PDA

View Full Version : Malabar Ispanağı (Basella alba Red Stem)

cagatayyucel
04-09-2008, 13:42
Daha önce bu sitede satışı yapılan bir tür ama hakkında fazla bilgi olmadığını düşünüyorum. Bu başlık ile Malabar Ispanağı hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız.
Birkaç gün önce "şimdi brokoli ekme zamanı" adlı başlıkta bu konu konuşulmuştu, ayrıca bir başlık açılması ihtiyacı hasıl oldu.

cagatayyucel
04-09-2008, 13:45
bu bitkiden 100- 150 metrekare yere ektim. neredeyse hepsi çıktı biraz fazla oldu benim için sonra, çeşitli şekillerde yemeğini yaptık.
1- burada toğga adında yoğurtlu bir yemeğimiz var, yogurt dövme ve malabar ıspanağı çok güzel oldu.
2- salatalara roka doğrar gibi doğradık aslında buda güzel oldu ama yaprakları biraz salyanalıyor, bamya sevmeyenler bu şeklini pek beğenmedi
3- bildiğimiz ıspanak gibi yemeğini yaptık kokusu tamamen ıspanak gibi tadı da ıspanak ve soğukluk arası bir tatta. çok sulanıyor çünkü yaprakları çok etli. çocuklar da çok beğendiler
4- cacık olarak da güzel oldu
5- bordo renkli sapları yoğurtla karışınca yoğurda rengini veriyor.
6- aslında turşusu da fena olmadı, ama diğer turşular daha lezzetli
şimdilik bunları denedik
sonuç itibariyle seneye bir kere daha ekmeyi ve tüketmeyi düşündüğüm bir sebze.

muhikan
04-09-2008, 14:04
Madem bizi bilgilerinizle aydınlatacaksınız, üretim şekli, ekim zamanı, bakım koşulları, verimlilik süresi, gibi hususları da aydınlatırsanız sevinirim. Ayrıca o şekilde asılı mı duruyor yoksa bildiğimiz ıspanak gibi yerde mi oluyor?

cagatayyucel
04-09-2008, 14:14
benim bildiğim fazla bir şey yok, sadece deneyimlerimi aktarmak isterim.

Tohumlar ocaklara 5-6 tane olarak ekiliyor ve 2-3 haftada çimleniyorlar, her ocağa bir tane çubuk dikmek lazım çünkü bu bitki sarmaşık şeklinde büyüyor, aslında biraz sağlam bir çubuk dikmek lazım çünkü bitki ağırlaşıyor.
bu ıspanak baharda ekiliyor ben biraz geciktim ve haziranda ektim buna rağmen gelişimlerini tamamlıyorlar. diğer ıspanak gibi kışın yetiştirilmiyor.
ben hiç gübre atmadım, çimlenme döneminde 3 kere, daha sonrada 3 kere salma sulama yaptım. Bitkiler çılgınca büyüyorlar sanki her yerden bu bitkiler fışkırıyor gibi buldukları her şeye sarılıyorlar. benim ektiklerim biraz otlandı otlarını temizleyemedim, yanlarında bulunan küçük otlara dahi sarılıyorlar.

Yapraklarını kırarak topluyorum, kopardığım yerden tekrar sürgün veriyor. gevrek bir bitki

Gülşen
04-09-2008, 16:32
Ne güzel Cagatayyucel; bu ıspanak çeşidini bütün bölgelere yaymalıyız. Çok yıkayıp,toprak arındırma derdi de yok :)

cagatayyucel
04-09-2008, 16:37
evet sırık üzerinde yetiştiği için normal ıspanaktan daha temiz oluyor.

cagatayyucel
08-09-2008, 15:18
malabar ıspanaklarımdan fotograflar

Sebahattin Sargın
08-09-2008, 15:25
Çok ilginç ve bir o kadarda güzel gözüken bir sebze, paylaşım için çok teşekkür ederiz. Bu bitkinin tohumlarına nerelerden ulaşabiliriz acaba?

eylems
08-09-2008, 16:13
Sayın Çağatay Yücel, Kastamonu'da bahçemizi yeniden canlandırmaya çalışan Annem'e sizin tanıttığınız ıspanaktan söz ettin. Ben elçiyim elçiye zeval olmaz Annem denemek için tohumu istiyor.;);)

cagatayyucel
17-09-2008, 07:53
sayın eylems tohumları baharda ekeceksiniz hatta mayıs ayında ekin.

eylems
29-09-2008, 02:05
sayın eylems tohumları baharda ekeceksiniz hatta mayıs ayında ekin.

Bu bilgiyi paylaştığınız iyi oldu. Çünkü soğuk havalarda ekmeyi düşünüyordum. Teşekkür ederim.

limon
06-07-2009, 22:30
Çağatay Bey, gönderdiğiniz tohumları Mayıs başlarında ekmiştim. Çabuk çimlenmişti ancak üçüncü yapraklarını çıkarmaları çok uzun sürdü. Havaların ısınmasıyla büyümeleri hızlanmaya başladı.

Çok teşekkür ederim.

Balıkcı
06-07-2009, 23:45
Benim, bohçadan çıkan tohumlar da çimlendi ve şimdi 3-4 yaprak oldular.:p
İnşallah bundan sonra daha hızlı büyürler.
Teşekkürler Çağatayyücel.

umas
26-07-2009, 23:00
Bu arada bu bitki tek yıllık mı?
Kışın ne yapacağız?
Dondan etkileniyor mu?
Yapraklarını döküp ne biliim marttan sonra tekrar canlanıyor mu?
Amma soru sordum ben de :)

limon
27-07-2009, 11:40
diğer ıspanak gibi kışın yetiştirilmiyor.

Yapraklarını kırarak topluyorum, kopardığım yerden tekrar sürgün veriyor. gevrek bir bitki

Bizler de ilk kez deniyoruz. Çağatay Bey, kışın yetişmediğini yazmış. Deneyip göreceğiz bakalım ne kadar dayanacak.

limon
31-08-2009, 21:33
Çok dayanıklı bir bitkiye benziyor, bence güzel büyüyüp, bolca tohum vereceklerdir. Rica ederim.

Sn.Balıkçı, hiç tadına baktınız mı? Ben yarın denemeyi düşünüyorum.

Kudret
31-08-2009, 22:17
Mart ayında Çağatay beyin verdiği tohumlardan 5-6 tane seraya ekmiştim. Çok hızlı bir gelişim gösterdiler. Kollarının uzanabildiği heryere sarıldılar. Bu sene bahçemde hastalık gelmeyen tek bitki sanırım malabar ıspanağı oldu.

