agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Türkiye Florası > Türkiye Florası > Akdeniz Bölgesi
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-12-2010, 16:17   #31
Ağaç Dostu

Heaven's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2009
Galeri: 1
Bu bitkiden Eskişehir bozkırlarında da var. Kokusuna bayılıyorum. Kokusu Bende vanilya etkisi yaratıyor. İlk çiçek açışlarında birkaç kök söküp saksı çiçeklerinin dibine dikmeyi düşünüyorum. Ne dersiniz çiçek açtıklarında topraktan ayırsam bir kaç tane tutar mı?

Heaven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2010, 20:57   #32
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2010
Galeri: 55
Gerçekten çok güzeller doğadan sökmeniz onları bir anlamda yok etmeniz anlamına gelebilir hele ki çiçekliyken bence bırakın diğer Eskişehirlilerde koklasın ama tohumlarından üretmek mümkün olur sanırım isterseniz öyle deneyin tohum gönderirseniz ben de denerim

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2010, 21:06   #33
Ağaç Dostu

Heaven's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2009
Söylediklerinizde haklısınız gelecek dönemde tohum toplayıp sizlerle de paylaşabilirim.

Heaven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2010, 21:17   #34
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

iyi oldu bu tohumdan oluyor mu araştıralım...

Eski 28-12-2010, 21:37   #35
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Hımmm... tohumdan üretmek 2-3 yıl sürüyor galiba ama vazgeçmeyelim...

Eski 18-03-2011, 22:33   #36
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Açmaya başladılar

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 18:33   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Bugün BİM de satılan soğanlı bitkilerin arasında Üzüm Sümbülü de vardı. İlginç ve sevimli geldi ondan da aldım. Bakımı ve istekleri nasıldır acaba? Küçük saksıda 5 kök halinde dikilmiş. Büyük saksıya geçirmeli miyim acaba? Asya Lale marka sanırım bu da.

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 19:49   #38
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın Kedi Tırnağı
Saksısını değiştirmeyin. Çiçekler geçene kadar düzenli sulayın. Çok fazla suya gerek yok. Toprağı nemli bırakacak kadar su yeter. Çiçekler bitince çiçek saplarını koparın. Kalan yeşil bölümü kuruyana kadar azar azar sulamayı sürdürün. Tamamen sarardığında suyu kesin. Bu durum temmuz ayına kadar sürer. Daha sonra Eylül sonunda soğanları ayrı bir saksıya almalısınız. Zira yavrulamış olacak ve sayıları artacak. Saksı değişiminden sonra sulayın ve bu sayfayı takip edin.

Benim geçen yıl saksı içinde aldığım ve yukarıda anlattığım şekilde baktığım muskarilerin bu yıl 16 Mart'ta bahçedeki durumu aşağıdaki fotoğrafta görülüyor. Yanlardan çıkan sürgünler yavru soğanlara aittir.

Eklenen Resimler

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 18:31   #39
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Muscarilerde son durum böyle. Soğanların dibinde çok sayda yavru soğan vardı. Onları ana soğanlardan ayırmadan birlikte ekmiştim. Her kökten üç-dört çiçek çıkıyor. Geçen yıl topladığım tohumları da soğanlarla birlikte ekmiştim. En alttaki fotoğrafta görünen minik yapraklar da muscari yavruları.

Eklenen Resimler

Füreya beğendi.
Eski 04-04-2011, 15:16   #40
Ağaç Dostu

livadi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Ümitsizdim onlardan, çoktandır filizlenmişlerdi ama başka bir hareket yoktu...
Bir sabah baktım ki saksıma bahar gelmiş, hem de doğayla eşzamanlı ...

Eklenen Resimler

Füreya beğendi.
livadi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2011, 13:42   #41
Ağaç Dostu

Sayın k dönmez teşekkür ederim. Tohum alabilmek için çiçeğin iyice kurumasını beklemeliyim değil mi? Çiçek sapını kesmek için kurumasını beklemek sorun olmaz umarım. Soğanları genelde anlatıldığı gibi kum vs içine mi gömmeliyim, torf gibi bir saksı harcına mı?
Çiçekleriniz çok güzel olmuş. Seneye kadar yaşatabilirim ben de umarım. Soğanlı bitkilerle denemelere ilk kez bu sene başladım. Daha ekilmeyi bekleyen glayöl, zambak, dahlia soğanlarım var ve endişe ettiğim için tüm bu başlıkları hatmetmeye çalışıyorum ekmeden önce Başıma iş açıyorum habire.

