agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Aperitifler, Çorbalar, Salatalar, Soslar
(https)

Beğeni Düzeni24Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-07-2012, 09:27   #31
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster

Bu linktede çalının nisan ayı sonlarında çiçeklendiği yazıyor. Benim görüştüğüm kişi de Nisan-Mayıs aylarında reçeli ve şurubu yapılır bilgisini vermişti.

Aylardan Temmuz, çiçeği bol miktarda bulan olursa, mürver reçeli deneme şansım olur inşallah...

Düzenleyen rodoslu : 09-07-2012 saat 12:57
rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 12:18   #32
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Mürver konusunu belki daha detaylı olarak konuşmak için burası daha mı uygun?
Buradaki yazıları uygun başlığa taşıma zamanı geldi

Golden Elderberry-Sambucus Canadensis Aurea

Konu başlığı bu ve yazı yok... Tam sarı çizmeli memet ağa durumu

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 14:41   #33
Ağaçsever

LavantaSE's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2012
Merhabalar,
aşağıdaki linkten tohumunu bulup sipariş ettim.

ŞİFALI MÜRVER TOHUMU....perlitci GittiGidiyor'da 59931413

Burada satıcı adını "Sambucus, Elder Sureau " olarak belirtmiş. Acaba doğru bitki midir ? Bilmedim. Bakalım, nasıl bir şey çıkacak)

Sağlıcakla...

LavantaSE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 19:50   #34
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Tubiveste çiçeklenme, Sambucus nigra için Nisan- Temmuz vermiş. Bizim veri tabanında Haziran- Temmuz. Yurtdışı yayınlarda bizim veri tabanı ile uyumlu. Cüce mürver otu için ise Temmuz, Ağustos ayları verilmiş.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2017, 11:40   #35
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
İnanamıyorum köyde heryerde vardı bundan zehirli diye ellemezdik. İnsanın burnunun dibindeki nimeti tanıyıp bilmemesi ne kadar kötü birşey. Yaramaz ot diye, zehirli diye söküp attığımız onlarca bitkinin yenebilir hatta şifalı olduğunu zamanla gördüm cahilliğimize çok kızdım.

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2018, 08:18   #36
Ağaçsever

ksantip's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Mürver soğuk algınlığında faydalı diye okumuştum kullanan var mı?

ksantip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2018, 10:51   #37
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ksantip Mesajı Göster
Mürver soğuk algınlığında faydalı diye okumuştum kullanan var mı?
Evet. Bronşit, öksürük, ateş ve soğuk algınlığı şikayetlerinde kullanılabiliyor. Hatta son zamanlarda kara mürver ekstresinden "sambucol" isminde bir gıda takviyesi çıkardılar. Eczanelerde bulunmakta.

su teresi beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2019, 00:38   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2018
mürver şurubu öksürüğe; kendim çocuklar küçükken kullandım sulandırıp bi çorba kaşığı şeklinde gün içersinde 2-3 kez tekrarlayarak rahatlatıyordu gerçekten. sulandırmadan vermeyiniz. oran şişede yazar fazla yüklemeden kaçınmak gerek.

su teresi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2020, 23:33   #39
Ağaç Dostu

bluemercan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2011
Fidan için TROPİKAL BAHÇE – Tropikal Meyveler Hakkında Her Şey sayfamdan bana ulaşabilirsiniz. Yıllardır Mürver üreten biri olarak size yardımcı olurum.

bluemercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2020, 03:38   #40
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bluemercan Mesajı Göster
Fidan için TROPİKAL BAHÇE – Tropikal Meyveler Hakkında Her Şey sayfamdan bana ulaşabilirsiniz. Yıllardır Mürver üreten biri olarak size yardımcı olurum.
Sitenizde hosting problemi var sanirim açılmıyor.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2020, 08:34   #41
Ağaç Dostu

bluemercan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Sitenizde hosting problemi var sanirim açılmıyor.
Bazen aşırı yoğunluktan dolayı ay dolmadan aylık kota erken dolabiliyor. Ayın 1i olunca tekrar açılıyor.

