PDA

View Full Version : Mahonia (Amerikan Sarıboya Çalısı)

nariçi
16-10-2008, 07:06
OREGON ASMASI
(Fam. Berberidaceae) Mahonia aguifolium. Yaz-kış yeşil, bir-iki metreye kadar boylanabilen daha çok bir metrenin altında tutulan, bitkinin yeni çıkan yaprakları açık yeşil görpe meşe yapraklarını andırmakta, daha sonra koyu parlak yeşil durumuna dönmektedir.Bileşik yaprak durumunda olan yapraklar bileşik yaprakçıklar 5-9 arasında değişmekte uçları dikensi sert görünümdedir.
Taze iken pembe kırmızmtırak olan yapraklar, dökülme durumunda da kırmızı renk almaktadır.
Bahçe de ilk açan çiçeklerden olup, sarı renkli çiçekleri küçük kurullar halinde salkım şeklindeki çiçekler küçük çiçeklerin bir arada olduğu çiçekler ilk baharın tüm uçan böceklerini kelebekleri ve arıları kendine çekerek yaşama sevinç ve mücadelesi örneği sergiler.

Olgun meyveleri, mavimsi siyah renkte nohut büyüklüğünde gösterişli ve dekoretif bir görünüm vermektedir.

Vatanı Kuzey Amerika'nın batısı.

denizakvaryumu
16-10-2008, 08:01
49922

http://www.missouriplants.com/Yellowalt/Mahonia_aquifolium_page.html

Ankara şartlarında rahatlıkla yetiştirilebilen bir bitki.En sevdiğim çalılardan.

nariçi
16-10-2008, 08:07
Denizakvaryumu teşekkür ederim, resim link. verecektim siz gereğini yapmışsınız. Bu bitki türkiyenin her yöresinde rahatlıkla yetişebilecek bit tür. Bahçemizde iki küme var.

denizakvaryumu
16-10-2008, 08:13
Sn.nariçi
Bu çalının meyvelerini ne yapıyorsunuz ?

Süper acı biberi sevenler olduğu gibi süper ekşiyi sevenler de, ekşilik sıralamasında ön sıralarda olan bu bitkiden mutlaka edinsinler.(bana göre ekşilik sıralamasında japon ayvası yani bahar dalı meyvesi 1.sırada)

nariçi
16-10-2008, 13:28
Bunların meyvelerini yenilip faydalanması konusunda bir konu açtım, çalı bitkilerinin meyveleri konusunda bilgilenmek için. O konuyu ziyaret ederseniz iyi olur. Bu güne kadar Mahonia'nın tohumları dibine dökülüyor ve heder oluyordu. Zehirlidir düşüncesi ile dokunmuyorduk. Nasıl değerlendirildiği konusunda bilgilenirsek iyi olur. Gelecek yıl değerlendiririz İnş. Teşekkür ederim.

denizakvaryumu
16-10-2008, 13:31
http://www.missouriplants.com/Yellowalt/Mahonia_aquifolium_page.html

Linkte meyvelerin yenildiği belirtiliyor.Bazı ülkelerde tıbbi bitki olarak da değerlendiriliyor ama bu konuda bilgi bulamadım.

denizakvaryumu
16-10-2008, 13:47
Bu güne kadar Mahonia'nın tohumları dibine dökülüyor ve heder oluyordu. Zehirlidir düşüncesi ile dokunmuyorduk. Nasıl değerlendirildiği konusunda bilgilenirsek iyi olur. Gelecek yıl değerlendiririz İnş. Teşekkür ederim.

Reçelinin (ve likörünün) çok iyi olacağını tahmin ediyorum.Allerjik rahatsızlığı olanlar yemesin derim.

