PDA

View Full Version : Moringa tohumu çimlendirme

cagatayyucel
26-09-2008, 16:14
sayın Karınca70'in getirtmiş olduğu moringa tohumlarını yetiştirmeye başladık. Bu başlık altında moringa ağacı hakkında bilgi sahibi olacağız ve deneyimlerimizi paylaşacağız.

cemo
26-09-2008, 16:17
İnşallah büyütmeyi başarırız da, paylaşırız.

huzunperest
27-09-2008, 20:09
Merhaba arkadaşlar, benim moringa tohumlarımdan 9 tanesi gün yüzüne çıktı. Renkleri uçuk yeşil tonunda. Sanırım az ışık alan bir yerde çimlendirdiğimizden dolayı böyle. Sanki biraz da fazla boy atıyorlar gibime geldi ama... karşılaştırma ya da yorum yapma şansım şu an için yok. Fazla suladığımı sanmıyorum.

Nette moringa ile ilgili araştırma yaparken özellikle geniş toprak hacmine ekmemiz konusunda uyarılara rastladım. Tohumlar, ekilen toprak hacminin genişliğine karşı hassaslar. Ya, açık alana ya da geniş ve derin bir kaba ekilmesi gerektiği söyleniyor. Hazırda viyolüm olmadığından bilmeden doğru yapmışım sanırım.:)

collierdor
29-09-2008, 17:11
Sayın üyeler
Yeni üyeyim,
Bu neem ve moringa tohum siparişi fırsatını kaçırdığımı görüyorum,
bu tohumlardan alanlardan fazlası var ise almak isterim. Hatta hemen
ekildiğinden çimlenmelei gerçekleşmiş fazla olanlarada talibim.
Ücret ne ise bildiriniz.
İlgilerinize şimdiden teşekkür ederim

huzunperest
29-09-2008, 17:47
Hoşgeldiniz sayın collierdor, neem ve moringa tohumlarının paylaşımı tamamlandı ancak hala sayın karınca70 in elinde bulunduğunu sanıyorum.http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=9724 linkinde şifalı bitkiler kısmında bu tohumlar bulunuyor arzu ederseniz sayın karınca70 ile iletişime geçebilirsiniz.
selamlar...

Kemal Kutlu
30-09-2008, 13:59
Elimdeki Moringalar, 25 cm üzerinde gerekli bi bakıma ihtiyaçları yok.Bu zamana kadar bir hastalık çeşidine rastlamadım.

bilginize...

kızılhisar
05-10-2008, 17:57
sn tropiksera ,

Sizde mi tohumdan yetiştirdiniz eğer öyle ise bu tohumları hangi tarihde ektiniz çimlendikten sonra kaç günde bu hale geldi cevaplarsanız sevinirim. teşekkürler

polatuz
05-10-2008, 19:41
Konu benim için önemli. Daha önce moringa tohumu çimlendirenlerin, neem başlığında (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=10426) gönderdiğim resimleri inceleyip bu fidelerin moringa olup olmadığını bildirmelerini rica ediyorum. Yoksa şimdiye kadar neem fidesi zannettiğim bitki moringa mıydı? Aynı zamanda ektiğim için moringa ile neem fidesini karıştırmış olabilir miyim?

Kemal Kutlu
05-10-2008, 20:26
kızılhisar,

Moringalar ağustos ortalarında elime ulaştı, tohumlar gelir gelmez taze taze viyollere ektim.1.5 hafta olmadan baktım filizlenmişler.10-15 cm oluncası saksılara aldım, şuan 30 cm üzerindeler.

bilginize..

Kemal Kutlu
05-10-2008, 20:28
polatuz,

neem bitkisine gönderdiğiniz link'den baktım ama pek bir şey anlaşılmıyor.Sizin yapacağınız ise şimdiki neem bitkisinin fotograflarını çekip buraya atmanız.Bakalım buradan karşılaştıralım.

bilginize..

cemo
05-10-2008, 21:38
Sn polatuz, eklediğiniz resmi görünce, bu moringa demiştim. Benimkilerde aynı boyda . Ama
neem den ses seda yok henüz. Sanırım karıştırdınız

huzunperest
06-10-2008, 03:18
Merhaba arkadaşlar, moringa fidanlarım bayağı büyüdü. Sanırım artık şaşırtma zamanı geldi. Ancak 2 fidanın yapraklarında bir tuhaflık var. Tropiksera arkadaşımızın eklediği fotoğrafları da inceledim. Öyle bir sey yoktu. Bazı yaprakların renklerinde yer yer açılmalar ve bazı yapraklarda şekil bozukluğu gözlemledim. Hastalık değildir inşallah...
Bilgisi olanlar açıklama yapabilirse çok memnun olurum.
Selamlar...

Kemal Kutlu
06-10-2008, 20:08
huzunperest,

moringalarınızı şaşırtıp güneşe alınız.

huzunperest
06-10-2008, 20:25
Teşekkürler Sayın TropikSera, hemen dediklerinizi yapacağım...

cemo
06-10-2008, 20:33
3 tanesini şaşırttım ama biri öldü:(((..diğerlerini bıraktım korkudan

Kemal Kutlu
06-10-2008, 22:26
yemek kaşığı ile biraz dibinden alsaydınız moringaları :(

cemo
06-10-2008, 22:37
En dibinden aldım:(( Birine ne oldu anlayamadım. En büyük olanıydı hem de:(

Kemal Kutlu
07-10-2008, 20:49
Moringalar kazık kök, herhalde dikerken kökleri ya zedelediniz **** kırdınız.

cemo
07-10-2008, 21:46
Kalanları daha dikkatli dikeyim, fazla bastırmış olabilirim belki. Daha dikkatli olayım. Teşekkürler

ertugrula
11-10-2008, 10:32
Merhaba,
Geçtiğimiz ilkbaharda bir arkadaşım bana moringa tohumu gönderecekti. Ben de bu tohumları nasıl yetiştireceğim diye küçük bir araştırma yapmıştım. Sonra tohumlar bana ulaşmadı ve araştırmam elimde kaldı. Burada yeni başlangıç yapacak arkadaşların işine yarar diye gönderiyorum.

Moringa Oleifera'yı nasıl yetiştirirsiniz
Moringa içeride veya arka bahçenizde yetiştirmek için ideal bir bitkidir. Yapraklarını toplayabilir ve çeşitli moringa tariflerinden birinde kullanabilirsiniz veya yaprakları kurutabilir ve nefis bir yeşil çay hazırlayabilirsiniz. Eğer yeterince bol yaprağınız varsa onları kurutabilir ve moringa tozu haline getirebilirsiniz. Böylece moringanın yüksek besin değeri ile diyetinizi dengeleyebilir ve arttırılmış enerjisiyle kendinizi daha iyi hissedersiniz. Seçenekler sonsuzdur.

