PDA

View Full Version : Yeşil Bit (Yaprak Biti)

habibe
15-04-2007, 19:24
Güllerim yeşil bitlerce istila edilmiş.

Geçen yıl da, güllerim de bu yeşil bitlerden var dı ama daha azdı. Bu yıl sanki tüm böcükler köycek göç etmişler bize. Gül tomurcuğu bile büzüşmüş sanki
Forumlarda, Tütün bekletilmiş su iyi gelir diye okumuştum. Ne yapmalıyım?.

hercai61
16-04-2007, 10:59
Selam
Güllerimizde yaprak bitleri var. İki yıldır da başedemiyoruz. Geçen yıl ilaçladık ama ilaçladığımızda da tomurcukları hep kurudu. Ne yapmalıyım?

fmt79
16-04-2007, 11:57
Selam
Güllerimizde bu yaprak bitlerinden var. İki yıldırda başedemiyoruz. Geçen yıl ilaçladık ama ilaçladığımızda da tomurcukları hep kurudu. Ne yapmalıyım?

Gülleriniz nasıl bir ortamda; ev bahçesi mi? etrafında tarım yapılıyor mu? Hangi insektisiti kullandınız acaba? İsmini ve kullandığınız dozu (hatırlıyorsanız) yazabilirmisiniz.

habibe
16-04-2007, 12:55
Güllerim yeşil bitlerce istila edilmiş. İmdattt !!

Geçen yıl da, güllerim de bu yeşil bitlerden var dı ama daha azdı. Bu yıl sanki tüm böcükler köycek göç etmişler bize. Gül tomurcuğu bile büzüşmüş sanki :(
Forumlarda, Tütün bekletilmiş su iyi gelir diye okumuştum. Ne yapmalıyım?.

Bu cevap beni de çok ilgilendirecek. Güllerim ev bahçesinde ve çevresinde tarım yok.

hercai61
16-04-2007, 18:59
[QUOTE=hercai61;95683]

Gülleriniz nasıl bir ortamda; ev bahçesi mi? etrafında tarım yapılıyor mu? Hangi insektisiti kullandınız acaba? İsmini ve kullandığınız dozu (hatırlıyorsanız) yazabilirmisiniz.

Güllerim evimizin bahçesinde ve etrafında tarımda yapılmıyor. İlacın ismini hatırlamıyorum ama, suyla seyreltmiştik. Şu anda da tomurcukların üzerlerinde aynı yaprak bitlerinden var.

selenn
30-04-2007, 16:08
Arkadaşlar merhaba,

Bir ay kadar önce 2 adet minyatür gül almıştım balkonuma. Yaklaşık 10 gündür halleri bir tuhaftı bugün dikkatimi saksılarındaki lekeler çekti. Yağ lekesi gibi saksılarında yapış yapış izler vardı. Yapraklarında hafif beyazlıkları görünce incelemeye başladım. Sinir oldum tüm yaprak altlarında ve tomurcuklarda minik sinek gibi örümcekler var. Kırmızı örümcek dediğiniz olay bu mu diye merak ettim. Saksılardaki lekeleri ve yapraktaki beyazlıkları bu illet böcek mi yapar diye sormak istedim . Aşağıya fotoğraf eklemeye çalıştım. Üstteki tomurcuğun sapında bir sürü böcek var. Bunlardan nasıl kurtulacağım konusunda yardımınızı rica ediyorum.

9996

Mine Pakkaner
01-05-2007, 08:07
Yaprak bitleri ile mücadeleyi pek çok kez anlattık, forum içi arama motoru ile bulabilirsiniz. Kırmızı örümcek var mı anlamak için yaprak alt ve üstünden makro çekim göndermeniz gerek. Beyazlık varsa külleme başlıyor demektir. Derginin Ocak sayısında (http://www.agaclar.net/dergi/ocak07.html) Fmt79 bu konuyu detaylı anlattı.
Yapış yapış olanlar da bitlerin salgıları, dikkatli olmazsanız üzerinde fumajin dediğimiz mantar hastalığı da olur.
Ev yapımı ilaçlar bölümüne de bakın.

fmt79
01-05-2007, 08:07
Arkadaşlar merhaba,

Bir ay kadar önce 2 adet minyatür gül almıştım balkonuma. Yaklaşık 10 gündür halleri bir tuhaftı bugün dikkatimi saksılarındaki lekeler çekti. Yağ lekesi gibi saksılarında yapış yapış izler vardı. Yapraklarında hafif beyazlıkları görünce incelemeye başladım. Sinir oldum tüm yaprak altlarında ve tomurcuklarda minik sinek gibi örümcekler var. Kırmızı örümcek dediğiniz olay bu mu diye merak ettim. Saksılardaki lekeleri ve yapraktaki beyazlıkları bu illet böcek mi yapar diye sormak istedim . Aşağıya fotoğraf eklemeye çalıştım. Üstteki tomurcuğun sapında bir sürü böcek var. Bunlardan nasıl kurtulacağım konusunda yardımınızı rica ediyorum.

9996

Fotoğraftan seçilmiyor ama güllerinizde çok yüksek ihtimalle yaprak biti var. Forumda mevcut çözümler var. Ev bahçeniz varsa forumda ev yapımı ilaçlar var. Bunlardan birisini deneyin. Sorunu çözemezseniz o zaman insektisit ismi yazabilirim...

selenn
01-05-2007, 09:33
Sevgili Mine Hanım ve Sevgili Fmt79,
Bilgilendirmeniz için teşekkürler. Hemen ev yapımı ilaçlarla başlıyorum önlem almaya.

Selamlar

tosarik
09-05-2007, 15:05
2 gündür okuyorum yazdıklarınızı. Harikasınız. Böyle bir bilgi hazinesine ne kadar ihtiyacım vardı anlatamam. Sanırım ve umarım bundan sonra sizlerle olacağım.

Öncelikle kendimi tanıtayım. İzmirde yaşıyor ve aktif olarak çalışıyorum. 4 senelik Peyzaj Mimarıyım.2 senedir mesleğimi yapma şansım oldu. Şuan çalışmakta olduğum inşaat firmasının Mavişehirde yaptığı bir sitenin peyzaj mimarlığı işlerini sürdürüyorum. Bu benim yalnız başıma yaptığım ilk bahçe. İlk defa bir bitkiyi dikip, onun bütün büyüme aşamalarına şahit oluyorum. Bilgiye açım bu nedenle:)

Size bahçemden çektiğim birkaç soruna ait fotografları yolluyorum. İlk 2 fotoğraf Acuba, 3. fotoğraf ise Nerium oliender bitkisinden çekildi. Zararlılar ve kullanabileceğim ilaçlar hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler.

saitax
10-05-2007, 10:40
ben size çok pratik bir bilgi vereyim
arap sabununu bilmeyenimiz yoktur herhalde. (bilmeyenler de herhangi bir bakkala **** markete gidip arap sabunu varmı diye sorarlarsa mutlaka bulurlar)
arap sabunu 10' a, 1 (yani 100 gr su kullandıysak 10 gr arap sabunu ile karıştılmalıdır)kısım suyla karıştırılıp bizim afit( Aphid) **** yaygın adı ile yaprak biti olarak tabir edilen bu minik ve canavar gibi bitkiyi sömüren böceklerin üzerine spreyleme yapılırsa böceklerin mumya gibi bitki üzerinde yapışıp kalarak öldüğünü görecekseniniz..hem böylelikle ilaç vs. şle uğraşmış olmazsınız

memet
10-05-2007, 10:58
Saitax, Hoşgeldin.
Forumda biraz dolaşıp başlıkları okudukça, arapsabunlu tarifi sıkça kullandığımızı farkedeceksin.
Çok yararlı gerçekten zararlılara karşı.

limon
10-05-2007, 21:49
Güllerimdeki yaprak bitlerini 3 gün önce ilaçlamıştım ve o sorundan kurtuldum derken şimdi de kokulu olan sarmaşık gülümün yapraklarında pas gibi altında ve üstünde ufak benekler oluşmuş. Dün hiç bir şey yoktu bir günün içinde nasıl bu kadar hızlı oluyor anlamıyorum. Akşam üstü hasta yaprakların hepsini kesmeye çalıştım ama arada göremediklerim kalmıştır. (Hava karardı göremedim :) )
Yarın fotoğrafını çekip eklerim. Arap sabunu bunda da işe yarar mı acaba?

fmt79
11-05-2007, 10:23
2 gündür okuyorum yazdıklarınızı. Harikasınız. Böyle bir bilgi hazinesine ne kadar ihtiyacım vardı anlatamam. Sanırım ve umarım bundan sonra sizlerle olacağım.

Öncelikle kendimi tanıtayım. İzmirde yaşıyor ve aktif olarak çalışıyorum. 4 senelik Peyzaj Mimarıyım.2 senedir mesleğimi yapma şansım oldu. Şuan çalışmakta olduğum inşaat firmasının Mavişehirde yaptığı bir sitenin peyzaj mimarlığı işlerini sürdürüyorum. Bu benim yalnız başıma yaptığım ilk bahçe. İlk defa bir bitkiyi dikip, onun bütün büyüme aşamalarına şahit oluyorum. Bilgiye açım bu nedenle:)

Size bahçemden çektiğim birkaç soruna ait fotografları yolluyorum. İlk 2 fotoğraf Acuba, 3. fotoğraf ise Nerium oliender bitkisinden çekildi. Zararlılar ve kullanabileceğim ilaçlar hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler.

İkisi de homopter, ikisi de emici böcekler. Ama ilk iki fotoğraftaki böceklerin dişileri kanatsız ve görüldüğü gibi hareketsizdir. Sadece birinci larva döneminde hareket ederler.

Üçüncü fotoğraftaki ise meşhur yaprak biti'dir. Bu dönemlerde ikisini de çıkışı normal. Forumda evde yapabileceğiniz ilaçlar mevcut olabilir. İnsektisit kullanmak isterseniz sistemik ve geniş spektrumlu insektisitler tercih edin. İnsan beslenmesi için kullanılan bitkilerde önermiyorum ama, süs bitkilerinde Dursban 4 (Chlorpyrifos ethyl) kullanırsanız çok hızlı ve uzun süren bir etki sağlayacaktır.

ctuncel
14-05-2007, 20:27
Selamlar, arap yaseminimin üzerinde fotoğraftaki böcekler var arap sabunlu karışımdan kullandım, olmadı bir çiçekçiden aldığım ilacı kullandım kaybolmadılar. Bu böcekler nedir? nasıl mücadele edilir? Geçen sene aldım ve daha üzerinde çiçek göremedim. : (

çiçeklerim ve ben
17-05-2007, 09:56
Benim önceden hastalanan çiçeklerimin hepsinde,bu bölümde geçen hastalıklara zaman,zaman rastladım.Çoğunu kurtarmayı başaramadım.Çünkü sağlıklı çözümler bulacağım, bilgili kişilerin arasına yeni katıldım.:rolleyes:
Sizinle tanışmadan önce kendi kendime bulduğum bazı yöntemler vardı.Bunlardan en etkili olanı,lalelerime,çuhalarıma ve güllerime dadanan sayısız, küçük ve yeşil böcekleri bildiğimiz sinek ilacı sıkarak yok etmekti.:D Böcekler kesin yok oluyar,bu bir gerçek,ama bitki üzerindeki etkisi nedir acaba?Lale ve çuhalar çiçeklenme dönemleri bittikten sonra böceklendikleri için,ilacın kurumalarına bir etkisi oldumu?anlayamadım.Ama aynı zamanda ilaçladığım minyatür gülüm hala yaşıyor.(ilaçlayalı bir ay olmuştur.)
Tekrarlayan sorunlarda bu yönteme devam ediyimmi?yoksa çok sakıncalı,birdaha asla deneme! dermisiniz.
HAYAT ,PAYLAŞINCA GÜZEL.:rolleyes:

fmt79
18-05-2007, 21:43
Selamlar, arap yaseminimin üzerinde fotoğraftaki böcekler var arap sabunlu karışımdan kullandım, olmadı bir çiçekçiden aldığım ilacı kullandım kaybolmadılar. Bu böcekler nedir? nasıl mücadele edilir? Geçen sene aldım ve daha üzerinde çiçek göremedim. : (

Bunlar yaprak bitleri. Süs bitkilerinde yaprak bitleri ile nasıl mücadele edileceği forumda mevcut.

limon
21-05-2007, 21:10
Baklalarımın yapraklarında da çok sayıda yeşil renkli orta boy çekirgeler var. Yapraklarını yemelerinin benim için sakıncası yok ama başka zararları olur mu?
Bir de baklalarımın bazılarının tüm dalları ve baklaların kenarları siyah bitlerle kaplıydı sağlıklı olanlara bulaşmasın diye kesip attım. Tohuma bıraktığım lahana, karnıbaharım da çok fazla sayıda tırtıllarla sarılmıştı onları da söktüm ve bahçeden uzaklaştırdım. Geçen sene de bu zamanlarda çok sayıda börtü böcek olmuştu daha sonra kaybolmuşlardı. Fakat bu sene sayıları daha da arttı gibi geliyor bana. Yediğimiz şeyleri ilaçlamaya da gönlüm razı olmuyor.
1126111262

remi
22-05-2007, 16:30
Herkese merhabalar.Aranıza yeni katıldıgım ıcın yapabılecegım hatalar dan dolayı sımdıden ozur dılerım.Benım soyle bır sorunum var.Evımde kı mum cıcegı,zambak ve adını bılmedıgım bır sarmasık turu(Kavun'a benzer meyvası olan)cıceklerım de bır canlı var.3 bıtkıdekı aynı sey.
1-Mum cıcegınde govdede kahverengı ve bır kabuk gorunumun de.Hareket ettıgını hıc gormedım.Yapraklar yapıs yapıs bır halde ve dallarda beyaz pamuksu olusumlar var.
2-Zambak ta da mum cıcegı ıle aynı belırtıler var.
3-Sarmasıkta pamuklanma ve yapıskanlık yok.Mum cıcegın de kı kahverengı seyler sarmasık ta dalların uzerınde var ama renklerı yesıl.

