PDA

View Full Version : Asma (Üzüm) hastalık ve zararlıları

nariçi
02-10-2008, 21:41
Asmalarda üzümler mevsimi itibariyle olgunlaşmaya başlayınca; eşek arıları, kızıl arılar ve kuşlar tarafından olgunlaşan taneleri yiyorlar. Korumak için DTT içerikli toz ilaç veya su bazlı sprey ilaç püskürtülmesini öneriyorlar ama Oda etkisini çabuk kaybediyor bir bakmışsınız salkımların yarısı gitmiş. (Üzümleri nasıl koruyacağız.) Bir ilaç aldım kullanımı takiben yedi gün koparılmayacak 25 günden önce ilaçlama yinelenmeyecek dediler. İlaç (Zehir) üzerinde böcek haşere mücadelesi yazıyor. ( Yan olumsuz etkileri nedir ? ) Bu konuda bilgisi veya sorunu olan arkadaşların görüşü nedir.?

limon
02-10-2008, 22:51
Meyveleri ve sebzeleri kuşlardan korumak için yapı marketlerde balıkçı ağlarına benzeyen ağlar satılıyordu. Kendim kullanmadım ama işe yarar sanıyorum.

kiwici77
03-10-2008, 00:55
Senin sorunun gene iyi bana göre, en azından külleme yok:rolleyes:
Arkadaşım bence sen iyisimi üzümleri topla biran ön;)ce

Filiz
03-10-2008, 04:55
Torbalarla korunabilir bir diğer öneri de bağın çeşitli yerlerine tuzak koymanız. Bir eşek arısını üzümden daha çok mutlu eden ne olabilir? Et balık çeşitleri.. Bağın birkaç yerine et parçaları(sakatat daha iyi olabilir kan oranı daha fazla çünkü) koyarsanız arılar daha çok onları yemek isteyeceklerdir ve böylece üzümleriniz kurtulur. Tuzakları bağın kenarlarına koyarsanız arıları bağa girmeden önlemiş olursunuz.

Kuşlarla mücadelede biraz daha zor. Bağın büyüklüğüne göre maliyeti size ne olur bilemem ama bunu örtülerle kolayca sağlayabilirsiniz. Örtülerin ismini hatırlayamadım. Tarımada kullanılan ve ışığı geçirimi %100 olmayan plastik örtüler.

Filiz
03-10-2008, 05:05
Bahsettiğim böyle birşey işte ancak örtüler bu kadar küçük değil. :D

üzüm
03-10-2008, 09:37
Komşum eski tüllerden, tülbentlerden keseler dikip üzümlere geçirip bağlıyor.

Bende kuşların, arıların deldiği üzümleri atmayıp, onları saklıyorum (kendiliğinden dalda çok hızlı kuruyorlar). Kışın hoşafını yapıyorum.

nariçi
03-10-2008, 11:03
Arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum. Öneriler güzel, file ağı bulabilecekmiyim bilmiyorum ama eski tül olabilir. Ancak bu yıl zararın önüne geçememiş olduk, Filiz'in önerileri hakikaten güzel, uzum ise çok iyi değerlendirme yöntemi önerdi, biz bir salkımda dörtte üçünü atıyorduk. en azından solmuş üzümleri değerlendirebiliriz. İlaçlar konusunda açıklayıcı görüşleri öğrenirsem iyi olur.
Limon'un önerisini bir komşumuzda görmüştüm ama anımsama bakımından uyarıcı oldu. Kiwici77 arkadaşım o konuda kırmızı örümcek haşerat ilaçları var benim kuşlar için kullandığım ilaçlar ama havadar olması halinde küf olacağını sanmıyorum-selam.

envor
03-10-2008, 17:00
Eski ince kadın çorabını tavsiye ederim, ilk gördüğümde çok garibime gitmişti, ama bizim köyde yaşlı bir teyze bu tekniği bulmuş vede çok güzel olmuş :)
İnçe çorabı salkıma yetecek kadar kesmiş ve salkıma geçirip alttan, üstten bağlamış, bende denedim, harika oluyor, kuşlar bile zarar veremiyor yani :)

nariçi
03-10-2008, 18:27
teşekkür ederim, Manisa üzüm diyarı olarak bu konuda elbette tecrübelidir.

nariçi
14-07-2009, 19:34
Arkadaşlar, koruklarda siyahlaşmalar vardı! güneş mi yakıyor yoksa kül mü vuruyor tam bilmiyorum. Bende kükürt atmıştım. Bugün sağanak bir yağmur her şeyi yıkadı. Kükürt atmayı yineleyeyim mi?

izzeterisen
14-07-2009, 20:19
Salkım güvesi ilaçlaması yaptınız mı ? Nasıl bir siyahlaşma anlattığınız?

nariçi
15-07-2009, 08:31
Sertleşen (kuruyan bir siyahlık, sanki açıkta kalan güneş yakan gibi) taneler tamaman değil bir yönü ile siyah leke oluyor. Kırmızı örümcek ilacı atmıyorum. Bu üzümlerin cinsi peygamber-Besni üzümü. Asmalar için Siyah-mor üzüm olan hunusi için topas kullanıyorum.

Halil Önen
15-07-2009, 10:57
Senin sorunun gene iyi bana göre, en azından külleme yok:rolleyes:
Arkadaşım bence sen iyisimi üzümleri topla biran ön;)ce

Değerli Dostlar,

Eğer asmalarınızda külleme varsa ve evinizin bahçesinde bir ya da iki asmanız varsa,
her akşam gece de olabilir, hortumla su sıkınız. Hem yapraklara hem üzümleri iyice tazyikli su ile yıkayınız.
Hatta şebeke suyu daha iyi olur. Külleme devamlı suyu hele klorlu ise hiç sevmez.
Hatta küllemeye karşı hiç bir ilacın yapamadığını yapar ve küllemeyi tane üzerinde siler.

Küllemeniz yoksa ve arılardan kurtulmak istiyorsanız bol kükürt kullanın. Yapraklarına da atın. Hatta kükürte biraz odun külü karıştırın. Kül kükürtün iyi yayılmasını sağlar ve kül dünyanını en temiz maddesidir.

Unutmayın kuşlar da kükürtü pek sevmezler.

Saygılar

MeyveliTepe
15-07-2009, 11:10
Bağlardaki problem için organik sertifikalı böyle (http://www.agrikem.com/urunler.php?urun_id=12)bir ürün var. Deneyen oldu mu acaba?

Halil Önen
15-07-2009, 11:10
Sertleşen (kuruyan bir siyahlık, sanki açıkta kalan güneş yakan gibi) taneler tamaman değil bir yönü ile siyah leke oluyor. Kırmızı örümcek ilacı atmıyorum. Bu üzümlerin cinsi peygamber-Besni üzümü. Asmalar için Siyah-mor üzüm olan hunusi için topas kullanıyorum.

Sn. nariçi,

Resim ekleseydiniz daha iyi anlardık.

Ancak asmalarınız küllemeye yakalanmış ve kullandığınız ilaçlar ile baskılanmış olabilir.

Kuruyan siyahlık külleme marifeti.

Külleme ve salkım güvesi aynı anda ortaya çıkar. İkisi bir saldırır.

Tanelerde küçük delik ve çürüme varsa bu salkım güvesidir.

Kükürt kullanarak baskılamaya devam edin. Eğer salkım güvesi yoksa kükürtün
etkisi ona da oluyor.

saygılar

Halil Önen
15-07-2009, 11:20
Bağlardaki problem için organik sertifikalı böyle (http://www.agrikem.com/urunler.php?urun_id=12)bir ürün var. Deneyen oldu mu acaba?

Evet sn. Meyveli Tepe böyle bir ilaç var ve kullanılıyor. Ben kullanmadım.

Bu ilaç karşılığı için bordo bulamacı kullanılıyor.

Ama yoğun külleme saldırısında pek etkili olmadığı söyleniyor.

Asma hariçi diğer bitki hastalıklarında oldukca etkili.

Saygılar

nariçi
15-07-2009, 12:18
Yaygın olarak bütün tiyeklerin (Üzüm bitkisinin her bir ağacı) hepsinde birkaç salkımda görülüyor.

92942
92943
92944
92945

MeyveliTepe
15-07-2009, 12:23
Evet sn. Meyveli Tepe böyle bir ilaç var ve kullanılıyor. Ben kullanmadım.

Bu ilaç karşılığı için bordo bulamacı kullanılıyor.

Ama yoğun külleme saldırısında pek etkili olmadığı söyleniyor.

Asma hariçi diğer bitki hastalıklarında oldukca etkili.

Saygılar

Bu ilacın bir özelliği olarak yazın da hasata kadar kullanılabilir olması, ve periodik uygulama ile koruyuculuğun sağlandığı bildiriliyor. Bulaşık bir asmanız varsa uygun bir kullanımla denemenin yararı olabilir.
Kolay gelsin

Halil Önen
16-07-2009, 16:22

Sn.Meyveli tepe,

ben acele cevap verirken, Masterkop SC ilacının ismini, domateste kullanılan ismi çok benzeyen bir başka ilaç ile karıştırdım.

Bu ilacı ilçe tarıma sordum. Ellerinde olmadığını söylediler.
Ama ilaç hakkında bilgi vereçeklerini söylediler.

Ayrıca, ilaç satan (bayii) zıraat mühendisi arkadaşlarla görüştüm.

Onlar da ellerinde böyle bir ilacın olamadığını söylediler.

Ancak dediğim gibi, bakır içerikli bir ilaç olduğunu ve asma küllemesinde kullanılamayacağını bildirdiler.

Teşekür ederim

eser42
16-07-2009, 17:12
merhaba
konya ilinde 1052 rakımda bağcılık yapmak ve sofralık üzüm yetiştirmek isteyen bir arkadaşım var. bağ tesisini ve yetiştiriciliğini yapacağım. arkadaşlar 2" dalgıç pompa ve 5 ton/h kapasiteli suyumuz var. arazi sıkıntımız yok. ne kadar bir alanda bağcılık yapabilirim. hangi sofralık çeşitleri konyada üretebiliriz.

Halil Önen
16-07-2009, 17:26
Yaygın olarak bütün tiyeklerin (Üzüm bitkisinin her bir ağacı) hepsinde birkaç salkımda görülüyor.

92942
92943
92944
92945

Sn.nariçi,

asmalarınız (geç) küllemeye yakalanmış.

Külleme, mildiyo ve mavi küf hastalıklarına da biraz benzer ve genel de karıştırılır. Basit gibi görünse de bizde bazı aşamalarında karıştırıyoruz.

Hatta bunu kullandığımız ilaçlar güneşli havalarda atılırsa da benzer görüntüler oluşabiliyor.

Küllemeyi en iyi anlamanın yolu, parmaklarınızla taneyi sildiğinizde toz gibi bir tabaka kalkar yesil tane ortaya çıkar.

Ancak tane kabuğundaki siyahlığı silemezsiniz.

Külleme ileri aşamalarında tane üzerinde o kahverengi kurumaları yapar.

Küllemede bazı küçük taneler çatlar. Mildiyo da çatlamaz.

Mildiyo (pronos) hastalığını anlamanın en iyi yolu;

asmanın orta yerlerinden dört ya da beş yaprak koparın. Sabahtan kopardığınız bu yaprakları ıslatın ve bir poşete koyun, oda sıcaklığında- 25 derece daha uygundur- bir gece bekletin.

Eğer yaprakların altında beyazlaşma görürseniz bu mildiyo dur.

Eğer asmanız mildiyoya yakalanırsa iki yıl kendisine gelemez.

Burada dikkat edilmesi gereken, külleme, mildiyo ve mavi küf gibi hastalıklar salkım güvesine de davetiye çıkartır. Salkım güvesi bu ortamları çok sever.

Bu hastalıklarda kullandığınız ilaçlar salkım güvesini de önler.
Ancak asmanızı kendi haline bırakırsanız tam bir felaket yaşarsınız.

Asmalarınızda kırmızı örümcek yok. Mildiyo yok zira yapraklarınızda da lekenmeler olurdu. Bunlar için ilaç kullanmanız gerekmez.

Topaş ve kükürt kullanmalısınız.
Bunlar tedavi etmezler, ancak durdurur ve baskılar.

Birde dikkat edin asmanızın bazı yaprakları, altan çukurlar üsten ise kabarcıklar
şeklinde, sonra yaprağın altındaki bu çukurların önçe beyaz sonra yol yol kırmızı halkalar görürseniz,

bu yaprak kabarcığı hastalığıdır. Bulaşık değilse tehlikeli değildir.

Bazen yaprak kabarcığı ile tane üzerinde ki o kırmızı kurumalar (külleme) aynı anda asma üzerinde görülür.

Bütün bu anlattıklarımdan sonra asmanızı kazmayı düşünebilirsiniz.

Ama siz gelin annem gibi yapın, asmalarınız çiçekten çıkınca ara sıra , hortumla yıkayın. Hiç bir ilaç kullanmadan üzümleriniz pırıl pırıl olacaktır.

Saygılar

MeyveliTepe
16-07-2009, 21:13
Sn.Meyveli tepe,

ben acele cevap verirken, Masterkop SC ilacının ismini, domateste kullanılan ismi çok benzeyen bir başka ilaç ile karıştırdım.

Bu ilacı ilçe tarıma sordum. Ellerinde olmadığını söylediler.
Ama ilaç hakkında bilgi vereçeklerini söylediler.

Ayrıca, ilaç satan (bayii) zıraat mühendisi arkadaşlarla görüştüm.

Onlar da ellerinde böyle bir ilacın olamadığını söylediler.

Ancak dediğim gibi, bakır içerikli bir ilaç olduğunu ve asma küllemesinde kullanılamayacağını bildirdiler.

Teşekür ederim

Linkini verdiğim Agrikem sitesine bakarsanız üzüm bağlarında küllemeye karşı ruhsatlı olduğunu görürsünüz. Ben organik sertifikalı olması sebebiyle ilgilenmiştim (şeftalilerimi kurtardı). Zirai ilaç bayileri hatta ilçe tarım, organik sertifikalı ilaçları tanımıyor. Firmadan sizin bölgedeki bayiyi öğrenip kargo ile göndertebilirsiniz. Yazılarınızdan bağların durumunun vahim olduğu çıkarsamasını yaptığım için yazıyorum. Ne kurtarsanız kardır.

Çabucak baktığımda şöyle (http://orgprints.org/14092/01/Evaluation_of_the_effectiveness.....pdf)bir makale buldum.

Halil Önen
16-07-2009, 21:26
Teşekkürler Sn Meyveli tepe,

anladım, İzmir_ Bornava'da bayilikleri varmış.

Direk tel. ile görüşebilirim.

Sağolun

MeyveliTepe
16-07-2009, 22:05
En azından sorup bilgi alırsınız. Hastalık hakkında anlattıklarınız ürkütücü gerçekten.

nariçi
16-07-2009, 22:56
Sayın Halil Önen Bey geniş açıklamalarınız için çok teşekkür ederim, sevgiler.

