizde iken, dünyada açlık en büyük problem iken ve bilgi elimizin altındayken yaratıcılığımızıda kullanıp eldeki malzemeleri değerlendirmek gerekiyor.

suzan7
30-11-2008, 16:24
kahyanur,
çalışmalarının sonucunu merakla bekliyorum.Umarım bizleri bilgilendirirsin.
Araştırmalarında çok önemli.kolaylıklar diliyorum.saksı denemen çok ilgimi çekti paylaş sonuçları bizimle.

suzan7
30-11-2008, 21:25
bu da benim en son saksı deneyimim.Stor perde borularından yapmıştım.

nariçi
30-11-2008, 22:42
Hazır paketten (f1) melez çerry domates, torfa ve karışık toprağa ektim. Nemi yerinde ama geceleri biraz ısı düşüyor. Sabredeceğim, arkadaşlardan yeni tohum siparişi verdim olmaz ise onlarla denerim. Teşekkür ederim.

kahyanur
01-12-2008, 10:40
Hazır paketten (f1) melez çerry domates, torfa ve karışık toprağa ektim. Nemi yerinde ama geceleri biraz ısı düşüyor. Sabredeceğim, arkadaşlardan yeni tohum siparişi verdim olmaz ise onlarla denerim. Teşekkür ederim.

Sayın nariçi;
Çimlenme geç olabiliyor. Aynı günde ektiğim domates tohumları içinde 5 günde çimlenen de oldu. 15 günde çimlenen de. Moralinizi bozmayın. Yanlız nemli ve mümkün olduğu kadar sıcak bir yerde muhafaza etmeye çalışın. Sıcak derken; sobalı evde oturduğunuzu yazmıştınız. Sobalı odada bir köşe yeterli olur.
Birde bilgi olsun diye yazıyorum. Benim ektiğim tohumlar torfta çimlendi ama bir müddet sonra gelişme durdu. Bunun üzerine torfa yanmış gübre karıştırıp minicik bitkileri tekrar ektim. Aman aman bir gelişme görmedim. Torf, gübre karışımına perlit ilave edip tekrar şaşırttım. Yine olmadı. Demek ki toprak gerekiyor diye düşünüp Torf,gübre,perlit karışımına toprak ilave edip tekrar şaşırttım. Şimdi hepsi gayet mutlular. Gözden çıkardığım marul ve fındık turplarım bile kendilerini toparladı.

nariçi
01-12-2008, 17:35
Teşekkür ederim kahyanur, bende ilk ektiklerimi sadece torf'a ektim, onlar gecikince sizlerden aldığım bilgi ile karışık torağa da ektim, bakalım.

kahyanur
01-12-2008, 17:50
bu da benim en son saksı deneyimim.Stor perde borularından yapmıştım.

Çok şeker olmuş saksınız. Elinize sağlık.

cevreizcisi
01-12-2008, 18:34
Balkonda fazla meyve verme şansı olmadı malum havalardandır.Şimdi saksımda bir adet domates fidesi yetişmekte bende onu içeri alıp kaloriferli ortamda deneyeyim bakalım.Kışın evin içinde domates yetiştirip yemek zevkli olacak sanırım.Başarılı olursak seneye fazlasını yapmaya çalışırız.

suzan7
01-12-2008, 18:56
sagolun balkon seracıları.Yılmak yok deneyerek dogruları bulacagımıza eminim.Herkese kolay gelsin.

suzan7
04-12-2008, 10:23
Ekim ayında ektiğim domates fidelerim.Kışa hazırlar,üzerlerinde çiçekleri oluştu.

nariçi
04-12-2008, 11:30
Çerry (F1) tohumlarından 5 tanesi çimlendi bakalım ! Siz domates diyorsunuz fotoğrafta biberler var.

kahyanur
04-12-2008, 11:41
Çerry (F1) tohumlarından 5 tanesi çimlendi bakalım ! Siz domates diyorsunuz fotoğrafta biberler var.

Gözünüz aydın. Siz de benim gibi başlarında dikilmeyin olur mu?:D İlk filizlenen tohumcuklarımın başlarından ayrılamamıştım bir türlü. Şimdi de oğlum ektiği redrobin tohumunun başından ayrılamıyor. Daha çimlenmemiş olmasına rağmen. Bu arada oğlum 25 yaşında. Benden ona bulaştı sebze yetiştirme merakı.

suzan7
05-12-2008, 22:55
Evet domates fidelerimle biberlerim karışmış.Domates fidelerimin resimlerinde bir sorun oldu galiba yükleyemiyorum.

suzan7
06-12-2008, 20:44
bu çiçekçiden aldığım çeri domatesimin tohumunu eylülde ektim.Çıkan fide bunun 5 katı uzun oldu.Ben bu işten birşey anlamadım.

kahyanur
06-12-2008, 21:20
bu çiçekçiden aldığım çeri domatesimin tohumunu eylülde ektim.Çıkan fide bunun 5 katı uzun oldu.Ben bu işten birşey anlamadım.

Acaba fazlamı suladınız? Fazla beslenip sulanan domatesler yeşil aksamını çok geliştiriyor gibi bir bilgi kalmış aklımda. Yoksa muamma yani:D

berduray
06-12-2008, 21:31
Sanmam çok sulansa sararma yapar, cinsi öyledir, benim de aynı sarmaşık gibi uzadı gitti.