aydemiraydın beğendi.
Eski 27-08-2020, 21:27   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2019
Bugünler tam da mürver ağacı(Sambacus nigra) hasat zamanı. Meyveler tam olmuş durumda.Düşük rakımlarda meyveler kurumaya döndü. Mürver ağacı meyvelerinin faydaları sayılamayacak kadar fazla. Bitkinin siyah meyveleri ve çiçekleri kullanılır. Yeşil meyveler zehirlidir kullanılmamalıdır. Şurubu,meyve suyu ve likörü yapılabilir. Ben hepsini daha önce denedim. Bu seneki imalat aşağıdaki fotolarda. Bitki (Meyve ve çiçekler) bünyesinde bir çok madde bulundurur. Glikozitler, eterik yağlar,Flavonidler Rutin,İsoquercitrin,Hiperosid,Antocyanglikozitleri Sambucin ve Sambucyanin gibi, Vitamin C,Tanenli maddeler ve Kolin bunlardan bazıları. Özellikle soğuk algınlığına ve üst solunum yolları rahatsızlıklarında kullanılır. Çiçeklerinden limon ve soda karışımı ile çok güzel soğuk ve sağlıklı içecekler yapılır. Bugün piyasada bir çok ticari markalar olarak satışı yapılmaktadır. Kullanılacak meyvelerin çok iyi şekilde pişirilmesi gerekir. Pişmemiş veya ham meyveler bazı kimselerde bulantı ve kusmaya neden olabilir. Bunun yanında meyveleri ve meyve dalları geleneksel yün boyamada kullanılır.

Eklenen Resimler

samiergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2021, 11:23   #43
Ağaç Dostu

bluemercan's Avatar

MÜRVER (Elderberry) (Sambucus) (Kara Mürver)

Botanik Bilgi :

Hanımeligiller familyasındandır. Mürver 3-10m arasında bazen çalı, bazen bir ağaç şeklinde olabilir. 20 kadar ağaç, çalı ya da otsu bitki türünün ortak adı Mürver'dir. Yaprakları genellikle iki çift ve bir tek olmak üzere beş parçadan oluşur ve her parça oval, kenarları çok hafif kertikli ve hafif kalkık yeşil renkli ve kısa saplıdır. Çiçekleri oldukça küçük olup; beyaz, sarımsı ya da bazen açık pembe renkli ve keskin kokulu küçük çiçekleri yayvan şemsiye ya da salkım biçimi oluşturarak açar. Çiçekleri olgunlaşınca 6-10 mm. çapında yuvarlak ve parlak siyah renkli meyvelere dönüşür. Meyvelerin içinde kan kırmızısı meyve özü ve uzunca oval biçimli 3-4 tane tohum bulunur. Ormanlık alanların funda toprağını seven kara mürver, döktüğü tohumlarıyla çoğalır.

Yetiştirildiği Yerler :

Mürver ağacı dikildikten sonra hiçbir özene ihtiyaç duymaz ve kendiliğinden gelişir. Türkiye'nin her yöresinde yetiştirilebilir.

Toplanması - Saklanması :

Çiçekleri Haziran ve Temmuzda meyveleri ağustos ve eylül yaprakları Nisan'dan Temmuz'a kadar toplanıp kurutulabilir. Gölge yerde olabildiğince çabuk kurutulmalıdır.

Mürver nasıl kullanılır?

Kuru çiçek ve kuru ya da yaş yapraklarının karışımından 2 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak kaynar suda 10 dakika süreyle demlendirilir. Böylece elde edilen çaydan günde üç kez birer bardak içilir.

Ağacın çiçekleri, yaprakları ve dal kabukları kurutularak, meyveleri ise hem kurutularak hem de taze olarak kullanılabilir. Meyvelerinin sıkılmasıyla elde edilen meyve suyu da tüketilir. Kabuklarının kaynatılması ile çorba olarak, çiçeklerinin kaynatılması ile çay olarak tüketilir.

Eski 21-03-2021, 11:54   #44
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Ben de yeni mürver fidesi aldım. Fakat okuduğum kaynaklarda meyvelerin tüketimi konusunda kafam çok karıştı. Kimi kaynakta olgun meyveler çiğ tüketilmemeli diyor, kimi tüketilebilir diyor. Çiğ, kurutulmuş olarak tüketmeyi deneyen var mı acaba?

E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2021, 13:54   #45
Ağaç Dostu

bluemercan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E.Kahraman Mesajı Göster
Ben de yeni mürver fidesi aldım. Fakat okuduğum kaynaklarda meyvelerin tüketimi konusunda kafam çok karıştı. Kimi kaynakta olgun meyveler çiğ tüketilmemeli diyor, kimi tüketilebilir diyor. Çiğ, kurutulmuş olarak tüketmeyi deneyen var mı acaba?
Tüketimi size kalmış. İster çiğ ister kurutulmuş ister şurubunu yaparsınız. Ama genelde şurubu yapılmakta tüketim için. Ayrıca çiçeğini de çay olarak tüketebilir veya onun da şurubunu yapabilirsiniz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024