agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Anıt ve korunmaya değer ağaçlar, korunması gereken bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/anit-ve-korunmaya-deger-agaclar-korunmasi-gereken-bitkiler/)
-   -   Antalya, Gedelme köyü, 2512 yaşındaki çınar (http://www.agaclar.net/forum/anit-ve-korunmaya-deger-agaclar-korunmasi-gereken-bitkiler/17867.htm)

TaFLaN 30-10-2009 13:35

1 Eklenti(ler)
Böyle bir konu başlığı açmamın en büyük sebeplerinden biriside 13 yıldır yaşadığım Antalyada dün tesadüfen görme fırsatı bulduğum, Kemer'e 12 Km. mesafede bulunan Gedelme köyündeki 2512 Yaşındaki bu ÇINAR.

Ayşe Özdil 30-10-2009 16:32

Ne görkemli bir gövde ! Mutlaka gidip görmek lazım. Çevresi kaç metre biliyor musunuz ? Bir de köye hangi yoldan ulaşılıyor tarif edebilirseniz sevinirim..

TaFLaN 30-10-2009 20:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ayşe Özdil (Mesaj 525097)
Ne görkemli bir gövde ! Mutlaka gidip görmek lazım. Çevresi kaç metre biliyor musunuz ? Bir de köye hangi yoldan ulaşılıyor tarif edebilirseniz sevinirim..

Sayın Ayşe hanım, Antalyanın Kemer ilçesinden, Kuzdere köyüne dönülerek kesme boğaz mevkii takip edilip 12 km. sonra gedelme köyüne ulaşılabiliyor. Gedalma diyede geçiyor Çınar'a çok yakın eski bir Bizans Kalesi ve 50-100 metre sol tarafında bir mağarada mevcut.

Biz Antalya Konyaaltı sahilini geçtikten sonra Antalya limanına gelmeden sağ tarafa Altınyaka Nahiyesine dönen yolu takip ederek, Hisarçandır köyünden geçtik. Yaklaşık 40-50 Km. sonra Kemer ve Altınyakaya ulaşan çatala geliyorsunuz. Kemer yazan tabelayı takip ederek de Gedelme köyüne ulaşabilirsiniz. Ama bu yol biraz uzun ve karışık gelebilir.

Biz görmediğimiz yerleri keşfetmek için ikinci bahsettiğim yol güzergahından gittik ve Gedelme köyüne geldiğimizde Mağara ve Kale derken tesadüfen Çınarı öğrendik ve hemen yanına gittik. Maalesef Çapı ve Boyunu belirten hiç bir tabela v.s yok. Yaşınıda orada bulunan safari tur rehberlerinden öğrendik. Ama ilk fırsatda tekrar ziyaret edip detaylı bilgileri paylaşacağımdan emin olabilirsiniz.

alice 30-10-2009 23:03

Sayın Taflan,
bu ağaç çok heybetli görünüyor.

Bu ağacın yaşı 2512 ise ülkemizin en yaşlı ağacı olacağı anlamına geliyor.
Ancak, birkaç kişisel site dışında bu ağaç hakkında bilgi yok. Safari tur rehberi ağacın yaşını abartılı söylemiş olabilir mi?
Antalya Büyük Şehir Belediyesi Web Sitesi'nde ''Türkiye’nin bilinen en yaşlı ağacı Antalya'da'' konu başlığıyla haber mevcut. Yalnız, burda bahsi geçen 25 metre boyunda, 262 santimetre çapında, 2005 yaşında, Elmalı İlçesi Çığlıkara'da bulunan sedir ağacı.

http://www.antalya.bel.tr/tr/bel_gun...cfm?sayfa=1522

Bu haberin tarihi 2005 yılı, bahsini ettiğiniz çınar sonradan keşfedilmiş de olabilir.

organica 31-10-2009 07:35

Memleketimizde neler varmış da haberimiz yok.

TaFLaN 31-10-2009 10:26

Sayın alice doğru söylüyorsunuz her ihtimal olabilir rehberlerle köy halkı aynı bilgileri veriyor. Ben de akşam eve döndükten sonra internette bir araştırma yaptım ama dediğiniz gibi hiçbir resmi kurumun sayfasında bu ağaca raslayamadım. İşin ilginç tarafı bu ağacın yanında i.s 9.yy ait bir kale ve bir mağara bulunmasına rağmen gereken ilgi ve özenin gösterilmemiş olması!!! Detaylı bilgilere ulaştıkça burada paylaşacağımdan emin olabilirsiniz.

tabiat 15-11-2009 14:22

Bir ağaçsever ve orman işletme müdürlüğü ile ikili ilişkileri iyi olan biri olarak sevgili taflan'ın haberini ihbar kabul ettim:))

Gerekli telefon görüşmelerini yapıp ağacın yaş tespitinin yapılıp koruma altına alınması için dilekçemi verdim. Cuma günü Orman bölge şefliğinden yetkililerin aramasıyla da yasal sürecin başladığını, dilekçemizin işleme konduğunu memnuniyetle öğrendim.