Yılmaz Yalçın
07-08-2009, 17:10
Sayın Meyvelitepe,
Sayın Nariçi,
ŞAUAN Samsun'da ailemin yanındayım,Babamın 4 yıl önce bahçeye güneşi iyi alan bir yere diktiği çekirdeksiz beyaz üzüm epey dallanmış ve uzamış üzümlerin yapraklarında resimlerde de görüldüğü gibi garip bir hastalık oluşmuş ve üzümlerin bir kısmı kurumuş ve buruşmuş.Bu hastalık nedir ve nasıl bir ilaç önerirsiniz?(Fotoğraflar ektedir.)

ciceksever70
07-08-2009, 22:12
Herkese iyi aksamlar. Ben asmalarima uygulamak icin kükürt sormaya gittigimde seradakiler ne istedigimi anlamiyorlar. Almanca olarak kükürtü baska ne sekilde isteyebilirim, bilen var mi ?

Halil Önen
07-08-2009, 22:25
bahçeye güneşi iyi alan bir yere .....

garip bir hastalık oluşmuş ve üzümlerin bir kısmı kurumuş ve buruşmuş....

ve nasıl bir ilaç önerirsiniz?(Fotoğraflar ektedir.)

Sn.Kubat_izmirli,

asmalarınız külleme hastalığına yakalanmış.

Ama fazla bulaşık değil,
.
Akşamleyin kökürt atın. Asma ıslak olmasın.

Birde asmanız susuz kalmış. Bolca sulayın. Asma suyu sever.

Yapraklardaki sarı lekeler küllemenin işi.

Ama yaprak uclarındaki geniş kavrulmalar susuluktan ve güneş yanığı.

Asmanızın boyu uzun, oraya kadar su taşıması için daha çok su vermeniz gerekiyor.

(işte böyle bir sor bin işit)

Saygılar

Halil Önen
07-08-2009, 22:32
kükürt sormaya gittigimde seradakiler ne
istedigimi anlamiyorlar.

Sn.çiçeksever70,

serada ne işiniz var.

Seralarda pek kükürt kulanmazlar.

Saygılar

denizakvaryumu
07-08-2009, 22:49
Herkese iyi aksamlar. Ben asmalarima uygulamak icin kükürt sormaya gittigimde seradakiler ne istedigimi anlamiyorlar. Almanca olarak kükürtü baska ne sekilde isteyebilirim, bilen var mi ?

Wettable Sulphur diye isteyin.

Örneğin bayerin ürünü;

Wettable Sulphur Bayer WP 80

MeyveliTepe
07-08-2009, 22:53
Sn.Kubat_izmirli, asmalarda uzman olan Sn.Halil Önen. Bendeki az sayıda asmada problem olsa ona sorardım :)

Halil Önen
07-08-2009, 23:12
Sn. meyvelitepe, beni utandırıyorsunuz.

Yerinize cevap verdim, özür dileyecektim.

Ama ardakaşın sorusunu acil gibi gördüm.

Çiftçilerin bir sözü vardır.

Asla bu günün işini yarına bırakma diye. Hele bu küllemeyse...

Saygılar efendim

Yılmaz Yalçın
07-08-2009, 23:32
Sayın Halil Önen,
Cevap için çok teşekkür ederim..Peki Asmayı şimdi meyve varken mi budayalım yoksa hangi ayda budamalıyız?

Yılmaz Yalçın
07-08-2009, 23:34
Sayın Halil Önen,
Sizisorularımla çok bunaltmış olabilirim ama bu son sorum:)Kükürdü nerde bulabiliriz ve nasıl uygulayacağız yapraklarına mı serpeceğiz yoksa köküne suyla mı vereceğiz?

MeyveliTepe
07-08-2009, 23:41
Halil bey, bu kadar alçak gönüllü olmayın. Şaka değil, çok ciddi yazmıştım :)

Sevgiler

Halil Önen
07-08-2009, 23:51
Sayın Halil Önen,
Cevap için çok teşekkür ederim..Peki Asmayı şimdi meyve varken mi budayalım yoksa hangi ayda budamalıyız?

Sn. Kubat_izmirli, budamada nerden çıktı.

Filizlerininin bazılarını (çok uzayan) kırmanız gerekebilirdi, şimdi zamanı geçti. Hiç dokunmayın. Onlardan budama zamanı üzümlü sürgün alacaksınız.

Kışın budayacaksınız, Ocak, şubat gibi gözler uyanmadan...

Saygılar

Yılmaz Yalçın
07-08-2009, 23:54
Sayın Halil Bey,
Çokteşekkür ederim..peki kükürt ilacını nerden bulabiliriz burasıküçük bir kasaba..Bulursam nasıl uygulama yapacagız elle yapraklara mı serpeceğim kükürdü çünkü üzümler olgunlaşıyor 15 gün sonra yemeye hazır olacak:)Zehirleme yapar mı yersek?

Halil Önen
08-08-2009, 00:05
Sayın Halil Önen,
Sizisorularımla çok bunaltmış olabilirim ama bu son sorum:)Kükürdü nerde bulabiliriz ve nasıl uygulayacağız yapraklarına mı serpeceğiz yoksa köküne suyla mı vereceğiz?

Sn.kubat_izmirli,

biz kükürtü buralarda tarım ilacı, börtü böçek ilacı satan yerlerden 1 ve ya 2 kg. buluyoruz.

Kükürtü asmaya atarken, dallarına, yapraklarına ve üzüm salkımının üzerine atınız.

Korkmayın, asmanız ıslak değilse ve sıcakta atmazsanız bir şey olmaz. Akşamleyin atınız.

Kükürt tane üzerinde hafif acık sarı bir beneklenme şeklinde renk değişimi yapar, tabii beyaz üzümde, bunun hiç bir zararı yok.

Zaten pazardan alırken salkım ya da tane üzerinde bu renkleri görürsünüz.

Bu kökürtün marifetidir. Deneyin o salkımın daha tatlı olduğunu görürsünüz.

Nedenini sormayın bilemem, belki psikolojik beilki damak tadı...

Kükürtlü salkımı, yıkayın hepsi akar gider. Hiç bir zararı olmaz.

Ellede atabilirsiniz, bir tülbentin içine azıcık koyup sikeleyerekte atabiliriniz.

Ancak mutlaka gözlük kullanın. Ya da gözlerinizi koruyun. Ellerinizi de gözünüze sürmeyin, yoksa benim gibi evin yolunu bulamazsınız. Yakması dışında gözlere zararı yok.

Saygılar

çiçeksever
30-08-2009, 13:16
Asmanın meyve ve yapraklarında aşağıdaki gibi sorun var.Yardımcı olabirimisiniz.

çiçeksever
30-08-2009, 13:30
Son resmin ağaçtaki hali.Böyle avuç içi gibi kıvrılıyor.Bu bir hastalık mı?yoksa normal mi?

finduk52
07-09-2009, 01:19
Merhaba ,
Benimde bahçemde bir asmam var bir kaç senedir yapraklarında pütür pütür ilginç lekelenmeler oluşuyor .
Acaba bunlar nedir ve ne yapmam gerekir ?

Bir ilgilenen olursa çok mutlu olurum.
Teşekkür ediyorum şimdiden .

Saygılar ..

101530

101531

musa78
07-09-2009, 01:45
bağ uyuzu hastalığı var efendim asmanızdakı yapraklarınızda.Zarar Şekli; Asma yaprağının üst kısmını tamamen kaplayabilecek şekilde küçük kabarcıklar teşekkül eder. Serin havalarda ise, bu küçük kabarcıklar, kırmızımsı bir renk alırlar.Budamadan sonra ve gözlerin uyanmasından evvel ilaçlama yapılması gerekmektedir efendim

musa78
07-09-2009, 02:02
Mat renkli gevrek ve kenarlardan içe doğru kıvrık yapraklar, üzerleri beyazımsı-gri toz veya kül serpilmiş gibi görünüm de olmakta sayın çiçeksever fotodan gondermiş olduğunuz resimdende anlaşılacağı üzere üzüm salkımlarındanda bu apacık şekilde belli olmakta ve bu hastalık(bağ küllemesi)
kültürel mücadele de çubuklar kış budamasında kesileceğinden bağın içinden uzaklaştırılmalıdır.bahardaki budama evresinde ise asmanın iç kısımlarında hava alması için bu tarzda bir budama yapılmalıdır.
ama genel anlamıyla bunlarda yeterlı olmuyor ve ilaçlama yapıyoruz.bu ilaçlamayıda çiçeklenmeden once yanı surgunler 20-25 cm cıvarındayken yapmaktayız.ve aralıklarla 3 defa yaparak 4 uygulamayıda tanelere su yurudugu zaman yanı leblebi buyuklugundeyken yapıyoruz ..başarılı sonuçlar aldığımız aşikar.

finduk52
07-09-2009, 02:12
Sayın Musa78,
İlginize çok teşekkür ediyorum .Peki nasıl bir ilaç kullanmam gerekir acaba ?
Eğer fazla olmazsam bu konuda da beni bilgilendirirmisiniz ?

musa78
07-09-2009, 02:24
Zararlıya karşı toz veya ıslanabilir kükürt etkilidir. Ancak bağ uyuzu karşı özel ilaçlama gerekmez. Külleme kontrolü için uygulanan kükürt bağ uyuzunu da kontrol eder. bizim bağımızdada bu hastalık gözlenmekte yanlız yukarıdaki cümlemdede belirttiğim üzere külleme ilaçları bağ uyuzu içinde mücadelede yararlı olmakta.ancak yukarıda da belirttiğim gibi kış budaması ve ilaçlama seyiri bu hastalıklarda önemli.kış budamasından sonra borda bulmacı kullanarak biz uygulmayı neticelendiriyoruz ve taki sürgünler (çiçeklenmeden önce)15-20 cm olduğunda külleme ilaçlarıyla devam ediyoruz
not:deneyimlerimizden yola çıkarak soylemem gerekirse şuandan itibaren(meyve verimi olduğu için)hiç bir başarılı sonuç alamazsınız...

finduk52
07-09-2009, 02:44
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum sayın Musa78,
Budama zamanını bekleyip inşaallah dediğiniz gibi gerekli ilaçlamayı yapacağım .
Saygılar sunuyorum .

musa78
07-09-2009, 02:48
efendim estafurullah nacizane bildiklerimi ve uygulamada gerçekleştirdiklerimizi ifade edebildiysem ne mutlu.umarım seneye herşey daha güzel olur.sağlıcakla kalın sevgiler...

antigen
14-09-2009, 22:06
Bu yıl bağımda çıkan hastalık ama eklediğim resimler gözükmüyor??

FIRUZAN
17-09-2009, 00:02
merhaba ,
Komşumun asmasındaki hastalık ne olabilir acaba ? Üzüm tanesi önce bir taneden başlıyor ve salkımın hepsini çürütüyor,ilaç olarak ne kullanılabilinir ve ne zaman yapılmalıdır ? Artık üzümler toplandı ve bitti.
Teşekkürler

musa78
17-09-2009, 00:22
Hastalık etmeni mantardır. İlkbaharın yağışlı geçtiği yıllarda özellikle Ege ve Marmara bölgesindeki bağlar da, önemli zararlara yol açmaktadır. Hastalık belirtisi yapraklarda sürgünlerin belli bir Boğuma kadar olan dip kısımlarında kenarları sarı siyah küçük noktalar şeklinde başlar genelde. Bunlar birleşerek geniş lekeler oluşur. Yapraktaki lekeler kurur ve yırtılır, parçalı bir görünüm alır. Sürgünün dip kısımlarındaki lekeler çökük ve iğ şeklindedir. Bu gibi çubuklar veya bunları taşıyan kollar kuruyabilir ve bunların üzerindeki gözler uyanmaz. Yaprak ve salkım saplarındaki lekeler de yapraklardakine benzer. Tane kabuklarında da görülen hastalık çürümelere yol açar.

hastalığın ismi ölü kol'dur.

Hastalık kontrolüne kültürel işlemlerle başlanmalıdır. Mantar kışın etkin olduğundan yaprak dökümünden hemen sonra budama yapılmalı hasta çubuklar yakılmalıdır. İlk ilaçlı mücadele gözler uyanmadan 10 gün önce %4'lük bordo bulamacı veya kışlık yağlarla tüm çubukların yıkanması şeklinde olur. Bu ilaçlama normal yıllarda yeterlidir. Ancak yağışlı serin geçen yıllarda sürgünler 2-3 ve 15-20 cm uzunluğunda iken organik fungisitlerle iki ilaçlama daha gerekebilir. Ayrıca asmanın havalanma ve güneşlenmesini arttırıcı önlemler de yararlıdır

FIRUZAN
17-09-2009, 09:54
Çok teşekkür ederim musa78.

nariçi
18-09-2009, 10:54
Bu yıl asmalarda ki salkımlar olgunlaşma döneminde buruşarak solmaya başladı. Nedeni nedir? Acaba sık salkımların seyreltimesi mi gerekiyor? Başka nedenle mi solup buruşuyor. İkinci bir çürütücü etmen de küçük beyaz kurtçuklar. Bir taneye girdiğinde ona dokunan diğer tanelere de aynı yaralamayı yapıyor böylece diğer tanelere yaygılaşıyor.

Halil Önen
18-09-2009, 12:29
Sevgili nariçi, geç küllemeye yakalanmış olabilirsiniz.

Bu dönemde salkım cansız solgun olur. Tanelere hafif dokunulduğunda bir kısmı dökülür tabii rüzgarlada dökülür.

Kökürt atarak ancak biraz baskılayabilirsiniz. Ama önüne geçemezsiniz.
Küllemeye karşı çok önceden önlem almanız gerekirdi. Yapcak bi şey yok, kalan sağlar sizindir. :(
Asmanızı sulayarak güçlü tutmaya çalışmalısınız.

İkinci anlattığınız ise salkım güvesi.
Beyaz kurt olgun larva. Salkım içinde galeriler açarak dolaşır ve beslenir.
Buna da çok önceden önlem almanız gerekirdi.
Bionem, ROA kullanırsanız larva üzerinde kitin tabakasını eritebilir ya da Delfin wg kullanırsanız tokluk hissi verip ölmesine sebeb olabilir.

Ançak salkım içindeki kurta ne kadar ulaşır bilemem.

Bu iki ürün insan sağlığına zararlı değil ve meyve olgunluk aşamasında kullanılabiliyor.

Gerçi bu iki hastalık her yıl görülmeyebiliyor ama kendini unutturup da ortaya çıkınca da çok geç kalınıyor.

Ben bu ilaçlamanın da pek faydalı olcağına inanmıyorum.
Yine yapcak bişe yok, kurttan kalan sağlar sizindir. :(

Merak ettim geç külleme ve salkım güvesi aynı asma üzerinde mi?

Saygılar

musa78
18-09-2009, 15:11
hocam bazı konularda yorumlarda bulunuyoruz ama yanlış bir açıklama getirdiğimiz konuya sizinde görüşlerinizi sunmanızı doğal olarak bekliyorum.
yazmış olduğunuz son soruya(hoş nariçi sormuşsunuz ama)nasıl olur demezseniz şu şekilde anlatmak isterim
geç külleme gelmiş olan salkım(olgunlaşmış)danelerinde külleme yoğun biçimde olmamakta ama salkım kısmında külleme kendisini bariz bir şekilde beyan etmekte,işin garibi balaban cinsi üzümlerde tek bu durum söz konusu salkım güveside oluşuyor ama yoğun bir şekilde değil...
şimdik buradaki asıl sorun şu külleme mantari hastalık;ama salkım güvesi canlı organizma hastalığı nasıl oluyorda bu birbirinden farklı hastalık aynı çotukta can buluyor:S:S????burda bir tezatlık yokmudur??

