agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Akdeniz Bölgesi (http://www.agaclar.net/forum/akdeniz-bolgesi/)
-   -   ibrişah, idrişah, itrişah, ıtrişah (http://www.agaclar.net/forum/akdeniz-bolgesi/23045.htm)

ehicran 12-01-2011 13:02

ibrişah, idrişah, itrişah, ıtrişah

Ben türkülere de konu olmuş, çocukluğumda Adana'da gördüğüm, ama şimdi adından başka hiç bir bilgiye ulaşamadığım bu çiçeği arıyorum. Melisa olduğunu söyleyen arkadaşlar var,ama öyle olsa "kolonya çiçeği, perfüm çiçeği" gibi açıklamaların yanında bir de "ibrişah" kelimesi olurdu diye düşünüyoru. Bilenlerin "insaniyet" namına bana bilgi vermesini rica ediyorum:))
Şimdiden teşekkürler.

artemisia10 12-01-2011 13:18

1 Eklenti(ler)
gördüğünüz buna benziyor muydu?Eklenti 188438Cynodon dactylon

ehicran 13-01-2011 19:05

Üzgünüm ama hayır

artemisia10 13-01-2011 19:18

Bir şiirin altında ıtrişah tanımına büyük ayrık otu yazmışlardı ben de acaba olabilir mi diye merak etmiştim ıtırlı bir bitki herhalde isminden öyle anlaşılıyor ıtırlı bitkilerin şahı?

ehicran 18-01-2011 21:27

1.60 boylarında normal bir kol kalınlığında çiçeksiz, yaprakları özellikle filizleri çok güzel kokan bir ağaçcık. Sıcak iklimi seviyor.
Acaba yokolmulş bir tür mü?

Emre İlhan 18-01-2011 21:34

2 Eklenti(ler)
Bahsettiğiniz bitki bu mu? Yaprakları mis gibi kokar ve çiçek açtığı pek nadir görülür. Adana yöresinde bulunur. :)

Yalancı Melisa (Aloysia triphylla)

Eklenti 189311

İşte buda taze sürgünleri;

Eklenti 189317

Bu ağaçcıktan komşunun bahçesinde vardı çelikten çoğaldığını söylüyordu. Rüzgar estikçe mis gibi kokuyordu yaprakları. Fakat söküp atmış, çok bozulmuştum bu duruma şahsen :(. İşte bitkinin forumumuzda başlığı var buyrun. :)

http://www.agaclar.net/forum/tibbi-itri-boyar-aromatik-bitkiler/2268.htm

Müjgan 18-01-2011 23:31

Bu idrişahı ben de merak ettim. Türkülerin pek çoğunda geçiyor. Mehmet Özbek'in "Türkülerin dili" adlı kitabında, Farsça bir sözcük olduğunu (ebruy-i şâh) bahçelerde kendiliğinden biten yabani bir bitki olduğunu yazıyor.

ehicran 19-01-2011 11:51

Sayın Emre İlhan ve sayın Müjgan hanım, öncelikle ilginize çok teşekkür ederim. Görüntü oalarak bu bitki evet, Adana'da "ibrişah" olarak biliniyordu. Umarım kendisine de ulaşabilirim.

Emre İlhan 19-01-2011 13:20

;)Önemli değil sayın, ehicran. Buyrun "Yalancı Melisa (Aloysia triphylla) Arıyorum" diye bir başlık açın alışveriş bölümüne. İlgilenen arkadaşlar olacaktır. :)

http://www.agaclar.net/forum/ariyorum/

ehicran 19-01-2011 21:15

teşekkür

Sağolun, umarım bulurum ve bulduğum o "ibrişah " olur. Hala inanamıyorum bu kadar adı geçen bir bitkiyi bulamadığıma.
Peki komşunuzun söküp attığı, (hatta sizin de bozulduğunuz), o bitkinin adını anımsamıyor musunuz? İyi akşamlar

Emre İlhan 19-01-2011 22:43

;)Sevgili ehicran, komşum bitkinin adını ne yazık ki tam bilmiyordu. Hatta bu büyük bir reyhan diyordu bir aralar:D. Ta ki ben bunu geçtiğimiz yaz burada(başlıkta) görene kadar. Yapraklarından tanıdım Yalancı melisa olduğunu. Size melisa denmesinin sebebi buymuş demek ki. Halk arasında yalancı vs... bazen karıştırılabiliyor. Büyük bir ihtimalle bahsettiğiniz bitki bu. Söylediğiniz özelliklerin tümüne uyuyor. Özellikle de Adana'da olması. Bakın şimdi bende hatırladım olsa ne iyi olur. Biryerlerden çelik veya fidan bulamazmıyız acaba. Ben en iyisi bunu araştırayım, bulursam mahakkak size haber veririm. :)

ehicran 20-01-2011 10:10

Umarım buluruz

Tekrar teşekkür ederim ilginize. Amaç biraz bir hatırayı canlandırmaksa da, ı biraz bitkilerin unutulmamasını sağlamak, diri tutmak.
Reyhanın çok çeşitleri var, biliyorum, ama bu neredeyse boyu 2m. ye yaklaşan bir ağaçcık. Kokusu da zaten reyhan gibi değil.
Sizin de dediğiniz gibi, tüm tanımlar uyuyor bu "yalancı melisa" ya. Gerçekten "hayıt" a da çok benziyor, ben hayıtı biirim, onun yaprakları kokmaz böyle.
İyi günler dilerim, lütfen irtibatı kesmeyelim, bulalım şu "ibrişah" sultanı:)

Emre İlhan 20-01-2011 19:37

;)İnşallah sevgili, ehicran. Bulalım "ibrişah" 'ı. :)

herbaryum 20-01-2011 20:10

Bildiğim kadar ile Itır veya Itırşahi, Sardunyanın (Pelargonium graveolens) bir çeşidi. Güneyde bu bitkinin ağaçsı bir formda olacağını da düşünüyorum. Bunun dışında herhangi bir kayda rastlamadım.

Müjgan 20-01-2011 20:12

Teşekkürler Herbaryum, bu konuda sana ne kadar güvendiğimi biliyorsun :)

Emre İlhan 20-01-2011 20:16

;)Sevgili, herbaryum. Evet haklısınız "ıtır" , "ıtri" vs... sözü geçen bitkiler sardunyanın bir çeşidi olan yaprakları kokan bir bitkidir. Fakat ben boyu 2 metreye yaklaşan bir ıtır göremedim hiç buralarda. Genelde bitkilere çok dikkat ederim, ıtırın boyu belirli bir uzunluğa eriştikten sonra özel bir budama yapılmazsa yanlara doğru dallanıyor ve genişliyor. Muhtemelen ıtır değildir. En başta benimde aklıma gelmişti gerçekten. Belki de ben bilmiyorumdur, merak ettim şimdi. :)

Selamlar.

ehicran 21-01-2011 16:13

Arkadaşlar bence de, ne yaprak modeli, ne ağacın yapısı sardunyalarla pek benzeşmiyor. İbrşahın yaprakları şeftali yaprağı gibi ve tüysüz, etli değil, ağaç olarak, daha çok kolonya çiçeğine benziyor .

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024