PDA

View Full Version : izzeterisen / Üzüm

izzeterisen
13-09-2008, 09:43
Herkese merhaba.
Bir narenciye bahçesinden portakal ağacının dibinden nisan 2008 sonlarında söktüğüm üzümümü burada sizlerin önerilerine sunmak istedim. İnternetten öğrendiğime göre bu Vitis vinifera ssp. sylvestris olabilir. Dere kenarlarında, tarla sınırlarında kendiliğinden yetişen, küçük iri çekirdekli meyveleri olan bir üzüm.
Temmuz ayında bir hastalık geçirdi,sanırım mildiyö idi, bu nedenle oluşan tüm yapraklarını kopardım, bazı filizleri kurudu, bir ayı geçkin bir süreden beri tekrar gelişti.
Boyu 30 cm. gövdesi 3 cm.çapında.

47079
Diktikten bir süre sonra

47080
ön (?)Temmuz
47081
arka (?)Temmuz

Şimdiki durumu :
47083
Ön olarak düşündüğüm yönü
47082
arka olarak düşündüğüm yönü

bonai olabilecek bir bitki ise önerilerinizi bekler iyi günler dilerim.

tourkana
13-09-2008, 09:51
Bonsai olabilecek değil nerdeyse yolu yarılamış bir bonsai adayı.. Görsel açıdan çok hoş bir ağaç olmuş.. Elinize sağlık.

Yalnız saksı için biraz daha uygun bir malzeme kullanmanız yerinde olur.. Plastik,delikli manav kasaları , veya meyve sepetleri daha uygun olabilir. Kökler dışarıya çıkıp hava budamasına uğrarlar ,ve ağaç yeni kök oluşumuna giderek gövdeyi daha da kalınlaştırır.
Son olarak , tellemeleri tekrar gözden geçirmek gerek..

Oğuzhan
13-09-2008, 10:43
Gerçekten çok güzel olmuş..

izzeterisen
13-09-2008, 11:16
S.tourkana ,
Çok haklısınız,üzümü görevli gittiğim yerde tesadüfi buldum bahçeyi gezerken. Söktüm, getirdim. Evde ne var araştırdım, zeytinyağı ambalajından başka bir şey yoktu saksı yapılacak. Ben de oun saksı yapıverdim keserek. Önümüzdeki yıl geniş bir saksıya alacağım.
Bitki kökleri zaten tüm saksıyı doldurmuş durumda, çaresizlik kışı böyle geçirmek zorunda. Ayrıca toprak içinde kalın kökleri de var.
Bu üzüm diğer üzümlere göre ağır büyüyor, dallarının kalınlaşması daha geç oluyor. Bu nedenle de önümüzdeki yıl saksısı değişmek zorunda.
Telleme konusunda ne derseiz deyin çok haklısınız, normal bir şey yapamadım, filizler yeni filiz olduğu için kopuveriyordu gevdeden, bende yapabildiğim kadar böyle yaptım.
Teşekkür ederim.

Ali H. ALI
13-09-2008, 13:30
Izzet bey, on yuz sectiginiz taraf iyi gorunuyor. Iyi bir yatik tarz bonsai olacak.
Yapraklarini dokunce sol tarafta tepeden sarkan dallari kisaltirsaniz ve baharda oradan acilacak surgunleri 2-3 yaprak birakip cimcik alimla budarsaniz asma agaciniz daha da guzel olacak diye dusunuyorum.
Kolay gelsin.

izzeterisen
13-09-2008, 13:45
Teşekkür ederim Ali bey,
Beni asmada düşündüren bir konu var. Bildiğiniz gibi asma yaz budaması hariç yılda bir kere budanır. Ben sanırım bu çalışmada şekle yönelik budama bir de normal budama yapmam gerekiyor. Öyle midir? Ayrıca cimcik alımla dal sayısı çok fazla artmaz mı? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

bonsaisan
13-09-2008, 13:56
Sayın izzeterisen

Kendime göre bir görsel hazırladım .Çalışmanız bende seneye çok daha güzel ve hoş oluçak.
Tellemede biraz daha dikkatli olursanız çok dahada güzel olaçağı kesin saygılar.