Halil Önen
19-09-2009, 11:02
şimdik buradaki asıl sorun şu külleme mantari hastalık;ama salkım güvesi canlı organizma hastalığı nasıl oluyorda bu birbirinden farklı hastalık aynı çotukta can buluyor:S:S????burda bir tezatlık yokmudur??

Sevgili Musa, evet bu bir tezat gibi görünüyor olsa da yaşanabiliyor, zaten onun için sormuştum. Zira gerçekten bir küllememidir ondan da pek emin değilim, olabilir demişim.

Bir de dostlarımızın bazılarından şikayetciyim. Bitkilerindeki hastalığı yazıyorlar bir daha da uğramıyorlar, hastalığın başka belirtleri var mı, tavsiye edilenlere uyuyorlar mı, uyuyorlarsa nasıl sonuç alıyorlar, hepsinden bi haberiz ki kendimizi de sınayamıyoruz. Şurada şunu söylediniz ya da söylemiştiniz şu sonuçlara ulaştık başarılı olduk olamadık diye bir bilgi akışı yok.

Külleme ve salkım güvesi farklı hastalıklar olsa da aynı zamanda hemen hemen aynı periyotlarda seyrediyor.
Külleme baskınsa ve külleme için ilaç mücadelesi yoğunsa salım güvesi bunun etkisiyle rastlanmayabiliyor.

Zaten onun için sormuştum külleme ile salkım güvesi aynı asma üzerinde mi diye?

Bazen külleme başlarda pek fark edilmiyor ya da güçlü seyretmiyor külleme için de ilaçlamaya dikkat edilmiyor veya yapılmıyor salkım zayıf düşüyor, taneyi tutamıyor, işte böyle aşamada salkım güvesi de görülebiliyor.
Bunu çekirdeksiz beyaz üzümde de yaşıyoruz.

Tabi salkım güvesi küllemeye yakalanmamış, külleme mücadelesi yapılmamış sağlıklı üzümleri tercih ediyor ya da böyle ortamlarda daha etkin oluyor.

Sevgili Musa, ben akademik bilgi donanımına sahip değilim, yetiştiricilik yaptım yapıyorum derleme bilgilerimi, gözlemelerimi ve tecrübelerimi refarans alıyorum.
Bu bağlamda hocalığı kabul etmiyorum :p iltifattan sayıyorum. ;)

Siz akademik bilgilerle yüklüsünüz, edindiğiniz teçrübelerle de biz üreticilere yeni bilgiler ışığında yol göstereceksiniz ki biz çiftcilerin en büyük düşmanı alışkanlıklarımızdır ve bunları kolay terk edemiyoruz.

Sizden birşeyler öğreneceğimi biliyorum ve gizliden gizli takip ediyorum, çaktırmayın. :)

Saygılar/başarılar

denizakvaryumu
19-09-2009, 14:02
Siz akademik bilgilerle yüklüsünüz, edindiğiniz teçrübelerle de biz üreticilere yeni bilgiler ışığında yol göstereceksiniz ki biz çiftcilerin en büyük düşmanı alışkanlıklarımızdır ve bunları kolay terk edemiyoruz.

Sizden birşeyler öğreneceğimi biliyorum ve gizliden gizli takip ediyorum, çaktırmayın. :)

Saygılar/başarılar

Halil Bey,

ben de sizi takip ediyorum, tecrübeleriniz bizler için yol gösterici, sağolun.

Halil Önen
20-09-2009, 00:54
Halil Bey,

ben de sizi takip ediyorum, tecrübeleriniz bizler için yol gösterici, sağolun.

Kocaman bir yalaan. :D

İnanmıyorsanız vitis vinifera ya bir uğrayın. :p

idris şenol
20-09-2009, 09:26
halil bey benimde kapsama alanımda
hem avcı hem cifçi:))

nariçi
20-09-2009, 11:49
Teşekkür ederim Sayın Önen, gelecek yıla daha tedbirli oluruz. Salkım güvesi daha çok sağlıklı salkımlarda oluyor. Külleme olanlarda çürüme oluyor., buruşup solma oluyor. Üzüm çeşidi mor - hunisi üzümü.

ciceksever70
20-09-2009, 17:55
Wettable Sulphur diye isteyin.

Örneğin bayerin ürünü;

Wettable Sulphur Bayer WP 80

Sevgili denizakvaryumu merhabalar iyi bayramlar dilerim. Bana önerdiginiz ürünü burada bulamadim Avrupa Birligi yasalarina göre kükürtün gida ürünlerinde kullaniminin yasak oldugunu ve satilmadigini söylediler. Bayer firmasinin web sayfasiyla iletisime gectim onlar da böyle bir ürünü tanimadiklarini ve bu isme benzer WG 80 olarak fare ilaclarinin oldugu cevabini verdiler. Asmalarda mantar hastaliklari ya da zararlilar icin baska ilaclar var ancak aldigim bilgiler kafami karistirdi Bayer ürünü ile ilgili olarak ve sizlerle de paylasmak istedim. Sevgiler.

denizakvaryumu
22-09-2009, 18:21
Sn.Çiçeksever70

http://www.google.com.tr/search?sourceid=navclient&hl=tr&ie=UTF-8&rlz=1T4MOOI_trTR344TR345&q=Wettable+Sulphur

linkteki yazıları inceleyebilirseniz sanırım cevap olacaktır.

http://www.searles.com.au/pdf/WettableSulphur250g.pdf

Özellikle son link.

ciceksever70
22-09-2009, 20:00
Verdiginiz linkleri inceleyecegim tesekkür ederim sevgili Denizakvaryumu.

skanatlar
18-11-2009, 13:12
Sn Halil Önen

Zeytin zararlıları ile doğal mücadele başlığı altında Kaolin Kili ve Delfin karışımını Bir asmada uyguladığınızı yazmışsınız. Bu konu hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz?
Üzüm zararlıları ile doğal mücadele yapılamazma ?

Teşekkürler,

Halil Önen
18-11-2009, 20:16
Sn Halil Önen

Zeytin zararlıları ile doğal mücadele başlığı altında Kaolin Kili ve Delfin karışımını Bir asmada uyguladığınızı yazmışsınız. Bu konu hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz?
Üzüm zararlıları ile doğal mücadele yapılamazma ?

Teşekkürler,

Sn. ajansel,
üzüm zaralıları ile doğal mücadale zararlıya göre değişiyor.

Zararlı salkım güvesi ise, delfin bunu önlüyor. Kaolin güneşin etkisini azaltıyor tane güzel oluyor. Tabii yuvarlak sarı çeşidi için.
İkisinin karıştırılarak kullanılması zamandan tasarrufun yanında, salkım güvesi için iyi ikili oluşturuyor ve denemelerde başarı sağlandı. Bu doğal mücadele, belki salkım güvesi olmuyacaktı diye düşünüp bu yıl tekrarlamayı düşünüyorum.

Ancak zararlı külleme ise ne kaolin kili ne delfin başarılı olmuyor ki zaten böyle bir şey beklemek hata olurdu.

Külleme için tam olarak doğal mücadele bulamadık. Zaten küllemenin yoğun olduğu yıllar kimyasallarda başarılı olmuyordu.

Yine de bir şey öğrendik, küllemeye ortaya çıkmadan_ çıkaçakmış gibi düşünüp_ asmalar budandığında bir defa, gözler uyanmadan ikinci defa ve çiçekten sonra bir ya da iki defa bordo bulamacı atılması, bu hastalığı önlüyor, ya da etkisini çok azaltıyor. Bunu ben ve birkaç arkadaş uyguladık başarılı olduk. Bu doğal mücadele midir, işte bordo bulamacı ve korukta atılıyor.

Bunu yanında mikrobiyaller ve kimyasal olmayan ilaç arayışımız ve denemelerimiz sürecek.

Birde ilginç bir şey öğrendik, ülkemizin bazı lokal bölgelerinde hiç külleme hastalığı olmuyordu.

Hatta bu o kadar ilginç ki, biz domatesleri küllemeye kaptırırken 20.30 km deniz tarafında hiç bir zaman külleme olmuyor.

Sizde bölgenizde böyle bir ön bilgi bulabilirsiniz.

oalpturk
08-03-2010, 06:05
Sayın Halil Önen;

Salkım güvesi ile organik mücadele için delfin kullanmak istiyorum.Ancak pek fazla bilgim yok.Bilgilendirirseniz müteşekkir olurum...

Halil Önen
08-03-2010, 21:28
Sn. oalpturk,

Delfin içinde bir tür yararlı bakteri var ve salkım güvesi üzerinde tokluk hissi veriyor, güve açlıktan ölüyormuş.

15 litre suya belli oranda delfin koyup 5 tane kesme şeker
atıyorum, şeker yapıştırcı için.

Salkımlara tatlı su yürüdüğünde yani erimeye başladığında 15 gün ara ile iki defa kulanıyorum. Daha çok salkımlara atıyorum.

Zeytin fidanları uc zararlısına da ( zeytin güvesi) etkili.

bonsade
01-04-2010, 22:22
Sayın Halil Önen :

Benim asma ile ilgili bir sorum olacak .

Asmaya kükürt uyguladığımızda asma yapraklarını salmura veya dolma için kullanabilirmiyiz ?

Halil Önen
02-04-2010, 22:04
Sn. bonsade, belki yüz yıldan beri asma yapraklarına toz kükürt kulanılır ve bunu hiç düşünmedik.

Kükürt yaprağın içine işleyen (sismik) bir kimyasal değil. Yıkadığında akıp giden bir şey.
Benim bildiğim zararlının üzerini ince zar gibi örten, yakıcı ve havasız bırakan bir etkiye sahip.

Su ile temizlenen bir şey diye düşünüyorum.

Salamura _su içinde_ için ise hiç bir etkisi kalmaz derim.

Saygılar.

Dogasever
02-04-2010, 23:10
Halil Bey merhaba

Üzümde EM'yi herhangi bir yerde denediniz mi? Denemedinizse, aşağıdaki uygulamayı yapan arkadaşlar çok iyi sonuç aldılar. Size de öneririm. Saygılar.

-ÜZÜM için EM kullanımı (1000 m2 alanda)
Topraktan:
1. uygulama: Mart veya Nisan aylarında 2 litre EMa
2. uygulama: mayıs veya haziran aylarında 2litre EMa

Yapraktan:
1. uygulama: Yapraklanmanın başlaması ile birlikte 250 ml EM5 + 250 ml EM FPE, 250 litre suya konup, dallar, gövde ve yapraklar ıslanacak şekilde uygulanır.
2. uygulama: Sürgünler 15-20 cm. olunca 500 ml EM5 + 500 ml EM FPE, 500 litre suya konup, dallar, gövde ve yapraklar ıslanacak şekilde uygulanır.
3. uygulama: İnce koruk döneminde 2. uygulamanın aynısı uygulanır
4. uygulama: 3. uygulamadan 15-20 gün sonra aynen 2. ve 3. uygulama gibi tatbik edilir.

EM5 ve EMFPE bulamazsanız, EMA da uygulayabilirsiniz.

bonsade
03-04-2010, 20:40
Sayın Önen :
Kükürtün diğer ilaçlar gibi zehir etkisi olmadığını ögrendik .Teşekkür ederim

Halil Önen
03-04-2010, 23:26
Üzümde EM'yi herhangi bir yerde denediniz mi?

Sn. doğasever, böyle bir fırsatı kaçırırmıyım.

30 kadar beyaz üzüm asmasında, 4 şaraplık siyah üzüm asmasında denemeye başladım.

Birkaç dönümde denemeye çalışıyoruz.

Daha doğrusu;
bir elimde EMA, bir elimde tulumba meydan okuyorum tüm düşmanlara.

Önüme ne çıkarsa yapıştırıyorum. Ağaça, suya, toprağa, börtü_ böceğe, meyveye,çiçeğe, ota_b..ka (gübreye) atıyorum.

İlk defa bir ilaçı bu kadar gönül rahatlığıyla kulanmaktan mutluyum.

Teşekür ederim.
Saygılar

denizakvaryumu
03-04-2010, 23:30
Halil Bey,Bionemi bu dönem uygulamayacak mısınız?

Halil Önen
04-04-2010, 00:13
Armut da ateş yanıklıklığı için kullanacağım.

dogan.ozyoruk
10-06-2010, 23:59
kaolin kili satın almak istiyorum. Tabii çuvalda , kargo ile teslim edebilecek bir kuruluştan. bilgi rica ediyorum.

kayastop
15-06-2010, 11:42
sn.doğan bey kardeşimiz gibi ben de kaolin kili talep ediyorum

kayastop
15-06-2010, 11:45
sa.kükürt bağlarda yılllardır mantari hastalıklar için kullanılan vaz geçilmez bir doğa dostudur.

nariçi
06-07-2010, 20:27
Bugün dikkatimi çekti, üzüm tiyeklerinin (üsüm asmasının gövde ve dallarının oluşturduğu form) alt, güneşi direk görmeyen yaprakları sararıyor. Neden olabilir ki?

Halil Önen
07-07-2010, 00:06
Bugün dikkatimi çekti, üzüm tiyeklerinin (üsüm asmasının gövde ve dallarının oluşturduğu form) alt, güneşi direk görmeyen [/B[B]]yaprakları sararıyor. Neden olabilir ki?

Sn. nariçi,

asmanızı sulayın. Su ile beraber gübre de verin.
Yağmurlara aldanmayın. Kazık köklüdür; su aşağıya işlememiş olabilir.

nariçi
07-07-2010, 13:49
Zaten buraya haziran yağmurları düşmedi. Ama biz bağı hiç sulamayız ki. Her yıl böyle sararma olmaz dı. yaprakları güneş yakar ama böyle erkenden sararmaz dı.

Halil Önen
07-07-2010, 16:39
Zaten buraya haziran yağmurları düşmedi. Ama biz bağı hiç sulamayız ki. Her yıl böyle sararma olmaz dı. yaprakları güneş yakar ama böyle erkenden sararmaz dı.

Bi sulayın farkı görürsünüz.

Asma suyu sever; kazık köklü olduğundan ta aşağılardan bir yerlerden su (çok nemli ) alıyordur.

Sulama, asmada %50 den fazla verim artışı sağlar.

Hele korukta ise ve tatlı su yürüyecekse, suya daha çok ihtiyacı vardır.

Asmada susuzluk belirtisi allttan yukarı giden yaprak sararması ve dökülmesi, ardından salkımlardan suyun çekilmesi_salkımların cılız kalması_ sonunda tanelerin kuruması ve dökülmesidir.

