agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Alışverişler ve İlanlar Hakkında (http://www.agaclar.net/forum/alisverisler-ve-ilanlar-hakkinda/)
-   -   Yurtdışından yolcu yanında bitki getirme (http://www.agaclar.net/forum/alisverisler-ve-ilanlar-hakkinda/19855.htm)

oppss! 16-02-2010 16:53

Yurtdışından yolcu yanında bitki getirme

http://rexbegonias.com/shop/index.ph...b310c480cd1abc

Şu siteden rex alıp yolcu yanında getirtmeyi düşünüyoruz ama acaba gümrükte soruna karşılaşırmıyız?
Bildiğim kadarıyla soğanlı bitkiler kolayca geçebiliryor ancak topraklı bitkilerin geçisinde sorun olur mu?
Sorun olursa topraktan çıkarttırıp getirtsek olur mu?:D

umıt79 16-02-2010 20:59

Sevgili Oppss bireysel getirme işleminde ne uygulanır tam bende bilmiyorum ama , şu linkte genel amaçlı bilgiler var isterseniz ilgilenen arkadaşlar olarak bir inceleyin..

www.zmo.org.tr/mevzuat/mevzuat_detay.php?kod=166

umıt79 16-02-2010 22:22

Gümrük kanununda ilgili olabileceğini düşündüğüm bir madde buldum

Posta veya hızlı kargo yoluyla gelen eşya
MADDE 45-(1) Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen, ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyaya muafiyet tanınır.

Ayrıca aşağıda vereceğim linkten önceden randevu almak suretiyle gümrükle ilgili vergilendirme v.s sorularınızı onlıne olarak cevap alabiliyorsunuz.Yalnız bu hizmetin ücretli olduğuna dair bir not var...
Bu hizmetten faydalanmak K.karti(Paypal) ile yapilan odemelerde dakika basi 1 USD, Havale ile yapilan odemelerde 1.5 TL'dir.

http://www.gtip.org/proroom1/

sabah 22-03-2010 13:37

Arkadaşlardan, benim hatırladığım, birkaç yolculuk deneyimi..

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aysemelike (Mesaj 83883)
...Bir iki kez de elimde taşıyarak getirdim. Gümrükte sorun çıkmadı ...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi n_turan (Mesaj 118579)
Geçen hafta Stockholm'deydim ve bilin bakalım oradan ne getirdim...Kargoya veremeyeceğim kadar değerli bu bitkileri Stockholm'deki bir dostumun evinde saksılarından çıkararak plastik poşetlere koyduk, güzel bir kutuya yerleştirdik, bantladık ve bağladık. El bagajım olarak uçakta "başımın üzerinde"
taşıdım...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 572165)
...Heucheraları selenn getirdi ama çok zorlanmış, her iki gümrükte de canına okumuşlar kızın. Teyze adeta aptalları oynadım" aaa öyle mi hiç bilmiyordum yaaa bak şimdi ne yapacağım tühh tühh, bahçeme de ekecektim o yüzden almıştım bakın hiç toprak da yok zaten" demiş durmuş....

oppss! 22-03-2010 17:18

Sn. sabah gerçekten teşkkür ederim, 2. mesaj harika fikir...

gurbik67 24-03-2010 23:15

İngiltere'den kesinlikle geliyor çünkü kızım her yıl geldikçe bana topraklı bitki
getiriyor.hava alanındanda ben alıyorum.

diğer Avrupa ülkelerini bilmiyorum.

oppss! 25-03-2010 12:21

Ebay'da pek aradığım bitkilerle ingiltereden satıcı bulamadım, tekrar bakacağım ama...

gurbik67 25-03-2010 22:13

1 Eklenti(ler)
sayın oppss

aşağıdaki berry türü olan ağaçcık temmuz ayında ingiltereden geldi boy 80 cm küçücük saksının içinde ilk defa gelmiyor bir kaç kere daha geldi.

zappie 26-03-2010 11:39

Turkiye'ye ozellikle Avrupa'dan giriste bagaj kontrolu yapildigini yillardir gormuyorum. Ancak ucaga toprak sokmayabilirler. Havayolu sirketinin bu konudaki politikasini onceden ogrenmenizde fayda var.