47093

Kharel
13-09-2008, 14:02
gerçekten güzel bir çalışma olacağa benziyor.
saygılar.

izzeterisen
13-09-2008, 15:18
Teşekkürler bonsaisan.
Sizin ve diğer arkadaşların hemencecik geliveren yardımlarınız için ne kadar teşekkür edilse azdır.
Ben kışın bitkiler yapraklarını dökünce tekrar buraya resmini koyacağım. Sanırım o zaman her şey daha iyi belli olacak.
Benim yazmayı unuttuğum bir şey var. Aşağı doğru giden en son dalın gerisinde kesik var (gövdenin kesildiği yer) ve önden görünüyor. Ama resimde, bu yaranın üzeri aşı macunu ile kaplı olduğu için (gövde ile renkleri birbirine çok yakın) farkedilmiyor. Kesik yer, uçta gelişme çok hızlı olduğu için kapanacağını sanıyorum. Bunun bonsaide önemli bir sorun olduğunu biliyorum.İnşallah kapatır.
Bu üzümün bir özelliği var. Yaprakları yetiştirdiğimiz üzümlere göre daha küçük.
Acaba üzümde yaprak küçültme olayı oluyor mu?
İyi günler dileklerimle.

cemo
13-09-2008, 23:47
İzzet bey izlemesi bile çok zevkli, ellerinize sağlık.

izzeterisen
24-02-2009, 11:23
64207
64208

izzeterisen
24-02-2009, 11:26
Bu da yeni üzümüm. 21.02.209 tarihinde sökerek diktim. Kökleri çok zayıf. Ama tutacağını sanıyorum. Kendimce kestim. Önerilerinizle inşallah bunu bir bonsaiye dönüştürürüm. Kökleri, gövdesi yeteri kadar kalın.

64209

vyssera
24-02-2009, 11:46
İlk üzüm bence olduüu şekliyle de güzel. yana çıkan dal belki hafifçe yukarı tellenebilir. Çok başarılısınız İzzet bey, devamını dilerim.

izzeterisen
16-09-2009, 20:27
64207
64208

Üzümüm çok kötü bir yaz atlattı. Kök çürüklüğünden nasibini bu üzüm de aldı. Şimdi iyi. Yapraklarının tamamına yakınını döktü. Yeni filizler ve yapraklar verdi. Sonbahar ama günün büyük bir bölümünü gölgede geçiriyor. ama sürekli güneş gören bir yere almak istiyorum artık. Yoksa külleme ve yaprak biti saracak bitkiyi. Ayrıca sonradan çıkan filizler kışa pişkin girmeyecekler.
Bu yabani üzüm çok ağır gelişiyor. Ama ben bu yıl atlattığı duruma göre yine de çok iyi geliştiğini düşünüyorum.
103050

Acaba şu anki aldığı şekli ileride koruyacak sekilde bir bakım uygulasam bonsai için uygun olur mu?

memet
16-09-2009, 20:39
Bu biçimiyle çok güzel duruyor.

Ali H. ALI
17-09-2009, 14:34
Izzet bey Memet'e katiliyorum agacinizin formu simdi de guzel gorunuyor.
Yapraklarini doktukten sonra belki hafif bir budama yaparsiniz.

izzeterisen
02-03-2010, 12:04
Üzümümü Tourkananın önerilerine uyarak bir ay kadar önce süzeğe diktim. toprak akmasın diye de plastik sinek teli ile süzeğin içini kapladım. Şubat ayında filizlenmeye başladı. inşallah olabilecek soğuklar yüzünden başına bir iş gelmez.

127880

Emre Kuzu
02-03-2010, 12:51
Hayran kaldım gayet güzel dalcık sağlamışsınız elinize sağlık.

izzeterisen
20-03-2010, 11:51
Sn. tourkana.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3971&page=6
Kayınınzdaki gibi eleğe diktiğim üzümü ayrı bir saksı veya kasanın içine dikmedim. Böyle mi yapmalıydım?

jeomeo
20-03-2010, 12:05
Sayın izzeterisen,

Eleği bol çakıllı kumlu bir toprak karışımı ile bir kasanın içine koyarsanız, hem kökleri sıcaktan-soğuktan korumuş olursunuz hem de köklerin büyüyebileceği alanı elek ile sınırlamamış olursunuz.

Saygılarımla

envor
20-03-2010, 13:32
Üzümümü Tourkananın önerilerine uyarak bir ay kadar önce süzeğe diktim. toprak akmasın diye de plastik sinek teli ile süzeğin içini kapladım. Şubat ayında filizlenmeye başladı. inşallah olabilecek soğuklar yüzünden başına bir iş gelmez.

