agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Türkiye Florası > Türkiye Florası > Akdeniz Bölgesi
(https)

Beğeni Düzeni58Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2010, 14:06   #31
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Katmerli ve yediveren cinsleri ısparta gülünün aynısı ise neden neden ıspartada yetiştirilmez . Bir de nasıl budandığını bilsek iyi olacak .

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2010, 16:27   #32
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Gerçek Isparta gülü Sn. denizakvaryumunun 20 numaralı mesajında eklediği resimdeki olduğunu biliyorum. Geçen yıl bir kök apartmanın bahçesine diktiğimiz gülden yaprakları dökülmeden alabilmek için annem erkenden kalkıyor ve güneş çıkmadan her gün bir iki gül kurutmak için koparıyor. Daha sonraki saatlerde gül açınca çabucak dökülüyor. Bu gerçek yağ elde edilen Isparta gülü için geçerli.

Diğer katmerli olan yediveren Isparta gülü diye adlandırılanlar çiçekleri dayanıklı, güzel kokmalarına rağmen yağ elde edilen Isparta gülünden çok farklılar. Elbette yağ elde edilen Isparta gülünün kokusu çok keskin, diğer kokulu güllere benzemiyor. Ama çiçekleri açtıktan sonra dalında kalma süresi çok az. Bu sebeple gün doğmadan açılan goncalar dökülmeden toplanıyorlar. Zaten sadece bu ay açıyorlar.

Ben diğer katmerli pembe yediveren güllerin güzel kokanlarının sadece benzedikleri için Isparta gülü diye adlandırıldıklarını düşünüyorum.

Gardenias beğendi.
feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 14:19   #33
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Bizim bahçemizde 21 nolu mesajdaki güllerden vardı ancak bunları babamlar çok dağıldığı için sökmüşlerdi. Şimdi 27. mesajdakilere benzer güllerden diktik. Bundan da reçel yapılabiliyor. Ancak çoğaltmak mümkün olmadı bir türlü. Ayrıca budama ile ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim. Bu tip güller yılda bir defa o da mayıs ayı içerisinde çiçek açıyorlar. Diğer bazı kokulu gül diye satılanlar var sürekli açabiliyor ama onların kokusuda diğerinin kokusunu tutmuyor.

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 23:27   #34
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Bauhausta bulunan güller arasında kokulu ısparta güllerinden var. Yaprakları bildiğim güllerden epey farklı ama kokusu harika. Ben hemen bir adet aldım. Name:  Bauhaus ısparta gül.jpg
Views: 9891
Size:  46.8 KB
Güller dökülmüş olabilir ama sanırım yapraklarından tanınabilir. Yaprakları ve dalları çok dikenli değil. Yediveren gibi tekrar çiçek açacaklarını sanmıyorum.

Eski 03-06-2011, 09:48   #35
Ağaç Dostu

menekşegül's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2010
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Isparta gülünün kulaklarını bugünlerde çok çınlatmışken;

Bu aralar rosa damascena nın yani pembe altının tarlalarda açma vakti olduğunu belirtiyim.

Isparta dan foruma üye olan arkadaşlar varsa resimlerini isteriz.

Eklenti 78691

Başka hiçbir gülde bu kokuyu bulamazsınız.Bu güller Fransa'ya gidiyorsa elbet bir sebebi vardır.

Eklenti 78692
Güller diyarı Ispartam, nasıl özledim gül kokusunu ...
Haftaya nasipse memleketimde Isparta' da olacağım, sizler için doya doya koklayıp resim çekerim inşallah arkadaşlar.

Gardenias beğendi.