Hülya 01-05-2010 22:37

Ben ,Belçika'ya yaptığım yolculuklarımın hemen hepsinden ,çiçeklerle geldim. Hiç bir zorlukla karşılaşmadım. Bozulmasınlar diye elimdeki poşetlerin içide saksılarıyla geldiler Türkiyeye.
Son gelişimde 3 tane büyük orkide vardı yanımda.(valizimde kamelyalar ve daha bir çok çiçeğim)
Ne yazık ki ,İstanbulda aktarma sırasında, kaşla göz arasında yanımdaki bir bayan bir tanesinin çiçeğini kesip aldı.:mad:

Kedi Tırnağı 16-05-2010 17:24

Ben de Kıbrıs' ta okuyan kardeşimden, bulabilirse eğer gelirken yanında Cemile çiçeği ( sarmaşık şeklinde muhteşem bir bitkidir) fidanı getirmesini istedim:) Bilmiyorum, henüz araştırıyorum İstanbul ikliminde uygun mudur diye ama sitede de bilgi bulamadım. Kıbrıs' tan gelişlerle ilgili bilgisi olan var mı acaba? Olmadı tohumunu bulduracağım.

Doğayla Barış 28-11-2010 22:53

Ben İsviçre'den uçakla gelirken manolya ve gül getirmiştim.Poşet içinde,üzerinde çiçekleri saksılı olarak el bagajı gibi yanıma almıştım.Hiç sorunsuz getirdim.

Kedi Tırnağı 07-04-2012 13:07

Başlığa tesadüfen rastladım 2 yıl sonra:) sorduğum soruyla ilgili cevabı da ben paylaşayım. Geçen yaz Kıbrıs' dan( KKTC) el bağajımın içinde metal bir saksı içinde dikili küçük kaktüsleri rahatlıkla getirdim. Bu sene ara tatilden dönüşte de bavulumun içinde karton kutuya koyduğum çok sayıda kaktüs çeliğini sorun çıkmadan getirdim. Kıbrıs açısından durum budur yani.

Charlaux 29-07-2012 16:54

Herkese merhaba,
Ben bugun yasadigim bir deneyimi anlatayim.JFK'den sevgili Gilan'in yolladigi picae abies pendulayla yola ciktim.Ve dogrusunu soylemek gerekirse degil sorguya girmek bana THY ekibi tarafindan yardim edildi.Guvenlikte destegi biraz sorun cikardi cunku oradan gecirmek zor fakat dedigim gibi Turk Hava Yollari ekibine teslim ettim cikarken aldim.Cikista da tek yaptigim bitkinin ustunu montla ortmek oldu :)

remagen 22-12-2012 11:47

Amerikadan bavulda yapanmersini fidanı getirdim 2 adet hiçbir sorun ile karşılaşmadım.

Nautilus Cycad 30-06-2013 22:18

Tayland seyahatinden bitki getirme. ..

Merhaba arkadaşlar ve büyüklerimiz.... Taylant'a tura gideceğim, dönüşte bitki tohumları ve fideleri getirmek istesem Tayland ve Türkiye giriş çıkışında sorun olur mu ?