Tohumdan yetiştirmek:
1.Güneşli bir yer bulun.
2.Düzgün bir çukur açın. (30 cm derinliğinde).
3.Çukuru gevşek toprakla doldurun.
4.Tohumu 1,5 cm derine ekin.
5.Toprağı sulayın fakat çok fazla değil. Yoksa tohum çürüyebilir.
6.1-2 Hafta içinde Mucize, toprağın yüzünde görülecek :-)

Yukarıda anlatılanlardan da görülebileceği gibi eğer saksıya dikecekseniz, başlangıçta biraz büyükçe bir saksıya dikmenizde yarar var gibi...

Çelikten yetiştirmek:
1.En az 2,5 cm çapında ve en az 1,8 m uzunluğunda bir çelik hazırlayınız.
2.Bir metre derinliğinde ve 1x1 metre genişliğinde bir çukur kazınız.
3.Çeliği bu çukura yerleştirin ve toprak, kum ve kompost gübre karışımı ile doldurun. Çeliğin dibini iyice sıkıştırın. Suyu uzaklaştırmak için çeliğin dibine hafif bir kubbe yapın. Yeni ağacın gövdesine suyun değmesi istenmez. Bolca sulayın fakat çeliği boğmayın.

Kemal Kutlu
11-10-2008, 19:45
Vermiş olduğunuz bilgi çok güzel teşekkür ederiz, bu bilgiyi edinmeseydim eğer bu bitkiyi çoğaltmak için elimden geleni yapardım (çelik gibi)

cemo
11-10-2008, 20:08
Verdiğiniz bilgiler çok güzel teşekkür ederiz. Keşke elimde tohum kalsaydı da bende size yardımcı olabilseydim:( İsterseniz fidelerimden birini size gönderebilirim.

ertugrula
14-10-2008, 21:03
Teşekkür ederim. Fideyi kargo ile göndermek çok iyi bir çözüm değil. Çok hırpalanır ve başarısız olursam üzülürüm. Fakat birkaç tane tohum gönderecek birileri çıkarsa bu beni çok sevindirir.
İlginize teşekkürler...
Sevgiler.
Ertuğrul A.

cemo
14-10-2008, 21:35
Peki o zaman, bu filiz çok çabuk büyüyecek anlaşılan, çelik yollarız bizde size:)

ertugrula
16-10-2008, 22:21
Ne demiş bir zamanlar bir büyüğümüz, "demokrasilerde çare tükenmezmiş". Bakın bir çare bulduk işte :)

cagatayyucel
21-12-2008, 20:46
bendeki moringaların hepsi kurudu ne yazık ki

lokmanbahçe
06-02-2009, 00:08
sonbaharda gelen tohumları şimdi eksem çimlenir mi acaba geleli 4-5 ay olmuş

cemo
06-02-2009, 09:26
Benim moringalar da kurudu:(

zxmuzo
09-02-2009, 09:40
hangi ayda dikilmesi uygundur sizce teşekkürler

kardelen-22
09-02-2009, 19:31
Arkadaşlar ben moringa ağacı ile bilgilerimi sizlerle paylaşayım bilginiz olsun isterim

Mısır’da Nil nehrinden su içen yerleşim yerleri, köylere zarar gelmesin diye Moringa ağaçları Nil nehir kenarına dikilmiş. Çünkü bu ağaçların kökü suya döküldüğü zaman, suyu mikroplardan sterilize ediyor. Moringa ağacı tohumlarının 100 gramı bir litre suyun içindeki pislikleri dibe çökertip %99 oranında bakterilerin ölmesini sağlıyor. Böylece çok pahalı olan su temizleyici Amonyum Sülfatlı yöntemlerden de kurtarmış oluyor. Bu ağaç aynı zamanda bir Farmakoloji harikası.

Çünkü diyabet, yüksek tansiyon ve anemi hastalıkları için kullanılan bazı ilaçlarada ham madde sağlıyor.

bilginiz olsun isterim

saygılar.

egetropical
10-02-2009, 08:41
Benim moringalar soguklara dayanamadı kurudu. bu sene tekrar deneyeceğim.
moringanın mucizevi özellikleri,

Moringa taze yaprakları (100 gr)
Süt ten 4 kat fazla calsiyum içerir
Portakaldan 7 kat c vitamini içerir
Havuçtan 4 kat fazla A-Carrots içerir
Muzdan 3 kat fazla potasyum içerir
Ispanaktan 0,75 kat fazla Iron içerir
Yogurtan 2 kat fazla Protein içerir

Moringa kuru yaprakları (100 gr)
Süt ten 17 kat fazla calsiyum içerir
Portakaldan 0,5 kat c vitamini içerir
Havuçtan 10 kat fazla A-Carrots içerir
Muzdan 15 kat fazla potasyum içerir
Ispanaktan 25 kat fazla Iron içerir
Yogurtan 9 kat fazla Protein içerir

egetropical
10-02-2009, 09:17
62264

Volare
10-02-2009, 15:05
Moringa mucizesini yeni keşfettim,
çok özendim , mutlaka tohum veya fidan bulmanın bir yolunu bulacağım .
Süt içmekten kurtulmak adına bile buna değer...

huzunperest
11-02-2009, 19:39
Benim Moringalarım da önce yapraklarını döküp sonra kurudulur. Aslında soğuk yerde de değillerdi ama. Kaloriferli evde zor iş bitki bakımı. Tek tesellim neem fidelerim. Oldukça sağlıklılar. Kış döneminde pek gelişmediler ama, şu sıralarda yeni yaprakları başgösterdi.

huzunperest
11-02-2009, 19:41
Moringa tohumları ağustos ayı gibi hasat ediliyor yanılmıyorsam. Biz sipariş verdiğimizde ağustos ayının gelmesini beklemiştik taze tohumlar için.Sonra da bekletmeden ekmek gerekiyor. Bekletildiğinde çimlenme özelliklerini yitirdiklerini sanıyorum.

huzunperest
12-02-2009, 07:07
E o zaman denemekte fayda var. Ben tohumların bittiğini sanıyordum. eğer varsa baharla birlikte ben de denerim. Şimdi tekrar notlarıma bakınca ağustos ayını beklediğimiz neem ağacı tohumları olduğunu gördüm. Aynı anda sipariş verdiğimiz için karıştırmışım. Moringa tohumları iki sene sonra çimlenme özelliğini kaybediyormuş. Bu karışıklık için kusura bakmayın sayın zxmuzo.

darkfriairs
15-03-2009, 18:11
5 adet moringa tohumunu kıştan beri nekletmekteydim, bugün itibari ile normal toprağa ektim.

Volare
17-03-2009, 17:24
Ektiğim ilk yedi tohumdan biri hareketlendi ,
birinin de kabuğunu soyup ektim -acaba diğerlerine göre daha çabuk mu çimlenir ?
Bakalım yaşayıp görmek var.

