agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Anıt ve korunmaya değer ağaçlar, korunması gereken bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-10-2008, 21:46   #1
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Karadut (Hacı Bektaş-ı Veli Türbesinde)

Hacıbektaş ve hacıbektaş külliyesi içi, türbeler arasında nasılmı tasvir edeyim? İhtiyar elinde değnek beli eğilmiş nasıl ayakta durmaya çalışıyorsa bu karadut işte O pirlerin eliyle dikilme, bugünlere kadar dayanmış hala da ayakta durmaya çalışıyor. Özel uzman kontrolü gerekli. Gidenler görmeli.

Eklenen Resimler

msacit beğendi.
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 18:32   #2
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Karadutlara kutsaliyet atfedilir memleketinde böyle dut ağacı olan arkadaşlar yok mu?

Eski 31-12-2008, 19:47   #3
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
sayın nariçi ben bahsettiginiz dutu gördüm hatta inanca göre dalından koparmak yerine düsmesini bekleyip öyle yemek gerekmis ben onuda yaptım .umarım bunu yazmam yasak degildir.

Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 19:56   #4
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Ağaca zarar vermeyince ne olacak, insanlar-kuşlar yesin diye dikilmiş.

Eski 31-12-2008, 20:08   #5
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Nariçi şimdi siz çok ayıp ettiniz. Böyle bir başlık açıldığında öyle bir ağacın da resmi hazır olmalı ve o güzelliği görmeliydik.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 20:33   #6
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Şimdi bu olmuyor işte, ben orada iken dijital fotoğraf m. yoktu ve birkaç yıl oldu. Onun anıt ağaç raporunu ben yapmıştım. Öyle fotojenik bir heybeti yok. payandalar zor tutuyor ana gövde çürümüş. İki türbe arasında. Arkadaşlardan giden olursa o katkıyı da yaparlar inşallah. Yeni yılınız sağlık ve sıhatle, sevinçle dolsun-selam.

Eski 19-02-2009, 16:06   #7
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Wink

Dalından koparılırken zor kopan, eli - üstü başı kan kırmızı boyayan duttan çelik alıp 25cm boylarında gömü yaptım. Burada bitkilere su yürümesine bir ay kadar var. Bu çelikler de köklenme olur mu?

Eski 17-04-2009, 22:02   #8
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Urmu tut çelikleri tomurcuklanmaya başladı. Bakalım sürgün verecek mi

Eski 17-04-2009, 22:40   #9
Ağaç Dostu

Mete Sinan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2009
Sayın Nariçi, bahsettiğiniz karadutun aynısını Osmaniye'de gördüm. Koparıp yemekten kendimi alamadım. Şu an itibariyle çelik istesem geç mi olur acaba ?

Mete Sinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 22:54   #10
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Bir ay önce olsaydı, normal dutlar yapraklanmaya başladı

Eski 19-04-2009, 09:11   #11
Ağaçsever

ufuk1255's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2009
--------------------------------------------------------------------------------

Hacı Bektaş-ı Veli Türbesinde çok eski bir Karadut ağacı bulunmaktadır. Ağacın toprağa yakın kısmı biraz yanık vaziyettedir. Menkıbeye göre, Hoca Ahmed Yesevî hazretleri, Ocakta ucu biraz yanmış odun(eysi, köseği, Öğseği)u Anadolu yönüne fırlatmış, Hacı Bektaş'a da "bunu bulduğun yerde dergâhını kur, insanları aydınlat" diye talimat vermiştir. Anadolu içlerine doğru ilerleyen Hacı Bektaş, köseğiyi Sulucakarahöyük'de bulur ve yanık tarafını toprağa daldırır. Yesevî kerametiyle fidan olur, filizlenir. Büyür, boy atar, meyve verir; ulu bir karadut ağacı olur. Menkıbedir, isteyen inanır, isteyen inanmaz. Anadolu insanı, çoğunlukla bu ağacın kutsal olduğuna inanmaktadır. Bugün çok yaşlanmış olan karadut, Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınmıştır. Halen meyve vermektedir.

