agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Anıt ve korunmaya değer ağaçlar, korunması gereken bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/anit-ve-korunmaya-deger-agaclar-korunmasi-gereken-bitkiler/)
-   -   1650 Yaşındaki Zeytin Ağacı “ANIT AĞAÇ” Olarak Tescillendi (http://www.agaclar.net/forum/anit-ve-korunmaya-deger-agaclar-korunmasi-gereken-bitkiler/30350.htm)

serkanhoca 19-02-2013 18:36

1650 Yaşındaki Zeytin Ağacı “ANIT AĞAÇ” Olarak Tescillendi
 
2 Eklenti(ler)

Kırkağaç İlçesine bağlı Bakır beldesinde bulunan 1650 yaşındaki zeytin ağacı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından “Anıt Ağaç” olarak tescil edildi.

Manisa Valiliğince başlatılan "Turizm Seferberliği ve Markalaşma Projesi" kapsamında İlçemizin tarihi, kültürel ve beşeri zenginliklerinin tespit edilmesi ve tanıtılması için İlçe Marka Takımı'nın toplantısında alınan kararlar doğrultusunda; Bakır Beldesindeki zeytin ağacının yaşının tespit edilmesi için Kaymakamlık tarafından Celal Bayar Üniversitesi Fen ve Edebiyat fakültesi Bölümüne müracaat edildiğini belirten Kaymakam Ali Sırmalı :” İlçemizde Bakır Kasabası, Emirahmet mevkiinde bulunan zeytin ağacının tarihi ve kültürel değerinin saptanabilmesi için Celal Bayar Üniversitesi ile iletişime geçtik. Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Yasin ALTAN tarafından tarihi zeytin ağacının bulunduğu yerde yapılan incelemede ağacın yaşının 1650 olduğu resmi yazı ile bildirildi. İlçemizin tarımsal zenginliğinin çok eski yıllara dayandığının önemli bir belgesi olan 1650 yaşındaki bu zeytin ağacının anıt ağaç olarak tescillenmesi için Koruma Bölge Müdürlüğüne müracaat ettik. Denizli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun 25/01/2013 tarih ve 64 sayılı kararıyla tabiat yapısı, ölçüleri ve diğer özellikleri bakımından anıtsal değere sahip olan zeytin ağacının “Anıt Ağaç” olarak tescil edilmesi uygun bulundu” dedi.

Bölgeye Turist Akını Olacak

1650 yaşındaki anıt zeytin ağacının tescil edilmesini fırsata dönüştürmek için tanıtım çalışmalarının yapılması gerektiğini belirten Kaymakam Sırmalı: “ İlçemiz konum itibariyle, büyük bir turizm potansiyeline sahip Antalya ve Çanakkale karayolu üzerinde bulunuyor.

Türkiye, dünya üzerinde zeytincilik ve zeytinyağı sektöründe önemli bir yere sahiptir. Bu anıt ağaç ile zeytinin anavatanının Kırkağaç ve bölgesi olduğunu açığa çıkardık, Antalya’dan Çanakkale’ye giden turistlerin de kolayca ziyaret edebileceği bir turizm alanı haline getirmek için gerekli peyzaj projesi çalışmalarına başlıyoruz. Projenin hayata geçirilmesinin ardından anıt ağacı görmek üzere gelen ziyaretçiler için uygun bir ortam hazırlanmış olacak ”dedi.

Zeytin Ağacı İlk Kez Anıt Ağaç Oldu

Denizli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun 25 Ocak 2013 -64 nolu kararlarında Tescil İçin müracaat edilen mevcut zeytin ağacı hakkında daha önce alınmış herhangi bir kararın literatüre geçmemiş olduğu Kırkağaç’ta bulunan 1650 yaşındaki zeytin ağacının Anıt Ağaç olarak tescil edilen ilk zeytin ağacı olduğu belirtildi.

KIRKAĞAÇ GAZETESİ HABER SERVİSİ

Oğuz Karsan 31-12-2014 13:20

Merhaba,

Edremit Körfezi ve civarında da bu büyüklükte ve yaşta Zeytin Ağaçları var.

Kesilip yerlerine villa yapılmadan önce Keşfedilmeyi bekliyorlar.

Saygılar

satranc 08-08-2017 08:54

Bin Yaşında, İki Çeşit Ürün Veriyor - Siirt Haberleri


1000 yaşında çift meyve veren menengiç ağaçı
koruma altına alınması istendi

balmuk 03-10-2018 23:50

maşaAllah çok güzeller


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021