PDA

View Full Version : Ekşi kara dut

Sayfalar : [1] 2

denizakvaryumu
13-04-2006, 14:19
Arkadaşlar,
tatlı kara dutun yanında,daha geç olgunlaşan ekşi kara dut vardır.(ve çok şifalıdır diye bilinir)
Bu dutun latince adı nedir?Türkiye de hangi adla bilinir?Tatlı kara duttan nasıl ayırt edilir(fidan olarak)

Ankara da nereden satın alabilirim?(TİGEM de ve AOÇ de yoktu)

bonsaisever
13-04-2006, 22:59
Sanırım senin bahsettiğin urmu dut'u

Yaz aylarının gelmesiyle sıvıya olan ihtiyacımızda arttı. Yıllarca misafirlerine ayran ikram eden Gaziantepliler, son yıllarda dut şerbetini eklemişler bu geleneğe.

Bu gelenek o kadar genişlemiş ki kentte, her köşe başında bu işi yapan tablacılarla karşılaşıyorsunuz. Kimi zaman bir köşe başında, kimi zaman bir han gölgesinde içtikleri dut şerbeti serinletiyor, insanları.

Gaziantep'te senelerden beri köylerden topladığı urmu dutları, süzgeçten geçirip, sıcaktan bunalanlara cüzi bir fiyatla satan Abdullah Bozan (48), son yıllarda antibiyotik özelliği taşıdığı için urmu dutun pekmez ve reçeline de talebin arttığını söylüyor.

Urmu dutun sağlık açısından faydasının bununla da kalmadığını aktaran Bozan, başta boğaz iltihapları olmak üzere, tansiyon ve şeker hastalıklarına iyi geldiğine dikkat çekiyor.

Bu meyveden yapılan reçel ve pekmezin, kayısı ve vişneye oranla daha uzun ömürlü olduğunu anlatan Bozan, bu özelliğinden ötürü urmu dut reçel ve pekmezinin daha çok tercih edildiğini ifade ediyor.

Urmu dutun, Antep yöresine has bir meyve olduğunu bildiren Bozan, diğer yörelerde tanınmamasını, etkili bir reklam çalışmasının olmayışına bağlıyor. Hazırladığı dut suyu, pekmez ve reçelleri dükkanında satışa sunan Abdullah Bozan, üretimi çok zahmetli olduğu için, dut pekmezini pahalıya satmak zorunda kaldığını belirtiyor.

Gaziantep'te,10 yıldır dut şerbeti satışı yapıldığı bilgisini veren Bozan, kendisinin bu işte 4 yıllık mazisi bulunduğunu, reçel ve pekmez üretmeye ise geçen yıl başladığını anlatıyor. Belirli bir ekim alanı olmayan dut ağaçları daha çok tarla başlarında seyrek olarak bulunuyor. Gelecek yıllarda, etkili bir reklamla urmu dutun sanayiye kazandırılması gerektiği görüşünü savunan Bozan, bu meyvenin suyunun diğerlerine göre daha lezzetli olduğunu kaydediyor.

Olgunlaşmış urmu dutlar önce toplanıyor. Toplanan siyah renkli dut meyveleri süzgeçten geçirilerek konstantre hale getiriliyor. Elde edilen dut nektarına biraz şeker, dayanıklı kalması içinde limon tozu ekleniyor. Daha sonra soğuk suyla sulandırılıyor. Şerbet, ısınmaması için büyük termoslara koyularak, dükkanlarda, köşe başlarında seyyar arabalarda vatandaşlara bardağı 500 bin liradan satılıyor.

Reçeli 7 milyon 500 bin liradan satılan urmu dutun pekmezi ise 10 milyona alıcı buluyor. Ağaçta meyveleri tek tek toplamanın meşakkatli olması bu meyvenin sanayi üretimine girmesini engelliyor.

17 yıldan beri birlikte urmu dut suyu satarak Gazianteplileri serinleten satıcılardan biri olan Özer Özdemir, asker dönüşü başladığı urmu dut suyu satıcılığını her yaz yaptığını söylüyor.

Gaziantep Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr Yusuf Zeynal, urmu dut satıcılarının sağlık açısından iddia ettiği gibi, boğaz iltihaplarına tedavisinde etkili olduğunu açıklıyor. Doç Dr Zeynal, urmu dutun sağlık açısından bir çok faydası bulunduğunu belirtirek, "Özellikle urmu dut pekmezi bezle boğaza sarıldığında, şişkinliği giderir. Yine, bir kaşık urmu dut pekmezi yutulursa ,boğazdaki tahriş olan bölgeler hızla iyileşir."diye konuşuyor.

Urmu dutun, gelişme çağındaki çocuklar içinde önemli olduğuna dikkat çeken Zeynal, urmu pekmezinin devamlı yenmesi halinde A vitamini eksikliğini giderdiğini söyledi

http://www.e-adiyaman.com/news/127/ARTICLE/1173/2005-06-22.html?sid=3f56fe1bfd148652377b4705fdbab40b

cengin
14-04-2006, 08:23
Dut suyunu burada keşfettim, özellikle de bizim ufaklık için kullanıyorum ağzındaki pamukçuk vb birşeyin başlangıcını gördük mü dayıyoruz suyu hemen geçiriyor:))

denizakvaryumu
14-04-2006, 09:39
Dut suyunu çocuğunuza verirken dikkat edin derim,çünkü dut suyu daha fazla dayansın diye içine normalin üstünde citric asit yani limon tuzu katılmış olabilir,mümkünse içine hiç limon tuzu katılmamış olan dut suyu verin.

cengin
14-04-2006, 17:32
Bu konuda dikkatliyiz, katkısız dut suyu alıyoruz,dutçumuza özel talimat verildi:))Uyarın için sağol denizakvaryumu...

Hasan Lalezar
15-12-2006, 21:57
Ankara'da Hamamönü'nda Karacabey hamamı var. Onun tam karşısındaki kaldırımda bir karadut vardı . Tarif ettiğiniz dutmu bilmiyorum ama babam o duttan sürgün alıp aşılamıştı. Benim bahçemde onlar buyuyor. Çok acı değil am tatlı gibi sanki

olmez
16-12-2006, 01:11
O ekşi kara dutun reçeli harika oluyor. Ben bayılırım. Ama bizim oralarda bu tür daha çok yaylalarda yayılım gösteriyor. Biraz serinlik istiyor anlayacağınız. Belki araştırmanızı biraz daha yayla köylerine kaydırmanız gerekebilir.

hüseyin suat duman
10-02-2007, 13:20
Karadut hakkında geçen yaz Cumhuriyet gazetesinin pazar ekinde çok güzel ve çok ayrıntılı bir yazı kaleme alınmıştı. Tüm Anadoluda bulunsa da en fazla yetiştiği yer İzmir'in Tire ilçesi, Antep, Maraş, Amasya ve civarları. Tire'de ki üreticiler dutlarını ucuza kaptırmamak için kooperatifleşip soğuk hava deposu kurmuşlar. İzmir'de şerbet olarak tüketimi çok eskilere dayanıyor.
En büyük alıcısı ve kullanıcısı tahminim ki Mado, karadutlu dondurması bir harika.
Ben bu sene Şile'de yirmi tane diktim. Amasya'dan kargo ile gönderiyorlar. Fideler aşıyla değil, ağaç dallarının toprağa daldırılıp köklendirilmesiyle elde ediliyor. Üç yıl önce diktiklerimden bu sene bayağı bir dut yedik.
Aşı almak isteyenler için İstanbul Feneryolu Dünya göz hastanesinin olduğu sokağın başlangıcından kırk elli metre kadar içeride ,kaldırımın ortasında oldukça yaşlı ve oldukça güzel bir karadut tüm heybetiyle duruyor.
Fide almak isteyenler Şile Doğa club 02167112020 den benle irtibat kurabilirler.
Dr. Hüseyin Suat Duman

Mine Pakkaner
10-02-2007, 13:39
Hoşgeldiniz Hüseyin Suat Bey,
Paylaşımınız için teşekkürler. Lütfen http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595 bu başlığa bir uğrar mısınız? Bu arada Hekimler (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2483) başlığımız da var, gördünüz mü?

Dut ağacınızın resimlerini bizimle paylaşırsanız seviniriz.

hüseyin suat duman
12-02-2007, 23:29
Bugün, Amasya'dan fide aldığım yetiştiricinin, bir önceki yazıyı yazdığım gün vefat ettiğini öğrendim. Kaderin cilvesi dedikleri bu olsa gerek!
Kendi gitti, dutları kaldı yadigar..
Düşünüyorumda, gelenekselleşmiş <<Allah toprağını bol etsin>> söylemi, aslında ne kadar güzel ve ne kadar anlamlı bir istem..

sinan1005
30-07-2007, 11:32
16898

Oğuzhan
30-07-2007, 13:04
Şu anda karadut meyvesi var mı?

feriha
06-11-2007, 23:24
karadut fidanı saksıda yetişir mi acaba?

denizakvaryumu
07-11-2007, 11:19
karadut fidanı saksıda yetişir mi acaba?

http://pepino61.sitemynet.com/hobim/id4.htm

Linkte satılan kara dutlar küçük naylon torbalarda olmasına rağmen üzerleri dut dolu...

Belirtilen linkte verilen adrese e-posta atarak olup olmadığı sorulabilir...bana göre olmaması için bir neden yok.

Hakan KINACI
07-11-2007, 13:33
Ben de bu sene yazın Karşıyaka mezarlığının orada arkadaşımın fidanlığında, poşet içinde dut,elma, armut gibi meyve ağaçlarının meyve verdiklerini gördüm. Arkadaşım dalları desteklemese, meyveden fidanlar kırılacak duruma gelmişler.

ugur0548
15-11-2007, 15:33
yapraklarından bide kabuk renginden ayırt edilebilir ama çok zordur

ugur0548
15-11-2007, 15:38
o linkde gösterilenler ekşi kara dut değil yani sizin aradığınızdan değil ekşi kara dutun üretimi çok zordur kolay kolay aşı tutmaz

hosseda
14-07-2008, 18:32
Merhabalar,

Çocukluğumda ekşi karadutu paşa yaylası köylerinden (Aydın ili) kolunda sepet ile gelen yayla köylüleri satardı. Ölçü, cam su bardağıydı ve 2. el dergilerden kopma kağıttan yapılan külahlara konulurdu. Kaç paraydı deseniz hatırlayamam ama çocuk harçlığı ile alınması zordu (ki o zamanlar harçlık bilmezdik, yazın yaptığımız çıraklıklardan kazandığımız paradan annemiz biraz bir şey verirse onu harcayabilirdik. Çoğul konuşuyorum çünkü 50 yıl öncesi genel durum böyleydi.).

Ekşi karadutun şerbetini de satarlardı. Şerbet için rakı kadehi denebilecek bardak, yayladan, atın iki yanında ve siyah keçelere sarılı olarak indirilen kar kalıplarına sürtülür, yarıya yakını karla dolan bardak bu şerbet ile doldurulurdu. Şerbet biraz daha ucuz olurdu. Ama dutu yediğiniz de duyduğunuz lezzet tarif edilemeyen bir lezzettir. Söylemesi ayıp olacak ama ben zamanında doyamadığım bu lezzet için, şu anda fırsatı kaçırmamaktayım.

Konuştuğumuz dutun son 2 haftasını (Ege yöresi için) yaşamaktayız.

kopshtar
21-07-2008, 14:36
Arkadaşlar; bu hafta sonu tavşanlı da bahsettiğiniz duttan yedim. ilk bakışta dut görüntüsünden ziyade böğürtlene benziyor ve aroması bir harika. Üstelik yaz boyunca yenileri olgunlaşıyor. Aşısı kolay tutmazmış. Fidan olarak edinmek lazım. Ama anladığım kadarıyla urmu dut ile ekşi karadut farklı. Ekşi karadut'un sapı yok gibi, çekirdeği de dişe gelmiyor. Her bahçeye tavsiye ederim. Fidan arama çalışmalarım devam edecek....

hassoman
27-07-2008, 00:58
Kozak Yaylası'nda bulunan Aşağıbey Köyü'nün meydanında aşağıda ayrıntısını gördüğünüz karadut ağacının fotoğrafını çektim.

43895

Nerede bir karadut ağacı görsem aklıma ne tadı, ne şifası, ne şerbeti, ne reçeli, ne pestili gelir... Benim aklıma sadece Bedri Rahmi Eyüpoğlu'nun o şiiri gelir... Bir de bu şiirin içimi acıtan öyküsü...

Bir zamanlar CNN-Türk’te yayınlamış olan "Yüzyılın Aşkları" belgeselinin çekimi için Bedri Rahmi - Eren Eyüboğlu çiftinin oğulları Mehmet Hamdi Eyüboğlu'nun Gazeteci Can Dündar’a anlattıkları şöyledir:

"1949'da bir gün İstanbul Büyük Kulüp'teki bir toplantıda, davetliler Bedri Rahmi Eyüboğlu'ndan bir şiir okumasını istediler. Eyüboğlu ayağa kalktı ve Karadut'u
okumaya başladı:

"Karadutum, çatal karam, çingenem
Daha nem olacaktın bir tanem
Gülen ayvam, ağlayan narımsın
Kadınım, kısrağım, karımsın"...

Bedri Rahmi, şiiri okurken aniden gözlerinden yaşlar süzüldü.
Salondaki herkes niye ağladığını anlamıştı; tabii herkesten çok, hemen yanı başındaki karısı Eren Eyüboğlu...
Çünkü şiirde "kadınım, kısrağım, karımsın" dediği kadın, karısı değildi.
Bu şiiri 3 yıl önce, bir başka kadın için yazmıştı: Mari Gerekmezyan...

"Kara saplı bıçak gibi"
Mari, Bedri Rahmi'nin asistanlık yaptığı Güzel Sanatlar Akademisi'nin heykel bölümüne misafir öğrenci olarak gelmişti.
O dönem askerliğini yapmakta olan şair - ressamın sinesine, "kara saplı bir bıçak gibi" saplanmıştı.
Mari, Bedri Rahmi'nin bir büstünü yapmıştı. Bedri Rahmi bu büstü, Mari'nin çeşit çeşit portresiyle ve ona yazılmış şiirlerle yanıtlamıştı.
Artık aşklarından bütün İstanbul haberdardı. Bedri Rahmi, sanatında tam bir patlama yaşıyor, Eren Eyüboğlu ise sabırla eşinin kendisine dönmesini bekliyordu.

Yorgun yürek
"Karadut", 1946'da menenjit tüberküloz kaptı. İyileşebilmesi için antibiyotik lazımdı. Savaş yeni bitmişti ve ilaç ateş pahasıydı.
Bedri Rahmi, genç sevgilisine ilaç alabilmek için tablolarını elden çıkarmaya başladı. Ancak bu çabalar da sonuç vermedi ve o yıl İstanbul Alman Hastanesi'nden Mari Gerekmezyan'ın ölüm haberi geldi.
Bedri Rahmi yıkılmıştı.
Sevgilisini sonsuzluğa uğurladıktan sonra keder içinde eve döndüğünde kendisini teselli eden, yine eşi Eren olacaktı.
O dönem içkiye başladı ünlü şair...
Aşağıdaki şiir, o dönemin ürünüdür:

"Türküler bitti
Halaylar durdu
Horonlar durdu (..)
Hüzün geldi baş köşeye kuruldu
Yoruldu yüreğim, yoruldu."

Eren Eyüboğlu, eşinin bu zor dönemi atlatmasına yardımcı oldu. Onu yeniden sanatıyla buluşturmak için çabaladı.
Başardığını sanıyordu.
Ta ki Büyük Kulüp'teki o geceye kadar...
"Karadut"u okurken, Bedri Rahmi'nin yanaklarından süzülen gözyaşları, sevda yarasının hâlâ kapanmadığının kanıtıydı.
Bunun üzerine Eren, bir süre Paris'te yaşamaya karar verdi. Oradan eşine yazdığı bir mektupta "o gece"yi hatırlattı:

4 Ocak 1950 - PARiS
"Canuşkam,
Kulüpte bir gece, şiir okumuştun, hani! Hatırladın mı? Gözlerinden, birden yaşlar döküldüğünü görünce içimin karardığını hissetmiştim. Sesin, nasıl titremişti.
Hey! Bütün bunları hatırlıyor musun? Sanki böğrüme, kızgın bir ütü yapmışmış gibi olmuştum. O gece... Senin seneler sonra bile olsa yanıp tutuştuğunu anlamıştım! Bedri'nin ruhuna, insan üstü bir gücün acıyıp, ona güç vermesi için dua etmiştim. Ruhunun çektiği acıları Allah dindirsin. Allah sana resim yapma sevinci versin ve bizim yanımızda yaşamaktan, mutluluk duyabilmeni sağlasın.
Eren."

'Buna katlandımsa.'
Bu dualar işe yaradı.
Bedri Rahmi, 11 yaşındaki oğluyla eşine döndü.
1974'teki ölümüne kadar geçen çeyrek asrı, aynı evde çalışıp üreterek, diz dize birlikte tükettiler.
Öldüğü gün, eşi Eren cenazeden dönüşte, 35 yaşına gelmiş oğlunu karşısına oturttu.
"Babanı uğurladık" dedi, "Ama şunu bilmeni istiyorum ki, ona çok kırıldım. Yaşadığı ilişkiyi unutmadım. Hiçbir kadın aşağılanmayı kabul etmez. Buna katlandımsa, bil ki, sadece senin hayatın kararmasın diyedir."

Karadut ağacı için bknz: http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=660&highlight=karadut

43896

43897

hosseda
27-07-2008, 09:37
Sayın hassoman,
Karaduta ait fotoğraf ağacın hasıyım demekte, ama öykü onu da geçmiş. Sağolun.
Hoşçakalın.