Çiçeklenince çok hoş görünüyor. Börek içinde tadına baktık fena sayılmaz.:)

Oğuzhan
02-09-2009, 00:09
Görüntü olarak hoş bir bitki ve tadıda fena değil.Salatası güzel oluyor.
Saksıda mutlu bir bitki ve çok dirençli .

habibe
02-09-2009, 14:18
7 nolu mesajda ki fotoğrafına baktım da, sanki selluka ile akraba gibi.. Çok benzettim. :)

umas
03-09-2009, 14:44
sayın cagatayyucel;
bitki hakkında daha detaylı bilgilere nasıl ulaşacağız, bilemiyorum.
Bir çok soru var soracak, ama kim cevaplayacak!
Kışın ne yapacağız bu bitkiyi?
Tek yıllık mı?
Sayın limon'un gönderdiği fideler, çok hızlı büyüyor, ama yakında soğuklar başlayacak. Bu zamana kadar tohum alabilir miyim bilmiyorum.
Donlara karşı tepkisi nedir? Diğer ıspanak türlerinden farklı olarak, kışa dayanıklı değilse, mesela, kapalı ve sıcak bir yerde yetiştirebileceğiz mi?
İşin kötüsü, elimde tohum yok. Sadece sayın limon'un gönderdiği iki küçük fide var. Yani deneyelim görelim deme şansım yok.

caucasus
29-09-2009, 10:02
Malabar ıspanağım geldi, çok teşekkür ederim. 3 adet küçük saksi de dikililer, bunları birer saksiye ayırayım mı ?
Tekrardan teşekkürler.

idris şenol
29-09-2009, 10:12
vitamin deyeri olarak yer ıspanağana göre nasıl
lezzet konusunda farkı varmı
doku olarak aynımı!!!!!! teşekkür ederim

caucasus
29-09-2009, 10:17
Sayın, İdris Şenol konu hakkın da bilgisi olanlar yazacaklardır

Orkun Kırcı
29-09-2009, 12:53
Benim tohum bohçamdan çıkanlardan ikisi yeşerdi. Şuanda boyları 1.5 metreye yakın. Diğer bir sonraki haftasonu ilk hasatımı yapıp tadına bakmayı düşünüyorum :))

limon
29-09-2009, 16:21
Caucasus, kalıp gibi çıkarıp büyük saksıya veya yere geçirin. Kökleri tek tek ayırmayın. Saksıya dikerseniz hava soğuduğunda kapalı yere alabilirsiniz. Ve sarılacağı uzunca bir desteğe ihtiyacı var. Siz desteği yerleştirin kendisi hızla sarılıyor.

Benim bahçede dikili olanlardan birisi kökünden kopmuş. Diğerinin üzerinde çok çiçek var ama tohum bağlar mı bilmiyorum. Bağlarsa haberdar ederim.

Bu sebze hakkında çok ayrıntılı bilgimiz yok. Çağatay Bey'de ilk kez yetiştirdiğini ve tek yıllık olduğunu yazmıştı.

caucasus
01-10-2009, 23:35
Sayın limon, öncelikle çok teşekkür ederim benim balkonum olmadığı için mecburen şimdilik evin için de bakıyorum.

Ev de bakmam bir sorun olur mu ?

İlk fırsatta köye göndermeyi düşünüyorum malum bahçe olmayınca köy de değerlendirmek daha uygun olacaktır.

Kışın içeri almak gerekli mi ? yoksa dışarda olmasının bir sakıncası var mı ?

Nette bilgi ararken bu bitkinin 5 yıllık bir bitki olduğunu gördüm, bu da ek bir bilgi olsun :)

limon
02-10-2009, 12:31
Ev içinde bakılıp bakılmayacağını sizin deneyimleriniz sonucunda öğreneceğiz :)

Yalnız çiçekleri açtığında çok beğeneceğinizden eminim, süs bitkisinden pek farkı yok hem yapraklarının hem de çiçeklerinin.

caucasus
08-10-2009, 19:19
Yazdığınız gibi büyük saksinin içerisine aktardım.

Ev içerisin de bakılabilir mi ? ben denemek istemiyorum yazık olmasın ıspanaklarıma :)

Bir aksilik olmazsa bu hafta sonu köy'e yollayacağım en azından doğal ortam da daha güzel büyüyecektir. Şu an çiçekleri tomurcuk verdiler bakalım nasıl açacaklar.

Volare
25-10-2009, 16:33
Geçen çarşamba Hisarönüne tarım ilacı almaya gitmiştim , dükkanın karşısında sarmaşıkla örülü bir evin kapısını gördüm . Site işin resim çektim .
Minik eflatun çiçekler , böğürtlen karası meyveler çok hoş görünüyordu .
Yenebildiğini öğrenince çok mutlu oldum . Göz hakkı olarak 3-5 tohum almıştım .

Oğuzhan
25-10-2009, 16:52
Ev içinde oluyor.Yetiştirebilirsiniz. :)

gambet
16-01-2010, 13:18
cağatay bey malabar ıspanağını bu aylarda ektik tohumlar cürürmü.siz bu tecrübeyi adana damı gerçekleştirdiniz .iklim hakkında fikir edinmek adına soruyorum.cünkü bu ıspanak tipi bitkiler sıcak havalarda cabuk tohuma kaçma ihtimali vardır.

Jezebel
26-02-2010, 08:57
Malabar ıspanağı
3 tohumum kalmıştı , 1 hafta önce ekmiştim .
Sonuçlar resimdeki gibi ;)

Kekik
08-03-2010, 01:57
Bu benim bahçemde de vardı.Sarmaşık gibi sardırıyorum.Yendiğini bilmiyordum.Tesadüfen forumda "Bu nedir" başlıklı bölümde Malabar ıspanağı olduğunu öğrendim.Tohumu sanırım kuşlar düşürdü,filizlendi.Hoşuma gitti.Çiçeği de çok güzel.Ama hiç tohum almadım.Çünkü her sene dökülen tohumlardan tekrar çıkıyor.

Jezebel
08-03-2010, 07:34
Seneye biz de sizin durumunuzda oluruz umarım .
Bahçamıza dökülen tohumlardan çıkar :)

Jezebel
28-04-2010, 23:19
Çok yavaş büyüyor , umarım havalar ısınınca biraz daha canlanırlar .