Ben temız su ve bezle tek tek dalları sılıyorum fakat 2 gun sonra yıne aynı sekılde bu canlılar yayılıyorlar.Ve sureklı arttıkları ıcın basedemez oldum.Ne yapmam gerektıgı hakkında bılgı verebılırsenız sevınırım

fmt79
24-05-2007, 21:05
Herkese merhabalar.Aranıza yeni katıldıgım ıcın yapabılecegım hatalar dan dolayı sımdıden ozur dılerım.Benım soyle bır sorunum var.Evımde kı mum cıcegı,zambak ve adını bılmedıgım bır sarmasık turu(Kavun'a benzer meyvası olan)cıceklerım de bır canlı var.3 bıtkıdekı aynı sey.
1-Mum cıcegınde govdede kahverengı ve bır kabuk gorunumun de.Hareket ettıgını hıc gormedım.Yapraklar yapıs yapıs bır halde ve dallarda beyaz pamuksu olusumlar var.
2-Zambak ta da mum cıcegı ıle aynı belırtıler var.
3-Sarmasıkta pamuklanma ve yapıskanlık yok.Mum cıcegın de kı kahverengı seyler sarmasık ta dalların uzerınde var ama renklerı yesıl.

Ben temız su ve bezle tek tek dalları sılıyorum fakat 2 gun sonra yıne aynı sekılde bu canlılar yayılıyorlar.Ve sureklı arttıkları ıcın basedemez oldum.Ne yapmam gerektıgı hakkında bılgı verebılırsenız sevınırım

Muhtemelen bitkilerinizde kabuklu-pamuklu-unlu bitler ve yaprak bitleri var. Eh fotoğraf eklenmeyince ancak bu kadar tahmin ediliyor. Bir fotoğraf ekleseniz iyi olurdu. Forumda bu zararlılar ile nasıl mücadele edileceği mevcut aslında. Biraz arama yapsanız bulursunuz, kolay gelsin...

fmt79
24-05-2007, 22:08
Baklalarımın yapraklarında da çok sayıda yeşil renkli orta boy çekirgeler var. Yapraklarını yemelerinin benim için sakıncası yok ama başka zararları olur mu?
Bir de baklalarımın bazılarının tüm dalları ve baklaların kenarları siyah bitlerle kaplıydı sağlıklı olanlara bulaşmasın diye kesip attım. Tohuma bıraktığım lahana, karnıbaharım da çok fazla sayıda tırtıllarla sarılmıştı onları da söktüm ve bahçeden uzaklaştırdım. Geçen sene de bu zamanlarda çok sayıda börtü böcek olmuştu daha sonra kaybolmuşlardı. Fakat bu sene sayıları daha da arttı gibi geliyor bana. Yediğimiz şeyleri ilaçlamaya da gönlüm razı olmuyor.
1126111262

limon, merak etmeyin, Malathion gerçekten çevre dostu bir insektisittir. LD 50 değeri 2580 mg/kg'dır. Arılara zehirliliği düşüktür. İnsan sağlığı açısından düşük risk grubunda yer alır. Çekirgeler için de önerilen bir insektisittir. Enginar için hazırlamışken, çekirgelerin olduğu bitkilere de uygulayın, bu arada yaprak bitleri de ölürler. Her ne kadar yaprak bitine özel bir insektisit olmasa da geniş etkilidir. İlaçlamadan 7 gün sonra, bol suyla yıkayıp afiyetle yiyebilirsiniz. Ama unutmayın, kalıntı riskini en düşük seviyede tutmak sizin elinizde. Tarım ilacını uygularken kurallara uygun davranırsanız etikette belirtilen sürenin sonunda zararsız hale gelir. Ama doz konusunda hassas davranmalısınız, yüksek doz yüksek kalıntı demektir. Her zaman etiket dozunda kullanmaya gayret edin. kolay gelsin...

limon
25-05-2007, 11:24
Çok teşekkür ederim.

sdcrmn
05-06-2007, 09:42
Merhaba
Balkonda sebze yetiştirme bölümüne de yazmış bulundum ama sanırım doğru yer burası.Biberleri tohumdan çimlendiremediğim için fide almıştım. Aldığımda gördüğüm kadarıyla bir problem yoktu yapraklarında.Dün sularken yapraklarında bite benzer beyazımsı küçük şeyler gördüm. Bitki hastalıkları bölümünden anladığım kadarıyla yaprak biti. Arap sabunlu tarifi yapsam işe yarar mı acaba? **** başka bir ilaç mı uygulamalıyım? Yoksa hayır gelmez kökten söküp atayım mı fideleri? Balkonda diğer saksılardaki domates ve salatalıklarıma bulaşmasından korkuyorum, bulaşır mı acaba?

Teşekkürler

Oğuzhan
05-06-2007, 10:17
Benimde vardı Arapsbunlu tarif işe yarıyor.Şu anda bit yok.Ayrı biryere alın .Her gün uygulayın.

sdcrmn
07-06-2007, 09:01
Ben yaprak biti olan biber fidelerimi sökmek zorunda kaldım. Çok fazlaydılar gözüm korktu, salatalık ve domateslerime bulaşacak diye korktum. Arap sabunlu su hazırladım fakat elimdeki fısfıs çok ince bir tabaka halinde yaymadı sıvıyı, sis şeklinde olması gerek diye okumuştum forumda. Kısacası benimki öyle olmadı,yapraklar köpük köpük oldu, artık bundan hayır gelmez dedim söktüm fideleri:(

tourkana
21-06-2007, 12:08
Benim çam ağaçlarında inanılmaz bir karınca trafiği var,bunların ağacın üzerindeki bitleri taşıdıklarını ve çok fazla karıncanın ağacın köklerine zarar vereceğini öğrendim.hatta ağaçların diplerinde bir de yuvaları var..

Bu karıncalardan nasıl kurtulabilirim..?

Mine Pakkaner
21-06-2007, 16:38
Karınca ve yaprak biti arasında bu şekilde bir ortak yaşam var. Daha önce de bahsetmiştim. Karınca, yaprak bitini yerleşip beslenebileceği yerlere taşıyor, onun atıklarından da kendi besleniyor. Karınca yuvasının üzerine karınca ilacı dökerek sorunu çözebilirsiniz. Ancak ilaçlamayı sık tekrarlamaz ve bu arada ağacı da ilaçlamazsanız sonuç alamazsınız.

tourkana
21-06-2007, 22:16
Karınca ve yaprak biti arasında bu şekilde bir ortak yaşam var. Daha önce de bahsetmiştim. Karınca, yaprak bitini yerleşip beslenebileceği yerlere taşıyor, onun atıklarından da kendi besleniyor. Karınca yuvasının üzerine karınca ilacı dökerek sorunu çözebilirsiniz. Ancak ilaçlamayı sık tekrarlamaz ve bu arada ağacı da ilaçlamazsanız sonuç alamazsınız.

Evet karıncalar uğurböceklerine karşı bitleri koruyorlarmış,ilaçlamayı sadece karıncalara yönelik mi yapmalıyız,bitler ne olacak,karıncalara ve bitlere karşı ne ilacı kullanmalıyız.?
Bir filmde izlemiştim,kadının biri organik gül yetiştiriyordu internetten bir sipariş verdi,aynı gün kargo ile teslim aldı,10 kutu uğurböceği sipariş etmiş meğerse...
firmanın adı da "ecowise" dı yanlış hatırlamıyorsam..böyle birşey olabilir mi..? :)

Mine Pakkaner
21-06-2007, 23:04
İlaçlamayı her ikisine de yapmalısınız. Malathion gibi bir insektisit kullanabilirsiniz. Bizde henüz uğur böceği satışı yok maalesef. :)

lerdemir
22-06-2007, 07:22
E o zaman bu harika bir teşebbüs fırsatı olmasın sakın ???

Mine Pakkaner
22-06-2007, 08:44
Bunun için çok yoğun organik yetiştiricilik yapılması gerekir. Siz bahçenize uğur böceklerinizi saldığınızda komşunuz balyozla vurur gibi insektisit kullanırsa bu yararlı böcekler de ölecekler.

Birkaç sene önce ülkemizde hem vermicompost gerçekleştirecek solucan hem de uğur böceği satışı denendi ama başarılı olmadı diye bilgilerimiz var. Henüz erken girmişti firmalar, bundan sonra ne olur bilmem. Örneğin kırmızı örümceği yok eden yararlılar var.
Özellikle örtü altı yetiştiriciliğinde bunlar çok önemli mücadele yöntemleri.

lerdemir
22-06-2007, 10:29
Onun da zamanı gelir; tam zamanı geldiğinde birileri yapar; bizler de bakarız korkarım ağzımız açık :(

Mine Pakkaner
22-06-2007, 11:31
Bir deneme yapmak için kapılar hep açık. Böyle bir ticareti yapmak isteyenler önce bakanlıktan gereken izinleri alıp sonra bir satış ağı ile müşteriye ulaşmak durumunda. Ciddi bilimsel teknik ve mali alt yapı da uygunsa denenebilir elbette.

fmt79
22-06-2007, 15:07
6 no lu fotoğraftaki bu zararlı, bitkilerimi kemiriyor ve dokununca dal numarası yapıyor.http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2003

Fotoğraftaki yaratığın gerçek boyu 2 cm civarında.

adabayrakoglu, bazı böcekler hayatlarını sürdürebilmek için, canlı **** cansız varlıkları taklit ederler. Bu olaya mimikri denir. O fotoğraftaki tırtıl da bir dal parçasını taklit ediyor. Ancak merak etmenize gerek yok, böyle taklit özelliği olan bir bitki zararlısı tanımıyorum.

Diğer taraftan, karınca konusunda kullanıcıların bilinçli olması güzel. Gerçekten karıncalar yaprak bitlerinin bir numaralı dostlarıdır. Yaprak bitleri ile mücadele etmek istiyorsanız, mutlaka öncelikle karınca ile mücadele etmelisiniz. Aksi takdirde, bahçeye uğur böceği (=gelin böceği, uç uç böceği = Coccinella septempunctata) salımı yapsanız bile, başarı şansınız azalır. Elimde bir video görüntüsü var, onu sizinle paylaşacağım, karıncalar uğur böceklerini yaprak bitinin olduğu alandan nasıl uzaklaştırıyorlar net bir şekilde görebiliyoruz...

bahcevan0618
27-06-2007, 18:29
Merhabalar. Benim merak ettiğim bir konu var, bitki zararlıları ve hastalıkları için kullanılan ilaç herzaman aynı olursa örnek verecek olursak güllerde ki külleme hastalığı için heryıl aynı marka ilacı kullanmak gibi **** benim yaprak bitleri için aynı ilaç markasını herzaman kullanmam gibi bir durumda hastalık ve zararlılar o ilaçlara karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığı konusu.
Belli dönemlerde ilaç değiştirmek gereklimidir, yoksa zararlıların bağışıklık kazanması gibi birşey söz konusu değilmidir.

fmt79
28-06-2007, 08:28
Merhabalar. Benim merak ettiğim bir konu var, bitki zararlıları ve hastalıkları için kullanılan ilaç herzaman aynı olursa örnek verecek olursak güllerde ki külleme hastalığı için heryıl aynı marka ilacı kullanmak gibi **** benim yaprak bitleri için aynı ilaç markasını herzaman kullanmam gibi bir durumda hastalık ve zararlılar o ilaçlara karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığı konusu.
Belli dönemlerde ilaç değiştirmek gereklimidir, yoksa zararlıların bağışıklık kazanması gibi birşey söz konusu değilmidir.

Pekçok hastalık etmeni **** bitki zararlısı canlılar yüksek üreme potansiyeline sahiptir. Yüksek üreme potansiyeline sahip olan canlılarda genetik değişiklik çok daha hızlı ve gözle görülür olmaktadır. Zaten bu canlıların popülasyonlarındaki çeşitlilik de buradan kaynaklanmaktadır. Malesef bitkilerde zararlı olan organizmalar (zararlı hayvanlar, mikroorganizmalar ve yabancı otlar) içinde özellikle bazıları çok yoğun genetik değişikliğe uğramakta, kendilerine karşı kullanılan kimyasallara karşı dayanıklılık kazanmaktalar.

Bu sebeple bazen pestisit ruhsatları iptal edilmekte **** askıya alınmaktadır. Pestisitlere dayanıklılık oluşumunu engellemek için yapılacak en önemli şeyler;

1) Bir dönem içinde yapılan ilaçlama sayısını optimum seviyede tutmak (aşırıya kaçmadan ilaçlamak, ne çok az nede çok fazla)

2) İlaçlama dozunu mutlaka etiket bilgilerine göre ayarlamak (yüksek doz da düşük doz da dayanıklılığı arttırır)

3)Ve en can alıcı nokta, ilaçlamada hep aynı etki mekanizmasına sahip pestisitleri kullanmamak. Önemli olan pestisitin etkili maddesini değiştirmek değil, grubunu değiştirmek **** etki mekanizmasını değiştirmektir. Örnek verecek olursak;

Bu yıl elma ağaçlarımda görülen karaleke hastalığına karşı A fungusitini kullandım. A fungusiti karaleke hastalığını meydan getiren fungusun hücre duvarının geçirgenliğini bozarak etkili oluyor. Önümüzdeki yıl aynı etkiyi gösteren B fungusitini kullanırsam dayanıklılık kazanmamaları adına hiçbirşey yapmış olmam.
Önemli olan etki mekanizmasının farklı olması; Önümüzdeki yıl, funguslarda methionin sentezini engelleyen C fungusitini kullanırsam doğru yapmış olurum.