Mehmet Ali Aşık
27-07-2008, 20:08
Rahmetli Cem Karaca "Karadutum" Türküsünü söylemistir .Sözlerinin Bedri Rahmi Eyupogluna ait olgunu ve hikayesini bilmiyordum.

bluecrop
27-07-2008, 21:47
Bu yılın meyveleri Haziranın 15 de hasad edilip, gecikmeden yapılan budama bitkinin tekrar meyveye yatmasına sebebiyet verdiği gibi avustralya dutunun fazla gelişip büyümesi de önlenip bodur bir form alması sağlanmış oldu.
43955
Haziran göz aşılarıda gayet sağlıklı gelişiyorlar........
43957

denizakvaryumu
28-07-2008, 08:22
Senede iki kere dut almak muhteşem bir olay...Ankara şartlarında yetiştirmek mümkün mü?

bluecrop
28-07-2008, 17:46
sn. denizakvaryumu
Bahsettiğim dut çeşidi ülkemizde avustralya karadutu diye tanınıyor . Yanılmıyorsam ; bu ismin verilme nedeni avustralyalı gurbetçi bir vatandaşımızın ülkesine gelirken yanında getirdiği dal çeliğinden çoğaltılıp yaygınlaşması .
Gerçek botanik ismi merak edenler için "dwarf mulberry" (cüce dut ) olduğunu belirtmek isterim ...
http://site.mynet.com/gojiberry/GOJI/id2.htm
http://www.daleysfruit.com.au/plant/Dwarf-Mulberry.htm

bluecrop
28-07-2008, 18:01
Senede iki kere dut almak muhteşem bir olay...Ankara şartlarında yetiştirmek mümkün mü?

Sadece senede iki defayla kısıtlı değil meyve tutumu mayıs sonundan eylül ayına kadar ..budama yaptığınız her dalda yenilenen genç filizlerde meyve görmek mümkün ...subtropik iklimlerde mükemmel sonuç verdiği kuşkusuz ama bu demek değildir ki kara iklimlerde (ankara) hiç yetişmez ..

hosseda
28-07-2008, 18:19
Merhabalar,
Ekşi karadut yukarıda 11 numaralı mesajda sayın sinan1005 in getirdiği fotoğrafta olan duttur. Meyveleri dala yapışık gibidir. Bildiğimiz beyaz dut ve tatlı olan karadut biter akabinde bu dutlar başlar. Sayın Kalbala mesajında ağacı iyi anlatmıştır. Ekşi kara dutun ağacı makina gibidir, toplamakla bitiremezsiniz, devamlı üretir. Ben bu duttan haziranın ortasında almaya başladım pazardan, bu hafta geç kaldım ama bir paket bulabildim gene de. Köylüye sordum haftaya getirebilecekmisin diye, az da olsa bir miktar olabilir dedi. Kaba hesap ile 1,5 ay devam eden bir üretim görünmekte. Yarım kiloluk seffaf plastiklerde 3,00 YTL.den sattılar düne kadar, dünkünü 5,00 YTl. den sattı. Her geçen gün meraklısı artmakta. Bu duttan dikmek niyetindeyin bende.
Hoşçakalın.

bluecrop
28-07-2008, 18:57
sn hoşseda bu ekşi kara dut ile dwarf mulberry farklı çeşitler olmaları doğal olsa gerek bahsettiğiniz dutun meyveleri kaç cm? ,kaçıncı yıl meyveye yatıyor?, ağaç boyu nedir? ,saksıda olurmu?

hosseda
28-07-2008, 20:34
Sayın bluecrop,
Ekşi karadutun iyi bir müşterisiyim. Meyveyi ve ağacı iyi tanırım ama bilimsel bir açıklama yapacak bilgim yok. Sizin yukarıda yer alan 22 numaralı mesajınıza ekli dutların ekşi karadut ile ilgisi olamaz. Meyveler uzun ve sapları nerede ise meyve boyunda. Ekşi karadut topandır ve sapını zor görürsünüz. Bu sebepten olgun olmayan bir ekşi karadutu dalından almak zordur, koparayım derken tüm elleriniz ve üstünüz kıpkırmızı olur. Ama olgun olanını nazikçe avuçlarsanız, üzmeden avcunuza düşer ( ekşi karadutun ellerden çıkaran yine kendisidir. Onun az olgunları ile eller ovulursa az bir kırmızılık kalır. Onu toplayan köylü, birazda leke panzehiri toplayayım der. Ayrıca limon kolanyası da çok güzel temizler ellerdeki lekesini). Yeni yeni manavlarda kara böğürtlenler görmekteyim. Uzaktan birebir ekşi karadut ile aynı meyve. Hatta geçenlerde bir kasa bir manava indiriyorlardı, heyecandan kasaya yapışacak idim, karadut ne kadar dedim manava, abi böğürtlen bunlar dedi. Bir paket aldım deneyeyim diye ama bir daha sadece faydalı bir meyve diye alırım bundan böyle. Ekşi karadutun ağacını ve meyvesini iyice görmek istiyor iseniz, sayın hassoman'ın dün açtığı karadut isimli formu ziyaret edin. Orada göreceğiniz ağaç ve meyve size ayrıntılı bilgi verecektir. Ama görüldüğü üzere bu konuda bilgi sahibi olan bir başka arkadaşımız da yukarıda fidan dahi temin edebilirim diye açıklamada bulunan sinan1005 rumuzlu arkadaşımız. Çünkü onunda koyduğu fotoğraf has ekşi karadut fotoğrafıdır.
Hoşçakalınız.

hosseda
30-07-2008, 23:20
Merhabalar,
Bugün çektiğim ekşi karadut fotoğraflarıdır.
Hoşçakalın.

kopshtar
02-08-2008, 15:43
evet, işte ekşi karadut budur :) yaprakları da eldeki lekeleri çıkarıyor.

Birol
26-02-2009, 18:28
Son resimdeki siyah dutmu yoksa ahududumu acaba

habibe
27-02-2009, 09:35
Sn tirtil..

O bir KARADUT.
O ki dutların şahıdır.

Tırtıllar dutları çok sever bilirim. Uzak dur dutumuzdan :)

yolac
27-02-2009, 14:20
O resimdeki Karadut varya;
Meyvelerin şahıdır,
İlaçtır;Çocukların ağız yaralarına,kansızlığa herşeye...

şeref
27-02-2009, 19:07
Şöyle kocaman bir tabak olsada yesek.

uzman16
27-02-2009, 22:34
Araştırırken karşıma çıkan yazının bir kısmını burada görünce
Sn. Hassoman'ın yazısına şu eklemeyi yapmak istedim: Bedri Rahmi'nın karısı Eren aslında bir Fransız ve eşinin sevgilisinin yaptığı büstü evinde tutacak kadar da özverilidir.

"Sevilen biri için yazıldığı çok açık olan bu şiir şairin sevgisinin büyüklüğünü
ortaya koymaktadır. Mehmet Kaplan Şiir Tahlillerinin ikinci kitabında “Karadut” adlı şiiri değerlendirmesine “Karadut şiirinde Bedri Rahmi Eyuboğlu karısına karşı olan sevgisini ifade ediyor.” cümlesiyle başlıyor(6). Oysa bu şiir Bedri Rahmi’nin karısı için değil, evliyken sevdiği bir Ermeni kızı için yazılmıştır. Bedri Rahmi’yle akademide heykel öğrencisi olan Mari Gerekmezyan’ın aşkı bilinmiyor olsaydı şiirdeki verilere göre elbette Bedri Rahmi’nin karısına duyduğu sevginin şiiri olduğuna herkes katılacaktı. Çünkü Bedri Rahmi ve karısı Ernestino Letoni’nin de büyük bir aşk öyküleri vardı. 1932’de Paris’te başlayan ülkelerine dönmelerinden sonra birkaç yıl mektuplarla süren bu aşk Bedri Rahmi’nin ailesinin gönülsüz kabülüyle 1936’da evliliğe ulaşmıştır.
Karısına karşı böyle büyük bir aşk besleyen Bedri Rahmi daha sonra Mari’ye de âşık olmuştur. Bu aşktan, evlendikten sonra adı Ernestino’dan Eren’e dönüşen karısının haberi vardır. Kendisi de bu aşkı gizlememiştir.
...........................................
.....
Eşi Eren ise, çok kırılmasına rağmen olgun davranmış, oğlu için evliliğini
sürdürmüştür. Daha da önemlisi, bezgin Bedri Rahmi’yi yaşama bağlamaya, sanata döndürmeye çalışmış ve bunu başarmıştır. Mari’nin yaptığı Bedri Rahmi büstünü evlerinin baş köşesinde tutması, özverisinin bir başka göstergesidir."

Kaynak:http://turkoloji.cu.edu.tr/YENI%20TURK%20EDEBIYATI/Aydogan_04.pdf

(Kaynak aslında B.R.Eyüboğlu'nun şiirlerinde kullandığı meyvelerle ilgili bilgiler içeren araştırma yazısından alıntı.)

şahabettin
02-04-2009, 20:10
Ben de doğal olarak bütün öğretmenler gibi falanjit(ağız ve boğaz rahatsızlığı) hastalığı olduğundan bu hastalığa da ekşi karanın iyi geldiğini duyunca ben bu işe merak sardım.Fidan yetiştiriciliğine başladım.yaklaşık olarak 10 yıldır bu iş ile uğraşıyorum.

günebakan
14-04-2009, 13:52
Kara dut Kilis ve Gaziantepte'de var bildiğim kadarı ile bir tek orda yetiştiriliyor ama muhteşem bir tadı vardır. Reçelide çok güzel olur bizim oralarda Şamıdut olarak bilinir:)

Seyfi Dağdeviren
17-04-2009, 10:17
Gökçeada da çok iri meyveleri olan siyah dut gördüm.Suyunun 1.5-2 lt. sini 20-25 liradan satıyorlardı.Meyvesinden tattım,çok güzel tadıvar.Suyuda çok mükemmel.8-10 yaşlı ağaç görebildim,kaderine terk edilmiş.Meyveleri geriye doğru bükülerek koparılıyor,aksi halde üzeriniz kan revan olmuş gibi oluyor.Tohumlarını aldım ve çimlendirdim.Elimde bir fidan var.
Bolu da yetiştirebilirmiyim deneyeceğim.Bana söylenen tohumdan aynı özellikte meyve olmazmış.Doğru mu? Birde bu sitede üye olan GÖÇEADA lılara mesajım var:Lütfen bu duttan yetiştiriniz.Saygılarımla

k0900
17-04-2009, 19:19
Sayın hemşerim Şahabettin, memleket dutundan birini (2 yaş) bana ayırınız.

Bu sene meyvesini yiyelim, dostlarımıza yedirelim.

şahabettin
17-04-2009, 19:20
ekşikara ve dutların üzerinde oluşan beyaz kabuklu bitlerin nasıl yok edildiğini biliyormusunuz

k0900
17-04-2009, 19:22
ekşikara ve dutların üzerinde oluşan beyaz kabuklu bitlerin nasıl yok edildiğini biliyormusunuz

Sorunuz banamı ?

şahabettin
20-04-2009, 20:51
Bu konuda bilgisi olanlara.

şahabettin
20-04-2009, 21:04
Sn. Şahabettin, dutun resmini yükleyebilirmisiniz?

fidanlar ve ana agaç yeni açıyor mayıs ayının ilk haftasında yaprak ve dutları ile koyaçagım. selamlar

Selahattin Yılmaz
20-04-2009, 21:47
Tokat'ta bu dutun üretimi çok mu yaygın acaba, nerede hangi yöntemlerle ve ne kadar miktarlarda üretiyorsunuz acaba?

feriha
20-04-2009, 22:25
http://nizamettinkayral.blogspot.com/2008/11/tokatimizin-ok-sevilenaz-bulunan.html

habibe
29-04-2009, 09:51
Geçen yıl yediğim dutların çekirdeklerini yıkayıp temizleyerek, Şubat ayına dek buzdolabının sebzeliğinde sakladım.
09.03.2009 da torfa ektim. 29.04.2009 da ki hali.

Harun Parlak
29-04-2009, 09:54
Güle güle büyütün. Yediğiniz anda ekseydiniz şimdi 50-60 cm uzunluğunda fidan olacaktı. Bekletilmeye gerek yok dut tohumlarını yediğiniz anda ektiğinizde 10 günde çıkıyorlar topraktan.

habibe
29-04-2009, 10:22
Selahattin hoca öyle dedi ;)

Ne zaman bahçeye alayım?. Aşı isteyecek mi?.

Harun Parlak
29-04-2009, 10:35
Eğer yediğiniz meyve Orjinal bireyden se Aşı gerekmeyecek. Orjinal meyveden aşılandı ise anac bitkinin özelliklerini alacak. Yani açılım göstererek aslına anasına dönecek. Ozaman aşı gerekecek.
Daha önce çimlendirip yüklediğim resimler.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=736&page=6

habibe
29-04-2009, 10:54
Orjinal mi bilemeyeceğim. Ayvalık pazarın da, köylü bir kadından almıştım. Teşekkür ederim.

nazlı06
29-04-2009, 12:10
Bu hafta kırmızı dutlar dallar da sarkıyor. Ekşi karadut olabilir mi?

Ergin olanları yerlere dökülmüşler. Haftasonu resim çekebilirim.

denizakvaryumu
29-04-2009, 12:56
Benim bildiğim ekşi kara dut haziran sonu gibi çıkıyor.

nevsune
29-04-2009, 13:54
Geçen yıl 19 Mayıs'ta Adana'da beyazı-karası-pembesi, ekşisi-tatlısı ile her türlü dutu ağacından yemiştim.

Sıcak iklimlerde olgunlaşmaya hazırlanıyordur şimdi.

copur 09
04-05-2009, 11:06
Bu dutun cinsi ekşi karadutmudur?

şahabettin
04-05-2009, 19:31
evet ekşikara dutudur
selamlar ben şahabettin hoca

copur 09
04-05-2009, 22:42
Teşekkürler Şahabettin hocam.

k0900
05-05-2009, 21:27
KARADUT: Az olgun meyveleri kırmızı ve koyu kırmızı, çok olgun meyveleri siyahımsı kırmızı olan SULU, asidik-EKŞİ dutlar “KARADUT” olarak tanımlanır. Diğer dutlardan ayrılan en belirgin özelliği bol sulu ve eşsiz şeker asit dengesi yani aromasıdır. Karadutun yöresel isimlerinde de çeşitlilik gözlenir. Örneğin karadut; Tokat-Erbaa taraflarında “ekşiare”, Kahramanmaraş, Malatya ve çevrelerinde “urumdut”, Manisa dolaylarında “şurupluk dut” ve Hatay-Antakya civarında “tuti” olarak adlandırılır. Pakistan’da Urduca dilinde “toot” olarak, ingilizcede ise yine karadut anlamında “black mulberry” olarak adlandırılır. Karadutun taze tüketimi raf ömrünün sınırlı olmasından dolayı çok azdır. Daha çok meyve suyu, reçel, marmelat, özellikle Kahramanmaraş’da dondurma ve Şebinkarahisar’da pekmezi yapılarak değerlendirilir. Bu amaçla hasattan sonra meyveler hemen işlenmeyecekse şoklama ünitelerinde kullanılacağı zamana kadar bekletilir.

Kaynak : http://www.karadut.gen.tr/haberdetay.asp?HaberNo=114

kopshtar
06-05-2009, 14:30
Sn k900;

Kusura bakmayın, tekrar müdahale etmek durumundayım :) yukarıdaki mesajda bahsettiğiniz tokat ve kahramanmaraşta yetiştirilen urmu dut ile ekşikara dut aynı şey değil. lezzet , aroma , büyüklük hepsi farklı. Ben bu hataya düştüğüm için yazıyorum lütfen karıştırmayalım. gerçek ekşi karadut Sinan1005'in 11 no'lu mesajında fotoğrafını koyduğu duttur. Lezzeti müthiş, haziran ayında meyveye başlıyor ve meyvelenme süresi uzun sürüyor. Bulabilen arkadaşlara mutlaka edinmelerini tavsiye ederim.

k0900
06-05-2009, 17:14
Teşekkürler, Sinan beyden haber bekliyoruz :)

kadir gökhan
01-07-2009, 12:53
gerçekten şifa tam zamanı yemek isteyenler buyursun

bahtiyar02
01-07-2009, 13:14
sevgili dostlar ekşi dut dediğiniz güney doğuda özellikle Adıyaman,G.Antep ve Ş.urfada urmu dut diye adlandırılır.bu illerimizde çoğunlukla vardır. dut hakkında geniş bilgi verilmiş.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=660&page=4

aşısız veya aşılı dut ağaçlarına kalem veya göz aşılarıyla çoğaltılmaktadır.meyvaları yeşil, koyu kırmızı ve tam olgunlaştığında siyah rengi alır.Çok lezzetli hafif ekşimtrak bir tada sahiptir.Yurdumuzda zeytine kostik kimyevi maddesi koyanlar olduğu gibi , dut(Urmu dut) şerbetinede limon tuzu katılması doğal tatını değiştirir.bu meyvayı bilenler farkı anlar. En doğalı bence meyvayı tabi doğal şekilde yemektir.orjinal tabiriyle urmu dut sinan1005 ve hosseda dostların yüklediği resimlerdeki dutlardır.
saygılar

hosseda
01-07-2009, 23:26
Benim ekşi kara dutumun fotoğrafını ekliyorum. Damla sulamadan sonra gelişme müthiş fidanda. Bu hızla nasipse ertesi sene meyvelerinin de fotoğraflarını ekleyebileceğim umudundayım. Fidan, çelikten üretildi.

