PDA

View Full Version : Patlıcan yetiştiriciliği

envor
11-10-2008, 19:35
PATLICAN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Toprak isteği: Seçici olmamakla beraber başarılı olarak yetiştirilebilmesi için organik maddece zengin tınlı-killi yapıdaki topraklarda daha iyi sonuç verir.

Patlıcan yetiştiriciliğinde çok ağır killi ve çok hafif karakterli topraklardan kaçınılmalıdır.Toprak PH sının 5.5-6.5 değerleri arasında olması başarıyı artırır.

Toprak hazırlığı-Ekim-Dikim: Sonbaharda 30-40 cm derinlikte işleme yapılır.Çiftlik gübresi 4-5 ton/da yanmış olarak bu sürümde verilir. İlkbaharda daha yüzlek olmak üzere ikinci bir sürüm yapılır. Sürüm öncesi dekara 12-14 kg azot,10 kg fosfor, ve 16-20 kg potasyum verilir.

Diskaro çekilip 70-80 cm aralıklarla 20-25 cm derinlikte karıklar açılır.Sıra üzeri 40-60 cm, sıra arası 60-70 cm arasında tercih edilir.

1 dekar alana yetecek fide için ihtiyaç duyulan tohum miktarı yaklaşık 15 gr.dır. Tohum ekimi 15 nisanda yapılır.

Toprak sıcaklığının 20-25 °C olmasını sağlayacak önlemler alınması gerekir.Yastıklar 1.20 m genişliğinde ve 25 m uzunluğunda hazırlanarak 12-13 cm ara ile tohumlar ekilir.

Optimum çimlenme sıcaklığı 25-30 ºC olup,uygun koşullarda 10-12 gün içinde çimlenirler. Asgari sıcaklığın 15ºC aşağı düşmemesi gerekir. 60 gün içinde dikim büyüklüğüne gelirler. Üç gerçek yapraklı ve 15-18 cm boy almış fideler dikilir.

Yüksek sıcaklıklar kuraklıklarla birleşirse bitki rengi koyulaşır.,bitki büyümesi yavaşlar. Bitkide meydana gelen meyvelerdeki alkoloid miktarı artar. Ve acılaşma meydana gelir.

Patlıcan fideleri seyrek olarak yetiştirilirse yayılırlar ve bu şekilde yayılmış olarak gelişen fidelerin dikimi zorlaşır.

Bu nedenle10 m² yastıktan 5000 civarı fide elde edilir. Dikim büyüklüğüne gelmiş fideler dikimden bir gün önce sulanır ve dikilecekleri gün sökülüp üretim yerine aktarılır.

Daha önce fidelik olarak kullanılmış ve sulu tarım yapılmış alanlarda fidelerin kökleri dikim öncesinde fungisit ve insektisitle hazırlanmış bulamaca batırılmalıdır.

Zorunlu olmadıkça daha önce patlıcan yetiştirilmiş parsellerde üretim yapılmamalıdır. Dikimden sonraki ilk 2-3 gün içinde bitki geniş yaprakları nedeniyle fazla su kaybettiği için kendisini hemen toparlayamaz, yapraklar pörsür.

Fide toprakta yeni kılcal kökler meydana getirip su ve besin maddesi almaya başladığında yapraklar dikleşir ve bitki yeni yapraklar oluşturmaya başlar.

Ürün kalitesinin bozulmasında ve verimin düşmesinde etkili olan faktörlerden biri de bitkilerin verim yönünden en yüksek oldukları dönemde kırmızı örümcek zararının oluşmasıdır.

Kırmızı örümceğin araziye girmeden önünün alınması için gerekli ilaçlı mücadelenin yapılması şarttır. Kırmızı örümcek özellikle tozlu yol kenarındaki alanlarda daha çok zarar gösterdiğinden bu tür parsellerde üretim yapılmamalıdır.

Bakım işleri: Dikimden 4-5 gün sonra meydana gelen çatlamaların büyümesini önlemek amacıyla sulama yapılır. Düzenli sulamalarla,4-5 yapraklı olması ve toprak üstünden 15-20 cm boy alması beklenerek,bu dönemde ilk çapası yapılır. Çapalamadan sonra 3-4 gün sulama yapmayarak yabancı otların ölmesi sağlanır.

Hasat: Çeşit hasat iriliğini aldığında aşağıdan yukarı çekilerek hasat yapılır . İlk meyveler genellikle uç kısımları çamur veya toprağa temas ederek gelişir. Bu nedenle ilk meyvelerde şekil bozuklukları ve böcek zararlarına sıkça rastlanır.

En kaliteli ürün ikinci, üçüncü ve dördüncü hasatlarda elde edilir. Daha sonraki hasatlarda ürün kalitesi gittikçe bozulur.

3-6 ton verim alınabilir.

http://www.ziraatci.com/cm/sayfa.asp?konuid=47

49478

49479

envor
11-10-2008, 20:34
Yukarıdaki resimdeki patlıcanlar 120 cm sıra arası, 60 cm fide arası ebatlarında dikilmiştir, yabancı ot mücadelesi için, toprak siyah malç ile kaplanmıştır.

envor
13-10-2008, 20:56
Patlıcan fideleri, belli bir boya geldiğinde ip ile tele alınır, her patlıcan fidesinden dört filiz bırakılır, bu filizlerin her biri eşit aralıklarla tele bağlanır.

49699

Tele dört filizi bağladıktan sonra, diğer boğumlardan çıkan filizler alınır, en alttanda bir veya iki yaprak alınır ve birdaha yaprak alınmaz, ileriki zamanlarda yaprak yaşlanır ve sararıp dökülür.

49700

Aşağıdaki resimde; üç filizi ipe bağlanmış, hızlı büyüyen filizin biri daha bağlandıktan sonra diğer filizler bitkiden kopartılacak, bu işleme koltuk alma deniliyor.

49701

envor
13-10-2008, 21:02
49703
49704

Şule68
15-10-2008, 11:13
Sitede arayıp da bulamadığım konulardan biriydi. Terasda 3 kök patlıcanım var, özellikle budaması için araştırma yapmıştım. Teşekkürler, bilginize ve emeğinize sağlık.

envor
28-10-2008, 18:27
Patlıcanın ilk çıkarttığı çiçekleri görüyorsunuz, ilk resimdede görülüyor ama ikinci resimde parmağımım ucundaki ikiz çiçeğin kopartılması lazım, çiftçiler bu çiçeğe zina diyorlar :D

51145
51146

..... devam edecek :)

envor
04-11-2008, 19:55
Fideler ipe alındıktan sonra dip sürgünleri alınmış, ortası açılmış bitkileri görüyorsunuz.
Bundan sonra yukarıda çıkan filizler alınmaz, çünkü o filizlerde patlıcan verecektir ve hasattan sonra kendini körleyecektir( Büyümesi duracaktır)
Aşağıda ilk meyveleri ve yoğun çiçeklenmeyi görüyorsunuz.

51920
51921
51922
51923
51924

envor
04-11-2008, 20:01
Ana daldan çıkan ilk filizler ve seradan genel görüntü.

51925
51926

deep78
04-12-2008, 17:17
Alerjisi olanlar dikkatli olsun patlıcanın tozu bazı kişilerde alerjik etki yapabilir

nariçi
04-12-2008, 18:27
Güzelmiş, hayırlı olsun. Bu konuda Topraksız tarım denemeleriniz var mı?

limon
05-01-2009, 19:39
"Patlıcan ılık iklimlerde senelik, tropik iklimlerde ufak bir ağaç şeklinde büyüyen çok senelik bir kültür bitkisidir.

Patlıcan sıcak iklim sebzesidir. Soğuklardan korkar yetiştirme devrelerinde sıcaklık –1,-2 ° C’ye düştüğünde hemen ölür. Ilık iklimlerde senelik kültür bitkisi olarak yetiştirildiğinden tohum ikliminden itibaren hasat devresi sonuna kadar ürün için normal olarak 15-35 ° C’lerde ortalama altı aylık bir süreye ihtiyaç gösterir. Bölgemizde yağmurlar yetersiz olduğundan bitkinin sulanması gerekmektedir.

Tohum sıcak yastıklara Şubat ayının ilk haftasında ekilir. Ekimden sonra tohumların üzeri 1 cm kadar kalınlıkta harçla örtülür ve hafifçe bastırılarak süzgeçli kovalarla tohumların bulunduğu kısma inecek kadar çimlenme suyu verilir.Tohumlar çimlenip 7-8 yapraklı olduktan sonra tohumlar Nisan ayının 2. haftasından itibaren 50 cm sıra üzeri 100 cm sıra arası ile esas yerine fideler aynı günde dikilmeye dikkat edilerek dikilir. Dikimden hemen sonra can suyu verilir.

Patlıcan yetiştiriciliğinde pratik bir kaide olarak ilk can suyundan sonra hava durumuna göre 15-20 gün müddetle su verilmez. Bundan sonra lüzum görülürse bolca su verilir. Çiçeklenme devresinde yersiz sulamadan kaçınılmalıdır. Bitkiler üzerinde ilk meyveler görülmeye başladıktan sonra bitkinin durumuna göre belli periyotlarla su vermek ve bilhassa hasat devresine girildikten sonra her toplanmanın ardından sulama ihmal edilmemelidir. Sulama karık usulü ile yapılmalıdır. Patlıcan yetişme devresinde 7-8 günde bir sulanması gerekir. Aksi taktirde gelişme yavaşlar mahsul azalır ve meyvelerde acılık başlar.

Patlıcan dikilen bir yere en az dört yıl patlıcan dikilmemelidir."

http://www.bahce.biz/bitki/sebze/patlican.htm

Patlıcan tohumu ekme zamanı ile bir çok farklı bilgiler var. Bir dergide "Ocak" ayı yazılmış, Tarım Tedarik'te "Mart" ayı, bahce.biz sitesinde "Şubat" Ayı.

Galiba Ocak ve Şubat'ta sıcak ortamda çimlendirilmeli. Eğer direkt toprağa ekilecekse Mart ayını beklemeli. Doğru mudur?

