agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Anıt ve korunmaya değer ağaçlar, korunması gereken bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/anit-ve-korunmaya-deger-agaclar-korunmasi-gereken-bitkiler/)
-   -   Antalya-Elmalı Köyünde Osmanlı Devleti Yaşında Kavak Ağacı (http://www.agaclar.net/forum/anit-ve-korunmaya-deger-agaclar-korunmasi-gereken-bitkiler/7079.htm)

Panzehir_85 04-01-2008 12:07

Antalya-Elmalı Köyünde Osmanlı Devleti Yaşında Kavak Ağacı

Bilen Bilir Arkadaşlar Elmalıda Abdal Musa Türbesi var ve orda yaklaşık en az 800 yıllık kavak ağacı var 9 kişi kollarımızı birleştirerek etrafını zor sarıyoruz taaaa osmanlı zamanından da tarihi var arkadaşlar.

Ama ağaç koruma altında fakat yavaş yavaş ömrünü doldurmak üzere gibi.

TURKPRINC3SS 04-01-2008 13:15

Taa Osmanlı zamanından demek,peki bir fotoğraf vs.yok mu ?

Ashba 15-02-2008 19:26

Bir kavak o kadar yaşar mı ya...

Yücel Özlem 15-02-2008 22:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Panzehir_85 (Mesaj 190245)
Bilen Bilir Arkadaşlar Elmalıda Abdal Musa Türbesi var ve orda yaklaşık en az 800 yıllık kavak ağacı var 9 kişi kollarımızı birleştirerek etrafını zor sarıyoruz taaaa osmanlı zamanından da tarihi var arkadaşlar.

Ama ağaç koruma altında fakat yavaş yavaş ömrünü doldurmak üzere gibi.

Bu, Elmalı Köyü neresidir? Abdal Musa Türbesi, Tekke Köyünde değil mi?

oyaağacı 16-02-2008 14:41

Elmalı köy değil Antalya'nın bir ilçesidir.
Ağacın kavak değilde çınar olma ihtimali olabilir mi ?

Yücel Özlem 16-02-2008 15:35

Sayın Oyaağacı, dediğiniz gibi, Antalyanın Elmalı diye bir ilçesi olduğunu biliyorum.

Biliyorum da bu başlığı açan arkadaş,
Alıntı:

Antalya-Elmalı Köyünde Osmanlı Devleti Yaşında Kavak Ağacı
diyor. Ben arkadaşın yanlışını düzeltmesine imkan vermek için sormuştum.

Antalyanın Elmalı ilçesine bağlı Tekke Köyü'nde Abdal Musa Türbesi var burasını biliyorum. Ancak bahsedilen ağacı hatırlamıyorum.
Alıntı:

Kavak ya da çınar herneyse . Ağacın yaşı konusunda da tereddüdüm var bu ağaç Abdal Musa yaşarken veya öldükten sonra dikilmiş ise kadar yaşlı olması mümkün değil gibime geliyor.

Eğer denilen doğru ise, bu ağaç, bilinen en yaşlı ve en büyük kavak ağacı olmalı?

Ashba 16-02-2008 20:45

Ağaç canlıyken yaşını tespit etmek mümkün mü?

hexus 21-08-2008 12:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ashba (Mesaj 205113)
Ağaç canlıyken yaşını tespit etmek mümkün mü?

Evet Mümkün Karbon methodu ile yaşını tespit edebilirsiniz.

Nazlican07 17-12-2008 16:48

o ağaç kavak deil söğüt ve 700 küsür yaşında!..

Kemal Kutlu 17-12-2008 16:50

Bence çınar, söğüt ve kavak o kadar yaşabileceğini sanmıyorum.

Ay Kozalağı 29-01-2011 17:42

Fotoğrafını çeken yok mu hiç ? :(

şehnaz 29-01-2011 19:32

2 Eklenti(ler)
Tekke köyün güzelliginden , kayalarin arasindaki ucar su pinarindan, insanlarin misafir perverliginden ve senliklerden bol miktarda yorumlar var internette. Kavak agaclari hakkinda paylasim bulamadim. Sanirim kavak ormanlarin tek kök olmasi ile ilgili . 400 yillik bir tek agac degilde, 400 yillik kavak ormani konu olmus olabilirmi acaba ?

Ejin Huyang Forest

akgüneş 07-03-2013 13:18

antalya /elmalı tekke köyü

arkadaşlar ben tekke köylüyüm bahsedilen ağaç çınar ağacıdır yaklaşık yaşı 750 civarındadır.Abdal Musa sultan 1300 lü yıllarda yaşamış bir anadolu ereni dir.Osmanlı zamanında bursanın fethine katılmış daha sonra anadolunun türkleşmesi çalışmaları için elmalı tekke köyüne yerleşmiş ve orada müritler yetiştitrmiş önemli zatlardan bi,ridir

ilkazra 07-03-2013 13:23

Bir de ağacı görseydik merakımız giderdi:DKavak mı? Söğüt mü? Çınar mı?
Söğüt görünümlü kavaktır belki şaka şaka..yok öyle birşey
Ama çok merak ettim googlede bir araştırayım:p

ayazkentli 07-03-2013 15:42

Kavak ve söğüt ağaçlarının o kadar çok uzun yaşaması mucize.

(Belki birkaç istisna olabilir ama bana pek mümkün görünmüyor).

O nedenle, Tekke köylü arkadaşımız akgüneş haklı olabilir. Çınar ağacı'dır büyük olasılıkla.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024