agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Anıt ve korunmaya değer ağaçlar, korunması gereken bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni97Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2006, 10:09   #91
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Teşekkürler Malina. Oradaki bilgiler ilginç geldi bana. Sizlerle paylaşmak istemiştim. Sayende oldu.

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2006, 15:51   #92
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Bu işe bir el atsak mı artık

Bakınız sitede ilgili sayfaya şöyle bir yorum yapılmış;
Alıntı:
diğer iller niçin yok
Ben Müjdat ULUDAĞ Z.K.Ü. Fenbilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilim Dalında Yüksek Lisans öğrencisiyim. Diğer illerinde bu alanda yer almasını isti yorum. ayrıca bolu da bir meşe ağacınıda Anıt ağaç olarak titeretüre geçmesini istiyorum. Nasıl bir yol izliyeceğimi bilmiyorum. bilgi verirseniz müteessir olurum. Saygılarımla...
http://www.agaclar.net/index.php?id=1701

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2006, 15:44   #93
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
bir kitap geliyor

selam dostlar,uzun zamandır siteye bakıp dursam da üye olmamıştım, daha doğrusu olduğumu unutmuşum ve habersizce tekrar üyeliğe başvurduğumda hatırladım. malina ve erguvan muhubbi'yle önceden tanışıklığımız var,onlara bir daha selam edeyim. gelen kitap aslına bakarsanız uzun zamandan beri yolda, bir çıktı pir çıktı, ha bire yoldaş da buluyor, böyle başladı sonu nasıl biter ya da bitmez bilmem. &-6-7 yıl önce yerlerini öğrendiğim ağaçları ziyaretle başladı, (çocukluktan kalan saplantılar da var) fotoğraflarını çektim durdum,derken bir hayli şey birikince dedim kitap niye olmasın. İstanbul'u düşündüm öncelikle, Çelik Gülersoy'un kitabının üzerine konulacak tonlarca ağaç vardı istanbul'da. O sıralarda öğrendim Ünal Hoca'yla tanışınca zaten böyle bir proje varmış,Elektrokent sponsor olmuş, kafamda yeni yeni oluşan bu fikir biraz söndü, sonra nedense yine canlandı,bu kez istanbul değil de marmara! Hayatın dertleri mertleri araya girip çıktıkça beklemeler oldu. 2005 yılı ise, geriye baktığımda hala şaşırdığım bir ağaç izi sürme yılı oldu. Burada özellikle Beverley'e hemen herzaman benimle geldiği için çok thank you :-) Hafta içi öğretmenlik hafta sonu da yalova, Bursa...Fakat ipin ucunu kaçırıca-ya da tutunca- bu projeye kardeşler geldi. Ocak 2005 te lübnan'a gidip sedir projesine başladım ki bu atlas sedirleri için Fas'a,Himalaya sedirleri için oralara,kıbrıs sedirleri için kıbrıs'a ve lübnan sedirlerinin asıl yurdu için toroslara gitmek demekti. İlk olarak yazın çadırları alıp Adana'ya gittik ve toroslara çıktık, yürüyerek,işleyen araba varsa onlarla yoksa otostopla, ormancılarla derken Mersin,Antalya geldi geçti ve tekrar istanbul. Yalnızca sedirler değil inanılmaz Ardıçlar ve aşağılar da da dağ sularıyla beslenen devasa çınarlar gördük, fotoğrafladım. Bitmedi, uslanmaz bir iz sürücü olarak bir rüyamı daha gerçekleştirmek için 2 ay önce kamboçya'ya giderek Angkor tapınaklarının akıl zorlayan ağaçlarını gördüm,"Angkor'un Ağaçları" bir kez daha gidersem iş tamam!, Tayland da bu konuda rüya ülkelerden biri. Ve şimdi Marmara'ya geri dönersek, buradan biraz daha geri giderek istanbul projesinde durmak lazım. Yıllar geçti yapılan bir şey olmadı, ben de karar verdim istanbuldan başlamaya. Kitapta fotoğraflar ve ilgili metinlerin dışında tamamlayıcı bilgilere de yer veriyorum. İyi gidiyor... O güne kadar görmek istediğiniz fotoğraflar için görüşmemiz gerekir, uygun bir zamanda bir arboretum turu da yapabiliriz, malina ya verilmiş eski bir sözüm var bu konu da. Sevgiler...