Bütün bitkiler öyle değil midir? Önce yapraklarını terk ederler, sonra meyvelerini_ yavrularını_ ve böylece kendilerini korurlar. Bi daha ki yağmurlara ya da kesilen su kaynağına tekrar kavuşana dek...

nariçi
07-07-2010, 19:48
Teşekkür ederim.

furkan yıldız
22-11-2010, 22:31
Değerli Dostlar,

Eğer asmalarınızda külleme varsa ve evinizin bahçesinde bir ya da iki asmanız varsa,
her akşam gece de olabilir, hortumla su sıkınız. Hem yapraklara hem üzümleri iyice tazyikli su ile yıkayınız.
Hatta şebeke suyu daha iyi olur. Külleme devamlı suyu hele klorlu ise hiç sevmez.
Hatta küllemeye karşı hiç bir ilacın yapamadığını yapar ve küllemeyi tane üzerinde siler.

Küllemeniz yoksa ve arılardan kurtulmak istiyorsanız bol kükürt kullanın. Yapraklarına da atın. Hatta kükürte biraz odun külü karıştırın. Kül kükürtün iyi yayılmasını sağlar ve kül dünyanını en temiz maddesidir.

Unutmayın kuşlar da kükürtü pek sevmezler.

Saygılar

işte aradığım cevap :p
bahçemdeki 6 çeşit üzüm türüde bu sene bu küllemeyle perişan oldu
cevabı geç buldum ama en azından bir dahaki yazı kurtarabilirim

secretsailor
05-03-2011, 15:12
Merhabalar,

Her çeşit meyve ve sebzede kullanabileceğiniz, son derece sağlıklı, sıfır kanserojenik ve toksik, insan sağlığına hiçbir yan etkisi olmayan ve her türlü zararlıya karşı %100 etkili bir ürün tavsiye etmek istiyorum.
Bir arkadaşım yıllardır üzüm bağlarındaki problemlerinden bu ürün sayesinde kurtuldu.
Hatta Türkiye'den sebze-meyve ithal eden bazı Avrupa Birliği ülkeleri buradaki üreticilere bu ürünü kullanmalarını şart koşuyorlar.
Çünkü hiçbir şekilde ürün üzerinde kimyasal/ilaç kalıntısı kalmıyormuş.
Ürünün ismi DK-DOX
Türkiye'deki firma yetkilisi Ufuk bey (0532 3750898)

yolac
19-07-2011, 12:25
Arkadaşlar,
Üzüm salkımlarım leblebi-fındık içi arası boya ulaştılar.Geçen sene de aynısı olmuştu.Salkımlarının üzerindeki bazı taneler adeta kül rengi pudra dökülmüş gibi oldular.Geçen sene bu siteden bilen arkadaşların tavsiyelerine uyarak kükürtü sulandırıp pulvarize etmiştim.Ancak benim yaptığım bir hatadan mı nedir bilemiyorum.Bütün salkımlardaki meyveler hep yandı.
Bu kez bilen arkadaşların tavsiyelerine acil ihtiyacım var.
Şimdiden teşekkürler.

Makif13
19-07-2011, 16:13
Herkese güzel bir gün dileklerimle,

Çanakkale'deki evimin bahçesinde yetiştirmeye çalıştığım asma fidanları ile ilşkili sorunlarımı sizler ile paylaşım yardımınızı rica edeceğim. Yalova çekirdeksizi, Yalova incisi ve Alfons cinsi toplam 8 adet asmam var ve telli sistem ile bunları yetiştirmeye çalışıyorum.

Mart ayının ilk yarısında su yürümeden budama işlerini yaptım. Aynı dönemde bordo bulamacı ile tüm fidanlarımı ilaçladım. Güzel gelişme gösterdiler çiçeklenme ve salkım aşamasına kadar iyi geliştiler. Çiçeklenmeden sonra sürgünlerin ucunu 30 cm olduklarında kırıp salkımın güçlenmesine katkıda bulunmaya çalıştım.

Haziran ayı 20'sinden itibaren çekirdeksi üzümdeki salkımlar sünmeye taneleri düşmeye veya kurumaya başladı (resim 1). çekirdekli türlerde ise salkımlardaki tanelerde yarılma ve siyah beneklenmeler görmeye başladım (resim 2 ve 3). Çekirdeksiz türdeki sünme ve kurumayı bu senenin aşırı nemli geçmesi sonucu ortaya çıkan külleme hastalığı olarak değerlendirdim. Tüm üzümlere haziran 2nci yarısı itibari ile kükürt yaptım. Sonuçlar değişmeyince bir ziraat mühendisinin tarif üzerine önerdiği score 250 (difeconazole) ile tüm fidanları ilaçladım. Çekirdeksizlerde salkım gelişmesi tekrar başladı. Çekirdeklilerdeki yarılmada değişen bir şey yok. Bu seneyi artık kaybettik ama nedenini bilirsem gelecek sene aynı sorunu yaşamam diye düşünüyorum. Bu nedenle görüşünüze ihtiyacım var.

Diğer bir sorum ise sulama sıklığımızın ne olması gerektiği... Evdekiler diğer çiçekler ile birlikte asmaları da her gün bir kez suluyorlar. Her gün sulamanın bir zararı olur mu ? Öneriniz nedir ?

Saygılarımla

Halil Önen
21-07-2011, 07:29
Arkadaşlar,
Üzüm salkımlarım leblebi-fındık içi arası boya ulaştılar.Geçen sene de aynısı olmuştu.Salkımlarının üzerindeki bazı taneler adeta kül rengi pudra dökülmüş gibi oldular.Geçen sene bu siteden bilen arkadaşların tavsiyelerine uyarak kükürtü sulandırıp pulvarize etmiştim.Ancak benim yaptığım bir hatadan mı nedir bilemiyorum.Bütün salkımlardaki meyveler hep yandı.
Bu kez bilen arkadaşların tavsiyelerine acil ihtiyacım var.
Şimdiden teşekkürler.

Sn. Yolaç,

asmanızda külleme var ve kükürt meyveleri _anlattığınız gibi_ yakmaz.

Küllemeye karşı sıvı değil kuru kükürt kullanmamanız gerekli.

Külleme bu kadar ağır ise yapacak bir şey yok.

Halbuki siz küllemeye karşı önlemleri biliyordunuz.

(Yani kış aylarında budama sonrası 2 defa _güçlü_ bordo bulamacı yapmanız, salkım taneleri saçma iriliğinde geldiğinde bir daha bordo bulamacı uygulamanız, tanelere su yürüdüğünde 2 defa toz kükürt atmanız gerektiğini...)

Bordo bulamacı yerine 'gülleci bulamacı' da uygulayabilirsiniz._ 2 defa toz kükürt yerine _ de kullanabilirsiniz.

Gülleci bulamacını kendiniz yapabilirsiniz. 4 yıldan fazla kullanabilirsiniz. 10 lt. suya 50,100, 150, 200 cc ye kadar ve 5, 6 defa kullanabilirsiniz.

Bunları yapmazsanız gelecek yıl _ çünkü külleme güçlü_ yine aynı sorunla karşılaşırsınız.

Saygılar

Halil Önen
21-07-2011, 07:46
Mart ayının ilk yarısında su yürümeden budama işlerini yaptım. Aynı dönemde bordo bulamacı ile tüm fidanlarımı ilaçladım. Güzel gelişme gösterdiler çiçeklenme ve salkım aşamasına kadar iyi geliştiler.
Saygılarımla

Külleme bir yıl önce çok yoğun ise;

budama sonrası en az iki defa, tane bağladığında bir defa _güçlü_bordo bulamacı ya da gülleci bulamacı uygulaması yapmanız gerekliydi.

Siz nemli ortamda 2. küllemeye yakalanmışsınız.

Taneler saçma iriliğine geldiğinde 2 defa daha bordo bulamacı ve bir iki defa toz kürürt kullanmanız gerekti.

Kendi yapabileceğiniz ve 4 yıldan fazla kullanabileceğiniz gülleci bulamacını _ oldukca ucuzdur_
budama yapmadan önce bir defa;
budamadan sonra 2 defa;
çiçekten sonra 2 defa;

hatta daha fazla uygulayabilirsiniz. Hiç bir zararı olmaz. Aksine gülleci bulamacı ile _ kükürt+kireç karışımı_ bitkilerinize kalsiyum da vermiş olursunuz.

Halil Önen
21-07-2011, 07:53
Çekirdeksiz türdeki sünme ve kurumayı bu senenin aşırı nemli geçmesi sonucu ortaya çıkan külleme hastalığı olarak değerlendirdim. Tüm üzümlere haziran 2nci yarısı itibari ile kükürt yaptım. Sonuçlar değişmeyince bir ziraat mühendisinin tarif üzerine önerdiği score 250 (difeconazole) ile tüm fidanları ilaçladım. Çekirdeksizlerde salkım gelişmesi tekrar başladı. Çekirdeklilerdeki yarılmada değişen bir şey yok. Bu seneyi artık kaybettik ama nedenini bilirsem gelecek sene aynı sorunu yaşamam diye düşünüyorum. Bu nedenle görüşünüze ihtiyacım var.

Külleme yoğun ise kükürt dahil hiç bir ilaç küllemeyi silemez. Ancak durdurur. O salkımları kaybedersiniz, yenileri kurtarırsınız.

Külleme havalar ısınınca kendiliğinden yok olur.

Eğer asma çevresi nemli ise 2 veya 3. külleme saldırısı olur.

Halil Önen
21-07-2011, 08:01
...
Diğer bir sorum ise sulama sıklığımızın ne olması gerektiği... Evdekiler diğer çiçekler ile birlikte asmaları da her gün bir kez suluyorlar. Her gün sulamanın bir zararı olur mu ? Öneriniz nedir ?

Saygılarımla

Asma suyu sever her gün sulamanın bir zararı olmaz. Yalnız toprak su tutuyor ve dibindeki toprak balçık gibi olmamalı...

Her gün sulama nemi arttırır küllemeye sebep olur.

Her gün yani sık sık sulama topraktaki besinleri de aşağılara _ asmanın kılcal köklerinin alamayacağı_ sürükler.

Asma taneyi besleyemez. Salkımlar seyrek ve cansız olur, dökülür.
Asmanızın gübreye ihtiyacı var.

Saygılar

Makif13
21-07-2011, 08:01
Bilgileriniz için çok teşekkür ederim Halil Bey.

Tanelerdeki yarılmayı da külleme olarak mı değerlendirmemiz gerekiyor. Bordo bulamacını da gülleci bulamacı gibi istediğimiz kadar kullanabilir miyim yoksa yılda 2 kez yapmam yeterli olur mu ? Açıkçası sadece okuyarak birşeyler yapmaya kalkınca gördüklerimi yorumlamam oldukça zor oluyor. Bir de sulama konusunda sorum olacak . Hergün sulamak zararlı mıdır ? Haftada 1 veya 2 ye düşürmek gerekli midir ? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler..

Makif13
21-07-2011, 08:06
:)

Kusuruma bakmayın siz yanıtınızı yazarken ben de soruyu yazıyormuşum .

Halil Önen
21-07-2011, 08:42
Çiçeklenmeden sonra sürgünlerin ucunu 30 cm olduklarında kırıp salkımın güçlenmesine katkıda bulunmaya çalıştım.

Filiz kırma salkımı güçlendirmiyor. Aksine asmayı durduruyor.

Üzüme kadar _salkımın tutunduğu yerin karşısındaki yaprak dahil_ yapraklar alınır ve sürgüne dokunulmaz.

Böylece sürgün daha çok topraktan vitamin çeker, geri kalan yapraklar daha çok fotosentez oluşturur ve salkımı besler.

Sadece verimsiz sürgünler_ obur_ dipten çıkarılır.

Saygılar

ligustrum
21-07-2011, 09:16
Sayın Halil Bey; Bu sene bağ sürgünlerine sizin önerdiğiniz tarzda uygulama yaptım.
Salkıma kadar olan yaprakları kopardım. Her koparmada da aldım.;)
Obur dediğimiz kalın gövdeden çıkan sürgünleri ve
Üzerinde salkım olmayan sürgünlerin %98 ini dipten çıkardım.
Birkaçını sene lazım olan bölgede oldukları için kısalma yaptım.
İşlemi bitirince bağa şöyle bir baktım:
Gerekli seyreltme yapılmış, salkımlar görülüyor. İyi oldu dedim.
Ancak; Daha sonra çok yoğun bir yağışlı döneme girdik.
Bağ sürgünleri coştu. Uzadıkça uzadı.
Bağ salkımları gene görülmez oldu. Sürgünler iki metreyi geçti.
Sürgünlerin çoğu yerleri kaplamaya başladı.
Yağışlarla bir nem, bir yüksek sıcaklık; körpe yapraklar bir günde
hastalandılar.
Bu durumda; salkımları tekrar havadar hale getirebilmek için,
özellikle salkımların bulunduğu bölgelerdeki sürgünlerde kısaltmalar yaptım.
Çok yoğun, üst üste gelen sürgünlerde de.

Şimdilik toparlıyor gibi.
Salkımların bulunduğu bölgenin yapraklardan seyreltilmesi sanırım;
salkım güvesinin korunaklı yumurta atma bölgesi yapmasını engelliyecek.
Uygulamadan şimdilik memnunun.:D
Selam ve saygılarımla.

Halil Önen
21-07-2011, 09:28
...
salkım güvesinin korunaklı yumurta atma bölgesi yapmasını engelliyecek.
Uygulamadan şimdilik memnunun.:D
Selam ve saygılarımla.

Salkım güvesi başladı_ delfin ile _haftada bir ilaçlanmalı. Salkım güvesi geçen yıl 7 defa döl vermiş, üreticiyi zor durumda bırakmıştı.

(Normal de 2, 3 defa döl vermesi gerekirdi.)

yolac
21-07-2011, 12:31
Sayın Halil Önen,
İlginize candan teşekkürler.
Bu kez önerilerinize harfiyen uyacağım.
Herşey gönlünüzce olsun efendim.

ar_da
22-07-2011, 00:03
Sn.Halil bey, asma budama hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Her yıl birileri birşey söyler 6-7 yıldır daha doğru budamayı öğrenememişim çünkü bu sene birisi bu böyle budanmaz dedi, yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Halil Önen
22-07-2011, 06:14
... asma budama hakkında bilgi ...

Çekirdekli ile çekirdeksiz asma budaması farklı olduğundan karışıklık olabilir.

Asma budama zamanı _kışın_ bir plan yapalım.

Nevzat
07-08-2011, 11:25
Bu beneklerin sebebi ve çaresi nedir acaba.:(

Halil Önen
07-08-2011, 12:30

Uyuz hastalığı, genelde yaprakta olur. Baskın değilse asmanın temel zararlısı değil salkıma pek bulaşmaz.

Yaprakları koparıp atılmalı. çok değilse.

Toz kükürt kullanın bir kaç kere, sabah erken ve akşam üzeri.

Halil Önen
07-08-2011, 12:51
Asma yaprağındaki bu beneklerin sebebi ve ilacı nedir acaba?:(

Asma yaprağında 'uyuz' hastalığı kükürt kullanın. Baskın değilse temel zararlı değil, sadece yaprakta görülür. İlerlememeli. Asmalar budandığında _ kışın_ bordo bulamacı, gülleci bulamacı kullanın önlem için, sonra az olur.