Malesef biraz ağır ve teknik konular. O yüzden taa en başta, pestisiti alırken uzman olan kişinin size önceki yıllarda kullanmış olduğunuz kimyasalları sorup ona göre tavsiyelerde bulunması gerek.

lerdemir
28-06-2007, 09:19
Fmt79,

Hiç de karmaşık olmadı anlatımınız. Son derece net ve yalın olmuş. Hele ki A,B ve C örnekli anlatımın olduğu paragraf herşeyi aydınlatıyor.

Teşkkür ederim emekleriniz için. Tabii Mine Hn.'a da...

fmt79
01-07-2007, 21:26
Nerede yayınlayacağıma karar veremedim, en son burası uygun gibi geldi, gerçi fotoğraf değil ama, yaprak bitleri, gelin böcekleri (uç uç, uğur böceği) ve karıncalar arasındaki ilişkiyi gösteren bir video dosyası. Microcosmos adlı belgeselden alıntıdır. Yaprak biti ile mücadele için karınca ile neden mücadele edilmeli çok açık ve net görülüyor...

Video dosyası
http://web.mku.edu.tr/~ftok/coccinella.wmv

limon
01-07-2007, 21:41
fmt79 gerçekten de bu sene çok fazla karınca var. MALATHION için çevre dostu diye bilinir demiştiniz. Karıncalarla mücadelede de kullanıyorum fakat 2-3 gün sürüyor sadece etkisi. Ağacımdaki bu pamuklu bitlerin sorumlusu karıncalar mıdır? Dergideki yazı çok olumsuz. Ağaçlarım ölürler mi?

fmt79
02-07-2007, 08:09
fmt79 gerçekten de bu sene çok fazla karınca var. MALATHION için çevre dostu diye bilinir demiştiniz. Karıncalarla mücadelede de kullanıyorum fakat 2-3 gün sürüyor sadece etkisi. Ağacımdaki bu pamuklu bitlerin sorumlusu karıncalar mıdır? Dergideki yazı çok olumsuz. Ağaçlarım ölürler mi?

Kullandığınız malathion'un formülasyonu nedir acaba? Tam ismini yazarsanız o da ortaya çıkar. WP mi EC mi, DUST mı? Pamuklu bit için birşey kullandınız mı?

tourkana
02-07-2007, 08:42
başka karınca ilaçları çam agacına zarar verirler mi acaba? annem karınca ilacını suyla karıştırıp çamın dibine yollamış,ne karınca kaldı ne bit ama kahverengi ibreler çoğalmaya başladı ...yeni açılan mumlar ise sağlıklı gözüküyor.Teşekkürler.

GLCN
02-07-2007, 09:55
Çiçeklerime dadanan karıncaları öldürmeden kurtulabilmemin bir yolu varmı acaba?Burdaki çözümleri denedim umurlarında olmadı..

fmt79
02-07-2007, 12:07
Daha dün akşam yazmıştım ama bugün sabah mesaj çok gerilerde kaldı. Linki tekrar vermek istiyorum. Karınca, gelin böceği ve yaprak biti arasındaki ilişkiyi gösteren bir video dosyası.

zenfree
02-07-2007, 18:28
Daha dün akşam yazmıştım ama bugün sabah mesaj çok gerilerde kaldı. Linki tekrar vermek istiyorum. Karınca, gelin böceği ve yaprak biti arasındaki ilişkiyi gösteren bir video dosyası.

Sevgili fmt79 bu bağlantı çalışmıyor galiba. Açamadım.

zenfree
02-07-2007, 18:34
Bağlantıyı açabildim. Mutlaka izleyin. Karıncalara ölüm....:mad:

Ferda Ülkümen
02-07-2007, 22:33
Karıncaları ilaçlarsak,uğur böcekleri de gidecek?

Todor
03-07-2007, 07:06
Video çok güzel. Hain karınca nasılda saldırıyor uğur böceğine.

lerdemir
03-07-2007, 08:27
Video enfes açıklayıcı olmuş. Hatta açıklamalara ispat olmuş. Teşekkürler.

Hakan KINACI
04-07-2007, 14:46
Sorunum var çözemiyorum sebebi ise çok yeni olmam;
Sorunum;
Balkonumda iki kök gül bitkisi var bu güllerden biri yeni yaprak ve tomurcuk verdi ancak yeni yaprak ve tomurcukları tamamen bir tür sinek vari böceklerle sarılmış vaziyette ve gülümün sadece taze olan yapraklarında, gövde ve tomurcuklarını sarmış vaziyetteler.
Aceba sinek ilacı sıksam etkisi olurmu çiçeğimi öldüreceğinden şüpheleniyorum...
Tabii saksılarımın yanında iki büyük saksı domates ve biber bir başka büyük saksıda da hanımeli mevcut bunlarada bulaşmasından çekiniyorum.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
Saygılar,

denizakvaryumu
04-07-2007, 14:58
Hakan Bey
hoşgeldiniz, sizi burada görmek sevindirici :) (eski forumdaşıma bir torpil yapayım)

Bitkilerinizdeki hastalık büyük bir ihtimal yaprak biti veya kırmızı örümcek...makro foto eklerseniz net cevap gelebilir veya zararlı fotoları bölümünden teşhis edebilirsiniz.

Ev yapımı ilaçlar bölümünden seçeceğiniz bir tarif ile ilaçlama yapın derim eğer etkili olmazsa koçtaşın bitki bölümünde yaprak biti ve kırmızı örümcek için sıvı küçük şişede ilaç var onu kullanın derim...

Hakan KINACI
04-07-2007, 15:07
Torpiliniz için teşekkür ederim :) hafta sonu evde yoktum en son tüm çiçeklerimi ve sebzelerimi sulamış çıkmıştım eve gelip ilk işim bitkilerime bakmak oldu birde ne göreyim gülüme bir şeyler sarılmış çok üzüldüm ne yapacağımı bilemedim en iyisi bu işi uzmanlarına danışayım dedim...:)
Yardımlarınız için tekrar teşekkürler.
Saygılar,

Hakan KINACI
04-07-2007, 15:14
http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=1612&d=1149284382
Buldum bunun aynısı, demekki bitmiş...

Antaios
05-07-2007, 21:31
Bunların afit(yaprak biti) olma ihitimali üzerinde durun bence. Çünkü yaprak bitleri yaprağın alt yüzeyinden sokucu-emici ağız yapısı sayesinde delik açar ve bitki öz suyunu emerek yaprağı kurutur. Bunun için de bir yerden bulacağınız uğur böceği (Coccinella semptempunctata) onları iştahla yiyip yok ettiğini görebilirsiniz. ;) :cool:

cerrahnuray
11-07-2007, 20:32
Teşekkür ederim. Panik yaptım delikleri farkedince :eek: . Yarın uğur böceği arayamaya başlayacağım inşallah rastlarım. Haftasonu memlekette çok karşılaşmıştım ama bi şeye ihtiyacım olduğunda hiç bulamam. :rolleyes: Bakalım ne kadar zamanda bulabileceğim.Bulursam balkonun camlarını da kapatırım artık ne varsa yer :p

tegabion
10-09-2007, 07:55
Beyaz sinek için
Evisect 75gr 100 lt su
Imperator 30cc 100lt su
Actara 30cc 100 lt su

actara avatajı yaprak bitlerini de uzun süreli kontol
evisect galeri sinekleri içinde kontrol
ımperator ekonomik çözüm

_Duygu_
23-10-2007, 18:18
Merhaba
Yazlığımızın bahçesinde bulunan kayısı ağacının kök boğazı kısmında reçineler gördüm acaba bunları engellemek için ne yapmam gerekir?Ayrıca yaz geldiği zaman gerek elma,kayısı,nar gibi meyve ağaçlarında gerekse güllerde yaprak bitleri çok miktarda oluyor.Bunları yok etmek için hangi ilaçları kullanmam gerekir?Biliyorum çok soru sordum ama bunu da sormadan geçemeyeceğim,toprakta da çok miktarda karınca ya da böcekler oluyor.Acaba toprağı ilaçlamak gerekir mi ya da başka hangi yöntemle toprağı arındırabilirim.Yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkür ederim.

Mine Pakkaner
23-10-2007, 22:19
Duygu hoşgeldiniz, bütün bu sorularınız forumda cevapalandı, meyve ağaçlarında zamklanma, yaprak bitleri ile mücadele ve toprak zararlıları konusu hep işlendi. İlaç önerileri yapıldı.

Forum içi arama makinasını kullanın ve bu başlıkta önceden ayzılmış mesajları lütfen okuyun.

Selamlar.

lizard
21-05-2008, 13:11
Merhaba;
Bugün ben de biberlerin yaprak altlarında yaprak bitine benzer yaratıklar gördüm. 3 yaprakta olduğu için direkt olarak yaprakları bitkiden ayırdım. Bunlardan daha çıkacak mı merak ediyorum. Önlem olarak ne yapılmalı?

Ayrıca 2 gündür fotoğraflarda görülen kırmızı benekli uçan böcek biberlerimin üstünde dolaşmakta. Bunun faydası veya zararı olur mu?

simayozkan
30-05-2008, 09:41
merhaba arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım
sabah uyanır uyanmaz terasa çiceklerime bakmaya çıktım
bir çiçeğimde ve biberlerimde çok sayıda bit gördüm
çok fazlalar bazıları sinek gibi olmuş yaprakları çıkmış beyaz beyaz,

forumda yaprakları kopartın diyordu ama bendekilerde yapraklardan çok gövde de var
terasımda çok fazla sebze ve çiçek var bunların bir çaresi var mı yoksa atacakmıyım
toprağını tekrar kullanabilirmiyim
acil yardım lütfen

yahya07
18-01-2009, 23:34
ddvp ile ilaçlayın

Cumhur Tonba
19-01-2009, 00:11
Sayın Scdrmn.
Sigara içiyormu sunuz?
İzmaritlerini bir kaba koyup kaynatın. Örneğin 8-10 izmarit. 1 litre su. Bunu herhangi bir fısfısla bitkinize tatbik edin. İşte size en ucuz ve kolay yaprak biti ilacı.

aprait
03-02-2009, 01:03
Merhaba;
Bugün ben de biberlerin yaprak altlarında yaprak bitine benzer yaratıklar gördüm. 3 yaprakta olduğu için direkt olarak yaprakları bitkiden ayırdım. Bunlardan daha çıkacak mı merak ediyorum. Önlem olarak ne yapılmalı?

Ayrıca 2 gündür fotoğraflarda görülen kırmızı benekli uçan böcek biberlerimin üstünde dolaşmakta. Bunun faydası veya zararı olur mu?

baya bir süre geçmiş lakin birileri yine okursa faydalı olur
birinci fotodaki yaprak bitleri zararlı böcek , 2 ve 3 deki fotodakilerde yaprak bitlerini yemek için gelmiş predatörler yani yararlı böcekler( avcı böcekler) ,

Douglas Fir
02-03-2009, 12:29
Selam,

Yaprak bitleriyle mücadele basittir. Arap sabunu, sayı az ise elle uzaklaştırma/imha (çünkü bunlar uçamazlar) yapılabilir. Sık sık kontrol ederseniz, yayılmalarını kontrol altına alırsınız.

Douglas Fir
02-03-2009, 12:30
Özellikle sürgün uçları ve yaprak altlarına dikkat. Buralarda yaprak bitleri çokça konaklar.

sercan1969
03-03-2009, 20:07
Az sayıda yaprak biti varsa...Ceviz yapraklarını havanda dövün suyunu bitkinize sıkın...Yaprak bitlerini uzaklaştıracaktır...

şeref
06-04-2009, 12:50
Arkadaşlar,

10 adete yakın pepino fidem var. Yaklaşık birkaçgündür güllerde bulunan ağaç biti türedi yardımcı olmanızı ve Önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.

selamlar.

Yüzünüzden gülücükler eksilmesin.

ekremcan37
06-04-2009, 13:04
kolay gelsin bahsettiğiniz bitler yeşil yeşilmi?benim güllerimin yapraklarında da tesadüfen gördüm o yeşil bitleri .dikkatli bakmazsanız görülmüyor bile.bir zirratçiye danıştım şu an adını hatırlayamadığım bir ilaç verdi.ilacın dozu çok çok önemli.çünkü az yaparsanız ölmüyorlar çok sıkarsanız gül ölüyor.eczaneden bir şırınga alarak dozunu ayarladım.başarılar

homeopati
29-04-2009, 19:57
online arkadaşlardan yardım talebim var ....geçen yıl ekdiğim bir yaz boyunca afiyetle yediğimiz ve sonrada sessiz sedasız kışı geçiren çileklerim bu bahar coştular çiçeklendiler ve küçük çilekler belirmeye başladı yine ...... fakat üzerlerinde beyaz bitler farkettim bunu önleyebilmenin yolunu bilen varmı .....fakat kimyasal kullanmak istemiyorum ...çünki balkon sebzelerimi organik yetiştirmeye gayret ediyorum.....aynı sorun malta erik çekirdeklerinden ürettiğim malta ağaçcıklarımdada var ....yaprak altlarında siyah küçük bitler görüyorum ..... güllerime diğer sebze ve çiçeklerime geçeceyinden korkuyorum ... tavsiyelerinize ihtiyacım var .... tşkl

malina
29-04-2009, 23:38
Bitki zararlıları için ev yapımı ilaçlar (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3062)

maviyeşil
05-05-2009, 09:10
Dün cherry domateslerimde yeşil yaprak bitleri gördüm. Hemen o yaprakları koparıp ilaçladım. Merak ettiğim bir şeyi sormak istiyorum, dün birden aklıma geldi. Yaprak bitlerinin insana bir zararı var mı? (mikrop bulaştırma, kaşıntı, sokma gibi) Bir de bu bitler nerden türüyor? Başka bitkilerden mi zamanla bulaşıyor?
Cahillik işte, yanıtlarsanız sevinirim :)

izzeterisen
05-05-2009, 12:03
Yaprak bitlerinin insanlara bir zararı yoktur. Bitkilerde özsuyunu emerek zarara neden olurlar. Ayrıca salgıları fumajine neden olarak yine bitkiye zarar verir. Bazı bitki virüs hastalıklarını da yayarlar.
Çevrede bitkilerde yaprak biti vardır oradan bulaşmıştır.

maviyeşil
05-05-2009, 12:09
Teşekkürler İzzet Bey. Sanırım böceklere karşı alerjim var, büyük bir olasılıkla psikolojik :) Dün domatesleri temizlerken biraz kaşındım da:)

denizakvaryumu
05-05-2009, 12:45
Dün cherry domateslerimde yeşil yaprak bitleri gördüm. Hemen o yaprakları koparıp ilaçladım. Merak ettiğim bir şeyi sormak istiyorum, dün birden aklıma geldi. Yaprak bitlerinin insana bir zararı var mı? (mikrop bulaştırma, kaşıntı, sokma gibi) Bir de bu bitler nerden türüyor? Başka bitkilerden mi zamanla bulaşıyor?
Cahillik işte, yanıtlarsanız sevinirim :)

Bahçeden bir uğur böceği bulun, bugünlerde ortalıkta dolaşıyorlar.