Ekşi karadut piyasaya da çıktı. Çeşme pazarında Tireden geleni var ama pahalı satmaktalar ( kg. 10 TL.).
Alsancak pazarında da Foça tarafından getiren bir köylü var onda 1/2 kg. lık kutu 3.- TL.

lazuribo
11-07-2009, 11:38
bir şey sormak istiyorum.Geçenlerde dut ağacına üzüm aşılanarak daha lezzetli meyveler verdiğinden bahsediliyordu.Bunu yapan arkadaşlar var mı acaba?Eğer yaptıysanız ne gibi işlem yaptınız?

hosseda
14-07-2009, 23:11
aşısı tutmuş olan 2. karadutum.

Romantik
29-07-2009, 01:58
Elimizde çok farklı Dut çeşitleri mevcut olup bunları yakın zamanda web sitemize ekleeyceğiz.

Sonul
05-01-2010, 13:01
Arkadaşlar bende Kapıdağ yarımadasında bir koyda devasa bir ekşikara dut gördüm. Meyvesi ekşi ve aromatikti. Elerimi acaip boyamıştı. ben de bu ağaçtan bulunabilirse istiyorum. Ocakları 12 km geçince bir koydaydı...

botanik2009
13-01-2010, 19:58
Elimizde çok farklı Dut çeşitleri mevcut olup bunları yakın zamanda web sitemize ekleeyceğiz.

Sn:Romantik elinizde ekşi karadut var mı?.

yolac
14-01-2010, 11:05
Bu ekşi karadutun aşısı çok zor tutuyormuş.
%10 tutma ,%90 fire oranı varmış?
Neden böyle oluyor ki?
Bilen varmı acaba!

k0900
14-01-2010, 22:13
Nedenini bilmiyorum, öyle olduğunu biliyorum :)

Üç ayrı yerden üç ekşi karadut aldım, üç üreticide aynı şeyleri söyledi.

Birinci satıcı belkide pazarlık için öyle yapıyor diye düşünmüştüm, üçüde benzer şeyi söyledi.

gurbik67
14-01-2010, 22:17
arkadaşlar bu dut ağacından bende 2 adet ağac vardı bir tanesi diğer dut meyvesine oranla tatsız bahsedilen ekşi dut ise adı üstünde ekşi.
aroması kötü belki ilaç niyetine üç beş adet yenilebilir.
gerçekten ekşi tam olgunlaşmamış börtlen türü olan ahudutundan bile ekşi. yenmesi zevk vermediğinden onları kesip yerlerine pembemsi 5cm kadar meyvesi olan uzun dut ağacı dikmiştim.

Halil Önen
15-01-2010, 17:04
arkadaşlar bu dut ağacından bende 2 adet ağac vardı bir tanesi diğer dut meyvesine oranla tatsız bahsedilen ekşi dut ise adı üstünde ekşi.
aroması kötü belki ilaç niyetine üç beş adet yenilebilir.
gerçekten ekşi tam olgunlaşmamış börtlen türü olan ahudutundan bile ekşi. yenmesi zevk vermediğinden onları kesip yerlerine pembemsi 5cm kadar meyvesi olan uzun dut ağacı dikmiştim.

Bu karadut' a kim ekşi dedi .?;)

Moru var, kırmızısı var, beyazı var, karası var hatta parmak gibi olanı bile var ama ekşisini hiç duymadım.

Bu ekşi dediğiniz karadut, 11 ve 27 iletilerdeki dut ise 'o' hiçte ekşi değildir.

Olgunlaşmadan önce yediğiniz için ekşi' dir.

Yoksa her küçük peteği simsiyah, kapkara olduğunda bana hiç ekşi gelmiyor.

Karadut ile diğer dutların aşı tutma oranları % 10 ile %90 gibi arada bir ucurumun olmaması gerekiyor.

Arada böyle aşı tutma oranını da aynı olmalı. Zira böyle tutulmuş bir istatistik olduğunu sanmıyorum. Biz farklı bir durum görmedim. Tevatir ya da köylü kurnazlığı olabilir. Az olan şeyler değerlidir, gibi.

Bütün dutları çelikle çoğaltabilirsiniz. Hiç fark olmaz.
Gözler uyanmaya yakın, kabarınca, bir dal kesilir. Birkaç gün yarıya kadar suda bekletilir. Suya doyar. Sonra dikilir. Tutması yüksektir.

Ve aşılanması gerekmez.

Beyazduta karadut aşılanmısşa_ siz aşıyı göremezseniz_ bu kara dutun meyvesini ister ergin haldeyken, ister kurutulmuş haldeyken dikerseniz dutunuz karadut olmaz. Bir jenerasyon geri gider ve siyah dut beyaz olur.

Yani meyveden yetiştiriyorsanız, aşılamanız gerekebilir. Bu da zaman kaybıdır.

En güzeli bir dut ağacına 4 çeşit dut aşılamaktır.

İlkbahar yaz sonbahar dut yemektir. Hemde sabahları, hele 'o' karadut ise; bir avuç yemek demek hayat demektir.

Karaduta akşamları hortum ile su tutarsanız, sabaları bal gibi dut verir.

Karadut aşı yapıldıktan sonra diğer dutlara göre hızlı büyümez. Çatallı gelişir. Sürgünleri güçlü olmaz ama güzel meyve verir.

Aşı sonrası_ aşı tuttuktan sonra_ aşısız dal kesilmelidir. Yoksa dal altında iyi gelişmez.

Aşıda göz aşısı terçih edilirse mutlaka üstten bilezik çıkarılmalıdır.

Orhan Özbilgiç
15-01-2010, 18:13
[QUOTE=Halil Önen;564474]

Karadut ile diğer dutların aşı tutma oranları % 10 ile %90 gibi arada bir ucurumun olmaması gerekiyor.

Arada böyle aşı tutma oranını da aynı olmalı. Zira böyle tutulmuş bir istatistik olduğunu sanmıyorum. Biz farklı bir durum görmedim. Tevatir ya da köylü kurnazlığı olabilir. [B]Az olan şeyler değerlidir.

Karadut aşı yapıldıktan sonra diğer dutlara göre hızlı büyümez. Çatallı gelişir.
Sürgünleri güçlü olmaz ama güzel meyve verir.
--------------------------------------------------------------------------

Sayın Halil Önen;
Ekşi karadut'un ayırdedici özelliklerini o kadar güzel anlatmışsınız ki, bir çırpıda okudum.
Ben Samsun-Çarşamba-Kızılot köyü' ndeki bahçeme dikmek için çok aradığım bu fidanı, İstanbul-Zeytinburnu Tramvav istasyonu yanındaki bir fidan satış noktasında buldum. Kargo hizmetleri olmadığı için 20 liraya aldığım fidanı, diktiğimde 90 lira gibi bir maliyet ortaya çıktı. Zira kamyonet, otobüsteki kaptan yardımcısına bagaja zarar görmeyecek biçimde yerleştirmesi için ödediğim rüşvet!:D gibi ek masraflar 70 lira tuttu..
2008 mayısında diktiğim fidanın ilk meyvelerini(15-20 tane) bu yaz yedik. Tabii tam olgunlaştıktan sonra..

Sözünü ettiğiniz gibi bol çatallaştı.
Ancak; satın aldığım fidanlıkta birkaç senedir artık kanka gibi olduğumuz, Hilmi Bey adında çevre fidanlıklarda görev yapan Orman Mühendisleri'nin ''O bizim pirimiz!'' dedikleri bir görevlide, bir sohbet arasında, Ekşi Karadut aşısı tutturmanın çok zor olduğunu söylemişti.
Nitekim, sanırım bu baharda (veya erken yazda) bir arkadaşım benden aldığı kalemin gözlerini kendi beyaz dutuna aşılamıştı. Tutmamış.
Yani doğruluk payı olabilir.
Saygılarımla.

121940

k0900
15-01-2010, 19:20
Ekşikara dut var :) Halil bey.

Tadanlar bilir, benim bildiğim ağacın gövdesi belimiz (şimdi epey geniş) kadardı.

Hemen yanında beyaz dutlarımızda vardı. Tadı olğunlaştığında ekşi, mayhoş ve tatlı yani; bir başka :)

Ev yapmak için kesildiğini çook sonraları öğrendim.

121948

Ekşikara ustası Tokat'ın ünlü fidancısı Hüseyin usta.

121949

Aşılı ekşikara.

121950

Aşı tutmayanların (kurumuş anlamında değil) dal yapıları farklı.

121951

700 aşıdan 92 adedini tutturmuş, tutmuşu arıyor :)

121952

Son not : boyası kolay kolay çıkmaz, dikkat edilmeli :)

gurbik67
17-01-2010, 22:51
[QUOTE=Halil Önen;564474]Bu karadut' a kim ekşi dedi

sayın Halil önen
ekşi ya da acı kavramı benim icadım değil , yenilen her ne olursa olsun insanın tat alma organındaki(dil)girintili ve çıkıntılı alıcı tarafından algılanır.
bu algılama sonucunda dört unsur ortaya çıkar.
bunlarda: tatlı,tuzlu,ekşi ve acı olarak adlandırılmıştır.bu nedenle ekşiye acı denilmez. acı dut olmayacağına göre ekşisi var.
yememiş olabilirsiniz
Halil Önen bey zamanı olsa da; size gönderebilsem
aşağıda yazdıklarımın birebir daha küçükleride var

siyah (en az 5 cm)
pembemsi uzun 5cm
beyaz uzun 5 cm
misket gibi tamamen oval tatlı
ve ekşi diye adlandırdığım
bunlardan tam emin olmak için haziran ayında isteyiniz.

bari
16-02-2010, 23:15
Bende geçen sene bir çeşme başında rastlamıştım, daha meyveleri olgunlaşmamıştı ama ekşi karadut olduğunu söylemişti köylüler..

kurtkus
17-02-2010, 11:06
Amasya'da bazı arkadaşların uyguladığı köklendirme sisteminden bahsedeceğim.Genç bir sürgünün daldan ayrıldığı yerin biraz üstünden bir kaç küçük çizik dala atılır.Daha sonra çizik atılan yere bir teneke(konserve kutusu gibi) veya pet şişe yarılarak geçirilir.İçi nemli toprak doldurulur.Güzün veya gelecek baharda köklenmiş toprağıyla beraber dikilir.Toprak sık sık kontrol edilerek nemli olup olmadığına bakılmalı.Çok yaş olması iyi değildir,ama kuru da olmamalı.

eticin
17-02-2010, 11:12
11 ve 68 nolu mesajlardaki ekşi karadut komsumuzun bahcesinde var ve ne zaman dikildiğini kimse hatırlamıyor. o kadar yaşlı yani. yıllardır aşılama yapmamıza rağmen hiç tutumadı. :( çocukluğumuz onun dallarında gecti. bu yıl tepe dalları kurumaya başladı . yeni bir fidan istiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim.

kopshtar
18-02-2010, 19:33
Ben de çelik almayı veya aşılamayı çok denedim. çok zor tutuyor %10 gibi. Bence de en iyi yöntem Kurtkus'un 69 o'lu mesajındaki havai köklendirme.

bahtiyar02
18-02-2010, 20:40
Ekşi kara dut veya bizim yöresel ismiyle urmu dut'un çelikten köklendirildiğini ne duydum nede gördüm.Çoğunlukla aşılama yöntemiyle meyvesiz dut veya meyve veren dut ağaçlarına mart ve nisan aylarında aşı yapılarak çoğaltılır.Burda çelikle köklendirildiğini öğrenip, köklendirme hormonu kullanarak perlit ve torf karışımındaki toprağa diktim.Şuan seramda.İlk kez ters dut çelikleri dikmiştim. Şuan gözleri patlamak üzere.

sındırgılı
18-02-2010, 21:00
Feneryolu, Dünya Göz Hastanesi önünde epey yaşlı bir kara dut var.Ellerimin, siyah renk olmasına aldırmadan geçen sene biraz toplayıp yedim.Dediğiniz gibi hafif mayhoş bir tadı vardı. Hatta geçen sene, çelik alıp üretmeye çalıştım. Belki acemilikten, belkide gerçekten zor köklenmesi nedeniyle tutturamamıştım. Bu sene tekrar denemeli..

seratblyz
25-02-2010, 20:47
Merhabalar arkadaşlar,
Karadut ve Akdut türlerinin yetiştirilmesi ile ilgili bilgi almak istiyorum. Forumdan ve diğer internet sitelerinden takip ettiğim kadarıyla "Dut" en iyi olarak çelik ile verimli çoğalma sağlıyor. Çelik alımı da ilkbaharda toprağa su yürümeden birkaç hafta önce yapılıyor. (Yaklaşık Mart ayı ortası ve sonuna doğru) Hem fidanı üretme hem de yetiştirme konusunda, çelik zamanı, sulama, gübreleme ve ışık miktarı bakımından bilgiye ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim, ben de yeni şeyler öğrendikçe eklerim, dut hakkında bir veritabanı oluşturmaya çalışırız.

Bir de bu konuya ilgilenme nedenimi belirten özel durumumu bildireyim;

Bizim köyümüzde de asırlık dut ağaçları var (karadut). Çok verimliler ve çok iyi meyve veriyorlar. Onlardan çelik almak istiyorum. Fakat Eskişehir'in bir köyündeyim ve iklimi biraz karasal, toprak çok su göremiyor. Bu durumda nasıl bir metot izlemeliyim nasıl bir gübreleme yapmalıyım? Teşekkür ederim şimdiden

Bir de duyduğuma göre köyümüzde yetiştirmeye çalışan birçok kişi dutu yetiştirememişler, fakat sadece bir kişi yetiştirebilmiş o da çelik almış ve at gübresi ile dikmiş fidanı. Bilmiyorum bilimsel açıdan hakikatı var mıdır... At gübresinde özellikle dut yetiştirme açısından özel organik materyal bulunuyor mudur?

seratblyz
25-02-2010, 23:27
Çok teşekkür ediyorum bahtiyar02, özellikle 3 sayfadaki bilgiler çok faydalı olacağa benziyor. Ben bulamamıştım bu sayfayı. Bir de dolaylı yoldan ulaştığım bir alıntı var onu vermek istiyorum:

-alıntı- Tekin
DUT çimlendirmek için illada tohumları kurutup yasdıklamaya gerek yok.
Yediğimiz DUT ları yere düşüp yemediklerimizi anında alıp elde yoğuşturark tohmları çıkarıyoruz sonra torfla karıştırıp ekiyoruz 7 gün sonra filizlenmeye başlıyorlar.
Ama bu demek değildir ki bundan kara DUT **** ak DUT elde edeceğiz bunları ananç olarak kullanıp aşılamalıyız.
çelikden üretmeliyiz çelikden üretim kolay ve köklenme yüzdesi yüksekdir.
ŞUBAT ayında bir yaşındaki filizlerden aldığın 15 20 cm veya dört beş göz çlikleri alt tarafı toprağa gelecek kısmı yatay kesdikden sonra yukarıdan aşşağı doğru iki cm uzunluğunda kabuk kısmına falçatayla 3 adet çizik çekip torf veya suyu iyi tutan toprağa dik nemini koru ikinci yaza DUT yiyebilirsin başarılar dilerim..

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=736&page=6

Selahattin Yılmaz
26-02-2010, 07:31
Ekşi karadut için çelikden üretmek hemen hemen mümkün değil.

seratblyz
26-02-2010, 10:07
Benim istediğim de ekşi karaduttu zaten. Sevgili Selahattin Yılmaz ekşi karadut için çekirdekten mi denemeliyim? O zaman akdut için geçerli çelik yöntemi daha çok...?

Selahattin Yılmaz
26-02-2010, 11:17
Ekşi kara dut için tohumdan çöğür yetiştirip kalem aşısı veya göz aşısı yapmalısınız. Elimde şu an 1000 kadar çöğür var ve kalem **** göz aşsıyla aşılayıp sonbahara fidan olarak çıkartacağım. O kadarda kolay değil üretimi geçen yıl yaptığım aşışların çoğu tutmadı.

bahtiyar02
26-02-2010, 11:28
Ekşi karadut için çelikden üretmek hemen hemen mümkün değil.

Sevgili dostum bu bölgede ekşi kara dut çok.Ancak sizin dediğiniz gibi çelikten üreteni hiç duymadım.Ama bende deneme mahiyetinde 3-4 adet çeliği torf ve perlit karışımına sizden aldığım köklendirici hormonu kulanarak diktim.Umarım tutar.
Saygılar

k0900
27-02-2010, 23:29
Ankara'da Karşıyaka Dallıoğlu peyzaja ekşikara gelmiş.

Geçen sene gelenler birkaç günde tükenmişti.

Fiyatıda makul.

denizakvaryumu
27-02-2010, 23:43
Gerçek ekşi kara mı?

k0900
01-03-2010, 12:09
Hiç bir şey diyemem :)

Bu güne kadar duyduğum en düşük fiyattı.

bahtiyar02
01-03-2010, 12:41
Gerçek ekşi kara mı?

Sevgili dostum Ekşi karadut tam olgunlaştığında kara rengini alır.Tadı da meyhoş tatlı.Tam olgunlaşmayan ise koyu pembe renkte,sert yapılı ve çok ekşidir.
Saygılar

kopshtar
01-03-2010, 20:31
Sn Denizakvaryumu endişenizi anlıyorum ama yapraklanmadan anlamak bence mümkün değil. Normal karadutu ekşi kara diye satıyorlar. Bence en iyi ayırabileceğiniz kıstas fiyatı. Diğer dut fidanlarıyla aynı fiyata satılıyorsa kesinlikle ekşikaradut değildir. Güvenmekten başka çare kalmıyor...

denizakvaryumu
01-03-2010, 20:39
Evet haklısınız, en iyisi yapraklarını görünce yani tüplü almak.

kopshtar
02-03-2010, 20:26
Aklınızda bulunsun yaprakları diğer dut yapraklarına göre daha mat sanki, tüylüymüş gibi.

botanik2009
10-03-2010, 09:33
İzmir'de gerçek ekşi kara dut nerde bulabilirim.

pria
12-06-2010, 19:58
Bu ekşi karadutun aşısı çok zor tutuyormuş.
%10 tutma ,%90 fire oranı varmış?
Neden böyle oluyor ki?
Bilen varmı acaba!

