agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Alışveriş > Alışverişler ve İlanlar Hakkında
(https)

Beğeni Düzeni200Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2022, 16:05   #481
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi megbilgi Mesajı Göster
Mayıs 2021 Tarım bakanlığı tebliğine göre yurt dışından her türlü tohum ( küçük kargo - ptt dahil ) girişi yasaklanmış durumda. ( Ancak ithal ederek sokabilirsiniz onunda bir sürü işlemi var. )
Herhangi bir şekilde mektup vs ile yurt dışından tohum sokulması cezai işleme tabii. Bir şekilde geçiririm diyerek kendinizi riske atmayın.
Bilginize.
Öncelikle yanıtladığınız ve bilgiler için teşekkür ederim. Foruma 2014 yılından bu yana üyesiniz. Platformda iletişiminiz nasıl bilemiyorum ama bana kına (Lawsonia inermis) tohum bulma yardım etmeniz mümkün mü? Teşekkür ederim.

Chimalis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2022, 17:34   #482
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Sanırım artık yurt dışından internet kanalıyla tohum getirmek tamamen yasaklanmış veya zorlaşmış.Geçen gün rareseeds'ten aldığım tohumlar ithalatına gümrükçe izin verilmedi şeklinde bir ibareyle geldiği yere gönderildi.Neyseki rareseeds'in bazı saçma katı kuralları olsada parayı iade ettiler.
Ülkede herşey yasaklanmış durumda getirdiğimiz 3-5 domates biber tohumu sanki çuvalla tohum getiriyoruz ticaretini yapıyoruz diğer ülkelerden de bir sürü hobi maksatlı tohum alışverişi oluyor onlar niye yasaklamıyor.

hexus beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2022, 13:14   #483
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Sanırım artık yurt dışından internet kanalıyla tohum getirmek tamamen yasaklanmış veya zorlaşmış.Geçen gün rareseeds'ten aldığım tohumlar ithalatına gümrükçe izin verilmedi şeklinde bir ibareyle geldiği yere gönderildi.Neyseki rareseeds'in bazı saçma katı kuralları olsada parayı iade ettiler.
Ülkede herşey yasaklanmış durumda getirdiğimiz 3-5 domates biber tohumu sanki çuvalla tohum getiriyoruz ticaretini yapıyoruz diğer ülkelerden de bir sürü hobi maksatlı tohum alışverişi oluyor onlar niye yasaklamıyor.
Diyecek çok şey var ama diyemiyoruz. İnşallah seçimden sonra bir şey olmaz ise her şey düzelecek. Bu saçmalıklar zaman içinde düzelecek.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2022, 13:04   #484
Ağaç Dostu.

mahon67's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
Diyecek çok şey var ama diyemiyoruz. İnşallah seçimden sonra bir şey olmaz ise her şey düzelecek. Bu saçmalıklar zaman içinde düzelecek.
Bence tam tersi, Yurtdışı tohum gönderen sitelerin çoğu artık yurtdşı tohum göndermiyor; Türkiye gibi birçok ülkenin de gümrüğünde takılmalar olduğundan daha önce yurtdışı gönderim yapanlar artık göndermiyor. Sanırım birkaç yıla yurtdışı tohum işi tamamen imkansızlaşacak

mahon67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2022, 12:10   #485
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mahon67 Mesajı Göster
Bence tam tersi, Yurtdışı tohum gönderen sitelerin çoğu artık yurtdşı tohum göndermiyor; Türkiye gibi birçok ülkenin de gümrüğünde takılmalar olduğundan daha önce yurtdışı gönderim yapanlar artık göndermiyor. Sanırım birkaç yıla yurtdışı tohum işi tamamen imkansızlaşacak
Bazı tohum siteleri artık tohumları kendi isteğinizle satın aldığınızın onayını alıp öyle gönderiyor.Başına bişey gelirse sorumluluk kabul etmiyor.Gümrükte büyük paketler takılıyor mesela rareseeds gibi kocaman paketle gönderenler ,ama mektup zarfı içinde gönderilenler mebla çok fazla değilse yakalanmıyor birde büyük tohumlara elveda diyebiliriz çünkü işi bilen bazı siteler büyük tohumları paket içine koymuyor yerine başka bir tohum koyup geçiyorlar farkedilme riski daha yüksek olduğu için.İşte ben bu gümrük durumlarını, küçük mektup zarfı ile gönderebilirseniz gümrükten geçme şansı yükselir gibilerinden istediğim şekilde gönderebilirmisiniz yazdım rareseedsten bir kadına,kadın adeta şok oldu asla böyle bir şey yapmayacaklarını,hiçbir şeklde tohumları kamufle etmeyeceklerini eğer gümrükte yakalanırsa para iadesi yapabileceklerini söyledi.Bu sitenin iyi tohumları olsada bu olaydan sonra benim için bitti zaten kendi kurallarını dikte etmekten başka birşey bilmiyorlar ve adına destek demişler.
Ancak beni asıl yıldıran ptt oldu,takipli postayla gelen posta nasıl oluyorsa Türkiye'ye gelince paket bir türlü takip edilmiyor barkod hatası gibi bir hata veriyor,telefona kimse bakmıyor gümrükte ilginç bir kurum.Amerika'da da usps için aynı şeyleri söylüyorlar hatta usps ile gönderildiği için sorumluluk kabul etmiyor bazı siteler.