Uğur böceğini yaprak bitinin olduğu yere bırakın, yaprak bitlerini çatır çutur nasıl yediğini seyredin.Tam bir vahşet...Büyük demeden yavru demeden hepsini götürür.İzlerken yaprak bitlerine acıdığım çok olmuştur :p

maviyeşil
06-05-2009, 08:30
Valla bitkilerim o kadar değerli ki yaprak bitlerine acıyacağımı hiç sanmıyorum, afiyet olsun yesinler :)
Şimdilik sorun giderildi, arap sabunu ile. Sürekkli kontrol ediyorum. Bir daha görürsem uğur böceğini yardıma çağırırım.

optimus
07-05-2009, 08:38
Bazı çiçeklerimde inanılmaz oranda yaprak bitleri var, bitkilerimi ellemeye dahi tiksiniyorum, o minicik şeyler çok sinirimi bozuyor. 3 bitkim özellikle talan edilmiş durumda. (onları arka balkonuma aldım, karantinaya, diğerlerine bulaşmasın diye) fotolarını ekliyorum.

saksı gülüm için ne yapayım? bütün çiçeklerini kesip atıp tekrar yaprak ve çiçek vermesini mi bekleyeyim? yaprak namına hiç bişey kalmadı çünkü, çiçeğinde de katlarının arası bit dolu.

2. olarak cineralia var o da bit dolmuş, ona ne yapayım? sizce uğraşmama değer mi? babam almıştı, tek yıllık bir bitki olduğunu duyunca hiç hoşuma gitmemişti, üstelik ne çelik ne tohum bir daha üretebileceğim bir bitki değil.

diğer büyük olanı da (ismini bilmiyorum) şimdi banyoya getirdim, orda mümkün olduğunca tazyikli su tutmaya çalışacağım. onda daha çoktu ama bütün çiçeklerini kurutana kadar sömürdüler, artık rahatlaya kaldılar galiba. biti azalmıştı oldukça, sadece bir tek sürgünde baya bir doluşmuşlar onu da koparttım.

ev yapımı ilaç bölümünü biraz okudum. tazyikli sudan sonra sadece kaynattığım biberi yapraklarına püskürtsem şimdilik kafi gelir mi? daha sonra ısırgan otu tarifini deneyeceğim (çarşıya çıkmam lazım da); ve oksijenli su alacağım.

zaman zaman bitkilere oksijenli su sıkmak iyi midir?

son olarak geçen balkonu yıkarken minicik bir kırmızı örümcek gördüm, bu bahsettiğiniz kırmızı örümcek mi bilemiyorum? resmini de hiç görmedim (tam araştıramadıysam ya da gözden kaçırdıysam kusuruma bakmayın site de göremedim). bitkilerimde pek bir sorun yok gibi. ama önleyici çeşitli şeyler yapmak lazım mı? böceklerden gına geldi bana artık.

MetinT
26-05-2009, 17:56
arkadaşlar benim elma ağacımı mahvetti yaprak bitleri. elma pamuklu biti de var. her şey var. dediğiniz gibi uğur böceği koymaya çalışıyorum buldukça. ama ağaçta (2-3m boyunda küçük bir ağaç.) binlerce 100 binlerce bit var. 15 tane uğurböceği de kurtaramıyor beni sanırım. ayrıca ısrarla bitlerin üzerine koymama rağmen yemiyorlar bitleri nedense. bir kere görsem yerken ben de vahşete tanık olsam mutlu olacağım. bitli yaprakları dalları kesiyorum. ağaç kalmayacak artık. ilaç da 1 haftsa önce atıldı az atılmış galiba. Karınca ordusu da bitlere cephe arkasında destek oluyorlar. karncaların da önünü kesmem lazım. bitleri koruyorlar. işim illada insektisit ilaca mı kaldı ?

MetinT
26-05-2009, 18:10
işte bitler bunlar her gün kesip atıyorum. 1 hafta önce casenab 20sp kullanmıştım. yüzeysel olarak çok ayrıntıya inmeden ilaçladım. doğal yolarla çözemessem karıncalar ve bitler kusura bakmasın kimyasal silah kullanıcam :)
ama uğurböcekleri de ölüyor. ilaçlamadan önce uğur böceklerini toplasam sonra koysam gene de ölürler mi?

MetinT
26-05-2009, 18:16
arkadaşlar ağaca çıkan karıncaları engelleme konusunda bir fikir geldi aklıma ağacın etrafına halka şeklinde bir kanal yapsam ve içine naylon koyup su doldursam karıncaların geçmesi engellenir mi sizce? gerçi sonradan naylon yerine başka çözüm bulmak gerekir doğal olamsı açısından ama su ile etrafını çevirme fikrine ne dersiniz?

sındırgılı
26-05-2009, 21:37
Benimde erik ağacına musallat oldular.Felaket bir şekilde tüm dallar yapış yapış,tabiiki karıncalar ile menfaat ilişkileri var.Neemazal kullanacaktım ama ağaçta uğur böceği larvaları var,onların ölmelerini istemiyorum.Karınca tozunu inceltilmiş ağdaya katıp,onunla ağacın kök bölgesine dairesel bir şekilde kaplıyacağım.Amaç karıncaların aşağıya ve yukarıya hareketlerini önlemek..Sonrada sıra uğur Böceklerinin büyüyüp bitleri yemelerini beklemek.Bu sene erik hayal oldu...Aynı şekilde karıncalar tüm güllerime musallat oldular,aynı karışımı onlarda uyguladıktn sonra veya önce arap sabunlu solüsyonla gülleri bitlerden kurtarma var..Yok olmadı, Neemazal tatbik etmek şart olacak..

MetinT
26-05-2009, 21:43
Benimde erik ağacına musallat oldular.Felaket bir şekilde tüm dallar yapış yapış,tabiiki karıncalar ile menfaat ilişkileri var.Neemazal kullanacaktım ama ağaçta uğur böceği larvaları var,onların ölmelerini istemiyorum.Karınca tozunu inceltilmiş ağdaya katıp,onunla ağacın kök bölgesine dairesel bir şekilde kaplıyacağım.Amaç karıncaların aşağıya ve yukarıya hareketlerini önlemek..Sonrada sıra uğur Böceklerinin büyüyüp bitleri yemelerini beklemek.Bu sene erik hayal oldu...Aynı şekilde karıncalar tüm güllerime musallat oldular,aynı karışımı onlarda uyguladıktn sonra veya önce arap sabunlu solüsyonla gülleri bitlerden kurtarma var..Yok olmadı, Neemazal tatbik etmek şart olacak..

neemazal dediğiniz böcek öldüren bir ilaç mı? karınca tozu ne peki? bahçem büyük olmasına rağmen eskiden bu tip şeylerle ilgilenmezdim. meyve ağaçları kendi kendine gidiyorlardı. Ama bir iki ağaç hastalıktan kuruyunca mecbur ilgilenmek zorundayım artık.
karıncaları elma ağacından def edebilirsem uğur böcekleri kurtarır mı beni dersiniz? ben pek sanmıyorum da hiç yiyecekmiş gibi durmuyorlar.
karıncalarla nasıl baş etmeliyim şimdi tek bbir ağaç bazında?

sındırgılı
26-05-2009, 22:21
Karınclarla bitler arasında menfaat ilişkisinide burda öğrendim.Hatta karıncaların, bitlerin çoğalması için başka dallara dahi taşıdıklarına şahit oldum ve şaşırdım.Önceleri NeemAZAL organik bir böcek ilacı kullanayım dedim..Ama uğur böceklerininde canına okuduğu için kullanmadım..Bendeki uğur böcek lavraları 3-5 gün içinde ucacak gibiler..Karıncaların ağaçla ilişkilerini kestiğim anda orda bit katliamı olacak.Tabii bu benim düşüncem..Ama bu hafta uygulamasını yapıp neticeleri burda paylaşırım..Karınca Tozu Aktarlarda satılıyor,onu yapışkan bir materyal ile karıştırıp ağacın yere yakın gövde kısmına çepeçevre sürüyorsun..Karıncalar yol bulamayıp ya ağaçta **** yerde kalıyorlar..Tabii ağaçta kalanlar bitlerin o yapışkan salgısıyla yaşamlarını sürdürürler ama uğur böcekleri faaliyete geçince..halka kırılacak..1 uğur böceği hayatında 1000 yaprak biti yiyor..Bizimkilerin iştahı nasıl olur?Zaten uğur böcekleri ağacı bir terk etseler ilaçlama yapacağım..

MetinT
27-05-2009, 16:55
ben de hala kararsızım ilaçlamada bir ağacımı ilaçlayacağım. şu an uğur böcekleriyle birlikte mücadele ettiğim ağaçta 10 tane falan uğur böceği var ama pek katliam yapacaklar gibi durmuyorlar sanki.yine de toplayıp bitli yapraklara koyuyorum onları.
bu gün itibariyle uğur böcekleri elma ağacında yönetime el koymuştur. :) karınca ordusu saldırıyor hala ama onları da durduracağım az kaldı :) karınca tozu doğal bir maddeyse deneyim madem. ağaçları da boyamayı düşünüyorum artık zaten. boyanın da içine koyarım biraz belki işe yarar.
Fotoğraf kendi çekimim bahsettiğim elma ağacına koyduğum bir uğur böceği biti yiyorken. Yiyo gibi görünüyordu ama çok da saldırgan değildi açıkcası :)

ugurtelefon
28-05-2009, 12:04
Biraz önce terasıma göz atmak için eve gitmiştim.Gece göremediğim şeyleri haftada 1 olsun gündüz gözlemlemek iyi oluyor.
Bir baktım ki patlıcan fidelerimde aşağıdaki yaratıkları gördüm.
Buarada bir abimize fotoğraflarını gösterdim,yeşil sinek olduğunu,patlıcan ve fasulyeye dadandığını söyledi.
Bunlar nedir?zararı varmı??varsa çaresi nedir??

tolgahann
28-05-2009, 12:42
Bu böceklerle benimde başım dertte.Güllerime dadanmışlar.Domateslerde de görüyorum ama güller kadar sık değil.Umarım bir çözüm yolu vardır.

ugurtelefon
28-05-2009, 12:47
Kusura bakmayın.
Telaşla ve aceleyle araştırma yapmadan konu açmıştım.Sitede ve internette bir çok bilgi buldum.
Belkide konuyu detaylı açmam çok daha iyi oldu,zira patlıcanda zararlı olarak açılmış bir konu sitede göremedim,varsa bile dağınık bir bilgi var sanırım.

Biraz araştırma yaptım.
Bunlar Yaprak Biti,sanırım her türlü bitkide oluyor.

YAPRAK BİTİ (Myzus persicae, Aphis gossypii)

Tanımı ve yaşayışı : Vücutları oval biçimde ve yumuşak olup, 1,5 – 3 mm. Boyunda yeşil, sarı , siyah renktedir. Ergin ve nimfleri bitkilerin taze sürgün, yaprak ve yaprak altlarında toplu halda bulunur.

Zarar Şekli :Bitki özsuyunu emerek beslenirler. Beslendikleri yapraklarda ve taze sürgünlerde kıvrılmalar ve şekil bozuklukları oluşur. Salgıladıkları tatlı madde yaprağı kaplar, üzerinde mantarlar gelişerek yapraklar kararır . Bitkilerde verim azalır kalite bozulur. Virüs hastalıklarını taşır ve sağlıklı bitlere bulaştırır.

Mücadele Yöntemleri :

Kültürel Önlemler : Hasattan sonra toprak üstünde kalan bitki sapları ve yabancı otlar imha edilmelidir.