Jezebel
18-05-2010, 20:53
Benim ıspanak, neden bilmem , dibinden kırılmıştı .
Yeni gelen Clonex' i denemek için kırık bitkiyi Clonexe batırıp diktim .
Sonuca bakın , klon- ıspanak

145150

:p

Jezebel
06-06-2010, 19:33
Malabar yavaş gelişiyor diye dert yanmıştım .
Geri alıyorum ;)

Oğuzhan
06-06-2010, 20:24
Çok çabuk büyür .

Jezebel
16-06-2010, 07:09
Uygun mevsimde hızla büyüyor .

153175

153176

copur 09
16-06-2010, 23:07
Sayın Jezebel, yemeğini denediniz mi? Çiçekleri kokulu mu?

Jezebel
16-06-2010, 23:14
Henüz denemedim , şu an tomurcuklu , açınca paylaşırım .
Birkaç da tarif bulsam iyi olacak ;)
Mutfak başlığı altında yayınlarız .
Arkadaşımız denemiş
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=281330&postcount=2
Saygılar .

Jezebel
24-06-2010, 18:34
Açacaklar...

155637

:rolleyes:

Jezebel
24-07-2010, 08:39
Ispanak coştu , aldı başını gidiyor ...

162462

;)

162463

;)

162464

.

Oğuzhan
24-07-2010, 16:50
Çabuk gelişir.Aynı zamanda bol da tohum yapar .

Doğayla Barış
01-10-2010, 08:02
Ben de 2 tohumla başladım. 6cm olan Filizlerden birisi kırılınca çok üzülmüştüm,suya koydum tekrar köklendi.Şimdi upuzun ve canlı bir halde önüne gelen bitkiye sarılıyorlar. Rengi çok hoşuma gidiyor,hemen bir çubuk bulmalı ve büyük bir saksıya aktarmalıyım.

Jezebel
25-02-2011, 10:45
Malabar ıspanağının geçen yılki hastından topladığım tohumları işyerimizin bahçe tellerine sardırmak üzere
bu gün toprağa veriyorum.
Her bitki çıplak örgü telinin görüntüsünden güzeldir ançak
hem güzel hem de yenebilen bir bitki hepsinden iyi olacaktır.
Arada toplar da yemeklerini de yaparız:p

Güzel Ülke'm
25-02-2011, 12:59
Arkadaşlar merhaba,
Malabar ıspanağının gördüğüm kadarıyla,sanırım saplarının üstünde,yuvarlak(yeşil,mor)oluşumlar var.Bunlar tohum mudur ve yeniyorlar mı?
Teşekkürler,selamlar

Güzel Ülke'm
26-02-2011, 20:44
Yanıt yok.Soruyu saçma buldunuz herhalde...

Jezebel
26-02-2011, 21:05
Kimsenin bu kadar ufacık bir meyveyi yemeyi düşünemediği içinmidir?
Şu ana kadar tadına bakmak aklıma gelmedi, yenip yenemiyeceğini bilmiyorum.
Bu bir ıspanak;)

serdar1
12-08-2012, 13:22
Formları gezmenin güzel yanı elimizde var olan bitkilerin ne olduğunu bilmek.Süs bitkisi diye yıllarca yetiştirdiğim meğer Malabar ıspanakmış.Yaklaşık 15 yıldır ekerim bu bitkiyi Malabar ıspanak olduğunu görünce olduk ca şaşırdım ..

canannuman
13-08-2012, 12:24
Güneş gölge ne seviyor acaba? İnternetten satışı yapılan biryer varmı?

serdar1
13-08-2012, 14:40
Bendekiler yarı gölge sadece gündüz saat 11 e kadar güneş alan bir kısımda duruyor.

smnunal
13-08-2012, 15:31

Sayın cananuman,
Benim bahçede tam güneşte olanlar daha güzel geliştiler. Tohumunu arıyorsanız sezon sonunu bekleyiniz derim eğer üzerindeki tohumlar olgunlaşırsa seve seve isteyenlere veya etkinliğe gönderilecektir bilginize.

Orhan Özbilgiç
13-08-2012, 19:39
Güneş gölge ne seviyor acaba?

Benimki de yarı gölgede. Şiddetli yağışlardan sonra dibi hala çamur. Onu boyumdan büyük bir sırığa-herek, kazık-sardırdım. Dahada uzun olsa uzayacak.

Ekim ayında tohum alınabiliyordu, hatırladığıma göre. Bana ekimde hatırlatırsanız sizin için toplarım.
Kendim için toplamıyorum. Zira bulunduğu yerden onlarcası çiçmleniyor.

Not:
Fotoğrafları, konuyu okuyunca biraz önce flaşlı çektim. Bu nedenle biraz karanlık çıktı. Bir başka zaman gündüzde çekerim.

325205

325206

jineop
14-08-2012, 13:11
Benimki de yarı gölgede. Şiddetli yağışlardan sonra dibi hala çamur. Onu boyumdan büyük bir sırığa-herek, kazık-sardırdım. Dahada uzun olsa uzayacak.

Ekim ayında tohum alınabiliyordu, hatırladığıma göre. Bana ekimde hatırlatırsanız sizin için toplarım.
Kendim için toplamıyorum. Zira bulunduğu yerden onlarcası çiçmleniyor.

Not:
Fotoğrafları, konuyu okuyunca biraz önce flaşlı çektim. Bu nedenle biraz karanlık çıktı. Bir başka zaman gündüzde çekerim.

325205

325206

Lezzeti hakkında tecrubeleriniz var mı? Gerçekten ıspanak yerine geçebiliyorsa, özellikle yaz aylarında böreği ve gözlemesi güzel olur diye düşünüyorum. Selamlar, sevgiler...

smnunal
14-08-2012, 13:24
Lezzeti hakkında tecrubeleriniz var mı? Gerçekten ıspanak yerine geçebiliyorsa, özellikle yaz aylarında böreği ve gözlemesi güzel olur diye düşünüyorum. Selamlar, sevgiler...

Sayın jineop,

Malabar ıspanağını salatalarda ince ince doğrayıp kullandığınızda farklı ve hoş bir tad katıyor ayrıca yoğurtla karıştırıp haydari şeklinde yemeside güzel çiğ olarak ince doğranmış üzerine hafif limon gezdirilmiş olarakta yemeklerde yeşillik olarak tüketimi farklı tad arayanlar için beğenilecektir yetiştirilmesini tavsiye ediyorum.

Böreği ve gözlemesini bahçesinde fazla olan arkadaşların deneyerek tecrübelerini paylaşmaları bu bitkinin yaygınlaşması hakkında yararlı olur kanaatindeyim.

