agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > Agaclar.net'ten Duyurular
(https)

Anket Sonuçlarını Göster: Bu dili çeviri yapacak kadar biliyorum
English 237 90.46%
German 38 14.50%
French 15 5.73%
Spanish 10 3.82%
Multiple Choice Poll. Oy Verenler: 262. Bu ankete oy veremezsiniz

Beğeni Düzeni99Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-03-2012, 18:55   #151
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
çeviri

Merhaba, insallah elimden geldigince yardımcı olabilirim. Verdiginiz örnek tam bir cumle degil, dolayısıyla çevirmek istediginiz cumleyi tam olarak yazarsanız daha iyi olur sanırım, ben kendimce bir örnek cumle de yazayım. "İlk gordugum andan beri" ifadesini "Since the (first) moment I saw" diye çevirebilirisiniz. Örnek cumle: I've hated it since the moment I saw it. Veya baska bir örnek:Since the moment I first saw him, I have liked him. Gordugunuz gibi "since" ile kullandıgınız ifade cumle basına veya sonuna gelebilir hicbir anlam degisikligi yaratmadan. Siz tüm cumleyi yazarsanız, onu cevirmemiz daha iyi olur.

limon_sever beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 19:08   #152
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Sayın Cymbelina,

Cevabınız için teşekkür ederim.

Bir kolye tasarımı için bu cümleyi kullanmam gerekiyor. Yuvarlak bir kolye. Kolyenin orta kısmında "i love you" yazacak. Yuvarlağın etrafında "İlk gördüğüm andan beri" yazacak. Umarım anlatabilmişimdir. Yani aslında cümle şu şekilde olacak. "İlk gördüğüm andan beri ... seni seviyorum."

Bende en yakın çevirimi şu şekilde yapmıştım. Ama sanırım yanlış olmuş.
"The first i've seen the moment ... love you."

Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Teşekkürler.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 19:15   #153
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Bir de şunu belirteyim. Kolyenin ortasında "i love you" her şekilde olacak. Yuvarlağın kenarında "İlk gördüğüm andan beri seviyorum." cümlesi de olabilir.

Teşekkürler.

Eski 19-03-2012, 19:46   #154
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Son bir çeviri denedim.

"Seni ilk gördüğümden beridir seviyorum. = I love since I first saw you."

Acaba bu doğru oluyor mu?

Eski 19-03-2012, 20:06   #155
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

..

anladım, kolye cok hoş bir fikir. ancak su var: kurudugunuz cumle present perfect olmak zorunda. az once cevap yazıyordum cok uzattım, şimdi bastan yazayım. şöyle ki: cumlede gecen fiil sevme fiili (fiilin ne oldugu onemli degil), bu fiil (eylem) gecmiste baslamıs ve şu ana kadar devam etti, halen de ediyor. İşte bu anlamı ancak Present perfect tense ie verebiliriz ingilizcede. Turkce'de ise ne guzel şimdiki zaman kipi ile kullanıp gecip gidiyoruz. Since'in birden fazla kullanım şekli var, buradaki de ...dan beri anlamında. Eger siz kişiyi ilk gorduugnuz andan beri onu sevdiginizi vurgulamak istiyorsanız, yani eylemin gecmiste onu gordugunuz anda baslayıp şu ana kadar devam etmis oldugunu vurgulamak istiyorsanız: I have loved you since the (first) moment I saw you veya I have loved you since I first saw you cumlesini kullanacaksınız. Tabi bu kolyede nasıl durur bilemiyorum. Siz sadece seni seviyorum diye, bir zaman vurgusu yapmadan kullanacaksanız I love you seklinde yazabilirsiniz. I love you since I first saw you cumlesi yanlıs, Turkce acısından sorun yok ama boyle bir cumle İngilizce olarak yanlıs. cok sıkıcı bir anlatım oldu gibi ama kusura bakmayın. Burada timeline cizip anlatmam mumkun degil.

