agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Agaclar.net Toplantı ve Gezileri
(https)

Beğeni Düzeni533Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-08-2013, 21:31   #151
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasanbatiray Mesajı Göster
Herkese merhabalar,

Mart ayından beri hareketlilik yok bu sayfada. Yeni bir üye olarak en son Kayseri'ye ve civarına gezi planlaması yapılmak istenmiş ama sanırım gerçekleşmemiş. Kayserili bir üyeniz olarak bu turu planlamak istiyorum. İsterseniz eğer 4 farklı rota oluşturabilirim.

1) Sultan Sazlığı
2) Kapuzbaşı Şelaleri
3) Yamula Barajı
4) Kapadokya Gezisi

Fikirlerinizi alabilirim. Elimden geleni yapar güzel bir tanışma ve gezi düzenleyebiliriz.
Kayseri de ikamet ettiğim için zaman problemim yok.

Fikir ve önerilerinizi bekliyorum.

Saygılarımla...
Sevgili hasanbatiray;
Mart ayında gündeme gelen toplantı önerisini canlandırdığınız için teşekkürler.

Eylül ortaları gibi uygun olur diye düşünüyorum, üzümler olgunlaşır belki bağ bozumu bile yaparız

Nevzat ve Ana gibi beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2013, 15:12   #152
Ağaç Dostu

Nevzat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2008
Galeri: 2
Benim Eylül 15 gibi Mersin üzerinden Antalya programım var, dolayısı ile Kayseri Kapadokya güzergahım üzerinde, bu tarihler cıvarında yapılacak 2-3 günlük gezide arkadaşlarla birlikte olmaktan memnunluk duyarım.

Ana gibi beğendi.
Nevzat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2013, 16:04   #153
Ağaçsever

senem-a.'s Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2009
Haydi fidan dikelim

sayın malina grubu sildim ancak bu konuyu hatırlatmamız gerektiğini düşünüyorum.. tek seferlik basit organizasyonlarda bile yüzlerce ağaç diktiğimiz oldu... Ağaç dostlarıyla ve düzenli programlarla çok geniş alanları ağaçlandırabiliriz.. bu konuda bilmediğimiz aktiviteler varsa, kusurumuza bakmayınız. selamlar..

senem-a. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2013, 17:05   #154
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi senem-a. Mesajı Göster
sayın malina grubu sildim ancak bu konuyu hatırlatmamız gerektiğini düşünüyorum.. tek seferlik basit organizasyonlarda bile yüzlerce ağaç diktiğimiz oldu... Ağaç dostlarıyla ve düzenli programlarla çok geniş alanları ağaçlandırabiliriz.. bu konuda bilmediğimiz aktiviteler varsa, kusurumuza bakmayınız. selamlar..
Orada yazılan gerekçelerle, grup açmanızın amaçladığınız çalışmaya katkısı olmayacak diye bilgilendirdim. Yani kusura bakılıp bakılmayacak bir durum yok. Forumda konu açarsanız daha çok kişinin sizi okumasını sağlayabilirsiniz.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2013, 14:53   #155
Ağaçsever

senem-a.'s Avatar

Tşekkürler..

Eski 18-08-2013, 13:38   #156
Ağaçsever

senem-a.'s Avatar

arkadaşlar, bölgesel olarak organize olup, ağaçlar.net üyeleri adına ORMANCIKLAR OLUŞTURABİLİRİZ.. SELAMLAR...

Eski 18-08-2013, 13:48   #157
Ağaçsever

senem-a.'s Avatar

Haydi fidan dikelim

Arkadaşlar, ekim ayından itibaren mart ayına kadar turistik geziler için ölü mevsim sayılabilir... Ancak fidan dikimi için bu en uygun dönemi en güzel biçimde değerlendirebiliriz.. Bölgesel olarak organize olup, ağaçlar.net üyeleri adına ORMANCIKLAR oluşturabiliriz. Fikirlerinizi bekliyoruz... Selamlar..

Eski 18-08-2013, 15:57   #158
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Önce siz önerilerinizi yazar mısınız?