58115

58116

58117

limon
05-01-2009, 19:45
İki yıl tohumdan Patlıcan yetiştirmek için uğraştım. Ürün verdi vermesine ama çok çekirdekli, ufak ve sert oldu sebzeler. Kimisi az suladığımı, Patlıcanın çok su sevdiğini söyledi, oysa hemen hemen her gün sulamıştım. Kimisi toprağı sevmediğini söyledi. İki yıl deneyip olmayınca bir daha ekmemeye karar vermiştim ama tohum kutuma baktığımda çok miktarda Patlıcan tohumunu görünce, her ay aldığım dergide de Ocak ayında Patlıcan tohumu ekileceği yazısını görünce "yeniden mi denesem" diye araştırmaya başladım.

Todor
05-01-2009, 19:46
Ben odanın içinde, şubat ayında çimliyorum. Daha sonra 3-5 yapraklı oldular mı şaşırtıyorum. Hıdırellezden sonra ise dışarıya alıyorum. Daha öncesinde don tehlikesi var.

magery
24-05-2009, 15:37
Arkadaşlar 2 haftalık patlıcan tohumlarımdan çıkan çimler ne zaman ürün alabilirm :)

:rolleyes:
http://i0905.hizliresim.com/2009/5/24/2648.jpg
http://i0905.hizliresim.com/2009/5/24/2651.jpg

hosseda
05-10-2009, 17:08
Merhabalar,

6 adet patlıcan fidesi diktim bu yıl bahçeye. Hayal edemeyeceğim miktarda ürün verdiler. Dostlarımıza dahi dağıtabildik. Köyden komşum var oda gerektikçe topluyor kendilerine. Bu hafta sonu gittiğimde de topladım ve hala üzerleri çiçek dolu. Bir kere toz kükürt atıldı üzerlerine. Tüm yaz boyunca haftada 3 akşam damla sulama ile birer saat kadar sulandı. Şu anda da sulamaya devam etmekteyim. Resmini yüklediğimde görülecek, her biri küçük ağaç oldular.

Ürün vermeyi kestiğinde ben bu patlıcan fidanlarını korumaya alabilirmiyim. Yani seneye de onlardan ürün almayı sağlamak mümkünmüdür. Bu konuda deneyimi veya bilgisi olan varsa burada bana aktarabilirmi.

Hoşçakalın.

hosseda
05-10-2009, 22:23
Patlıcanların fotoğrafları :

Halil Önen
06-10-2009, 01:21
Sn.hosseda,

bu yazdıklarım patlıcanda 2. bol verimi almak için uygulanır.

Ancak geç kalınmıştır. 1 ay önce yapılmalıydı.

Havalar böyle iyi giderse, geceleri 0 C lere düşmezse yine verim alınabilir.

3 gün hiç su vermeyin.

Sonra dipten tacları kalacak şekilde, yani ana kökün hemen üzerinden 2 ve 3 tane 10 cm boyunda dallar kalacak şekilde budayın.

Sonra diplerini derin çapalayın, öyle çapalayın ki yan köklerini kesin, acımayın.

3 gün hiç su vermeyin.
Bırakın öleceğini düşünsün hatta ölüyorum zannetsin.

Sonra bol su verin hatta ark yapıp diplerini göllendirin.
Su ile bol gübre de verin.
Kesilen köklerden yeni kökler verecektir.

Bıraktığınız taclardan hızla yeni sürgünler verecektir ve çok daha hızlı büyüyecektir.

Bundan sonra kırmızı örümcek ve çiçek trisi de olmaz yani hastalığa hiç yakalanmaz.

Göreceksiniz daha erken çiçek verecek ve meyveye yatacaktır.

Havalar geceleri soğuk olmaz yani böyle bir ay kadar giderse kesin bol patlıcan verecektir.

Sn.hosseda bunu uygulayın ve sonuçlarını mutlaka bizle paylaşın ki biz bunu bir ay önceden yapıyorduk şimdi nasıl sonuç alınır ben de çok merak ediyorum.

Eğer bunları yapmazsanız şu anda çiçek açsa ve mahsul verse bile hem az olur hemde büyütmez küçük patlıcanlar verir.

Saygılar

hosseda
06-10-2009, 08:56
Halil bey ilginize teşekkür ederim.

Önerdiğiniz yol bu yıl için 2. ürüne dönük. Ben bu fidanları bir ağaç kabul edip, gelecek yıllarda onlardan yararlanmak mümkün olurmu diye sormuşdum. Eğer bu soruma cevap alamazsam, hiç değilse bu yıl 2. defa yararlanmak için hafta sonu nasip olur bahçeye gidersem aynen uygulayacağım sizin önerilerinizi.

Hoşçakalın.

Halil Önen
06-10-2009, 12:27
Ben bu fidanları bir ağaç kabul edip, gelecek yıllarda onlardan yararlanmak mümkün olurmu diye sormuşdum..

Sn.hosseda, gelecek yıl için yararlanamazsınız.

Patlıcan soğuğa dayanmaz ve ilk gece sıfırın altındaki sıcaklıkta kaybedersiniz.

Saygılar

hosseda
15-11-2009, 08:12
Patlıcanlar hala ürün vermeye devam ediyorlar. Ama artık çiçek verme sonlandı, aşağıdaki partiden sonra bir parti daha cıkacak gibi.

Halil Önen
15-11-2009, 18:32
Patlıcanlar hala ürün vermeye devam ediyorlar. Ama artık çiçek verme sonlandı, aşağıdaki partiden sonra bir parti daha cıkacak gibi.

Havalar güzel gitti.
Biz de verim alıyorduk, ancak son iki gün soğuklarda ve geceki kırağıda kaybetik.

gilaboru_38
16-11-2009, 21:42
Patlıcanların dipleri neden siyah naylonla örtülmüş anlayamadım.

organica
16-11-2009, 22:39
Patlıcanların dipleri neden siyah naylonla örtülmüş anlayamadım.

Kışın toprak sıcaklığı düştüğü için seralarda köklerin daha iyi gelişmesi amacıyla örtülür. Bu yapılan işlemin adı ''malçlama''dır.

..bg..
07-06-2010, 03:28
Bu yıl ilk defa balkon bahçemizde patlıcan yetiştirmeye kalktık. Topan patlıcan denilen türden mayıs ayında dikim yaptık. Fideler saksıda ph'ı 6-7 olan toprakta büyümeye başladılar. Şimdilik gayet sağlıklı duruyorlar. Bakalım ürün alabilecekmiyiz.

siniroluyorum
07-07-2010, 23:54
Benim de patlıcanlarım ilk meyvelerini vermeye başladılar.Şimdilik sadece beyaz olanların üzerinde meyve var.Sarı, yeşil ve mor olanlar daha çiçekte.

AgacSevdalisi
21-07-2010, 07:42
arkadaşlar benim serada örtü altında yetiştirmeye çalıştığım patlıcanlar bir türlü meyve tutmuyor.çiçekler kuruyarak dökülüyor.ne yapmam gerektiği konusunda lütfen bana yardımcı olurmusunuz?patlıcanların alttan iki üç yaprağını da aldım.tabi yapraklar kocamandı.bir faydası olurmu bilmiyorum.

siniroluyorum
18-08-2010, 23:37
Örtü altı yetiştiricilik yapmaktaki amaç nedir acaba?Benim bildiğim baharda geç donlardan etkilenmesin diye o zamanlar yapılıyor...galiba...bi dakka

siniroluyorum
18-08-2010, 23:39
Bu arada tüm patlıcanlardan çok iyi verim aldım bu sene.Farkettim ki sarı patlıcan denilen tür beyaz patlıcanın bostan patlıcan hali gibi bir şey şişmanı yani :D

Cumhur Tonba
19-08-2010, 01:05
arkadaşlar benim serada örtü altında yetiştirmeye çalıştığım patlıcanlar bir türlü meyve tutmuyor.çiçekler kuruyarak dökülüyor.ne yapmam gerektiği konusunda lütfen bana yardımcı olurmusunuz?patlıcanların alttan iki üç yaprağını da aldım.tabi yapraklar kocamandı.bir faydası olurmu bilmiyorum.

Döllenme bakımından bir problem olacağını sanmıyorum.
Zira patlıcan çiçekleri erdişidir. Taç ve çanak yaprak sayısı genelde 5 olup bazen 7-8’e çıkabilmektedir. Çanak yapraklar ileri devrede dökülmez, büyümesine devam eder. Meyvenin üzerini şapka gibi kaplar. Erkek organ sayısı 5-8 adettir. Kendine döllenme oranı % 50-80 oranındadır.

Kış aylarında seralarda yapılan yetiştiricilikte düşük ışık yoğunluğu ve sıcaklıktan dolayı bitkiler meyve bağlayamadığı için bitki büyüme düzenleyicileri kullanılmaktadır. Oysaki açıkta yapılan yetiştiricilik için böyle bir problem yoktur.

Acaba siz nezaman yetiştiriyorsunuz?

AgacSevdalisi
19-08-2010, 10:23
arkadaşlar şu anda patlıcanların ilk hasadını yaptım.Ben serada erken bahar donlarından korumak için yaptım.daha sonradan naylonu kaldıracaktım ama kaldırmadım.Patlıcanlardan meyve almama rağmen istediğim verim yok.Bir patlıcanda en fazla 3 det meyve var.Halen çiçeklerin tutmama olayını anlamadım.

Halil Önen
19-08-2010, 11:13
arkadaşlar şu anda patlıcanların ilk hasadını yaptım.Ben serada erken bahar donlarından korumak için yaptım.daha sonradan naylonu kaldıracaktım ama kaldırmadım.Patlıcanlardan meyve almama rağmen istediğim verim yok.Bir patlıcanda en fazla 3 det meyve var.Halen çiçeklerin tutmama olayını anlamadım.

Naylonun geç kaldırılması belki sitres yapmıştır.Bundan sonra da pek ürün yapmaz.

2. verime geçin derim. Geç donlara da yakalanmazsınız.