Muğladan selamlarımla.

Orhan Özbilgiç
14-08-2012, 18:11

Sevgili Jineop;
İnanın hiç denememiştim. Sevgili smnunal've sizin önerileriniz doğrultusunda denemelere şimdiden tezi yok başlayacağım.
İlk olarak salataya koymak için biraz topladım.
Bir taraftan tohum oluşumu başlarken, bir taraftan çiçeklenmenin sürdüğünü gözlemledim.
Eşim, ''bir başka gündede yufka alıp böreğini deneriz.'' Dedi.
Esen kalın.

325432

325433

325434

egülnur
12-03-2013, 22:27
Sevgili Orhan Özbilgiç 12 ocak toplantısına getirmişti. Açıkçası selluka ve brugmansia çelikleri ile o kadar ilgiliydim ki bunu unutmuşum. 10-15 gün önce bir arkadaşımın armağanı olan bu afilli saksıya ektim. Gıda amacıyla üretmeyi düşünmüyorum :) Yeter ki koyu yeşil yapraklarına kontrast oluşturan pembe çiçekleriyle saksıdan sarksın! tekrar teşekkürler Orhan hocam.:D

ilksenozturk
13-03-2013, 07:28
benim ektiklerim daha çıkmadı :(
suda bekletip denediğim de var direk ektiğim de var.
4 göz 4 kulak beklemedeyim.

bu arada sn egülnur, saksı şahane bişeymiş...

yeşilyayla
14-03-2013, 14:15
Malabar ıspanağı tohumundan 4-5 adet gönderebilecek arkadaşa bende mevcut olan dayanıklı ve verimli börülce ile mor renkli bamya tohumu gönderebilirim.Göndermek isteyen arkadaşa adresimi özelden gönderebilirim.

Orhan Özbilgiç
14-03-2013, 14:43
Malabar ıspanağı tohumundan 4-5 adet gönderebilecek arkadaşa bende mevcut olan dayanıklı ve verimli börülce ile mor renkli bamya tohumu gönderebilirim.Göndermek isteyen arkadaşa adresimi özelden gönderebilirim.

Sayın yeşilyayla;
Maalesef bulabileceğinizi sanmıyorum. Yetiştiren birkaç kişiyiz çünkü.
Keşke bu mesajınızı 10 gün önce yazabilmiş olsaydınız. Zira o günlerde bahçemin ve her türlü tohumumun orada olduğu Samsun'daydım.
Size kendime ayırdığım tohumlardan getirirdim.:(

Gelecek yıla artık. Sağlık olsun.

yeşilyayla
14-03-2013, 14:47
İlginiz için teşekkür ederim.Dediğiniz gibi önümüzdeki yıl düşüneceğim.

gozum37
12-04-2013, 08:06
tadına baktınızmı
ben ilk defa deniyorum. fideledim. bir tane yaprağının tadına baktım farklı bir tadı var ama ıspanak gibi değil

yeşilyayla
15-04-2013, 09:47
tadına baktınızmı
ben ilk defa deniyorum. fideledim. bir tane yaprağının tadına baktım farklı bir tadı var ama ıspanak gibi değil

Tadını bilmiyorum, ancak geç kalmadıysam yetiştirmek istiyorum.Malabar ıspanağı tohumunu paylaşmak isterseniz benim de size gönderebileceğim farklı türler vardır.Kabul ederseniz adresimi özelden bildiririm. teşekkürler.

yeşilyayla
15-04-2013, 10:23
Tadını bilmiyorum, ancak geç kalmadıysam yetiştirmek istiyorum.Malabar ıspanağı tohumunu paylaşmak isterseniz benim de size gönderebileceğim farklı türler vardır.Kabul ederseniz adresimi özelden bildiririm. teşekkürler.

mesajınızı farkettim. elimde verimi yüksek börülce tohumu ve kaliteli böğürtlen fideleri mevcut isterseniz gönderebilirim.

egülnur
30-06-2013, 12:00
Dileğim gerçekleşti. Ocak toplantısında sevgili Orhan Özbilgiç öğretmenimden aldığım tohumlar üreyip saksıdan taştı:)

limon_sever
03-07-2013, 13:17
Malabar ıspanağı nihayet filizlenmiş.

423145

blackbird
22-07-2013, 23:46
merhaba ben gönderebilirim şu an bu resmde gördüğünüz ıspanağım coştu be 3 kol en uzunu 3.5 metre şu an balkonumda, sanırım ekim gibi tomumlanıyr..ve börek yaptık tadı da çokkk güzel

blackbird
22-07-2013, 23:51
tadı çok güzel bu ilk hali yeni halini yarın yüklerim

yarenimex
23-07-2013, 11:09
merhaba ben gönderebilirim şu an bu resmde gördüğünüz ıspanağım coştu be 3 kol en uzunu 3.5 metre şu an balkonumda, sanırım ekim gibi tomumlanıyr..ve börek yaptık tadı da çokkk güzel

sayın Blackbird, gönlünüzden koptuğu kadarıyla bana da gönderebilir misiniz, uzun zamandır peşinde olduğum bir bitki.. İlginizi çekiyorsa ben de size gojibery tohumu gönderebilirim..

bahcedenn
28-07-2013, 23:06
Sn. smnunal'ın göndermiş olduğu tohumları nisan ayında 6'lı bir viyole ekmiştim. Sadece 1 tanesi çimlenince onu da poşete alıp köydeki bahçeye nakletmiştim. Ama gelişimi acaba büyüsem mi büyümesem mi gibiydi.

Viyoldeki çimlenmeyen kalan 5 tohumlu toprağı da bile bile biber dikili olan saksının toprağına ekledim. Şu anda saksının en kenar kısmında 2 tane neredeyse biber boyunda olan Malabar Ispanağım var.

İlk mesajdan itibaren başlığı okudum ama net bir bilgiye rastlamadım. 1,5 - 2 karış boyundaki Malabar Ispanağını biber saksısından ayırmalı mıyım? Hassas mıdırlar? Yoksa huzurlarını hiç bozmayayım mı?

blackbird
04-08-2013, 23:34
sayın Blackbird, gönlünüzden koptuğu kadarıyla bana da gönderebilir misiniz, uzun zamandır peşinde olduğum bir bitki.. İlginizi çekiyorsa ben de size gojibery tohumu gönderebilirim..
****** gönderirim..sağolun

blackbird
04-08-2013, 23:37
tadı çok güzel bu ilk hali yeni halini yarın yüklerim

yeni resimleri

birnefestoprak
04-08-2013, 23:45
Cok kolay buyuyorlar. Hatta bu sene ozellikle ekmedigim halde, topraga dusen tohumlar cimlenip yakindaki patlicana sarilmaya basladilar. Ben olsam, yine de koklerine yer saglamak icin biberden ayirirdim.

