agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > agaclar.net Bonsai Eğitimleri > Ankara Bonsai Atölye Çalışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-10-2007, 11:22   #31
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Artık katılaçak kişi listesi çıkararak görsel olrak kaç kişi katılaçağına dair bir bilgi oluşturmak gerekiyor sanırım.

1.SAbah
2.Nevsune
3.Ulmus
4.Tubaengin
5.Hakankınacı
6.Levent_cc
7.Bonsaisan
8.Denizakvaryumu "sizide aramızda görmek isteriz"

Liste şimdilik 8 kişiden oluştu umarım listede ki bonsai sever sayı çalışma yapılaçak güne kadar artaçakdır.

Düzenleyen bonsaisan : 19-10-2007 saat 07:54
bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2007, 21:54   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2007
Ben de gelmeyi çok isterim. Ancak bir sorum olacak? Ben yeni başlayacağım. Ve sizin deneyimlerinizi paylaştıktan sonra bir fidan almak mı uygun yoksa oraya elimde birşeyle gelmek mi?

abraxas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2007, 22:53   #33
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın abraxas

başlanğıçda bir fidan ile başlamak uyuglamalarınızı deneye bileçeğiniz bir başlanğıç olur.

BU sayede o fidan ile yanlışlarınızız veya başarılarınız görüp daha iyi bir yol alırsınız.

Eski 19-10-2007, 08:39   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Arkadaşlar
eski bir bonsaici olarak katılmak isterdim ama bonsailerdeki sulama sorunu tatillerde ve iş gezilerinde büyük problem olduğundan, bonsai ile uğraşmayı! bıraktım

Hepinize başarılı bir çalışma dilerim.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 08:44   #35
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abraxas Mesajı Göster
Ben de gelmeyi çok isterim. Ancak bir sorum olacak? Ben yeni başlayacağım. Ve sizin deneyimlerinizi paylaştıktan sonra bir fidan almak mı uygun yoksa oraya elimde birşeyle gelmek mi?
Sn. abraxas

Bu konuda size daha sonra bilgi verip, yardımcı olmaya çalışacağız.

Biraz beklemenizi rica edeceğim.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 16:51   #36
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Adres değişikliği önerisi

Bugün Nevsun'la görüştük, uzak semtlerdeki atölyelere katılım yol yüzünden düşük olabilir diye... Kızılay'a yakın mekanların avantajı da malumunuz.

Maltepe'de muhtarlığın çok yakınında bahçesi olan bir ev var. Kamil Amca'nın evi. O az önce buradaydı, memnuniyetle bahçeyi kullanabileceğimizi ifade etti. Yağmur yağarsa sığınabileceğimiz yerimiz de var.

Kamil amca 80 yaşında tonton biri, karısı ile o evde yaşıyorlar. Arka bahçede yetiştirdiği sebzelerden yeme şerefine erişiyorum zaman zaman
Eğer sizce de uygunsa adresini yazarım.

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 17:11   #37
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Toparlarsak;

1.SAbah
2.Nevsune
3.Ulmus
4.Tubaengin
5.Hakankınacı
6.Levent_cc
7.Bonsaisan
8.Kamil Amca
9.Gül (Kamil amcanın kızı)
10.Müjgan

Eski 19-10-2007, 19:34   #38
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Sevgili Müjgan

Günün en güzel anını yaşattın bana. Çok teşekkürler.
15 günlük hava tahmini havanın pek de içaçıcı olmadığını gösteriyor. En doğrusu bu oldu.

Eski 19-10-2007, 20:56   #39
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

1.SAbah
2.Nevsune
3.Ulmus
4.Tubaengin
5.Hakankınacı
6.Levent_cc
7.Bonsaisan
8.Kamil Amca
10.Müjgan

Eski 20-10-2007, 05:13   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Bende bonsai çalışmasına katılmayı çok isterim,evimde yetiştirmeyide çok isterim. Ama bu çalışmaya katılamayacağım sanırım. Katılımcılardan çalışma fotoğraflarını gönderen olur umuyorum. 3 kasımdaki çalışmada iyi eğlenceler...