Benim köyde çocukluk arkadaşım var..Aşı konusunda çok ustalaştı..
Benim zeytinlikteki beyaz dutun iki dalına 8 kalem aşı yaptı bu yıl..7 si tuttu..ve birkaç kalemde dut ta var..
Temmuz dönüşü fotolarını yayınlarım.

Evet..çok zordur aşısını tutturmak..
Ben en son 15 gün önce köydeydim..yani 25 mayıs falan..aşı için en ideal zaman dedi..
Bizim köyde bu güzelim karadutlardan tahminim 200-300 yaşında olanları var..
Kim,ne zaman dikmiş,bilen yok..
O zaman Rum Ermeni de yaşarmış bizim kasabada..Her taraf bağlıkmış..Mavnalar hep şaraplık üzüm çekermiş Tekirdağ/Mürefte'ye..
Sanırım Rumlar ekmiştir onları..
Şimdi ne bağ var,ne bademlik..
Türk mileti olarak varolanları bile koruyamıyoruz.

Evet,gerçek KARADUT budur..Tadına doyulmaz..Elli yıldan beri dalından bu zevki tattım:
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=136117&postcount=11

Halil Önen
12-06-2010, 23:30
152287

152288

Tam olgunlaştığında, yani iyice eridiğinde, simsiyah olduklarında; ekşi kara demek için en az üç şahit gerekir.

152289

Eğer aşı için iyi dal seçilmezse uyumsuzluk yaşanır.

152290

Doğru aşı yanlış dal ...:(

hosseda
08-07-2010, 06:51
Geçen yıl şubat gibi diktiğim iki fidanda da meyve azda olsa var.
Fidanın birisi erkek dut fidanına köydeki ekşi karaduttan yapılan aşı ile doğma, diğerini ise Selçukdan İzmire gelirken hemen çıkıştan sonra sağda sıralı yol üstü lokantalarını geçinceki fidanlıktan aldım. Fiatıda çok makul idi.

pria
26-07-2010, 13:57
Zeytinliğimde bu ilkbaharda yaptırdığım aşı:

Minarislim
26-07-2010, 20:57
Uzun süre meyve verir.

Minarislim
26-07-2010, 21:01
Bizde 500 yaşında Kara dutlar var.3yıldır da festivalini yapıyoruz.Karadut festivali.

Cahide Kartal
01-10-2010, 12:12
Bunlar da benim dut fidanlarım. İlk 5- 6 yapraktan sonra (biri dışında) kıvrımlı bir yapıda büyümeye başladılar,tohumdan çıkanlarda yozlaşma mı oluyor?
173413
Üçü de bu anaç duttan alınan tohumlardan çimlendiler.İlerde aşılatmamız gerekir mi?
173414

Samsunlu55
05-10-2010, 21:18
tohumlardan çimlendiler

Tohumdan mı çimlendirdiniz, çelik alsaydınız ya:)

Cahide Kartal
05-10-2010, 22:48
Evet tohumdan çimlendirmiştim.Küçüklüğümden beri hayran kaldığım bir ağaç.Tüm çabam onun gibi olmaları için. Çelik almak için hangi mevsim uygun,nasıl hazırlamalıyım tavsiyelerinizi bekliyorum.

Halil Önen
06-10-2010, 22:03
Evet tohumdan çimlendirmiştim.Küçüklüğümden beri hayran kaldığım bir ağaç.Tüm çabam onun gibi olmaları için. Çelik almak için hangi mevsim uygun,nasıl hazırlamalıyım tavsiyelerinizi bekliyorum.

Sevgili Cahide,

çimlerdirdiğiniz karadut aşı değilse yine karadut olacaktır.

Örneğin;

beyaz duta karadut aşılanmışsa, siz onu çimlendiriseniz beyaz dut olur, kara değil.

Başka bir örnek,

bir arkadaşım baş parmak kadar iri bademi çimlendirmişti. Küçücük tane verdi ve acı badem çıktı. Çünkü aşı yapılan anaç, acı bademdi.

Siz çimledirmişsiniz. Emeğiniz boşa gitmesin.

Onları istediğiniz kara duta aşılayın. Emeğiniz boşa gitmesin. Bu çok kolay, kendiniz de yapabirisiniz.

Hem 'aşı yapmak, deliyi akıllandırmak kadar iyidir'; der büyüklerimiz.

Hatta bir ya da iki dalına başka çeşitler aşılamanız harika olur.

Eğer çelikten üretmek istiyorsanız, nisan/ mayıs gibi, yani gözler uyanmadan almalısınız.

Gelişmiş ağacın orta yerlerinden bir genç dal bulup keserseniz ve gübreli toprağa dikerseniz hemen o bahar uyanacaktır. Aşılamaya gerek kalmıyacaktır.

Aşılamada bir sorun daha çıkabilir. O da aşı uyuşmazlığıdır.

Başka duta, karadur ya da ekşi karadut aşılandığında aşı bölgesinin üzeri hızla büyür ve kalınlaşırken, aşı altı ince kalabiliyor.

Aşı bölgesi 'top' gibi görüntü alabilir. Biz bir sakıncasını görmedik ama...

Saygılar

Cahide Kartal
07-10-2010, 19:46
Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim Halil Bey.
Anaç dut kasinlikle aşı değilmiş, dedemden onay aldım ve sevincim bir kat daha arttı.:)
Aşılama işi çok istememe rağmen boyumu geçiyor.Eskilerin deyimiyle daha kırk fırın ekmek yemem lazım.
Çelik için yazdıklarınızı bu bahar hayata geçirmeyi düşüyorum.Yalnız aklıma gelen bir şey oldu bu önerinizi hemen uygulamak.Ağaç yapraklarını dökünce bahsettiğiniz şekilde hazırlayıp serada uyanmasını sağlamak(üzüm çelikleri için yapıyoruz) nasıl olur?Baharı beklemem şart mı:)

Halil Önen
07-10-2010, 20:25
..Ağaç yapraklarını dökünce bahsettiğiniz şekilde hazırlayıp serada uyanmasını sağlamak(üzüm çelikleri için yapıyoruz) nasıl olur?Baharı beklemem şart mı:)

Şimdi kestiğiniz çelikleri sera ortamında geliştirbilisiniz, belki. Denemek gerek.

Ançak ağaçların _aşı alınacak anaç_ kış uykusuna yatması gerektiği unutulmamalı.

Erken kesilmesi zorunlu olan üzüm çeliklerinin toprağa gömmenin sebebi;

onları zamanı gelinceye kadar uyutmak, yaşını (ıslaklığı) korumak ve beslemektir. Üzüm çeliği yaşını çabuk kaybeder.

Bence gözler uyanmadan, kabarmaya başladığında kara dutan çelik alırsanız daha iyidir.

gece
07-10-2010, 22:09
...
çimlerdirdiğiniz karadut aşı değilse yine karadut olacaktır.

Örneğin;

beyaz duta karadut aşılanmışsa, siz onu çimlendirirseniz beyaz dut olur, kara değil.

Başka bir örnek,

bir arkadaşım baş parmak kadar iri bademi çimlendirmişti. Küçücük tane verdi ve acı badem çıktı. Çünkü aşı yapılan anaç, acı bademdi.

...

Hep mi böyle olur, yoksa çoğunlukla mı böyledir?

Özellikle badem örneğiniz çok çarpıcı! Acı ve küçük meyve veren anaca aşılanmış iri ve tatlı badem, çimlendirilip, meyve verince acı ve küçük badem oluşturuyor! Tohumun bademin kendisi olduğunu zannediyoruz ama hiç de öyle olmayabiliyor. Bu çok ciddî bir durum. Aşı nedeniyle bademin meyvesi kendi DNA'sı yerine aşı anacının DNA'sını devam ettiriyor. Bir çeşit taşıyıcı annelik (http://www.bebek.com/anneler-haklarini-ogreniyor-tasiyici-annelik-cnt2-3346-5-3825.html) durumu.

Aynı şekilde; beyaz anaca aşılanmış karadut'un meyvesi karadut oluyor ancak çimlenince (hep) beyaz dut ağacı oluşuyorsa, aşı konusunun doğada çok çok özel bir yeri var demektir.

gece
aşı konusundaki engellerini aşmayı aklına (aslında arka cebinin 'umutlar' listesine) koyan forum kişisi

Cahide Kartal
08-10-2010, 22:37
Şimdi kestiğiniz çelikleri sera ortamında geliştirbilisiniz, belki. Denemek gerek.

Ançak ağaçların _aşı alınacak anaç_ kış uykusuna yatması gerektiği unutulmamalı.

Erken kesilmesi zorunlu olan üzüm çeliklerinin toprağa gömmenin sebebi;

onları zamanı gelinceye kadar uyutmak, yaşını (ıslaklığı) korumak ve beslemektir. Üzüm çeliği yaşını çabuk kaybeder.

Bence gözler uyanmadan, kabarmaya başladığında kara dutan çelik alırsanız daha iyidir.

Sağolun Halil Bey.Fırsat bulursam bu kış bir deneme yapacağım inşallah.Yine de bahar tüm umutları barındırıyor bağrında değil mi? Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

nariçi
09-10-2010, 08:32
Köklendirmeye aldığım (açık alanda, normal toprakta) çeliklerden bir tanesinde bu güne kadar ancak bir tanesi tek yaprakla dayanabildi. Baharı bekleyeceğim bakalım ne olacak.

aLLioni
02-11-2010, 21:44
gerçekten emeğinize sağlık .dut ağacı o kadar sevabı çok olan bir ağaçtırki .kuşlar ,böcekler insanlar herkes yiyebiliyo ...kozak yaylasında genelde çeşme kenarlarına dikerler ..

yolac
08-11-2010, 21:20
MAYHOŞ KARADUTUM ÜZERİNDE ADETA KİREÇ SÜRÜLMÜŞ GİBİ YER YER LEKELER OLUŞTU;
Bu hastalıktan karadutumu nasıl hangi ilaçla kurtarabilirim.Bana ilaç tavsiye edebileceklere şimdiden çok teşekkürler.

yolac
27-11-2010, 21:02
Koca Ağaçlar Net camiasında bu konuda bilgisi olan yok mu acaba?

hosseda
27-11-2010, 22:55
Ekşi karadutumda ikinci meyve oluştu. İlk geçen hafta farkettim. Bu gün bir tanesini kopardım ve yedim, temmuz başındaki ham meyvesiyle aynı.

Nasıl bir iş bu anlayamadım.

hosseda
29-11-2010, 16:27
Bu fotoğraf geçen hafta çekilen.

Sararan yaprak yanında olgunlaşmaya çalışan son turfanda dut. Galiba fidanım yediveren.

Samsunlu55
30-11-2010, 21:39
Sn. yolac, bahsettiğiniz şey hastalık değil dut kabuklu biti, ona göre bir ilaç uygulayın.

alectoris
01-12-2010, 14:21
Ankara' da ne kadar arasam da gercek eksi karadut bulamadim. Eksi karadut diye satilanlar da maalesef saticinin iddia ettigi gibi cikmadi.

Gercek eksi karadut fidani siparis edebilecegim guvenilir saticilar konusunda yardimci olabilir misiniz?

Tesekkurler

hosseda
01-12-2010, 14:34
Sayın alectoris,

Yukarıdaki fidanı Selçuk çıkışında ( İzmire doğru gelirken) yandım çavuş çöp şişçilerini geçince yolun sağındaki fidanlıktan aldım. Sahibi bizim bu taraflardan. Ya Ödemişli ya Germencikten. Orta yaş üstü, alıve argideş bu fidanı, pişman olmicen dedi, dediğide aynen çıktı.

Yakın zamanda geçersem ve varsa fidandan elinde size telefonunu alırım fidancının.

alectoris
02-12-2010, 12:14
Sn hosseda

Ilginiz icin tesekkur ederim.

Suna
02-12-2010, 21:45
bahçemde karadut (urum dutu) var çelik ne zaman yapılır. isteyene yollayabilirim.

hosseda
02-01-2011, 19:12
Sayın alectoris,

Yukarıda yazdığım fidanlığa nihayet dün uğrayabildim. Elinde ekşi kara dut kalmamış, 15-20 güne gelecekmiş. Fiyat veremedi, 15-20 TL. civarı olur tahminim dedi.

Size fidanlığın ismini ve cep telefonunu yazıyorum. Elinde yedi veren dedikleri kara duttan var ancak o dut esas ekşi karadut değilmiş. Sahibini aradığınızda " ağız yaralarına iyi gelen, şifalı karaduttan istiyorum " deyin dutunuz ekşi dut olacak mutlaka, sera sahibi ile öyle konuştuk.

Gonca çiçekçilik 0.533.6256990

Virtue
27-01-2011, 12:15
tohumbank ekşi kara dut ve biçok çeşit açık kök meyve fidanını 4.9 TL den satıyor.Ben bayağı bir fidan aldım.Kaliteli,güzel fidanlar.Tavsiye ederim.
http://urun.gittigidiyor.com/EKSI-KARA-DUT-FIDANI_W0QQidZZ33024842

dermana
27-01-2011, 13:26
tohumbank ekşi kara dut ve biçok çeşit açık kök meyve fidanını 4.9 TL den satıyor.Ben bayağı bir fidan aldım.Kaliteli,güzel fidanlar.Tavsiye ederim.
http://urun.gittigidiyor.com/EKSI-KARA-DUT-FIDANI_W0QQidZZ33024842

verdiğniz linkteki resim ekşi karaduta ait değil. ekşi karadutun sapı çok kısa, adeta dala yapışıktır

Virtue
27-01-2011, 13:53
Evet resimdeki benzemiyor biliyorum.Ama tatlı kara dut da satılıyor aynı yerde ,aynı resmi kullanmış ikisine de.Satıcıya sormak gerek yine de.Ben ekşi kara dut olarak aldım.İnşallah bildiğim dutdur.Şu eli boyayan :)

vehbi
27-01-2011, 15:57
Ekşi karadut nasıl toprak'lardan hoşlanır ne tür gübre vermeliyim geçen sene iki ad saksıya diktim bilgi veren olursa sevinirim.

feyzon
23-02-2011, 12:36
Forumda yer alan karadut fotoğrafları dala yapışık, olgunlaşmadan kırmızı pembe renkte olanlar. İstanbul Nihat Erim İlköğretim okulunun karşısındaki bahçede bir ağaç var. Oldukça da iyi meyveleri var. Bunların google map teki resimlerini yüklüyorum. Ancak bu meyvenin en güzel ve en büyük örneklerini; o zamanlar meyve tohumlarından büyütülebileceğini ve ağacın önemini fark etmediğim için dal almadığım ağaçların bulunduğu Avşa adası Yiğitler köyünün ilerisindeki Karadut plajı da denilen yerde bulunan Ekşi karadutlar olduğunu gördüm. Ağaçlar yarı bodur haldelerdi. İmkanı ve fırsatı olanların oradan aşı alması ve bu dutun yetiştirilmesi sağlanbilirse bayağı bir iş yapılmış olur diye düşünüyorum.
Selamlar

feyzon
23-02-2011, 12:44
İstanbul Maltepe yalı mahallesi civarında çeşitli dutlardan topladığım ve içinde ekşi karadut ta bulunan dut fotoğlarını şimdi ekleyerek gönderiyorum.

Sonul
23-02-2011, 14:59
Sayın Feyzon,

Devasa ekşi kara dut ağaçları Erdek Ocaklar'dan 8-10 km ileri gidince bir koyda görmüştüm. Harikaydılar. Tabii artık yerlerindeyseler. Yazlığa kurban olmadıysalar.

feyzon
24-02-2011, 15:03
Sayın Sonul,
Sanırım ekşi karadut ağaçları diğer dut ağaçları gibi çok fazla büyümüyor. Avşa adasındaki ağaçlar çok büyük olmamalarına rağmen dut meyveleri resimdeki dutlardan daha büyüktü. Özellikle dut gözleri çok daha fazla büyük. Fidan üreticileri için çok faydalı olacağına inanıyorum. Buradan alınacak aşılı fidanlardan da almak isterim doğrusu.

Virtue
29-03-2011, 22:26
Ekşi karadut,Koşuyolu Validebağ Öğretmenler evinin bahçesinde birkaç tane var.Aynı zamanda piknik alanında birkaç çeşit armut da var.Temmuzda gittiğimizde toplardık :D

sındırgılı
02-04-2011, 18:37
Hafta icersinde, eksi kara duttan ters T goz asisi ile Bahcemdeki beyaz dutu asilayacagim. Celik tutturmada basarili olamadim, bakarsiniz , bunda basarili olurum. Olmaz ise, haziranda tekrar deneyecegim. Onerisi olan var mi ?

alectoris
02-04-2011, 19:38
Sn. hosseda

Gecen hafta bahsettiğiniz fidanlığı aradım ama maalesef ellerinde yokmuş.

Gelir mi dedim? Gelmez dediler. Kısmet değilmiş.