12 basamak yukarı çıkın, orada anlatılmış. (17 ileti) :)

Ben olsam denerim.

omrfrk
19-08-2010, 11:40
Tebrik ederim çok güzel olmuşlar. :)

almira
14-09-2010, 14:06
Bahçemdeki patlıcanlarım.:p

uzman16
14-09-2010, 15:18
Naylonun geç kaldırılması belki sitres yapmıştır.Bundan sonra da pek ürün yapmaz.

2. verime geçin derim. Geç donlara da yakalanmazsınız.

12 basamak yukarı çıkın, orada anlatılmış. (17 ileti) :)

Ben olsam denerim.

Bahsettiğiniz uygulama sadece patlıcan için mi geçerlidir?
Domates ve biberde uygulansa olur mu?

indomie
27-10-2010, 14:08
Urfa patlıcanı. Yer döşemesindeki karolar 40x40 cm ebadındadır :rolleyes:

Halil Önen
27-10-2010, 19:19
Bahsettiğiniz uygulama sadece patlıcan için mi geçerlidir?
Domates ve biberde uygulansa olur mu?

Domatesde budama ile (2.verim) verim almazsınız. Kazık köklü değil.

Bu uygulama patlıcan _erken dikimde_ verimden düştüğü için bazı üreticiler tarafından yapılır. 15 temmuz öncesi yapılmalı. Ağustosta uygulanırsa yine verim iyi olmaz.

Biber de kazık köklüdür. Ama patlıcan gibi verim düşüklüğü pek yaşamaz.

Kolay gelsin

uzman16
02-12-2010, 09:20
Bahçede kalan son 4 kök patlıcanı haftasonu sökeceğim. Artık üzerindeki çiçekler oluncaya kadar beklemeye gerek yok zira haftaya kar geliyormuş.

zafersu
07-01-2011, 20:17
Arkadaşlar patlıcan ağacı hakkında bilgisi olan var mı?

ocean07
01-02-2011, 15:57
Solanum tovrum hakkında mı?

berkayseray
29-06-2011, 13:11
Merhaba.Patlicanlarim cicek aciyor.Ne zaman patlicani gorurum acaba derken cicegi dusuyor.Nerde hata yapiyprum ne yapmam gerekiyor??

kalpibresi47
17-11-2011, 16:31
paylaşımlarınız için teşekkürler

kalpibresi47
17-11-2011, 16:33
sayın almira ..
beyaz patlıcan mı __? ilginç ilk defa gördüm :)

basut
10-03-2012, 07:31
Bursa için Patlıcan tohumu ekme zamanı geldi mi? İlk ekeceğim yer garaj (viyol ya da sandık içine) ve sıcaklık gündüz 12 derece gibi. Biraz daha beklemelimiyim?

Halil Önen
10-03-2012, 10:11
Bursa için Patlıcan tohumu ekme zamanı geldi mi? İlk ekeceğim yer garaj (viyol ya da sandık içine) ve sıcaklık gündüz 12 derece gibi. Biraz daha beklemelimiyim?

Tohumları ekebilirsiniz, çatladığında ve viyollerde büyüdüğünde havalar ısınmış olur. Eğer havalar toprağa şaşırma yapmaya uygun değilse bir az serin yerde bekleyebilir.

limon_sever
10-03-2012, 10:11

Viyol veya sandık ekimi için Türkiye geneli bu ay uygun.

Halil Önen
10-03-2012, 10:19
sayın almira ..
beyaz patlıcan mı __? ilginç ilk defa gördüm :)

Beyaz patlıcan oldukca verimli görünüyor...

273188

Bu tohumluk hali rengi beyazdan dönüyor.

Tohumu az oluyor tadının bakamadım...:)

Maviş
24-05-2012, 14:49
Tarla komşum Patlıcan ve Yer fasulye tarlaları. Bu gün sulama vardı. Damlama sulama sistemi döşenmiş.

Patlıcan gidişatı iyi, çiçek açmış.
299973

299974
Fidanlığa yer fasulyesi dikilmişler.
299975

299976

299977

kaknus
28-06-2012, 13:29
Bahçeme diktiğim patlıcanlara sarı ve siyah çizgileri olan böcekler dadandı.Yapraklarını yiyorlar.Acaba ne yapmalıyım?İlaç kullanmayı istemiyorum.
Şu ana kadar toplayıp eziyorum ama ha bire artıyorlar.

aydın
28-06-2012, 13:40
Böceği sıktığınızda suyu çıkıyorsa endişelenmeyin. Elle toplayıp imha edin. Yapraklarda zarar olarak en fazla delik açıyorlar. İlk sene çok vardı, elle topladık. sonraki sene ilaç aldık ama bir daha o böcekleri görmedik. Uğur böceğine benziyor ama değiller.

Maviş
02-07-2012, 17:04
Komşumun patlıcan tarlası.

314735

314736

314737

kaknus
03-08-2012, 23:20
Patlıcanların tohumunu nasıl alabilirim?

limon_sever
04-08-2012, 09:19
Patlıcanların tohumunu nasıl alabilirim?

Sonbahara kadar patlıcan meyveleri fidanın üstünde dursun. Sonra koparıp içinden tohumları çıkarırsınız.

hepgül
06-08-2012, 01:19
Patlıcanda örümcekten kurtulmak için bugün en alttan ana dal üzerinden başlıyarak tüm kurumuş yaprakları topladım. Aynen yolunmuş bir tavuk gibi kaldı garibim. Üst bölümdeki yapraklar yeşil ve diri haldelerdi onlara ellemedim. Çapaladım. Suladım. Gülleci bulamacı ve kaolin uygulamak istiyorum. Beş lt pompa var. Su+ 100mlt gülleci+ 50gr civarı kaolin... Uygulamayı düşündüğüm ölçüler. Uygulama neticesini bekleyip göreceğiz.

OguzUgur
06-08-2012, 04:34
Sevgili dostlar benim de 15 adet patlican bitkim var boylari 50 cm ile 1 metre arasinda degisen, herbirinde ortalama 10-20 arasinda cicek var kimileri meyve baglayan,yalniz bir sorun var; patlican yapraklarinda bir tür hastalik var; yapraklar farkli yerlerinden( kimi zaman uc, kimi zaman yan kisimlarindan ) önce solmaya daha sonra da renkleri acilmaya basliyor ve yapragi öldürüyor. Belki 50 tane yaprak koparmisimdir su ana kadar. Bitkiler cok güclü oldugu icin halen üzerlerinde yeteri kadar yaprak ve cicek var ama hastalik salgin gibi devam ediyor. Mildiyö bakterisi olabilir diye süpheleniyorum, yardimlarinizi bekliyorum. Yeni üye oldugum icin resim ekleyemiyorum.

OguzUgur
06-08-2012, 23:12
Acaba erken yaniklik hastaligi da olabilir mi ?

hepgül
07-08-2012, 01:56
Acaba erken yaniklik hastaligi da olabilir mi ?

Bende yolun çok başındayım. Size yardımcı olamıyorum üzgünüm. Resim yüklemeniz sanırım biraz daha işlerinizi kolaylaştırır. Saygılar

OguzUgur
08-08-2012, 04:54
Hasta yapraklar

Maviş
14-08-2012, 17:29
Komşum patlıcan tarlasanı bahçe otu çarpma makinası ile budadı. Kışa kadar bir kez daha patlıcan verecek.

325409
Patıcanlar hemen taze sürgün vermeye başladı.
325410

325411

TaşevliBahçe
14-08-2012, 17:50
Komşum patlıcan tarlasanı bahçe otu çarpma makinası ile budadı. Kışa kadar bir kez daha patlıcan verecek.

Patıcanlar hemen taze sürgün vermeye başladı.

Benim patlıcanlarda çekirdekli ve acı oldular , suyu zamanında ve yeteri kadar veremedim.

Sizin komşu neden böle bir şey yaptı ? Merak ettim doğrusu , bende budama yapsammı?

Maviş
14-08-2012, 18:44
Sayın TaşevleBahçe patlıcan suyu sever suyunu az verirsiniz patlıcan acı olur. Bizim burda patlıcanların yaşlı kart dallarını budarlar taze sürgün çıkar ve büyür. Soğuklar gelene kadar patlıcan meyvesini verir. Bilmiyorum. Sizin oraların hava koşullarını bilmiyorum. İsterseniz siz bir deneyin. Merak ettim. Sizin oralarda patlıcanda budama yapıyorlar mı?

aydın
23-08-2012, 14:11
bahçede ilahi nur gibi parlayıp duruyorlar :D

326796

326797

326798

sırık patlican

326799

Maviş
26-08-2012, 12:07
Komşumun patlıcan tarlası. Patlıcan bitkisi budanmıştı. Ama şimdi yeni sürgünler çıktı ve uzadı. Maşallah nazar deymesin.:D:

327389

327390

327391
Patlıcan çiçeği açmaya başladı.:D
327392

Halil Önen
27-08-2012, 01:41
bahçede ilahi nur gibi parlayıp duruyorlar :D
...

326798

...

Daha büyüyecek...;)

Alttaki sararmış yaprakları koparmak ve dibini _ bu sıcaklarda_ nemli tutmak gerekiyor. Susuz bırakmak çekirdeklenme yapar ve patlıcanı acılaştırır...

( hiç bir şey bilmiyormuşsun gibi yazdım ama...;) )

Bereketli mahsuller diliyorum Aydın'cım...

TaşevliBahçe
05-09-2012, 21:20
Komşumun patlıcan tarlası. Patlıcan bitkisi budanmıştı. Ama şimdi yeni sürgünler çıktı ve uzadı. Maşallah nazar deymesin.:D:
Patlıcan çiçeği açmaya başladı.:D

Maşallah ne çabuk büyümüşler , Benim patlıcanları budamadım ve meyveleri hiç hoş olmadı ..:(

Maviş
05-09-2012, 22:06
Sayın Taşevli onlar patlıcan meyvesi büyük olsundiye sıvı azot gübresi damlama sulama sistemiyle veriyorlar. Bu sene geçen seneden çok patlıcan topladılar.