Payas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 09:27   #41
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Daha zamanımız var Payas, belki koşullarınızda değişiklik olur da gelebilirsiniz.

Eski 20-10-2007, 18:34   #42
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Bonsai çalışmasının Maltepe de olması kesinleşirse bende izlemek isterim. Çok merak ediyorum. Bazı bitkilerime uygulayabileceğimi düşünüyorum siteden bilgilenmeye çalışıyorum ama gerekli malzemelere sahip değilim. Çabalarınız için teşekkürler.

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 18:46   #43
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Sevgili feriha, elbette çabalayacağız.

Malzeme konusunda bir düşünceniz olmasın. Bu zaten eğitim amaçlı bir atölye çalışması. Başlangıçta sizin gibi, çoğumuz öğrenmek için gelecek.

Eski 20-10-2007, 18:56   #44
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
1.SAbah
2.Nevsune
3.Ulmus
4.Tubaengin
5.Hakankınacı
6.Levent_cc
7.Bonsaisan
8.Kamil Amca
10.Müjgan
11.Feriha

Görüşmek üzere

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 22:30   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Sevgili Nevsune doğru söylüyorsun zamanımız var. Eğer şartlar olgunlaşırsa neden olmasın Olduğu zaman adımı eklerim...

Payas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 22:36   #46
Ağaç Dostu

çiğdem11's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2007
Galeri: 4
Bi aksilik çıkmazsa katılmayı çok isterim.

çiğdem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 22:50   #47
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Sevgili çiğdem nazlı

Bizler de katılmanızı isteriz. Adınızı listeye ekleyin isterseniz. Böylece sayımızı bilebileceğiz.

Eski 20-10-2007, 23:03   #48
Ağaç Dostu

çiğdem11's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2007
Galeri: 4
1.SAbah
2.Nevsune
3.Ulmus
4.Tubaengin
5.Hakankınacı
6.Levent_cc
7.Bonsaisan
8.Kamil Amca
10.Müjgan
11.Feriha
12.çiğdem nazlı

çiğdem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2007, 18:15   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Maltepe 'de toplanmamızın benim için hiç sakıncası yok, afişteki adresi de bu duruma göre değiştirebiliriz o zaman.

Nail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2007, 18:17   #50
Ağaç Dostu

Diğer arkadaşlarımın adı da Levent İNAN ve Cüneyt ÇELEN.

Eski 21-10-2007, 18:18   #51
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ulmus Mesajı Göster
Diğer arkadaşlarımın adı da Levent İNAN ve Cüneyt ÇELEN.

Eğitim verecek arkadaşlar mı? Ona göre hazırlayayım afişi...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2007, 18:27   #52
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Merhaba,
Çalışmanın Maltepe'de olacak olması çok iyi oldu

Nevsune abla ne alsak ne etsek bir bilgilendiriverseniz. Heyecanlandım Acele ettiğim bi yana fidanlarımıza alışalım, onlar bize alışsın...

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2007, 18:56   #53
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

1.SAbah
2.Nevsune
3.Ulmus
4.Tubaengin
5.Hakankınacı
6.Levent_cc
7.Bonsaisan
8.Kamil Amca
10.Müjgan
11.Feriha
12.çiğdem nazlı
13. Meriç (müjgan'ın oğlu)
14. Ali H. ALI (uzaklarda olsam da sizlerle birlikteyim)

Eski 21-10-2007, 21:17   #54
Ağaç Dostu

Afişte eğitim verecekler konusunda değişiklik yapmanıza gerek yok.

Eski 21-10-2007, 22:33   #55
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

SAyın bonsai severler.

Aşağıda ki detayları İzmirde yapaçağımız atöye çalışmasında Tüm bonsai severlere bilgi edinmeleri konusun da yardımcı olması adına zaman içinde eklemişdim.Aşağıda ki tüm yazılar aynen alınıp yapıştırılmıştır.

Ankarada yapılaçak çalışma için gerekli olaçağından tekrardan konuyu burayada yazdım.

Ayrıca diğer eğitmen arkadaşlarında ekliyeçekleri bir şeyler muhakkak vardır malum gözümden birşeyler kaçmış olabilir.