Ağaç Kemer ilçesi sınırlarında olduğu için işlemler oradan başlatıldı. Ama bölge şefliği de durumun öneminin farkında. Ağacın yaşının abartı olma ihtimali çok yüksek ancak Taflanın resmini görünce kesinlikle incelemeye değer buldular.

Ben konuyla ilgili gelişmeleri buradan paylaşacağım.

Ayşe Özdil 15-11-2009 19:01

Sayın Tabiat,

Gelişmelere çok çok memnun oldum. İlginize çok teşekkür ederiz. Bir Antalya ziyaretimde, bu ağacı gidip görmeyi çok istiyorum.

TaFLaN 16-11-2009 10:29

Merakla bekliyoruz:p

alice 16-11-2009 18:32

Sayın Tabiat,
bu konu ile İlginize çok memnun oldum.
En yaşlı ağaç olmayabilir ancak koruma altına alınması gerekliydi. Orman bölge şefliği incelemeye değer bulduğuna göre sayenizde koruma altına alınacak bir ağacımız daha olacak.

Müjgan Yılmaz 16-11-2009 18:56

Sayın Taflan,
Sayın Tabiat,
Bu duyarlı davranışınız için,sizleri yürekten kutlarım.Bir ağaç sever olarak da ,çok teşekkür ederim.

tabiat 17-11-2009 12:44

Dün gece rüyamda ağacın yaşını 1940 olarak gördüm :)) Bakalım sonuca yaklaşabilecekmiyim?

TaFLaN 17-11-2009 13:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tabiat (Mesaj 533882)
Dün gece rüyamda ağacın yaşını 1940 olarak gördüm :)) Bakalım sonuca yaklaşabilecekmiyim?

Valla ben sabırsızlandım şimdi ne zaman belli olacakmış:p

alice 17-11-2009 19:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tabiat (Mesaj 533882)

Ne güzel rüyalarınız da yeşillendi. :)
1940 iyi bir sayı.

Orhan Özbilgiç 21-11-2009 22:58

Bu çok minik kaldı!

1 Eklenti(ler)
Eklenti 114941
Samsun-Çarşamba-Kızılot Köyü' deki bu çınardan daha yaşlı ve çaplısının pek olmayacağını düşünüyordum.
Ama, Gedelme' deki çınarı görünce adeta küçük dilimi yuttum.:o
Teşekkürler sevgili TaFLaN...

TaFLaN 23-11-2009 10:30

Sayın orijin rica eder ben de size teşekkürlerimi sunarım efendim. Böyle değerleri keşke sizin bizim gibi bu sayfalara herkez aktarabilse. İnanıyorumki Türkiye de bir çok yaşlı ağaç keşfedilmeyi bekliyor. Ya da bir çok keşfedilmiş Ağaç agaclar.net'i keşfetmeyi bekliyor:)

Ayrıca yukarıdaki çınarımızı görmek isteyip, Kızılot Köyüne gitsek,
sanırım herkez yerini gösterebilir değil mi?

Orhan Özbilgiç 23-11-2009 15:34

[QUOTE=TaFLaN;

Ayrıca yukarıdaki çınarımızı görmek isteyip, Kızılot Köyüne gitsek,
sanırım herkez yerini gösterebilir değil mi?[/QUOTE]

Sayın TaFLaN;
Kızılot Köyü, Çarşamba' ya 12 km. Birbirine 1 km mesafede iki mahalleden oluşuyor. Söz konusu çınar, merkez Kızılot ile Tahtabahçe mahallesi arasındaki, asfalt yol üzerinde. Yani, köyün içinde sayılır.
Ayrıca bu köyde,belkide ülkemizde, türünün en güzel örneği olabilecek, iki farklı ağacı da görmek mümkün.Bunlardan biri Ters Aşılı Sofora(Aynı isimli başlıkta ve galeride resimlerini yükledim.) ve 13 yaşında, 25 m boyunda ve 90 cm çapında bir Kızıl Sahil Sekoyası.
Çınarımıza,'' burada ki Koca Kavak Ağacı nerede?'' denirse herkes gösterebilir.
Sevgiyle kalın.

TaFLaN 23-11-2009 18:51

Sayın orijin notumu aldım teşekkür ederim. Yolumun ilk düştüğü an mutlaka görmek istiyorum.

