agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Anıt ve korunmaya değer ağaçlar, korunması gereken bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/anit-ve-korunmaya-deger-agaclar-korunmasi-gereken-bitkiler/)
-   -   Izmir/menemen/çalti Köyü Dede Menengici (http://www.agaclar.net/forum/anit-ve-korunmaya-deger-agaclar-korunmasi-gereken-bitkiler/7652.htm)

pehlivan75 18-02-2008 19:10

Izmir/menemen/çalti Köyü Dede Menengici

İzmir ili Menemen ilçesi çaltı köyü kuruluşu yıllar öncesine dayanan bir yörük köyüdür.Çaltı köyünde bulunan DEDE menengici nin 800 yaşında olduğu sanılıyor.Köylüler yıllardan beri ağacın bulunduğu tepeyi özenle korumuşlar,burasını mesire yeri ilan etmişlerdir.Her yıl bahar mevsimi geldiğinde köyün gençleri buraya gider burada piknik yapar aynı zamanda orada bulunan ağaçlara salıncaklar kurarlar.Bu salıncaklarda sallanırken eskiden kalma bir gelenek daha vardır onu devam ettirirler.Eskiden kalma dediğim gelenek ise eski yıllarda gençler birbirlerine olan aşklarını ve sevdalarını buradaki salıncakta sallanırken itiraf ediyorlarmış.Bu sayede insanların birbirlerine karşı olan hislerini paylaşıyorlarmış.
Bu mesire alanı en son olarak çaltı köyü halkının katkılarıyla temizlenmiş,korumaya alınmıştır. Burada bulunan bütün ağağlar budanmış daha şık bir görünüm kazanmıştır.Eskisi kadar olmasa da yine gençler her hıdır ellez zamanı geldiğinde burada toplanıyor ve eğleniyorlar.

görme imkanı olan arkadaşları buraya hem şahsım hem de köyüm adına davet ediyorum.

reşadiye 30-10-2008 17:02

teşekkürler

emeğinize sağlık yazdıklarınız doğru ben o köyde dede menengicinin üstünde oynayarak büyüdüm.

yanındaki türbeye dede denildiği için ağacın adı dede menengici olmuştur.oraya her çıktığımızda dede mezarına cam kırıkları koyardık neden bilmiyorum bu iş bizim için çok önemliydi dualarımızın kabul olacağını düşünürdük.köyden herkes bu yazıyı çok sevdi.

Mehmet Can 30-10-2008 17:10

Merak edenler için bir fotoğrafı yokmu.

pehlivan75 05-02-2009 20:14

menemen / çaltı köyü

2 Eklenti(ler)
Dede menengici resimlerini zevkle yolluyorum ayrıca ilgilenen herkeze teşekkür ediyorum

AYD01 09-07-2011 20:20

Muthiş.

ayazkentli 11-07-2011 11:26

2 Eklenti(ler)
Çok güzel bir ağaç.

(Fotoğraflar biraz karanlık olduğundan, ışık ekledim ve tekrar yüklüyorum. Gövdeleri biraz görünür oldu. Gövde yapısı çok güzelmiş).

reşadiye 06-04-2012 16:00

yazınız çok güzel ama ben sizin kim olduğunuzu merak ediyorum.pehlivan rumuzlu arkadaş sen bizim köydenmisin.sakıncası yoksa!!! kimle konuşsam sizi merak ediyori

Harun Parlak 06-04-2012 18:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli (Mesaj 834435)
Çok güzel bir ağaç.

(Fotoğraflar biraz karanlık olduğundan, ışık ekledim ve tekrar yüklüyorum. Gövdeleri biraz görünür oldu. Gövde yapısı çok güzelmiş).

Bonsaicilere örnek ve esin kaynağı olacak bir ikiz gövde görseli elinize sağlık.
Teşekkürler paylaştığınız için.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024