Volare
25-03-2009, 09:58
Kabuğunu soyup coco+perlite ektiğimin artık 2 yaprağı var.
Diğerlerinden biri de kök benzeri bir çıkıntı oluşturdu...

satsuma
27-05-2009, 19:45
moringo 10 adet
Ekim 21.04.2009
filizlenme (2 adet) 14.05.2009 bir tanesi kurudu bir tanesi yasıyor ama endiseliyim :(

satsuma
14-06-2009, 14:15
işte endişe duydugum diger moringa yapraklarının üstünde beyaz lekeler var. Ben kücük bir sera yapmıstım içinde domates, kabak,salatalık çimlendirmistim hepsinde böyle beyaz lekeler var ne yapmak lazım digerini bu yüzden kaybettim sizce bu yavrucak yasıyacak mı?

hazan-z
25-06-2009, 23:35
Arkadaşlar,Nisan sonunda ektiğim iki adet tohumun ikiside filizlendi.Şimdi gayet iyi durumdalar.On gün önce de arkadaşım Maki01'e vermek üzere bir tohum daha ıslamıştım.Sıcaklar nedeniyle ben onu unutarak üç gün suda beklettim.Dördüncü gün ,üzüntüyle kontrol ederken birde ne göreyim;yavrucak benden ümidini kesip,suda çimlenmiş.Çürüdüğünü düşünmüştüm.Hemen çimlendirme torfuna ektim.Çok çabuk büyüyorlar. Son ektiğim 7-8 cm oldu bile.İnşallah bu sağlıklı halleriyle devam edip,kocaman bir ağaç olurlar.Şimdi üç kg kovadalar. Becerebilirsem resimlerini ekleyeceğim.Adana'dan sevgiler.

karinca70
28-06-2009, 09:43
Moringa tohumlarını buzdolabında bekletiyorum (çimlenme kabiliyetini daha uzun sürede kaybetmemesi)

Geçen eylül ayında 1000 tohum getirtmiştim, kış sonuna doğru hepsi tükenmişti, Hindistan'dan 1000 tohum daha getirtmiştim. Elimde kalan yüzlerce tohumu tohum buzdolabında saklıyorum.

Not: Çimlenme süreleri için http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=12653 adresindeki konu başlığına bakabilirsiniz

hazan-z
30-06-2009, 22:49
1. fotoğraf moringaların 1 aylık hali.
2. fotoğraf bugünkü halleri.
3. fotoğraf 15 gün önce ektiğim,suda çimlenen moringa.

maki01
01-07-2009, 01:41
Üçüncü fotoğraftaki benimki değil mi hazan'cım :) Maşallah kocaman olmuş, emeğine, yüreğine sağlık tatlı arkadaşım...

hazan-z
01-07-2009, 14:41
Sevgili Maki01,
Evet,üçüncü fotoğraftaki minik senin için ektiğim moringa.O da senin gibi canı tez. Toprağa ekilmeyi bile beklemeden suda çimlendi.Sen ona teşekkür et canım.Neredeyse suda büyüyecekti yaramaz.

bari
01-08-2009, 21:48
Yaz başı ektiğim moringa bir buçuk metreyi geçti. Direk derin saksıya torfa ekmiştim.. Çok hızlı büyüyor..

hazan-z
02-08-2009, 00:59
Arkadaşlar,moringalarım yaprak dökmeye başladı.Boyları 1 metreye buldu.Toprak üzeri çapları 1 cm oldu.Yaprak dökme nedeni hakkında bilgisi olan varmı ?

bari
13-09-2009, 11:18
Benim moringa yaklaşık 2,5 metre oldu. Nereye kadar gidecek bilemiyorum. İnce uzun bir gövdesi var. Direk derin bir saksıya ekmiştim. Tepe budaması yapsam mı acaba?

hazan-z
10-05-2010, 15:09
MORİNGA AĞACIM ÇİÇEK AÇTI!

Sevgili arkadaşlar;daha önce resimledigim moringalarımı kışın öldürdüm.Daha sonra çimlenir diye bekledim.Ne yazık ki sonuç alamadım.Arkadaşlara verdiğim fidanlardan iki tanesi bana geri dönmüştü.
Yapraksız sopa gibi şeyler tepeden yaprak açmaya başladılar.Birisi tekrar yaprak dökünce ondan çelik almayı düşündüm.Tepeyi alırken minicik tomurcukları gördüm.Tam emin olmak için beklemeye karar verdim.
Bu sabah açık sarı bir çiçek görunce çok mutlu oldum.Bakalım çiçeklerin devamı gelecekmi?Acaba tohum alabilecekmiyim?
Siz sevgili arkaşlarımın da bu sevinci tatmanız dileğiyle selam va sevgiler.

Hhatice
10-05-2010, 15:16
Bence budayın sayın Bari hem suda köklendiğini söylüyor arkadaşlar böylece bizlere de gönderir sevindirirsiniz .

bari
10-05-2010, 15:45
Bence budayın sayın Bari hem suda köklendiğini söylüyor arkadaşlar böylece bizlere de gönderir sevindirirsiniz .

Budamıştım, budadıklarımı perlite daldırmıştım, tutmadılar.. Keşke suya koysaydım...Teşekkürler.

Hhatice
10-05-2010, 15:57
Ben tutacağına ihtimal vermemiştim zaten ama zamanı da önemli sanırım her zaman köklenmez diye düşünüyorum .Bahar belki bu iş için en uygun zamandır.
Canınız saolsun sevgili Bari ,sitede satan arkadaşlar vardır soralım bakalım .Ben tansiyona iyi geliyor diye okudum .O yüzden edinmem gerek

bari
10-05-2010, 16:13
MOringa tohumu nemli bez içinde kolay çimleniyor...Daha sonra saksıya alındığında çok çabuk büyüyor.. Bİr sezonda 3 metre boy yapmıştı bende...

agozce
04-01-2012, 17:06
Ben bir çok yöntem denedim, çimlendiremedim.

istcallst
12-05-2013, 18:15
Ben de moringa tohumu bulmaya calisiyorum. Biraz arastirdim ve budamayi cok seven bir agac bu, ingilizce bilgiler burada:
How To Prune Moringa Trees (http://www.moringamatters.com/how-to-prune-moringa-trees.html)

Sadece sicaklik 10 derecenin altina inerse, budamamak daha iyi. Eger sicaklik 21 derecenin altina inerse yaprak dokebilir, ama ilkbaharda tekrar acarlar.
Cok derin saksi ister (en az 45cm) ve sicak yerlerde asil yerine topraga dikmek daha iyi. Yetiskin agaci 2.5-3.5 m tutmak iyi olur, yaprak ve cicek toplamak bakiminda.

Moringa tohumu oda sicaklinda saklamak laazim (2yil kadar), ama neem tohumu buzdolabinda, bilgi buldum.

barbaroskanak
02-08-2013, 15:48
moringa tohumlarım 2 güne kadar elime ulaşacak. bakalım ne sonuç alıcam :)

botanik83
03-08-2013, 14:32
moringa sahil bölgeleri için tavsiye edilir mi arkadaşlar ? Mersin için...

istcallst
11-08-2013, 20:20
bu videoyu izleyin, budama hakkinda:

Moringa Tree - Pruning For Thicker Growth - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=WaR31jsAfA8)

Once soran oldu - moringa yaparaklari dokuyor eger genel sikaclik 21 derecenin altina inerse, ama ilkbaharda tekrar filizlenir. Kisin evde takviye isik saglamak laazim.

istcallst
25-08-2013, 12:15
Evet ilk moringa yapraklari denedim, ama herhalde biraz fazla kacirdim. Sadece kendim denedim, bilmeden diger ailer uyelere vermek istemedim. Cok iyi bir dogal detox etkisi var diyebilirim. Aksam yedim, ertesi sabah biraz midem bulandi, ama 2-3 saat icinde gecti ve cok iyi hisettim kendimi sonra, laksativ almak gibi bir sey bu fazla olursa.
Bu sezon kucuk fideden daha fazla yaprak cikarsa azar azar yiyecegim tekrar, seneye da hemen ilkbaharda bir kac tane dikerim saksilara.

mustafa431
22-02-2014, 10:11
moringanın iklim isteği nedir....

istcallst
08-04-2014, 14:12
moringanın iklim isteği nedir....

sicak iklim seviyor.