Eski 27-11-2022, 04:08   #486
Ağaç Dostu

serpil D's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2013
Amazon ülkemize canlı bitki gönderiyormu hiç alışeriş eden oldumu acaba?

serpil D Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2022, 10:16   #487
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serpil D Mesajı Göster
Amazon ülkemize canlı bitki gönderiyormu hiç alışeriş eden oldumu acaba?
Göndermiyor, hatta listeleme sırasında bile göstermiyor. Ülke değişikliği yaptığınızda listelemede görünüyor.

megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2022, 16:25   #488
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
https://www.amazon.com/Sunshine-Narc..._id=3480662011
burada nergis soğanı gönderiliyor gözüküyor.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2022, 13:55   #489
Ağaçsever

Renkli bahçem's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2022
Thumbs down

Keşke bu başlığı daha önce görseydim. 8 aralıkta Etsy den tohum siparişi verdim. Gümrüğe takılmasından, yasaklanmasından bi haberdim. Gelse çok sevineceğim çünkü çok istediğim çesitlerdi

Renkli bahçem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2022, 15:59   #490
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Renkli bahçem Mesajı Göster
Keşke bu başlığı daha önce görseydim. 8 aralıkta Etsy den tohum siparişi verdim. Gümrüğe takılmasından, yasaklanmasından bi haberdim. Gelse çok sevineceğim çünkü çok istediğim çesitlerdi
Bende deneme amaçlı sipariş verdim iki ayı geçti ve maalesef gelmedi

yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2022, 18:34   #491
Ağaçsever

Renkli bahçem's Avatar

Thumbs down

Üzüldüm sizin adınıza ve kendi adıma. Sipariş verirken gelmeyeceği ihtimalini hiç düşünmemiştim. Ekme hayalleri kuruyordum ta ki burada yazılanları okuyana kadar. Belki gelir diye umutlanmayayım o zaman

yavuz10 beğendi.
Eski 27-12-2022, 21:26   #492
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Üzüldüm sizin adınıza ve kendi adıma. Sipariş verirken gelmeyeceği ihtimalini hiç düşünmemiştim. Ekme hayalleri kuruyordum ta ki burada yazılanları okuyana kadar. Belki gelir diye umutlanmayayım o zaman
Takipsiz gönderiyse baştan unutun gitsin zaten,takipsiz ve kayıtsız gönderilerin hiç şansı yok.Ben 2 defa aldım sırf sitesinde daha uzun sürede ancak sorunsuz geliyor yazdığı için ikiside gelmedi.Takipli ise zaten ptt'nin takip sayfasından veya 17track,parcelmonitor gibi sitelerden gönderinin başına ne geldiğini görebilirsiniz.etsy'deki satıcılar yıldız peşinde oldukları için söylediğiniz şekilde gönderi yapıyorlar.Mektup zarfı içinde göndermelerini söylerseniz o şekilde gönderi yaparlar.Zarfla gelen gönderilerde ulaşma şansı daha yüksek ancak %100 değil.
Hatta siz belirtmesenizde bazı siteler zarf üzerine düşük bir tutar yazıyorlar gümrükte sıkıntı olmasın diye.Ben bir siteden tohum aldım 10 dolar yazmışlar zarfın üstüne daha yüksek olduğu halde ,73 lira gümrük vergisi çıktı.