Nevzat
07-08-2011, 13:38
Uyuz hastalığı, genelde yaprakta olur. Baskın değilse asmanın temel zararlısı değil salkıma pek bulaşmaz.

Yaprakları koparıp atılmalı. çok değilse.

Toz kükürt kullanın bir kaç kere, sabah erken ve akşam üzeri.

Sayın Halil Önen,

Sağolun çok teşekkür ederim, hemen önerinizi uygulayacağım.

Güler
21-09-2011, 15:19
Sevgili Halil Önen, benim de size üzümlerle ilgili sormak istediğim bir konu var.
Bizim bahçede 77 kök üzüm var. Büyük bir bölümünü Tekirdağ Bağcılık ens. den aldık.

İçlerinde kokulu çavuş, alfons, cardinal var. Bu sene cardinal ve alfonslar çok güzel oldu, çavuşlar tadlanmakta biraz geç kaldılar. Bildiğim kadarı ile çavuş üzümünü Hamburg misketi döllermiş. Onlar da alfonslara benzermiş. Ben Hamburg misketi ile alfonsu birbirinden nasıl ayırt edebilirim? Bahçede mutlaka vardır da ayırt edemiyorum. Çavuşları bize gönderirlerken bağcılık enst. ondan da yollamıştır.

Lilium
22-09-2011, 11:35
Çaresini halil önen açıklamış,
Daha iyi tanımamız için yaprağın üst görünümünün de resmini koymak tanımayı daha kolaylaştırır.

246979

246980

Lilium
22-09-2011, 11:45
Bu sene cardinal ve alfonslar çok güzel oldu.

Güler abla cardinal ve alfons'u tanıyorsan diğerleri ayırt edilebilir, mutlaka renk ya da tane farkı vardır.

"Çavuşları bize gönderirlerken bağcılık enst. ondan da yollamıştır."

Emin değilsiniz yani.

Halil Önen
22-09-2011, 13:06
.. Bildiğim kadarı ile çavuş üzümünü Hamburg misketi döllermiş. Onlar da alfonslara benzermiş. Ben Hamburg misketi ile alfonsu birbirinden nasıl ayırt edebilirim? Bahçede mutlaka vardır da ayırt edemiyorum. .

Üzüm üzüme baka baka kararırmış.:)

Alfons çeşidi Hamburg misketinden daha iri salkım ve daha iri dane ile ayrılıyor. Renk olarak ayırmak biraz zor. Kükürt çok kullanılırsa renginde kayma oluyor.

Alfons iyi beslenmezse salkım büyüklüğü ve dane iriliği birbirine çok benziyor. Yani Hamburg misketi gibi gibi salkımlar küçük ve dane de ona benziyor.

Sizde görünen bu olabilir.

Bunun dışında'' uzun yıllar birbirini dölleyenler de birbirine benzer tadında oluyor, ayırmak zorlaşıyor'' tartışması hala sürüyor.

Bazen tatlı/acı biber ilişkisine de bağlanıyor.

Ama her bir üzüm çeşidi genleri korunmalı. Aşılanma genlerde _ bazen_ kaymaya sebep olabiliyor.

(Şimdi benim de kafam karıştı):)

Saygılar

Güler
22-09-2011, 16:02
Teşekkür ederim sevgili Halil Önen, ama kafanızı karıştırdığım için üzgünüm... dermişim. :D

Sevgili Lilium, enstitünün verdiğinden eminim de, Oğuz da aldım diyor. Ama alfons ile o kadar benziyor ki ayırt edemedik. Ancak bir çeşidin tadı biraz daha mayhoş o olabilir diye düşündük. Belki de ham da olmuş olabilir.

denizakvaryumu
22-09-2011, 16:05
Alfonsda belirgin bir tat yoktur, Hamburg misketinin kendine özgü kokulu güzel bir tadı vardır.

cyknk
10-02-2012, 11:01
Bu yıl bağımda çıkan hastalık ama eklediğim resimler gözükmüyor??

sayın antigen toprak analizi yaptırın büyük ihtimale toprağınız sıkıntılı tam belli olmamakla beraber benim tahminim aşırı tuzlanmadan ötürü böyle olmuş olabilir.

mrduran
12-02-2012, 21:59
Merhaba efendim,

Kaynak; T.C. TARIM VE KÖY İŞLERİ BAKANLIĞI

BAĞ Hastalık ve
Zararlıları ile Mücadele (http://www.tarim.gov.tr/Files/uretim/bitkisel/zararlilar/baghastalikmucadele.pdf)

Emeklinin işi gezinmek, yakaladığım bir link.

Saygılarımla lütfen.

cyknk
21-02-2012, 14:02
ya arkadaş farkediyorumda insanları kandırıyosun sen söylediklerinin çoğu yalan inanmayın arkadaşlar halile...bi de burda iş yapın şakşakçılık değil çok basitleştirdiniz burayı ya

Halil Önen
21-02-2012, 15:45
ya arkadaş farkediyorumda insanları kandırıyosun sen söylediklerinin çoğu yalan inanmayın arkadaşlar halile...bi de burda iş yapın şakşakçılık değil çok basitleştirdiniz burayı ya

Teşekkürler Sn. Mr Duran,

vediğiniz ling çok güzel olmuş, kayıtlara geçti...;)

Saygılar

mrduran
21-02-2012, 16:01

Sayın Halil bey;

Rica ederim efendim. ''Bağcılıkta bitki büyüme düzenleyicileri kullanımı'' ile ilgili akademik çalışma.

Buyrun (http://www.batem.gov.tr/yayinlar/derim/2002/Derim-2002-Cilt-19-Say%C4%B1-14.pdf). Umarım sizleri rahatsız etmiyorum böyle linkler vererek.

Saygılarımla lütfen.

Zeytinlibahçe
22-02-2012, 14:36

Sn. cyknk, daha açık yazmalısınız. Nasıl kandırdığını ve neden inanmamamız gerektiğini belirtir misiniz?

TaşevliBahçe
29-02-2012, 09:09

Sn.cyknk , Açıklayında herkes ne demek istediğinizi anlasın. Basit olmayın lütfen.

Bir şey biliyorsan , söyle faydalansınlar,
Bir şey bilmiyorsan , sus insan sansınlar..

selim_50
05-03-2012, 15:45
Merhaba efendim,

Kaynak; T.C. TARIM VE KÖY İŞLERİ BAKANLIĞI

BAĞ Hastalık ve
Zararlıları ile Mücadele

Emeklinin işi gezinmek, yakaladığım bir link.

Saygılarımla lütfen.
merhaba;
Şu an sayın mrduran'ın linkini verdiği kitapçık elimde, tarım müdürlüklerinden ücretsiz olarak temin edebilirsiniz, ben bugün 14 adet çeşitli ürünlerin hastalık ve mücadelesi ile ilgili kitapçıklardan aldım.

ercance74
29-05-2012, 11:54
Asma dalında gördüğüm bu yaratık nedir acaba? Sadece bir dalında vardı. Bıçakla yerlerinden çıkardım. altlarında ağ gibi bir doku oluşturmuşlar.

Lilium
29-05-2012, 13:37
Kabuklu koşnil, ağaçların en etkin zararlılarından biridir.

ercance74
29-05-2012, 13:54
Sayın Lilium,

İlgi ve bilgi için çok teşekkürler. (Bu arada cahilliğim de ortaya çıktı.) Araştırıp içinden çıkamazsam foruma ve sizin bilgilerinize tekrar danışacağım.

Ercan

bozoklu
25-06-2012, 10:51
Merhaba daha üzüm hasadı başlamadı ama üzümler olgunlaştıktan sonra özellikle şeker oranı yüksek olanları arıların baskınından kurtarmak zor oluyor.Bunun için arıları uzaklaştıracak bir yol bilen varmı.

ceyhun1295
25-06-2013, 09:10
uzun bi süre şehir dışında olduğumdan ilgilenemediğim asmalar bu hale gelmiş yaklaşık 1 hafta önce kükürt uygulaması yaptım lakin pek etkili olmadı galiba. hem fotoğraftaki hastalık belirtileri mevcut hemde sanki aniden solacakmış gibi cansızlaştılar. yardımlarınızı bekliyorum.
420579

420580

420581

420582

420583

Soner.B
29-07-2013, 00:25
Arkadaşlar merhabalar.Benim balkonumda bir tane asmam var onunla ilgili birkaç sorum olacak.
Öncelikle bazı yapraklarda şu şekilde bir lekelenme var herhangi bir böcek türü olabilir mi acaba?:
430272 430273
ayrıca çeşitli yapraklarında farklı renkler de mevcut:
430274

Bazı yapraklarda da mineral eksikliği veya güneşten şüphelendiğim sararmalar mevcut:

430275
Bunlar ne anlama geliyor acaba bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

seljuk11
31-07-2013, 17:56
merhaba sayın arkadaşlar benimde evimdeki asmada oluşan hastalık ben kükürt olarak sıvı kükürt kullanıyorum ilk kükürtü sürgünler 20 cm oluna ikinciyi saçma tanesi gibi üzüm olunca ve sonraki birkaç kükürtüde aralıklarla yaptım bordo bulamacı için geç kaldım ama sneye onunda yapıcam.Ama şimdi bu hastalık nedir çaresi nedir acaba.birde kükürt ıslanabilir granül kükürt illede toz kükürtmü olması lazım.cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. saygılarımla.

Soner.B
14-08-2013, 15:53
Bir tavsiyeniz var mıdır arkadaşlar bilen birileri varsa hem seljuk11 arkadaşımız için hem benim için?

kamil keskin
15-12-2013, 12:51
Balıkesir sındırgıda 2 sene önce diktiğim 1 dönümlük bağımdan geçen yazın ilk meyveleri aldım.Fakat ekteki resimlerde görünen sıkıntılar vardı.Yapabileceğim neler olabilir.

kamil keskin
15-12-2013, 12:54
resimlerin devamı

Muda
15-12-2013, 16:26
Kamil bey asmalarınıza bordo bulamacı ve kükürt uygulaması yaptınız mı. Ben bu yıl sadece zaman müsait olmadığı için suda eriyebilen kükürt attım. Ancak işi biraz abarttım nerede ise motorlu ilaç pompası ile ıslanmadık yer bırakmadım. Külleme hemen hemen hiç olmadı. Birkaç asmada sadece biraz bağ uyuzu oldu. Sonbaharda % 2'lik bordo bulamacı atmam gerekiyordu. Biraz geç kalınca ilaçlama yapamadım. İlkbaharda asmalar uyanmadan %1'lik atmayı düşünüyorum. Tabi daha sonra da kükürt atacağım. Hastalık gelmeden önce ilaçlamak gerekiyor. Atma kolaylığı nedeni ile sıvı kükürt kullandım. Toz kükürtün daha etkili olduğunu söyleyenler var. Ondaki kükürt oranı %99'6 veya 9 oranında. Ancak sabah çiğinde veya yapraklar ıslandıktan sonra toz kükürtün göze gelmemesine dikkat ederek atmak gerekiyor. Ben sulu kükürtü kullanım kolaylığı nedeni ile tercih ettim. Asmalarınıza askı sistemi yapmışsınız. Sanırım sulama imkanınız da var. Asmalarınızı ağustos ayının 15'ine kadar sulama yapabilirseniz yaprakları daha büyük ve canlı olurlar. Alt dallardaki fazla kopartılması gereken kısımları kopartabildiniz mi.

erol sırlı
15-12-2013, 17:28
sn mudanın yazdıkları doru. kamil bey ilk bahar döneminde sürgünler 5-10 cm olduğunda quadrıs mutlaka kullanın. daha sonra uygulama sergomil veya master cop gibi sıvı bakır uygulaması mutlaka uygulayınız.

damlamadan fosfor takviyesi hastalıklara karşı direnç kazandırmasını sağlar. kolay gelsin.

kamil keskin
16-12-2013, 08:43
Kamil bey asmalarınıza bordo bulamacı ve kükürt uygulaması yaptınız mı. Ben bu yıl sadece zaman müsait olmadığı için suda eriyebilen kükürt attım. Ancak işi biraz abarttım nerede ise motorlu ilaç pompası ile ıslanmadık yer bırakmadım. Külleme hemen hemen hiç olmadı. Birkaç asmada sadece biraz bağ uyuzu oldu. Sonbaharda % 2'lik bordo bulamacı atmam gerekiyordu. Biraz geç kalınca ilaçlama yapamadım. İlkbaharda asmalar uyanmadan %1'lik atmayı düşünüyorum. Tabi daha sonra da kükürt atacağım. Hastalık gelmeden önce ilaçlamak gerekiyor. Atma kolaylığı nedeni ile sıvı kükürt kullandım. Toz kükürtün daha etkili olduğunu söyleyenler var. Ondaki kükürt oranı %99'6 veya 9 oranında. Ancak sabah çiğinde veya yapraklar ıslandıktan sonra toz kükürtün göze gelmemesine dikkat ederek atmak gerekiyor. Ben sulu kükürtü kullanım kolaylığı nedeni ile tercih ettim. Asmalarınıza askı sistemi yapmışsınız. Sanırım sulama imkanınız da var. Asmalarınızı ağustos ayının 15'ine kadar sulama yapabilirseniz yaprakları daha büyük ve canlı olurlar. Alt dallardaki fazla kopartılması gereken kısımları kopartabildiniz mi.

Bordo bulamacı atılmadı.Toz kükürt iki üç defa atıldı.Bunun yanında yaprak gübresi tarzında ilaçlar verildi.Ben izmirde çalıştığım için çok fazla ilgilenemedim.Daha çok dedem ilgilendi.Sanırım ziraatçiden küllemeye karşı çeşitli ilaçlar almış.Bunları üç dört defa kullanmış.Fakat sanırım biz ilacın zamanında atma konusunda yanlışlar içerisindeyiz.Sulama konusunda hiç bir sıkıntımız yok.Yapraklardan seyreltme olayı yapılmadı.Üzümler yaprakların altında güneşi hiç görmedi.Sanırım bu da ayrı bir hastalık sebebi

kamil keskin
16-12-2013, 08:49
sn mudanın yazdıkları doru. kamil bey ilk bahar döneminde sürgünler 5-10 cm olduğunda quadrıs mutlaka kullanın. daha sonra uygulama sergomil veya master cop gibi sıvı bakır uygulaması mutlaka uygulayınız.

damlamadan fosfor takviyesi hastalıklara karşı direnç kazandırmasını sağlar. kolay gelsin.

Erol bey,inşallah bu sene altın sarısı üzümleri yetiştirip eş dostla yemek nasip olacak:p Tavsiye ettiğiniz ilaçları bulup deneyeceğim.quadrıs ne için atılıyor?bir de ziraatçilerde bulunabilen bir ilaç mı?

kamil keskin
02-01-2014, 09:10
Sanırım yine kendim yazıp kendim okuyacağım.Üretici arkadaşlar pek bilgi paylaşım yapmak istemiyorlar.Benim tahminimce;benim üzümler onlarınkini geçer diye korkuyorlar herhalde.Boynuz kulağı geçer hesabı :)
Özetlemek gerekirse,
bordo bulamacı;
*ilk ilaçlama :asmalar budandığında
*ikinci ilaçlama :gözler uyanmadan
*üçüncü ilaçlama:çiçek açtığında
*dördüncü ilaçlama:üçüncü ilaçlamadan 15 gün sonra
KÜKÜRT
*İlk atım:Yaprağın ilk oluşumunda
*ikinci atım:çiçekler saçma iriliğinde
*üçüncü atım:nohut iriliğinde
*dördüncü atım:hasattan 15 gün önce

Ayrıca yaprakları seyreltmek de çok önemli bir konu...