Öyle de meyve dolu ki mutlaka sırıkla desteklemek gerekiyor, meyvenin ağırlığı dalları yere indiriyor ve toprağa değince çürüme yapıyor.

Destek şart.

deep78
07-12-2008, 07:03
Büyük ihtimalle aldığınız tohumlar f2 tohum.yani hibrit tohumlardan alınmış olanı.f1 den alınan tohumlar ekildiğinde ya anneye ya babaya çeker kendisini gösterme şansı çok düşüktür

suzan7
07-12-2008, 10:36
Yorumlarınız için teşekkürler.Sonucunu domatesler olduktan sonra anlarız .

suzan7
09-12-2008, 18:13
Herkese iyi bayramlar

suzan7
10-12-2008, 14:36
terasımın son hali.Bunlar büyüyen domateslerim

suzan7
10-12-2008, 14:39
Bunlarda biber ve sardunyalarım.Öldü dedigim biberlerim yeniden yaprak ve çiçek verdi

deep78
10-12-2008, 15:39
soğuklar geliyor dikkat edin özellikle domatesler ve biberler için

suzan7
12-12-2008, 23:26
Şimdilik geceleri 1 ssat kadar katalitik soba yakıyorum o kadar.

suzan7
13-12-2008, 16:11
Kahyanur nerlerdesin sesin çıkmaz oldu.Yeni gelişmeler varmı fidelerin hakkında.

suzan7
14-12-2008, 12:18
Bunlarda benim sınıftaki çiçeklerim.

suzan7
14-12-2008, 15:15
Nasıl çiçeklerim güzel mi?

nariçi
14-12-2008, 16:08
Siz bu çiçeklere çiçek diktirin ev ödevi olarak, ama usanmadan diksinler. Hepsini başarılı ilan edin ki hevesleri devam ede.

kahyanur
14-12-2008, 17:20
Kahyanur nerlerdesin sesin çıkmaz oldu.Yeni gelişmeler varmı fidelerin hakkında.

Buradayım. Yeni geldim İstanbul'dan. Malum bayram ziyareti için bir haftalığına gitmiştim. Annem babam var da İstanbul da. Fideciklerimi ve köpeğim kömür kızımı oğluma emanet etmiştim. Fidelerim pek büyümemiş bir haftada. Ama kömür kızım beni çok özlemiş. Eve gireli 4 saat oldu. Hala üzerime atlayıp suratımı yalıyor:D . Köpeğimle özlem giderip, kızımın hareketleri normale dönünce fideciklerimin resimlerini çekip yükleyeceğim. Yarın evi toparlayıp saksı imalatına başlamayı düşünüyorum.

nariçi
14-12-2008, 18:04
Domates işinin en uzun ve sabırsızlık yapan tarafı fide yetiştirmekmiş. 25 gündür altı adet ancak çimlendi bazıları ikinci yapraklarını çıkarmaya başladı ama yine de çok küçükler. Hala çimlenmeyenler de var. Fideleri hazır alsak daha iyi olacak gibi. Baharda deste deste pazarlarda satıyor köylü kadınlar. Onların türünü de bir bilsek.

suzan7
14-12-2008, 21:25
kahyanur,
Saksılarını gerçekten merakla bekliyorum.

berduray
14-12-2008, 23:16
Ben mesajı yeni gördüm, bayram, gezme derken.

Çiçeklerinize bayıldım, benim kızım da 1. sınıf bu yıl. Ondan mı nedir, duygulandım.

Size kolaylıklar ve sabırlar diliyorum.

suzan7
14-12-2008, 23:17
Sayın Nariçi,
Çimlenmelerini izlemek te ayrı bir zevk.

eylems
15-12-2008, 01:10
Domates işinin en uzun ve sabırsızlık yapan tarafı fide yetiştirmekmiş. 25 gündür altı adet ancak çimlendi bazıları ikinci yapraklarını çıkarmaya başladı ama yine de çok küçükler. Hala çimlenmeyenler de var. Fideleri hazır alsak daha iyi olacak gibi. Baharda deste deste pazarlarda satıyor köylü kadınlar. Onların türünü de bir bilsek.

Güzün sökülen domateslerden alacağınız yetişkin bir dal kolayca köklenecektir. Tohum çimlenene kadar, köklenen dal çiçekten domatese bile geçer.

suzan7
15-12-2008, 21:52
Teşekkürler,
Çiçeklerim gerçektende çok güzeldirler.

suzan7
23-12-2008, 21:01
Sevgili arkadaşlarım nerelerdesiniz, uğramaz oldunuz.

Assassin
24-12-2008, 15:53
Teşekkürler,
Çiçeklerim gerçektende çok güzeldirler.

Allah meyveye durduklarını da görmeyi nasip etsin ;)

Gurtunca
24-12-2008, 19:20
Bu seneye kadar sadece eşimin menekşelerine ev sahipliği yapan oldukça büyük bir balkonun içine katılmasıyla mutfağımız neredeyse bir kış bahçesine dönüştü..Red Robin,Tumbling Tom domatesleri,saksı biberlerini,menekşe ve diğerlerini sizlerle paylaşmak istedim...Balkonumun önünde şimdilik beyaz çakıl taşları ile dolu baharı bekleyen geniş bir balkon saksım var,bakalım oraları nasıl şenlendireceğim..:p

berduray
24-12-2008, 22:06
Baharı beklemeye gerek yok, sümbüller, laleler tam olarak oraya uygun.

