agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Agaclar.net'ten Duyurular (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-netten-duyurular/)
-   -   Çeviri gönüllüleri (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-netten-duyurular/2369.htm)

malina 08-07-2006 10:58

Çeviri gönüllüleri

Çeviri konusunda yardım ederseniz seviniriz.

kürekçi 15-11-2006 00:35

Ben kısa bir süre bu işten muaf olsam olur mu :o sınavlarım var da...

malina 15-11-2006 13:24

Sınav sonuçlarını soracağız, ona göre çalış :)

Excellium 15-11-2006 17:39

Beni de yazabilirsiniz. İşlerim izin verdiği ölçüde yardımcı olurum.
Sule'nin dediği gibi nasıl olacak bu durum? Kim neyi ne zaman çevirecek? Koordinatör lazım. Ben bu işin başına bonsaireef'i öneriyorum. Kabul edenler ellerini kaldırsın :))

kürekçi 15-11-2006 17:47

Cuma günü de Biyokimya sınavımız var hadi bakalım hayırlısı. Saatlerdir ders notlarım ve aminoasit formülleri ile uzaktan uzağa bakışıyoruz ama bir türlü cesaret edemedik birbirimize açılmaya :dilli:

En kısa zamanda aranıza döneceğim...

Müjgan 23-01-2007 21:48

Ben de çeviri yapabilirim, aslında çeviri demek doğru değil buna, transkripsiyon mu deniliyor?

Elinizde nebatatla, yani bitkilerle ilgili doküman varsa, eski türkçeden ya da diğer adıyla osmanlıcadan çevirebilirim :)

nemesisx 16-03-2007 22:40

kpds 89 belki yardımım olur

Fraise 07-04-2007 13:13

1 Eklenti(ler)
Merhaba çok az bir mesaj sayım olduğunu biliyorum.Şu an Toefl sınavı için hazırlanıyorum,babamın işlerine yardım amaçlı çevirilerde bulunuyorum bu işi süper yaparım diyemem ama elimden geldiğince yardım edebilirim.Bir de lisede 4 sene boyunca Almanca eğitim aldım.(Cağaloğlu anadolu Lisesi).Almanca metinlerde de yardım edebilirim...

Belki duymuşsunuzdur www.google.com/translate_t sitesi bir çok dilden ingilizceye çeviri yapıyor.İspanyolca,Rusça,Almanca sanırım çince/Japonca da mevcut bu siteden en azından bilmediğimiz bir dildeki metni bileildiğimiz bir dil olan İngilizce ye çevirebiliriz.
Sitenin çeviri yapabildiği seçeneklerin screen i burada:

malina 11-07-2007 19:34

http://www.agaclar.net/forum/marmara-bolgesi/3384.htm

Çevrilmesi istenen bir metin var...

Sergüzen 12-07-2007 09:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 129045)
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3384

Çevrilmesi istenen bir metin var...

Almanca konusunda yardımcı olabilirim.

Mississippi 12-07-2007 10:14

İngiliz Dili Edebiyatı mezunuyum, yardımcı olabilirim

malina 12-07-2007 11:11

Buraya yazılan isteklerden hangisini çevirecekseniz, "Bunu ben çeviriyorum." diye yazın ki, aynı işle iki kişi birden uğraşmasın... :)

bonsaisever 20-01-2008 13:38

Sadece Türkçe kaynaklar yetersiz kalabiliyor.
İstediği bilgilere ulaşabilmesi ve forumun daha iyi bilgi sunabilmesi amacıyla bir çeviri grubu oluşturulsak, kimler gönüllü olur?

bonsaisever 23-01-2008 22:53

Gönüllü yok mu?

malbman 14-05-2008 13:05

Yaklaşık bir aydır üyeyim ama bu bölümü yeni gördüm. İşlerimden zaman artırabildiğim sürece İngilizce-Türkçe çeviriler yapabilirim.

kontes 14-05-2008 23:47

rusça ve romence çeviri yapabilirim

parstibet 25-06-2008 16:07

ingilizceden türkçeye çeviri yapabilirim..

malina 25-06-2008 18:41

Picture Limits
Pictures Remaining 10
Maximum File Size per Picture 97.7 KB
Maximum Picture Dimensions 600 by 600
Pixels Pictures will be automatically resized to fit within these constraints if possible.
However, you may receive better results by doing it manually.

malina 25-06-2008 18:46

You may add pictures to this group from your albums. Paste the URL of each picture you want to add on a separate line. Alternatively, you can add pictures to this group by first viewing them in your albums and then selecting "Add Pictures to Group".