Düzenleyen menekşegül : 03-06-2011 saat 09:49 Neden: imla hatası
menekşegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2011, 10:36   #36
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Bunlarda Boluda bahsettiğim reçellik ısparta gülleri. Ancak 21 nolu mesajdaki ve bauhaustan aldığım güllerle farklılar. Sanırım orjinal ısparta gülleri 21 nolu mesajda ve bauhausta satılanlar.
Name:  BOlu ısparta gülü2.jpg
Views: 7641
Size:  47.7 KB

Name:  BOlu ısparta gülü.jpg
Views: 7931
Size:  38.8 KB
Bu iki gül İstanbul Üsküdarda bir bahçeden teyzenin verdiği kök. Bir dalını yere yatırmıştım. Sanırım köklenmiş. Bunlar yılda sadece bir kez açıyorlar. Reçeli de çok güzel. Katmer olmasına rağmen yediveren değil.

Name:  BOlu ısparta gülü3.jpg
Views: 7887
Size:  76.5 KB
Bu gül ise Boluda bir satıcıdan aldığım, sanırım sarmaşık ve yediveren özellikli ısparta gülü. Ancak kokusu diğer gül kadar keskin değil.

İki gülde tomurcuk oluşturmuş ama sanırım açtıkları sırada ben İstanbulda olacağım.

Eski 03-06-2011, 10:42   #37
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzon Mesajı Göster
Bauhausta bulunan güller arasında kokulu ısparta güllerinden var. Yaprakları bildiğim güllerden epey farklı ama kokusu harika. Ben hemen bir adet aldım. Eklenti 219507
Güller dökülmüş olabilir ama sanırım yapraklarından tanınabilir. Yaprakları ve dalları çok dikenli değil. Yediveren gibi tekrar çiçek açacaklarını sanmıyorum.
Name:  Bauhaus ısparta gül.jpg
Views: 10606
Size:  37.2 KB
Isparta gülüm çiçeklerini savdıktan sonra tekrar filiz vermeye başlamış. Üst dalların içindende filizler çıkıyor. Tekrar açacağını sanmıyorum ama budama için ne yapılabilir acaba?

Eski 08-06-2011, 07:26   #38
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzon Mesajı Göster
Eklenti 220038
Isparta gülüm çiçeklerini savdıktan sonra tekrar filiz vermeye başlamış. Üst dalların içindende filizler çıkıyor. Tekrar açacağını sanmıyorum ama budama için ne yapılabilir acaba?
Şu aşamada sert budamayın. Çiçek açıp vermiş olan dalları kesip alın. O gösterdiğiniz sürgünlerin üzerinden de kesebilirsiniz ancak çok güneş alıyorsa ani sıcaklardan tazecik sürgünler zarar görebilir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 09:47   #39
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ben de uzun zaman Isparta gülü aradım. Sağ olsun üyemiz Filiz, hiç üşenmemiş Isparta'dan Bursa toplantısına gelirken bana çeliklerden getirmiş. 4-5 kök daldırdım ama sadece 2 kök tuttu.

İki senedir çiçeklenme yapıyor. Ben budamadım, boya gitsin istiyorum.
Gülleri dolgun dolgun ve nefis kokuyor. Gövdeleri irili ufaklı çok dikenli, tutabilmeniz neredeyse imkânsız.

Gövde dikenlerini gösteren fotoğrafı iyi çekemedim, güneş vurmaya başladı.

Name:  P6080792 (600 x 450).jpg
Views: 6600
Size:  64.7 KB

Name:  P6080794 (600 x 450).jpg
Views: 6554
Size:  69.3 KB

FatihBahce ve Milla beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2011, 17:41   #40
Ağaç Dostu

Manolya_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2011
Bu da benim Isparta'lım.
İki yıl önce, Samsun-Çarşamba- Kızılot Köyü' ndeki bahçeme, İstanbuldan getirmiştim. Bugünlerde habire açıyor. Nefis kokusuyla da, mesthediyor.

Merhaba Orhan Bey,
İsparta gülünüz muhteşem görünüyor. gülleri solmasın ve bereketi daim olsun maşallah.
Budama yaptıgınız zaman çeliğinden alma şansım olabilir mi?