"Yedi asırdan beri her sene meyve veren bir karadut* ağacı vardır.
Hacı Bektaş-ı Velî 'nin türbesinde. Horasan'dan gelme...Yolun oraya düşerse bu dut ağacından bir parça yaprak ye. Sebebini sorma. Afiyetle ye. Bu kara dut için Hacı Bektaş-ı Velî şöyle demiş :
"-Bu ağaç dut verdikçe bilesiniz Anadolu bizimdir..." **

Eklenen Resimler

ufuk1255 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2009, 09:14   #12
Ağaçsever

ufuk1255's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2009
bu dut ağacını hikayesi budur böyle ulu ağaçları,yerleri gezmemiz gerek tokat almusta hubyar köyünüde gezin çok güzel yerker var ben gittim bir alevi olarak hubyar çamı vardır kaç yüzyıllık

ufuk1255 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 15:22   #13
Ağaç Dostu

Ayşe Özdil's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Galeri: 5669
Ankara Beytepe de de var çok yaşlı bir karadut. Daha önce galeriye fotoğraflarını eklemiştim. Köylüler en az bir asırlık olduğunu söylüyorlar. Köyün en yaşlıları, ağacı kimin diktiğini hatırlamıyor. Lokalizasyonuna bakılırsa muhtemelen kendisi çıkmış. Ağacın gövdesi nerdeyse altından çıktığı kaya kütlesi ile bütünleşmiş. Beni çok etkiliyor. Köylülerle ağacın değeri hakkında konuşuyorum. Şu an ağacın etrafında yapılaşma var. Bir bahaneyle ağacın yabancılar tarafından kesilmemesini, ağaçlarına sahip çıkmalarını söylüyorum köylülere. O ağaca bir şey olursa çok üzülürüm. Geçen yıl meyvelerinden tattım. Son derece lezzetli ve kokulu. Bu kadar yaşlı ve bakımsız bir ağacın hala güzel meyveler verebilmesi mucize gibi bir şey. Çok saygı duyuyorum bu ağaca...

Ayşe Özdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 15:23   #14
Ağaç Dostu

Ayşe Özdil's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Galeri: 5669
Hacı Bektaş Türbesindeki karadutu ve hikayesini bilmiyordum. Güzel ve etkileyici. Paylaştığınız için teşekkürler.

Bu arada Ufuk Bey le avatarımız aynıymış

Düzenleyen Ayşe Özdil : 21-04-2009 saat 15:27 Neden: Eksik bilgi
Ayşe Özdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 08:52   #15
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ufuk1255 Mesajı Göster
--------------------------------------------------------tarafından koruma altına alınmıştır. Halen meyve vermektedir.
"Yedi asırdan beri her sene meyve veren bir karadut* ağacı vardır.
Hacı Bektaş-ı Velî 'nin türbesinde. Horasan'dan gelme...Yolun oraya düşerse bu dut ağacından bir parça yaprak ye. Sebebini sorma. Afiyetle ye. Bu kara dut için Hacı Bektaş-ı Velî şöyle demiş :
"-Bu ağaç dut verdikçe bilesiniz Anadolu bizimdir..." **
Amman ağaca iyi bakalım. Diyeceğim ama memleketin ağaçlara olan alakası zatren belli.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 16:24   #16
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Herkes nefis ağacını büyütmeye çalışıyor, doğada ki ağaçlar cibal-i mubaha yani katli mubahtır. Oysa Dünya'nın bugününü fark edip onu ihya etmek kendimize hizmettir.