Tohumcu1
23-10-2014, 20:57
Kuraklığa dayanıklı ve sıcaktan hoşlanan bir ağaç.Güneş isteğide fazla.Ayrıca Küçük hacimli saksılardayetiştirmenizi tavsiye etmem

Tohumcu1
23-10-2014, 21:21
Arkadaşlar moringa çimlendirmek isteyen arkadaşlara bir kaç tavsiyem olacak.
Öncelikle artık kış aylarına girdik şu dönemde çimlendirmeyi düşünmeyin.nisan mayıs aylarına bırakın çimlendirme işini.
ikincisi ise çimlendirmede kullanabileceğiniz en güzel yöntem şu.Öncelikle kalın tarım perliti bulmanız lazım.genişçe bir kabın altına bir miktar tarım perlitini yayın.perlitin üzerine ince bir kumaş serin.Ben anamın başörtüsünü kullanmıştım:p kumaşın yarısı kabın içinde perlitin üzerinde iken geri kalanı dışarı taşsın.daha sonra perlitin üstüne serdiğimiz kumaşın üzerine 2 gün suda beklettiğimiz tohumları getirip serelim ve daha sonra kabın dışına taşmış olan kumaşımızı getirip kapatalım.ve üstteki kumaşın üstünede tarım perliti serip ıslatalım.havanın durumuna göre bir hafta içinde çimlenmiş tohumlarınız olacaktır inşallah.bu arada kumaşın esprisi şu.tohumları kontrol etmek istediğinizde üstteki kumaşı kaldirmanız yeterli.kapatmak istediğinizde yeniden kumaşı tohumların üstüne örtüp perlitide güzelce yayıyorsunuz işlem bitiyor.Biraz uzunmu oldu acaba:))

tanerege
08-03-2015, 22:25
Ankarada moringo yetişir mi

istcallst
09-03-2015, 08:11
Sadece sezonluk yetistirebilirsiniz. Ya da yazin derin saksida disarda, kisi iceride gecirecek sekilde. Yapraklari doker ama ilkbaharda tekrar acar. Istanbulda da oyle.
Eger yapraklari yemek istiyorsaniz, bir kac tane agaca ihtiyaciniz olacak.

Kisin soyle de koruma yapabilirsiniz belki de o zaman kisi atlatabilirler agaclar:

Florida Survival Gardening: How To Protect Moringa Trees From Frost - 4 Easy Steps (http://www.floridasurvivalgardening.com/2013/12/how-to-protect-moringa-trees-from-frost.html)

JuneJuly
10-03-2015, 22:39
arkadaşlar moringa tohumunu nerede bulabilirim? bu tohumlardan elinde olupta paylaşmak isteyen varsa sevinirim.

istcallst
11-03-2015, 10:40
arkadaşlar moringa tohumunu nerede bulabilirim? bu tohumlardan elinde olupta paylaşmak isteyen varsa sevinirim.

ebayde bulabilirsiniz uygun fiyatta:

100 Organic Moringa Oleifera Seeds for Asthma Cancer Diabetes Arthritis Headache | eBay (http://www.ebay.com/itm/100-Organic-MORINGA-OLEIFERA-Seeds-for-Asthma-Cancer-Diabetes-Arthritis-headache/221654444944?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%2 6asc%3D29381%26meid%3D0fb72925858f40938f4a6ba80003 7d29%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D6%26sd%3D2216 76837496&rt=nc)

farukb
29-07-2015, 15:52
Herkese merhabalar
Çin'den 200 tane moringa tohumu getirttim. Isladım 48 saat oldu filizlenmişler demek ki ölü değiller.Yarın saksıya dikmeyi planlıyorum. Resimleri zaman zaman paylaşacağım İnşallah buradan.

farukb
31-07-2015, 00:40
Arkadaşlar bu gece sizler için moringa tohumunu denedim. Kabuğu kalın değil iyi kurumuşsa iki parmağınızla kırarsınız, kabak çekirdeği kadar sertliği.
Tadı önce acımsı buruk yer fıstığı biraz da ham trabzon hurması gibi geliyor.
Sonra şekersiz tatlandırıcılar gibi ağızda yoğun ve hemen geçmeyen bir şeker tadı bırakıyor. Mayam şerbeti gibi tadı sonradan geliyor. su içiyorsun suyun bile şekerli bir tadı oluyor.Ama o buruk tad gidiyor hep şekerli tad hissediyorsunuz.
pek çerez gibi değil yani.böyle yoğurda falan karıştırsan yenir aslında. yenmeyecek birşey değil.
15 Best Benefits and Uses Of Moringa Seeds For Skin, Hair and Health (http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-moringa-seeds-for-skin-hair-and-health/) bu adreste bildirilen faydalar özetle
Moringa Tohumlarının cilt, saç ve sağlık için en iyi 15 faydası
Moringa tohumları, Moringa ağacının, diğer adıyla, davul tokmağı ağacının tohum kapsüllerinden elde edilir. Taze ve körpe moringa tohumları oldukça hassastırlar, ama kuruduğu andan itibaren, sert olmaya başlarlar ve küçük fasulyeyi andırırlar (1). Gri-beyaz renkli tohumlar kendine has kanat şekilli yapısıyla, çeşitli maksatlar için, buhara tabii tutulabilir, kaynatılabilir ve ya kızartılabilir. Burada biz, muhteşem "Moringa Oleifera" tohumlarının şaşırtıcı sağlık, cilt ve saç faydalarını konuşacağız.

Moringa Tohumlarının sağlık için faydaları:

1. Diğer bir çok otlar gibi, moringa tohumları da güçlü antioksidan etkiye sahip. Bu tohumlar çokca A ve C vitamini, B vitamini kompleksi ve vücudumuzu çeşitli oksidan zararlarından koruyan diğer serbest radikaller içerir (2). Başka şekilde desek, tohumların bu antioksidan etkileri vücut sağlığımızı korumamızda bize yardım eder.

2.Bilim adamları isbat etmiş ki, moringa tohumları vücudumuzda oksitlenmiş lipitlerin miktarını azaltabiliyor ve kalp dokularını yapısal zedelenmelerden koruyarak, kalp sağlığımızı koruyor (3).