Haydi ağaç dikelimden daha fazlasını düşünüp, planlamanız ve iletmeniz gerekiyor...

justice beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2013, 17:17   #159
Ağaçsever

senem-a.'s Avatar

Tüm üyelere selamlar... İnternette neredeyse aradığım her konuyla ilgili en güzel bilgilere bu sitede rastlıyorum. Özellikle meraklı olanlara, bilgi verenlere ve diğer emeği geçen tüm üyelere teşekkür ediyorum.. Bu arada ben de öğrencilik yıllarımdan beri pek düzenli olmasa da ağaç dikme kampanyaları düzenliyorum. yaklaşık 4000 ağaç dikilmesine annem ve kardeşimle birlikte vesile olduk, elbetteki arkadaşlarımız, öğrenciler, öğretmenler, çalıştığımız personelimizle birlikte. Belki bunu bu güzel ortamda düzenli ve yaygın hale getirebiliriz.. Ne dersiniz?

oobd beğendi.

Düzenleyen senem-a. : 18-08-2013 saat 17:19 Neden: sözcük düzeltme.
Eski 18-08-2013, 17:24   #160
Ağaçsever

senem-a.'s Avatar

HAYDİ FİDAN DİKELİM.. Bölgesel olarak uygun bir fidan dikim takvimi belirleyip organize olmalıyız arkadaşlar. Erkenden planlama yapılırsa katılımcı sayısı fazla olur. Hem sadece üyeler değil kendi ailelerimiz ve çevrelerimizle birlikte çok sayıda dikim gerçekleştirebiliriz.!

oobd beğendi.
Eski 18-08-2013, 17:55   #161
Ağaçsever

senem-a.'s Avatar

Her şehirde bu konuda bir sorumlu tespit edilir, o bölgeye özgü fidan dikim takvimi ve program belirlenir (tabi ki çok kış ortası olmayacak, toprağın donuk olmadığı ya da aşırı çamurlu olmadığı günler) sitede yayınlanır, olabilecek tüm forumlarda duyurulup hatırlatılır, orman müdürlüğüyle konuşulur, onlar genellikle ücretsiz bazan de az bir ücretle fidan temin ediyorlar. Biz malzemenin bir kısmını orm.md.den bir kısmını da köylülerden temin ediyoruz. kaymakamlıktan bölge göstermesini istediğimiz de oldu kendi tespit ettiğimiz boş alanlara dikim yaptığımız da oldu. Herkes öğlen yemeğini ve içme suyunu yanında getirir. CAN SUYU için de boş şişeler hazırlanır, toplanır. Bir otobüs tutulur. Biraz salaş , biraz kirli fazla yorgun ama çok mutlu bir şekilde eve dönülür.. SAYGILAR...

Eski 18-08-2013, 17:59   #162
Ağaçsever

senem-a.'s Avatar

GÜMÜŞHANE Bölgesinde bu konuda sorumluluk alabilirim..

Eski 19-08-2013, 15:51   #163
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
Bence uygulanabilir bir proje önerisi. Fidan dikmek gayet güzel bir organizasyonla gerçekleştirilebilir. STK'lar, belediyeler, kaymakamlıklar, valilikler, hatta özel kuruluşlar destek vermek için sıraya da gireceklerdir muhakkak ama bu fidanların sulanması ne şekilde olacak, bakım ve kontrolleri ne şekilde yapılacak, ihtiyaçları nasıl karşılanacak o noktada süreklilik ihtiyacı doğacağından sorumluluk alacak gönüllülerin bu konuda ciddi ve etkili olmaları gerekir.

Benimde küçüklüğümden beri hayalimdir ülkemizin hatta dünyanın her yerinde küçükte olsa bu şekilde koruluklar oluşturmak hatta aralarına meyve fidanlarıda eklemek, özellikle de iklimi kurak ve sert yerlerde bir gölgelik bile insan ve hayvanların faydasına olacaktır.