Öncelikle "Şu ağaç olur mu ya da bununla katılabilir miyim?" gibi sorularınızın kısaca cevaplamak isterim.

Bonsai her türlü odunsu gövdeye sahip ağaç ya da ağaçıktan yapıla bilir. Genelde ufak yapraklı örneklerin seçilmesi minyatürleştirmede büyük bir avantaj sağlar. Lakin bir diğer önemli konu seçilen ağaçın gelişmedeki hızıdır. Kimi ağaç bir yılda inanılmaz hızlı bir dal ve sürgün yapısı geliştirirken kimi ağaç daha yavaş bir gelişim gösterir.

Bonsai yapmayı düşündüğünüz ağaçları seçerken bu ufak ayrıntıyı göz ardı etmeyin. Çünkü yavaş gelişen bir ağaçın bonsai için vereceğimiz şekil ve budamalardan sonra kendini toplayıp gösterişli bir hale gelmesi uzunnnnnn bir zaman alır.

Ama eğer gelişimi çok daha hızlı olan bir ağaç seçer iseniz bu ağaç bu işlemleri çok hızlı bir gelişme gösterme özeliğinden dolayı kısa sürede kapatır ve gösterişli bir hale gelir.

Bildiğiniz üzere bonsai büyük bir sabır ister. Benim de bildiğim ise bonsai yeni başlayan herkes sabırsızlıkla bir bonsai yapmak ister. Bu yüzden bunu dengelemek için yapacağınız tek şey gelişimi daha hızlı olan türleri ilk başta seçin ki kısa sürede bir bonsai sahip olun ondan sonra zaten yavaş yavaş gelişecektir.

Sevgili bonsai severler.

Öncelikle bu atölye çalışmasının bizler için çok yararlı olaçağına inanıyorum.

Sizden o gün için fidanlarınızı kesin olarak belirlemenizi ve bunları Mehmet arkadaşım söylediği gibi belirtmenizi rica ediyorum.
Bu sayede çalışmanın daha verimli olaçağı düşünüyorum.

Ayrıca Atölye çalışmasında ağaçları teleme ile şekil verdireçek arkadaşlara daha rahat bir anlatım olması için ekim ayıda telemeye müsait olan türler ile müsait olmayan türleride belirlemiş oçaçağız.

Burada ki amaç şu her ağaç farklı zamnalrda telemeye müsait oluyor.
Bazı ağaçlar ise yılın her ayı bu işmele izin veriyor.

Dİğer önemli bir konu...

Dikkat...

Telemeyi düşündüğünüz ağaçları atölye çalışmasına gelmeden önce topraklarının kuru olmasına dikkat edin.

Mümkünse 3 ila 5 gün önceden ağaçalrın içinde bulundukları saksı büyüklüklerine göre topraklarının nemlerini yitirme sürelerini belirleyin ve o gün hem taşımada size rahat olması hemnde telleme işlemi için ağaçın hazırlanması adına ağaçların biraz susuz kalması gerekiyor.

Bildiğiniz üzere saksı toprağının nem oranı azaldıkça ağaçın toprak ağırlığı da azalacakdır.
Bu size hem onu taşımada hemnde telleme sırasında ki işlemde yarıdımcı olacak bir ön hazırlıkdır.

Not:Susuzluk ağaçın hayati tehlikeye girmesini riske etmiyecek oranda olmalıdır.

-----------------------------------------------

Atölye çalışması:

Bonsai ile uğraşmak isteyen bonsai sever belirli kaynaklardan bir miktar bilgiyi zaten öğrenir. Lakin eksik kısmı uygulama yani pratiktir.

Atölye çalışmasında yer alacak konular:

Bonsai nedir, ne değildir. Ve bonsai diğer saksı bitkilerinde ayıran özeliği nedir?
Bonsai nasıl yapılır.
Bonsai yapımında hangi teknikler kullanılır.
Hangi malzemeler kullanılır.
Ve bu uygulamalarda püf nokta nedir.
Bir bonsai'a sarılan tel ne kadar sıkı olmalıdır?
Sığ saksıya alırken köklerin ne kadarını budamamız gerekir? gibi sorulara cevap bulacaksınız.