İlginiz için tekrar çok teşekürler

bahtiyar02
02-04-2011, 20:00
Hafta icersinde, eksi kara duttan ters T goz asisi ile Bahcemdeki beyaz dutu asilayacagim. Celik tutturmada basarili olamadim, bakarsiniz , bunda basarili olurum. Olmaz ise, haziranda tekrar deneyecegim. Onerisi olan var mi ?
Bizim buralarda dut aşısının haziran ayı sonunda yapılır. Bence erken.

sındırgılı
02-04-2011, 20:38
Aslinda en iyisi, agacin uzerinde havai koklendirme yapmak. Fakat, gelip gecenler gordukce (zaten adimiz deliye cikmis) iyice percinlemis olurum diye korkuyorum.
Bildigim, o agaci mutlaka yasatmali(neslini devam etmeli ) diye de dusunuyorum.
Bu ay ve de Haziran da deneyecegim. Cunku anac agac, bayagi yasli....
Sizin oralardaki asi cinsi nedir ?

hosseda
02-04-2011, 20:58
Sayın alectoris,
O aradığınız satıcıya da fidanlar Tire'den geliyor büyük ihtimal. Tirede ( Bayındır da olabilir) netten üretici arayarak bulabilirsiniz ekşi karadut fidanı.
(ancak ekşi karadut diye bana bu satıcının yaptığı gibi yediveren karadut yollamasınlar, mutlaka ağız yarasına iyi gelen dut diye tembihlemelisiniz.)

Sayın sındırgılı,
Bendeki ekşi karadut ağacıda ( 3 yaşına girdi) aşıyla oldu, ancak aşılanan dut erkek beyaz duttu. Aşıyı yapan köylü aşılarının tutması hususunda nam salmış , dediki bir konuşmada bana, erkek olmasaydı dut ağacın tutturamazdık bu aşıyı.
( Erkek dut yollara dikilen ve meyvesi olmayan dutmuş)

sındırgılı
02-04-2011, 21:08
Bendeki beyaz dut, hic bir zaman meyvasini bizden esirgemeyen bir hanimefendiymis. (Yillar sonra sizden ogrendim)
Desenize, deliligimiz tescillenecek :)
Artik, agaca cikip havai koklendirme yapmaktan ve de nemliligini saglamaktan baska yol yok :)
Bagdat Caddesi uzerinde bir Veli ( deli, demeye dilim varmiyor ), dal suluyor.....

yolac
02-04-2011, 21:37
Sinancığım,
Sayın bahtiyar02 nin haziranda dediği aşı biliyorsun buralarda haziran 15 - temmuz 15 arası yapılan göz aşısıdır.
Bu, ekşi karayı şu anda yarma aşı ile tutturabilirsin.Ancak tutma oranı 10 aşıda sadece 2 dir.Çok itinalı olursa belki 10 taneden 2 si zor tutar.En fazla tutma ihtimali eylül civarı yapılacak durgun göz aşısıdır derler.
Sen şayet,göz hastanesinin oradaki o şahane duta havi köklendirmeye karar verirsen ben de varım arkadaş.

sındırgılı
02-04-2011, 22:39
Tam adresini bulmussun, desene 2 adet divane olduk.Sirtimiz yere gelmez.Bu aksam agaca bakarken, komsu dukkandakiler de bana ``Celikleri tutturamadin galiba ? Gerci, kimse tutturamamis`` dediklerinde uzuldum.
O agac ta cok yasli. Sevgili Yolac, hafta ici bir gun deneme yapalim.
Yarin, toplantida konusalim.

kyalcn
03-04-2011, 09:23
.Nerdeyse 3 senedir Eşki karadut fidanı çoğaltımı ile uğraşmaktayım . Literatürlerde olduğu gibi en iyi çoğaltım yöntemi ağustos ayında yapılan göz aşısı iledir. Şimdi diyebilirsiniz ben kalem aşısı yaptım doğrudur ama sorun şu eğer aşıyı yere çok yakın bir yerden yapmıyorsanız ilerleyen bir kaç yıl sonunda anaç aşıyı besleyemeyecek ve üst kalın alt ince olacaktır . Burada anaç kullanılmasının tek sebebi iyi ürün değil çoğaltılaması zor olan bir türün çoğaltılmasına imkan vermektedir. Acizane tavsiyem yapılan aşı göklerde değil yere çok yakın olmalı ve aşı tuttukdan sonra toprak ile örtülmeli ki Karadut kendi kökünü verebilsin .
aslında çelikle üerebilmekte imkanı var ama çok zor . Şu an çelikle çoğaltma üzerine uğraşıyoruz şu var ki kökleri çok nazlı . Geçen senede köklendirme üzerine uğraşmıştık .ama kökleri hastalanınca bir çoğunu kaybettik .
yüklediğim fotoğraflar geçen sene köklendirdiklerim ama sonra hastalıktan kaybettiğim karadutlar

bahtiyar02
03-04-2011, 18:01
Geçen yıl perlit ve torf karışımı toprağa köklendirici hormon kullanarak 2 adet Urmu dut( Ekşi karadut) Çeliğini köklendirdim.Bir adetini Eskişehire bir dostuma hediye ettim. Diğerini sonbaharda saksıya aldım o da bir başka dostuma giddecek.Urmu dut köklenmesi zor olan bir tür. 6 adet çelikten sadece 2' si tutu.
Bu yılda hormon kullanmadan köklendirmeye çalıştığım 5-6 adet çelik var.
Saygılar

feyzon
07-04-2011, 10:35

Sayın Sındırgılı selamlar,
Göz aşısının bir kaç yöntemi ve zamanı var. Sürgün ve durgun göz aşısı diye adlandırılıyor. Sürgünlerde hemen sürgün verdiriliyor, bu Hazirana kadar yapılanlarda oluyor. Hazirandan sonra yapılanlar ise durgun göz aşıları bir sonraki yılda sürmeye başlıyorlar.
Ben kendi tecrübemi anlatayım. Sitemizin bahçesindeki dutlara yarma ve kabuk aşısı ile birlikte bir tanede flüt göz aşısını mart ayında yapmıştık. Gözler uyanmadan. Bunlar beyaz ve mor dutlardı. Maalesef göz aşısının dışında hepsi kurudu. Flüt göz aşısında kabuğun tamamını çıkarıp yeni kabuk onun yerine konuluyor. Ancak bunda biraz ağacı kurutma riski var. Sonradan denediğim göz aşıları ise o yıl yeni yerine dikilen dut anaçları olduğu için sanırım anaç yeterince kuvvetli olmadığı için tutmamışlardı. Size tavsiyem hemen ters T göz aşılarını yapmanız. (Not: Düz T aşısını ben hiç tavsiye etmiyorum.) 15 gün içinde eğer aşı gözünüz kurumamışsa aşı yerinin üzerindeki ilk göz üzerinden anacı kesmeniz gerekiyor. Aşınız tutmazsa yeni sürgünlerin üzerine de tekrar aşıyı Haziran ayı içinde deneyebilirsiniz.

sındırgılı
07-04-2011, 19:34
Bugun, Buyukadaya gittigimde diger asilarimi ve havai koklendirme calismalarimi yaptim.Pazar gunu gidersem, eksi kara duttan kalemler alip ters T asisi ve de dilcikli asi deneyecegim. Hafta arasi da, eksi kara dutta genc dala havai koklendirme yapmayi dusunuyorum. Fakat, devamli nemli kalmasini nasil sagliyacagim onu dusunuyorum.
Sn.Feyzon, bilgilendirme icin tesekkur ederim.

Suna
08-04-2011, 05:55
Geçen yıl perlit ve torf karışımı toprağa köklendirici hormon kullanarak 2 adet Urmu dut( Ekşi karadut) Çeliğini köklendirdim.Bir adetini Eskişehire bir dostuma hediye ettim. Diğerini sonbaharda saksıya aldım o da bir başka dostuma giddecek.Urmu dut köklenmesi zor olan bir tür. 6 adet çelikten sadece 2' si tutu.
Bu yılda hormon kullanmadan köklendirmeye çalıştığım 5-6 adet çelik var.
Saygılar
Sayın Bahtiyar2 çeliği ne zaman alıyorsunuz.Çeliğin uzunluğu kalınlığı ne kadar olmalı.

feyzon
08-04-2011, 09:29
Bugun, Buyukadaya gittigimde diger asilarimi ve havai koklendirme calismalarimi yaptim.Pazar gunu gidersem, eksi kara duttan kalemler alip ters T asisi ve de dilcikli asi deneyecegim. Hafta arasi da, eksi kara dutta genc dala havai koklendirme yapmayi dusunuyorum. Fakat, devamli nemli kalmasini nasil sagliyacagim onu dusunuyorum.
Sn.Feyzon, bilgilendirme icin tesekkur ederim.

Sayın sındırgılı,
artık ağaç gözleri patlamaya irileşmeye başladı. Budama zamanının bittiğini ifade edenler oldu. Eğer alacağınız aşı gözü patlamış, iyice irileşmişse tutma olasılığı düşer. Gerçi ekşi karadutlar diğerlerinden daha geç uyanıyor sanırım, ama yinede bu hususları dikkate almanızda fayda var. Bir şansınızı deneyin derim ama çokda güvenmeyin. Olmazsa Haziranda tekrar denersiniz. Bol şanslar.

bahtiyar02
08-04-2011, 13:57
Sayın Bahtiyar2 çeliği ne zaman alıyorsunuz.Çeliğin uzunluğu kalınlığı ne kadar olmalı.

Sevgili Suna;
Sonbaharda kurşun kalem kalınlığındaki genç sürgünlerden alıp perlit ve torf karışımı toprağa köklendirici hormon kullanarak dikiyorum. şimdiye kadar 2 adet çeliğim köklendi.Bu yılkiler ise gözleri patlamak üzere ama bu köklenmiş anlamına gelmez. Gelişmelerini takip ediyorum 2. veya 3'cü yapraklarını açarlarsa bu sağlıklı bir köklenme olmuştur. Şayet tek yaprakta kalırsa o zaman problem olabilir.
Saygılar

sındırgılı
10-04-2011, 17:43
Bugun, ters T asi, dilcikli asi yaptim. 1 saat sonra da siddetli yagmur yagdi. Sonuclari ileride gorecegim.
Sn. Bahtiyar02, sonbaharda tekrar celik alip denemek lazim.

bahtiyar02
10-04-2011, 17:57
Sevgili sındırgılı bence haziranı bekleyin derim.

sındırgılı
10-04-2011, 19:59
Haklisin, Sevgili Bahtiyar.....
Hocanin gole, maya calmasi gibi bir sey oldu.. ``Ya tutarsa ``
Haziranda tekrar denenecek. Sevgiler....

Yakup Ünal
15-04-2011, 07:42
üstatlar bizim köyde bir tane kara dut var benim dedem bilmiyormuş nezaman dikildiğini ben çocukken bile gövdesi kurumuş içi boşalmıştı okadar yaşlıki anlatamam ama hala meyve veriyor meyvesini de olgunlaştıktan sonra bile kopartırken zorlanıyorsunuz. Sanırım dutlar anadoluda türklerden önce yaşamış uygarlıklar tarafından dikilmiş
SORUM ŞU;
Bu ağacın meyvesinden tohum alabilirmiyim?
Aldığım tohumları nasıl saklamalıyım ne işlemlere tabi tutmalıyım?
tohumdan aynı duttan yetiştirmem mümkünmü?
konuyla ilgili bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

Minarislim
15-04-2011, 11:36
Karadut çelikden üretiliyor niye tohumla uğraşıyorsun ki?Saksıda bile kökleniyor.Hiç bir işlemede gerek duymadan direkt toğrağa dik.

Yakup Ünal
15-04-2011, 11:48
Karadut çelikden üretiliyor niye tohumla uğraşıyorsun ki?Saksıda bile kökleniyor.Hiç bir işlemede gerek duymadan direkt toğrağa dik.

Teşekkür ederim

Akhisarlı
19-04-2011, 23:33
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

Akhisarlı
22-04-2011, 22:58
sayın yakup ÜNAL bahsettiğiniz dutun olduğu köyünüz Ankaraya yakınmı? böyle orjinal dut ağacından çelik almak çoğaltmak istiyorum.

himone
24-06-2011, 21:29
Arkadaşlar bir çelik kaç yılda 2 metre civarına ulaşır?

Cahide Kartal
16-07-2011, 11:39
Karadutun yapraklarında oluşan bu lekelerin sebebi ne olabilir? İncelediğim kadarıyla yaprak altlarında böcek ya da larva benzeri bir canlı yok.Filiz uçlarından itibaren kuruma var.Mayıstan beri bu şekilde.
234328

hosseda
17-07-2011, 15:05
Nihayet zamanı geldi ekşi karadutun.
Bu gün pazarda vardı. Fotoğrafı ekliyorum...

bahtiyar02
17-07-2011, 20:50
Burda Dalından yemek nasip oldu.

Sonul
18-07-2011, 11:16
Afiyet olsun arkadaşlar, kıskanmadım dersem yalan olur.

hosseda
18-07-2011, 11:25
Sizinkisi çift kaymaklı ekmek kadayifi olmuş sayın bahtiyar02.

Bendeki ağaçta ( henüz fidan) saysan sayılacak kadar var, kuşlardan kalırsa bir iki tadarız belkide. Ama pazarda da olsa bu dutu bulabilmek büyük nimet diyorum. Biraz görgüsüzlük yaparak hücum edercesine alışa geçiyorum ( şerbeti var, reçeli var anca yeter falan diyorum ama tümünü 2 günde bitiririz hanımla beraber).

Teşekkürler sayın Sonul...

ligustrum
18-07-2011, 12:25
Kaymaklı ekmek kadayifi üzerine ekşi karadut olsa daha lezzetli olmaz mı?
Bu karadutları dalından kaparmak çok zor oluyor. Tam siyahlaşmış olanlar dokununca yere düşüyor, kırmızımtırak olanlar zor kopuyor; eller suyu ile boyanıyor.
Gerçi hanndan bahçede mesaj 537 de geçiyordu;
" Hatırlıyorum küçükken bahçden yerdik kara dutu da ellerimize renklenirdi, dedem derdi yaprağıyla silin elleriniz geçer"
Ama lezzet: dalından koparıldığında "çift" olduğu kesin. Eller, hatta giysiler boyansada..

üzüm
18-07-2011, 12:45
Dondurmasınıda ben hatırlatayım. Damak zevki kişilere göre değişir ama bana göre gerçek ekşi karadut dondurmasını tatmayan dondurma yedim demesin. :D

ligustrum
18-07-2011, 12:48
Sade dondurmanın üzerinde ekşi karadut desem..

Yakup Ünal
18-07-2011, 12:51
Dondurmasınıda ben hatırlatayım. Damak zevki kişilere göre değişir ama bana göre gerçek ekşi karadut dondurmasını tatmayan dondurma yedim demesin. :D

Üyelerin sayfasında Yakup ünal ın bahçesinde son sayfadaki dut ağacının bir dutu var ekşilik o

üzüm
18-07-2011, 13:08
Sayın Ünal, gördüğüm en yaşlı ekşi karadut ağacı. Umarım çoğaltabilirsiniz. Şimdilerde göz aşısı yapım zamanı, iyi bir sürgünden aşı yapabilirsiniz.

ligustrum
18-07-2011, 13:14
Evet. Gördüğümde ilk akla gelen bu fikir oluyor. Yeni genç karadutlar..

üzüm
18-07-2011, 13:30
Sade dondurmanın üzerinde ekşi karadut desem..
Sayın ligustrum, keşke öyle olsa.

Ben ancak bu sene aşı yaptırabildim. Bir ağaç tutmuş gibi, diğeri daha belli değil. Çevreden yemek için buluyoruz ama bahçedeki ağaç meyvesini verdiği zaman ilk yapacağım şey dondurması.

Extraloob
18-07-2011, 14:51
Dut suyunu burada keşfettim, özellikle de bizim ufaklık için kullanıyorum ağzındaki pamukçuk vb birşeyin başlangıcını gördük mü dayıyoruz suyu hemen geçiriyor:))

Evet geçen gün tatilden geldim.Balıkkesir taraflarında ilçelerinde sanırım İvrindi taraflarındaydı hep karadut suyu satıyorlardı.

Yakup Ünal
20-07-2011, 07:03
1000 yıllıdan büyük olduğu söylenen köyümüzdeki dut ağacı yıllara meydan okuyor

bahtiyar02
20-07-2011, 07:43
Sevgili Yakup bey ekşi karadut( bizde urmu dut) dediğiniz gibi yıllara meydan okurcasına ben ölmedim yaşıyorum diğiyor.
Saygılar

feriha
20-07-2011, 08:00
Terasta saksıda yetişen bir metre boylarında minik bir ağaçcık oldu ekşi kara dutum.. Her gün olgunlaşan meyveleri bir iki tadılmakta.. Henüz 3 yaşlarında acaba saksıda ne kadar yetiştirilebilir?

235231

ligustrum
20-07-2011, 08:31
Sayın feriha; Bu güzel ekşi karadutu gören herkes balkon, terasta yetiştirmeye yönelecektir.
Gerçekten de bu meyveler ve güzelliği için denemeli.
Dutunuzun saksısını yaprağını dökünce, biraz daha büyütüp; ilkbaharda sert budamalarla ben diyeyim beş, siz deyin yedi sene meyvesini yersiniz.
Saksısını güneş ısısından koruyacak tedbirleri de almalı.

feriha
20-07-2011, 16:12
Sn. ligustrum teşekkür ederim..
Olgunlaşan meyveler çok lezzetli, bulan direk ağzına atıyor tabağa gerek yok. Ağaç olarak da çok sevimli, derli toplu üstelik meyveli.. Geldiğinin 2. yılı mevye yapmaya başladı, bu yıl oldukça çoğaldı..
Budama yaparken çelik alıp ya da havai köklendirme ile yedeğini üretmeye çalışmalıyım, madem ayrılık var sonunda..
Sn. Romantik size çok teşekkür ederim bu güzel ağaca sayenizde kavuştum;)

bahtiyar02
20-07-2011, 20:03
Terasta saksıda yetişen bir metre boylarında minik bir ağaçcık oldu ekşi kara dutum.. Her gün olgunlaşan meyveleri bir iki tadılmakta.. Henüz 3 yaşlarında acaba saksıda ne kadar yetiştirilebilir?

