PDA

View Full Version : beyaz sinek

Ela
04-06-2007, 20:31
Biberlerimin yaprak altlarında, bugün farkettim beyaz sinek oluşmuş.Üstelik yaprak altlarına birsürü yumurta bırakmış.Panik oldum.Yumurta bıraktığı bütün yaprakları kopardım.8-10 sineği elimle bastırarak öldürdüm.Korkum, göremediğim yerlere saklanmış olmaları ve tekrar ortaya çıkmaları.Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Beyaz sinek;
317846

317845

Ela
05-06-2007, 05:57
Korktuğum başıma geldi. Yaprakların altındaki ,bütün beyaz sinekleri ve yumurtalarını temizlediğimi zannediyordum. Sabah uyanınca kontrol ettim tekrar çoğalmışlar.
Temasta olan yaprakları kopardım. Süs biberi ağacımı yıkadım. Şunu çok merak ediyorum.
Beyaz sinekler neden oluşur? Hangi ortam oluşmasına elverişlidir? Hangi ortamda yaşayamaz?

fmt79
05-06-2007, 12:51
Korktuğum başıma geldi.Yaprakların altındaki ,bütün beyaz sinekleri ve yumurtalarını temizlediğimi zannediyordum.Sabah uyanınca kontrol ettim tekrar çoğalmışlar.Temasta olan yaprakları kopardım.Süs biberi ağacımı yıkadım.Şunu çok merak ediyorum.Beyaz sinekler neden oluşur?Hangi ortam oluşmasına elverişlidir?Hangi ortamda yaşayamaz?

Beyaz sinekler, havanın sıcak (ama çok sıcak değil), nisbi hava neminin oldukça yüksek olduğu ortamları çok severler. Beyaz sineklerde yumurta sayısı çok, döl sayısı oldukça yüksektir. Dolayısıyla çoğalma kapasitesi yüksek olan bir böcektir. Pekçok doğal düşmanı olmakla birlikte, turunçgiller gibi kapama bahçelerin dışında, kimyasal mücadele yapmaktan başka çare bulunmamaktadır. Çoğalma kapasitesi yüksek olduğu için bazı kimyasallara karşı dayanıklılık geliştirebilmektedir, bu yüzden kimyasal kullanırken mutlaka farklı gruptan insektisitleri dönüşümlü olarak kullanmak gerekir.

Kimyasal mücadelenin yanısıra, Biyoteknik mücadele yöntemlerinden olan, yapışkan tuzak kullanmak da iyi sonuç vermektedir. Özellikle düşük yoğunlukta beyaz sinek varsa yapışkan tuzaklar başarılı olmakta, yüksek beyaz sinek yoğunluğunda ise tek başına etkili olmamaktadır.

Yapılan araştırmalara göre, beyaz sineklerin renkli ve parlak cisimlere yönelme eğiliminde oldukları, ve en çok sarı renge yöneldikleri belirlenmiştir. Piyasada sarı yapışkan tuzaklar satılmakla birlikte, kırtasiyeden alınabilecek birkaç malzeme ile evde de yapılabilir. Bunun için gerekenler;

Sarı renkli bir plastik: Genellikle sarı renkli telli dosyalar kullanılabilmektedir. Telli dosyanın sadece sarı renkli kapağı kesilip kullanılır.

Diğer bir malzeme ise; Geç kuruyan, yapışkan bir madde. Bunun için de genellikle, her yerde bulunabilen Fare yapışkanı (tutkalı) kullanılmaktadır.

Telli dosyanın sarı kapağı kesilir, üzerine fare yapışkanı ince bir tabaka halinde ve her iki yüzeyini de kaplayacak şekilde sürülür. üst kısmına bir delik açılarak ip bağlanır ve iple bitkilere çok yakın bir yere asılır. Böylece beyaz sinek yoğunluğu azaltılmış olur.

Yoğunluğun yüksek olduğu yerlerde beyaz sineklere etkili, sebzelerde kısa süreli, süs bitkilerinde uzun süreli insektisitler kullanılır.