Ayrıca varsa tecrübe ve tavsiyeleriniz.....
Saygılarımla

Charlaux 23-11-2013 23:29

Merhaba arkadaslar,
Yurtdisindan yanimda orkideyi hasar almadan nasil getirebilirim;cunku toprakla beraber saksisinda ve hava getirecegim yerde o donemde eksilerde olacak,dolayisiyla pratik kolay tasinabilir ve orkideye zarar gelmeyecek bir oneri bekliyorum.
Sevgiler

Seabert74 11-12-2013 16:47

Aklıma karton kutu ile getirmek geliyor. Hatta cok zorda kalınırsa, saksısız olarak, köklerini çok az fısfısladıktan sonra buzdolabı poşetine geçirip, sonra çiçeğin tamamını uygun koliye almak.. Yatay vaziyette el bagajı olarak yanınıza alabilir misiniz acaba?? Hatta gövdenin kutunun tam ortasında kenarlara değmeyecek şekilde sabitlenmesi de sağlanabilir sanki..
Aklıma gelenler bunlar.. Belki bir çiçekçi daha iyi fikirler verebilir

Charlaux 11-12-2013 23:18

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 (Mesaj 1228814)
Aklıma karton kutu ile getirmek geliyor. Hatta cok zorda kalınırsa, saksısız olarak, köklerini çok az fısfısladıktan sonra buzdolabı poşetine geçirip, sonra çiçeğin tamamını uygun koliye almak.. Yatay vaziyette el bagajı olarak yanınıza alabilir misiniz acaba?? Hatta gövdenin kutunun tam ortasında kenarlara değmeyecek şekilde sabitlenmesi de sağlanabilir sanki..
Aklıma gelenler bunlar.. Belki bir çiçekçi daha iyi fikirler verebilir

Merhaba sn.Seabert74,
Elimde tasirim sorun degil ama havaalaninda bagaj kontrolu sorun yaratir gerisi kolay.Bu arada koklerinin durumunu belki Acemiler sayfasinda gormussunuzdur,bir umut var mi dersiniz ? Gelince 3.saksi degisimi olacak ama olsun bitkinin sagligi icin,kaldigim 21 gunde bir bakimla isleri yoluna sokmaya calisacagim.
Sevgiler

Seabert74 12-12-2013 11:08

Evet hatırlıyorum orkidenizi.. Maşallah durumu güzel görünüyor. Çiçek sapımız mı var?? Çok zayıf göründü gözüme ama??

Charlaux 12-12-2013 12:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 (Mesaj 1229053)
Evet hatırlıyorum orkidenizi.. Maşallah durumu güzel görünüyor. Çiçek sapımız mı var?? Çok zayıf göründü gözüme ama??

Merhaba sn.Seabert74,
Orkidemin hikayesi biraz uzun ama buranın Ikea'sında aldığımda annem orkide saksısını değiştirmişti ve değiştirirken sap kısmı altta kalmış.Ben de bitkiye bakarken çiçeklerini dökerken sandım ki stresten ama en sonunda orkide toprağı sipariş edince anlayabildim ki çiçek sapı çürümüş;çünkü altta bir yaprak ta kalmış ama ilk gün geldiği için anlayamadım.2 gün sonra yanımda getireceğim ki toprağı değişssin güzel bir nefes alsın;bir de IBA (koklendirici hormonu ) aldım kök büyümesi için.
Sevgiler

ParalelEvren 06-02-2019 20:58

Merhaba arkadaşlar, konuyla ılgılı benımde sorum var, italyadan kaktüs alıcam ben de bir seradan, kargoyla gondericekler, sanırım topraksız kökleriyle gönderiyorlar, 10-15 arası adet, özel kaktüs türleri, belgesiz olarak göndericekler belgeli aşırı pahalıya geliyor, acaba gümrükte sorun çıkar mı bilginiz var mı? Bilgisi olan lütfen yardımcı olsun.

umurtuncer 03-04-2019 20:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ParalelEvren (Mesaj 1557854)
Merhaba arkadaşlar, konuyla ılgılı benımde sorum var, italyadan kaktüs alıcam ben de bir seradan, kargoyla gondericekler, sanırım topraksız kökleriyle gönderiyorlar, 10-15 arası adet, özel kaktüs türleri, belgesiz olarak göndericekler belgeli aşırı pahalıya geliyor, acaba gümrükte sorun çıkar mı bilginiz var mı? Bilgisi olan lütfen yardımcı olsun.

Sayın ParalelEvren getirtebildiniz mi?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024