Eski 28-12-2022, 07:57   #493
Ağaçsever

Renkli bahçem's Avatar

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Takipsiz gönderiyse baştan unutun gitsin zaten,takipsiz ve kayıtsız gönderilerin hiç şansı yok.Ben 2 defa aldım sırf sitesinde daha uzun sürede ancak sorunsuz geliyor yazdığı için ikiside gelmedi.Takipli ise zaten ptt'nin takip sayfasından veya 17track,parcelmonitor gibi sitelerden gönderinin başına ne geldiğini görebilirsiniz.etsy'deki satıcılar yıldız peşinde oldukları için söylediğiniz şekilde gönderi yapıyorlar.Mektup zarfı içinde göndermelerini söylerseniz o şekilde gönderi yaparlar.Zarfla gelen gönderilerde ulaşma şansı daha yüksek ancak %100 değil.
Hatta siz belirtmesenizde bazı siteler zarf üzerine düşük bir tutar yazıyorlar gümrükte sıkıntı olmasın diye.Ben bir siteden tohum aldım 10 dolar yazmışlar zarfın üstüne daha yüksek olduğu halde ,73 lira gümrük vergisi çıktı.

Biri takipsiz, diğerinde de kargo ücretsizdi. Ben üzerine soğuk su içeyim ve bir daha da araştırmadan bir işe kalkışmayayım. Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim.

Bir başlık açsam olur mu acaba? Belki elinde olan vardır istediğim çesitlerden

Eski 28-12-2022, 12:30   #494
Ağaçsever

Renkli bahçem's Avatar

Satıcıyla görüştüm. Slovakya postasının Avrupa'daki en yavaş posta olduğunu söyledi. Zarfa koyduğunu ve eğer elime ulaşmazsa tekrar göndereceğini de. Elime ulaşmadıktan sonra tekrar tekrar göndermenin de bir anlamı yok sanırım.

Eski 28-12-2022, 21:37   #495
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Satıcıyla görüştüm. Slovakya postasının Avrupa'daki en yavaş posta olduğunu söyledi. Zarfa koyduğunu ve eğer elime ulaşmazsa tekrar göndereceğini de. Elime ulaşmadıktan sonra tekrar tekrar göndermenin de bir anlamı yok sanırım.
Dediğim gibi zarfla gelme şansı daha yüksek,gümrüğe takılırsa tekrar göndermelerini isteyebilirsiniz.Slovakya postası emin olun ptt'den daha yavaş değildir.Devletin buna bir çeki düzen vermesi gerekiyor inanılır gibi değil.Böyle fii tarihinden kalma bir binada oda gibi bir yerde kargo hizmetimi verilir.Amerikadan tohumun istanbul'a gelmesi daha kısa sürüyor.İnanmazsınız Sri lanka'dan tohum aldım İstanbuldan bana ulaşması daha uzun sürdü.
Bu arada takip kodunu istemeyi unutmayın,takipli postanında bazen takip edilemediği durumlar olabiliyor.Bu şekilde bana iki kere denk geldi birisi geldi diğeri gelmedi.Takip kodunu ptt'nin sisteminden sorguluyorsunuz ancak barkod hatalı şeklinde hata veriyor.Başka takip sitelerinde sorguladığınızda ise Türkiye'ye kadar görünüyor Türkiye'den sonra görünmüyor.Usps firmasında oldu ikiside Ua ve Ue ile başlıyordu kodlar ve Türkiye içinde takip edilmiyor.Gönderen tohum sitesine bununla ilgili mail attım ancak bu kodlar için birşey yapamayacaklarını söylediler iade yapmadılar.

Eski 29-12-2022, 13:09   #496
Ağaçsever

Renkli bahçem's Avatar

Kesinlikle dediğiniz gibi devletin düzenlemesi gerekiyor. İstediğimiz ürünlere ulaşmak bu kadar zor hatta imkansız olmamalı. Ve ürüne ödediğimizden daha fazla gümrüğe,vergiye vermekte çok yanlış. Tecrübelerinizi aktarıp bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Yoksa ben hala bugün-yarın gelir diye bekleyip niye gelmediğini anlamayacaktım.