Eski 07-04-2011, 14:49   #42
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın Kedi Tırnağı,
Soğanları çiçekler geçtikten sonra çiçek saplarını koparmadan sulamaya devam edin. Bir süre sonra çiçeklerin yerinde tohumların oluştuğunu göreceksiniz. Tohumlar bir kılıf içinde birkaç tane oluyor. Onlarında gelişimine karışmayın. Kendileri kuruyana kadar azar azar sulayın. Tam kuruma oluştuğunda tohumları üzerinden alın. Yoksa kendisi açılıp çevreye dağılabilir. Tohumlar çörek otuna benziyor ve irice oluyor.
Soğanları ise tam kuruma sonrası topraktan çıkarıp, ilaçlayıp diğer soğanlar gibi saklayabilir veya arzu ettiğiniz bir yere dikebilirsiniz. Tohumları da aynı zamanda ekin.
Ben soğanları çıkararak gazete içine sarıp bir kutuda sakladım. Eylül sonu gibi de yeniden diktim. Tohumları da hemen yanlarına ektim. Önce büyükler çıktı. Bir süre sonra da tohumdan ektiklerim çıktılar.

Eski 07-04-2011, 15:42   #43
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim. Zamanı gelince, anlattığınız şekilde tatbik etmeye çalışacağım. Saksıda alınıp bir süre sonra ölüp giden bitkilerdense, üretmeye devam edebileceğim, mini botanik müzemi çeşitlendirebileceğim bitkileri almayı seviyorum. Diğer türlüsü hazırcılığa giriyor zaten. Çok türle uğraşınca baş etmesi biraz zor oluyor ama keşke her uğraşımız bu kadar zevkli olsa. Az önce dayanamayıp TEDİ markete gelen bitkilerden yeni bir türü daha evlat edindim sevgiler.

Eski 22-04-2011, 10:26   #44
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Muscarilerde son durum böyle. Çok sayıda çiçek oluştu ve tabi güzel kokuları da beraberinde geldi.

Eklenen Resimler

Füreya beğendi.
Eski 22-04-2011, 11:25   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Arkadaşlar son eklenen resimlerin hiçbiri

Misksümbülü, müşkülüm (Muscari muscarimi)

değil.

Evet muscari ama muscari muscarimi değil.

Misksümbülü, müşkülüm (Muscari muscarimi) diğer muscarilerden ayıran karanfil kokusuna benzeyen eşşiz kokusudur.

Görüntüsü güzel olmasa da bu muhteşem kokusu nedeniyle toplanır ve yetiştirilir.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 19:22   #46
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın denizakvaryumu,
Haklısınız. Sizin uyarınızdan sonra geniş bir arama yapınca ilgili başlığa ulaştım. Artık o başlığı kullanırız.

Doğru sayfanın linki aşağıda.

Muskari / Dağ Sümbülü

Eski 31-08-2012, 12:44   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2009
Galeri: 158
Muscari Muscarimi

Türkçe adı: Müşkülüm
Endemik

Eklenen Resimler

cem kaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 03:38   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2012
Müşkülüm hakkında.