Sebzeler için Hekplan 20 SP (Acetamiprid)=3 gün, Actellic 50 EC (Pirimiphos methyl)=4 gün, Applaud (Buprofezin)=1 gün vb

Süs bitkileri için Basudin (Diazinon)=21 gün, Afidrex 40 EC (Dimethoate)=7-10 gün,

Kullanılabilir. Kullanılabilecek daha pekçok insektisit mevcuttur.

sdcrmn
05-06-2007, 13:13
Teşekkür ederim yardımınız için. Yani yaprakları koparmama gerek yok öyle mi? Hergün uyguluyacağım...

Oğuzhan
05-06-2007, 13:25
Yapraklarda çok varsa koparabilirsiniz.Bitlerden daha çabuk kurtulursunuz.

Ela
05-06-2007, 18:28
fmt79 çok teşekkür ederim.Söylediğiniz şeyleri hemen hazırlamaya başlıyorum. Çok korkunç hızla ilerliyor.Yardımınızla beyaz sinekten tamamen kurtulacağım.

Ela
05-06-2007, 20:57
Sarı bir dosyayı fmt79 arkadaşımızın söylediği gibi kestim.Delgeçle deldim.İp bağladım.Biberlerime ve önlem olsun diye balkondaki diğer domates,bal kabağı, zakkum,süs narı,ıtır çiçeklerimin hem saksı diplerine hemde üstlerine astım. Fare yapışkanım yoktu,yarın alacağım,(yarına kadar önlem olarak reçelin içine geç kuruyan bir yapıştırıcı ve hamam böceği öldürücü toz koydum).Dosya parçalarının üzerine sürdüm.Şu ana kadar birkaç siyah sinek öldü.Darısı beyaz sineklerin de başına.

siyim
28-08-2008, 15:50
merhabalar,

küçük bahçemizde beyaz sinekler oluştu. kapalı ve açık alanlarda sarı yapışkan tuzaklardan hazırlayıp kullandım. Sineklerin %90ı sanırım yapıştı. Ancak larvalar çok fazla görünüyor. bahçede; fasulye, domates, tütün ve bazı süs bitkilerinde çok fazla larva( /**** pupa- ayırt edemedim) var.

sarımsak yağ spreyi nin kullanımı ne derce sağlıklı olur? bitkinin üzerinde bir miktar kalacağından tütünleri kurutmadan önce yıkamak mı gerekir???

Hüseyin Ovak
29-08-2008, 00:08
merhabalar,

küçük bahçemizde beyaz sinekler oluştu. kapalı ve açık alanlarda sarı yapışkan tuzaklardan hazırlayıp kullandım. Sineklerin %90ı sanırım yapıştı. Ancak larvalar çok fazla görünüyor. bahçede; fasulye, domates, tütün ve bazı süs bitkilerinde çok fazla larva( /**** pupa- ayırt edemedim) var.

sarımsak yağ spreyi nin kullanımı ne derce sağlıklı olur? bitkinin üzerinde bir miktar kalacağından tütünleri kurutmadan önce yıkamak mı gerekir???

Sayın siyim;

Bahçenizde doğal dengeyi oluşturmalısınız...Size B5A organik sıvı gübreyi öneririm...Hazırlayacağınız B5A lı suyu yapraktan yıkar gibi uygulayın,aynı anda topraktan da verin...Bahçenizde 4-5 gün sonra karıncalar göreceksiniz...Onları sakın ilaçlamayın çünkü; karıncalar larvalar için gelecekler...Deneyip görün...Saygılar...

siyim
30-08-2008, 12:43
çok teşekkür ederim. hemen deneyeceğim..

irism
02-09-2008, 12:33
benimde balkondaki çiçeklerimde fazlasıyla beyaz sinek mevcut..önceleri cherry domateslerimde vardı,sonra naneme sıçradı,ondan sonra bibere ve dün fark ettimki adaçayına sıçramaya başlamışlar...kokulu bitkilere birşey olmaz diye düşünmüştüm,ama yanılmışım.Özellikle nanenin durumu çok kötü,taze nane yemek için almıştım ama böceklerden fırsat kalmadı maalesef,1-2 defa budadım tamamını ama ne yazıkki fayda etmedi..Acaba bununla ilgili önerisi olan arkadaşlar varmı? :(,

Emine Aktaş
07-09-2008, 13:16
Bitki zararlıları için ev yapımı ilaçları forumda arartırsanız, kolay formüllerle çözüme ulaşırsınız.

yahya07
18-01-2009, 23:31
beyaz sinek özellikle yaz aylarında çok hızlı çoğlır. zirai ilaç bayilerinde bulabilirsiniz decis ve admiral diye iki ilaç.admiral yumurta ilacıdır decis ise ergin ve nimf ilacıdır. kalıcılığı üç gündür.karıştırıp kullanırsanız yükesek etki sağlarsınız.