Sn. smnunal'ın göndermiş olduğu tohumları nisan ayında 6'lı bir viyole ekmiştim. Sadece 1 tanesi çimlenince onu da poşete alıp köydeki bahçeye nakletmiştim. Ama gelişimi acaba büyüsem mi büyümesem mi gibiydi.

Viyoldeki çimlenmeyen kalan 5 tohumlu toprağı da bile bile biber dikili olan saksının toprağına ekledim. Şu anda saksının en kenar kısmında 2 tane neredeyse biber boyunda olan Malabar Ispanağım var.

İlk mesajdan itibaren başlığı okudum ama net bir bilgiye rastlamadım. 1,5 - 2 karış boyundaki Malabar Ispanağını biber saksısından ayırmalı mıyım? Hassas mıdırlar? Yoksa huzurlarını hiç bozmayayım mı?

limon_sever
04-08-2013, 23:47
Benim malabar ıspanağı 68. mesajdaki gibi, daha hiç gerçek yaprak çıkarmadı.

bahcedenn
05-08-2013, 00:40
Cok kolay buyuyorlar. Hatta bu sene ozellikle ekmedigim halde, topraga dusen tohumlar cimlenip yakindaki patlicana sarilmaya basladilar. Ben olsam, yine de koklerine yer saglamak icin biberden ayirirdim.

Şu anda durum biraz daha karışık Sn. birnefestoprak. Her ikisi de biberlere sarılmış vaziyette ve üzerlerinde ufacık çiçek yapısı belirmeye başlamış durumda. 1 hafta boyunca kimseden yorum gelmeyince ayırmaya cesaret edememiştim. Hala ayırmamı öneriyor musunuz?

birnefestoprak
05-08-2013, 04:30
Daha once birkac kokte denemistim, yerinden cikardiklarimi baska tarafa aldigimda kolayca koklenmislerdi ama o fideler cok kucuktu. Cesitle ilgili fazla tecrubem yok ama gorebildigim kadariyla fazla ilgi istemeyen bir bitki.

Sizdekiler oldukca buyumus sanki. Belki ustlerdeki yapraklari ve sapini belli bir seviyeye kadar kesip onlari salatada kullanabilirsiniz. Budadiginiz bitkiyi de tekrar koklendirmeyi deneyebilirsiniz. Zaman gectikce tadi ispanak gibi acilasiyor mu bilmiyorum.

Şu anda durum biraz daha karışık Sn. birnefestoprak. Her ikisi de biberlere sarılmış vaziyette ve üzerlerinde ufacık çiçek yapısı belirmeye başlamış durumda. 1 hafta boyunca kimseden yorum gelmeyince ayırmaya cesaret edememiştim. Hala ayırmamı öneriyor musunuz?

Nevin Marangoz
07-08-2013, 02:12
Malabar ıspanağının tohumundan ben de istiyorum.Yetiştirenler tohumunu ne zaman gönderirlerse o zaman ekerim.Şimdiden gönderenlere teşekkürler....

copur 09
07-08-2013, 15:17
Arkadaşlar ben de sıraya gireyim bari. Canımı çektirdiniz.

egülnur
07-08-2013, 19:46
Benimkinde tohum çok ama henüz ıslaklar. Kuruyunca isteyenlere memnuniyetle iletirim.

smnunal
13-08-2013, 09:19
Benim malabar ıspanağı 68. mesajdaki gibi, daha hiç gerçek yaprak çıkarmadı.

Sayın limon sever,

Malabar ıspanağınız yetersiz sulama nedeniyle gelişememiş suyunu bol veriniz kök bölgesi devamlı nemli olması bu bitki için önemli.

bahcedenn
23-10-2013, 15:42
Bu bitkinin tohumları ne zaman olgunlaşıyor? Daha doğrusu üzerinde olgunlaşan tohumlar var. Ama sıkınca mor bir boya salıp patlıyorlar. Bir aydan fazladır bu haldeler. Kurumaya niyetleri yok gibi. Bu tohumları hasat edip normal ortamda mı kurutacağız? Yoksa üzerinde kurumalarını bekleyeyim mi? Tabi kururlarsa. :)

smnunal
23-10-2013, 16:27
Bu bitkinin tohumları ne zaman olgunlaşıyor? Daha doğrusu üzerinde olgunlaşan tohumlar var. Ama sıkınca mor bir boya salıp patlıyorlar. Bir aydan fazladır bu haldeler. Kurumaya niyetleri yok gibi. Bu tohumları hasat edip normal ortamda mı kurutacağız? Yoksa üzerinde kurumalarını bekleyeyim mi? Tabi kururlarsa. :)

Sayın bahcedenn,

Tohumları toplayıp güneş gören bir yerde bekletirseniz daha çabuk kuruduklarını göreceksiniz.

Jezebel
23-11-2013, 20:17
Mandevillanın saksısında çıktı:)

456203

Arsız şey;)

avşarkızı
27-12-2013, 09:40
saksıda ıspanak konusunu okurken malabar ıspanağı kısmına rastladım rica etsem tohumundan elinde olan arkadaşım gönderebilirmi

YeşilSever
22-03-2014, 21:13
Tohum paylaşmak isteyen olursa bende
istiyorum

copur 09
20-11-2014, 13:49
Tohumları tohum kapsülleri sararınca mı toplanıyor? Yoksa ben mi geç kaldım. Soğuklar gelmeye başladı ama, tohumları yetişemeyecek mi? Ne dersiniz.