Muda
02-01-2014, 15:44
Kamil bey; yazdıklarınız bana biraz fazla gibi geldi. İlaçlamayı tam olarak yaptığınız zaman sonbaharda %2lik bordo bulamacı, ilkbaharda da gözler uyanmadan atacağınız %1'lik bordo bulamacı atmanız durumunda yeterli olacaktır. Ben bazı üreticilerin sizin dediğiniz gibi sonradan da bordo bulamacı attığını görüyorum. Gördüğüm pazarda satılan yapraklar üzerinde bordo bulamacının izleri. Yerlerine gidip görmedim. Ancak o kadar da fazla olduğunu düşünüyorum. Ziraatçı bir arkadaşla görüştüğümde bana kesinlikle atmamamı iki uygulamanın zamanında yapılırsa yeterli olacağını söyledi. Kükürtü de iki defa yapmanız durumundan çok fazla bir problem olacağını düşünmüyorum. Önemli olan hastalık daha başlamadan başlamasını engellemek. Eskilerin yılanın başı küçükken ezilir hesabı koruyucu ilaçlama yapmanız durumunda hastalık olsa bile çoğalmayacaktır.

Birde damlama sulama yapıyorsanız sulama yaptığınız hortumun boyunu yarım metre kadar yukarıdan yaparsanız çok daha fazla verim alırsınız.

Benim kullanmadığım bir ilaç. Ancak internette araştırma yapınca mantar ilacı olduğu ile ilgili bilgi var. Quadris (http://www.syngenta.com/country/tr/tr/urunler/ourproduct/pages/quadris.aspx)

handancakan
03-02-2014, 12:20
Bağlarda üzüm salkımlarını yiyen yaban arılarına karşı en güzeli tuzak sistemlerini kullanmak. Zirai ilaç ve kimyasallar bütün ekosistemi bozduklarından, bir bitki korumacı olarak kesinlikle kullanılmasını tavsiye etmiyorum.

handancakan
03-02-2014, 12:27
Arkadaşlar merhabalar.Benim balkonumda bir tane asmam var onunla ilgili birkaç sorum olacak.
Öncelikle bazı yapraklarda şu şekilde bir lekelenme var herhangi bir böcek türü olabilir mi acaba?:
430272 430273
ayrıca çeşitli yapraklarında farklı renkler de mevcut:
430274

Bazı yapraklarda da mineral eksikliği veya güneşten şüphelendiğim sararmalar mevcut:

430275
Bunlar ne anlama geliyor acaba bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.
Yapraklarda trips ve Empoasca spp. zararının olduğu gözüküyor. Yan yan yürüyen bu böcekler siz yaprağı elinize aldığınızda yaprağın diğer tarafına geçer.

Soner.B
08-02-2014, 00:10
Yapraklarda trips ve Empoasca spp. zararının olduğu gözüküyor. Yan yan yürüyen bu böcekler siz yaprağı elinize aldığınızda yaprağın diğer tarafına geçer.

Teşekkürler sn handancakan,baharda yapraklar tekrar açtığı zaman aynı sorunla karşılaşırsam mücadele yolunu araştıracağım.

juglandales
03-03-2014, 15:49
Herkese selam,
Geçen sene açık köklü olarak diktiğim asma fidanlarının uç kısımları resimlerde görüldüğü üzere siyahlaşmış. Bunun ne olduğu ve neden olabileceği hakkında fikriniz varmıdır.?

Baykoca
20-03-2014, 12:59
Değerli arkadaşlarım,üyeler
Benim açımdan önemli bir konuda doyurucu ve etraflı bir bilgiye ihtiyaç duyuyorum.Konunun uzmanı veya bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlarım varsa yardımlarını rica edeceğim.
Bağlarda Mildiyö ve ölü kol hastalığına karşı ilaç aradığımda karşıma genelde %80 mancozeb ve %80 metiram içeren (Bakırsülfat pentahidrat 65.82 gr/lt de )ilaçlar çıktı.Ancak bu iki etken maddenin; kullanım alanı genişliği ve etkisi,ekonomik anlamda farkları,doğaya ve insanlara olan olumsuz etkileri gibi avantaj ve dezavantajları nedir bilmek ve ona göre kullanmak isterim.
Kullanılacak bağlar sulanmıyor ve tele alınmış yüksek terbiye şeklinde ve toprak kireçli tınlı.Yardımlarınızı bekliyorum.

nariçi
09-04-2014, 07:53
Taş molozlar ile rüzgar perdesi ilginç : https://scontent-b-mxp.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/t1.0-9/1977480_659123850790855_4796858456329785456_n.jpg

eylülbelde
09-04-2014, 18:12
Ana gövdeden iki kola ayrılmış asmanın bir yanı yaprak açmaya başlamışken, diğer kola bağlı dallar kuru görünüyor. Ne yapabilirim acaba fikri olan var mı?

zeki.turkmen
15-04-2014, 11:06
Herkese iyi günler biz fidancıdan resimde gördüğünüz asmayı satın almıştık Kalecik Karası asması, bayağı yaşlı aslında, saksıda almıştık ama daha sonra yeni ve daha büyük bir saksıya Mart ortası gibi aktardık, akabinde Bordo Bulamacı yaptık ama resimlerinden görüldüğü gibi asma sanki kurumak üzereymiş gibi geliyor bana, büyük dalın yaklaşık 2-3 cm kadarını kestim ve içinin sanki küflenmiş gibi olduğunu gördüm, elimle kontrol ettiğimde kestiğim yerin toz halinde içe doğru çürümeye başlamış olduğunu gördüm, henüz gözler yeşermedi, dallar da kuru gibi sizce asma kurdu mu? ne yapmalıyım

Saygılarımla,

Zeki Türkmen

Muda
17-05-2014, 07:27
Herkese selam,
Geçen sene açık köklü olarak diktiğim asma fidanlarının uç kısımları resimlerde görüldüğü üzere siyahlaşmış. Bunun ne olduğu ve neden olabileceği hakkında fikriniz varmıdır.?

Sayın juglandales; Ağustos 15'ten sonra asmalarınıza su verdiniz mi. Asmalara ağustos ayının 15'inden sonra su verilmemesi gerekiyor. Eğer verilirse asmanız hala kışa zaman var olarak algılayıp büyümeye devam ediyor. Kışın da o sürgünler su ile dolu olduğu kendisini kışa hazırlayamadığı için donuyorlar.

mst
21-05-2014, 13:04
Çardağa aldığım asmamı arılar ve kuşlardan korumak için çeşitli yöntemler önerilmiş. Benim yaptığım iş:
Hani, çiçekçilerin buketleri sarmakta kullandıkları, sinek telinden daha iri delikli bir malzeme var ya, işte o malzeme manifaturacılarda sinek telinin 1/2 - 1/3 fiyatına satılıyor. Salkımların enine-boyuna göre kumaşı kesip, iki kenarını 4-5 cm. ara ile, tel zımbayla tutturuyorum. Torba ağzına yorgan iğnesi marifetiyle teğellemek suretiyle ip geçirip büzgülü bir torba elde ediyorum, gözlük kılıfı gibi...Üzümler saçma tanesi iriliğine ulaşınca, gözlemlerimi de dikkate alarak, BT ve üç-dört gün sonra da kükürtümü atıyorum. Sonra da torbaları salkımlara geçirip ipleriyle büzgülerini sıkıyorum. Bu usül, hem kadın çorabı aramaktan daha pratik ve hem sinek teline göre çok daha ucuz. Salkımların gözeneklerden hava alması da sağlanmış oluyor. İstendiği takdirde iki zımba telinin arasından aletin ucunu sokarak veya deliklerden geçebildiği için doğrudan salkım üzerine sulu kükürt gibi ilaç atmak da mümkün. İki zımba teli arası biraz geniş ama gergin durduğu için arıları engelliyor. Delikler yeterince küçük olduğundan arılar ve böcekler birşey yapamıyor, kuşlar da kılıfın içinde üzüm olduğunu akıl edemiyor. Aksi takdirde, mesela tarımsal ağı çardağın üzerine atarsanız kuşlar çardağın altından girip üzümleri hallediyorlar. Sandığımız kadar "kuşbeyinli" değiller, nerelere yuva yapıyorlar bir görseniz...
Zamanı geldiğinde, salkımı sapından kesip, tepsiye alıp mutfağa götürün, rahat rahat büzgüyü açın. Afiyet olsun. Torbaları da seneye tekrar kullanıyorum.

TreeKing
23-05-2014, 21:24
bizim bağımızda yapraklarda kabarcıklar olmaya başladı; kapalı kırmızı, galiba mantar. Salkımlar var ama çiçek açmadılar, birde ilaçlama için ilaçcımız bordo bulamacı at diyor; şimdi at diyor (15 l ye 1 çay bardağı blue bordo disperss fungisit), uygunmudur zamanı ve ilaç? Diğer ilaçlar ise; Conan 5FL fungisit sıvı kü.(10cc/15 l) ve atavill fungisit sıvı kü.(10cc/15 l)

Not: bilmediğimden ötürü( ün. öğrenciyim, vefat eden babamın öylesine kurduğu bahçeye bu sene emek veremye başladım; belleme, ilaçlama, budama vs.) bu sene hiç ilaç atmadık.

kamil keskin
27-05-2014, 09:46
bizim bağımızda yapraklarda kabarcıklar olmaya başladı; kapalı kırmızı, galiba mantar. Salkımlar var ama çiçek açmadılar, birde ilaçlama için ilaçcımız bordo bulamacı at diyor; şimdi at diyor (15 l ye 1 çay bardağı blue bordo disperss fungisit), uygunmudur zamanı ve ilaç? Diğer ilaçlar ise; Conan 5FL fungisit sıvı kü.(10cc/15 l) ve atavill fungisit sıvı kü.(10cc/15 l)

Not: bilmediğimden ötürü( ün. öğrenciyim, vefat eden babamın öylesine kurduğu bahçeye bu sene emek veremye başladım; belleme, ilaçlama, budama vs.) bu sene hiç ilaç atmadık.

Merhaba,
Ben de uygulayarak öğrenmeye çalışıyorum. İsterseniz bu sene şu ana kadar yaptığım işi anlatayım.Aralık ve nisan ayında iki defa bordo bulamacı attım.Nisan ayında çapalama işini yaptım.Geçen pazar yaprakları seyreltme,çiçeklerin ucundan uç alma işlemlerini yaptım.Bu arada haftada bir toz kükürt atıyorum.
Bunun dışında herhangi bir ilaç kullanmadım.Sonuçları ağustos ortası gibi göreceğiz...

TreeKing
27-05-2014, 13:32
şimdi çiçek açılmadan bordo bulamacı atılıyormu? adam bu zaman at dedi ama siz çiçek açınca demişsiniz. açmadan atılırmı şimdi :)

birde şöyle bir konu açmıştım orada ilaç durumum daha net, birçok sorun var ama bilgim yok tecrübem yok. http://www.agaclar.net/forum/meyvelerde-hastalik-ve-zararlilar/34705.htm

endtekniker
15-07-2014, 16:14
Öncelikle herkese selam 25adet asma dikmistim yapraklarında bağ yaprak uyuzu ve kulleme hastalığı oluştu bunun için sanırım bordo bulamadı ve kükürt kullanmam gerekiyor.Benim bilmek istediğim yaprakların dökülmesini beklemem mi gerekir yoksa bu halde ilacı kullansak etkisi olurmu?asma başına nekadar bordo bulamaci gerekli? Ve birde salkım guvesi için onereceginiz bi ilaç varmı?simdiden tesekkurler

Baykoca
17-07-2014, 12:35
Bu sene külleme çok yaygın,yapraklar dökülmeye başlamadan da atabilirsiniz bence ama ideali sararınca dökülmeden önce atmak gibi.Salkım güvesi için spinosad esaslı ilaçlar var,hem doğaya dost hem de etkili.

kamil keskin
10-10-2014, 13:04
Bu sene 1 salkım dahi üzüm alamadım yine.her türlü hastalık vardı.haziran yağmurları ve havanın puslu gitmesi çok kötü oldu.

Muda
12-02-2015, 19:59
Bu sene 1 salkım dahi üzüm alamadım yine.her türlü hastalık vardı.haziran yağmurları ve havanın puslu gitmesi çok kötü oldu.

Kamil bey üzüldüm. Yeriniz çok iyi. O kadar da bakım yaptınız. Benim yerim sizin yere göre çok kötü. Uzun süre de bakım yapılmamış. Aldığım yıl aldığım üzüm 15 - 20 kğ anca idi. 2014 yılında ise 300 kilodan fazla oldu. Bu yıl bakalım nasıl olacak. Bizde de kuraklıktan dikmiş olduğum asmalar kurudu.

Asmalara çok fazla mı su gidiyor. Komşumun da bahçesindeki asmalar bu yıl fazla bir verim vermedi. Bahçe yaptığı için muhtemelen asmaları biraz daha fazla su alıyorlar.

hakandevran
10-03-2015, 15:22
arkadaşlar benim 5 yaşında bağım var çok fena coşuyor kuduruyor yani üzüm tiyeklerim ağaç gibi gelişip çok uzuyor birde çok fena kül vuruyor beni bilgilendirirseniz sevinirim..

hakandevran
12-03-2015, 07:16
göremiyorum linki

hakandevran
23-03-2015, 13:54
göremiyorum linki
arkadaşlar benim 5 yaşında bağım var çok fena coşuyor kuduruyor yani üzüm tiyeklerim ağaç gibi gelişip çok uzuyor birde çok fena kül vuruyor beni bilgilendirirseniz sevinirim..

hazerhan
30-03-2015, 08:56
arkadaşlar benim çubuğumun biri zayıf kaldı kontrol için kök kısmını açtım çok fazla yaklaşık bir avuç kurt var neden olur diğer çubuklarada geçermi ne yapmalıyım teşekkürler

hazerhan
14-04-2015, 12:47
bağcı arkadaşlar çok meşgul galiba.........

Muda
14-04-2015, 20:51
bağcı arkadaşlar çok meşgul galiba.........

Moda ceviz yetiştirme. Ceviz yetiştiren arkadaşlar çok fazla ve havesliler. Gün be gün gelişmeleri yayınlayabiliyorlar. Tabi ne kadar paylaşım var ise o kadar da takip oluyor.

aydemiraydın
04-07-2015, 08:42
benim derdim funguslar, böcekler değil. evdeki asma çardağına dadanan zararlı. şu an üzümler küçük ve yeşilken bile gelip salkımları yiyip yerlere döküyor. ben kargalar yapıyordur deyip üzerinde durmuyordum. fakar bunu izlemeye alınca zarar yaptığı bölgede dışkısına rastladım. dışkı kupkuru ve zencefil köküne benziyor. bu konuda tecrübesi olan varmı?

sebazios
04-07-2015, 09:07
arkadaşlar benim çubuğumun biri zayıf kaldı kontrol için kök kısmını açtım çok fazla yaklaşık bir avuç kurt var neden olur diğer çubuklarada geçermi ne yapmalıyım teşekkürler

Geçebilir. Cevap için çok geç kalınmış ama kök zararlıları çoğunlukla yayılım gösterme meylindedirler.