Kimyasal Mücadele : Küçük yapraklı bitkilerde yaprak başına 10 adet , büyük yapraklı bitkilerde 20 adet ve daha fazla yaprak biti olduğunda ilaçlama yapılır.
Kaynak (http://www.burdur-tarim.gov.tr/tarim15/subeler/bitkikoruma/sebze.htm)

Gelelim yapılacak mücadeleye.
Sayın Malina'nın birkaç yıl önce açtığı konuda bahsettiği Arap sabunu,sarımsak ve sıvı yağ formülünü bu akşam uygulamak istiyorum.
Daha farklı ve etkili bir formül bilen arkadaşlara da kapımız açıktır.;)

malbman
28-05-2009, 13:38
Bunlar yaprak biti uğurtelefon ve dediğin gibi her türlü bitkiye musallat oluyorlar. Fotoğraflardan anladığım kadarıyla elle temizlenemeyecek kadar çoklar. Mine hanımın tarifi bu mel'un yaratıklar için birebir. Hemen dene.

ugurtelefon
28-05-2009, 13:44
@malbman
Dün akşam kaşıntıdan uyuyamadım,gece defalarca odada ışık açıp kaşıntı yapıcı bir mahlukat olup olmadığına baktım(tahta kurusu sivri sinek vs.)
Ama bulamadım.Zaten bugüne kadar evde hiç bu tip haşerat olmadı.
Bu gün bu yaprak biti olayını farkettim ve nette araştırma yaparken Patlıcan yaprağının kaşındırıcı olduğunu öğrendim.Tabi her gece teras bahçeyle didinmekten mutlaka ki üzerimize o toz bulaşmıştır.
Bakalım daha neler öğrenicez.Öğrenmenin yaşı yok.;)

Bu yaprak biti insan vücudunda barınmaz değilmi??
Yani normal bit,pire gibi birde vücudumuzdan onları çıkarcak diye uğraşmayalım,vallahi terasa gaz döker yakarım:D

sındırgılı
29-05-2009, 09:51
Dün akşam karıncaların yollarını koli bandı ve karınca tozu ile kestim.Sabah baktığımda kümelenmişler,bir yere kımıldayamıyorlardı,Sırada uğur böceklerinın bitlerı imhası var!

Ülker
29-05-2009, 09:55
Sabah kalkar kalkmaz, bit gördüğüm çiçeklerimi sarmısaklı karışımımla ilaçladım, bir kaçışları vardı, görmeliysiniz.
Yaprak bitlerinin bu kadar hızlı koşabildiğini bilmezdim:p

Cumhur Tonba
29-05-2009, 10:09
Ulker. Yaprak bitlerinin bu kadar hızlı koşabildiğini yeni duyuyorum. Gülmekten yere yıkılacaktım. Sırf o koşuşlarını görmek için ben de sarımsaklı ve nikotinli sıvı ile deneyeceğim. Bakarsınız yakında yaprak bitleri yarışmaları başlatmışız.
Teşekkürler.

ugurtelefon
29-05-2009, 10:42
Sabah kalkar kalkmaz, bit gördüğüm çiçeklerimi sarmısaklı karışımımla ilaçladım, bir kaçışları vardı, görmeliysiniz.
Yaprak bitlerinin bu kadar hızlı koşabildiğini bilmezdim:p

sarımsaklı karışım derken????

arapsabunu,sıvı yağ,sarımsak suyu ve su tarifimi??
Yoksa başka bir tarifmi??

Ülker
29-05-2009, 10:44
Cumhur Bey, o bitlerin koştuğunu görmek için yarım saat erken kalktım.:rolleyes:
Hazırlıksız anlarında, Mine Pakkaner imzalı, sarmısaklı karışımla savaş başlattım,
şimdilik zafer benim olmuş gibi görünüyor.

Ülker
29-05-2009, 11:07
sarımsaklı karışım derken????

arapsabunu,sıvı yağ,sarımsak suyu ve su tarifimi??
Yoksa başka bir tarifmi??

Evet Uğur Bey, aynen o tarif.
Ev yapımı ilaçlar bölümündeki terkibi uyguladım.

ugurtelefon
29-05-2009, 13:02
Teşekkür ederim,akşam terkibi hazırlayıp tüm bitkilerime uyguladım.Demekki doğru terkibi yapmışım.Acaba etkisi ne zaman aşlayacak bakalım,uyguladıktan 3-4 saat sonra baktım,hayvanatlar duruyordu,sanırım 2-3 sonra bir sonuç alınır.

polatuz
29-05-2009, 15:30
Sayın Uğurtelefon,
Biraz konu dışı olacak ama 83 nolu mesajdaki fotoğrafları siz mi çektiniz. Eğer öyle ise fotoğraf makinasının marka ve modeli nedir acaba? Makro çekimi oldukça iyi görünüyor.

vazolan
29-05-2009, 17:34
bu tarifleri bende yapacağım şimdi uğur böceği avına gideceğim bakalım ne olacak :)

yaprak bitlerine ölüm yaşasın uğur böcekleri :)

Ülker
29-05-2009, 19:52
Eve geldim ve ilk işim bitli çiçeklerime bakmak oldu.
Zafer benim olmu arkadaşlar, bir tane bile yaşayan bite rastlamadım.
Kesin zafer:rolleyes:

Lonicera
29-05-2009, 20:10
Nasıl yani, yaprak bitlerini ölü mü buldunuz yoksa hiç yaprak bitine rastlamadınız mı? Hatırladığım kadarıyla bu hazırlanan solüsyon kaçırıcı görevi görüyordu.

Ülker
29-05-2009, 20:56
Sayın Lonicera, ben de bu kadarını beklemiyordum, çünkü önceki uygulamalarımda azalmaları ve ölmeleri zaman alıyordu. Akşam hepsinin oldukları yerde öldüklerini gördüm, tek uygulama işe yaramış ama ben yine de kontrolü elden bırakmayacağım.

ugurtelefon
30-05-2009, 09:10
Sayın Uğurtelefon,
Biraz konu dışı olacak ama 83 nolu mesajdaki fotoğrafları siz mi çektiniz. Eğer öyle ise fotoğraf makinasının marka ve modeli nedir acaba? Makro çekimi oldukça iyi görünüyor.

4 yılda 5 tane digital makina aldım,nihayet aradığımı buldum.Yaklaşık 6aydır kullanıyorum.
Canon A470 7.1 MP
ben tansaştan almıştım,sanırım 179TLye almıştım.
Manual mode seçip,super macro ayarına alıyorsunuz.Objektifi nesneye 1-2cm ye kadar yaklaştırıp çekebiliyorsunuz.

ugurtelefon
30-05-2009, 09:16
Nasıl yani, yaprak bitlerini ölü mü buldunuz yoksa hiç yaprak bitine rastlamadınız mı? Hatırladığım kadarıyla bu hazırlanan solüsyon kaçırıcı görevi görüyordu.

Perşembe akşamı ilk kez denedim,dün öğle saatlerinde kontrol ettiğimde yapraklar üzerinde bitlerin çoğunun kurumuş olduğunu gördüm.Ama ölmeyenlerde vardı.Akşam tekrar uyguladım.
****** şöyle bir durum var.Biz terkibi uyguladığımızda yaşayan bitler ertesi gün kuruyup ölüyor,larvalara,yumurtalara bişey olmuyor.Ertesi günlerde o yumurtalar çatlayıp tekrar bitler oluşuyor.
Hiç bir arkadaş yazmamış,sanırım bu terkibi 1-2 hafta hergün akşam serinliğinde uygularsak,kökünü kuruturuz bu bitlerin.
Zaten zırai ilaç bayii bir arkadaşla görüştüm.Haziran-Temmuz sıcaklarında yaşayamaz zaten ölürler dedi.Maksat 1 ay daha bu mahlukatlardan uzak kalmak.

maviyeşil
30-05-2009, 14:20
Bahçedeki erguvan ağacından fidelerimin üzerine pamuklu beyaz bitler dökülmüştü.Ben de bugün mangaldan kalan odun küllerini fidelerimin üstüne serptim elekle.

MetinT
30-05-2009, 16:20
pamuklu bitlere karşı kül serpmek iş görüyor mu? pamukçukjların üzerine mi serpiyorsunuz? benim de elma ağacımda elma pamuklu biti var da.

Lonicera
01-06-2009, 18:01
Sn Ulker, inşallah bitlerden tamamen kurtuluruz bu yöntemle. Bitlerin sadece uzaklaşmayıp ölmeleri de çok sevindirici bir haber.

Sn ugurtelefon, her gün bu solusyonu uygulamak biraz ters etki yapmayacak mı acaba? Aslında tek bir bitkiyi feda edip 1 hafta onun üzerinde çalışmak daha doğru olur sanırım. Sonra elimizdeki bitkilerden de olmayalım. Benim gözden çıkardığım bir gül var. Ben bu işi üstlenip her gün uygulamaya talibim. Sonuçları buradan aktarırım.

Ülker
01-06-2009, 21:39
Lonicera, ilk uygulamadan sonra tedbiri elden bırakmayıp, sık sık kontrol ettim ve zaman içerisinde yeni oluşanlara da aynı yöntemi uyguladım.
Artık bitkilerim ve ben mutluyuz.

celalsungur
04-06-2009, 22:48
4 yılda 5 tane digital makina aldım,nihayet aradığımı buldum.Yaklaşık 6aydır kullanıyorum.
Canon A470 7.1 MP
ben tansaştan almıştım,sanırım 179TLye almıştım.
Manual mode seçip,super macro ayarına alıyorsunuz.Objektifi nesneye 1-2cm ye kadar yaklaştırıp çekebiliyorsunuz.
Gece açık havada flaşlı çekimi denediniz mi, sonuç onda da olumlu mu?
Bende Nikon Coolpix 9 var gece açık havada çok kötü kalitede fotoğraf çekiyor. Dünyanın da parasını ödemiştim 2007 yılında.;)

celalsungur
04-06-2009, 22:58
Lonicera, ilk uygulamadan sonra tedbiri elden bırakmayıp, sık sık kontrol ettim ve zaman içerisinde yeni oluşanlara da aynı yöntemi uyguladım.
Artık bitkilerim ve ben mutluyuz.
1 aydır aynı uygulamayı yapıyorum, 2 gün ara verince yeniden çoğalıyorlar, ayrıca her yeni sürgünde yine ortaya çıkıyorlar. Bugün gidip zirai ilaç aldım. 1 litre suya 1 çay kaşığı katılıp püskürtülüyor. İlacın adını ve sonuçları bir kaç gün kullandıktan sonra yazarım. Seracının biri, sık sık arab sabunlu su verirseniz, bitkinin yüzeyinde film oluşur, fotosenteze mani olabilir dedi. Zaten küçücük pompayla bahçedeki her bitkiye püskürtmek te oldukça yorucu idi. Bakalım sonuç nasıl olacak.

k0900
05-06-2009, 10:13
Bu yaprak biti insan vücudunda barınmaz değilmi??
Yani normal bit,pire gibi birde vücudumuzdan onları çıkarcak diye uğraşmayalım,vallahi terasa gaz döker yakarım:D

Cevabını buldunuzmu?:D

Ülker
05-06-2009, 10:18
Yaprak bitlerinden kurtuldum, şükür.
Şimdi de, tomurcukları bıçakla kesmiş gibi koparan, görünmez varlıklarla savaşıyorum.
Aslında savaşamıyorum, çünkü ne olduklarını henüz anlamış değilim.

maviyeşil
05-06-2009, 13:48
Benim salatalık ve börülcelerimde bıçakla kesilmiş gibi ortadan kayboluyordu. Sadece sapları kalmıştı. Biraz izleyince karınca ordularının saldırısı olduğunu anladım. Önce yaprakları ısırarak koparıyorlar, sonra parçalayıp götürüyorlardı. Başedemedim ve börülceleri başka yere taşıdım, şu an sorun yok. Yuvalarının yanına dikmiştim, çok kızdılar sanırım :)

(Üzerinde yaprak biti de yoktu üstelik)

Ülker
05-06-2009, 13:57
Hiç karınca görmedim diplerinde ama, belkide akşamları baktığım içindir.
Bugün bir mercek alıp, ışık tutarak bakacağım.

maviyeşil
05-06-2009, 14:00
Gündüz baktığınızda aynı problemse mutlaka görürsünüz. Bir sürü karınca tepesine tırmanıyor. Küçük karıncalar değil bunlar, büyükler baya. Rokaları bile götürdüler.

polatuz
05-06-2009, 14:11
Zaten zırai ilaç bayii bir arkadaşla görüştüm.Haziran-Temmuz sıcaklarında yaşayamaz zaten ölürler dedi.Maksat 1 ay daha bu mahlukatlardan uzak kalmak.
Bu yazıyı görünce aklıma şöyle bir fikir geldi. Acaba güçlü bir saç kurutma makinasıyla bitkilere, yapraklarına zarar vermeden sıcak hava püskürtsek yaprak bitleri ölürler mi? Bu haftasonu birkaç bitkide denemeyi düşünüyorum.
Bir de özellikle küçük, taşınabilir bitkileri buzdolabının derin dondurucusunda 5-10 saniye tutup çıkartsak bitkiye zarar vermeden bitleri öldürebilir miyiz?

I Run
05-06-2009, 21:08
Bit başınızda diyelim, ne olacak? Fan tutarmışım..!

polatuz
07-06-2009, 13:40
Acaba güçlü bir saç kurutma makinasıyla bitkilere, yapraklarına zarar vermeden sıcak hava püskürtsek yaprak bitleri ölürler mi? Bu haftasonu birkaç bitkide denemeyi düşünüyorum.
Pepino fidelerini balkonun kenarına koyup, saç kurutma makinasını açınca yüzlerce yaprak bitinin aşağıya uçuşunu izlemek oldukça keyifliydi. Ama aralarında yaprağa adeta kenetlenmiş olanlar vardı ve onları uzaklaştırmak mümkün olmuyor. Kesin çözüm olmasa da bitki üzerinde bulunan bit populasyonunu büyük oranda azaltan bir yöntem olarak saç kurutma makinasını önerebilirim.