MeyveliTepe
20-11-2014, 14:33
Siz de benim gibi geç kalmışsınız. Geç ekince tohumlar olgunlaşamadı. Muhteşem bir bitki.

bahcedenn
20-11-2014, 19:20
Sizin resimdeki tohum kapsüllerinin iyice olgunlaşıp benim resimdeki gibi siyah bir renk alması gerekiyor. Ama bu vakitten sonra şansınız yok maalesef.

copur 09
22-11-2014, 08:05
Teşekkürler Bahçedenn. Denemek için, yaklaşık 1 ay önce yan dallrından birini suya ıslatmıştım. Geçen gün kontrol edince köklendiğini gördüm. Üzerinde çiçekler vardı bakalım onlar tohum tutacakmı?

copur 09
05-01-2015, 08:54
Malabar ıspanağının tohumları yenir mi? Farklı kullanım alanları var mı?

defender77
12-01-2016, 23:49
malabar ıspanağının 100 gr. da bulunan besin madde içerikleri ve günlük ihtiyaçları karşılama oranları

kaynak: Basella (Malabar spinach) nutrition facts and health benefits (http://www.nutrition-and-you.com/basella.html)

ekru
07-03-2016, 15:33
Bunlarda benimkiler yeni çimlendiler

Gardenias
12-03-2016, 01:17
Malabar; yaklaşık 10 metreye kadar rahatlıkla boylanabilen sarılıcı tarzda bir tür ıspanak..Kırmızı ve yeşil olmak üzere 2 tipi var.Yeşil olanı daha geniş yapraklı.Hızlı büyüyen ,sorunsuz bir bitki.Fazla bir bakım istemiyor,kolay boylanıyor.Bir ağacın altına dikildiğinde, hızla ağacın tamamını kaplayabiliyor.
Sarılıcı olduğundan yapraklar ıspanak gibi toprakla fazla miktarda kirlenmiyor,yıkanıp yemeğe kullanılması bu açıdan daha rahat..
Pişirildiğinde, tadının aynen ıspanak gibi olduğu söyleniyor.(..Gözleme ve börekler için..)Ancak çiğ iken, daha çok jölemsi, bamya tarzı bir yapısının olduğunu yazıyor okuduğum makale..
Yaz aylarında yetiştiği için "Yaz Ispanağı" da diyebiliriz.Sarmaşık tarzı olduğundan "Asma Sarmaşık" diye de adlandırılabilir.."Seylan Ispanağı" olarak da biliniyor.
Zone 7b-8a-8b-9a-9b-10a-10b ve 11 de yetişebiliyor.
Zone 7b: to -14.9 °C
Zone 8a: to -12.2 °C
Zone 8b: to -9.4 °C
Zone 9a: to -6.6 °C
Zone 9b: to -3.8 °C
Zone 10a: to -1.1 °C
Zone 10b: to 1.7 °C
Zone 11: above 4.5 °C
Güneşte de,gölgede de yetişebiliyor...
Çiçekleri Mor veya Beyaz..
Tohumdan rahatça yetişebiliyor..Asma da kırılırsa kırılan kısım suya konduğunda çabuk kökleniyor..
Ancak tohumları ellerken eldiven kullanılması ,tahriş etmemesi açısından öneriliyor...Tohumları renk verdiğinden gıda boyası olarak da kullanılabiliyor..

Ekeli birkaç gün oldu.Gelişmelere bakacağız..İnşaallah çıkarlar..

Resimleri bu linkten görebilirsiniz..
http://i.parkseed.com/images/xxl/05660-pk-p1.jpg&imgrefurl=http://parkseed.com/red-stem-malabar-spinach-seeds/p/05660-PK-P1/&h=360&w=360&tbnid=dIpOyAE7SMxytM:&docid=beQ8s3Jqjuus1M&ei=0FrjVsnJBoqtUZufnpAL&tbm=isch&ved=0ahUKEwjJ8cfD6rnLAhWKVhQKHZuPB7IQMwhWKDAwMA

Gardenias
12-03-2016, 10:05
Ayrıca saksıda da yetişebiliyor...Böylece balkonunuzda yetiştirip, kahvaltıdaki gözlemeye de taze taze biraz katarak, ev halkını da sevindirebilirsiniz..

Muda
12-03-2016, 10:31
Sanırım ilgili başlığı farketmediniz. Bende geçtiğimiz yılki etkinlikten gelmişti. Saksı ile içeriye aldım. Hala yaşıyor. Tohumlar olgunlaşıyorlar.

Gardenias
13-03-2016, 11:25
Malabar ,don olmayan yerlerde ertesi yıla kalıyor.HAVA SICAKLIĞI 0 derecenin altını gören yerlerdeyse her sene tohumdan yetiştirilmeli..
Tadı nasıl?Bizimle paylaşır mısınız?

Gardenias
13-03-2016, 11:31
vitamin deyeri olarak yer ıspanağana göre nasıl
lezzet konusunda farkı varmı
doku olarak aynımı!!!!!! teşekkür ederim

Vitaamin değeri ıspanakla aynı...Yaprak dokusu ıspanağa göre daha kalın yapıda..

Gardenias
13-03-2016, 11:35
Malabar ıspanağının tohumları yenir mi? Farklı kullanım alanları var mı?

Tohumları gıda boyası olarak kullanılabiliyor.Çünkü ahududu gibi kolay çıkmayan hoş renkli bir pigmente sahip..Ancak tohumları ellerken eldiven kullanılması tavsiye ediliyor,tahriş edici olabilir..

akçabardak
13-03-2016, 12:44
Tohumları gıda boyası olarak kullanılabiliyor.Çünkü ahududu gibi kolay çıkmayan hoş renkli bir pigmente sahip..Ancak tohumları ellerken eldiven kullanılması tavsiye ediliyor,tahriş edici olabilir..

Kasım - Aralık ayında Etkinlikte paylaşmak için eldiven giymeden çıplak elle topladığım tohumları süzgeçte yine çıplak elle ovuşturarak musluğun altında bol bol yıkadım.
Koyu mor renkte suları aktı, ellerime de bir şey olmadı, sadece ellerim biraz boyandı hepsi okadar, bir iki gün sonra ellerimde boyadan eser kalmadı.

Gardenias
13-03-2016, 18:47
600116
600117
600118

600119
600120

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

istcallst
21-04-2016, 16:26
Merhaba, internetten ismaraldigim basella rubra -malabar tohumlari ektim fakat emin degilim, fideler malabara benzetemedim. Daha cok normal ispanak gibiler. Ekte tohum ve fide resimleri var. Yetistiren arkadaslar soyleyebilir mi, bunlar malabar mi? Ayrica 3-4 gunde hizli cimlenme oldu.

MeyveliTepe
21-04-2016, 18:31
Merhaba, internetten ismaraldigim basella rubra -malabar tohumlari ektim fakat emin degilim, fideler malabara benzetemedim. Daha cok normal ispanak gibiler. Ekte tohum ve fide resimleri var. Yetistiren arkadaslar soyleyebilir mi, bunlar malabar mi? Ayrica 3-4 gunde hizli cimlenme oldu.

Bu çimlenenler malabar ıspanağı değiller.