GoblinTR
07-04-2009, 18:43
Ben de biberde bu lanet hayvanlardan muzdaribim:(. İlaç tavsiyeleri var, çok sevindim ve gönderenere sonsuz teşekkürler. Bir de bu ilaçların küçük miktarda nerede bulunabileceğini bildiren olursa beyaz sineğin kabusu olacağım.

eylems
28-07-2009, 15:06
Arkadaşlar, beyaz sinek için denemediğim çare ( yaprakları koparmak, ilaçlamak v.b.) kalmadı. En sonunda aldığım ilaç ise beyaz sineklerden eser bırakmadı. İlacı Bauhause'de bulmak kolay. İlacın adı: Holigan 20 SP (http://www.gokertarimsal.com/main/default.asp?icio=2b&lanid=tr&urid2=67)

hedef98
29-07-2009, 10:12
arkadaşım beyaz sinek için zirai ilaç kullanmak gerekiyor yalnız zirai ilaçlar reçetesiz alınmıyor. en yakın il veya ilçe tarıma giderek ilaç yazdırınız.cypermethrin 250g/ldekara 30 ml

aqa
08-12-2009, 23:32
ben de bi seracı olarak domatez için tehlikeli olan bu beyaz sinek ile mücadeleden yıldım tabi biz işin ticareti ile ugraştıgımız için daha kötü bütün bi sezonun boşa geçip zarar etmekde var işin ucunda domatez fidelerini dikeli 2 gün oldu dikmeden önce hekplan ddvp cunkap diktikten sonra ise hekplan ve admiral kullandım çogunlugu ölmesine ragmen hale zarar verecek düzeyde hemen hemen piyasadaki ilaçların çogunu denedik geçen sezonlarda ama artık bagışıklık mı kazandılar ne korkar oldum hala fide başına 2 3 sinek kalkıyor daha etkili bi ilaç tavsiye ederseniz sevinirim teşekkürler

organica
09-12-2009, 17:42
Sayın aqa bu işi ticari olarak yaptığınız için domates dikerken TYLC(domates sarı yaprak kıvırcıklığı) virüsüne dayanıklı çeşit dikmenizi öneririm. Bu virüs beyaz sinekle taşındığı için ekonomik olarak etkilenmeniz minumum düzeyde olacaktır.

yerbudak
18-12-2009, 22:30
Bu beyaz sineklere ne yaptım ise olmadı.Kafayı yiyeceğim Havalar soguk, terasım var gece 5 derece civarında ısı var burada küpeli çiçeklerim ve domateslerim var beyaz sinekten geçilmiyor sinir bozucu.
Eylems arkadaş bauhouseda bir ilaç bulmuş yarın almaya gideceğim İnşallah Ankara mağazalarında vardır çünkü görmedim orada . İnşallah vardırda kurtarırım bitkilerimi. :((

Farklı yöntemleri olan varsa denemeye hazırım.

güler64
20-12-2009, 18:29
Bir ay önce aldıgım küpeli beyaz sinekler yüzünden solmaya yüz tutdu. Sayın eylemsin ilacını deneyecegim.

organica
20-12-2009, 21:59
Sayın eylems in aldığı ilacın etkili maddesi Acetamiprid. O isimde ilacı bulamazsanız etkili maddesi aynı herhangi bir ilacıda kullanabilirsiniz. (Hekplan, Goldplan, Ataplan, Mostar, Mossplan v.s gibi)

eylems
20-12-2009, 23:30
Beyaz sinekler için bu ilaç çok etkili tavsiye ederim.

organica
21-12-2009, 14:27
Beyaz sinekle mücadelenin yanında yaprak bitlerine de etkili bir ilaçtır.

stylee
02-03-2010, 11:27
beyaz sinekten kurtulabildiniz mi?

denizakvaryumu
02-03-2010, 13:20
Beyaz sinekle mücadelenin yanında yaprak bitlerine de etkili bir ilaçtır.