Maviş
08-09-2012, 22:40
15 gün sonra bu gün patlıcan tarlasını ilaçlama yaptılar. Beyaz sinek, külleme, kurt, şirin için ilaçlama yaptılar. Tarlanın sahibine sordum ilaç etkisini az olduğunu iki- üç gün sonra etkisinin geçeğini söyledi. İlaçlamada en öneli noktası beyaz sinek oluşmadan ilaçlama yapılması gerkiyormuş. Beyaz sinek oluştuğu zaman ilaç etkisi pek olmuyormuş.:):)

Yeşile_Özlem
10-11-2012, 23:22
Bu sene havalar iyi gidince patlıcanlarımdan bol bol ürün aldım. Hala üzerlerinde yetişen patlıcanlar var, bir kaç tanesi dalında çürümüştü, onları koparıp attım. Çürüme neden oldu bilmiyorum :(

Halil Önen
10-11-2012, 23:31
Bu sene havalar iyi gidince patlıcanlarımdan bol bol ürün aldım. Hala üzerlerinde yetişen patlıcanlar var, bir kaç tanesi dalında çürümüştü, onları koparıp attım. Çürüme neden oldu bilmiyorum :(

Yağışlardan ve aşırı nemli havalardan ve geceleri ayaz olmasından da çürüme olur... Artık eskisi gibi bakamaz ve küçük de kalır; verim düşür...

zergilli
13-02-2013, 13:10
Serada patlıcan mı daha karlıdır domates mi..

h_dogan
15-02-2013, 20:36
Tohum takas etkinliğinden yumurta patlıcanlar.

h_dogan
09-03-2013, 21:02
Yumurta patlıcanın şimdiki hali. ;)

ramada
29-04-2013, 21:33
Arkadaşlar merhaba

balkonumda patlıcan, salatalık, domates, kıl biber fideleri yetiştirmeye çalışıyorum. Henüz bu konuda yeniyim. Hepsini de fideden aldım ve hazır torf'a diktim. Aşağıda resimlerini gördüğünüz patlıcan fidelerinin yapraklarının uçları çürümeye başladı ve yanına diktiğim çubuğa doğru yapraklar sarılmaya başladı. Yapraklar üzerinde herhangi bir zararlı olabilecek canlıya rastlamadım, yapraklar tertemiz acaba fazlamı suladım. Ne yapmam lazım. Değerleri fikirlerinizi bekliyorum. Aynı türde bir sorunda salatalık fidesinin birinde mevcut. O da en altta ki resim.

ramada
29-04-2013, 21:53
Bu resimlerde de çubuğa doğru sarılmış olan halleri görünüyor.

h_dogan
30-04-2013, 16:30
Patlıcanları sularken yapraklarını da mı ıslatıyorsunuz, bana öyle geldi fazla nemden sanki erken yaprak yanıklığı olmuş. Bir fungisit kullanmanız lazım bunun için, bir de çok nemli yerde bırakmayın hava alsın fideler.

ramada
30-04-2013, 21:19
Patlıcanları sularken yapraklarını da mı ıslatıyorsunuz, bana öyle geldi fazla nemden sanki erken yaprak yanıklığı olmuş. Bir fungisit kullanmanız lazım bunun için, bir de çok nemli yerde bırakmayın hava alsın fideler.

Sayın doğan cevabınız için teşekkürler. Yapraklara su geldiğini sanmıyorum ama emin değilim gelmiş olma ihtimali var. Fideler terasta açık havada duruyor. Fungusit için bir öneride bulunurmusunuz. Dediğim gibi çok yeniyim. ilk denemem ve başarısız olmak istemiyorum açıkçası.

himone
06-05-2013, 13:52
arkadaşlar patlıcanlarımın şu an 3 yaprağı var. saksının içinde yaklaşık 70-80 adet patlıcan var. sizce patlıcanları viyollere ekme zamanı geldi mi? yoksa 4 yaprak olmasını beklemeli miyim? çok sıkışık olduğundan 4. yaprağı beklemeden viyollere şaşırtmak istiyorum.

ramada
06-05-2013, 15:28
Benim sormak istediğim başka bir konu daha var. Yukarıda fotoğrafları olan saksı patlıcan yetiştirmesi için yeterlimidir, yoksa daha derin bir saksıya şaşırtma yapmam daha mı sağlıklı olur.

solucan17
09-05-2013, 08:24
Sayın ramada bence değil bende terasta yetiştiricilik yapıyorum o tarz saksılara ben genelde tere maydonoz roka veya en büyük olarak bodur domateslerden ekiyorum oda en fazla üç tane patlıcan daha geniş ve derin saksı ister mesela büyük peynir tenekelerini örnek verebilirim. Yanlışım var ise ustalar düzeltimini yapar

ramada
11-05-2013, 21:12
Sayın ramada bence değil bende terasta yetiştiricilik yapıyorum o tarz saksılara ben genelde tere maydonoz roka veya en büyük olarak bodur domateslerden ekiyorum oda en fazla üç tane patlıcan daha geniş ve derin saksı ister mesela büyük peynir tenekelerini örnek verebilirim. Yanlışım var ise ustalar düzeltimini yapar

Teşekkürler solucan17. Bende dediğiniz gibi yetmeyeceğini düşünmüştüm ama bir ihtimal diye de aklımdan geçirmiştim. Neyse artık 10lt'lik su damacanalarına şaşırtma yapacağım.

hanımeli
13-05-2013, 17:18
ben süs patlıcan ekmiştim,boyları 10 cm oldu fidelerimin ama hiç şaşırtma yapmadım,haftaya yağışlar bitince direk adalara dikeceğim,bir sorun olurmu, birde sulama damlama olsamı daha iyi.

himone
27-05-2013, 12:22
iç anadolu'da sıcaklar yazın çok fazla oluyor. okuduğum kaynakların bazıları patlıcanın suyu sevdiğini, bazıları ise fazla sevmediğini söylüyor. domatesi yazın haftada 2 defa bolca suluyorum. aynı şekilde her sene patlıcanıda haftada 2 defa suluyorum ama çok az patlıcan alıyorum. acaba haftada 1 defa mı sulamalıyım? bir de hata olarak her sene aynı yere patlıcan ekiyorum. bundan sonra her sene farklı sıraya patlıcanı dikeceğim.

Safranlı
27-05-2013, 12:38
iç anadolu'da sıcaklar yazın çok fazla oluyor. okuduğum kaynakların bazıları patlıcanın suyu sevdiğini, bazıları ise fazla sevmediğini söylüyor. domatesi yazın haftada 2 defa bolca suluyorum. aynı şekilde her sene patlıcanıda haftada 2 defa suluyorum ama çok az patlıcan alıyorum. acaba haftada 1 defa mı sulamalıyım? bir de hata olarak her sene aynı yere patlıcan ekiyorum. bundan sonra her sene farklı sıraya patlıcanı dikeceğim.

degerli kardeşim...
toprak sürekli bakım ve ilgi ister
hep aynı yerde ekilen mahsulden verim akmak zor olur
mutlaka değişmelidir
bir yıl patlıcan ektigimiz yere ertesi yıl domates ekiniz
birde devamlı gübreleme yapmalısınız
varsa yakınınızda koyun keçi gübresi iyi olur
sulamayıda çok abartmışsınız
haftada hatta 10 günde bir sulam yeter
ancak sulamyıda akşam üzeri ve bolca doymacasıan veriniz
ıslatıp bırakmayınız

murat_123
04-06-2013, 12:46
arkadaşlar kendi çapımda patlıcan yetiştiriyorum ilk denemem bu yüzden tecrübeli üyelerden yardım almak istiyorum :rolleyes: şimdi patlıcanların boyutu resimlerdeki gibi sormak istediğim 3. resimle ilgili bu 3 haftadır bu şekilde ama hala çiçek açmadı sizce bu süre normal mi yoksa başka bir nedenden mi açmıyorlar tecrübelerinizi esirgemezsseniz mutlu edersiniz...

h_dogan
04-06-2013, 14:05
Tomurcuklar 3 haftada büyümüştür aynı kalmaz. Şu anda gece sıcaklığı nasıl Tunceli'de. Patlıcan sıcağı sever, gece sıcaklık düşük olursa da büyüme yavaş olur.

murat_123
04-06-2013, 18:24
h_dogan öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.Burda hava sıcaklığı geceleri 14-15 derece...

fideüreticisi
11-06-2013, 08:12
güzelim patlıcanlar ah bir de bu kadar narin olmasalar....

nesli60
22-06-2013, 13:14
arkadaşlar bende bu sene patlıcan yetiştirmeye başladım pek bilgiye sahip degilim sizlerin yardımıyla yapıyorum bişiler sizce de patlıcanların boyu cok kısa degilmi cicege durmuşlar ama sanki boyları cok kısa ne dersiniz önerilerinizi bekliyorum
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1044089_153912781460610_1573661468_n.jpg

limon_sever
22-06-2013, 15:30
Patlıcanlarımız gün boyu böyle içine kapanık şekildeler. Yapraklarını açıp güneşlenmiyorlar. Nedeni nedir?

419949

besimaz
24-06-2013, 00:21
selam arkadaşlar bende 5 kök patlıcan ektim balkonumda.patlıcanlarım bir kaç çiçek açtı.bu sabah baktım çiçekler dökülmüş.acaba sebebi ne olabilir .çok üzüldüm.birde yapraklarında beyaz böcekler gördüm o yaprakları kopardım.neler yapmalıyım acilen yorumlarınız bekliyorum saygılarımla

limon_sever
24-06-2013, 13:15
Sayın smnunal'ın yöresel patlıcan tohumlarından yetişen patlıcanlar. İlk defa siyah patlıcan yetiştirmenin sevinci var. ;)

420347

420348

Bir önceki mesajımdaki bahsettiğim içe dönük yapraklar hala öyle. Sebebini bulamadım. Araştırmaya devam ediyorum.

h_dogan
24-06-2013, 17:22
Sn. nesli60 dediğiniz boyda da çiçek tomurcuğu olabilir. Patlıcanlarınız sağlıklı görünüyor. Yok ille de boylansın istiyorsanız azotlu gübre kullanın.

h_dogan
24-06-2013, 17:26
Patlıcanlarımız gün boyu böyle içine kapanık şekildeler. Yapraklarını açıp güneşlenmiyorlar. Nedeni nedir?