limon_sever beğendi.
Eski 19-03-2012, 20:39   #156
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Teşekkür ederim. Sayenizde mini ingilizce dersi de görmüş oldum

"I have loved you since I first saw you." Bu cümle uygundur. Kolye de güzel olur tahminim ilk çeviriyi deneme için tasarıma koydum. Göze çarpmıyor öyle

Aslında i love you yine olacak çünkü tasarımda kullandım. Bütünlüğü tamamlıyor. Hani ben Türkçe'de kullandığımız gibi bir cümle kurabiliyoruz diye düşünmüştüm. Sizde ingilizce'de zaman vurgusundan olamayacağını söylediniz. İki cümleyi de kullanacağım. Tasarımının i love you kısmını ekleyeceğim birazdan.

Eski 19-03-2012, 20:44   #157
Ağaç Dostu

MeTePe's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2012
Bu görüşe doğru olsa da tam olarak katılmıyorum.

Love fiili oldukça geniş anlamlı özel fiillerdendir.

"Seni ilk gördüğümden beri seviyorum" derken yine "I love you" yani "Seni seviyorum" kalıbıyla hareket etmek lazım.

Sonuç olarak; ben şöyle bir cümleyi tercih ederdim:

I love you since the first day I saw you. => Seni ilk gördüğüm günden beri seviyorum.

veya

I love you since the first time I saw you.

gokcegokce beğendi.
MeTePe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 20:46   #158
Ağaç Dostu

MeTePe's Avatar

Örnek şiir;

I Love You ,
since the first day i saw you,
i already knew.
From that day forward,
I would end up with you.

...

Eski 19-03-2012, 20:51   #159
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

1-2 mm kabartmalı şekilde kalbin ortasından geçen bir kılıç ve kalbin iki kısmında baş harfler olacak. Kılıcın keskin kısmı "i love you"nun başlangıcı oluyor.

Tasarımın etrafını daire şeklinde bu cümleyi ve kişilerin doğum tarihlerini kullanacağım işte

Kolyenin arka kısmı daha hoş ama onu yayınlayamıyorum. Kişilerin isimleri yazıyor. Normal düz bakıldığı zaman kızın ismi okunuyor. Kolyeyi ters çevirip baktığınız zaman erkeğin ismi görünüyor.

Sayın MeTepe'nin yorumundan sonra kullanacağım cümle de kararsız kaldım.

Düzenleyen limon_sever : 19-03-2012 saat 22:13 Neden: Tasarımı kaldırdım.
Eski 19-03-2012, 21:08   #160
Ağaç Dostu

MeTePe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
.
Sayın MeTepe'nin yorumundan sonra kullanacağım cümle de kararsız kaldım.
Sayın Cymbelina'nın yaklaşımı doğrudur.

Ancak, ingilizce o kadar yapısallaşmış bir değil. Günlük kullanımda hiç kimse dört dörtlük dil kurallarına riayet ederek ing. dilini kullanmaz.

Burada "seni seviyorum" derken zaten belli bir zamanda başlamış ve devam etmekte olan bir eylemden bahsediyoruz. Yani geçmişi de içinde barındırıyor. Zaten verdiğimiz mesaj da budur. Yoksa "sinemaya gidiyorum" der gibi bir eylemden bahsetmiyoruz.

Hiç bir zaman "seni çarşambadan beri seviyor-dum, hala seviyorum" benzeri ifade kullanmayız.

Sonuç olarak benim fikrim:

Seni seviyorum => I love you
İlk gördüğümden beri => Since the first time I saw you

bir arada kullanılabilir. Time, moment, day vs. tercihe kalmış bir şey.

limon_sever beğendi.
Eski 19-03-2012, 21:10   #161
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Bu cümleleri kullanıyorum o zaman.

Seni seviyorum => I love you

Sayın MeTepe çok teşekkür ederim.

