agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Alışveriş > Alışverişler ve İlanlar Hakkında
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler
  • 1 Gönderen Torpakana
  • 1 Gönderen TCM
  • 1 Gönderen Batı Rüzgarı
  • 1 Gönderen ParlakYıldızlar
  • 1 Gönderen chelik26
  • 1 Gönderen ParlakYıldızlar
  • 2 Gönderen Başarılı
  • 3 Gönderen lfkaya
  • 2 Gönderen bilenyum
  • 2 Gönderen celalamca
  • 1 Gönderen Mustafa Tuna
  • 1 Gönderen asdafas
  • 1 Gönderen Mahmut Tebir
  • 1 Gönderen yavuz10
  • 1 Gönderen aydemiraydın
  • 1 Gönderen Zülkaide
  • 1 Gönderen Dogalolanivarkn

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-11-2017, 22:09   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2017
Zengarden'den aldığı tohumu çimlendirebilen var mı?

Arkadaşlar, yaklaşık bir yıldır çeşitli yerlerden tohum alıyorum. Çoğunlukla adenium, palmiye ve bazı özel bitkiler. %70 gibi bir başarı sağlıyorum. Ancak Zengarden adlı siteden aldığım hiçbir tohum çimlenmedi. Bunlara üç günde çimlenen "ot" tohumları dahil... Örneğin, gg aracılığıyla aldığım adeniumların biri bugün çimlendi bile. Ancak zengarden'dekilerde sonuç 10'da 0. Japon şemsiyesi, nolina, ballıca (ki betona atsan çimlenir), manuka vs... Çimlenme sıfır! Sizde durum nedir bu anlamda? Deneyimi olan var mı?

Başarılı beğendi.
Torpakana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2017, 22:22   #2
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
İki üç kez almıştım çiçek sebze tohumu vs. Çimlenme oranı etkinlikte paylaşılan tohumlar kadar değil tabi. Yüzde olarak % 50 yi geçiyordu diyebilirim.

nilufers beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2017, 05:58   #3
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Bende haseki küpesi jalopone biberi ve şuan hatırlayamadığım birkaç çeşit çiçek tohumu aldım ama jalaponeden dördü çimlendi diğerlerinin hiç biri çimlenmedi.O dört jalaponede böceklenip öldü.
Fakat aldığım fidelerde herhangi bir sorun olmadı.

Düzenleyen Selma_321 : 06-11-2017 saat 09:07
Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2017, 08:49   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2013
Ben bir adet mavi kelebek çalısı ve 5-6 çeşit tohum aldım..Tohumlarda 15 gündür kıpırdama yoktu, dün kapağı açtığımda bir iki toplu iğne başı kadar filiz gördüm.ama tohumlara mı ait, yoksa topraktan kendiliğinden mi çıktı bilemiyorum.Sabırla bekliyorum.
Mavi kelebek çalısı şimdilik gayet iyi durumda çokça yaprak çıkardı 1 aydır.Umarım genel bir durum değildir siteyle ilgili..

dreamfd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2017, 09:06   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
geçen yıl passiflora ve selluka tohumu almıştım. Pasifloraların hiç biri çimlenmedi sellukaların da tamamı çimlenmişti

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2017, 11:28   #6
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Çeşitlere göre çimlenme için gereken koşulları sağladığınızdan eminseniz demek ki tohumlar bayat. Lakin şimdi artık kış havası normal şartlarda tohumlar ya çok zorlanır ya da çıkmaz. Sizin aldığınız bitki tohumları da sıcağı seven bitkiler.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2018, 10:53   #7
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
tohum alıyorsanız vilmorin tohumları da satıyorlar vilmorin alın. ben bi kaç kez tohum aldım ancak neredeyse hiç biri çimlenmedi. belki bazı tohumlar taze olmasına rağmen benim beceriksizliğimden çimlenmemiş olabilir. kesin bayat diyemem delil olmadan.kul yapısı değil sonuçta.

ama fideleri gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. çok kez alışveriş yaptım. gerçekten doğru fide gönderiyorlar. bi kaç sene önce sadece yanlış güngüzeli göndermişlerdi.ama son yaptığım alışverişlerlerde gerek soğan gerekse fidelerde hiç bir yanlışlık sıkıntı yaşamadım.

zaten çok ta alternatif yok ne yazık ki. hem bu kadar zengin çeşit hem uygun fiyatlar hem de düzgün işleyen bir alışveriş...

bu arada herhangi bir sponsorluğum felan yoktur yanlış anlaşılmasın
ben kendi deneyimlerimi aktardım belki bir başkası sorun yaşamış olabilir.