Baykol 25-06-2008 22:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 252885)
Picture Limits
Pictures Remaining 10
Maximum File Size per Picture 97.7 KB
Maximum Picture Dimensions 600 by 600
Pixels Pictures will be automatically resized to fit within these constraints if possible.
However, you may receive better results by doing it manually.

Resim Limitleri
Kalan eklenebilir resim sayısı: 10
Resim başına eklenebilir dosya boyutu: 97.7 KB
Maksimum resim boyutu: 600X600 piksel
Yüklenen resimler, mümkün olduğu ölçüde bu boyutlara sığacak şekilde yeniden boyutlandırılacaktır.
Yine de, resim boyutları kendinizin düzenlemesi daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Baykol 25-06-2008 22:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 252887)
You may add pictures to this group from your albums. Paste the URL of each picture you want to add on a separate line. Alternatively, you can add pictures to this group by first viewing them in your albums and then selecting "Add Pictures to Group".

Bu gruba albümlerinizden (galerinizden?) resim ekleyebilirsiniz. Eklemek istediğiniz resimlerin adreslerini (URL) tek bir satır olarak giriniz.
Diğer bir alternatif olarak, öncelikle albümlerinizde (galerinizde?) resimleri görüntüleyebilir, daha sonra bu resimleri eklemek için "Resimleri gruba ekle" seçeneğini kullanabilirsiniz.

ozgur0ozdemir 10-07-2008 00:18

Ben de ingilizce çeviri konusunda yardımcı olabilirim. Vakit sıkıntım yok.

malina 10-07-2008 11:40

Alıntı:

What is a social group?
A social group is a group of people usually with a particular interest or something else in common. It provides a way of communicating between members as well as sharing photos or other images.
You can get to the list through 'Group Memberships' section on your public profile (?).
The Social Groups list page displays all groups that have been created. You can list the groups by the number of members, messages or pictures, the group name, when the group was created or by the date of the most recent message posted. You can use the controls provided to search for a group.
How do I join a group?
To join a group, click the group title then click 'Join Group'. When you have joined a group, its name will be shown in your public profile. You must be a logged-in, registered member to join groups.
Can I create my own social group?
As a registered member, you can create your own social group (providing the administrator allows this). Go to the groups page and click 'Create A New Group'. Complete the title and description for your group then select the type. There are three types of groups:
  • Public - open to everyone. There is no restriction on who can join or who can post messages to it
  • Invite Only - require an invitation to be sent to join them. Invitations can only be sent by the group creator or forum moderators and administrators. Invitations are sent by clicking 'Pending & Invited Members' at the bottom of the page for that individual group
  • Moderated - open to everyone to join but messages need to be moderated before they will appear. They are moderated by the group creator and the site moderators and administrators

Alıntı:

What is the difference between a friend and a contact?
A friendship is a mutual, two-way relationship between two users. It is initiated by one user and accepted by the other.
A contact is a one-way friendship. This could be where the other person does not accept the friendship, a friendship request is pending, or you do not wish to be friends at this time but want to show them as a contact only.
Where is list of friends and contacts displayed?
Your friends and contacts are displayed on the 'Contacts and Friends' page in your User CP. Your friends are also displayed in your profile page.
How can I request a friend, accept a friend or break a friendship?
There are two ways to request a friendship with someone.
The easiest way is to view the profile page of the person you want to become friends with and click the 'Befriend' link.
The other way is to add the person to your contacts first. Then from your 'Contacts and Friends' page ask to be their friend by checking the box next to their name labelled 'Friend'. Next, save the page.
If you know the username of the person you want to be friends with you can send a friend request using the box provided and clicking 'Add Friend'.
To accept a friend, go to your 'Contacts and Friends' page. At the bottom of the page you will see a list of pending requests. Check the box for the requests you wish to accept then check the 'Accept' button and save the changes. If you do not wish to be friends then select 'Reject' instead.
Breaking a friendship can be done in three ways.
  • From your 'Contacts and Friends' page, uncheck the box for friend for the particular person and save the changes. If you no longer wish them to be a contact either, uncheck both boxes for that person.
  • In your 'Profile Page', click 'Friends' and then click 'Break Friendship' next to the user's name.
  • In the other person's profile, click 'Friends' then find your username and click 'Break Friendship'.