Hocam100 nefis renklerde soğanlar satıyor, tavsiye ederim.

Gurtunca
24-12-2008, 22:20
Baharı beklemeye gerek yok, sümbüller, laleler tam olarak oraya uygun.

Hocam100 nefis renklerde soğanlar satıyor, tavsiye ederim.
Önerinizi değerlendireceğim,teşekkürler...

suzan7
25-12-2008, 21:45
Sağolun arkadaşlar,
Malesef çiçeklerimin meyveye dönüşmelerini 10 gündür göremiyorum.
Bir trafik kazası geçirerek kaburgalarım kırık bir vaziyette evde yatıyotum.

Gülbeşeker
25-12-2008, 22:32
Geçmişolsun kısa sürede iyileşmeniz dileğiyle

berduray
25-12-2008, 23:28
Geçmiş olsun, umarım bir an evvel çabucak iyileşirsiniz.

kahyanur
26-12-2008, 13:06
Büyük geçmiş olsun. İnşallah bir an önce sağlığınıza kavuşursunuz.

suzan7
26-12-2008, 22:36
sağolun arkadaşlarr,
inşallah çabuk iyileşirim de okuluma dönerim.Çocuklarım çok özlemişler beni.

suzan7
28-12-2008, 14:48
tumbuling tom red ve pumbler domateslirimin üzeri çiçekle doluydu.Dün gece 4 derece sıcaklıga dayanamamışlar iyice solmuş yaprakları.İçeriye aldım.İnşallah kutulurlar.

bahtiyar02
28-12-2008, 15:52
suzan7 çok geçmiş olsun umarım en kısa zamanda iyileşirsiniz.

bende balkonumda ve salonumda mahon67 dostumdan aldığım hediye domates tohumlardan 2 - 3 tanesini ektim. yeşerdi ancak çiçekte açtı ama domates tutmadı.evim kaloriferli sıcaklık 25-28 arası içeri balkondaki bitkilerim ise 12-13 derece sıcaklıkta. süsbiberlerim balonda ama ekim ayında ektiğim süs biberlerimden 2 adedini salona aldım.şu an çiçek tomurcukları üstünde.sizce domatesimin çiçeklerini dökmemesi için ne yapabilirim.saygılar

malbman
31-12-2008, 15:18
suzan7 çok geçmiş olsun umarım en kısa zamanda iyileşirsiniz.

bende balkonumda ve salonumda mahon67 dostumdan aldığım hediye domates tohumlardan 2 - 3 tanesini ektim. yeşerdi ancak çiçekte açtı ama domates tutmadı.evim kaloriferli sıcaklık 25-28 arası içeri balkondaki bitkilerim ise 12-13 derece sıcaklıkta. süsbiberlerim balonda ama ekim ayında ektiğim süs biberlerimden 2 adedini salona aldım.şu an çiçek tomurcukları üstünde.sizce domatesimin çiçeklerini dökmemesi için ne yapabilirim.saygılar

Sayın Bahtiyar, domateslerin meyve tutması için ortam sıcaklığının en az 18 derece olması gerekir.

suzan7
01-01-2009, 09:50
Sayın Bahtiyar,
Eklemiş oldugunuz resimdeki tüm domates lerden bende ektim.Çok güzel büyüdüler ama dedigim gibi burası geceleri -11 dereceye düşüyor 5 derece sogoga dayanamadılar.
Bende içerie aldım ama sanırım güneşe ihtiyaçları var.Güneşli bie yere alırsanız durumu kurtarırsınız.

nariçi
01-01-2009, 09:56
Sayın bahtiyar, Adıyaman iklimi (merkez)Türkiye'de en güzel iklim kış için. Güney balkonlarda gömme ise fevkalade birçok bitkiler olur. Yeni yılınız kutlu olsun.,

suzan7
06-01-2009, 19:52
Selamlar,
Balkonlarınız ne durumda.

suzan7
07-01-2009, 21:14
Balkoncular soğuklardan içerilere çekilmişler galiba.

dersan
12-01-2009, 12:33
bu da benim çiçekli, sebzeli, meyveli kış balkonum.

suzan7
12-01-2009, 15:43
Dersan harika görünüyor,
Bu mevsimde bu yeşillikler insanaenerji verir.

AgacSevdalisi
12-01-2009, 18:03
sayın suzan7 o resimdeki süsü narımı abaca?

suzan7
13-01-2009, 22:26
Evet ağaçsevdalisi, o gördügün süs narı.Begendin mi?

malbman
14-01-2009, 08:37
Sayın dersan, aramıza hoş geldiniz. Balkonunuz muhteşem. Sabah sabah içim açıldı.O üçüncü resimde, köşede duran kot pantolon ağacı mı acaba? Onlardan bizim buralarda da çok var:D:D

dersan
14-01-2009, 13:43
Çok teşekkür ederim malbman. elimden geldiğince yapıyorum bir şeyler işte. "köşede duran kot pantolon ağacı mı acaba?" demişsin. benim annem yetiştiriyor bizim buralarda da kot pantolon minder ağacı :)))

Sarıcan
14-01-2009, 14:03
Sayın Dersan,

Aramıza hoş geldiniz. Mesajınızın değiştirilmemiş hali daha güzeldi:D:D:D
Keşke Sayın Malbman o halini okusaydı. Eminim çok severdi.

