agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Türkiye Florası > Türkiye Florası > Akdeniz Bölgesi
(https)

Beğeni Düzeni58Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2016, 23:28   #61
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Bu arada Isparta Gülü'nü, dahili olarak, yiyecek ve içeceklerinizde kullanmanın, inanılmaz bir şifa kaynağı olduğunu da belirtmem gerek...
Uluborlu'da eskiden 100 yaşının üzerinde olan pek çok insan yaşar ve bunlardan çoğu her gün ama hergün ,yaklaşık neredeyse 2500 m. yüksekliğe sahip olan Kapı Dağı'nın yaylasına davarları çıkartıp, otlatıp, akşama doğru da Uluborlu'ya geri dönerlerdi.
100 yaşını aşmış bu insanların artrit başta olmak üzere hiçbir sağlık problemi yoktu.(Kalp damar hastalıklarına pek rastlanılmıyordu.Çok et-süt vs.tüketilmesine rağmen..(Isparta Gülü'nün müthis Anti-enflamatuar etkisi).100 yaşını aşmış bu hanımların ciltleri kırışıksız,pembe beyaz,son derece sağlıklı bir vaziyette ve genç kız cildi gibiydi...(Isparta Gülü Mucizesi...)
Eskiden Uluborlu'da,sabah çay demlenecekken içine hemen koku versin diye bir avuç kurumuş Isparta Gülü yaprağı konurdu.(Tabii aslında kokulu olsun diye koyuyorlardı, ama Isparta Gülü'nün kendilerini ne kadar sağlıklı tuttuğunun belki de farkında değillerdi.)Tüm tatlılara Isparta Gülü konurdu.(Keklere ,şıralı tatlıların şuruplarına vs.vs.) Zaten gülün yağı evlerde kendi buldukları yöntemleriyle hemen kolayca çıkartılıp, buzluğa konup, gereğinde kullanılmak üzere saklanılırdı.
Bugün de Isparta'lı hanımlara dikkat ederseniz ciltlerinin inanılmaz güzel olduğunu farkedersiniz...
Uluborlu'da çok miktarda yaşlı vardır, çünkü yaşam süreleri oldukça uzundur.
Isparta Gülü'nü dahili olarak tüketmek henüz daha keşfedilememiş olan pek çok özelliğiyle inanılmaz bir sağlık ve şifa kaynağıdır.İnsanı güzelleştirmesi de cabası...Belki de bu yüzden doğada bütün böcekler, hayvanlar güle akın ederler.Çünkü onlar biz henüz kıymetini tam idrak etmesek de Isparta Gülü'nün ne kadar şifalı olduğunu biliyorlar..

Ebrarnur beğendi.
Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2016, 11:41   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Bu bölümdeki 1 ve 21 nolu fotoğrafların dışındakilerden hiç biri Isparta gülü değil. Isparta gülü açık pembe yalın veya 2 sıra kat çiçekli, yoğun gül yağı kokulu kuruduğunda bile koku geçmez, yaprakları diğer güllerden farklı mat tüylü,yabani çalı görünümünde, sürekli çiçek açmaz yılda 1-2 defa. Bir baharda birde bazen yaz ayında. Sürekli açmadığından çiçek satıcıları pek ilgi göstermiyor satılmıyor.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2019, 13:05   #63
Ağaçsever

Ebrarnur's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2019
Benimde Rahmetli Teyzemin memlekete gittiğimde bana dalını verdiği ve dalından yetiştirdiğim Isparta Gülüm bu.Bu sene daha gölge bir yerde bakıyorum çünkü her sene sağolsun yapraklarında küf gibi birşey oluyor güneşi çok sevmediğini okudum.Bu resimdekiler geçen senelerdeki açan gülleri bu seneki halide yapraklı şekilde aşağıdaki resim.Kokusu mis gibi gül üzerinde çok fazla kalmıyor galiba sarılıcı benimki belkide değildir bilmiyorum artık ama çeliğinden büyütüp bu günlere getirebilmek güzel

Eklenen Resimler

Ebrarnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2019, 14:38   #64
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Memlekette benzer bir gül vardı. Ne oldu bilmiyorum ama halen aklımda durur. Kokusu güzelliği hep aklımda... İnşallah bir şekilde yolum Isparta'ya düşerde bu gülden edinebilirim.

Mesut Temiz beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2019, 19:16   #65
Ağaçsever

Ebrarnur's Avatar

Resim yan çıktığı için Isparta gülümün bu resimlerini ekleyememiştim sanıyorum bu sorunu hallettim artık

Bunlar önceki seneden resimleri bu sene inşallah tekrar açarsa resim çekerim.

Toprağa hamsi balığı gömdüm bi kaç parça kışın tabi, güllere iyi geldiğini okumuştum şuan gerçekten önceki senelere göre faydasını gördüm yaprakları canlı şimdilik gelişimi ilerledi tavsiye ederim

Eklenen Resimler

Eski 22-04-2019, 21:46   #66
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Ilk defa duydum. Bu gülden edinebilirsem soylediginizi yaparim. Resimleri bekliyoruz

Ebrarnur beğendi.
Eski 24-04-2019, 01:18   #67
Ağaçsever

Ebrarnur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Ilk defa duydum. Bu gülden edinebilirsem soylediginizi yaparim. Resimleri bekliyoruz
Bende yeni edindim sayılır bu bilgiyi bitki uzmanı birinin verdiği seminerde videoya alan biri yotubeye eklemişti videoyu ordan gördüm.