Alıntı:

How do I use albums?
As a member, you can create Albums of images that are linked to your public profile. Albums can be created by visiting the User Control Panel, and clicking on the 'Pictures & Albums' link, and then clicking on 'Add Album'.
Each album can have a title ('Joe's Holiday to Nepal'), a description ('A bunch of photos from my recent adventure') and can be of three different types: Public, Private or Profile.
  • Public albums can be viewed by anyone
  • Private albums can only be viewed by site staff (moderators, administrators) and your Friends and Contacts (info)
  • Profile albums are viewable only by you. However, you can use the images to customize your public profile (info)
How do I upload pictures?
Once you've created an album you can upload images to it. Simply view the album and click on 'Upload Pictures'.
You'll have the option to give each picture a caption, and to set one image as the Album cover, which will be displayed on the public profile. To delete an album or edit the title, description or album type, click on 'Edit Album'. To delete an image, or to edit a caption or change the album cover, click on 'Edit Pictures'.
All members who have access to your album images can comment on them, in a similar way to Visitor Messages (more info). You can delete any image comments from your albums, and report inappropriate messages to moderators.
When you have uploaded a picture, you can place it in your posts by using the BB code text that is displayed below the image when you view it at full size.
Alın size çeviri :)

Günüm 10-07-2008 12:46

1.Bölüm

Anlamını bozmadan, daha rahat anlaşılır bir hale getirmeye çalıştım.

Sosyal grup nedir?
Sosyal grup, aynı konuya ilgi duyan ya da toplumu ilgilendiren başka konuları paylaşmak üzere bir araya gelmiş insanların oluşturduğu topluluktur.
Üyeler arasında iletişimi sağlar.
Sosyal grup listesini, Profilinizde bulunan “grup üyelikleri” bölümünden öğrenebilirsiniz. Liste, açılan bütün grupları içermekle birlikte, daha alt detaylarda listeleme yapabilirsiniz. Bunlar; üye, mesaj ya da resim sayısına göre listeleme, grup adına göre listeleme, grubun kurulduğu tarih’e göre listeleme ya da en güncel mesajları alan grupları listeleme biçiminde olabilir.

Bir gruba nasıl katılabilirim?İstediğiniz gruba üye olabilmek için, grup ismini belirledikten sonra “Gruba katıl” seçeneğini tıklamanız yeterli olacaktır. Üye olduğunuzda, profilinizde hangi gruba ya da gruplara üye olduğunuz görünecektir. Bir gruba üye olmak için, kullanıcı adı ile giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Kendi sosyal grubumu oluşturabilir miyim?
Kayıtlı üye iseniz, yöneticinizden onay almak koşulu ile kendi grubunuzu oluşturabilirsiniz.
Grup sayfasına gidip, “Yeni grup oluştur” seçeneğini tıklayın. Başlığı ve grubunuzla ilgili açıklama bölümlerini doldurduktan sonra aşağıda detayları verilen 3 grup türü arasından size uygun olanı belirleyin.

1.Tüm üyelere açık grup: Herkesin herhangi bir koşul gerektirmeden üye olabileceği ve mesaj gönderebileceği grup.
2.Davet gerektiren grup: Katılabilmeniz için grup kurucusunun, moderatörlerin ya da yöneticilerin davetinin gerekli olduğu gruptur. Davetler, ilgili grubun sayfasının artında bulunan “Üyeleri davet et” seçeneği tıklanarak yapılabilir.
3.Mesaj kontrollü grup: Herkesin katılabileceği bir grup türüdür.Ancak gönderdiğiniz mesajlar, grup kurucusu, moderatörler ya da yöneticiler tarafından kontrol edildikten sonra yayınlanabilir.

Günüm 10-07-2008 12:47

Şimdi 2.bölüm üzerinde çalışıyorum.

Nariel 10-07-2008 12:58

İlk bölümün çevirisini bitirmek üzereydim ki sizin çeviriniz geldi ;) Üçüncü bölümü çevirecektim ancak ulaşılması gereken bağlantıları yazıma nasıl ekleyeceğimi bilmediğimden çeviriyi yapamıyorum.

Günüm 10-07-2008 13:24

2.Bölüm

Yine anlamını bozmadan kendimce düzenledim.

Arkadaş” ile “İrtibatta kalalım” arasındaki fark nedir?
Arkadaşlık, iki üye arasındaki çift taraflı bir ilişkidir. Üyelerden biri arkadaşlığı başlatma talebinde bulunur ve diğeri de kabul eder.
İrtibat içinde bulunmak ise tek taraflı bir arkadaşlıktır. Üyelerden biri arkadaşlık talebinde bulunur. Diğer üye bu teklifi kabul etmez ise arkadaşlık teklifi beklemeye alınır ya da aynı üye henüz arkadaş olarak kabul etmiyorum, sadece irtibatta kalalım konumunda kalsın diyebilir.