Süha Şendoğan
14-01-2009, 14:12
;)Sayın Dersan,
Bende Sn.Sarıcan'a katılıyorum keşke mesajınızı değiştirmeseydiniz.
Okadar hoşuma gitmiştiki size özellikle mesaj yazıp değiştirmemenizi istiyecektim.Ama siz en iyisi değiştirdiğiniz bölümü Malbman'a yazıp okumasını sağlayın.

malbman
14-01-2009, 14:33
Mesajın ilk halini çok merak ettim:confused:

suzan7
15-01-2009, 10:11
Konuya fıransız kalmışım.
Hangi mesajdan sözediliyor,çok merak etim şimdi.

Süha Şendoğan
15-01-2009, 10:49
Sevgili yeni üye Dersan Malbman'a pantolon (kot çiçeği) hakkında ilk yazdığı şirin mesajdan bahsediyoruz ama ne yazıkki bu şirin mesajı sonradan değiştirdi.

dersan
16-01-2009, 11:45
ilk önce sorduğu soruyu orada duran bir çiçek adı sandım. oradan buradan topluyorum hiçbir bilgim yok dedim. sonradan kot şeklindeki minderimden bahsettiğini farketim. yanlış cevap olmasın diye değiştirdim. bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmemiştim. :)))

suzan7
23-01-2009, 00:24
Sevgili balkoncular,
Küresel ısınmadan dolayı havalar gayet güzel gidiyor.
Bu yıl burada bile kışı görmedik sayılır.
Teraslar bahar havasında.Sizlerin balkonları ne alemdeler.

bahtiyar02
26-01-2009, 12:24
sevgili dostlar benim bir sorunum var balkonumda bulunan saksılarımı elimden geldiğince fazla sulamıyorum ama ne yazık suladığım saksıdaki toprak sürekli yaş kalıyor.Balkonum tamamen kapalı cam sistemi içinde 120x50x50 ölçülerinde bir akvaryum var.sabahları açıp havalandırıyorum 10-15 dakika.uzun süreli açık tutamıyorum çünkü balkonum kuzeye bakıyor.sadece güneşli günlerde tüm pencereleri açıyorum.saksılarımda halen süs biberlerim duruyor bazıları soğuk havalardan dolayı etkilendi.kaktüslerimdende çürüyen oldu.bazı bitkilerimin yapraklarında koba kurumuna benzer bir yapışkan madde oluştu.
-Toprakları nasıl kuru tutabilir?
-yapraklardaki bu kuruma benzer şey hastalık belirtisimidir?
saygılar

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=10180&page=2

berduray
26-01-2009, 12:29
Arada bir elektrik ocağı ya da katalitik gibi bir ısıtıcıyla ısıtma imkanınız varsa toprak kuruyacaktır.

Siz yine de damla damla sulayın ve kaktüslere bahara dek asla su vermeyin bence.

bahtiyar02
28-01-2009, 12:53
sevgili berduray...katalitik var ancak balkon çok büyük 7,90cm uzunluk eni 1,70cm sadece orta kısım ısındı.ayrıca balkonumda büyük bir akvaryumum var ısıtıcı takılı 28 dereceye ayarlı buharlaşma olduğundan bununda etkisi var.korkumdan katalatiği çıkardım nemden kısa devre yapar diye.
kaktüslere artık fazla su olayını keseceğim..
saygılar

malbman
28-01-2009, 13:12
Sayın bahtiyar02, balkondaki nemin en büyük nedeni akvaryumunuz. Bu nedenle balkonunuzu her gün bir kaç saat boyunca ve düzenli olarak havalandırın. Yoksa bir süre sonra orada mantar yetiştirmeye başlarsınız:p

berduray
28-01-2009, 15:59
Kesinlikle doğru nem kaktüsü öldürür, ya akvaryumdan vazgeçin, ya da kaktüsleri başka bir bölüme alın.

Aslında orası tropikal bitkiler için cennet olabilir.

İzmir'deki Doğal Yaşam Parkı'ndaki tropik bitkiler bölümüne girip çıktığımda terden , nemden sırılsıklam olmuştum.

İçerideki orkideler,diffenbahyalar,yukkalar, marginatalar,benjaminler ise hayatlarından oldukça memnundular.
Tohum çimlendirmek için çok uygun bir ortam, saygılar bizden...