Burdur ilinin Bucak İlçesinde Toros dağlarında, yalçın kayalarda bulunan müşkülüm denen misk sümbülünün tohumunu getirip bahçeme ektim. Tohumları çiçek açacak iri soğan oluncaya kadar iki-üç yıl geçmesi gerekiyor.Tohumların ekildiği ve soğanların bulunduğu yerler kaba,hayvan gübresi ile karışık toprak olmalı , bitkilerin bulunduğu yerlerde gezinti yapılmamalıdır. Bu şekilde yetiştirdiğim müşkülüm çiçeklerinden daha uzun boylu çiçekler elde ediliyor. Dağlarda yetişen müşkülümleri kıl keçileride çok sevdiği için ağıl ve korunaklarından çıkan kıl keçileri başka hiçbir bir yiyecek yemeden dosdoğru müşkülümlerin bulunduğu alana koşuyorlar.Küçük taşların ,çalıların arasında,sarp kayalıklarda, kıl keçilerinin göremediği ulaşamadığı yerlerde bir kaç çiçek tohumlaşabiliyor.Kıl keçileri bu çiçeklerin en büyük düşmanı.Binlerce çiçek arasında sadece iki üç tane tohumlaşana rastladım.Bahçemde Yüzlerce müşkülüm yetiştirdim. Yetiştirdiğim müşkülüm tohumlarını çevredeki dağların değişik yerlerine tekrar ekiyorum.Müşkülüm denen güzel kokulu misk sümbülü kokusunu çok sevdiğim için benim için çok kıymetli çiçek. Bu sayfada bazı resimlerini gördüğüm mor ve lacivert renginde olan ve misk sümbülüne benzer sümbüller burada tarlalarda ve kırlarda var.Görünüşleri benzer fakat çeşidi değişik.Bunlara halk arasında 'Arap Sümbülü **** karga sümbülü' deniyor. Misk sümbülü dışındaki benzerlerinin kokuları yok.

mustafa ulukan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2014, 12:50   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2012
Müşkülüm Cem KAPTAN Beyin eklediği resimdeki çiçektir.Bunun dışındakiler yaprak olarak benzese de çiçeklerin rengi ve kokusu benzemiyor.Bahçemde yetiştirdiğim ve doğal ortamındaki yetişen müşkülümlerde bir kökten çatallaşma veya kardeşleme gibi bir çoğalmaya rastlamadım.İlkbahar yağışlarının düzenli olduğu yıllarda aynı kökten öncekinin ardından (göbek kısmından) ikinci, üçüncü vd.sayıda çiçeklenme oluyor.Bu çiçekler saksı yerine yerde yetiştirmeye uygun.Çiçeklerin dip kısmında kapsuller oluşup olgunlaşması (tohumların siyaha dönmesi,kuruması) ardından toplanmalı.Yaprak,sapları kuruyan bitkinin soğanları uzun saçakları bütün yıl boyunca canlı kalıyor. Bu çiçeğe benzeyen mavi vb renkte olanları tarım arazileri içinde yetişiyor.Bunlara 'arap sümbülü',soğanlarına da 'Karga Soğanı' deniyor.Arap sümbüllerinin soğanları bitişiğinde 20-30 kadar küçük soğanlar (kardeşleme mi yoksa tohumdan mı çoğaldığını kesin olarak bilmediğim) oluyor.Arazi sahipleri bunları yabancı zararlı ot diye söküyorlar.Müşkülüm tohumları iyice kurumadan toplanırsa tıknaz olan yapısı su kaybından buruşma, hava alışverişi olmayan poşet, kavanozlarda küflenip çimlenme özelliğini kaybediyor.Müşkülüm soğanları bulunduğu yerden toprak kuru iken sökülmek istenirse canlı olan kökleri koparak zarar görüyor.Yerinden sökülecek müşkülümleri bir gün önceden hafifçe sulamalı,topraktan köklerin sıyrılıp çıkması sağlanmalı.Müşkülüm çok sulama, gezinti yapılamayan çit ve duvar yakınlarına dikilmesi uygun olur. Bir adet tohum ile 10 yıl önce başladığım müşkülüm sayısı yüze kadar ulaştı.Bu yıl kışın ılık geçmesi sebebiyle şubat ayında çiçeklenmeye başladılar.Müşkülüm yetiştiriciliğini uzun yıllardır yaptığım için biraz tecrübem oldu.Doğal ortamlardan ve bahçemdem resimlerim var.Bu sayfaya yüklemeyi tarif eden olursa sevinirim.

Muda beğendi.
mustafa ulukan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2022, 08:56   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2022
Hangi renkleri daha kokuludur?

oguzchad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024