Sistemik mi?

organica
03-03-2010, 18:22
Sistemik mi?

Kontak etkilidir.

ibra42
09-04-2010, 16:21
bu beyaz sinek geçen sene beni bezdirdi.. salatalık ve fasülyeyi mahfetti

faydalı cevaplar vermişsiniz sağolun

metet
14-04-2010, 23:51
Merhaba,
Bugün balkondaki naneleri çay yapmak için toplarken yaprak altlarında beyaz sinek buldum. Diğer bitkileri kontrol edince, domates yaprakların altındada buldum.
Yarın balkondaki tüm bitkilere distile su ve neem yağı karışımı ile ilaçlama yapacağım.

Beyaz sinekler domates kokusuna geliyormuş. Domateslerın yanına fransız kadife çiçeği ekmek, domates kokusunu bastırıyormus ve beyaz sinekler gelmiyormuş.
Deneyen oldu mu?

Mete

lewoli34
28-04-2010, 11:39
wydate (Dupont) kullanin hem nematod hem beyaz sinekte kesim çözüm

Kiraz
13-07-2012, 11:57
Geçen sene, bir domates fidesinden bütün sebzelere yayıldılar. Sebze bahçem çok kuytuda, rüzgar almıyor ve sıcak, dolayısıyla çok çabuk çoğaldılar, o kadar çoğaldılar ki, domates toplarken kaçmasınlar diye ağzımı-burnumu kapatıyordum:) Neem-azal da etki etmedi. Fesleğenler kaçırır diye düşündüm ama anları da sardılar. Benim mücadelemden çok, örümcek ağları işe yaradı.

yalnız adam
30-04-2013, 22:59
Ben mavi kapakta sirke koyuyorum diplerine, daha benim göremeyeceğim kadar küçük olan beyaz sinekler içinde ölmüş halde çıkıyor karşıma. Günde bir kapaktaki sirkeyi yeniliyorum...
Mavi rengi bazı böceklerin sevdiğini duymuştum, inşallah bu şekilde mücadelem faydalıdır...

.Akasya.
22-04-2014, 12:39
Merhaba,

Forumda yazılan yöntemlerle kesin sonuç alanlar var mı acaba?

Muhsin Hanif
22-04-2014, 13:13
Ben mavi kapakta sirke koyuyorum diplerine, daha benim göremeyeceğim kadar küçük olan beyaz sinekler içinde ölmüş halde çıkıyor karşıma. Günde bir kapaktaki sirkeyi yeniliyorum...
Mavi rengi bazı böceklerin sevdiğini duymuştum, inşallah bu şekilde mücadelem faydalıdır...

Beyaz sineğe karşı en etkili rengin sarı olduğu ve yapışkan tuzak şeklinde mücadele edildiğini biliyorum. Zaten önceki sayfada (http://www.agaclar.net/forum/113601-post3.htm) Sn. fmt79 güzel açıklamış. :)

nurullah alkarr
20-06-2014, 16:41
mısır için beyaz sinik hangi kimyasal ilaç kullanılır:confused?

ertem
16-07-2014, 23:55
Belki aynı derdi çekenlere faydalı olur, beyaz sinekler balkonda ki bir sürü çiçeği ve naneyi istila etmiş vaziyette idi, demond isminde bir zirai ilaç tavsiye edilmişti 3 gün arayla 2 defa uyguladım bugün sadece bir iki tane sinek gördüm sanırım beyaz sineklerden bir iki uygulamadan sonra tamamen kurtulmuş olucam

guppy
26-07-2014, 10:12
SEBZELERDE BEYAZSİNEK
Tütün beyazsineği (Bemisia tabac)
Sera beyazsineği (Trialeurodes vaporariorum)