235231
Bence saksıda ekşi karadut çok güzel olur ama diğer taraftan dutların besin değerleri ve diğer isteklerini tabi ortamında alması daha kolay ve bir o kadar sağlıklı.Eğer imkanınız varsa bahçeye dikin derim.İnanın dutları daha lezetli olacak.
Saygılar

feriha
20-07-2011, 20:31
Doğru diyorsunuz Sn.Bahtiyar02..
Bir bahçeyi dolduracak ağacım var saksılarda.. 3 badem, ekşi karadut, ak dut, kayısı, 2 elma, kiraz, fındıklar, süs ağaçları, mersin, hicaz narı, hardy kiwi...
Bu böyle olmayacak bahçe lazım, benimki yeterli gelmiyor dualarınızı bekliyorum demekten başka da çare yok:o

Yakup Ünal
22-07-2011, 06:21
Doğru diyorsunuz Sn.Bahtiyar02..
Bir bahçeyi dolduracak ağacım var saksılarda.. 3 badem, ekşi karadut, ak dut, kayısı, 2 elma, kiraz, fındıklar, süs ağaçları, mersin, hicaz narı, hardy kiwi...
Bu böyle olmayacak bahçe lazım, benimki yeterli gelmiyor dualarınızı bekliyorum demekten başka da çare yok:o

İşallah kısa sürede bahçeniz istediğiniz gib olur allah gönlünüze göre versin

ayazkentli
25-07-2011, 11:15
Geçen yıl, ağaç dikme kampanyası ile ilçemizde'ki park ve bahçelere diktiğimiz meyve ağaçlarından biri'de bu fotoğrafta'ki ekşi karadut.

Bahar aylarında, belediyenin işçileri yabancı otlar için rüzgarlı havada zehir atınca, bir miktar bu ağaca da bulaşmış ve oldukça etkilemişti (etkilenen diğer 2 fidan ise, kurudu). Bu fidanın tüm filizlerini hemen kopartıp attık. Uzun bir süre hiç bir belirti vermeden öylece durdu. Biz bunun'da kuruyacağını düşünürken, 15 gün önce yeni bir sürgün verdi.

Kendini tam anlamı ile kurtaracak'mı emin değiliz. Çünkü, yeni filizin yaprakları marazlı gibi buruşuk buruşuk. Hala zehirin etkisini taşıyor gibi görünüyor.

feyzon
25-07-2011, 12:05
İstanbul da bulunanlar veya gelebilecek olanlar Eminönü Çiçekçiler çarşısında dallarında meyve ile ekşi karadutları görebilirler. Fiyatları 30 ile 50 arası. Bilginize

mrduran
25-11-2011, 11:28
Merhabalar,

Çocukluğumda, 45 sene önceleri, Diyarbakır ''Evsel Bahçelerine'' tüm sülale pikniğe giderdik. Dut ağaçları altında. Her çeşit dut var idi. Forum konusu olan duta, bizde ''Urum/şarap dutu'' derlerdi. Burhaniye köylerinde de çok var. Pazara getirirler,satarlar. Ören'den Akçay' a sahil yolundan giderken, Orjan' ı geçtikten sonra Çıkrıkçı köyüne bir yol var, orada devasa bir tane var. Her zaman gider, yer, boyanır, 2-3 gün boyalar çıksın diye beklerdik. Rengi kara/siyah değil, mor rengin en koyu/siyaha çalan rengi idi. Tadı da ekşimtıraktır, lezzeti her duttan üstündür. Diğer dutlar bayar, çabuk doyurur, bu ise ''ye bıkana dek'' tir. İzmir-İstanbul yolunda, Burhaniye' yi geçince, Edremit kavşağına gelmeden 150-200 m. önce solda, her tür şerbet satan amcadan fide alabilirsiniz. Yaz sıcağında daimi mola yerimiz, çocuklar orayı atlamayayım diye pür dikkat olurlardı. Amca' yı biraz deşeleyince de ''Sülülit'' ler hakkında aydınlatıcı bilgiler alırsınız:))

Güzel sayfa için teşekkürler ve saygılarımla lütfen.

torpak
18-12-2011, 19:00
Arkadaşlar herkese merhaba. Bana ekşi kara dut fidanı lazım, oldukça büyük olsun ki meyvesini hemen yiyebileyim:) Nereden temin edebileceğimi bilen varsa veya hali hazırda satışını yapan varsa bana bilgi verirseniz çok sevinirim.

Yakup Ünal
19-12-2011, 11:02
Arkadaşlar herkese merhaba. Bana ekşi kara dut fidanı lazım, oldukça büyük olsun ki meyvesini hemen yiyebileyim:) Nereden temin edebileceğimi bilen varsa veya hali hazırda satışını yapan varsa bana bilgi verirseniz çok sevinirim.

dut ağacın vaarmı?
varsa aşılasan ekşi karadutu daha iyi değilmi ?
Ankaralısın madem kıralı var ankarada ekşi karadutun

denizakvaryumu
19-12-2011, 21:53
Sn.Yakup Ünal
Ankara'da ekşi karadut fidanını nereden temin ediyorsunuz?

Yakup Ünal
20-12-2011, 20:15
Sayın Ünal, gördüğüm en yaşlı ekşi karadut ağacı. Umarım çoğaltabilirsiniz. Şimdilerde göz aşısı yapım zamanı, iyi bir sürgünden aşı yapabilirsiniz.

akrabam bağına diktiği duta aşılamıştı ramazan ayında epey topladık yetişiyor

Yakup Ünal
20-12-2011, 20:19
Sn.Yakup Ünal
Ankara'da ekşi karadut fidanını nereden temin ediyorsunuz?

satanı bilmiyorum
ama minarislinin köyünde ve annemin köyüde bu ağaçlardan var yaşlarıda çok eski bu bölgede bu ağaçlardan alıp çoğaltanlar var aşı yolu ile

torpak
26-12-2011, 21:22
Yakup hocam maalesef aşılama işlerinden anlamıyorum. en iyisi satın almak sanırım.

whoiam313
27-12-2011, 00:27
ben biliyorum.geçen sene 3 tane almıştım tenekeye diktim 70 cm boyunda ama 4-5 tane dut verdi bile.1,5 mt lik alsaydım daha iyi olurdu.ama biraz pahalı onlar.

hira
08-06-2012, 12:50
çok güzel...bende bir şeyler yetiştirmek istiyorum... yeni bahçeli bir eve taşınacağım çok yakında...ekmediğim çekirdek, meyve fidan kalmayacak tahmin ediyorum:)

şehnaz
08-06-2012, 13:45
Sayın hi-ra
bence vakit varken kaçın :)

hira
09-06-2012, 22:16
kaçmak ne demek şehnaz hanım aşk bu..ölmek var bu yoldan dönmek yok;)

denizakvaryumu
08-11-2012, 21:09
Improved Bachuus Noir Mulberry Trees - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=TDrCxclfASY)

üzüm
08-11-2012, 22:09
O kadar geliştirmişler ki ekşi kara dutluktan çıkmış... :)

O büyüklükte ve o olgunluktaki ekşi kara dut yendiği zaman hiç olmazsa dudakları, dişleri boyar. (Üstü başı da batırır.)

Videodaki herhalde siyah dutun bir çeşidi.

denizakvaryumu
08-11-2012, 22:18
Evet bir kara dut çeşidi...

Karaka black böğürtlen gibi bu dut da jumbo bir siyah dut...

limon_sever
08-11-2012, 22:35
Pakistan Dutu - Galeri - agaclar.net (http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=7226)

feyzon
09-11-2012, 08:10
Improved Bachuus Noir Mulberry Trees - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=TDrCxclfASY)

Pakistan Dutları daha ince ve uzun oluyor. Sanırım bu Avustralya Pakistan hibriti bir meyve.

milne
03-01-2013, 05:49
Ekşi kara dut gerçekten çok yavaş büyüyor köklendirme sistemiyle bir dostumuz hazırlamıştı 9 yaşında bu sene boyum kadar oldu ama daha çok zaman isteyecek bir ağaç sorum şu olacak bunu küçüklükten dikip yetiştirip yıllarca gözlemini yapan var mı lakin şimdi ağacın üzerindeki meyveleri küçük oluyor ve büyük ağaç kara dutlara nazaran yaprağı hem o kadar iri değil hem de o kadar koyu yeşil değil bir kaç kişiye sorduğumda evet ağaç küçükken meyvesi küçük olur dediler gene de endişelerim var bu konuda

gökhan07
06-01-2013, 13:53
Geçtiğimiz bahar sonlarında aşıladığım ekşi karanın fotoğraflarını sizlerle paylaşmak isterim. Fidan üzerine yaptığım 6 aşıdan 5 tanesi tuttu. Bu sene de tüplü 100 adet civarı fidana aşı yapmayı düşünüyorum. Gelişmeleri buradan sizlerle paylaşırım.
Saygılarımla.
359956 359957
359958 359959

Çamtepe
06-01-2013, 14:26
Ekşi kara dut gerçekten çok yavaş büyüyor köklendirme sistemiyle bir dostumuz hazırlamıştı 9 yaşında bu sene boyum kadar oldu ama daha çok zaman isteyecek bir ağaç sorum şu olacak bunu küçüklükten dikip yetiştirip yıllarca gözlemini yapan var mı lakin şimdi ağacın üzerindeki meyveleri küçük oluyor ve büyük ağaç kara dutlara nazaran yaprağı hem o kadar iri değil hem de o kadar koyu yeşil değil bir kaç kişiye sorduğumda evet ağaç küçükken meyvesi küçük olur dediler gene de endişelerim var bu konuda

Babamın bahçesi 2003'te kurulmaya başlandı. Orada bir karadut'ları var, kaç yılında aşılandı bilmiyorum ama şu anda 3-4m boyunda. Meyveleri de çok iri değil, evet fındık kadar diye tabir edebiliriz. Ama gerçekten çok ama çok lezzetli.

Aşının alındığı ana ağaç da köy meydanında 300-400 yaşında olduğu tahmin edilen bir karadut. Ciddi olarak otantik yani :)

milne
07-01-2013, 10:36
Sayın Çamtepe

Öncelikle cevabınız için teşekkürler.
Genelde öyle söylüyor herkes ağaç gençken meyveleri küçük oluyor ama tabi orjinali gibi çok leziz, eski bağımızda vardı öyle 250 senelik çocukluğum bu dutla geçtiği için özel yeri var bende bağdaki bu yıl 10 yaşına giriyor gelişimi iyi geleceği garanti ben de yeni 2-3 tane daha çimlendiriyorum ilerki zamanlarda da çoğaltacağım eş dost akraba kim varsa dağıtacağım belki bizim emeğimiz olan bu ağaçlarda 200-300 yıl yaşar da o dönemin insanları arkamızdan bir hayır duası okur:)

feyzon
16-01-2013, 21:01
Sayın Çamtepe

Öncelikle cevabınız için teşekkürler.
Genelde öyle söylüyor herkes ağaç gençken meyveleri küçük oluyor ama tabi orjinali gibi çok leziz, eski bağımızda vardı öyle 250 senelik çocukluğum bu dutla geçtiği için özel yeri var bende bağdaki bu yıl 10 yaşına giriyor gelişimi iyi geleceği garanti ben de yeni 2-3 tane daha çimlendiriyorum ilerki zamanlarda da çoğaltacağım eş dost akraba kim varsa dağıtacağım belki bizim emeğimiz olan bu ağaçlarda 200-300 yıl yaşar da o dönemin insanları arkamızdan bir hayır duası okur:)

Aşılanan ağacın anacı ile uyuşması acaba meyve kalitesini etkileyebilir mi? Farklı anaçlarda farklı tatlar alınabilir diye düşünüyorum.

milne
28-01-2013, 21:13
Aşılanan ağacın anacı ile uyuşması acaba meyve kalitesini etkileyebilir mi? Farklı anaçlarda farklı tatlar alınabilir diye düşünüyorum.

Lezzet konusunda bir değişiklik olacağını pek zannetmiyorum, ama gelişme açısından iyi bir dut anacı ile normal bir dut anacı arasında çok fark var hem yapılan aşının tutma oranını da etkiliyor bu. Köklendirme yöntemine bakarak aşı yöntemi daha hızlı sonuç alınmasını belirliyor ekşi kara dut da ama malum aşısı da çok zor tutuyor.

Bölge de bulunan bir tanıdıkla ekşi kara dut muhabbeti yaparken onun anlattığı bilgiler garibime gitmişti onun söyledikleri bunlar ekşi karanın orjinali değil orjinali Ermeni ekşi karası, yapacaksanız ondan aşı yapın demişti ve bir bağ adresi vermişti orada çok büyük bir ağaç var Ermeni ekşi karası diye. Tam meyvelerin olma zamanı gitmiştim yaşlı bir amcamızdı ev sahibi maşallah ağaç kocamandı 20. mesajda fotoğrafı olan ağacın 3 katı büyüklükte vardı farklılık olarak meyve biraz daha iri ve aromalıydı ekşilik ve tatlılık oranı daha fazlaydı yapraklarının rengi siyaha yakın yeşildi

Yenisu
24-02-2013, 12:51
Sayın Sinan 1005 Sizin resmini gösterdiğiniz kalın yapraklı (incir yaprağı kalınlığında olması gerekiyor)kara ekşi dut mu? Çünkü piyasada karadut adı altında çok çeşitli dut fidanı satılıyor. Eğer bildiğiniz bir yer varsa nasıl temin edebilirim ? Şimdiden teşekkürler.Yenisu

dah-lia
25-02-2013, 19:20
arkadaşlar kayseride yetiştirip satan var cumartesi 2 tane aldık
boyu 170 cm di büyük 50x50 saksıların içinde yetiştirmiş fiyatıda tanesi 70 tl

prtkl
24-05-2013, 19:38
Merhabalar,

Bahçemizde (Antalya) Ekte fotoğraflarını gördüğünüz yaklaşık 3 yaşında bir karadut var. Bu sene oldukça meyvesini yedik; ancak şu aralar meyveleri tükendi. Size sormak istediğim bu ağacın budama işleminin nasıl yapılacağıyla ilgili. Elma ağacı gibi goble tipinde mi budaması yapılır dutun yoksa kendine has bir budama şekli var mıdır ? Burada bazı insanlar tüm dallarının meyve alımı bittikten sonra kesilip yaz boyunca uzayacak yeni sürgünlerle kışa girilmesi gerektiğini söylüyor bu doğru mudur? Kolay gelsin...

dah-lia
31-07-2013, 17:07
bu cumartesi meyvesini topladığım ekşi karadut430857

430858

M..T
04-08-2013, 22:25
merhaba arkadaşlar ters dut başlığı yoktu buraya yazayım dedim. Bizim bahçedeki dutun dallarından birinin ucunu koparıp gömdüm torfun içine. Ucunda yeşil tomurcuk vardı bir ay sonra patladı ve içinden yapraklar çıktı. Şahane bir şeydi. Toprağa alırken gördüm ki bildiğiniz köklenmiş bu kopardığım parça. Sonra kurudu toprağa alınca ama bir yöntemdir.

kyalcn
27-10-2013, 13:00
Karadut ile ilgili bir bilgi vereyim size
Aşılı bir karadut'un kendi kök sistemini oluşturması lazım
Bu da şu demek oluyor ağaçların tepesinde yapılan her türlü aşı ve çöğüre yüksekten vurulmuş aşılar asla ve asla alınmamalıdır
Çünkü aşı yeri TOPRAĞIN İÇERİSİNDE OLMALIDIR
değilse dikilen ağaçlar hem geç gelişir hemde ilerleyen yıllarda gövde-kök uyumsuzluğu olur

kyalcn
27-10-2013, 13:02
Birde unuttum Karadut çok güneş yerine hafif gölgeli yerlerden ve biraz kuytu yerlerden hoşlanmakta dikimini buna göre yaparsanız çok daha isabetli olur

limon_sever
02-03-2014, 18:17
Kendiliğinden çimlenen duta yaklaşık 4 sene önce yarma aşı uygulamıştık. Güzelde gelişti. Ama ana dallar istediğimiz gibi açılmadı. Bugün ben de şekil budaması yaptım ve ana dallar ile lider dalı gerdirme yaparak sabitledim.