En iyisi tanımadığınız meyveleri yememek :)

.

nariçi
16-10-2008, 18:03
Teşekkür ederim Sayın Denizakvaryumu. Diğer çalı bitkilerininde öğrenilmesi faydalı olacak.

bari
29-07-2009, 13:51
Birde şu mahonia'ya bakın. Çinden. Meyveleride yeniyor.

denizakvaryumu
29-07-2009, 15:50
Muhteşem, latince ismi nedir?

nariçi
29-07-2009, 21:34
Mahonia lomariifolia, bunun yaprakları aylantus (yalankoz) yapraklarını andırıyor. Çelik olsa aşılarız. Yalankoz ağacı çok arsız bununduğu alanda pıtırak gibi her yerden çıkıyor. Bu çinlinin meyveleri de üzüm gibi bereketliymiş. Ancak bunun sarıboya çalısı ile bir alakası yok.

Güngör Salman
29-07-2009, 22:08
Çok sevdiğim bir çalı meyvesnin yenildiğini ilk kez duydum.

denizakvaryumu
09-08-2009, 00:19
Bir mahonya da benden :)

Mahonia bealii

http://www.baldur-garten.de/produkt/2336/Neuheiten/Mahonien-St%C3%A4mmchen/detail.jsf

AgacSevdalisi
15-07-2010, 14:42
Merhabalar sarıboya çalısı olduğunu yeni öğrendiğim ve meyvesinin tadı hoşuma giden bu bitkiden bugün 1 avuç kadar yedim.******* güzel şurubu olur.değerlendirilmesi gereken bir çalı.karamık yiyenler varsa tadı karamıkı çok andırıyor.

denizakvaryumu
15-07-2010, 14:51
Aslında çok güzel sirke olabileceğini sanıyorum.

Bahçeye 2 adet diktim, seneye meyvesi fazla olursa 1 lt lik sirkesini kuracağım.

nariçi
15-07-2010, 21:41
Her yıl çiçek zamanı, siyah iri uçan siyah böcekler çiçekleri döktüğünden iki yıldır meyve tutmuyor. Sayılı birkaç meyve ancak kalıyor.

ayazkentli
04-01-2011, 14:53
2 no'lu mesajda'ki (denizakvaryumu'nun elinde'ki meyveler) bizim yörede -GÜREM- adı ile biliniyor ve tabii afiyetle yeniyor.

Buruk bir tadı vardır (bölge insanları, bu burukluk için -amma'da MOZAK bir tadı var- derler).

9 no.lu mesajı yazan üyemiz bari'nin, Çin'den verdiği örnek'te çok ilginç.

Bu uzakdoğu hakikatten ilginç bir coğrafya. Uzakdoğu'luların sadece kendi gözleri değil, meyveleri bile çekik-kısık göz tipinde oluyor galiba.

kelebek çalısı
25-02-2012, 15:55
Mahonia' nın meyvesini üzerinde henüz hiç göremedim. Meyve oluşması için gerekli şartlar nelerdir? Veya meyvenin oluşumunu engelleyen faktörler nelerdir? Bitkinin belirli bir yaşa gelmesi gerekir mi?

Mahonia şu anda tomurcukta. Umarım meyve bağladığını görebilirim bu sene.

kelebek çalısı
22-04-2012, 18:22
Meyve tutulumu, çiçeklenme ve yeni yaprak oluşumu hızla sürmekte.

Selçuk Boz
24-10-2012, 09:50
Bugün itibariyle, Sarı Boya Çalısı bitkisinin tohumlarını Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas - agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/ucretsiz-tohum-celik-fidan-vs-paylasimi-ve-takas/) bölümünde paylaşacağım.

İlgilenenlere duyurulur.

coskun8553
21-01-2013, 16:37
Tohumları hangi ayda ekiliyor.Bilgisi olan var mı?

Adalet Yağcı
31-01-2013, 21:13
Sarı boya çalısı ve ya Mahonia hakkında Fidanstanbul (http://www.fidanistanbul.com/urun/2448_mahonya-calisi.html)firması bilgiler vermiş.
Bu güzel çalının Şubat ayında küçük çeliklerden yetiştirilebileceği yazıyor.
Fide olarak da satışı yapılıyormuş.