Tanımı ve Yaşayışı:
•Erginleri 1 mm boyunda beyaz renktedir.
•Larvaları 0.3-0.7 mm boyundadır.
•Erginler bitkinin büyüme noktalarında ve taze
yapraklarda larvalar yaprağın alt yüzünde
bulunurlar.
•Yumurtadan çıkan larva çok hareketlidir.
•Kısa bir süre sonra hareketsiz bir devreye
girer ve ergin oluncaya kadar hareketsiz
dönemi devam eder.
•Seralarda mevsim boyunca görülebilirler.
•Yılda 9-15 döl verirler.
Zarar Şekli:
•Larva ve erginler bitki özsuyunu emerek
beslenirler.
•Emgi sonucu yaprakta sararma meydana
gelir. •Zararlı beslenme sırasında tatlı bir madde salgıladığından yapraklar
üzerinde siyah bir tabaka oluşur ve bu kısımlar özümleme yapamaz.
•Bu nedenle bitki zayıflar verim ve kalite düşer.
•Bitkilerdeki azot miktarının azalmasına neden olurlar. Bu durum bitki
büyümesini olumsuz yönde etkiler.
•Virüs hastalıklarını taşırlar.

Zararlı Olduğu Bitkiler:
•En uygun konukçusu domates, patlıcan, hıyar olup; biber, kabak, kavun,
fasulye gibi sebzelerde, tütün, pamuk ve süs bitkilerinde zarar yapar.
Ayrıca bamya, fasulye, patlıcan, patates, domates, biber, kabak, hıyar,
marul ve lahana beyazsineğin zararlı olduğu bitkiler arasındadır.
Mücadele Yöntemleri:
Kültürel Önlemler:
•Beyazsinek kışı yabancıotlar üzerinde geçirmektedir. Bu nedenle hasattan
sonra tarla ve sera çevresindeki yabancıotlar doğal düşmanlar açısından
incelenerek buna göre uygulama yapılmalıdır.
•Yeterince sulama ve gübreleme yapılmalı, aşırısından kaçınılmalıdır.
•Seralardaki giriş-çıkış ve havalandırma yerleri erginlerin girmesini
önlemek amacı ile ince tel veya tül ile kaplanmalı, nem ve sıcaklık artışını
önlemek için yeterli havalandırma yapılmalıdır.

Biyoteknik Mücadele:
•Seraya fide dikimi ile birlikte ilk ergin uçuşunu belirlemek üzere dekara 1
adet sarı yapışkan tuzak bitkinin 10-15 cm üzerinden asılır.
•İlk ergin uçuşu belirlendikten sonra ise 10 m²’ye 1 tuzak gelecek şekilde
3 m aralıklarla ardışık olarak, tuzaklar aynı şekilde yerleştirilir.
•Tuzaklar kirlendikçe yenisi ile değiştirilir.
Kimyasal Mücadele:
•Yaprak başına 5 adet larva olduğunda ilaçlama yapılır

karayemis
26-07-2014, 15:22
en etkili yöntem kadife çiçeği:) en azından bende çok işe yarıyor

tauriel
18-10-2014, 00:17
Merhaba biz okulumuzda topraksiz tarım yapıyoruz. Projenin gerçekleştirildiği yer okul binasında bulunan bir bahçe. İki günde bir veya üç günde bir damla sulama sistemi ile sulama yapılıyor . İçine özel besin atılıyor. Bu sayede çeşitli meyve ve sebze yetiştiriyoruz. Yetiştirilen bitkilerin bazılarının yapraklarinda çok küçük ve cok fazla beyaz sinekler var bunu araştırdık sarı yapışkan kagit veya kimyasal yollarla çözüme ulasabilecegimizi öğrendik sizin de farklı bir görüşünüz veya öneriniz varsa belirtmenizi rica ederim teşekkürler

merdefe
18-10-2014, 06:43
Merhaba Öncelikle hoş geldiniz.
Beyaz sinek domateste özellikle virüs hastalıklarının yayıcısıdır, salgıladığı yapışkan sıvı sebzelerde yaprakları kaplar ve özümseme ( fotosentez) olayını engeller ve sararmalar eydana gelir. Siz sarı yapışkan kağıdı sebzelere beyaz sinek musallat olduktan sonra alana yerleştirirseniz, musallat olmadan önce yerleştirilen sarı yapışkan kağıt kadar fayda göremessiniz. Beyaz sinek nüfusu aşırı ise ve üç beş bitkiniz yoksa kimyasal mücadele öneririrm tabi bu benim önerim.