Teşekkürler

Manolya_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2011, 17:43   #41
Ağaç Dostu

Manolya_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2011
Güler Hanım
Maşallah diyeyim öncelikle isparta gülünüze. kokusunu iyice içinize çekin (ama lütfen beni anarak)

Manolya_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2012, 17:16   #42
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 22-02-2010
Benim de bir ısparta gülüm var. Üzerinde gülü varken almıştım.Bir daha açmadı. Bu baharda açarsa resimleyeceğim.

gulbirsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2012, 21:02   #43
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2009
Ben ıspartalı arkadaşıma ısmarladım. Getirmemiş zühtü
Arayıp ben sana reçelinden getiririm bol bol dert etme diyor..Yahu reçeli napayım bana gülü lazımdı.. diyemedim tabii..

Tura beğendi.
münevver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2012, 00:12   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2011
Isparta gülü

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver Mesajı Göster
Ben ıspartalı arkadaşıma ısmarladım. Getirmemiş zühtü
Arayıp ben sana reçelinden getiririm bol bol dert etme diyor..Yahu reçeli napayım bana gülü lazımdı.. diyemedim tabii..
Münevver hanım, www.fidanistanbul.com'dan getirtebilirsiniz.Şimdi alırsanız mayısa koklama zevkine de erişebilirsiniz.

17mine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 17:33   #45
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Bu yıl ilk açan Isparta gülüm oldu.Isparta Gülü diyorum yıllar evvel Ispartalı bir tanıdık vardı o getirdi.Öyle bir gece açıp dökülenlerden değil. Harika kokulu, nefis reçeli olan bir gül. Geçen yıl siteden bir arkadaştan rica ettim kendisi bu gülü yetiştiriyor sağolsun gönderdi tomurcukta henüz açmadı onu da merekla bekliyorum. Açıp çabuk dökülenden mi? Yani yağlık mı?
Diğer kokulu güllerimden açanların da fotoğrafını ekledim. Hepsinin kokusu farklı...Buyurun seyredin.

Eklenen Resimler

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 14:57   #46
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 17mine Mesajı Göster
Münevver hanım, www.fidanistanbul.com'dan getirtebilirsiniz.Şimdi alırsanız mayısa koklama zevkine de erişebilirsiniz.
Sayın 17mine,
Aynı yerden ve hemen hemen aynı tarihlerde aldığımız Isparta gülünüzün durumu nasıl?Umarım uyum sağlamıştır.
Benimkinde bir hayli tomurcuk oluştu.Bakalım gerçek Isparta gülümüymüş,kısa süre sonra anlayacağız.

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2012, 11:05   #47
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Arkadaşlar ısparta gülleri çok güzel açmaya başladılar ama kimseden ses yok. Benim güzellerin hafta sonu Boluda fotoğraflarını çekmiştim. Çok da güzel kokuyorlardı. Feyzon / bahçe

gultar beğendi.
Eski 06-06-2012, 11:07   #48
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Bu resimde de güllerden yaptığım demet var. Ispartalar ve yalancı gül.

Name:  04062012(001).jpg
Views: 5943
Size:  70.8 KB

gultar ve Milla beğendi.
Eski 11-06-2012, 14:34   #49
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Isparta gülleri ve diğerleri son demlerini yaşıyor. Sıcaklar bastıkça güller küçüldü. Yeniden güllerin gösterisini seyretmek için güzü bekleyeceğiz. Güz gülleri de mayıs güllerine yakın güzelliktedir.

Eklenen Resimler

Tura ve Milla beğendi.
gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2012, 21:26   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kartal124 Mesajı Göster
Sayın 17mine,
Aynı yerden ve hemen hemen aynı tarihlerde aldığımız Isparta gülünüzün durumu nasıl?Umarım uyum sağlamıştır.
Benimkinde bir hayli tomurcuk oluştu.Bakalım gerçek Isparta gülümüymüş,kısa süre sonra anlayacağız.
Evet,benim gül bahara kadar zor dayandı.İçerde iken oluşan tomurcukları döküldü,yaprakları pörsüdü.Havalar iyice ısınınca dışarıya bıraktım.Bir türlü kendine gelemeyince hafiften budadım,eski yapraklarını hepten kopardım.İnanılacak gibi değildi. Çünkü ertesi gün yeni sürgünler,yapraklar için faaliyete geçmişti.Tam 6 adet gül verdi.Ben de bu güllerden reçel yaptım.Gerçekten nefis oldu