MetinT
07-06-2009, 22:35
çok sıcaktan yapraklarınızı kavurmayında :)
benim de geçen lalerimin üzerinde vardı. Sinirlendim. Bildiğiniz sinek ilacını aldım bir sıktım bit falan kalmadı. Ama tavsiye etmem benimkiler zaten kurumaya dönük oldukları için gözden çıkarmıştım. Çok aşırı sıktığım yerler büzüldü ve öldü. Pire için yorgan yaktım yani :)

ozgurbilgin
22-07-2009, 18:18
ben size çok pratik bir bilgi vereyim
arap sabununu bilmeyenimiz yoktur herhalde. (bilmeyenler de herhangi bir bakkala **** markete gidip arap sabunu varmı diye sorarlarsa mutlaka bulurlar)
arap sabunu 10' a, 1 (yani 100 gr su kullandıysak 10 gr arap sabunu ile karıştılmalıdır)kısım suyla karıştırılıp bizim afit( Aphid) **** yaygın adı ile yaprak biti olarak tabir edilen bu minik ve canavar gibi bitkiyi sömüren böceklerin üzerine spreyleme yapılırsa böceklerin mumya gibi bitki üzerinde yapışıp kalarak öldüğünü görecekseniniz..hem böylelikle ilaç vs. şle uğraşmış olmazsınız

Merhaba,

Arap sabunu tomurcuklara falan zarar vermez değil mi?

ozgurbilgin
24-07-2009, 15:27
Bende dün akşam arap sabunlu karışımı güllerime uyguladım.

lale lale
09-10-2009, 10:13
bende bu sabah yeşil bitlerden gördüm gülün yapraklarında. o yaprakları koparıp attım. böylece kurtulmuş muyumdur dersiniz? dün akşam toprağına organik gübre koymuştum biraz onunla alakası olabilir mi? bu bulaşık böcükler acaba sardunyama ve sebzelerede sıçrayabilir mi?

cevaplarsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler

doğalbahçe
09-10-2009, 20:17
bende bu sabah yeşil bitlerden gördüm gülün yapraklarında. o yaprakları koparıp attım. böylece kurtulmuş muyumdur dersiniz? dün akşam toprağına organik gübre koymuştum biraz onunla alakası olabilir mi? bu bulaşık böcükler acaba sardunyama ve sebzelerede sıçrayabilir mi?

cevaplarsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler

Bu konuda dikkat etmelisiniz eğer önlem almazsanız sıçramalar meydana gelebilir. Yaprakları koparmakla mevcut bitleri öldürmüş olursunuz esas olarak kaynağını bulmalısınız ve zirai ilaç ile ilaçlamanızda fayda vardır, organik gübreyle alakalı değildir, başka bir yerden dışarıdan en son bir bitki temin ettiniz mi acaba ?

lale lale
12-10-2009, 08:59
sayın mtuncer54;
ilgilendiğiniz için teşekkür ederim öncelikle.
zaten yeni almıştım eminönünden. bir hafta on gün anca oldu. üzerinde gelmiştir belki. geldiğinde tozluydu bayağı. yıkadım toprağını değiştirdim. ilk günler baktım ama böcek görmemiştim, belkide farkedemedim. dünde 2-3 tane böcek gördüm yaprağında. sitedeki ev ilacları terkiplerinden yapayım umarım kurtulurum. sonuçları bildiririm.

Bahar
12-10-2009, 22:13
Sn lale hoş geldiniz aramıza:)

Bahar
12-10-2009, 22:19
Sizi kimse farketmeden büyük harf küçük harf nokta virgül konusunda uyarayım.demedi demeyin paparayı yemeyin:p

lale lale
13-10-2009, 08:43
Sevgili Bahar hoşbuldum :)
Uyarınız için teşekkür ederim.

doğalbahçe
14-10-2009, 19:22
sayın mtuncer54;
ilgilendiğiniz için teşekkür ederim öncelikle.
zaten yeni almıştım eminönünden. bir hafta on gün anca oldu. üzerinde gelmiştir belki. geldiğinde tozluydu bayağı. yıkadım toprağını değiştirdim. ilk günler baktım ama böcek görmemiştim, belkide farkedemedim. dünde 2-3 tane böcek gördüm yaprağında. sitedeki ev ilacları terkiplerinden yapayım umarım kurtulurum. sonuçları bildiririm.

Rica ederim.

lale lale
19-10-2009, 09:28
sayın mtuncer54;
Hani bahsetmiştim gülümde yaprak biti var diye. Sizden bilgi aldıktan sonra sıva yağ ile yapraklarının alt kısmını sildim. Larva zannettiğim beyaz kese gibi şeyleri temizledim. kaç gündür bakıyorum hiçbirşey yok. Bitler gülümü terketmiş sanırım :) Olabilir mi??

doğalbahçe
19-10-2009, 20:23
sayın mtuncer54;
Hani bahsetmiştim gülümde yaprak biti var diye. Sizden bilgi aldıktan sonra sıva yağ ile yapraklarının alt kısmını sildim. Larva zannettiğim beyaz kese gibi şeyleri temizledim. kaç gündür bakıyorum hiçbirşey yok. Bitler gülümü terketmiş sanırım :) Olabilir mi??

Çok güzel, sevindim sizin adınıza umarım sorununuza çare bulmuş gibi görünmektesiniz, ilkbahar aylarında dikkatli olmanızı ve tedbirinizi almanızı tavsiye ederim. Saygılarımla.

mico
14-02-2010, 03:02
Yeşil renkteki yaprak bitlerine Raid marka sinek ilacı uyguladım ve tek canlı bit bile kalmadı, eski mesajarı okuduğumda bunun bitkiye zararlı olabileceği yazıyor, acaba bütün bitkiler için aynı şeyi kesin olarak söylemek mümkün mü, yani dozunu ve sıklığını ayarladığımız taktirde bitkiye zarar vermeden yaprak bitlerini öldürme şansımız var mı ya da en azından sinek ilacından etkilenmeyen dayanıklı bitkiler mevcut mu? Yine sınav sorusu gibi oldu ama napalım öğrenmek istediklerimin tamamını tek mesaja sığdırmaya çalışınca böyle oluyor :)

İşte ne olduğu pek belli olmayan bit silüetleri :))

125136

Fotoğraf kalitesi için kusura bakmayın lütfen :))

Nuri Murvet
14-02-2010, 21:28
Merhaba, mico

Yeşil renkteki yaprak bitlerine Raid marka sinek ilacı uyguladım ve tek canlı bit bile kalmadı

acaba bütün bitkiler için aynı şeyi kesin olarak söylemek mümkün mü, yani dozunu ve sıklığını ayarladığımız taktirde bitkiye zarar vermeden yaprak bitlerini öldürme şansımız var mı

Hayır yoktur

Bitkiniz uykuda ve şu an yaprak dökülmüş halde, kullandığınız ilaç eğer yapraklı halde olsaydı bitkinize büyük zarar vermiş olacaktınız, İlacı uyguladınız anda yapraklarını kavuracak ağacın dengesini bozacaktınız,fidanınız körpe yani genç olsaydı ölümüne sebeb olabilirdiniz fidanınızın şansı varmış bir daha lütfen bu hataları yapmayalım, kullandığınız ilacın dozu böcek öldürmek için içindeki kimyasallar bitkilere son derece zararlıdır

Ziraii ilaç İnsektisit (böcek ilacı) kullanın , onu da kullanım dozunda olmak şartı ile... Saygılarımla

nariçi
25-03-2010, 20:42
Rize mandalinasının yaprak, y.sapı ve sürgün de boz renkte noktadan başlayıp ortası kahverengine yakın nokta varmış gibi yaprak damarları boyunca yapışık durumda birşeyler var hergün temizliyorum ertesi gün yine oluyor, ilaç yaptım yine oluyor. Kağıt peçete ile siliyorum yine oluyor! canlı durumu belirsiz. Larva oluşumu mu nedir anlayamadım. Bitki de henüz uyanmadı bu nedenden midir acaba?

nariçi
25-03-2010, 21:48
Üyeler geziye mi çıktılar, mandalin üzerindeki bu asalak nedir?

sakagun
02-04-2010, 11:15
Balkondaki karanfillerime dadanan böcekleri yemesi için bahçeden iki uğur böceği getirdim. Kaçmazlarsa işe yarayacaklar gibi görünüyor. Getirdiğim poşeti açar açmaz böcekleri yemeye başladılar.

sakagun
03-04-2010, 20:40
Bugün bahçemden balkonuma 4 uğur böceği daha getirdim. Uğur böcekleri yumurtalarını zararlı böceklerin arasına yaparlarmış. Larvalar çıkar çıkmaz böcekleri yemeye başlarmış. Arada çiçeklerin yapraklarına su püskürtüyorum. Suya da ihtiyaçları oluyormuş.

Eliz
25-04-2010, 17:25
Selamlar,

Az önce Atatürk çiçeğimin yaprak altlarında toza benzer beyaz bişiler gördüm. yaprak yapış yapıştı, bi baktım uçuşuyolar. hemen bu dalları budadım ve çiçeği balkona attım. Öğrendiğim kadarıyla yaprak biti denen birşeymiş. Benim öğrenmek istediğim acaba insana özellikle gebelik durumunda zararı dokunur mu ? **** bu konuda kimlerden bilgi alabilirim ? Paniklemiş durumdayım lütfen acil yardım :(((

Saygılar

Hhatice
25-04-2010, 21:39
Selamlar,

Az önce Atatürk çiçeğimin yaprak altlarında toza benzer beyaz bişiler gördüm. yaprak yapış yapıştı, bi baktım uçuşuyolar. hemen bu dalları budadım ve çiçeği balkona attım. Öğrendiğim kadarıyla yaprak biti denen birşeymiş. Benim öğrenmek istediğim acaba insana özellikle gebelik durumunda zararı dokunur mu ? **** bu konuda kimlerden bilgi alabilirim ? Paniklemiş durumdayım lütfen acil yardım :(((

Saygılar

Panik yapmayın hiçbirşey olmaz .
Benim bir çiçeğimde vardı .Arap sabunu biraz sıvı yağ ve su ile yaptığım karışımı fısfıs ile sıktım .Hiç bir şey kalmadı .İnsana geçmez ellerinizi yıkamışsınızdır. Sıkmayın canınızı panik çok daha fazla zarar verir bebeğe sakin olun

Hhatice
25-04-2010, 21:40
Balkondaki karanfillerime dadanan böcekleri yemesi için bahçeden iki uğur böceği getirdim. Kaçmazlarsa işe yarayacaklar gibi görünüyor. Getirdiğim poşeti açar açmaz böcekleri yemeye başladılar.

Ne kadar güzel yalkalamışsınız ,resimlemişsiniz .

bari
26-04-2010, 13:43

İlk resimdeki gözüken altuni renktekiler (mumyalanmış) mini eşekarısı tarafından parazitlenmiş, hatta içinden çıkmış.. Uğur böcekleri yokken onlara dokunmayın, onların içinden çıkanlarda birer yaprak biti avcısı olacaklar..

sakagun
26-04-2010, 16:45
Sayın Bari, konuyu biraz daha anlatır mısınız? Eşek arısının mumyalaması nasıl oluyor? Böceğin içine yumurta mı bırakıyor?

Şu anda yapraklarda küçük sinekler uçuşuyor. Onlar da bitleri yiyor sanırım.

bari
26-04-2010, 19:18
SEvgili Sakagun,
O küçük sinekler(parasitic mini wasp) bitlerin içine yumurtalarını bırakıyor.. Yavrular bitin içinde gelişiyor ve biti delerek dışarıya çıkıyor...

Zühre Demir
27-04-2010, 00:43
Minyatür gülümü yeşil bitler istila etmişti. Hemen arapsabunlu karşımı yaptım, ilaçladım bolca. Ertesi günü baktım bitlerin hepsi ölmüş, ancak gülüm de kendinden geçmişti. Hemen bolca su püskürttüm. Ancak işe yaramadı. Gelişmesi durdu hatta yeni tomurcuk goncam, açmaktan vazgeçip kurumaya yüz tuttu. Bazı yapraklarını da kaybettim. Acaba çok mu ilaç sıktım, bundan mı oldu?

Kafkas57
29-04-2010, 19:15
Maydanozlarımda başlayıp diğer sebzelerime sıçrayan bu parazitleri(muhtemelen bit) ev yapımı ilaçlarla veya zirai ilaçlarla nasıl yokedebilirim?

syuksek
10-05-2010, 13:47
Elma ağacımın yaprakları büzüşmeye başlayınca dikkat edip yaprakların altını çevirdim ki bunları gördüm. Zaten bir süredir karıncalar ağaçta dolaşıyordu. Bunlar nedir ve nasıl yok edilir bilen var mı acaba?

Şimdiden teşekkürler.

yarenimex
10-05-2010, 20:00
Geçen yıl bahçemdeki elma ağacı fidanının sürgünlerinde yeşil yaprak bitlerinden oluşmuştu.Demlediğim tütün çayından fısfısla böcekli sürgünlere püskürttüm.Böcekler yok oldu ancak tütün çayına su katmadan püskürttüğüm için yapraklarda da ciddi yanıklar oluştu.Bu yıl şimdilik henüz yoklar.Olurlarsa, yaprakların yanmaması için aynı çayı biraz sulandırıp uygulayacağım.İnşallah uygulamaya gerek kalmaz..

mavisedir
05-06-2010, 23:02
bende bu bitlerden muzdarip bi haldeyim sıkı bir çözüme ihtiyacım var yardım lütfen.

mavisedir
05-06-2010, 23:22
bitlerden kurtulmak icin kullanacagım ev yapımı nikotinli ilacları ne kadar sure sonra temizlemem gerek? ya da bitkıye zarar vermeyecekse ilaçlama bittikten sonra suyla temizlık yapmamak mı gerekır bır sure sonra?

yarenimex
07-06-2010, 22:12
bitlerden kurtulmak icin kullanacagım ev yapımı nikotinli ilacları ne kadar sure sonra temizlemem gerek? ya da bitkıye zarar vermeyecekse ilaçlama bittikten sonra suyla temizlık yapmamak mı gerekır bır sure sonra?