419949

Bana biraz sık gibi geldiler. Bunlar kemer patlıcan değil mi? Bitkiler biraz uzun gibi. Bütün gün güneş almıyorlar sanki çiçekleri bana zayıf geldi.

limon_sever
25-06-2013, 08:18
Bana biraz sık gibi geldiler. Bunlar kemer patlıcan değil mi? Bitkiler biraz uzun gibi. Bütün gün güneş almıyorlar sanki çiçekleri bana zayıf geldi.

Evet, biraz sıklar. Ailem ben yokken dikmişler. Cinsini bilmiyorum. Sayın smnunal'ın yöresel patlıcan tohumlarından yetişmeler. Kemer patlıcana biraz benziyor. Ortalama 6 saat güneş alıyor veya almıyorlar. Bahçenin en çok güneş alan yeri diyebilirim. Çiçekleri dediğiniz gibi çok zayıf. 3 tane meyve bağlama dışında başka meyve yok. Ben gelişip öyle meyve bağlayacaklar diye ümit ediyorum. Yapabileceğim bir şey var mı?

h_dogan
25-06-2013, 08:57
Aradan bazıları sökün derim. En az 40-50 cm olmalı sıra üzeri, sıra araları da 70 cm olursa uygun olur. Patlıcan güneşi sever ne kadar az görürse o kadar çalı olur.

limon_sever
27-06-2013, 11:30
Patlıcanlarda son durum

421253

421254

421255

limon_sever
01-07-2013, 17:08
Sayın smnunal'ın bilgilendirmesi ile ilk hasat yarın yapılacak :) İlk meyveler şekilsiz ve yere yakın olduğu için hasat etmek gerekiyormuş.

422440

limon_sever
04-07-2013, 12:10
Yöresel patlıcanlar yavaş yavaş meyve tutumunu artırıyor. Verimli bir cins olduğunu belli etme zamanı sanırım :)

423379

423380

423381

423382

limon_sever
08-07-2013, 11:41
İlk hasat ;)

424280

h_dogan
08-07-2013, 14:14
Bitki yükseldikten sonraki halini de yüklerseniz sevinirim şahsen nasıl bir tip olacağını merak ediyorum. Baya uzun bir çeşit daha enli bir meyve oluşturacak mı acaba. Bir de hasat için bu kadar beklemeyin rengi dönmeden hasat edin ki çekirdeği fazla belli olmasın.

smnunal
08-07-2013, 14:32
İlk hasat ;)

424280

Sayın limon sever,

Hasadınız bol sağlığınız yerinde olsun.

İlk hasatta biraz geç kalmışsınız bundan sonraki ürünler daha düzgün olacaktır. Dipteki yaprakları yarıya kadar temizleyiniz bitkiniz hava alsın birde sulamayı ihmal etmeyiniz daha öncede belirttiğim gibi bu bitki hayvan gübresi, çapalama ve suyu çok sever birde güneşli ortam oldumu karşığını ilk donlara kadar fazlasıyla alırsınız. Bundan sonra bu patlıcan çeşidi vazgeçilmeziniz olacağına eminim. Her türlü yemeği özellikle dolması çok güzel olur bir patlıcandan 3 adet dolmalık parça çıkar. Ürünüzün fazlasını dolmalık olarak oyduktan sonra ipe dizerek kurutarak kışın veya istediğiniz zaman kullanmak üzere değerlendirebilirsiniz.

limon_sever
08-07-2013, 14:40
Bitki yükseldikten sonraki halini de yüklerseniz sevinirim şahsen nasıl bir tip olacağını merak ediyorum. Baya uzun bir çeşit daha enli bir meyve oluşturacak mı acaba. Bir de hasat için bu kadar beklemeyin rengi dönmeden hasat edin ki çekirdeği fazla belli olmasın.

Tamam. Bitki yükseldikten sonraki halini de yükleyeceğim. Bunu ben de merak ediyorum :) Bitki habire uzuyor :) Şimdilik enli olacak gibi duran bir meyve yok. Ama ilerde ne olur bilmiyorum. Renginin döndüğünü nasıl anlıyoruz, ben bilmiyorum. Bu arada bitkilerde seyreltme yapmadım. Sıkış sıkışlar. Bence bir mahsuru yok. Kıyamıyoruz seyreltmeye :)

limon_sever
08-07-2013, 14:47
Sayın limon sever,

Hasadınız bol sağlığınız yerinde olsun.

İlk hasatta biraz geç kalmışsınız bundan sonraki ürünler daha düzgün olacaktır. Dipteki yaprakları yarıya kadar temizleyiniz bitkiniz hava alsın birde sulamayı ihmal etmeyiniz daha öncede belirttiğim gibi bu bitki hayvan gübresi, çapalama ve suyu çok sever birde güneşli ortam oldumu karşığını ilk donlara kadar fazlasıyla alırsınız. Bundan sonra bu patlıcan çeşidi vazgeçilmeziniz olacağına eminim. Her türlü yemeği özellikle dolması çok güzel olur bir patlıcandan 3 adet dolmalık parça çıkar. Ürünüzün fazlasını dolmalık olarak oyduktan sonra ipe dizerek kurutarak kışın veya istediğiniz zaman kullanmak üzere değerlendirebilirsiniz.

Sayın smnunal,

Teşekkür ederim. Sayenizde patlıcan yetiştirme zevki yaşıyorum.

Evet biraz geç kaldık. Koparıp koparmama da kararsız kaldık. (Kıyamadık yani koparmaya :) Gelip giderken bakıp duruyorduk. Seyirlik ömre bedel gibiydi.) Evet ben temizlemesemde yapraklar kendi kendini buduyor. Toprağı örtecek şekilde koyun gübresi serdim. Toprağın içinde de 3-5 tane gübre solucanı var. Solucanlarında biraz etkisi var sanırım. Sulamayı düzenli yapıyorum. Şimdilik sulama ile ilgili bir sıkıntı yaşamadık. Çapalama yapamıyorum. Bir keresinde biberleri çapalayım dedim. Biberler kökleriyle gelince bıraktım çapalamayı, yapmıyorum artık. Çapalamada acemiyim biraz.

Değerlendirme tavsiyelerinize uyacağım. İnşallah fazla fazla çıkar da dediklerinizi yapabiliriz.

smnunal
08-07-2013, 15:10
Sayın smnunal,

Teşekkür ederim. Sayenizde patlıcan yetiştirme zevki yaşıyorum.

Evet biraz geç kaldık. Koparıp koparmama da kararsız kaldık. (Kıyamadık yani koparmaya :) Gelip giderken bakıp duruyorduk. Seyirlik ömre bedel gibiydi.) Evet ben temizlemesemde yapraklar kendi kendini buduyor. Toprağı örtecek şekilde koyun gübresi serdim. Toprağın içinde de 3-5 tane gübre solucanı var. Solucanlarında biraz etkisi var sanırım. Sulamayı düzenli yapıyorum. Şimdilik sulama ile ilgili bir sıkıntı yaşamadık. Çapalama yapamıyorum. Bir keresinde biberleri çapalayım dedim. Biberler kökleriyle gelince bıraktım çapalamayı, yapmıyorum artık. Çapalamada acemiyim biraz.

Değerlendirme tavsiyelerinize uyacağım. İnşallah fazla fazla çıkar da dediklerinizi yapabiliriz.

Özellikle alt yapraklarını budamanızda fayda var. Hava akımından, kök bölgesine yeterli güneş almasına ve en önemlisi geçmiş yapraklarda oluşabilecek zararlıların ve hastalıkların üremesine engel olmuş olursunuz bunlar tecrübeyle sabit yinede siz bilirsiniz.

limon_sever
11-07-2013, 16:46
Dün akşam toz kükürtü, patlıcanlara zarar veren kırmızı örümceklerden kurtulmak için bir miktar epeledim. Biraz parlak bir görüntü oluştu. :)

425222

limon_sever
11-07-2013, 22:32
Bugün patlıcanları pişirdik. Harika bir tadı var. Bir sonraki hasatı sabırsızlıkla bekliyor olacağız :)

Sayın smnunal'a sevgi ve selamlar...

dağol
15-07-2013, 09:17
merhabalar bol hasatlar bizim güzel bir bahçemiz var bu yıl ilk defa 5 kök aşılı patlıcan diktik diğer tür patlıcanlardan da diktik ama bu yıl çiçek var ama henüz toplayabileceğimiz patlıcan olmadı 2 3 tane var acaba çok sulamaktan patlıcanlar vermeyebilirmi annem 2-3 gün geçmeden hemen suluyor aslında inek gübresi de koyduk sorun nerde anlayamadım

yaprak7
17-07-2013, 12:03
merhaba arkadaslar..patlıcanlarımız var ama toprakla temas eden yerden bir sey onları kesmiş.hiç büyümeden fideler gitmiş..ne olabilir kayınvalidem topraktan geliyor dıyor ama ne bilmiyoruz nedir

limon_sever
17-07-2013, 12:49
merhaba arkadaslar..patlıcanlarımız var ama toprakla temas eden yerden bir sey onları kesmiş.hiç büyümeden fideler gitmiş..ne olabilir kayınvalidem topraktan geliyor dıyor ama ne bilmiyoruz nedir

http://www.agaclar.net/forum/sebzelerde-hastalik-ve-zararlilar/4258.htm zararlısı olabilir.

http://www.agaclar.net/forum/attachments/sebzelerde-hastalik-ve-zararlilar/10173d1178302964-260px-gryllotalpa_gryllotalpa_vorne-oben.jpg

limon_sever
18-07-2013, 12:05
Soldaki yöresel patlıcanımızı tohumluk bıraktım.