Bir fikir verir diye birkaç foto ekledim.

bahtiyar02
28-01-2009, 22:14
Sevgili malbman ve berduray çok teşekkür ederim.dediğiniz gibi akvaryumdaki balıkları başka yere almam gerekecek.
çok teşekkür ederim saygılar.

dersan
04-02-2009, 14:11
benim balkona yaz geldi arkadaşlar. biberlerim çiçeklendi. çiçeklerim delirdi. daha açmış çok şey var ama fotoğrafları kötü çıkmış o yüzden sadece güzelleri koyuyorum... (bunlar da çok iyi değil, kötünün iyisi işte)

aaylin
08-02-2009, 16:54
Mahon67'den temin ettiğim Tumblig Tom'ların bir kısmı :) 17 Ocak'ta ekmiştim tohumları. Bu tohumları direk saksılarına ektiğim için şaşırtma yapmayacağım.

aaylin
08-02-2009, 16:56
Bu küçük bardaktaki Tom'ları ise kızkardeşim için ektim. Sanırım bu aralar şaşırtacağız artık kendi yerlerine :)

bahtiyar02
10-02-2009, 13:06
sevgili dersan..maşallah bitkilriniz bulundukları ortamı çok sevmiş tabi ilginizide.

sevgili aaylin.. hayırlı olsun bende daha önce mahon67 dostumdan domates ve biber çeşitleri alıp ektim ve ürün aldım.bir kısım domates tohumlarını bu hafta nasipse ekeceğim.yanlız henüz erken değilmi şaşırtma işlemi için.bence biraz daha büyümelerini bekleseniz daha iyi sonuç alacağınızı düşünüyorum.
saygılar

aaylin
10-02-2009, 17:05
Sayın Bahtiyar; saksıdakileri şaşırtmayacağım zaten. Küçük bardaktakileri de şaşırtmam Mart ayını bulur, malum tadilat ve taşınma işlerim var. O zamana kadar da biraz daha büyürler. Bardaktakiler yine saksıya şaşırtılacak çünkü kız kardeşim de evin içinde yetiştirecek. Evi kaloriferli olduğundan bir problem olmayacağını düşünüyorum.

bahtiyar02
10-02-2009, 22:42
sevgili aaylin ben 4 adetdomates fidanı ektim çokta güzel oldular ancak güneş yetersiz ve hava akımı içerde olmadığı için çiçekler döllenmeden tek tek döküldü.kulak temizleyicisiylede süni dönlenme de fayda vermedi.domateslerim yeşil ancak yapılacak tek şey sanırım havaların ısınmasını beklemek.
saygılar

suzan7
19-02-2009, 00:31
balkonlarda durumlar nasıl gidiyor?

kahyanur
19-02-2009, 12:43
Artık balkon kalmadı bizde. Orman halini aldı. Sayın Envor'un besin çözeltisini yutup, yutup azmanlaşıyor domates ve biber fideleri. Bu gidişle evi de saracaklar. Bize yer kalmayacak:p :D

muammer74
19-02-2009, 14:40
P1020085.jpg (48 buradaki fideleri daha büyük kaplara almalıosın

malbman
19-02-2009, 15:45
Artık balkon kalmadı bizde. Orman halini aldı. Sayın Envor'un besin çözeltisini yutup, yutup azmanlaşıyor domates ve biber fideleri. Bu gidişle evi de saracaklar. Bize yer kalmayacak:p :D

Maşallah. Gerçekten de Amazon ormanları gibi olmuş balkon:D Hiç bir şey olmasa bile, şu yeşillikleri yetiyor insana.

suzan7
20-02-2009, 00:32
selam kahyanur,
besin çözeltisi hakkında bilgi verirsen sevinirim.
nasıl temin ettin?
fiyatı ne kadar?

Gülbeşeker
20-02-2009, 01:09
Bu besin çözeltisi organikmi oluyor yoksakimyasal gübremi cahilliğim için kusura bakmayın

kahyanur
20-02-2009, 13:46
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=11855 (http://http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=11855)

Adresinden temin edebilirsiniz besin çözeltisini. Kimyasal besin. Gerçekten bitkilerim ısı ve ışık yetersizliğine rağmen çok geliştiler.

Toprak,gübre,malzeme vs satış başlığı altında; "Envor'dan Topraksız tarım besin eriyiği satışı" var.

suzan7
20-02-2009, 17:18
teşekkürler kahyanur.

kahyanur
24-02-2009, 16:41
Beş lt lik su bidonunun kapak kısmında ( taş çatlasa 1 lt lik hacimde) iki adet biber ve iki adet domates fidesi gelişmeye devam ediyorlar.
Domatesler çiçek bile açtı, ilk meyvayı da verdiler. Kapalı balkonda duruyorlar. Balkon iyi ısınmıyor ve ışıkta pek yeterli değil. Yaşama azmi bu olsa gerek.

malbman
24-02-2009, 17:23
Ellerinize sağlık kahyanur. Ama o kapak kısmı pek dengeli durmuyor gibime geldi. Takla atıp bitkileri telef etmesin sonra:eek:

kahyanur
24-02-2009, 21:01
Haklısınız sayın malbman;
Zaten hepsini şaşırttım. Çektiğim son resimleriydi bidon kapağında:)
İlginç olan, azıcık kök hacminde bu kadar büyüyebilmeleri. Sevgili Envor'un besin çözeltisini vermeye başladığımdan beri birden boy attılar. Ekim ayı sonunda tohumlarını ektiğim ve bir türlü abad olmayan fidelerim coştular. Yoksa çoktan şaşırtmıştım daha önce gelişseydiler. O kadar çok fidem olduki yeni tohum ekemeyeceğim. Balkonda yer kalmadı:)
İlk baharda evin civarında boş tarla sahibi birini bulup ciddi, ciddi anlaşmayı düşünüyorum. daha sırada pembeler , biber, mısır vs tohumları var ekmem gereken. Ekmezsem çatlarım:)

malbman
24-02-2009, 21:20
Sevgili kahyanur, eğer evinizin civarında öyle boş bir yer varsa çok şanslısınız. Biz apartmanların arasına sıkışıp kaldık. Bir avuç bile toprak yok civarda