127880

Bence bu yıl üzüm verecek bu! Öyle gözüküyor :) Çok güzel, elinize sağlık.

tourkana
20-03-2010, 17:31
Merak etmeyin İstanbul'da birşey olmadı sizin orada olması çok ama çok küçük bir ihtimal.
Ben bunun gibi de yaptım ama daha küçük bir delikli kabı daha büyük bir kabın içine koyarak da yaptım..
Şimdi havayla temas eden kökler kuruyarak doğal bir şekilde budanmış olacaklar, ağaç saçak köke teşvik edilecek. Bence gayet başarılı bir uygulama ,elinize sağlık.

izzeterisen
20-03-2010, 18:28
Sn.envor,
Ben de meyve vermesini çok isterdim ama uzayan filizlerde salkım oluşmadı.
Bu kış köklerini budayarak tabii üst aksamı da budayarak bu süzeğe diktim. Belki de o yüzdendir.
Uzayan filizleri iki yaprak üstten kestim. Şu an iki gözden daha dallanma aşamasında. Seneye belki meyve verir. Çünkü bu gövdeya sahip üzümler doğada meyve veriyor.
Sırf meyve versin diye aynı süzekte bir yıl daha bırakabilirim ama aynı yerinde kalıp kalamayacağını, kalırsa meyve verip vermeyeceğini bilmiyorum.
Acaba bonsai çalışılınca da meyve verir mi ?

nariçi
20-03-2010, 18:36
Normal üzüm bağlarında budama şiddetli yapılıp bir çubuk bırakılır. Oda ne kadar kıvrılıp bükülürse o oranda yeni güçlü sürgün ve üzüm verme kabiliyeti artar.

Ben birtane geçen yıl saksıya almıştım bakalım bu yıl nasıl olacak!
Yeni köklü omacalar da saksıya almaya çalışacağım.

envor
21-03-2010, 09:21
İşaretlediğim kısa boğumlu dallarda, salkım oluşması çok yüksek olasılık, önce yaprakların tamamının çıkıp gelişmesinden sonra salkım tomurcuklarınıda inşallah göreceksiniz. Öyle tahmin ediyorum.

131397

izzeterisen
26-04-2010, 10:25
Bu gün üzümümde yaprak küçültme için yaprak ayalarını, Filiz uçlarını kestim. Önerildiği şekilde gölgede bekletip yeni filizler çıkmaya başlayınca güneşe çıkaracağım. Sonucu hep birlikte göreceğiz.

Bu günkü yapraklı hali :
138993

Yaprak budamasından sonra :
138994

A.Şahin
26-04-2010, 19:23
İşte bu yaprak budandıktan sonraki hali çok güzel görünüyor. Sankı yaprak sapları dalcıkmış gibi. :)

jeomeo
26-04-2010, 19:29
Yapraklar kesilince dalcıklar ortaya çıkmış ve gerçekten etkileyici. Özellikle dalcıklar tellenip yaprak kümeleri (ya da bulutları) oluşunca mükemmel olacağı kesin. Tebrikler

aygün
26-04-2010, 19:59
Sayın izzeterisen, çok sevimli buldum, ellerinize sağlık. Bu aralar bende de bonsai' ye karşı bir ilgidir başladı. Şimdilik yapılmış çalışmaları izliyor okuyorum, çünkü konuya yabancılığımdan sıyrılmam gerek diye düşünüyorum. Yavaş yavaş...
Bu arada merak ettiğim bir şey, üzümün meyvelerinde de bir küçülme olup olmayacağı.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

izzeterisen
26-04-2010, 20:21
Yaprak küçültme bölümünde ( http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1339 ) bu konular açıklanmış Sn.aygün.

Emre Kuzu
27-04-2010, 11:58
Üzüm hızlı gelişir dayanıklıdır. budamalara olumlu cevap verir
Köyümüzde vardır siyah üzüm bağımız hersene gider sepet sepet siyah üzümler toplarız.
Çalışmalarınızda başarılar.

izzeterisen
11-05-2010, 15:35
Üzümümde hemen filizlenme oldu. Dün güneşe çıkardım. Bulunduğu yerde de biraz güneş alıyordu.
Yaprakları sanki yarı yarıya küçülmüş gibi. Öncki durumuna göre oldukça farklı . Yapraklar tam büyüklüğünü alınca tekrar bakıp bir ölçüm yapacağım.
Kimi yaprakları yine oldukça büyük. kuvvetli filizlerde böyle. Acaba bu gibi yapraklar için bir şey yapmak gerekir mi şimdi.