gfgsdfg
01-12-2014, 10:08
benimde limonumda toprakta minik minik beyaz böcekler var bunlar için ne yapmalıyız

h_dogan
01-12-2014, 14:49
Minik minik beyaz böcek ve toprakta dediğinize göre beyaz sinek olması düşük ihtimal. Fotoğraf yüklerseniz net bir şey söyleyebiliriz.

Yusufcan
28-05-2015, 02:41
Minik siyah sinekler için Sarımsak , arap sabunu ve sıvı yağ bileşenini dün atarken çok sayıda beyaz sinek oldugunu farkettim belki bir arkadaşa faydası olur diye yazıyorum bu yukarda yazdığım bileşen sadece beyaz sineklere spor sonrası duş etkisi yaptığını gözlemlemiş bulunmaktayım bu bileşenden hoşlandıklarını söylemek abartı olsada kısaca bir işe yaramadı diyebilirim genede bu gün kontrol edeceğim .. yukarda bir arkadaş "Bauhause'de bulmak kolay. İlacın adı: Holigan 20 SP" demiş . bu tavsiye doğrultusunda ilacı deneyeceğim sonucu yazmayı planlıyorum

Yusufcan
28-05-2015, 05:08
Tarif 2
Bir ölçü çok çok acı biber,
Bir ölçü pelin (artemisia) yaprağı,
6 ölçü su

Biber ve pelini parçalayıcıdan birlikte geçirin ve suya koyun,
Bir taşım kaynatın, soğumaya ve çökelmeye bırakın, süzün.

Yaprak bitlerine ve beyaz sineğe çok etkilidir,
sümüklü böcek ve salyangozlar için kaçırıcıdır.

başka bir konuda Acetamiprid etken maddeli ilaçların başarılı sonuclar verdiği söylenmiş ve Bir arkadaş " Holigan 20 SP " isimli bir ilaç önermiş . Sorum şu Acaba Tarif 2 diye verilen dogal yöntemimi yoksa holigan adlı ilacımı kullanmalıyım . veya hangisi daha etkilidir kesin çözümdür ?

s.serdar
29-05-2015, 16:08
başka bir konuda Acetamiprid etken maddeli ilaçların başarılı sonuclar verdiği söylenmiş ve Bir arkadaş " Holigan 20 SP " isimli bir ilaç önermiş . Sorum şu Acaba Tarif 2 diye verilen dogal yöntemimi yoksa holigan adlı ilacımı kullanmalıyım . veya hangisi daha etkilidir kesin çözümdür ?

Doğal yöntemlerin genellikle başarılı olduğuna inanmıyorum. Ülke olarak uzun yıllar yokluk çektiğimiz için büyüklerimizi acı biber, sabun, karbonat, soğan, sarımsak ve benzerleri gibi bitki ve maddelerden iaçlar üeretmeye çalışmış ve kullanmışlar. Onlardan bizlere kalan bu birikimlerin artık fazla bir işlevi olduğunu sanmıyorum. Geçmişte bahçe sayfamda yayınlamıştım. Armut ağacımda yaşadığım beyaz sinek sorununu ancak On kaplan isimli ilaçla aşabilmiştim.

Amut beyaz sinek 1 (http://www.agaclar.net/forum/attachments/uyelerin-bahceleri/322866d1343861480-dsc03073a.jpg)

Armut beyaz sinek 2 (http://www.agaclar.net/forum/attachments/uyelerin-bahceleri/322868d1343861480-dsc03073d.jpg)

Onkaplan (http://www.agaclar.net/forum/attachments/uyelerin-bahceleri/323285d1344032885-ilac1.jpg)

Bu sene yine Onkaplan'ı almak için ilaçcıya gittim. İsmi akımda Binkaplan kaldığı için öyle bir ilaç yok diye satıcıya çok kızmıştım. Bana beyaz sinek için 5 liralık Effore 20 Sp isimli ilacı verdi.