Selma_321 beğendi.
Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2018, 22:17   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2018
kilitli poşette gelen tohumlarda çimlenme oranı düşük oluyor. firmaların bölme poşetli tohumlarının çimlenme oranı ise çok yüksek.

ballıca bana hediye olarak gelmişti geçen sene, yazlığa ekmeden bitkiyi görme, deneme amacıyla evde saksıya diktim, zen tohumların çimlenmesi zor oluyor diye de biraz ek tohum attım. betona atsan çimlenir deyimi doğru gibi geldi. hemen hepsi çimlendi.

tohum ayrı bir olay ama fide konusunda çok başarılılar. oldukça fazla fide alıyorum oradan, fide konusunda kesinlikle tavsiye ederim.

zoobe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2018, 14:00   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2018
bilgiler için teşekkürler

yeniyol000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2019, 07:39   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2019
Angry

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Torpakana Mesajı Göster
Arkadaşlar, yaklaşık bir yıldır çeşitli yerlerden tohum alıyorum. Çoğunlukla adenium, palmiye ve bazı özel bitkiler. %70 gibi bir başarı sağlıyorum. Ancak Zengarden adlı siteden aldığım hiçbir tohum çimlenmedi. Bunlara üç günde çimlenen "ot" tohumları dahil... Örneğin, gg aracılığıyla aldığım adeniumların biri bugün çimlendi bile. Ancak zengarden'dekilerde sonuç 10'da 0. Japon şemsiyesi, nolina, ballıca (ki betona atsan çimlenir), manuka vs... Çimlenme sıfır! Sizde durum nedir bu anlamda? Deneyimi olan var mı?
Merhaba, ben de önümüzdeki günlerde Zengarden'den yüklü sipariş vermeyi düşünüyordum. Benim de başıma böyle bişey geldi.
Elektronik Marketlerde Satılan Çimlenmeyen Tohumlar Hakkında

Nereden tohum alıcam hiç bilmiyorum

Ayrıca şu gördünüz markanın 35 paket(35 çeşit) tohumunu aldım, ektim sadece 5 çeşidi çimlendi.

https://urun.n11.com/tohum/sevgi-cic...ket-P104707208

Çimlenenlerin de 4 tanesi papatya ve 1 tanesi çam. Çimlendirmelerimi cocopeat perlit içinde, sıcaklık(yapay ışık dahil) ve nem oranlarına dikkat ederek ayrı viyollerde yapıyorum. Kendi tohumlarımda hatta 2008 den kalma tohumlarımda bile %90 - %95 çimlenmeye sahipken, böyle para verip, kargo bekleyip, özenle hazırlayıp günlerce kontrol edip hüsrana uğramak insanı çok zorluyor, ben bu tohum işinden çok sıkıldım, iki defa 35 er çeşit tohum alıp ekip sonuç alamadım.

Düzenleyen flamencodiablo : 08-04-2019 saat 07:49 Neden: İmla
flamencodiablo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2019, 22:55   #11
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Zengarden'dan aldığım pelorgonium auberti, ballıca, dev İzlanda gelinciği,pembe ezan çiçeği, selluka tohumlarının hepsi çimlendi, çimlenmeyenler kaya yasemini ve ylang ylang tohumları idi,yukarıda saydığım çimlenenlerde 2015 acemilik yılım olmasına ragmen iyi sonuclar aldim. Belki şansım yaver gitti diyecegım ama çimlendikten so ra kazaya kurban gidende çok oldu maalesef.

chelik26 beğendi.
ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2019, 13:24   #12
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ParlakYıldızlar Mesajı Göster
selluka tohumlarının hepsi çimlendi, .
İntenetten aldığım 6 tohumun 4 tanesini çimlendirmeye çalıştım, bir tanesi çürüdü, 2 si pek çimleneceğe benzemiyor, 1 tanesi sağlam gibi duruyor. Bunların hepsini 24 saat suda beklettim daha sonra ıslak havlu kağıda koyup naylon içinde dolapta bekletiyorum..
2 tanesi hala kuru vaziyette poşette bekliyorlar. Siz nasıl çimlendirdiniz biraz bilgi verirseniz son 2 yi de o şekilde çimlemek istiyorum. Hatta elinizde varsa çelik bile isteyebilirim
Teşekkürler...