Orhan Özbilgiç 23-11-2009 19:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TaFLaN (Mesaj 536663)
Sayın orijin notumu aldım teşekkür ederim. Yolumun ilk düştüğü an mutlaka görmek istiyorum.

Haziran-Ekim ayları arasında yolunuz düşerse,eşim ve ben, sizleri konuk etmekten büyük mutluluk duyarız.

harra87 23-11-2009 21:26

Buda bizim Bursadaki Tarihi Çınarımız.Çogunuz biliyodur zaten bende hazır bununla ilgili konuyu görmüşken paylaşayım dedim.

http://img253.imageshack.us/img253/5...slaninkaya.jpg

http://img405.imageshack.us/img405/3...nkayainari.jpg
İnkaya Köyu Tarihi Çınarı
Bursa–Uludağ yolu üzerinde bulunan İnkaya Köyü`ndeki İnkaya Çınarı, 600 yıllık tarihiyle Türkiye’nin en yaşlı ağacı olma özelliğini taşımaktadır. Ziyaretçi akınına uğrayan ve Bursa’nın simgesi haline gelen çınar, 35 metrelik boyu, 9.2 metre çevresiyle dikkat çekmektedir.

Orhan Özbilgiç 24-11-2009 14:38

Kızılot Köyü Çınarı 10.7 metre genişliğinde!

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi harra87 (Mesaj 536720)
Bursa–Uludağ yolu üzerinde bulunan İnkaya Köyü`ndeki İnkaya Çınarı, 600 yıllık tarihiyle Türkiye’nin en yaşlı ağacı olma özelliğini taşımaktadır. Ziyaretçi akınına uğrayan ve Bursa’nın simgesi haline gelen çınar, 35 metrelik boyu, 9.2 metre çevresiyle dikkat çekmektedir.

Sayın harra;
Resimleri görünce, İnkaya Çınarı' nın, çok da geniş bir çevresinin olmadığı yarrgısına vardım. Hemen, yanıma, tahminen 13-14 metre uzunluğunda bir ip alıp, evime 500 metre mesafedeki Kızılot Çınarı' na gittim. Kök genişlemesinin başladığı noktanın yaklaşık 50 cm yukarısından ölçüyü aldım.
Yanılmamışım, İnkaya Çınarı' nda 1.5 metre daha geniş. Tamı tamına 10.7 metre.:eek:
Ama, bu demek değildir ki bu çınar daha yaşlı! Zira siz de bilirsinizki bir ağacın gelişmesi, çok farklı koşullara bağlıdır. Özellikle Kızılot Çınarı' nın bulunduğu yerde bitki toprağının 6-7 metre, hatta daha fazla bir kalınlığının bulunması, erken gelişmeye sebeb olmuş olabilir.
Ancak bu çınarın, keşfedilmemiş oluşu, bence coğrafi konumundan ve çevrenin turizm için en son düşünülecek yurt köşelerinden biri oluşundan kaynaklanıyor.

Dilerim, Bundan böyle Kızılot Çınarı' da hakettiği ilğiyi görür.
Saygılarımla.

TaFLaN 25-11-2009 10:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi orijin (Mesaj 536678)
Haziran-Ekim ayları arasında yolunuz düşerse,eşim ve ben, sizleri konuk etmekten büyük mutluluk duyarız.

Teşekkür ederim sayın orijin. Bende Giresun Göreleliyim. Antalyadan karayoluyla memlekete geçeceğim ilk fırsatta, hem çınarımızı görmek, hem de bir çayınızı içmekten mutluluk duyarım.

TaFLaN 25-11-2009 10:19

İnternetten araştırdığımızda ve Bakanlığın verilerine göre, Türkiyede en yaşlı tescilli Çınar, Bursa İnkaya Çınarı:) ancak içimde bir ses İnkaya çınarının yakında bir kaç abisi olabilir diyiyor:p

silence 25-11-2009 10:33

nasipse bayramda bu ağaç ile fotoğraf çektireceğim hemde imzalı :) ağaç mağra ve kale ile ilgili değişik bir bilgi varsa buradan sizinle paylaşırım görüşmek üzere...

Orhan Özbilgiç 25-11-2009 10:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi silence (Mesaj 537298)
nasipse bayramda bu ağaç ile fotoğraf çektireceğim hemde imzalı :) ağaç mağra ve kale ile ilgili değişik bir bilgi varsa buradan sizinle paylaşırım görüşmek üzere...