Eski 19-03-2012, 21:17   #162
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

...

kolye tasarımınız guzel, elinize saglık. bir onceki sayın uyenin soylediklerine şahsen katılmıyorum. love fiilini en bilindik anlamda ozel kılan -ing ekiyle cok sık kullanımı goremeyiz ancak mumkundur(ornek I'm loving you yerine I love you). mesele love fiilinde degil, sayın limon sever ...dan beri... ifadesini kullanmak istemektedir, bunu da ancak since ile saglayabilir, ve bu yuzden fiil ne olursa olsun, present perfect kullanmak zorundadır. yukarıda yazan şiirde since vardır ancak kendinden sonra gelen mısradaki cumleye ait gibi, gramatik olarak yani mantık olarak boyle düsünülür, seni ilk gordugumden beri biliyorum ki (I would end up with you), orada da "already" kullanılmıs, şiir oldugu icin de birebir grammar kurallarına uymayı secmemis olabilir şair. gunumuzde amerikan sarkı sozlerinde ornegin normal grammar kuralları gorebiliyor msuunuz? ingilizceyi o sarkılara gore ogrendiginizi dusunup bir sınava girerseniz kalırsınız.. I love you since I first saw you cumlesi yanlıstır. Sayın limonsever, bu ozel tasarımınız icin en garantisi, nasılsa internettesiniz, googleda since nasıl kullanılır diye aratın bakalım, Since'i ....dan beri anlamında Present simple tense ile kullanıyorlar mı bir bakın. bu anlamda kullanılıyorsa present simple ile, lutfen buraya yazın, ben de ogrenmis olurum.

limon_sever beğendi.
Eski 19-03-2012, 21:24   #163
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

...

mesele belki de cok uzadı, sayın limonsever ben elimden geldigince bildigimi aktarmak istedim, kolyenizde siz hangisinin hos gorundugunu dusunurseniz onu yazıp kullanın. fikriniz gayet guzel, iyi gunlerde kullanın kolyenizi.

Eski 19-03-2012, 21:24   #164
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Sayın Cymbelina aşağıdaki cümleyi kullanamazmıyım?

Nasıl bir cümle kullanabilirim. Tasarımı da gördünüz. Sayın Metepe'ninde dediği gibi sınavda vs. kullanılmayacak sonuçta bir kolye. En uygun halk dilinde de olabilir. En sade ve güzel hangi cümleyi kullanmam gerekiyor?

Eski 19-03-2012, 21:30   #165
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
mesele belki de cok uzadı, sayın limonsever ben elimden geldigince bildigimi aktarmak istedim, kolyenizde siz hangisinin hos gorundugunu dusunurseniz onu yazıp kullanın. fikriniz gayet guzel, iyi gunlerde kullanın kolyenizi.
Dediğiniz gibi yapıyorum o zaman

Kolyeyi bir arkadaşım için yapıyorum. Kullanacak arkadaşa iletirim

Eski 19-03-2012, 21:36   #166
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

...

sayın limonsever, dediginiz gibi eger grammatically correct olmasın, alt tarafı kolyedir, onemli olan mana diyorsanız veya benim soyledigim sekilde yazmak hos gozukmeyecekse (cumle uzun oldugu icin) siz gonlunuzden gecen neyse o sekilde yapın, sonucta kendi emeginiz, bunun anlamı daha cok, onemli olan düsünmeniz, emeginiz. siz nasıl arzu ediyorsanız oyle yapın

limon_sever beğendi.
Eski 19-03-2012, 21:45   #167
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Sayın Cymbelina kullandığı cümlede karar kıldım. "I've loved you since I first saw you."

Teşekkürler arkadaşlar.

Eski 19-03-2012, 21:59   #168
Ağaç Dostu

MeTePe's Avatar

Alıntı:
Sayın Cymbelina kullandığı cümlede karar kıldım. "I've loved you since I first saw you."