Ben uygulamadan sonra tütün suyu değen yaprakları yıkamadım. Yaprakların çoğu yandı ve kendiliğinden döküldü sonra yeni sağlıklı yapraklar oluştu.Siz de uygulamayı düşünürseniz en azından yarı yarıya sulandırın derim.Gerekirse birkaç gün sonra tekrar uygulayabilirsiniz. Ben bu yıl öyle deneyeceğim.Suyla yıkamanızı da ayrıca önermem. Emin değilim ama bu yaprak bitlerinin oluşumunda bahar yağmurlarının ve aşırı nemin etkisinin olduğunu düşünüyorum.

mavisedir
29-06-2010, 12:22
Teşekkürler yarenimex.Yeşil bitlerden sevimli uğur böcekleri sayesinde kurtuldum diyebilirim.Arada birkaç tane gördüğüm oluyor.Onları da alıyorum hemen.Bu dertten muzdarip olan arkadaşlarıma öneririm.

kestelli99
08-07-2010, 20:49
benimde küpe çiçeklerimde beyaz bit türü var ve ne ilaç denedimse başaramadım.bilgisi olan varsa emeil atarmı ***.kestel-li99@hotmail.com

kestelli99
08-07-2010, 20:53
gül için yeşil bit e D.D.V.P die bi ilaç var cok keskindir su karımıyla beyaza döner 1 litreye 1 tatlı kaşığına eş deger gelcek şekilde konmalı sabah erken püskürterek atılmalı
ilaç miktarı litrede kesinlikle çok olmamalıdır

kestelli99
08-07-2010, 20:55
D.D.V.P ilacı deneyin kullanımını aşagıda yazdım

Pat(i)ilker
09-07-2010, 23:35
Arkadaşlar bu '' vampirlerden '' bitlerden bir türlü kurtulamıyorum önce güllerimda başladı öldürdü onları çok uğraştım böcek ilacı sıktım en son ve artık yaşamaz diye güneşe koydum daha önce gölgedeydi ve şaşırtıcı bir şekilde yeni tomurcuklar açtı 2 tane ne oldu bilmiyorum yakından bakınca hala iplikçikleri görüyorum ama yaşıyor bitkim daha öncede böyle 4 5 bitki kaybettim saksıyı yıkamama rağmen kurtulamıyorum en sonda yaprak güzelimin yapraklarının tamamen dökülmesiyle bir ölüm daha oldu tüm toprağıyla çöpe attım saksıyıda atacam bundan kurtulamıyorum sanırım şuan temiz ama okuduğum kadarıyla şu arap sabunun deneyeceğim bunlar iki türmü gülde bakınca sadece böcek görüyorum ama yaprağı güzelde böyle pamuklar vardı böcek görmüyordum

Halil Önen
11-07-2010, 00:44
Arkadaşlar bu '' vampirlerden '' bitlerden bir türlü kurtulamıyorum önce güllerimda başladı öldürdü onları çok uğraştım böcek ilacı sıktım en son ve artık yaşamaz diye güneşe koydum daha önce gölgedeydi ve şaşırtıcı bir şekilde yeni tomurcuklar açtı 2 tane ne oldu bilmiyorum yakından bakınca hala iplikçikleri görüyorum ama yaşıyor bitkim daha öncede böyle 4 5 bitki kaybettim saksıyı yıkamama rağmen kurtulamıyorum en sonda yaprak güzelimin yapraklarının tamamen dökülmesiyle bir ölüm daha oldu tüm toprağıyla çöpe attım saksıyıda atacam bundan kurtulamıyorum sanırım şuan temiz ama okuduğum kadarıyla şu arap sabunun deneyeceğim bunlar iki türmü gülde bakınca sadece böcek görüyorum ama yaprağı güzelde böyle pamuklar vardı böcek görmüyordum

Mostar 20 sp kullanın, ucuz ve etkilidir. Akşamdan atın(doz aşımı serbest) sabaha hepsi yerdedir.

Pat(i)ilker
11-07-2010, 15:47
Teşekkürler Halil Önen bulmaya çalışacağım burda

aliok1
11-07-2010, 23:10
159692
159693
159694
159695
159696

feyzon
19-04-2011, 12:13
Benimde enginar ve çileklerime musallat oluyorlar. Hemde toprak altında ve köklerde bile karıncalar sayesinde yaşayabiliyorlar. Eğer karıncalar engellenebilirse bitlerin çoğalması ve dağılması engellenebilir.

sevgice
03-06-2011, 23:44
Merhabalar. Bu tarifleri maalesef bende denemek zorundayım sedumlarımı yaprak biti istila etmiş durumda. Yanlız bişey sorucam. Bu arap sabunlu tarıfı uygularken saksıyı yan yatırmak gerekiyor degil mi. Yoksa sabunlu su bıtkinin topragına iner.Ve köküne zarar verir mi. Birde bu sabunlu suyun ardından çiçegi arkasından durulamalı mı yoksa oyle 1 gun beklıcek mi.
Nasıl uygulamak gerekli acaba.Detaylı olarak nasıl yapıldıgını yazar mısınız.

Teşekkurler

Oğuzhan
05-06-2011, 20:45
15 gram fabrika artığı tütün 1 litre su içerisinde bir gün süreyle oda sıcaklığında bekletilir. Sonra tülbentten süzülerek elde edilen sıvı ilaç olarak kullanılabilir. Tütün suyu hemen hemen tüm böceklere karşı kullanılabilir. Ancak yaprak bitlerine karşı çok etkili bir ev yapımı ilaç olarak kabul edilebilir.

Arapsabunu da aynı şekilde 1 lt suda eritip.1 tatlı kaşığı zeytınyağı katıp kullanabilirsiniz.

delielveli
22-07-2011, 13:19
narımın taze sürgünlerinde çok sayıda yeşil bit gördüm. ilaç **** deterjan köpüğü kullanacağım ama taze sürgünlere zararı olur mu acaba? yardımcı olursanız sevinirim

prıtt
30-04-2012, 15:33
Merhaba Arkadaşlar.

Evimizin bahçesinde elma,armut,kayısı,vişne,ayva gibi çeşitli ağaçlar var fakat babam çocuklar gelir diye ilaçlamak istemiyor ama üzerlerinde küçük sinekler ve hafif yapraklarında örümcek ağı gibi salgılar var bunun için Arap sabunu kullanabilirmiyiz ağaçlara bir zararı olurmu?

Saygılar.

prıtt
04-05-2012, 16:01
Arkadaşlar cevap verebilecek yokmu. Ağaçlarım gittikçe zarar gürüyor küçücük sineklerden yaprakları büzüşüyor.

sarin
04-05-2012, 18:28
Benimde bu konuda sıkıntılarım var. Yapraklar büzüşüyor, bitler içine saklanıyor, ilaçlama yapsam bile ölmüyorlar.

xenkebikec
04-05-2012, 19:01
Arap sabunu kısa vadeli çözüyor ama yeniden çoğalmaları çok zaman almıyor. Yaprak bitleri benimde başlıca sorunum.

üzüm
04-05-2012, 20:13
Uğur böceğini bahçeden eksik etmeyin; onlara yaşam alanı yaratın. :)

Uğur böcekleri ile zararlılara karşı biyolojik mücadele (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/5690.htm)
Uğurböcekleri (http://www.agaclar.net/forum/bortu-bocek/12814.htm)
Uğur Böceği Üremesi (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/18355.htm)
Uğur böceği ve Peygamber devesinin organik tarımdaki yeri (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/2678.htm)
Hangi Bitki Hangi Yararlı Böceği Çeker (http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/15403.htm)

sbldlgcblg
22-06-2012, 14:48
ıhlamur ağacımda sanırım kırmızı örümcek var. yapışkan bir sıvı akıyor ağaçtan ince ince. o ağaca dolanan clematis montana tetraroseda da yeşil minik böcekler oluştu.

Buguuu
26-06-2012, 09:33
Merhaba, her baharda bir hevesle balkonuma çiçekler alıyorum, 1 ay içinde yaprakları böyle beyaz beyaz, çiçekleri de siyah siyah minik böceklerle kaplanıyor. Açıkçası bu konuda çok acemiyim böcek midir, bit midir nedir; farklı çeşit bitkilere aynı anda dadanıp tüm saksılarımı sarıyor. ne yapacağımı şaşırdım, çiçek ekmeye hevesim kırıldı artık, yardımcı olabilir misiniz nedir bu? nasıl önlenir? nasıl iyileşir? :confused::(:confused:

Lonicera
08-03-2013, 08:39
Havalar Ege bölgesinde oldukça ılık geçiyor. Neredeyse tüm mahlukatlar uyanmış durumda. Her sene küçük bahçemin toprak ıslahı için yeşil gübreleme bitkileri tohumları ekiyorum. Bu yıl için de sonbaharda ektim(buğdayla karışık fiğ).

Daha önceki yıllar hiç dikkat etmemiş olmalıyım ki bu yıl farkına vardım. Her yıl bahçemden hiç eksik olmayan bir sürü yaprak bitinden eser yok çiçeklerimde. Gel gör ki yeşil gübre için ekilen bitkilerin üstü kıyamet gibi yaprak biti. Eğer bu mahlukatlar bu tür bitkileri tercih ediyorlarsa, bahçemiz küçük bile olsa bir köşesinde bu tip bitkilerin bulunmasında fayda var sanırım.

Gerçi otları ters çevirip toprağa karıştırdıktan sonra durum ne olur bilemiyorum. Fakat bu varlıkları o güzelim taptaze yaprakların, filizlerin üzerinden bir nebze uzak tutması bile büyük faydadır. En azından kimyasal mücadele azalmış olur.

grbz1998
16-05-2013, 08:14
çiceklerin dibine sarımsak ekin ve etrafına sarımsağı dograyıp serpiştirin zamanla sarımsaklar çürüyüp pis koku yayacaklar bu kokuda böcekler kaçacakdır

antebi
26-05-2013, 11:50
409970

409971

409972

409973

Kulladığım ilaç,başka tavsiyelere de açığım.

409974

recep58
03-06-2013, 12:28
arkadaşlar benim güllerimde de yeşil renkli bitler allah aşkına ne yapmam lazım bana bilen birisi cevap versin yoksa güllerim elden gidecek şimdidedn teşekkür ederim

denizakvaryumu
03-06-2013, 16:20
nver Tarm lalar Ltd. ti. - Antalya - Organik ve kimyevi tarm ilalar, DESTROYER MCSR (http://www.unvertarim.com/?page=urn&urunana_id=4)

Böyle bir ilacı nette gezerken buldum..Kullanan var mı?

Lonicera
03-06-2013, 17:35
Yeşil bit için öncelikle karıncalarla mücadele edilmesinin gerektiğini düşünüyorum. Yeşil biti ilaçla yok etsenizde bir süre sonra karıncalar tarafından yeniden yerlerine konuluyorlar.

musicim
10-06-2013, 09:30
Merhaba ben uğur böceği bulmaya çalışıyorum fakat bir türlü bulup balkonumdaki pamuk bitlerine karşı savaşmadım karıncalar zaten yardımcıları ne yaptıysam olmadı. Ben kocaelinde oturuyorum yakınlarda uğur böceği olanlar varsa irtibata geçelim

syıldıran
10-06-2013, 14:54
409970

409971

409972

409973

Kulladığım ilaç,başka tavsiyelere de açığım.

409974

Sn. antebi ,
Eklediğiniz resimlerden Acetamiprid etkili madde içeren bir ilaç kullanmış olduğunuz ve ilacın etkili olduğu yaprak bitlerinin ölmüş olduğu anlaşılmaktadır. İlaç seçimi doğru ve yaptığınız ilaçlama sonucu yaprak bitleri ölmüş ama yapraklar üzerinde duruyor zaman içerisinde onları atar , başka bir ilaç daha kullanmak isterseniz mevcut kullandığınız ilaç ile dönüşümlü olarak Delthametrin etkili madde içeren Decis veya benzeri bir ilaç kullanabilirsiniz. Selamlar . .

Muda
11-06-2013, 11:39
Onbeş yirmi yıl kadar önce yaprak biti ola güllerimin filizleri arasında uğur böcekleri ile birlikte bir kısım böcekler vardı. Ben önce onların zarar verdiğini düşünerek birazını öldürmüştüm. Daha sonra incelediğim zaman yaprak bitlerinin içlerinin tamamen boşalmış vaziyette oldukları yerde kaldıklarını gördüm. Bu böceklerin uzun bir hortumsu yapıda çıkıntıları ile yaprak bitlerini delerek onların içlerini boşalttıklarını gördüm. Tabi o zaman onların ne olduğunu araştırmak veya fotoğraflarını çekmek aklıma gelmemişti. Bu şekilde bilinen yaprak bitlerine etkili böcek bilen var mı.

nesli60
20-06-2013, 01:25
Camsil kullanın arkadaslar :)

aysk
23-04-2014, 14:55
Merhaba,
Benzer sorunlar bende de var ve bazı yorumlara göz atarak arap sabunu yöntemini denemee karar verdim ki umarım çiçeklerimi kurtarayım derken bir hata yapmam. Ancak yine de resimleri sizinle paylaşmak istedim.
Geçen sene bu zamanlar aldığım güllerim böceklendi. Geçen sene sinek gibi kanatlı minik minik böcek vardı. Bu sene ise yeşil böcek oldu. Yeni aldığım güllere de sıçradı. Ayrıca yenî aldığım ve diğer güllerden uzağa ektiğim diğer gülümde farklı bir böcek var.
Yani verandamın bir yanındaki 4 gülüm yeşil böcekli. Diğer yanındaki tek gülüm farklı böcek.
En uygun yöntem icin paylaşım rica edeceğim.

aysk
23-04-2014, 15:39
kullandığım ilacın resmi

aysk
23-04-2014, 15:47
tek olan gül, yeşil böcek ve kepek gibi beyaz böcekler var...

485517

485518

485519

aysk
23-04-2014, 16:01
485523

485524

485525

485526

aysk
23-04-2014, 16:07
hem güllerimde hem yapraklarında yanık gibi kuruluklar var.
acaba bu böcüklerden mi yoksa senenin ilk güllleri olduğu için normal mi, nasıl sağlıklı bir hale getirebilirim güllerimi?

Teşekkür ederim.