Bu günkü durum :

143299

bonsaisan
11-05-2010, 15:51
Büyük yaprakları uzaklaştırın.yerine ufakları çıkaçaktır.
Kendinize bir yaprak byu belirleyin o sizn istediğiniz boyut olsun.
Onun dışında daha büüyk olanları zaman zaman uzaklaştıırn bu sayede hep aynı boyda yapraklar kalıcaktır.
Ne yazıkki tüm bonsailerde bu durm bu şekildedir.
Sürekli kontrol ve yaprak alımı.
Siz tam yapraksızlaştırma yaptınız.
Artık bunu yapmayın.
Geleçek sene yapıcaksınız.

msgurkan
11-05-2010, 20:48
Bonsaisan'a katılıyorum. Bir ilave olarak;

Ağacı güçsüz düşürecek kadar çok yaprak koparmayın,

En büyük yapraklardan ve en güçlü sürgünlerden başlayın,

O güçlü bölgedeki enerjiyi kırmak ve enerjinin bütün ağaçta eşit ve dengeli olarak yayılmasını sağlamak için büyük yaprakları ve/veya sürgün uçlarını koparın.

Kolay gelsin.

izzeterisen
11-05-2010, 21:01
Sn. bonsaisan ve msgürkan, vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Uygulamayı önerdiğiniz gibi sürdüreceğim.
Seneye de tekrar aynı işlemi yapacağım.

izzeterisen
06-06-2010, 10:32
Üzümümün yaprak kesme işleminden 41 gün sonraki durumu:

150048

Çok fazla sayıda dal oluştu. Yapraklar olgunlaştı. Yakınlarımda güneşte büyüyen meyveli bir yabani üzümnden büyük yapraklar koparttım. O yapraklarla benim bitkimdeki yaprakları karşılaştırdım. Benim yaprakların ayaları 4,5x5,5 cm boy ve ende , normal ağacınkiler ise 10x12,5 cm . Yarıya yakın küçülme olmuş. Tabii yeni filizler çıktıktan sonra da büyük gelişen filizlerden de epey yaprak ve uç alımları yaptım.
Yapraklar:
150049

Bu yaprak küçülmesi sadece yaprak kesmekten dolayı olmadı. ilkbahardan beri sürekli dallanma amaçlı filiz ve yaprak kesimi yaptığımdan dolayı da yapraklarda küçülme vardı. Ama kesimlerim böyle tamamını kesmek şeklinde değildi. Filiz birkaç yaprak olunca öyle kesim yapıyordum.

Ali H. ALI
06-06-2010, 12:43
Izzet bey, guzel bir agaciniz oluyor. Agaca gore yapraklari da nerdeyse orantili olarak kuculmus. Bir bonsai saksisi bakmanin zamani gelmistir. Gelecek yil onu saksida gormeyi umuyorum.

Kolay gelsin.

izzeterisen
28-08-2010, 11:39
4 ay önce yaptığım yaprak küçültme işleminden sonra eskisine benzer çıkan filizlerden tekrar tekrar bir ay kadar süreyle en az 40-50 kadar filizde tekrar yaprak ayası ve filiz ucu kesme işlemi yaptım.
Bitki artık büyük gelişen filiz ve büyük yaprak çıkartmıyor. Sonbahar yaklaştığı için büyümeye bıraktım. Bitki tam güneşte, fotoğraf çekmek için gölgeye aldım. Çok fazla sıcaklarda bazan öğleyin gölgede kalacak şekilde ağaç altına alıyorum. Artık yaprak ve filiz almıyorum.
Akşam üzeri yaptığım sulama 24 saat yetmiyor.
Şimdiki görüntüsü :

168129

bonsaisan
28-08-2010, 11:49
Süper bir çalışma olmuş.
Elinize sağlık harika bir gelişme gösteriyor.

izzeterisen
28-08-2010, 14:51
Teşekkür ederim. Yapraklar ufacık oluncaya kadar yaprak küçültmye devam edeceğim ileriki yıllarda. Geçen yıl bu bitki sıcaklardan çok etkilenmişti, nedense bu yıl sürekli güneşte ama toprağının süzek olmasından olacak etkilenmedi.