Arkadaşların ya da irtibat içinde bulunulan üyelerin listesi nerede görülebilir?
Liste, kullanıcı kontrol paneli sayfanızdaki “arkadaşlar ve irtibatta olunan üyeler” seçeneği altında görüntülenir. Arkadaşlarınız aynı zamanda profiliniz sayfasında da listelenir.

Arkadaşlık talebinde bulunmak, gelen arkadaşlık talebini kabul etmek ya da bir arkadaşlığı sonlandırmak için ne yapmam gerekir?
Arkadaşlık talebinde bulunmak
Arkadaşlık talebinde bulunmak için iki yoldan birini seçebilirsiniz:
En kolay yolu, arkadaş olmak istediğiniz üyenin profil sayfasını açıp, “Arkadaş ol” seçeneğini tıklamaktır.
Diğer yol; üyeyi önce irtibatta olduğunuz üyelerin arasına eklemek, sonra kontrol panelinizden ulaşacağınız “arkadaşlar ve irtibatta olunan üyeler” sayfasını açarak, üyenin adının yanında bulunan “arkadaş” kutusuna tıklamaktır.
En son adımda da sayfayı kayıt etmeniz gerekmektedir.
Eğer üyenin kullanıcı adını biliyorsanız, profil sayfasına gitmeden “Arkadaş ekle” seçeneğine tıklayarak, üye kullanıcı adını girerek de arkadaşlık talebinde bulunabilirsiniz.

Arkadaş eklemek
Size gelen arkadaşlık tekliflerini kontrol etmek için “arkadaşlar ve irtibatta olunan üyeler” sayfanızı açmanız gerekmektedir. Sayfanın sonunda, sizden onay bekleyen arkadaşlık teklifleri listelenir. Her teklifin yanında iki seçenek vardır. Kabul etmek istediğiniz üyeler için “Onayla” seçeneğini, arkadaş olmak istemediğiniz üyeler için ise “reddet” seçeneği işaretlemeniz yeterlidir.

Arkadaşlığı sonlandırmak
3 farklı yolla yapılabilir.
1. “Arkadaşlar ve irtibatta olunan üyeler” sayfanızı açıp, üyenin isminin yanında bulunan “arkadaş” kutusu içindeki işareti aynı kutuya bir kere daha tıklayarak kaldırırsınız. Eğer bu üye ile hiçbir şekilde irtibatınızın kalmasını istemiyorsanız her iki seçeneğin de işaretlenmemiş olmasına dikkat etmeniz gerekir.
2. Kendi profil bilgilerinizin bulunduğu sayfayı açıp, “Arkadaşlar” seçeneğinden tüm arkadaşlarınızı görüntüledikten sonra, silmek istediğiniz üyenin kullanıcı adının yanında bulunan “Arkadaşlığı sonlandır” seçeneğini işaretleyin.
3.Arkadaşlığını sonlandırmak istediğiniz üyenin profil sayfasını açıp, “Arkadaşlar” seçeneğinden tüm arkadaşlarını görüntüleyin. Bu listeden sizin kullanıcı adınızı bulduktan sonra “Arkadaşlığı sonlandır” seçeneğini tıklayın.

Günüm 10-07-2008 13:25

3.bölümü de çevirmeye çalışıyorum.

Nariel 10-07-2008 13:37

Ben de elimden gelen yapmaya çalıştım, umarım yararlı olur..

3.Bölüm:

Albümleri Nasıl Kullanırım?

Bir üye olarak, genel profilinize link olarak eklenmiş görsel albümler oluşturabilirsiniz. Albümler, “Kullanıcı Kontrol Paneli
http://www.agaclar.net/forum/usercp.php ziyaret edilerek ve “fotoğraflar & albümler” linkine, sonra da “albüme ekle” linkine tıklanarak oluşturulabilir.
Her albümün bir başlığı ( örn: Joe’nin Nepal Tatili), bir açıklaması ( örn: Son Maceramın Fotoğraflarından Bir Derleme) ve bir türü olabilir ( Genel, Özel ya da Profil.)