İlk denemesini komşuda yaptık. Mükemmel sonuç verdi.

Tavsiye ederim.

Yusufcan
31-05-2015, 18:35
efore **** holigan isimli iki ilactan birini nerden bulabilirim . bauhaus'a sordum bizde yok dediler zirai ilac satan yerlere sormaliymisim . ist anadolu yakasi kozyAtagina en yakin zirai ilac satan bi yer ariiyorum bilen varmidir ?

musk
01-06-2015, 12:07
efore **** holigan isimli iki ilactan birini nerden bulabilirim . bauhaus'a sordum bizde yok dediler zirai ilac satan yerlere sormaliymisim . ist anadolu yakasi kozyAtagina en yakin zirai ilac satan bi yer ariiyorum bilen varmidir ?
O tarafta nerede zirai ilaç satılır bilmiyorum ancak, ilacın adına takılmayın. Farklı farklı isimler olabilir.
Etken maddenin "Acetamiprid" olduğu bir ilaç ararsanız daha kolay sonuca ulaşırsınız.

musk
01-06-2015, 12:24
Doğal yöntemlerin genellikle başarılı olduğuna inanmıyorum. Ülke olarak uzun yıllar yokluk çektiğimiz için büyüklerimizi acı biber, sabun, karbonat, soğan, sarımsak ve benzerleri gibi bitki ve maddelerden iaçlar üeretmeye çalışmış ve kullanmışlar. Onlardan bizlere kalan bu birikimlerin artık fazla bir işlevi olduğunu sanmıyorum. Geçmişte bahçe sayfamda yayınlamıştım. Armut ağacımda yaşadığım beyaz sinek sorununu ancak On kaplan isimli ilaçla aşabilmiştim.

Bu arada Sayın s.serdar sizin armuttaki zararlı tam anlayamadım ne olduğunu ama kabuklu bit türü bir zararlıya benziyor daha çok, ancak kesinlikle beyaz sinek değil.
Acetamiprid etken maddeli ilaçların beyaz sineklere etkili olduğuna ise katılıyorum, bizzat ben de çeşit ilaç denedikten sonra acetamiprid' li ilaçlarla sorunu hallettim.

Yusufcan
02-06-2015, 01:27
bauhaus metro koçtaş vs gibi yerlerde zaten yok ve zirai ilaç satılan bir dükkanda bulamıyorum malesef . internetten buldugum bir firmayı telefonla aradım istediğim ilaçlar yoktu diğer firmaların adres bilgilierinde 7. veya 10 . katta oldukları yazdıgından ne aramak nede gidip ilaç temin etmek istemem . ben şöyle bir çare buldum hobi domates yetiştirme işini bırakıp hobi amaçlı beyaz sinek yetiştiren ilk türk olmayı bu konuda kariyer vs yapmayı planlıyorum . bi ilaç için ta karaköylere gidemem . beyaz sinekler için vitamin felan araştıraym bari hayvancıklar gelişsin serpilsin .. hayır uçuşları da çok güzel kar taneleri gibi ben seviyorum sineklerimi

mrgencer
29-09-2015, 10:55
bu lanetler önce balkonda yetiştirmeye çalıştığım ayaş domateslerimi harcadı, yetmedi fasülye salatalık biber ne varsa hepsini piç etti.
bi sürü ilaç denedim biraz acemilik felan da var ama tüm bitkiler öldü bunlar her yerde cirit atıyorlar. en son evin içindeki kaktüsün yapraklarındaydı.

neyse şu forumda adı geçen ilaçları bir de deneyim. sonuçları bildiriirim

hira
20-07-2016, 15:53
Bir saksıda iki farklı ceylan sardunya fidelerim var, bugun bir baktım yaprak altlarında beyaz sinekler oluşmuş, hemen balkondan içeri alıp banyoda Çınar'cığımdan ( muhabbet kuşum) kalma bit ilacından fısfıslayıp bir kaç saniye içinde hemen duş aldırdım bitkilerime. Sonucu aktaracagım, inşallah kurtulurlar.