Bitkiler ne ister balık ister diyordu

İsparta gülü gerçekten çok güzel çok seviyorum ama bakımı zor her sene daha tomurcuk çıkmadan bitlerin istilasına uğruyor hatta çoğu sene açmadı bu yüzden bitler bitkinin öz suyunu emdiği için yapraklar hep hastalıklı pas lekesi oluyor resimde görebilirsiniz.Dün balkona girip baktım bitler yavaş yavaş yerleşmeye başlamış her gün temizlemek gerekiyor ama bu güzellik için değer yinede..

Yapraklar gerçekten önceki senelere göre daha canlı şimdilik zaten 3 ay sonra balıklar tam faydasını gösterir demişti yaklaşık 2 ay oldu sayılır gözlemliyorum bu seneye kadar boyuda bu kadar büyümedi gerçekten.

Güllerim açsın resimlerini paylaşırım inşallah tabii açarsa bitlerden

AkisSoftware beğendi.
Eski 24-04-2019, 05:20   #68
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ebrarnur Mesajı Göster
Bende yeni edindim sayılır bu bilgiyi bitki uzmanı birinin verdiği seminerde videoya alan biri yotubeye eklemişti videoyu ordan gördüm.

Bitkiler ne ister balık ister diyordu

İsparta gülü gerçekten çok güzel çok seviyorum ama bakımı zor her sene daha tomurcuk çıkmadan bitlerin istilasına uğruyor hatta çoğu sene açmadı bu yüzden bitler bitkinin öz suyunu emdiği için yapraklar hep hastalıklı pas lekesi oluyor resimde görebilirsiniz.Dün balkona girip baktım bitler yavaş yavaş yerleşmeye başlamış her gün temizlemek gerekiyor ama bu güzellik için değer yinede..

Yapraklar gerçekten önceki senelere göre daha canlı şimdilik zaten 3 ay sonra balıklar tam faydasını gösterir demişti yaklaşık 2 ay oldu sayılır gözlemliyorum bu seneye kadar boyuda bu kadar büyümedi gerçekten.

Güllerim açsın resimlerini paylaşırım inşallah tabii açarsa bitlerden
Hep derdim ugur bocekleri acaba ne icin yaratilmis diye. Bu bitlerin bas dusmani. Havalar biraz daha isinir ve balkonunuza 1 adet bile gelse yeterli olacaktir diye dusunuyorum insallah resimlerinizide bekliyoruz.

Düzenleyen AkisSoftware : 24-04-2019 saat 17:41
Eski 24-04-2019, 20:49   #69
Ağaçsever

Ebrarnur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Hep derdim ugur bocekleri acaba ne icin yaratilmis diye. Bu bitlerin bas dusmani. Havalar biraz daha isinir ve balkonunuza 1 adet bile gelse yeterli olacaktir diye dusunuyorum insallah resimlerinizide bekliyoruz.
Evet uğur böceklerinin bitlerin düşmanı olduğunu okumuştum ama bana 1 tane yetmez çünkü karşı komşunun bahçe katında gül dolu ordan sürekli yeniden geliyor komşum pek müdahale etmiyor bitlere onun gülleri normal benim gülüm bitlere karşı dayanıksız malesef açması için elimden gelen herşeyi yapacağım inşallah açarlarda resimlerim teşekkür ederim.

AkisSoftware beğendi.
Eski 02-03-2020, 09:27   #70
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Arkadaşlar ilk okula giderken okulun bahçesinde bir köşede yetişen ve orada yayılan bir gül vardı. Taa o zamandan neredeyse 25 sene önce alıp geldiğim bir kaç kök yıllardır bahçemizin bir köşesinde. ve yıllardır bizim gül şerbetimizi, reçelimizi karşılar. Ayrıca gülü açtığı günün ertesine solup gidiyor. günlük toplamak gerekiyor. yayılıcıda bir özelliği var. kökten yeni sürgünlerde veriyor.

Size sormak istediğim bu gül biraz yaşlandı ve verimden düştü. bu gülden mi tekrar çoğaltmalıyım, yoksa diğer çeşitleri var mıdır? onlardan mı önerirsiniz.

tavsiyelerinizi bekliyorum..

Eklenen Resimler

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2022, 08:16   #71
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Bu arada Gül en yüksek frekansa sahiptir ve frekans yükseltmede kullanılır

Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2023, 14:56   #72
Yeni Üye

Gül pembe. 53's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2023
Meraba 45 numaralı mesajda gönderiniz de ki gülden arıyorum ilk büyük goncaşı pembeden. Ama Isparta gülü adı altında bir sürü gül çıkıyor. Bu cinsiyle mi alakalı. Bu güle peygamber gülü diye diyorlar vardı benim kurudu aynısından bulamıyorum

Gül pembe. 53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024