agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Anıt Ağaç Bildirim Formu (http://www.agaclar.net/forum/anit-agac-bildirim-formu/)
-   -   Anıt Ağaç Bildirim Formu (http://www.agaclar.net/forum/anit-agac-bildirim-formu/13999.htm)

uzaytek 02-01-2005 16:31

Anıt Ağaç Bildirim Formu

ANIT AĞAÇ BİLGİ FORMU
Dirik'e (1996) göre tek ağaç envanterinde bulunması gerekli bilgiler şunlardır:
1. Bulunduğu yer ile ilgili bilgiler;
2. Yetiştirme ortamı ile ilgili bilgiler;
3. Dendrolojik ve Fizyolojik bilgiler;
4. Ağacın sağlığı ile ilgili bilgiler;
5. Ağacın kusurları;
6. Gerekli önlemler.
Bilgi formu içinde, yukarıda ana başlıkların ayrıntıları belirtilmelidir. Anıt ağaçlar için bu bilgilerin yanısıra anıt ağaç olma nedeninin de eklenmesi gereklidir. Bu bölüm üç ana başlık içermelidir:
1. Tarihi (tanık olduğu olaylar);
2. Kültürel (yöresel kültür ve folklara olan etkisi, dinsel önemi vd.);
3. Doğal (endemizm, plastik özellik, ekstrem gelişim vd.).
Anıt ağaç bilgi formları bir Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ortamına aktarılmalıdır. Böylece hem veriye daha hızlı ulaşılabilecek hem de her ölçekteki çalışmaya, anıt ağacın bulunduğu nota kolayca aktarılabilecektir.

yusufsahin 04-03-2010 12:01

bizler pir sultan abdal kültür derneği yönetim kurulu 1993 2 temmuz da kayıp etiklerimiz icin anıt agaclandırma yapacağız bu ağaclar madımakta katledilenlerin memleketleri (il,ilçe köy)lerine 35 fidan gelin canlar bir olalın projesi dir bu konuda önerileriniz destekleriniz bekleriz
yusuf şahin

emine sunay 27-04-2010 13:39

Merhaba,
Antalya Yaylası sayılan Sinandeğirmeninde, nehir yatağında 150 yıllık su değirmeninin önünde 200-300 yıllık veya daha eski olduğunu sandığım en az 5 tane Anadolu Çınarı var. Toprak sahibi olduğunu sanan zat, ister onları keser veririm araziyi, ister kesmeden diyor. Ağacı sevmediği belli. Onları nasıl korumaya alabiliriz?
Antalya'dan Sunay

köyün delisi 10-07-2010 15:24

izmir selcuk ilcesinde bagli zeytinköyunde birkac adet pirnal mesesi var 3 adette citlenbik agaci var benim kendim ölctugum mesenin 230cm capnda cevresi 6 m35cm yasi tahminen 800 900 yasinda bu agaclarin bir an önce kayitlara gecmesi iyi olur

Zeytin agaci 03-04-2011 19:45

Evimin penceresinden hayranlikla seyrettigim koca bir cam agaci parsellenmis bir arsa icinde. Sahibi bu arsayi bana gösterirken, "Buraya ev yapilacak, onun icin bu agaci kesecegim." dedi. Ben de cok sinirlenerek, "Sen bu agaci kesemezsin. Seni Ankara'ya sikayet ederim." dedim. Sözkonusu sahis 87 yasinda cahil bir köylü. Park ve Bahceler Müdürlügü'ne gittim, ayrintili bilgi verdim. Sözkonusu agac hemen ana yolun kenarinda bir arsa icinde olmasina ragmen beni Orman Isletme'ye havale etti. Ben israrli konusunca da, isteyenin agaci kurutabilecegini, bunu engelliyemeyeceklerini söyledi.Maalesef ülkemizde kanunlar uygulanmiyor. Vergilerimizle gecinen binlerce insan, cay icerek, es dost agirlayarak makamlari isgal ediyorlar. Olan güzel yurdumuza oluyor.

ardentlion 01-05-2011 01:00

Samsunda mert ırmağının çevre yoluyla buluştuğu yerde tekel sapağı olarak bilinen mevkide muhteşem güzellikte bir çınar ağacı var mutlaka anıt ağaç olabilecek niteliklere sahip bir ağaç görmenizi isterim.

adnan menderes 20-02-2012 23:20

Nazilli'ye bağlı mescitli köyünde pinar **** pırnal da denen gelişimi çok zor olan ve genelde doğada gördüğümüz dikenli ve çalı diye adlandırdığımız ağacın çapı 280 cm kadardır bu ağacın bu boyuda ortalama 25 metre kadardır.o köyde yaşayan en ihtiyarlar bile ağacı şimdiki şekli ile biliyorlar yani yüz yıllık bir insan ben çocukken de onun dallarına salıncak kuruyorduk dediğine göre belki bin yıllık ağaç.ağaca daha önce ben anıt ağaç olması için çalışma yapmak istedim konuştuğum yetkililer dalga geçer gibi Atatürk gelip ağaca yaslanmış mı?**** altında uyumuş mu? uyumadıysa olmaz deyip kapattılar ilgilenecek arkadaş olursa mail atabilir.saygılarımla

junior 16-06-2022 16:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adnan menderes (Mesaj 914582)
Nazilli'ye bağlı mescitli köyünde pinar **** pırnal da denen gelişimi çok zor olan ve genelde doğada gördüğümüz dikenli ve çalı diye adlandırdığımız ağacın çapı 280 cm kadardır bu ağacın bu boyuda ortalama 25 metre kadardır.o köyde yaşayan en ihtiyarlar bile ağacı şimdiki şekli ile biliyorlar yani yüz yıllık bir insan ben çocukken de onun dallarına salıncak kuruyorduk dediğine göre belki bin yıllık ağaç.ağaca daha önce ben anıt ağaç olması için çalışma yapmak istedim konuştuğum yetkililer dalga geçer gibi Atatürk gelip ağaca yaslanmış mı?**** altında uyumuş mu? uyumadıysa olmaz deyip kapattılar ilgilenecek arkadaş olursa mail atabilir.saygılarımla

Çüş be gevşekliğe bak ya

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024