427346

smnunal
18-07-2013, 12:19
Soldaki yöresel patlıcanımızı tohumluk bıraktım.

427346

Kökler çok sık dikilmiş o alanda en fazla 2 kök olmalıydı. Birde zamanında tedbir alınmadığı için kırmızı örümcek zararı oluşmuş. Tohumluk bırakacağınız meyve tam düz olursa daha güzel olur. Bana kalırsa aradan bir kaç kökü eğer dikecek yeriniz varsa toprağıyla beraber alıp geriye kalanların rahat yetişip bol ürün vermesini sağlayınız derim.

Eğerki tohumda sıkıntı olursa yardımcı oluruz bilginize.

limon_sever
18-07-2013, 12:44
Kökler çok sık dikilmiş o alanda en fazla 2 kök olmalıydı. Birde zamanında tedbir alınmadığı için kırmızı örümcek zararı oluşmuş. Tohumluk bırakacağınız meyve tam düz olursa daha güzel olur. Bana kalırsa aradan bir kaç kökü eğer dikecek yeriniz varsa toprağıyla beraber alıp geriye kalanların rahat yetişip bol ürün vermesini sağlayınız derim.

Eğerki tohumda sıkıntı olursa yardımcı oluruz bilginize.

Çok sık biliyorum ama yerimiz çok kısıtlı. Dikebilecek alanımız yok. Boş bulduğumuz her yere bir şeyler ektik. Evet kırmızı örümcekleri sonradan fark ettik. Kükürtü de geç uyguladık. Şimdilik bir sıkıntı yok. Ama öyle çok çiçekte meyveye dönmedi, çiçekler döküldü. Neden meyveye dönmüyor bilmiyorum.

Tohumluklarda sıkıntı olursa aklımızdasınız :)

smnunal
18-07-2013, 13:51
Hava şartlarından bitki sizin bölgeye yeni geldi uyum sorunu oluyor. Geceleri serin gündüzleri sıcak bitkileri strese sokuyor buda meyve tutumunu etkiliyordur. Zamanla bitki dallanıp kökleştikçe meyve tutumu normale dönecektir.

h_dogan
28-07-2013, 16:42
Takastan gelen yumurta patlıcan...

limon_sever
02-08-2013, 16:01
Yöresel patlıcanlarda hasat zamanı ;)

431505

431504

sakdag
03-08-2013, 11:24
Turkısh orange patlıcanlarımı topladım, kırmızı örümceğe dayanımları diğer patlıcanlara göre daha zayıf, kurumak üzereler. Bir iki tane kızarmış olanlardan bıraktım üstünde, belki tohum alırım diye..

Domates fonunda kırmızı patlıcanlar... Yemek yapar mıyım bilemiyorum... Süs hallerini sevdim sadece... ;) Zaten çok küçükler...
431660

limon_sever
09-08-2013, 17:32
Yöresel patlıcanlar şu sıralar hastalığı atlatmaya çalışıyorlar. Umarım düzelirler.

432510

bahcedenn
13-08-2013, 14:13
Hepsi bahcedenn...

Turkish Red
433274

Yerli Topan Patlıcan. Tohumlar ilk etkinlikten gelme.
433271

Önceleri köy pazarlarında gördüğüm bu patlıcan şimdilerde pek görülmez oldu. Edirne patlıcanı. Sırf bu yüzden tohumlarını edindim.
433272

Ortaya karışık :)
433273

kaknus
24-09-2013, 16:53
Bunlar da benden.
444101

limon_sever
05-05-2014, 16:59
Bu lezzet sınırlı yetiştiriliyor ve Konya'lılar zor ulaşıyor. Konya Yerli Patlıcanı gelişimi...

489653

limon_sever
19-05-2014, 11:27
Konya Yerli Patlıcanı'nda yaprakları pütür pütür ve içe doğru kıvrılmaya başladı...

494029

494030

h_dogan
19-05-2014, 13:30
Size söylediğim gibi üşümüş. Bizim çiftçilerde biberlerde sizin sorun var. Hastalık varmış gibi duruyor ama soğuktan bitki biraz üşümüş. Havalar ısınınca sorun ortadan kalkar merak etmeyin.

xxz
19-05-2014, 13:32
PATLICAN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Toprak isteği: Seçici olmamakla beraber başarılı olarak yetiştirilebilmesi için organik maddece zengin tınlı-killi yapıdaki topraklarda daha iyi sonuç verir.

Patlıcan yetiştiriciliğinde çok ağır killi ve çok hafif karakterli topraklardan kaçınılmalıdır.Toprak PH sının 5.5-6.5 değerleri arasında olması başarıyı artırır.

Toprak hazırlığı-Ekim-Dikim: Sonbaharda 30-40 cm derinlikte işleme yapılır.Çiftlik gübresi 4-5 ton/da yanmış olarak bu sürümde verilir. İlkbaharda daha yüzlek olmak üzere ikinci bir sürüm yapılır. Sürüm öncesi dekara 12-14 kg azot,10 kg fosfor, ve 16-20 kg potasyum verilir.

Diskaro çekilip 70-80 cm aralıklarla 20-25 cm derinlikte karıklar açılır.Sıra üzeri 40-60 cm, sıra arası 60-70 cm arasında tercih edilir.

1 dekar alana yetecek fide için ihtiyaç duyulan tohum miktarı yaklaşık 15 gr.dır. Tohum ekimi 15 nisanda yapılır.

Toprak sıcaklığının 20-25 °C olmasını sağlayacak önlemler alınması gerekir.Yastıklar 1.20 m genişliğinde ve 25 m uzunluğunda hazırlanarak 12-13 cm ara ile tohumlar ekilir.

Optimum çimlenme sıcaklığı 25-30 ºC olup,uygun koşullarda 10-12 gün içinde çimlenirler. Asgari sıcaklığın 15ºC aşağı düşmemesi gerekir. 60 gün içinde dikim büyüklüğüne gelirler. Üç gerçek yapraklı ve 15-18 cm boy almış fideler dikilir.

Yüksek sıcaklıklar kuraklıklarla birleşirse bitki rengi koyulaşır.,bitki büyümesi yavaşlar. Bitkide meydana gelen meyvelerdeki alkoloid miktarı artar. Ve acılaşma meydana gelir.

Patlıcan fideleri seyrek olarak yetiştirilirse yayılırlar ve bu şekilde yayılmış olarak gelişen fidelerin dikimi zorlaşır.

Bu nedenle10 m² yastıktan 5000 civarı fide elde edilir. Dikim büyüklüğüne gelmiş fideler dikimden bir gün önce sulanır ve dikilecekleri gün sökülüp üretim yerine aktarılır.

Daha önce fidelik olarak kullanılmış ve sulu tarım yapılmış alanlarda fidelerin kökleri dikim öncesinde fungisit ve insektisitle hazırlanmış bulamaca batırılmalıdır.

Zorunlu olmadıkça daha önce patlıcan yetiştirilmiş parsellerde üretim yapılmamalıdır. Dikimden sonraki ilk 2-3 gün içinde bitki geniş yaprakları nedeniyle fazla su kaybettiği için kendisini hemen toparlayamaz, yapraklar pörsür.

Fide toprakta yeni kılcal kökler meydana getirip su ve besin maddesi almaya başladığında yapraklar dikleşir ve bitki yeni yapraklar oluşturmaya başlar.

Ürün kalitesinin bozulmasında ve verimin düşmesinde etkili olan faktörlerden biri de bitkilerin verim yönünden en yüksek oldukları dönemde kırmızı örümcek zararının oluşmasıdır.

Kırmızı örümceğin araziye girmeden önünün alınması için gerekli ilaçlı mücadelenin yapılması şarttır. Kırmızı örümcek özellikle tozlu yol kenarındaki alanlarda daha çok zarar gösterdiğinden bu tür parsellerde üretim yapılmamalıdır.

Bakım işleri: Dikimden 4-5 gün sonra meydana gelen çatlamaların büyümesini önlemek amacıyla sulama yapılır. Düzenli sulamalarla,4-5 yapraklı olması ve toprak üstünden 15-20 cm boy alması beklenerek,bu dönemde ilk çapası yapılır. Çapalamadan sonra 3-4 gün sulama yapmayarak yabancı otların ölmesi sağlanır.

Hasat: Çeşit hasat iriliğini aldığında aşağıdan yukarı çekilerek hasat yapılır . İlk meyveler genellikle uç kısımları çamur veya toprağa temas ederek gelişir. Bu nedenle ilk meyvelerde şekil bozuklukları ve böcek zararlarına sıkça rastlanır.

En kaliteli ürün ikinci, üçüncü ve dördüncü hasatlarda elde edilir. Daha sonraki hasatlarda ürün kalitesi gittikçe bozulur.

3-6 ton verim alınabilir.

http://www.ziraatci.com/cm/sayfa.asp?konuid=47

49478

49479 bu poşetleme diğer tohumlar için de yararlı olabilir mi?
:eek:

birnefestoprak
22-05-2014, 17:06
Sn çiçeksever, dev domates basliginda Sakarya (Eskisehir)'dan bahsetmissiniz; o vesileyle belki bilirsiniz diye sormak istedim. Alpagut'ta geleneksel olarak yetistirilen (belki simdi degil de sizin cocuklugunuzda) ve rengi kirmiziya calan patlican var midir?

limon_sever
20-07-2014, 14:26
Konya Yerli Patlıcanı
Şimdilik tek kökte bir meyve ve bir çiçek var. Diğer kökler hastalandı. Olmazsa bunu tohumluk bırakacağız.
510053

Seabert74
21-07-2014, 09:08
Arkadaşlar,
Saksıda yetiştirmeye çalıştıgım patlıcanın yapraklarında delikler var.. O kadar kontrol ediyorum ama , herhangi bir tırtıl veya böcek bulamadım ..
Dün şanseseri üzerinde bayaz çekirge benzeri birşey gördüm.. Hemen uzaklaştırdım ama, fotografını çekmeyi düşünemedim..
Acaba yapraklara zarar veren o muydu??