İsmail Kuzucu
20-07-2016, 16:40
Bayer firmasının movento ürünü bu konuda çok başarılı. Fiyat biraz yüksek olsada bahçede kullandığım bir ürün, bir sene yeterli oluyor bana. Kullanım dozu yanlış hatırlamıyorsam 1 litreye 1 ml.

hira
20-07-2016, 18:38
Sn. İsmail Kuzucu, elimde hiç bir zararlı va hastalık için ilaç bulunmamakta. Daha evvel muhabbet kuşu bit ilacıyla kurtardıgım bir kaç bitkimden aldığım deneyim ve cesaretle sıvadım kolları. Bakalım ne olacak.

kircalevent
03-03-2019, 22:33
belki uzun zamandır biliniyor ancak, bilim bunu daha yeni yayına döktü :)
Beyaz sinek ile mücadele etmenin en ucuz ve doğal yolu Kadife Çiçeği ... devamı için

https://www.populertarim.com/beyaz-sinek-zararlisina-karsi-dogal-silah-kesfedildi

MasifEv
05-04-2019, 09:50
Beyaz sinek ile mücadele etmenin en ucuz ve doğal yolu Kadife Çiçeği ... devamı için

https://www.populertarim.com/beyaz-sinek-zararlisina-karsi-dogal-silah-kesfedildi

Keşke geçen yıl görseymişim, denemediğim bir şey kalmadı tüm balkonumu sardılar, domateslerimin hepsı gitti, biberlerim ise zar zor ayakta kaldı,
Ben doğal çözümün karınca veya uğurböceği oldugunu duymuştum ama bu ikisini de balkonuma getirmenin bir yolu yoktu.

Zeytinyağı, arap sabunu , biber, sarımsak vb tüm doğal uygulamaları denedim 3 gün içerisinde eskisinden daha çok olarak geri döndüler,

tekrar ekim yaparsam bu methodu deneyeceğim

devrann
05-04-2019, 21:32
Keşke geçen yıl görseymişim, denemediğim bir şey kalmadı tüm balkonumu sardılar, domateslerimin hepsı gitti, biberlerim ise zar zor ayakta kaldı,
Ben doğal çözümün karınca veya uğurböceği oldugunu duymuştum ama bu ikisini de balkonuma getirmenin bir yolu yoktu.

Zeytinyağı, arap sabunu , biber, sarımsak vb tüm doğal uygulamaları denedim 3 gün içerisinde eskisinden daha çok olarak geri döndüler,

tekrar ekim yaparsam bu methodu deneyeceğim

Meyvelitepe'nin d-limonen'i kadifede de bulunuyormuş ve kaçırıcı etkiside varmış demek.

tugbapsk
02-05-2019, 08:41

benim kadife çiçeği fidelerime musallat oldu beyaz sinekler :( kimyasal birşey kullanmak istemiyorum çünkü aralarda 2-3 tane domates fidem çıkmış geçen seneden kalma toprağa düşen domateslerimden ötürü. evde yapabileceğim kimyasal olmayan bir şey var mıdır?

Muda
06-08-2019, 19:03
Basit bir beyaz sinek tuzağı nasıl yapılır?

https://www.youtube.com/watch?v=5miydPMjNk0

bnymnblr
08-08-2019, 08:38
Birkaç arkadaş anlaşıp böyle birşey de alabilirsiniz. Bu çok rahat beyaz sinek avlar. etkisini önemli ölçüde kırar.
Doğal çözüm uğur böceği bulabilmeniz veyahutta satın alabilmenizdedir. Eğer yetiştirebilirseniz harika olur.

https://urun.n11.com/sera-malzemeleri/sari-mavi-rulo-tuta-trips-sinek-tuzagi-30x100-P259249520

Robinson Crusoe
03-08-2020, 09:55
Yu be se diye bir Çin bitkisi yetiştiriyorduk(Türkçesi yok sanırım, bizde olmayan bir sebze). Bu beyaz sinekler musallat oldu. İşin ilginci dipdibe durdukları diğer saksılardaki bitkilere dadanmadılar.

Buradaki çözümlerden birini deneyip sonuçları paylaşırım.