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2006, 17:34   #94
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Oh be Volkan, sonunda geldin

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2006, 20:15   #95
adige

Sefer GİRİŞEN's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2005
Galeri: 121
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala

Hadi "ANIT AĞAÇ İLİNİ SEÇ" kampanyasına katılın.

Samsun benim olsun. İmkanlarım dahilinde fotoğraflarını da kendim çekmeye çalışırım.

Sefer GİRİŞEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2006, 18:16   #96
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

selam adige, samsunun güneyinde,niksar taraflarında lübnan sediri (Cedrus libani) ormanının olduğunu biliyorum ki bu orman lübnan sedirinin en kuzey ucu, çok kişi tarafından da bilinmez,tıpkı lübnan'daki sedirlerin abartısız binlerce katının toroslarda yaşadığının pek bilinmemesi gibi. Gidip görmüşlüğün var mı bu ormanı ya da orman parçacıklarını,oralarda, kimbilir belki de bir dev yaşıyordur.

Eski 14-04-2006, 21:37   #97
agaclar.net

malina's Avatar

Anıt ağaç fotoğrafı çekmek için dağ tepe yürümek gerek, bunun için pek istekli yok sanırım...

Eski 14-04-2006, 22:40   #98
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Tescili olmayan, fakat anıt ağaç niteliğindeki ağaçlar olursa ben bunlardan bolca fotoğraflayabilir ve galeriye koyabilirim

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2006, 23:05   #99
adige

Sefer GİRİŞEN's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2005
Galeri: 121
çınar aga;Niksar tarafına sadece bir kaç saatliğine gidebildim ama ormanları hakkında bilgim yok.
malina; dere, tepe yürümek için önce adres gerekli, sonra gönüllü çok çıkar.(umarım)

Sefer GİRİŞEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2006, 09:10   #100
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-11-2005
Galeri: 24
Merhaba,

Hadi Kırklareli benim olsun. Umarım yeterince zaman bulabilirim.

Fotoğraflar ve tespitler benden :-)

rahimyts Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2006, 09:14   #101
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-11-2005
Angry KIRKLARELİ benim olsun mu?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Anıt ağaç fotoğrafı çekmek için dağ tepe yürümek gerek, bunun için pek istekli yok sanırım...
Hadi KIRKLARELİ benim olsun. Umarım yeterince zaman ve imkan bulabilirim.

Anıt ağaç fotoğrafları ve bilgiler benden :-)
Tabii elinde zaten bilgileri olanlarla da işbirliği yapmayı isterim.
Bence de önemli bir envanter çalışması olur bu...
Hadi hep birlikte !!!!

Sevgiler.

rahimyts Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2006, 10:45   #102
agaclar.net

malina's Avatar

Harikasın

Eski 19-04-2006, 13:33   #103
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
Galeri: 3
o zaman kayseriyi de ben araştırayım

aydolum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2006, 20:51   #104
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Alıntı:

Listeyi tazeleyelim o zaman

1-Öncelikle illere göre bulabildiğimiz anıt ağaç bilgilerini
(aşağıdaki bilgiler) siteye eklemek.

Ağaç Türü:
Çevresi (m):
Çapı (m):
Boy (m):
Tahmini Yaşı:
Fotoğraf: Galeride fotoğrafı varsa, linki yazılacak

http://www.agaclar.net/index.php?id=1894

2- Sonrasında da bu ağaçları fotoğraflayarak galeriye eklemek
http://www.agaclar.net/gallery/kategori.php?blm_id=2

Üyelerin il paylaşımı tüm hızıyla devam etmekte.