Eski 05-05-2009, 17:55   #17
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Çelik olarak şubat ayında köklendirmeye koyduğum karadut çeliklerinin tomurcukları patladı; bakalım yazı atlatacaklar mı?
Name:  100_0580.jpg
Views: 11511
Size:  69.3 KB

Eski 19-05-2009, 21:02   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2009
Arkadaşlar Yalova Koru köye yakın bir yerde ikamet etmekteyim.Çok Yaşlı siyah dut var hala meyvesi süper yeni gelen bilmeyenleri beyaz thsörtle üstüne çıkarıp toplatma gelenek olarak hala devam etmekde.Bilmeyenin yüz ifadesini görmeniz gerekir kimse o haliyle kendisini fotograflatmak istemez.İki gün önce elimdeki ufak çiziği dahi teddürtiyon gibi etkileyip acıttı.Damak ve agız yarası için bölge halkı yemekte.Bence onun olupta kopmasını beklemek çok zor.Sanki özelliği koparırken inat edip sizi boyamsı çok hoş.Burda arkadaş bahçesine aşı yaptırmış gayet hoş ve aynı tatda olmuş.Beyaz duda göre bir aya yakın zaman sonra olmakta.Yolu buradan geçene ikram etmekten onur duyarım.Olduğu vakit fotoğraflarını eklerim.

gürselbaranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2009, 21:09   #19
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Beyaz tişört hediye ediyorsanız bi düşünürüz.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 08:55   #20
Ağaç Dostu

Sevgili gürselbaranlı, şu an 200 kadar ekşi kara dut gaga aşısı yöntemi ile aşıladım ve sonbahara aşılamak üzere 1000 kadar dut çöğürüm var iletişim bilgilerinizi gönderirseniz o yalovaya geldiğimde sizinle irtibat kurup bahsettiğiniz dutu görmek isterim. Hatta biz gelmeden buraya resimlerini yerleştirirseniz önceden dutu görmek isteriz. Ayrıca eğer o duttan çoğaltma şansımız olsura yanına yavrularından dikme olanağımızda olur.

Eski 20-05-2009, 09:14   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Selahattin bey Erba'dan Şabettin beyle ekşi kara konusunda irtibat kurabildinizmi?

Yörenin dutları gerçekten muhteşem

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 13:54   #22
Ağaç Dostu

Ekşi karadut diye bilinen çeşit aşağı yukarı hep aynı. Hatta Amasyada çalıştığım yıllarda air layering ile bu ekşi karadutta bir köklendirme çalışmam olmuştu ancak o zamanlar çömez yıllarımdı ve toprağını kuruttum oralarda bu dutun çoğaltılamayacağı kanısı yaygındır. Üstelik Niksarlı olduğumdan bu çeşidide iyi bilirim. Hatta Meşhur Niksar Fatlı köprüsü vardır onun yanında da yaz aylarında çocukluk yıllarımda üzerimizi çıkmaz boyasıyla boyadığımız o dut halen vardır ancak çok yaşlanmış tevekkeli değil dut üretmeye çalışıyorum ahdım var o yaşlı duta bir omuz vereyim istiyorum hayallerimden biriside o dutun B5A ile gençleştirilmesi ve yanına ürettiğim fianlardan birisini dikmektir. Ayrıca babamın meyve fidanlığıda oraya çok yakın babama da o dutu üretmesini öğretmeyi düşünüyorum.

Ancak şu anda Ters T aşısı ve gaga aşısı ile aşı denemelerim oldu. Görüntleri kaydettim inşallah buradan yayınlama şansım olur.

Eski 20-05-2009, 21:02   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Sevgili gürselbaranlı, şu an 200 kadar ekşi kara dut gaga aşısı yöntemi ile aşıladım ve sonbahara aşılamak üzere 1000 kadar dut çöğürüm var iletişim bilgilerinizi gönderirseniz o yalovaya geldiğimde sizinle irtibat kurup bahsettiğiniz dutu görmek isterim. Hatta biz gelmeden buraya resimlerini yerleştirirseniz önceden dutu görmek isteriz. Ayrıca eğer o duttan çoğaltma şansımız olsura yanına yavrularından dikme olanağımızda olur.
****** Selahattin bey her ikiside zaten kontrolum altında tam ne zaman resim istersiniz.Yani meyvesi yenmeye başlayıncamı yoksa hemen yarınmı derhal eklerim.Bu arada eğer yolunuz düşerse işin ilginci dış görünüşü tipsiz sanki tatsız tutsuz gibi rengi açık koyu ortası pembe renkli var tadını tadmanız lazım anlatamam.Onuda resimlerim.Bir ilginç bakımsız dut vardı geçen yıl çalıların arasında keşfettim sagını solunu bu tamamen temizledim (bayağı zahmetli oldu) bölgemizde her yerde dut bitiyor Ankara'da ki meşhur Ayaş dutuna yakın bu başlıyor idare eder bu bakımsız haliyle tadı var.gurselbaranli@hotmail.com 0533 576 60 97 ne zaman isterseniz ulaşa bilirsiniz.(telefonu lütfen uzun çaldırın)