İsrailde çölde balık yetiştirdikleri ve balıkların gübrelerinin yarım metreye ulaştığında havuzların başka yerlere taşınarak kumdan toprak elde edildiğini de duymuştum ve çok mantıklı gelmişti. Bu şekilde belki kurak yerler bile yeşillendirilebilir diye imrenmiştim.

İnşallah projeniz uygulanabilir ve etkili platformlarda sahip çıkılabilir bir proje niteliği kazanır. Selam ve esenlikle

oobd ve turkankaragoz beğendi.
justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2013, 20:50   #164
Ağaçsever

arruana's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2013
Selam
Kanımca bu etkinlikler ilk etapta şehir bazında başlatılabilir diyen arkadaşlar haklı
bunun ilk durağı belediye olmalı.Belediyeye gidilecek yetkiliden ya kendi bulduğumuz
**** onların bize ekme biçme konusnda yetki vereceği alan bulunacak. bu alanlar belediyenin kontrolünde bakımı yapılabilir alanlar olursa sulama gibi en azından temel
ihtiyaç halledilmiş olur. Geriye ağaç dikme projesini yapmak ve bitkilerin çeşitlerini tespit etmek kalır. netice sitede ilan edilir bitkileri temin etmeye ve dikmeye gönüllü arkadaşlar
belirlenen tarihte buluşup operayonu gerçekleştirebilir.Yer tespiti yapılırsa ben büyükşehirde gerekli girişimlerde bulunabilirim zira belediye ile irtibatlarım var birkaç senedir
Yardımım dokunursa sevinirim

arruana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2013, 14:22   #165
Ağaçsever

İbrahim Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2013
Galeri: 1
Evet, bence de gayet güzel bir düşünce lâkin yapılabilriliğinden ziyade sürdürülebilirliği önemli...

Ben şahsen fidan dikim konusunda çoğunluk olarak tek seferde yapılacak bir dikimden çok bu olayın bireysel olarak da her zaman yapılması taraftarıyım. Elimden geldiğince her bulduğum tohumu toplayıp, yetiştirip doğaya dikiyorum şahsen. Eğer benim gibi bu tür etkinliklere katılamayan arkadaşlar da olursa sakın bunu bir bahane olarak görmeyin! yukarıda yazdığım gibi bu işi her zaman kendi başınıza da yapabilirsiniz, yani ille de bir etkinlikte birleşmek şart değil, olursa daha iyi olur, aynı doğanın aşıkları olarak sosyalleşmek de güzel.

"Ağaç dikin; gelecek nesillerimize bir soluk da siz verin!"

malina, seratblyz ve justice beğendi.
İbrahim Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2013, 04:09   #166
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Fidan dikmek eylemi ve söylemi; kimsenin karşı çıkamayacağı, hani insanlar ölmesin, çocuklar hastalanmasın, trafik kazalarında can kaybı olmasın, hiç kimse açlık yaşamasın gibi hiç kimsenin karşı çıkamayacağı çok hoş ve güzel bir düşünce. Ancak hadi form üyeleri olarak organize olup dikelim ve ormancıklar oluşturalım derseniz bu iş olmazzzzz. Bu işin kuralı var, usulü var, mevzuatı var, izin alma mecburiyeti var. Var ki var...

Her şeyden önce arazi bulmanız veya oluşturabilmeniz gerekli. Öyle boş bulduğumuz bir yer diyerek, onun bunun arsasına, tarlasına, bağına, bahçesine, tapulu arazisine, yayla, mera ve kışlak arazilere, kara yolları kenarlarına, I-IV sınıf tarım arazilerine, su havzalarına, doğal, tarihsel ve kültürel sit alanlara vs. vs. fidan falan dikemezsiniz. Dikerseniz de birileri gelip mutlaka hesabını sorabilir.

Bu iş için harcanacak emek , çaba ve parasal giderlerin heba olmaması içinde dikilecek fidanların mutlaka koruma ve kollama altına alınması gereklidir. Dolayısı ile yaydım çayıra mevlam kayıra hesabıyla fidan dikmeyi pek doğru bulmuyorum.