Öncelikle ilk başlayacak arkadaşlar için fidan'dan bonsai yapımı ile başlamak en mantıklı yoldur.
Bunun için uygun fidan seçimi en önemli konu başlığıdır..

Fidan seçimi

Bonsai için uygun fidan seçimi size çok daha kısa sürede şık ve estetik bir bonsai sahip olmanız için büyük bir avantaj taşır.
Öncelikle alacağınız fidan kök yapısı gelişmiş olmalı ve gövdenin bittiği noktada kökler belirgin olmalı.

Gövde; bonsai ağacında gövde şu yapıda olursa çok etkili bir görsellik yakalamış olursunuz.
Gövde köklerden başlayarak ağacın en üstüne doğru gidildikçe incelen ve bu incelimi koni biçiminde olan bir fidan seçilmelidir. Eğer gövdeniz silindir bir formda ve aynı kalınlık da ise bu pek uygun değildir.

Diğer konu dallar. En alt daldan en üst dalla doğru kalından inceye doğru giden ve birbirine karşıt dalları bulunan ve bu dallarlı sık olan fidan mantıklıdır.
Yapraklar bonsaide mümkün olduğunca ufak yapraklı ağaç cinslerini seçer iseniz kısa vadede etkileyici bir bonsai elde edebilirsiniz.

Peki hangi ağaç?
Öncelikle ülkemiz koşullarında malum genelde tüm ağaçlar dış mekan bonsai için elverişli olan ağaçlardır.
Ama eğer bula biliyorsanız.Sup tropik ayda tropik Fidanlar ile de çalışa bilirsiniz.. Bunları iç mekanda değerlendirebilirsiniz.

Tavsiyem şudur.
Ardıç cinsleri sürünücü cinsler.
Cüce nar,Cotonaster dağ muşmulası,dik budak,Akça ağaca türleri,karaağaç.
Gibi dayanıklı ve şekillendirmeye daha müsait ya da toleranslı ağaçlar uygun olacaktır.

Kullanılacak Malzemeler:

Öncelikle birkaç farkılı boyda makas bunlardan en elverişlisi gül budama makasları ile bağ makasları. Ama varsa orijinal bonsai budama makasları.
Şekillendirme için barkı teller ve ipler.Yine zor ve güçlü daları biçimlendirmek için bitki rafyası **** plastik bantlar. Dalların üzerine sarılarak dalın zedelenmesini önlemek için.

Sığ plastik ayda toprak saksılar.iyi bir toprak karışımı.Tavsiye olarak.
4 ila5 mm çakıl – 2 ila 3 mm granit **** derekumu bol milli-Sakıs toprağı olarak satılan torf- Ve son olarak da belirli bir miktarda temizliğine yani sterilliğine inandığınız tarla toprağı ya da çamlıklarda bolca bula bileğiniz çamlık toprağında olabilir. .

Kesilen yarin kapatılması için macun aşımacunu varsa orjina bonsai için üretilen macun.
Ya da çoçukların kullandığı renkli oyun hamurları ağaçınıızn gövde rengine uygun tonda ya da yakın ve su tumasını aza indirmek için macunla beraber kulanılacak vazelin.

Daha fazla sorusu olan arkadaşlar sorunarını bu konu başlığı altında sorabilirler.
Saygılarımla.

Eski 22-10-2007, 13:46   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Ankara atolye calismasinin, basarili olacagina inaniyorum.

Agac secme konusunda, Bonsaisanin yazdiklarina kucuk bir ayrinti ekliyeyim.
Sececeginiz agaci, yapmak istediginiz tarza gore secerseniz, agaciniz uzerinde zorlanmadan daha rahat calisirsiniz.

Bir de bahcesi olanlar, yani bonsailerine dis mekanlarda bakabilecek olanlar, Ankaranin iklimine uygun agaclar secerlerse (ozellikle yerli agaclardan) guzel, saglikli bonsailer elde edeceklerini dusunuyorum.