Gülbeşeker
24-02-2009, 21:35
sevgili kahyanur besin çözeltisi kimyasal olduğuna göre bitkileri bukadar hızlı coşturup azmanlaştırması saglık için zararlı olabilirmi

suzan7
24-02-2009, 22:22
Çok ilğinç gerçekten.Benim bildigim domates fideleri derin köklü olur .
derin toprak ister. bU HANGİ CİNS DOMATE?

fizikçi
24-02-2009, 22:50
Kahyanur'un balkonuna baka baka kıskançlıktan çatlayacak gibi oldum vallahi :))))

Maşşallah diyorum nazar değmesin,ben de domates ekmek için bir süre daha beklemeyi düşünürken o domatesleri gördükten sonra hemen yarın kolları sıvamaya karar verdim....

kahyanur
25-02-2009, 01:10
Çok ilğinç gerçekten.Benim bildigim domates fideleri derin köklü olur .
derin toprak ister. bU HANGİ CİNS DOMATE?

Falcon ve Riogrande cinsleri. Bunun yanında redrobin ve çeri domatesler var.
Biber olarakta Arap biberi, mini turuncu dolma biberleri var.

kahyanur
25-02-2009, 01:14
sevgili kahyanur besin çözeltisi kimyasal olduğuna göre bitkileri bukadar hızlı coşturup azmanlaştırması saglık için zararlı olabilirmi

Kimyasal çözeltide bitkinin ihtiyacı olan makro ve mikro elementler var.
Zaten toprakta yetişen bitkilerde bu elementleri kullanıyor. Zararlı olduğunu sanmıyorum. Sonuçta besin veriyoruz hormon değil:)

kahyanur
25-02-2009, 01:20
Sevgili fizikçi;
Bir an önce başlayın . Zaten mevsimi geldi domates , biber tohumu ekmenin. Bir,birbuçuk ayda kapalı balkon ortamında fide olurlar, sonrada havalar ısınacak dışarıya bile şaşırtabilirsiniz.
Kolay gelsin.
Kahyanur'un balkonuna baka baka kıskançlıktan çatlayacak gibi oldum vallahi :))))

Maşşallah diyorum nazar değmesin,ben de domates ekmek için bir süre daha beklemeyi düşünürken o domatesleri gördükten sonra hemen yarın kolları sıvamaya karar verdim....

suzan7
25-02-2009, 22:50
Bu red robinler çok konuşuluyor.
Özellikleri iyi galiba.Bende tumbiling tom laardan ektim merakla bekliyorum.

suzan7
06-03-2009, 19:09
kahyanur,
domateslerin ne alemdeler?

kahyanur
06-03-2009, 20:34
Domateslerimin hepsini şaşırttım. İyi durumdalar. Resim çekecektim ama fotoğraf makinesini bulamadım. Oğlum Edirne'ye götürmüş sanırım. Mart 15 olunca pembe domates ekeceğim. Bakalım nerede yetiştireceğim. Balkonda yer kalmadı :)

alaaddin23
07-03-2009, 12:53

Merhaba,
Ben de ilk kiraz domates deneyemimi bu hafta ile gerçekleştirmiş oldum ama sanırım bir hatada bulunmuşum. 5 lt lik kabın altında olmasın demişsiniz benim ki normal orta boy (sanırım bir litrelik) saksıalr ve şaşırtmaye gerek kalmayacak şekilde birer birer diktim beş tane saksıya bu tohumlardan.acaba dar gelir mi? Yalnız şöyle bir durum da var: kışın gül çiçeğimin dibinde kendilğinden biten bir sırık domatesi (muhtemelen tohum karışmış) kış boyu yandın çıkışında cam kenarında büyüdü. Saksı aynıydı ve ne doğru dürüst suladım ne de gübre verdim. rüzgar olmadığı için ilk çiçekler meyve vermedi ama sonradan arada pencereyi açtım ve burada okudugum kadarıyla arada bir hafiften salladım:) yemyeşil domateslerim oldu ama mecburen söktüm (toprağında yaprak biti konaklamıştır endişesiyle ki geçen yazdan kalan tüm toprakları attım bu bit yüzünden!)
Lafı çok uzattım galiba:) ama bu sebzelerde kap derinlikleri hakkında bilgi verebilir miisniz özellikle kiraz domateslerde?

radem63
07-03-2009, 13:22
yemyeşil domateslerim oldu ama mecburen söktüm (toprağında yaprak biti konaklamıştır endişesiyle ki geçen yazdan kalan tüm toprakları attım bu bit yüzünden!)