Anıt Ağaç Tespit Grubu Görev Dağılımı

ADANA
ADIYAMAN (aybala)
AFYON
AĞRI (aybala)
AMASYA (aybala)
ANKARA
ANTALYA
ARTVİN
AYDIN
AKSARAY
ARDAHAN

BALIKESİR

BİLECİK (Oktars)
BİNGÖL
BİTLİS
BOLU
BURDUR
BURSA
BAYBURT
BATMAN

ÇANAKKALE (Oktars)

ÇANKIRI
ÇORUM

DENİZLİ

DİYARBAKIR
DÜZCE

EDİRNE (Oktars)

ELAZIĞ
ERZİNCAN
ERZURUM
ESKİŞEHİR

GAZİANTEP

GİRESUN
GÜMÜŞHANE

HAKKARİ

HATAY

ISPARTA

İÇEL
İSTANBUL
İZMİR
IĞDIR

KARS

KASTAMONU
KAYSERİ (hzbayram)
KARAMAN
KIRIKKALE
KIRKLARELİ (Oktars) (rahimyts)
KIRŞEHİR
KOCAELİ
KONYA
KÜTAHYA
KARABÜK
KİLİS

MALATYA

MANİSA
K.MARAŞ
MARDİN
MUĞLA
MUŞ

NEVŞEHİR

NİĞDE

ORDU

OSMANİYE

RİZE

SAKARYA

SAMSUN (adige)
SİİRT
SİNOP
SİVAS
ŞIRNAK

TEKİRDAĞ (Oktars)

TOKAT
TRABZON
TUNCELİ

ŞANLIURFA

UŞAK

VAN

YOZGAT

YALOVA

ZONGULDAK

Eski 19-04-2006, 21:39   #105
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Türkiye’de 93 anıt ağaç var

Anıt ağaçlarla ilgili envanter çalışması yapan Çevre ve Orman Bakanlığı, 1998 yılından bu yana 93 ağacı anıt ağaç olarak tescil ederken, 9 alanı da tabiat anıtı olarak korumaya aldı.

Dünyanın en önemli flora merkezi olan Türkiye'de 10 binden fazla otsu ve odunsu bitki çeşidi doğal olarak yetişiyor. Flora zenginliği kadar önemli olan ikinci husus da, mevcut türlerin yaklaşık yüzde 33'ünün dünyanın başka yerlerinde görme olanağı bulunmayan endemik türler olması.

Bulunduğu yere güzellik katan, gelecek kuşaklara taşınması gereken anıt ağaçlarla ilgili envanter çalışması yapan Çevre ve Orman Bakanlığı 1998 yılından bu yana 93 ağacı anıt ağaç olarak tescil ederken, 9 alanı da tabiat anıtı olarak korumaya aldı. Bakanlığın envanter çalışmaları halen devam ediyor.

Tescili yapılan anıt ağaç ve tabiat alanları en çok Isparta'da bulunuyor. 14 ağaç ve tabiat alanının koruma altına alındığı Isparta'yı sırasıyla İzmir, Antalya, Gümüşhane ve Eskişehir takip ediyor.

Anıt ağaçlar içinde en yaşlısı Antalya Kaş'ta bulunan ve 1995 yılında tescil edilen 2 bin yaşındaki kocakatran Lübnan sediri.

Yine Antalya'da bulunan bin 700 yaşındaki ardıç ağacı ile Eskişehir'de bulunan bin 30 yaşındaki fındık ağacı ve 700 yaşındaki dut ağacı türlerinin en yaşlısı olarak kayda girmiş durumda.

Anıt ağaçların yanı sıra doğal ve eşsiz güzellikte olmaları nedeniyle Düzce Samandere Şelalesi, Ankara Nallıhan'da bulunan Asarlık Tepeleri, Denizli'de Güney Şelalesi, Karapınar'da Meke Gölü, Mut'ta Yerköprü Şelalesi, Bingöl'de Yüzen Adalar, Bitlis'te Nemrut Kalderası, Eskişehir'de Geyik Alanı da bakanlık tarafından koruma altına alınan tabiat varlıkları arasında yer alıyor.

Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atabay Düzenli, bakanlık tarafından belli kriterlere göre tespit edilip tescil edilen anıt ağaç ve tabiat varlıklarının sayısının daha fazla olması gerektiğini söyledi.

Tescili yapılan ağaçların korunmasının, eko ve biyo-turizme kazandırılmasının bundan sonra yapılacak çalışmalar arasında yer alması gerektiğini kaydeden Düzenli, “Doğayı tam anlamıyla korumuş olsaydık 500-600 yaşlarında çam, çınar ağaçlarından oluşan anıt ormanlarımız olacaktı.” dedi.