Jezebel
21-04-2016, 19:51
Şu an durum bu:

607076

Hepsini ektim, yoksa tohumlar bayatlayacaktı.

Jezebel
08-06-2016, 23:56
Benim ıspanaklar yavaş yavaş yenecek ayara geliyorlar.

617031

Arsız bir tür, başlangıçta zormuş gibi geldi :)

Jezebel
09-10-2016, 08:40
Rekolteden bir demet.

629685

Tariflere göz gezdireyim.

TCM
01-04-2017, 13:29
İlk sayfada (http://www.agaclar.net/forum/281348-post4.htm) her ocağa 5-6 şar tane konacak deniyor. Bu ocaklardaki 5-6 kökün hepsi bırakılacak mı yoksa birer tane mi kalacak. Bu yıl ilk kez deneyeceğim; iki veya üç köpük bardağa altışar tane ekmek daha sonra da sizlerden gelecek cevaba göre tamamını veya seyrelterek bir kısmını toprağa aktarmak istiyorum. Sonuçta iki ocağın yeteceğini düşünüyorum.

MeyveliTepe
01-04-2017, 14:56
Her ocakta 5-6 kök bence çok fazla. Tek bir kök dahi yeterli. Bitki büyürken zaten çok fazla yeni kol veriyor.

barışd
09-05-2017, 11:27
Merhabalar,

İnternetten aldığım malabar ıspanağı tohumlarımız çimlendiler! Fideleri büyük saksılara aldım, bir iki gün içinde balkon bahçemizde uzun İzmir yazını geçirecekleri yerlere taşıyacağım.
Malum İzmir rüzgarlı bir şehir, bizim balkon da bundan nasibini alıyor. İnternette uzun uzun aramama rağmen rüzgar toleransıyla ilgili bilgiye ulaşamadım. Balkonun en çok rüzgar alan yeri aynı zamanda en çok güneş alan yeri.
Malabar ıspanağının rüzgara karşı dirençli midir? Deneyimi veya bilgisi olan paylaşabilir mi acaba?
Şimdiden teşekkürler :)

serdar1
26-09-2017, 08:11
Çatı katında deneme amaclı ektiim tek kök malamar ıspanağı

kerkenez
03-10-2017, 08:31
Malabar ıspanakları çiçek açtı daha siyah 4 lü toplar halinde tohum ( en azından ben öyle düşünüyorum) verdiler ancak tohumlar hala kurumadılar. Bunları ne zaman toplamam lazım? Şu an toplayıp kurutsam olur mu?

serdar1
03-10-2017, 08:34
Malabar ıspanakları çiçek açtı daha siyah 4 lü toplar halinde tohum ( en azından ben öyle düşünüyorum) verdiler ancak tohumlar hala kurumadılar. Bunları ne zaman toplamam lazım? Şu an toplayıp kurutsam olur mu?
Genelde tohumlar olgunlaşınca kendiliğinden düşüyorlar Ben düşen tohumları ekiyorum gelecek sene icin..

Jezebel
19-11-2017, 23:13
Tohumları süzünce elde edilen şerbet.
Karanfil ve şeker ilave ederek kaynattım.
Tam lohusa şerbeti hem de boyasız.

661029

:)

TCM
20-11-2017, 13:10
Üstteki bardağın içerisine turşunun suyu bir de yoğurdun suyunu koydun mu al sana gençlik iksiri :)

remus2
08-03-2018, 18:44
4 tohum ekmiştim 1 tanesi çıktı sabırsızlıkla büyümesini bekliyorum, diğer tohumları da yakın zamanda bahçeye ekeceğim. Diğer mesajları görünce ilgimi çekmişti bu tür, hem peyzaj için hem de yenilebilir olması büyük bir avantaj yaza kadar bekleyip göreceğiz. =)

bayoznur
29-04-2018, 10:52
Merhabalar
Biraz geç kaldım galibada elinde tohum kalan varmıdır?

Resulgur
02-06-2018, 10:15
Sera içerisine ekmiş olduğumuz 3 kök malabar ıspanağımız mevcut , gelişimi nasıl olacak bakalım. ;)

675448

AkisSoftware
04-06-2018, 14:40
Malabar Ispanağı olabilir mi?

Resimler

Jezebel
04-06-2018, 17:58
Malabar Ispanağı olabilir mi?

Resimler

Resim 1 (https://prnt.sc/j5taan)

Resim 2 (https://prnt.sc/j5taja)

Resim 3 (https://prnt.sc/j5taul)

Resim 4 (https://prnt.sc/j5tb0r)

Doğru, ancak bu resimleri siteye yüklemelisiniz.

AkisSoftware
05-06-2018, 10:08
Doğru, ancak bu resimleri siteye yüklemelisiniz.

Siteye yükledim.. Yani bunlar Malabar Ispanağı mı?

Jezebel
05-06-2018, 10:10
Evet kesinlikle öyle, güneşe alın, gübre verin :)
Az biraz cılız kalmışlar.

AkisSoftware
05-06-2018, 12:18
Valla ben bunun tohumunu ne diyerek aldım bilmiyorum :) Sadece çok aşırı derecede sitillendiğini gördüm saksı değiştirirken. Ne umduk ne bulduk :) Ama ıspanağı seven biri olarak (sormadan yiyipte zehirlenmeyelim diye bir girişimde bulunmamıştım)
bir deneme yapabilirim bu iftarda :) Teşekkürler bilgi ve ilgileriniz için.

kerkenez
06-06-2018, 08:15
Ben artık tohumdan yetiştirmeyeceğim. Mutlaka geçen yıl dökülen tohumlardan yenileri çıkıyor. Çıkan yerden alıp istediğim yere aktarıyorum.

AkisSoftware
06-06-2018, 08:21
Çok yıllık bir bitkimidir peki? Yani ağaç gibimi yoksa her sene ekmemiz mi gerekecek yeniden?

its_just_a_ride
06-06-2018, 11:50
Çok yıllık bir bitkimidir peki? Yani ağaç gibimi yoksa her sene ekmemiz mi gerekecek yeniden?

Yeriniz varsa bahçede bir yere sardırarak yetiştirin. Metrelerce gelişebilen bir bitki. Sıcak iklimlerde çok yıllık, ancak Türkiye'de sezon sonu ölür. Yeriniz yoksa da şimdiden hasat edebilirsiniz. Ancak Sn. Jezebel'in dediği gibi ışıksız kalmışlar. Yapraklarınız ışık alırsa yemyeşil olacaktır. Kolay gelsin.