gönenli
15-10-2010, 14:19
arkadaslar meraba bende üzüm hakkındaki bilgilerimi paylaşmak isterim üzümlerde dal budaması cinsine göre farklılık gösterir.cekırdeklı cınslerde budamada budanacak olan dal uzerınde iki göz yeterli olurken cekırdeksız cınslerde beş veya altı göz bırakılır.meyveler budana bu dallardakı gözlerden cıkan yenı dallar uzerınde meydana gelır bır yıllık olan dallardan meyve alımı gorulur eger meyve almak ıstenıyorsa enaz bır yıllık bır adet dal bırakırsanız meyveyı gorursunuz bırde uzum celıgı dıkıldıkten üc yıl sonra meyve vermeye baslar

izzeterisen
02-01-2011, 20:55
1 kasım 2010 da 15 gün evden ayrı kaldım. Dönüşte üzümümü tüm yaprakları kavrulmuş bir halde buldum. Yapraklarının çoğunu dökmüştü. Dendiğine göre susuz bırkılmamış ama benim tahminin çok susuz kalmıştı.
Şimdi bu halde :

187040

Ali bey, bu yıl bu üzümümü bonsai saksısında görmeyi umut ettiğini yazmıştı ama bir yıl daha bu süzek saksıda aynı şekilde baksam, bir yaprak küçültme daha yapsam, gövdesi biraz daha kalınlaşsa diyordum. Daha gövdesi 3 cm. kalınlıkta.
Toprak değişiminin ardından da tellenmesine ihtiyaç var.
Sizce de uygun mudur?

jeomeo
02-01-2011, 21:11
Bence uzun dalcıkları çatallandığı yere kadar geri budayıp detaylı bir telleme yapmanın tam zamanı. İlk iki dalın konumnda da bir problem var gibi görünüyor. Muhtemelen fotoğraf aldatıyordur ama birbirine çok yakın ve aynı yöne doğru gibi duruyorlar. İkinci dalı geriye yatırıp ya da budayıp halledebilirsiniz.

Bu büyüklükte bir saksıda çok daha iyi gelişeceği kesin. Belki toprak değişimi yapıp kökleri tarayıp seneye bonsai saksısına almaya hazır şekilde yatay olarak konumlandırıp tekrar aynı saksıya dikeriniz.

Mükemmel bir bonsai olma yolunda hızla devam ediyor, elinize sağlık.

izzeterisen
26-01-2011, 23:24
Gövdenin sonu ilk başlangıçta kesilmişti. Kestikten sonra kesim yeri macunlanmıştı. Buradan uca doğru uzayan dal çıkıyor. Bu dal ile 3. dal arasında gövdenin büyük bir bölümünün içten içe kuruduğunu dün farkettim. Amacım burada kuruluk var ise temizleyip tekrar macunlamak idi. İşe başlayınca resimlerde görüldüğü gibi bir durum ortaya çıktı. kuruluk o kadar çok ilerlemiş ve ben bunun farkına varmamışım. Macunlu ve sağlam gibi duruyordu.
Temizledim kuruluğu ve iyice macunladım.

Bu kadar büyük yeri ağacın tamamlayacağını sanmam. Bu ağacın bu durumda oluşu o kadar hevesimi kırdı ki.
Acaba bu kısım kurur ise ben bu ağacı ne yapabilirim?

190414
190415
Kuru yerlerin temizlenmesinden sonra

190416
190417
Macunlu durumu

memet
27-01-2011, 12:07
Bu yönü arka yüz olarak değerlenedirebilirsiniz. Orayı kurudal olarak düşünebiliriz. Olan olduktan sonra duruma göre böyle çözümler aklıma geliyor. Dalın kalan kısmı canlı olduğuna göre tamamen olmasa da bir miktar orayı güçlendirir sanıyorum.

izzeterisen
02-02-2011, 07:07
Üç gün kadar önce üzümün toprağını değiştirdim. Kök ve toprak üstü aksamını budayarak, dallarını telleyerek tekrar diktim.
Şaşırdığım şey, ufacık bir bitkide bu kadar kök ancak olabilir.
Resimler :

191196

191197

Tellememdeki kusurlar nelerdir, bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkür ederim.

jeomeo
02-02-2011, 11:56
191207

Fotoğraftan görülebildiği kadarıyla, en alttaki büyük kırmızı çember içerisinde görülen bir hata var. Teli ağacın ana gövdesine sararak başlasaydınız, dalın başladığı yere baskı yapmadan, arka-sola uzanan dalınızı şekillendirebilirdiniz.