3.Moringa Tohumlarının kansere karşı etkileri de yeterince meşhurdur. Bu tohumlar kanser hücrelerinin ölüm oranını artırarak, kanser gelişmesini ve oluşumunu durdurabilir. Araştırmalara göre, moringa tohumu tozunun 3 hafta düzenli olarak alınımı, kalın bağırsak kanserinin karşısını başarıyla alabilir (4).

4. Moringa Tohumları bolca, insulin hormonunun salgılanmasını düzenleyen çinko içerir. Insulinin oluşumu normal olunca, kan dolaşımımızda şekerin miktarı da normal olur. Bu yüzden, bu tohumların özü etkili bir anti-diabetik ajan olarak kullanılabilir (5).

5. Moringa Tohumlarının iltihaplanmaya karşı özellikleri, iltihabı yatıştırabilir, yanmayı giderebilir ve Artrit gibi çeşitli kemik hastalıkları durumunda fiziki bağlantılarımızın (burada kemiklerin bir birine bağlandığı yerlerden söz ediliyor) fonksiyonlarını canlandırabilir (6).

6. Mükemmel bir A vitamini kaynağı olduğu için, moringa tohumları bağışıklık sistemimizi güçlendirebilir (7), mukoza yapısını tamir edebilir ve görme düzeyimizi korumakla, gözlerimizi en iyi şekilde koruyabilir.

7. Protein, vücudumuzun düzgün çalışması için ihtiyacımızın olduğu en önemli besinlerden biridir. Moringa Tohumları protein ile dolu (8) ve buna göre, gündelik aminoasit ihtiyacımızı, diyetimize toz şeklinde bu tohumları katarak, kolayca karşılayabiliriz.

8. Moringa Tohumları, sağlığımız için yüksek derecede faydalı, tekli doymamış bir yağ asidi olan, Oleik asit içerir. Sağlıklı bir yağ kaynağı olarak, Oleik asit, gıdalarımızda bulunan yüksek doymuş hayvani yağların kolaylıkla yerini alabilir . Oleik asit, vücudumuzda "iyi kolesterol" olarak çalışır ve kolesterol düzeyimizi daima aşağı tutar (9). Bundan başka, Oleik asit kanın katılaşmasının karşısını alabilir ve çeşitli kalp-damar hastalıklarını ilk etapta durdurmamıza yardımcı olabilir.

9. Moringa Tohumlarındaki C vitamini, onları muhteşem bir bağışıklık güçlendirici yapar (10). Zararlı serbest radikalleri yok etmesinden, hastalandırıcı ajanlara karşı koruma sağlamasına kadar, bu tohumlar her şeyi başarıyla yapabilirler.

10. Bu tohumlar sadace vitaminlerle, aynı zamanda hayatı önem taşıyan, çinko, kalsiyum, demir, magnezyum, bakır ve s. minerallerle zengin. Bunların her biri bizim sağlığımızın iyileştirilmesinde kendine has rola sahip. Demir anemi riskini azaltır, kalsiyum dişlerimizi ve kemiklerimizi sağlam yapar, çinko sperm üretimini (spermatogenez) normalleştirir (11).

Moringa Tohumlarının cilt için faydaları:

11. Moringa Tohumlarındaki A vitamini, cildimizin tamlığını korumada aşırı derecede faydalıdır. Etkili bir antioksidan olarak, cilt hücrelerimizi serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur ve onları sağlıklı yapar. A vitamini hem de kollajen oluşumunu ve cildimizin dayanıklılığını arttırır, buna göre, erken yaşlanmaya karşı savaşta kullanılabilir (kırışıklıklar, sarkmalar ve s.) (12).

12. Moringa Tohumlarından elde edilen yağ doğal nemlendirici olarak kullanılabilir (13). Bu yağ cildimizi besler, onu ateş gibi sağlıklı yapar.

13. Moringa Tohumları genişçe cilt bakım ürünlerinin yapımında kullanılır (14). Onlardan elde edilen yağ yüzümüzü aknelerden, sivilcelerden, siyah noktalardan ve s. den temizleyebilir. Sonuç olarak, daha temiz ve daha parlak cildimiz olur.

Moringa Tohumlarının saç için faydaları:

14. Moringa Tohumlarının antioksidan özellikleri saçlarımıza da fayda sağlar, dahili yapımızı sağlıklı yapabildiği gibi, saçlarımızı da sağlıklı bakımını yapar. Antioksidan özellikli vitamin olan C vitamini, saç derimizde kan dolaşımını arttırır, bu da saç kökü hücrelerini canlandırır ve onların daha fazla besin almasına yardımcı olur. Sonuç olarak, saçlarımız beslenmiş ve güçlü olur.

15. Moringa Tohumlarındaki A vitamini ve çinko saç gelişimimizi önemli derecede arttırmasıyla bilinir. A vitamini, saç derimizi ve saç dokularımızı besleyerek, yeniden yapılandırarak, doğru bakım uygulayarak, bakımını yapar, aynı zamanda, çinko, bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve saç derisi bezlerini temiz şekilde tutar. Böylelikle, bu besinlerin her ikisi, saç gelişimimizi etkili bir şekilde hızlandırır.

farukb
01-08-2015, 15:30
Bunlarda son mesajımdam bu güne gelişme durumları. Ağaç olup çiçek verdiklerini de görürüz inşallah.

MeyveliTepe
01-08-2015, 16:10
Çimlenmesine kolay çimleniyor da, kışın ne yapacağız?

farukb
01-08-2015, 21:29
Hatay'da deniz kenarında yaşadığım için genelde sıcaklık 0'ın altına düşmez burada. Kışın içeri alabilirim bakacağız duruma göre. Baharda ilk gözden yukarısını kesecem odunsu gövde oluşsun diye çok uzayıp güçsüz olmasın diye.

farukb
04-08-2015, 15:12
Bunlarda bu günkü halleri.
Çekirdekleri geçen akşam leblebi gibi kavurayım dedim fazla kavurmuşum yandılar içleri simsiyah olmuştu..Belki ileride tekrar denerim çekirdekleri zayi etmek istemiyorum malum her biri bir ağaç demek..

Moringa_sülo
15-08-2015, 16:03
Daha büyük moringa agaci olan yokmu? Benimde var su anda balkonumda 100 adet yeni fidem :-) resim paylasmasini ögreninir ögrenmez bende yüklerim resimleri. Bu konuda yardimci olursaniz sevinirim :-)

bacak
15-08-2015, 16:45
çimlendirme ve köklenme aşamasında bitkinin manasız bir şekilde boy atmasını rüzgarlı bir yere koyarak ya da günde 1-2 saat vantilatör çalıştırarak çözebilirsiniz. bitki rüzgara karşı direnç gösterirken gövdesi kalınlaşır ve bu daha sağlıklı bir büyüme sağlar. hiç rüzgar olmadı mı incecik bir gövdeyle alabildiğine uzar ışığa ulaşacağım diye. bazen bu ince gövde yaprakların ağırlığını bile taşıyamayacak duruma gelir.