Eğer bir mucize olur da gelirse çoğaltıp buradan paylaşmayı düşünüyorum .

devrann beğendi.
Eski 12-01-2023, 22:39   #497
Ağaç Dostu

AlimHakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2022
Alıntı:
Kesinlikle dediğiniz gibi devletin düzenlemesi gerekiyor. İstediğimiz ürünlere ulaşmak bu kadar zor hatta imkansız olmamalı. Ve ürüne ödediğimizden daha fazla gümrüğe,vergiye vermekte çok yanlış. Tecrübelerinizi aktarıp bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Yoksa ben hala bugün-yarın gelir diye bekleyip niye gelmediğini anlamayacaktım.

Eğer bir mucize olur da gelirse çoğaltıp buradan paylaşmayı düşünüyorum .
Eğer kargonuz gelirse buradan haber verirmisiniz.Bende bugün sipariş verecektim etsy üzerinden.Eğer sizin tohumlar ulaşırsa ben de şansımı deneyeceğim.

AlimHakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2023, 23:17   #498
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Amerika veya Kanadadan Mürver fidanı (Sambucus Canadians) getirmek

Selamlar. Uzun süredir araştırdığım bir konu. Üreticileri buldum yalnız buraya getiremedim. Yardımcı olabilecek olan varmı?

Amerika **** Kanada da yetiştirilen Mürver fidanlarından ülkemize getirerek burada deneme yapmak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2023, 10:42   #499
Ağaçsever

Renkli bahçem's Avatar

Geldi :)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AlimHakan Mesajı Göster
Eğer kargonuz gelirse buradan haber verirmisiniz.Bende bugün sipariş verecektim etsy üzerinden.Eğer sizin tohumlar ulaşırsa ben de şansımı deneyeceğim.
Merhaba. Dün geldi. Ama şöyle oldu. İlk yollandığında kargo takipsiz yollanmıştı ve ulaşmadı bana .İkinciye kargo takipli yolladı 12 ocakta. 18 ocakta gümrüğe geldi. 26 sında gümrükten çıkıp ptt ye verildi. 27 sinde de bana ulaştı. Bütün süreci takip etmek çok güzel. Gümrük vergisi, gümrüğe sunma ve damga vergisi Toplam 41 tl ödedim. Ayrıntılı yazıyorum faydalanan olursa diye. Kargo takipsiz Amerikadan da sipariş vermiştim Etsy den. O da gelmeyecektir. Yani kargo takipsiz asla sipariş vermeyin.

yavuz10 ve AlimHakan beğendi.
Eski 28-01-2023, 22:58   #500
Ağaç Dostu

AlimHakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2022
Alıntı:
Merhaba. Dün geldi. Ama şöyle oldu. İlk yollandığında kargo takipsiz yollanmıştı ve ulaşmadı bana .İkinciye kargo takipli yolladı 12 ocakta. 18 ocakta gümrüğe geldi. 26 sında gümrükten çıkıp ptt ye verildi. 27 sinde de bana ulaştı. Bütün süreci takip etmek çok güzel. Gümrük vergisi, gümrüğe sunma ve damga vergisi Toplam 41 tl ödedim. Ayrıntılı yazıyorum faydalanan olursa diye. Kargo takipsiz Amerikadan da sipariş vermiştim Etsy den. O da gelmeyecektir. Yani kargo takipsiz asla sipariş vermeyin.
Detaylı bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim.

AlimHakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2023, 18:31   #501
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
herkese merhaba, 4 gün önce benimde deneme amaçlı almış olduğum tohumlar portekizden geldi. Takipsizdi ve ekim ayında oluşturmuştum siparişimi. Herhangi bi ek ücret ödemedim. Zarf apartman kapısına bırakılıp gidilmişti.

yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2023, 17:47   #502
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2019
Arkadaşlar, takipli **** takipsiz her tür tohum gelmiyor. Ben zarfa 55 gr mı geçmeyecek biçimde ve zarfa elle yazılmış olarak göndertiyorum, başka yolu yok.

EKİNTROPİKAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2023, 11:00   #503
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2023
Tohumlara etiket sticker yaptırabileceğiniz bir sitede benden www.etiketsanati.com

cce9909 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2024, 22:56   #504
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Konu biraz eski ama bu yıl başıma gelen şu. ETSY'den 4 farklı satıcıdan biber tohumları sipariş verdim. Zarfla gönderilmelerine rağmen . Hepsi gümrüğe takıldı . Artık yurtdışından tohum yumru bitki materyali hiçbir şekilde satın alınamıyor. Alsanız bile takılıyor.

hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ebay

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024