Hepinize simdiden kolayliklar diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 22:14   #57
Bonsai Delisi

kupscheker's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Şuan için şartlar fazlasıyla uygun görünüyor katılabilmem için umarım bir problem çıkmaz.Yalnız Feriha arkadaşımızın daha sorduğu gibi gerekli malzemeler vs. olmadan katılmamızda herhangi bir sorun var mıdır?Sadece uygun fidanı beraberimizde getirmek yeterli olur mu?Konudaki tüm yazıları tek tek okudum ama kaçırdığım herhangi birşey varsa kusura bakmayın buarada sevgili Bonsaisan'a çok teşekkürler verdiği bilgilerden dolayı...

1.SAbah
2.Nevsune
3.Ulmus
4.Tubaengin
5.Hakankınacı
6.Levent_cc
7.Bonsaisan
8.Kamil Amca
10.Müjgan
11.Feriha
12.çiğdem nazlı
13. Meriç (müjgan'ın oğlu)
14.KuPsCHeKeR (Alev)

Düzenleyen kupscheker : 22-10-2007 saat 22:16 Neden: imla hatası
kupscheker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 22:39   #58
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın bonsaiseverler Bu atölye çalışmasında siizn için gerekli olçak malzemeerin başında telleme için en önemli material olan mazeme yani bakır **** aliminyum telere ihtiyaç vardır.

Biz İzmirde ki çalışmamızda bunu topdan almayı planladık.

Özelikle bu bakır teller elektirikçilerde farklı kalınlıklada metre ile satılır.Tek bir sorun vardır oda koruma amaçlı üzerlerinin plastik ile kaplı olması ve bu plastiğin orada sökülmesi.

Ama açık şekilde ki biz izmride bulduk bakır telerde mevcudur.Bu konuda Sayın Nevsune hanım bir bilgi söylemişdi sanırm bu konuya açıklık getireçekdir.

Onun dışında diğer bonsai araçları olan makas ve kesiciler ne yazkki ülkemizde yok sadece yurdışında getiriliyor ki kısmetse saksı olayını hallettim birde bu maks olayına girmediğim kalmışdı onun belki ilerliyen yılarda halede bilirz.

Ben kendi bonsai setimle geleçeğim için gerektiği hallerde siz bu konuda çalışma sırasında ayrdımda bulunurum.Ama sizden ricam nasıl olsa getiren biri var diyerek ufakda olsa bir bağ **** gül budama makası ve bir tel kesme makası getirmemezlik etmeyeçeğinizi umuyorum.

Saygılar

Eski 23-10-2007, 07:51   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2007
Merhaba arkadaşlar.. Ben İlkay..
Bir süredir siteyi takip ediyorum, bonsai toplantısına bir mahsuru yoksa eşimle beraber bizde katılmak istiyoruz...Biz Ankara'ya yeni geldik, hem tanışırız hem de güzel bir gün geçiririz diye düşünüyorum...

limon51 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 12:30   #60
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Bu sabah Nevsun ile buluşup Çankaya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğüne gidecektik. Ama cebi kapalı olduğu için ona ulaşamadım.

Çankaya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünde ilgili kişiye telefon edip, agaclar.net olarak bu atölye çalışmasını yapacağımızı ve fidana ihtiyacımız olduğunu anlattım. Son derece sıcak davranan yetkili kaç fidan istediğimizi sordu. Ben de 10 tane dedim.
O az sonra seradaki yetkili kişiyi arayacak ve istediğimiz zaman gidip oradan fidanlarımızı ücretsiz, 3 adet Cotonaster, 2 dişbudak, 2 akçaağaç, 3 de ardıç olarak alabileceğiz.
İlgili hanımefendiye, daha sonra belirlenen bir tarihte, Çankaya Belediyesi'nin ilgili bölümünün de desteğini alarak, daha kapsamlı bir atölye çalışması yapabileceğimizi anlattım. Müdür beyle bu konuyu da görüşebileceğimizi ve mümkün olabileceğini ifade ettiler.
Onların fikri olmasa da bu çalışmaya katkılarından dolayı atölye afişine belediyenin katkısı olduğunu da yazacağız dedim. Seviniriz dediler...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024