Genel albümler herkes tarafından görüntülenebilir,

Özel albümler sadece site yöneticileri ve düzenleyicileri, arkadaşlarınız ve iletişimde olduğunuz kişiler tarafından görüntülenebilir, http://www.agaclar.net/forum/faq.php...iends_contacts

Profil albümleri ise sadece sadece sizin tarafınızdan görüntülenebilir. Ancak bu tip albümlerin içeriğini,genel profilinizi kişiselleştirmek için de kullanabilirsiniz. http://www.agaclar.net/forum/faq.php...profile_custom

Resimleri Nasıl Yüklerim?
Öncelikle içine resim yükleyebileceğiniz bir albüm oluşturmalısınız. Basitçe, albümü görüntüleyin ve “ Fotoğraf Yükle” seçeneğine tıklayın.
Genel profilinizde görüntülenecek olan; her bir fotoğrafla ilgili veri koyabileceğiniz ve bir fotoğrafı Albümün içeriği olarak ayarlayabileceğiniz bir seçeneğiniz bulunacak. Bir albümü silmek ya da başlığı / açıklamanızı / albüm tipini değiştirmek için “Albümü düzenle(edit album)” seçeneğine tıklayın. Bir resmi silmek, bir veriyi düzenlemek ya da albüm içeriğini değiştirmek için ise “Resimleri Düzenle(edit pictures)” seçeneğine tıklayın.
Albümünüzdeki resim, fotoğraf vb. içeriğe ulaşan tüm üyeler, “ziyaretçi mesajları( visitor messages)” yöntemine benzer şekilde bunlar hakkında yorumda bulunabilirler. Daha fazla bilgi: http://www.agaclar.net/forum/faq.php...public_profile
Yapılan yorumları albümünüzden silebilirsiniz ve uygun olmayan mesajları moderatör(düzenleyici)lere bildirebilirsiniz.

Bir resim yüklediğinizde, resmi tam boyutlarda görüntülerken, resmin altında gözüken BB kodunu kullanarak resmi postalarınızda bulundurabilirsiniz.(?)

Günüm 10-07-2008 13:58

3.bölüm

Nasıl fotoğraf albümü oluşturabilirim?
Tüm kayıtlı üyelerimiz, paylaşmak istedikleri fotoğrafları içeren kişisel albümünü oluşturabilir.
Albüm oluşturabilmek için, kullanıcı kontrol panelinizde bulunan “Fotoğraflar ve Albümler” bağlantısını seçip, “Albüm ekle” seçeneğini tıklamanız yeterlidir.
Her albümün bir başlığı (Örneğin ‘Kaş resimlerim’), kısa bir açıklaması (Örneğin ‘son tatilimden görüntüler’) ve bir türü olmalıdır.

Albümünüzün türü için 3 seçenekten birini işaretleyebilirsiniz:
1.Tüm üyelere açık albümler
Fotoğraflarınızı isteyen tüm üyeler görüntüleyebilir.
2.Özel albümler
Fotoğraflarınız, sadece yöneticiler, moderatörler, arkadaşlarınız ve kontakta olduğunuz kişiler tarafından görülebilir.
3.Profil albümleri
Sadece sizin görebileceğiniz albümlerdir. Ama eğer isterseniz fotoğrafları profil sayfanızda kullanabilirsiniz.

Nasıl fotoğraf yükleyebilirim?
Fotoğraf yüklemek için önce bir albüm oluşturmanız gerekmektedir. Oluşturduktan sonra fotoğraf yüklemek istediğiniz albümü görüntüleyip, “Fotoğraf yükle” seçeneğini tıklamanız yeterlidir.
Her fotoğrafa bir başlık verebileceğiniz gibi, istediğiniz herhangi bir fotoğrafı, o albümün kapak fotoğrafı olarak belirleyebilirsiniz. Profiliniz sayfasında albümünüz seçtiğiniz kapak fotoğrafı ile görüntülenecektir.
Albüm bilgileri üzerinde değişiklik yapmak için “Albüm düzelt” seçeneğini tıklayabilirsiniz. Bu seçenek ile albümü silebilir; albümün başlığını, kısa açıklamayı ya da albüm tipini değiştirebilirsiniz.
Herhangi bir fotoğrafı silmek, fotoğraf başlığını değiştirmek ya da albüm kapağına atadığınız fotoğrafı yeniden belirlemek isterseniz “Fotoğraf düzelt” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
Albümünüzü görüntüleyebilen tüm üyeler, “ziyaretçi mesajları” seçeneğine tıklayarak, istedikleri fotoğrafların altına yorum yazabilirler.
Bu yorumları silebilir, uygun olmayan mesajları moderatörlere bildirebilirsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflardan birini, orijinal boyutu ile görüntüleyip, altında görülen BB kod sistemi kullanarak yazdığınız mesajlara ekleyebilirsiniz..(Bu kod sistemini bilmiyorum ama sanırım fotoğrafı küçültüp, mesajların yanında ekleyen bir şey olsa gerek)