Sevgili silence;
Hangisi ile? Ben bayramda Kızılot' ta olacağım da!..Tanışmış olurduk.;)

silence 25-11-2009 10:49

:) ben kemerde olacağım sevgili orijin bende tanışmak isterdim.. belki başka bir ağaç gövdesinde ;)

Orhan Özbilgiç 25-11-2009 10:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi silence (Mesaj 537310)
:) ben kemerde olacağım sevgili orijin bende tanışmak isterdim.. belki başka bir ağaç gövdesinde ;)

Aynı ağacı, görmeyi bende çok isterdim. Sayın silence sizden, yanınızda uzunluğu belli bir ip bulundurup, çevresini ölçmenizi rica etsem.
Ben de, Sayın TaFlaN gibi, bir rekor bekliyorum da.;)
İyi tatiller.

silence 25-11-2009 11:11

Teşşekkür ederim sayın orijin mutlaka ölçerim. Sizede iyi tatiller iyi bayramlar..:)

tabiat 25-11-2009 11:36

Sayın silence ölçümü yerden 130 cm yukarıdan yapmanız gerektiğini hatırlatmak istedim. Sonucu bende çok merak ettim. Sabırsızlıkla bekliyorum.

TaFLaN 25-11-2009 15:50

Bundan böyle ipsiz ipsiz gezmeyeceğim:p

Orhan Özbilgiç 25-11-2009 16:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TaFLaN (Mesaj 537461)
Bundan böyle ipsiz ipsiz gezmeyeceğim:p

Bu espriyi tuttum..:D:D:D

silence 25-11-2009 18:01

sayın tabiat 130 cm yukarıdan ölçmeye özen gösteririm ayrıca mağra ve kale resimlerinide eklerim. Antalya da önereceğiniz başka görülesi bir güzellik varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

TaFLaN 25-11-2009 18:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi silence (Mesaj 537493)
sayın tabiat 130 cm yukarıdan ölçmeye özen gösteririm ayrıca mağra ve kale resimlerinide eklerim. Antalya da önereceğiniz başka görülesi bir güzellik varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

Sayın silence, önereceğiniz yer var derken Kemer bölgesinimi? yoksa Kemer-Alanya arasıda olabilirmi:)

silence 25-11-2009 19:24

Sayın Taflan finike-alanya arası bile olabilir korkuteli tarafıda olabilir.Objektifimize böle keşfedilmeyi bekleyen güzellikler nerede ise...;)

silence 25-11-2009 20:15

http://img121.imageshack.us/img121/5780/sedir.jpg
http://img231.imageshack.us/img231/6039/sedir1w.jpg

Bu ağaçlarda saklıkentin sedirleri ;)

Cumhur Tonba 25-11-2009 22:48

Sayın silence,
Çok teşekkürler.

tabiat 26-11-2009 10:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi silence (Mesaj 537525)
Sayın Taflan finike-alanya arası bile olabilir korkuteli tarafıda olabilir.Objektifimize böle keşfedilmeyi bekleyen güzellikler nerede ise...;)

Sayın silence bayram süresince çalışmayacağım ama ayın birinden itibaren otelde olacağım. Uğrarsanız benim bahçem de görülmeye değerdir. ( ya da bana öyle geliyordur bilmiyorum:)

Orhan Özbilgiç 26-11-2009 14:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tabiat (Mesaj 537741)
Sayın silence bayram süresince çalışmayacağım ama ayın birinden itibaren otelde olacağım. Uğrarsanız benim bahçem de görülmeye değerdir. ( ya da bana öyle geliyordur bilmiyorum:)

Sevgili tabiat;
Bahçenizi, forumdaki ''üyelerin bahçeleri'' sayfasında da görmek isteriz!;)

silence 30-11-2009 19:18

Arkadaşlar gezimizi bugün tamamladık. Çok güzel bir geziydi, Gedelme'deki bu koca çınarın hastası olduk. Ayrıca hemen üzerindeki kaleye çıkıp bir kaç fotoğraf çektik. Bize süpriz yapan peygamber devesi ile barındırdığı sincap ve etrafındaki kardelen ve mor menekşesi ile bu koca çınarı ziyaretten çok keyif aldık. Değişik bir bilgi edinemedik lakin kimsecikler yoktu. Dere yatağındaki bu çınar su ve güneş ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor.

En önemli bilgi çınarın çevresi ölçtüğümüz yerden 14.28 metre çapı ise 4.5 metre. Fotoğraflarda göreceğiniz ölçüm aldığımız yer umarım doğrudur. Ağaç ufak bir tepe üzerinde kök saldığı için iki taraf arasında 2 metreden fazla fark oluşuyordu. Biz en yüksek yerden yaklaşık 1.5 metre yukarıdan ölçüm yaptık.

Çok fazla bir bilgi yok ama bol bol fotoğraf var iyi seyirler...

nariçi 30-11-2009 19:35

Çınarların gövdeleri dıştan sağlam gözüküyor ama içi kovuk-çürük mü sağlam mı?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024