Teşekkürler arkadaşlar.
Daha önce söylediğim gibi kural olarak sayın Cymbelina'nın belirttiği cümle doğrudur. Ben sadece günlük kullanımda bu kuralların çok önemli olmadığını söylemek istedim.

Bu arada tasarımınız güzel... elinize sağlık.

limon_sever beğendi.
Eski 19-03-2012, 23:57   #169
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Alıntı:
En sade ve güzel hangi cümleyi kullanmam gerekiyor?
Hepsi doğru fakat ben halk dilinde ''love you at the first sight'' derdim. Kaptanız ya

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 13:06   #170
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Narcissus do best when not disturbed. Clumps may be divided once every 4-5 years; with the species, in May, after they have flowered but before the foliage begins to die down and with garden varieties in July, when foliage has completely withered. Bulbs should be replanted immediately. A top dressing of bone-meal very early in spring is beneficial. Bulbs grown indoors should be allowed to die back gradually after flowering by withholding water. Bulbs should then be removed from pots, cleaned and replanted in the open garden in August, mixing in a little bone-meal with the soil.

Rica etsem, bu metni çevirebilir misiniz acaba?
Nergislere kemik unu verilmesini anlatıyor..ama bana google çevirisi yetmiyor..
Teşekkürler..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2012, 10:59   #171
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Narcissus do best when not disturbed. Clumps may be divided once every 4-5 years; with the species, in May, after they have flowered but before the foliage begins to die down and with garden varieties in July, when foliage has completely withered. Bulbs should be replanted immediately. A top dressing of bone-meal very early in spring is beneficial. Bulbs grown indoors should be allowed to die back gradually after flowering by withholding water. Bulbs should then be removed from pots, cleaned and replanted in the open garden in August, mixing in a little bone-meal with the soil.

Rica etsem, bu metni çevirebilir misiniz acaba?
Nergislere kemik unu verilmesini anlatıyor..ama bana google çevirisi yetmiyor..
Teşekkürler..
Nergisler rahatsız edilmediklerinde en iyi şekilde gelişirler. Nergis demetleri her 4-5 yılda bir mayıs ayında, çiçek açtıktan sonra fakat temmuz ayında yapraklar tamamen solmadan önce türlerine göre birbirinden ayrılabilir.

Yapraklar tamamen zayıflayıp, solduktan sonra bitki soğanları vakit geçirmeden tekrar dikilmelidir. Kemik tozunu erken ilkbaharda (toprak) üstüne serperek kullanmak faydalıdır. İçerde yetişip çiçek açan bitki soğanlarına su vermeyi keserek derece derece solmalarına müsade etmeli. Daha sonra soğanlar saksıdan çıkartılıp, temizlenip ağustos ayında çok az kemik tozunu toprakla karıştırıp açık alan bahçelere tekrar dikilmelidir.

Sn pria, hiç nergis yetiştirmedim dolayısyla konuya hakim değilim, ne gördüysem onu çevirdim, eksiğim varsa affola

yeşillim ve Cymbelina beğendi.

Düzenleyen Zeytinlibahçe : 24-03-2012 saat 11:37 Neden: ilave
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2012, 11:17   #172
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Teşekkür ederim sayın Zeytinlibahçe..

Kemik unu ile ilgili bilgi yeterli bana..

Eski 11-06-2012, 16:49   #173
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2011
Eşimin abisi çiçeklere merakımı bildiği için aşağıdaki paketleri çiçek tohumu diye almış Çin de yaşıyor ama henüz çince bilmiyor.

Bunlar ne işe yarar nasıl kullanılır yardımcı olabilecek birisi var mı acaba. Çince dışında hiçbir açıklama yok maalesef.