Çözüm: toprağa uygulanan insektisitlerdej kullanmanız. Birçok isim ve marka altında bulunabilse de genel adı "danaburnu ilacı"dır. Ayrıca en hızlı etkide bulunan ilaçtır.

Uygulama, bitkin kök bölgesine, toprak yüzeyine serpme şeklinde. Üzerine hafif bir sulama yapılırsa sonuca ulaşmak hızlanır.

benim derdim funguslar, böcekler değil. evdeki asma çardağına dadanan zararlı. şu an üzümler küçük ve yeşilken bile gelip salkımları yiyip yerlere döküyor. ben kargalar yapıyordur deyip üzerinde durmuyordum. fakar bunu izlemeye alınca zarar yaptığı bölgede dışkısına rastladım. dışkı kupkuru ve zencefil köküne benziyor. bu konuda tecrübesi olan varmı?

Karatavuk / karabakal isimli kuş zararı. Simsiyah renkte ve kargaya benzeyen, ama karganın 1/3'ü boyutlarında bir kuştur. Çok yılışık, zeki ve inatçıdır. Sabah erken ve akşam üstü gelir.

Büyük bağlarda, belirli periyotlarla patlayatak kuşları ürküterek kaçıran ve bildiğimiz mutfak tüpünden güç alan düzenekler mevcuttur ama sizin için bu ihtimal zor.

Nöbet beklemek **** file sistemi şu an için başvurulabilecek seçenekler.

aydemiraydın
04-07-2015, 13:11
ben ihtimal olarak büyük sıçanlar üzerinde duruyorum. çünkü üzümler şu an ekşi.

sebazios
04-07-2015, 16:50
ben ihtimal olarak büyük sıçanlar üzerinde duruyorum. çünkü üzümler şu an ekşi.

Hiç farketmiyor.

Salkımda tane oluşumundan itibaren yemeye başlar. Koruk üzüm en sevdiği yiyecek. Tam gagasına göre oluyor. Hasada kadar zara devam eder. Yediği kadarını da döker.

Kesin konuşmak doğru olmaz ama yüksek ihtimal o. Dün bağları dolaştım. Bizde de zarara başlamışlar.

aydemiraydın
04-07-2015, 17:13
Hiç farketmiyor.

Salkımda tane oluşumundan itibaren yemeye başlar. Koruk üzüm en sevdiği yiyecek. Tam gagasına göre oluyor. Hasada kadar zara devam eder. Yediği kadarını da döker.

Kesin konuşmak doğru olmaz ama yüksek ihtimal o. Dün bağları dolaştım. Bizde de zarara başlamışlar.

neden hoşlanmaz onu sıkalım asmaya. toz kükürt kaçırırmı? ben hep sıvı ilaçlar kullanıyorumda.

sebazios
04-07-2015, 17:21
neden hoşlanmaz onu sıkalım asmaya. toz kükürt kaçırırmı? ben hep sıvı ilaçlar kullanıyorumda.

Zirai ilaçların hiç birinden etkilenmez. Kaçmaz. Sadece fiziksel yıldırma ve korkutmalar işe yarıyor. Karşı komşumuzda 250 dakar bağ var ve bu dönemden sonra tek işleri karabakal kovalamak olan personel tutuyorlar. Ellerinde tüfek ve bol miktarda fişek olan bu arkadaşlar maaşlı, mesai ile çalışan kuş kovucular. Tüm gün silah atarak bağın içinde dolaşıyorlar.

enigma_e
18-08-2015, 13:40
merhaba. benim asmamda yıllardır (yaklaşık 10-15 yıldır) aşağıdaki resimde görünen sorun var. acaba nasıl bir ilaçlama ve budama yapmam gerekli. bağcılık hakkında hiç bilgim yok, acaba son baharda odunsu olmayan tüm yeşil dalları kesmeli miyim?

http://i.hizliresim.com/poW4Pa.jpg
http://i.hizliresim.com/5kQ9VL.jpg
http://i.hizliresim.com/lyWY1J.jpg
http://i.hizliresim.com/8bdn87.jpg
http://i.hizliresim.com/ZVENMV.jpg

sebazios
26-08-2015, 12:29
merhaba. benim asmamda yıllardır (yaklaşık 10-15 yıldır) aşağıdaki resimde görünen sorun var. acaba nasıl bir ilaçlama ve budama yapmam gerekli. bağcılık hakkında hiç bilgim yok, acaba son baharda odunsu olmayan tüm yeşil dalları kesmeli miyim?

http://i.hizliresim.com/poW4Pa.jpg
http://i.hizliresim.com/5kQ9VL.jpg
http://i.hizliresim.com/8bdn87.jpg
http://i.hizliresim.com/ZVENMV.jpg

Üzüm hastalıkları arasında en yaygın olan ve en çok bilineni mantari kökenli hastalık: "Külleme" (Uncinula Necator)

Piyasada mücadele için kullanabileceğiniz "Triadimenol" etken maddeli onlarca ilaç var. Yetkileye "külleme ilacı" dediğiniz an seçenekleri sunar size.

Tavsiyem "Bayer - Bayfidan EW 050". Doğru ve zamanında mücadele yapıldığında kesin çözümdür. (Kullanım miktar, şekil ve yöntemi üzerinde yazar)

(Buraya fotoğraf yüklemiştim, lakin anlayamadığım bir nedenden site yüklemeye izin vermedi)

Ilacın içerisine karıştıracağınız az bir miktar potasyum sülfat, bitkinin mukavemet kazanması açısından fayda sağlar.

Not 1: Hastalığın, resimlerdeki duruma ulaştığı hallerde (bu yıl için) yapılacak bir şey kalmamış. Önümüzdeki maçlara hazırlanmak en doğru yol.

Not 2: Budama ile (en azından sizin asmanızda) bir ilgisi bulunmuyor.

enigma_e
27-08-2015, 10:56
yardımınız için teşekkür ederim sebazios.

ERKO
27-03-2016, 11:40
Bayfidan ew 050 Potasyum sülfat karışımına Mebor 5 ilave edebilirmiyim? Az miktar dediğiniz Potasyum sülfat miktarı ne kadardır?Saygılarımla.

ERKO
04-08-2016, 21:42
Sn.Sebazios verdiğiniz reçeteyi uyguladım sonuç mükemmel oldu.Teşekkürler

ekakgun
25-09-2016, 22:31
Merhaba
Bağımdaki bir kaç omcanın köke yakın bölgelerinde urlaşmalar gördüm bu hastalığı nasıl tedavi edebilirim.

ekakgun
25-09-2016, 22:42
http://i.hizliresim.com/MkBVAM.jpg
http://i.hizliresim.com/qENdOZ.jpg

kana06
29-03-2017, 19:52
Selamlar, asmamın üzerinde beyaz pamuksu olusumlar var, ipliksi sünen sekilde ici böcek yumurtası dolu gibi, ne önerirsiniz, sebebi nedir?

kana06
30-03-2017, 19:12
Asmamda sakız gibi sünen,pamuksu, böcek kabuklu, nokta yumurtalı, fotoda görünen olusumlar var. Nedir ? Belki asmaya zarar vermeyen bir böceğin yumurtasıdır diye ilaclama yapmadan bilgi almak istedim. Lütfen yardımcı olun.Tesekkürler

Muda
31-03-2017, 22:12
Sn. kana06;

Siz asmanızı en kısa zamanda ilaçlayın. Az sayıda ise önce elinizle toplayıp daha sonra ilaçlayın. Sol tarafta sarkan kabuklu bit olarak gözüküyor. Aynı zamanda unlu bitte mi var. Ben çiçeklerdeki az bir şey unlu biti bile tam olarak yokedemedim. Çok kısa zamanda çoğalıyorlar.

kana06
02-04-2017, 17:00
Selamlar, sadece böcek kabuğu şeklinde kuru kabuklar var, altları beyaz pamuk , mısır patlağı gibi, kabuğu çekince beyaz tozlar duman gibi yayılıyor ve sakız gibi sünüyor. Ne olduğunu anlayamadım....daha fazla fotoğraf ekliyorum.

Muda
04-04-2017, 15:05
http://www.agaclar.net/forum/1475950-post8055.htm

http://www.agaclar.net/forum/1475948-post8054.htm

http://www.agaclar.net/forum/1475951-post8056.htm

kana06
11-04-2017, 18:38
Bizim asmadakilerde aynı bunlardan. Yağmurlar ara verince bordo bulamacı ile ilaclayacagim. Umarım gec kslmamisimdir. Pamuklari sakiz gibi sarkmaya baslamis.

ERKO
03-05-2017, 18:18
Sn Sebazios un tavsiyesiyle yaptığım uygulamayla üzümlerim

chilekesh
27-09-2017, 14:55
Merhaba.
Bahçemdeki birkaç tane asmadan iki tanesinde resimlerdeki gibi bir rahatsızlık var. Acaba ölü kol olabilir mi? Bu başlık altında 49.mesajdaki resimlere benziyor sanki. 50.mesajda da hastalığa ölü kol denilmiş. Bilgisi olanlar yanıtlarsa çok sevinirim. Umarım forumdaki sorularımdan bari buna cevap bulabilirim. Pek ümidim olmasa da..

hosseda
27-09-2017, 16:06
Sayın chilekesh sorunuza yanıt olarak yazacaklarım benzer olayı yaşamam ve gözlemim neticesi oluşan tahminlerimdir :

Çok güçlü iki adet asmam var bahçede. Bir tanesi çardak üzerinde diğeri ise kalın iki adet tele uzanmış vaziyette iki kuvvetli kol. Kollar otopark olan duvardan evin teras duvarına uzanıyorlar. Bu asmalardaki salkımlar sayılamayacak kadar fazlaydı. Komşu azalt biraz bunları diye tavsiyede bulundu ama yeteri kadar salkımı seyreltemedim zamanında ve çoğu kaldı asma üzerinde. Üzümler önceki hafta sonu gittiğimde kızarmaya başlamışlardı bir kaç haftaya olurlar dedim. Her iki asmanında keyfi yerindeydi salkımlar ise yaklaşık 2 şer kg civarında görünmekteydiler. Gün boyu su verdim o hafta sonu iki asmaya. Ancak geçen hafta başında anormal ölçüde sıcaklar yaşadık her yerde, bizim bahçenin olduğu yörede yanmış sıcaktan. Bu hafta sonu bahçeye gittiğimde ne yazıkki bazı salkımlar sizin üzümlerde olduğu gibi üstten alta doğru sanki yanıp gitmişlerdi. Komşuya sordum ne oldu bunlara diye sıcak eritti hep bağları dedi. Bir kısmını kestim salkımların o esnada şunu tesbit ettim, hava ceryanı alabilen salkımlarda en küçük bozulma olmamış ama korunaklı kısma denk gelenler hep bozulmuşlar. Bu sap yanığını yapan zararlı ne ise sıcak ve boğucu havayı kollamış. Esinti alan yerin salkımları son derece sağlıklı kalmışlar.

hosseda
28-09-2017, 05:09
Havadar kısımda olup bozulmayan üzümler altta görülenler. Bu hafta sonu bozuk kısımlarında fotoğrafını çekerim. Toplananlar da sepette.

chilekesh
28-09-2017, 10:15
hava ceryanı alabilen salkımlarda en küçük bozulma olmamış ama korunaklı kısma denk gelenler hep bozulmuşlar. Bu sap yanığını yapan zararlı ne ise sıcak ve boğucu havayı kollamış. Esinti alan yerin salkımları son derece sağlıklı kalmışlar.
Sn. Hosseda’ya paylaşımından dolayı teşekkür ederim. Aslında tespit doğru. Bu asmada havalanma ve güneş alma problemi var. Ama bu durum acaba ölükol hastalığına sebep olmuş olabilir mi? Zira söylediğim gibi benim asmanın durumu bu başlık altındaki 49.mesajdaki yaprak ve salkım fotoğraflarına çok benziyor.
Aşağıdaki fotolar da biraz daha geniş açıdan çekilenler. Asma, elma ağacının altına dikilmiş ve son 7 senedir webde yaptığım araştırmanın sonuçlarına göre düzgün budanmıyorlar. Elma da pek budanmıyor. Dolayısıyla asma yeterince ışık ve hava alamıyor. Sizce bu asmayı yerinden sökmeli miyim yoksa bu şekilde çözüm bulunabilir mi?

chilekesh
02-10-2017, 12:16
Merhabalar,
tarım ilacı uygulaması esnasında ne tarz bir maske kullanıyorsunuz? veya genel olarak hangi ekipmanları kullanıyorsunuz?

hosseda
31-10-2017, 20:14
Bu hafta sonu asmadan kestiğim üzümler sepette. Sonraki fotoğraf asmada mevcut olan salkımlar bir sonrakiler de eylül ortasındaki anormal sıcak hava ile bozulmaya başlayan üzümlerin son halleri.

sinangor
28-05-2018, 09:28
Merhabalar,

Siyah asma fidanlarımın taze çıkan yaprakları resimdeki gibi içe doğru büzüşmekte, beyaz asma fidanlarında zarar yok. yapraklara baktım fakat herhangi bir zararlıya rastlamadım. İnternette de araştırdım fakat hastalık hakkında bilgi bulamadım. Bilgi sahibi arkadaşlar hastalık ve tedavisi hakkında bilgi verirse sevinirim.

Kozanli
28-05-2018, 11:19
Merhabalar,

Siyah asma fidanlarımın taze çıkan yaprakları resimdeki gibi içe doğru büzüşmekte, beyaz asma fidanlarında zarar yok. yapraklara baktım fakat herhangi bir zararlıya rastlamadım. İnternette de araştırdım fakat hastalık hakkında bilgi bulamadım. Bilgi sahibi arkadaşlar hastalık ve tedavisi hakkında bilgi verirse sevinirim.

40 yıldır Viyanada bağcılık yaparım böyle birşey ile karşılaşmadım.
Atladım arabama birde 15 km gidip arkadaşlara sorayım dedim.
Üzerinde mütalaa yaptık.
Çevreden birilerinin ot ilacı veya farklı bir ilaç atılmış olacağına ihtimal verdik.

Kozanli
28-05-2018, 11:21
675070

sinangor
29-05-2018, 08:25
40 yıldır Viyanada bağcılık yaparım böyle birşey ile karşılaşmadım.
Atladım arabama birde 15 km gidip arkadaşlara sorayım dedim.
Üzerinde mütalaa yaptık.
Çevreden birilerinin ot ilacı veya farklı bir ilaç atılmış olacağına ihtimal verdik.

İlginize gerçekten çok teşekkür ederim.