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2019, 00:06   #13
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Bunların hepsini 24 saat suda beklettim daha sonra ıslak havlu kağıda koyup naylon içinde dolapta bekletiyorum..
2 tanesi hala kuru vaziyette poşette bekliyorlar. Siz nasıl çimlendirdiniz biraz bilgi verirseniz son 2 yi de o şekilde çimlemek istiyorum

Selluka tohumu soguk uygulama istemez, yani islak sekile dolaba koydum dediğiniz eger buzdolabı ise buna gerek yok, kabuğunu törpü yardımıyla beyazlık gorunene kadar soyma işlemi yapılmalı ardından el yakmayan sıcaklıkta ki su da beklettikten sonra ekim yapılır toprak nemli kalmalı, ıslak veya çamur gibi olmamalı 20 gune kadar çimlenir, ben de talimatlara uyarak bu şekilde yapmiştım, biri çürüdü, biri kaza geçirdi kalan son tohum 3 yaşi da şu an.Maalesef çelik yollayamam çünkü çok sert budama yaptığımdan henüz toparlanmadı, elinizdeki tohumları bekletmeyin derım, bayatlaması da çimlenmesini engeller. Kolay gelsin.

chelik26 beğendi.
ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2019, 17:24   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-02-2019
Al bendende okadar.belki 15 paket kendi tohumlarından aldım 2 paketi zor cimlendi belki.çimlenenlerden biri rebutia idi o bile 4 günde cimlenmesi gerekirken 2 haftayı geçmişti yanlış animsamiyorsam.ayrica tohumların üzerinde son kullanma veya üretim tarihi yokdu.işin tuhaf kısmı ise onlardan aldıgım başka markaya ait tohumların nerdeyse hepsi çimlendi.bazıları zengardendan aldik bizimki çimlendi derken belki bunlara denk gelmiş olabilirler.fakat marka aldığım tohumların ikisini farklı cins göndermişlerdi.fiyatida bir çok yere göre iki misliydi.

Düzenleyen Başarılı : 25-06-2019 saat 18:48
Başarılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2019, 17:29   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-02-2019
Ayrıca fideleride pek minnak idi.ayni fiyata pazardan 4 mislini alabilirsiniz belki.bir ikinciside tohum alırken markalilardan iki tohumuda istedigimden farkli bir cins gondermisler.sırf pahali satiyorlar diye daha dikkatli ve kaliteli olur ürünleri saniyordum ama yanıldım galiba;(

Başarılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2019, 18:15   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2009
Zengarden den ne tohum alınır nede fide adamalrın gönderdiği tohumlar çimlenmiyor gönderdiği fideler ise sitede bahsettikleri ile ilgisi bile yok

lfkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2019, 15:04   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
ben çoğunuzla aynı görüşte değilim. Gelen fidelerin tamamı seçtiklerim gibi geldi ve en az 400-600 tl arası fide almışımdır. Tohumdan da çimlendirme sorunum olmadı. Böyle durumlarda çift taraflı bakmak gerekiyor. İklim kuşağı uygunluğu, toprak şartları, ekim zamanları vs vs. Diğer türlü sitede satışı yapılan bitkilerin ister istemez en albenili fotoğrafları çekilir ve bizde ona göre kanıp alırız. Tek sorun gelen fideler küçük, fiyatları uçuk biraz ve en az 1 yıl beklemek gerekiyor.

yasemins ve Emine Akman beğendi.