Nariel 10-07-2008 14:00

Son cümleyi anlayamamıştım,dolayısıyla uydurmuşum, kusura bakmayın..

malina 11-07-2008 18:26

Teşekkür ederim. Eklemeye başladım: Forum Yardım

Alıntı:

Your Notifications What are Your Notifications?
When you have logged into the board, a link to 'Your Notifications' may be displayed in the 'Welcome' box near the top of the forum. 'Your Notifications' will show if you have any one of the following:
  • Unread Private Messages (?)
  • Unread Profile Visitor Messages (?)
  • Profile Visitor Messages Awaiting Approval
  • Incoming Friend Requests (?)
  • Requests to Join Your Social Groups (?)
  • Invitations to Join Social Groups
  • Unread Picture Comments (?)
  • Picture Comments Awaiting Approval
By clicking on the 'Your Notifications' link, you will be able to quickly see how many of each type you have received. Clicking on any of the links in the menu will take you to the relevant page within the User Control Panel or elsewhere in the system.
If there are no notifications, then this link will be replaced by a link to 'Private Messages' (?).

Alıntı:

Quick Links What is the Quick Links menu?
The navigation bar at the top of each page has several helpful links. One of them is a dropdown menu called Quick Links. (It appears only to registered members who are logged in). Clicking it once with the mouse will make it drop down and show the following options:
  • Quick Links
    • Today's Posts (shows posts created in the past 24 hours)
    • Mark Forums Read (marks all the threads and posts as read for your session - this is a shortcut alternative to actually reading the threads and posts)
    • Open Contacts Popup (opens a new window with a list of all your contacts)
  • Networking
    • Contacts and Friends (a page from where you can manage your contacts and friends)
    • Social Groups (where you can manage your social groups)
    • Pictures and Albums (where you can manage your pictures and albums)
  • User Control Panel (clicking this takes you to your personal user control panel)
    • Edit Signature (edit your personal signature that appears below posts)
    • Edit Your Details (edit your personal profile details)
    • Edit Options (manage your community settings)
  • Miscellaneous
    • Private Messages (manage your private messages, read your inbox, create new messages, etc)
    • Subscribed Threads (get an overview of your free subscriptions and options to manage them)
    • Your Profile (loads your social profile)
    • Who's Online (see which users who are currently online on the board and what they are doing)

Alıntı:

Searching Forums and Threads How do I search for something?
To quickly find a thread or post of interest anywhere on the bulletin board, click on the 'Search' link in the navigation bar at the top of most forum pages. Then, type in the keyword or phrase you wish to search for, and select either 'Show Threads' or 'Show Posts' to view the results. By selecting posts, you will be shown only the actual post in which the search word appears.
For more control over the search, select 'Advanced Search' from the drop-down box. The advanced search page allows you to restrict your search to individual forums, find posts or threads by user, or return results based on tags (?). There are also options to find posts from a certain date, or threads with a certain number of replies.
How do I search a specific forum or thread?
If you are browsing a forum, you can quickly search for a thread or post within it by clicking on the 'Search this forum' link near the top of the page (it's above the list of threads). You can also search for individual posts within a thread by clicking on the 'Search this Thread' link at the top of any thread view page.

sakagun 11-07-2008 20:07

Not: Malina, buraya HTML kodu yapıştıramadım. İstersen HTML kodlu halini e-postayla gönderebilirim. 2. ve 3. bölümleri de çevirdim. Kontrol edip yarın göndereceğim.

Bildirimleriniz Bildirimleriniz Nedir?
Sitede oturum açtığınızda, forumun üst tarafına yakın 'Hoş Geldiniz' kutusunda bir 'Bildirimleriniz' linki görüntülenebilir. Aşağıdakilerden biri varsa 'Bildirimleriniz' görüntülenir:
  • Okunmamış Özel Mesajlar (?)
  • Okunmamış Profil Ziyaretçisi Mesajları (?)
  • Onay Bekleyen Profil Ziyaretçisi Mesajları
  • Gelen Arkadaşlık İstekleri (?)
  • Sosyal Gruplarınıza Katılma İstekleri (?)
  • Sosyal Gruplara Katılma Davetleri
  • Okunmamış Resim Yorumları (?)
  • Onay Bekleyen Resim Yorumları
'Bildirimleriniz' linkini tıklayarak, her bir türden kaç öğe almış olduğunu hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Menüdeki herhangi bir linki tıkladığınızda, Kullanıcı Kontrol Paneli içindeki uygun sayfaya veya sistemde başka bir yere gidersiniz.
Hiç bildirim yoksa, bu linkin yerini 'Özel Mesajlar' linki alacaktır (?).