Orhan Özbilgiç
31-01-2013, 23:52
Aslında çok sevdiğim bir çalı. ( Hala almamak için kendimi frenliyorum. ) Ancak çiçeklendiği nisan başlarında ben İstanbul'da olacağımdan, çiçeklenmesinin keyfini çıkaramıyacağım için almadım.

Nisan ayında, evimizin birkaç yüz metre ötesindeki bir parktaki iki Mahonya'nın birinin çiçeklerini fotoğraflamıştım. Diğeride arka tarafta farkediliyor.

366184

366185

366186

Adalet Yağcı
01-02-2013, 00:00
Bu bitkiden çelik alabilirsiniz Orhan bey, tam zamanıymış şimdi.

nariçi
08-07-2013, 10:08
mavi meyveler oluyor ama bir şeye faydası var mı bilmiyorum ?:mad:

aydemiraydın
29-08-2015, 13:39
mavi meyveler oluyor ama bir şeye faydası var mı bilmiyorum ?:mad:

sindirim sistemi ve cilt rahatsızlıklarında kullanılıyormuş.

aydemiraydın
08-09-2015, 14:36
teyzemin bahçesinde 1 adet vardı. adını bilmiyorduk. sorunsuz ve güzel meyveli bir bitki.
bu yüzden bir fidanda ben diktim.

aydemiraydın
03-07-2016, 11:46
ev bahçelerinde güzel yetişiyor. araziye diktim , bakalım arazide sıcak ve soğuğa dayanabilecekmi? şimdilik büyümesi mükemmel.

mustafaazizoglu
15-02-2019, 16:19
Aslında çok sevdiğim bir çalı. ( Hala almamak için kendimi frenliyorum. ) Ancak çiçeklendiği nisan başlarında ben İstanbul'da olacağımdan, çiçeklenmesinin keyfini çıkaramıyacağım için almadım.

Nisan ayında, evimizin birkaç yüz metre ötesindeki bir parktaki iki Mahonya'nın birinin çiçeklerini fotoğraflamıştım. Diğeride arka tarafta farkediliyor.

366184

366185

366186

Yarı gölge bahçemde yetiştirmeyi düşünüyordum ama bu fotoğraflarda güneşin ortasında çok daha mutlu görünüyor gibi. Gölgede çiçek açmazsa diye şüphe etmeye başladım şimdi de [emoji848]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Vegy
15-02-2019, 21:34
Bizimkiler yarı gölgede,çiçek açmasında sorun yok.Çit bitkisi olarak duvar boyunca 5-6 kök dikmiştim.Şimdi ağaç gibi oldular. Meyvelerinin yenebileceğini bilmiyordum,ilk fırsatta tadına bakmam lazım:DTohumlarından kendi kendine çimleniyor.Tek beğenmediğim yanı, özellikle yeni sürgünlerinin külleme olması.:mad:Parklarda gördüklerimde böyle bir sorun yok.Belki yeriyle alakalıdır.Allahtan budamaya gelen bir bitki.Hastalıklı kısımları kesip atıyorum,yoksa devamlı ilaç yapmak gerekirdi.

mustafaazizoglu
26-02-2019, 15:21
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190226/7c1e3ef74eba9b2f5dddc2fa62f8f0ee.jpg

Bugün fidanistanbul’dan sipariş verdiğim mahonya fidem geldi. Yalnızca tepesinde iki üç yaprağı var ama zamanla herhalde bol bol yeşil yaprak açacaktır diye tahmin ediyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

aydemiraydın
23-10-2019, 09:58
Mahonia aquifolium dan arazide meyve alamadım. Mahonia media charity melezini deneyeceğim.

celalamca
23-10-2019, 11:01
Mahonia aquifolium dan arazide meyve alamadım. Mahonia media charity melezini deneyeceğim.

arazide meyve alınmaması çiçekleri ya da meyveleri yiyen bir canlının olmasından kaynaklıdır.Bakla zınnı gibi veya başka bir tür.
Çiçekler açmadan tomurcuk haldeyken çiçekleri tüle sarın