473363

473364

473365

473366

Sayın kyalcn'ın dediği gibi aşı yeri toprak üstünde olunca uyumsuz bir gelişme oldu. Yarın aşı yerini toprakla kapatacağım.

avcı66
25-03-2014, 11:02
urmu dutu aşısı ile uğraşmak istemeyenler için kahramanmaraş sütcüimam üniversitesinde mikro çoğaltma yolu ile urmu dutu fidanı üretilmektedir ben çok memnun kaldım aşısı olmadığı için aşı uyumsuzluğu fidanda gövdede bozukluk yok tavsiye ederim

yarenimex
23-07-2014, 21:36
Bahçemdeki beş yaşındaki dut ağacıma 3 yıl evvel yaptığımız karadut göz aşıları tuttu ama yavaş gelişiyorlar.Aynı zamanda aynı ağaca yaptığımız diğer dut aşıları oldukça iyi geliştiler ve bu yıl az da olsa meyve verdiler. Karadut aşıları üzerinde de meyve oluştu ama üçer beşer adet. Gelecek sezon başka bir dut ağacıma karadut kalem aşısını toprağa oldukça yakın bir yerden uygulamayı düşünüyorum. Bahçede mutlaka olması gereken bir dut çeşidi. Bu yıl ilk defa şurubunu yaptım. Çok nefis oldu, bu şurubun ayrıca ilaç olarak kullanılması da el altında bulundurulması gereken bir içecek olması özelliğini de ön plana çıkarıyor..Daha önce denememiş olanlara mevsimi geçmeden yapmalarını özellikle öneririm..

mmanager
24-07-2014, 07:35
Bahçemdeki beş yaşındaki dut ağacıma 3 yıl evvel yaptığımız karadut göz aşıları tuttu ama yavaş gelişiyorlar.Aynı zamanda aynı ağaca yaptığımız diğer dut aşıları oldukça iyi geliştiler ve bu yıl az da olsa meyve verdiler. Karadut aşıları üzerinde de meyve oluştu ama üçer beşer adet. Gelecek sezon başka bir dut ağacıma karadut kalem aşısını toprağa oldukça yakın bir yerden uygulamayı düşünüyorum. Bahçede mutlaka olması gereken bir dut çeşidi. Bu yıl ilk defa şurubunu yaptım. Çok nefis oldu, bu şurubun ayrıca ilaç olarak kullanılması da el altında bulundurulması gereken bir içecek olması özelliğini de ön plana çıkarıyor..Daha önce denememiş olanlara mevsimi geçmeden yapmalarını özellikle öneririm..
Evet karadut özellikle mide kanseri hastalarında iç organları iyileştirici etkisi varmış.Kemoterapiden sonra.Bir de ağız yaralarına çok iyi geldiği söyleniyor.Bizim evde ağız yarası olacak diye çocuklar için az miktar da olsa reçeli bulunur...Bunlar sadece 2 faydası aslında bir çok faydası var.Mesela 3 siyah meyve karadut kara erik ,kara üzüm bunlar kanseri önlemede çok faydalıymış.

yarenimex
24-07-2014, 09:56
Evet karadut özellikle mide kanseri hastalarında iç organları iyileştirici etkisi varmış.Kemoterapiden sonra.Bir de ağız yaralarına çok iyi geldiği söyleniyor.Bizim evde ağız yarası olacak diye çocuklar için az miktar da olsa reçeli bulunur...Bunlar sadece 2 faydası aslında bir çok faydası var.Mesela 3 siyah meyve karadut kara erik ,kara üzüm bunlar kanseri önlemede çok faydalıymış.

Annelerini emen bebeklerin ağzında oluşan pamukçuk tedavisi için eczanelerde satılıyor. Ayrıca ağızda oluşan aft tedavisinde de çok etkin bir iyileştirici..

pırıl
24-12-2014, 18:13
Eksikaradutun fidanini ariyorum ancak sitelerden satisini gordugum fidelerin gercek eksikara dutu mu yoksa kara dut mu olduguna anlamadigim icin guvenemiyorum. Onerebileceginjz bir yer var mi fidan almam icin **** en azindan meyvesini bulabilecegim bir yer ??

Orhan Özbilgiç
24-12-2014, 18:40
Eksikaradutun fidanini ariyorum ancak sitelerden satisini gordugum fidelerin gercek eksikara dutu mu yoksa kara dut mu olduguna anlamadigim icin guvenemiyorum. Onerebileceginjz bir yer var mi fidan almam icin **** en azindan meyvesini bulabilecegim bir yer ??

Sayın pırıl; Bahçemdeki 6 yaşındaki ekşi karadut fidanını buradan almıştım.http://www.simgepeyzaj.net/EKSI-KARA-DUT,LA_142-2.html#labels=142-2 (Eski yerleri Zeytinburnu Tramvav istasyonu yanı idi! ) Ayrıca kendilerinden onlarca dış mekan süs bitkisi aldım. Hiç bir sorunla karşılaşmadım.

Son birkaç yıldır, bol bol toplayıp, reçel ve marmelatını yapıyoruz.

9 aralıkta çekilmiş fotoğrafı. Gerçek ekşi karadut.

530464

gökhan07
25-12-2014, 00:56

Sayın pırıl, yaz mevsiminde olsaydık yapraklarından anlayabilirdiniz.
Yapraklarına dokununca diğer dutların aksine pürüzlü ve adeta zımparayı andıran bir yapısı var.

Bu mevsimde de anlamak mümkün, ekşi karanın gözleri diğer dutlardan çok daha iri. Fidanın gözlerine bakarak ayırt edebilirsiniz.

gökhan07
25-12-2014, 01:09
Sayın pırıl; Bahçemdeki 6 yaşındaki ekşi karadut fidanını buradan almıştım.EKŞİ KARA DUT (http://www.simgepeyzaj.net/EKSI-KARA-DUT,LA_142-2.html#labels=142-2) (Eski yerleri Zeytinburnu Tramvav istasyonu yanı idi! ) Ayrıca kendilerinden onlarca dış mekan süs bitkisi aldım. Hiç bir sorunla karşılaşmadım.

Son birkaç yıldır, bol bol toplayıp, reçel ve marmelatını yapıyoruz.

9 aralıkta çekilmiş fotoğrafı. Gerçek ekşi karadut.

530464

Orhan bey, ekşi karanın bu kadar hızlı büyüdüğünü görünce çok şaşırdım ve gördüğüm kadarıyla anaç sıkıntı yaratmamış. Maşallah.

Şifalı olanı ekşi kara ve fidanı da pahalı, sebebi ise üretimi çok zor ( Aşı tutma oranı düşük ) fakat havai köklendirme ile bilinçli uygulama yapılırsa çok iyi sonuçlar alınabiliyor. Aşıda da önemli püf noktaları var.

Aşılamada ki sıkıntı ise bilinçsizce yapılan aşılama sistemi, yapılan aşılarda altlık ilerleyen zamanlar da ince ve üzerine aşılanan ekşi karanın anaçtan daha büyük olması sıkıntı yaratıyor.

Aşılamada dikkat edilmesi gereken noktalar çok önemli.

Orhan Özbilgiç
25-12-2014, 06:57
Sayın gökhan07;

Önceliklle paylaştığınız birikimlerinize teşekkür ediyorum.

Bahçem, Yeşilırmak Deltası'nın tam ortasında. Tamamen alüvyon. Zaman zaman su çıkarmak için sondaj yapıldığında, kuşa atılabilecek irilikte çakıl taşlarına, ancak 6-7 hatta 8-9 metre derinlikten sonra rastlanabiliyor.

Taban suyu da, o derinliklerde.

Bir de bahçemde yıllarca en az 2-3 tane büyük baş hayvan beslendi. 2008 yılına gelinceye kadar bu yüzden, birkaç armut ve kapı girişinde iki adi selvi (Şimdi elektrik tellerine değdiği için 6 metreden kesip, Acem borusu sardırdım.) dışında ağaç yetiştirilemedi. Ve ilk kez 2008 yılında, bahçe odunsu bitkilerle tanıştı.
İşte bu özelliklerinden ötürü, diktiğim tüm bitkiler, inanılmaz bir hızla büyüyor. Nitekim 4 yıl önce tohumlarını toprakla buluşturduğum Mercan ve Tesbih ağaçlarının da, ekşi karaduttan farkları yok. Her ikisi de 6-7 metre boy, ve benzer gövde kalınlığına sahip.

Anlayacağınız, keramet biraz da toprakta. Tabi iklimin elverişliliğini de gözardı etmemek gerek. Saygılarımla.

pırıl
25-12-2014, 20:53
Orhan Özbiliç ve gokhan07 bilgilendirmeleriniz ve ilginiz icin içtenlikle tesekkur ediyorum.

kyalcn
29-12-2014, 18:32
Aslında aşılamada birkaç ufak püf noktası var .Onlar gerçekleştirilirse aşı tutma oranı ciddi miktarda artıyor
Birincisi en ideal aşı yöntemi göz aşısıdır .Bu aşı yere yakın yapılmalıdır .Çünkü fidan toprağa gömülecek
İkincisi aşı gözleri olgunlaşmalı yani kaba tabirle haziran gündönümü sonrası yani haziran 20-25 de aşı başlanmalı
Üçüncüsü aşı yapıldığı dönem hergün sulanmalı tercihan damla iyidir
Dördüncüsü aşıyı t göz aşısı yaptıkdan sonra bağlarken (ben elastik aşı bağlarını terci ediyorum )Aşının gözünün altı başparmakla iyice dala bastırılmalı ve bu şekilde aşı bağlanmalı
Ve en sonuncusu aşıdan sonra yine sulamayı unutmamak gerek
Birde aşılama başlamadan evvel 15-15-15 yaprak gübresi verirseniz (toprağa olur) faydasını göreceksiniz

kocasinan
06-03-2015, 13:01
15 cm çapındaki Dut ağacına yarma aşı yapmayı düşünüyorum. Televizyonda bir kanalda ceviz aşısı yaparken kalın 3 kollu bir ceviz ağaçlarının bir dalını kesmediler ve "nefes dalı olarak bıraktık" dediler diğer iki dalına yarma aşı yaptılar.

Benim sorum, dut ağacına yarma kalem aşısı yapılır mı ? dutta yarma aşı tutma oranı nedir ? Tecrübeli arkadaşlarımın cevaplamasını rica ediyorum. İkinci sorum dutta yarma aşı yaparken nefes dalı bırakmak gibi bir şey var mı aceba, bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum.Teşekkür ederim.

nikılıs
30-03-2015, 18:12
Bahçemde iki çeşit karadut var.ikisini de bundan 5 yıl önce dikmiştim.bir tanesi inanılmaz hızlı büyüdü.tam bir ağaç oldu.kalın bir gövde.kalın dallar.rahatça üzerine çıkılabiliyor.yaprakları çok iri.meyveside öyle.meyveler olgunlaştığında tadı normal beyaz duta benziyor.tam olgulaşmadığında ise ekşimsi.o halini daha çok seviyorum.diğer dut ise fazla uzamadı.ağacın şeklinden belli zaten.diğeri gibi kemikli bir yapıya sahip değil.dallar ince uzun büyüyor.meyve tuttuğunda dallar ağırlığa dayanamayıp sarkıyor.bu dutun tadını daha çok seviyorum.ekşimsi ve çok iri bir meyvesi var.çok erken meyve vermeye başlıyor.hava müsait olduğu sürece meyve veriyor.mesela şu anda meyveler belirginleşti.nisan ayından kasım ayına kadar üzerinde meyve görmek mümkün.oysa diğer dutta ne meyve ne yaprak henüz hiçbir kıpırtı yok.
Bu tariflerim doğrultusunda bu dutların cinsini söyleyebilirmisiniz?bunlardan biri urmu dutu olabilir mi?bana cinslerini soruyorlar yanıt veremiyorum.bu arada ağacı küçük ekşimsi dediğim duttan başka bir ham duta geçen ağustosta göz aşısı yapmıştım,tuttu.hatta şu anda aşı yerinde dut bile var.

burhan ak
26-05-2015, 14:59
Arkadaşlar karadutla ilgili bir sorum var. Cevap verebilirseniz beni sevindirirsiniz.
Sorunum kısaca şöyle; 2012 temmuz ayında tüp fidan şeklinde ekşi karadutu Yalova'dan sipariş ettim, geldi. Fidanı ektim, tuttu. Ertesi yıl 4-5 tane meyve verdi. Bende bu meyveleri yedim. Hakikatten ekşi karadut ağacı olduğunu anladım.
Geçen yıl çiçek açtı ancak hiç biri meyveye dönüşmedi. Ben de bu sene meyve verir diye umut ediyordum. Şu anda çiçek açma dönemi devam ediyor. Ancak çiçeklerin geç açanları ağaç üzerinde, daha önce açanların tamamı dökülmüş. Kalanlar da dökülecek gibi duruyor. Yani bu yıl da açan çiçeklerin hiç biri meyveye dönüşmeyecek gibi duruyor.

Arkadaşlar iki yıl önce meyve vermişti. Son iki yıl neden meyve vermiyor. Bu durum normal mi?

celiltr
06-02-2016, 17:54
https://2.bp.blogspot.com/-pMhIzDaMIAo/VrYge3LP_0I/AAAAAAAAA4o/APGrbmuweVA/s640/IMG_8102.JPG

Evimizin bahçesinde olan yukarıda gördüğünüz ekşi karadut ağacını forumdaki yöntemleri okuyarak budadım.

https://3.bp.blogspot.com/-ez-Jq3Tol14/VrYgiE08RGI/AAAAAAAAA4w/gG56RPNnwGA/s640/IMG_8103.JPG
Çeliklendirebilecek şekilde 15-25 cm uzunluklarında ve çeşitli kalınlıklarda çelikler elde ettim.

https://2.bp.blogspot.com/-maLfG911Qe4/VrYhDBRlxfI/AAAAAAAAA48/GPWiEM3CXZo/s640/IMG_8105.JPG

Ekşi karaduttan aldığım çeliklerin alt kısımlarını yaklaşık 45 derecelik bir açı ile kestim ve dikine çizikler attım kabuk altından çıkacak kökler için. Ardından köklendirme hormonu karıştırdığım suda birkaç saat beklettikten sonra şekildeki gibi diktim. ve kesilen kısımlarını su kaybı yaşamasın diye aşı macunu ile kapattım. Bana tarih olarak erken gibi geliyor biraz ama aydında havaların şu günlerde müsait olduğunu düşünüyorum. İnşallah köklenirse gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.

https://4.bp.blogspot.com/-c4OVGX3j_1k/VrYg77mNQ_I/AAAAAAAAA44/avP0uSRGBZ8/s640/IMG_8106.JPG
https://4.bp.blogspot.com/-1owllurq41E/VrYhI7MCbjI/AAAAAAAAA5A/tDrjDVAtFB0/s640/IMG_8107.JPG

https://2.bp.blogspot.com/-JBR83Nrrj5k/VrYhKCffZDI/AAAAAAAAA5E/AOB_LgR8taw/s640/IMG_8108.JPG

https://3.bp.blogspot.com/-EuF4Zi-7HQ8/VrYhRy0xrrI/AAAAAAAAA5I/4oz4y0LWfQ0/s640/IMG_8109.JPG

Çelikleri içlerini torf ile doldurduğum viyollere yerleştirerek. Bahçedeki odanın güneş gören penceresinin önüne yerleştirdm. Bekliyorum.

kocasinan
16-02-2016, 15:34
Sayın celiltr İnşaallah çeliklerinizin hepsi köklenir. Ben geçen sene ekşi karadut ağacından köklendirme hormonu kullanmadan birkaç tane çelik denemesi yapmıştım, tutturamadım sebebi ise; Marketten aldığım toprağın çok kalitesiz olduğunu anladım. Size başarılar dilerim. Allah muvaffak etsin.

hosseda
16-02-2016, 17:05
Bahçemde aşıdan üretme karadut fidanım bir ay kadar önce çok yağmurla gelen suyla kök kısmından yere yattı. Kaldırdım ayağa ve sağlam destek koydum yanına. Bu hafta budanırken baktım dallarına durumu fena değil. Yerini iyi seçememişim ne yazıkki ama olduğu yerde yaşatmanın çarelerine bakacağım. Çok önemsediğim bir ağaç ancak sakınan göze çöp batar lafını doğrulattı bana. Çok sevdiğim keçiboynuzu ağacım vardı daha güzel bir yere alalım dedik ama kurudu gitti taşındığı yerde onun için hiç bir ağacı dikildiği yerden oynatmam artık...

Bu arada temin ettiğim çeliklerden yeni bir fidan üretmeye de çalışacağım.
Mevcut karadutum geçen sene az da olsa meyve verdi ancak son derece küçük meyvelerdi ve olgunlaşmadan yok oldular, belki kuşlar izin vermedi olgununa ulaşmaya.

Bendeki ağacın bu sahifelerde 65 no.lu mesajda fotoğrafı var tam 7 sene önce dikmişim bulunduğu yere ama gelişmesi son derece ağır olmuş...

hosseda
21-02-2016, 13:26
Sayın celiltr ekşi karaduta bende çok meraklıyım. Önceki hafta pazarda yazın bu dutu satan köylüye çelik getirtmiş ve onları bahçede büyük bir saksıya dikmiştim. Bu hafta sonu ise köy meydanındaki yaşlı duttan kendim çelik alayım dedim. Kahveden yaşlılar önce müdahale ettiler ( orta parmak kalınlığında dal kesmeye çalıştığımı görerek) o olmaz daha uçtan al diye, sonrada geldi bir yaşlı köylü bırak ben alıvereyim dedi çelikleri. Söyledikleri şuydu, nazlıdır ama hakkını verirsen tutturursun. Hakkı ne dedim, en kalın yeri serçe parmağının ucu kadar anca olan çeliği toprağa en az 15- 20 cm göm, tepede tek göz kalsın ki beslenmesi kolay olsun, çeliği kısaltacaksan üstten değil alttan kes üste bıçak dokundurma dediler. Aldıkları çeliklerde en çok geçen yılın sürgünü denebilecek filizlerdi.

Ben tavsiyelere uyarak bir başka saksıya 5 adet çelik daha diktim ve sulayarak döndüm. Sizin çelikler bu durumda hem kalın hemde alt kısımları yetersiz görünmekte. Henüz vakit varken bir deneme daha yaparsınız diye uyardım sizi.

hosseda
28-03-2016, 15:25
Bu hafta sonu diktiğim çeliklerin tamamında tomurcuklanma başlamış, sevinmek için henüz erken ama bu seyir, hiç değilse bir iki tane fidanım olacağına işarettir diye seviniyorum.

burhan ak
02-05-2016, 08:09
rkadaşlar karadutla ilgili bir sorum var. Cevap verebilirseniz beni sevindirirsiniz.
Sorunum kısaca şöyle; 2012 temmuz ayında tüp fidan şeklinde ekşi karadutu Yalova'dan sipariş ettim, geldi. Fidanı ektim, tuttu. Ertesi yıl 4-5 tane meyve verdi. Bende bu meyveleri yedim. Hakikatten ekşi karadut ağacı olduğunu anladım.
Geçen yıl çiçek açtı ancak hiç biri meyveye dönüşmedi. Ben de bu sene meyve verir diye umut ediyordum. Şu anda çiçek açma dönemi devam ediyor. Ancak çiçeklerin geç açanları ağaç üzerinde, daha önce açanların tamamı dökülmüş. Kalanlar da dökülecek gibi duruyor. Yani bu yıl da açan çiçeklerin hiç biri meyveye dönüşmeyecek gibi duruyor.