Eski 20-05-2009, 21:04   #24
Ağaç Dostu

Neden Olmasın

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi copur_09 Mesajı Göster
Beyaz tişört hediye ediyorsanız bi düşünürüz.
Sponsorunuz olurum o anı o kareyi fotograflamak şartıyla her zaman beklerim.(****** hasat zamanı)

Eski 20-07-2009, 21:52   #25
Ağaç Dostu

Yöresel Adı EKŞİ KARA

Biraz bugün için acele fotoğraflar.Şimdi şurubunu içtim onun tadı bile bambaşka.Saglıkla kalın

Eklenen Resimler

orion1988 beğendi.
Eski 21-07-2009, 20:51   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-11-2008
Gürselkara Kardeş,
Dediğinize göre bu dut muhteşem görünüyor. Acaba bu cinsin aşılı fidesinden nasıl edinebiliriz.Bilgi verebilirseniz memnun olurum.Teşekkürler.

odemis35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 14:56   #27
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Aynı duttan bizim burda da var şifalı bir dut çeşidi özellikle ağız yarası olanlar için muhteşem bir bitki.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 17:49   #28
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
Yeğenimin ağzı pamukçuk olduğunda eczaneden karadut şurubu gibi birşey almıştık. O zaman dutla ağız yarasının ne ilgisi var demiştim ama gerçekten de varmış.

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2009, 20:56   #29
Ağaçsever

Yasmins's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2009
Galeri: 46
Sevgili karadutçular ben bu meyveyle çocukluğumdan buyana tanışırım. Evlenip İstanbul,a geldikten sonra özlemlerim arasında yerini alan bir meyvedir. ****** bizim karadutun da bir hikayesi vardır.Şimdi anlatmaya çalışıyorum.Bu dut Balıkesir,Bandırma,Dedeoba köyünde yaşam mücadelesi vermektedir.Bir rivayete göre Kurtuluş savaşında bir atlı yunan subayı atını buraya birkazık saplayarak bağlamış.Daha sonra orada kalan kazık karadut olmuş.Diğer bir rivayette ise bu ağacın bir hazine yerinin işareti olması. Bu yüzden hazineciler arasıra ağaca zarar veriyorlar. Buyıl köye gittiğimde koruma altına alındığını
duydum fakat nekadar gerçek bilemiyorum.Ben çocukken çok ulu, ürkütücü ve heybetliydi.Annemler karadutta yılan var çok büyük sakınha gitmeyin diye bizi korkuturlardı.****** gidip üzerinden düşmeyelim diye.Bütün köy çocuklarının oyun alanlarından biridir.Ama artık çok yaşlı ve yorgun görünüyor. Bu ağacın ciddi bir korumaya alınması gerek ilgilenen arkadaşlar bunudikkate alsın lütfen.Geçen yıl tohumdan üç fide yetiştirdim.Arkabahçemize birtanesini dikicem ama kayınvaldem ve ablam ekmemi istemiyorlar onun kadar büyük olur kökleri binanın altına gidermiş...

Yasmins Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2009, 21:42   #30
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Genelmüdürlüğü taşra teşkilatı Çevre ve Orman Bakanlığı Balıkesir İl Müdürlüğü veya bağlı varsa Bandırma milli park ve yaban hayatı koruma mühendisliği yerinde tetkik ederek gereğini yapmalı.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024