İsmail Kuzucu
22-07-2014, 08:05
Arkadaşlar,
Saksıda yetiştirmeye çalıştıgım patlıcanın yapraklarında delikler var.. O kadar kontrol ediyorum ama , herhangi bir tırtıl veya böcek bulamadım ..
Dün şanseseri üzerinde bayaz çekirge benzeri birşey gördüm.. Hemen uzaklaştırdım ama, fotografını çekmeyi düşünemedim..
Acaba yapraklara zarar veren o muydu??

O delıklerı acanlar sıyah kabuklu bır bocek. (delıkler kucuk nokta halınde ıse) Eger meyvelerını toplamıyorsanız sıstemık bocek ılacı atarak onlem alabılırsınız. Normal ılaclarla o bocekler malesef yok olmuyor.

Seabert74
22-07-2014, 12:33
Teşekkürler ismail bey,

Turkish orange patlıcan henüz erik kadar meyve verdi, ilaçlama istemem açıkçası.. Böceğin zararı yoksa bu şekilde devam edebilir miyim??
Çok bilgim yok saksıda patlıcan ilk denemem.. Aslında yemekten ziyade yetiştirme keyfini yaşamak, olabilirse de tohumluk bırakmak isterim..
Ne dersiniz, bu şekilde büyümelerine engel olur mu??
Gerçi o siyah böceği de göremedim ya ben ..
Tüm gün çalışınca sadece akşamları izleme fırsatım oluyor..

İsmail Kuzucu
23-07-2014, 20:58
Teşekkürler ismail bey,

Turkish orange patlıcan henüz erik kadar meyve verdi, ilaçlama istemem açıkçası.. Böceğin zararı yoksa bu şekilde devam edebilir miyim??
Çok bilgim yok saksıda patlıcan ilk denemem.. Aslında yemekten ziyade yetiştirme keyfini yaşamak, olabilirse de tohumluk bırakmak isterim..

Akşama doğru yapraklara dokunduğunuz zaman o böcekler hemen uçuşmaya başlar. (Anında sizi görüp kaçacaklardır.) Siyah böcek yok ise, kanatlı küçük yeşil böcekler olacaktır. Yarın fotoğrafını eklemeye çalışırım.

Zararı şöyle var, bitkiyi yapraklar beslediği için hasat zamanı uzar. Tohumluk olarak bırakabilirsiniz. Forumda kekikli organik ilaçlar var forumda onları arayıp deneyebilirsiniz.

İsmail Kuzucu
24-07-2014, 15:26
teşekkürler ismail bey,

turkish orange patlıcan henüz erik kadar meyve verdi, ilaçlama istemem açıkçası.. Böceğin zararı yoksa bu şekilde devam edebilir miyim??
çok bilgim yok saksıda patlıcan ilk denemem.. Aslında yemekten ziyade yetiştirme keyfini yaşamak, olabilirse de tohumluk bırakmak isterim..

akşama doğru yapraklara dokunduğunuz zaman o böcekler hemen uçuşmaya başlar. (anında sizi görüp kaçacaklardır.) siyah böcek yok ise, kanatlı küçük yeşil böcekler olacaktır. Yarın fotoğrafını eklemeye çalışırım.

Zararı şöyle var, bitkiyi yapraklar beslediği için hasat zamanı uzar. Tohumluk olarak bırakabilirsiniz. Forumda kekikli organik ilaçlar var forumda onları arayıp deneyebilirsiniz.

510759

Seabert74
24-07-2014, 16:24
BU yeşil böcekler sizin patlıcanların bordrolu çalışanı galiba, "yarın fotograflarım" demişsiniz ya, hemen görüntülemişsiniz.. Orada olduklarından emin şekilde :)

Bahsettiğiniz kekikli ilaçla ilgili bölümü bulamadım.. Ev yapımı ilaçlarde genel olarak arapsabunu, sirke vs bahsediliyor ancak kekikle ilgilisini göremedim.. Yanlış yerde mi arıyorum acaba??

İlginize çok teşekküler

İsmail Kuzucu
24-07-2014, 17:42
BU yeşil böcekler sizin patlıcanların bordrolu çalışanı galiba, "yarın fotograflarım" demişsiniz ya, hemen görüntülemişsiniz.. Orada olduklarından emin şekilde :)

Bahsettiğiniz kekikli ilaçla ilgili bölümü bulamadım.. Ev yapımı ilaçlarde genel olarak arapsabunu, sirke vs bahsediliyor ancak kekikle ilgilisini göremedim.. Yanlış yerde mi arıyorum acaba??

İlginize çok teşekküler

Aynı sorun bızım patlıcanlarda da var o yuzden emınım :) Bu bocek cogu bıtkıde boyle delıkler acarak beslenır. Roka, tere, semız, lahana..

www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/3062.htm bu sayfadakı 5. veya 6. tarıfı uygulayıp deneyebılırsınız.

Rıca ederım, her zaman..

Seabert74
25-07-2014, 07:02
Bu arada meşhur yeşil böceği dün buldum.. Çok iyi kamufle edilmiş, bravo :)

limon_sever
27-07-2014, 12:15
15 Haziran'da diktiğim patlıcanlar Mayıs'ta diktiklerime göre çok daha sağlıklılar, hiç hastalık yok. Şimdi çiçekteler. Mayıs'ta diktiklerim daha tomurcuktayken hastalanmaya başlamışlardı.

Seneye 15 Haziran'da dikim yapacağım.

limon_sever
08-08-2014, 14:27
Konya Yerli Patlıcanı
Önceki mesajlarda bahsettiğim ve yetiştirdiğim patlıcanlarla pazardan aldığım patlıcanlar benzerlik göstermiyor. Aşağıdaki görsel Konya Yerli Patlıcan'a ait. Yetiştirdiğim ise diğer yerli bir çeşit var o sanırım.
512515

herkul
30-01-2015, 09:22
şu günlerde tohum paylaşım etkinliğinden gelen tohumları arka bahçeye ahşap paletlerden uydurma kuzeyi tamamen kapalı küçücük bir sera yaparak patlıcandan başlamak üzere ekmeyi planlıyorum, yeni sezon hayırlı olsun diyorum.

Umarım bereketli bir kıştan sonra yine bereketli bir yıl olur. Tüm ağaç, toprak, doğa ve insan severlere selam olsun

Bahçevan121
25-03-2015, 11:56
Arkadaşlar patlıcan tohumlarına sahibim sizce ne zaman ekmek uygun olur?

nova35
04-05-2015, 09:30
Patlıcan tohumlarım fide oldu fakat hepsi olmadı :( Şimdi tekrar tohum eksem gec mi kalmış olurum?

heyyamola
04-05-2015, 21:34
Patlıcan tohumlarım fide oldu fakat hepsi olmadı :( Şimdi tekrar tohum eksem gec mi kalmış olurum?

Yaklaşık 25 gün geç ürün almaya başlarsınız. Ben 1 Mayısta tekrar tohum ektim.

nova35
04-05-2015, 21:48
Bende bu soruyu sorduktan sonra cevap almadan bugün 5-6 tohum ektim. İnsallah çıkarlar teşekkür ederim sevgili heyyamola..

bahcedenn
04-05-2015, 22:29
Keşke tohumları 1 gece suda bekletip öyle ekseydiniz. Daha çabuk çimlenip size birkaç gün kazandırırdı.

heyyamola
04-05-2015, 22:36
Bende bu soruyu sorduktan sonra cevap almadan bugün 5-6 tohum ektim. İnsallah çıkarlar teşekkür ederim sevgili heyyamola..

8-10 günde çıkıp, önceki ektiklerinizden iki misli hızlı gelişirler. Keşke ekseydim demektense, ekip de pişman olmak evladır.

extant958
01-06-2015, 11:10
selam arkadaşlar bende 5 kök patlıcan ektim balkonumda.patlıcanlarım bir kaç çiçek açtı.bu sabah baktım çiçekler dökülmüş.acaba sebebi ne olabilir .çok üzüldüm.birde yapraklarında beyaz böcekler gördüm o yaprakları kopardım.neler yapmalıyım acilen yorumlarınız bekliyorum saygılarımla

bu konu hakkında bu ve bunun gibi sorular 2-3 sefer sorulmuş ama hiç cevpa verilmemiş geçiştirilmiş aynı sorun bendede oldu 4 sayfaya kadar geldim hala bir cevap yok ilerki sayfalarda olabilirmi diye devam edicem bakalım cevap bulabilecekmiyim:o

Umut34
10-06-2015, 20:34
Arkadaşlar bende bi heves 19 lt. lik damacanayı tepeden keserek 1 kök patlıcan fidesi alıp diktim. Toprağı seradan kapalı çuvalla aldım, yanmış hayvan gübresinide karıştırdım ve diktim. Yaklaşık olarak 1 ay olmaz üzere ancak 3-4 cm. boyu uzadı o kadar. İstanbulda neredeyse 10 gündür güneş yok havalarda pek iyi gitmiyor. Acaba sebebi havaların bir türlü ısınamamış olmasıdır ? Yoksa patlıcan geçmi gelişiyor ? Nerede yalnış yapıyor olabilirim ?

djtunc
11-07-2015, 01:45
arkadaşlar benimde saksıda 2 kök patlıcanım var. bol güneş gören yerde ve çok sulama yapmıyorum toprak kurumaya yüz tuttukça suluyorum yani 2-3 güne bir. çok sulamada yapmıyorum. üzerinde 4-5 tane çiçeği vardı ne güzel çiçek deyip incelerken bi baktım elimde kaldılar :( acaba neyi yanlış yapıyorum neden çiçekleri dökülüyor yardımcı oulrsanız çok sevincem

abone34
21-07-2015, 19:44
arkadaşlar benimde saksıda 2 kök patlıcanım var. bol güneş gören yerde ve çok sulama yapmıyorum toprak kurumaya yüz tuttukça suluyorum yani 2-3 güne bir. çok sulamada yapmıyorum. üzerinde 4-5 tane çiçeği vardı ne güzel çiçek deyip incelerken bi baktım elimde kaldılar :( acaba neyi yanlış yapıyorum neden çiçekleri dökülüyor yardımcı oulrsanız çok sevincem
sorununuz sulamada galiba ..benimkilerde saksıda bütün gün güneşin altındalar sabah akşam günde 2 kere bol suluyorum biraz toprak kurusa hemen yapraklarını aşağı büküyorlar

abone34
21-07-2015, 19:46
saksıda yetiştirdiğim patlıcanlarım

ERZ
21-07-2015, 19:53
arkadaşlar yetiştirdiğim patlıcanlarda yaprak gelişimi gayet iyi herhangi bi hastalık belirtiside yok yalnız çiçek açıyor çiçekler meyveye dönüşmeden çiçekleri kuruyor nedeni nedir acaba.teşekkürler.