Diğer dairelerin içerisinde görülen ise tellerin dallara çok gevşek sarıldığı. Bu şekilde sarılan tellerde dal üzerinde eşit kuvvet oluşmadığı için, dala değen yerde aşırı baskı oluşuyor ve dalın gidişatını/ yönünü değiştirebileceğiniz noktalar azalıyor.

Tellemede dalları tel ile aşırı sıkmamak lazım ama tel tüm boyunca ağaca temas etmeli.

Şekil ile de zirveyi daha çok öne, zirvenin altındaki sağa doğru olan dalı da daha çok aşağı bükebilirdiniz diye düşünüyorum.

Ayrıca saksılma konusunda da bir öneride bulunmak istiyorum. Bu ağacı bonsai saksısına alırken saksının soluna yerleştireceğiniz için, soldaki kökleri budayacaksınız. Ağaç sağ taraftaki köklere daha çok ihtiyaç duyacak. Buna hazırlık olarak elekte tutarken de saksı değişimlerinde ağacı saksının soluna doğru yerleştirseydiniz, sağ tarafta halihazırda daha çok kök bulunmuş olacaktı. Bu çalışma ile ilgili planınız ne bilmliyorum fakat bunun da aklınızda bulunmasında fayda var diye düşünüyorum.

izzeterisen
02-02-2011, 12:46
Dallara verilecek şekil konusunda önerilerinizi uygulayacağım. fotoğraftan anlaşılması zor sanırım. Büyük yuvarlak içindeki dal öne doğru geliyor. Arkaya uzanan dal soldan ikincisi.
Tel sarma konusuna gelince dallar ince olduğu için teli dallara tam temas ettirerek saramadım. Bir de ilkbaharda dallara tel zarar vermesin diye özen göstermedim.
Kök sorununa gelince, saksı çok geniş, her yöne 10 cm kadar kalın kökler uzanıyor. Ve bu kökler ağacı dikilmediği zaman bilr ayakta tutabiliyor. Bu yaz sonunda dediğiniz yöne doğru kökler kalınlaşır ve ben bu yöne olan kökleri bir dahaki sefere uzun tutarım.
İlginize çok teşekkür ederim.

bonsaisan
02-02-2011, 23:41
Ben yorum ya da öneride bulunmayaçağım sadece bahar ayını bekliyeçeğim.
O zaman oluşaçak gelişme ya da gerilemeyi sizin ile birlikde göreçeğiz.
Ozaman yoruma açık bir hal alır.

izzeterisen
20-11-2011, 13:37
Ağacımın bu günkü durumu :

256249

Çürümemesi için yaptığım daldaki aşı macununu sökmedim. Mart gibi o dalın durumuna bakacağım.

memet
20-11-2011, 14:09
Çok gösterişli bir hal almış. Sonbahar renkleriyle.

pulibet
21-02-2012, 09:01
Sn. izzeterisen epey olmuş gerçi sayfanıza yazmayalı ama belki buralardasınızdır.
Asmada kök budaması ile kafam karışık. Eğer imkanınız varsa resimleyerek anlatmanız mümkün mü nasıl yaptığınızı?

izzeterisen
23-02-2012, 20:52
Geçen yıl köklerini ilk kökten itibaren 4-5 cm.kadar aşağıya kadar kökleri bıraktım sağdan ve soldan 15 cm. kadar kök bırakarak kökleri kestim ve yeniden diktim. doğruluğunu bilemiyorum Bu yıl böyle bir işlem yapmadan aynı yerde büyütmeye devam edeceğim bir yıl daha.

pulibet
24-02-2012, 08:50
Tamam teşekkürler

alibbmagi
01-12-2019, 17:49
vallahi helal olsun 4 senede mükemmel bir gelişme olmuş. Elinize sağlık.

Güler
01-12-2019, 19:03
vallahi helal olsun 4 senede mükemmel bir gelişme olmuş. Elinize sağlık.

2012 tarihinde yazılan bir mesaja bu gün cevap vermek de nereden aklınıza geldi. Arkadaşımız izzeterisen'i kaybedeli hayli oldu, huzur içinde uyusun.