Tarihî ve tabii özelliği olan değerler 2863 sayılı kanunun 6. maddesinde korunması gerekli anıt ağaç nitelikleri tarihi olaylarla bağlantısı olanlar, güzellik açısından plastik değerde bir görünüme sahip olan veya tabii görünümünden esaslı şekilde sapma göstererek dikkat çekici biçimler kazanmış, tabii hayat tarzı bakımından benzerlerinden farklı gelişme özellikleri gösteren, aynı gövde veya kök üzerinde iki veya daha fazla türün bir arada yaşaması gibi garip kaynaşma ve yaşama örneklerine sahip ağaçlar, endemik ve nesli tükenmeye maruz yerli ağaçlar şeklinde sıralanıyor.

Zaman
http://www.zaman.com.tr/?bl=haberler...40714&hn=69477

Eski 26-04-2006, 14:49   #106
Yeni Üye

demokritos's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2005
Galeri: 7
şimdi anıt ağaç olduğuna kanaat getirdiğimiz bir ağacın tescilini nerde yaptırcaz?

demokritos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2006, 21:30   #107
Yeni Üye

mdamcayiri's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2006
selam arkadaşlar, Eskişehir mihalıççık Kayı Köyündenim. Köyde doğdum çocukluk yıllarım köyde geçti. Sizlerin sayesinde köyümde anıt ağaç olduğunu öğrendim. Üstelik bu ağaçlar tarlamıza oldukça yakın. Yazın kısmetse köyüme gidince sizlere bu kokulu Kayı ardıcının değişik cephelerinden çekilmiş resimlerinden siteye göndereceğim.

mdamcayiri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2006, 21:51   #108
agaclar.net

malina's Avatar

Unutmazsınız değil mi?

Eski 29-04-2006, 08:22   #109
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

silivrinin yoğurdu...

sevgili eskimo, sen de unutmazsın di mi silivrideki anıt ağaçların ölçülerini ve fotoğraflarını Geçen yıl silivri belediyesinin sitesinde dolaşırken anıt ağaçların olduğu yerlerden bahseden birinin maili vardı, o da senmiydin?

Eski 30-04-2006, 18:15   #110
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
merhaba çınar ağa,
evet o bendim, ama çınarlarımızı ne tescil ettirebildim,
nede belediyeye sesimi duyarabildim.
kendi amatör makinam ile resimlerini çekersem, kitap için iyi bir seçim olmayabilir diyede düşündüm.
Bu yıl ağaçları budadılar,
aslında budama işlemi yapılırken ölçümde yapılanabilirdi,
ancak belediyede bir dayımız yok ki! sesimiz çıksın.

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2006, 11:58   #111
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

silivri ve budanasıca insanlar.

sevgili eskimo, ben zaten fotoğrafları çekiyorum, yine de önceden boyutları hakkında bilgim olması için istedim bu fotoğrafları, ölçülere gelince gövdelerinin ölçüsünden bahsettim ki bu ölçü yerden 1.30 m. yükseklikten alınan bir gövde çevresi ölçüsüdür. Ve lanet budamalara gelince herşeyin iyisini doğrusunu bildiğini zanleden insanlardan duyduğum öfke ve iğrenme giderek büyüyor! Kendi türlerine, üstelik ne yazıkki çocuklarına bile deneme hakkını vermeden dayatılan bu zihniyetin milyonlarca yıldır toprağa havaya suya börtü böceğe uyum geliştirerek kendi varlıklarını her an kusursuzlaştıran ağaçlara da uygulanmasına hiç ama hiç şaşırmasam da öncelikle beni zehirleyen duygulara yenik düşüp duruyorum. Bu hafta sonu Malina ve Aybalayla da bu budama saçmalıklarını konuştuk, malina bu konuyla ilgili bir bölüm de hazırlıcak sanırım. En acısı da kesilircesine budanan ya da kıyılan bu ağaçların bir daha o anki doğal güzelliklerine uzun uzun yıllar belki de hiç bir zaman kavuşamayacak olmaları. Umuyorum ki bunu da atlatırlar...
Vakit bulursan silivrideki anıt ağaçların fotoğraflarını çekmeye ve gövde ölçülerini almaya çok sevinirim. Ölçülerini almayıp ağaçların yanına bir insan figürü koyabilirsen de olur,sevgiler, saygılar...