Günüm 11-07-2008 21:02

Kim hangi bölümü çevirmek için çalışıyor?Tekrarlı çeviri yapmayalım..

sakagun 11-07-2008 21:05

32 numaralı mesajdaki çevirileri bitirdim. Kontrol edip yarın yükleyeceğim.

sakagun 12-07-2008 11:27

Hızlı Linkler Hızlı Ulaşım menüsü nedir?
Her sayfanın en üstünde yer alan navigasyon çubuğunda birçok yararlı link bulunur. Bunlardan biri Hızlı Ulaşım adı verilen aşağı açılır menüdür. (Yalnızca oturum açmış olan kayıtlı üyelere görünür.) Fareyle bir kez tıkladığınızda aşağı açılır ve aşağıdaki seçenekler gösterilir:
Hızlı Ulaşım
o Bugünkü Mesajlar (son 24 saatte postalanan mesajları gösterir)
o Forumları Okundu İşaretle (oturumunuzdaki tüm konuları ve mesajları okundu olarak işaretler - bu, konuları ve mesajları gerçekten okumak yerine kullanılabilecek bir alternatif kısayoldur)
o Kişiler Penceresini Aç (tüm kişilerinizin listelendiği yeni bir pencere açar)
o Kişiler ve Arkadaşlar (kişilerinizi ve arkadaşlarınızı yönetebileceğiniz bir sayfa)
o Sosyal Gruplar (sosyal gruplarınızı yönetebileceğiniz yer)
o Resimler ve Albümler (resimlerinizi ve albümlerinizi yönetebileceğiniz yer)
Kullanıcı Kontrol Paneli (bunu tıkladığınızda kişisel kullanıcı kontrol panelinize gidersiniz)
o İmza Düzenle (mesajların altında görüntülenen kişisel imzanızı düzenleyin)
o Ayrıntıları Düzenle (kişisel profil ayrıntılarınızı düzenleyin)
o Seçenekleri Düzenle (topluluk ayarlarınızı yönetin)
Çeşitli
o Özel Mesajlar (özel mesajlarınızı yönetin, gelen kutunuzu okuyun, yeni mesajlar oluşturun vb.)
o Abone Olduğunuz Konular (ücretsiz aboneliklerinizi ve seçeneklerinizi yönetmek üzere özetini alın)
o Profiliniz (sosyal profilinizi yükler)
o Kimler Çevrimiçi (şu anda hangi kullanıcıların forumda çevrimiçi olduğunu ve ne yaptıklarını görün)

sakagun 12-07-2008 11:28

Forumda ve Konularda Arama Nasıl arama yapabilirim?
Forumda hızlı bir şekilde ilgilendiğiniz bir konuyu veya mesajı bulmak için, forum sayfalarının çoğunun en üstünde bulunan navigasyon çubuğunda 'Arama' linkini tıklayın. Sonra, aramak istediğiniz anahtar kelimeyi veya kelime grubunu yazın ve sonuçları görüntülemek için 'Konuları Göster' veya 'Postaları Göster' seçeneğini seçin. Postaları seçtiğinizde, yalnızca aranan kelimenin geçtiği postanın kendisini görürsünüz.
Daha kontrollü bir arama yapmak için, aşağı açılan kutuda 'Gelişmiş Arama' seçeneğini seçin. Gelişmiş arama sayfası, aramanızı tek tek forumlarla sınırlamanızı, kullanıcıya göre postaları veya konuları bulmanızı veya etiketlere göre sonuçları görmenizi sağlar (?). Ayrıca, belirli bir tarihteki mesajları veya belirli sayıda yanıt almış konuları bulma seçenekleri vardır.
Belirli bir forumu veya konuyu nasıl arayabilirim?
Bir forumda dolaşıyorsanız, sayfanın üst tarafında bulunan 'Forumları Ara' linkini (konu listesinin üzerindedir) tıklayarak bir konuyu veya konunun içindeki bir postayı hızlı bir şekilde arayabilirsiniz. Herhangi bir konunun görüntülendiği sayfanın en üstünde yer alan 'Bu Konuda Ara' linkini tıklayarak da tek tek postaları arayabilirsiniz.