kartal124 beğendi.
17mine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2012, 15:22   #51
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Merhaba
Isparta gülü normalde bir defa açar. Bahçemizdeki diğer güller böyle. Ancak Bauhaustan aldığım gül üçüncü sefer gül verdi. Her sürgünde gül vermesi çok ilginç. Feyzon / bahçe

Eski 29-04-2013, 11:27   #52
Ağaç Dostu

ezgigül's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2012
Ben bir Ispartalı olarak güller diyarında yaşamaktan ve gül ürünleriyle uğraşmaktan çok mutluyum. GÜLHANE adında bir gül ürünleri dükkanımız var.

Bahar geldi,bahçelerin gülle dolma vakti de geldi. Gül ürünü satan her dükkanın önünde 5er 10ar gül fidanı var. Bu yıl bir değişiklik yapın,bahçelerinizi Isparta gülleriyle şenlendirin.

Isparta gülünün diğer güllerden farkı nedir derseniz: Isparta gülü yağ gülüdür. Bu yüzden de sıcağa pek dayanıklı değildir. Katmerli yapraklı, açık pembe renkli, keskin kokulu ve çok dikenlidir.
Mayıs gibi bolca çiçeklenir, bahçenizi mis gibi bir koku kaplar...

Isparta gülünden elde edilen hammadenin çoğu parfüm ve kozmetik sanayinde kullanılır. Gül suyu, gül kremi ve diğer gül ürünleri de bakımlı bayanlara ve beylere doğanın bir hediyesidir. Gül reçelinde yaprakları ve gül lokumunda da esansı ve yaprakları kullanılır. Gül sabunu yapımındaysa gül dallarının yakılmasıyla elde edilen külden yapılan kül suyu kullanılır.

Yani gülün yaprağını yedik, dalından sabun yaptık, suyuyla cildimizi temizledik, kremiyle nemlendirdik, parfümüyle ya da yağıyla mis gibi kokulandık, bahçemizdeki güllere bakıp gözümüzü gönlümüzü şenlendirdik, ürünlerini satıp geçimimizi de sağladık... İşte mutlu bir gün...

alanur, s.serdar ve Sevgi beğendi.

Düzenleyen ezgigül : 29-04-2013 saat 13:31
ezgigül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2013, 09:46   #53
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Benimde 5 kök İsparta gülüm var. Geçen sene reçel yapmıştık annemle. Bu sene farklı tariften yapmayı düşünüyorum.

İşte benim güzellerim;

Name:  DSCF0599.jpg
Views: 5835
Size:  37.2 KB,

Name:  DSCF0601.jpg
Views: 5386
Size:  36.3 KB,

Name:  DSCF0540.jpg
Views: 5600
Size:  50.9 KB

h_dogan, Sonul ve Milla beğendi.
Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 10:52   #54
Ağaç Dostu

ezgigül's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2012
Reçeli de mis gibi kokar

ezgigül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2014, 23:53   #55
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Arkadaşlar bu ısparta gülünün kokusu tam olarak nasıldır? Geçen annemlerde bahçeden kesilmiş güller vardı. Hepsi güzel güzel kokuyorlardı ama bir tanesi vardı ki buram buram kokuyordu. Fakat alışılageldik kadifemsi tatlımsı gül kokusu yerine daha ekşi limoni tatlı bir kokusu vardı. Tip aynen 21. mesajdakinden. Acaba bu kokladığım ısparta gülü müydü başka bir gül müydü? Hayatımda gördüğüm en yoğun kokulu güldü heralde.

capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2014, 23:52   #56
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi capsaicin Mesajı Göster
Arkadaşlar bu ısparta gülünün kokusu tam olarak nasıldır? Geçen annemlerde bahçeden kesilmiş güller vardı. Hepsi güzel güzel kokuyorlardı ama bir tanesi vardı ki buram buram kokuyordu. Fakat alışılageldik kadifemsi tatlımsı gül kokusu yerine daha ekşi limoni tatlı bir kokusu vardı. Tip aynen 21. mesajdakinden. Acaba bu kokladığım ısparta gülü müydü başka bir gül müydü? Hayatımda gördüğüm en yoğun kokulu güldü heralde.
Isparta gülü veya diğer adıyla bizde mayıs gülü sadece mayıs ayında çiçeklerini açar. Bu nedenle yakın zamanlarda koklamanız pek mümkün değil.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2014, 11:35   #57
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Isparta gülü veya diğer adıyla bizde mayıs gülü sadece mayıs ayında çiçeklerini açar. Bu nedenle yakın zamanlarda koklamanız pek mümkün değil.
Merhaba, konuda yakın zamanda kimseden cevap gelmeyince bende kendim alıp görmek istemiştim. Aldığım ısparta gülü fidanı yeni açtı, aynen tarifim şeklinde limoni tatlı buram burak kokulu çok güzel bir gül. Herkese tavsiye ederim kokusu için. Benimki yediveren türü olduğu için şu an hala gül veriyor olabilir.

Name:  20140726_085729.jpg
Views: 5358
Size:  73.9 KB

Name:  20140726_085738.jpg
Views: 5239
Size:  70.9 KB

Name:  20140726_085750.jpg
Views: 4816
Size:  42.7 KB

Muda, Milla ve Jakin beğendi.
Eski 19-06-2015, 12:04   #58
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Name:  DSC01426.jpg
Views: 4143
Size:  57.7 KB
Name:  DSC01229.jpg
Views: 4648
Size:  47.8 KB
Name:  DSC01430.jpg
Views: 4214
Size:  59.9 KB
Name:  DSC01434.jpg
Views: 4137
Size:  46.8 KB

Muda ve Jakin beğendi.
Eski 13-05-2016, 17:09   #59
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Gulleriniz çok güzel capsaicin. Ben de kokusu yogun güller arıyorum. Sizin yoğun kokulu gulunuzun tam olarak adı ne acaba.yani cicekcilerde ona göre arasam

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2016, 21:50   #60
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi inci gül Mesajı Göster
Uluborlu: Uluborlu, tarih öncesi devirlerden beri çeşitli medeniyetlerin hüküm sürdüğü yörede yer almaktadır. Uluborlu’nun 4000 yıl öncesi Hititler tarafından kurulduğu bilinmektedir. Bu döneme ait kalıntılara yörede hala rastlanmaktadır. Uluborlu, Türklerin fethi öncesinde Apolonia, Sozopolis, Mardion, Mardiyon, Mardiaion adlarıylada anılmıştır. 1070 yılında Türklerin egemenliğine girmiştir. Bu devirden sonra Uluborlu, Borgulu, Burgulu, Uluğborlu isimleri de almıştır.

Uluborlu’da yaklaşık 17 türde kiraz yetiştirilmektedir. Uluborlu kirazı Avrupa ülkelerinde çok tutulmaktadır. Ürünün büyük bir kısmı ihraç edilmektedir. İlçede Temmuz ayının ilk haftasında 2 gün süreli Altın Kiraz ve Yağlı Pehlivan Güreş Şenlikleri düzenlenmektedir.