Moringa_sülo
15-08-2015, 22:48
ilk resim yükleme deneyim :-) basarili olduysam moringa fidelerimi görüceksiniz ...

iki haftalik bunlar. tohum ihtiyaci olan varsa yazabilir.

kymtarim
26-08-2015, 16:37
Arkadaşlar benim de moringalarım 30-40 cm de kuruyorlar. ne yapmalıyım?

mdemirbas
03-09-2015, 21:18
ilk resim yükleme deneyim :-) basarili olduysam moringa fidelerimi görüceksiniz ...

iki haftalik bunlar. tohum ihtiyaci olan varsa yazabilir.

Merhaba
Ben Moringa tohumu almak istiyorum.
Fiyatı ve miktarı konusunda bilgi verirseniz memnun olurum.
Telefonunuzu verirseniz ararım.
İlginiz için şimdiden teşekkürler.

mahmut Demirbaş
05354732579

Moringa_sülo
20-03-2016, 03:17
Gecen yaz/sonbaharda ekdigim moringa fidelerim sabirsizlikla havalarin isinmasini bekliyorlar toprak altinda :cool:

Insaallah iki/üc haftaya tarlaya dikerim ve yenilerinide ederim torhumdan ;-))

Şah-Kara
11-04-2016, 00:17
Moringo tohumlarını filizlendiriyorum 5-10 cm kadar uzayınca topraktan çıktıkları noktada filiz cılızlaşıp incelerek kuruyor. Fazla su vermemeye de çalışyorum fakat yine de başarılı olamadım. Toprak olarak, perlit ile saksılık torf çoz az eser miktarda da solucan gübresi(toz) karışımı kullanıyorum. Kuruyan-çürüyen fidelerimi topraktan çıkardığımda daha çekirdeklerinin kök haline geçemediğini yani köklenmenin tam olarak oluşmadığını gözlemliyorum. Nerede yanlışlık yapıyorum?
Moringa fidelerinin yaşatılması konusunda bilgi ve yardımlarınızı rica ediyorum

istcallst
12-04-2016, 18:49
sayin sah-kara, hangi mevsimde cimlenmeye calistiniz moringa tohumlari? Belki henuz yeterince sicak degildi, tropik bir bitki cunku?

Şah-Kara
18-04-2016, 00:18
merhaba sayın istcallst, ilginiz için teşekkür ederim. Mart ayı başından bu yana uğraşıyorum. Toplam 4 adet çimlendirdiğim moringa tohumlarım 5-10 cm kadar olunca aynı şekilde topraktan çıktıkları noktada gövdeleri birden incelip sanki çürüyerek gövdelerini bükerek öldüler. Topraktan çıkardığımda köklerinin oluşmadığını gördüm. Son olarak kabuk içindeki tohumu ıslattıktan sonra çimlendirmeye çalışacağım.
Teşekkür ederim.

Moringa_sülo
13-10-2016, 21:04
Moringa ile ilk tarla deneyimlerimiz ... Kuru yaprak veya ögütülmüs olarak sunuma hazir.:cool:

ikizteki
27-07-2017, 13:57
Moringa ile ilk tarla deneyimlerimiz ... Kuru yaprak veya ögütülmüs olarak sunuma hazir.:cool:

Merhabalar! Moringayı yetiştirmeyi sitede tek başaran sizsiniz sanırım:) Ben 5 tohumu mayıs ayının sonlarında diktim. Sadece biri yaşıyor. Onun da yaprakları sararıp dökülüyor. Tenekeye dikmiştim. 40-50 cm boy yaptı ama şimdi durumu kötü. Yaprak altlarında kırmızı küçük canlılar var sanki çok çok küçük. Ne yapmamı önerirsiniz?

Moringa_sülo
18-09-2017, 20:34
Arkadaslar, hic basörtüsüyle falan ugrasmaniza gerek yok. okuyorum bazi yerlerde islayip kabugunu falan soyun diye yazanlar var. aksamdan suya koyun ve ertesi gün 1-2 cm derine dikin tohumlarinizi. 3 gün sonra kafalarini topraktan cikartmaya baslarlar (tabii tohumlar saglamsa) dikkat etmeniz gereken topragin hafif ve suyu fazla tutmamasi, ve fazla sik sulamayin. ben iki güne bir suluyorum antalyanin sicaginda.

]Arkadaşlar moringa çimlendirmek isteyen arkadaşlara bir kaç tavsiyem olacak.
Öncelikle artık kış aylarına girdik şu dönemde çimlendirmeyi düşünmeyin.nisan mayıs aylarına bırakın çimlendirme işini.
ikincisi ise çimlendirmede kullanabileceğiniz en güzel yöntem şu.Öncelikle kalın tarım perliti bulmanız lazım.genişçe bir kabın altına bir miktar tarım perlitini yayın.perlitin üzerine ince bir kumaş serin.Ben anamın başörtüsünü kullanmıştım:p kumaşın yarısı kabın içinde perlitin üzerinde iken geri kalanı dışarı taşsın.daha sonra perlitin üstüne serdiğimiz kumaşın üzerine 2 gün suda beklettiğimiz tohumları getirip serelim ve daha sonra kabın dışına taşmış olan kumaşımızı getirip kapatalım.ve üstteki kumaşın üstünede tarım perliti serip ıslatalım.havanın durumuna göre bir hafta içinde çimlenmiş tohumlarınız olacaktır inşallah.bu arada kumaşın esprisi şu.tohumları kontrol etmek istediğinizde üstteki kumaşı kaldirmanız yeterli.kapatmak istediğinizde yeniden kumaşı tohumların üstüne örtüp perlitide güzelce yayıyorsunuz işlem bitiyor.Biraz uzunmu oldu acaba:))[/QUOTE]

looktr
06-10-2017, 18:58
Moringayı ilk kez duyuyorum. Burada konu 9 yıl önce açılmış ama sanki unutulmuş. Üreten kullanan satışını yapan yok mu acaba?

its_just_a_ride
07-10-2017, 22:08
Moringayı ilk kez duyuyorum. Burada konu 9 yıl önce açılmış ama sanki unutulmuş. Üreten kullanan satışını yapan yok mu acaba?

Geçtiğimiz günlerde şöyle bir haber yapıldı. Üretimini yapan belki de buradaki üyelerden biridir.

https://www.birgun.net/haber-detay/mucize-agac-moringa-demre-de-yetistirildi-182408.html

mdemirbas
13-10-2017, 14:31
Merhaba sülo
Benim moringa tohumlarından elde ettiğim fidanlardan bir tanesi yaşadı.
Boyu 80 cm. ulaştı .El bebek gül bebek bakıyorum.Henüz çiçek açmadı.
İnşallah seneye ölmez sağ kalırsa.

looktr
23-12-2017, 10:55
Moringonun kökleri yer altında ne kadar yer kaplıyor, derinlik ve genişlik olarak?
Şunun için soruyorum, serada veya evde 1 metreküp gibi büyük bir saksıda yetiştirebilir miyiz?

istcallst
23-12-2017, 15:00
Moringonun kökleri yer altında ne kadar yer kaplıyor, derinlik ve genişlik olarak?
Şunun için soruyorum, serada veya evde 1 metreküp gibi büyük bir saksıda yetiştirebilir miyiz?