Eski 02-05-2006, 12:50   #112
agaclar.net

malina's Avatar

Ağaç budamanın ölçüsü başlığı ile bir konu açtım. Sendeki fotoğrafları buraya ekler misin?

Not: Genişlik 600 - 650 pikselden fazla olmasın. Dosya büyüklüğü için 70 k son sınır. Yazma alanının altından fotoğraf yükle bölümünden ekleyeceksin

Eski 04-05-2006, 10:13   #113
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

teşekkürler eskimo handan, silivri'deki bu çınarlardan cami bahçesinde olan ağaç büyük görünüyor,anıt ağaç statüsünde olabilir, diğer çınarlar da koruma altına alınması gereken ağaçlar elbette, görüşmek üzere,sevgiler,saygılar

Eski 04-05-2006, 10:57   #114
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
rica ederim,
bende size, faydalı kitap çalışmanız için kolaylık diliyorum.
kitabınız yayımlandığında ilk okurlarından olacağım.
sağlıklı kalın.

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2006, 21:19   #115
Yeni Üye

demokritos's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2005
Galeri: 7
malatya-adıyaman-kahraman maraş, ın bir bölümü benim görev bölgem içinde, ayrıca dağcılık ve kuş gözlem faaliyetleri esnasında karşıma çıkacak anıt ağaçları görüntülemek boynumun borcu olsun adıyaman-maraş il sınırında dağlık alanda askerlerin 6 kişi kovuğuna girdik dediği ardıç ağacının peşindeyim ama izin alıp gidemiyorum o tarafa bi türlü, doğu anadolu gezisinden sonra umarım fırsatım olur
sevgiler...

demokritos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2006, 21:54   #116
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Alıntı:
Çapı 4.2 metrelik kestane ağacı bulundu
Sinop Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içinde çapı 4.2 m olan bir kestane ağacı tespit edildi.
TC.Orman Bakanlığı, "Orman Zararlıları ile Mücadele Şube Müdürlüğü"nce Sinop İli Erfelek ilçesinde yürütülmekte olan kestane dal kanserine karşı mücadele çalışmaları sırasında Salı köyü Sökü mevkiinde dip çevresi 11 metre, ortalama çapı 4.2 metre olan bir kestane ağacı tespit edildi.

İlgililerin yaptığı tespitlere göre, dünyada eşi ve örneğinin olmadığı sanılıyor. Bu nedenle çalışmalar sırasında bulunan ağaç, “anıt ağaç” olarak koruma altına alınacak.

Orman Bölge Müdürlüğü, kestane ağacını tescil ettirme ve koruma altına alma çalışmalarını hızla yürütmeye başladı.
http://www.ogm.gov.tr/ogmhaber/anit.htm

hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2006, 23:03   #117
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29

Buda 4,2 m çaplı kestane ağcının resmiymiş

pria beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2006, 14:01   #118
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Eşsiz ve benzersiz Bir anıt Kestane

Merhaba
Gugucuk.com da okudum.Paylaşmak istedim.
Mükemmel bir ağaç...
Resmi orda var .

Çapı 4.2 metrelik kestane ağacı bulundu

Sinop Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içinde çapı 4.2 m olan bir kestane ağacı tespit edildi.

TC.Orman Bakanlığı, "Orman Zararlıları ile Mücadele Şube Müdürlüğü"nce Sinop İli Erfelek ilçesinde yürütülmekte olan kestane dal kanserine karşı mücadele çalışmaları sırasında Salı köyü Sökü mevkiinde dip çevresi 11 metre, ortalama çapı 4.2 metre olan bir kestane ağacı tespit edildi.

İlgililerin yaptığı tespitlere göre, dünyada eşi ve örneğinin olmadığı sanılıyor. Bu nedenle çalışmalar sırasında bulunan ağaç, “anıt ağaç” olarak koruma altına alınacak.

Orman Bölge Müdürlüğü, kestane ağacını tescil ettirme ve koruma altına alma çalışmalarını hızla yürütmeye başladı

haber7.com

Gardenias beğendi.
Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2006, 16:36   #119
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Bu ağacın fotoğrafını çekip siteye eklemek lazım...
http://www.agaclar.net/gallery/album.php?id=41

Eski 21-08-2006, 18:34   #120
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Elfolgi nin sözettiği ağacın resmi bir üstteki mesajda var zaten

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024