AkisSoftware
06-06-2018, 14:24
Yeriniz varsa bahçede bir yere sardırarak yetiştirin. Metrelerce gelişebilen bir bitki. Sıcak iklimlerde çok yıllık, ancak Türkiye'de sezon sonu ölür. Yeriniz yoksa da şimdiden hasat edebilirsiniz. Ancak Sn. Jezebel'in dediği gibi ışıksız kalmışlar. Yapraklarınız ışık alırsa yemyeşil olacaktır. Kolay gelsin.

Cevabınız için teşekkürler. Işığa çıkardım bir kaç güne kadar gübre de vereceğim. Tohumunu almak için ne kadar süre beklemek gerekiyor? Çiçek falanmı açıp tohum veriyor aceba?

its_just_a_ride
06-06-2018, 22:50
Cevabınız için teşekkürler. Işığa çıkardım bir kaç güne kadar gübre de vereceğim. Tohumunu almak için ne kadar süre beklemek gerekiyor? Çiçek falanmı açıp tohum veriyor aceba?

Aşağıdaki gibi büyüyecek.

675803

Tohumu da gövdenin üzerinde üzümsü şekilde büyüyor. Sezon sonuna doğru alabilirsiniz tohumunu.

675804

soganlibitkiler
07-06-2018, 09:38
merhaba tohumları nereden temin ettiniz

AkisSoftware
08-06-2018, 13:46

Merhaba. Bana soruyorsanız inanın ben hatırlamıyorum. Bir tek bilmediğim tarçın ağacı tohumu almıştım ama onun olacağını zannetmiyorum...

its_just_a_ride
08-06-2018, 21:34

Bu sezon için düşünüyorsanız zengarden'da bulma ihtimaliniz var. Ancak aceleniz yoksa sene sonunda tohum paylaşım etkinliğinde paylaşırız.

AkisSoftware
30-06-2018, 15:46
Bu malabar ıspanağı nasıl bir bitkidir yani normal ıspanakla karşılaştırdığımızda tecrübesi olanlar için soruyorum tadı kokusu nasıl bir bitki? Ekip yetiştirmeye değermi yoksa ıspanak daha mı iyidir? Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar yazarlarsa sevinirim. Ayrıca elinde tohum olup paylaşma imkanı olan varsa lütfen irtibata geçebilir mi? Teşekkürler.

Jezebel
03-07-2018, 07:23
Bu malabar ıspanağı nasıl bir bitkidir yani normal ıspanakla karşılaştırdığımızda tecrübesi olanlar için soruyorum tadı kokusu nasıl bir bitki? Ekip yetiştirmeye değermi yoksa ıspanak daha mı iyidir? Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar yazarlarsa sevinirim. Ayrıca elinde tohum olup paylaşma imkanı olan varsa lütfen irtibata geçebilir mi? Teşekkürler.

Normal ıspanak tabi ki çok daha lezzetli.
Sadece sarılıcı olması dolayısı ile bunun üzerinde toprak, çamur olmaz.
Temizlemesi çok daha kolay.
Ben soğanlı ve pazılı karılık kavurmasını beğendim.
Ağız tadı meselesi.
İzmir’de olsanız bol miktarda tohum ve bitki var.
Ama paket yap kargoya git... yapamıyorum artık.
Saygılar

AkisSoftware
07-07-2018, 16:42
Normal ıspanak tabi ki çok daha lezzetli.
Sadece sarılıcı olması dolayısı ile bunun üzerinde toprak, çamur olmaz.
Temizlemesi çok daha kolay.
Ben soğanlı ve pazılı karılık kavurmasını beğendim.
Ağız tadı meselesi.
İzmir’de olsanız bol miktarda tohum ve bitki var.
Ama paket yap kargoya git... yapamıyorum artık.
Saygılar

Tabii olarak bu işler zahmet verecektir. İlginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.

Jezebel
07-07-2018, 21:01
Tabii olarak bu işler zahmet verecektir. İlginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.

Aslında giriş tarihi olarak 2010 görünmesine rağmen 2006 yılından beri bu siteye üyeyim.

Sayısız paket gönderdim ve aldım ve yaşlandım ve yoruldum.
Ve biliyorum arayan bulur :) Sizin ve aramaya devam eden herkes de gerçekten aradığını bulacaktır, yeter ki pes etmesin :)

its_just_a_ride
07-07-2018, 22:20

Aceleniz yoksa sene sonundaki paylaşımda muhakkak sunulur. Katalogları takipte olmanızda fayda var.

AkisSoftware
12-07-2018, 17:01
Aceleniz yoksa sene sonundaki paylaşımda muhakkak sunulur. Katalogları takipte olmanızda fayda var.

Bekleyebilirim elbette. ******

ekru
01-02-2019, 08:55
Bende az da olsa var yollayabilirim

AkisSoftware
01-02-2019, 09:05
Bende az da olsa var yollayabilirim

Teşekkür ederim. Etkinlikten talepte bulundum. Eğer oradan gelmezse sizi rahatsız ederim. Saygılar

sakdag
15-07-2019, 15:30
Bu yıl tohum takas etkinliğinden edindiğim edindiğim malabar ıspanaklarım. Dün ilk kez pişirdim, tadını beğendim.

696694

siyim
09-04-2020, 09:56
Merhabalar, Antalya'da malabar ıspanağı dikimi hangi aylarda yapılmalı?

alperfect
28-05-2021, 13:17
malabar ıspanağı ne kadar sürede çimleniyor acaba, 10 gün önce tohumları ektim bakıyorum bakıyorum hiç bir şey yok. Merakla beklemedeyim

köpük_bahçesi
28-05-2021, 14:19
malabar ıspanağı ne kadar sürede çimleniyor acaba, 10 gün önce tohumları ektim bakıyorum bakıyorum hiç bir şey yok. Merakla beklemedeyimGün olarak hatırlamıyorum ama aynı anda ekilen viyolde patlıcan ile beraber çıkmışlardı.

its_just_a_ride
28-05-2021, 14:39
malabar ıspanağı ne kadar sürede çimleniyor acaba, 10 gün önce tohumları ektim bakıyorum bakıyorum hiç bir şey yok. Merakla beklemedeyim

2-3 haftayı bulursa şaşırmayın. Nemlendirmeye devam.

Sulezena
06-10-2021, 20:12
Bizim bolgede kisin cok soguk ve karli oldugu icin kisin tarim yapamiyoruz . Yazin ispanak tadinda bir sebzenin bahcede olmasi muthis olur. Tohumundan almayi cok isterim