Sayın alaaddin 23 yazık olmuş domatesinize.
Keşke bu başlığı okusaydınız.(bitki zararlıları için ev yapımı ilaçlar)

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3062

S-L-İ-H-A
07-03-2009, 15:20
selam arkadaşlar;hepinizin deneyimine ,sabrınıza hayran kaldım.Çiçekleri doğayı bende çoook seviyorum.kendi çapımda yetiştiriyorum.Sizler kadar bilgili değilim.Evdeki japon gülü nün saksısında domates kendiliğinden yetişti hem japon gülü hemde domates büyümelerine rağmen bir türlü çiçek açmadı neden acaba?Bilgisi olan var mı? selamlar

S-L-İ-H-A
07-03-2009, 15:27
Ayrıca konuştuğunuz domates tohumlarını nereden bulabilirim?Balkonumda yazın yetiştiriyorum.Yaz boyunca sadece bir ,bilemedin iki tohum alabiliyorum. kuşlar mı yiyyor acaba?Hatta geçen seneki deneyimim hepten hüsrandı Koskoca saksıda domates coştu, büyüdü ,bir tane bile tohum olmadı .Çiçekleniyor ,sonrası yok.

suzan7
08-03-2009, 21:04
Bu gün pet bardaklarda çimlendirdiğim tumbilign domateslerimi bu gün saksılara alarak terasa taşıdım. Bakalım gelişmeleri nasıl olacak.

suzan7
21-03-2009, 19:56
selam balkoncular,
yine sessiz kaldınız.Yok mu yeni bir gelişme?

suzan7
05-04-2009, 21:14
kahyanur,
domateslerin oldu mu? yemeye gelecegim.

dersan
06-04-2009, 16:56
kapalı balkondan açık balkona yavaş yavaş taşınmaya başladım. balkonum öğleden sonra sürekli güneş alıyor, ama bir sorunum var 7. kattayım balkonum çok rüzgar alıyor. çiçeklerim sersemliyor. yan tarafı pimapenle kapatmayı düşünüyordum ama pimapen apartmanda alınan kararla yasaklandı. cam balkon istiyorlar. pimapeni çok ucuza yapıyorlardı, cam balkon çok tutuyor ve parça işi de yapmıyorlar ayrıca kiracıyım ev sahibi kabul etmiyor. pratik fikirleriniz varsa benimle paylaşırsanız çok sevinirim. güvercin sorunumu balık ağıyla çözdüm kışa girerken çok rahat ettim. (Hiç belli olmuyor ve gözü hiç rahatsız etmiyor şiddetle tavsiye ederim) bir de bu rüzgar işini çözersem çok sevineceğim.

suzan7
08-04-2009, 23:14
sayın dersan,
balkona kormeş taktırıp,kalın bir güneşlik takarak,rüzgarlı havalarda güneşligi çeip, rüzgarı biraz olsun kesebilirsin.

suzan7
10-04-2009, 18:16
Srtık kışı bitirdik yaz balkonumdan görüntüler.

suzan7
10-04-2009, 18:18
Herşey yeniden canlanıyor.

dersan
15-04-2009, 12:16
balkonunuz ne kadar büyük maşallah suzan7. fikir için de ayrıca teşekkürler deneyeceğim.

suzan7
18-04-2009, 23:15
herkese iyi geceler

suzan7
24-04-2009, 15:39
selamlar balkonlar taşınmiş lar bahçelere galiba.
Kimsenin sesi çıkmıyor artık.

şeref
24-04-2009, 17:11
Sayın suzan7,

Çiçek sevginize hayran kaldım.
Gönlünüzün ne kadar engin ve güzel olduğunu söyleyebilirim.

Kalbinizin güzelliği inşallah yüzünüze de vurmuştur.

Sağ kalın, sağlıcakla kalın ve hep böyle kalın.

Yüzünüzden gülücükler eksilmesin.

suzan7
25-04-2009, 13:15
Bunlarda benim mahon67 den aldığım çerilerin son durumları.
Teşekkür ederim sayın şeref
Benim bu çiçek sevdam 2 yıl önce teraslı bir ev aldıktan sonra başladı.
Çok hızlı bir şekilde de devam ediyor.Kırkından sonra azanın hesabına döndüm.

suzan7
05-05-2009, 22:25
sn arkadaşlar,
domatesler,biberler, yeşillikler ne alemde?

cigdemdogan
06-05-2009, 01:09
Kapalı balkonda eğer domates yetiştirirseniz ;

Eğer sıcaklık yukarıdaki gibi uygun olur ise tozlaşma için ya arı faailiyeti gerekir ya da vibratör denilen ve 2 günde bir çiçek salkımlarını titreten bir aygıt kullanmak gerekir. Bazıları bunu otomatik diş fırçası ile yapıyormuş.
Çiçek tozlarının erkek organdan ayrılarak çiçeğin dişicik tepesine konması gerekiyor döllenme için.
Dememden kastım budur.

İzzet bey, ben de tohumdan cherry domates ektim kapalı balkonumda sıcaklıklar dediğiniz derecelere çok yakın. Şu an fideden bile büyük duruma geldiler ve çok sağlıklı gözüküyorlar.