Dolayısı ile bu tür bir girişim çok ciddi bir organizasyon, örgütlenme ve tahminlerinizin çok üzerinde parasal kaynak gerektirecektir. Bu işi doğa ortamında hobi niteliğinde ve bireysel olarak gelişi güzel olarak yapmanın da yarar sağladığına hiç inanmıyorum. Ama birileri çıkar bu işin alt yapısını ve örgütlenmesini profesyonelce hazırlamaya soyunur ve güvenilirliğini de ortaya koyar ise; en azından ben, başlangıç olarak parasal bir katkı sağlayacağımı taahhüt ve beyan ederim.

Saygılarımla.

malina, seratblyz ve justice beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2013, 15:20   #167
Ağaçsever

senem-a.'s Avatar

Arkadaşlar şimdiye kadar para ve yer konusunda hiç problem yaşamadım. Belki de hep köy ve kasaba çevresinde bulunduğum içindir. Sağolsun belediye ve kaymakamlıklar hep yardımcı oldular. Bu hafta Allah izin verirse kaymakamlıkla konuşacağım sonucunu buradan size bildiririm. Saygılar..

justice beğendi.
Eski 26-08-2013, 15:33   #168
Ağaçsever

senem-a.'s Avatar

Bu arada ilk diktiğim fidanlar 17 yaşına bastı ve bildiğiniz kocaman ağaç olduklarını görmek nasip oldu, başka şehirde dikmiş olduklarımın meyvelerini toplayanların da haberlerini birebir aldım.. Sanırım %80'in üzerinde başarı oranını tutturduk. Bazı yıl 100 tane bazı yıl 1000 tane bazen de 50-60 tane dikmek nasip oldu. Ama damlaya damlaya göl oluyor. Öncelikli olarak su kaynaklarına yakın nispeten küçük, sulanması ve kontrolü mümkün yerler seçebilirsiniz. Hedef tamamen amatörce küçük ama başarılı dikimler yapmak olmalı...

justice beğendi.
Eski 30-08-2013, 21:16   #169
Ağaçsever

senem-a.'s Avatar

Arkadaşlar ancak biraz önce ilkbaharda diktiğimiz fidanlarımızı sulayıp eve gelebildik. Fotoğraflarımızı da ancak yarın yükleyebileceğim çok yorgun ama mutluyuz. Güzel bir bayramdı.. Darısı sonbahar dikimine... Selamlar...

justice beğendi.
Eski 02-09-2013, 03:02   #170
Ağaçsever

simetri's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Alıntı:
Arkadaşlar şimdiye kadar para ve yer konusunda hiç problem yaşamadım. Belki de hep köy ve kasaba çevresinde bulunduğum içindir. Sağolsun belediye ve kaymakamlıklar hep yardımcı oldular. Bu hafta Allah izin verirse kaymakamlıkla konuşacağım sonucunu buradan size bildiririm. Saygılar..

Bildiğim kadarı ile devlet arazilerinin takip ve kontrolü Maliye Bakanlığına bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile Defterdarlıkların takip ve kontrolünde. İçişleri Bakanlığına bağlı Belediye ve Kaymakamlıkların kimin arazisinde size yardımcı olduklarını bayağı merak ettim.

simetri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2013, 13:07   #171
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
tema vs ile iletişime geçip ortak bişeyler yapılabilir
ben de katılırım zevkle
tema ile bağlantısı olan var mı?

incirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2013, 16:34   #172
Ağaçsever

senem-a.'s Avatar

300820132699.jpg

300820132700.jpg

300820132701.jpg

300820132706.jpg

300820132707.jpg

Bu fidanları baharda dikmiştik çoğunluğu tutmuş durumda. 200 m (200 TL) boru satın alındı, yamaç yukarı olduğu için köylüden temin edilen motorla köy çeşmesinden yukarı su basıldı, fidanlar sulandı. tüm aşamalarda da köylü bize yardım etti. Kaymakamlık boru ücretine yardım edeceklerini söyledi. yardım edip etmediklerini size ileteceğim. şimdilik cepten ödedik. selamlar... Kaymakam Bey yıllık izinde.