ULUBORLU BELED0YE BA^KANLII
Uluborlu; ata memleketimiz olup; bu yüzden inşaat mühendisi olup müteahhitlik yapan, (ve Fransa'ya gidip baraj yapmayı öğrendikten sonra Türkiye'ye gelip Türkiye'de ilk baraj projesini çizen ve böylece Türkiye'ye çok fayda sağlayan ,Uluborlu'ya da baraj yaptırılması için önayak olan) babam tarafından bankalara teminat mektubu için teminat olarak gösterilmek üzere bir arazi satın almış ve İktisatçı olan annem de arazi boş kalmasın, ihracata yönelik, yetiştirilmesi elma gibi çetrefilli olmayan ve ekonomik değeri olan bir ürünü Uluborlu'da yetiştirmeyi kafasına koymuş olup; bu yüzden tarlamızdan biraz toprak örneği alarak yaşadığımız şehir olan Ankara'da, Toprak-Su 'ya toprak analizi yaptırtıp,toprağın çok kireçli olduğu ,dolayısıyla burada ihracata uygun "Napolyon Kirazı" denilen türün iyi yetişeceği,kirazın ise kışın soğuklama isteği nedeniyle iklim olarak da Uluborlu'ya uygun olduğu saptanmış olup,annemle babam o zamanlar köylülerin tüm itirazlarına ve köylülerin "siz üniversite okumuş insanlarsınız çiftçilikten birşey anlamazsınız" alaylarına rağmen yurtdışından Napolyon kirazı fidelerini getirtmiş ve Uluborlu'da (ata memleketim diye) aldığı tarlaya dikmişlerdir.
Uluborlu'da kurulan ilk Napolyon Kirazı bahçesi bize aittir.(Napolyon kirazı denmesinin sebebi; Napolyon gibi sapının kısa boylu olup,sapın ucundaki kirazının, Napolyon'un başı ve dolayısıyla aklı gibi büyük olmasından gelmektedir.)
İlk olduğu için Napolyon kirazındaki tozlaşma problemi ,iyi hesaba katılmamış olmasına rağmen ,bugün bütün o yöre kirazla geçinmekte ve kirazı direkt olarak yurtdışına ihraç etmektedir.Dolayısıyla kiraz o havzanın ekonomisine büyük bir katkı kaynağı olmuştur.
Sen çiftçilikten ne anlarsın diye alay edilen ve asıl mesleği İktisat olan Annemin öngörüsüyle o yörede -akıllıca bir araştırma neticesinde yöre özelliklerine uygun olması nedeniyle- çok güzel yetişen kiraz ,Avrupa'da "ULUBORLU KİRAZI" diye bilinen bir marka olmuştur.Ve Avrupa'da da bugün bu isimle bilinmektedir.
O zamanlar ürün gamını bilmeyen yöre köylüsü, ticari olarak elma yetiştirmekte, bunun dışında da, her evde kendilerinin yiyeceği meyve ağaçlarından birer ikişer bulundurmaktaydı.
Anne ve babamı yıllar önce kaybettik.Ruhları şadolsun...Ama onlar memleketlerine çok güzel bir hediye bıraktılar, "Uluborlu Kirazı" nın yurtdışında bir marka olmasını sağladılar.(Tıpkı babamın Türkiye'ye ilk baraj prototip projesini çizip barajların Türkiye'de artık Fransızlar tarafından değil de Türkler tarafından yapılmasını sağlaması gibi...Önceden Türkiye'de baraj yapılması pek bilinmiyordu,bu yüzden de milli gelirimizi yurtdışına vermek zorunda kalıyorduk.)
Vaktiyle Bulgaristan'da çalışıp, oradan memleketi Isparta'ya gelen bir Ispartalı'nın da bastonu içine (başka bir yörede yetiştirilmesin, sadece bizde olsun diye, sınırların dışına çıkarılması yasaklandığı için gizlice bastonunu oyarak içine gizlediği) "Isparta Gülü" diye bilinen ve parfüm endüstrisinin temeli olan gülyağı elde edilen mis kokulu gülün fidesini , Isparta'ya kazandırması gibi...Bugün Isparta'nın pek çok ilçesinde gülyağı fabrikası olup elde edilen gülyağı direkt yurtdışına ihraç edilmektedir.
Güzel Türkiye'mizin her yöresinde, öngörü sahibi insanların çoğalarak kendi yörelerinin zenginliklerini, özelliklerini ve değerlerini idrak edip su yüzüne çıkartarak, bölgelerinin kalkınmasına katkıda bulunmaları dileğiyle...

Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024