Arkadaşlar iki yıl önce meyve vermişti. Son iki yıl neden meyve vermiyor. Bu durum normal mi?

Sayın arkadaşlar sorunuma cevap verebilecek olan birisi yok mu? Bu yılda aynı şey oluyor. Karadutum çiçek açtı. Ama açan çiçek dökülüyor. Hİç biri meyveye dönüşmüyor. Bilgisi olan yok mu? Selamlar:(:(:(

hosseda
02-05-2016, 08:55
Sayın burhan ak, ekşi karadut ağır gelişen bir ağaç. Benim fidanım 8. yaşını tamamlamak üzere ama henüz randımanlı meyve nasip olmadı. Sabırla ağaca bakmaya devam etmek dışında çare yok.
Zamanı gelip kaptırdığında onu tutmanın mümkün olmayacağına eminim...Artık meyveleriyle şurup mu yaparız reçeller mi bilemiyom...

burhan ak
02-05-2016, 11:38
[QUOTE=hosseda;1458342]Sayın burhan ak, ekşi karadut ağır gelişen bir ağaç. Benim fidanım 8. yaşını tamamlamak üzere ama henüz randımanlı meyve nasip olmadı. Sabırla ağaca bakmaya devam etmek dışında çare yok.
Zamanı gelip kaptırdığında onu tutmanın mümkün olmayacağına eminim...Artık meyveleriyle şurup mu yaparız reçeller mi bilemiyom...[/QUOTE

Sayın hosseda. Ben de sabırla beklemekten yanayım ama doğrusu erkek dut-dişi dut gibi bir durum varmı, hatalı ağaç mı ektim, yapmam gereken başkaca bir şey mi var veya başka bir nedenle bu ağaç meyve vermeyecek mi gibi düşüncelerle tereddüt ediyordum. Eğer meyve verecekse ben de beklerim. Sağol.

Taşlıbahçe
02-05-2016, 15:10
[QUOTE]

Sayın hosseda. Ben de sabırla beklemekten yanayım ama doğrusu erkek dut-dişi dut gibi bir durum varmı, hatalı ağaç mı ektim, yapmam gereken başkaca bir şey mi var veya başka bir nedenle bu ağaç meyve vermeyecek mi gibi düşüncelerle tereddüt ediyordum. Eğer meyve verecekse ben de beklerim. Sağol.

Daha önce meyvesini yediğinize göre dişi çiçek veren bir fidana sahip olduğunuza emin olabilirsiniz. Evet, erkek ve dişi ağaçlar genellikle ayrı, aynı ağaçta hem erkek hem de dişi çiçeklere de rastlanabilir ancak dut döllenmeden de meyvesi etlenebilen bir ağaç. Bu nedenle tozlaşmadan kaynaklanan bir problem olduğunu sanmam.

Bunların dışında aynı sorunları ben de kendi fidanlarımda gözlemliyorum. Çok nedeni olabilir. Koşullar zorluysa veya tam tersi her şey yolundaysa bitki köke veya vejetatif, yani yaprak ve sürgün, dal gelişimine öncelik tanımış olabilir, ki kurak iklim şartlarına uyum sağlamış, güneşli, kuru coğrafyalarda evrimleşmiş bu dut çeşidi benzer yerlerde evrimleşen pek çok ağaç gibi önce köklere yatırım yapma eğiliminde olmalı.

Sayın Hosseda'nın söylediklerine katılıyorum. Sabredin, zamanı geldiğinde, kendini garantiye aldığında hediyelerini verecektir.

burhan ak
02-05-2016, 15:23
Cevap için teşekkürler Sayın Taşlıbahçe. İçimi rahatlattın. Meyve vermeyecek olsaydı, bu kadar beklemek çok canımı sıkardı. Sabredecem artık.

Muda
02-05-2016, 15:31
Sn. Burhan ak;

Ağacınızın ve yapraklarının dalları ile beraber fotoğraflarını eklerseniz ekşi karadut olup olmadığını anlayabiriz. Sağolsunlar. Bazı fidancılar ne istediğinizi sorup ona göre fidanı veriyorlar. Tabi tüm satıcılar aynı değil.

Bir arkadaşım bahsetmişti. Erkek dut olarak. Büyük yapraklı meyvesi olmayan. Sırf gölgesi için yetiştirilen. Onun dışında dutlarda çok problem yok sanırım. Özellikle ekşi karadutta dişi erkek ayrımı bulunmuyor. Tohumdan yetiştirilmiş ise belki küçük çiçekli olabilir. Bendeki bir kısım dutlar meyveye dönüşemeden muhtemelen soğuktan dolayı kuruyorlar. Geçtiğimiz yıl birkaç tane de olsa meyve almıştım. Dut fidanını sulanması durumunda çeşit özelliğine de bağlı olarak hızla gelişebiliyor. En geç gelişen ekşi karadut. Bu yıl dördüncü yılı yerindeki.

Arkadaşımın tohumdan büyüttüğü de çok fazla büyümemiş durumda. Aşı yaptı. Zaman geçince aşının tutup tutmadığı belli olacak.

Bendeki beyaz küçük duta da kabuk altı aşısı yaptık. Üç tane kalem ekşi karadut. Bir tane kalem de tatlı karadut olarak. Yaptığımız aşıda ağlamayı önlemek için kestikten sonra aşı yapmadan önce yeniden kestik. Kabuk arasına aşı yapıldı. Bir kısmı toprak doldurularak kalemlerin güneşten kavrulması en aza indirmeye çalıştık. Ben arada toprağa su da veriyorum. Biraz zamanı geçince deneme amaçlı olarak bu şekilde bir aşı yaptık. Zaman içinde aşının tutup tutmadığı belli olacak.

Ekşi karadut geç gelişmesine rağmen geliştikten sonra uzun yıllar dut veriyor. Biz de sabırla bekliyoruz.

burhan ak
06-05-2016, 08:45
Sn Muda;

Cevap için teşekkürler. En kısa zamanda fotoğrafları yükleceğim. ***.

hosseda
06-05-2016, 09:45
Ekşi karadut konusu ne zaman öne gelse tüm sahifeleri sil baştan okuyorum. Benim için meyvelerin şahı kendileri. Geçen sene iki büyük tencere az şekerli reçelini ellerimle yaptım hanım muhteşem deye deye sildi süpürdü. Bu yıl nasip olursa kazanla yapmaya niyetliyim.
Pazara getiren köylüyü şimdiden hoş tutmaya başladım. Karadutlara iyi bak zamanı yaklaştı dedim geçende, nasip dedi...Tek tabanca ama dürüst bir satıcı, geçen yıl bir hafta önce parayı peşin vereyim ayır dediğimde yok abi erken gel al ben para almam peşin diyor.
Martta bahçeye kaplara diktiğim çelikler keyifliler. Damla sulama vakti gelince onları da alacağım sistem içine yazın kaybetmeyeyim fidanları sıcakla ama su kesilirse ne yaparım onu bilemiyorum.
Seneye meraklı bir kaç arkadaşa ekşi dut fidanı hediyem olacak büyük ihtimal.

burhan ak
06-05-2016, 20:20
arkadaşlar bahsettiğim karadut(umarım karaduttur.) gerçekten karadutmu? karadutsa niye meyve vermiyor?

Bu arada sayın hoşşeda; umarım bahsettiğiniz fidanlar sadece arkadaşlar için değil, meraklılar için de geçerlidir.

hakanersoz
06-05-2016, 20:30
Sayın Burhan Ak ağacınız meyve oluşumu ve yaprak yapısına bakarak; erkek dut ağacına benziyor.Acaba meyve verdikten sonra kuruyup, aşı yerinin altından filiz vermiş olabilir mi? (Ekşi karadut ağacının yaprakları hafif tüylü olur.)

hosseda
06-05-2016, 21:21
Bence de ne yazık ki ağaç ekşi karaduta benzemiyor. Meyveler de farklı gibi.

Fidanlar tutarsa meraklı olan arkadaşlara dağıtırım dedim. Talebinizi kayda aldım sayın burhan ak...

burhan ak
09-05-2016, 08:35
Sayın Burhan Ak ağacınız meyve oluşumu ve yaprak yapısına bakarak; erkek dut ağacına benziyor.Acaba meyve verdikten sonra kuruyup, aşı yerinin altından filiz vermiş olabilir mi? (Ekşi karadut ağacının yaprakları hafif tüylü olur.)

Sayın Hakanersoz; Ağaç meyve verdikten sonra kuruyup aşı yerinin altından filiz vermedi. Hatta aşı yerinin altı, üstüne göre zayıf kaldığı için ben de altını toprakla besledim 3-5 gün önce. Ve aşı yeri üstünün 5-10 santim üstüne kadar toprakla besledim zemini ki; aşı yerinin üstünden köklensin de ilerleyen zamanlarda ağaç yıkılmasın.

Ağaç yaprakları çok taze ve tam gelişmemiş olduğu için henüz tüylenmedi, ama tam geliştiğinde tüylü oluyor.

Her neyse; anlaşılan yapılacak pek bir şey yok. Bu kadar çiçek açmasına rağmen hala üzerinde bir tane bile dut olmuyorsa dediğiniz gibi erkek kara dut. Zaten erkek adamın Erkek kara dutu olur. Keh-küh:eek::eek: Selamlar

burhan ak
09-05-2016, 08:38
Bence de ne yazık ki ağaç ekşi karaduta benzemiyor. Meyveler de farklı gibi.

Fidanlar tutarsa meraklı olan arkadaşlara dağıtırım dedim. Talebinizi kayda aldım sayın burhan ak...

ikinci yorumda olumsuz. Artık sizin fidanlarınızın tutması için dua edecem ben de var gücümle.:rolleyes: Şimdiden teşekkürler sayın hosseda.

hosseda
09-05-2016, 09:35
Ekşi karadutunuz kesin olacak denebilir.

Bu hafta sonu bahçede sebze fidelerini dikmekle uğraşırken bir nefes aralığında ekşi çeliklerini inceledim. Beş çeliğin beşi de canlı hatta bir tanesinde tek meyve bile oluşmuş. Ancak fotoğraflayacak fırsatım olmadı. Havalar ısındı zarar görmesinler diye gölgeye aldım kabı, dikimi tamamlanamayan bir kasa fidenin yanında muhafazadalar, komşu ara ara su verecek hepsine. Haftaya fotoğraf eklerim büyük ihtimal buraya.

Taşlıbahçe
09-05-2016, 12:23
ikinci yorumda olumsuz. Artık sizin fidanlarınızın tutması için dua edecem ben de var gücümle.:rolleyes: Şimdiden teşekkürler sayın hosseda.

Ağacınızın yaprak yapısı, göz aralıkları, dallanma yapısı ve kabuk dokusu ekşi karadut izlenimini veriyor. İşi bozan çiçekler. Erkek çiçek bunlar. Ben şimdiye kadar ekşi karadutlarda erkek çiçek görmedim ama dutlarda kimi zaman erkek ve dişi çiçekler aynı ağaç üzerinde ayrı ayrı görülebiliyor.

Zamanında meyvesini yediğinizi yazmışsınız, buradan anlıyoruz ki dişi çiçek de vermiş ağacınız.

Ağacınızı tekrar inceler misiniz, aralarda, özellikle de sürgün uçlarına doğru olan bölgelerde dişi çiçek var mı? Dişi çiçekleri daha kısa ve etli oluşlarından ayırdedebilirsiniz.

burhan ak
09-05-2016, 18:09
Sayın Taşlıbahçe; bugün çektiğim fotolar ekte. İkinci yıl 3-5 tane verdiğini çok iyi biliyorum çünkü; bu meyvelerin ekşi kara olduğunu anlamak için meyveleri dikkatlice incelemiştim. Sonrasında 2014 2015 ve 2016 yıllarında şekilde görüldüğü gibi çiçek verdi. Hiç meyve olmadı.

Aslında aldığım yıl fidancı ile uzun bir görüşmemiz olmuştu yanlış fidan göndermemesi için. Ben de fidan geldiğinde(tüplü ve yapraklıydı) ağacı tanıyan olarak doğru ağaç geldiğine inanmıştım. Ama şimdi pek bilemiyorum. 4 yıldır o kadar özenmem boşunaymış. İyice bakın lütfen, ekşikara değilse yapacak birşey yok. Keseyim bari.:(:(:(:(

burhan ak
09-05-2016, 18:19
...Hiç dişi çicek yok. İyice baktım.

Taşlıbahçe
09-05-2016, 22:29
...Hiç dişi çicek yok. İyice baktım.

Daha önce meyve verdiğine göre tekrar vereceğini düşünebiliriz, belki bir yıl daha beklersiniz. Ama, meyve versin veya vermesin, bence kesmeyin, haziranda göz aşısıyla istediğiniz duta çevirebilirsiniz. Sizin yerinizde olsam bir yıl daha bekler, sonra ana dallara birer aşı yapardım çünkü üç dört yıldır kök iyice sağlama almıştır kendini, heba etmeyin, aşılandığı vakit gelişim hızlı olur.

hosseda
15-05-2016, 10:27
Dutunuz ilk fotoğraftakinden bir tanesi olacaktır büyük ihtimal sayın burhan ak...
Son resim bahçedeki fidandan.

burhan ak
16-05-2016, 11:04
Daha önce meyve verdiğine göre tekrar vereceğini düşünebiliriz, belki bir yıl daha beklersiniz. Ama, meyve versin veya vermesin, bence kesmeyin, haziranda göz aşısıyla istediğiniz duta çevirebilirsiniz. Sizin yerinizde olsam bir yıl daha bekler, sonra ana dallara birer aşı yapardım çünkü üç dört yıldır kök iyice sağlama almıştır kendini, heba etmeyin, aşılandığı vakit gelişim hızlı olur.

Sayın Taşlıbahçe; dediğiniz gibi yapacağım. Teşekkürler.

burhan ak
16-05-2016, 11:09
Dutunuz ilk fotoğraftakinden bir tanesi olacaktır büyük ihtimal sayın burhan ak...
Son resim bahçedeki fidandan.

Oooooo hemde bu haliyle meyve vermiş. Üstelik de fidanlar çok yakışıklı. Şimdiden teşekkür ediyorum sayın Hosseda. Anladım ki fidancıların lafı ile hareket edilmez. Selamlar.:eek:

hosseda
06-06-2016, 21:22
Bu hafta sonu karadut meyvesinden az da olsa yiyebildim. Ağaç aşı yerinin toprak altına alınmasından mı bilmiyorum coştu sanki. Meyveler irileşti sayı olarak arttı. Çok lezzetliydi kopardıklarım.

Muda
31-08-2016, 16:17
Bendeki beyaz küçük duta da kabuk altı aşısı yaptık. Üç tane kalem ekşi karadut. Bir tane kalem de tatlı karadut olarak. Yaptığımız aşıda ağlamayı önlemek için kestikten sonra aşı yapmadan önce yeniden kestik. Kabuk arasına aşı yapıldı. Bir kısmı toprak doldurularak kalemlerin güneşten kavrulması en aza indirmeye çalıştık. Ben arada toprağa su da veriyorum. Biraz zamanı geçince deneme amaçlı olarak bu şekilde bir aşı yaptık. Zaman içinde aşının tutup tutmadığı belli olacak.

Ekşi karadut geç gelişmesine rağmen geliştikten sonra uzun yıllar dut veriyor. Biz de sabırla bekliyoruz.

Acemi şansı kabuk arasına yapmış olduğumuz aşılardan üç tanesi tutmasına rağmen bir tanesinde tam kaynama olmadığı için toprağı ve yaptığımız naylonları açınca kurudu.

Bir tane ekşi karadut en kalın kalem ve dala aşılanan mükemmel bir şekilde tuttu. İnce yere yaptığım tatlı karadut en küçük ve gözler uyandı gibi olunca oradaki diğer duttan alarak yapmış olduğum aşı da tuttu. Ekşi karadut çok iyi gelişme göstermesine rağmen küçük olan tatlı karadut onu yakalayarak geçti. Pet şişe ile yapmış olduğum toprak vs. çıkarınca herhangibir sıkıntı olmaması için uzunca bir miktar kesim yaptım. Tatlı karadutun bir anda her yeri saran yan dallarında da ekşi karadan daha küçük hale getirmeye çalıştım. Ancak şu anda kalemler yeniden sürüyor. Umarım sıkıntı olmadan kırılmadan büyürler. Kışın süren kısımların donması muhtemel.

25.06.2016

626694

31.07.2016

626695

Soldaki ekşi karadut. Sağ taraftaki tatlı karadut.

Muda
01-09-2016, 16:32
Komşumun kendisinin yapmış olduğu çekirdekten yetişen karadut üzerine yapmış olduğu karadut aşısı. O kendi fidesine yarma aşı yöntemi ile yaptı. Benim yaptığım aşı ile onun yaptığı aşı arasında biraz zaman farkı var. Ben 250 metre aşağıdan aşı kalemini getirdim. O ise çöğür geç uyandığı için daha yukarıdan getirdiği aşı kalemini gömerek benden sonra yaptı. Babasının dikmiş olduğu çöğürlerden en geç gelişeni bu olmuş nedense. Bunda iki üç defa yer değiştirmenin de etkisi olduğu muhakkak. Pet şişe içine toprak doldurmak onun fikri idi.

Bendeki küçük beyaz duta ve onun karadutuna daha önce bilen kişiyi getirerek yaptırmış olduğumuz aşılar o yıl nerede ise tüm aşıların ölmesi nedeni ile tutmamıştı. Bendeki küçük beyaz dut yeri nedeni ile çok az büyüyebiliyordu. Budayınca biraz da sulayınca çok daha iyi oldu.

626731

626732