agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Anıt ve korunmaya değer ağaçlar, korunması gereken bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-04-2005, 08:07   #1
Ağaç Dostu

uzaytek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2004
Galeri: 23
Anıt Ağaçları Hangi Kuruma ve Nasıl Bildirmeliyim?

iletişim formundan nazlie göndermiş
--------------------------------

Sayın Yetkili,

Gümüşsuyu Beytül Malci Sokağı'nda, Beyoğlu Fındıklı Lisesi'nin alt bahçesinde de bulunan çınar ağacının anıt ağaç niteliklerine sahip olduğunu düşünüyorum. Ağaç yaklaşık 50 metre uzunluğunda olup, dallarıyla yaklaşık 20 metre karelik bir alanı kaplamaktadır. Bu ağacın anıt ağaç olup olmadığının araştırılabilmesi için hangi birime ne şekilde haber vermem gerekiyor?

Saygılarımla,

uzaytek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2005, 09:29   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Biraz önce İÜ Orman Fakültesine telefon ettim. Prof. Ünal Asan Anıt ağaçlar konusunda belki yardım edebilir. Asistanıyla görüşüp telefonumu bıraktım...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2005, 19:22   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2005
Galeri: 66
Bir ağacın anıt ağaç olabilmesi için en az kaç yaşında olması gerekiyor?

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2005, 19:39   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Sitedeki anıt ağaç konusundaki bilgiler, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi akademisyenlerinden Prof Dr. Ünal Asan kaynaklıdır.

http://www.agaclar.net/index.php?id=1462

Sorularımızı biriktirip ona iletebiliriz.

http://www.orman.istanbul.edu.tr/orm...nal/index.html

Eski 09-11-2005, 01:38   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2005
Eğer bir anıt ağacın tescilini yaptırmak istiyorsanız Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna müracaat edebilirsiniz. Bu kurulların sorumluluk alanları farklıdır. İstanbulda da Kurul bulunmaktadır.

marpacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2005, 14:55   #6
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Az önce Bursa Büyükşehir Belediyesine telefon ettim. Anıt Ağaçlarla ilgilenen birimi bağlar mısınız dedim. Birkaç yanlış yönlendirmeden sonra doğru yeri bulabildim. Etüt Proje Daire Başkanlığı ilgileniyormuş anıt ağaçlarla. Oraya gidebilirsem anıt ağaçların listesini alıcam ve siteye eklicem.

Yanıma röportajlarda kullanılan teyplerden de alsam mı acaba? Belki sitemiz için değerli bilgiler verebilirler. Çünkü kafamda bir yığın soru var. Onları sormadan rahat edemem. Bunlardan biri de etiketlerin ağaçlara niye çivi ile çakıldıkları, Başka bir yöntem ile ağaca tutturabilirler mi diye de sormayı düşünüyorum.

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2005, 15:29   #7
agaclar.net

malina's Avatar

İşin yerine getirilmesi prosedürler kısmı ile bilgi toplarsın değil mi? Anıt ağaç bildirim için, gerekli yerlere doğrudan ulaşacak online bildirim bölümü hazırlamayı düşünüyoruz...

Eski 11-11-2005, 15:30   #8
agaclar.net

malina's Avatar

Uzaytek nasıl olsa burayı okumaya zaman bulamıyordur. Benim adıma bol keseden yapılacaklar listesi üret bakalım diyemez :)

Eski 11-11-2005, 15:37   #9
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Bir yerlerde anıt ağaçları bildirim formu vardı.

http://www.agaclar.net/index.php?id=220
Anıt ağaçlar bölümüne baktım ama oradaki form şeklinde değil, benim hatırladığım form şeklinde idi.

Onlarda da vardır mutlaka verirlerse siteye eklerim. Neler soracağımı listeleyip öyle gitmem lazım.

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2006, 18:59   #10
lidya

Giriş Tarihi: 08-01-2006
Galeri: 21
merhaba arkadaşım,
istanbul bölgesi koruma kuruluna haber verirseniz ve bir yazı ile bildirirseniz sizin bu isteğinizi yerine getirirler **** bir müzeci arkadşımı yönlendirirler.Sevgi ve selamlar

lidya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2006, 14:41   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2006
Muş -Varto -Çaylar Bucağı civarında 1984'de yüzlerce yıllık olduklarını tahmin ettiğim ağaçlar görmüştüm... yöre halkı tarafından ziyaret olarak kutsandıkları biliniyor. Acaba şimdi ne durumdalar. Anadolu'ya ilk giren akıncı şehitler adına dikildiklerini, gene seksenli yıllarda Tercüman gazetesindeki bir yazıda tesadüfen okumuştum. Bilgiler ve isimler örtüşüyordu. O bölge ile ilgilenenler ya da yakın olanlar belki ilgilenirler. Acaba anıt ağaçlarla ilgili olarak Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulları yurt çapında kaymakamlıklarla koordine edilemezler mi. Tabiat varlığı bir kez yok olursa bir daha yerine konamaz. Envanter son derece yetersiz ve eksik gibi...

Ataman Karatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2007, 15:43   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2006
Galeri: 1
Merhaba

Sanırım anıt ağaç statüsü kazanmamış ağaçları bildirmek için burası uygun bir başlık.
Şimdiye kadar gördüğümüz en büyük selvi ağacı. Ağaç gövdesinin çevre uzunluğu 490cm. Boy olarak diğer selvi ağaçlarından aşırı bir farkı yok ancak gövde olarak oldukça ilgi çekici büyüklükte.

Bursa- Ankara Karayolu üzerindeki Gölbaşı'nın içine girip bu güzel ağaçlı yoldan geçtikten sonra Dudaklı Köyü'ne ulaşıyorsunuz. Köyü geçtikten hemen sonra bu heybetli ağaç ile karşılaşıyorsunuz.

Bundan çok daha küçük ağaçlar "anıt ağaç" statüsündeyken bu ağacın korumaya alınması nasıl sağlanabilir?

Hakan Aydın

Eklenen Resimler

Hakan Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2010, 00:45   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Anıt ağaçların bildirimi vs. ile ilgili bilgiler sanırım derlenememiş. Başlıktaki yazışmlar epey eski bir tarihte donup kalmış. Ben de çekmeköy' de anıt ağaç olduklarını düşündüğüm, gövdesi epey kalın birkaç ağacın statüsünü merak ediyorum. Ortadan kaldırılmalarından korkuyorum.

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2010, 10:46   #14
Yeni Üye

santor's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2008
yaşadığım yerde yaşını tespit edemeyeceğimiz(belki 500 veya daha fazla bir yaşta)bedeninin çevresi 4.20 cm. olan bir melengeç ağacı var.
İl Tabiatı ve Kültür varlıkları müdürlüğü ile görüştükten sonra
-tapu fotokopisi
-ağacın resimleri
-ikametgahım
-nüfus cüzdan suretim

ile başvurarak,söz konusu yerdeki ağacın tescil altında olup-olmadığının kontrolü,tescil altında değilse: Tescil altına alınması konusunu içeren bir dilekçe verdim.
İncelemeye gelecek ekibi bekliyorum.dilekçemi 2 haziranda verdim ,engeç bu yaz içinde gelmeleri gerekir diye tahmin ediyorum

bu konudaki gelişmeler hakkında detaylı bilgi vereceğim.(gelişmeler oldukça)

ama kişinin kendine ait olmayan,zarar görmesinden endişe duyduğu ağaçlar konusunda bir bilgim yok.ancak tabiatı ve kültür varlıklarını koruma müdürlüklerinden bilgi alınabilir diye düşünüyorum
(Mehmet)

santor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024