485532

485529

485530

YeniGine
24-04-2014, 01:02
Sayın aysk güller gerçekten görüntüleri, çiçekleri çok güzel bitkiler. Fakat sorunları da o kadar çok...
http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/5983-14.htm
Konu başlığından faydalanabilirsiniz inşallah!..

onurcosinus
21-05-2014, 11:47
Herkese merhaba,

İsmim Onur TURHAN, 33 yaşında, mekatronik teknikeri ve aynı zamanda öğrenciyim. Evimde CO2 üreterek 4x54 W T5 Groluk ve Aquastar lambalar ile bitki büyütmekteyim.

Evimde büyütmeye çalıştığım, Pachira isimli 1.50 cm boyundaki bitkimin satın aldığım günden itibaren kuru olan gövdesinin dibinde, kırmızı yaratıklar ve bitler var. Tüm bitkilerin saksılarının çevresinde, uçuşan sinekler ve toprak üzerinde yürüyen küçücük böcek, kırkayaklar mevcut. Bu böceklerden nasıl kurtulabilirim.Trifolio- NeemAzal T/S kullansam çözüm olabilirmi? Yapraklardaki semptomlar ve zararlı fotoğraflarını eklemeye çalıştım. Ek olarak hepinizin affına sıgınarak evimde kurmaya çalıştığım küçük bahçemi paylaştım.

Bu konularda bana yardımcı olursanız sevinirim.

Herkese iyi günler ve iyi çalışmalar

Onur TURHAN

confuest
21-05-2014, 12:37
sevgili onurcosinus, Neemazal T/S ile bitlere çözüm bulabilirsin. Ancak kırkayak , sinek ve diğer böcekler için K-othrine tarzı*bir ilaç kullanmalısın. Bence acilen müdahale et geç kalma.

onurcosinus
21-05-2014, 22:41
Yardımınız için çok teşekkür ederim. Bu küçük kırmızı canlılarda bitmi? Bu kımyasalları nereden satın alabilirim?

Şimdiden çok teşekkür ederim

Onur TURHAN

confuest
21-05-2014, 23:11
Kırmızı canlıların bit olduğunu sanmıyorum, bitler genelde yapraklar gibi canlı kısımlarda yaşar ve bitkinin suyunu emerek beslenirler. Bitkilerinizin yapraklarına Neemazal uygularsanız ve böceklerin bulunduğu yerleri de K-othrine ile ilaçlarsanız bunlardan en kısa zamanda kurtulursunuz diye düşünüyorum. İlaçları temin edebileceğiniz linkleri özel mesaj olarak attım.

narincir
13-06-2014, 09:53
Bu resimdekiler Yaprak Biti mi? Resim arapsabunu zeytinyağı karşımından sonra çekildi. Arap sabunu yapmadan önce sanki beyaz pamuklu bit gibi gelmişti bana ama sonra yeşil yeşil çıkınca pamuklu bit olmayabileceğini düşündüm. Yeşil bite daha çok benziyor sanki.
Ve asıl en kötüsü arap sabunlu sudan sonra hiç de ölmek gibi bir iyilik yapmadılar bana. Hala capa canlılar.. Geçen gün diğer balkonda başka bir bitkide rastladığım pamuklu bitlerde hemen etkisini görmüştüm. Yaprak bitinde etkili olması için daha çok mu beklemek gerek acaba? Yoksa daha çok mu arap sabunu sıkmalıyım?

narincir
13-06-2014, 10:46
Dayanamadım biraz daha arapsabunu zeytinyağı sıktım. Biraz dediysem lafın gelişi, baya yıkar gibi yaptım.. Sanırım ölüyorlar ama sayıları o kadar çok ki yarın da aynı işlemi tekrarlayacağım. Bu kadar çok uygulamanın zararı olur mu? Yoksa azar azar daha uzun sürede mi mücadele etmeliyim?
Endişem, balkonumdaki çileklerim domateslerim, altın çileğim.. hep bir aradalar, onlara da bulaştırırsam çok üzüleceğim. Tecrit etmek için diğer balkona götürsem hem orası daha az güneş alıyor hem de orada daha önce üzerinde pamuklu bit gördüğüm iki bitkiyi tecrit ediyorum..

elifincicekleri
13-06-2014, 14:02
Narincir nacizane onerim bitkiyi yikayarak sulamak da kulleme diye bir mantar hastaligina sebep oluyor ilacladiktan sonra kuruyacak ortam ve saatte ilaclayin bence gecenlerde yasadim yildiz cicegim kurudu.
Ayrica yesil bitlerle bende dertliyim 2 hafta once sarmasik yaseminime musallat oldular arabsabunu pul biber sirke karisimi yaptm cok etkili 2 gunde oldurdu siyah oldular olunce ama tekrar ciktilar cok hizli uruyorlarr..
Cicegim canliligini yitiriyo kaybediyrm sanirim bitler kazandi.... :(
En son derinden budamayla hic yaprak cicek birakmadan toprak saksi degisimi geliyor aklima... cicegim kusermi bilmem....

skorfish
29-06-2014, 18:28
bu bitlerden nasıl kurtulurum...acil yardım...resimler aşağıda:

http://img496.yukle.tc/thumbs/757503.JPG (http://img496.yukle.tc/image.php?id=757503.JPG)
http://img496.yukle.tc/thumbs/377401.JPG (http://img496.yukle.tc/image.php?id=377401.JPG)
http://img496.yukle.tc/thumbs/720702.JPG (http://img496.yukle.tc/image.php?id=720702.JPG)
http://img496.yukle.tc/thumbs/949004.JPG (http://img496.yukle.tc/image.php?id=949004.JPG)

ozanemre
30-06-2014, 09:45
Sayın skorfish,

Kimyasal mücadelede serin ve rüzgarsız bir havada tek bir yaprak üzerinde deneme yaparak ilacın yan etkisini test ediniz.(5 saat yeterli)

1.Alternatif : Imidacloprid etken maddeli ilaç temin edin, 1 L Pompaya 1 cc 5 gün ara ile 2 tekerrürlü uygulayın

2.Alternatif : Deltamethrin etken maddeli ilaç temin edin, 1 L Pompaya 1 cc ya da aynı oranda Primicarb 5 gün ara ile 2 tekerrürlü uygulayın.

İlacı püskürtürken bitki gövdesine, yaprakların alt ve üst noktalarına belirli bir mesafeden yedirin.

Esen kalın.

tWoFuNN
15-07-2014, 20:37
Arkadaşlar Mine hanımın paylaştığı ev yapımı ilaçlar bölümünden arap sabunu ve kekik suyu karışımını uyguluyorum seramda. Hiçbir böcek zararı yaşamadık çok şükür. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Ayrıca Mine hanıma da teşekkürlerimi sunuyorum.

Umut34
06-06-2015, 15:06
Balkonda beslediğim biberimi sarmış durumda bitler arap sabunu, sarımsak ve yağ karışımı ilaç işe yarıyor ancak bitki üzerine bitler tarafından bırakılan larvalar 2-3 gün içinde tekrar bitlenmeye sebep oluyor. En sonunda şöyle bişey yaptım önce ilaçlama ile canlı olanlar öldü daha sonra aldım elektrik süpürgesini bildiğiniz bibere daldım :) yapraklar ağızdan içeri giriyor ve az hasarla temizlenmiş olarak çıkıyor. (Yaprak altındaki larvaları çekiyor) Buda çözüm olmazsa diğer bitkilerime tehdit oluşturmasın diye sökmek zorunda kalacağım.

supervisor
19-05-2016, 11:45
*** arkadaşlar bu sayfayı yıllardır ziyaret ediyorum fakat bugün üye oldum. balkonumda çok güzel çiçeklerim vardı geçen sene bi çoğu yaprak biti yüzünden öldü bu sene yeni bir apartmana taşınmıştık.yine işe koyuldum, zinya çuha kasımpatı karanfil ve şebboy bi kısmını tohumdan yetiştirdim. ve tomurcuk vermeye başladılar çok şükür bu sene böcekfalan yok demiştimki bu sabah yaprakların büzşmesini görünce altlarını bi çevirdim oda ne yaprak biti bazı zinyalarda en uçtaki yapraklar kahverengiye dönmüş daha yeni fidelerdi ..henüz bir iki saksıda var ve panik ile CHRYAMED İNSEKTİSİT sıktım tabi bitler ölünce hemen siyaha döndü renkleri fakat bu böcek ilacı bitkiye ne kadar zarar verir bilemiyorum. fotolar aşağıda şimdiden teşekkür ederim

CEMERY
28-06-2017, 23:04
Merhaba, Yazlığımda yetiştirdiğim Macintosh cinsi elma ağacımdaki yeşil bitler ile zirai ilaç kullanmak suretiyle mücadele ediyorum, ilaçlama sonrası ertesi gün bitlerin öldüğünü gözlemlesem de, sanırım karıncalara ve yazlık olması sebebiyle ilaçlama periyodundaki sarkmalara bağlı yumurtalarda ki lavraların bite dönüşmesine engel olamıyor, nihai sonucu alamıyorum.
Bu arada yapraklarda zamklanma ve kara bir film tabakası oluşumu başladı, ilaçlama esnasında **** bahçe sularken yapraklara su tutuğum esnada bu film tabakasını parmaklarımla ovaladığım da bu tabaka gidiyor, yaprak büyük ölçüde temizleniyor. Ama o kadar çok yaprak ile bu şekilde mekanik mücadele imkansız.
Yaptığım araştırmalarda, Yeşil yaprak bitlenmsinin bir sonucu olan ve fumajin olarak tarif edilen ballı/zamklı siyah filmin, yaprakların fotosentezine mani olduğunu, dolayısıyla meyve tutumuna, meyve kalitesine ve yaprakların kurumasına sebebiyet verdiğini öğrendim. Ancak bu musibetle nasıl mücadele edeceğime kara zamksı dokudan nasıl kurtulacağıma dair bir bilgiye ulaşamadım. Bu problem ile ilgili yardım ve yönlendirmelerinizi rica ederim.

Saygılarımla,
C.E

dogruluk
20-06-2018, 12:12
Sayın Üyeler,

kiraz ağaçlarımda aşırı yaprak biti var. Fotoğraflarını gönderiyorum. Ne yapmam lazım? Hangi ilacı kullanayım? Acil yardım lütfen

Styric
20-06-2018, 13:16
ismi önemli değil acrmtamiptid içeren ilaç ile uygulayın. Çok ilerlemiş ama.

sanpedro
02-04-2019, 11:49
en basit, ucuz ve etkili yontemlerden bir tanesi de 1 lt suya bir iki damla bulaşık deterjanı
iyice çalkaladıktan bitkilerin diplerine ve yapraklarına spreylenebilir. Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta ilaçlama rutin sulama işleminden bir saat sonra yapılmalıdır

x6630
19-05-2019, 02:01
Bende saksidaki cileklerde yaprak biti basladi. Bir kova su aldim saksidaki cilekleri suya daldirdim. 6 saat sonra saksidan 2 solucan cikmis suyun dibinde ilerliyordu. Bitlerde bogulmamisti. Su altinda uzun sure dayaniyorlar heralde daha uzun sure tutacagim.

erdem_camyar
19-05-2019, 16:54
Arkadaşlar ateş dikeni aldım. Bitkimde kırmızı örümcek var, yok edebilmek için ne yapabilirim?

Styric
20-06-2019, 12:44
merhaba görünen yaprak biti midir ? 350 g/l Imidacloprid işe yarar mı ? teşekkürler.

https://i.imgyukle.com/2019/06/20/kseaUI.jpg

ysrcn55
10-06-2020, 16:45
Merhabalar. Terasımda yetiştirdiğim biberlerde şöyle böcekler mevcut. yaprak biti olduğunu düşünüyorum. sizlerin yorumlarını alabilir miyim?
https://hizliresim.com/lBuEXf
https://hizliresim.com/nB3FtZ

Jasmine Tea
06-07-2020, 17:53
Merhabalar. Terasımda yetiştirdiğim biberlerde şöyle böcekler mevcut. yaprak biti olduğunu düşünüyorum. sizlerin yorumlarını alabilir miyim?
https://hizliresim.com/lBuEXf
https://hizliresim.com/nB3FtZ

Bugün ben de clematis sarmaşığımda gördüm bunları yaprak bitiymiş ve farkettim ki balkonda karıncalar dolaşıyor onlar getiriyormuş. Doğal ilaç yaptım püskürtüp deneyeceğim umarım faydası olur.:(

melihcevik
07-07-2020, 18:14
Yaprak bitleri için bugüne kadar denenmiş ve organik olan bir ilaç var, adı neemazal. Bunu satın alabilirsniz ancak en son forumda Robinson satın almıştı ve litrelik olarak satılıyordu. Fiyatı da 400 TL.

Bunun haricinde benim kullandığım 2 yöntem var.

Sigara izmaritlerini bir suyun içinde 1 gün kadar bekletin ve süzün. Sonrasında püskürtme yöntemi ile yapraklara uygulayın.

Diğer ve en etkili yöntem ise uğur böceklerini toplamak ve gece vakti bitkilerinizin arasına salmak. Kesin ve en doğal çözümüdür.

Jezebel
06-06-2021, 07:36
Doğal bir yöntem olarak Uğur böcekleri satın alınabilir.
Artık ülkemizde de var.
Efektif ve zararsız. Biraz hassas çünkü canlı larva halinde geliyor.
719657

719658

719659

Takip edip canlandığında beslenmek lazım.
Bu da bir seçenek, aklınızda bulunsun.

zerem
12-12-2022, 20:21
Sarımsak ve soğanı rondodan geçiriyorum. Acı Arnavut biberi cektirmistik toz halinde bir tatlı kaşığı da onu koyuyorum üzerine su doldurup ertesi gün de o suyu süzüp Arap sabunu da karıştırarak fıs fıslara doldurup bitkilere kullanıyorum. Yeşil asma kurdu için de nane yağı şu karışımı çok başarılı.