Moringanin kokleri uzun, saksi ne kadar buyuk olursa o kadar fazla besin alabilir
bitki. Derinligi de cok onemli, en az 40 cm derim. Kisin pek gelismiyor, yapraklari de dokebilir, ama baharda tekrar uyanir.

looktr
26-12-2017, 10:28
Moringanin kokleri uzun, saksi ne kadar buyuk olursa o kadar fazla besin alabilir bitki. Derinligi de cok onemli, en az 40 cm derim. Kisin pek gelismiyor, yapraklari de dokebilir, ama baharda tekrar uyanir.

Anladığım kadarıyla Türkiye, özellikle de kuzey ve iç bölgelerimizde yetişmesi çok zor. 1 metre gibi derin saksıda ve serada yetiştirmeyi düşünüyorum.

viyol
28-12-2017, 10:11
Elinde fazla moringa tohumu olan arkadaşlardan isteye bilirmiyiz??

Moringa_sülo
28-12-2017, 16:44
Merhaba arkadaslar. facebook ve instagramdan moringa sülo ismi ile bana ulasmaniz mümkündür. Moringa tohumu ve ürünleri mevcuttur. saygilar. süleyman kaya

viyol
29-12-2017, 10:23
Merhaba arkadaslar. facebook ve instagramdan moringa sülo ismi ile bana ulasmaniz mümkündür. Moringa tohumu ve ürünleri mevcuttur. saygilar. süleyman kaya

Siz ücretli veriyorsunuz galiba :confused:

Moringa_sülo
14-01-2018, 18:16
Siz ücretli veriyorsunuz galiba :confused:
evet, ücretli gönderiyorum efendim :-)

akdeniz üniversitesi ile arge calismasi yapiyorum. gecen yaz Üniversiteye bütün tohumlari ücretsiz verdim, hem üniversitede hem ormanfidanliktadi proje icin bütün tohumlarini ücretsiz ben verdim. bir yil önce ise ögrenciler tohumun tanesini 5 tl ye almislar. bi paylasim yukarda gördügünüz gibi bana ulasmaniz mümkündür. saygilar moringa sülo

bozkurteda
08-07-2018, 15:12
ben de moringa ekmek istiyorum yardımcı olabilir misiniz

mirzaramiz
12-08-2018, 17:44
Balıkesir'de moringa yetişirmi bahçemizin arka tarafında zeytin ağaçları var. Biraz gölge oluyor orada yetişirmi yoksa ev içindeki yetiştirsek

Hadibe01
11-11-2018, 19:23
https://i.hizliresim.com/16mb2p.jpg (https://hizliresim.com/16mb2p) https://i.hizliresim.com/r5B4mN.jpg (https://hizliresim.com/r5B4mN). img]https://i.hizliresim.com/r5B4mN.jpg[/img] . https://i.hizliresim.com/grzg4R.jpg (https://hizliresim.com/grzg4R) ben diktim tadı ve kokusu cok güzel ben baharat olarak kullanıyorum toz şeklinde 0 altına düşen yerlerde yetişmez da ha doğrusu kökleri ölüyor

Hadibe01
11-11-2018, 19:34
Saksıdaki yetişmiyor bahçe lazım sıçaklıgı seviyor su istegide ilk başta var sonrası adana bile 2 haftada bir suladım çok hızlı büyüyor dikecek olanlar fidan falanlar ugrasmasın direk bahçeye Ekim yapın ben hata yaptım bu konuda ilk senede çok rahat 4 mt geçer boyu ben bu yaz geç kaldım saksılara ekmiştim ondan geç kaldım köklerini küçükken fare büyüdü şimdide köstebek var başımda yaklaşık 50 tane falan gitti ama gövde kalınlığı iyi olursa çelikleme yapılıyor ben denedim tutanlar oldu tohum bu sene Ekim ayı sonu gibi çiçek açtı şimdi Kasım ortasına geldik havadan dolayı büyütmez 3 ay içinde 4 defa dallarını kırdım topladım kuruttum sorusu olan olursa özelden cevaplarım

ayhan coruk
26-12-2018, 13:59
tohum **** fidan satışı var mı telefonum 05417979925

Hadibe01
26-12-2018, 15:48
Malasef şuanda bulunmamakta

AkisSoftware
26-12-2018, 16:28
Bu bitkinin yaşama sıcaklıkları nedir?

Kendi sorumu kendim cevaplayayım belki birilerine yardımı dokunur;

"Soğuğa dayanıklılık haritasında USDA 9-10 olarak belirtilen bölgelerde de yetiştirilebilmektedir ancak bu tür yerlerde normal olarak ağaç -1 ile -9 derece civarındaki ısılarda yapraklarını dökerek, gövdesini kurutarak ölür bununla birlikte kendisi derine kök yaptığı için bir sonraki bahar ayında tekrar yeniden kökten filizlenip, yeniden gövde ve dallarını, yapraklarını, çiçeklerini oluşturabilmektedir."

Hadibe01
10-12-2019, 10:59
Bu sene fasulye aldık 40cm civarında boyları elimde tohum ve yaprak mevcut(yaprak toz hali)

metin0147
09-01-2020, 08:02
Adanaya uyumlu mudur acaba çukurovaya . Rakim 40 50 mt.
Ticari olarak düşünmek .istiyorum tarlayi bahceye donusturmeye deger mi.
0 505 79 79 8 79 numaram. En uygun turu hangisi
Celik gonderecek arkadas olursa fidanci arkadasimdan cimlendirmesini rica edebilirim.bilginiz isiginda bu kalitede bitkiyi. Ilgi alanim saglik olunca dikkatime takildi biraanda. 10 dönüm kadar bir yer. Simdiden ilgili arkadaslara teşekkürü borç bilirim. Sağolun. Yasim 48 ve ogretmenim. Metin evrensel

Ayazkızı
14-06-2020, 12:47
Yıllar önce moringanın faydalarını okuyup heveslenmiştim. Bahçem/tarlam yok. Bir apartmanın giriş katında oturuyorum evin arkasında fazla güneş almayan beton bir bahçe var. Bahçenin, sabahtan bir tarafı öğleden sonra diğer tarafı güneş aldığı için bitki yetştirmeye elverişli değil (diye düşünüyorum) bu yüzden özellikle şifalı bitkileri internetten veya tanıdığım aktarlardan temin etmeye çalışıyorum.

Bir iki gün önce Moringa yine aklıma düştü. Araştırdım, satılan moringa ürünleri hep başka bitkilerle karışım halinde satılıyor. Tanıdığım aktara sordum. yaprağının kilosunu 300 Tlye satıyor. 300 TLyi ilk duyduğumda İçimden ( hadülen) dedim ayıp olmasın diye 100 Gr ısmarladım ve fidesinin peşine düştüm. Gaziantepte bayanlar kooporatif kurmuşlar ve çok başarılı olmuşlar. Hem ürün olarak hem de fide olarak satıyorlar. İrtibata geçtim. Yaprağının kilosunu 600 TLye satıyorlar. Fidesi 15 TL

Mutlaka mantıklı bir nedeni vardır ama besin destek ürünlerinin ( hele, hele fazla işleme gideri olmayanların) bu kadar pahalı olmasını kabullenemiyorum. İş başa düştü dedim. Beton bahçemde yetiştirmeye çalışıcam. 4 fide ısmarladım. Bakalım başarabilecekmiyim. Daha da önemlisi fidelerimi gönderecekler mi?