Karena
12-08-2015, 13:30
Ben de de aynı sorun var, sebebi böcekler diye düşünüyorum ama emin değilim. Tozlaşma da sorun var gibi. Tecrübeli ve bilgi arkadaşlar daha net bilgi verebilirler.

mazda_ozan
27-06-2016, 19:37
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160627/7503f095809db8d3c0111c1a72fd1356.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160627/abbb308c0c890a54634f6efa5e82c0b4.jpg

Merhaba,bunlar böcektwn dolayı mı yoksa sulamadan , rüzgardan dolayı mı oluyor ?

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dongyul
27-06-2016, 21:15
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160627/7503f095809db8d3c0111c1a72fd1356.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160627/abbb308c0c890a54634f6efa5e82c0b4.jpg

Merhaba,bunlar böcektwn dolayı mı yoksa sulamadan , rüzgardan dolayı mı oluyor ?

Patlıcanlarınızda kırmızı örümcek mevcut...

mazda_ozan
27-06-2016, 23:05
Patlıcanlarınızda kırmızı örümcek mevcut...
Teşekkürler. Sanırım sarımsaklı, biberli ve yağlı olan bir karışım yapılmalı?

Elza-Ojalvo
29-06-2016, 11:25
Merhaba dostlar, saksıda yetiştirdiğim patlıcanlarıma bir şey dadandı ama ne olduğunu göremiyorum. Yapraklarını yiyor ve baya kocaman delikler açıyor hatta yaprağın yarısını yiyip bitiriyor bu her neyse yakalayamadım. Bir süre sinek teli ile kapattım saksıyı fakat yine bir şeyler deliyordu ama bu küçük delikler oluşuyordu, sinek telini iki gündür yeniden açtım ve baya kocaman kocaman delikler oluşmaya başladı yine. İki günde bir sirkeli su ile korumaya çalışıyorum. Bit böcek yok gibi ama bu her neyse yaprakları bitiriyor. Bir bilginiz var mı bu yaprakları böyle neyin yiyebileceğine dair? Ve mücadelesinin nasıl yapılacağına dair (doğal yöntemlerle, zehirsiz çekilde)?
Sevgiler
Elza

http://i.hizliresim.com/v4N3ZR.jpg
http://i.hizliresim.com/1dZRND.jpg
http://i.hizliresim.com/L3RjQ1.jpg
http://i.hizliresim.com/r9NGEM.jpg
http://i.hizliresim.com/7v1jAv.jpg
http://i.hizliresim.com/PMajQQ.jpg
Bilgilendirirseniz sevinirim

dongyul
29-06-2016, 16:19
Bunu yapan kesinlikle karınca iyi gözlem yaparsanız karınca olduğunu görürsünüz karınca kaçırıcı kullanırsanız faydalı olabilir.

nightowl
30-01-2017, 23:50
Geçen yıl patlıcanlarım geç olmuştu. Yarın tohumları çimlendirmeye başlasam normal midir? Mayısın 10 u gibi bahçeye dikmeyi düşünüyorum

Güler
31-01-2017, 15:21
Patlıcan sebzesi ile pek aram olmadığı halde bu başlığı okuduğumu eşim ve malina görseler kim bilir ne kadar şaşırırlar. ;)

(her ikisi de patlıcan hayranıdırlar da ondan öyle yazdım)

dongyul
31-01-2017, 15:52
Geçen yıl patlıcanlarım geç olmuştu. Yarın tohumları çimlendirmeye başlasam normal midir? Mayısın 10 u gibi bahçeye dikmeyi düşünüyorum

Sayın nightowl; patlıcan için tam zamanı çimlendirmenin pamuk için çimlendirin daha sonra ekimini yapın bol ışık alan ve sıcaklığı 15 dereceden aşağı düşmeyen bir ortamda ideal fideler yetiştirebilirsiniz ^^

nightowl
31-01-2017, 21:35
Sayın dongyul teşekkür ederim. Benim hesabıma göre de tam zamanı haftayada biberlere başlayacağım inşallah. Şimdi pamukları hazırlıyorum.

devrann
18-10-2017, 10:48
Topan patlıcanda meyve iç kısımda siyahlıklar ve dış tarafta sertlik neden kaynaklanır acaba,içini uzunlamasına açınca siyah yanıklık gibi kuru boylamasına şerit şeklinde ve boşluklu yapılar var ayrıca bu mevye dışardan dokununca belli kısımları son derece sert.
Şu anda resim atamıyorum ama öğleden sonra çiftçinin seraya gidip bakacağım yaprak örneği getirmedi onun için kesin bişey söyleyemedim ama ilk etapta bor noksanlığı olduğu kanısına vardım.
Sizce bor noksanlığımı yoksa farklı birşey olabilir mi bununla ilgili bilgisi ve deneyimi olan var mı acaba ?

birnefestoprak
20-10-2017, 15:09
Bor noksanlığından kaynaklandığını sanmıyorum. Resim çekebildiniz mi?

Topan patlıcanda meyve iç kısımda siyahlıklar ve dış tarafta sertlik neden kaynaklanır acaba,içini uzunlamasına açınca siyah yanıklık gibi kuru boylamasına şerit şeklinde ve boşluklu yapılar var ayrıca bu mevye dışardan dokununca belli kısımları son derece sert.
Şu anda resim atamıyorum ama öğleden sonra çiftçinin seraya gidip bakacağım yaprak örneği getirmedi onun için kesin bişey söyleyemedim ama ilk etapta bor noksanlığı olduğu kanısına vardım.
Sizce bor noksanlığımı yoksa farklı birşey olabilir mi bununla ilgili bilgisi ve deneyimi olan var mı acaba ?

viyol
01-01-2018, 15:52
Merhabalar,
Bu patlıcan tohumlarını aldım ama sonradan fark ettim arkasında resimde de gördügünüz gibi, "Gıda maddesi ve hayvan yemi olarak kullanılamaz" yazıyordu. Bir kaç yere sordum tohumların ilaçlı olduğunu ve kökleri ile saplarının kullanılamayacağını söyledi. Teredddütte kaldığım için tohumu kullanamadım.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum...

devrann
01-01-2018, 20:31
Evet patlıcan tohumları genel bir fungisit olan thiramla ilaçlanmış ki paket ticari tohumların hepsi ilaçlanıyor bazı hastalıklara karşı çimlenme esnasında sorun yaşanmaması için.Yani firma viyolde çimlenme sırasında bir sorun yaşanması için tohumları ilaçlamış,daha sonrasında bitkinin herhangi bir yerini tüketince bir sıkıntı yaratmayacak oranda düşük dozda bir ilaçlama bu endişe etmenize gerek yok.Bunun dışında yediğimiz ekmeğin üretildiği buğday dahi genelde tecuconazol isminde ilaçla ilaçlanıp satışa sunulur.

viyol
01-01-2018, 21:06
Evet patlıcan tohumları genel bir fungisit olan thiramla ilaçlanmış ki paket ticari tohumların hepsi ilaçlanıyor bazı hastalıklara karşı çimlenme esnasında sorun yaşanmaması için.Yani firma viyolde çimlenme sırasında bir sorun yaşanması için tohumları ilaçlamış,daha sonrasında bitkinin herhangi bir yerini tüketince bir sıkıntı yaratmayacak oranda düşük dozda bir ilaçlama bu endişe etmenize gerek yok.Bunun dışında yediğimiz ekmeğin üretildiği buğday dahi genelde tecuconazol isminde ilaçla ilaçlanıp satışa sunulur.

Bilgi için teşekkürler. Bu konuda paket üzerinde yeteri derecede bilgi vermeleri gerekmiyormu? Ayrıca hayvan yemi olarak kullanılamayacak derecede tehlikeli bir durum söz konusu ise bunun meyvelerinede bu tehlike sirayet etmiyormu sadece köklerdeve saplarında mı kalıyor yani??

devrann
10-01-2018, 12:18
Bilgi için teşekkürler. Bu konuda paket üzerinde yeteri derecede bilgi vermeleri gerekmiyormu? Ayrıca hayvan yemi olarak kullanılamayacak derecede tehlikeli bir durum söz konusu ise bunun meyvelerinede bu tehlike sirayet etmiyormu sadece köklerdeve saplarında mı kalıyor yani??
İlaçlıyken tohum halinde gıda ve hayvan yemi olarak kullanılamaz demek istiyor daha sonra toprağa ekince ve çimlenip yüzeye çıkınca tohum kabuğu düşüyor bunun yanında kullanılan ilaç sistemik bir ilaç değil, sistemik olanlarda kullanılabiliyor ama tohum başına düşen ilaç miktarı çok düşük kalıyor düşünün aynı ilacı çiftçi damlamadan dekara 1 kg olarak veriyor.Satılan sertifikalı buğday tohumların tamamı mantar ilacıyla kaplıdır.Bahsettiğiniz ilaç için evet ilaç sadece bitki köklerinde kalıyor ilacı yukarıya taşıyan başka bir mekanizma yoksa.

acemi ciftci
08-06-2018, 20:39
Bir onceki sayfaya bakilirsa patlicanimda kirmizi orumcek var. Neemazal t/s aldim bugun ve 10 ml/2 lt olmak uzere karisimi yapraklara siktim. Baska yapmam gereken bir sey var midir?