simetri beğendi.
Eski 02-09-2013, 16:48   #173
Ağaçsever

senem-a.'s Avatar

300820132709.jpg

300820132716.jpg

Eski 02-09-2013, 17:14   #174
Ağaçsever

senem-a.'s Avatar

Arkadaşlar tutmuş fidanlarımızı inşallah görmüşsünüzdür.. Bir fidan başka bir fidanı suluyor. Dünyanın en güzel manzaralarından... (Mustafa, günün kahramanı, ilkbaharda dikimde de yardım etmişti..) Sevgili anneciğimin eli değmese olmazdı. Onu fazla yormadık ama tüm gün sıcakta bizi bekledi. Akşam güzel bir köy peyniri, tereyağı ve çayla günümüzü bitirdik. Sonbaharın işlerini de adım adım sizlere ileteceğim... Selamlar...

justice beğendi.
Eski 02-09-2013, 17:17   #175
Ağaçsever

senem-a.'s Avatar

Bu arada TEMA fikri de çok güzel...

Eski 02-09-2013, 17:20   #176
Ağaçsever

senem-a.'s Avatar

Neden hortum bağlanmışken kova kullandık? Hortumun ulaşamadığı en üst sıradaki fidanlara da kovayla ulaştık.

Eski 04-09-2013, 14:29   #177
Ağaçsever

senem-a.'s Avatar

Sevgili doğa severler, Haydi Fidan Dikelim...
Güncel etkinlikler başlığı altında görüş ve katılımlarınızı bekliyoruz..
Ekim ayından önce şehirlere göre organize olmakta fayda var.. Saygılar.

Hülya beğendi.
Eski 14-09-2013, 22:02   #178
Yeni Üye

eskurza's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2013
Alıntı:
arkadaşlar, bölgesel olarak organize olup, ağaçlar.net üyeleri adına ORMANCIKLAR OLUŞTURABİLİRİZ.. SELAMLAR...
Merhaba,

Foruma yeni üye oldum. Henüz keşif safhasındayım fakat önerdiğiniz türde organizasyonlara katılmaktan, mümkün olduğunca çok insanı da beraberimde getirmekten memnuniyet duyarım.

Forumun farklı bölüm ve başlıklarında, güncel organizasyonlara dair bulabilir miyim? Kent bahçeleri, ağaçlandırma çalışmaları, vb konularda gönüllü olarak yer almak isterim.

Doğaya ve bitkilere büyük bir ilgim, neredeyse sıfır bilgim var. Fırsat buldukça forumunuzdan ve internetten araştırarak, öğrenmeye çalışıyorum. Üye toplantılarında öğrenebileceğim çok şey olacaktır.

İstanbul İstinye'de yaşıyorum. 15 m2 civarında bir bahçem var.

Sevgiler

naturelee13 beğendi.
eskurza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2013, 19:44   #179
Ağaçsever

senem-a.'s Avatar

Dr Fatih Bey, tüm çabaları ve enerjisiyle en çok takdiri hak eden arkadaşımız... Teşekkürler..

Eski 21-09-2013, 20:05   #180
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Sevgili doğa severler, Haydi Fidan Dikelim...
Güncel etkinlikler başlığı altında görüş ve katılımlarınızı bekliyoruz..
Ekim ayından önce şehirlere göre organize olmakta fayda var.. Saygılar.
Fidan dikimini köylerdeki okul bahçelerine meyve fidanı olarak düşünülmeli (ceviz gibi ) , hem bakımını okul yönetimi üstlenir, hemde ileride okula bir gelir getirir ayrıca dikim işini öğrencilere yaptırılırsa onlara ağaç sevgisi aşılamış olursunuz.

Ben ve arkadaşlarım böyle bir kampanyayı yürütmekteyim, tüm hazırlıklar tamamlandı ( fidan çukurları açıldı, gübrelendi ve fidanların siparişi verildi ) ve yakında da öğrenciler ile beraber fidanları dikeceğiz.

Düzenleyen ykaya194 : 25-09-2013 saat 12:30
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024