Yaa allaaaamm benim bahçemi ver artıkın!!! diyerek susayım ben. :)

Ayazkızı
18-06-2020, 21:31
Merhaba.
Kaç gündür moringayla yatıp moringa ile kalkıyorum. Fidelerim bu gün yola çıkmış ayın 20 sinde elime geçecek. Moringa yumuşak toprak istermiş. Toprağı nasıl/ne ile yumuşatabilirim? İnternetten Kompost alıp evdeki saksı toprağı ile karıştırsam yeterli olurmu? Ustalarım ne olur yardım edin. O fideler için ortalığı ayağa kaldırdım. O kadar yol teptikten sonra buraya sağsalim ulaşıp ziyan olmasınlar.

Doku_Kültürcü
18-06-2020, 22:29
Merhaba.
Kaç gündür moringayla yatıp moringa ile kalkıyorum. Fidelerim bu gün yola çıkmış ayın 20 sinde elime geçecek. Moringa yumuşak toprak istermiş. Toprağı nasıl/ne ile yumuşatabilirim? İnternetten Kompost alıp evdeki saksı toprağı ile karıştırsam yeterli olurmu? Ustalarım ne olur yardım edin. O fideler için ortalığı ayağa kaldırdım. O kadar yol teptikten sonra buraya sağsalim ulaşıp ziyan olmasınlar.

Tamamen teorik olarak: Bir hacim killi toprak + 2 hacim kumlu toprak + 1 Hacim torf + 1 hacim vermikulit veya perlit. Karıştırın ve bitkileri bu karışım içerisine dikin. Tek başına torf kullanmayın, çünkü bakteri ve küf gelişimini destekler ve diktiğiniz bitkiyi de öldürür.

Ayazkızı
19-06-2020, 11:38
Tamamen teorik olarak: Bir hacim killi toprak + 2 hacim kumlu toprak + 1 Hacim torf + 1 hacim vermikulit veya perlit. Karıştırın ve bitkileri bu karışım içerisine dikin. Tek başına torf kullanmayın, çünkü bakteri ve küf gelişimini destekler ve diktiğiniz bitkiyi de öldürür.

Sayın Doku_Kültürcü tam da ihtiyacım olacak şekilde anlatmışsınız. Nasıl teşekkür edeceğimi bilemedim sağolun varolun.

Ayazkızı
19-06-2020, 11:44
Moringa fidelerimi o kadar kötü paketlemişler ki paketi açtığımda fideler bir tarafta toprağı bir tarafta idi. Hemen biraz toprakla birlikte yoğurt kabına aldım su verdim. Biraz kendilerine geleceklerini umuyorum. Yarın sokağa çıkma yasağı var bu gün koçtaşa gidip sayın Doku_Kültütürcünün tavsiye ettiği toprak ürünlerini alıp Saksıya geçireceğim.

Ayazkızı
29-06-2020, 17:34
Fidelerim öldüler kaldılar derken, bu sefer tohum araştırmasına giriştim. İzmirde tohum satan birinden 10 tohum aldım. Hemen 4-5 saat ıslattım.. Sonra ıslak kağıt havlu serdiğim saklama kabına aldım. 8 tanesi 3 günde çimlendi. can çekişen fidelerin yanına diktim hepsini. Fidelerin 3 tanesi kurudu bir tanesi "oleemmmi?...öleeemmi?...demekle meşgul. Özgür iradesi ile vereceği karara saygı duyuyorum.

Çimlenen tohumların 7 tanesi 2. 3.gün topraktan başlarını çıkardılar hele bir tanesi ağaç olma yolunda emin adımlarla ilerliyor...:D

Saksının kenarındaki teller moringalarımı kedimizden korumak için.

https://i.hizliresim.com/1xhPxF.jpg (https://hizliresim.com/1xhPxF)

AkisSoftware
29-06-2020, 17:59
Bende 2 tane çimlendirdim lakin büyümeleri çok çok yavaş. Bakalım ileride hızlanacak mı?

Ayazkızı
30-06-2020, 04:58
Bende 2 tane çimlendirdim lakin büyümeleri çok çok yavaş. Bakalım ileride hızlanacak mı?

Sayın AkisSoftware benim seyrettiğim videolarda büyümesinin çok hızlı olduğu söyleniyor. Benim çimlendirdiğim tohumların büyümesini gözle takip etsek göreceğiz sanki. O derece yani. :D Ben resmen buldumcuk oldum. Allah bitkiciklerimi nazardan saklasın.

AkisSoftware
30-06-2020, 22:44
Bendeki cinsler dandik olabilir bilemiyorum.
1 tane saksıda büyütüyorum. Bu buyumeyince bir tanede bahçeye diktim ama ikisininde durum aynı.

Sayın AkisSoftware benim seyrettiğim videolarda büyümesinin çok hızlı olduğu söyleniyor. Benim çimlendirdiğim tohumların büyümesini gözle takip etsek göreceğiz sanki. O derece yani. :D Ben resmen buldumcuk oldum. Allah bitkiciklerimi nazardan saklasın.

Ayazkızı
01-07-2020, 14:54
Benim moringalar bugün itibarı ile bu durumda. 8 tohum çimlendirmiştim şu an hepsi topraktan çıktı büyüyorlar. Bu saksı toprağının çok uzun süre besleyeceğini sanmıyorum. Enzim yapacağım.

https://i.hizliresim.com/RrvAF2.jpg (https://hizliresim.com/RrvAF2)

https://i.hizliresim.com/2GSRbQ.jpg (https://hizliresim.com/2GSRbQ)

Ayazkızı
10-07-2020, 11:41
Merhaba saygıdeğer ustalarım moringalarım büyüyor.

https://i.hizliresim.com/fVqRPW.jpg (https://hizliresim.com/fVqRPW)

Fakat bazı yapraklarda böyle beyazlıklar var. Ne eksik veya fazla söyleyebilirmisiniz?

https://i.hizliresim.com/odCANo.jpg (https://hizliresim.com/odCANo)

Ayazkızı
13-07-2020, 20:20
Moringa fidanlarını aldığım kooparatife resimleri gönderdim. Moringalarımın yapraklarındaki beyazlıklar/beyaz çizgiler galeri sineğiymiş. Hasarlı yaprakları kesmemi/imha etmemi ve deltametrin diye bir ilaç almamı tavsiye ettiler. Beş gün aralıklarla Bu ilacı uygulamamı önerdiler. Şimdi ağaçlar nette evde yapılabilecek bir ilaç olup olmadığına bakacağım.

Notcuk: Bu konuyu ben yeniden dirilteceğim galiba. :D

asdafas
01-10-2020, 20:34
buursada sera harici yaşama imkanı var mı