Daha önce tüm asmalara Sulu kükürt ve insektisit ilacı uygulamıştım. Aynı ilaçları, Ata sarısı, Cardinal, Sultani, Trakya ilkeren cinsi asmalara da uyguladım ama bu zarar sadece Karadeniz kokulu üzümünde oluştu. Asmalar yan yana dikili durumda.

Ot ilacı hiç kullanmadım. Çevrili arazi olduğu için birilerinin girmesine de imkan vermiyorum.

İnternet araştırmalarımda şöyle bir şeye rastladım; fakat birebir benzetemedim. Asmanın yeni açan yaprakları resimdeki gibi oluyor, yavaş yavaş eski yapraklar da aynı hali almaya başlıyor.

https://www.sorhocam.com/etiket.asp?sid=1702&asma-yaprak-kivirciklik-virusu/

Kozanli
29-05-2018, 09:12
İlginize gerçekten çok teşekkür ederim.

Daha önce tüm asmalara Sulu kükürt ve insektisit ilacı uygulamıştım. Aynı ilaçları, Ata sarısı, Cardinal, Sultani, Trakya ilkeren cinsi asmalara da uyguladım ama bu zarar sadece Karadeniz kokulu üzümünde oluştu. Asmalar yan yana dikili durumda.

Ot ilacı hiç kullanmadım. Çevrili arazi olduğu için birilerinin girmesine de imkan vermiyorum.

İnternet araştırmalarımda şöyle bir şeye rastladım; fakat birebir benzetemedim. Asmanın yeni açan yaprakları resimdeki gibi oluyor, yavaş yavaş eski yapraklar da aynı hali almaya başlıyor.

https://www.sorhocam.com/etiket.asp?sid=1702&asma-yaprak-kivirciklik-virusu/

Sn.sinangor, o kadar çok kaynak vardır ki, üreticiler ne yapacağını nasıl mücadele edeceğini bilmemektedir.
Topraktan kaynaklanan hastalıklar var.
Hava şartlarından dolayı veya doğa şartlarından dolayı.
Bunları iyi tesbit edersek çözüm kolaylaşır.
Sizin paylaşım yaptığınız hava, doğa şartları olduğunu düşünüyorum.
Bitkilere akşamları su vermek yanlış bir uygulamadır.
Isınmış toprak sıcak bitkiyi soğuk su ile şoklama yapmak hastalığa maruz bırakır.

Şuan zamanım yok.
İsterseniz size devamlı kullanmanız için reçete yazabilirim.
Her broşür okuduğunuz da kafanız karışır.
Ben kendi adıma, 40 yıl edindiğim deneyim gerçektir.
Uyguladım, uygularım ve sağlıklı ürün alırım.
Amacımızda sağlıklı ürün üretmek değilmi!

aydemiraydın
29-05-2018, 09:31
SN. KOZANLI , bağ mücadele reçetesini bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

sinangor
29-05-2018, 10:03
Sn.sinangor, o kadar çok kaynak vardır ki, üreticiler ne yapacağını nasıl mücadele edeceğini bilmemektedir.
Topraktan kaynaklanan hastalıklar var.
Hava şartlarından dolayı veya doğa şartlarından dolayı.
Bunları iyi tesbit edersek çözüm kolaylaşır.
Sizin paylaşım yaptığınız hava, doğa şartları olduğunu düşünüyorum.
Bitkilere akşamları su vermek yanlış bir uygulamadır.
Isınmış toprak sıcak bitkiyi soğuk su ile şoklama yapmak hastalığa maruz bırakır.

Şuan zamanım yok.
İsterseniz size devamlı kullanmanız için reçete yazabilirim.
Her broşür okuduğunuz da kafanız karışır.
Ben kendi adıma, 40 yıl edindiğim deneyim gerçektir.
Uyguladım, uygularım ve sağlıklı ürün alırım.
Amacımızda sağlıklı ürün üretmek değilmi!

Sn. Kozanli dediğiniz gibi bir çok faktör var, deneme yanılma yoluyla çözüm bulmaya çalışacağız. Önerilerinizi de öncelikli olarak dikkate alacağım.

Tabii ki hepimiz sağlıklı ürünler elde etmek isteriz, bazen mümkün olmasa da :)

Reçetenizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla,

Kozanli
29-05-2018, 13:22
Benim bulunduğum bölge nemi bol ve sıcak tır.
Çok sık hava değişimi olur.
Açık alanlar için yılda 3 kez
Orman ve bol nemli bölgeler için 4 kez ilaç atarım.
Bu veriler açık alan için.
Birde orman bölgesi olan yerlerde üretim yapıyor iseniz
Dozajı biraz yükseltin derim.
Aşırıyada kaçmayın bitkiyi yakarsınız.
İlaç atmak için hastalık olmasını beklemeyin!
1) ilaçlama, hastalık olmamasın diye atılır.
2) hastalık teşhisi koyduktan sonra atılan ilaç hastalığı durdurmak için atılır.
Umarım bu ilaçlar Türkiye de vardır.
Kalan ilaçları iyi muhafaza ederseniz diğer yıllarda da kullanılabilirsiniz.

Kozanli
29-05-2018, 21:46
İyi bir forum takipçisi değilim.
Kabahat öğretmenin.
Yurtdışında yaşamamdan dolayı Türkiye'de kullanılan deyimlere ne yazık ki yabancıyım.
Bu yüzdendir ki nokta atışı yapamıyorum.
Yani isimlendirmede zorlandığımı kastediyorum.
Aşağıdaki bir çok paylaşımı okudum.
Türkiye'ye geldiğimde bölgede bağı olan eş dost ahalinin bağ, bahçeye gider ziyaret ederim.
Kimileri özel davet eder bilgi paylaşımı yaparım.
Kiminin kapısında bir kaç asması, kimilerinin bir kaç dekar bağı var.
Budama esnasında yapılan hataları, bırakılan gereksiz dallardan tutun uzayan taze filizlerin zararından bahsetsem de üzerinde ürün gördüğünden dolayı anlatılanları kaale almıyor.
Almadığını beden dilinden anlıyorum.
Hepimizin bildiği “bakarsan bağ bakmazsanız dağ olur” ata sözü var.
Bakacağız emek vereceğiz ve sağlıklı ürün alacağız.
Uzayıp giden dalların 70-80 cm fazlasını keselim.
Ana dallardan fışkıran melezleri keselim.
Böylelikle sıvı dolaşımının kapasitesini yarıya çekmiş oluruz.
Ana gövdenin kapasitesini, taşıyabilirliğini iyi tahmin etmeliyiz.
Ana gövdeye zarar vermemek için itina gösterelim.
Zira, dalları ve ürünü besleyen ana gövdedir.
Çok kez ana gövdenin kabuklarının soyulduğunu gördüm.
Gövdede yaralar gördüm.
Her açılan yaranın sıvı “kan” dolaşımını etkilediğini ve engellediği aşikar bilinmeli.
Kabuğun bitkininin elbisesi olduğunu bilmek gerek.
Kışın bu kabukların altına haşeratlar yumurtalarını koyarak zarar veriyor ise de bitkiyi de soğuktan, yazında sıcaktan koruyordur.
Ağaçsı bitkilerin kabukları kesinlikle soyulmamalı.
Ne yazık ki Türkiye'de çok görüyorum.
2000 li yıllara kadar soğuk vurma olayını akademisyen kişiler dahi bilmiyorlardı.
İnternetin gelişimi ile insanlarımız öğrenmeye başladı.
Çünkü, akademisyen kişiler ile bu konuyu çok tartıştım.
Henüz bir ay önce yaşadığım bir olay var.
Dikmiş olduğu bağ fidesinin dibine demir kazık çakacağını söyleyen bir kişiye 70 yaşlarındaki yaşlı bir amca, sakın ha demir çakma soğuk vurur dediğini duydum.
****** tepkimi gösterdim ve izahat verdim.
Eh’ biraz ukalalık yaptım ama
Umarım bişeyler anlatabildim.

Kozanli
29-05-2018, 21:49
http://www.agaclar.net/forum/bagcilik/41887.htm

sudeme
23-06-2018, 17:38
Usum asmasinin yapraklari boyle,neden olur?

sudeme
24-06-2018, 15:33
Kimse yok **** görmedi heralde:()

Kozanli
24-06-2018, 16:21
Usum asmasinin yapraklari boyle,neden olur?

Ağacın tam resmini yayınlasanız teşhis koymak kolay olurdu.
Tahmin, yeterli su almamıştır.
Gün yangınlığı ağır basıyor.
Görünüm olarak yaprakta hastalık belirtisi göremedim.

sudeme
27-06-2018, 19:25
Yeni resim ekledim.yardimci olursaniz cok sevinirim.

Kozanli
27-06-2018, 20:05
Toprak tahlili yapmanızda yarar var.
Toprakta kireç fazlalığı var diyeceğim.
Demir ve bakır içerikli gübre takviye edin.

sudeme
28-06-2018, 23:34
Cokkk tesekkur ederim:))

Bileydin
07-08-2018, 00:58
Selamlar ;Marmara bölgesinde yaşadığımı ifade ederek ,forum üyesi arkadaşlardan,konu Hakkın da bilgi sahibi arkadaşların yardımlarını talep ettiğimi belirtirim.
Ufak bir hobi bahçesi inşa ettim boş vakitlerimde stres atma amaçlı birazda meraktan kendimce birşeyler yapmaktayım,İki **** üç konuda tüm araştırmalarıma ve uğraşlarıma rağmen başarısız oldum ,totalde 5 adet damak tadıma uygun üzümlerin Çekirdeklerinden yetiştirmiş olduğum asmam mevcut !! Kesin olmamakla birlikte ekte atacağım asmam 5 yaş civarı diğerleri 3 yaş civarı geçen sene be bu sene içersinde büyük asmamda aynı sorun oldu salkımlar gelişme döneminde dolu eksiksiz görüntü verirken olgunlaşmaya doğru tanelerde çatlamalar ,tane çekirdeklerinin dışarıdan gözle görülür halde meyvenin büyümesi ve ilerleyen dönemde tanelerin neredeyse tamamının çürümesi ve sineklenmesi şeklinde bunun nedenin çözemedim,diğer asmalarımda birinde dalın komple kuruması ve dip tarafında mantarlanma şeklinde bir sorunla karşılaştım farklı çeşitte asma olmasından kaynaklı **** asma ağaçlarımın tam gelişmediğinden olduğunu düşündüğüm diğer
İki asmamda ise meyve olmaması gibi birşeyle karşılaştım 5 asma içerisinde şu ana dek sadece birisi verimli ufak siyah kokulu üzüm onun dışında bahsettiğim gibi hep sorun yaşıyorum bu seneye dek ağaçlarım ufak olduğundan budamam **** Buda'ma gereği kendiliğindenkuruyan dalları temizleme dışında hiç olmadı ,dahada fena olanı ise bennasıl budamam gerektiğini de bilmemekteyim ve maalesef çevremde konu Hakkı'nda bilgi verecek kimsemde mevcut değil yardımlarınızı bekliyorum şimdiden tüm arkadaşlara yardım ve anlayışları için teşekkürler 679505

mehmet sadun
18-03-2019, 07:46
asma ağacı küllenme için en iddialı ilaç hangisi? bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Durann
16-06-2019, 17:46
Merhabalar.
25 dönümlük bağımız Alphonse lavelle ve red globe çeşitlerinden oluşmaktadır. Geçen sene aşırı yağıştan dolayı hastalık bulmuş ve verim düşmüştü. Toprak analizini yaptırdık ve demir açısından bir eksiklik olmadığı belirtilmesine rağmen, yapraklarda sararmalar mevcut. Sonrasında yine demir takviyesi yapmamıza rağmen, bağın durumu ekli resimlerde görülmektedir. Birçok insan tekrar tekrar aynı yorumu yapmakta; 1) Demir eksikliği
2) Kireçli toprak varlığı
Yine geçen yıl toprak analizinde demir açısından bir sorun olmadığı belirtilmişti. (Toprak analizini de paylaşabilirim.) Demir takviyesi yapılmasına rağmen sorun devam ediyor. Bu konuda farklı görüşleri olan varsa ya da yanlış yapıldığını düşündüğünüz bir
eylem var ise duymak isteriz. Zira bağın durumu gün geçtikçe kötüye gidiyor. Bu saatten sonra kurtarılabilir mi, onu da bilmiyoruz.
https://i.hizliresim.com/1p41zj.jpg (https://hizliresim.com/1p41zj)
https://i.hizliresim.com/r0jWnN.jpg (https://hizliresim.com/r0jWnN)

https://i.hizliresim.com/Z5Wv4a.jpg (https://hizliresim.com/Z5Wv4a)
https://i.hizliresim.com/Z5Wr1o.jpg (https://hizliresim.com/Z5Wr1o)
https://i.hizliresim.com/RgXa6n.jpg (https://hizliresim.com/RgXa6n)

Herkese şimdiden teşekkür ederim.

myefsane
28-07-2019, 18:23
Merhaba

çekirdek olarak diktiğim bağ resimde gördüğünüz boya getirdik (kendi geldi :dilli:) ama durumu iyi değil hastalandı galiba yakında zirai ilaç satan yer yok ama merkeze gittiğimde alabilirim. Bana yardımcı olur musunuz? Hastalık nedir? Hangi ilacı kullanmalıyım?

TolgaGungormus
17-09-2020, 16:02
Arkadaşalar merhaba bahçemizdeki asma ile ilgilenen biri vardı ama oda gitti ve ben de pek bilgisi olduğunu düşünmüyorum ilk olarak asmadaki üzümler siyah oluoyor ve bunun sıcaktan olduğunu söylüyor ilgilenen kişi ama hiç sanmıyorum bu sene hiç toplaymadık her sene böyle oluyor ve topaldığımız üzümlerden yarsından çoğu çöpe gidiyor bunun bir çözümü var mı acaba ikinci olarak asmanın dalını köklendirip dikmiştik ve bu asmanın yapraklarında da sararma var bu normal mi ve asmayı hangi ilaçla ne sıklıkla ilaçlamalıyım cevaplarınız için şimdiden teşşekür ederim

712817

Resulgur
17-09-2020, 21:50
asma ağacı küllenme için en iddialı ilaç hangisi? bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Sonbahar aylarından itibaren toz kükürt uygulaması yapabilirsiniz. Hem organik tarımda kullanılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=N5YLPCOmx_g

kurdelelikedi
30-05-2022, 01:29
merhabalar sorumla alakali burayi buldum ama tekrar foto yukleyemiyorum, su konuda foto var ve sorun var, acaba yardimci olabiecek biri var midir?
http://www.agaclar.net/forum/1615895-post1307.htm

şippin
03-09-2022, 15:06
Merhaba üzüm dostu arkadaşlar. Ben de bir şey sormak istiyorum. İlkeren ve Gülgönül asmalarımda Salkım güvesi var. Meraklı biri olduğum için ince ince inceledim.Bir üzüm tanesinin içinde 1-1.5 mm 'lik 15 larva saydım. Yer yer 2-3-4 mm'lik kurtçuklara da rastladıysam da erginliğe eriştiğinde 10-11 mm olduğu söylenen hiçbir larvaya rastlamadım. Bunun nedeni nedir. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa memnun olurum, şimdiden teşekkürler.