Size danışmak istediğim; ben dayanamayıp ara sıra elimi hafifçe sürterek, elime geçen kokusunu kokluyorum yaprakların, öyle güzel kokuyorlar ki.. :)
Bu dediğiniz vibratör gibi bir hafif titreşim yaratıyor yaprak ve dallarda acaba bu şekilde de meyvelerim oluşur mu ?
Bunun dışında camda hafif bir aralık bırakıorum ki arılar gelebilsinler. Yakında müstakil ev ve bahçeler olduğu için arada sırada arılar giriyor balkona. (haftada 3-4 tane görüyorum)
Bu yeterli olur mu?

suzan7
09-05-2009, 21:57
terasımın en nazlı kızını sizlere sunarım,görücüye çıktı.

suzan7
14-05-2009, 18:12
Arkadaşlar,
Balkon ve teraslarda çok çeşitli bitki bulundurmanın ,bitkilerin birbirlerini olumsuz yönden etkilemesi mümkün müdür?Bu konuda bilgisi olan varsa açıklasın.Bizde daha bilinçli olarak bu işi yürütelim.

bahtiyar02
14-05-2009, 23:02
sevgili suzan7... bence büyük boylu bitkiler diğer kücük boylu fidanların güneş görmesini etkileye bilir bitkilerin büyümeleri yavaşlar.yaklaşık 2-3 yıldır balkon seramda çok çeşitli meyva ve sebzeler yetiştiriyorum bir problem çıkmadı. benim balkon tamamen kapalı ve altı adet pencereli.sizin balkonun resimden anladığım kadarıyla tamamen açık.bir problem çıkacağını sanmıyorum.saygılar

suzan7
15-05-2009, 19:37
sn bahtiyar02,
Açıklamalarınız için teşekürler.
Benim teasımın üstü ve 3 tarafı kapalı,
sadece doguya bakan tarafı açık o da katlama cam la kapatılıyor.
Güneşide sadece sabahtan saat 12 ye kadar sadece yarısına kadar alıyor.
Yani güneşe hasret sayılıyor.
Nerde burdaki güneş, nerde sizin ve benim memleketimdeki güneş.
Bu arada bende Şanlıurfa lıyım.

bahtiyar02
15-05-2009, 22:32
sevgili suzan7 hemşeri olmamıza sevindim.ayrıca dediğiniz gibi güney doğu güneşten en çok faydalanan bölgelerimizden.terasın belli oranda güneş almasından dolayı bitkiler etkilenebilir.terasınızın tümden kapalı olması çok güzel.tam bir sera ortamı sağlıyabilirsiniz.Akşamları tüm terasın camlarını kapatın.sabah uyandığınızda camları tekrar açıp havalandırın.içerde oluşan karbondioksidi dışarı atmak için.bu işlemi sizin oralarda havalar tam ısınmaya başladığı an camları tümden açarsanız faydasını göreceksiniz.ben 2-3 yıldır uyguluyorum.bitkilerinizi fazla su vermeyin.biriken su havalar ısınmadığı için toprakta kalır buda bitkilerin çürümesini veya çiçeklerini dökmeye sebebiyet verir.
sağlıcakla kalın.saygılar

suzan7
20-05-2009, 17:23
kıştan bu güne balkon seramın son hali
bu gün ilk mahsülümüzü yedik çeriler harikaydı.

radem63
20-05-2009, 22:26
Suzan Hanım;
Maşallah süper görünüyorlar domatesleriniz...
Afiyet olsun...

radem63
20-05-2009, 22:28
Domatesiniz için özel besinlermi kullanıyorsunuz?
Toprak karışımı nasıl acaba?

zibifnik
21-05-2009, 17:58
Merhaba arkadaşlar,

Ben kapalı ortamda nasıl tozlama yapılabileceğini merak ediyorum. Deneyimlerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

suzan7
27-11-2009, 11:26
Sayın kahyanur,
Çoktandır balkonundan haber vermedin.,Geçen yıldan bu yana gelişmeleri bekliyoruz.

ieski
18-12-2009, 21:46
Balkonda yetiştirilen domates ve biberin gelişimi için ilave besin eriği kullanmak gerekirmi?

suzan7
19-12-2009, 13:54
Sayın ieski,
Gerekli degil, fakat vermenin yararı var.Ben verdim

HezarenÇiçeği
31-12-2009, 22:37
Görüntüsü güzel yetiştirmeside kolaydır tabi bulundugunuz yerin iklim sıcaklıgına göre zorlasabiliyor. Akdeniz bölgesinde yetiştirmesi epey kolaydır. Her mevsimde bulmak mümkündür. :) Denemenin sonuç vermesi güzel.

Saner Gülşen
07-12-2017, 21:03
Merhaba arkadaşlar,
Yeni üyeyim ve forumda ilk mesajım.
Mevsimi olmamasına rağmen deneme amacıyla Tekzenden aldığım Yaprak markalı dolmalık biber tohumlarını çimlendirdim. Gartengold torf kullandım. Tohumları pet bardağa ektim.
1 haftada çimlendiler. Hatayda yaşıyorum. Evin içi 24 derece. Çimlenir çimlenmez daha az su verdim ve yapay ışık altına koydum.
662257
Telefonumun ışık sensörüyle yaptığım ölçüme göre bu lambanın toprağa olan mesafesinde 10.000 lüx aydınlatma elde ediyorum.
Kotiledonlar başta iyice açıldı.çimleneli 10 gün oluyor. Şimdi yapraklar sanki geri birbirine yaklaşıyor gibi geldi.
662258
Bu durum normal midir? Acaba suyu çok mu azalttım diyorum. Yoksa torfdan yeterli besin alamıyor mudur?
Yorumlarınız için teşekkür ederim.