Düzenleyen bilenyum : 17-06-2019 saat 16:41
bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2019, 08:29   #18
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Zen garden güvenilir bir firmadır.Yıllardır fide çiçek vs. alırım sorun yaşamadım.
Tohum konusu ise tartışmalıdır.
Her tohum her ortamda çimlenmez.
Bir etobur bitki tohumunu bir domates tohumu ile aynı şartlarda çimlendiremezsiniz.
Tohum konusunda eğer şartlara uyulmuş ve çimlenme olmamışsa tohum bayattır.
Bunu anlamanın tek yolu tohum paketlerinin üzerinde tohumun üretildiği yıl ve paketleme yılının yazılması gerekir.
Eğer bu yazılı değilse bayat tohum olma olasılığı artar ve çimlenme olmaz.

yasemins ve ozigenc beğendi.
celalamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2020, 22:14   #19
Yeni Üye

Mustafa Tuna's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2020
Zengarden dan Bhut Jolokia Biberi

Merhabalar Zengardendan Bhut Jolokia Biberi Fidesi Aldım Ama Orjinalmidir Bilmiyorum Daha Önce Ordan Alıpta Ürün Alabilen Varmı Benimkiler Hep Çiçeklerini Döküyor Artık kısır Olmasından Şüphe Etmeye Başladım

nilufers beğendi.
Mustafa Tuna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2022, 12:20   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2017
Zen gardenden aldigim sadece kokulu menekse iyi tuttu, sakayik 3-4 sene sonra cikcek acti (rizom yok sayilacak kadar kucuktu) , " noyel gulu" 5 sene sonra cicek acti. Tohumlari 80% cimlenmMIyor.

nilufers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2022, 11:49   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-10-2020
Zengarden den sorunsuz sipariş alabilen var mı

Mesut Temiz beğendi.
asdafas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2022, 17:16   #22
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
ben çoğu bitkimi oradan aldım. hiçbir sorun ile karşılaşmadım. Tohum almışsanız tohum her satıcıda riskli. Çünkü zamanı geçen tohumlar olabilir. Ama fidanları güzel.

Mesut Temiz beğendi.
Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2022, 08:37   #23
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
bende hiç memnun değilim kaç tane kabak filan aldım 5tohumdan 1 tanesi çimlendi. hazır salata tohum paketinden aldım sadece marul çıktı. tekrar kullanmam. ondan sonra tohum dünyasını denemenizi tavsiye ederim oradan aldım hiç bi sorunla karşılaşmadım ve soru sorunca hemen geri dönüş yapıyorlar. zengardenda iletişimde zayıf biraz

aydemiraydın beğendi.
yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2023, 16:05   #24
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
tohumlar çimlenmiyor. fideler minnacık kuruyor. çoğu zaman eksik geliyor. bazen iki kerede kargo ödedim. artık şikayet etmeye aramaya bile uğraşmıyorum. gelenlere şükrediyorum.

Sevgi Soydan beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2023, 16:54   #25
Ağaçsever

Zülkaide's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2023
Zengarden den enginar tohumu aldım o bir tane bile çıkmadı. Olacak iş değil .

aydemiraydın beğendi.
Zülkaide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2023, 09:19   #26
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zülkaide Mesajı Göster
Zengarden den enginar tohumu aldım o bir tane bile çıkmadı. Olacak iş değil .
o paralara çıkmayan tohum almayın. tohum fiyatına fide satan firmalar var. artık ilginç fideleri oralardan alıyorum.
tek yapmanız google da taratmak.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2023, 11:35   #27
Yeni Üye

Dogalolanivarkn's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2023
Merhabalar,
Benimde şu şekilde tecrübem oldu,

Özel bir tür kavun tohumu almıştım denemek için fakat hiç çimlenmedi en basit tohumlardan biridir oysaki firesiz çimlenirler her zaman kavun karpuz vs ilgili kuruma yazdım bu konu hakkında acaba tohum yılınızda sıkıntı olabilir mi diye 100 tane soru sordular asla müşteri odaklı konusmadılar o kadar yazışmanın üstüne biz size tekrar yollayalım demelerini bekledim ama ne çözdüler ne de destek oldular enteresan bir tavırları vardı.

Onun haricinde aldıgım başka salatalık ve karpuz tohumu vardı onlar hemen çimlendi sıkıntı yaşamadım.

Dogalolanivarkn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024