Kıbrıslı 17-07-2008 09:35

Malina,

İngilizceden mümkün oldukça çeviri yababilirim. Yalnızca duplikasyon olmaması için bence
görev dağılımı olması gerek.

mahon67 03-08-2008 18:37

Yenilen sucul bitkiler

1 Eklenti(ler)
Meyvesi, yumrusu veya bitkinin kendisi (yaprağı) yenilebillen sucul bitkileri burada paylaşalım istedim. çeviri yapabilecek arkadaşlar da burada yardım ve paylaşımlarını bizlerden esirgemezse çok farklı bir meyve/sebze alemini tanımış oluruz.

Arrowhead, swamp potato (ok ucu, bataklık patatesi)
Latince isim: Sagittaria sagittifolia

http://images.google.com.tr/imgres?i...%3Dtr%26sa%3DN

PLANT DESCRIPTION

An attractive aquatic edge plant with arrow shaped leaves and edible tubers. This species doesn’t appear to flower and so will not spread from seed. This is desirable as some species of Sagittaria do set seed and can become weedy. It is very hardy, grows to 30 cm high and likes full sun.

USES

The tuber flesh is cream coloured and is eaten boiled, baked or fried, it should not be eaten raw. The protein content of 4 to 7% is high for a root crop. The young shoots can also be eaten. A simple way to prepare arrowhead is to boil tubers until tender, slice it thin and serve with butter or sesame oil. If any should be left over, unbuttered, serve cold with a vinaigrette dressing as a salad.

PLANTING

Plant the tubers in early spring 4-5 cm deep and space the tubers at least 10 cm apart. This is an easy to grow plant with no special growing requirements other than maintaining a cover of shallow water, 100 - 300 mm deep, over the soil. A pond isn't necessary to grow most aquatic edible plants, old concrete laundry tubs and bathtubs can be recycled. If they are sunk into the ground and edged with rocks, they can look very attractive. If using this type of container to grow aquatic edible plants, than the entire container should be two-thirds filled with a mixture of 70% good quality topsoil, preferably a loam containing some clay and 30% well-rotted manure or compost. Make sure when adding the soil that enough head room is left to add the correct depth of water. The tubers can be planted directly into this soil mix and water added until the surface is covered to the appropriate depth. If using a pond than suitable large pots would be filled with the soil mix and the tubers planted into this, finish by using a topping of gravel or pebbles as a mulch to keep the soil in place. Water well before placing in the pond. If necessary arrange bricks under the pots to bring them to the correct depth from the surface of the water. To construct a pond a waterproof lining will be needed. This can be made of concrete or a synthetic rubber liner. Synthetic rubber or EPDM. liners are long lasting and flexible and easy to install. Concrete is the most versatile material.

mahon67 03-08-2008 18:55

1 Eklenti(ler)
Çin su kestanesi (Eleocharis dulcis)

PLANT DESCRIPTION

Waterchestnuts are a rush-like plant to 1m tall, native to swampy, tropical areas of Asia. There is a small variety native to the tropical wetlands of Australia.

USES

Waterchestnuts are nutritious, containing B vitamins and can be eaten raw or cooked. They are a common ingredient in Chinese, Japanese and Indonesian dishes. To prepare; peel or scrub well, and slice thinly, add to stir-fry dishes and soups. To store; waterchestnuts will keep in the fridge for several weeks and can also be frozen. Do not freeze the corms you are saving to re-plant, only the ones for eating.

PLANTING

It is important to understand that waterchestnuts are not aquatic plants but rather swamp or edge plants. As you are growing a root crop it is important for a good yield to have sufficient depth of soil for good root growth. On a backyard scale a bathtub provides a useful deep waterproof container; on a larger scale a paddy can be constructed or a dam shaped to create a wide shelf below water level. Plant the corms in early spring 5 cm deep into your chosen spot. Plant 2 corms to the square metre, overcrowding the corms will dramatically reduce yield. A rich, sandy, well-limed loam with a pH of 6.5 to 7.2 is needed. Well composted animal manures or other organic fertilisers can be used to improve fertility. Keep the corms well watered and allow growth to reach around 10 cm high before flooding 7-10 cm deep. Maintain this depth for the whole growing season which should be at least 7 frost-free months. In late autumn, when the tops have browned off, drain completely to encourage hardening-off of corms. Leave 3-5 weeks to mature, corms should be a rich chestnut colour. Keep refrigerated until used, or until replanting next spring.

In cooler areas of Australia waterchestnuts can be grown in glasshouses or poly tunnels.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024