Name:  Resim 350.jpg
Views: 457
Size:  70.6 KB

Name:  Resim 352.jpg
Views: 470
Size:  70.4 KB

Name:  Resim 354.jpg
Views: 467
Size:  70.6 KB

bu patlıcan nasıl yetiştirilir fikri olan var mı acaba

Name:  Resim 356.jpg
Views: 479
Size:  59.9 KB

Name:  Resim 357.jpg
Views: 462
Size:  47.0 KB

adacık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 23:58   #174
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Google çevirisinden biraz daha net, anlaşılır, derli toplu, anlam ifadesi daha düzgün çeviri yapan bir site buldum; deneyin derim:

Szck evir - ingilizce trke szlk

hk50 beğendi.
Eski 12-06-2012, 09:27   #175
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2011
Çin'ce kelimeleri yazmak mümkün değil ki, en azından ben beceremem

adacık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2012, 19:29   #176
Ağaçsever

tevmen's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Galeri: 2
Sayın Adacık,

ne yazık ki ben de çince anlamıyorum. İlk üç resimdeki paketler hakkında hiç fikrim yok. Ama son iki paketin üzerindeki ingilizce ifadelerden birşeyler anlaşılıyor en azından. Dördüncü resimde "plate brush egg plant" tohumları var. Bu bitki (solanum torvum) bir yabani patlıcan türü sanırım. Dayanıklı olduğu için patlıcan yetiştirmek için bu bitkiye patlıcan aşısı yapılıyormuş. Ayrıca yeşil meyveleri özellikle tayland'da çok revaçtaymış. Zaten paketin üstündeki yazılar da taylandca galiba. Ayrıca yazılardan pakette 160 tohum olduğu ve %60 çimlenme yüzdesi anlaşılıyor.

Son pakette ise karışık organik gübre var. En alttaki dört satırda içindekiler hakkında bilgi var. NPK (azot fosfor potasyum) %18, organik madde %15, amino asitler %8. Son satırı okuyamadım.

adacık beğendi.
tevmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 09:58   #177
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Tam yerinde miyim,bilmiyorum.'sitede tarımla ilgili bazı İngilizce terimlerin tam olarak Türkçe karşılıklarını bulabileceğimiz bir yer var mı bilmiyorum' cümleciğinden yola çıkarak ben de sorunumu iletmek istiyorum:
Yapabilirsem bir nergis çiçeği resmi ekleyeceğim.Buradaki terimlerin Türkçe karşılığını arıyorum.
Umarım bir aksilik olmaz.

Eklenen Resimler

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 10:22   #178
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Neck: boyun - resimde de zaten çiçeğin boyun kısmını işaret ediyor

Petal: taç yaprak diye biliyorum

Stem: Normalde kök anlamına da gelir (ancak bitkilerde kök anlamına gelmez) - burada çiçek sapı denebilir

Anther ve Stigma: Bilenler daha iyi açıklar ama tozlaşma hadisesinin olduğu dişi ve erkek bölümler sanırım

Ovary ve ovules: Normaldeki anlamlarina yakın diyelim - ovary tohum kesesi/ kapsülü. Ovüles - tohumlar olabilir.

Daha uzman arkadaşlar daha iyi aydınlatacaktır, benim elimden bu kadarı geldi

Eski 25-12-2012, 10:38   #179
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Sn Cymbelina,
Zahmetleriniz için teşekkür ederim. Ancak ben konu hakkında 'tam' ve 'doğru' bilgiye ulaşmak istiyorum.Ama illaki yardım edeceğim derseniz size tam metin yollayayım onu çevirin lütfen.

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 10:57   #180
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Duyurular başlığına ekleyin metninizi, böylece sadece ben değil diğer arkadaşlar da görür. Ben çevirmen de değilim, uzman da, sadece bildiğim kadarını aktardım. Aradığınız "tam" ve "doğru" sonuçlara ulaşırsınız umarım.

Bu kadar net bilgi arıyorsanız, ne için ihtiyacınız olduğunu da bildirin - örneğin, ödev, tez vb gibi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024